Mentzen o podatkach #13 Ryczałt od 2021 roku

  Рет қаралды 136,650

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen

Күн бұрын

Od 2021 roku zupełnie zmienia się podatek ryczałtowy. Podniesiony jest limit przychodów oraz znacząco zmniejszono liczbę wykluczonych z ryczałtu branż. Jest to jedna z nielicznych dobrych zmian w polskim prawie podatkowym.
Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego na rozważenie, czy nie powinni zmienić teraz swojej formy opodatkowania.
Zapraszam też na moją nową platformę szkoleniową: www.szkolenia.mentzen.pl
www.mentzen.pl

Пікірлер: 426
@RadekRatomski
@RadekRatomski 4 жыл бұрын
Dziękuję Sławku, przypadkiem trafiłem na ten wykład i przypomniałeś mi o możliwości powrotu na ryczałt co mi zaoszczędzi tysiące złotych :D
@90RP
@90RP 4 жыл бұрын
Mądrego Miło posłuchać, czekamy na następne materiały a w przyszłości Minister Finansów lub Premier. Działajcie dalej, aby Konfederacja miała jak najwięcej posłów po wyborach w 2023 roku!!!
@xMatwiejx
@xMatwiejx 4 жыл бұрын
To niesamowite,ze gdy większość polityków nie umie odpowiedzieć na pytanie pan Sławek nagrywa 15 minut rzeczowej i zrozumiałej wiedzy podatkowej bez żadnych ciec i zająknięc.
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
Przecież ten *podatek ryczałt można omówić w dwie minut wiedzę o procentach omawiana jest już w 4 klasie szkoły podstawowej.* Sprzedałeś 7 lizaków po 10 złotych zrobiłeś 70 złotych państwo ustaliło dany podatek procentowy od Twojego przychodu regulujesz go i jesteś spoko, a jeżeli sprzedasz więcej lizaków niż 10 musisz zapłacić inny podatek, ale wtedy już podstawy księgowości mają znaczenie. A jeżeli sprzedając lizaki pomagał Ci kumpel, musiałeś je zakupić i miałeś inne koszty aby je sprzedać warto się zastanowić czy lepiej nie zapłacić jeszcze innego podatku bo państwo też daje takie możliwości optymalizacji podatku. Po co przepłacać.
@xMatwiejx
@xMatwiejx 4 жыл бұрын
@@paradisetop6665 ja wiem ze to jest proste. Ale spróbuj mówić tak przez 15 minut do kamery i nie zrób błędu lub przejęzyczenia
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
@@xMatwiejx dzieci potrafią recytować całą księgę Pana Tadeusza z pamięci. Poza tym to nie jest nagranie i *pytanie* on-line na żywo. Mało, że do takiego nagrania się człowiek przygotowuję to takie nagranie można powtórzyć w całośći bo to jest tylko albo *aż* 15 minut. Nawet przerwać bez zauważonej manipulacji przez właściciela video. Ale ważne żeby każdy miał swój punkt spojrzenia na temat ja znam Twój Ty mój.
@znikajacypunkt5981
@znikajacypunkt5981 4 жыл бұрын
Wiedza teoretyczna, nie wykazał się w działaniu praktycznym . W Konfederacji gawędziarzy 100 % żaden nie prowadził poważnej firmy.
@piotrzaba3587
@piotrzaba3587 4 жыл бұрын
@@znikajacypunkt5981 no tak w Pisie i po nie prowadzą własnych tylko zarządzają spółkami skarbu państwa 🤷‍♀️ kto prowadził działalność ten w cyrku się nie śmieje
@krzysztoffilipczak5189
@krzysztoffilipczak5189 4 жыл бұрын
Bardzo fajne i rzetelne informacje. Jedyne zastrzeżenia do tego szkolenia to kwestia stworzenia spółki z o.o. i powierzanie sobie jako podwykonawcy wysokomarżowych prac. Może i to ogóle pojęcie i bez wdawania się w szczegóły nie ma co podejmować szerszego tematu ale zawsze warto mieć z tyłu głowy fakt istnienia klauzul przeciwko unikaniu opodatkowania, nie mówić już o nadużyciu prawa z VATu, która to instytucja jest już mocno ugruntowana w orzecznictwie. Chodzi o sztuczne twory tworzone w celu optymalizacji podatkowej niekoniecznie zgodnej z ideą ustawodawcy. Także jedynie tego zabrakło, a wiadomo, że każdy normalny przedsiębiorca dąży do wybrania najkorzystniejszej formy opodatkowania mierząc się przy tym z niejasnym i ciężki ustawodawstwem podatkowym. W związku z tym przed podjęciem pochopnej decyzji na własną rękę warto takie formy optymalizacji skonsultować.
@grzegorzbany1343
@grzegorzbany1343 4 жыл бұрын
Jak już posłuchasz darmowych rad pana Mentzen-na-ministra finansów i radośnie wpakujesz się w kłopoty, to zapraszamy na odpłatne konsultacje u tegoż pana Mentzena, doradcy podatkowego.
@Justyna_Biber
@Justyna_Biber 4 жыл бұрын
@@grzegorzbany1343 większość oglądaczy jego filmików jeszcze nie ma 18 lat - więc na razie im to nie grozi. Druga duża część to zwykli robole, którzy zapatrzeni są w swojego idola i marzą jak to kieeedys otworzą firmę i w końcu wezmą furę w leasing i będą pany na osiedlu hahahah Ale słuszny twój komentarz - ale oglądacze tego pucowatego doktora są za głupi by zrozumieć twoją ironię.
@Szymno1
@Szymno1 4 жыл бұрын
Nigdy nie spodziewałem się, iż będę chciał słuchać o podatkach!. Jednak w pana wykonaniu jest rewelacyjnie !! Bardzo lubię słuchać pana komentarzy . P.S to nie jest słodzenie
@mz3442
@mz3442 4 жыл бұрын
Drobna poprawka - zmiana formy opodatkowania jest możliwa do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym osiągneliśmy pierwszy przychód w roku :)
@juliuszpra7503
@juliuszpra7503 4 жыл бұрын
Sławek na premiera albo choćby na ministra finansów!
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
Słaby byłbyby z niego minister finansów, który nie dba o budżet państwa polskiego. Międzyinnymi dlatego, że zachęca i poleca do optymalizację podatku rejestrując firme Polską zagranicą. Poza tym nie ma żadnej wiedzy o funkcjonowaniu budżetu i ekonomi państwa. Jego wiedzą jest wiedzą przeciętnego księgowego. A premier to nie jest konkurs na najlepszego celebryte w przestrzeni KZbin.
@artes6282
@artes6282 4 жыл бұрын
@@paradisetop6665 Menzten pisał pracę dyplomową na temat długu publicznego, więc tak ma wiedzę na temat makroekonomii.
@artes6282
@artes6282 4 жыл бұрын
A zachęca do optymalizacji bo uważa że podatki powinny być upraszczane obniżane i likwidowane i gdyby został ministrem finansów, dążyłby do tego, żeby optymalizacja nie była potrzebna w takim stopniu.
@kamilsiarniewicz751
@kamilsiarniewicz751 4 жыл бұрын
Pan Sławek na Premiera!!!!! Panie Metzen, jeśli Pan czytasz weź do serca wszystkie wypowiedzi popierające na bycie Premierem, Ja też jestem za tym, jeśli firmy w Polsce będą mieć warunki to i nasze społeczeństwo będzie mieć lepszy byt bo o to właśnie chodzi. Pozdrawiam kawał dobrej roboty i dzięki za materiał.....
