Wystarczy kupić multiple i śpimy spokojnie, co najwyżej mogą drugą nam podrzucić to będzie na części :D
@leoporde87455 жыл бұрын
znam takich, którzy by za nią pogryźli. Dobre, przestrzenne auto. Brzydkie, ale użyteczne.
@itak345 жыл бұрын
właściciele garaży zamykaja je nie po to by ktoś coś nie ukradł tylko żeby multipli nie podciepli
@adr881005 жыл бұрын
O co ci chodzi z tą multiplą?
@christos85465 жыл бұрын
@@adr88100 oo adrian widze miłośnik Multipli :D
@adr881005 жыл бұрын
Poprostu logicznie pytam skad te czepianie sie multipli. Ciężko odpowiedziec?
@wolo5 жыл бұрын
Tłumaczysz i pokazujesz to w taki sposób, że gdybym nie kumał jak to działa to bym nie wiedział co zrobić
@ML-hf6ii4 жыл бұрын
I dobrze bo byś sobie i autu zrobił kuku
@Pinky0402 жыл бұрын
Ten odcinek jest dobrym przykładem jak pokazać coś, jednocześnie nie pokazując nic.
@minde70702 жыл бұрын
@@Pinky040 Zgadzam sie
@DrelTrimsus135 жыл бұрын
Pomysł dobry ale lepiej zastosować przekaźnik dwutorowy gdyż z zasady nie łączymy obwodów sterowniczych z prądowymi.
@RSAUTOklinika5 жыл бұрын
I zamiast przycisku kontaktron magnetyczny. Każdy wie, że przycisk musi być widoczny a taki kontaktron nie. Ale trzeba znów breloka przy kluczach.
@rafa_rr45235 жыл бұрын
Dodatkowo obciążony jest ten przycisk do czasu złączenia się styków przekaźnika jeśli mamy obciążenie na obwodzie. Krócej pożyje niż w przypadku klasycznego zastosowania stycznika z podtrzymaniem za pomocą toru pomocniczego stycznika.
@reksioxd86795 жыл бұрын
@@RSAUTOklinika coś w stylu immobilizera dodatkowego
@SYN-flood5 жыл бұрын
No właśnie panowie Szymon Janociak, Rafał Jeznach, Usagi. Też mi coś w tym schemacie nie grało. A dodatkowo z tego schematu wynika, że w każdej chwili może przekaźnik wrócić do miejsca spoczynku po zwolnieniu małego przycisku. Nie wiem jakim cudem przekaźnik dalej utrzymuje się załączony. Czy przepływ wysokiego ~30A prądu utrzymuje sam z siebie włączony przekaźnik czyli zapłon?. Dziwne
@rafa_rr45235 жыл бұрын
@@SYN-flood to jest klasyczne połączenie z podtrzymaniem. Do czasy wyłączenia zasilania cewka przekaźnika zasila się z obwodu, który zasila urządzenie.
@sturmovnikpl21725 жыл бұрын
Przy przekaźniku powinien być kondensator odsprzęgający prądy indukujące się na cewce podczas wciskania przycisku (widać to na multimetrze że napięcie w piku ma 18v, na oscylatorze pewnie by pokazało więcej). Taki przekaźnik mógłby być sterowany za pomocą telefonu, wystarczy by do niego podłączyć Arduino z modułem bluetooth, ewentualnie z modułem GSM, wtedy z każdego miejsca na świecie można by sterować przekaźnikiem. Pozdrawiam
@StudioFilmowe2 жыл бұрын
Brawo proste i skuteczne to teraz poproszę taki schemat dla systemu bez kluczykowego w końcu to bardziej kradną droższe i nowsze samochody posiadające system bez kluczykowy. Np Ford Mondeo czy Ford Edge.
@adamarciszewski16715 жыл бұрын
Był rok 1995, gorące popołudnie. Dzielnica złodziei, pijaków i innych podejrzanych typów.... i mój czerwony duży fiat odkupiony na szrocie od człowieka, który chciał go zezłomować ... pierwsza "fura" studenta ;-) ;-) Wiadomo oczko w głowie, wykombinowałem że na kabelku zapłonu wstawię zwykły wyłącznik i ukryję go pod fotelem. Połączyłem kabelki, przykręciłem w tajnym miejscu wyłącznik. Przekręcam kluczyk i nic. Sprawdzam instalację szukam i szukam i znalazłem... poszedł bezpiecznik, ponieważ nie mam zapasowych to drutuję bezpiecznik. Próbuję odpalić jeszcze raz.... ale silnik nie odpala i po kilku sekundach czuję swąd spalenizny w kabinie ... spaliła się stacyjka, okazało się później, że jeden styk który zasila zapłon. W końcu okazało się, że montując wyłącznik pod siedzeniem, przewód plusa wkręcił się pod wkręt i zwarłem go z masą. Ponieważ zakup stasyjki przekraczał budżet studenta, to zrobiłem zasilanie zapłonu na ten ukryty wyłącznik .... i tak działało aż do końca dni tego dużego fiata ;-)
@krzysztofs59195 жыл бұрын
Michu, robisz furorę! Bez bluzgów naprawdę przyjemnie się Ciebie ogląda. Życzę miliona subów. Pozdrawiam
@sailorinos5 жыл бұрын
Bardzo fajny i skuteczny sposób. Super łopatologicznie przedstawiony. Duży plus za pomysł z włącznikiem chwilowym i podtrzymaniem napięcia cewki przekaźnika, dzięki temu układ sam się rozłącza po wyłączeniu zapłonu i trzeba go ponownie inincjować przed chęcią rozpoczęcia jazdy. Nie musimy dzięki temu pamiętać o "zabezpieczeniu" auta. Samo się robi gdy wyłączamy silnik idąc do domu, a o tym się raczej nie zapomina. :)
@danielseremak5075 жыл бұрын
Michu sam pomysł jest mega spoko, budżetowy i jak najbardziej na plus. Warto pomyśleć nad modułami z podtrzymaniem np 30s po zgaszeniu samochodu, czasami auto przy ruszaniu zgaśnie na środku skrzyżowania, a wtedy może nie być czasu na klikanie guzika :)
@Le.Chiffre Жыл бұрын
Jeszcze raz z tego skorzystałem! Bardzo Ci dziękuję!
