Z chęcią pomogę w przetłumaczeniu filmu na język angielski i dodaniu napisów! Niesamowicie wartościowy materiał, nie ograniczajmy go tylko dla polskiej widowni.
@Zmiana_Pogody9 ай бұрын
❤
@Jesus514519 ай бұрын
Zróbmy to!
@szurnietymedrzec27969 ай бұрын
POLSKA GUROM!!!
@Pokojowa-Apokalipsa9 ай бұрын
@@szurnietymedrzec2796jprd. POLSKI I POLAKÓW GOJÓW JUŻ NIE MA !
@tomaszstramel35949 ай бұрын
Takie informacje są od dawna na Zachodzie. I co z tego? Nic.
@hubertbakowski33119 ай бұрын
Witam. Pracuje w branzy plastiku i mam pewien pomysł jak moglbym dlugofalowo pomoc polskiej nauce zamiast badan na zwierzetach. Bardzo bym prosił o kontakt w tej sprawie jesli to mozliwe. Dziekuje za odcinek jednoczesnie szanując całą prace jaka państwo wykonujecie w propagowaniu nauki. HB.
@ukasztokarski37159 ай бұрын
Kurcze, to trzeba jakoś nagłośnić, żeby cię zobaczyli
@gabrielakaminska68319 ай бұрын
.
@niezgodny8629 ай бұрын
.
@mrfishpl2779 ай бұрын
podbijam komentarz, spróbuj się skontaktowac mailowo z autorem
@qj0n9 ай бұрын
Nie lepiej skontaktować się z naukowcami, którzy tym się zajmują? Fizyk cząstek prowadzący kanał na KZbin chyba nie jest odpowiednią osobą A jak już ma to być on to na stronie jego fundacji masz adresy do biura
@asdfghjk51339 ай бұрын
Ja mam parkiet i go zaolejowałem, olejem naturalnym, który ma nawet atest pzh do kontaktu z żywnością.... No i od zawsze mówię że prl to okres słusznie miniony ale jesli chodzi o gospodarkę opakowaniową był najlepszy (papier, szkło, drewno, metal, wiklina) powinno się do tego wrócić w jakiejś oczywiscie ulepszonej formie. Pozdrawiam
@Piksik9 ай бұрын
Daj znać jak często trzeba go odświeżać, ciekawy pomysł, nie wiem jak z odpornością na ścieranie. Ile warstw oleju poszło?
@janosik.m9 ай бұрын
Zobacz ile plastiku jest w rybach
@dareknag52509 ай бұрын
@@Piksikolej uzywa się tez do utwardzania blatow kuchennych drewnianych.Trzy warstwy, raz na kilka lat!
@Piksik9 ай бұрын
@@dareknag5250 na blacie są inne obciążenia niż na podłodze...ale wiem o czym mowa.
@kandek0pl9 ай бұрын
Zgadzam się z Twoją tezą dotyczącą opakowań, ale nie wiązałbym tego z PRLem jako takim, a raczej mnie rozwiniętą technologią wielkoskalowej produkcji tworzyw sztucznych.
@marcinszczepanik78509 ай бұрын
Świetny materiał. Merytoryczny, z prawdziwymi naukowcami i bez sensacyjno - spiskowego podejścia.
@noyprocs9 ай бұрын
Ok. Świetny! Ale jakie wnioski z niego wyciągnąłeś? Czy dzięki niemu wiesz jak przeciwdziałać? Czy też utwierdziłeś się w przekonaniu, że mikroplastik jest wszędzie. Bo jeśli tak to podam Ci kolejną odkrywczą wiadomość : na Antarktydzie jest zimno!
@Monika-ft5bw9 ай бұрын
Teorie spiskowe po 3 miesiącach okazują się prawdą i okazuje się też że uratowały ci życie..
@konradmrozowski95759 ай бұрын
@@Monika-ft5bwciekawe jakie te o 5G czy o szczepionkach ?
@konradmrozowski95759 ай бұрын
@@noyprocsmianowicie taki że nie ochornisz się od plastiku kwestia ograniczenie jego dostarczania do organizmu
@patpat85749 ай бұрын
@@konradmrozowski9575co do szczepionek to akurat tylko w Polsce było cicho o wielkiej korupcji Urszuli von Pfizer. Tak samo co do "niskiej" skuteczności szczepionek na, które poszło bardzo, ale to bardzo dużo kasy i które pandemii tak naprawdę same w sobie nie zatrzymały. Jedni żyli i żyją w bańce, drudzy szukają prawdy też w zagranicznych mediach.
@foksiu9119 ай бұрын
Media robią afery o kubki,rurki do picia,reklamówki, a tak naprawdę produkty ropo pochodne otaczają nas wszędzie, ubieramy się w nie,jemy z nich albo przechowujemy żywność(lodówka,pojemnik,worek,)samochody,opony,asfalt, i tak dalej nawet uciekając na Grenlandię dalej jest to samo!Tylko ewolucja może uratować na tym etapie
@bibliakolbrinpl14208 ай бұрын
Prawda jest taka, ze wszystko jest do usuniecia, a od czegos trzeba zaczac.. koncerny zamiataly problem pod dywan od wielu lat...kasa by uciekla .. wiadomo... zniszcza wszystko dla zysku...
@janosik.m9 ай бұрын
My nie potrzebujemy wojen , my sami unicestwiamy siebie - tylko i wyłącznie w pogoni za zyskiem
@SuperElwira9 ай бұрын
Mówiłam-wreszcie zajarzyliście. I co z tym zrobimy? Ludzie w.misscie wpadną w paranoję I nic ale możemy jedynie zminimalizować ryzyko. Mamy rury z innych tworzyw. Możemy wymagać nie pakowania w plastik warzyw tylko w tekturę.
@marekgagis5849 ай бұрын
@@SuperElwiraA jaki jest pływ celulozy na organizm? Tej celulozy z tektury? :) Czy podobny jak wpływ plastiku, czy zupełnie inny?
@NaOrbicie9 ай бұрын
Taki los człowieka kiedyś przestaniemy istnieć jako gatunek i tyle jak wiele innych przed nami
@bibliakolbrinpl14208 ай бұрын
@@SuperElwiranie w papier drzewny, szkoda.. produkuja juz np z pulpy cukrowej.. odpad poprodukcyjny z Buraka cukrowego... export bamboo nie polecam..zanieczyszczenie transportowe... hemp..tez jest ok.. albo nawet w stare gazety..
@steam70879 ай бұрын
Kilometry startej żyłki do kosiarek. W każdym ogródku.
@husc77759 ай бұрын
Ja mam posypkę żelazną.
@mmgs11489 ай бұрын
faktycznie :O
@mothrise19 ай бұрын
To i tak nic. Większość szczoteczek do zębów jest z tworzyw sztucznych. My sobie wcieramy ten plastik w dziąsła praktycznie rzecz biorąc.
@sator6666669 ай бұрын
Opony samochodów - miliardy opon ścierane każdego dnia. Reklamówki, opakowania plastikowe, ubrania, pościele, ręczniki, koce, pokrowce, plecaki, torebki, gąbki, ściereczki, kartony i puszki do napojów powlekane od środka plastikiem, plandeki, panele dachowe, styropian, folie na tunele do warzyw, otuliny, pokrycia kable... WSZĘDZIE PLASTIK.
@mariuszsaassa4149 ай бұрын
Ja tam bambusowej uzywam @@mothrise1
@PaveW9 ай бұрын
Warto uświadamiać, pewne nawyki oraz zachowania wynikają często z braku wiedzy, ciekawym przykładem jest gotowanie np. ryżu w plastikowych torebkach zamiast gotować luzem. Wydawać by się mogło oczywistym i intuicyjnym że gotowanie plastiku w bezpośrednim kontakcie z żywnością to nic zdrowego a jednak.
@maziar80459 ай бұрын
W USA ten temat plastiku był poruszany kilka lat temu dosyć mocno i jak się zagłębiłem w temat, to po tym fakcie zrezygnowałem właśnie z różnego rodzaju plastikowych form przechowywania jedzenia jak pudełka, tak jak wspomniałeś o ryżu w plastikowych torebkach(gotuje bez tej torebki. Po prostu odcinam i wsypuje do wody), wodę dodatkowo filtruje. Ale jak już Dr wspominał to w atmosferze, glebie czy wodzie ten mikro czy nano plastik jest i nawet gdybyśmy chcieli z nim walczyć, to będzie naprawdę ciężko...