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
@@artes6282 ciekawe skąd ten pomysł żeby likwidować podatki, które są tylko wartością dodaną i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowanie i rozwój wspólnych dóbr narodowych? Polska od lat ma i tak znaczny deficyt budżetowy. Bogacenie się społeczeństwa nie polega na unikaniu płacenia podatków to są bajki dla dzieci. Tylko trzeba, a nawet należy szukać rozwiązań żeby wynagrodzenia w Polsce były na poziomie wynagrodzeń Europy zachodniej. Wtedy ten rząd lub inny będzie mógł wprowadzić znaczną ulgę podatkową bez obciążeń budżetu państwa. Wtedy obywatel będzie bogatszy, państwo i budżet zmniejszy deficyt względem PKB. Polska płaci jeden z najniższych podatków w Europie i co to wnosi?
@MatheVW10
@MatheVW10 4 жыл бұрын
Świetny przekaz Panie Sławku Dla pewności zapytam: 1 Jaką stawkę ryczałtową powinien narzucić sklep internetowy z odzieżą ? (kupuje taniej - sprzedaję drożej) 2 Co w przypadku, gdy mam stawkę np 8,5% a sprzedam jedną rzecz, która nie podlega pod taki % (Przykładowo trafi się taniej telefon komórkowy, aby sprzedać drożej) Pomińmy fakt wpisania odpowiedniego PDK do firmy
@zilvip1016
@zilvip1016 4 жыл бұрын
Nie bierz się za handel jak nie jesteś wstanie zrozumieć wykładu. Wszystkie opcje wymienił.
@TheGomez139
@TheGomez139 4 жыл бұрын
Panie Sławku, dziękuję bardzo za super film z objaśnieniami! Niemniej, chyba wkradł się mały błąd w filmie. Jeśli chodzi o przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego to mamy stawkę 8.5%. Działalność produkcyjna na swoich materiałach jest opodatkowana stawką 5,5%. Tzn. to jest co co byłem w stanie znaleźć na internetach. Będę bardzo wdzięczy za doprecyzowanie tego zagadnienia.
@amadeuszjakobczak7196
@amadeuszjakobczak7196 4 жыл бұрын
Jedna branża w której ta zmiana wydaje się bardzo istotna nie została wymieniona: Co z branżą IT ? Mam jednoosobową działalność gospodarczą i jestem na podatku liniowym. Praktycznie nie mam żadnych kosztów, świadczę usługi dla jednego kontrahenta PKWiU 63.11.19.0 Nie przekraczam 2 mln EUR przychodu rocznie :) Niestety nie spełniam warunków IP BOX ani ulgi badawczo rozwojowej ponieważ świadczę usługi wsparcia, analizy i doradztwa w zakresie infrastruktury IT, nie uczestniczę w procesie tworzenia oprogramowania. Czy mogę skorzystać z podatku ryczałtowego na stawce 8,5% ?
@rafalolbromski
@rafalolbromski 4 жыл бұрын
Dobre pytanie. Podbijam
@berserkerpl
@berserkerpl 4 жыл бұрын
Zgadza się, widzę duże zainteresowanie znajomych pracujących w IT (nie programistów). Warto dodać, że niektóre grupy mogą płacić ryczałt 8,5% (architekci, projektanci systemów, testerzy, o ile nie programują).
@rafalolbromski
@rafalolbromski 4 жыл бұрын
@@berserkerpl i graficy - jeśli ktoś ma wiedze, proszę o komentarz :)
@corvo9029
@corvo9029 4 жыл бұрын
Też podbijam. Ja jestem początkującym devopsem i mnie to ciekawi.
@berserkerpl
@berserkerpl 4 жыл бұрын
@@corvo9029 Też jestem devopsem\SRE, trochę na własną rękę temat badałem. Afaik jeżeli częścią twoich obowiązków jest pisanie kodu (skrypty czy IaC też pod to podpada) albo administrowanie to ryczał† 15%. W moim wypadku sytuacja jest na tyle skomplikowana, że dużą częścią jest też projektowanie (sieci i systemy) co podpada pod 8,5%. Niestety to jest dosyć śliska sprawa jak robisz wszystko dla jednego klienta, projektu i chciałbyś to rozdzielić na fakturze. Może to być uznane jako usługa kompleksowa i powinna być w całości opodatkowana ze stawką 15%. Fajnie jakby @Sławomir Mentzen to omówił.
@radosawwrobel3172
@radosawwrobel3172 3 жыл бұрын
Super człowiek świadomy i myślący ktoś kto wyciąga wnioski
@jacekj7230
@jacekj7230 4 жыл бұрын
Mistrzostwo Świata. Jeden z niewielu doktorów do których mam szacunek. Pozdrawiam
@ukaszs.4204
@ukaszs.4204 4 жыл бұрын
Warto zwrócić uwagę na Nexus NXS (krypto) - przy tak małej podaży monet - maksymalnie tylko 78 mln szt. jest jedną z najtańszych monet, ponieważ kosztuje obecnie około 0,35 usd. Inne kryptowaluty o podobnej ilości monet kosztują kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet ponad 1000 usd. Do tego na Nexusie ukształtowała się formacja rekina, co oznacza możliwy dość szybki odpał w górę na około 3 usd, gdzie jest najbliższy ważny opór. Widać również, że całe spadki mamy już za sobą, a przy tak małej podaży monet NXS wzrost ceny może być bardzo szybki i duży. W czasie ostatniej hossy Nexus miał potencjał (od dołka do szczytu) na ponad 10 000 x wzrost. Teraz myśle, że może to być pewnie góra 1000 x, ponieważ kapitalizacja NXS jest już trochę większa (ale nadal bardzo mała).
@bartoszsienicki3665
@bartoszsienicki3665 4 жыл бұрын
Jak zawsze dr.Mentzen precyzyjnie tłumaczy prawo podatkowe. Ten przedmiot była zmora na moich studiach . Zawsze wytłumaczone w sposób posty jak budowa cepa .
@ADWie
@ADWie 4 жыл бұрын
Pytanko 1. Ryczałt w takim razie nie jest dostępny dla spółki z o o? Pytanko 2. Czy przy sprzedaży produktów fizycznych trzeba płacić VAT czy łapiemy się na VAT dopiero od pewnego pułapu? Czy płacimy jednocześnie VAT + dochodowke? Pytanko 3. Jeśli mamy sytuację że wykonujemy jednocześnie usługi, handel, szkolenia i np dodatkowo jeszcze obracamy nieruchomościami to jak to zakwalifikować?
@normanpieron3033
@normanpieron3033 4 жыл бұрын
1.tak 2. Zależy czy produkty są z ustawy zakwalifikowane do Vatu. I jeśli są to podatek VAT i dochodowy płacimy (o ile wychodzi do zapłaty) 3. Można prowadzić ryczałt i stosować stawkę ryczałtu do każdego przychodu osobno. Np mieć przychód 5 tys na 3% ryczałcie i 8 tys na 15%
@ADWie
@ADWie 4 жыл бұрын
@@normanpieron3033 cudnie, dzięki wielkie za pomoc😇
@pawelkoronkiewicz2
@pawelkoronkiewicz2 4 жыл бұрын
Dzięki Sławek za te analizy, brawo !