@marcint.29695 жыл бұрын
Brawo Michu... Kustomowe alarmy/systemy zabezpieczeń są najlepsze... Seryjny - fabryczny alarm - można sobie kupić i w domowym zaciszu testować jak go urobić... jak sobie sam zbudujesz własny system - nikt nie dojdzie jak to działa - przynajmniej nie prędko i nie na parkingu... Zastosowałbym jeszcze bardziej ułańską fantazję - mianowicie kolory kabli... Kumplowi w E39 zrobiłem taką przeróbkę wiązek idących do drzwi, że sam bez miernika i własnych notatek nic nie zrobię... wszystkie przewody są białe - bez żadnych opisów i jednakowe przekroje wszystkich żył. To samo z radiem - tu akurat wszystkie przewody są czerwone... Instalacja gazowa - wszystko żółte...
@skottypippen15 жыл бұрын
Spoko pomysł mój wujek już w latach 80tych w maluchu miał podobny patent, przerobił gniazdo zapalniczki tak, że trzeba ją było wcisnąć, żeby było zasilanie rozrusznika z akumulatora.
@j203211 ай бұрын
Przypuszczam że to było genialne, złodziej przekręcił stacyjkę a tu żadnej reakcji ! Bendiks-starter nie wyskakiwał i nie podawał napiecia na rozrusznik. SUPER !!
@awertyk5 жыл бұрын
Swoją drogą warto za takim przewodem pójść dalej czyli wpinać się gdzieś daleko od stacyjki bo dla złodzieja rozebranie stacyjki i zerknięcie czy przypadkiem w okolicy stacyjki nie było grzebane to kilkanaście sekund maks.
@DaBuzz925 жыл бұрын
Najlepiej jest wywalić gniazdo OBD i w jego miejsce można wstawić jakiegoś hartinga albo jakieś inne gniazdo militarne to którego tak prosto nie wsadzi się byle jakiej wtyczki. Wszystkie przewody które idą od gniazda do reszty instalacji zamieniamy na takie w identycznym kolorze, zamieniamy przewody we wtyczkach miejscami (robimy to parami i tylko tam gdzie jest taka możliwość - kiedy na przykład mamy jakas złączke lub przedłużacz po drodze), na koniec żeby jednak jakas diagnostyka była, trzeba dorobić przejściówkę z powrotem na gniazdo OBD. Potem antena immobilizera - najlepiej pozamieniac Piny we wtyczce i gniazdku. Mur beton że nikt tego nie ruszy. Pozdrawiam
@thedarkratius5 жыл бұрын
Super. XXI wiek a my skręcamy w palcach i lutujemy. Konektory, tulejki, zaciski, złączki i wszystkie wynalazki obecnej ery - nie, wybierzmy najbardziej awaryjne połączenie dla pojazdów. I oczywiście kultowy przekaźnik - wilgoć, wibracje, odpalanie na kable albo awaria stabilizacji alternatora i potem tylko dym ujdzie. A potem siedzi jeden z drugim na poboczu i szuka, nie daj bóg nowy właściciel. Polecam rozwiązania za więcej jak 18 PLN. Już lepiej działa standardowa blokada w kierownicy. A już to widzę jak sobie ktoś takie coś w nowy BMW za "500tys." montuje. Wstyd.
@logistick1265 жыл бұрын
Ja poszedłbym dalej i zamiast przycisku wstawił mikrokontroler np. Arduino i czytnik kart/breloków RFID. Odcinane byłyby: pompa paliwa, rozrusznik, zasilanie cewki zapłonowej oraz linia CAN przy gnieździe OBD. W programie mikrokontrolera uwzględniłbym klucze RFID zwykłe i master. Klucz zwykły pozwalałby na odpalenie samochodu. Natomiast podłączenie do linii CAN przez OBD wymagałoby użycia klucza master.
@popo666pl35 жыл бұрын
Zrobiłem dokładnie takie coś w 2007 w moim pierwszym samochodzie Golfie III i sprawdziło się w praktyce. Rozwalili zamek, rozwalili stacyjkę i polegli.
@Nemo-wi1zv5 жыл бұрын
Już będe wiedzał na co uważać przy kradzeży auta. Dzięki Łysy !!!
@AdamNeoDot5 жыл бұрын
Na tym właśnie polega cały myk ukryty pod określeniem "inwencja twórcza". Każdy może swój przycisk/przełącznik/kontaktron etc. umieścić gdzie tylko uzna za stosowne i zanim go znajdziesz kradnąc auto, jak ktoś jest odrobinę bardziej twórczy - to Cię właściciel auta znajdzie za kierownicą ;). Większość złodziei najprawdopodobniej podda się po nieudanej próbie odpalenia auta przez kilka pierwszych sekund, bo nie będzie miało czasu na szukanie gdzie ktoś mógł jakiś przełącznik wstawić :). A jak trochę bardziej pokombinować, to można walnąć jakiś moduł, który pozwoli odpalić auto np. tylko od 5 do 6s od przekręcenia kluczyka w pozycję ACC ;). Jak za szybko to nie, jak za wolno to nie. I zgaduj czemu Ci nie chce odpalić, jak majstrujesz przy przewodach od stacyjki albo nawet jak już zdobyłeś klucz do samochodu.
@scramblerofpoland5 жыл бұрын
Wada rozwiązania z przekaźnikiem - każdy kto będzie siedział za kierownicą dowie się o przycisku, np. podczas badania technicznego. Jak jest bez przekażnika zostawiamy na włączonym i nikt nic nie wie.