@Randomowy9 ай бұрын
@@maziar8045 zamiast kupować ryż w woreczkach i z nich wysypywać lepiej kupić duzy worek materiałowy ryżu. Mikroplastik z opakowania też się osadza
@dawidnijaki75349 ай бұрын
@@maziar8045samo filtrowanie wody przez filtry węglowe np Brity powoduje przesączanie się kiroplastiku do wody, także na jedno wychodzi 😂 ale fakt nie mam pojęcia jak sie przed tym bronić (picie wody z wodociągów bezpośrednio?)
@Taki_jestem9 ай бұрын
Czym jest kiroplastik? W jaki sposób po filtrze węglowym ma się przedostać generalnie one filtrują mikroplastik a nie bardzo biologiczne zanieczyszczenie Wystarczy filtrować dobrym filtrem i przegotować wodę w stalowym garnku..@@dawidnijaki7534
@Taki_jestem9 ай бұрын
Jak w papierowych torebkach może być plastik ponadto w pyle herbacianym? Napewno są inne toksyny ale nie to
@justynamajewska34499 ай бұрын
Super material, daje do myslenia. Najgorszy jest fakt ze niewiele mozemy w tym kierunku zrobic, to smutne, ze ewolucja wspolczesnego czlowieka doprowadza w istocie do jego zaglady.
@rafaelmark59579 ай бұрын
Jeden z najlepszych materiałów, bardzo dobrze się przygotowałeś, nie było takiej rzeczy o którą nie zapytałeś.
@noyprocs9 ай бұрын
Ale co dla Ciebie z tej wiedzy wynika?
@rafaelmark59579 ай бұрын
@@noyprocs Badania sugerują, że mikroplastik może akumulować się w tkankach i narządach, co może prowadzić do potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, takich jak zapalenie narządów, zmiany hormonalne czy uszkodzenia DNA. Jednakże, lepsze zrozumienie problemu mikroplastików może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej i prowadzić do działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia plastikiem oraz rozwoju alternatywnych, bardziej ekologicznych materiałów.
@noyprocs9 ай бұрын
@@rafaelmark5957 ok. Czyli jak zmniejszyć te zanieczyszczenie i jak zmienić produkcję, na co? Tego bym oczekiwał po takim filmie
@bernardfigiel1989 ай бұрын
Była - ciuchy i makijaż. Wspomniane pranie, ale przecież więcej się sypie z ubrań podczas noszenia niż podczas prania.
@noyprocs9 ай бұрын
To wszystko co tu piszecie, o czym był film to jest takie akademickie, śmieszne, żeby nie powiedzieć dziecinne. Najlepiej byłoby być zdrowym, bogatym i wiecznie młodym. A jaka jest prawda... Mieszkam w Niemczech. Dziś zobaczyłem na plakatach rządzącej partii SPD takie oto hasło:" rozszerzajmy gospodarkę i ratujmy klimat." Przecież to sprzeczne...a mówią to decydenci jednego z najważniejszych państw świata...hahaha!
@paweczw22139 ай бұрын
Moja znajoma jest w trakcie patentowania filtru do mikroplastiku. Skuteczność 90% :) Ciekawe ? mogę skontaktować Cię z pania profesor Anną C. super gdyby udzieliła wywiadu :)
@bernardfigiel1989 ай бұрын
A z czego ten filtr? 😊
@DamianERH-PL9 ай бұрын
Lepiej się skontaktuj z lekarzem
@paweczw22139 ай бұрын
@@DamianERH-PL Głupotki opowiadasz słodziaku 😘
@paweczw22139 ай бұрын
@@bernardfigiel198 Tego nie wiem akurat, nie dopytywałem...
@bernardfigiel1989 ай бұрын
@@paweczw2213 dopytaj proszę - jestem bardzo ciekawy, na czym się opiera jego budowa, skoro nawet filtry HEPA są z tworzyw sztucznych
@mazurrks9 ай бұрын
Temat i obsada sztos. Powinniśmy zakazać brokatów na początek. A potem pokazać ten film w Indiach i Chinach😊
@bernardfigiel1989 ай бұрын
Chciałbym ci przypomnieć, że Chińczycy i Indusi używali naturalnych barwników przez całe wieki... To kraje tzw. rozwinięte wprowadziły modę na tworzywa sztuczne, którymi dziś Chińczycy opakowują całą swoją żywność - amerykańskim wynalazkiem. Natomiast w Indiach rozrzuca się wynalazek brytyjski 🤷 Może więc najpierw kraje rozwinięte powinny zrozumieć swój kolejny błąd zamiast oskarżać innych o syfienie plastikiem na planecie...
@mazurrks9 ай бұрын
@@bernardfigiel198 Jak chcesz mieć pusto na półkach jak za komuny to pakuj mięso w papier. Zobaczymy ile produkty wytrzymają. A nie sorry wtedy nie wystarczy dla wszystkich, bo jest nas za dużo. Oczywiście kulejemy z recyklingiem. Ale chiny skupują plastik do recyklingu i jakoś tam recyglingu nie widać a w Polsce podpalają wysypiska. W Indiach śmieci a nawet trupy lecą do rzek z których czerpią wodę. Plama śmieci na pacyfiku skąd pochodzi? Z morza bałtyckiego zawędrowała? Jak u nas w europie każdy wywali jedną butelkę plastikową to w Azji 4x więcej. Afryka skupuje śmieci na potęgę też. (Zobacz sobie największe wysypisko opon) To że my produkujemy plastik nie znaczy że go wyrzucamy do morza i chociaż część poddajemy recyglingowi. Popatrz na filmy z Chin czy Indi jak to tam wygląda. Oni biorą kasę za śmianie nam się w twarz i wrzucanie śmieci do morza. Problem jest tak duży że twój komentarz go nawet nie muska, a jak chcesz się bawić w winnego to zacznij od siebie. Ja z jednorazówek prawie nie korzystam i od 12 lat sortuje śmieci na 5 kategorii. Ciekawe jak ty 🤣 Nawet upartych sąsiadów i rodzinę nauczyłem zanim to było nakazane przez władze. A żadnym aktywistą nie jestem.. Pojedź sobie na wakacje za Europe to zobaczysz że nawet nasze Cebulaki nie są tacy źli. A co do strony zanieczyszczeń przemysłowych Amerykanie też nie mają czym się popisać. My możemy wprowadzać zmiany systemowe i co z tego jak my to ludność na poziomie 0.8mld, Ameryki razem 1.2mld. a oni 5mld. tak na oko. Bardzo powinniśmy się czuć trucicielami bo wymyśliliśmy technologie czemu nie głodują ludzi a jest zrobiona że środku ubocznego przy wytwarzaniu benzyny która itak napędza wszystko. Przyklej się do asfaltu najlepiej to nie będziesz głupot pisał 😊 Winny wojnie atomowej będzie Einstein czy ten użyje bomby w twoim mniemaniu?
@danielwrotny9 ай бұрын
Panie Tomku, dzisiaj oglądałem materiał z CERN. Film rozwalił system. Nie mówię o treści (bo ta od zawsze jest na najwyższtm poziomie) ale ujęcia i ścieżka dźwiękowa to absolutny majstersztyk. Coś niesamowitego. Głębokie ukłony za Pańską robotę! Szacun.
@cornic6089 ай бұрын
Nadal nie dostałem tam odpowiedzi ma pytanie. Jak tłumaczy środowisko naukowe oddziaływanie tego typu urządzeń na planetę, środowisko, klimat czy też organizmy żywe. Powstaje tam wiele zjawisk nam nieznanych. Gigantyczne pole magnetyczne raczej jest znane. Czy ktoś do tego odniesie się?
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
@@cornic608Jak to co? ARMAGEDON. A putler będzie carem Śródziemia.
