Piotrze kawał dobrej roboty! 👌💪🏻👍 Wiem z doświadczenia, że przygotowanie tego typu materiału zajmuje mega dużo czasu.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Dziękuję. Oj tak... Ps. Niestety nie udało mi się pomierzyć Twoich wzmacniaczy ale obciążenie się przydało. Dzięki!
@erdna73732 ай бұрын
Cieszę się Mikołaj, że też jesteś na tym kanale
@SatBIinstal2 ай бұрын
Hej MIKI, a ty tu ? pozdrawiam Was
@UniversumPL2 ай бұрын
może badanie: wpływ takich odbiorników na pomiar energii przez powszechnie stosowane liczniki energii elektrycznej :D ?
@tomekukowicz33592 ай бұрын
tak, to by było arcy ciekawe, to chyba grząski grunt, jest kilka różnych ustrojów pomiarowych no i niestety algorytmów również, które liczą tak "żeby było dobrze"
@dariuszmrowka5031Ай бұрын
Świetny film. Super wytłumaczone harmoniczne i ich oddziaływanie. WIelkie Podziękowania za włożona pracę. Gratulacje za sposób przekazu.
@radosawzadecki313614 күн бұрын
Myślę, że przy okazji takiego materiału warto wspomnieć o rezonansach wyższych harmonicznych, kiedy powstają, dlaczego i jakie mogą być skutki.
@Beathan642 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Wielkie podziękowania i szacun za duży nakład pracy.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Dziękuję!
@arturlipski48012 ай бұрын
Myślę , że film o pomiarze THD za pomocą oscyloskopu jest dobrym pomysłem. W końcu każdy, kto posiada oscyloskop będzie mógł sprawdzić zniekształcenia we własnym domu, a to bardzo ciekawy temat.
@RafalWrobelGO23 күн бұрын
Fajnie, teraz dopiero zrozumiałem istnienie harmonicznych.👍
@MrTN_10242 ай бұрын
3:20 ciekawe jak liczniki energii zliczają taki "kwadratowy" prąd, z tego co wiem sporo zawyżają. Ciekawe jak by zrobić taki eksperyment żeby wygenerować sygnał prostokątny 230v i podłączyć typowy ale elektroniczny licznik energii 👍😀🦊
@piotrburnos10042 ай бұрын
Taki test będzie choć metodologia jest nieco inna 🙂
@Andrzej-gn5fx2 ай бұрын
Współczesne liczniki energii czynnej mierzą w taki sposób, że mnożą próbki prądu i napięcia przez siebie i wyliczają wartość średnią. Czyli klasycznie z wzoru teoretycznego. Pomiar mocy czynnej nie sprawia kłopotu. Co innego z mocą bierną bo tutaj nie ma konsensusu jak to należy mierzyć. W praktyce mierzy się moc bierną składowej postawowej. Ale ten problem nie dotyczy odbiorców domowych - ci nie muszą się martwić małym PF i odkształceniem prądu bo po prostu za to nie płacą.
@MrTN_10242 ай бұрын
tak , ale jako elektryka zakładowego to trochę mnie to interesuje, to raz a dwa tylko czekać jak ogłoszą w tv że dla odbiorców domowych prąd stanieje a rachunki zaczną przychodzić wyższe , bo nagle okaże się że za bierną trzeba płacić. a przynajmniej pojemnościową, bo z jakiegoś powodu ta bardziej ich boli. a jako elektryk wole być na to przygotowany jak nagle będzie bum na podliczniki, analizatory i wogóle smart wykresy. Jak przeciętny odbiorca spyta co robić bo rachunki duże to chciałbym coś sensownego odpowiedzieć i zaproponować rozwiązanie.
@witold91904 күн бұрын
Witam mam prośbę czy zrobił by Pan film jak w domu zlikwidować wyższe harmoniczne prądu czy są urządzenia jak je zastosować
@PENelektronik2 ай бұрын
Czekałem na odcinek o takim temacie. Niecierpliwie czekam na odcinek o sposobach eliminacji wpływu tych niedoskonałości na wysokość rachunków. Tak na prawdę przydały by się jakieś przepisy, zakazujące sprzedaży odbiorników podłej jakości. Znaczna część urządzeń, ma na wejściu filtr PFC, czy to pomaga? Od czasu do czasu pojawiają się oferty świętego gralla, o nazwie "saver energy", i to podobno działa. Wiadomo kondensator włączony do sieci tłumi harmoniczne, ale co z poborem prądu. Czekam na następny odcinek.
@leszekdedko2 ай бұрын
W filmie było wspomniane o możliwości zastosowania różnych rozwiązań "niwelujących problemy" (układy aktywne i pasywne). Czy w zastosowaniu domowym ma to sens ? i czy będzie rozwinięcie tego tematu ?
