Przekrój ściany szkieletowej, jaki powinien być ?

  Рет қаралды 185,155

Moc Drewna

Moc Drewna

Күн бұрын

Пікірлер: 520
@ProgramistaNaBudowie
@ProgramistaNaBudowie Ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten film. Świetnie przedstawiony temat. Rewelacja. Nauczyłem się dziś czegoś nowego. Już wiem jak wykonam konstrukcję dla budynku gospodarczego :) Pozdrawiam!
@GiegX
@GiegX Жыл бұрын
Prze wspaniale opisany temat. Ciekawi mnie jedynie kwestia, po zamontowaniu rusztu wewnętrznego na folii, puszczamy instalacje i dodatkowo docieplamy w tym miejscu, przy czym ta wełna teoretycznie będzie moknąć, bo nie dajemy kolejnej folii chroniącej jej :) ale to tylko teoretycznie
@kubajabonski5020
@kubajabonski5020 5 ай бұрын
No właśnie, co w takiej sytuacji z docieplaniem ścianki instalacyjnej
@strach01
@strach01 Жыл бұрын
Świetny materiał!!!!! Że też dopiero teraz trafiłem na Twój kanał.
@witek7755
@witek7755 Жыл бұрын
a propos styropianu jako nośnik tynku. 20 lat temu zastosowałem na garażu styropian o grubości 2 cm i wystarczyło. Dokładnie, chodziło mi o podkład pod tynk a nie o ocieplenie. Od tego czasu minęło już 20 lat i tynk cały czas jest bez zarzutu. Chodzi mi o to, że grubość 5 cm w sytuacji, gdy styropian nie pełni funkcji izolacyjnej jest nie potrzebnym wydatkiem.
@josefpackrd9118
@josefpackrd9118 3 жыл бұрын
Witam super jasno i na temat pozdrawiam serdecznie JP
@transportterjk5083
@transportterjk5083 3 жыл бұрын
Dziękuję za przejrzyste pokazanie jak prawidłowo budować. Cenny filmik jak dla mnie.
@Miro-rn7qe
@Miro-rn7qe Жыл бұрын
Dziękuję Panu ale na dziesięć firm jedna przekonałem na dwie szczeliny koszt robocizny szok . I dobrze Pan powiedział ze styropian na zew. nie ociepla tylko jest nośnikiem tynku dzieki
@FurgasTS
@FurgasTS 5 жыл бұрын
No i super. Dodałbym, że tynkując wełnę drzewną (przekrój bez przestrzeni wentylacyjnej) należy pamiętać o stosowaniu paroprzepuszczalnego tynku/farby.
@andrzejstefanek7374
@andrzejstefanek7374 2 жыл бұрын
Super wytłumaczone proszę o dalsze tak dokładne tłumaczenie innych czynności przy budowie właśnie zaczynam budowę dzięki i pozdrawiam
@mateuszwodar9642
@mateuszwodar9642 Жыл бұрын
Genialny film GENIALNY!!!! DZIĘKI CZŁOWIEKU 🥃🥃
@TomaszPaszek
@TomaszPaszek 4 жыл бұрын
super omówione, już za parę miesięcy ruszam z budową i mam nadzieję, że wszystkie wskazówki się przydadzą
@lukekuke2077
@lukekuke2077 4 жыл бұрын
Po omówieniu każdego tematu budowy w tak dokładny sposób jak w przypadku ścian myśle, że spokojnie bede w stanie samemu postawić dom szkieletowy . Szacun :)
@athr6567
@athr6567 4 жыл бұрын
moj uposledzony architekt powinien ogladac ten kanal :>
@wilkuuu4016
@wilkuuu4016 4 ай бұрын
Bardzo dobrze opisany temat. Akurat ze swoją kobietą w następnym tygodniu zaczynamy projektowanie naszego wspólnego mieszkania i chcę postawić na szkieletówkę, bo chce budować wszystko sam i nie chcę, aby trwało to 4 lata. Np. o tych łatach przed folią od strony wewnętrznej nie wiedziałem, chyba bym nie wpadł :)
@kirynkokos5751
@kirynkokos5751 4 жыл бұрын
Reasumując: 1) płyta gipsowo-włókninowa, 2) ruszt z wełną mineralną 5 cm, 3) folia paroizolacyjna, 4) płyta OSB 18mm, 5) konstrukcja z wełną mineralną 15 cm, 6) ruszt z wełną mineralną 5 cm, 7) płyta z włókna drzewnego 6 cm, 8) tynk oddychający. RAZEM 35 cm!!!
@stanst2755
@stanst2755 2 жыл бұрын
Tak, a typowa konstrukcja murowana to 2 cm tynk, 25 cm bloczek, 20 cm styropian, 1cm tynk. Razem 38
@michalxl600
@michalxl600 2 ай бұрын
Bardzo dziękuję! Subskrybuję kanał i polecam przyjaciołom. Ja w tej chwili konstruuję domek drewniany na podwoziu starego barakowozu (jest też fajny metalowy szkielet ścian) i w tej chwili szukam porady jak uniknąć w tej konstrukcji myszy. Blacha jest dziś tańsza niż ocynkowana siatka więc na podłodze chyba dam jako pierwszą warstwę arkusze blachy - oczywiście z przestrzenią wentylacyjną i chyba zrobię małe otworki, aby wypływał ewentualny kondensat. Zdrowia życzę!