@arkadiuszwodarczak1565 жыл бұрын
Łysy, świetna prezentacja najprostszej blokady, a do tego dość skutecznej, bo każde sekundy zwłoki na odpalenie auta to zwiększona szansa na nieudany odjazd, ale muszę zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze, dla bezpieczeństwa zawsze musi być zamontowany bezpiecznik i to jak najbliżej źródła zasilania. Trzeba pamiętać o tym ze nie wszyscy są elektrykami, a co za tym idzie, jakość wykonania tej blokady może być różna. Co prawda po wyłączeniu stacyjki napięcie zanika, ale jeśli kable już się potopiły z innymi, to zasilanie wtedy może przyjść już z innej strony. Jeszcze lepszym i bezpieczniejszym wyjściem jest podawanie przez przycisk masy. Po drugie, cały prąd obciążenia w fazie początkowej, przepływa przez przycisk, mam doświadczenie z nimi i wierz mi że są niskiej jakości i obciążalności prądowej styków i po pewnym czasie przestanie działać. Można zastosować przekaźnik dwutorowy, jak wcześniej było w komentach rzucone, ale najprostszym sposobem jest dołożenie diody prostowniczej, z wyjścia przekaźnika w stronę cewki, w takiej konfiguracji pasuje każdy przekaźnik. Oczywiście przycisk ma sterować tylko cewką. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest założenie kontaktrona. Ale bezwzględnie musi sterować samą cewką bo może dojść do sklejenia styków. A daje dużo więcej możliwości montażu, w tym np. pod deską w tajnym miejscu. Po trzecie, na cewkę należy założyć diodę w kierunku zaporowym do gaszenia impulsów samoindukcji. Impulsy, a właściwie tzw. szpilki, mogą osiągnąć napięcie kilkuset voltów, a może i więcej, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do pewnych uszkodzeń w elektronice auta, lub zakłóceń w jej pracy, a sterowniki ze sterowaniem mikroprocesorowym potrafi zawiesić. Tego typu podstawka pod przekaźnik co prezentujesz bywała wyposażona w taką diodę, tylko że podłączenie odwrotne powodowało dosłowne spalenie tej diody, z efektami pirotechnicznymi :). Część samych przekaźników, jest wyposażona w obudowie w układ gasikowy takich szpilek, bez znaczenia na biegunowość podłączeń. A zamontowany przycisk musi być tzw. chwilowy, czyli zwiera tylko w momencie naciśnięcia. Pozdro.
@DanielRakowiecki5 жыл бұрын
Rozwiązanie bardzo dobre w idealnych warunkach i nie wymagających dużych prądów rozruchowych silnikach, jednak gdy akumulator nie jest już w idealnym stanie albo jest to dużo pojemnościowy diesel - rozrusznik przy kręceniu pobierze tak ogromną ilość amperów że volty spadną do np 5V. Co się wtedy stanie? Taki stycznik - a dokładnie w tym przypadku wyłącznik zanikonapięciowy - się po prostu rozłączy i nie odpalicie tego auta dopóki nie zapewnicie zewnętrznego zasilania tego wyłącznika zanikonapięciowego :P
@pawexxxx77435 жыл бұрын
Brakuje diody blokujący przepływ prądu przez przycisk A dokładnie w momencie wciskania przycisku przez kilka setnych czasu prąd całego obciążenia płynie przez przycisk do momentu aż przekaznik zawrze styki po kilku załączeniach jak obciążenie jest solidne przycisk nie wytrzyma
@jonaszkoran-mekka14545 жыл бұрын
A jakby rozdzielić układ sterujący od sterowanego stosując stycznik dwutorowy to by wystarczyło czy też taką diode trzeba byłoby dać? I diodę zwykłą czy zenera?
@@pawexxxx7743 Dzięki za odpowiedź, a jakby rozdzielić oba tory: sterujący od sterowanego to wydaje mi się że można obyć się bez diody, ciekawe czy tak rzeczywiście jest.
@pawexxxx77435 жыл бұрын
@@jonaszkoran-mekka1454 plus w aucie jest zawsze wspólny można to wziąść z innego miejsca lecz i tak przy naciśnięciu przycisku ten plus dostanie przez moment np. Pompa paliwa którą chcemy odłączyć tym zabezpieczeniem jeśli nie chciał być dawać diody to może to zrobić na 2 przekaźnikach A mianowicie przyciskiem załączamy przekaznik pierwszy który załącza nam przekaznik drugi który zamyka obwód np. Pompy tak samo jak w schemacie Michała przycisk
@jonaszkoran-mekka14545 жыл бұрын
@@pawexxxx7743 Dzięki, może w przyszłości zrobię sobie taki układ samopodtrzymania, ale to kiedyś w przyszłości jak zmienię autko bo narazie mojej Mażdzie 6 z 2005 roku bardziej grozi rdza niż kradzież ;)
@edim1085 жыл бұрын
kolega w Stanach miał DIY Type R Civica i jego patent był taki, że odłączał ECU i zabierał je ze sobą gdy gdzieś parkował na dłużej. Bez komputera mogli co najwyżej go odholować ;) W Stanach Honda Civic to najczęściej kradziony samochód- jest ich dużo, nie wyróżniają się, są zwinne i niezawodne, a szkoda była by takiego ładnego Civica.
@piotrmaslak26175 жыл бұрын
Pozdro Michu, Jedna uwaga, w instalacji samochodowej występują DUŻE obciążenia, dlatego nie powinno się stosować włączników do każdorazowego załączania. Lepszym wyjściem będzie zastosowanie przekaźnika dwutorowego i obwodu z podtrzymaniem. Daje to wieloletnią i bezawaryjną pracę, a ponadto można zastosować ukryty kontaktron i załączać obwód magnesem. Takie rozwiązanie zrobiłem 20 lat temu w moim maluchu. Pozdrawiam wszystkich pracujących w tak piękną niedzielę.
@janmatejko29125 жыл бұрын
Takie coś jest meeega uciążliwe jak ktoś jeździ i często gdzieś wstępuje na chwilę...miałem takie coś w mercedesie to wywaliłem po 2 msc bo za każdym razem gdy podjechałem do sklepu,znajomka czy tam gdzieś to musiałem się schylać żeby ten guzik nacisnąć bo przecież nie zamontujemy go w widocznym miejscu...Moim zdaniem lepszy jest włącznik on/off dobrze schowany i o odpowiedniej mocy. Pozdrawiam wszystkich :)
@Tofik-895 жыл бұрын
Fajnie wszystko pokazujesz i tlumaczysz. Mój ojciec takie coś zawsze stosuje w samochodach i uchroniło to przed kradzieżą
@kuntakinte32995 жыл бұрын
Panie Łysy, lepszy jest inny sposób, praktycznie nie do złamania, jest nim kontaktron i mały kawałek magnesu. Wtedy na wierzchu nie ma żadnego przycisku, nic. Po prostu dowolny magnes należy przyłożyć w odpowiednie miejsce na desce rozdzielczej i odłożyć magnes, na upartego można gdzie się chce. Pod miejscem "chwilowego" przyłożenia magnesu jest kontaktron i efekt jest ten sam, jak w Twoim przypadku.
@marcink.38435 жыл бұрын
Reklama Łomży pierwsza klasa. Pomysłowych i zaradnych ludzi zawsze doceniam i szanuję.
@kamilf.77593 жыл бұрын
Co do łączenia przewodów szybciej i łatwiej jest kupić konektory czyli samce i samiczki i połączyć kable , zaizolować i koniec roboty 😁
@patrykprzychodzien25325 жыл бұрын
Ewentualnie zamiast dokładać nowy przycisk można wykorzystać już obecne w aucie, np. migniecie światłami "długimi" przed odpaleniem.