@marcinlis1412 ай бұрын
Bardzo zgrabnie przedstawiony materiał z dużą ilością wiedzy i trafiającym przekazem.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Dziękuję
@elmesspolska17442 ай бұрын
Panie Piotrze super wyjaśnienie Proszę jeszcze o informacje czym jest TTHD, wskaźnik ten jest wymagany w instalowanych obecnie licznikach zdalnego odczytu LZO
@hewking2 ай бұрын
super material - dokladam sie z prosba o wykorzystanie FFT do oceny THDI pradu - dzis rano sprawdzilem ze moj amatorski rigols ds1074z przy zasilaniu z falownika malego silnika bez ociazenia pokazal tylko kilka harmonicznych i pozniej wyskakiwal problem - parameter limit wiec chyba nie da sie moim oscyloskopem ocenim THDI - ciekawe jakby wyszlo u Pana.
@kriskarson21952 ай бұрын
👍 To było bardzo ciekawe i pouczające 😊 Pozdrawiam 🖐️
@mariusz765432 ай бұрын
zdecydowanie odcinek o kompensacji mocy biernej by się przydał, mało jest informacji na YT podanej w sposób zrozumiały, monitoruje zasilanie domu za pomocą urządzenia zamela i zajrzałem po tym odcinku w statystyke i co ciekawe wyszło że indukcyjnej mocy miałem 76kVar a pojemnościowej 16.6 MVar w tym samym okresie czasu. Z tego co widze dużo bardziej ZE walczą z indukcyjną niż z pojemnościową - czemu tak jest ? Pelno jest ofert kondensatorów a dławików dużo mniej. Dodatkowo sprzedawcy ostrzegają przed "nieodpowiednim" doborem robiąc z tego jakąs "magiczną" wiedze.
@erdna73732 ай бұрын
Fajny byłby film z liczenia harmonicznych za pomocą zwykłych przerządów
@piotrburnos10042 ай бұрын
Będzie 🙂
@rafalzawadzki21952 ай бұрын
A bedzie o transformacie Fouriera ? Tylko przystepnie...
@mateuszchojnacki1873Ай бұрын
mega ciekawe !!! lubię, subskrybuję, oglądam :)
@michadanielw99362 ай бұрын
Super odcinek, to jest coś, co zaczyna mocno odbijać się na masie zwykłych ludzi w formie rachunków - coraz częściej wodzimy, że nowocześniejsze liczniki energii potrafią znacząco podbijać wskazania, co zapewne ma wiele wspólnego nie tylko z czasem wadliwym działaniem ale właśnie wyższymi harmonicznymi prądu. Może jakieś rozwiązania praktyczne, do poradzenia sobie z tym dla przeciętnego człowieka?
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał! Brawo! 👍 Jestem pozytywnie zaskoczony THDI i PF w zasilaczach komputerowych! Może przetestować kilka zasilaczy w tym samym komputerze i zobaczyć, czy "klasa" "bronze" jest faktycznie gorsza niż "gold" czy "platinum"? To może być ciekawe doświadczenie dla studentów (kto dzić z komputera nei korzysta?) Chętnie bym zobaczył porównanie zasilaczy Hantek Hdp4424B oraz Siglent SPD3303C, Siglent SPD3303X i takiego RK6006. (tylko skąd je wziąć? Siglenta SPD3303C mogę dostarczyć na testy) Dobrze byłoby wyposażyć laboratorium w kilka mierników energii elektrycznej - zarówno elektroniczne jak i indukcyjne a następnie zademonstrować, jak THDI wpływa na ich wskazania :D Podobno w licznikach elektronicznych wpływ harmonicznych potrafi być zaskakująco duży...
@piotrburnos10042 ай бұрын
Dzięki za pomysły 🙂
@Andrzej-gn5fx2 ай бұрын
Klasy "bronze", "gold" czy "platinum" nie dotyczą zniekształceń prądu, czyli współczynnika mocy PF, ale sprawności przetwarzania. To są dwie różne sprawy. Większość (jeśli nie wszystkie) zasilaczy komputerowych ma układ PFC, czyli układ mający zwiększyć PF, mogą to być PFC pasywne i aktywne. Układ PFC ma za zadanie jak najbardziej upodobnić przebieg prądu do przebiegu napięcia, co znaczy to samo jak zbliżenie impedancji odbiornika do czystej rezystancji.
@Andrzej-gn5fx2 ай бұрын
Upodobnić przebieg i wyrównać fazę - miało być ;)
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
@@Andrzej-gn5fx zgadza się - silver, gold czy Platinum oznacza klasyfikację po teście sprawności. Mnie jednak interesuje teraz, czy drogie zasilacze klasy Platinum lepiej radzą sobie z PF i z THDI niż tańsze zasilacze "Bronze". To, że są to różne obszary - nie oznacza, ze nie łączą sie ze sobą w jednym zasilaczu, u jednego klienta.