@adys00
@adys00 4 жыл бұрын
Prawie zdecydowałem się na ryczałt. Niestety poza kwestiami podatkowymi ryczałt ma jeden ogromny minus dla osób, które planują wzięcie kredytu hipotecznego (np. mieszkaniowego). Gros banków (są nieliczne wyjątki) z góry "skreśla" ludzi na ryczałcie, biorąc do wyliczenia zdolności kredytowej jedynie niewielką wartość (rzędu 20-40%) przychodów. Dlatego jeśli ktoś planuje kredyt - najpierw to, później zmiana na ryczałt. Poza tym wszystko pięknie wyjaśnione. :)
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
Troche nie można dziwić się bankom ponieważ przy rozliczeniu się podatkiem ryczałtem od *przychodu* nie wskazujesz kosztów uzyskania *dochodu* netto. Więc bank nie zna Twojego faktycznego *dochodu* netto, a to kryterium jest brane pod uwage zdolności kredytowej. Także część płatników podatku ryczalt nie korzysta z tej formy bo mają małe koszty uzyskania dochodu chcąc płacić mniejszy podatek. Tylko chcą sobie ograniczyć biurokrację nie prowadząc rejestru kosztów uzyskania dochodu płacąc często wyższy podatek ryczałt, który mógłby być np. podatkiem CiT od osiąganych dochodu zapłacony w ostatecznym rozrachunku mniejszy.
@tedemez
@tedemez 4 жыл бұрын
Jestem na ryczałcie 5,5%. Rocznie płace około 1600zl podatku... + Ponad 17 000zl ZUS-u. Pozdrawiam.
@jakubdondziak4046
@jakubdondziak4046 4 жыл бұрын
Nie ma to jak ZUS
@tedemez
@tedemez 4 жыл бұрын
@@jakubdondziak4046 Z twoich subskrypcji 20 też subskrybuje :D Pozdro Bro :)))
@kamilsiarniewicz751
@kamilsiarniewicz751 4 жыл бұрын
Gratuluję jak zwiększysz dochody zapewniam będzie wiecej
@slawomirgan7797
@slawomirgan7797 4 жыл бұрын
Czyli zarabiasz 29 tys rocznie ? 😁 I połowę oddajesz zusowi ?
@gregste9903
@gregste9903 4 жыл бұрын
Czyli miesięcznie wykazujesz ok 9000zł przychodu. Z usług jest całkowicie wystarczająco aby nikt się nie czepiał. Księgowość na ryczałcie jest prosta jak drut więc bezproblemowo można prowadzić samemu.
@Adam-zr5ob
@Adam-zr5ob 4 жыл бұрын
Jesteś Sławek mistrzem, wyjaśnisz wszystko paroma zdaniami. Brawo
@tomaszdominiak5263
@tomaszdominiak5263 4 жыл бұрын
Panie Sławku, bardzo mi ten materiał pomógł, dziękuję ❤️
@andziaz2867
@andziaz2867 4 жыл бұрын
Super omówione, w przystepny sposób. Dziękuję ❤
@mateuszkrawczyk3047
@mateuszkrawczyk3047 4 жыл бұрын
Dlaczego takich rzeczy nie ma w szkole?
@natalka8811
@natalka8811 4 жыл бұрын
Bo w szkole cytat "bo my wasze dzieci uczymy na dobrych pracowników" P. Dyrektor. Klasa 4 rok 2019.
@mateuszkrawczyk3047
@mateuszkrawczyk3047 4 жыл бұрын
@@natalka8811 gdzieś to już słyszałem... Niestety taka prawda.
@KAZIKYT
@KAZIKYT 4 жыл бұрын
Prawo podatkowe zmienia się tak często, ze babka od biologii, która 30 lat temu nauczyła się jednego zakresu materiału i klepie go do końca życia, umarłaby z przemęczenia, jesli miałaby się go uczyć na bieżąco.
@mateuszkowa5562
@mateuszkowa5562 4 жыл бұрын
czemu nie ma w telewizji ?
@xpbit
@xpbit 4 жыл бұрын
szkoły mają za zadanie produkować "pożytecznych idiotów"
@xxxpostronieprawdy6461
@xxxpostronieprawdy6461 4 жыл бұрын
Kochani💕Włosi wygrali Holendrzy wygrali!!Czas Walki o swoje!💥 KIEDY NIEsprawiedliwość staje się PRAWEM opór staje się OBOWIĄZKIEM!💥 #VETO 🇵🇱Ogólnopolskie!!Czas💥 walki o Wolność !🇵🇱💕Naszą i naszych dzieci!! #Marsz #Miliona !! #Warszawa już Dziś! 16 Stycznia godz.12!!Wszyscy na Marsz! Zapraszamy serdecznie wszystkich! i podajemy dalej!!! #polska #polonia #poland #TT #stop #COVID #wolnosc #jednosc
@kingajoszko1588
@kingajoszko1588 4 жыл бұрын
Kompletnie nie interesują mnie podatki ale Pan Sławek takim uspokajającym głosem opowiada ze kc to
@proxianik3356
@proxianik3356 4 жыл бұрын
WOW no to zaczynam płacić niższy podatek, dziękuję za informację
@user-xp1lg2fc7e
@user-xp1lg2fc7e 4 жыл бұрын
Grzecznie proszę o sklonowanie się! Trzeba nam w tym kraju więcej takich polityków ! :) Mentzen na premiera !
@zyciewpodrozy
@zyciewpodrozy 3 жыл бұрын
Niedługo otwieram działalność gospodarczą - sklep internetowy. Zdecydowana większość produktów to sprzedaż wcześniej zakupionych hurtowo produktów z nałożoną marżą. Jednak jest pewien wyjątek. Będę na zakupione wcześniej przeze mnie kubki, nakładał trwałą grafikę. Czy w takim przypadku staję się wytwórcą i podlegam już pod ryczałt na poziomie 5,5 % Gdyby nie ten jeden typ produktu, rozumiem, że obowiązywałaby mnie stawka 3 %. Dobrze myślę ? Dziękuję za podpowiedzi.
@I-tak-i-nie
@I-tak-i-nie 4 жыл бұрын
Panie Sławku proszę o nagranie filmu na temat działalności nierejestrowanej
@jbaranowski1990
@jbaranowski1990 4 жыл бұрын
Pan Sławomir to jest geniusz! Dla mnie jeden ze wzorów sukcesu, mądrości i pasji do wykonywanego zawodu w tym kraju!
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
Jeżeli dla Ciebie sukcesem jest bycie znanym i ropoznawalnym celebrytom w przeszczenie KZbin to w tym wypadku Karol Wiśniewski zwany Friz bije go na głowę nawet w zakresie kapitalisty, przedsiębiorcy i wynikami finansowymi.
@ireneusznawrot7074
@ireneusznawrot7074 4 жыл бұрын
Panie Sławomirze czy najem powierzchni reklamowej na blogu/stronie www podchodzi pod ryczałt 8,5% ??
