Mikroplastik jest już wszędzie! Jak bardzo Ci szkodzi?

  Рет қаралды 28,518

Okiem Chemika

Okiem Chemika

Күн бұрын

Пікірлер: 283
@OkiemChemika
@OkiemChemika 2 жыл бұрын
🎓 --- Sprawdź mój kurs chemii online - chemiawp.pl . 💳 --- Dla widzów 10% taniej z kodem oc-2022
@coder_one
@coder_one 2 жыл бұрын
Urządzenie marki Elektrolux, które jest reklamowane na tym filmie to całkowicie zła koncepcja i marketingowa papka = kolejny raz na użytkownika końcowego próbuje przerzucać się koszty (niemal 500 PLN per pralka) i odpowiedzialność, tym razem za mikroplastik, która powinna spoczywać na koncernach, które są bezpośrednim producentem mikroplastiku. Ponadto koncepcja wciskania filtrów użytkownikowi końcowemu ma kolejną lukę: czyszczenie filtra -> nie istnieje infrastruktura do zbierania odpadów jakimi jest mikroplastik, więc po wybraniu go z filtra i wyrzuceniu do śmieci prawdopodobnie i tak trafi on do kanalizacji/powietrza ponieważ sortownie odpadów czyszczą śmieci powietrzem lub wodą przed dalszą obróbką/recyklingiem. Nie należy również zapominać, że skoro ludzi nie stać na lepsze ubrania niż te z plastiku, to na pewno nie kupią kolejnego urządzenia za 500 zł. Szczególnie jak weźmie się pod uwagę zmniejszającą się z roku na rok kubaturę mieszkań. Takie filtry powinny być prawnie wymagane do montowania na ostatnim etapie oczyszczania ścieków, oczywiście jednocześnie należałoby podjąć skuteczne działania w kontekście samej produkcji mikroplastiku. I przede wszystkim należy skończyć z narracją, że koncerny produkują eko-odpady, a odpowiedzialność za ich utylizację zrzuca się na konsumentów. To błędna narracja od samych podstaw. Jeżeli zależy nam na realnym rozwiązaniu problemów mikroplastiku należy działać u źródła - u producentów, a nie u konsumentów. Na koniec - szkoda, że w filmie zabrakło informacji o takich wynalazkach/odkryciach, jak np. enzymy trawiące PET / bakterie żywiące się plastikiem - to są rzeczy najczęściej przemilczane, bo nie da się na nich zarobić per konsument, ale w swojej istocie mogą być jednymi z najlepszych ratunków dla planety o ile zainwestuje się w ich skalowalność i przemysłowe użycie.
@q0jkcxd0
@q0jkcxd0 2 жыл бұрын
Filtr to jest jak tabletki na wszystko :)
@katarzynataborska8097
@katarzynataborska8097 2 жыл бұрын
bardzo madra wypowiedz😊
@kondzio2003
@kondzio2003 2 жыл бұрын
Ten filtr to takie placebo. Ktoś kupi, wyda siano i będzie czuł się lepiej a w zasadzie przyczyni się do powstania kolejnego plastiku
@katarzynataborska8097
@katarzynataborska8097 2 жыл бұрын
Otóż to 🤣 jest to takie błędne koło niestety.Ja nie zamierzam kupować żadnego filtra wolę natomiast ograniczyć ilość robionych pran. Ja akurat pracuje przy produkcji plastiku i się zastanawiam jaki to ma wpływ na zdrowie człowieka.
@patrrickoo
@patrrickoo 2 жыл бұрын
Ok więc od jutra wszystkie firmy produkują produkty swoje bez plasitku przez co ich cena rośnie z dnia na dzień o 400% dla ciebie. wanna deal?
@jagathewitch6290
@jagathewitch6290 2 жыл бұрын
Recykling plastiku-> tworzenie syntetycznych ciuchów z butelek pet-> pranie i zanieczyszczanie wód. I bądź tu człowieku mądry. Ja mam tylko takie pytanie o...sens użytkowania tego filtra, skoro jego zawartość i tak wyląduje w koszu na odpady, a stamtąd zapewne do środowiska na wysypisku śmieci?
@Zenobiusz.
@Zenobiusz. 2 жыл бұрын
Myślę, że to bardzo dobra uwaga. Docelowo odpad i tak trafi do środowiska, czy to poprzez ścieki, czy przez wysypisko śmieci. Niestety ani jesteśmy w stanie już żyć bez produkcji tworzyw, ani ich utylizować ani skutecznie przetwarzać na szeroką skalę. Problem obecnie jest nierozwiązywalny i jeszcze długo nie będzie. A ilość śmieci wytworzona tylko do dziś, zanieczyściła planetę mikroplastikiem już praktycznie trwale, bez względu na to co będzie dalej.
@AtkAnjali
@AtkAnjali 2 жыл бұрын
O to samo chciałam zapytać 👍
@klaudys2285
@klaudys2285 2 жыл бұрын
Myślę że chodzi o to aby mikroplastik trafiał na wysypisko a nie bezpośrednio do wody
@jagathewitch6290
@jagathewitch6290 2 жыл бұрын
@@klaudys2285 przecież odpady zmieszane trafiają do sortowni, tam są niektóre myte i dopiero reszta ląduje na wysypisku. Myślisz, że to nie trafi do środowiska? Trafi. Chociażby z opadami.
@maikwood7343
@maikwood7343 2 жыл бұрын
Chodzi o sponsoring co dalej mniejsza z tym
@LordBlick
@LordBlick 2 жыл бұрын
Ten filtr powoduje, że mamy możliwość pozyskania dodatkowego dodatku do sałatki, mniam(W zakładzie recyklingu nie będą mieli co z tym zrobić)… Kij tam, że oczyszczalnie wprowadzają swoje bakterie rozkładające itp., ważne, że my sobie kupimy plastikowy filtr, który zatrzyma i tak dokładnie to samo co by zatrzymała oczyszczalnia, a przepuści taką drobnice, którą oczyszczalnia też przepuści. Treść filmu absolutnie merytorycznie nie uzasadnia osobom wykazującym cechy trzeźwego myślenia konieczności używania takiego produktu, za to działa na negatywne emocje mające powiązać w sposób psychomanipulacyjny odprężenie z zakupem produktu.
@86DaF
@86DaF 8 ай бұрын
Są ważniejsze problemy. Np hormony których filtry nie oczyszczą, a takie własnie spożywamy wraz z piciem kranówki. A mikroplastik oraz inne szkodliwe substancje wynikają w prostej linii z uzywania plastiku którego nie da się utylizować. Jakieś 10% plastiku nadaje się do ponownego przerobienia, reszta trafia do wody, gleby i powietrza. Dodatkowo temat BPA , pogrzewania tego syfu. To jest cały przemysł kolego, a zdrowie jest dla koncernów i potentatów na ostatnim miejscu. Komuś przeszkadzało to co mieliśmy w latach 90 - kaucjowanie butelek, huty szkła i dostarczanie wody w szkle.