@kasiatoya
@kasiatoya 4 жыл бұрын
Fajnie i jasno wytłumaczone - dzięki! :)
@pawezybowski1402
@pawezybowski1402 5 жыл бұрын
Super, bardzo ważny film dla wszystkich szkieleleto-monterów!!!!kompendium
@Piotr-go8gs
@Piotr-go8gs 6 ай бұрын
Rewelacja!!! Najlepsza prezentacja tematu. Pozdrawiam 🤙
@jaras5387
@jaras5387 3 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał,, poproszę omówić podłogi w konstrukcji na , szklankach
@kwasekpomidorowy5645
@kwasekpomidorowy5645 3 жыл бұрын
Luks wytłumaczone. Ten film dał mi dużo do zrozumienia, ale nie wiem jak taka ściana po zewnętrznej stronie powinna być obrobiona na samym dole, czy muszą być wykonane jakieś wloty powietrza? Jeśli tak to w jaki sposób i czym zabezpieczone?
@sylwesterufniarz5172
@sylwesterufniarz5172 Жыл бұрын
Świetny film, proszę o praktyczną poradę do zabezpieczenia przed gryzoniami.
@adam28479
@adam28479 3 жыл бұрын
Bardzo klarownie i merytoryczne wyjaśnienia. Rozumiem, że podobne zasady stosuje się w przypadku przekroju konstrukcji krokwiowej dachu..?
@mocdrewna
@mocdrewna 3 жыл бұрын
Podobne zasady stosuje się przy wszystkich przegrodach zewnętrznych.
@mateuszcetnarowski2165
@mateuszcetnarowski2165 Ай бұрын
Ostatnio demontontowałem od wewnątrz część ściany 12-letniego domu szkieletowego poprzez pozbycie się płyty gk. Poszczególne warstwy idąc od wewnatrz: 1. Płyta GK 2. Drewniany stelaż 3. Folia paraizolacyjna 4. Konstrukcja wypełniona wełną o grubości 15cm. 5. Folia wiatroizolacyjna mocowana do konstrukcji 6. Płyta OSB 7. Styropian 5cm 8. Tynk Zauważyłem też przy wymianie parapetu na zewnatrz, że pomiędzy warstwą osb (6) a warstwą styropianu (7) jest szczelina około 1,5cm. Styropian był przyklejony na kleju (placki) do płyty osb, po czym zostal przykrecony kolkami styropianowymi. Spostrzegłem, że po kilkunastu latach nic złego sie nie dzieje. Wszystko jest suche, nie ma żadnych przebarwień, niepokojących zjawisk. Wspomnę, że nie ja budowałem ten dom tylko poprzedni właścicciele. Mógłby Pan napisac co Pan myśli o takim rozwiązaniu ?
@mocdrewna
@mocdrewna Ай бұрын
@@mateuszcetnarowski2165 - ja bym tak nie budował, jeżeli że ścianą jest wszystko ok to dobrze. Pytanie jakie parametry ma ta ściana? Warto zobaczyć w termowizji i szczelności. Nie żebym się czepiał - chodzi o to że przekroje które pokazuję są dla budynków bardzo ciepłych i szczelnych, takich które spełnieniają aktualne wymagania.
@vdsmade
@vdsmade 2 жыл бұрын
Bardzo dobrze wytłumaczone...dobry materiał 🥸👍
@yankovic88
@yankovic88 5 жыл бұрын
Fachowo omówiony temat. Dzięki
@Masakra617
@Masakra617 Ай бұрын
Wow bardzo pomocny film dzięki
@SlayerASG
@SlayerASG 3 жыл бұрын
1:50 Mówi Pan, żeby najlepiej robić szerokość ściany właściwej pod planowaną grubość ocieplenia. 17:50 Mówi Pan, że dokłada dodatkowy ruszt na zewnątrz budynku celem zwiększenia ilości izolacji. 1. Czy nie lepiej po prostu zrobić ścianę właściwą grubszą np. 295mm i wsadzić podwójnie izolację 150mm, bo z tego co mówi Pan w 1:50 tak być powinno. 2. Jeżeli stosuje się taki ruszt na zewnątrz to czy może Pan zrobić instruktaż w jaki sposób taki ruszt nabijać na konstrukcję (gdzie przybić pierwszą belkę, jaki rozstaw robić, na co zwrócić uwagę).
@mocdrewna
@mocdrewna 3 жыл бұрын
By uzyskać taki przekrój ściany, należy już iść w system budowy z belek dwuteowych. Dużo tematów jest do poruszenia na kanale a czasu mało.
@SlayerASG
@SlayerASG 3 жыл бұрын
@@mocdrewna Ale z jednego odcinka z MK Pasywnego kojarzę, że wspominał Pan o tym, że nie przekonały Pana ostatecznie belki dwuteowe, szczególnie przy izolacji w postaci wełny.
@cieslawpracy
@cieslawpracy 3 жыл бұрын
Bardzo przydatne informacje!!! Dzieki!
@Wasal2006
@Wasal2006 4 жыл бұрын
Dziękuję bardzo pomocny materiał
@wojciechx330
@wojciechx330 4 жыл бұрын
Bardzo dobry film
@xawerytrabka8813
@xawerytrabka8813 4 жыл бұрын
WOW!!!! Szanowny Panie, dziękuję za ten kanał!
@adamdudzinski7483
@adamdudzinski7483 3 жыл бұрын
Super. Dziękuję
@piotrczajka3081
@piotrczajka3081 3 жыл бұрын
Super. Nie było wzmianki jednak o paroizolacji tzw.inteligentnej czyli ze zmiennym SD. Jak to się ma w tym przekroju i czy w ogóle jest sens stosowania.
