Dlaczego nie polecam domów szkieletowych?

  Рет қаралды 132,810

Jak się wybudować

Jak się wybudować

Күн бұрын

Kursy budowlane: 👉 jaksiewybudowac.pl/
Zastanawiasz się nad budową domu szkieletowego? Najpierw zobacz to wideo 📽
Czy dom szkieletowy jest:
➡ Ekologiczny?
➡ Energooszczędny?
➡ Szybki w budowie?
W nagraniu odpowiadam na te pytania.
Pokaże Ci także prawidłowy przekrój domu szkieletowego i omówię problemy, które możesz napotkać podczas budowy.
00:00 Wstęp. Energooszczędność, czas budowy.
4:14 Dlaczego nie polecam domów szkieletowych?
7:28 Problem wilgoci w domu szkieletowym.
14:31 Prawidłowy przekrój ściany.
15:58 Podsumowanie
Zapraszam do oglądania 🎥
__________________
Przydatne linki:
👉 Prawidłowe przekroje ściany w domu szkieletowym:
blog.poradnik-budowlany.com/d...
👉 Kursy budowlane:
jaksiewybudowac.pl/
👉 Blog budowlany:
blog.poradnik-budowlany.com/
👉 Książka "Jak się wybudować i nie zwariować"
sklep.poradnik-budowlany.com/
🔵Facebook: / jaksiewybudowaciniezwa...
🔴Instagram: / jak_sie_wybudowac
Pozdrawiam,
Sławek Zając
#budowadomu #projektdomu #jaksięwybudować #materiałybudowlane #domszkieletowy #budowa #domdrewniany

Пікірлер: 367
2 жыл бұрын
Przygotowałem odpowiedź na krytykę: 1) Film: kzbin.info/www/bejne/i2PIm2WIpdGqp80 2) Artykuł: blog.poradnik-budowlany.com/dlaczego-nie-polecam-domow-szkieletowych-odpowiedz-na-krytyke/ Nie jestem przeciwnikiem domów szkieletowych. Jeżeli jesteś zdecydowany na budowę domu szkieletowego, odsyłam do ciekawych, przydatnych materiałów: Kanał Pana Mariusza Paluszka "Moc Drewna". Na początek dwa filmy do obejrzenia: kzbin.info/www/bejne/q2TOoJiaeseggac - o prawidłowym przekroju ściany szkieletowej. kzbin.info/www/bejne/pZy1aqiCec92rdk - o stosowaniu płyt OSB. Kanał Szymona Koronkiewicza „Samodzielna budowa domu szkieletowego na fundamencie crawl space”: kzbin.info/door/bHxyI3L_g-mr9VIAXgThEA Grupa "Dom szkieletowy": facebook.com/groups/674026149763767/ Warto przejrzeć wyróżnione posty i posty Mariusza Kikolskiego m.in. o akustyce w domu szkieletowym: facebook.com/groups/674026149763767/posts/995962194236826/ oraz pozostałe: facebook.com/groups/674026149763767/ Artykuł na moim blogu: blog.poradnik-budowlany.com/dom-szkieletowy/ - znajdziesz tam dwa przykładowe prawidłowe przekroje ścian. Podziel się rzetelnymi źródłami na temat szkieletówek w komentarzu.
2 жыл бұрын
Dodaję kanał "Teoria Ciesielstwa" Mariusza Kikolskiego -> facebook.com/Teoria-Ciesielstwa-102866034925599
@czekan6689
@czekan6689 10 ай бұрын
Bardzo merytoryczna opinia. Dodałbym tylko, że zostały pominięte dwie wady domów o konstrukcji drewnianej w tym szkieletowych: - wyższe stawki ubezpieczenia takiego obiektu - konieczność zachowania zwiększonych odległości od granicy działki (min.6 m) jak i od innych budynków (10 m murowany; 16 m drewniany), wynikającą § 271 z Rozporządzenia "Warunki tech. jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" Żeby nie było że jestem jakimś wrogiem, to bratu sam doradzałem, i teraz muszę własnoręcznie budować, ściany na poddaszu użytkowym w konstrukcji drewnianej szkieletowej. Zalety szkieletu na poddaszu to łatwość połączenia ścian zarówno szczytowych (w brata przypadku są to ściany osłonowe, a nie nośne) jak i działowych z drewnianą konstrukcją dachu. Dla zobrazowania sobie problemu scian szczytowych murowanych proponuję poszukać obrazów po frazie: "ściana szczytowa wiatr" Na marginesie przekrój tej szczytowej to od zewnątrz: deska elewacyjna pionowo (~2cm), łaty poziomo (2,5cm), kontrłaty pionowo (2,5cm); folia paroprzepuszczalna; PIR (2x8,5 cm), konstrukcja szkieletowa (16cm); płyta GK (1,25 cm). Przekrój jest prawie identyczny jak z wykorzystaniem izolacji nakrokwiowej. Dachówkę zastępujemy deską.
@ngs_racing
@ngs_racing 3 ай бұрын
jeżeli chodzi o odległość od granicy działki to nie do końca tak to działa, jeżeli są spełnione warunki normalnie stawiamy 4 m od granicy (a przeważnie są spełnione. - Jeżeli projektowane ściany warstwowe oraz dach wykonane zgodnie z założeniami projektowymi, aprobatami i rekomendacjami technicznymi ITB będą spełniały warunek nie rozprzestrzeniania ognia, co umożliwia usytuowanie budynku zgodnie z postanowieniami § 271.1 oraz § 272.2 [1].@@czekan6689
@marekszatko8066
@marekszatko8066 11 ай бұрын
Jestem budowlancem - od 25 lat w USA, gdzie technologia szkieletowa jest podstawowa metoda budowy domow jednorodzinnych i apartamentowcow do 4 pieter. Technologia ta jest uzywana w USA od "wiekow" - czyli jest wiele domow ponad 100-letnich, ktore sa tak dobrze zbudowane, ze mozna je w latwy sposob remontowac . Technologia stosowana w USA jest ... duzo prostsza, niz przedstawia autor, a co za tym idzie - duzo tansza niz stosowana w Polsce. Remontujac domy w USA - nigdy nie spotkalem sie z... wilgocia wewnatrz scian pochodzaca ze skraplania wilgotnego powietrza - mimo, ze stosuje sie jedynie jedna bariere (typu Tyvex) bezposrednio przybijana (tak - przybijana specjalnymi gwozdziami z kolnierzem) do zewnetrznej polaci (OSB lub sklejka). W USA wpierw robi sie wszystkie instalacje (od srodka), a potem wklada sie izolacje (najczesciej zwykla izolacja fiberglass) i przykreca plyty gipsowe (po co podwojne - jak sugeruje autor?) Budowa jest prosta - nie potrzeba "wybitnych fachowcow" , kierownikow i niepotrzebnych komplikacji - w czym specjalizuja sie polscy budowlancy. Tak - niestety widze sposob budowania domow szkieletowych w Polsce - zbyt wiele kombinacji i niepotrzebnych komplikacji podwyzszajacych koszty.
@staho9796
@staho9796 10 ай бұрын
Racja, mój znajomy powiedział ...Jak ktoś robi od 3 tysięcy lat sandały na pustyni, to ja wiem że tylko od niego je kupie. I dodał z akcentem -Bo on wie jak się je robi! W żyłach naszych rodaków płynie krew żużlobetonowych bunkrów, to są wręcz genetyczne uwarunkowania. jedynie ....ziemia to wyciągnie.
@gumsium
@gumsium 5 ай бұрын
da Pan kontakt do siebie, chcetnie zamienie slowo. pozdrawiam
@agaka4014
@agaka4014 4 ай бұрын
Jest field manager
@kabohuko2041
@kabohuko2041 4 ай бұрын
no nie do końca. Wymogi jeśli chodzi o jakość domów w Europie są znacznie wyższe niż w USA. A prawdzimy specami od szkieletów są skandynawowie. Można zbudować dom na wieki z drewna ale faktem jest, że dużo zależy od wykonawcy.
@nowy5
@nowy5 3 ай бұрын
@@gumsium dziwne, że trochę desek, a w USA potrafią sobie za taki barak policzyć milion dolarów
@user-ek1yc8ne3v
@user-ek1yc8ne3v 11 ай бұрын
Dobrze , że w rzeczywistości wszytko jest nie tak, jak Pan mówi. Mieszkam w takim domu ponad 8 lat, wybydowałem sam i wszystko ok. To liepiej, niż kupić, mieszkanie 50 m2 w bloku za 450.000-600.000 zł.
@pinkupinku3006
@pinkupinku3006 11 ай бұрын
Ale murowany lepszy szkieletowy tylko tańszy teoretycznie
11 ай бұрын
"Mieszkam w takim domu ponad 8 lat, wybydowałem sam i wszystko ok. " Bardzo się cieszę. Dobrze wybudowany dom będzie służył przez lata - niezależnie od technologii. Pozdrawiam, Sławek
@amerykawzduziwszerz9726
@amerykawzduziwszerz9726 11 ай бұрын
@@pinkupinku3006 Ja bym wolal szkieletowy obmurowany ceglami z zewnatrz dla ladnego wygladu.
@tadeuszmarcinek1741
@tadeuszmarcinek1741 10 ай бұрын
1.Alternatywą dla domu szkieletowego jest dom postawiony w innej technologii, najczęściej murowany, a nie mieszkanie. 2. Domy buduje się na 100 lat a nie 8. 8 lat to w każdym domu zbudowanym zgodnie ze sztuką wszystko jest Ok.
@andrzejsniadowski4903
@andrzejsniadowski4903 10 ай бұрын
@@tadeuszmarcinek1741 W Ameryce sa tysiace domow szkieletowych ktore maja ponad 100 lat. Oczywiscie technologia budowy domow szkieletowych jest dzis duzo lepsza niz byla w czasach kiedy je zbudowano.
@niewolnikMARYJI
@niewolnikMARYJI 10 ай бұрын
Pan jest przekonujący ale pracowałem przy tej technologii w Kanadzie pszy nowych jak i remontach .Moim zdaniem o wiele lepszy dom od tradycyjnego.Czesty błąd to źle zrobiony prysznic (nieszczelność)
@andrzejwrzaszcz8097
@andrzejwrzaszcz8097 Ай бұрын
Ja budowałem dom w technologii tradycyjnej, ściany na zaprawie cienkowarstwowej z gazobetonu. Czas budowy to 10 miesięcy. Wbicie szpadla 1 marca a wprowadziłem się po 3 ch królach następnego roku. A wiec czas to kwestia organizacji.
@pierrek.2680
@pierrek.2680 3 ай бұрын
A jak to wychodzi cenowo ? Murowany czy szkieletowy ? Planuję domek całoroczny, użytkowany głównie lato/jesień ok 50 m2., działka bardziej rekreacyjna . , Dodatkowo wąska działka 12 m i chcę się przysunąć do sąsiada na odległość 1,5 m i pytanie czy w takim przypadku dom szkieletowy wchodzi w grę ( przepisy ppoż) ?? Nie wiem na co się zdecydować ? Jakie Wasze opinie?
@PR-fs9os
@PR-fs9os Жыл бұрын
CALA Skandynawia jest wybudowana w domach szkieletowych a tam jest o wiele zimniej i bardziej wilgotno
@TheThomasGG
@TheThomasGG 11 ай бұрын
Chłop papla żeby paplać, a doświadczenia za wiele nie ma ;D
@pinkupinku3006
@pinkupinku3006 11 ай бұрын
To się pomyliłeś bo tam jest zimno ale, wilgotność powietrza, jest mniejsza
11 ай бұрын
Nie porównujmy Skandynawii z Polską. W Polsce jest inna kultura budowania i - nad czym ubolewam - nie ma aż tylu dobrych fachowców.
@dancolombo6050
@dancolombo6050 10 ай бұрын
​@- kultura budowania to szerokie pojęcie. Ale jeśli je zawęzić do wykonawców (nie projektantów) z małych firm, to w zakresie budownictwa energooszczędnego tej kultury na szeroką skalę po prostu jeszcze nie ma. Co nie znaczy, że w ogóle nie ma dobrych wykonawców.
@staho9796
@staho9796 10 ай бұрын
@@pinkupinku3006 Co ty pier....sz??? ..... mieszkam tu - wpływ morza jest wielki ... dużo większa wilgotność , dużo częstsze większe opady niż w Polsce. Podłoże wszędzie skalne tysiące jezior bo wada nie wsiąka w ziemię bo jej niema! płynie wierzchem ... popatrz po lasach wszędzie potężne ilości wilgotnolubnej roślinnosci mchy porosty , paprocie itd ,
@andrzejogonowski3837
@andrzejogonowski3837 11 ай бұрын
Z tymi domami to wszyscy się wypowiadają w ten sam sposób jak względem samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Nikt nie jeździł ale posiada swoją opinię!!!
@KRZYCHWICH
@KRZYCHWICH Жыл бұрын
Wszystko prawda oprócz jednego że technologia murowana jest w Polsce wykonywana w sposób polski, czyli w żaden sposób nie ogranicza przed para wodną izolacji termicznej. W polskiej technologii murowanej przed para wodną chroni tylko warstwa wewnętrznego tynku, bo ściana jest dziurawa jak ser szwajcarski. Nawet można by powiedzieć że mury są wykonywane z "dokładnością szwajcarską". Na jednego fachowca od domów szkieletowych mamy 1000 fachowców od domów murowanych, tylko że ci fachowcy wiedzą tylko jak się miesza zaprawę a nie jak się porządnie wykonuje ścianę murowaną. Więc zgadzam się z ostrzeżeniami przed złym wykonaniem domów szkieletowych, ale brakuje podstawowego ostrzeżenia przed "wszystkimi fachowcami budowlanymi"
11 ай бұрын
"Więc zgadzam się z ostrzeżeniami przed złym wykonaniem domów szkieletowych, ale brakuje podstawowego ostrzeżenia przed "wszystkimi fachowcami budowlanymi" Tak, w tym filmie tego brakuje, ale w innych materiałach często podkreślam jak ważny jest wybór dobrej ekipy. O, nawet ostatnio nagrałem film o 9 najczęstszych błędach podczas budowy domu: kzbin.info/www/bejne/ZnesaZWLjbN7nZo
@bakunx6948
@bakunx6948 Жыл бұрын
A co Ty gościu pustakami pewnie handlujesz 😅
@maciekmacix9965
@maciekmacix9965 9 ай бұрын
Pytanie a jakiej płyty konstrukcyjnej urzyje wykonawca osb ?
@pollodzer1809
@pollodzer1809 10 ай бұрын
Kiedyś znalazłem ekstra stwierdzenie, które prowadzi mnie do dzisiaj. "Jeżeli znajdziesz bardzo dobrą ekipę/firmę nie oznacza to, że zrobią Ci coś dobrze" Niestety takie firmy mają nadmiar prac, gonią i dobre firmy tracą na jakości, próbują ciąć czas itp. Do tego nigdy nie zgodziłbym się na calkowitą wycenę. Kazałbym rozdzielać materiał i robociznę. Bo to też ma wpływ na wykonanie.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 ай бұрын
Podstawową zaletą szkieletówki powinna być cena to jest połowa zwykłego murowańca - wg kosztów budowy z Ameryki. W Polin to nie ma znaczenia bo różnice kosztów są kosmetyczne. Ale jeden fakt o ile murowany wybacza błędy. To szkieletowy NIE, nie wybacza najmniejszych błędów czy zaniedbań. Widziałem domy w tej technologii mające już ok. 100 lat i były zdrowe i młodsze z zżartym drewnem w ścianach ,mokrą wełną etc.