@TakBardzoNoxy
@TakBardzoNoxy 2 жыл бұрын
Filtr do pralki za 450zł to wcale nie jest zakup, na który każdy może sobie pozwolić. Z resztą inni trafnie zauważyli, że zawartość filtra i tak potem wyrzucamy do śmieci, a to trafia gdzieś dalej. Ponadto.. czy to nie jest tak, że raczej oczyszczalnie powinny zostać zaopatrzone w lepszy sprzęt, skoro ich filtrowanie jest nieskuteczne? XD Wolałabym, nie wiem, płacić jakieś datki na ten cel, aby oczyszczalnia w moim mieście się unowocześniła, niż kupować filtr za abstrakcyjną cenę.
@Raczyna
@Raczyna 2 жыл бұрын
płacisz w rachunkach, które stale rosną, na co pewnie pomstujesz a nie przyjmujesz z uśmiechem. Skoro wspomniałeś o datkach a nie o rachunkach to wnioskuję, że sam jeszcze żadnych nie płacisz....
@TakBardzoNoxy
@TakBardzoNoxy 2 жыл бұрын
@@Raczyna Wow, dawno nie czytałam tak toksycznego komentarza, masakra. Oczywiście, że płacimy za wodę, ale ja mówię o ogólnej akcji modernizowania oczyszczalni, bo jakoś się nie słyszy, żeby wprowadzali nowe technologie oczyszczania, z resztą co widać w powyższym filmie. A podwyżki czynszu wynikają z czegoś zupełnie innego xD
@grzegorzuchacz3373
@grzegorzuchacz3373 2 жыл бұрын
A może spróbuj użyć mózgu. Z pralki bardzo łatwo odseparowac frakcje tworzyw sztucznych czego nie da się zrobić na poziomie oczyszczalni ścieków bo tam jest dosłownie wszystko. Polecam dowiedzieć się więcej na temat działania oczyszczalni ścieków.
@TakBardzoNoxy
@TakBardzoNoxy 2 жыл бұрын
Polecam na przyszłość przefiltrować swoje wypowiedzi, żeby chociaż udawały kulturalne.
@MrFibbanacci
@MrFibbanacci 2 жыл бұрын
"Wolałabym, nie wiem, płacić jakieś datki na ten cel" - załóżmy że dopłacasz 10zł, po 45 miesiącach wyjdzie na to samo jakbyś kupiła filtr. A im dłużej płacisz tym gorzej dla cb, bo tylko tracisz.
@agnieszkajabczynska5110
@agnieszkajabczynska5110 2 жыл бұрын
Mam dwa pytania: 1. Co z mikroplastikiem który zebrał się w filtrze? Podejrzewam że powinnam wyrzucić je do śmieci skąd trafia na wysypisko skąd zabierze je wiatr? 2. Czy możemy coś zrobić żeby usunąć że swojego organizmu mikroplastik? Choćby częściowo?
@KamaS94ec
@KamaS94ec 2 жыл бұрын
Popatrz na starsze filmy o mikroplastiku. Może on nawet przenikać do pojedynczych komórek, wątroby, płuc czy tkanki tłuszczowej, więc prawdopodobnie nigdy się go już nie pozbędziemy. Pozostaje liczyć na to, że nie jest zbyt szkodliwy dla ludzi.
@agnieszkastachowiak2140
@agnieszkastachowiak2140 2 жыл бұрын
Zastanawiam się czy to nie jest tak że jeżeli w domu masz niewielką ilość plastikowych rzeczy to mniej trafią do Twojego organizmu... Jak tak każdy by się rozejrzał conajmniej po swojej kuchni to znalazłby dość dużo plastikowych rzeczy... im mniej plastiku wnosisz do domu tym mniej wchodzi do Twojego ciała? Czy nie tak? No a pokoje dziecięce (niektóre, albo raczej większość) to Tony plastiku.... I co do dziecko wdycha? Bo przecież nie liczmy na to że plastikowe rzeczy nie oddają nic z siebie podczas użytkowania...mikrocząstek
@asiulas.2137
@asiulas.2137 2 жыл бұрын
Fakt, my jako konsumenci możemy dokonywać lepszych wyborów. Tylko większość na to nie stać. Nie oszukujmy się, wszystkie pro eko rozwiązania są na ogół znacznie droższe od tych zwykłych. Żadna duża firma nie chce naszego dobra i dobra planety tylko chce na nas zarobić. Tu idealnym przykładem jest ten bezsensowny filtr za ponad 4 stówy.
@TheBogus23
@TheBogus23 2 жыл бұрын
premierzy polscy i tak maja cie gdzies, jestes tylko parobkiem dla nich. Po to sie wydaje pieniadze zzeby technika sie rozwijala a jak bedziesz skapic to polska caly czas bedzie biede klepac
@parevi1269
@parevi1269 2 жыл бұрын
Nie zgodzę się. Ekologia wcale nie jest droższa, wymaga więcej czasu. I to jest dodatkowa cena którą płacimy u producenta. "Oszczędność" czasu.
@karolkowalski4249
@karolkowalski4249 2 жыл бұрын
@@parevi1269 ja niestety nie zgodzę się z tobą, ekologia jest droższa, ubrania z tworzyw sztucznych są tańsze, a produkowanie bawełny w krajach rozwijających się wymaga ogromnych ilości wody, co powoduje miejscami niedobory wody i wysychanie terenów, nie wiem czy to dobry przykład ale jezioro Aralskie kiedyś było jednym z największych na świecie, a dziś grozi mu wyschnięcie.
@parevi1269
@parevi1269 2 жыл бұрын
@@karolkowalski4249 ekologia ta prawdziwa, czyli kupowanie w lumpie ✌🏽
@coder_one
@coder_one 2 жыл бұрын
Pani Okiem Chemika - proszę to powiedzieć wprost - wszystkie firmy produkujące ubrania, które wmawiają nam, że produkują ekologiczne ubrania z butelek i innych tworzyw sztucznych uprawiają tzw. greenwashing = ekościemę.
@agnieszkastachowiak2140
@agnieszkastachowiak2140 2 жыл бұрын
W przypadku ubrań sportowych można wybrać 100% bawełnę, albo 100% wełnę merino. W wełnie merino nie jest goraco(tej o niskiej gramaturze) i mniej śmierdzi potem. Polecam się zapoznać, pozdrawiam
@0Nikorin0
@0Nikorin0 2 жыл бұрын
Bawełniane ubrania sportowe nie nadają się do uprawiania wszystkich sportów. Te ze sztucznych materiałów bardzo szybko schną i nie wsiąkają w siebie tyle wody (oraz potu). To ma swoje minusy - może być w nich bardziej gorąco, czasami pot spływa po plecach, ale też ogrom plusów - szybko schniemy, ubrania się do nas nie kleją, mniejsze ryzyko wyziębienia organizmu (np. w przypadku deszczu i niskich temperatur).
@agnieszkastachowiak2140
@agnieszkastachowiak2140 2 жыл бұрын
@@0Nikorin0 a co sądzisz o ubraniach z merino?
@edytasuzuki6391
@edytasuzuki6391 2 жыл бұрын
@@agnieszkastachowiak2140 mam i jestem zadowolona
@adriant6667
@adriant6667 2 жыл бұрын
Ekologia jest niekonsekwentna. Jeszcze niedawno ubrania syntetyczne były ekologiczne, bo dzięki temu dawaliśmy plastikowi drugie życie i nie lądował on na śmietniskach. Co więcej dalej się w to brnie. Jest pomysł budowy dróg z plastiku i też mówi się, że to jest ekologiczne.