@Shadow_of_STLKR5 жыл бұрын
Gorzej jak ktoś przez przypadek jeden kabelek pomyli i jeśli w tym układzie nie było bezpiecznika albo będzie zwatowany, to spali cały układ aż do tego przekaźnika który podłączał, a w gorszym przypadku zapali się ta cała instalacja i w ciągu jednej sekundy cały samochód pójdzie z dymem. To całe "poglądowe skręcanie kabelków na filmie było niepotrzebne. Tłumaczyłeś tylko jak kolorami to podpiąć a nie co do czego. Ktoś będzie miał inne kolory i tylko kłopotów narobi jeśli nie umie czytać schem elektrycznego. Bardzo mądry sposób, dzięki za pomysł, jeszcze go jakoś ulepszę :P
@Oponiarz-19775 жыл бұрын
Zdrowia Panie Michale! Zajebisty kanał motoryzacyjny. Tak trzymać. Pozdrawiam.👍
@ernestprokop63575 жыл бұрын
Tego samego życzę pozdrawiam was
@2NJx4hiR5 жыл бұрын
Lepszum pomysłem od wyłącznika jest użycie kontraktronu. Przykleja się go po drugiej stronie ścianki schowka, a do schowka chowa portfel z wsadzonym magnesem pomiędzy monetami. W ten sposób nie ma śladu używanego łącznika, a i nawet uważny pasażer niczego nie zauważy...
@TheRelativy5 жыл бұрын
Sorry, ale wszystko zrobione źle. 1. Mówisz, o stosowaniu przekaźnika aby przycisk się nie spalił a i tak puszczasz cały prąd przez przycisk, który się spali prawdopodobnie spali. 2. Zabezpieczenie dobre do momentu, kiedy trzeba oddać auto do warsztatu, wtedy musisz pokazać gdzie jest kill-swich 3. Prąd w przewodach zapłonu nie jest aż tak wielki aby przekaźnik był naprawdę potrzebny, wystarczy dobrać odpowiedni przełącznik. Niestety ale tak jak w odcinku o akumulatorach tak i tutaj dalej pokazujesz brak wiedzy o elektryce w aucie, a szkoda bo robisz dobrą robotę. Bardzo chętnie bym ci pokazał jak to powinno być zrobione i ogólnie całe podstawy elektryki i elektroniki od kuchni, ale niestety komentarz nie jest miejscem. (Trochę bym się musiał rozpisać). Ale gdybyś chciał podnieść jakość swoich filmów w tym aspekcie, to chętnie pomogę.
@filipz63285 жыл бұрын
Też tak mi się wydawało, że przy takim połączeniu przewodów i tak cały prąd idzie przez przełącznik, a przekaźnik nic nie daje.
@fabisiakr5 жыл бұрын
Łysy nie powiedział że ten "stycznik" to przełącznik chwilowy, wykorzystywany jest tylko po to żeby na chwilę podać +12V na cewkę przekaźnika. Potem przekaźnik "trzyma" już sam zamknięty obwód, aż do momentu zaniku +12V po kluczyku. Schemat wszystko wyjaśnia. Przycisk chwilowy się nie spali, bo tylko na chwilkę zamyka obwód (chyba że ktoś będzie trzymał go wciśniętego przez naprawdę długi czas). Zaletą tego schematu jest to, że nie trzeba po każdym zgaszeniu auta pamiętać o "uzbrajaniu" tej blokady, co trzeba byłoby zrobić używając przełącznika bistabilnego.
@rysiu19895 жыл бұрын
Chwilowo ale największy strzał dostaje przycisk inicjujący który przy takim stanie rzeczy musi być odporny na duży prąd... Bezsens
@LeszekKoziatek5 жыл бұрын
Miłośnicy 4 kółek, możecie dograć odcinek jak to ma być jednak porządnie zrobione. np. tak jak teraz w zasadzie działania, tylko żeby można bylo dołożyć jeszcze stały włącznik 0 1 żeby go włączać na stałe np. do oddania do mechanika.
@adamarciszewski16715 жыл бұрын
Słuszne uwagi ... i moje pomysły na obejście 1) To można "obejść" w taki sposób, że przycisk zasila bezpośrednio cewkę przekaźnika i wstawić dodatkową diodę prostowniczą pomiędzy przewód prądowy a zasilanie cewki przekaźnika. Wtedy przez przycisk popłynie tylko prąd potrzebny do zasilenia cewki przekaźnika, a po załączeniu styków dalsze zasilanie cewki będzie przez diodę. 2) Na "tenczas" wyjmujesz przekaźnik i wstawiasz zworkę na stałe zwierającą przewód prądowy. 3) Można, ale takie rozwiązanie nie rozłączy się samo po wyłączeniu stacyjki. Musisz się pilnować, żeby wyłączyć wyłącznik po skończeniu jazdy.
@ZZZ-cl5ln5 жыл бұрын
Ogarnięte bardzo prosto, idealnie dla laika. Prosto przedstawiona idea przekaźnika z podtrzymaniem :). Widzę dwa problemy: 1. W samochodach "nowszych" odcięcie pompy nic nie da a wręcz tylko zaszkodzi bo wyskoczą błędy związane z zasilaniem pompy i zaświeci się Check Engine. 2. Michu popracuj proszę nad nazewnictwem. Prąd to prąd a napięcie to napięcie. Nie używa się ich zamiennie. Stycznik to nie przycisk zwierny.
@netobserwator47995 жыл бұрын
Kurcze takie proste, a takie genialne w swej prostocie. Dzięki :)
@ellmanncreative5 жыл бұрын
Ja tylko przyjaźnie przypomnę, że takie wynalazki to kolejne punkty metalu wystawione na środowisko, korodujące jak wszystko inne. Kolega sobie kiedyś odcinał pompę i któregoś dnia nie chciał mu zapalić - styki przełącznika się przekorodowały i było po temacie... Natomiast chętnie na przykład zobaczyłbym jakiś prosty schemat na mały obwód astabilny (ostatecznie mikrokontroler) do zalania w żywicy i podłączenia na pompie niczym czyrak. ;-) Tworzymy w ten sposób konieczność wysłania nie tyle napięcia, co jakiegoś kształtu sygnału (obojętnie - piła, trójkąt, kwadrat - cokolwiek, byle nie najprostszy stan wysoki) żeby odpalić pompę. Dalej może już być jak na filmie - przekaźniczek i jechana. Sugerowałbym jeszcze jakiś magiczny cudak z GPSem, który można uczynnić (i uzyskać info o położeniu) drogą SMS... sprzedają takie wynalazki do np. dronów, ale nie tylko (tylko trzeba uważać, żeby kupić taki wariant co nie wyje jak się go odpytuje o położenie). Pozdro.