@xxxpostronieprawdy6461
@xxxpostronieprawdy6461 4 жыл бұрын
Kochani czas na #VETO 🇵🇱Ogólnopolskie!!Czas💥 walki o Wolność !🇵🇱💕Naszą i naszych dzieci!! #Marsz #Miliona !! Warszawa 16 Stycznia godz.12!!Wszyscy na Marsz! Zapraszamy🇵🇱WSZYSTKICH serdecznie!💕 #veto #polska #polonia #poland #otwieraMY #wolnosc #pl #TT #jednosc #wiara #apel
@marekm6172
@marekm6172 4 жыл бұрын
A co ma piernik do wiatraka .Pochwal rząd za wprowadzenie ryczałtu ,przejdzie ci to przez gardło?
@annanata4482
@annanata4482 4 жыл бұрын
Dziękuje bardzo, super materiał. Dodatkowe pytanie dot. branży budowlanej, czy korzystając z ryczałtu mogę częściowo podzlecać wykonanie usług? Czy może jest jakieś wykluczenie tak jak np. u prawników?
@grzegorzbany1343
@grzegorzbany1343 4 жыл бұрын
Nie ma tutaj żadnych wykluczeń - czy pracujesz własnymi ludźmi, czy podwykonawcami, jest to cały czas działalność w zakresie robót budowlanych i należy się 5,5%.
@annanata4482
@annanata4482 4 жыл бұрын
Oj to tym bardziej interesujące, ze mam spółkę zoo.
@grzegorzbany1343
@grzegorzbany1343 4 жыл бұрын
@@annanata4482 Rozumiem, że to nie ta zoologia miałaby płacić ryczałt? Ten podatek jest zastrzeżony dla osób fizycznych.
@Justyna_Biber
@Justyna_Biber 4 жыл бұрын
@@annanata4482 "Oj to tym bardziej interesujące, ze mam spółkę zoo." - przecież spółka z o.o. nie może być na ryczałcie (!). Mam nadzieję, że korzystasz z biura rachunkowego - bo jak sama prowadzisz księgi rachunkowe to lepiej by cię nigdy nie skontrolowali.
@anetaskorupa1754
@anetaskorupa1754 3 жыл бұрын
A proszę mi powiedzieć jak jest w tym wypadku ze składką zdrowotną, jeśli np. broker ubezpieczeniowy, lub lekarz który jest na KPIR i podnajmuje lokal innej firmie? Musi płacić 2 składki zdrowotne, czy tylko jedną? W zusie mówią, że tylko jedną, ale interpretacja z lutego 2021 (gdzie biuro rachunkowe będzie zajmowało się również najmem lokali) mówi, że ma płacić dwie skladki zdrowotne?
@Spoxzielo
@Spoxzielo 4 жыл бұрын
Super materiał. Proszę jednak rozwinąć temat "tworzenia filmów" podany tutaj jako super przykład ryczałtu 8,5%. Nie znalazłem w ustawie nic z podklasy PKWIU 59.11 odnośnie ryczałtu 8,5%
@flooart
@flooart 4 жыл бұрын
Również nic nie znalazłem, ktoś pomoże?
@KamilaPlasun.KursySzyciaOnline
@KamilaPlasun.KursySzyciaOnline 4 жыл бұрын
Gdzie w tabeli stawek widać,że produkcja filmów jest na 8,5%? Ja widzę tylko usługi foto na 15%. Chętnie się dowiem jak zakwalifikować produkcję filmów na 8,5%. Help :)
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
Projektu nowelizacji. Na str. 53 napisało: „utrzymana zostanie zasada, zgodnie z którą według stawki 8,5 proc. opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług, które nie zostały przyporządkowane do innych stawek ryczałtu”. Kolejna istotna zmiana to likwidacja dotychczasowego załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Chodzi o wykaz usług, których świadczenie wykluczało do tej pory podatnika z opodatkowania ryczałtem. Co w nim było? Między innymi wszelakie usługi pośrednictwa, rozmaite usługi licencyjne, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, usługi prawne, rachunkowo-księgowe, doradztwa podatkowego, usługi kulturalne i rozrywkowe, związane ze sportem, rozrywką i rekreacją, usługi reklamowe, związane z obsługą nieruchomości, *z produkcją filmów, programów telewizyjnych,* nagrań dźwiękowych i muzycznych i wiele innych. Tego załącznika też już nie będzie, a więc nie będzie i tych wyłączeń
@KamilaPlasun.KursySzyciaOnline
@KamilaPlasun.KursySzyciaOnline 4 жыл бұрын
@@paradisetop6665 Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie :) Bardzo pomogłeś :)
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
@@KamilaPlasun.KursySzyciaOnline miło słyszeć podziękowanie, ale tego celebryty pseudo ekonomisty gospodarki i budżetu państwa o wiedzy na poziomie przeciętnego księgowego nie polecam przy poważnych zagadnieniach. Bo podatek ryczałtowy jest tylko dobrym rozwiazaniem przy zerowych kosztach uzyskania przychodu bo ulg przy nim nie ma prawie wcale lub przy malych dochodach firmy nie chcąc prowadzić ewidencji kosztów uzyskania dochodu.
@KamilaPlasun.KursySzyciaOnline
@KamilaPlasun.KursySzyciaOnline 4 жыл бұрын
@@paradisetop6665 Mam świadomość kiedy to się opłaca. Kiedyś już miałam podatek ryczałtowy, potem musiałam z niego zrezygnować. Dziś myślę o wprowadzeniu go w jednej z działalności :)
@marcinflorianczyk5912
@marcinflorianczyk5912 4 жыл бұрын
Czy jeżeli, chciałbym świadczyć usługi dla mojego obecnego zleceniodawcy to również nie mogę skorzystać z podatku przychodowego?
@ewabz5649
@ewabz5649 4 жыл бұрын
Dziękuję 🙋
@Jaszczurcs
@Jaszczurcs 4 жыл бұрын
Czy jest gdzieś jakiś wykaz numerów PKD podlegających ryczałtowi i jaka stawka procentowa wtedy jest ryczałtu? Prowadzę JDG na kodzie PKD 52.29c - jestem spedytorem (świadczę usługi pośrednictwa w logistyce). Dotychczas płaciłem 19% podatek liniowy, ale nie generuje prawie żadnych kosztów, także ryczałt 8.5% obniżył by mi podatek o połowę. Czy można gdzieś to sprawdzić? Na interpelację będę czekał pół roku, a czasu na zmianę mam miesiac.
@mleniu1323
@mleniu1323 4 жыл бұрын
ale Chłopie jesteś Kochany że o tym mówisz! SUPER!!!!
@grzesr8419
@grzesr8419 4 жыл бұрын
Nigdy nie uzyskałem odpowiedzi - a co z usługami informatycznymi ? - instalacja programów, naprawa komputerów, konfiguracja sieci, dorabianie małych programów, stron www itd. Każdy fachowiec opowiada że każda z tych grup to coś innego, czyli 19% zasady ogólne lub 3 działalności. Ciekawe jakie Pan Mentzen ma zdanie na ten temat, pewnie korzysta również z usług jakiegoś speca it. Zdanie Wasze również mnie bardzo interesuje.
@t9mek5tomek71
@t9mek5tomek71 4 жыл бұрын
Panie Sławku co w przypadku gdy pracuje na umowę o pracę za granicą dokładnie w Niemczech. Czy przy założeniu firmy mogę wybrać podatek od przychodu 5.5% dla branży budowlanej wiedząc że będe świadczył usługi dla byłego pracodawcy . Chodzi mi o to ograniczenie czy ma zastosowanie tylko dla polskich pracodawców czy tych z zagranicy również?