@agnieszkastachowiak2140
@agnieszkastachowiak2140 2 жыл бұрын
No jak widać po latach badań wiedza się aktualizuje
@q0jkcxd0
@q0jkcxd0 2 жыл бұрын
jakaś Pani z Afryki dorzuca plastik do kostek brukowych, w ten sposób pozbywają się śmieci w tym z Europy :), dostałe też za to nagrodę, ale tak nawiasem mówiąc to faktycznie nie rozsądne, bo będzie się ścierał jak opony i krążył w środowisku.
@karolkowalski4249
@karolkowalski4249 2 жыл бұрын
Dzisiaj ekolodzy twierdzą, że lepsze są ubrania z bawełny niż z tworzyw sztucznych. Jednak produkowanie większej ilości ubrań z bawełny powoduje, że jej producenci zwiększają pobór wody, co powoduje wysuszanie ziemi a czasem katastrofy ekologiczne. Nie jestem pewien czy to dobry przykład, ale kiedyś jezioro Aralskie należało do jednych z największych, a dziś grozi mu wyschnięcie. Tak więc problem jest skomplikowany :(
@q0jkcxd0
@q0jkcxd0 2 жыл бұрын
@@karolkowalski4249 po prostu za dużo konsumujemy i nie dajemy się odbudować przyrodzie. Taka inflacja, wzrost cen to moim zdaniem jest ok, bo ludzie się obudzą z letargu, zaczną patrzeć na każdy wydawany grosz.
@karolkowalski4249
@karolkowalski4249 2 жыл бұрын
@@q0jkcxd0 coś w tym jest, zrobiono raz w wielkiej brytani badanie odnośnie kupna ubrań i wyszło że ludzie za dużo kupują ubrań a za rok wyrzucają bo już niemodne
@gosiaj5671
@gosiaj5671 2 жыл бұрын
Elektrolux ostro promuje swój pozbawiony sensu produkt. Dziwię się tylko, że tacy świetni youtuberzy nie zastanawiają się nad jego użytecznością i go promują. Niefajnie.
@roballon1
@roballon1 2 жыл бұрын
Osobiście tłumaczę sobie to tak, że wierzą, że widzowie i tak na pewno się zorientują, że coś tu jest nie tak, a kasa im się zgodzi (co też jest ważne).
@OkiemChemika
@OkiemChemika 2 жыл бұрын
A mnie dziwi ton tego komentarza. Serio uważasz, że zdecydowałam się na tę współpracę bez zastanowienia? Filtr ma jedno konkretne zastosowanie - ograniczyć przedostawanie się mikroplastiku do wód. Zebrany mikroplastik w filtrze wywalasz do śmieci, które nie trafiają do wody. Proste. Jak wspominałam w filmie największym problemem jest mikroplastik w wodzie, a nie na wysypisku śmieci.
@mateuszpol9581
@mateuszpol9581 2 жыл бұрын
@@OkiemChemika a z wysypiska śmieci trafia do wody. Jeśli jest tak mały to bez problemu się dostanie prędzej czy później
@soupa8082
@soupa8082 2 жыл бұрын
@@OkiemChemika a mnie dziwi że ty się dziwisz "tonowi komentarza" (czy słowo pisane może mieć ton?) mnie bardziej interesuję że Electrolux dysponuje technologią którą nie dysponują oczyszczalnie ścieków... może by im zareklamować ten produkt tylko w większej wersji? no bo przecież on działa. bo działa prawda?
@msb4000
@msb4000 2 жыл бұрын
No nie, tak to nie działa. Indywidualne wybory mają bardzo niewielkie znaczenie w stosunku do zmian systemowych. Nie można polegać tu na rynku sprzyjającym konserwatywnym i zachowawczym postawom.
@konradkawi6186
@konradkawi6186 2 жыл бұрын
Plastik, złoty sen Rokefelera stał się klęską dla całego globu i wcale żaden globalista nie ma zamiaru zaniechać produkcji plastiku. 🤷‍♂️
@ryjuzaki7626
@ryjuzaki7626 2 жыл бұрын
a co Rokefeler ma do plastiku?
@remithefox1598
@remithefox1598 2 жыл бұрын
Okay, załóżmy że zamontowałem sobie taki filtr. Piorę pierwszy, drugi, 20ty raz, filtr się zapycha. Otwieram filtr, aby go oczyścić i co dalej? Mogę spuścić nagromadzony syf do klopa, ale efekt będzie taki sam jakby filtra nie było, więc po co? Mogę też wycisnąć wodę i wywalić syfy do kosza, następnie mikroorganizmy rozłożą część włókien organicznych, grudka syfu z pralki wyschnie, a mikroplastik w niej zgromadzony dostanie się do środowiska na składowisku śmieci (pod wpływem wiatru, i światła UV)?
@zedomirzak
@zedomirzak 2 жыл бұрын
TO już drugi taki film który oglądam w ciągu 24 godzin, chyba plastik jest teraz na topie na KZbin. Wczoraj był ołów, dziś jest plastik, a co będzie jutro?
@lishan4657
@lishan4657 2 жыл бұрын
Bo to są filmy sponsorowane, to i pojawiają się w podobnym czasie
@parevi1269
@parevi1269 2 жыл бұрын
Tutaj akurat sponsorowanie, ale plastik to ogromny problem. Obejrzyj kilka dokumentów zamiast filmików na yt od ludzi którzy siedzą w temacie tylko tam gdzie sięga wzrok.
@parevi1269
@parevi1269 2 жыл бұрын
@MARLENA NAJMAN EL TESTOSTERON nie mówię że plastik zawsze jest zły, mówię że nie potrzebujesz plastikowej butelki czy kolejnej paczki chrupków 😅
@michmat1988
@michmat1988 2 жыл бұрын
I tak się założę że większość ten filtr wyczyści pod bieżącą wodą :P więc na jedno wyjdzie. A co do współpracy, to zarówno NB jak i tutaj, w moim odczuciu, mocno przegieli. Nie wiem ile za to dostali, ale takie materiały nie sprawiają wrażenia merytorycznej dyskusji tylko podkładki pod reklamę czegoś coś co jest kompletnie oderwanym od rzeczywistości kawałkiem kolejnego "plastiku" w dodatku kosztującego niebotyczną kwotę. 🤣😂
@HiroyaYT
@HiroyaYT 2 жыл бұрын
7:35 kiedy padło słowo "tanie" spojrzałaś w inną stronę co oznacza że skłamałaś, patrzę na cene filtra-450zł okey i już wiadomo o co chodzi ;d
@ZenonOchrap
@ZenonOchrap 2 жыл бұрын
Przynajmniej mozg podswiadomie stara sie jeszcze walczyc z klamstewkami
@nie521
@nie521 Жыл бұрын
Czyli nie filtruje czy chodzi o cene
@tintratak391
@tintratak391 2 жыл бұрын
Kolejny powód aby wybierać ubrania z naturalnych materiałów. Nie dość że oddychają w lecie, służą skurze, są przyjemne w dotyku, mniszy problem z usunięciem ich ze środowiska to jeszcze nie produkują mikroplastiku. Dla mnie wybór jest jeden :3
@mortharotmortharot3849
@mortharotmortharot3849 2 жыл бұрын
Jest w stanie ktoś mi wytłumaczyć jak to się dzieję, że przeciętna opona której waga raczej nie przekracza 8kg traci około/ponad 50% masy (w trakcie okresu przydatności do jazdy) i do tego czasu można bezpiecznie jeździć?