@wojciechpiotrowski73425 жыл бұрын
Za stacyjką w moich dwóch kółkach sobie zamontuję.. Dobry pomysł i pozdrawiam Michu
@tomaszd69075 жыл бұрын
Mialem takie zabezpieczenie w Felicji przełącznik był ukryty pod mieszkiem super robota Michu więcej takich filmów
@ProPawlo5 жыл бұрын
Wszystko fajnie ale przydałoby się zmodyfikować układ o jakiś dodatkowy przełącznik o stałym działaniu, aby gdy oddajemy auto do mechanika nie musieć mu zdradzać działania naszego zabezpieczenia, tylko włączyć układ na stałe :)
@Le.Chiffre4 жыл бұрын
Dziękuję! Idealnie zrobiłem w 2 autach!
@iesatan27855 жыл бұрын
Osobiscie mam inny sposob zarabiania kabli, nieco bardziej wytrzymalsze niz to co przedstawiales, tylko ze bardziej skomplikowany :D Fapka w gore, przyda mi sie patent przy odcieciu zasilania w rowerze elektrycznym
@irekxxx87165 жыл бұрын
Można do tego dodać tranzystor npn lub pnp zamiast włącznika i po dotknięciu palcem będzie sie włączać ale to dla trochę bardziej zaawansowanych pozdrawiam dobry materiał
@ToJaMleko5 жыл бұрын
Prosty mosfet z opornikiem zamykającym. Można by było jeszcze dobrać odpowiedni by jak za starych czasów były 2 styczniki dotykane ręka by zewrzeć 🙃 i mosfet się otwiera.
@Adaa77775 жыл бұрын
Zamontuje to u siebie w maluchu, w końcu będę spał spokojnie
@crusaderanimation69675 жыл бұрын
Zwiększy waszmość tym samym skomplikowanie instalacji elektrycznej dwukrotnie XD kappa
@crusaderanimation69675 жыл бұрын
@Waldemar Batura 125p Ale ssanie w każdym maluchu jest w tym samym miejscu, a tu masz unikat bez oznaczenia :D
@crusaderanimation69675 жыл бұрын
@Waldemar Batura 125p No i oleju w głowie bo ja mam jakieś 16 lat, autem jeździłem jak byłem mały, a mimo to wiem co to ssanie więc to też zależy od egzemplarza :D
@bradom18285 жыл бұрын
Kto by chciał kaszlaka kraść. Więcej z takim złomem problemów niż korzyści a mocy to nie ma żadnej. To że janusze sprzedają te graty za chore ceny a jeszcze więksi idioci te graty kupują za te kwoty to inna kwestia głupoty. Gdyż to osobny stan umysłu. Taki kaszlak nie jest wart więcej jak 300zł.
@bradom18285 жыл бұрын
A druga kwestia co to za problem w 4 chłopa przepchać pod lawetę kaszlaka? Ten "samochód" warzy tyle co nic. Jak będą chcieli i tak wezmą.
@edwardfijakiewicz1908 Жыл бұрын
Witaj ,dzięki za filmik,pozdrawiam serdecznie
@micha18255 жыл бұрын
Taki to pożyje... lodóweczka Łomży💪 pozdro
@lzddlt5 жыл бұрын
Malizna Panie. Same 0,0%.
@lissal63155 жыл бұрын
@@lzddlt 00% to z przodu a z tyłu to chyba nie ŁYSY by sie wstydził?
@pawek70265 жыл бұрын
jaki jutuber takie piwo
@ernestprokop63575 жыл бұрын
Pozdrawiam
@XYZabcXYZ9515 жыл бұрын
i co się podniecasz pajacu jak to reklama?
@kat01975 жыл бұрын
Kumpel robił podobne zabezpieczenie tyle że nie używał włącznika tylko wystarczyło dotknąć styk ze śrubką i dzięki prądowi które mamy w swoim ciele odblokowywało to możliwość odpalania auta. Bez dotknięcia śrubeczki na tym styku czy układzie jak zwał tak zwał auta nie odpaliłeś.
@janlukasz57925 жыл бұрын
Pomysł fajny ale ten przekaźnik to tak jak by w epoce samochodów nadal używać wozów drabiniastych. Stosując prosty tyrystor układ staje się prostszy i bardziej niezawodny bo mimo wszystko styki przekaźników lubią się palić. Ale i tak kciuk w górę
@westblack765 жыл бұрын
Styki przekaźnika: 85 masa cewki, 86 plus cewki, 30 wejście styku roboczego, 87 wyjście styku roboczego (styk zwierny) 87a - wyjście styku roboczego (styk rozwierny). Oznaczenie przewodów : KL. 30 - stały plus, KL.15 - zapłon (plus po stacyjce), KL.50 - rozrusznik (plus - ostatnia pozycja w stacyjce). Stacyjka ma reguły 4 pozycje: 0 - wł/wy kluczyka, l - KL.15 działa np. radio. ll - KL.15 - zapłon - załączenie deski i innych odbiorników, lll - KL. 50 - uruchomienie rozrusznika. Z działania układu na filmie wywnioskowałem, że przekaźnik rozłącza KL.50 ale po przyciśnięciu przycisku załącza się deska czyli KL.15... Do łączenia przewodów w samochodach nie zaleca się lutowania, lepiej używać złączek np: www.amazon.de/UEZNIRN-Quetschverbinder-Kabelverbinder-Stossverbinder-Schrumpfverbinder/dp/B07N744YX9. Należało by powiedzieć, że to układ z podtrzymaniem.