@hewking2 ай бұрын
czy teoretycznie ja moge miec same odbiorniki liniowe ale sasiad z farma panelow moze psuc mi zarowno jakosc pradu oraz napiecia? -ciekawy temat do rozmowy przez plot :), czy to mozna jakos filtrowac aby odgraniczyc sie od niego?
@piotrburnos10042 ай бұрын
Napięcia być może. Ale to jest marginalny wpływ. Średnio w Krakowie THD napięcia to 2%. Norma dopuszcza bodaj 8%.
@MrTN_10242 ай бұрын
mam taki watomierz do gniazdka co pokazuje PF, właściwie wszystko u mnie w domu ma poniżej 0,50 . i co teraz ? jakieś kondensatory, rozwiązania 3-fazowe raczej odpadają bo w firmie mamy analizator PAC3200 i pokazuje on L1-PF0.15 L2-PF0.92 L3-PF0.45 czyli bardzo nierównomiernie. A nawet jak u siebie mamy wszystko OK to od sąsiada możemy obrywać zakłóceniami.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Mocy biernej w domach (jeszcze) nie rozliczają 🙂
@MrTN_10242 ай бұрын
Licznik już mi wymienili, założyli M34U03-D1D32-REFOP4 , "mierzy wszystko" , na całej ulicy wymieniali :) na (1.8.0) 3746 kWh naliczył mi już (5.8.0) 103 kVarh indukcyjnej i (8.8.0) 588 kVarh pojemnościowej. i z tego co wiem liczniki bez funkcji pomiaru mocy biernej w takiej sytuacji lubią zawyżać tą zwykłą moc, więc niektórzy już płacą "w tajemnicy" 👍😁
@audioserwis16092 ай бұрын
Niesamowita ilość pracy.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Trochę było 😁 dziękuję
@JerzyWojciech2 ай бұрын
Pytania zadane są ciekawe i konkretne. Zrozumiałem, że charakter i rodzaj odbiornikow energii elektr. , aw szczególności sposób ich serowania determinuje widmo wyż. har. w układzie zasilającym. W wielu przypadkach dominuje oddziaływanie wyż. ~harmonicznych rzedu! 5, 7, 11, i 13!. Ale największy wpływ na odkształcenia ma harmoniczna rzędu PI ATEGO!. Zadane pytanie gdzie pomiary ma Pan wykonać. Podpowiadam. W budynku uczelni. Wyniki będą bardzo ciekawe. Posłużą nawet do wymiany wewn. zasilajacej instalacji elektrycznej . Temat bardzo ciekawy, ale dla zakładów przemyslowych pobierających duże moce , zasilane z sieci SN. emeryt.
@JerzyWojciech2 ай бұрын
Cieszę się, że wykona Pan pomiary w obiekcie gdzie są laboratoria. Nie znam obiektów i ich przeznaczenia ale przyczyni się Pan po ich wykonaniu pomiarów całego widma harmonicznych (latających harmonicznych) do poprawy zasilania, może nawet do poprawy cos fi. A to da duże oszczędności w opłatach za pobrana energię elektryczną przez uczelnie. Wierzę że pomiary zostaną przekazane doświadczonym energetyką zajmującymi się zasilaniem i rozdziałem energii elektrycznej. Słuchaczy wykładów podyplomowych. emeryt, były proj. energetyk . PS. Piszę to w dobrej wierze aby coś zbadać co da pogląd co z tym zrobić? Coś poprawić, czy dać sobie spokój. Bo temat jest bardzo poważny i w dużych zakładach zaniedbany gdy brak im mocy szczytowej . a koszty produkcji są bardzo wysokie.
@januszmakuch15572 ай бұрын
Moje uznanie za wkład pracy i osiągnięte wyniki. Brakuje mi nieco porównania THDI pomiędzy urządzeniami AGD napędzanymi za pomocą tradycyjnych silników indukcyjnych oraz podobnymi urządzeniami z napędem opartym na silnikach z komutacją elektroniczną BLDC.
@wolfganghiesmayr87452 ай бұрын
Studiować u Pana to po prostu łyżkami dużymi zjadać wiedzę i mieć ochotę na więcej. Czy kiedy mam antenę na pasmo 2 m czyli 145 MHz a czasem mi łapie pasmo 70 cm czyli 433 MHz to dlatego że stroi się ona na trzeciej harmonicznej częstotliwości podstawowej? Ma to sens ta moja dywagacja??
@piotrburnos10042 ай бұрын
Dziękuję. Co do pytania to proszę pytać radiowców 🙂
@ijontichy60702 ай бұрын
Chętnie bym podyskutował, ale zbyt wiele niewiadomych. Jakiej konstrukcji masz urządzenia , czy to zakłóca Twój tx na 70 cm?Bez wielu szczegółowych informacji ,nie da się cokolwiek stwierdzić.Vy 73! de Maciej SP3 FYI
@MrTN_10242 ай бұрын
Chyba już wiem czemu 'elektrownia' nie lubi mocy biernej, wstępnie wyszło mi że w instalacji 3 fazowej jeśli na jednej fazie będziemy mieć obciążenie indukcyjne a na drugiej fazie pojemnościowe to nie skompensują się one międzyfazowo, tylko znacznie wzrasta prąd przewodu N, i to znacznie powyżej prądu znamionowego, a na przewodzie N nie daje się bezpieczników. A nie równomierne obciążenie instalacji to wcale nie jest rzadki przypadek, bo choć obciążenia rozplanowane są równomiernie to nie są one używane jednocześnie.