@Pirug8
@Pirug8 2 жыл бұрын
Tez o tym pomyślałem. Może chodzi o to ze teraz tez produkuje się więcej większych opon do samochodów typu SUV których popoularnosc rośnie. No i są jeszcze opony od ciężarówek…
@grzegorzuchacz3373
@grzegorzuchacz3373 2 жыл бұрын
A co tu takiego trudnego do zrozumienia. Opona to nie gumka do mazania. Po pierwsze składa się z różnych mieszanek gum. W środku jest zbrojone żeby jej nie rozerwalo a na powierzchni ma bieżnik który daje przyczepność ale niestety bardziej się zciera. Ale przecież tego można było się dowiedzieć z Internetu...
@mortharotmortharot3849
@mortharotmortharot3849 2 жыл бұрын
@@grzegorzuchacz3373 Twierdzisz zatem, że jak opona utraci np. 40% swojej masy to mimo to nadal nadaje się do jazdy? Jeżeli opona ma wg szacunków tracić 4kg i to tylko samego plastiku a opona o masie 8kg to opona (jak na standardy aut osobowy) dość duża np. w SUVie straci 50% swojej masy. Ile większe i cięższe są opony w TIRach i w maszynach przemysłowych, żeby średnio wyszło 4kg na oponę? W filmie jest mowa o oponach samochodowych, więc TIRów a zwłaszcza maszynach przemysłowych bym nie wliczał ... Obawiam się o rzetelność tych szacunków bo czy guma to plastik? Jaki procent masy opony stanowi plastik? Bo jeżeli guma to nie plastik a sama pona zawiera tylko jakiś procent plastiku to utrata masy opony 8kg musiała by wyć większa niż 50%. Każda opona ma w bieżniku taki znacznik, który pokazuje do jakiego poziomu może zetrzeć się bieżnik. Gdy dojdzie do takiego poziomu oponę trzeba wymienić bo jazda nie jest już bezpieczna a takie zużycie na pewno nie stanowi 40% a co dopiero 50% czy więcej.
@kondzio2003
@kondzio2003 2 жыл бұрын
Opona ważąca 8kg? To chyba do skutera albo czikłataczento.
@PitBullZorza
@PitBullZorza 2 жыл бұрын
Jak to się dzieje, że dwoje niezależnych od siebie twórców wypuszczają film o tej samej tematyce praktycznie w tym samym czasie?
@wispawelwis38
@wispawelwis38 2 жыл бұрын
to są filmy sponsorowane
@OkiemChemika
@OkiemChemika 2 жыл бұрын
Współpraca z marką Electrolux na temat mikroplastiku :-)
@LukaszMajczak
@LukaszMajczak 2 жыл бұрын
@@OkiemChemika czy możesz im przekazać by robili to ...mniej nachalnie? bo mnie osobiście to zraziło do marki - moje dwa ulubione kanały - Twój i NB - publikują prawie identyczny materiał w krótkim odstępie czasu... na mnie działa to odpychająco od marki/barndu, bo czuje się faszerowany tematem
@annamitchell5753
@annamitchell5753 2 жыл бұрын
@@OkiemChemika czyli każdego można kupić
@OkiemChemika
@OkiemChemika 2 жыл бұрын
W zasadzie każdy kto pracuje jest "kupiony". Przypuszczam, że Ty również zarabiasz pieniądze, więc jesteś "kupiona".
@beatastapf4346
@beatastapf4346 2 жыл бұрын
Interesuje mnie bardzo czy z chemicznego punktu widzenia ma sens moczenie przez kilka minut owoców czy warzyw w wodzie z sodą, a następnie w wodzie z octem. Często zaleca się takie mycie aby pozbyć się nadmiaru chemii, są też w sklepach specjalne płyny, które służą do ich mycia. Dlatego ciekawa jestem czy np. testy w laboratorium pokazałyby zauważalną różnicę między warzywami/owocami umytymi tylko pod bieżącą wodą, a tymi poddanymi "kąpielom"?
@mirkus8483
@mirkus8483 2 жыл бұрын
Już widzę te wielkie przyszłe europejskie kampanie dotyczące mikroplastiku i wpływu na zdrowie. A czego mogę się spodziewać? Nowego podatku ,droższego sprzętu elektronicznego, drogich eko-ubrań i rozdmuchanych teorii spiskowych na temat szkodliwości mikroszkła.Najlepsze jest to,że mimo zaawansowanego eko trendu w europie, w takich indiach dalej będą wrzucać wszelkie zanieczyszczenia do rzek.
@ryjuzaki7626
@ryjuzaki7626 2 жыл бұрын
Z całym szacunkiem, ale zakup tego filtra nie ma sensu. Takie filtry powinny być w oczyszczalniach ścieków. Choć nawet i taka woda nie będzie idealnie "czysta" ze względu na rury kanalizacyjne.
@pazdzioch4231
@pazdzioch4231 2 жыл бұрын
No niestety często na tym kanale niesprawdzone informacje, jak opona w ciągu całego czasu przydatności do jazdy emituje ok 4 kg mikroplastiku. Opona samochodowa o wadze 6,5 kg ścierając się na drodze i emitując 4 kg mikroplastiku ważyłaby 2,5 kg a nawet mniej, bo nie wszystkie ubytki to mikroplastik. Czy kierowcy to potwierdzą, że opony ścierają do 1/3 pierwotnej masy?
@mortharotmortharot3849
@mortharotmortharot3849 2 жыл бұрын
Przypuszczam, że chodzi o wartości średnie a opony w większych autach mogą ważyć po nawet 8-9kg ale wciąż to 4kg wydają się być grubą przesadą bo nawet zakładając, że taka opona 8kg była by cała wykonana z plastiku (a nie jest) to utraciła by 50% swojej masy. W internecie można znaleźć dane, że opona może utrać NAWET 2kg swojej masy a więc będzie to dotyczyło raczej większych opon np. takiej 8kg. Z danych jakie udało mi znaleźć plastik nie przekracza 50% masy opony a raczej będzie stanowił coś rzędu 15%. Zakładając nawet te 50% i to z 2kg to mamy 1kg plastiku. Co jest 4 razy mniej niż podano w filmiku.
@kondzio2003
@kondzio2003 2 жыл бұрын
Opona w normalnym aucie waży 20kg a nie 6 czy 8.
@LukaszZKrakowa
@LukaszZKrakowa 2 жыл бұрын
Pani Agnieszko, ja bardzo cenię ten kanał. Ale po dzisiejszym filmie tracę nieco zaufanie, naprawdę trzeba zwracać uwagę na to, od kogo bierze pani pieniądze za reklamę w kontekście tematu filmu. Ten filtr nie rozwiązuje żadnego problemu, tylko generuje kolejne, nie chcę już powtarzać argumentów przytoczonych przez przedmówców. Ludzie z taką wiedzą nie mogą sprzedawać się byle komu.
