Με ίπον ο Θοδωρής Τσελίδης Χάλκινος Πρωταθλητής Ευρώπης στο Τζούντο | ufight.gr

πηγή βίντεο : • Day 3 Finals: European...
Instagram : @ufight.gr
Facebook : / ufightgr
Για προβολή στο κανάλι μας στείλτε email στο : info@ufight.gr
Ο Θοδωρής Τσελίδης αναδείχτηκε σήμερα Πρωτομαγιά 2022 Χάλκινος Πρωταθλητής Ευρώπης στο Τζούντο στην κατηγορία των -90 κιλών στο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Βουλγαρία.
Ο Τσελίδης πέτυχε αυτή την διάκριση 4 χρόνια μετά το τελευταίο μετάλλιο που κατέκτησε σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, επίσης Χάλκινο, το 2018 στο Τελ Αβίβ.
Στην Σόφια κέρδισε με ίπον στον τελικό τον Ιταλό Κρίστιαν Παρλάτι.
Αξίζει να επισημάνουμε πως έχασε για πολύ λίγο την συμμετοχή του στον τελικό, όταν και στον ημιτελικό από ένα λάθος στο «χρυσό σκορ» με τον Σέρβο Ντάρκο Μπράζνοβιτς δέχτηκε τρίτη παρατήρηση και έχασε.
Το λάθος ήταν πως έλυσε τη ζώνη του για να την δέσει πάλι, κάτι που απαγορεύεται από τον κανονισμό (θεωρήθηκε σκόπιμο για να καθυστερήσει την συνέχεια και δεν είχε πάρει εντολή από τον διαιτητή να την δέσει όπως προβλέπεται).
Ο Τσελίδης για να πάρει αυτή την διάκριση νωρίτερα στο τουρνουά είχε πετάξει εκτός το νούμερο ένα του ταμπλό και το νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, τον Μαμανταλό Μεχντίγιεφ από το Αζερμπαϊτζάν.
#thodoristselidis #judo #greece

Пікірлер: 9
@UFightGR
@UFightGR 2 жыл бұрын
Ο Θοδωρής Τσελίδης αναδείχτηκε σήμερα Πρωτομαγιά 2022 Χάλκινος Πρωταθλητής Ευρώπης στο Τζούντο στην κατηγορία των -90 κιλών στο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Βουλγαρία. Ο Τσελίδης πέτυχε αυτή την διάκριση 4 χρόνια μετά το τελευταίο μετάλλιο που κατέκτησε σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, επίσης Χάλκινο, το 2018 στο Τελ Αβίβ. Στην Σόφια κέρδισε με ίπον στον τελικό τον Ιταλό Κρίστιαν Παρλάτι. Αξίζει να επισημάνουμε πως έχασε για πολύ λίγο την συμμετοχή του στον τελικό, όταν και στον ημιτελικό από ένα λάθος στο «χρυσό σκορ» με τον Σέρβο Ντάρκο Μπράζνοβιτς δέχτηκε τρίτη παρατήρηση και έχασε. Το λάθος ήταν πως έλυσε τη ζώνη του για να την δέσει πάλι, κάτι που απαγορεύεται από τον κανονισμό (θεωρήθηκε σκόπιμο για να καθυστερήσει την συνέχεια και δεν είχε πάρει εντολή από τον διαιτητή να την δέσει όπως προβλέπεται). Ο Τσελίδης για να πάρει αυτή την διάκριση νωρίτερα στο τουρνουά είχε πετάξει εκτός το νούμερο ένα του ταμπλό και το νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, τον Μαμανταλό Μεχντίγιεφ από το Αζερμπαϊτζάν.