@al25us355 жыл бұрын
Ja zastosowałem w 1997 roku w mojej nowej Megane I własne rozwiązanie z użyciem czujnika magnetycznego (to bezkontaktowe wyłączniki reagujące na pole magnetyczne np. od magnesu stałego) tak zwany Kontaktron (zapłon następował po aktywacji czujnika magnesem) zamiast jakiegoś fizycznego przycisku oraz z tym że nie wpinałem, się grzebiąc, w stacyjce. Takie rozwiązanie było dobre, ponieważ żaden przycisk nie był widoczny, a schowany czujnik (Kontaktron) był pod plastykiem z konsoli. Podczas zapłonu wystarczyło zbliżyć magnes stały blisko miejsca, w którym ukryty był czujnik magnetyczny. Nie interesowało mnie poszukiwanie zasilania, które pokazuje się po włączeniu czy przekręceniu kluczyka w pozycję zapłonu. Zasilanie miałem prosto z akumulatora tak więc po przekręceniu na zapłon wszystko pięknie świeciło i nawet autko potrafiło odpalić, ale tylko na moment. Poza tym nie ingerowałem w żaden sposób w rozbieranie stacyjki czy jakąkolwiek ingerencje w oryginalną instalację pojazdu. Z tym rozwiązaniem łączy się pewna przygoda. Pewnego dnia z takim rozwiązaniem " blokady silnika " moje auto trafiło raz do serwisu Renault, ponieważ w wyniku drobnej kolizji musiało przejść proces naprawy i malowania. Za wszystko płacił sprawca kolizji. Wszystkie prace były opłacone z polisy sprawcy. Zostawiając auto w serwisie Renault Zodiak obok Tarnowa, poinstruowałem pracownika serwisu, jakiej procedury należy użyć, aby auto normalnie działało. Jak się okazało, auto było robione w Dębicy, ponieważ serwis Renault pod Tarnowem nie robił usług związanych z usługą blacharską czy lakierniczą. Po upływie ponad tygodnia dzwoni do mnie ktoś z serwisu Renault w Dębicy, że mieli problem z uruchomieniem pojazdu, przy którym to problemie jeden z pracowników poświęcił ponad dwa dni, aby ustalić powody usterki. Powiedziałem wówczas, że instrukcja zapłonu była podana w firmie Zodiak Renault pod Tarnowem. Facet odparł, iż sądzili, że to wina uszkodzenia pompy, która okazała się sprawną i dzwoni do mnie właśnie w tej sprawie, aby mnie poinformować, iż znaleziono w samochodzie urządzenie, które odcinało dopływ paliwa do silnika. I informuje mnie, że to zostało jakby usunięte z linii paliwowej i autko działa, a dzwoni, aby mnie poinformować, że jeżeli chcę to sobie ponownie używać tego, aby zwrócić się o ponowny montaż do osoby, która to robiła. Odpowiedziałem, że nie ma problemu. Wstydząc się przed gościem z serwisu, zwaliłem to na " mojego kuzyna ", który to robił, dodając, iż wiem, że to zrobione było jak " nogami ". Facet odpowiedział, że takie zabezpieczenia są najlepsze, ponieważ nie są standardem. Uznał to za super pomysł, mówiąc, że mieli spory kłopot z ustaleniem przyczyn nieodpalenia mojego Renault Megane. Poczułem się wówczas nawet dumny z opinii fachowca i nie wyprostowałem tego, że oszukałem go trochę, bo pomysłodawcą i wykonawcą takiego rozwiązania byłem sam. Abstrahując od tej przygody według mnie zabezpieczenie samochodu w niefabrycznej wersji czy jakimś innym standardzie jest lepsze czasem od najprzemyślniejszych fabrycznych rozwiązań. Tak stwierdził w konkluzji pracownik autoryzowanego serwisu i nie trudno mi się z tym nie zgodzić. Pozdrawiam serdecznie.
@csn_-76625 жыл бұрын
Już od dawna używam czegoś podobnego z tym, że u mnie jest czytnik linii papilarnych, a instalacja jest tak ukryta, że nic nie widać. Próba cięcia kabli i zwierania nic nie daje, bo powoduje to ominięcie pamięci programowalnej połączonej z immo. A co do filmu to zamiast odcięcia zapłonu wolałbym odciąć pompę paliwa, bo zawsze to bardziej zmiesza złodzieja jak zobaczy lampki, a nie może odpalić :) Będzie szukał przy stacyjce, czyli nie tam gdzie trzeba :)
@polak141005 жыл бұрын
Zawsze przy dodawaniu swojego przekaźnika do jakiego kolejek obwodu na jego zasilanie cewki musimy dodać diode prostownicza w stanie zaporowym. Wyłączenie przekaźnika może spowodować wyindukowanie napiecia po stronie cewki co może zniszczyć naszą elektronikę w aucie :)
@batrekjoda90055 жыл бұрын
Dobre... pozdrawiam. Więcej takich grzebaninek.
@Mateuszek-93p4 жыл бұрын
Naprawdę uważam, że fajnie to wytłumaczyłeś.
@arturnowicki63565 жыл бұрын
Łysy coś Ci nie poszło. Cewka działa lecz ten przewód który rozciąłeś powinien przejść przez styk przekaźnika. Obecnie zasilasz przekaźnik a przyciskiem zalączasz który nie ma wytrzymałości prądowej. Jak chcesz to poprawię schemat w poniedziałek.
@arekodolecki44665 жыл бұрын
Szybkiego powrotu do zdrowia
@earthianmike Жыл бұрын
zarówno tak jak to pokazałeś przed 7:48 jak i na schemacie duży prąd będzie płynął przez ten przełącznik, który właśnie chcemy, żeby dużego prądu nie dotykał za pomocą przekaźnika (mamy tu mały prąd - sterujący), prąd który ma wrócić tam, gdzie przeciąłeś różowy przewód musi wracać TYLKO z przekaźnika, nie może się łączyć z przełącznikiem na schemacie @7:48 trzeba wykreślić połączenie które znajduje się między dwoma połączeniami nad napisem "85" inaczej prąd omija przekaźnik. Tak jak jest może działać ale stanowi zagrożenie pożarowe.
@tomaszpiotrowski7635 жыл бұрын
Łomża pozdrawia super robota
@tigra200sx5 жыл бұрын
Krótko i na temat. Lubie to. Ziew na koniec rozjehał mi system 🤣😂
@robercik5075 жыл бұрын
Dokładnie takie rozwiązanie stosowałem już w moim FSO 1500
@bradom18285 жыл бұрын
Tylko kto by chciał kraść takiego rupiecia.
@robercik5075 жыл бұрын
@@bradom1828 Jak auto miało 4 lata to chciał...