@1allthebest259 ай бұрын
Tak, bo pan Tomek zna się na ustawianiu świateł, edycji dźwięku i montażu. Zadaje dobre pytania ale zespół ma jeszcze lepszy.
@patykpokusinski29399 ай бұрын
Temat ważny do poruszenia
@anotak15009 ай бұрын
Ludzie są mało bystrzy. Czepiacie się o chwytliwe tytuły bo "kanal jest na to za dobry" ale my wiemy o tym a nowe osoby ktore nie znają kanału nie wiedzą a dzieki takim tytulom moga poznać kanał i potem jak wy pierdzielic ze "kanal jest na to za dobry". Dajcie twórcom nazywac kanal jak mu sie podoba albo otworzcie wlasny kanal i nazywajcie filmy "mikroplastik to problem naszej populacji" i patrzcie i placzcie czemu nikt nie ogląda. Nauka to lubię! Rob wszystko jak robisz bo robisz to dobrze! Wielka piona!
@zlosliwa_menda9 ай бұрын
Czyli wychodzi na to, że clickbaity i fałszywe nagłówki są ok o ile treść jest wystarczająco dobra? Co ze zwykłą rzetelnością i nie robieniem z ludzi kretynów? Ja rozumiem, że żyjemy w dobie natłoku informacji, a teraz jeszcze bawimy się w kotka i myszkę z tępymi algorytmami, które równają nas wszystkich do najmniejszego mianownika, i takie zabiegi są po części konieczne. Ale nie można tego celebrować i udawać, że nie ma problemu. Pod wieloma względami nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zidiociałe, mentalnie leniwe i podatne na manipulacje, a takie godzenie się na wszechobecny sensacjonalizm wcale nie pomaga.
@c64club9 ай бұрын
Tutaj nie mamy fałszywego tytułu. Niektóre kanały specjalnie zahaczają tytułami o clickbait i to jest to ukłon w kierunku stałych widzów - cóż to za pokręcony dowcip kryje się za tym na pierwszy rzut oka clickbaitem.
@anotak15009 ай бұрын
@@zlosliwa_menda mi to nie przeszkadza bo wiem czego się mogę spodziewać po kanałach które śledzę na yt
@edytabutterfly96269 ай бұрын
@zlosliwa_menda zażalenia kieruj do yt. To oni wymyślają algorytmy, a te z kolei ucinają zasięgi, jeśli tytuł się nie klika, więc "click baitowe" tytuły filmów to jedyne narzędzie jakim dysponują kanały takie jak ten. Kierując pretensje do twórców odbierasz im to jedyne narzędzie jakim mogą do Ciebie dotrzeć ze swoimi treściami. Naukowy Bełkot nagrał osobny film na ten temat...
@zlosliwa_menda9 ай бұрын
@@edytabutterfly9626 Przeczytaj mój post jeszcze raz, ze zrozumieniem. Dokładnie o tym wspominam, o algorytmach które wymuszają takie zachowanie. A ja nie kieruję do nikogo pretensji, po prostu uważam, że nie jest to powód do żadnych pochwał, ani udawania, że nie ma problemu. Przy każdym nowym nadużyciu ze strony wielkich korporacji zawsze znajduje się grupa ludzi, którzy umniejszają problem, szukają usprawiedliwień, itp. A potem wszyscy są zdziwieni, jak wybucha jakiś skandal dotyczący danych osobowych, albo że internet staje się coraz bardziej bezosobowy i skomercjalizowany.
@siemawitam34019 ай бұрын
Wazne, ze takie kanały poruszają ten temat. Im wieksza swiadomosc ludzi, tym będziemy bardziej zdrowi. Dziękuję ci za ten materiał!
@stanisawstulej30929 ай бұрын
Nie będziemy, ponieważ problem jest systemowy. Musielibyśmy całkowicie zrezygnować z plastiku jako ludzkość.
@siemawitam34019 ай бұрын
@@stanisawstulej3092 Myślę, że urodziliśmy się w złej epoce. Czeka nas to co wcześniejsze pokolenia. Produkcja eternitu, osadzanie się go w płucach, rosnąca rakotwórczość. Czekają nas lata pracy jako świat, z czasem wycofanie plastiku z obiegu. Bardzo pragnę wielkiej zmiany, ale świat tak nie działa. Można tylko liczyć, że w pewnym momencie ludzkość dokona wielkich zmian. Życzę nam wszystkim zdrowia!!
@juanverdez27069 ай бұрын
Niestety mikroplastik okazał się nieszkodliwy dlatego zaangażowano się w Nano grafenie. Natomiast historia z 8 minuty o nasionku i mikroplastiku dowodzi, że jest to program dla idiotów
@Investczer9 ай бұрын
@@stanisawstulej3092ale co da rezygnacja jak jest on juz wszedzie? Chyba ze zrezygnowac i za 10 000lat spodziewac sie rozlozebia tych resztek...
@stanisawstulej30929 ай бұрын
@@Investczer Rezygnacja + oczyszczenie środowiska z tego co jest.
@bartekwudyka55129 ай бұрын
Hmmmm….. sprawdzanie zawartosci plastiku w pobranej krwi uzywajac plastikowych elementow? Probowki, zakretktki, nawet w wenflonie sa plastikowe elementy, jaka jest gwarancja ze czastki platiku nie pochodza z tych elementow?
@Szukamwlesie9 ай бұрын
Bardzo ważne treści, dziękuję! Sprzątając nasze lasy cały czas spotykam się z foliami, butelkami, tekstyliami... jest tego mnóstwo i jest to wszędzie, również na brzegach jezior i rzek.
@ewamalecka32049 ай бұрын
W Hiszpanii, na Morzu Srodziemnym, placi sie rybakom za lowienie...plastyku!!😅. Na Grendlandii, jest stwierdzony nanoplastyk we wszystkich rybach, wieloryby i delfiny umieraja, uduszone resztkami toreb , sieci i butelek plastykowych!!!🤣🤣🤣." Postep" cywilizacyjny=zaglada!😵.
@ewamalecka32049 ай бұрын
Bardzo madre!👍🙏. Wiemy o tej plastikowej katastrofie od lat. Powiem jedno: konsument decyduje co spozywa a co nie! Bojkotowac czarna energie, podstawe do produkcj wiekszosci plastyku i uswiadamiac niewiedzacych konformistow. Jesli 8 miliardow ludzi sie obudzi, to jest pewna szansa....😉🤭
@Micha-vs5kl19 күн бұрын
W MOICH ŻYŁACH PŁYNIE HUTNICZA KREW 🧡🖤💪💪💪💪💪
@JoaMama-o1m9 ай бұрын
Brawo dla Pana profesora z laboratorium, super słucha się
@FekaYet9 ай бұрын
Plastik w wodzie, powietrzu, ziemi, jedzeniu, ubraniach itd... więc nie ma się co dziwić, że tyle nowotworów
@igawasowska54259 ай бұрын
O kurcze to moi byli wykladowcy!!! Jest nawet dr Majda z Pielegniarstwa! Super! Pozdrawiam !
@Shadow_of_STLKR9 ай бұрын
Azbest też był kiedyś idealnym i uniwersalnym, wręcz cudownym remedium do ocieplania domów. Dzisiaj wiemy jak bardzo się mylono. O proszę, nawet wspomniano o azbescie.
@joannastar2419 ай бұрын
Dziękuję za poruszenie niezwykle interesującego i ważnego tematu.👍
@wojciechr27199 ай бұрын
Super materiał. Mam nadzieję, że komuś jak najszybciej przyjdzie do głowy pomysł, jak skutecznie pozbyć się mikroplastiku z naszych organizmów.
@marial23829 ай бұрын
Komu ma to przyjść do glowy jak mlode pokolenie scrolluje tańce na tiktoku?