@grzegorzk4042
@grzegorzk4042 5 жыл бұрын
Dzięki za filmik, właśnie mam zamiar budować domek w stylu skandynawskim.
@JakubPei
@JakubPei 3 ай бұрын
W 29:00 mówisz, że osb nie jest paroizolacją. Zgadzam się, ale wcześniej mówisz, że osb nie jest otwarta dyfuzyjnie. To jaka jest w końcu? 😅 Xalozmy ze w domu mamy 60% wilgotbosbi czyli jakies 10g wody/m³. Wiec po przeniknięciu folii paroizolacyjnej, wewnątrz ściany pozostaje około 1,5 g wody/m³. Tyle samo pozostaje jej w m³ po przejściu przez 15 cm wełny mineralnej. Dając potem płytę osb, musi więc tylko taka szczątkowa ilość pary wodnej się przedostac i nawet przy jej współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 220 (folia paroizolacyj a ma μ=1,5tysiaca) i nie jest możliwe przekroczenie punktu rosy, czyli skroplenie się pary na płycie we wnętrzu ściany. Tym badmrdziej, że będzie ruszt oraz ewentualna izolacja z wełny czy styropianu(ryflowany)
@matsbck5161
@matsbck5161 Жыл бұрын
Czy ktos z komentujacych używał plyt Steico Phaltex jako poszycie pod elewacje drewniana, wentylowana? Jak Wam się to sprawdza?
@matsbck5161
@matsbck5161 Жыл бұрын
Chciałem ich użyć, ale właśnie nie znalazłem.zadnego praktyka
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine 2 жыл бұрын
Fajnie, że robisz takie materiały. Trzeba promować takie budownictwo, bo jest bardziej przyjazne dla planety niż tradycyjne murowane, które jest baaardzo energochłonne. Dodam jeszcze, że dla ekoświrów jak ja lub po prostu osób chcących uzyskać dom pasywny lub bardzo bliski takiemu standardowi, warto rozważyć hempcrete jako wypełnienie ścian. Jest to mieszanka zdrewniałych łodyg konopi, wapna i wody. Powstają z tego monolityczne ściany grubości 30-40 cm, które wymagają jedynie tynków wapiennych (na zewnątrz) i glinianych (w środku ), zakładając brak elewacji drewnianej, która jednak jest też możliwa :-), ale wtedy przekrój ściany jest ciut inny. Hempcrete jest świetnym izolatorem, regulatorem wilgotności, jest odporny na pleśnie i grzyby (sama roślina jak i wapno, które jest przecież żrące), ale także potrafi magazynować ciepło (zależnie od tego co domieszamy do wapna).
@kacperabramczyk2795
@kacperabramczyk2795 3 жыл бұрын
Najlepsze jest to ze nie musisz tłumaczyć klientowi technologi budowy domu szkieletowego wystarczy pokazać mi ten film.. mistrzostwo świata.! 💪
@on-qq8hq
@on-qq8hq 3 жыл бұрын
Super omówiony temat 👍
@martinpopov6748
@martinpopov6748 3 жыл бұрын
Thanks from Bulgaria.
@pawek2758
@pawek2758 5 жыл бұрын
Witam. Jak zawsze bardzo pomocny film. Też pracuję w Norwegii ale jako elektryk i jestem fanem systemu szkieletowego :D Szybkość, czystość, prostota w budowie ( pod warunkiem określonych zasad takich jak na filmie) jest nieporównywalna z technologią murowaną. Mam jedno pytanie. Na jaką płytę najlepiej przykleić płytkę klinkierową ? w planie ściana od wewnątrz. 1. płyta gk 2.ruszt 5cm plus wełna 3. paroizolacja 4. płyta osb. 5. konstrukcja nie mniejsza niż 200mm plus wełna 6. ruszt poprzecznie do konstrukcji 10 cm plus wełna 7. poszycie z płyty drzewnej bitumizowanej 8. wiatroizolacja 9. ruszt plus płytka klinkierowa ewentualnie mieszana elewacja płytka klinkierowa / drewno. Jakiej grubości ruszt i jak rozwiązać sprawę z tą płytką ? czy płyta cementowo włóknowa czy może znajdzie się jakieś tańsze rozwiązanie mianowicie płyta osb,styropian 5 cm klej i na to płytka ? czy to wytrzyma ? Pozdrawiam !!
@mocdrewna
@mocdrewna 5 жыл бұрын
Sama OSB się nie nadaje, nie jestem pewien jak będzie się zachowywać klinkier na styropianie. Płyty cementowe tak. Szczelina 2 cm powinna wystarczyć .Pozdrawiam.
@PNTM400
@PNTM400 3 жыл бұрын
pozdrowienia z Norwegii, szukałem takiego kanału, bo mój dom nijak się ma do choćby zdroworozsądkowych standardów. całe moje osiedle to jeden wielki błąd budowlany
@karolinapiekarczyk9459
@karolinapiekarczyk9459 6 ай бұрын
Co myśli Pan o takiej kontrukcji: Z zewnątrz- deska czyli elewacja zewnętrzna, folia, welna (tu nie wiem jaka, czy szklana, czy inna) folia, i deseczka w środku. Nie chce płyt gipsowych. Jest wielu fachowców i każdy mówi co innego:) proszę o radę :)
@karollis7972
@karollis7972 Ай бұрын
Witam ale jak konstrukcji uzujemy piany pir np kingspan to na zewnatrz mozemy uzyc osb plus membrana itd pozdro
@tomasmiszkurka6253
@tomasmiszkurka6253 Жыл бұрын
Witam co sądzi pan o izolacji termicznej w postaci pianki poliuretanowej
@Emil-ed9sp
@Emil-ed9sp 4 жыл бұрын
A czy można dać wełnę mineralną w środek szkieletu (uwzględniając wiatro i paroizolację) a z zewnątrz płytę OSB a na to steropian ryflowany? Czy wtedy wentylacja w szczelinach tego steropianu będzie wystarczająca? Z góry dziękuję za odpowiedź.