@jdgdkgdkgjdkgdjk
@jdgdkgdkgjdkgdjk 2 жыл бұрын
Może odcinek o torebkach od herbaty? Z czego są robione i czy są szkodliwe - no i czy zawierają mikroplastik
@kondzio2003
@kondzio2003 2 жыл бұрын
A czemu ten super uber piękny filtr jest z plastiku a nie np z metalu albo szkła które się nie ścierają i nie emitują kolejnego plastiku do środowiska?
@DanielPasieczny
@DanielPasieczny 2 жыл бұрын
a co z robić z odpadami z tego filtra? - do śmietnika z odpadami zmieszanymi?
@jagathewitch6290
@jagathewitch6290 2 жыл бұрын
UNB mówił w swoim filmie, ale to była taka pierdoła, że nawet nie zapamiętałam. Tylko tyle, że filtra nie płuczemy, żeby go oczyścić.
@OkiemChemika
@OkiemChemika 2 жыл бұрын
Wyrzucamy w ten sam sposób co plastik i inne tworzywa sztuczne. I co ważne, filtra nie płuczemy.
@jagathewitch6290
@jagathewitch6290 2 жыл бұрын
@@OkiemChemika przecież zawartość tego filtra, no chyba że wrzucimy do foliówki, przeleci przez pojemnik na plastiki. Poza tym...wszystkie pojemniki z tworzyw sztucznych przechodzą w sortowni proces mycia. Gdzie zatem sens używania tego filtra, skoro jego zawartość na 99% trafi do wód do oczyszczalni podczas procesu mycia w sortowni?
@kamilk1403
@kamilk1403 2 жыл бұрын
A co z ryżem i kaszami do gotowania w foliowych torebkach ?
@dzigit4680
@dzigit4680 2 жыл бұрын
Dobre pytanie
@dzigit4680
@dzigit4680 2 жыл бұрын
Albo te rekawy do piekarnika co mozna poddawac wyzszym temperaturom niz 100 stopni
@dzigit4680
@dzigit4680 2 жыл бұрын
Albo czy wiecej mikroplastiku znajduje sie w wodzie z butelki plastikowej niz szklanej?
@yavaho
@yavaho 2 жыл бұрын
Plastikowy filtr, który ogranicza przedostanie się plastiku do rzeki, a przekierowuje plastik na wysypiska gdzie zostaje rozwiany przez wiatr lub dostaje się do wód gruntowych. Za niedługo naukowcy jednak dojdą do wniosku że plastik trzeba jednak spalić. Tak, będziemy robić to co teraz jest nie do pomyślenia ! :D
@doubleyourenglish5408
@doubleyourenglish5408 2 жыл бұрын
Przerażające informacje . Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam
@Kabeba86
@Kabeba86 2 жыл бұрын
Ciekawa kwestia - wszechobecne ostatnio guzy mózgu, nowotwory u dzieci oraz multum chorób autoimmunologicznych juz u najmniejszych. Pomijam reklamę filtra. :P
@sawekzarod9822
@sawekzarod9822 2 жыл бұрын
A co z odpadami z filtra aby uniknąć błędnego kolo
@gpcga
@gpcga 2 жыл бұрын
To tak samo jak z filtrami do wody. Kupujesz, używasz, wyrzucasz. A co dalej? Ja nie znaju.
@veronisiula5398
@veronisiula5398 2 жыл бұрын
trzeba jeszcze dodać, że mikroplastik najszybciej dostaje się do wody przez ścieki, np. z kremów i kosmetyków, bo w nich jest pod postacią składnika o nazwie crosspolymer.
@klaudiawierczynska3416
@klaudiawierczynska3416 2 жыл бұрын
Bardzo lubię ten kanał. Można się z niego nauczyć wiele przydatnych rzeczy. O mikroplastiku słyszałam już dawno na wykładzie z promocji zdrowia i o tej ilości porównanej z kartą kredytowej też, dlatego wierzę, że nie musiało to być ściągnięte od innego youtubera. Kiedyś zdziwiło mnie, że herbaty w torebkach są z tworzywa sztucznego. Obecnie całkowicie z nich zrezygnowałam i z wody w butelkach również. Fajnie by było obejrzeć filmik na temat rodzai wód i ich właściwości. Myślę, że to też byłoby ciekawe, dlatego podsuwam taki pomysł. Smutno jest czytać te negatywne komentarze. Łatwo jest krytykować, ale zrobić coś samemu dobrze o wiele trudniej. Pewnie wiele osób nie lubi zmieniać swoich nawyków... Ja osobiście nie jestem super eko, ale staram się choć trochę zmniejszyć ilość plastiku dla zdrowia. Może te urządzenie, które było wspomniane byłoby też dobre dla osób, które mają przydomową oczyszczalnię ścieków? Wtedy mniej plastiku pójdzie do ich ogródka i będą cieszyć się zdrowszymi plonami :) Wcale się nie dziwię, że nawiązuje Pani współpracę z innymi firmami i sądzę, że to żaden wstyd bo przecież każdy musi w jakiś sposób zarabiać na życie (byle uczciwie), a ten kanał to kawał dobrej roboty!!! Nie mam też nic przeciwko dodanej reklamie, bo jest to fajnie połączone z tematyką filmu, a poza tym skorzystałam z tego robiąc zakupy w Hemp King i jestem bardzo zadowolona. Dostałam od nich sporo gratisów produktów z dobrym składem, a w dodatku w szklanych pojemniczkach, co uważam za plus. Z chęcią polecam innym, swojej rodzinie, pacjentom; Można wzbogacić swoją wiedzę o coś pożytecznego, bo w końcu człowiek całe życie się uczy. Życzę powodzenia w dalszych pracach :)
@Nathaniel518
@Nathaniel518 2 жыл бұрын
Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności!
@truwer
@truwer 2 жыл бұрын
Skoro filtr działa tak prosto i skutecznie, nie potrzebuje nawet prądu, to nie widzę powodu, żeby taka technologię zastosować w oczyszczalniach ścieku. Na masową skale, po co namawiać na dodatkowy zakup miliardy ludzi, jak można ten plastik filtrować że ścieków?
@patptys3977
@patptys3977 2 жыл бұрын
Dokładnie. Skoro filtr jest skuteczny, to wystarczyłoby zamontować odpowiednio przeskalowany jako stopień końcowy w oczyszczalni.
@KamilSumien
@KamilSumien 2 жыл бұрын
A czy te ubrania które powstały z tworzyw sztucznych nie są czasem z... butelek? Widziałem kiedyś program na Galileo jak przerabiali butelki robiąc z tego jakaś maź, a potem z tej mazi nici i z tego szyli koszulki 🙈🙃 Czy jest to norma czy tylko Chińczycy robią takie rzeczy?