@Magdalenka20019 ай бұрын
@@marial2382no najlepiej stygmatyzować młode pokolenie
@bernardfigiel1989 ай бұрын
Nie przyjdzie. Produkujemy go tonami każdego dnia - musiałbyś np zacząć chodzić w ciuchach z bawełny szytych jedwabnymi nićmi i w espadrylach, albo w drewnianych chodakach... 😊
@-KNS-Rys9 ай бұрын
Alternatywą dla części plastikowych opakowań mogłyby być biodegradowalne materiały, takie jak skrobia kukurydziana (PLA) do produkcji opakować i kwas polimlekowy (PHA) jako a alternatywa dla butelek. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał tych biopolimerów, należałoby przeprowadzić zaawansowane badania z wykorzystaniem inżynierii genetycznej, których celem byłaby efektywna produkcją tych biodegradowalnych materiałów przez organizmy żywe np. rośliny. Gdyby udało się osiągnąć wysoką wydajność produkcyjną polimerów w roślinach, następnie można by byłoby poprzez dotacje zachęcić rolników do uprawy nowych odmian roślin produkujących te materiały. To z kolei mogłoby przyczynić się do rozwiązania problemu nadprodukcji zboża, z którym borykają się rolnicy.
@MadJedfox9 ай бұрын
Tego mi właśnie brakowało w tym materiale, czyli alternatyw, a nie nasilenie na plastik :P
@saccarois9 ай бұрын
Plastik pozwolił nam się rozwinąc, niestety niszcząc nas od środka. Dziekuje za dobry material w przestrzeni polskiego jutuba
@m.p.94199 ай бұрын
Ciekawa rozmowa bez propagandy,rzetelnie przekazana wiedza --zrozumiala,swietnie uświadamiająca skutki szkodliwej dzialalności człowieka( i dla przeciętnie wyksztalconego odbiorcy,co istotne a nie zawsze naukowcom to ,,udaje się,,😉)Brawo.
@tomaszjackowski51979 ай бұрын
Dziękuję panie Tomku za kolejne ciekawostki naukowe. Pozdrawiam 👍
@martajakubowska36409 ай бұрын
Świetny materiał. Ciesze sie że tworzycie takie ciekawe i edukacyjne treści. A przy tym forma w jakiej podajecie wiedzę jest przyjemna dla ludzi bez względu na wiek czy poxiom wiedzy. Dziękuję i proszę więcej takich wartościowych materiałów 🙂
@przemo74509 ай бұрын
Pamiętam jak w jednym z odcinków "Sondy" z przed wielu lat było przedstawione alternatywne rozwiązanie do plastikowych opakowań. Folia z ryżu ulegajaca całkowicie biodegradacji. Już wtedy była świadomość zagrożeń związanych z plastikiem. Jeszcze trochę i będziemy jak mumie w Egipcie.
@marcinszydowski55639 ай бұрын
Świetny film, bardzo dobra forma przedstawienia tematu. Widać, że specjaliści "ogarniający bombę". Było zagraniczne badanie parę lat temu, już nie pamiętam tytułu i wniosków, ale chodziło tam o hipotetyczne wbudowywanie się fragmentów sztucznych polimerów w DNA. Dobrze, że rośnie świadomość w tym temacie, chociaż tak naprawdę plastik jest wszechobecny i jedyne co możemy zrobić, to starać się wracać tak często jak można do naturalnych materiałów (szkło, drewno, naturalne tkaniny, preparaty, itd.). Ciekawą kwestią jest też jakie substancje powstają (rakotwórcze, inne?) podczas podgrzewania takiej nasyconej plastikiem wody czy jedzenia.
@Gallandur9 ай бұрын
Jestem przygnębiony po tym filmie. Bez odgórnych redukcji plastiku nic się nie zmieni.
@stanisawstulej30929 ай бұрын
Zielony Ład 2? Zapomnij XD
@Gallandur9 ай бұрын
@@stanisawstulej3092 ograniczanie plastiku w środowisku to Zielony ład 2?
@stanisawstulej30929 ай бұрын
@@Gallandur Nie, ale wyobrażam sobie, że mógłby być. Już widzę ten kwik, jak nawet jest problem zaakceptowaniem zakrętek przytwierdzonych do butelki.
@Joanna-pw8hr9 ай бұрын
A dlaczego korzysta się z plastiku? Idąc do sklepu większość produktów jest w plastiku. Czemu? Bo tani, lekki, nie stłucze się tak jak np. szkło. Kto o tym decyduje? Firmy! My konsumenci niewiele mamy tu do powiedzenia. Możemy nie kupować hm... Niby takie proste, ale co kupię w sklepie bez plastikowego opakowania? Poza tym żadnych gwarancji nie mam, że w kupowanych produktach mikroplastiku nie będzie. Z tego co usłyszałam na filmie - będzie. Jakie jest rozwiązanie? Całkowite odejście od plastiku, tylko, że to nie jest realne. Wchłaniamy ok. 5 gram plastiku na tydzień - to bardzo dużo. Można próbować ograniczać dostęp do plastiku w swoim otoczeniu, ale całkowite wyeliminowanie nie wydaje mi się możliwe
@alchemik20109 ай бұрын
Naiwniaku, ty nie przejmuj się plastikiem, przejmuj się tym co jest w preparatach zwanych szpycami.
@alanzieba3649 ай бұрын
Czekałem na ten odcinek i bardzo za niego dziękuję❤❤❤👍👍👍pozdrawiam😎
@jarosawvv4939 ай бұрын
Kiedy przechodziliśmy że szklanych butelek na plastikowe do końca starałem się kupować płyny w szklanych opakowaniach. Dla mnie było jasne, że nawet zwykła woda reaguje z tym plastikowym syfem. Później już nie było wyjścia.
@excellenttriptravel33919 ай бұрын
Warto kupić pepsi.. zostawić na rok w butelce i wtedy otworzyć i spróbować … jak „wali” tworzywem sztucznym
@mmgs11489 ай бұрын
@@excellenttriptravel3391 albo wodę zostawić na słońcu i po paru dniach spróbować
@jarosawvv4939 ай бұрын
@@excellenttriptravel3391 Pepsi jest cieczą nie napojem.
@gromosawsmiay30009 ай бұрын
zwykła woda tez reaguje ze szkłem, nawet je dobrze rozpuszcza.
@jarosawvv4939 ай бұрын
@@gromosawsmiay3000 🤣
@kamilw.92569 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek. Gratuluję i dziękuję.
@izabelaw64548 ай бұрын
Mega wartościowy materiał, powinien mieć kilka milionów wyświetleń!
@beatabrzeska75379 ай бұрын
Materiał dający do myślenia. Małe kroczki w eliminowaniu plastikowych opakowań już nie wystarczają 😮 Trzeba zacząć biec, tylko w którą stronę? Potrzebujemy dobrych podpowiedzi Panie Tomaszu Rożku❤
@przemysaw90819 ай бұрын
To jest przerażające
@Dariusz_K449 ай бұрын
Są też mikro i nano skały promieniotwórcze. Miro drewno, mikro tlenki metali, mikro szkło. Jest tak od początków życia na Ziemi.
@krzysztof78989 ай бұрын
To znaczy że wszystko worek foliowy nano plastik, worek papierowy nano drewno, węgiel nano pył węglowy pomidory pestycydy z oprysków wieprzowina zgodność z ludzim genomem, rak złośliwy.
@arachnida75379 ай бұрын
Jako osobę z branży technologicznej zawsze tak bardzo inspiruje mnie i poprawia samopoczucie to jak dużo mamy w Polsce wspaniałych specjalistów z różnej branży. Dziękuje za przekazywanie do świadomości tego zjawiska. Super praca :)
@MalinaC9 ай бұрын
Dziękuję za ten film. Otwiera oczy. 👍
@holistycznamarta7 ай бұрын
Rewelacyjny film, na pewno puszczę w świat ❤Dziękuje 🙏
@MarianMoralizator9 ай бұрын
Wężyk do pobrania krwi z plastiku, probówka z plastiku, pipety do nabierania próbek lub dolewania czynników z plastiku, do tego wszystko odwirowane .... czy w takich warunkach nie może powstać mikroplastik, który później został znaleziony pod mikroskopem? Gdyby przyrządy były wykonane np. z ołowiu, w laboratorium pewnie okazałoby się, że w próbkach jest wysoki poziom ołowiu, ale to nie oznacza, że badany ma taki poziom ołowiu w swoim organizmie.
@rizekamishiro15179 ай бұрын
bump
@lirczix9 ай бұрын
Mimo wszystko, można "łatwo" na sobie sprawdzić wpływ mikroplastiku - badając płodność.