@wojciech9311
@wojciech9311 Жыл бұрын
Witam, dziękuję za ciekawy materiał! Mam prośbę o podpowiedź: jak dobrze, a ekonomicznie wykonać ścianę szkieletową z elewacją wentylowaną z płytek ceglanych (cięta stara cegła). Płyta OSB na kontrłatach i przeszlifowanie i zagruntowanie gruntem z ziarnami kwarcowymi, czy może lepiej/prościej jakoś inaczej? Jeśli OSB to czy zabezpieczyć jakoś płyty na czas układania płytek (może mi to zająć nawet ponad rok). Pomalować krawędzie płyt/całe płyty?
@Grzegorz3691
@Grzegorz3691 3 жыл бұрын
Dziękuję.
@marcingrebski9933
@marcingrebski9933 4 жыл бұрын
W swoim domku zastosowałem od zewnątrz tylko wiatroizolację i od razu obiłem deską 18tką pióro wpust pomalowaną lakierem ogniochronnym bez żadnej dodatkowej płyty i pustki wentylacyjnej - czy to duży błąd ?
@Radswid666
@Radswid666 3 жыл бұрын
Świetny filmik. Czy można dać na zewnętrzne poszycie: wiatroizolację, płytę cementowo-wiórową, na to dodatkowe ocieplenie w postaci wełny elewacyjnej i na końcu tynk ?
@Micha-ww1gl
@Micha-ww1gl 3 жыл бұрын
Witam! Odnośnie 24:00, czy zastosowanie OSB na ruszcie pod styropian również usztywnia całą konstrukcję, podobnie jak w przypadku OSB od wewnętrznej strony bezpośrednio do konstrukcji? Myslę, czy warto dać jednak OSB od środka, a tynk na samym styropianie na ruszcie 2-3 cm. Proszę o podpowiedź i dziękuję za materiał!
@sylwesterpiedzia1540
@sylwesterpiedzia1540 Жыл бұрын
"Blachę też kładziemy na OSB" a nie może być zamocowana tylko na ruszcie tak jak na dachu? Dzięki za podzielenie się wiedzą 👍
@kierownik_namiotu
@kierownik_namiotu Жыл бұрын
W jaki sposób zapewnić wlot powietrza u dołu elewacji i u góry przy połączeniu ściany z dachem?
@dawiddd327
@dawiddd327 4 жыл бұрын
Doskonały materiał, bardzo mi pomogłeś pozdrawiam :)
@jurg72ful
@jurg72ful 11 ай бұрын
super film 👌👌 otrzymałem parę nurtujących ,mnie odpowiedzi ale mam pytanie , stary dom do remontu mury szachulcowe w jaki sposób je ocieplić na zewnątrz i wykończyć elewacją ? Myślałem o zrobieniu nowej elewacji tzn . imitacji muru szachulcowego. Może ktoś już coś takiego robił to bylbym wdzięczny o podzielenie się wiedzą.
@prostoobroni
@prostoobroni Жыл бұрын
Jak przymocować tą wełnę elewacyjna do krokwi ? Czy nie lepiej dać od środka folię aktywną zamiast zwykłej paroizolacyjnej?
@arturrychlik4872
@arturrychlik4872 4 жыл бұрын
Super materiał
@tipete5939
@tipete5939 2 жыл бұрын
#MocDrewna w jaki sposób zabezpieczyć belke drewnianą mocowaną do fundamentu/ podwaline? folią izolacyjną do fundamentów czy coś a'la to? Drugie pytanie: jaką grubość powinny mieć belki pionowe? a jaką podwalina? Trzecie pytanie: czy mogę ocieplić ścianę styropianem? jeżeli tak to jak powinien wyglądać przekrój zewnętrzny? konstrukcja > folia wiatroszczelna > łata > płyta osb czy jakaś specjalna płyta > styropian > siatka>klej>tynk? Z góry dziekuję za odpowiedz :D
@leszekwiszniewski3480
@leszekwiszniewski3480 4 жыл бұрын
Właśnie obejrzałem twój film od wewnątrz.płyta karton / gips płyta OSB paroizolacja na dwustronnej taśmie klejącej wełna skalna plyta OSB szczelinowana na zapalke ( to znaczy pasek 2500 × 200 szczelina wentylacyjna na zapalke i kolejny pasek ) membrana paroprzepuszczalna kontr łata i elewacja
@mocdrewna
@mocdrewna 4 жыл бұрын
Obijanie domu paskami z płyt OSB go nie usztywni!
@jagodalotz3034
@jagodalotz3034 3 жыл бұрын
Dziękuję za fachową instrukcję! Pozdrawiam
@madeinpoland6984
@madeinpoland6984 3 жыл бұрын
Dobra a odwrotnie: osb, paroizolacja, wełna, karton-gips wodoodporny, styropian na klej, tynk sylikonowy?