@bradom18285 жыл бұрын
@@robercik507 A dziś? Nikomu to niepotrzebne
@robercik5075 жыл бұрын
@@bradom1828 Jesteś w błędzie.Robię przy tym to wiem.😆
@chromusik5 жыл бұрын
Fajny filmik, zawsze o tym myślałem a tu po 5 minutach filmiku wygląda na tak proste, że się przekonałem :)
@FKowX3 жыл бұрын
Witam :) Mam pytanka: -jaki to przekaźnik? -jaki to wyłącznik? -jakiej grubości minimum muszą mieć przewody? Pozdrowionka! 😉👍
@SklepHADRON4 жыл бұрын
To było dobre zabezpieczenie w XX wieku a film widzę z 2019r. Obecnie nie należy stosować blokad bez homologacji i na czynnych stykach przekaźnika. Są niebezpieczne i mogą doprowadzić do nieszczęścia.
@autostopempoorbicie45503 жыл бұрын
Jakiego nieszczęścia ?
@SklepHADRON3 жыл бұрын
@@autostopempoorbicie4550 wyłączenie silnika przy dużej prędkości, podczas manewru, może doprowadzić do nieszczęścia
@sewerynseweryn44575 жыл бұрын
Mam lagune - to jest najlepsze zabezpieczenie :) Nikt tego nie odważy się ukraść bo się boją, że nie dojadą nawet do dziupli :D
@LeszekKoziatek5 жыл бұрын
Dzięki Wielkie właśnie tego szukałem i wszystko podane jak na tacy :D
@antywajchowiec5 жыл бұрын
Ja sobie zrobiłem odciecie na pilota i nie po stacyjce wiec nawet jak by zlodziej rozebral dolna czesc deski rozdzielczej i tak tego nie zauważy chyba że jest elektrykiem. To rozwiązanie jest wygodniejsze niz trafianie w ukryty przycisk, poza tym nie ma ryzyka odnalezienia ukrytego przycisku. Jedyny minus to że moge zapomnieć o włączeniu blokady.
@zdanszu2225 жыл бұрын
Mam to rozwiązanie w swoim samochodzie, bardzo dobre rozwiązanie.
@lukaszroz48125 жыл бұрын
Dobra Robota, przydatna rzecz, pozdrawiam Michu
@krzysk27562 жыл бұрын
Tylko przekaźnik musi być z wbudowanym opornikiem, bo jak dasz taki jak na shemacie bez opornika wpiętego równolegle do cewki przekaźnika to zaobserwuj że jak testując na sucho i trzymasz przewody robocze po przekaźniku to nieźle kopie po odłączeniu zasilania, co może źle wpływać na instalację w aucie🤔
@Rzeczowy5 жыл бұрын
Dzięki za fajny odcinek mi pomógł dodałem jeszcze kilka swoich ulepszeń do Twojej instalacji pozdrawiam prowadzących Miłośników i Łysego.
@Doombringerpl5 жыл бұрын
Michu, wybacz, ale zahaczyłeś o temat, którego nie ogarniasz. Takie podłączenie nie uratuje Ci styków przełącznika. Bo w tym układzie to przez niego płynie duży prąd na początku, zanim cewka zostanie załączona. Układ podtrzymania stycznika wymaga oddzielnego toru na podtrzymanie. Nie łączy się tego z torem zasilającym. Jeśli masz jeden tor zasilający, musisz mieć dwa tory na przekaźniku. Źródło zasilania podajesz, tak, jak w opisie, na styk przycisku i na styk obu torów na przekaźniku. Z toru który ma podtrzymywać, lecisz przewodem na plus cewki i łączysz to z drugim stykiem przycisku. W ten sposób masz załatwione podtrzymanie. Na drugim torze przekaźnika wpinasz resztę instalacji, którą zabezpieczasz. Obciążenie układu elektrycznego auta idzie jednym torem, a podtrzymanie drugim. Nie zrobisz tego na zwykłym przekaźniku samochodowym. Oczywiście pomijam kwestię grubości przewodów. Zalecam jednak, dobrać grubość przewodów toru zasilającego do grubości przewodu rozciętego. Inaczej przewód może się zaświecić i dobra izolacja łączeń nie wiele pomoże. Poza tym łącza najlepiej skręcić razem i zalutować. samo skręcenie w drgającym aucie może nie wystarczyć. A najpewniejszą metodą izolacji jest termokurcz z klejem, nie taśma izolacyjna. Taśma jest dobra w normalnej elektryce, gdzie izolowane przewody nie są narażone, ani na drgania, ani na ekstremalne warunki środowiskowe (deszcz, wilgoć, różnice temperatur od -20 do 60). Klej w standardowej taśmie jest mało odporny na takie zmiany. Taśma samowulkanizująca, w mojej opinii jest dobra do izolacji przewodu zakopywanego w ziemi. Pod wpływem dużej temperatury jest jak smoła. Zalepi całą wiązkę i wszelkie inne modyfikacje będą mocno utrudnione. Druga sprawa, że warto by w taki obwód wpiąć drugi przycisk, rozpinający zasilanie. W razie próby wyciągnięcia kierowcy z auta, szybciej jest wcisnąć niepostrzeżenie przycisk niż przekręcić kluczyk.
@jakubek895 жыл бұрын
Wczoraj pod marketer widziałem Honde S2000 z "laską" na kierownicy, taka jak się kiedyś w polonezach stosowało hehe
@ring0s5 жыл бұрын
Do tego układu dołożył bym jeszcze diodę prostowniczą i kondensator. Przekaźnik był by załączony jeszcze kilka, kilkanaście sekund, w przypadku gdyby nam auto zgasło na światłach nie będzie konieczności ponownego włączania układu, tym bardziej w stresie, jak inni uczestnicy ruchu stoją za tobą i się niecierpliwią.
@Matii01055 жыл бұрын
Mam coś takiego, tylko, że auto odpala i da się nim ruszyć parę metrów i zdycha na amen. Polecam :)
@studentos8225 жыл бұрын
Dobre piwko pijesz:)Metoda ok mialem taki zabezpieczenie w polonezie.
@johnybrawo6475 жыл бұрын
dzięki Łysy za schemat początkowo myślałem że jest coś w nim nie tak, ale jest wszystko git.
@zygi89845 жыл бұрын
Blokady po 30zł mają przydatną opcje, po wyłączeniu zasilania działają przez kilka sekund, pomaga to w sytuacji gdy auto zgaśnie na światłach, przy ruszaniu.