@kielas1020
@kielas1020 3 жыл бұрын
Możesz powiedzieć coś więcej o tym handlu towarem z chin ? Bo chyba nie wszystkim można handlować na ryczałcie np elektronika nie można tak ?
@kacpercm7532
@kacpercm7532 4 жыл бұрын
czy na usługi budowlane jest wciąż 5.5% ? Lub jaka jest najlepsza opcja dla firmy zajmującej się usługami budowlanymi
@marcinnowak1904
@marcinnowak1904 4 жыл бұрын
A co jeśli jest rozdzielność majątkowa współmałżonków ? Czy można współpracować z firmą współmałżonka i rozliczać się na zasadach ryczałtu w swojej firmie ?
@bartoszprzybysz5870
@bartoszprzybysz5870 4 жыл бұрын
Ograniczenie z art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o ryczałcie stanowi o zmianie formy prowadzonej działalności, co nie powinno wykluczać równoczesnego prowadzenia niezależnych działalności gospodarczych przez małżonków, które mogłyby korzystać odpowiednio z ryczałtowego rozliczenia bądź na zasadach ogólnych.
@wiktorpiskulak3357
@wiktorpiskulak3357 4 жыл бұрын
1. Czy skoro dostawę stałą stawkę podatku dochodowego, to czy obowiązuje mnie rozliczenie roczny w formie niedopłaty lub nadpłaty w zależności od przychodu rocznego? 2. Czy pozycja na fakturze "Szkolenia marketingowe z przekazaniem własności intelektualnej" jest ok w takim rozliczeniu?
@piotrjasina8467
@piotrjasina8467 4 жыл бұрын
Proponuje dodawac do video jakies grafiki w locie, zeby mozna bylo tez wzrokiem patrzec o czym mowi Slawomir. Np jak cos wymienia to mozna zobrazowac takie rzeczy, wtedy latwiej przyswoic wiedze
@12krycha
@12krycha 4 жыл бұрын
(5,5%) A co się później dzieje z kosztami uzyskania przychodu? Odliczam je z ZUS-em od stawki za msc? Jeżeli się zaliczają, tak? Dobrze rozumiem? Wykonując usługę na stawkach netto doliczam do faktury 5,5% + koszty uzyskania przychodu + % zusu, w zależności od czasu uzyskania przychodu? Jeżeli tak to od małego zusu też mogę odliczać koszty?
@zibizz1
@zibizz1 4 жыл бұрын
jakimi kosztami? przy ryczałcie nie ma kosztów. Cały przychód pomniejsza się o stawkę ryczałtu. Mały ZUS uzależniony jest od dochodu normalnie a przypadku ryczałtu od przychodu/2 Odliczanie ZUS przy ryczałcie to odliczenie go od przychodu>
@aniaxxx77
@aniaxxx77 4 жыл бұрын
Witam a może by Pan coś opowiedział o działalności nierejestrowanej
@celex7038
@celex7038 4 жыл бұрын
Pytanie nie związane z filmem. Czy aktualnie w Polsce wydobywanie i sprzedaż wykopanych kryptowalut jest opodatkowana?
@ThePurevid
@ThePurevid 4 жыл бұрын
i to jest to, tak mozna dotrzec do wyborcow! :)
@najpierwmasa1004
@najpierwmasa1004 4 жыл бұрын
Czy mieszkając w UK lepiej kupić krypto używając brytyjskiego konta (o ile bank pozwoli) czy skorzystać z polskiego? No i jak wtedy wygląda sytuacja z rozliczaniem podatku zakładając użycie polskiego konta bedąc brytyjskim rezydentem podatkowym?
@MichaErdmannTORNADO
@MichaErdmannTORNADO 4 жыл бұрын
chyba prościej się nie da :-) świetna robota panie Sławku
@michala36
@michala36 4 жыл бұрын
Panie Sławku obecnie jestem na 3%, z tym, że mam limit 200k/rok który przekraczam w miesiąc/półtorej i muszę iść na VAT co jest kompletnie nieopłacalne. Jakiś pomysł jak przekształcić DG? Prosta sprawa - kupno taniej (30zl) sprzedać drożej (35zl). z tym że gigantyczne ilości sprzedawane (blisko 200k miesięcznie obrotu)
@bartoszprzybysz5870
@bartoszprzybysz5870 4 жыл бұрын
Można zastanowić się nad podzieleniem przedsiębiorstwa, np. założenie małżonce JDG, założenie spółki cywilnej lub jawnej - która przejęłaby część sprzedaży. Oczywiście musiałoby to mieć uzasadnienie biznesowe, np. sprzedaż określonych kategorii towarów.
@pavp1469
@pavp1469 4 жыл бұрын
Dlaczego Pan Mentez nie jest Premierem Polski ?
@marcinp4438
@marcinp4438 4 жыл бұрын
Bo tu jest wolnym i mówi prawde a będąc premierem musiałby ściemniać
@marekchudy8893
@marekchudy8893 4 жыл бұрын
Dziękuję za merytoryczny kontent
@CharmsOfLife
@CharmsOfLife 4 жыл бұрын
Czy ktokolwiek w sejmie podnosi temat podwyższenia drugiego progu podatkowego ? Podwyższają place minimalna, a próg około 7000 na miesiąc uprawniający do niższego podatku od lat stoi w miejscu :(
@beatamagdalena2075
@beatamagdalena2075 4 жыл бұрын
Dziękujemy Ci boski Mentzenie.
@gostek9071
@gostek9071 4 жыл бұрын
ludzie jak czegos nie wiecie o jakims mniejszym podatku to przeczytajcie 100 stronicowy opis tego podatku i nastepnie mozesz stwierdzic ze on nie jest dla was
@michawozniak5899
@michawozniak5899 3 жыл бұрын
Panie Doktorze. Dla przedstawiciela handlowego,która forma opodatkowania będzie najlepsza? Ryczałt czy liniowy. Suma przychodów zdecydowanie przekracza 85k.
@KubaShooter
@KubaShooter 4 жыл бұрын
Panie Sławomirze. Prowadzę działalność - usługi alpinistyczne. W zeszłym roku do 200 tys przychodu płaciłem z reguły 8.5% podatku od przychodu, a po przekroczeniu tej granicy musiałem przejść na VAT. Dlaczego?
@Justyna_Biber
@Justyna_Biber 4 жыл бұрын
A co ma ryczałt (PPE - 8,5) do VATU??? Przecież to dwa *różne* i *niezależne* podatki. Coś jak tory kolejowe - biegną równolegle obok siebie, nigdy się nie przecinają. Więc twoje pytanie jest niezrozumiałe - chyba, że ci chodziło o to dlaczego zostałeś VATowcem? Bo przekroczyłeś limit zwolnienia podmiotowego (200 tys./rok). Ale po co pisałeś o tym ryczałcie? Nie wiem. Więc może chodzi ci w pytaniu o cos innego. Ale nie mieszaj jedneo podatku z drugim - bo nie mają ze sobą żadnego związku.
@LOT737
@LOT737 4 жыл бұрын
Jeśli przed obejrzeniem filmu zmieniłem w Ceidg formę opodatkowania na liniowy, to czy tydzień później mogę zmienić na ryczałt, byle do 20 lutego?
@mathiasso100
@mathiasso100 4 жыл бұрын
brakło mi jeszcze w tym wykładzie o minusach ryczałtu (nie ma tak że są same plusy)... brak kwoty wolnej, brak możliwości rozliczania z małżonkiem czy odliczania dzieci.