@wojciechbrzozowski77792 ай бұрын
W zasadzie te wyniki nie są dla mnie zaskoczeniem, zastanawia mnie tylko czemu często, według mnie zupełnie niepotrzebnie forsuje się zasilanie silników za pomocą inwerterów {falowników, przemienników częstotliwości - w wielu przypadkach te terminy oznaczają praktycznie to samo) w sytuacji gdy pewne problemy np. przełączanie prędkości obrotowej można rozwiązać inaczej.
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
przełączanie czy zmiana prędkości obrotowej?
@wojciechbrzozowski77792 ай бұрын
@@Dan-oo1rj Miałem na myśli raczej skokową zmianę, typu I bieg II bieg np. w wentylatorach. Jeżeli chodzi o płynną regulację to w silnikach indukcyjnych raczej ciężko byłoby zrezygnować z produkujących wysokie harmoniczne przemienników częstotliwości.
@mehh15212 ай бұрын
Ponieważ stosowanie przemienników częstotliwości zapewnią prostą i precyzyjną regulację prędkości obrotowej inaczej zostaje ci dołączanie dodatkowej rezystancji do obwodu wirnika albo zmiana poślizgu ( regulacja Uzas stojana)
@wojciechbrzozowski77792 ай бұрын
@@mehh1521 Zgoda, ale nie zawsze potrzebna jest wysoka stabilność i precyzja. Spotkałem się z układem wentylacji dwubiegowej zrealizowanym przy pomocy dedykowanego autotransformatora jak również z układem zrealizowanym na falowniku. W tym drugim przypadku wykonawca zamiast przewodu ekranowanego użył zwykłego. Finał był taki że w momencie startu wentylatorów z powodu zakłóceń przestawał działać domofon.
@mehh15212 ай бұрын
@@wojciechbrzozowski7779 dobrą praktyką jest zasilanie instalacji niskonapięciowych typu wideodomodonty, kontrola dostępu itd. właśnie z zasilaczy liniowych, transformatorów, które prócz zasilania są dobrym "filtrem" przed zakłóceniami z sieci.
@MrTN_10242 ай бұрын
Super :)
@januszoswiecimski6395Ай бұрын
Materiał bardzo przydatny bez niego ani rusz
@tiemanowo2 ай бұрын
Czy występowanie tych wyższych harmonicznych moze wpływać na liczniki prądu? albo inaczej zadając pytanie. Czy jak mam sporo urządzeń które generują takie harmoniczne licznik energi elektryczniej z PGE moze mi naliczyć więcej impulsów / zużycia niż faktycznie pobieram?
@piotrburnos10042 ай бұрын
Nie chce w tym miejscu wkładać kija w mrowisko 🙂 może zrobię o tym kiedyś film..
@tiemanowo2 ай бұрын
@@piotrburnos1004 "kija w mrowisko"? to jest jakiś kontrowersyjny temat? Ja po prostu jestem ciekaw czy poza tym że teraz wiem o temacie to ma on jakikolwiek realny wpływ na mnie jako konsumenta indywidualnego. Czy mogę zapłacić jakieś kary z tym związane albo czy właśnie zwiększy rachunek za prąd.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Wypowiem się jak sam zmierzę. W sieci jest dużo emocjonalnych dyskusji na ten temat bez poparcia w rzeczywistości.
@Andrzej-gn5fx2 ай бұрын
Odpowiadam: nie, dopóki użytkownicy domowi są rozliczani jedynie za pobór energii czynnej.
@tiemanowo2 ай бұрын
@@Andrzej-gn5fx A w związku z czym jest ta odpowiedź? ponieważ w ogóle nie dotyczy mojego pytania. Ja nie pytałem czy będe rozliczany za wygenerowanie wyższych harmonicznych, tylko czy licznik nie będzie przekłamywał impulsów w przypadku gdy tych harmonicznych będzie sporo
@konradchojnacki38652 ай бұрын
No i świetnie. Dobrze dawać trudniejsze tematy bo jednak to level wyżej :) Pracuję z przetwornicami SN i znam te tematy albo tylko tak mi się wydaje :D Pozdrawiam
@piotrburnos10042 ай бұрын
Coś więcej niż testy sprzętu na tym kanale się znajdzie 🙂
@konradchojnacki38652 ай бұрын
Kiedyś mierzyłem FFT w gniazdkach między wagonami w EZT. Okazało się, że klient miał źle zrobione połączenia wyrównawcze ;)
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
@@konradchojnacki3865 a jak się mierzy FFT? (FFT to szybka transformacja Fouriera: Fast Fourier Transform)
@konradchojnacki38652 ай бұрын
@@Dan-oo1rj mierzyłem napięcia a mój oscyloskop ma opcję eksportu danych do Excela a z tego to już można coś zrobić ;)
@hewking2 ай бұрын
odnosnie dodatnich wynikow VAR to czy moze to byc zwiazane z pomylka samego miernika albo sam odbiornik ma charakter pojemnosciowy?