@ksalawa
@ksalawa 4 жыл бұрын
Buduje domek rekreacyjny, całoroczny na działce (6m x 6.5m), nie mam OSB w projekcie, bo nie chciałem, natomiast wykończeniem od wewnątrz i zewnątrz będą poziome deski, szerokie, o grubości 3-4 cm. Ocieplenie wełną chciałem 20 cm i się zastanawiam, czy zrobić konstrukcje ściany ze słupkami 20 cm grubości, czy jednak 15 cm i do tego poziomy ruszt 5 cm, aby ocieplić też te słupki wełną. A jeśli ruszt to lepiej od strony zewnętrznej czy wewnętrznej budynku? Dlaczego jeden z przekrojów które Pan pokazuje to jest 5cm wełny od wewnątrz budynku a potem płyta OSB i paroizolacja i główne ocieplenie, toż w tej wełnie (5cm) para nie będzie miała gdzie ulecieć i wełna zamoknie?
@tvszkola101
@tvszkola101 2 жыл бұрын
Zastanawiaja mnie dwie sprawy w tej konstrukcji. Pierwsza to wełna w ruszcie, za którą jest folia. W takim układzie wilgoć z domu kumuluje się w wełniane i nie ma jak się wydostać na zewnątrz. Druga sprawa to płyta wiatroizolacyjna na zewnątrz. W Norwegii stosowano przez wiele lat asfalt plate(nie wiem jak to się prawidłowo pisze). Teraz od tego rozwiązania się odchodzi i stosuje tylko wiatroizolację. Podobnie w U.S.A, standardem jest sama wiatroizolacja.
@krzychuzkrzychuz5145
@krzychuzkrzychuz5145 6 ай бұрын
Czy w ruszcie instalacyjnym zamiast 5 cm wełny, można dać 5 cm. styropianu??
@marekmilczanowski1607
@marekmilczanowski1607 2 жыл бұрын
A czemu właśnie nie kładziemy tej wełny na tą płytę OSB a dopiero później paroizolacja? Paroizolacja ma zadanie chronić wełnę przed przenikaniem pary wodnej z wewnątrz budynku do wełny. chyba że się myle
@annaplatte2534
@annaplatte2534 Ай бұрын
My mamy obite deskami od zewnątrz i chcemy zrobić elewację dremnianą "na zakładkę" jak w stodole. Czy tak będzie prawidłowo?
@PR-fs9os
@PR-fs9os Жыл бұрын
jak zabezpiczyc przed gryzoniami fasade drewniana aby nie wchodzily miedzy welne a fasade?
@pawlak96
@pawlak96 10 ай бұрын
Zastanawiam się czy ściana 70cm. Na zewnatrz drewno 10cm jako elewacja, welna 50cm, 10cm weenatrz zamiast tynku i ogrzewanie elektryczne lub pompa ciepła będzie ok. Bez karton gipsu i OSB. I czy to byloby ok.?
@tomaszwisniewski5772
@tomaszwisniewski5772 3 жыл бұрын
Pozdrawiam
@Otirates
@Otirates 4 жыл бұрын
witam...co Pan myśli na temat wykorzystania płyt MFP w kontekście konstrukcyjnym....(poszycie wewn/zewn/wygłuszenie/itd) oraz oporu dyfuzyjnego...parametry tabelkowe osb3 i mfp wskazują na przewagę mfp...jak to wygląda w praktyce..
@jwydubak9673
@jwydubak9673 3 жыл бұрын
Jak zabezpieczyć takie ściany przed szkodnikami np. gryzoniami? Jakieś obróbki blacharskie? Jak sprawdza się natryskiwana „w szkielet” pianka PUR?
@mocdrewna
@mocdrewna 3 жыл бұрын
Produkuję zabezpieczenia dedykowane dla domów szkieletowych allegro.pl/oferta/aluminiowa-siatka-na-gryzonie-elewacja-drewniana-10251646309 Można zamówić dowolny wymiar i kształt. Pianki do szkieletu to nie najlepszy pomysł.
@RA-jl7kf
@RA-jl7kf 2 жыл бұрын
@@mocdrewna A jeżeli drewno jest opalane ?
@mocdrewna
@mocdrewna 2 жыл бұрын
@@RA-jl7kf Zadaj konkretnie pytanie
@RA-jl7kf
@RA-jl7kf 2 жыл бұрын
Opalanie drzewa to ochrona przed?
@mocdrewna
@mocdrewna 2 жыл бұрын
@@RA-jl7kf przed wszystkim szczególnie warunkami atmosferycznymi.
@GiegX
@GiegX Жыл бұрын
Ja bym jeszcze "usprawnił" model z płyta drzewną na wpust - nie kręcić jej do konstrukcji tylko dać listwy dystansowe w celu zwentylowania, no bo na niej będzie szczelny nieprzepuszczalny tynk. Swoją drogą czy ta szczelina wentylacyjna może być np 2cm lub 3cm czy musi być minimum 5cm? Na to pytanie chyba nikt jeszcze nie odpowiedział bo nikt nie liczy przepływów powietrza w ścianach :)
@michaeidtner1409
@michaeidtner1409 2 жыл бұрын
Witam. Pytanie nr1 ; Czy welna w konstrukcji może dotykać wiatroizacji ? Pytanie nr2 ; jak w ścianie wentylowanej wprowadzić i wyprowadzić przepływ powietrza?