@cezarykrawczuk29715 жыл бұрын
W BMW mialem podobne zabezpieczenie mianowicie samochód odpalał za każdym razem po 30 sec od odpalenia silnik zaczynał się dusić samochód zwalniał i gasł i mrygały światła awaryjne (mozna bylo temu zapobiec wciskając przycisk w czasie krótszym niż 30 sec od odpalenia ) Sposób jeszcze ciekawszy bo przełącznik był ukryty w pokretle od kratki powietrza trzeba było zamknąć wlot powietrza przez kratke A potem go otworzyć - moze ktoś się zainspiruje sposobem maskowania. Lata '90
@piotrnhiuhuerfwhfih7677 Жыл бұрын
super odcinek pozdrawiam
@lol228345 жыл бұрын
Michu, jakiego stycznika? To jest zwykły włącznik. Styczniki stosuje się w elektryce do zalaczania obwodow silowych o dużych pradach. Np włączenie silnika
@kira075 жыл бұрын
szkoda ze nie zaciskiem, bo spoiwo ma rezystancje, termokurczka wodoodporna z klejem polecam, zabezpiecza przed ultenianiem spoiwa lutowniczego, pamietajcie o kalafonii i uzywajcie olowiowej, bo nie rozlutujecie bezolowiowej potem ( ma wyzsza temp topnienia i pewnie stopicie izolacje
@blogpepica5 жыл бұрын
Dwie sprawy: 1. Jeżeli Łomża to lokowanie produktu to minus za niewypełnienie wszystkich półek na full :) 2. Bardzo podoba mi się ten sposób, ale mam małe zastrzeżenie (tu może wylać się na mnie trochę hejtu). Wszystko w porządku jeżeli normalnie uruchamiamy auto, ale co jeżeli mamy sytuację awaryjną np. silnik zgasł na przejeździe kolejowym? Bo umieszczenie włącznika w widocznym i łatwo dostępnym miejscu trochę mija się z celem. Pozdrawiam i czekam na następne filmy
@maciejprus89315 жыл бұрын
Dobry odcinek! Takie rzeczy choć niby oczywiste, też należy pokazywać, bo jak sam stwierdziłeś wiele osób robi to źle. Zdrowia Michu i pozdrowienia dla M4K Garage!
@krzysztofkozowski10125 жыл бұрын
Fajne, ale lepsze są zabezpieczenia które można wyłączyć oddając auto do mechanika. To co tutaj to mechanikowi trzeba pokazać gdzie jest przycisk, co już jest złe, gdyż więcej ludzi wie gdzie jest zabezpieczenie.
@Gryficzanin58835 жыл бұрын
Dzieki za dobry material, jeden z lepszych DIYow ktore kazdy powinien przeprowadzic ww swoich 4 kolkach. Pozdro
@SuperMajsterklepka5 жыл бұрын
Rozmawiałem kiedyś z elektrykiem samochodowym i mówił ze nigdy nie modyfikuje instalacji zapłonowych. Bo jak potem przy wyprzedzaniu tira coś przerwie to resztę życia spędzi w więzieniu
@NothingToSay-Void5 жыл бұрын
Dzięki Michu jesteś wielki
@legion44165 жыл бұрын
Kolejny ciekawy poradnik :-) pozdrowienia i dobrej niedzieli :-)
@scott552465 жыл бұрын
Wolałbym zrobić swoją wersję immobilajzera, oczywiście do obejścia tylko przez nas, bo będziemy wiedzieli jak w razie czego :) Żadnych kodów, cyfrowego sygnału. Prosty analog nie do zhakowania. To jest za proste. Nie twierdzę, że nie działa, bo owszem skuteczne, ale trzeba trochę czasu, by pamiętać, że trzeba wcisnąć przycisk. Pożyczając komuś, musisz mu powiedzieć co zrobić, żeby jechać.
@ukaszlukasz18025 жыл бұрын
W nowoczesnym aucie też się tak da? Przy zapłonie z przycisku? Do alternatora nie trzeba grubszego kabla? Czy odłączenie pompy w dieselu nie powoduje zapowietrzenia?
@dylanarek28095 жыл бұрын
Witam może by tak nagrać filmik jak i skąd pociągnąć +12 po stacyjce do nieoryginalnego radia w audi a4 b6-b7 myślę że oglądalność byłaby duża. Pozdrawiam.
@Vangerix5 жыл бұрын
Aby to działało należy to dobrze ukryć(układ jak i przełącznik) ponieważ inaczej nie ma to sensu bo złodziej znajdzie to bez problemu. Pracowałem za młodego na myjni w serwisie i czasem klienci zapomnieli poinformować o odcięciu i w 99% przypadków wystarczyły 2 min obmacywania rożnych kątów i znajdowało się przełącznik a w tym 1% wystarczyło zajrzeć w kabelki i było po odcięciu. tylko raz trafił się przypadek (przez 3 lata pracy) ze nie udało się odnaleźć ani przełącznika ani układu( na końcu okazało się iz był układ w którym pewne przyciski z deski rozdzielczej było trzeba wcisnąć w odpowiedniej kolejności)
@Vangerix5 жыл бұрын
Przyciski były chowane w rożnych miejscach w siedzeniu i pod nim, w dywaniku podłogowym, w mieszku ręcznego oraz gałki biegów, na kierownicy (jako oryginalne przyciski multimedialne) i w kolumnie kierowniczej, w schowku oraz w drzwiach
@podejrzliwy86085 жыл бұрын
Jak zwykle krótko, zwięźle i na temat. Życzę zdrówka Łysemu
@mareklewanski42615 жыл бұрын
Łysy Panie Michale, a co z autami z przyciskiem engine start stop. Nie znam się na motoryzacji, ale tam napięcie jest podawane przez moduł wyjściowy ze sterownika (komuptera). Tak mi się wydaje. Pytam o mojego Forda S-maxa drugiej generacji.
@AKamil915 жыл бұрын
Pora zacząć oglądać odcineczek przy obiedzie 💪😀
@wojciechbaszczak57585 жыл бұрын
Dobry odcinek. Tym bardziej że ostatnio był taki okres gdzie non stop auta kradli. Co prawda to już wyższe klasy ale myślę że nawet taki pierdół A utrudnić robotę zlodziejowi może. Pozdrawiam i życzę zdrowia Michu.
@sebastianjaros39965 жыл бұрын
Jak zawsze punktualnie. Najlepszy kanał na YT. piona 💪
@kris30ful5 жыл бұрын
Dobra robota, musze sobie tak zrobic , bo meczy mnie juz kukanie przez okno czy nie zajebali :-)