Metrologia: Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas pomiarów? [Piotr Burnos]

  Рет қаралды 7,717

Piotr Burnos

Piotr Burnos

Күн бұрын

Пікірлер: 61
@bartbaszt666
@bartbaszt666 6 ай бұрын
Dziękuję za przygotowany materiał. W przyszłości proszę o rozwinięcie w kierunkach: - Omówienia nie tylko teoretycznego, "na słowo", ale również pokazania na konkretnych przykładach - np. jak zachowują się te najtańsze przewody, czy sondy o niewłaściwie dobranym paśmie. - Wzięcia pod uwagę zastosowania amatorskie i omówienie, do czego hipotetycznie mogą się nadać (być wystarczające pomimo ich niedoskonałości) przedstawiane metody/sprzęty. Nie każdy wykonuje setki pomiarów tygodniowo, a do zastosowań diagnostycznych np. w motoryzacji wystarczą pomiary zgrubne. - Poza rozwiązaniem w pełni poprawnym jak pomiar rezystorów zaciskami - rozwiązanie zgrubne bez przepinania sond - czy złapanie maksymalnie jednej strony rezystora i jednej sondy szpilkowej za nieizolowany fragment nie dadzą wyniku pozwalającego na poprawną identyfikację w typowo wykorzystywanych tolerancjach? - Różnice pomiarów rezystorów miernikami czteroprzewodowymi względem dwuprzewodowych z wykorzystaniem funkcji rel/obliczania delty.
@jerzystanislaw8605
@jerzystanislaw8605 6 ай бұрын
""Tanie"" przewody są nieobliczalne... W skutkach również... Błędne wskazania potrafią ""nagonić "" roboty.. Czystość i warunki przechowywania ma wysokie znaczenie... Nie pożyczać Fluke zwłaszcza managerom, bo pierwsze co zrobią to 👀🐑💥🐒
@RivloGruby
@RivloGruby 6 ай бұрын
Nie wiedziałem, że zagadnienia dokładności pomiarów mogą być takie ciekawe! Pozdrawiam
@12dareczek12
@12dareczek12 6 ай бұрын
Uwielbiam ten kanał :) Przypominają mi się czasy z lat 80 gdzie na laboratorium w technikum wykładowca nas "prześladował " odnośnie prawidłowych pomiarów
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Nie wiem czy to dobre skojarzenie. Choć pewnie miał rację 🙂
@12dareczek12
@12dareczek12 6 ай бұрын
@@piotrburnos1004 pomiar na mostku Wheatstone’a i mostku Thomsona to był jego konik.
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor 6 ай бұрын
ooo z tymi cęgami to nie wiedziałem ... myślałem że zbierają zakłócenia ale nie że zależy to od kierunku w jakim się je ustawi. jak zwykle dobry film :D
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Dzięki, pozdrawiam!
@Marcin-k7t
@Marcin-k7t 5 ай бұрын
2:50 Przyjemność z mierzenia nie jestem jedyny którego to kręci :)
@stoczwarty
@stoczwarty 6 ай бұрын
Dobry materiał. To są bardzo ważne sprawy.
@konradchojnacki3865
@konradchojnacki3865 6 ай бұрын
Panie Piotrze dobrze słyszeć te wszystkie informacje, mimo tego że pracuję testując napędy to muszę przyznać że co nieco się pozapominało a niektóre detale były mało utrwalone :)
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Cieszę się!
@piterstg
@piterstg 6 ай бұрын
Jak zwykle świetny materiał, jak zawsze merytoryczny
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Dzięki 🙂
@arturlipski4801
@arturlipski4801 6 ай бұрын
Zgadza się, jakość przewodów i sond ma kluczowe znaczenie dla wyników pomiaru. Obecnie przewody wykonuję sam, nawet te bnc, bo do tych chińskich nie miałem już siły i cierpliwości, wychodzi nie drożej od tych firmowych, a mam pewność jakości i spokój na lata. Może coś na temat pomiaru bardzo małych i bardzo dużych rezystancji metodą techniczną. Pozdrawiam.