@grzegorzmazurek5066
@grzegorzmazurek5066 5 жыл бұрын
Co Pan powie o takiej konstrukcji od zewnątrz płyta steico protect 10cm,wiatroizolacja w konstrukcji wełna mineralna, paroizolacyjna, stelaż poziomy 5cm wełna mineralna 5cm płyta OSB i płyta gipsowa?
@domszkielet2725
@domszkielet2725 4 жыл бұрын
Mam wrazenie ze swiat sie "zafoliowal" . Dom szkieletowy bez zadnej folii, remont lazienek po 20 latach - zadnej wilgoci, czuc ze dom oddycha i chce sie w nim mieszkac. Jaki sens budowac z drewna zeby wszystko pozniej owinac folia???
@mocdrewna
@mocdrewna 4 жыл бұрын
Dzisiejsze budownictwo musi być coraz bardziej energooszczędne, co za tym idzie, robimy budynki coraz szczelniejsze i tego nie da się zrobić bez odpowiednich folii. Bez foli też przegrody dają sobie dobrze radę, ale ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku dramatycznie wzrasta.
@domszkielet2725
@domszkielet2725 4 жыл бұрын
@@mocdrewna ja tu widze wyścig w którym wygrywają przede wszystkim firmy, produkujące coraz to nowe materiały prześcigając się o coraz lepszy współczynnik i co za tym idzie biorąc za to coraz to większe pieniądze. Sensu dla inwestora indywidualnego nie widzę. Kolejnym etapem będzie chyba montaż nieotwieranych okien.. niestety ludzie często budują dom raz w życiu i starają się dodawać jak najwięcej elementów posiłkując się tzw internetami. Ktoś kto ma porównanie z życia wzięte nie zdecyduje się nigdy na budowanie w oparciu o plastik i folie, niestety osoby bez doświadczenia i porównania poddają się foliowemu lobby które nam wmawia jakie to wielkie będą nasze oszczędności z tytułu ogrzewania. Tak, pewnie jakieś oszczędności będą, ale nie dziesiątki tysięcy rocznie a raczej tysiąc lub dwa. Byłbym w stanie zapłacić nawet więcej za życie w komfortowym, zdrowym i oddychającym domu. Pozdrawiam
@Nowato
@Nowato 4 жыл бұрын
@@domszkielet2725 dom bez otwieranych okien? - właśnie to wprowadziłemw moim starym murowanym. Zainstalowałem eku i okna otwieram tylko dla fantazji :)
@domszkielet2725
@domszkielet2725 4 жыл бұрын
@@Nowato super......
@marioo3d
@marioo3d 3 ай бұрын
Czy mogę użyć deski kompozytowej zamiast drewna na elewacji? Oczywiście pod kompozytem będzie zachowana szczelina aby był przewiew...
@BudujemyNASZAZYL
@BudujemyNASZAZYL 4 ай бұрын
konstruktor upiera się na płytę konstrukcyjną od zewnątrz! MFP ma opór 15, Farmacell 13 ale MFP jest cieplejsza - 0,32 vs 012. OSB ma opór 50! Katasrtofa nie powinna się wydarzyć. Jak uważasz?
@mocdrewna
@mocdrewna 4 ай бұрын
MFP nie ryzykowałbym, są inne lepsze płyty i inne sposoby usztywnienia budynku.
@lisaa6207
@lisaa6207 4 жыл бұрын
Naszym marzeniem jest wybudować domek w systemie szkieletowym, napisałam i poprosiłam o ofertę. Odpowiedz szybka i pełna informacji. Pozdrawiam z Oslo. Ela
@MyRobert129
@MyRobert129 5 жыл бұрын
wszystko fajnie tylko np.w stanach na zew. tez daja osb a na to wiatroizolacje. moglby pan to jakos wyjasnic( temat co do skraplania sie pary wodnej i zamkniecia dyfuzyjnego),
@mocdrewna
@mocdrewna 5 жыл бұрын
Miesiąc temu był film na temat Osb , zapraszam do obejrzenia 😉
@wojciechjaworski602
@wojciechjaworski602 5 жыл бұрын
Z tego co się orientuje przy okładaniu OSB z zewnątrz powinno się zostawić kilkumilimetrową szparę, żeby wilgoć z wełny miała drogę ewakuacyjną. Co do stanów to trzeba wziąć pod uwagę to że jest to duży kraj z wieloma rodzajami warunkami pogodowymi w ciągu roku i każdy rejon powinien stosować odpowiedni przekrój ściany. W niektórych stanach stopniowanie dyfuzyjności trzeba odwrócić. Nieprawidłowe budownictwo szkieletowe tam też się zdarza więc trzeba podchodzić krytycznie do tego co się pojawia w internecie.
@mocdrewna
@mocdrewna 5 жыл бұрын
Szczelina zalecana przez producentów Osb jest dylatacja by płyty miały możliwość pracy, ich wada jest że pęcznieją i jak nie będzie szczeliny to zaczną się wybrzuszać i pokrzywią konstrukcję.
@skurvoala
@skurvoala 4 жыл бұрын
@@mocdrewna Podczas montażu płyty OSB3 należy użyć specjalnych klamer, dzięki którym uzyskuje się dylatację. Następnie pokrywa się je taśmą o właściwościach oddychających. Dzięki temu warstwa jest otwarta dyfuzyjnie a same płyty się nie klawiszują. Na to wiatroizolacja i wełna mineralna lub styropian ryflowany. Temat sprawdzony w prawie 700 domach pewnej firmy.