@joannamr6479 ай бұрын
Słuszna uwaga.
@qj0n9 ай бұрын
Sprzęt laboratoryjny się testuje na to, żeby nie wydzielał zanieczyszczeń
@joanna75559 ай бұрын
@@lirczixod razu mam przed oczami sceny z Opowieści Podręcznej 😵
@MADZIA06069 ай бұрын
*Dziękuję, za ten wartościowy i poszerzający świadomość odcinek* 😉👍 *Już kilka lat temu oglądałam film o wpływie plastiku na między innymi małe dzieci* *butelki, smoczki, gryzaki, zabawki itd. itp. to były/są nadal porażające informacje*
@Marekk3179 ай бұрын
To proszę nie stosować. Proszę dawać drewniane smoczki. I metalowe gryzaki.
@MADZIA06069 ай бұрын
@@Marekk317 *dałeś popis ignorancji, brawo dla ciebie*
@violeta97409 ай бұрын
@@Marekk317proszę to powiedzieć dzieciom na onkologii, wyjących z bólu .. WSTYDŹ SIE!
@Marekk3179 ай бұрын
@@violeta9740 Jakiej onkologii… I czego mam się wstydzić. Przecież napisałem że nie trzeba stosować. Proste.
@MichalK_ielektro8 ай бұрын
To pierwsze zdanie skomentowałeś, ale jadu toczącego się z następnego zdania nie zobaczyłeś. Żal mi cię.
@DevMP9 ай бұрын
Czyli podsumowując materiał, wiemy że nic nie wiemy, ale się domyślamy bo potrzebujemy więcej badań. Bo z naukowego punktu widzenia wiemy coś, kiedy mamy to dokładnie zbadane, następnie znowu zbadane(i tak pewnie ze 100 razy jeszcze przez różne ośrodki), przetestowane, potwierdzone. Jak wiemy cały proces, nawet jeśli mamy bardzo poważne badanie, trwa lata. To ja poproszę info jak już będą mieli te badania
@PomyslyW.S.9 ай бұрын
Powinny być nałożone wysokie podatki na odzież z tworzyw sztucznych, żeby bardziej opłacało się sprzedawać ubrania w 100% z tkanin naturalnych.
@Falkon8489 ай бұрын
Hej, mam pytanie i myślę, że merytoryczne - w jaki sposób w badaniach krwi, które zostały przeprowadzone na filmiku wykluczono pochodzenie plastiku z probówek, które były poddane wirowaniu (probówka z tworzywa, korek probówki, odczynniki przechowywane do hemolizy w pojemnikach z tworzyw sztucznych). Czy wykluczenie tych elementów nie powinno być kluczowe przy oznaczaniu zawartości plastiku w próbce? :)
@patrykgwania8659 ай бұрын
Tworzywa sztuczne do celów laboratoryjnych muszą spełniać normy dotyczące trwałości i odporności mechanicznej, żeby nie powodowały zafałszowań badań.
@Falkon8489 ай бұрын
@@patrykgwania865 generalnie jestem po Uniwersytecie medycznym, i wiadomym jest to że nie są stosowane pierwsze lepsze materiały do takich aparatur i narzędzi, ale normy nie oznaczają odporności - jedynie wskazują, że te substancje mogą być uwalniane w danym zakresie. Kiedyś, gdy powstawały normy dla tych tworzych ludzie nie brali pod uwagę obecności mikroplastiku i zastanawia mnie jakie są te normy i jak często są aktualizowane (biorąc pod uwagę zachowanie norm też mam wiele wątpliwości, bo wiem jak to może wyglądać w praktyce) :)
@rzober89biologia9 ай бұрын
może badali wodę destylowaną albo inną substancje o 100% czystości i nie znaleźli mikroplastiku w próbkach.
@Falkon8489 ай бұрын
Ale woda destylowana ma pH neutralne, więc nie ma szans na interakcję z tworzywem, które też ma strukturę organiczną - we krwi są frakcje, które mają charakter jonów kwasowych lub anionowych i mogą zwiększać szansę na uwalnianie fragmentów do próbki :)
@MolMol-u1l9 ай бұрын
Niestety w całości nie da się wykluczyć, ale przygotowana była też ślepa "negatywna" w której nie wykazano żadnego świecenia.
@vikta26529 ай бұрын
Pamiętam takie hasło z pracowni chemicznej w liceum : ,, Chemia żywi, leczy i ubiera''. Miało brzmieć dumnie - dziś brzmi złowieszczo.😢
@mzg1479 ай бұрын
Brzmi tak samo dumnie. Woda to taka sama chemia jak plastik. Zanieczyszczenia to osobna sprawa.
@mediumcombathelicopter89179 ай бұрын
Sąsiedzi którzy palą sklejkami, oponami, opakowaniami do recyklingu pozdrawiają 👍🏻👍🏻👍🏻
@fdsfsafsify9 ай бұрын
Dziękuję za ten materiał!
@krystynanikolowa9989 ай бұрын
Bardzo dobre wideo 💯 Dziękuję i pozdrawiam serdecznie wszystkich zainteresowanych 💯
@michadybczak48629 ай бұрын
Mimo że nie dowiedziałem się nic nowego, to i tak dobry i ważny film, bo nagłaśnia ten temat. Można np. kupić filtry nanoplastiku do wody z pralki, żeby zmniejszyć zanieczyszczanie środowiska z naszej strony, ale to drogi wydatek, nie oferujący nic poza świadomością, że dobrze robimy dla środowiska. A poza tym, ciężko się odciąć od plastiku. Nawet jak staramy się zmniejszyć jego ilość to i tak kupując w internecie dostajemy opakowania ostrechowane, w folii bąbelkowej, itp. Opakowania są ofoliowane. Nawet nieprzetworzona żywność jest pakowana w woreczki plastikowe. Środki czystości są w opakowaniach plastikowych. Sprzęty zawierają plastik, itd.
@ewakrzesicka73129 ай бұрын
Zophobas morio to robaki, które żywią się drewnem - naukowcy jednak przestawili je na dietę z plastiku, a robaki na tej diecie nie tylko przeżyły, lecz także przybrały na wadze. Zanieczyszczenie plastikiem staje się jednym z najpoważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych.
@nigh7swimming9 ай бұрын
Ważny temat. Więcej ns ten temat, trzeba ludziom uświadomić jak zanieczyścilismy planetę i siebie.
@noyprocs9 ай бұрын
Ok. Piszmy i mówmy więcej na ten temat. Od tego plastik się przestraszy i zniknie. Kolejny materiał dla kasy, jak wiele innych, o rzeczach oczywistych bez wniosków, co z tym zrobić. Film byłby pełny, gdyby uczestniczył w nim ktoś kto się zna na usuwaniu tego syfu z naszego świata i podał sposoby na to jak z tym walczyć. Inaczej to kolejne mieszanie piasku w piaskownicy...od tego piasek nie zrobi się czystszy
@Magdalenka20019 ай бұрын
@@noyprocs No nie wiem, możemy na przykład ograniczyć plastik w naszych domach...nie mamy technologii żeby niszczyć mikroplastik i to jest nasza tragedia... niestety, ale możemy postarać się unikać go
@noyprocs9 ай бұрын
@@Magdalenka2001 widziałaś w sklepach obrane banany na sprzedaż? Oczywiście w opakowaniach z plastiku! To jest ta chęć ludzi do zmian. 2 dni temu 2 dziewczyny z " Last Generation" oblały farbą warszawską syrenkę. Czyli oblały chemikaliami które następnie wsiąkły w ziemię....coś jeszcze dodawać ?
@Magdalenka20019 ай бұрын
@@noyprocs ja nie kupuje bananów w plastiku, tylko te które leżą samotnie. Nie wrzucajmy ludzi do jednego worka, bo są tacy jak ja, którzy myślą o zdrowiu i klimacie. A co do tych dwóch dziewczyn, to nie mam słów, idiotki i tyle.