@piotrburnos10042 ай бұрын
Ten miernik faktycznie źle mierzy ale dla bardzo małych prądów rzędu mA. Ale przy żarówkach były większe prądy.
@pawkapawka-yv1np2 ай бұрын
Nie spodziewałem się aż tak kiepskich wyników pomiarów urządzeń domowych. Interesujące byłoby porównanie stosunku THDI do mocy urządzenia, czyli realnego wpływu na sieć energetyczną. Osobnym często pomijanym problemem jest poziom generowanych zakłóceń elektromagnetycznych. Obecnie żarówki LED tak strasznie sieją radiowo, że o długich falach można zapomnieć.
@WOPKzPRL2 ай бұрын
Ale chyba tu nie chodzi o to "energetyczne" THD bo takie tego nie pomierzą a raczej inny parametr
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
@@pawkapawka-yv1np nie da się zmierzyć stosunku THDI do mocy urządzenia😁 Można natomiast wziąć moc urządzenia i użyć jej jako średniej ważonej i zaaplikować ją do zmierzonego THDI dla tej mocy. W ten sposób można wyliczyć średnie THDI dla mieszkania i zmierzyć również całkowity pobór mocy przez mieszkanie a wtedy będziemy mieli narzędzie do zbadania wpływu całkowitej odbieranej mocy wraz z THDI na sieć energetyczną.
@hewking2 ай бұрын
wspomnial Pan w filmika ze odksztalcony prad wplywa na odksztalcenie napiecia a czy to nie odksztalcone napiecie jako pierwotna przyczyna powoduje odksztalcony prad? - serdecznie pozdrawiam i lece na patronite obejrzec dodatkowe materialy :)
@piotrburnos10042 ай бұрын
I jedno i drugie 🙂 2%thd napięcia daje przy liniowym odbiorniku 2%thd prądu. Ale mocno odkształcony prąd zniekształca napięcie sieciowe przez impedancję sieci. Ps. Materiały na patronite będą dopiero dostępne.
@hewking2 ай бұрын
@@piotrburnos1004 dzieki za dodatkowy komentarz
@paulmitchell44212 ай бұрын
dlatego trzeba używać transformatory delta-delta w systemie zasilania
@hewking2 ай бұрын
ostatnia mysl to taka ze przy wzroscie odksztalcen THDI wzrasta niedokladnosc pomiaru mocy i rowniez niedokladnosc naszych rachunkow za prad bo przeciez te mierniki maja skonczona dokladnosc a jak dokladnie mierzyc przebiegi szpilkowe. A moze zasada nieoznaczonosci zaczyna nam utrudniac zycie - im dokladniej mierzymy napiecie tym mniej dokladniej mozna zmierzyc prad (zart 😁)
@mm-19652 ай бұрын
Czy urządzenia o wysokim thdi mogą wpływać na inne urządzenia? Nieprawidłowa praca, zakłócenia?
@piotrburnos10042 ай бұрын
Tak, chyba to było powiedziane we filmie
@ijontichy60702 ай бұрын
Panie Piotrze ! Dzięki za badania, ale ciekawi mnie problematyka zakłócania domowego licznika energii, oczywiście elektronicznego przez typowe domowe odbiorniki. Zwłaszcza interesowałoby nas wszystkich jak owe zakłócenia wpływają na zliczanie zużytej energii ( na portfele ), a też metody ograniczenia tychże zakłóceń. Pozdrawiam !
@piotrburnos10042 ай бұрын
Będzie taki film.
@ijontichy60702 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Oooo ! Super ! Z góry dziękuję! Męczy mnie ten temat, a nie mam dostatecznej podbudowy by świadomie zadziałać . Bawię się z dławikami trybu common mode , udało mi się uzyskać w wielostopniowym układzie tłumienie lepsze niż - 25 dB w zakresie od 300 kHz do 190 MHz, mierzone w warunkach na stole przy pomocy Nanovna. Z niecierpliwością będę czekał na Pański film! Pozdrawiam !
@mattaimp2 ай бұрын
Troszkę porażające, oszczędzamy na prądzie ale pakujemy się anomalie związane z cos(F) - w zasadzie nieodwracalnie.
@piotrburnos10042 ай бұрын
I tak i nie. Moc pobierana przez współczesne odbiorniki jest mniejsza niż przez "stare" rozwiązania. Niemniej gdyby nie było harmonicznych...