@Dan-oo1rj
@Dan-oo1rj 6 ай бұрын
Bardzo dobry materiał! Można by jeszcze powiedzieć o podstawowym BHP, czyli: - przy zmianie roli multimetru (np.) z amperomierza na woltomierz trzeba NAJPIERW odłączyć przewody pomiarowe od układu, później przełączyć miernik i w końcu przewody na mierniku - multimetr po wyłączeniu jego zasilania nie odłącza przewodów i pozostawienie np. amperomierza wpiętego w układ może spowodować przegrzanie/spalenie rezystora pomiarowego - maksymalny czas pomiaru prądu o wysokim natężeniu jest ograniczony i zależy od konkretnego modelu amperomierza oraz od.... kabli pomiarowych
@MRSerwis
@MRSerwis 6 ай бұрын
Pozdrawiam Piotrze 👌👍💪🏻
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Pozdrawiam 🙂
@jacekcyndel3741
@jacekcyndel3741 6 ай бұрын
Zdarza się nieprawidłowe działanie funkcji AUTO przy pomiarze tętnień zasilacza impulsowego.Oscyloskop chętnie pokazywał ślady😅 częstotliwości przełączania pomijając spore tętnienia 100Hz. Ustawiłem ręcznie i zwiększyłem pojemność kondensatora. Skojarzył mi się rzadziej używany miernik częstościomierz cyfrowy. To pewnie mógłby być materiał na cały odcinek. Dziękuję za przydatne informacje i pozdrawiam
@jacekcyndel3741
@jacekcyndel3741 6 ай бұрын
A propos częstościomierza to ciekawe byłoby omówienie pseudo funkcji niektórych multimetrów (tańszych) pomiaru częstotliwości. Jaka może być dokładność przy częstotliwości wzorcowej z przerzutniki ka RC lub najprostszego gen kwarcowego...😢
@JKrzysztof63
@JKrzysztof63 6 ай бұрын
Może coś na temat sond różnicowych jak je używać podstawowe błędy zasada działania.
@slonikart1793
@slonikart1793 6 ай бұрын
Też chętnie posłucham czegoś na ten temat!
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor 6 ай бұрын
ooo ja mam, słabo się znam a tanie nie były więc chętnie też zobaczę co można a czego nie
@MarcinGi
@MarcinGi 6 ай бұрын
I ja też się dołączę :)
@qbpm
@qbpm 6 ай бұрын
Wiele osób myśli, że sonda oscyloskopowa w trybie 1:10 ma impedancję wejściową 10 megaomów. A konkretnie, że przy 50 MHz nadal ma 10 megaomów. Zupełnie zapominają o pojemności wejściowej sondy i jej wpływu na badany układ.
@Jannic-ee4mr
@Jannic-ee4mr 2 ай бұрын
A czy można bezpiecznie i bez istotnego wpływu na wyniki pomiarów podłączyć uziemiony przez sieć energetyczną oscyloskop do obwodu paneli fotowoltaicznych który nie jest uziemiony? Nie podłączam paneli do fabrycznego inwertera tylko do swoich eksperymentalnych zabawek ale po różnych przejściach z iskrzeniem, łukiem itp jakoś obawiam się włączyć do tego obwodu oscyloskop, chociaż wydaje mi się, że powinno to być bezpieczne i chciałbym czasem np. zaobserwować tętnienia na kondensatorach przy zmianie wypełnienia itp.Może wystarczyłoby przed podłączeniem oscyloskopu, na czas pomiaru, uziemić np. ujemny biegun paneli i do niego podłączyć "masę' oscyloskopu? Ogólnie wolę tego nie uziemiać, bo wydaje mi się to bezpieczniejsze gdy w tym grzebię.... A może po prostu odłączyć uziemienie oscyloskopu we wtyczce ? Może to dziecinny problem i "głupie pytanie" ale po prostu nie wiem... :)
@despero78
@despero78 6 ай бұрын
Witam. Ciekawy film. Takie pytanie mam, nowy miernik UT161D i nie wskazuje 0 na zakresie mV DC/AC (jeśli nie wepne się w układ) tylk skacze jakieś napięcie do 100 mV, szczególnie jak zbliżam do kompa. Jeśli odepnę sondy to już jest lepiej ale zera nadal nie ma. Przy pomiarze w ukladzie jest ok. napięcie nie skacze. Czy tak ma być? jakby coś na przewodach się indukowało.