@noyprocs9 ай бұрын
@@Magdalenka2001 masz rację, choć niewiele to daje, bo niewielu myśli tak jak Ty. Niemniej popieram Cię I pozdrawiam. Miłego popołudnia
@bartholomaioss9 ай бұрын
Jeszcze pytanie na które zabrakło odpowiedzi, to jaka jest szansa że próbka krwi została zanieczyszczona plastikiem w trakcie obróbki? Strzykawka, próbówka, pipeta, zatyczka próbówki, wszystkie te elementy są wykonane z plastiku. Jeżeli mikroplastik jest tak wszechobecny to czy nie ma większej szansy że coś się oderwie z próbówki przy wirowaniu 20kg, niż że coś się dostanie do krwi? Pewnie szanse są w obu przypadkach, tylko jak się układają proporcje?
@Marekk3179 ай бұрын
Nie ma też pewności że to był plastik..
@krystiannapora83219 ай бұрын
A co ze ścieraniem opon samochodowych, myślę że ten proces występuje jeszcze w większej ilości.
@Bartosz-Zlotoryja8 ай бұрын
Nawet tworca ewolucji darwin otwarcie mowil, ze jest to poglad polityczny a nie naukowy. Na uklad sloneczny tez nie ma dowodow naukowych.
@katamaran_dobrej_zabawy9 ай бұрын
Temat ważny, ale niepokojący, bo praktycznie nic z tym nie możemy zrobić.
@patrykkosik97299 ай бұрын
Czyli niewazny jesli nic nie mozesz zrobic
@walker61219 ай бұрын
6:18 i my je wchłaniamy poprzez skórę , dlatego tak bardzo promowane są ubrania z poliesteru? Obecnie coraz ciężej kupić ubrania 100% bawełna tylko te śmieci z chińskiego poliestru na tych mega tanich chińskich serwisach odzieżowych
@komsyra9 ай бұрын
Ważny temat - dziękuję
@TurboSlav30009 ай бұрын
Dziękujemy za kolejny świetny materiał❤
@Daniel_VolumeDown9 ай бұрын
pytanie jest też o samą metodę badania. Czy przy pobieraniu krwi i przechowywaniu jej nie ma ona kontaktu z plastikowymi pojemnikami, rurkami itp? Czy substancje które są dodawane do krwi aby ją przebadać nie miały też wcześniej kontaktu z plastikiem i potem pośrednio jest ten plastik transportowany do krwi? Bardzo wiele urządzeń labolatoryjnych, strzelałbym że jest wykonana z plastiku co może też nie za bardzo pomagać
@donniasty9 ай бұрын
Mikro i nano plastik nie powstaje w wyniku np. kontaktu próbki ze ściankami próbówki. To złożony proces degradowania dużych cząstek plastiku do co raz mniejszych. Proces ten składa się z wielu etapów: degradacji fizycznej (tarcie, rozpad pod wpływem UV) i chemicznej (kontakt z rozpuszczalnikami, substancjami kwaśnymi lub zasadowymi itp). Oczywiście podczas przygotowywania takiej próbki na pewno istnieje ryzyko - myślę, że osoby z tak wysokim wykształceniem w tym kierunku oszacowały to i uwzględniły.
@stanisawmichalski78489 ай бұрын
@@donniasty sam mikro plastik mógł powstać na etapie produkcji, osiadł z powietrza lub pozostał z subtraktywnych metod obróbki elementów polimerowych
@tadeuszfedoniuk30729 ай бұрын
Pamiętam wiele lat temu został wprowadzony nakaz w zakładkach mięsnych, wymiany wszystkich drewnianych blatów i powierzchni na plastikowe . I może się okazać że ta odrobina drzewa w mięsie była mniej szkodliwa niż mikroplastik.
@Randomowy9 ай бұрын
Odnosnie tarcia i unoszenia w powietrzu - najbardziej modna w ostatnich latach podłoga winylowa to plastik. A odnosnie drewnianej podlogi to nie musi byc lakierowana jak wspomniano w filmie, moze byc olejowana.
@gromosawsmiay30009 ай бұрын
ale zaraz bedzi wrzask ze las wycinaja....
@Wielebny339 ай бұрын
Fajna kurtka ale wrażenie robi piękna Pani doktor :)
@stanzjednoczony55459 ай бұрын
Dzieki.Wyjatkowo solidny material. ...Ten plastik.Ze tez Natura takie cos stworzyla.
@owskiogroh45209 ай бұрын
Fajnie że Pan się tak dopytuje w imieniu reszty społeczeństwa 😅❤
@ukaszp.10279 ай бұрын
Świetny materiał! Uświadamia jak bardzo jesteśmy narażeni na plastiki i jak bardzo jesteśmy bierni w tej nierównej walce organizmu z tymi mikro i nano cząsteczkami. Gratuluję pomysłu na materiał Panie doktorze :)
@SzymonSzydlowski-iq4no9 ай бұрын
Podobno polarowe swetry podczas prania bardzo dużo mikroplastiku wyrzucają.
@fraudomek9 ай бұрын
Podobno polarowe swetry podczas prania wyrzucaja najmniej mikroplastiku.
@bettinamalina79699 ай бұрын
Niewiele mnie tu zaskoczyło, jeśli ktos ma inteligencję ekologiczną to wyczuwa samodzielnie, co jest zdrowe a co nie.❤
@FanGotika9 ай бұрын
Pytanie, czy zrezygnowanie z plastiku, coś zmieni w perspektywie długości naszego życia? 😅
@krasniczek46649 ай бұрын
Naszego może i nie, ale przyszłych pokoleń tak.
@kasiamisiak48869 ай бұрын
I skąd ta pewność, że to wpływa na długość życia przyszłych pokoleń?
@bartoszpaprotny68209 ай бұрын
@@kasiamisiak4886 raczej pozytywnie nie wpływa, raczej negatywnie lub w najlepszym wypadku neutralnie.
@MrMultiHerbatnik9 ай бұрын
nie może neutralnie wpływać cos co masz w tkankach jako ciało obce@@bartoszpaprotny6820
@kasiamisiak48869 ай бұрын
Nie twierdzę, że nie, ale takie gadanie że na pewno będzie X, podczas gdy nie bardzo wiadomo i nie podaje się żadnych argumentów, zasługuje na punktowanie
@kruchy81469 ай бұрын
Niesamowicie wartościowy materiał! to jest temat który gdy jest omawiany teoretycznie często jest traktowany z dystansem, a tu proszę, szybkie badanko i wszystko jasne.
@isi-o7c9 ай бұрын
Powinien być zakaz produkcji wody w plastiku,mleka, serów, jogurtów kiedyś to wszystko było w szkle,komu to szkło przeszkadzało?
@Marijuanusz9 ай бұрын
Świetny materiał.
@lorddaniel17049 ай бұрын
To ja zadam Pytanie. Jaka jest szansa, że do oddzielonych frakcji Pana krwi dostały się nano cząsteczki plastiku z plastikowej probówki , która była poddana olbrzymiemu ciążeniu w wirówce laoratoryjnej?
@Sara-ii7sw9 ай бұрын
Raczej niewielka, przy wirowaniu próbki przy prędkości 20000 x g raczej nanoczasteczki nie odpadają. Trzeba by było robić ultrawirowanie czyli około 100000 x g. Tez przy użyciu tego mikroskopu co pokazano w filmie nie da się zobrazować nanoczastek tylko mikro.
@jarekso119 ай бұрын
pewnie również ale ten mikroplastik i nano plastik wydziela sie zawsze i wszędzie w wodzie butelkowanej również więc koniec końców czeka nas nieciekawy los :P ale nawet jakbyśmy chcieli nic z tym nie da się już zrobić, zmiany klimatyczne to żaden problem w porównaniu z tym a widać na czym sie polityka sie skupia
@ciosaczlok9 ай бұрын
Świetna koncepcja i realizacja odcinka! Pozdrawiam
@Rafal-mo4lo9 ай бұрын
Bardziej szkodliwy będzie stres podczas myślenia o tym że wszędzie jest plastik niż on sam
@snajper80789 ай бұрын
Zapewne oddychamy też mikrocząsteczkami drewna, papieru, metalu itd. Nie twierdzę, że plastik w organizmie jest super, ale nie ma co panikować ;-)
@miko993st9 ай бұрын
A co jezeli ten plastk mogl sie dostac tam jeszcze dodatkowo podczas wykonywania badnia? Probki, pipety wszystko jest z plastiku, plus jeszcze to wirowanie... Skoro nawet filtry powierza juz przeszkadzaja w badaniu... bardzo ciekawe. Pozdrawiam
@Marekk3179 ай бұрын
Pipety powinny być papierowe. Lub drewniane.
