Рет қаралды 289
#Mołdawia #Styrcza
Pierwszy raz siedzę przed monitorem i wątpię. Wątpię w swoje umiejętności opisywania miejsc, do których dotarłem - i utrwalania historii ludzi, których wysłuchałem. Boje się, że nie potrafię ubrać w zdania chwil, których doświadczyliśmy kilka tygodni temu podczas podróży po Mołdawii. Odwiedziliśmy wówczas Styrczę - niewielką wioskę zamieszkiwaną przez potomków migrantów z Polski, którzy w poszukiwaniu lepszego życia wywędrowali 130 lat temu do tego niemal dziś zapomnianego regionu Europy. Ich historia jest niezwykła; nie wiem czy zdołam opisać ją słowami… ale choć spróbuję.
Nasz przyjazd do Styrczy nie był przypadkowy. Jeszcze na etapie planowania podróży skontaktowaliśmy się z Panią Olesią Górską, Dyrektorem Stowarzyszenia Kultury Polskiej „Dom Polski” w Bielicach:
Panie Michale, odpisuję z „Domu Polskiego” w Bielcach. Filia naszego Stowarzyszenia rzeczywiście znajduje się we wsi Styrcza (około 40 kilometrów od Bielic). Jest tam pani Ludmila, która będzie już na Was czekała, i oczywiście możecie przenocować w tamtejszym Domu Polskim. Będzie nam niezmiernie miło Was gościć.
To nie był koniec dobrych wiadomości. Ponieważ Mołdawia nie należy do Unii Europejskiej, wynajęcie samochodu na lotnisku w Kiszyniowie jest dość kłopotliwe. Na pierwszy rzut oka wszystko jest wprawdzie w porządku, ale jako doświadczeni podróżnicy od razu zauważyliśmy kilka alarmujących sygnałów znajdujących się w umowach wynajmu: po pierwsze wysokie wkłady własne (sięgające nawet 2500 euro), po drugie podejrzane opłaty „za mycie auta” w wysokości 200-300 euro, a po trzecie tajemnicze koszty administracyjne sięgające „do 600 euro” za umowę. Postanowiliśmy spróbować innego rozwiązania; jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy świetną odpowiedź z Bielc:
Z przyjemnością zaopiekujemy się Państwem, znajdziemy naszego kierowcę mówiącego po Polsku i wyślemy go po Was na lotnisko. Proszę tylko dać znać kiedy przylatujecie i na ile dni potrzebujecie samochód; dla naszego polonijnego środowiska każdy zarobek jest ważny, a zapłacicie mniej niż z wypożyczalni.
Nieco uprzedzając fakty zdradzę Wam, że z naszym kierowcą szybko się zaprzyjaźniliśmy - podróżowaliśmy wspólnie przez kolejne dni po całej Mołdawii korzystając z jego doświadczenia, opieki i znajomości języka. Jeżeli tylko przylecicie kiedyś do tego kraju - gorąco polecamy!
Do wsi Styrcza dotarliśmy późno w nocy, więc początkowo niewiele widzieliśmy. Z Kiszyniowa jest tutaj prawie dwieście kilometrów. Dom Polski okazał się obszernym i dość wiekowym budynkiem, który jednak dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności oraz współpracy z Senatem Rzeczypospolitej Polskiej został kilkanaście lat temu zakupiony na potrzeby naszych rodaków i wyremontowany. Wewnątrz znajduje się salka lekcyjna dla osób chcących się uczyć Języka Polskiego, mieszkanie dla nauczyciela, spora sala pamięci narodowej oraz dwa pokoje gościnne.
Pani Ludmila czekała na nas świecąc przed domem światło - niczym moja babcia kilkadziesiąt lat temu, gdy jako mały brząc przyjeżdżałem na wieś spędzać wakacje. Od razu zrobiło mi się jakoś tak ciepło i szczęśliwie na duszy… Nie chcąc nadużywać gościnności pożegnaliśmy się, umówiliśmy na drugi dzień na opowieści, i zostaliśmy sami w tym ogromnym domu.
Poranek przywitał nas rześkim powietrzem i oślepiająco silnym słońcem wznoszącym się nad drewnianymi gospodarstwami sąsiadów. Wybiegłem na zewnątrz pełen ciekawości: chciałem jak najszybciej zobaczyć, gdzie tym razem przygnał nas podróżniczy los. Przed domem stała cembrowana studnia z przywiązanym do niej na łańcuchu wiadrem. Obok, tuż przy studni, nasza gospodyni zostawiła dla nas ociekające sokiem kiście świeżo zerwanych winogron.
Więcej przeczytacie na moim blogu - 40latidopiachu...