@Scalefrom
@Scalefrom Жыл бұрын
Płyta konstrukcyjna jako warstwa nr. 5 podana bez dokładnego typu materiału wprowadza w błąd (w takim układzie warstw: OSB, sklejka, płyty P5, deska itp. to rozwiązanie niedopuszczalne). Bez dodatkowej izolacji cieplnej z zewnątrz układanej bezpośrednio na płycie w postaci wełny drzewnej lub mineralnej, płyta konstrukcyjna musi mieć mały opór dyfuzyjny (najlepiej mniejszy od wcześniejszej warstwy). Nie trzeba nawet przeprowadzać obliczeń, aby to udowodnić. Wystarczy analogia do np. dachów z pełnym deskowaniem, gdzie para wodna skrapla się na spodzie deskowania, niezależnie od tego co ułożono na deskach: papę/membranę wysokoprzepuszczalną. Setki zdjęć jest dostępnych w Internecie nawet pod polskimi frazami. Domy szkieletowe są energooszczędne i zawsze będą jak patrzy się w szerszym zakresie. W szkielecie grzejesz tylko powietrze i w najgorszym wypadku 2 warstwy karton gipsu na ścianach i suficie. W domach murowanych niestety trzeba grzać dodatkowo ciężkie mury i stropy. A tu parę kilowatów energii ucieka. Przez dużą bezwładność cieplną technologia tradycyjna traci dużo ciepła, wiosną i jesienią ciągłe przegrzewanie budynku. Dom szkieletowy łatwo zaprojektować jako pasywny i zero energetyczny. Pokrótce, jak ktoś będzie chciał to sobie doczyta. Wykonując elewację i dach MOCNO wentylowany, chronimy budynek latem przed przegrzewaniem się od ścian i dachu. Zyski cieplne z przeszkleń niwelujemy odpowiednio długimi okapami, żaluzjami/roletami i ewentualnymi drzewami/krzewami liściastymi w ogrodzie. Jako że mamy małą bezwładność przegród to ilość ciepła zmagazynowana w budynku jest na tyle mała, że wieczorem można ją wyrzucić na zewnątrz za pomocą wentylacji mechanicznej. Zimą zyski cieple z przeszkleń, są na tyle duże, że wystarczają do ogrzania powietrza w budynku podczas pory dziennej, w nocy trzeba dogrzewać, ale grzejemy tylko powietrze. W murowanym budynku niestety latem ilość nagromadzonego ciepła jest za duża i niemożliwa do szybkiego zbicia, zimą zyskuje trochę przewagi poprzez zdolność akumulacji ciepła, ale zanim ją odczujemy to nasz kociołek zdąży zjeść parę setek złotych z naszych kieszeni na ogrzanie murów i stropów. Energooszczędność i ekologiczność określa też ślad węglowy budynku i tu szkielet ma przewagę nad murowanym. Ilość wytworzonego CO2, pyłu, żużlu, spalin dla technologii tradycyjnej jest nieporównywalnie większa do budynków szkieletowych czy to drewnianych, czy też stalowych. Mówienie, że na polskim rynku jest dużo firm znających się na technologii murowanej to pomówienie i obraza prawdziwych majstrów. Fachowców w tej technologii jest tyle samo co fachowców od szkieletowek, jak nie mniej. Domu murowane wybaczają wiele błędów, jest to technologia idiotoodporna pozwalająca ukryć wszelaką fuszerkę. Byle kto potrafi „wymurować” dom, ewentualne krzywe ściany zakryje się grubszym tynkiem, a styropian na elewacji się podszlifuje/przyklei na kilkucentymetrowe placki. Pęknięcia ścian spowodowane: zamarznięciem świeżej zaprawy, nierównomiernym osiadaniem, złą zaprawą, niepoprawnym przewiązaniem elementów murowych zszyje się prętami/zaszpachluje z siatką z włókna szklanego. Nierówne stropy wyrówna się wylewką na styropianie. Wszystkie cięcia pustaków/bloczków mogą być wykonane byle jak, bo i tak zapaćka się szpary klejem. Przeciekający dach lub kanalizacja ujawni się po kilku latach jak mury i stropy wchłoną setki litrów wody. Zanim grzyb zje elementy murowe, stal skoroduje to minie co najmniej wiek, a z czarną plamą na suficie da się żyć. Źle ułożona i przeciążona instalacja elektryczna, która może osiągnąć temperatury 90st i tak nie zapali budynku. Zastosowanie połowy zbrojenia stropów to nie problem, gdyż i tak większość nie znajduje się tam dla nośności, a dla spełnienia warunków ugięć/rys, a nadmierne ugięcia i rysy jak wcześniej pisałem da się zamaskować. Niepoprawnie wykonana konstrukcja dachu też nie wpłynie negatywnie na mury budynku, nierozepchanie ścian kolankowych, bo są w nich projektowane i wymagane przez kierowników budowy trzpienie żelbetowe co 1,5m kotwione w wieńcach obwodowych, aby chronić inwestorów przed Januszami budownictwa. Ciesielstwo w tym kraju to jest totalna masakra, większość dachów mimo tego, że są projektowane jako nierozporowe to przez jakość zacięć i połączeń, bez tych pancernych ścianek kolankowych spotkałaby się z tarasem na parterze. W technologii szkieletowej trzeba być dokładniejszym. Tam dokładność 1-10cm nie przejdzie. Zasmarowanie szpar klejem jest niemożliwe. Wykonanie izolacji balkonu/stropodachu jako tako też nie wyjdzie, woda wcieknie między belki i wyleje się gdzieś w salonie. Przez niską chłonność wody i odporność na korozję biologiczną drewna plamy na suficie pojawią się już po pierwszej ulewie. To nie beton, który wchłonie parę litrów, wypłucze z siebie setki jonów wapiennych i stwierdzi, że jest już prawie obojętny, więc może się zagrzybić.
Жыл бұрын
"Płyta konstrukcyjna jako warstwa nr. 5 podana bez dokładnego typu materiału wprowadza w błąd " W artykule przekroje są dokładniej opisane: "5. Wiatroizolacja - płyta konstrukcyjna o Sd nie przekraczającym 0,5 m. Jeśli nie będzie tu płyty konstrukcyjnej, to konstrukcja musi być usztywniana innymi metodami, jak na przykład zastrzały. Płytą konstrukcyjną o dobrych parametrach Sd są płyty gipsowe typ EH.". Artykuł: blog.poradnik-budowlany.com/dom-szkieletowy/ "W szkielecie grzejesz tylko powietrze i w najgorszym wypadku 2 warstwy karton gipsu na ścianach i suficie. W domach murowanych niestety trzeba grzać dodatkowo ciężkie mury i stropy. A tu parę kilowatów energii ucieka." Niska akumulacja energii w domu szkieletowym jest zaletą w domu używanym okazjonalnie (np. w domu letniskowym). Dom jednorodzinny powinien mieć wysoką akumulację, aby w przypadku braku zasilania lub awarii źródła ciepła dom długo trzymał ustaloną temperaturę. Niska akumulacja to szybkie wychładzanie, obniżenie temperatury punktu rosy i ryzyko kondensacją pary wodnej w przegrodzie. "(W domu szkieletowym) mamy małą bezwładność przegród to ilość ciepła zmagazynowana w budynku jest na tyle mała, że wieczorem można ją wyrzucić na zewnątrz za pomocą wentylacji mechanicznej. " Zgadzam się. "Zimą zyski cieple z przeszkleń, są na tyle duże, że wystarczają do ogrzania powietrza w budynku podczas pory dziennej, w nocy trzeba dogrzewać, ale grzejemy tylko powietrze." Tak, ale uściślę, że to zależy od usytuowania domu i rodzaju i umiejscowienia stolarki okiennej. Nie zawsze zyski cieplne będą tak duże. " W murowanym budynku niestety latem ilość nagromadzonego ciepła jest za duża i niemożliwa do szybkiego zbicia" Zgadzam się. "zimą zyskuje trochę przewagi poprzez zdolność akumulacji ciepła, ale zanim ją odczujemy to nasz kociołek zdąży zjeść parę setek złotych z naszych kieszeni na ogrzanie murów i stropów" Te "setki złotych" zostaną wykorzystane wiosną gdy temperatura zewnętrzna będzie wynosiła kilkanaście stopni, a budynek będzie oddawał zmagazynowane ciepło z murów i stropów. Akumulacja ciepła ma niewielki wpływ na koszty ogrzewania podczas całego sezonu grzewczego. Temat akumulacji ciepła, ogrzewania i chłodzenia jest bardzo szeroki - zachęcam do przeczytania tego artykułu: blog.poradnik-budowlany.com/czym_ogrzewac_dom/ "Energooszczędność i ekologiczność określa też ślad węglowy budynku i tu szkielet ma przewagę nad murowanym" Tak, jeżeli porównujemy dwa identyczne budynki o identycznym układzie funkcjonalnym (np. o tej samej powierzchni użytkowej) i tej samej cenie. Pytanie o wielkość tej przewagi, skoro etap budowy fundamentów i wykończenie jest taki sam niezależnie od technologii. "Mówienie, że na polskim rynku jest dużo firm znających się na technologii murowanej to pomówienie i obraza prawdziwych majstrów." Nie wiem jak to skomentować. Skąd taki wniosek? "Fachowców w tej technologii jest tyle samo co fachowców od szkieletowek, jak nie mniej. " Nie jest i to z prostej przyczyny. Domów szkieletowych powstaje kilkukrotnie mniej niż domów murowanych i dlatego trudniej znaleźć fachowca od szkieletówki. "Domu murowane wybaczają wiele błędów, jest to technologia idiotoodporna pozwalająca ukryć wszelaką fuszerkę" Nie da się ukryć fuszerek przy odpowiedniej kontroli. I tak - wiem, że często na budowie kierownik budowy pojawia się od święta, ale dlatego olbrzymi nacisk w moich materiałach kładę na to, aby nawiązać kontakt z rzetelnym, doświadczonym, dokładnym kierownikiem budowy. Bez kontroli dobrego kierownika na każdej budowie będą popełniane błędy. " Byle kto potrafi „wymurować” dom, ewentualne krzywe ściany zakryje się grubszym tynkiem, a styropian na elewacji się podszlifuje/przyklei na kilkucentymetrowe placki" Bardzo dziękuję za wszystkie przykłady. Może one uzmysłowią ludziom, że dobry kierownik budowy i odpowiednia kontrola to podstawa do udanej budowy. Chociaż nie spotkałem się ze wszystkimi wymienionymi przykładami, to listę mógłbym rozszerzyć kilkukrotnie. Wylewanie mieszanki betonowej prosto do niespoistego gruntu, układanie zbrojenia fundamentów na cegłach, nieodpowiednie zagęszczenie kruszywa do zasypywania fundamentów i wiele, wiele więcej błędów popełnianych na każdym etapie budowy... Jedną rzecz wyjaśnię, bo wkradło się pewne nieporozumienie. To, że w filmie stwierdzam, że fachowców od szkieletówek (liczbowo) jest mniej niż fachowców od domów murowanych nie oznacza, że wśród wykonawców domów murowanych nie ma partaczy. Oj, są! Twierdzę natomiast, że łatwiej wybudować dom murowany, bo mamy większy wybór wśród projektantów, wykonawców i kierowników budów. "W technologii szkieletowej trzeba być dokładniejszym. Tam dokładność 1-10 cm nie przejdzie. Zasmarowanie szpar klejem jest niemożliwe. Wykonanie izolacji balkonu/stropodachu jako tako też nie wyjdzie, woda wcieknie między belki i wyleje się gdzieś w salonie. Przez niską chłonność wody i odporność na korozję biologiczną drewna plamy na suficie pojawią się już po pierwszej ulewie. To nie beton, który wchłonie parę litrów, wypłucze z siebie setki jonów wapiennych i stwierdzi, że jest już prawie obojętny, więc może się zagrzybić." Zgadzam się! Dziękuję bardzo za merytoryczny post! A wszystkim czytającym życzę udanej, bezproblemowej budowy niezależnie od wybranej technologii. :)
@Scalefrom
@Scalefrom Жыл бұрын
​@ Odnośnie akumulacji mógłbym się pospierać, mieszkałem w budynku o dużej pojemności cieplnej (silka, bloczki betonowe, cegła) i teraz mieszkam w nowym oddalonym o 2 km, gdzie mam niską akumulację energii. Metraż budynków, bryła, lokalizacja okien i orientacja w terenie bardzo zbliżona. Ściany, dach takie same ocieplenia (w nowym budynku jest tylko mocno wentylowana elewacja i dach). Różnicę odczuwam dość mocno, rachunki za ogrzewanie i chłodzenie o połowę niższe, Klima chodzi sporadycznie, łatwość regulacji temperatury nie do porównania, fakt trzeba mieć pół inteligencje domu, aby wykorzystać to co daje to rozwiązanie. O kondensacje pary wodnej w przegrodzie się nie martwię, przy szybkim wychładzaniu (3-4 dni) nadmiar pary wodnej skropli się na oknach, ewentualnie skropli się na styku paroizolacja płyta gipsowo-kartonowa, gdzie bez problemu odparuje. Ściana wewnątrz nie zdąży odczuć zmiany. Jako eksperyment polecam ciepły chlebek zawinąć szczelnie w dwie foliówki i schować go na minutę do lodówki. Wynik eksperymentu daje dużo do myślenia i sprawdza czy ktoś po czytaniu setek artykułów zrozumiał zagadnienie. Lepszy jeden eksperyment na podstawie opisanej teorii, niż setki opracowań teoretycznych opartych na symulacji komputerowej. Źle dobrane warunki brzegowe, elementy skończone i wyniki mogą zakłamać wynik. Fizyce nie narzuci się swoich przekonań, błędnego zrozumienia. Dobrym źródłem informacji o kondensacji pary wodnej w przegrodach są fora i artykuły z imperium, gdzie klimat zgnilizny ujawnia najszybciej wady poszczególnych rozwiązań. Stwierdzam to po wykonywanych protokołach technicznych do rozliczeń za poszczególne etapy prac. Świadomość inwestorów jest już na tyle duża, że nie skąpią 300-500 zł za opinie kogoś niezależnego przed zapłatą dla wykonawcy. Niemożliwym jest trafić na tyle „słabych” firm. Wady ukryte potrafią zadziwić, myślałem że widziałem już wszystko, ale po roku 2019 zmieniłem myślenie. Przez ten „boom” budowlany ludzie bez jakiegokolwiek pojęcia, zakładali firmy budowlane, zbierali pijaczków z okolicy i zaczęli budowanie. Przez 5 lat wykonywania ekspertyz nigdy nie widziałem: 1) wypełnienia wieńców, belek i żeber rozdzielczych w stropie Teriva cegłą rozbiórkową, a następnie zalanie tego miksokretem … tak mogło się to skończyć katastrofą, gdyby nie upały przez, które miksokret odspoił się od garów stropowych 2) podpierania słupów drewnianych klinami do płytek, 3) opierania płatwi na styropianie w celu „niwelacji mostków termicznych” … TAK NIE WOLNO 4) montażu rynny w środku kafarka (dekarz nie potrafił zrobić kosza, więc wykonał cudo techniczne w postaci rynny w pomieszczeniu na poddaszu) , 5) układania styropianu między krokwiami, a następnie wykonania na nim warstwy klejowej izolowanej masą bitumiczną (finalnie poszły na to kontrłaty, łaty i dachówka) 6) okładania kominów dymowych drewnianą deską 7) kanalizacji antygrawitacyjnej 8) wycinania dziur w otynkowanej i pomalowanej elewacji w celu ułożenia płyt chodnikowych przy wejściu (zamiast dociąć płytę betonową tak, aby ładnie wchodziła do wnęki drzwiowej, łatwiej było sforsować 20 cm styropianu) 9) klejenia płyt granitowych na elewacji bezpośrednio na styropian 10) szafki rozdzielczej elektryczno-wodnej (w jednej szafce były bezpieczniki i rozdzielacz od podłogówki. Jakiś „spec” przekonał inwestora do montażu rozdzielnicy elektrycznej stosowanej bardziej dla obiektów przemysłowej, 6 obwodów, wszystkie zabezpieczone osobnymi BMa, ES, RCBO) 11) hydroizolacji tarasu papą bez jej wywinięcia na ściany 12) podłączenia spustów rynien do drenażu odwadniającego (drenaż awaryjnie „chronił” piwnicę przed zalaniem wodami gruntowymi, poziom swobodny zwierciadła wodnego stabilizował się 30 cm nad posadzką. Biała wanna była całkiem „szczelna”. Wykonawca przekonał inwestora i kierownika widmo, że beton W8 jest całkowicie szczelny i nie wymaga dodatkowej izolacji. 13) wycięcie we wszystkich dachówkach dolnych zamków (nabito za szeroko łaty, przez co dachówki się stroszyły. Dekarzom nie chciało się zerwać łat i nabić poprawnie, woleli obcinać zamki gumówką. Wytrwali byli dach 400 m2 ponad 4000 dachówek) Można by wymieniać więcej, ale nie o to chodzi. Takie absurdy pojawiły się w ostatnich 2 latach. Najgorzej jest z „cieślami” i „dekarzami” tam jest niesamowite pole do popisu. Narobią pełno błędów, przez które dach układa się latami w sposób niekontrolowany, a łomot za to dostaje majster od suchej zabudowy, która pęka, najczęściej po wiatrach. Pozdrawiam
Жыл бұрын
​@@Scalefrom "Różnicę odczuwam dość mocno, rachunki za ogrzewanie i chłodzenie o połowę niższe" Nie mam powodów wątpić. :) Natomiast porównujemy dwa różne budynki. Rozumiem, że są "podobne", ale to właśnie różnice mogą tłumaczyć niższe rachunki. Wystarczy, że jeden dom ma: - Niższą wysokość pomieszczeń, - Nieco mniejszą powierzchnię ogrzewaną, - Trochę lepszą izolację, - Większe zyski z energii słonecznej (lepsze usytuowanie budynku), - Mniejsze straty przez okna, - Mniejsze straty przez wentylację. - Mieszka w nim mniej osób, - Jest ustawiona niższa temperatura. - Jest lepiej wybudowany (mniej mostków cieplnych, dobry projekt ogrzewania podłogowego, prawidłowe wykonanie itp.) Czynników jest mnóstwo i każdy z nich odpowiada za różnicę w kosztach eksploatacyjnych. Nie ma możliwości, aby za niższe rachunki odpowiadała mniejsza akumulacja ciepła. "przy szybkim wychładzaniu (3-4 dni) nadmiar pary wodnej skropli się na oknach" Para wodna może się skroplić w przegrodzie i tego bym się najbardziej obawiał. "ciepły chlebek zawinąć szczelnie w dwie foliówki i schować go na minutę do lodówki. Wynik eksperymentu daje dużo do myślenia" Świetny, cudowny przykład! Nie znałem go. "Dobrym źródłem informacji o kondensacji pary wodnej w przegrodach są fora i artykuły z imperium" Co to jest imperium? Mogę prosić o więcej szczegółów? "Świadomość inwestorów jest już na tyle duża, że nie skąpią 300-500 zł za opinie kogoś niezależnego przed zapłatą dla wykonawcy." To cieszy! Niestety dużo inwestorów dalej skąpi np. zatrudniając kierownika budowy za 1500 złotych, którego właściwie nie ma na budowie... " Przez ten „boom” budowlany ludzie bez jakiegokolwiek pojęcia, zakładali firmy budowlane, zbierali pijaczków z okolicy i zaczęli budowanie. " Niestety mam podobne spostrzeżenia. :( "wypełnienia wieńców, belek i żeber rozdzielczych w stropie Teriva cegłą rozbiórkową, a następnie zalanie tego miksokretem" Szokujące. Normalnie bym nie dowierzał, ale jak zobaczyłem wyrównywanie pierwszej warstwy murowanej ściany nośnej kawałkami dachówki, to już chyba nic mnie nie zaskoczy. Bardzo, bardzo dziękuję za listę błędów. Bardzo pouczające. "Można by wymieniać więcej, ale nie o to chodzi. Takie absurdy pojawiły się w ostatnich 2 latach. Najgorzej jest z „cieślami” i „dekarzami” tam jest niesamowite pole do popisu. " Chętnie poczytałbym o innych błędach popełnianych przez wykonawców. A może są dostępne zdjęcia? Chętnie wykorzystałbym je przy kolejnym nagraniu - dzięki temu wielu inwestorów zrozumie, jak ważna jest szczegółowa kontrola podczas prac i po jej wykonaniu. Pozdrawiam, Sławek Zając
@kosmattt
@kosmattt Жыл бұрын
Kurde, jestem w szoku czytając to co Pan napisał. Połączenie merytoryki z doświadczeniem czuć już po przeczytaniu kilku zdań. Jestem na etapie poszukiwania technologii ale skłaniam się ku "szkieletom". Zajmuje się Pan budową domów czy może jest Pan Inspektorem budowlanym? Pytam bo chciałbym skorzystać z usług takiego fachowca niezależnie od tego czym Pan się konkretnie zajmuje :) Z góry dziękuję za odpowiedź.