@jannowak8450
@jannowak8450 2 жыл бұрын
Jedzenie też mam mamy przepuszczać przez filtr? Mikrowłókna u mnie przeważnie koloru niebieskiego(prawdopodobnie butelki z wodą) ale i szarego Białego Czarnego są wszędzie widać je pod mikroskopem z stereoskopowym już przy 20 krotnym powiększeniu
@onata9722
@onata9722 2 жыл бұрын
Dzięki za realizacje pomysłu 😘
@weronikasteinbach1052
@weronikasteinbach1052 2 жыл бұрын
Swietny przekaz , Dziekuje I mam cicha nadzieje , ze ten przekaz dotrze do większości ………. Nasze czyny za życia , brzmią echem w wieczności…
@user-ir5ko7tr3r
@user-ir5ko7tr3r 2 жыл бұрын
"What we do in our life echoes in eternity." :)
@malutkiszczurek9983
@malutkiszczurek9983 2 жыл бұрын
"Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności" . Dzięki za nagranie, ale mnie też martwi sprawa zawartości filtra, bo faktycznie oni tam płuczą te odpady...
@Arek.Arkadiusz
@Arek.Arkadiusz 2 жыл бұрын
Wszystko super, tlko jak potem zutylizować mikroplastik z filtra, żeby nie odstał się ponownie do obiegu?
@rbmilamber84
@rbmilamber84 2 жыл бұрын
Mam pytanie. Co zrobić z zawartością filtra po zapełnieniu, by to nie trafiło do środowiska jako mikroplastik? spalić to?
@mikolajkaczmarek
@mikolajkaczmarek 2 жыл бұрын
"Nasze czyny za życia tkwią w wieczności" :)
@ThePrzemo996
@ThePrzemo996 Жыл бұрын
Myślałem, że to poważniejszy kanał. Po pierwsze, fajnie pokazać ile to syfu filtr wyłapał, nie mówiąc przy tym że większość z tego to drobinki naskórka, kurz i włosy i włókna naturalne bo takie są zwykle mniej odporne na ścieranie i takich jest więcej w ubraniach często pranych tj. bieliźnie, koszulach, t-shirtach. Po drugie wybieranie papierowych opakowań zawsze i wszędzie to świetny pomysł, w końcu każde opakowanie wytwarza dużo mikroplastiku nawet jeśli trafi do kosza a stamtąd do recyklingu, prawda? Pewnie tak, bo czymś trzeba zrekompensować o wiele większy nakład wody i energii do produkcji i recyklingu tych opakowań. Za to ani słowa, że wybranie komunikacji zbiorowej, zwłaszcza szynowej to mniej mikroplastiku z opon w wodzie i powietrzu, mniej smogu, znacznie mniej zużytej energii, mniej korków, kolizji, wypadków, hałasu, czyli dużo, dużo mniej ukrytych kosztów społecznych.
@romek4794
@romek4794 2 жыл бұрын
Ja bym proponowal pomyslec czasem przed zrobieniem laurki marketingowej. Rowniez teza ze kazdy z nas jednostkowo moze sprawic ze w oceanach zmniejszy sie ilosc plastiku jest niczym innym jak tylko czysta manipulacja. Byloby to prawda tylko gdyby wszyscy mieszkancy ziemi "na trzy cztery" nagle obudzili sie i zaczeli zyc czysto ekologicznie, inaczej dla umyslu scislego swterdzenie ze kilkanascie/kilkaset/kilka tysiecy osob statystycznie cokolwiek zmienia w grupie ponad 7 miliardow jest obrazliwe. Dodatkowo, nikt z mieszkancow ziemi osobiscie nie jest odpowiedzialny za to ze uzywa plastiku, gdyz nie jest w stanie zapewnic sobie sam wszystkich srodkow do zycia a korzysta z produktow innych ludi. To producenci nade wszystko moga doprowadzic do statystycznie istotnych zmian, ale wielkie korporacje maja gdzies ekologie, liczy sie dla nich tylko zysk czego swietnym przykladem jest pseudo swietny filtr do plastiku zrobiony z plastiku...
@ZenonOchrap
@ZenonOchrap 2 жыл бұрын
Taki sam efekt mamy w suszarce gdzie filtr zbiera mikrowlokna.
@Jacold
@Jacold 2 жыл бұрын
Czuję się jakbym drugi raz oglądał materiał z naukowego bełkotu
@Monika-kravyetz
@Monika-kravyetz 2 жыл бұрын
Świetny materiał!
@pawcio_7176
@pawcio_7176 Жыл бұрын
Filtr do mikroplastiku to świetna sprawa, ale kiedyś trzeba go opróżnić i cały ten szajs trafi na wysypisko, które także nie jest szczelne, więc wszystkie te starania pójdą na marne.
@kyojinkorose7363
@kyojinkorose7363 2 жыл бұрын
System odwróconej osmozy też jest spoko.
@mirosawurbanski7504
@mirosawurbanski7504 2 жыл бұрын
Witam. A czy filtru do wody mogą zapobiec wnikaniu mikroplastiku ?
@ALIENOSA
@ALIENOSA 2 жыл бұрын
Pracuje w fabryce części plastikowych do silników. Ten plastik jest wszędzie. Strach pomyśleć ile już mam tego plastiku w sobie i jak mi to szkodzi.
@amonziemnicki2825
@amonziemnicki2825 2 жыл бұрын
czy mogłaby pani wyjaśnić pojęcie,,pyłu miejskiego,,? z góry dziękuję ☺️
@anatolydyatlov963
@anatolydyatlov963 2 жыл бұрын
11:53 Można też z drugiej strony: to decyzje producentów wpływają na dostępność poszczególnych towarów na rynku. Dlaczego prawie wszystkie incentywy bycia ekologicznym są kierowane do kupujących? Przecież o wiele trudniej jest przekonać Jana Kowalskiego do zmiany nawyków zakupowych, niż wprowadzić zakaz PRODUKCJI rzeczy zawierających szkodliwe dla środowiska związki. Wmawianie konsumentom, że globalne ocieplenie i tragiczny wręcz stan otaczającego nas środowiska są wynikiem ich wyborów to znana od setek lat strategia marketingowa, czyli tzw. guilt shaming. Jasne... to MOJA wina, że korporacje zalewają rynek tanim świństwem. Wyobraźmy sobie dziecko, które z jednej strony jest uczone, żeby nie jeść fast-foodów, a z drugiej rodzice codziennie podsuwają mu dwa dania do wyboru: cheeseburgera z MC oraz zdrową sałatkę, przy czym jeśli chce wybrać sałatkę, to musi najpierw posprzątać swój pokój. Oczywistym jest, że dziecko będzie często wybierało cheeseburgera pomimo wiedzy, że to szkodliwe. Dokładnie tak samo jest z byciem eko - producenci podsuwają nam dwie alternatywy: tanie, wytrzymałe, ale jednocześnie szkodliwe dla środowiska produkty typu ubrania z tworzyw sztucznych, oraz drogie alternatywy z napisem "eko", na zakup których trzeba sobie zapracować. Oczywistym jest, że większość ludzi będzie wybierało pierwszą opcję, tylko pytanie, czy większość winy rzeczywiście leży po ich stronie, czy raczej po stronie firm, które kuszą niczym diabeł na pustyni.
@czarnamagja
@czarnamagja 2 жыл бұрын
Nasze czyny za życia, brzmią echem w wieczności.
@JarKo880
@JarKo880 2 жыл бұрын
A co z tworzywami biodegradowalnyni? Czy podczas ich rozkładu nie powstaje mikroplastik?