@miko993st9 ай бұрын
@@Marekk317 Marek szklane poprostu
@viro_9 ай бұрын
13:34 Czy zespół @naukatolubie może podać badania wykazujące, że "mikroplastik ma bardzo duży udział w tworzeniu nowotworów"?
@futurejack77649 ай бұрын
Temat mikroplastiku robi po Covidzie wielką karierę i JUŻ Jest dla rządzących nową inspiracją dla tworzenia nowych Podatków. Natomiast o szkodliwości jakoś Nic. I nic n.t. że wszelkie plastiki to przetworzone pochodne węgla i ropy naftowej
@agnieszkapieta62229 ай бұрын
Czy mówi coś Panu Europejski Zielony Ład? Odchodzimy od plastiku, jest to okres, który musi potrwać. Proces przyspieszyła wojna w Ukrainie, ale społeczeństwo z oporem przyjmuje te zmiany. Biznes radzi sobie lepiej, ale na tym etapie nie ma zbyt wielu korzyści z rezygnowania z plastiku bo po prostu przydaje się i jest praktyczny. Dlatego wyzwaniem jest sprawienie aby plastik się nie opłacał - podatek to najprostsza forma i to działa. Biznes nie chce tych podatków, więc zmienia się i dopasowuje do nowej rzeczywistości.
@MichalK_ielektro8 ай бұрын
Czy przeczytała Pani to co napisała? Nie chodzi o to żeby ludziom czegoś zabraniać. A ten ów ład wprowadzi niewolę w gettach europejskich. Zresztą i tak nie dotrze.
@katarzynakordas64129 ай бұрын
Moja sniadaniowka jest z bawelny pokryta woskiem pszczelim i wystarcza na rok.Naturalna,utrzymuje swiezosc,oszczedza kase i dba o moje zdrowie i srodowisko😊
@GMariaD9 ай бұрын
Super praktyczne polarowe kocyki podsuwane dzieciom pod nos 👍 jakby nie było np. szybko schnącej po praniu wełny. To jest prawdziwy problem, a nie życiodajny CO2!
@MadJedfox9 ай бұрын
Nie każdy może wełnę używać, np. ludzie z wrażliwą skórą. Wiem, bo to już przerabiałem nie raz :P Bawełna lepsza.
@marcinmiszczuk47269 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał , odcinek bardzo przydatny
@bozenaes9 ай бұрын
Ja też muszę przemyśleć swoje życie 😉 dzięki za materiał
@ewelinaagata9128 ай бұрын
Planeta 🌷🌷🌷 Jeśli masz dziecko to na pewno chcesz dla niego jak najlepiej... Chcesz, żeby przede wszystkim było bezpieczne i żeby nigdy niczego mu nie brakowało... Chcesz, żeby jego życie było jak najbardziej komfortowe i spokojne... Żeby nie musiało w życiu przeżywać żadnych tragedii i różnego rodzaju niewygód... Chciałbyś uchronić je przed cierpieniem, bólem i stresem... Przychylilbys mu nieba, gdybyś tylko mógł... Chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze i żeby było jak najbardziej szczęśliwe, tak jak się tylko da... To cudownie, że tak kochamy swoje dzieci i że tak pięknie się nimi potrafimy zaopiekować... Wspaniale, że mają wszystko, czego tylko potrzeba do spokojnego i beztroskiego życia... Bardzo dobrze traktujemy nasze dzieci... Z szacunkiem, delikatnością i troska. Często jesteśmy bardzo zmęczeni lub w nienajlepszym humorze, ale mimo to opiekujemy się naszymi dziećmi najlepiej jak umiemy... Jesteśmy świetnymi opiekunami, chcemy i potrafimy zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki, zdrowe jedzenie, piękne ubranka, ciekawe zabawki, opiekę lekarską i pielęgnację... Jesteśmy łagodni, delikatni i wyrozumiali, zwłaszcza dla maluchów... Dobrze nam idzie... Świetna robota i szacun za cały trud i wysiłek, którego często nawet nie widać... Te nasze największe Skarby są cudowne... Słodkie, urocze, kochane... Zależą w pełni od nas... Bez nas nie przezylyby same... Są takie niewinne i bezbronne... Szczere, prawdziwe i rozbrajające. Oczywiście, że chcemy dla nich jak najlepiej... W takim razie postarajmy się wszyscy razem, żeby te nasze Skarby miały w życiu jak najlepiej... Żeby naprawdę nigdy nie zabrakło im rzeczy, które są niezbędne do spokojnego, bezpiecznego życia, takich jak czysta woda, czyste powietrze, zdrowe, naturalne jedzenie, stabilny klimat oraz spokojne miejsce do życia... Nasz dom, nasza planeta jest w bardzo złym stanie... Nie odczuwamy tego jeszcze na sobie, ale w innych miejscach świata już jest bardzo ciężko żyć... Nieznośny upał, brak wody, brak dostępu do pożywienia... Te tragedie zaczynają obejmować coraz więcej miejsc na Ziemi... Z czasem dotrą też do nas, jeżeli nie włożymy wysiłku, wszyscy razem, i nie zatroszczymy się o naszą planetę... Tylko działając wszyscy razem, każdy na tyle, na ile tylko go stać, będziemy mogli zadbać o spokojna przyszłość naszych dzieci... Planeta ma się bardzo źle, a my na niej polegamy... Bez bujnej roślinności, dzikich zwierząt i niezakłóconych ekosystemów nasze życie będzie coraz trudniejsze... Przyroda zapewnia nam wodę, czyste powietrze, cień, schronienie, pożywienie... Wszystko, dzięki czemu możemy normalnie funkcjonować... Być może nie wierzysz w to, że nasz świat niedługo upadnie, jeśli się o niego teraz nie zatroszczymy z całych sił... Być może nie wierzysz w zmiany klimatu, ani w to, że osłabienie bioróżnorodności odbije się boleśnie na życiu wszystkich żywych istot... Może jesteś przekonany o tym, że takich problemów nie ma i że to są wymysły... Może masz pewność co do tego, że nie mam racji... Jednak nie jest wykluczone, że ja mam, a to Ty się mylisz... Jeśli tak jest, a planeta właśnie teraz umiera, zaś Twoje dziecko nie będzie mogło tu żyć spokojnie i bezpiecznie, to lepiej przemysl to jeszcze raz... Bo jeśli jesteśmy wszyscy w bardzo złej sytuacji i nasz świat niedługo upadnie, jeśli o niego nie zadbamy z całych naszych sił, przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków, to Twój upór w swoich przekonaniach tylko przeszkadza Twojemu dziecku żyć bezpiecznie... Jeśli nie chcesz znać prawdy, choćby wydawała się bardzo nieprawdopodobna, to swoją ignorancja przekreslasz szanse swojego dziecka i wszystkich innych dzieci świata... Warto więc to przemyślec kolejny i kolejny i kolejny raz, jeśli trzeba... Człowiek niszczy dziką przyrodę, z niczym się nie liczy... Jego ekspansja jest nieograniczona. Żyjemy na planecie, która ma ograniczone zasoby tak, jakby nigdy niczego nie mogło zabraknąć... Niestety tak nie jest, a Ziemia ma swoją wytrzymałość... Nadwyrezylismy ja już bardzo mocno... Zniszczylismy ekosystemy, klimat, zatruwamy rzeki, a plastik jest już wszędzie... Musimy się teraz zainteresować ekologia, zadbać o przyrodę w każdym zakątku świata, oszczędzać wodę, energię oraz wszelkie zasoby, nie wyrzucać jedzenia, niczego nie marnować, kupować o wiele, wiele mniej niż teraz, żeby odciążyć planetę... Jeśli chcemy wszystkiego najlepszego dla naszych dzieci, musimy poszerzać wiedzę o zmianach klimatu i ich skutkach... Musimy, nawet jeśli nie chcemy i nie jesteśmy do tego w ogóle przekonani... Nie próbuje nikogo przekonać do niczego złego, ani niepotrzebnie denerwować ludzi i straszyć... To wszystko jest na tyle ważne, że trzeba rozważyć, czy te rzeczy się po prostu naprawdę nie dzieją... Bo jeśli tak...? Chcę tylko tego samego, co wszyscy, żeby dzieci na naszym świecie były bezpieczne, szczęśliwe i zaopiekowane... Jeśli myślisz, że nie mam racji i niepotrzebnie straszę, to przemysl to jeszcze raz... Jeśli mam rację i uda mi się Ciebie do tego przekonać, to mamy szansę na zadbanie planetę i o potrzeby Twojego dziecka oraz wszystkich innych dzieci na świecie... Naukowcy są zgodni co do tego, że jesteśmy w poważnych tarapatach i musimy działać wspólnie i zdecydowanie, żeby z nich się wydostać... Są jednak ludzie, którzy sieją dezinformację, przez co naukowców nikt nie chce słuchać... Nie może tak być... Nie mamy już na to czasu, trzeba ratować, co tylko się da... Teraz, bo jutro już będzie za późno dla nas wszystkich... 🙏🙏🙏 Postarajmy się wszyscy razem, a może uda nam się uratować ten nasz wspólny świat...