@Dan-oo1rj
@Dan-oo1rj 6 ай бұрын
Dokładnie tak jest - coś się indukuje na przewodach, które działają jak antena. A to jest zależne głównie od najbliższego otoczenia i tego, jak mocno i co "sieje" nam falami elektromagnetycznymi. Największym złem są tanie zasilacze impulsowe (np. do LED lub ładowarki USB).
@jurekp8065
@jurekp8065 6 ай бұрын
Panie Piotrze co Pan sądzi na temat miernika małych prądów firmy center model 260
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Nie miałem okazji testować
@jandroid6432
@jandroid6432 6 ай бұрын
Mam kilka zestawow osprzetu od Keysight (dodaja do 3458a) . I powiem , ze sondy i szpilki sa OK ale te grabery z chwytakami to jakis zart , ze takie cos do zestawu dodaja.
@tomek6003
@tomek6003 6 ай бұрын
W praktyce np: sonda 100 MHz ma szersze pasmo. Te 100 MHz oznacza, że jest do oscyloskopu o paśmie 100 MHz. Sprawdzałem swoje sondy 200 MHz dołączone do oscyloskopu Tektronix o paśmie 200 MHz i do końca zakresu nie wnoszą istotnego tłumienia, które wyjeżdżałoby poza specyfikację. Nie wiem jak z chińskimi zamiennikami. Być może w przypadku ich nie jest to prawdą. Nie sprawdzałem.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Trudno mi się z tym zgodzić bo sprawdziłem to pomiarowo. "Zwykle" sondy dodawane do średniej klasy oscyloskopów nie bez powodu zawsze mają szersze pasmo.
@Laptop-Repair
@Laptop-Repair 6 ай бұрын
Fajny zestaw przewodów to Cleqee seria P1300 lub P1600 . Osobiście mam zestaw p1300f na warsztat jest super
@qba2802
@qba2802 6 ай бұрын
Jeszcze zdarza się taki błąd, że jak mierzymy na dwóch kanałach oscyloskopu to ustawiamy kursory na przebiegu z kanału 2 a pozycje kursorów są obliczane dla nastaw z kanału 1.
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 6 ай бұрын
Pomiar rezystancji w zasilanym układzie lub pojemności naładowanego kondensatora. To chyba każdy grzebiący w elektronice przynajmniej raz w życiu zaliczył. Najgorszy błąd który wykonałem to pomiar napięcia chińskim miernikiem z ułamanym przy wtyczce w środku kabelkiem. Miernik wskazywał 0, a zasilanie 230VAC było. Na szczęście nic się nie stało, bo ja i tak zawsze postępuję jakby napięcie było, tylko zdziwiłem się, gdy podłączyłem odbiornik. Ale zdenerwowałem się wtedy mocno. Chińskie mierniki tylko do 24V się nadają i to też kiepsko.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Czyli patrz dobór dobrych przewodów
@jerzystanislaw8605
@jerzystanislaw8605 6 ай бұрын
@@piotrburnos1004 I Bezpiecznych nawyków Standardów postępowania 👍👀🙏
@daro0352
@daro0352 6 ай бұрын
Który pomiar cęgowy będzie poprawny jeśli DT-266 na zakresie 200A przy pomiarze prądu czajnika elektrycznego wskazuje mi 6.6A na jednym zwoju (1X) a 8.2A na 10 zwojach (10X) po przeliczeniach a nie ma włączonego w obwód amperomierza AC? Sonda YT-73090 1mV/1A podłączona do miliwoltomierza AC pokazuje mi 7.8mV na 1X a 82mV na 10X, po przeliczeniach wyjdzie 8.2A. Idzie normalnie zgłupieć. Któremu miernikowi wierzyć?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Ja bym żadnemu nie ufał 😅 niestety tak będzie w przypadku najtańszych chińskich wynalazków
@daro0352
@daro0352 6 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Dlatego kupiłem UNI-T UT210E który sprawuje się znakomicie na niewielkich prądach. Wreszcie coś porządnego.