@karolkowalski4249
@karolkowalski4249 2 жыл бұрын
Oczywiście że powstaje mikroplastik. Mój wykladowca na studiach profesor Borysiak twierdzi że lepiej iść w stronę tworzyw sztucznych które można wielokrotnie recyklingować niż produkować biodegradowalne tworzywa. Podczas ich rozkładu powstaje znacznie więcej mikroplastiku, a samoistnie się nie rozłożą do CO2, ponieważ wymagana jest większa temperatura ok.60 stopni
@therightman2031
@therightman2031 2 жыл бұрын
Nie ograniczyć produkcję plastiku (gospodarka głupcze!), tylko nie wywalać go do środowiska, a tak na prawdę w Europie wyrzucane do środkowiska jest bez porównania mniej niż w innych krajach np. Indiach, a dostaje się przez wody oceaniczne
@wwa9990
@wwa9990 2 жыл бұрын
Czyli filtry tego typu w oczyszczaniach i problem byłby mniejszy ;)
@andrzejbrzezz
@andrzejbrzezz Жыл бұрын
Co do mikroplastiku to ostatnio się dowiedziałem ze saszetki z herbata np lipton sa w dużej mierze zrobione z plastiku i jak zalewamy to badziewie gorącą wodą to rozkłada sie na miliardy cząstek mikroplastiku które pijemy wraz z herbatką
@nadiacharlott9649
@nadiacharlott9649 2 жыл бұрын
Jaki Twój kanał jest fajny i wartościowy. Z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek.:)
@benedyktdominczyk4665
@benedyktdominczyk4665 2 жыл бұрын
To jest ołów naszych czasów, zawsze coś nas będzie zatruwać.
@q0jkcxd0
@q0jkcxd0 2 жыл бұрын
tylko plastik to produkt wytworzony przez człowieka, a ołów występuje w przyrodzie
@pawegrzywna4339
@pawegrzywna4339 4 ай бұрын
Mega to zastanawiające, jeżeli teraz mamy ten mokro plastik wszędzie , to za dwie dekady on będzie dopisany do składu wody bo będzie go tak dużo
@elarzewuska2188
@elarzewuska2188 2 жыл бұрын
Dzięki że są tacy ludzie jak Ty!!!
@anettelma123
@anettelma123 2 жыл бұрын
Ten materiał mnie zszokował i mocno otworzył oczy. Ta planeta nie przeżyje konsumpcjonizmu, który dla ludzkości jest ważniejszy niż Ziemia, miejsce w którym żyjemy. Bardzo przykre.
@marymad7006
@marymad7006 2 жыл бұрын
Planeta istnieje od miliardów lat i będzie istnieć dalej. W pewnym momencie po prostu pozbędzie się szkodnika, którym jest człowiek, i po paru milionach lat się odrodzi
@anettelma123
@anettelma123 2 жыл бұрын
@@marymad7006 Racja, mój błąd. Planeta będzie istnieć, ale nie będzie zdatna dla życia jakiegokolwiek.
@jakubdub7557
@jakubdub7557 2 жыл бұрын
@@marymad7006 śmierć nie jest końcem
@karlj6133
@karlj6133 2 жыл бұрын
Ciekawe gdzie jeszcze się wciśnie ten Elektrolux
@ilawa78
@ilawa78 2 жыл бұрын
460 zł za filtr? Zejdźcie na ziemię... 🤦🤣
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 2 жыл бұрын
Tymczasem w przekazie głównych mediów największym zagrożeniem dla środowiska są samochody spalinowe. Trzeba je wymieniać na elektryczne... która w coraz większym stopniu zbudowane są z plastiku! I dalej mają opony i układ hamulcowy odpowiedzialne za dużą część smogu motoryzacyjnego.
@parevi1269
@parevi1269 2 жыл бұрын
Najlepsze jest to że nie mówi się o tym że akumulator z takiego elektryka jest nie możliwy (póki co) do utylizacji. Nie ufam reklamom tbh 😅
@baltazargabka_
@baltazargabka_ 2 жыл бұрын
@@parevi1269 otóż to
@victrith1
@victrith1 2 жыл бұрын
Kolejny you tuber i ten filtr . Kolejny kanał schodzi na psy....
@paulinapoznan8401
@paulinapoznan8401 2 жыл бұрын
Kansł Naukowy Bełkot zrobił taki sam materiał w tym samym czasie i z tym samym sponsorem 😆 przynajmniej prawdę mowicie i naukowo. Inaczej bylabym wściekła 😑
@kamilasz6225
@kamilasz6225 2 жыл бұрын
Co do samej końcóweczki filmu- kto raz spróbuje wełny merino w ubraniach sportowych w życiu nie wróci do poliestru! na Zalando pojawia się coraz wiecej kolekcji z wełny i oczywiście nasza polska Monika Kamińska.
@MrMalu01
@MrMalu01 2 жыл бұрын
Uwaga naukowy belkot Też zrobił odcinek o mikroplastiku w człowieku
@DroDro3
@DroDro3 2 жыл бұрын
Niedawno Naukowy Bełkot nagrał film na ten sam temat wczoraj. Przypadek?
@sweetmarcia18
@sweetmarcia18 2 жыл бұрын
To samo mi przyszło do głowy 🤔 dziwne że oba filmy w tym samym czasie zostały wypuszczone
@Andrew99915
@Andrew99915 2 жыл бұрын
@@sweetmarcia18 trzeba jakoś zareklamować ten filtr aby sie sprzedawał.
@Zenobiusz.
@Zenobiusz. 2 жыл бұрын
Jaki przypadek? Te same dane naukowe, te same argumenty i ciekawostki. Dostali na tacy gotowe materiały lub linki do konkretnych prac naukowych i na tej postawie nakręcili odcinki na zlecenie, za kasę. Dla mnie to żenujące - gdy prowadzisz działalność w ten sposób, już tylko jeden krok od oderwania treści filmików od faktów. Kasa z wyświetleń - tak. Filmiki sponsorowane - kobieto daj sobie z tym spokój.
@jagathewitch6290
@jagathewitch6290 2 жыл бұрын
@@Zenobiusz. no właśnie trudno powiedzieć, bo UNB jakby był pierwszy w publikacji materiału...tutaj odniosłam wrażenie jakby materiał był wręcz zerżnięty z UNB.
@sauronsinuhe686
@sauronsinuhe686 2 жыл бұрын
Myślę że w twojej głowie nie ma już nic oprócz mikroplastiku
@janowicz.d
@janowicz.d 2 жыл бұрын
Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności.
@Warmik7
@Warmik7 Жыл бұрын
Nie sposób nie odnieść wrażenia, że niektóre odcinki tego kanału są skrojone na miarę pod reklamowany produkt.
@2niedbee
@2niedbee 2 жыл бұрын
Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności
@kick_As
@kick_As 2 жыл бұрын
Płakać się chce. A pamiętacie jak mówiono ze plastik jest o wiele lepszy niż papier? Chodziło o to żeby nie wycinać lasów.
@fryderykkowalski3095
@fryderykkowalski3095 2 жыл бұрын
A co robić z odpadami z tego filtra?
@karoldragoball2310
@karoldragoball2310 2 жыл бұрын
ropa po 7 zł a słyszałem że plastik można przerobić na paliwo a jest sporo surowca
@AEwelinaA
@AEwelinaA 2 жыл бұрын
Reklamowany produkt jest zrobiony z plastiku.