@generatortonu46452 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Bardzo ostrożnie się wypowiem, za dużo mamy ideologii w dziedzinach technicznych, nie tylko w energetyce. Był taki kraj, który już ten eksperyment przeprowadził na sobie, i już go nie ma!
@marcinwypych37062 ай бұрын
@@piotrburnos1004Za to pchamy wszędzie moduły PFC, ps pomiar komputera można było przeprowadzić na zasilaczu z: 1 raz z aktywnym PFC; 2 raz z pasywnym PFC; 3 raz bez PFC;
@piotrburnos10042 ай бұрын
Ciekawy pomysł
@rafalzawadzki21952 ай бұрын
Jesli pasywne PFC bedzie pochodzic z poczatku wieku to mozna sie spodziewac zamiast indukcyjnosci - klocek betonowy na karkasie...
@generatortonu46452 ай бұрын
Ha! Czy ja dobrze myślę, że wymiana liczników energii z mechanicznych na elektroniczne zwiększyła ilość "śmieci" wychodzacych z naszych mieszkań do sieci?
@piotrburnos10042 ай бұрын
Nie. Ilość "śmieci" jest taka sama. Pytanie jak licznik sobie z tym radzi.
@generatortonu46452 ай бұрын
@@piotrburnos1004 Miałem na myśli pewne zdolności filtracyjne mechanicznego - indukcyjność.
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
@@generatortonu4645 prawdopodobnie indukcyjność licznika jest zbyt mała aby realnie wpłynąć na zmniejszenie THDI i PF. Ale słyszałem o przypadkach w których podobno dodanie dodatkowego filtra pomiędzy nowy licznik elektroniczny z elektrowni a resztę odbiorników - zmniejszało THDI i zmniejszało rachunki za prąd dość znacznym stopniu. Jednak w niekorzystnym przypadku to może zwiększyć rachunki.
@dinocool60672 ай бұрын
Nowe telewizory, oczywiście firmowe. Mają przetwornice wstępną, która podnosi napięcie do 400v DC i potem są kolejne przetwornice, które już produkują docelowe napięcia dla odbiornika. Plazma, LCD, OLED :-) W sieci byłaby masakra., telewizory są strasznie nieliniowe. Podziwiam za wkład pracy i cierpliwość, dla przygotowania materiału. Pozdrawiam
@mariusz765432 ай бұрын
takie głupie pytanie, ale ciekawi mnie czy urządzenia generujące moc bierną pojemnościową "kompensują" z się z urządzeniami generującymi moc indukcyjną ?
@piotrburnos10042 ай бұрын
Na tym polega kompensacja. Na dołączeniu baterii kondensatorów lub dławików w zależności od potrzeb. Proszę sprawdzić mój ostatni film o mocy biernej
@mariusz765432 ай бұрын
@@piotrburnos1004 obejrzałem, ale nie było tam odpowiedzi na moje pytanie, chodzi mi o to czy np. silnik w pralce (generujący moc bierną indukcyjną) będzie kompensował ją z mocą bierną pojemnościową w tym samym budynku wytwarzaną przez np. zasilacze impulsowe, nie chodzi mi o dedykowane baterie dławików czy kondensatorów, tylko właśnie o zwykłe działające obok siebie urządzenia.
@piotrburnos10042 ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/fZ-qfX54e8irg7Msi=7RiHS-S12P8sGIED w 42:56 jest przykład kompensacji. Tak samo zadziała dowolny odbiornik pojemnościowy.
@MrTN_10242 ай бұрын
i tak i nie 😀silnik w dzisiejszej pralce raczej będzie generował moc pojemnościową, ale pomijając to, tak, jeśli włączysz urządzenie pojemnościowe i indukcyjne jednocześnie, w praktyce nie, rzadko się zdarza żebyśmy w domu używali takie urządzenia jednocześnie, ze znaczącym poborem , włączenie telefonu do ładowania i pójście przed TV się nie liczy 🤣 zazwyczaj licznik policzy nam oddzielnie indukcyjną, jak będziemy coś robić przez dzień i pojemnościową jak pójdziemy wieczorem przed TV 😀🦊😁👍
@piotrburnos10042 ай бұрын
@MrTN_1024 Twe rozważania nie dotyczą pierwotnego pytania. Jak mówiłem jeśli urządzenie będą włączone jednocześnie zajdzie kompensacja.
@jackoamator33252 ай бұрын
A gdzie są odpowiednie służby które powinni sprawdzać różne urządzenia czy trzymają parametry . Przecież zwykły obywatel nie musi się znać na wszystkim.
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
@@jackoamator3325 Najpierw trzeba ustalić Jakie parametry mają utrzymać urządzenia i na podstawie jakich przepisów. Znasz jakieś przepisy które definiują parametr współczynnika mocy dla zasilacza impulsowego, komputerowego obciążonego w 100% w 80% w 70% w 50% i tak dalej? A jakie przepisy definiują współczynnik mocy dla ładowarki USB bez obciążenia?