@MegaNorwegians
@MegaNorwegians 4 жыл бұрын
Po co chcesz się rozliczać z małżonkiem?
@mathiasso100
@mathiasso100 4 жыл бұрын
@@MegaNorwegians z niepracującym? same plusy
@lahimlahim8334
@lahimlahim8334 4 жыл бұрын
Dzień dobry. Mam wrażenke, że wdarł się błąd: 5,5% jest na produkcję z materiałem własnym, materiał powierzony oznacza tylko udługę i generuje 8,5%. Czy ktoś jest w stanie to potwierdzić lub podważyć?
@kacpercm7532
@kacpercm7532 3 жыл бұрын
Czyli na ile mogę w ciągu roku w Polsce wystawić faktur dla firm w Polsce na podatku 5,5%. 200tys zł czy więcej?
@konsacz20
@konsacz20 4 жыл бұрын
Bardzo interesujące. Czy mógłbyś coś wspomnieć o opadatkowaniu karta podatkowa dla lekarzy? Czy jest szansa na taką formę? Gdzie jest haczyk?
@andrzejwisniewski5096
@andrzejwisniewski5096 4 жыл бұрын
Tak. Teraz lekarze kontaktowi też mogą być na karcie podatkowej. Jeśli pracujesz powyżej 96h to płacisz 1824zl ale uwaga naczelnik US może jeśli uzna podwyższyć ta kwotę o max 50%. A haczyk jest głównie, że masz stały podatek, a nie uzależniony od dochodów i nawet jak w danym miesiącu nic nie zarobisz musisz go zapłacić w ustalonej kwocie.
@adamweber9233
@adamweber9233 4 жыл бұрын
Czy gdy pracowało się na umowie zlecenie u byłego pracodawcy będzie możliwość skorzystania z ryczałtu czy jest to tak samo regulowane jak umowa o pracę?
@danielbbxbbz
@danielbbxbbz 4 жыл бұрын
Dlaczego VAT nie jest stały dla wszystkich usług i nie wynosi około 15% zamiast 23, 8, 5 i 0% ? Zniwelowało by to malwersacje.
@qubaqubacki4599
@qubaqubacki4599 4 жыл бұрын
Spojrzenie z szerszej perspektywy na otaczającą nas rzeczywistość polityczną. Nie da się nie zauważyć, że od upadku komuny "polskie rządy" robiły dość dużo przeciwko swoim obywatelom. Ten obecny "POLSKI RZĄD" stał się już praktycznie wrogiem publicznym nr 1. Jakość naszego życia zależy od jakości zadawanych sobie samemu pytań. Podobnie jest też w polityce. Zadajmy sobie więc takie "trudne" pytania: Czy rządzą nami kompletni debile i nieudacznicy, czy może cyniczni zdrajcy? Czyje rozkazy wykonuje "polski rząd" i dlaczego? Do kogo należy Polska? Kto jest właścicielem Polski? Nasz kraj jest zadłużony, to bezsporny fakt. Kto jest naszym wierzycielem? U kogo jesteśmy najbardziej zadłużeni? Czy to są państwa, banki komercyjne, instytucje czy może pośrednio osoby prywatne? Kto jest udziałowcem NBP? Czy to może być prawda: amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=263 ? Takich fundamentalnych pytań jest wiele, bezsprzecznie warto je najpierw zadawać, a dopiero potem szukać na nie odpowiedzi. Już samo zadanie pytania może rozszerzyć nasze horyzonty myślowe.
@herbalinka125
@herbalinka125 4 жыл бұрын
Dziękuję !!! Pozdrawiam serdecznie
@4gentlemanPl
@4gentlemanPl 4 жыл бұрын
Dzięki za informację!
@johnmocny1522
@johnmocny1522 3 жыл бұрын
Różnica jest taka że ryczałt i VAT trafiają prosto do Warszawy a inne podatki zostają częściowo ok 40% w samorządach gdzie jest zarejestrowana firma i w ten sposób rząd zagranie kasę od samorządów i w/g preferencji wyborców da subwencje lub nie zgodnie z prawem.
@piotrppp202
@piotrppp202 4 жыл бұрын
Według mnie podatek przychodowy powinien być dla wszystkich co najwyżej 10%.
@juzwa1978
@juzwa1978 4 жыл бұрын
A co z remanentem jesli ktos przejdzie z zasad ogolnych na ryczałt? W ryczałcie nie ma remanentu wiec czy podatek od remanentu za poprzedni rok przepadnie ?? Gdyby nic nie zmieniać to ten podatek by sie zbilansowal nastepnym remanentem pod koniec roku.
@grzegorzbany1343
@grzegorzbany1343 4 жыл бұрын
Nie przepadnie. Na ryczałcie nie ewidencjonujesz i nie rozliczasz kosztów, ale masz obowiązek przechowywać faktury zakupu towarów, surowców i materiałów (art.15 ustawy). Przechodząc w kolejnym roku na zasady ogólne, na podstawie tych faktur ustalasz i rozliczasz remanent początkowy.
@juzwa1978
@juzwa1978 4 жыл бұрын
@@grzegorzbany1343 Dzieki za odpowiedź , ale co się stanie w takiej sytuacji: Koniec 2019 remanent 100 tys , koniec 2020 remanent 200 tys. Musze od 100 tys róznicy zapłacić 19% podatku dochodowego (liniowy). Jeśli nic nie zmienię, to gdy np zamknę dzialalność jdg na koniec roku 2021 i wyprzedam wcześniej towar , remanent za 2021 będzie na 0 zł i będzie zwrot na minusie 19% od 200 tys. A jak to będzię w przypadku gdy w 2021 zmienię na ryczałt 3% i pod koniec roku zamknę jdg ( aby np przejść na sp z o.o) Czy ten nadpłacony podatek z remanentu przepadnie ?
@grzegorzbany1343
@grzegorzbany1343 4 жыл бұрын
@@juzwa1978 Dla porządku - przepaść może ci tylko wykazana strata (gdybyś taką miał), którą możesz odliczać od podstawy opodatkowania w kolejnych latach. Jeśli np. zamkniesz JDG, to znika źródło przychodów i straty już nie masz od czego odliczyć. W ryczałcie w ogóle nie uwzględnia się remanentów, więc tak, jeśli na niego przejdziesz, to różnica remanentowa jest nie do ugryzienia.
@Grzechu789
@Grzechu789 4 жыл бұрын
12:25 Tip: Handel - jeżeli zyski stanowią co najmniej 16% przychodu warto przejść na ryczałt. W dalszych komentarzach wartość % dla pozostałych stawek ryczałtowych.
@Justyna_Biber
@Justyna_Biber 4 жыл бұрын
Geniuszem matematycznym to ty nie byłeś w szkole co? Albo nie masz pojęcia czym się różni podatek ryczałtowy od zasad ogólnych.
@Grzechu789
@Grzechu789 4 жыл бұрын
@@Justyna_Biber nie mam czasu na zniżanie się do Twojego poziomu, więc daj sobie spokój
@grzegorzbany1343
@grzegorzbany1343 4 жыл бұрын
Tip jest zarąbisty. Sam do tego doszedłeś? A na poważnie - pomyliłeś marżę z rentownością. Przy marży 16% na ryczałt na pewno przechodzić nie warto.