@ajumo
@ajumo Ай бұрын
​@@Scalefrom Podpinam się również do pytania. Jestem na etapie wyboru technologii w jakiej ma powstać dom. Jeżeli świadczy Pan usługi w zakresie doradztwa budowlanego, chętnie skorzystam z Pana usług. Pozdrawiam
@karol.dragan.buduje.instaluje
@karol.dragan.buduje.instaluje 2 жыл бұрын
Ja się w szkieletach "zakochałem" i nie wyobrażam sobie innej budowy 🙂. Na szczęście jestem zwolennikiem ścian otwartych dyfuzyjnie i dokładnie taki przekrój jak na filmie stosuję, także da się znaleźć wykonawców, którzy zrobią to jak trzeba. Jeśli chodzi o tę energooszczędność to jak najbardziej, dom murowany może być energooszczędny, lecz zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie przy odpowiednio dobranej instalacji będzie mniejsze w domu szkieletowym ze względu na niską akumulację ciepła, dzięki czemu można precyzyjnie sterować temperaturą. Dwa dni temu, mieliśmy temperatury pod 30°C więc niektórzy mogli czuć potrzebę uruchamiania klimatyzacji, a znowu teraz mamy 12°C więc trzeba grzać. Nie mamy zmagazynowanej energii w ścianach, więc szybko możemy schłodzić i nagrzać kiedy jest taka potrzeba. To jest ogromny plus domów szkieletowych. Pozdrawiam Karol Dragan
2 жыл бұрын
"także da się znaleźć wykonawców, którzy zrobią to jak trzeba. " Ekstra! Kiedy początek budowy? "Nie mamy zmagazynowanej energii w ścianach, więc szybko możemy schłodzić i nagrzać kiedy jest taka potrzeba. To jest ogromny plus domów szkieletowych." Zdolność akumulacji ciepła ma niewielki wpływ na koszty ogrzewania i chłodzenia w całorocznym domu jednorodzinnym, a niska akumulacja nie musi być zaletą. Przykład: Lato, temperatura na zewnątrz: 30°C. W budynku z wysoką akumulacją odczujemy wysoką temperaturę później niż w budynku z niską akumulacją więc wykorzystamy mniej energii na chłodzenie. " Dwa dni temu, mieliśmy temperatury pod 30°C więc niektórzy mogli czuć potrzebę uruchamiania klimatyzacji, a znowu teraz mamy 12°C więc trzeba grzać. ". I właśnie dzięki wysokiej akumulacji w moim domu było komfortowo zarówno podczas wysokich temperatur, jak i niższych. Nie włączałem klimatyzacji (bo nie mam ;) ) i ogrzewania. Akumulacja ciepła to bardzo szeroki temat i zachęcam do przeczytania mojego artykułu: blog.poradnik-budowlany.com/czym_ogrzewac_dom/ Pozdrawiam, Sławek Zając
@vantage3154
@vantage3154 2 жыл бұрын
@ Mieszkam w domu murowanym, obecnie mamy upały, każdego dnia temperatura rośnie mimo zasłoniętych okien i nocnego wietrzenia. Mury są tak nagrzane, że nie da się ich już schłodzić nocą. W takim przypadku to jednak szkieleciak miałby przewagę.
2 жыл бұрын
@@vantage3154 Dlaczego? To właśnie duża akumulacja budynku chroni dom przed przegrzewaniem i pozwala utrzymywać stałą temperaturę. Zanim słońce rozgrzeje mury mija kilka godzin. O akumulacji pisałem w tym artykule: blog.poradnik-budowlany.com/czym_ogrzewac_dom/#akumulacja_a_koszty_ogrzewania
@vantage3154
@vantage3154 2 жыл бұрын
@ Tak po prostu jest, oczywiście swoje robi słaba, jak na dzisiejsze standardy, izolacja (15 cm wełny, 10 cm styropianu). Piszę to mając termometr przed oczami - 26,9*C z wentylatorem w oknie, gdzie na zewnątrz, po burzy, jest 20*C. Do rana zejdzie pewnie do 25*C, a jutro znowu w górę, pewnie dobije do 28.. W szkieleciaku wietrzenie dawałoby lepsze efekty.
@bursztyn10
@bursztyn10 Жыл бұрын
@@vantage3154 Mała akumulacja oznacza, że budynek szybciej podąża za zmianami temperatury na zewnątrz. W lecie ma to plus jak jest nagłe ochłodzenie (po burzy, zimna noc). Ale w trakcie upalnego dnia odwrotnie - szybciej "łapie ciepło". Ta ostatnia kwestia jest też związana z tym jak ciemny jest dach i elewacja.
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita Жыл бұрын
Chcę wybudować dom; miotam się między naczepą izotermą a samodzielnym zbiciu czegoś do mieszkania. Jakieś rady bo najtańsza izoterma to koszt 10k a robiąc coś samemu wydatki są rozsiane bo wszystko trzeba zdobywać osobno.😮‍💨 Pomożesz?
@PionierSystem
@PionierSystem 4 күн бұрын
Czesc, wybudowales?
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 4 күн бұрын
@@PionierSystem zacząłem przerabiać busa na dom, ale idzie mi jak krew z nosa. mam prawie wszystko do izolacji cieplnej właz jachtowy będzie chyba oknem dachowym, ciężka sprawa nikt nie chce mi sprzedać sosny wejmutki - w niczym innym nie warto mieszkać. ogrzewanie na dizla już mam, ale chce mieć piec bo życia bez chleba i ciasta z rodzynkami nie wyobrażam sobie Upatrzyłem kuchnię "sigma" ale jest za wielka do busa blaszki {:-( Ale na początek puki jeszcze mam stosunkowo zdrowie to chyba zrobię studnię aby pić wodę z własnej cysterny bo nie wiadomo czym bil G. może zanieczyścić wodociągi.
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 4 күн бұрын
@@PionierSystem chcesz pomóc?
@PionierSystem
@PionierSystem 4 күн бұрын
@@ArturZagaj-Izraelita o cholera grubo! Spodziewalem sie innej metody budowy, wiec nie bardzo pomoge
@marcinwiecek9968
@marcinwiecek9968 2 жыл бұрын
15:31 Czy łaty poziome rusztowania lewitują wraz z całym rusztem ? Czy jednak są mocowane do konstr ściany ? A tym samym dziurawią jednak paroizolacje
2 жыл бұрын
Po szczegóły odsyłam do autora Mariusza Kikolskiego: facebook.com/groups/674026149763767/posts/927762167723496/ Dodam, że samo dziurawienie paroizolacji nie jest problemem, jeżeli zostanie ona uszczelniona. Problemem jest podziurawiona, poprzerywana paroizolacja. Słowo od autora: Ruszt wewnętrzny ma kilka celów. Ogranicza mostki termiczne spowodowane innymi parametrami drewna i izolacji. Paroizolacja nie jest dziurawiona podczas montażu instalacji elektrycznej i wodnej. Nie ma wtedy błędów przy jej uszczelnianiu. Paroizolacja jest cofnięta i dzięki temu zabezpieczona przed dziurawieniem w przyszłości przez mieszkańców wieszających obrazy i zdjęcia na ścianach
@grzegorzbarczyk6wp.plbarcz409
@grzegorzbarczyk6wp.plbarcz409 Жыл бұрын
Rozumiem że mówisz o wewnętrznej stronie ściany czyli od srodka
@ms549
@ms549 Жыл бұрын
Dzień dobry, dziękuję za wartościowy film. :-) Pozostaje także kwestia NRO ściany, która jest 3 m / 4m od granicy. Czy ma Pan doświadczenia, jak można uzyskać NRO dla ściany zewnętrznej? Zgodnie z normą PN-B-02867 (do której odsyłają Warunki Techniczne w kwestii ścian zewn.) aby ściana zewnętrzna była klasyfikowana jako NRO - bez wykonywania badań - wszystkie jej elementy składowe muszą mieć klasę minimum A2-s3,d0. Pozdrawiam!
Жыл бұрын
Co do zasady można uzyskać NRO dla budynku szkieletowego. Przykłady: system Steico albo system Siniat z klasyfikacją NRO (np. www.siniat.pl/-/dam/siniat-broszura-konstrukcje-drewniane-11-2021.pdf/pi38021/original/siniat-broszura-konstrukcje-drewniane-11-2021.pdf?v=-927690639 ). W zależności od rozwiązania, wewnątrz można zastosować płyty Fermacell. Najważniejsza jest jednak opinia Starostwa, bo co urząd, to inaczej. :( Ps Aby była jasność - nie proponuję konkretnych produktów, a tylko pokazuję różne rozwiązania.
@ms549
@ms549 Жыл бұрын
@ Dziękuję za wypowiedź. ;-) Prawdę mówiąc, to mam wątpliwości, czy ściany zewnętrzne, które są w tym katalogu można uznać za NRO w całości (nawet nie jest to tam nigdzie tak ujęte, że w całości zostały przebadane jako NRO). NRO są tylko te płyty - a pomija się choćby słupy konstrukcyjne. A zgodnie z normą PN-B-02867 - żeby sciana mogła być uznana za NRO bez badan, to każdy jej składnik musi mieć klasę A2-s3,d0 - czego nie uzyska się żadnym impregnatem w przypadku drewna...
Жыл бұрын
@@ms549 Nie mam dostępu do tej normy więc niestety nie pomogę. Na grupie "Dom szkieletowy" ( facebook.com/groups/674026149763767 ) temat NRO był poruszany wiele razy i budujący nie mieli problemu z uzyskaniem przegrody o odpowiednich parametrach. Proszę użyć wyszukiwarki na grupie. Powodzenia!
@darjuz2361
@darjuz2361 5 ай бұрын
pokazał Pan według mnie poprawny przekrój ściany, który można również powielić na dachu. Mam trudne pytanie a co z podłogą w domu szkieletowym, bo połączenie ocieplenia z wentylacją podłogi to problem duży. Proszę o odpowiedź. Izolacja pozioma nie do końca jest skuteczna, a zabezpieczenie podłogi przed wilgocią w jej konstrukcji to problem dla prawdziwych fachowców. Ja myślałem nawet o tym by nad wełną nie stosować żadnej membrany tylko małą pustkę i bezpośredni deskę podłogową, wszak wilgoć kieruje się do góry.
@tomaszdominik6807
@tomaszdominik6807 Жыл бұрын
Buduje domy od 10 lat . I wiem jedno 10 lat temu stawiali jak potrafili stolarze . Bo kiedyś było tak trzeba uczyć się na błędach . Technologia przyszła do nas z krajów norweskich i w takiej technologii stawiamy . A dziurawienie foli to oszczędność tylko wykonawcy . Technologia szkieletowa jest bardzo dobra . Prawda jest taka że firma domu tobie jak robią to szybko i byle jak . A do sedna czasami warto pójść do kogoś kto pracuje w szkeletach i zapytać o technologię . Osobiście uważam że praca jest tylko dobrze wykonana jak jest przygotowany pracownik z technologi i materoznactwa . Trzeba robić tak żeby nie oszukiwać klienta . A wiem co mówię bo jestem na rynku z 2 lata i nie oszukuję na materiałach i buduje zgodnie z technologią
@mariuszwiszniewski
@mariuszwiszniewski 10 ай бұрын
Ja stoje przed takim wyborem i niestety wiem z doświadczenia orzyjaciol, ze domy murowane maja rowniez pewne slabe punkty podatne na fuszerki ze strony wykonawcy . Aczkolwiek bardzo ciekawy material, bede miał na uwadze kwestie paro izolacji. U mnie wybor na dom szkieletowy padl ttlko ze wzgledu ba czas realizacji, nic wiecej .
@jasiaj3370
@jasiaj3370 5 ай бұрын
Polecam refleksję prze wyborem rodzaju i ustawienia domu w kierunkach , jaka jest działka , usytuowana : uderzenie wiatru , deszcz kierunki uderzenia wody opadowej w ściany ,odprowadzenie wody deszczowej i wreszcie otoczenie ,czy jest dostęp słońca i przewiew . Ludzie budują w ciasnej zabudowie , pod lasem bo pięknie ,ale potem narzekają ,że mają w domach parterowych ciemno . jeżeli dachy mają okapy i zasłania on 1/4 okna od góry ,to będzie ciemno w pochmurne i deszczowe dni . Polska to nie raj ,gdzie Słońca jest tyle, co na Bałkanach ,czy Hiszpanii . Proszę sobie to przemyśleć .
@alig224
@alig224 Жыл бұрын
a dom z bali ocieplany jest czym ?kartonami? Też wełną lub innymi pianowymi metodami więc skończ
@tomaszki2117
@tomaszki2117 9 ай бұрын
Ja planuję właśnie dom szkieletowy z prostej przyczyny.O wiele dłużej utrzymuje ciepło.welna w ścianie , styropian na zewnątrz.Na podłodze będą folie grzewcze na podczerwień , które o wiele lepiej sprawdza się w takim domu.Zachecila mnie też cena , są po prostu tańsze od murowanych.Spedzilem sporo czasu w Skandynawii i tam większość domów to szkieletowe a trzeba też zauważyć że mają gorszy klimat niż nasz :)
@arivaldarivald3212
@arivaldarivald3212 9 ай бұрын
"O wiele dłużej utrzymuje ciepło" Jesteś pewien? Drewno i wełna to dobra izolacja, ale nie akumuluje ciepła. Jedyny akumulator ciepła to będzie podłoga. Bo od fundamentu będziesz i tak odizolowany. Za to mur z cegieł, betonu czy ceramiki potrafi akumulować dużo ciepła. To bardzo stabilizuje temperatury wewnątrz, choć z drugiej strony dłużej zajmuje taż nagrzanie pomieszczeń. A mur i tak musi być zaizolowany z zewnątrz, tak samo jak szkieletowy.
@tomaszki2117
@tomaszki2117 9 ай бұрын
Tylko że mur nie ma wełny w środku :)@@arivaldarivald3212
@arivaldarivald3212
@arivaldarivald3212 9 ай бұрын
@@tomaszki2117 No i co z tego? Ważne jest U całości ściany.
@tomaszki2117
@tomaszki2117 9 ай бұрын
tak kiedyś właśnie mysleli w sredniowieczu m@@arivaldarivald3212
@Miro-rn7qe
@Miro-rn7qe 7 ай бұрын
Dobrze napisałeś w Skadynawii a tu Polska klimat znacznie się rózni a wilgoci coraz wiecej a mrozu brak @@arivaldarivald3212
@rasbutan7888
@rasbutan7888 2 жыл бұрын
A Jeśli szkieleciak ma U na poziomie 0,12-0,11 a tradycyjne zwykle U=0,18 to chyba logiczne, że lepszą opcją jest szkieleciak? Ciut droższy, ale w perspektywie czasu bardziej opłacalny.
2 жыл бұрын
Wszystko się rozchodzi o to "ciut". :) O ile droższy? W jakiej wysokości będą oszczędności? Wyniki będą różne w zależności od przyjętych danych.
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Szkieleciak jest ok ale 90% firm w PL wykonuje je niezgodnie z sztuka...
@pyciar
@pyciar Жыл бұрын
Murowany też można wybudować z takim U. Poza tym ściana to nie wszystko - dzisiaj jest moda na ogromne okna, drzwi tarasowe itd. Straty przez ściany to moze 25% więc oszczędzasz 0.11-0.18 z 25% a koszt podniesienia izolacyjności wysoki.
@GreyDeathVaccine
@GreyDeathVaccine Жыл бұрын
@@Anonymous-PL Nikt ci lepiej nie zbuduje niż ty sam 🙂. Ja będę budować sam, podnajmę jedynie pomocników, ale na razie się edukuję z anglojęzycznych materiałów i zbieram hajs :D
@spokojnyMamut
@spokojnyMamut Жыл бұрын
Nie do końca. 80mkw dachu 116 mkw ścian 9mkw okien 2 mkw drzwi. Tak wygląda typowy kompaktowy dom szkieletowy. Nie ma większego znaczenia czy okna maj u=1 czy 0.5 Ale ma znaczenie cze ściany mają 0.25 czy 0.1
@jakubfrantczak594
@jakubfrantczak594 2 ай бұрын
No a co Pan mysli o izolacji z piany ? Czy wtedy przekrój musi byc zachowany tak jak Pan podal ?
@PNTM400
@PNTM400 Жыл бұрын
Mam dom szkieletowy, przeprowadzam w nim remont, ilość nagromadzonych błędów jest niewyobrażalna. jakimś cudem trzyma się on kupy, ale marzę o dniu, kiedy będę miał murowany dom. Siedzę na kanapie w rogu domu i wiem, że zaraz otworzą się drzwi na drugim końcu domu, bo mi ściana za plecami trzeszczy jak żona wstaje z łóżka w sypialni na drugim końcu domu. Koszmar. Oglądałem filmik z budowy gościa, który moim zdaniem ma bardzo dobre pojęcie o domach szkieletowych, przyszła ulewa zanim położyli dach i wszystko spi......ne. pokrzywiło się po centymetr dwa. Spróbuj sobie gniazdko przenieść o pół metra, całą ścianę trzeba wybebeszać. nie wiem, czy ściany są tak krzywe bo wali się dom, czy poprostu tak je spierniczyli. Ja się czuję jakby ten dom się k...a na mnie mścił za to , że go kupiłem.