@michapustuka76189 ай бұрын
Przeciążenie generowane przez wirówkę o promieniu 20 cm i prędkości obrotowej 4000 obrotów na minutę wynosi około 364.47 G. Jesli mozna wyjasnic te 20 000 G ? Ja rozumiem literówkę no ale profesorowi nie wypada tymbardziej że Pan zapytał 2 raz z niedowierzaniem...
@Marekk3179 ай бұрын
Każdy musi coś robić. A temat jest na topie to się klika, nawet jak ktoś nie do końca rozumie co mówi.
@adamwojciechowski56069 ай бұрын
Ojtam,Ojtam szczegół-jak wirówka rozpędza się do 20 000 obrotów na minutę, a jest w niej 5 ml (powiedzmy, że gram) to Panu Profesorowi się "skrócił myślunek" i zaokrąglił😁 a to nie tak iż 1 obrót na minutę to jeden "G".
@JanuszCebula-hj1fg9 ай бұрын
Juz za niedługo nowy lek w aptekach Plastikol Max, 1 tabletka dziennie, bez recepty.
@siecislaw_fpv9 ай бұрын
Przychodzi Shaggy do sklepu budowlanego: - A Mista' lova lova, czy jest rura metalowa? - Nie, są tylko rury z PCV... - A Mista' bombastic, na ch*j mi ten plastik?! 🙂
@langowski0079 ай бұрын
Oglądam i nie wiem czy o tym mowa będzie : opona autobusowa bodajże rocznie „gubi” 2 kg gumy… można sobie policzyć wszystkie opony, wszystkich aut i sposób w jaki to wchłaniamy.
@Marekk3179 ай бұрын
Można chodzi wszędzie pieszo. W ramach strajku.
@pager7229 ай бұрын
Petarda odcinek
@widzimis66329 ай бұрын
Takie pytanie techniczne. W jaki sposób była pobierana krew do tych próbek? Igłą z plastikową nasadką? Do plastikowych probówek (szklanych się obecnie raczej już nie używa)? Z plastikowym korkiem?
@kacperkubicki11019 ай бұрын
Kiedy pojawiło się zagrożenie zniszczenia dziury ozonowej, zakazaliśmy produkcji freonów. Udało się. Plastik to wynalazek XX wieku, przez tysiąclecia ludzie obywali się bez niego. Trzeba zakończyć to szaleństwo, zakazać produkcji. Odgórnie. Oddolne inicjatywy nic nie dadzą.
@kepinskidar9 ай бұрын
I czym zastąpisz te wszystkie przedmioty, które powstały wyłącznie z plastiku? Podeszwy butów, opony, wyposażenie wnętrz itd.
@jadeed149 ай бұрын
Zgoda, ale z freonami poszło o tyle łatwo, że zakres ich stosowania był stosunkowo wąski i był stosunkowo łatwo dostępny zamiennik. W przypadku plastiku problem jest wielokrotnie większy, a lobby przepotężne.
@krasniczek46649 ай бұрын
@@jadeed14 Nawet już omijając to lobby, to zastąpienie plastiku czymś innym nie jest realne, ponieważ nie ma taniego zamiennika plastiku. Dodatkowo jak Prof. wspomniał on jest już wszędzie - w glebie, atmosferze czy wodzie. Ciężko będzie to odwrócić. Nie zdziwię się, jeżeli to plastik w dużej mierze odpowiada za nagły skok zachorowalności na nowotwory.
@smogpodwawelski4449 ай бұрын
Swego czasu (u długo, długo wyczekiwanego zmierzchu PRL-u...) moi znajomi ekolodzy ze Szwecji bardzo mocno podkreślali, że nasz polski sprawnie działający system dystrybucji produktów mlecznych w standardowych zwrotnych opakowaniach szklanych jest naszym narodowym skarbem, którego warto bronić do krwi ostatniej... Było... - poszło... Obecnie, mamy: mleko w plastiku, śmietanę w plastiku, maślankę w plastiku, kefir w plastiku.... ewentualnie w tetrapaku... Na zdrowie! :o(((
@Marriates9 ай бұрын
wiesz jak ceny wszystkiego wypi***lą w kosmos? przeciętny Kowalski woli mieć coś tanio a nie drogo najpierw trzeba by było zrobić dużą kampanię edukującą ludzi co może robić mikro-plastik co by trochę trwało a potem ich przekonać co i tak mogło by uja dać bo ludzie wolą mieć tanio nie drogo
@LelekKozoduj-ph1kv9 ай бұрын
Nie było by dużo zachodu żeby opakowania żywności i wielu produktów przestawić z powrotem na szkło, drewno, papier i metale. Odpowiednie Drewno mogło by dzięki nowoczesnej obróbce zastąpić wiele elementów z tworzyw sztucznych. To także powinno być celem i wyzwaniem stawianym decydentom a nie ciągłe bzdury za pieniądze obywateli.
@LelekKozoduj-ph1kv9 ай бұрын
W dobie tych wszystkich eko zamordystów powinno się im wytkać że nie głoszą haseł powrotu do jakości współczesnych produktów i zakazie negatywnych ingerencji w celu osłabiania ich trwałości.
@amusia.a50559 ай бұрын
Noszenie plastikowych ubrań + tarcie o skórę i pot, akrylowe szaliki którymi oddychamy, plastikowe maseczki, itd, itd
@@ostoja2004Porzucał wyrazami bez składu i ładu i myśli, że go ktoś zrozumie
@ostoja20049 ай бұрын
@@XeroVersus Nie rozumiesz , przykro mi , jak widać nano-plastik działa też na połączenia neuronowe w mózgu , taka blokada jest nieuleczalna . 🧐
@TomaszKalusMusic9 ай бұрын
@@ostoja2004To ciekawe, że takie zagrożenia w filmie nie zostały ujęte, a raczej było powiedziane, że nie znamy jeszcze dokładnych konsekwencji obecności mikroplastików w organiźmie człowieka (między innymi ze względu na etyczność takich badań), a ty sypiesz tu diagnozami jak z rękawa
@TWARDOWSKY.9 ай бұрын
Czyli jedyny ratunek to chodzić nago, pić rosę i mieszkać w lesie z wilkami pod drzewem.🌲
@jakubb85459 ай бұрын
Tak, ta specyficzna umiejka plastiku ( świecenie w uv ), zmora poszukiwaczy bursztynu
@zlosliwa_menda9 ай бұрын
Life in plastic, it's fantastic.
@kubakubix919 ай бұрын
Fantastyczny materiał ❤ Dziękuje za pracę i pozdrawiam serdecznie z Ko Lanta❤❤❤
@PiotrMiechonski9 ай бұрын
Panie Doktorze R. Czy zakładając filtrowanie wody przez osmozę jesteśmy w stanie zminimalizować. Ilość mikro, nano plastiku w wodzie?