@Cyberslaw1974
@Cyberslaw1974 6 ай бұрын
Mam taki multimetr.
@m44g5
@m44g5 6 ай бұрын
Który?
@MarcinGi
@MarcinGi 6 ай бұрын
No taki.
@m44g5
@m44g5 6 ай бұрын
@@MarcinGi To wszystko wyjaśnia. Ja mam inny🤔
@konradklekot
@konradklekot Ай бұрын
Nie warto także ufać funkcji auto w multimetrach. Pomijam że wiele automatów jest powolnych, ale zdarza im się źle dobrać zakres.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 Ай бұрын
Nie spotkałem się z tym w trybie auto, a wiele multimetrów przeszło przez moje ręce.
@konradklekot
@konradklekot Ай бұрын
Możliwe że nowe mierniki już na to nie cierpią, ale w sprzętach które mają lat 30 i więcej, czasem się to może wydarzyć. Ja używam tylko antycznych multimerów, najmłodszy jest z lat 90, choć premierę miał jeszcze w latach 80.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 Ай бұрын
No to ma Pan odpowiedz.
@dzixe
@dzixe 6 ай бұрын
Jak wskazanie niskiego poziomu naładowania ma się do stosowania akumulatorków? Mają niższe napięcia zasilające i zawsze multimetry pokazują niski poziom zasilania
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Nie używam akumulatorów
@marcinwypych3706
@marcinwypych3706 6 ай бұрын
Tak samo jak przy słabszych bateriach, czyli niższe napięcie odniesienia przy pomiarze zawyża wynik.
@pawepawowicz9516
@pawepawowicz9516 6 ай бұрын
Loteria. Niektóre mierniki to kupują, inne nie. Trzeba sprawdzić. Appa 703 działa na Eneloopach.
@AdamWagemann
@AdamWagemann 6 ай бұрын
Taki...elementarz. Zawsze sądziłem, że ktoś kto zabiera się za pomiary (jakiekolwiek), to najpierw zgłębi literaturę. Tak teraz wygląda poziom akademicki ? Łopatologia ?
@arturkozak5244
@arturkozak5244 6 ай бұрын
Podstawy są najważniejsze. Elementarz po to jest właśnie... poziom akademicki musi zaczynać się od zera, bo potem czytam takie głupie anonimowe komentarze jak twoj. A odczytuje się to co potrzebne. Psuje się brakiem wiedzy podstawowej.
@AdamWagemann
@AdamWagemann 5 ай бұрын
A tak coś bardziej po polsku da się napisać ? Zabrakło elementarza ?
@sp3cn
@sp3cn Ай бұрын
Zwarcie wszystkich kanalow odcyloskopu i polaczenie ich z masa to czysta glupota.
@kudaty5535
@kudaty5535 6 ай бұрын
Bedzie moze film o mostkach RLC?
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 6 ай бұрын
Coś już było przy okazji domu o czujnikach indukcyjnych. Ale może faktycznie warto zrobić osobny film
Metrologia - Zaawansowane funkcje pomiarowe multimetrów.
26:13
Piotr Burnos
Рет қаралды 18 М.
24 Часа в БОУЛИНГЕ !
27:03
A4
Рет қаралды 7 МЛН
Хаги Ваги говорит разными голосами
0:22
Фани Хани
Рет қаралды 2,2 МЛН
B006 Elektronika w pigułce?
37:04
Piotr Górecki
Рет қаралды 7 М.
Testuję i rozbieram najnowszy tani skopometr ZOYI ZT-702S
39:47
Metrologia  - Co to są decybele? - dB - pomiar
24:39
Piotr Burnos
Рет қаралды 13 М.
24 Часа в БОУЛИНГЕ !
27:03
A4
Рет қаралды 7 МЛН