@j.6887
@j.6887 Жыл бұрын
Gdyby podał Pan wykonawcę, może byłoby mniej oszukanych tak jak Pan :-).
@miro6079
@miro6079 Жыл бұрын
Mam podobne doświadczenia, niech to ch..j strzeli.
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Dlatego lepiej samemu budować niż kupować. Zrobić pod siebie ale nie pisz że przeniesienie gniazdka to wielki problem. Może dla Ciebie tak . Dla elektryka nie
@BarbaraS7338
@BarbaraS7338 Жыл бұрын
Jakie drewno było zastosowane do szkieletu budyku?
@piotrjewula1797
@piotrjewula1797 10 ай бұрын
To jest tak jak się bieże firmy które nie mają o takich technologiach pojęcia Też miałem styczność z taką firma ale spuściłem ich na drzewo niedostępny ze cena była dużo wyższa to z gorszych materiałów
@demokrataadolfhwmojejwalce5816
@demokrataadolfhwmojejwalce5816 Жыл бұрын
jasne, przepisy rządzący zmienili, trochę pewnie projektanci będą się musieli nauczyć jak dobierać rozwiązania tak żeby się zmieścić , ale pokaż mi budowę która jest tak jak na planach i ten współczynnik wyliczony na papierach w rzeczywistości będzie zbliżony. Wilgoć, punkt rosy itd. to fakt ważne sprawy, kilka lat minęło ale jeszcze sporo z techniki cieplnej pamiętam i może nie będę merytoryki komentował, osobiście majstra który zrobiłby mi wykład jak to się woda skrapla w punkcie rosy w takich temperaturach jak to tam Pan opowiada pozbył bym się bardzo szybko. Od siebie tylko dodam, że trochę tych budów widziałem, wykonawców różnych etapów też, szefów, kierowników i zwykłych robotników, pomocników. Widziałem co goście mówią klientom i co wciskają, a potem jak jest robione (niekoniecznie jak już zrobione bo to zawsze jest cacy), i im bardziej ktoś bajeruje i zgrywa cfaniaka tym gorzej z wykonaniem kluczowych elementów, jestem pewien jednak że nawet niestaranne wykonanie dowolnego elementu dowolnej przegrody może być zupełnie niegroźne, długie lata, tak samo wykonanie wg Pana wytycznych pokazanych na filmie nikomu nie zagwarantuje powstawania zaawansowanego grzyba w przegrodach. Chyba że wszystko co Pan budował co 5 lat było rozebrane i szczegółowo sprawdzone grupą do badań z instytutu budowalnego. I potem ponownie złożone rzecz jasna. Podsumowując, jakby pan miał reklamować piankę do ociepleń i zapewniał że jest niepalna, to o każda kwotę robię zakład że wykonując standardowe czynności budowalne jednak spowoduje pojawienie się ognia. Raz byłem zmuszony zademonstrować klientowi, twierdził że nie potrzeba dodatkowej ochrony poddasza bo ma ocieplanie niepalne, że go naciagam itp. Nie palna to woda jest, co2 też już nie za bardzo i parę innych się znajdzie. Życzę powodzenia i jednak trochę praktycznego doświadczenia oraz więcej zdrowego rozsądku.
@demokrataadolfhwmojejwalce5816
@demokrataadolfhwmojejwalce5816 Жыл бұрын
Jeszcze porada przy wyborze fachowców, przerabiałem znajomemu konstrukcje sufitu w kuchni, bardzo spokojnie robiąc zeszła dniówka , międzyczasie również był też płytkarz, kończył w garażu robotę, powiem tak że nie widziałem wtedy jak te flizy płytki są położone i co jest grane ale gość przy obserwowałem przez godzinę chodził i dorabiał jedną docinkę, w końcu nie wytrzymałem, zagadałem i nawet poszedłem zobaczyć, to powiem tak że chciał połozyć w całości płytkę w rogu, obok instalacja bramy, zarzucone tynkiem byle jak i rury od wody tak że dostępu nie ma i chłop z anielska cierpliwością doszlifowywał jedną płykę (jedna wcześniej pękła). Być może się z kobietą pokłócił bo płacone miał od metra. Pytanie do fachowców - obkładam taras i schody na zewnątrz standardowe materiały w średnich cenach - na ile dajecie gwarancję na usługę?
@dariuszkedzierski4384
@dariuszkedzierski4384 Жыл бұрын
Dom szkieletowy jest prosty w budowie może go wybudować każdy przeczytawszy jedną książkę o takiej budowie, kierownik budowy bez problemu sprawdza tylko stan budowy z projektem, standardem jest technologia szkieletowa różniąca się nielicznie w zależności od USA, Skandynawii, Kluczem do budowy jest dokładność. Kiedy jesteś papudrokiem dom murowany będzie także wilgotny i zagrzybiały. Wadą domów murowanych jest przebudowa i remont. Cokolwiek chcesz zmienić w instalacji lub konstrukcji przechodzić przez masę problemów. W domu drewnianym jest to dziecinnie proste. Zatem dom szkieletowy jak najbardziej.
@skurvoala
@skurvoala Жыл бұрын
Dom szkieletowy jest skomplikowany w budowie. Wymaga bardzo dużej dokładności i wąsko wyspecjalizowanych ekip. Dobrze wybudowany dom szkieletowy to dzieło sztuki i wspaniałe miejsce do mieszkania po o wiele niższych kosztach od bunkra.
@tanku77
@tanku77 Жыл бұрын
"dom szkieletowy jet prosty w budowie (...) przeczytawszy jedną książkę" i potem w tekście "kluczem (...) jest dokładność"... wewnętrzna niespójność/ zaprzeczenie:):) dlaczego nie: przeszczep serca jest całkiem prosty, tutaj też wystarczy przeczytać jedną (lub najwyżej dwie, byle dobre książki), i tutaj w sumie kluczem jest dokładność::):)
@dariuszkedzierski4384
@dariuszkedzierski4384 Жыл бұрын
@@skurvoala Jeżeli do wbicia gwoździa i odmierzania z dokładnością do 2 mm potrzebna jest ekipa to tak :))
@dariuszkedzierski4384
@dariuszkedzierski4384 Жыл бұрын
Jeżeli do wbicia gwoździa i odmierzania z dokładnością do 2 mm potrzebna jest ekipa to tak :
11 ай бұрын
"Dom szkieletowy jest prosty w budowie może go wybudować każdy przeczytawszy jedną książkę o takiej budowie" Chrońmy klientów przed wykonawcami, którzy biorą się za budowę domów po przeczytaniu jednej książki...
@bezpiecznafotowoltaika
@bezpiecznafotowoltaika 9 ай бұрын
Generalnie jest to całkowita nieprawda! Mam uprawnienia do budowy domów szkieletowych z USA najwyższej klasy A, tam zaprojektowałem i zbudowałem ponad 200domów , sam mieszkam w PL w takim domu od 12 lat i uważam że jest to najlepsza technologia budowy domów o ile zastosujemy przepisy budowlane IBC i BOCA . Samoróbki psują dobra opinie domów szkieletowych , to tak jakby ktoś ze złomu skompletował auto w dużej mierze marki np VW i potem opowiadał na YT że VW to kiepskie auto . Litości , drogi autorze odsyłam do przeczytania najnowszej wersji International Building Code a potem może pan polemizować na tematy domów szkieletowych
9 ай бұрын
Przedstawia Pan punkt wykonawcy, a ja - inwestora. Przedstawia Pan sytuację w USA, a ja w Polsce. W materiale nie krytykuję technologii szkieletowej (pod koniec filmu mówię wprost, że to dobra technologia), ale nie polecam jej w Polsce (!) z uwagi na mały wybór wykonawców, kierowników budów i projektantów oraz chaos informacyjny, którego nie potrzebuje osoba budująca swój pierwszy dom. Kilka dni temu obejrzałem wszystkie Pana filmy (mamy wspólnego znajomego). Dziękuję za wiedzę, którą Pan przekazuje. Na pewno cieszy Pana każdy merytoryczny komentarz na Pańskim kanale. Ja także chciałbym, aby komentarze pod moimi filmami były merytoryczne, a nie ograniczały się do napisania: "to całkowita nieprawda, bo w USA jest inaczej", bo to nie pozwala na jakąkolwiek dyskusję.
@user-xb5zu6zu7j
@user-xb5zu6zu7j 3 ай бұрын
Kazdy widzial filmy po huraganach w USA gdzie z domow zostalo kupa smieci. To sa szalasy a nie domy.
@skurvoala
@skurvoala 2 ай бұрын
Każdy polski dom murowany nie przetrwałby również takiego huraganu. Nie ma szans. Dodatkowo Amerykanie w pasie tornad budują domy lekkie i je ubezpieczają, bo wiedzą że nie ma sensu stawiać fortec, skoro w każdej chwili może je zabrać wiatr. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.​@@user-xb5zu6zu7j
@Rafal2553
@Rafal2553 2 ай бұрын
@@user-xb5zu6zu7j Czy u nas są tornada? Prawidłowo wybudowany dom z odpowiednim "dociążeniem" wytrzyma każdy huragan w Polsce.
@alchemik2010
@alchemik2010 Ай бұрын
@@Rafal2553 W USA w takich domach mieszka biedota. Amerykanie biorą kredyt na 30 lat, a po 30 latach dom nadaje się do generalnego remontu albo do wyburzenia. Po za tym największa zachorowalność na nowotwory jest właśnie w USA nie tylko z powodu chemii w jedzeniu ale chemii jaką nasączone są dykta i paździerz.
@andrzejogonowski3837
@andrzejogonowski3837 11 ай бұрын
Wysilasz, robisz obliczenia, a wilgoci nie wiesz nic! Przyjedź do NYC w lato zobaczysz co to jest wilgotności, przyjedź rowniez zimą, zobaczysz co to Wygwizdów zimowy. A domy sa suche.
@robertbogucki3651
@robertbogucki3651 Жыл бұрын
Dobre :) duża ilość wykonawców w technologii murowanej " pijaków i ukrainców bez pojęcia " . Następny dom jaki będę budował to będzie to dom szkieletowy. Ciekawe dlaczego Skandynawowie budują domy szkieletowe i nie dbają o akumulacje ścian
Жыл бұрын
Zapewne dlatego, że mają znacznie łatwiejszy wybór firm i wykonawców specjalizujących się w tej technologii. W Polsce o to znacznie trudniej.
@serus164
@serus164 Жыл бұрын
Fajny filmik, ale polecam przetrzeć obiektyw na następny raz, bo powidoki są rozpraszające ;)
Жыл бұрын
Fakt - zapamiętam! :)
@andrzejzajst8533
@andrzejzajst8533 Жыл бұрын
Jezeli chodzi o domy szkieletowe to rzeczysiscie da sie je zrobic duzo szybciej. Moze to jest roznica 6 miescy, ale 6 miesiecy, a rok budowy to duza roznica. Oczywiscie reklamy reklamami - naciagaja co sie da - ale w tradycyjnym budownictwie mamy przerwy techonogiczne. Do domu szkieletowego mozna sie wprowadzic w przeciagu roku od wbicia pierwszej lopaty, do tradycyjnego szanse sa nikle. Plyta fundamentowa to juz jest duzym przyspieszeniem prac - tym bardziej jak ktos juz od razy zalewa podlogowke to odchodzi 1-2 dni wylewek i miesiac przerwy technologicznej. Tylko to mozna tez zrobic przy tradycyjnej budowie. 2 tygodnie na prace ziemne i przygotowanie plyty z instalacjami i zalanie plyty, 4 tygodnie przerwa technologiczna. I tu zaczyna sie przewaga szkieletowych - bo budowe domu liczy sie w tygodniach (jak z prefabrykatow to pojedynczych tygodniach), a tradycyjnie w miesiacach - gdzie dochodza przerwy technologiczne w przypadku zalewaniu slupow i wiencow oraz stropow przy kazdej kontygnacji. Budynek 2 pietra tradycyjny to powiedzmy po 3 tygodnie murowania, szalowania, zbrojenia na pietro i po 5 tygodni na przerwy technologiczne - czyli wyjdzie 4 miesiace. W szkieletowym te same prace wyja w mniej niz miesiac z prefabrykatow. Pozniej dach - to jest podobnie - tyle, ze jak firmy szkieletowe prefabrykuja to tez prefabrykuja dach. Liczmy wszedzie miesiac. Dalej ocieplenie - przy tradycyjnym do kleju na szaro bedzie to miesiac lub wiecej. Przy szkieletowym tydziej - bo zamuka sie welne czy inny material przed obiciem scian. Instalacje - w tradycyjnym z 3 tygodnie (elektryk i hydraulik pracuje rownolegle). W tradycyjnym to jest pociagniecie przewodow/rur i tyle - tydzien pracy. Mamy juz ocieplona konstrukcje i wychodzi 16 tygodni dla szkieletu oraz 33 dla tradycyjnej - przy zalozeniu plyty z podlogowka, wiec i tak miesiac na wylewki oszczedzamy, a dach w szkieletowym moglby byc szybszy. I dalsza przewaga szkieletu - obijamy pltami G-K, szpachla na laczeniach i mozna malowac / ukladac plytki - 2 tygodnie. Tradycyjnie - tynki - tydzien roboty i 4 tygodnie schniecia, znim sie cos zacznie.. Nie liczylem wstawiania okien, drzwi i nie licze wykonczenioweki - choc kilka rzeczy da sie zrobic latwiej przy szkieletowym - jak zabudowa wnek itp. Ostatecznie wychodzi, ze w 18 tygodni - w okolo 4 miesiace jestesmy w stanie wykanczac i urzadzac dom, da sie to jeszcze pewnie o 2-3 tygodnie skrocic jak wszystko sie dopnie. Znajoma zaczela budowac wiosna, a we wrzesniu sie wprowadzila do w pelni umeblowanego domu. Przy tradycyjnym mamy 37 tygodni czyli 8,5 miesiaca - a jak dolozymy fundament tradycyjny i wylewki to 10 miesiecy - pod warunkiem, ze wchodzi ekipa za ekipa, nie ma obsow i przestojow - bo w praktyce najwiecej czasu sie czeka i najwiekszy problem to skoordynowanie prac. W szkieletowym plus jest taki, ze wiekszosc prac robi jedna ekipa i samo sobie wszystko koordynuja - zwykle tez kierownika budowy maja swojego i usuga jest kompleksowa - zaczynaja jak jest plyta i oddaja praktycznie stan deweloperski. Przy tradycyjnej budowie sa etapy, rozne ekipy i rozne problemy. Rzeczywisty problem moglby byc ze znalezieniem ekipy - ale jak buduje sie bardziej skomplikowany dom to wcale nie jest takie proste znalezienie ekipy, ktora sobie poradzi. Sam wybralem wykonawce, ani nie najtanszego, ani nie najdrozszego - ale takiego co popatrzyl na projekt i powiedzial: "zrobimy" i zrobili - jak ktos jojczyl o przeprojektowaniu stropow czy, ze duzo zbrojen to dziekowalem. Wiekszosc ekip z ktorymi rozmawialem nie przekonala mnie, ze dadza rade - ogolnie dwie w miare dostepne ekipy z kilkunastu przekonaly mnie, ze sa w stanie dobrze to zrobic i Kierownik Budowy sam powowiedzial, ze przy takim projekcie mozna duzo spieprzyc, a oni sie znaja na robocie. Na inne dobre ekipy czas oczekiwania rok i wiecej. Jezeli chodzio o uslugi poprowadzenia budowy do stanu deweloperskiego lub dalej to przy tradycyjnej technologii tez sa bardzo drogie. Firmy budujace od A do Z chcialy o 30% wieciej niz wychodzilo by to ze stawek poszczegolnych ekip i przy kilku rzeczach na skroty - wiec za to sie placi najwiecej. Pomimo o wiele mniejszych nakladow pracy domy szkieletowa nie wychodza jakos taniej - kwestia wysokich marz. Sam zdecydowalem sie na budowe tradycyjna bez kompromisow przy konstrukcji - ma to byc dom na pokolenia. Jednak budynek gospodarczo-uzytkowt chce zrobic w technologii szkieletowej i sobie o tym czytam. Przy domku parterowym < 30m2, z dachem jednospadowym. Wybieram konstrukcje szkieletowa, bo pomoze mi sasiad ciesla i zajmie to o wiele mniej czasu oraz pieniedzy przy samodzielnej budowie. Przy takim malym matrazu tez mozna uzyc najleprzych materialow - bo duzo ich nie zejdzie i roznice w cenach nie beda duze.
11 ай бұрын
Dzięki za obszerny komentarz!
@egonolsen9507
@egonolsen9507 Жыл бұрын
Dobrze mówisz po polsku
@marekborkowski1084
@marekborkowski1084 Жыл бұрын
Koszt budowy domu szkieletowego = co najmniej kosztowi domu murowanemu gdzie ogrzewanie płaszczyznowe jest bardziej właściwe , preferowane i narzucane przez UE -pompy ciepła będą lepiej współpracowały z budynkami o mniejszej bezwładności cieplnej i większej akumulacyjności cieplnej
@zbigniewkwiatek5797
@zbigniewkwiatek5797 Жыл бұрын
Dlaczego w skansenach ,górach są domy z bala???? Warunki techniczne są po to abyś wydał fortunę na dom
@pinkupinku3006
@pinkupinku3006 11 ай бұрын
Dom z bala, to dom drewniany dom szkieletowy do dom nie drewniany tylko z szkieletem o strukturze drewnianej
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Namnorzylo się tych obibokow na budowach. Kierownik budowy np. W Niemczech nie ma kierowników budowy dla domku jednorodzinnego. Architekt statyk ma dostać 5% wartosci domu I wpads od czasu do czasu zobaczyc czy idzie dobrze. W Irlandii od dziesiątków lat buduje się tzw extention tj. przybudówka domi do 40m2 beż zezwolenia., budujesz jak chcesz beż kierownika budowy ale tylko parter. Na 2 piętro potrzebne są już plany do zatwierdzenia i wydania zgody.