@ukaszrusek3755
@ukaszrusek3755 3 жыл бұрын
@@skurvoala co to za klamry? Podpowiesz?
@krzysiek.....111
@krzysiek.....111 9 ай бұрын
Dzień dobry. Proszę o informację z jakiej najlepiej grubosci zrobic szkielet domku na na dzialke max 20 m2 z dachem dwuspadowy. Dach kalanica, płatew, krokwia i łata. Dziękuję bardzo
@kubamaliszewski6771
@kubamaliszewski6771 2 жыл бұрын
Czy w domu 35 m2 można nie robić warstwy poszycia na konstrukcji? Chcę od razu dać wiatro-izolację, łaty i deski elewacyjne w poziomie.
@przemysawbalicki5282
@przemysawbalicki5282 Жыл бұрын
Witam, czy ktos stosowal płytę steico phaltex? Czy mozna do niej bić deski elewacyjne bez rusztu wentylacyjnego czy lepiej go wykonać? Budynek z bala z dobudówką w szkiekecie. Ocieplenie: ruszt pionowy 10cm steico flex. I potem te płyty. Czy one są dyfuzyjnie otwarte i nie będzie mi nic gnić?
@tymoteuszmyslikowski184
@tymoteuszmyslikowski184 2 жыл бұрын
A jeśli płyta poszycia byłaby 12mm OSB otworowana następnie wiatroizolację i wełna z tynkiem? Będzie to prawidłowe ?
@danielwasniewski1401
@danielwasniewski1401 5 ай бұрын
Jak podejść do montażu wełny w opcji dodatkowego rusztu od zewnątrz (dodatkowej warstwy wełny od zewnątrz budynku)? Czy na konstrukcję ścian można od zewnątrz dać najtańszą wiatroizolację, by stanowiła ona "oparcie" dla wełny układanej od środka, w głównej konstrukcji? A następnie od zewnątrz przykręcić ruszt i ułożyć w nim wełnę, pozostawiając traconą wiatroizolację pomiędzy dwiema warstwami wełny?
@mocdrewna
@mocdrewna 5 ай бұрын
Można tak postąpić, lepiej jednak by wełna od zewnątrz miała coś bardziej solidnego niż tylko wiatroizolacja. Polecam najtańszą płytę z systemu Agepan DWD 16 mm - napisz do nas na 1mocdrewna@gmail.com wycenię.
@danielwasniewski1401
@danielwasniewski1401 5 ай бұрын
@@mocdrewna napiszę (plus w kwestii kilku innych materiałów z Waszej oferty), ale nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy? Chodzi mi o płaszczyznę styku konstrukcji głównej z dodatkowym rusztem zewnętrznym. Myślisz, że lepszym rozwiązaniem będzie tu zastosowanie płyty Agepan? Potrzebuję w tym miejscu jedynie czegoś, co "przytrzyma" mi główną warstwę wełny w czasie montażu dodatkowego rusztu zewnętrznego. Na wierzch dodatkowego rusztu i tak będę dawał jakąś płytę pod wiatroizolację, najprawdopodobniej Steico Universal
@sergiykhmilovskyi972
@sergiykhmilovskyi972 4 жыл бұрын
A co jeżeli na zewnątrz wykorzystać OSB, Styropian 10-15 a na nim tynk, za umowy że w projekt założono system wentylacijno-grżewczy? Bo nawet jeżeli zwentylujemy sciane, to ta wilgoć trafi nam pod dach. Czy to nie spowoduje kolejnych problemów? Też widziałem warianty z jakby podwójną scianą z kontr obrysztowaniem pomiędzy 2 stojaków, które nie wypełnia się, a służy do wentylacji ściany (10*5*15}.
@pawem5167
@pawem5167 4 жыл бұрын
Jaka powinna być prawidłowa kolejność? Najpierw drewniany ruszt od srodka, płyta gk czy najpierw ocieplić podłoże zrobić ogrzewanie podłogowe i wylewkę a dopiero następnie ruszt i płyta gk?
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 2 жыл бұрын
Podoba mi się że zamykamy ścianę od wewnątrz a potem dodajeny listwy i dopiero dajemy kable elektryczne.
@barjab9
@barjab9 4 жыл бұрын
Czy dobrze rozumiem - przy ścianie pokrytej tynkiem licząc od konstrukcji na zewnątrz powinno być: 1. ściana konstrukcyjna wypełniona wełną, 2. wiatroizolacja, 3. wełna elewacyjna, 4. tynk? Pomijamy zupełnie jakąkolwiek płytę usztywniającą wiatroizolację? Jak to się ma wówczas do "chronologii" budowy - konstrukcję wypełniamy wełną jak już mamy położoną wiatroizolację, wełnę elewacyjną i tynk? Pytania może banalne ale dopiero zgłębiam temat ścian szkieletowych.
@jacekgajcy1974
@jacekgajcy1974 2 жыл бұрын
Witam. Czy może Pan że swojego doświadczenia ocenić wykonanie konstrukcji ściany pod względem wygłuszenia szeroko omówionej dyfuzji w domu SENDOM. Czy taka konstrukcja jest ścigany nie ma karygodnych błędów. Bardzo proszę o pomoc i krótką ocenę. Świetny kanał
@bartoszrybczynski9980
@bartoszrybczynski9980 Жыл бұрын
Jestem przed budową, w projekcie mam na zewnątrz OSB na co przychodzi wełna docieplajaca i na nią elewacja. Teoretycznie rozumiem całe zagadnienie aczkolwiek chcialbym czymś spiąć konstrukcje z zewnątrz. Teoretycznie płyta cementowo wloknowa/płyta bitumizowana ma mniejszy opór dyfuzyjny niż OSB, mógłbym zamienić ją w konstrukcji? czy jednak lepiej będzie zostawić po prostu na zewnątrz przekrój bez płyty poszycia ?