@Justyna_Biber
@Justyna_Biber 4 жыл бұрын
@@grzegorzbany1343 a znając życie to pisząc marże miał taki handlarzyk na myśli narzut.
@Grzechu789
@Grzechu789 4 жыл бұрын
​@@grzegorzbany1343 Może faktycznie źle to ująłem w słowa. Wyjaśnię poniżej: Jeżeli: Przychód = 100k Koszty = 50k X (zysk de facto) = 50% W każdym bądź razie, poniżej wartości tego X dla którego opłaca się przejść na ryczałt dla określonych stawek tego ryczałtu. Zatem jest to następująco: Ryczałt 3% opłaca się bardziej dla zysków stanowiących co najmniej 15.80% przychodów Ryczałt 5% opłaca się bardziej dla zysków stanowiących co najmniej 26.32% przychodów Ryczałt 8,5% opłaca się bardziej dla zysków stanowiących co najmniej 44.74% przychodów Ryczałt 10% opłaca się bardziej dla zysków stanowiących co najmniej 52.64% przychodów Ryczałt 12,5% opłaca się bardziej dla zysków stanowiących co najmniej 65.79% przychodów ! tylko w porównaniu z podatkiem liniowym 19% ! Doszedłem do tego przy pomocy matematyki oraz Excela :) Polecam dodatek Solver i naukę jego obsługi. Przykład (w uproszczeniu): Mam sklep, zajmuję się handlem. Sprzedaję produkty z narzutem 20% od cen zakupowych. Lepiej mi płacić 3% ryczałtu (stawka dla handlu) od przychodów niż 19% liniowego od dochodów.
@nihilista1558
@nihilista1558 4 жыл бұрын
Dobry Panie Sławku
@MarekStryjkowski
@MarekStryjkowski 3 жыл бұрын
Pytanie @Sławomir Mentzen - na początku podał Pan kilka wykluczeń. Czy jeśli moja żona zamknie JDG (skala podatkowa) a ja otworzę na taką samą działalność to nie mogę wybrać ryczałtu?
@sebastian1953
@sebastian1953 4 жыл бұрын
A jak jest z dzierżawą miejsca reklamowego w przypadku ryczałtu?
@MJJ586
@MJJ586 4 жыл бұрын
I dzierżawą miejsca reklamowego w aplikacjach mobilnych też bym chciał się dowiedzieć :)
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
Podatek zryczałtowany w tych sytuacjach wynosi 8,5% od przychodu, który uzyskasz z wynajmu takiego miejsca.
@MJJ586
@MJJ586 4 жыл бұрын
@@paradisetop6665 dzialalnosc reklamowa jest na 15 procent, a umowy najmu na 8.5 procent... tu mamy połaczenie tych dwoch sytuacji... chyba bez indywidualnej interpretacji nie bedzie odpowiedzi
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
@@MJJ586 ale te miejsce jest wynajmowane w celu umieszczenia tylko reklamy. Chyba, że stanowi jeszcze oddzielny zakres danej nieruchomości wykorzystywanej w innym celu.
@MJJ586
@MJJ586 4 жыл бұрын
@@paradisetop6665 w moim przypadku siec reklamowa dzierzawi ode mnie część miejsca w aplikacji. Wyswietla tam reklamy swoich reklamodawcow, a potem dzieli sie ze mna zyskiem z tych reklam. Wiec wg mnie powinno byc 8.5, ale z US nigdy nie wiadomo :(
@palker82
@palker82 4 жыл бұрын
A co z programistami, którzy nie idą po IP Box? Wpadają w stawkę 17%? Otwiera się przed nimi nowa stawka 15%? Świadczą usługi "pozostałe" na 8,5%?
@AirGunPoland
@AirGunPoland 4 жыл бұрын
programisci nie sa idiotami i pracuja w UK ;)
@dyfuzor987
@dyfuzor987 4 жыл бұрын
@@AirGunPoland a ja myślałem, że zdalnie ;]
@paradisetop6665
@paradisetop6665 4 жыл бұрын
@@AirGunPoland każdy pracujący zagranicą jest idiotą poza tym najlepszą perspektywę finansową programiści nie mają w państwach UK. Bo w którym z tych czterech państw? Ale wpis w formie sarkazmu nawet spoko dla idiotów...
@zibizz1
@zibizz1 4 жыл бұрын
15% mogą wziąć, a niektóre rzeczy nawet 8,5% (np prace projektowe chyba)
@hippocratech
@hippocratech 4 жыл бұрын
Tylko "Usługa związana z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych" :)
@_Synoptyk
@_Synoptyk 4 жыл бұрын
Przychodzi facet do lekarza i mówi: - Panie doktorze, mam problem, ponieważ jestem zbyt inteligentny. Ludzie nie rozumieją moich teorii, nie jestem tolerowany przez rówieśników, gdyż uważają mnie za chorego, panie doktorze, czy można coś z tym zrobić? Lekarz powiedział, że może przeprowadzić trudną i ryzykowną operację wycięcia ćwierci mózgu. Tak zrobili. Po miesiącu facet przychodzi znów: - Panie doktorze, jest nieźle. Niedługo odbieram nagrodę Nobla, mam grono znajomych, spotykam się co jakiś czas, dyskutujemy o sztuce... Ale panie doktorze, to jeszcze nie to, o czym myślałem... Po ciężkim namyśle doktor postanowił usunąć kolejną ćwierć mózgu. Po miesiącu pacjent wraca, cały ubrany na czarno, glany, zarost... - Panie doktorze, jest git, mam z kumplami kapele rockową, dajemy czadu... ale to jeszcze nie do końca to, czego się spodziewałem. Wiec doktor usunął trzecią ćwierć. Po miesiącu wraca facet: zgolony na łyso, dresiki, komóra, skóra. - K##wa stary, jest wyj&#nie, mam extra zaje##stą brykę, dużo dup, z wszystkimi na osiedlu się ziomkuje. Ale, k##wa, usuń mi tę ostatnią ćwiartkę, bo będzie jeszcze bardziej za***ście. Doktor nie chciał się zgodzić, ale dostał 2 plomby i chcąc nie chcąc... Wraca pacjent po miesiącu, a doktor się go pyta: i jak? - Widziałeś ostatnią masakrę Mentzena na jutubie?
@_Synoptyk
@_Synoptyk 4 жыл бұрын
To tylko zart, cenie wyklady pana jak nikt inny Pozdrawiam
@piotrppp202
@piotrppp202 4 жыл бұрын
Jaki był sens w ryczałcie 20%, który obowiązywał w wolnych zawodach aż do 2020 skoro można płacić 19% podatek liniowy?
@zibizz1
@zibizz1 4 жыл бұрын
nie zawsze można było wziać podstek linowy, jęsli liniowy był wykluczony to ryczałt 20% był lepsza opcją niż 32%
@piotrppp202
@piotrppp202 4 жыл бұрын
@@zibizz1 kiedy nie można wziąć liniowego?
@krzysztofwozniak7346
@krzysztofwozniak7346 4 жыл бұрын
Ktoś, kto tak dobrze zna system, niestety nie nadaje się do jego zniszczenia.