@nowy5
@nowy5 3 ай бұрын
tak, a teraz realia, tam nawet na zmianę koloru rynny potrzebujesz zgodę rady miejskiej i wszystkich sąsiadów, a nie budujesz jak chcesz
@piotrjewula1797
@piotrjewula1797 10 ай бұрын
Ja mieszkam w domu 120m2 z prefabrykatów ogrzewam gazem znajomi maja ta sama powierzchnie tylko murowany i płaca raz wiecej za gaz dom taksamo ocieplony ta sama gruboscia steropianu
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 10 ай бұрын
W komentarzach jest wiele zarzutów do autora że ten się nie zna bo krytycy pracowali kilka miesięcy na zachodzie przy budowie i wiedzą lepiej. Proponuję im sprawdzenie w słowniku definicji słowa roztropek. :D To że na zachodzie mają dłuższą tradycje w budowie w tej technologi nie oznacza że tam nie ma partaczy. :) tam też jest partactwo porównywalne z naszym polskim. Tak więc może się okazać i często tak jest że ci co tak krytykują utwierdzeni w słuszności o swojej fachowości są jedynie uczniami kiepskich nauczycieli. :D A co do tej tradycji np. że w Stanach od wieków się tak buduje, to jest olbrzymi skót myślowy.:D
@stanislawjaneczko9955
@stanislawjaneczko9955 10 ай бұрын
komentarz goscia ktory cale zycie mieszka w bloku i o szkieletowce tylko slyszal
10 ай бұрын
Dziękuję za komentarz. :)
@maniek24681
@maniek24681 8 ай бұрын
Jaka wilgoć? Przecież teraz jest drewno konstrukcyjna impregnowane ciśnieniowo czyli impregnat jest w całym przekroju krokwy. Spróbuj zostawić murowany dom bez plastiku na ścianach „styropianu” to grzyb na ścianach będzie wam mówił dzień dobry co ranek.
@PR-fs9os
@PR-fs9os Жыл бұрын
Dlatego do takich domow niezbedna jest rekuperacja , wymiana powietrza.
@tobik719
@tobik719 Жыл бұрын
Obecnie bez mechanicznej wentylacji trudno osiągnąć poziom wymagany przez normy. Przy domach niskoenergetycznych / pasywnych nie ma innej opcji. Dom szkieletowy jest konstrukcją, która oddycha. Zniszczenie izolacji termiczne, czy konstrukcji z powodów w/w bez błędów budowlanych, jest niemożliwe. Komentując autora, dobrze wybudowany dom może posłużyć kilkadziesiąt lat... są domy w takiej technologii, które stoją ponad wiek. Buduje się takie domy w częściach świata, gdzie wilgotność powietrza wykańcza ludzi, a budynki stoją.
@Miro-rn7qe
@Miro-rn7qe 7 ай бұрын
@@tobik719 Zaraz zaraz w jakich wilgotnych krajach, domy szkieletowe ok ale tam gdzie mróz i ciepło nie wilgotność
@tobik719
@tobik719 7 ай бұрын
północ Europy, budownictwo szkieletowe kwitnie od dawna.@@Miro-rn7qe
@lechjaniszewski
@lechjaniszewski 10 ай бұрын
Zrobisz vlog nt. dlaczego nie warto budować domu murowanego ? Bo przeciesz nie masz nic do murowanej.
10 ай бұрын
Nagrałem ostatnio film o najczęstszych błędach przy budowie domu - film dotyczy głównie domów murowanych.
@m2jinvestments92
@m2jinvestments92 10 ай бұрын
Jak się Pan nie zna to proszę się nie wypowiadać , każda technologia ma swoje wady i plusy A co do ekip budowlanych w tradycyjnej technologi to jest dopiero porażka jak partacz partacza pogania. Krótkie pytanie a jaka grubość izolacji w ścianie aby punkt rosy był jak domu murowanym jak Pan zasugerował I jeszcze jedno gdzie Pan znajdzie w domach tradycyjnych paroizolacji na ścianach ?
@ejaejaejaej
@ejaejaejaej Ай бұрын
Tak, tylko efektem tego, że do budowy domu murowanego można wziąć ekipę z ulicy będzie niska jakość wykonania, więc nie widzę tu zysku. Argumenty z problemem ze znalezieniem ekipy czy projektanta są po prostu naciągane - tak samo trudno znaleźć dobre ekipy czy projektantów do domów w klasycznych technologiach. Co do czasu budowy - jak już weżmiemy naszych murarzy z ulicy, to potem będziemy musieli 4 razy po nich poprawiać, a to zajmie czas. Znacznie szybciej wziąć firmę, która buduje szkieletowo od płyty fundamentowej po dach.
@wiecznieglodny5440
@wiecznieglodny5440 2 жыл бұрын
Trafiłem tutaj przypadkiem, ostatnio sporo zgłębiam temat szkieletowek zarówno tych budowanych w Polsce jak i we Francji . Film jak dla mnie trochę ogólnikowy, czy płyta konstrukcyjna jest otwarta dyfuzyjnie? To raz. 2. Temat i materiały są już tak bardzo zaawansowane a w temacie ani słowa o panelach Steico np na zewnątrz jako dodatkowe ocieplenie, a do tego z włókien drzewnych. 3. Niby coś tam o izolacji było powiedziane tu o jakiejś wełnie, tu styropianie ale ani słowa co najlepiej wybrac, w PL wszyscy klepią wełne a w lecie później piekarnik, tutaj jak ktoś klepie wełnę mineralna zamiast drzewnej to odpada z góry, dobrze wiemy jak oddycha drewno a jak wełna mineralna. 4. Czy np stosując od zewnątrz panele steico a od środka OSB konstrukcja nie jest stabilniejsza a do tego płyta osb spowalnia nam przepływ pary. 5. Odnośnie tłumaczeń na temat kondensacji pary, i mało czytelnego schematu, warto zastosować program UBAKUS jest on w wersji niemieckiej, francuskiej i pewnie też ang. Jeżeli w wybranej przez nas przegrodzie jest ryzyko kondensacji pary program nam o tym powie. Przekrój ścian możemy sami dobrowolnie ustawiac, zostaje wyliczane R, U i wiele innych cennych wskazówek. Pozdrawiam 😉
2 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Także polecam program Ubakus - bardzo przydatny! Co do pozostałych punktów: film jest skierowany do osób, które dopiero zastanawiają się nad wyborem technologii. Nie jestem ekspertem, aby ocenić, które rozwiązania są poprawne, ale zwracam uwagę na to, że każde rozwiązanie znajduje swoich zwolenników i krytyków. Mnogość rozwiązań powala i to przed chaosem informacyjnym przestrzegam w materiale. Panele Steico są dobrym produktem, ale ich zastosowanie można ocenić w kontekście całej przegrody, natomiast płyta OSB nie powinna być stosowana w celu spowalniania przepływu pary, ponieważ zawilgocona płyta OSB po wyschnięciu ma gorsze parametry. Więcej o tym: facebook.com/Teoria-Ciesielstwa-102866034925599. Pozdrawiam :)
@vantage3154
@vantage3154 2 жыл бұрын
"dobrze wiemy jak oddycha drewno a jak wełna mineralna" - proszę autora o rozwinięcie zdania, wełna ma wysoką paroprzepuszczalność jeśli o to chodzi, izolacyjność termiczną też można porównać, a nie wiem czy wełna drzewna ma większy opór cieplny niż wełna mineralna.
@wieslawkolacz6405
@wieslawkolacz6405 Жыл бұрын
W stu procentach się z panem z gazem
@-ClayMan-
@-ClayMan- 10 ай бұрын
Najlepiej wykonać sobie dom z drewna księżycowego.
@olo1299
@olo1299 3 ай бұрын
Jakiekolwiek inne drewno nawet na ławkę cmentarną się nie nadaje.
@barteklewanski2905
@barteklewanski2905 Жыл бұрын
O rety jak temat po macoszemu potraktowany i z duża ilością uproszczeń.... Nie ma idealnej technologii każda ma swoje zalety i wady ale prezentowana opinia mam wrażenie wynika z dużych braków w wiedzy w temacie. Musze się zgodzić z punktem pierwszym, że brak jest specjalistów tyle że w kwestii budowania budynków murowanych można powiedzieć podobnie. Choć budownictwo szkieletowe umożliwia popełnienie większej ilości błędów. Ludzie którzy proponują EPS na elewacji ( czy to w tradycyjnym czy w murowanym budownictwie ) nie wiedza co mówią. EPS jest stasowany bo jest relatywnie tani ale jest niepoprawnym rozwiązaniem. Mieszkanie w termosie nawet dobrze wentylowanym jest mieszkaniem w termosie. Natomiast sama ściana murowa również przyjmuje wilgoć z powietrza i ta wilgoć zostaje w ścianie. W przypadku kiedy mamy zaburzenia w wentylacji to możemy mieć dość szybko problem. Nie jest to problem budownictwa drewnianego. WT to jedno praktyka to drugie. Proszę pamiętać ze warunki techniczne a właściwie obliczenia które się do nich przyjmuje są pewnego rodzaju uproszczeniem, często wykrzywiającym rzeczywistość. Nawet obliczenia dla budynków certyfikowanych np darmstadt zawierają pewne uproszczenia które w nie współgrają z rzeczywistymi pomiarami niestety. Energooszczędność domów drewnianych nie da się policzyć korzystając z wymagać zawartych w WT. Głowna zaleta domów o konstrukcji szkieletowej czasem wada jest ich mała pojemność cieplna czyli mała bezwładność. W sytuacji kiedy rodzina opuszcza dom z rana ( dzieci idą do szkoły, rodzice do pracy ) możemy pozwolić na obniżenie temperatury w domu do np 16 stopni w efekcie znacznie oszczędzamy na ogrzewaniu. Po powrocie do takiego domu temperaturę można bardzo szybko podnieść do żądanej temperatury bez wielkich nakładów energetycznych. W sytuacji tradycyjnego budownictwa najpierw musimy wygrzać mury żeby podnieść temperaturę w efekcie takie zabiegi nie dają wielkich oszczędności. Oczywiście w przypadku kiedy jeden z domowników jest cały czas w domu to różnicy na rachunkach nie będzie. W kwestii radzenia sobie z wilgocią w przegrodach to nawiązując do wypowiedzi mojej z początku. Czy to budownictwo tradycyjne czy murowane to podstawą jest to by od strony wewnętrznej znajdowały się materiały o najwyższym oporze dyfuzyjnym a im bliżej zewnętrznej o najniższym oporze dyfuzyjnym. Niestety ciągle żyjemy w świecie gdzie cena czyni cuda. W efekcie ocieplamy EPS-em. Firmy "produkujące" domy drewniane używają płyty OSB od zewnątrz a gro firm sprzedaje domy bez fundamentu by przyciągnąć klienta .... Proszę następnym razem zasięgnąć trochę więcej przed publikacja takiego filmu. Pozdrawiam
Жыл бұрын
1. Tak, budownictwo szkieletowe umożliwia popełnienie większej ilości błędów, a mniejsza liczba specjalistów wynika z mniejszej liczby stawianych budynków w tej technologii. Procentowa liczba specjalistów jest - podejrzewam - podobna niezależnie od technologii. 2. To mit, że mała pojemność cieplna oznacza niskie rachunki za ogrzewanie. O małej pojemności cieplnej pisałem m.in. na blogu: blog.poradnik-budowlany.com/dlaczego-nie-polecam-domow-szkieletowych-odpowiedz-na-krytyke/ oraz w filmie kzbin.info/www/bejne/i2PIm2WIpdGqp80 Zachęcam także do przeczytania dyskusji z Panem Bogumiłem (pod drugim filmem). Warto pamiętać, że mała pojemność cieplna może też być wadą: w przypadku awarii źródła ciepła, dom wychłodzi się bardzo szybko. Awaria w domu murowanym jest mniej odczuwalna - mieszkańcom będzie ciepło przez długi czas (zależny od temp. zewnętrznej). W domu szkieletowym znacznie szybciej odczujemy zmianę temperatury. 3. "Niestety ciągle żyjemy w świecie gdzie cena czyni cuda. W efekcie ocieplamy EPS-em. Firmy "produkujące" domy drewniane używają płyty OSB od zewnątrz a gro firm sprzedaje domy bez fundamentu by przyciągnąć klienta ...." Zgadzam się i o tym także mówię w filmie. Pozdrawiam
@g2ucio
@g2ucio Жыл бұрын
Witam 5 lat już mieszkamy w szkielecie i szczerze cieszę się, że nie zdecydowałem się na murowany. Taki dom wychodzi taniej, szybciej a ogrzewanie dosłownie grosze jeśli ktoś myśli. Wszelkie styropiany itd nie nadają się do szkieletu i nie należy tego nawet uwzględniać moim zdaniem. Z wykonawcami, projektantami i kierownikiem budowy nie ma żadnych problemów. Jedyne co nie zostało powiedziane to drewno do budowy. Broń Boże nie nasze drewno! Ponieważ jest totalnie złej jakości. Jeśli szkielet to tylko skandynawskie z zimowego wyrębu. Osobiście polecam takie domy. Pozdrawiam
@kosmattt
@kosmattt Жыл бұрын
Jaka firma budowała Ci domek?
11 ай бұрын
" Taki dom wychodzi taniej" Nie wątpię, że mogłeś wybudować swój dom taniej, ale nie możesz twierdzić, że domy szkieletowe są z założenia tańsze. O ile taniej? Czy przed budową porównywałeś koszty budowy w różnych technologiach?
@TomaszGunia555
@TomaszGunia555 4 ай бұрын
Ile błędów i nie wiem czy celowych niedopowiedzeń to głowa mała. Łącznie z tym przekrojem. W jaki niby sposób cegła wypalana jest eko? Przekrój ściany murowanej powoduje że jest ona grubsza przez co budynek ma mniej powierzchni użytkowej (przy ok 120 m2 to prawie 9 m2), czyli dodatkowy pokój. Zgodzę się że może być ciężko znaleźć kierownika albo inspektora, ale ze mało wykonawców? Może 15 lat temu było na prawdę mało, ale teraz to rynek warty prawie 3 mld złotych, niby mało w skali całego rynku budowlanego ale w budownictwie jednorodzinnym to już nie są wyjątki.
@UrbexInMyMind
@UrbexInMyMind Жыл бұрын
Chętnie bym zobaczył film z porównaniem technologii izodom 2000 w odniesieniu do innych tradycyjnych technologii.
@wieslawkolacz6405
@wieslawkolacz6405 Жыл бұрын
Ja osobiście z pustaków styropianowych w domu nie postawił tam naprawdę trzeba zadbać o wentylacji całkowitą
@arkadiuszjabonski8978
@arkadiuszjabonski8978 6 ай бұрын
Dlatego budujemy Domy szkieletowe wedlug istniejacych i opracowanych systemow jak np.Norweski wtedy na kazdym etapie wiemy jak i co i z czego mamy to wykonac
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Niestety 90% szkieleciakow w PL jest wykonywana niezgodnie z sztuka i to jest najgorsze.. taniej i szybciej czyli styropian , osb i podziurawiona paroizolacja...
@gj5676
@gj5676 Жыл бұрын
Murowanych też ;)
@demokrataadolfhwmojejwalce5816
@demokrataadolfhwmojejwalce5816 Жыл бұрын
Zaczyna się nieźle, ale robisz to samo i potem zleceniodawcy samu brną w wątpliwe rozwiązania. Majster Mario czy jakoś tak, jak mi gość pokazał bo nakupil jakiegoś śmiga bo się opiera na teście kolesia co prezentuje się dosyć nieźle, pokazuje testuje różne warianty, super, no to gość policzył sobie ile mu wejdzie gipsu wg tego co tam opakowania podają, no wyszło że masa z jakas tasma niedosc że wytrzymuje tyle że można chodzić, nie peknie chyba żeby młotkiem walić. Mam gipsiaza który kilometry z płyt zrobił, wziąłem go na domek sufit podwieszany duża powierzchnia salon z kuchnią, okna wielkie wszystko widać będzie to wziął ode mnie, cała kasa za metraż dla niego taka mamy umowę. Szpachle potrafi kłaść tak że nie ma po nim później jakichś telefonów od klientów że poprawka, chyba że klient chce bardzo coś co jest głupota wtedy to jasno jest powiedwiane i spisane. I powiem tak, tak się męczył z tym Śmigiem zebynie był stratny dostał więcej niż było z metrów ode mnie. Śmiga nie chce widzieć, może ktoś wie jak to g. kłaść i wyszlifowac, robione tak jak instrukcja podana, dokupione te dziadostwa co zaleca grunty, papier, poprosiłem nawet drugiego znajomego żeby spróbował jak nam nie szło, wyśmiał nas. No trudno warstwę trzeba dokończyć, brakło tego g. nie wiem jak roducent to liczy naile to starcza, ale wyszło pół z tego na pierwszej warstwie a tam gdzie papierek był to było na nowo kilka łączy robione bo się to nie trzymało jak wyschło to ten papierek swoim życiem. Ok może były błędy, dokupione na resztę sufitu zaczyna robić i dzwoni że to ma coś rzadsze, przyjeżdżam patr,ymy na resztę smiga to może tak ma być ale kur.. jedno rzadkie drugie gęste pomieszane i wg przepisu producenta. Chłop wkurw. Powiedzalem niech robi po swojemu i ile mu przywieść, starter finisz poszed jakoś to wyszlifował, śmiga ślizgała sie zyrafa na 80 nawet, koszmar.