@krisfrut
@krisfrut Жыл бұрын
Witam. Mam pytanie, może dla większości bardzo oczywiste. Dlaczego stosuje się do łączenia drewnianych elementów gwoździe? Rozumiem, praca gwoździarką jest szybsza, wygodniejsza. Czy można używać wkrętów do łączenia drewnianych elementów. Czy chodzi tu tylko o łatwość, szybkość używania gwoździarki? Pozdrawiam. Wspaniały materiał.
@ZielonyOony
@ZielonyOony 3 жыл бұрын
Jakie ocieplenie dać na bal drewniany, sosnowy 8-9 cm grubości? Jeśli dam wełnę mineralną, to czy później konstruować ruszt wentylacyjny + ewentualnie na to płyta OSB + siatka + tynk? Czy tak byłoby dobrze?
@lukaluka8827
@lukaluka8827 3 жыл бұрын
Super by były jakbyś umieścił w opisie grafiki, albo skrócony opis. Co sądzisz, aby zastosować MFP zamiast dykty (płyty pilniowej miękkiej), aby zapewnić większą sztywność?
@marekj73
@marekj73 4 жыл бұрын
Od środka płyta OSB może pełnić rolę paroizolacji tylko musi być uszczelniona taśmami na zakładach. Nie jest ona tak szczelną barierą jak folia paroizolacyjna ale jeśli dalej na zewnątrz warstwy są (jak zresztą Pan tu omówił) coraz bardziej otwarte dyfuzyjnie - jest ok, nic się nie wykrapla a nadmiar wilgoci jest transportowany na zewnątrz. Prawdą jest że 90% firm w Polsce robi to źle.
@fesqs
@fesqs 11 ай бұрын
Witam. Pracuje w niemieckiej firmie ktora stawia domy prefabrykowane szkieletowe. Ich przekroj sciany to od zewnatrz - tynk,styropian 15cm,plyta osb,welna 12 i szkielet drewniany,osb,paraizolacja,gips12mm. Nie bede robil antyreklamy, dlatego nie podam nazwy firmy, ale chcialem zapytac co sadzisz o takim przekroju. Ta firma stawia kilkaset domow rocznie i cos tam sila rzeczy musza wiedziec na ten temat. Dodatkowo chcialbym zebys uzasadnil dlaczego styropian nie nadaje sie jako izolacja budynku. Dzieki :)
@Rottensparrow
@Rottensparrow 2 жыл бұрын
Gdzie można te płyty gipsowo włoknowe kupić?
@mocdrewna
@mocdrewna 2 жыл бұрын
W kilku miejscach zależy jaki model. Siniat posiada takie płyty pod nazwą Defentex
@dominikmandecki6006
@dominikmandecki6006 11 ай бұрын
Witam. A czy od zewnątrz mogę położyć drewnianą elewację bezposrednio na wiatro izolację bez rusztu? Widziałem wiele filmów że tak robią.
@molasrobert6053
@molasrobert6053 2 жыл бұрын
jeżeli płyta gipsowo włuknowa jest na zewnątrz to mozna na nią dać ruszt drewniany potem panel
@tomasz5387
@tomasz5387 4 жыл бұрын
Super poradnik :D Faktycznie większość firm stosuje osb jak pierwszą warstwę zewnętrzną na konstrukcję domu. Mam w planach budowę domu szkieletowego i przyda mi się ta wiedza w czasie omawiania projektu.
KURS 2         ZBIJANIE ŚCIAN
41:15
Moc Drewna
Рет қаралды 125 М.
Instalacje elektryczne w domu szkieletowym
1:00:19
Moc Drewna
Рет қаралды 72 М.
She made herself an ear of corn from his marmalade candies🌽🌽🌽
00:38
Valja & Maxim Family
Рет қаралды 18 МЛН
Quando A Diferença De Altura É Muito Grande 😲😂
00:12
Mari Maria
Рет қаралды 45 МЛН
Dom szkieletowy / jak zbudować / Dziennik budowy  cz.1
25:18
Valhalla Construction
Рет қаралды 143 М.
How to Build a Cheap DIY Wooden House Step by Step | by @Borsch_TV
10:44
Quantum Tech HD
Рет қаралды 3,7 МЛН
Dlaczego nie polecam domów szkieletowych?
17:33
Jak się wybudować
Рет қаралды 171 М.
Dom tani w budowie. Poznaj 17 trików na tanie budowanie [Architekt 2.0]
27:40
Przekrój dachu . Szczelina wentylacyjna
37:59
Moc Drewna
Рет қаралды 57 М.
Dom murowany czy szkieletowy | Który dom jest lepszy | Budowa domu
7:48
Konstrukcja balonowa. Jak połączyć strop ze ścianą?
24:59
Moc Drewna
Рет қаралды 29 М.
Jak zaprojektować konstrukcję domu 35m2?   #ABS
17:28
Moc Drewna
Рет қаралды 36 М.
She made herself an ear of corn from his marmalade candies🌽🌽🌽
00:38
Valja & Maxim Family
Рет қаралды 18 МЛН