@jerzylisicki2067
@jerzylisicki2067 3 жыл бұрын
Czesc. Mozesz podac podstawe prawna dlaczego czlowiek jako istota zywa musi placic podatki. Tylko prosze nie pisz ze istnieje prawo podatkowe bo to jest bezprawie
@agentkalicki1998
@agentkalicki1998 4 жыл бұрын
a karte podatkową też wybieram 20.02 czy juz jutro 20.01??? bo pojawiła się opcja stałej oplaty na karcie podatkowej 1820zl co miesiąc, co o tym myślec?
@ewelinakus1
@ewelinakus1 4 жыл бұрын
Pytanie: czy dropshipping łapie się na ryczałt? Czy tylko zasady ogólne?
@ewelinakus1
@ewelinakus1 4 жыл бұрын
czy to jest 3% czy 15% na ryczałcie?
@grzegorzbanach1113
@grzegorzbanach1113 3 жыл бұрын
@@ewelinakus1 3%
@adamowiczjacek6543
@adamowiczjacek6543 4 жыл бұрын
Witam Dzięki za super film. A jak to jest z Vatem jak jestem na ryczałcie? Wystawiam fv normalnie i tworzę deklaracje VAT A podatek płace od wartości netto? Może ktoś podpowiedzieć Z góry dzięki i pozdrawiam
@sebastiannowak1981
@sebastiannowak1981 4 жыл бұрын
Tak samo jak w innych przypadkach. Naliczasz VAT do ceny netto. Potem podatek "przychodowy" liczysz po odjęciu naliczonego VATu.
@adamowiczjacek6543
@adamowiczjacek6543 4 жыл бұрын
@@sebastiannowak1981 Hej. Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie - może pomożesz. Czy przy płaceniu vat płacę od przychodów czy w Vat mogę odliczać koszty vatowskie? Pozdrawiam
@anza-za
@anza-za 4 жыл бұрын
@@adamowiczjacek6543 w ryczałcie nie odliczasz kosztów. To jest jego istotą. Co najwyżej sam VAT naliczony (od faktur zakupu) jeśli jesteś vatowcem ale w żadnym wypadku całe faktury
@bemowobemowo2005
@bemowobemowo2005 3 жыл бұрын
Dzięki 👍🏻
@karolrozanski3273
@karolrozanski3273 4 жыл бұрын
Dobry materiał. Dzieki
@tomaszgerlak2065
@tomaszgerlak2065 4 жыл бұрын
Powiedz czy pielęgniarka może być na ryczaucie?
@tomaszserafin6993
@tomaszserafin6993 4 жыл бұрын
Cześć, mam skromne pytanie. Czy będąc rolnikiem, płacąc KRUS, mogę założyć sp. z o.o. i nie wylecieć z KRUS? Pozdrawiam
@partialintegral
@partialintegral 4 жыл бұрын
Jak to jest, że tłumacze są wymienieni w sekcji 17%, a tłumaczenia w sekcji 15%?
@anza-za
@anza-za 4 жыл бұрын
Też się chętnie dowiem podobnie z edukacją
@michalw3865
@michalw3865 4 жыл бұрын
czy przy produkcji przysmaków dla zwierząt i sprzedaży ich w hurcie i detalu to jaki ryczałt ? 5,5%? pozdrawiam
@michaelw.4580
@michaelw.4580 3 жыл бұрын
Panie Sławku, trudno mi wyszukać jaką stawka ryczałtu mogą się rozliczać agenci ubezpieczeń - podpowiesz w komentarzu?
@Kasia-kk9vq
@Kasia-kk9vq 4 жыл бұрын
Jak zwykle warto posłuchać! Dziękuję za program!!! A wszystkich zmęczonych sytuacją polityczno-kowidową serdecznie zachęcam najpierw do Modlitwy za naszą Ojczyznę (nic bez niej na lepsze nie zmienimy), a później do posłuchania świeżutko wydanej, dobrej, refleksyjnej muzyki, której nie uświadczymy w mediach komercyjnych: kzbin.info/www/bejne/aoC7oYhoZs2khqs
@LOT737
@LOT737 4 жыл бұрын
Precz!
@Kasia-kk9vq
@Kasia-kk9vq 4 жыл бұрын
@@LOT737 Za Pana Andrzeja też proszę o Modlitwę wszystkich czytających!
@bartekroger5021
@bartekroger5021 4 жыл бұрын
Dzięki Sławek za film!!
@coach-piotr
@coach-piotr 4 жыл бұрын
Zdecydowanie lepszym rozwiazaniem jest skupienie sie na tematach podatkowych, zamiast brnac w slepa uliczke walki z pandemia Covid-19 i powtarzania, ze Pandemia to oszustwo. Thumbs up
@ordynatorTWORKI
@ordynatorTWORKI 4 жыл бұрын
SzP Sławomirze co Pan by wybrał czeski Trezor czy francuski ledger ?
@vncdvncd8331
@vncdvncd8331 3 жыл бұрын
Czy da się jeszcze w jakikolwiek sposób zapisać na kartę podatkową jeśli się na niej nie było?
@PS-gb2jb
@PS-gb2jb 4 жыл бұрын
Inżynier budowy, kierownik budowy - PKD 71.12Z - 15% czy 17% podatku?
@micz2418
@micz2418 4 жыл бұрын
Sam pracowałem jako inżynier budowy i nie przeszedłem ja jdg bo tam jest za duża odpowiedzialność finansowa,
@Kicekpicek
@Kicekpicek 4 жыл бұрын
Jedna rzecz, która nie wybrzmiała w trakcie filmu a jest dość istotna - przy staraniu się o kredyt hipoteczny ryczałt jest niemile widziany
@GrzegorzBijakGEOpasja
@GrzegorzBijakGEOpasja 4 жыл бұрын
kiedyś było bardzo trudno, teraz jest lepiej - w zeszłym roku, na ryczałcie z przychodami 150-170tys. w 3 bankach dali żonie zdolność kredytową na ok. 500tys., znajomy też na ryczałcie i buduje się z kredytu.
@bogdancwalina894
@bogdancwalina894 4 жыл бұрын
Bravo za bystrość 👍
MENTZEN GRILLUJE #54: Scholz sprzedał Tuska
28:50
Sławomir Mentzen
Рет қаралды 147 М.
MENTZEN O PODATKACH #7: Podatki w 2025 roku
32:13
Sławomir Mentzen
Рет қаралды 125 М.
Кого Первым ИСКЛЮЧАТ из ШКОЛЫ !
25:03
It's the natural ones that are the most beautiful#Harley Quinn #joker
01:00
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 22 МЛН
Ryczałt czy VAT?
10:00
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy
Рет қаралды 97 М.
Jak z brutto zrobić netto na umowie o pracę?
26:48
Sławomir Mentzen
Рет қаралды 545 М.
Podatkowe pułapki dropshippingu
17:46
Sławomir Mentzen
Рет қаралды 381 М.
MENTZEN O PODATKACH #4: Formy prowadzenia działalności w 2024 roku
35:29
Sławomir Mentzen
Рет қаралды 310 М.
Ryczałt w IT 8,5%? Uważaj! To pułapka.
20:03
Sławomir Mentzen
Рет қаралды 287 М.
7 najważniejszych ZMIAN PODATKOWYCH na 2025 rok! Co zmienia się w PODATKACH?
20:18
Leasing w jednoosobowej działalności
4:26
Kancelaria Podatkowa Skłodowscy
Рет қаралды 429 М.
Кого Первым ИСКЛЮЧАТ из ШКОЛЫ !
25:03