@grzegorzkrawczak6448
@grzegorzkrawczak6448 Ай бұрын
Poruszę jeszcze jeden aspekt warunkujący decyzję o wyborze technologii budowy domu - nie doczekałem się go w filmie. Chodzi mianowicie o sposób finansowania budowy i planowany czas jej trwania. Technologia szkieletowa wymaga zgromadzenia całkowitej kwoty zaraz na początku budowy i przeprowadzenia jej w jak najkrótszym czasie, bowiem nie znosi ona długotrwałych przerw. Jeśli zatem mogą pojawić się kłopoty finansowe w trakcie budowy - a nawet jeśli zakładamy, że nie korzystamy z kredytu, a budować będziemy tzw systemem gospodarczym, z przerwami trwającymi nawet kilka miesięcy, to nie wybierajmy technologii szkieletowej. Do tego znacznie lepiej nadaje się nasza, polska technologia tradycyjna.
@XYZ-qb7iu
@XYZ-qb7iu 29 күн бұрын
12:07 Tylko mnie to tak zastanawia bo większość ludzi i tak ma głęboko gdzieś takie żeczy bo i tak opierdzielą styropianem i ściana w środku sobie gnije
@user-xb5zu6zu7j
@user-xb5zu6zu7j 3 ай бұрын
W UK szkieleciaki sa podstawowym typem nowych domow. Jednym slowe sa to domy "kartonowe" gdzie sklejka, plyta pilsniowa i ciekie deseczki sa oblozone izolacja i murowane bloczkami betonowymi na 10cm grubosci. Szczesliwy ten kto tu nie mieszkal.
@xyzxyz1795
@xyzxyz1795 2 ай бұрын
- tak, to zwyczajne kurniki. Angole domów innych nie znają i nie widzieli. Na prawdziwe domy murowane ich po prostu nie stać. Nie każdy jest księciem, lordem, królem, który łupi lud poddany (podatkami).
@zbigniewkwiatek5797
@zbigniewkwiatek5797 Жыл бұрын
Głupoty gadasz mój pradziadek wziął piłę siekierę dwóch pomocników sam zbudował dom
@patrycjapasia
@patrycjapasia Жыл бұрын
Panie Sławku, co Pan myśli o domach prefabrykowanych betonowych i keramzytobetonowych? Czy gdziekolwiek jest może Pana wypowiedź na ten temat? Bardzo proszę o odpowiedź. Widzę straszny chaos informacyjny, nigdzie nie mogę się dowiedzieć rzetelnych, szczerych informacji na ten temat. Bardzo chcemy z mężem zbudować nasz pierwszy domek za pieniądze ciężko zebrane przez dwie rodziny, pragnę żebyśmy dokonali dobrego wyboru.
11 ай бұрын
O różnych technologiach budowy rozmawialiśmy w tym podcaście: kzbin.info/www/bejne/gIHbpoZrjLGmaKs Wiem, że różnych możliwości jest bardzo dużo - jeżeli będą pytania, to proszę o komentarz pod podcastem. :)
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Wtrącę że w Skandynawii 80% domków jednorodzinnych jest drewnianych a większość w technice szkieletowej i ludzie jakoś nie marzną a wilgoci ich nie atakuje. Fachowców brak bo za granicą pracują ale jak ktoś chce zostać fachowcem to na zachód do roboty i po paru miesiącach jest się już fachowcem uzupełniając wiedzę z internetu. Tylko nie od takich specjalistów jak ten na tym kanale
@goobo2
@goobo2 Жыл бұрын
Takie dziwne czasy nastały że specjaliści bez kompetencji rosną jak grzyby po deszczu.
@melkartpl
@melkartpl Жыл бұрын
Prawda jest taka,że w wielu takich domach jest wilgoć i grzyb i trzeba uważać, bardzo uważać. Znajoma wybudowała nowy dom, gdzie praktycznie grzyb się zaczął od samego początku. Oczywiście wada, ale budowa w Szwecji przez fachowców.
@wieslawkolacz6405
@wieslawkolacz6405 Жыл бұрын
100% się z panem zgodzę ten pan co daje wykład jak się stawia to trzeba najpierw się samemu nauczyć praktycznie bo teoretycznie można wszystko z tej rozmowy wynika że to są złe technologie absolutnie nie ma pan racji
@eftef_bieszczady
@eftef_bieszczady Жыл бұрын
Domy szkieletowe moze nadaja sie w cieple miejsca bez zim, w kazdych innych warunkach gdzie jest zima ,z czasem zawsze cos gnije, wilgoc sie pojawia, grzyb itd , facet ma bardzo duzo racji.
@karolfraczkiewicz9110
@karolfraczkiewicz9110 Жыл бұрын
Nawet powiedziałbym ze 90% domów w Szwecji to drewniane domy szkieletowe, a czemu nie buduje się tam domów murowanych ? A właśnie dlatego ze domy szkieletowe są dużo cieplejsze , jest w nich duzo mniej wilgoci niż domu murowanym. Szwedzi ogólnie maja bzika na punkcie drewna, nie zapomnę miny Szweda który usłyszał ze 90% okien w Polsce to okna drewniane. Puknął się w głowę i powiedział ze wolałby naprawiać swoje drewniane okna co roku niż założyć raz plastiki i miał w tym 100% racji. I pisze to jako ktoś kto mieszkał tam ponad 10 lat i miał okazje poznać zalety ich budownictwa na własnej skórze. W Szwecji beton jest tylko na mieszkania socjalne
@lukaszrybakdaderman
@lukaszrybakdaderman Жыл бұрын
17 lat pracuje przy projektowaniu i budowie domów szkieletowych w Skandynawii...widzę, że pana wypowiedzi są ewidentnie zmanipulowane w kierunku dyskredytacji szkieletów. Aż mnie uszy bolą od tego steku bzdur! Radzę przejechać się po Skandynawii i zobaczyć jakie domy się buduje, jak mieszka i ile kosztuje ogrzanie...problemy poruszone w filmie nie istnieją pod warunkiem, że domy projektują fachowcy, materiały są właściwe i rzetelni monterzy te domy potem montują. W Polsce większość robi się półśrodkami i potem są problemy. Scena porównania cenników jest śmieszna bo ma się tak samo do domów w technologi murowanej jak i szkieletowej. Można zbudować z g**na i przykryć papą ocieplić styro i z zewnątrz będzie to samo...a można z materiałów w górnej półki z wielokrotną różnicą w cenie. Prawda jest taka, że w PL jest to technologia mało znana... brak dużej ilości wykonawców z certyfikatami jak to jest w Skandynawii, a do tego rozwiązania i materiały przeznaczone do tych domów, są dość drogie bo wykonują je firmy z krajów jak Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania, Niemcy USA i Canada.... gdzie pracownik nie pracuje za miskę ryżu a priorytetem jest jakość i ekologia a nie jak w PL najniższa cena bo inaczej Janusz ani Grażyna nie zapłaci ... więc albo albo... Moja rada taka .... jak cię stać to - szkieletowy dom pasywny ... są już dobre firmy w PL co to ogarną ale kolejka długa z tego co wiem... ale najpierw wybierz się do Skandynawii w zimę na narty z rodziną i pomieszkaj w takim domku przez tydzień lub dwa a nie będziesz chciał słyszeć o murowańcu...
Жыл бұрын
"Aż mnie uszy bolą od tego steku bzdur!" Jak zwykle - czekam na konkretne zarzuty. Na razie pod moim filmem znajdują się negatywne komentarze pochodzące głównie od osób, które zawodowo zajmują się tą technologią... "Radzę przejechać się po Skandynawii " Interesuje mnie Polska i mój film dotyczy budowy domów w Polsce. "problemy poruszone w filmie nie istnieją pod warunkiem, że domy projektują fachowcy, materiały są właściwe i rzetelni monterzy te domy potem montują. W Polsce większość robi się półśrodkami i potem są problemy." Czyli się zgadzamy! Mój film nie jest krytyką technologii szkieletowej! Technologia jest świetna, ale co z tego, jeżeli jest problem z wyborem dobrych wykonawców, kierowników budów i projektantów w Polsce? "Scena porównania cenników jest śmieszna bo ma się tak samo do domów w technologi murowanej jak i szkieletowej." O co chodzi? Jaka scena porównania cenników? Świetnie, że w Skandynawii buduje się domy szkieletowe! Jesteśmy jednak w Polsce, w której - zacytuję Pański komentarz - "jest to technologia (szkieletowa) mało znana... brak dużej ilości wykonawców z certyfikatami jak to jest w Skandynawii," I właśnie dokładnie o tym mówię w filmie.
@drivingdude8849
@drivingdude8849 Жыл бұрын
@ Jako ktos kto przez 10 lat byl wlascicielem firmy budowlanej w US zgadzam sie w 100% z Lukas R. Planuje w przyszlym roku powrot do Polski i jezeli zdecyduje sie na budowe domu a nie kupienie mieszkania od developera to napewno zbuduje go w konstrukcji szkieletowej. Jezeli chodzi natomiast o "konkretne zarzuty" to przedstawienie ich jest poprostu niemozliwe w komentarzach. PEACE!
@jarosawgorecki8620
@jarosawgorecki8620 Жыл бұрын
Troche bzdury nikt mi nie powie , że dom murowany ma taki sam klimat jak dom z bali 🙄😳 nie ma i nie bedzie miał
@PNTM400
@PNTM400 Жыл бұрын
Dom szkieletowy niestety też takiego klimatu jak dom z bali nie posiada a często nieuczciwie się je reklamuje jako dom z dobrym klimatem.
@romantyborowski237
@romantyborowski237 Жыл бұрын
@@PNTM400 Pewnie sucho aż w oczy gryzie.
@PROinstal
@PROinstal Жыл бұрын
Nie cierpię wełny !!!
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
Co Ty chłopie wygadujesz? Jak zrobienie fundamentu z płytą trwa więcej niż JEDEN TYDZIEN to się takich partaczy wyrzuca z roboty.
@lechjaniszewski
@lechjaniszewski 10 ай бұрын
wejdź na standardy (normy) skandynawskie lub kanadyjskie i nie wprowadzaj lidzi w błąd. A jedyną zasadą jest zasada dyfuzyjności przegród zewnętrznych. Kup szkolenie, naucz się po czym przekazuj dalej.
10 ай бұрын
A ja cierpliwie proszę o argumenty - jakie informacje wprowadzają w błąd? Ps Jakie szkolenie?
@kpwlek
@kpwlek Жыл бұрын
a fundament to nie jest jakos 2-3 tygodnie? Ekipa do wykonania domu szkieletowego... Donkey to zrobi w US to robia od wiekow i jakos daja rade a Polak nie da rady? Jesli jest sie ciapciusiem w rurkach ktory dzwoni po elektryka zeby ci zarowke zmienil to napewno nie dasz rady nic zrobic ( i to nie tylko w sensie budowania) Swoja droga Polacy to sa mistrze swiata w komplikowaniu sobie zycia...
@marekduczman
@marekduczman Жыл бұрын
Uważam, że dom szkieletowy to bardzo prosta konstrukcja. Zamierzam budować taki domek własnymi rękoma. W myśl zasady "chcesz mieć coś zrobione dobrze-zrób to sam". Ekipy potrafią spierdolić dosłownie wszystko. A budując samemu jest dłużej, ale pewniej. A dom szkieletowy jednak łatwiej postawić samemu, niż murowańca.
@kpwlek
@kpwlek Жыл бұрын
@@marekduczman a pewnie ze tak. to jak zawsze jest komplikowane przez firmy ktore chca na tym kase walic ile wlezie... ( ze niby takie trudne etc etc... Wybudowalem dom w UK tak samo jak swoje biuro w ogrodzie ( normalna technika)... stoi juz 10 lat. Pracuje w IT i nie jestem budowlancem. Proste jak rypanie w tancu.
@tomaszwisniewski6672
@tomaszwisniewski6672 Ай бұрын
Wymyśla Pan problemy! Jest Pan wyjątkowo stronniczy. Wszystko opiera Pan na "może", "jest ryzyko", "czasami" i "jeżeli". A samo porównanie czasu budowy domu tradycyjnego i szkieletowego ewidentnie odsłania intencje autora. Od 2012r. mieszkam w domu szkieletowym. Żadna poruszana przez Pana kwestia nie stanowi realnego problemu. Na żadnym etapie. Wystarczyło porównać kilka ofert.
@mareksobkiewicz5512
@mareksobkiewicz5512 Жыл бұрын
A ile dni przepracowałeś na budowie z kielnia w ręku czy piła i lle domów sam postawiłeś ale jako majster a nie biały kolnierzyk?
@viral634
@viral634 Жыл бұрын
Ja to bym się o lata pytał, nie o dni. Za komuny, do egzamin na mistrza można było podejść po 5 latach praktyki.
@tsaicio
@tsaicio 5 ай бұрын
Dom szkieletowy i ściana z drewno-gliny. To moj cel. Zrobię sam.
@jankamobilka7372
@jankamobilka7372 3 ай бұрын
Ściana z drewno gliny...proszę coś więcej na ten temat i gdzie kupić. Dziekuje
@agaka4014
@agaka4014 4 ай бұрын
W US wszystkie domy są takie, nawet budują bardominium, drewniane domy są zdrowsze od betonu.
@przemo3651
@przemo3651 Ай бұрын
Zdrowsze ale nie na psychikę :-) Poza tym nie jesteśmy w stanach. U nas domy szkieletowe są gorsze od murowanych bo nie ma tradycji i wiedzy o ich budowie. Dlatego lepiej postawić na sprawdzone rozwiązanie i sprawdzone firmy.
@balcerowicz7990
@balcerowicz7990 11 ай бұрын
Generalnie w technologii tradycyjnej jest popełniana kupa błedów wykonawczych ale one nie uwidaczniają sie szybko. Są mostki cieplne rysuje sciany czy sufity [w polsce sie pindoli że budynek osiada a tak nie powinno byc tylko spierniczony jest plan lub wykonastwo brak badan zageszczenia gruntu inne materiały itp] a budynki murowane robia w większiści ekipy z łapanki i w części niestety alkoholicy. Tak sie u nas przyjęło i tyle. W pseudodrewniaku szybko wyłazi fuszerka i dlatego firmy gonią w tradycyjny😂. Znakeźć dobrą, dokładną ekipe budowlana w jednej i drugiej technoligii jest tak samo trudno.
11 ай бұрын
"w polsce sie pindoli że budynek osiada a tak nie powinno byc tylko spierniczony jest plan lub wykonastwo brak badan zageszczenia gruntu inne materiały itp" Zgadzam się. Jest popełnianych mnóstwo błędów podczas wykonywania fundamentów zarówno w domach szkieletowych jak i murowanych. "a budynki murowane robia w większiści ekipy z łapanki i w części niestety alkoholicy. " Może 10 - 15 lat temu, ale teraz? Mam wrażenie, że się znacznie poprawiło i na budowach są tylko śladowe ilości alkoholu. "W pseudodrewniaku szybko wyłazi fuszerka i dlatego firmy gonią w tradycyjny😂." Możliwe, ale o tym właśnie mówię - budowa domu murowanego wybacza więcej błędów.
@bogdanbogdan1673
@bogdanbogdan1673 7 ай бұрын
Źle zatytułowany film. Ma być "nie polecam domów szkieletowych bo sie na nich nie znam"
7 ай бұрын
:)
@skurvoala
@skurvoala 2 ай бұрын
W punkt. Pan ma zerowe pojęcie lub bliskie zeru.
@s7v7nmile34
@s7v7nmile34 2 жыл бұрын
uszy mi krwawią pozdrawiam z kraju gdzie 99% domów jest z drewna :) CONTRACTOR
2 жыл бұрын
Sam chętnie zamieszkałbym w domu z drewna. :) Nie krytykuję technologii, ale zwracam uwagę na szum informacyjny. Ktoś, kto chce wybudować dom szkieletowy szybko się dowie, że jest stosowanych kilkadziesiąt rodzajów przegród. Które rozwiązania są dobre, a które nie? Jak porównać oferty? Którą firmę wybrać? Jeżeli ktoś nie widzi zalet związanych z domem szkieletowym, to proponuję, aby wybudował dom murowany. Tylko tyle. :)
@pinkupinku3006
@pinkupinku3006 11 ай бұрын
Dom szkieletowy nie jest z drewna ma tylko konstrukcję szkieletową drewnianą, płyta, OSB to już nie drewno no chyba, że se deskami opierdolisz
@krzysztofwilk6311
@krzysztofwilk6311 Ай бұрын
No dobrze ale czy jest jakaś firma w Polsce która dobrze buduje domy szkieletowe Jakaś dobra Przecież musi być jakaś dobra firma znacie taką
@danziger6433
@danziger6433 Жыл бұрын
Pierdu, pierdu ja wybudowalem dom szkieletowy parterowy o wymiarach 7,5x12m na fundamencie punktowym sam przy pomocy jednego pomocnika ( pare razy było dwóch)w trzy miesiące!!! Izolacja podłogi : piana PUR zamknięto komórkowa , dachu to piana PUR otwarto komórkowa, ściany :15 cm wełna i płyta OSB 18mm i styropian 10cm do tego wewnątrz płyta karton/gips na konstrukcji stelażowej tzw. ruszt instalacyjny. Podłoga płyta OSB 24mm od wewnątrz i 18mm poszycie zewnętrzne plus folią przeciw wiatrowa.Ogrzewanie kominek 11KW wolnostojacy na Pellet z płaszczem wodnym. Okna trzy szybowe. Zużycie pelletu to 300 kg na miesiąc!!!!!!!!!!! Na dachu mam zainstalowaną fotowoltaike a wodę ogrzewam podgrzewaczem przepływowym 11KW. Dom ciepły i przytulny. Pozdrawiam.