@jackoamator33252 ай бұрын
@@Dan-oo1rj A to w Polsce norm nie ma.
@Dan-oo1rj2 ай бұрын
@@jackoamator3325 pewnie w Polsce są takie normy że te wszystkie urządzenia jest spełniają... Więc najpierw trzeba opracować nowe normy nowe wymagania i sposoby ich egzekucji wliczając w to odpowiednie uprawnienia dla urzędników instytucji przepisy celne i tak dalej
@jackoamator33252 ай бұрын
@@Dan-oo1rj A do tej pory to co robią urzędnicy, pewnie na Facebooku siedzą, i mają warzone sprawy gdzieś
@zdzisiek19792 ай бұрын
O i nie dałem rady mam awarię lasera i jestem strasznie zły i przegapiłem premierę. Pozdrawiam
@piotrburnos10042 ай бұрын
Pozdrawiam
@MrTN_10242 ай бұрын
Wybaczam 🤣🦊
@zdzisiek19792 ай бұрын
@@MrTN_1024 :)
@Chapucero_Helecho2 ай бұрын
Bardzo ciekawy temat, czyli coś nie tak z tą technologią do końca
@piotrburnos10042 ай бұрын
Technologia ok tylko trzeba się postarać (koszty)
@Bober1111942 ай бұрын
Nowy monitor wypadł tak źle bo prawdopodobnie ze względu na znacznie niższą moc łapie się do grupy urządzeń co do których nie ma tak rygorystycznych wymagań.
@jacekcyndel37412 ай бұрын
Witam. Zaczynam myśleć nieliniowo
@piotrburnos10042 ай бұрын
Haha dobre podejście 🙂
@jacekcyndel37412 ай бұрын
Czy równolegle włączony dławik poprawi PF odbiornika nieliniowego ? Reaktancja indukcyjna rośnie z częstotliwością , a tym samym maleje moc bierną cewki.
@jacekcyndel37412 ай бұрын
Dostawcy siłowni telekomunikacyjnych montowali równolegle dławiki i dlatego temat mnie zainteresował. Wiem o istnieniu urządzeń z PFC i filtrów harmonicznych ,ale zwykły dławik jest znacznie tańszy. Może to byłby temat do pomiaru odbiorników z właczonym dławikem dla porównania podczas kolejnego odcinka
@jacekcyndel37412 ай бұрын
Przypomniała mi się jeszcze jedna klasa urządzeń: falowniki instalacji słonecznych on grid ( źródlo mocy) i off grid (odbiornik x punku widzenia ZE) To też mogło by być interesujące np co wysyłamy w sieć podczas pracy fotowoltaiki. Pozdrawiam serdecznie
@stoczwarty2 ай бұрын
Co do mocy biernej dodatniej jak to powiedziałeś, to musi być jakiś błąd (rozumiem, że tego urządzenia). Przecież obliczeniowo, wprost ze wzorów wynika, że ta moc bierna co do wartości ma ujemny znak. No i tak samo jest wektorowo przecież, bo to jest ta moc, która nie jest wydzielona na odbiorniku i wraca do sieci. Urządzenie musiało się po prostu gdzieś pogubić. Warto zobaczyć jak ten przypadek wygląda na oscyloskopie. Może to coś wyjaśni i wskaże przyczynę tego, że urządzenie pomiarowe coś źle obliczyło.
@marekjasinski741229 күн бұрын
A może po prostu jest dławik na wejściu?
@stoczwarty29 күн бұрын
@@marekjasinski7412 Ale to on miałby powodować, że obliczeniowo wychodzi coś co wyjść nie powinno?
@marekjasinski741228 күн бұрын
@@stoczwarty Spodziewaliśmy się obciążenia pojemnościowego a pomiary wskazują na indukcyjne - takie efekty da np:. układ pojemnościowy przekompensowany indukcyjnie, czyli zbyt duży dławik na wejściu. Oczywiście to jest jedna z opcji - mi akurat tak przyszła do głowy jako najbardziej logiczna.
@stoczwarty28 күн бұрын
@@marekjasinski7412 E, nieee. To znaczy takie pomiar byłby moim zdaniem bez sensu. Dlatego napisałem, że bardzo bym chciał zobaczyć co pokazuje oscyloskop. Czy pojemnościowa, czy indukcyjna moc bierna będzie miała obliczeniowo znak ujemny.
@krisd42192 ай бұрын
W Warszawie najwiekszym pożeraczem prądu jest....??? Tarcza wiertnicza lini metra. 😊🎉 Ile? 🧐
@jarosawpolok93722 ай бұрын
Piotrze może należy się zastanowić nad przejściem na prąd stały w sieci elektrycznej. Przy dzisiejszej technologii do ogarnięcia, a gdyby tak jeszcze rozwój nadprzewodników wysokotemperaturowych przyśpieszył to już byłoby cacy. Tu jeszcze przy źródłach światłach szkoda ze nie wziąłeś świetlówek (ze starterem i statecznikiem oraz z elektronicznym układem) pod uwagę, bo sadze ze trochę gorzej wypadłyby od żarówki wolframowej za to o niebo lepiej od LED.