@adamkolany1668
@adamkolany1668 2 жыл бұрын
Skoro Pani jest "Magistrą", to kanał należy przemianować na "okiem chemicY". Poza tym fajnie to Pani robi :D
@krzysztofmikoda4987
@krzysztofmikoda4987 2 жыл бұрын
"Nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności" :) Szkoda, że nie poruszono kwestii usuwania mikroplastiku z organizmu.
@pietropol7939
@pietropol7939 Жыл бұрын
Czy hest jakiś odcinek o aspirynie? Mial byc a nie umiem znaleźć
@alicjadrwalik1133
@alicjadrwalik1133 Жыл бұрын
A przypadkiem wszelkie obudowy do sprzętów Elektroluxa, w tym filtr do mikroplastiku nie są zrobione z tworzyw sztucznych? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest ograniczenie plastiku w miarę ich możliwości, a następnie dopiero recykling. Po za tym, mikroplastik owszem, jest problemem natomiast film ma narracje wręcz dramatyczną. Po pierwsze porównanie ze zjedzeniem karty kredytowej jednorazowo raz w tygodniu jest absurdalne. Tworzywa nie ulegają trawieniu, dlatego w większości w tych małych ilościach które się dostają - równie szybko organizm się ich pozbywa (nie mówię o krwioobiegu - to już jest znacznie poważniejszy problem). Nikt natomiast nie straszy o naturalnych pyłach i zanieczyszczeniach, które również dostają się do organizmu... Trzeba znaleźć złoty środek, tworzywa w większości są dobrodziejstwem dzisiejszych czasów (i nawet najwięksi antyplastikowi krzykacze bez nich by nie mogli funkcjonować - środki transportu, wszelka elektronika, pianki poliueranowe z których są zrobione chociażby materace i tu można by wymieniać w nieskończoność), a to ludzie są problemem i to raczej nie zwykli zjadacze chleba, tylko wielkie koncerny, które nie mają zamiaru inwestować w recykling i odzysk tworzyw sztucznych.
@anetastawowczyk3184
@anetastawowczyk3184 Жыл бұрын
Należy też stosować naturalne kosmetyki w których nie ma mikroplastiku.
@konrads3655
@konrads3655 2 жыл бұрын
No to ciekawe ile ja wchłaniam tego plastiku jeśli go obrabiam na C.N.C 😔 ( obrabiarki). A "plastik" jest drogi. Z drugiej strony ,ludzie którzy mieszkają niedaleko ( osiedle domków jednorodzinnych) mają przerąbane . Siedzą w ogrodach, grillują itp. nie świadomi zagrożenia .
@anroselle
@anroselle 2 жыл бұрын
tanie rozwiązanie dla każdego za 460 zł? poza tym jeśli oczyszczalnie nie dają rady z mikriolastikiem to urządzenie to kupienia prywatnie ma być lepsze niż oczyszczalnia ścieków?
@taawaris8693
@taawaris8693 2 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał , nie byłem tego świadomy bardzo dziękuje za wiedzę . Powinniśmy szerzyć wiedzę na ten temat bo to bardzo ważne dla nas wszystkich .
@jordanszablinski9172
@jordanszablinski9172 2 жыл бұрын
Może czas na zmianę nazwy kanały na "Okiem CHEMICZKI"? 😉
@johanberg6115
@johanberg6115 2 жыл бұрын
Chemiku/Chemiczko dlaczego te związki mają takie owocowe nazwy: cytrynian magnezu, jabłczanu kreatyny?
@LordBlick
@LordBlick 2 жыл бұрын
Kranówka? Ta transportowana plastikowymi rurami? KEKW
@VeetooPL
@VeetooPL 2 жыл бұрын
Przy cenie o rząd mniejszej może zastanowiłbym się nad kupnem.
@Mr7700mayday
@Mr7700mayday 2 жыл бұрын
Ciekawe, czy mikroplastik okaże się podobnie groźny jak azbest?
@gadda33
@gadda33 2 жыл бұрын
Ja tam w ogóle ciuchów nie piorę ! Zawsze mi miejsca ustępują w tramwaju i autobusie......
@ShrekAteMyBrain
@ShrekAteMyBrain 2 жыл бұрын
Ciekawe, czy to właśnie (między innymi) mikroplastik powoduje tak częste zachorowania na nowotwory.
@OkiemChemika
@OkiemChemika 2 жыл бұрын
Niewykluczone, choć z pewnością nie jest on jedyną przyczyną.
@sqta7507
@sqta7507 2 жыл бұрын
Jezu jakie to posrane..... Pierw dają nam ubrania z mikroplastikiem żebysmy kupowali jakieś filtry.... To powinno być w gestii koncernów żeby dbać o środowisko ale nie, po co przecież można wmówić nam że to nasza wina bo nie mamy filtra. No bez jaj xd dla mnie to jakiś żart
@parevi1269
@parevi1269 2 жыл бұрын
Albo można pomyśleć I nie popadać w ich spiralę. Kupować z drugiej ręki, naturalne materiały. Edukacja, trochę czasu I bum. Oszczędzamy pieniądze I nerwy
@reginaprotasiewicz8524
@reginaprotasiewicz8524 2 жыл бұрын
A nie lepiej zaprzestać produkcji takich ubrań, niż zacząć produkcję filtrów które są z plastiku.
W moich żyłach płynie plastik
23:16
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 309 М.
🔋Energetyki - nie tak złe, jak myślisz! (choć mogą zabić) 💀
19:42
小丑妹妹插队被妈妈教训!#小丑#路飞#家庭#搞笑
00:12
家庭搞笑日记
Рет қаралды 35 МЛН
escape in roblox in real life
00:13
Kan Andrey
Рет қаралды 68 МЛН
At the end of the video, deadpool did this #harleyquinn #deadpool3 #wolverin #shorts
00:15
Anastasyia Prichinina. Actress. Cosplayer.
Рет қаралды 19 МЛН
Komu przeszkadzał azbest?
23:32
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 468 М.
Czy MAGNEZ naprawdę zwalcza zmęczenie, stres i depresję? 🥱
16:06
Dlaczego mamy zmarszczki👵 (i jak temu przeciwdziałać)❓
26:11
Okiem Chemika
Рет қаралды 169 М.
Systemy DRM - czyli jak zdenerwować użytkowników
12:01
Kacper Szurek
Рет қаралды 158 М.
Mikroplastik - makrozagrożenie | Martyna Łuszczek | TEDxRzeszow
12:36
Mikroplastik na nas i w nas
15:17
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 214 М.
Cała prawda o TŁUSZCZACH w diecie! Fakty i MITY
19:36
Okiem Chemika
Рет қаралды 105 М.
Czym zatruwa cię woda z plastikowych butelek.
6:51
Marek Skoczylas TV
Рет қаралды 321 М.
Microplastic Dangers? [How to Avoid Microplastics] - 2024
15:37
KenDBerryMD
Рет қаралды 162 М.
小丑妹妹插队被妈妈教训!#小丑#路飞#家庭#搞笑
00:12
家庭搞笑日记
Рет қаралды 35 МЛН