Жыл бұрын
Ekstra! Ale o co chodzi z tym "pierdu, pierdu"? :) Tak, dom szkieletowy można wybudować szybko, a dom rekreacyjny - bo o takim piszesz skoro masz fundament punktowy - jeszcze szybciej. Ogrzewanie: dom 90 m2 po zewnętrznej to ok. 75 m2 powierzchni użytkowej. Zużycie 300 kg pelletu miesięcznie na samo ogrzewanie jest możliwe podczas ciepłej zimy. Ile zużywasz pelletu podczas całego sezonu grzewczego?
@danziger6433
@danziger6433 Жыл бұрын
@ A od kiedy to dom na fundamencie punktowym jest tylko domem rekreacyjnym 😄Chyba że tylko w Polsce tak jest😄 Skąd te wyliczenia że mój dom ma powierzchni użytkowej tylko 70m2??😃 Jak już wcześniej napisałem to powierzchnia mojego domu 12mx7, 5m tj. 90m2. Na zewnątrz do ma wymiar ok. 8,2m x 12,7m .W moim domu nie ma kotłowni tylko małe pomieszczenie o wym. 1mx2m na miotle, odkurzacz i rozdzielnie elektryczną😆do tego dochodzą ścianki działowe to jest około 84 m2 powierzchni mieszkalnej plus nieużytkowane niskie poddasze służące jako stryszek na zbędne rzeczy. A co się tyczy pelletu to średnie roczne zużycie pomiędzy 1300-1600kg. Pozdrawiam niedowiarka. A i dodam jeszcze że przepracowałem w budownictwie ponad czterdzieści lat, z tego trzydzieści lat na zachodzie i doświadczenie zawodowe mam.
Жыл бұрын
@@danziger6433 "Chyba że tylko w Polsce tak jest😄" - rozmawiamy o budownictwie szkieletowym w Polsce. :) "Skąd te wyliczenia że mój dom ma powierzchni użytkowej tylko 70m2??" - napisałeś, że dom ma wymiary 7,5x12 m więc założyłem, że to wymiar zewnętrzny. "W moim domu nie ma kotłowni tylko małe pomieszczenie o wym. 1mx2m na miotle" - w którym miejscu umiejscowiłeś piec? PS 1300 - 1600 kg pelletu jest wiarygodną wartością.
@danziger6433
@danziger6433 Жыл бұрын
@ Nie czytasz uważnie tego co napisałem 🤔Ja nie mam pieca tylko kominek wolnostojący w salonie z płaszczem wodnym!!! O tym już wspomniałem na samym początku. Dodam jeszcze w kwestii ogrzewania że od strony południowej mam powietrzny kolektor słoneczny który dogrzewa dom ciepłym powietrzem ale tylko w dni słoneczne. W Polsce jest to rzadko stosowane a szkoda 🙂
Жыл бұрын
@@danziger6433 Masz rację. :) Miłego wieczoru.
@DomBezKredytu843
@DomBezKredytu843 Жыл бұрын
Super informacje Sub i łapka leci
Жыл бұрын
Dzięki!
@sebastianhasiuk3127
@sebastianhasiuk3127 Жыл бұрын
Ja bym zaczął jaką szkole skończyłeś ? Żeby tu dyskutowa
11 ай бұрын
A jaką szkołę powinienem ukończyć? Jeżeli chcesz dyskutować, to zachęcam do zadawania pytań.
@booniehat2056
@booniehat2056 27 күн бұрын
Widać, ze leci Pan kompletnie po ogolnikach. Dom ekologiczny to znaczy nie tylko tyle co zdrowy dla samego uzytkownika ale proces wytwarzania materialow na jego budowe jest ekologiczny dla srodowiska. Tutaj musisz przeanalizować jak powstaje styropian najczesciej uzywany w budownictwie tradycyjnym, ile chemii budowlanej znajduje sie w tynkach i zaprawach murarskich, jaki jest minimalny okres od zakonczenia prac do wprowdzenia sie tak aby czlowiek nie musial wdychać odparowywujacej chemi. Kompletnie nierzetelny filmik, jak juz Pan wspomnial o "styropianie wewnatrz szkieletu" to uznalem ze dalsze sluchanie jest bezowocne.
@avanke
@avanke Жыл бұрын
A Pan na jaką technologię przy budowie swojego domu się zdecydował? A może mieszka Pan na strzeżonym blokowisku i jest Pan super teoretykiem?
Жыл бұрын
Wybrałem dom murowany - leier thermopor 25 P+W. Teoretykiem nie jestem, a z moich kursów skorzystało już 800 osób. Zapraszam na www.jaksiewybudowac.pl
@avanke
@avanke Жыл бұрын
@ aaaa, to Pan kursy sprzedaje. Jest Pan teoretykiem bo zbudowałeś typie jeden dom, a resztę swojej działalności oparłeś o gadanie na temat budowania. Walisz cyferkami, wykresami a prawda jest taka że farmazonisz. Jedni 160m2 ogrzewają 2,5tony peletu mając 23*C, drudzy potrzebują 6 ton. Ale Ty zamiast empirycznie przekonać się o tym będziesz bredził o wykresach i cyfrach. Niczym nie różnisz się od lekarza na garnuszku przedstawiciela handlowego Big farmy.
Жыл бұрын
@@avanke Ok, a teraz proszę o konkrety - z którymi informacjami się nie zgadzasz? Na pewno możemy porozmawiać na poziomie, prawda?
@avanke
@avanke Жыл бұрын
@ ahhh, no tak. Teraz mam punkt po punkcie wypisać i szczegółowo opisać każde zagadnienie bo inaczej to nie merytoryczna rozmowa. Budowa domu 160m2 od fundamentów pod klucz w 7 miesięcy, ogrzewanie 2,5tony peletu plus kominek typu koza. Dziękuję i dowidzenia a cyferki, wykresy i udowadnianie handlowcowi że jest handlowcem zostaw sobie.
Жыл бұрын
@@avanke Ale z czym właściwie polemizujesz? Budowa domu szkieletowego jest możliwa w 7 miesięcy. Z jakimi tezami się nie zgadzasz?
@radek3452
@radek3452 Жыл бұрын
najlepszym miernikiem dla wszystkiego myślę że jest popyt i to dla wszystkiego
@magneto79lif
@magneto79lif Жыл бұрын
tak,, najlepiej mury betony i ławy na 15m do ziemi ,ludzie! kazda technonolg ma swoje wady i zalety ,jak dom szkieletowy jest wykonany dobrze to przetrwa dom murowany i odwrotnie ,nara
Жыл бұрын
Zgadza się. :)
@ZiemiaObiecanaVLOG
@ZiemiaObiecanaVLOG 3 ай бұрын
Dom murowany z tego co obserwuje kanały ludzi, którzy zdecydowali się na tę technologię, powstają od 18 do 24 miesięcy. Domy szklieletowe z reguły od 4 do 5 miesięcy. Nawet po wylaniu płyty fundamentowej, nie trzeba czekać pełnych 28 dni, bo konstrukcja szekieletowa jest ułamkiem cieżaru ścian murowanych. Zatem większość wykonawców z pracami wchodzi na płyty fundamentowe po 10-14 dniach. Nie mówiąc już o wysezonowaniu murów, tynków, ogromnej ilości wilgoci, której trzeba dać czas na odparowanie. A co do ekoligii to w moim mniemaniu budowa domu murowanego jest niewspółmienie bardziej obciażająca środowisko. Cementownie są jednymi z największych producentów CO2. W przypadku domu szkieletowego produktów cementopochodnych jest znacząco mniej.
@Roman-jk5bt
@Roman-jk5bt 11 ай бұрын
Najlepszy murowany bunkier . Oklejony styropianem. Mieszkam w Skandynawii 20 lat w szkieletowym i murowanego nie chce widziec. Na 6 mc zimy 2 m2 drzewa na opal . W zimie mam 24 st.😂😂😂
11 ай бұрын
1. Gdyby dom był murowany, to zużycie drzewa byłoby podobne. 2. W filmie podkreślam, że omawiam sytuację w Polsce.
@staho9796
@staho9796 10 ай бұрын
Mieszkam w Oslo w drewniaku 65mkw 3 osoby orzewanie włączam dopiero przy minus -5! Byłem zszokowany że tak są ciepłe.
@raduss5245
@raduss5245 3 ай бұрын
​Niestety do końca tak nie jest. Byłem również przekonany że zużycie będzie identyczne jeśli zastosujemy taka sama grubość ocieplenia itd.Zmienikem zdanie podczas pobytu w dwóch domach jednego dnia. 1 dom tradycyjny ,murowany z betonu komórkowego natomiast drugi szkielet (chyba wełna w przegrodzie). Domy dobrze ocieplone,dobre okna ale bez ogrzewania. Różnica temperatury w środku około 8stopni. ​@
@dexter1336
@dexter1336 6 ай бұрын
Witam , to jest film w stylu nie kupuj zachodniego samochodu lub ciągnika ,bo części drogie, nie ma mechaników którzy się na tym znają itd. Lepiej jeździć całe życie polonezem części tanie i na każdym podwórku można go naprawić .W sumie to nie warto czytać książek bo trzeba się nauczyć czytać.Takie filmy niepotrzebnie zniechęcają do naprawdę wartej uwagi technologii.Wysokiej kultury budowania wymagają obie technologie ale w Polsce przyjęło się ze w technologi "tradycyjnej " budować może każdy.
6 ай бұрын
Porównanie nie jest trafne, ponieważ - podążając za analogią - mamy w Polsce dobre samochody, dostępne do nich części i rzetelnych mechaników. "Wysokiej kultury budowania wymagają obie technologie ale w Polsce przyjęło się ze w technologi "tradycyjnej " budować może każdy." Zgadzam się. Każda technologia wymaga dobrych wykonawców, a o błędów podczas budowy domów murowanych opowiadam w kolejnym filmie.
@Patryk6750
@Patryk6750 4 ай бұрын
Też mnie te szkieletowe nie przekonują. W ogóle cena ta sama, więc lepiej wybrać solidniejszy
@wacawborowski
@wacawborowski 4 ай бұрын
​@@kreciq_kluto problem działka podmokla na takim terenie ława powinna być szeroka i zbrojona
@wacawborowski
@wacawborowski 4 ай бұрын
@@kreciq_klu to ława slaba . Dom może stoi na żyle wodnej
@wacawborowski
@wacawborowski 4 ай бұрын
@@kreciq_klu w Finlandii spędziłem 10lat . Ja uważam że murowany bezpieczniejszy nie jest łatwo palny i stabilny. U mnie ściana gruba 48cm
@wacawborowski
@wacawborowski 4 ай бұрын
@@kreciq_klu mnie jest obojętnie co kto buduje tylko podam przykład u Ojca dom z 70roku ściany gazobeton instalacja elektryczna aluminium paliła się dwa razy zero problemu a co by było jakby był drewniany? Pewnie ktoś powie że teraz jest instalacja miedź podwójna izolacja. Jak wspomniałem wcześniej w moim domu ściany zewnętrzne 48 cm +Izolacja 8cm . Od godziny 21 do godziny 7 w piecu się nie pali bo ściany akumulacją ciepło. Latem chłodno i tak solidnie zbudowany dom postoi setki lat. To już dawniejsze domy z bali są trwalsze od szkieletowych. Myślę że dom szkieletowy nie jest tani. Ja na budowie domu nie oszczedzalem bo to ma służyć pokoleniem
@wacawborowski
@wacawborowski 4 ай бұрын
@@kreciq_klu tak zgadzam się
@marekzybert4715
@marekzybert4715 10 ай бұрын
Co ty pieprzysz o wilgoci tą tabele wstać sobie. Ja je buduje ponad 10 lat. Jakoś nikt nie ma problemu a mieszkam w Szwecji
@przemo3651
@przemo3651 Ай бұрын
Nie ma problemu bo ty budujesz a nie miszakasz w tym co wybodowałeś :-P
@ukasz4848
@ukasz4848 Жыл бұрын
czy autor powołuje się na jakiekolwiek źródła? Wykresy bez opisów wykonane w Excelu są nieszczególnie przekonujące
11 ай бұрын
Jakich źródeł potrzebujesz? W Excelu narysowałem wykresy dotyczące rozkładu temperatury w przegrodzie. Tutaj znajdziesz więcej informacji: blog.poradnik-budowlany.com/co-to-jest-lambda-wspolczynnik-przenikania-ciepla-wspolczynnik-r-opor-cieplny-dyfuzja-pary-wodnej/
@ukasz4848
@ukasz4848 11 ай бұрын
@ chodzi mi właśnie o to, że narysował Pan wykresy w Excelu - nie powołuje się Pan na żadne badania. Nie podaje Pan danych na jakich opiera Pan te wykresy. Film wygląda jakby przedstawiał Pan własną opinię w taki sposób, żeby wyglądała jak fakty, ale faktów brakuje. Odpowiadając na pytanie zadanie w odpowiedzi - chodzi mi o podanie badań i prac naukowych z zakresu danych, na których podstawie wykonał Pan wykresy.
@XYZ-qb7iu
@XYZ-qb7iu 29 күн бұрын
Nie stosuj w domu kartongipsów a w ruszt nie wciskaj wełny chyba że chcesz mieć astmę i żeby ciągle cię coś swędziało
@bebxxx9748
@bebxxx9748 5 ай бұрын
11,53 min, 90% procent WILGOTNOŚCI nie celsjusza
5 ай бұрын
Dzięki. W tym miejscu filmu jest podpis /errata w prawym dolnym rogu.
@viral634
@viral634 Жыл бұрын
Dziwię się negatywnym komentarzom pod tym filmem. Chłopak mówi wyraźnie, że nie poleca - bo jest mniej ludzi którzy się na niej znają i że budowa tradycyjna pozwala na więcej błędów. Z czym tu się kur... nie zgodzić ?
Жыл бұрын
Dzięki! Też się na początku dziwiłem, ale wytłumaczenie jest proste - negatywne komentarze są pisane przez osoby zajmujące się zawodowo tą technologią. Szkoda tylko, że niewiele komentarzy jest merytorycznych...
@demokrataadolfhwmojejwalce5816
@demokrataadolfhwmojejwalce5816 Жыл бұрын
I konkluzja, ten pan mario może ma rękę, tylko kiedy on na budowach pracuje albo kiedy śpi bo filmów ma tyle licząc nagrywanie montaż obróbkę a do tego zakupy materiałów, najgorsze że ludzie to oglądają i wierzą, teraz po akcji już obczajam co on tam testuje i jak klient mi to narzuca to szybką pilka , wybiera pan z moich opcji jak nie to dziekujuje i się zwijam. Weźcie się ludzie ogarnijcie bezmysle gościowi wierzyć bo filmiki kręci zawodowo żeby było wiarygodnie to łykacie to. Ten smig to wie nadaje ale konkretne sytuację, wyjątkowo tak bo raz dwa małe wiadro wziąłem zamiast gipsu zwykłego. A tym co twierdzą że sufit nie pęka to nie prawda, pęka jak go maluje chlop wg filmiku i super porad. Tyle marnotrastwa widziałem przez doradców anonimów to mnie nie zdziwi już nic. Wszyscy mądrzy nie lubią porad, a zazwyczaj kończy się poprawkami i poprawkami i przez upór mało kto się przyzna. Przez żyrandol i malowanie za wczasu farba magnatekiem poszło w kosz z 2k jak facet podsumował swoje wyczyny bo ma farbę przecież odporna na brud, wytrzymała... jak się u tych inteligentach robi z video wiedzą dobierali wykonawców po których jak my wchodzimy to odkrywa się kwiatki, brak paroizolacji przy oknach standard, a jak po informa ji że trzeba poprawić doszczelnic i dokupić material nie są chętni to tam na pewno będzie sobie coś żyło, ale od mieszkania szczelnie folia, dodatkowo klejona tak że można zrobić ocieplenie wylewki i podlogowke i potem kłaść płyty rzez innych, ja przyjechałem sprawdziłem każda powierzchnie foli czy jest para po wylewkach 3 4 razy, do lata ani kropli. Uszczelnianie czasowo wyszło że szok, sam w końcu robiłem, te które elektryk czy tam inny porobił otworki w foli to też zaklejalem, nieraz się straci na robocie ale nauczka zostaję. Bye fachmani
@sergiuszmon.5056
@sergiuszmon.5056 Жыл бұрын
gościu nie ma pojęcia o budowie szkieleciaka porównuje mòj 100 m i znajomego murowany 100 m roczne zużycie energii do ogrzania około 60 procent różnicy sam byłem w szoku
Жыл бұрын
Dziwnym trafem przy takich dyskusjach zawsze podawane są takie nieweryfikowalne ogólniki bez żadnych szczegółów dotyczących projektu, lokalizacji itp. Czy dom znajomego ma taką samą powierzchnię? Taką samą kubaturę? Czy jest wybudowany w tej samej lokalizacji i jest tak samo zorientowany według stron świata? Każdy parametr wpływa na zapotrzebowanie energii do ogrzania! I właśnie o tym mówię w filmie: nie jest prawdą, że dom szkieletowy z założenia jest bardziej ekonomiczny od domu murowanego. PS Możliwe wytłumaczenia, że w tym konkretnym domu szkieletowym zużycie energii jest o 60% niższe niż w konkretnym domu należącego do znajomego: - Znajomy budował się dawno temu i ma mało izolacji na ścianach, podłodze i dachu, - Znajomy ma poddasze użytkowe, - Znajomy mieszka z dużą rodziną i lubi wysoką temperaturę, - Porównywane są rachunki za ogrzewanie, a nie zapotrzebowanie na energię (np. znajomy używa nieekonomicznego źródła energii, a w domu szkieletowym jest fotowoltaik) - Znajomy ma dużo dużych przeszkleń. A prawdopodobnie ten "znajomy" po prostu nie istnieje.
@kwadratowyzajac
@kwadratowyzajac Жыл бұрын
@ podpisuje się pod całym sercem. Nie ma 2 takich samych budynków!