@Andrzej-gn5fx2 ай бұрын
Niestety nie wchodzi to w grę z powodu zjawiska łuków elektrycznych. Odłączanie odbiorników na prąd stały jest po prostu niebezpieczne.
@MrTN_10242 ай бұрын
fani fotowoltaiki mają z tym bardzo duży problem , a tam jest ledwo 1000v , jeśli chodzi o rozłączanie , a jedyne bezpieczniki jakie wchodzą w gre to zwykłe wkładki topikowe, automaty odpadają :)
@Pirx6152 ай бұрын
Mam miernik Metrel MI 3152, mierzy on thd do 12 harmonicznej. Wyświetla THDu w procentach, a THDi w amperach, nie mam pojęcia dlaczego, ani jak to interpretować. Instrukcja obsługi nic o tym nie wspomina.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Wydaje mi się, że we filmie jest to właśnie wytłumaczone.. proszę nie przewijać podczas oglądania 😁
@zxcv8352 ай бұрын
hmm, po dokładnym obejrzeniu, wydaje mi się że mój miernik wyświetla pierwiastek sumy kwadrratow od drugiej, wiec musze podzielić pierwszą przez tę wartość chyba. Mam jeszcze jedno pytanie, mój miernik pokazuje też zerową harmoniczną (zwykle bardzo małe wartości) czy dobrze myślę, że to dla zerowej częstotliwości czyli jakby składowa stała?
@piotrburnos10042 ай бұрын
Jeśli podaje w amperach.. to trzeba zerknąć do dokumentacji. Może jest opcja przełączenia na %. Bez tego trudno to zinterpretować bo nie znamy wartości 1 harmonicznej.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Jeśli przez zerową harmoniczna rozumieć 0Hz to jest to składowa stała.
@zxcv8352 ай бұрын
@@piotrburnos1004 instrukcja jest raczej lakoniczna, nie ma takich szczegółów. Nie można przełączyć. Ale wyświetla wykres słupkowy harmonicznych od 0 do 11 (tyle mierzy) i można odczytać wartość każdej z nich. Pobawiłem się kalkukatorem i faktycznie podaje pierwiastek sumy kwadratow od 2 do 11). Zmierzylem mikrofalówke i wyszlo: Ih0 = 0, Ih1 = 6A, THDi = 2,19A), następne harmoniczne po obliczeniu pierwiastka sumy kwadratów dały wlaśnie 2.19. Czyli wygląda na to że THDi w procentach dla mojej miktofalówki wynosi 36,5. Ah zachcialo mi sie bawić w elektryka na stare lata... :)
@dariuszgulowaty30002 ай бұрын
Panie Piotrze, dużo pomiarów a tego Audovoodoo nie lubi. Jaki wpływ może mieć praca takich urządzeń gdy na tej samej fazie w domu mamy sprzęt "audiofilski"? Oczywiście podłączony bez "kwantowego kondycjonera sieci" za 20k PLN.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Tego nie wiem 🙂 ale słyszałem, że trzeba mieć kable głośnikowe za 10 tys zł żeby było coś słychać.. żarcik, niech audiofile się nie obraża 🙂
@rafalzawadzki21952 ай бұрын
Zapomniliscie o pozlacanych kablach zasilajacych. Mniejsza z tym, ze wlz i instalacja wewnatrz to Al xD
@meshuga272 ай бұрын
Dziękuję za materiał! Z chęcią bym usłyszał trochę więcej o FFT, w tym analizie EMC. Dave pokazał jak np zrobić tanią sondę na oscyloskop z FFT tak, żeby nie używać analizatora spektrum (#1188).
@piotrburnos10042 ай бұрын
O fft jest niemal w każdym moim filmie o oscyloskopach.
@meshuga272 ай бұрын
@@piotrburnos1004 tak, chociaż mi chodzi bardziej o analizę spektrum o wyższych częstotliwościach k/M/GHz
@krisd42192 ай бұрын
Kto finansuje żarówki? 😁
@rafalzawadzki21952 ай бұрын
Na ktorym GPZcie sa tak wentylatory na trafie zamontowane ?
@rafalzawadzki21952 ай бұрын
Jakis nowy, bo izolatory na slupach czysciutkie a i sam GPZ wyglada na zadbany.
@piotrburnos10042 ай бұрын
Trudno powiedzieć. Ujęcie stockowe z repozytorium video :)
@rafalzawadzki21952 ай бұрын
Tym wieksze THDI im mniejszy wspolczynnik wypelnienia sygnalu sterujacego klucze w smps. Zrodla led z zasilaczem na szeregowej impedancji pojemnosciowej sila rzeczy nie moga byc liniowe.