@topbuddomyszkieletowe9161
@topbuddomyszkieletowe9161 Жыл бұрын
Trudno przyjąć Pana argumenty i przyznać, że omawiane przez Pana zagadnienia są regułą. kzbin.info/www/bejne/aJXEm3qJdq1rn80
Жыл бұрын
Odniosłem się do wszystkich uwag w komentarzu pod Pańskim filmem. Umieszczam go także poniżej, ale proponuję, aby dyskusja toczyła się na Pańskim kanale. Dziękuję za przedstawienie Pańskiego punktu widzenia. Wniósł Pan cenny głos do dyskusji i żałuję, że nie obejrzałem filmu wcześniej. Poniżej omawiam każdy z poruszonych punktów: 1) "Każdy dom jest energooszczędny" Tak. Każdy dom wybudowany w tych czasach - niezależnie od technologii - jest domem energooszczędnym. Zobowiązują do tego Warunki Techniczne z 2021 roku. Podaje Pan przykład domu murowanego nieenergooszczędnego, jakim jest budowa z Porothermu 25 cm + 15 cm styropianu i podaje zapotrzebowanie na energię w wysokości 120 kWh/m2 Wkradło się tu kilka błędów i niedopowiedzeń: - Dom murowany z pustaka ceramicznego + 15 cm styropianu ledwo, ledwo spełnia warunki WT 2021. Wystarczy użyć styropianu o lambdzie 0,04, aby dom nie spełniał wymagań! (U ściany jest większe od 0,2). Dlaczego nie podał Pan innego przykładu domu murowanego, np. betonu komórkowego zaizolowanego styropianem 20 cm o niskiej lambdzie? - Nie ma możliwości, aby dom budowany po 2021 roku miał zapotrzebowanie na energię w wysokości 120 kWh/m2/rok! Nie tylko nie pozwalają na to przepisy, ale po prostu straty energii przez ściany nie są tak duże. Domy o tak wysokim zapotrzebowaniu były budowane 30 lat temu… - Domy Pańskiej firmy mają w standardzie 60 kWh/m2/rok i jest to wartość, którą bez problemu można uzyskać przy domu murowanym. - Twierdzi Pan, że wartość 60 kWh/m2/rok w domu szkieletowym można obniżyć do 40 kWh/m2/rok stosując okna dwukomorowe zamiast jednokomorowych oraz dobrą stolarkę drzwiową. Nie ma takiej możliwości, aby zmiana stolarki obniżyła zapotrzebowanie na energię aż o 1/3 skoro łączne, całkowite straty przez okna i drzwi są znacznie niższe. Nawet zamurowanie wszystkich okien i drzwi nie przyniesie takich oszczędności. Jeżeli miał Pan na myśli inne sposoby na obniżenie zapotrzebowania o 20 kWh/m2/rok, to te same sposoby można zastosować w domu murowanym. 2) "Dom szkieletowy to szybkie wychłodzenie i nagrzanie budynku" Zgadzam się. Może być to zaletą, jak i wadą: - W domu letniskowym to zaleta. Przyjeżdżamy do wychłodzonego domu w piątek o 17 i błyskawicznie zwiększamy temperaturę. Komfortowo. - W domu jednorodzinnym - różnie. Niska akumulacja energii jest zaletą, jeżeli np. często pracujemy poza domem lub nie używamy wszystkich pomieszczeń. Może też być wadą: w przypadku awarii źródła ciepła, dom wychłodzi się bardzo szybko. Awaria w domu murowanym jest mniej odczuwalna - mieszkańcom będzie ciepło przez długi czas (zależny od temp. zewnętrznej). W domu szkieletowym szybciej odczujemy zmianę temperatury. 3) "Proszę wychłodzić w zimie dom murowany do poziomu 12 stopni" Czy mieszkał Pan w nowoczesnym domu murowanym? Gdy jadę na wakacje, obniżam temperaturę wewnętrzną i ustawiam pompę ciepła w taki sposób, aby było ciepło po moim powrocie. Problem z dogrzaniem domu murowanego może występować przy ogrzewaniu domu pelletem lub ekogroszkiem, kiedy trzeba fizycznie załadować kocioł. Na szczęście w nowych domach coraz częściej rezygnuje się z takich źródeł energii i kupuje się takie, którymi da się sterować. Zgadzam się, że wysoka akumulacja energii w tym konkretnym przypadku (wyjazd na wakacje) jest wadą domu murowanego: jeżeli wyjeżdżam na wakacje i wyłączam ogrzewanie w domu murowanym, to tracę energię zaakumulowaną w ścianach. Natomiast procentowa strata energii jest niewielka (ułamek procenta) w stosunku do energii wykorzystanej podczas całego sezonu grzewczego. 4) Ekologia. Ma Pan rację - zdecydowanie zbyt pobieżnie potraktowałem ten temat. Wyciągam wnioski i kolejne materiały przygotuję staranniej. 5) "Czas realizacji" Kilka niejasności: - Określiłem, że czas budowy domu szkieletowego wymaga realizacji fundamentów i że nie każda firma podaje tę informację w swoim cenniku. Na Pańskiej stronie jest informacja, że koszt wykonania domu szkieletowego (koszt za 1 m2) nie uwzględnia kosztu wykonania fundamentów i to jest rzetelne podejście. - Twierdzę, że czas budowy domu szkieletowego wynosi ok. 4-6 miesięcy krócej niż budowa domu murowanego. Pan twierdzi, że czas budowy domu szkieletowego wynosi 4-6 miesięcy (dom do 100 m2) lub 5-7 miesięcy (powyżej 100) i że w wyjątkowych przypadkach terminy mogą być dłuższe. Nie ma tutaj sprzeczności. Czas wybudowania domu murowanego do stanu „pod wykończenie” wynosi od 8 do 12 miesięcy kalendarzowych. Podaje Pan, że budowa domu murowanego do stanu deweloperskiego wynosi 1,5 - 2 lata, ale to absurdalnie długie terminy. Oczywiście możliwe, że ktoś tak długo buduje dom, ale problemem jest brak funduszy, złe zarządzanie, kłopot z wykonawcami lub pech, ale powodem tak długich terminów nie jest wybór technologii! Podaje Pan przykład domu 100 m2. Dom murowany o takiej powierzchni (np. dom parterowy z dachem dwuspadowym) można zacząć budować wiosną i wprowadzić się do niego na święta. Nie ma potrzeby zimowania domu murowanego, jeżeli zostały wykonane badania geotechniczne, został przygotowany dobrty projekt, a wykonawca wykonał fundamenty zgodnie z projektem. Tym niemniej - dom szkieletowy powstanie szybciej. A dokładnie: dom szkieletowy budowany za pomocą jednej, dobrej firmy, powstanie ok. 4-6 miesięcy krócej niż dom murowany budowany za pomocą jednej, dobrej firmy. 6) „System gospodarski” Porównuje Pan budowę domu szkieletowego jedną firmą do budowy systemem gospodarskim. To nie ma nic wspólnego z wybraną technologią budowy. Inwestor zdecydowany na budowę domu jedną (dobrą) firmą, będzie tak samo zadowolony niezależnie od technologii. 7) „Brak kontroli” Tak, brakuje dobrych kierowników budów, którzy znają się na szkieletówkach. Cieszę się, że Pański klient otrzymuje kierownika „w cenie”. Kierownika, który jest zarazem projektantem. Ufam, że jest to rzetelna, sprawdzona osoba i proszę kolejnych słów nie brać do siebie - w żadnym przypadku poniższe słowa nie są wymierzone w Pańską stronę. Osobom, które budują się jedną firmą angażującą swojego kierownika budowy (a tak jest najczęściej), proponuję zaangażować do współpracy inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie kontrolował budowę w Waszym imieniu. Kierownik budowy zaangażowany przez wykonawcę według przepisów jest obiektywny, w praktyce jest niestety różnie. Znam budowy na których kierownika nie ma, bo nie widzi on potrzeby, bo „znają się z wykonawcą od 10 lat i wie, że wszystko jest dobrze”. Dla swojego bezpieczeństwa warto zapewnić na budowie kontrolę kogoś, kto jest po naszej stronie. Nie polecam też angażować kierownika budowy, który jest projektantem naszego domu. Potrzebujemy na budowie kogoś, kto będzie obiektywny i wyłapie ewentualne błędy projektowe. 8) „Poziom standardu i przekroje ścian” Cieszę się, że zgadzamy się, że poziom niektórych wykonawców jest karygodny i panuje mętlik z uwagi na różne przekroje ścian. Zgadzam się, że należy wybrać firmę z dużym doświadczeniem. Problem z którym spotkają się najczęściej moi kursanci jest następujący: „Chciałem budować dom szkieletowy. Mam 8 ofert i każda przedstawia inna rozwiązania. Wszystkie firmy są rzetelne i mają dobre referencje. Jak mam wybrać dobrą ofertę, skoro każda z firm zachwala swoje rozwiązania, a krytykuje inne?” Czy w środku ściany może być płyta OSB? A na zewnątrz? Czy powinien być ruszt instalacyjny? Styropian, wełna, a może płyty? Czy jest wiatroizolacja? Każdy wykonawca ma argumenty za tym i innym rozwiązaniem. Nawet wśród osób, które budują od lat dobrze, nie ma jednoznacznego stanowiska, jak ma wyglądać prawidłowy przekrój ściany. W moim filmie ostrzegam przed tym chaosem informacyjnym. 9) „W domu murowanym nawet z fotowoltaką i pompą ciepła nie ma możliwości ograniczenia kosztów do 0” Nieprawda. Można wybudować dom murowany - pasywny. Można też bez wielkiego problemu wybudować dom energooszczędny i mieć minimalne rachunki za energię elektryczną. Można też bez problemu wybudować dom szkieletowy, który będzie drogi w utrzymaniu. Technologia nie ma znaczenia: najważniejszy jest przemyślany, dobry projekt budowlany i dobre, staranne wykonanie i rzetelna kontrola prac.
@tanku77
@tanku77 Жыл бұрын
trudno przyjąć argumenty właściciela firmy budującej domy drewniane i "przyznać, że omawiane zagadnienia są regułą":):)...
@JRz3znik
@JRz3znik Жыл бұрын
Ze stawkami akurat... pierdolisz -> Obecnie robiłem porównanie wielu technologii - Keramzytobeton, Budowa z pustaka i zaprawy (tradycyjna), System SIB/szkielet. Porównywałem koszta na tych samych klasach cenowych komponentów. Dom 140m: Keramzyt -> 900tyś (czas budowy 9tyg), Dom z pustaka "czyli pseudo tradycyjny" -> 700tyś (czas budowy 12 mc, biorąc pod uwagę obecną inflację, skoki kosztów materiałów cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie na przestrzeni 12mc...), Dom SIB -> 400tyś (czas budowy 6tyg)... Zakres prac taki sam. Abstrahując już o oszczędności przestrzennej bo dom o powierzchni posadzki 140m w keramzycie oraz w szkielecie posiada 10-15% powierzchni użytkowej więcej.
Жыл бұрын
"Porównywałem koszta na tych samych klasach cenowych komponentów. " Klasy cenowe nie mają żadnego znaczenia. Jakie współczynniki przenikania ciepła ściany, podłogi i dachu? Jaki przekrój ścian? Jaka izolacja fundamentów? Oferty na budowę domów potrafią różnić się o 300000 złotych. Jeżeli budowa domu murowanego jest droższa o 300 tys. od domu szkieletowego, to oznacza, że albo otrzymałeś drogą ofertę (szukaj dalej!) albo - co bardziej prawdopodobne - że oferta na budowę domu szkieletowego nie uwzględnia co najmniej budowy fundamentów. To możliwe ponieważ piszesz o 6 tygodniach budowy więc nie jest tu uwzględniony czas na budowę fundamentów. Prześlij mi oferty na slawek@poradnik-budowlany.com, a porównam oferty i udowodnię, że zakres prac nie jest identyczny oraz nie jest możliwe, aby dom wybudowany w opisywanej technologii był o 50% tańszy.
@JRz3znik
@JRz3znik Жыл бұрын
@ Czy przeczytałeś mój komentarz? Zakres budowy jest taki sam, klasy cenowe oraz ilość komponentów jest taka sama... Jestem inżynierem i nie potrzebuję "udowadniania" że zakres ofert nie jest taki sam, skoro sam posiadam zarówno wykształcenie, wiedzę oraz umiejętności by takowe porównać.
@JRz3znik
@JRz3znik Жыл бұрын
@ abstrahując od tego że w obu prefabrykowanych technologiach sam montaż ścian i dachu może odbyć się bez zbędnych przestojów i zająć... Tydzień wystarczy aby w obu prefabrykowanych technologiach zamknąć budynek w stanie surowym zamkniętym (technologia budowy sucha). Drugi tydzień to wykończenie. Jedyny kruczek o którym nie napisałem to wykonawca zastrzega sobie dodatkowe 2 tygodnie na wykonanie stanu deweloperskiego, natomiast w perspektywie 6 lub 12mc wydaje się to dalej rentowne.
Жыл бұрын
@@JRz3znik Tu się zgadzamy. Skrócenie czasu budowy jest niepodważalną zaletą.
Жыл бұрын
​@@JRz3znik Podsumuję zatem. Porównujesz koszty budowy kilku domów postawionych na identycznych fundamentach, podobnych współczynnikach przenikania ścian, podłóg i dachu, z użyciem identycznych rozwiązań dotyczących m.in. stropu, przykrycia dachowego i innych i twierdzisz, że budowa domu w jednej technologii będzie o 50% niższa od budowy w innej technologii. Nie, nie jest to możliwe. Albo źle porównałeś oferty, albo otrzymałeś zawyżone oferty na budowę domu murowanego.
@Pawe-nt9hd
@Pawe-nt9hd Жыл бұрын
Trochę bzdur tu padło. :)
Жыл бұрын
Zachęcam zatem do merytorycznej dyskusji. :) Proszę wcześniej przeczytać ten artykuł: blog.poradnik-budowlany.com/dlaczego-nie-polecam-domow-szkieletowych-odpowiedz-na-krytyke/
@dan911911dan
@dan911911dan 5 ай бұрын
Zadna technologia nie szkodzi?? Hehe sadze ze producenci materiałów budowlanych maja w d... co za 30 lat oddzialywania wolynie na zdrowie i kto to udowdni - eternit tez byl kiedyś zdrowy 😉
@krzychu9256
@krzychu9256 Жыл бұрын
Nawet niewiesz co mówisz naczytałeś się muratora i tyle wiesz😂😂😂😂😂 Z budowa masz tyle wspólnego co nic. Popracuj na budowie poznaj techniki puźniej zacznij nagrywać
Жыл бұрын
Nie czytam muratora. :) Pozdrawiam!
@XYZ-qb7iu
@XYZ-qb7iu 29 күн бұрын
Karton gips wraz ze styropianem szkodzi zdrowiu
@user-ms9rr8mc2p
@user-ms9rr8mc2p 11 күн бұрын
A pan ma firme budowlaną i nie ma pracy w tradycyjnych domach zabierają klientów a jest takie coś jak piana pur pozdrawiam
@PawelJimmi
@PawelJimmi Жыл бұрын
dom drewniany redukuje CO2 w atmosferze, a dom murowany emituje (produkcja)
@romantyborowski237
@romantyborowski237 Жыл бұрын
A wyrąb drzew to redukcja O2 w atmosferze.
@PawelJimmi
@PawelJimmi Жыл бұрын
@@romantyborowski237 wyrąb drzew, których żywot się kończy - to jest klu całej sprawy. Nie ma dwustuletnich sosen, nie dlatego że wszystkie wycinamy, więc drzewo może albo zbutwieć i oddać cały węgiel do atmosfery robaczym metabolizmem, albo stać się konstrukcją - oby dobrze zrobioną i trwająca dużo dłużej niż trwałoby jako drzewo. W odpowiednich warunkach może być wieczne aż do skamieniałości.
Dlaczego wciąż nie polecam DOMÓW SZKIELETOWYCH? Odpowiedź na krytykę
34:52
Dom szkieletowy po 6 latach bez pudrowania
21:46
Top Bud Domy Szkieletowe
Рет қаралды 161 М.
СНЕЖКИ ЛЕТОМ?? #shorts
00:30
Паша Осадчий
Рет қаралды 6 МЛН
Dom tani w budowie. Poznaj 17 trików na tanie budowanie [Architekt 2.0]
27:40
WADY i ZALETY domu Sendom SMART po 2 latach użytkowania!
23:38
Movieyourself
Рет қаралды 77 М.
Dom szkieletowy 48m2 w 12 DNI w 2 osoby!
9:47
Piotruś Pan Marzyciel
Рет қаралды 15 М.
Odpowiedź do filmu: Dlaczego nie polecam domów szkieletowych
22:14
Top Bud Domy Szkieletowe
Рет қаралды 72 М.
Dom M-4.  Zobacz jak budujemy domy jednorodzinne w CAŁEJ POLSCE!!
8:41
KATALPA DOMY DREWNIANE
Рет қаралды 94 М.
Dom szkieletowy drewniany, czy murowany?
6:25
Punkt Widzenia Studio Architektury
Рет қаралды 39 М.
Ile kosztuje kosztowała budowa domu 2023 Budowa  systemem gospodarczym
12:58
Zebedeusz Zwiadowca
Рет қаралды 313 М.
Let's Build a House - the skeleton
8:05
Murator tv
Рет қаралды 288 М.
🤪 @Layaraoficial @SantiOficialll
0:10
Santi
Рет қаралды 12 МЛН
Аттракцион сломался. Люди застряли головой вниз... 😱
0:21
📍Туры по Дагестану +7964-005-47-90
0:15
ALIBEKOV TOUR
Рет қаралды 6 МЛН
APRENDA operar com mais SEGURANÇA
0:12
Wall Street Invest
Рет қаралды 22 МЛН