Panie Marcinie, miałem przyjemność współpracować z rodziną najsłynniejszego amerykańskiego poszukiwacza wraków hiszpańskich u wybrzeży Florydy. Nurkowałem na wielu wrakach z 1715 i 1733 roku. Przewinęły mi się przez ręce kawałki srebra, monety 8 realowe, w setkach. Do dziś mam w domu chyba ze 30 takich monet z lat 20tych XVII wieku między innymi. To fascynacja 😄 cieszę się że kupił Pan ten zbiór monet. W Bałtyku nurkowałem z ekipą Centralnego Muzeum Morskiego na Solenie z 1627. Znalazłem szwedzka klipe z 1625, wszystko oczywiście trafiło do muzeum. Ale wrażenie niesamowite. Muszę sprawdzić co to za wrak z wód duńskich bo mi nie da to spokoju 😉 ps. Chodziło o rodzinę Mela Fischera, Kima i Taffi. Super ludzie
@janniezbedny186520 күн бұрын
Dojrzałe europejskie muzea lub ministerstwa kultury wystawiają na aukcje przedmioty, których mają zbyt dużo, lub nie znaczą wiele dla danego kraju. Tu dobry przykład Danii. Ja słyszałem również o licytacji artefaktów należących do rządu Słowacji. Były tam nawet przedmioty z epoki brązu. Za pieniądze z licytacji kupują oni przedmioty, których nie mają, a chcieli by mieć. Niestety większość przedmiotów w polskich muzeach nigdy nie zobaczy światła dziennego, tylko leżą w magazynach i często niszczeją. Ciekaw jestem kiedy zawita u nas normalność. PS. Bardzo ciekawy film.
@ulisurek19 күн бұрын
To jest dobry sposób zamiast oglądać w muzeum dwóch takich samych eksponatów można zobaczyć dwa inne przedmioty a my kolekcjonerzy możemy sobie coś fajnego kupić :)
@absflgd10 күн бұрын
Może to i dobrze, że u nas jest zakaz takich aukcji. Zaraz by z muzeum poznikały wszystkie wartościowe przedmioty, a pieniądze by się rozeszły na ustawionych przetargach. A ty byś w muzeum oglądał tylko stare szmaty i zardzewiałe gwoździe, które nie zostały sprzedane na aukcji od złotówki.
@ulisurek9 күн бұрын
@@absflgdżeby to dobrze działało trzeba by dobrych dyrektorów muzeów. A w Polsce bywa z tym różnie...
@piotrpolcyn979813 күн бұрын
Niestety na dnie mórz panują warunki beztlenowe, jeśli doliczymy bakterie siarkowe produkujące H2S - to srebro w tych warunkach koroduje dość silnie, przed czyszczeniem musiały być pokryte grubą warstwą czarnego siarczku srebra, korozja szła od rantów co pięknie widać...
@StanisawKrzywda-gf8mi19 күн бұрын
Dzień dobry Panie Marcinie! Super odcinek! Aż człowiek wyobraża sobie wręgi galeonów w zielonej wodzie Bałtyku... Mistyczne! Zastanwiam się też na ile, poza solą, monety zostały spracowane przez sam Bałtyk... O ile w sakiewkach w trakcie jazdy konnej pracowały w różne strony... o tyle tutaj w trakcie głębokich sztormów razem z piaskiem i wodą pracowały głównie małymi ruchami poziomymi, czyli obrywała właśnie krawędź... Fascynujące! To pozostaje tylko zapytać czy będą wystawiane osobno, czy w pakiecie...i kiedy na onebidzie będzie można zobaczyć? Może już są? 😮 Z uszanowaniem! SK
@arnoldsoltysiak89617 күн бұрын
Super film .gospodarka Hiszpanii w dużej mierze zależy od złota wyciąganego z wraków .
Dziękujemy i wzajemnie, wszelkiej pomyślności. Zdrowych Wesołych Świąt.
@jas513919 күн бұрын
Dziękuję
@BartSmith8520 күн бұрын
Panie Damianie, te monety były również czyszczone ("cleaned"). Nie wiemy jak ten proces czyszczenia przebiegał, więc prócz korozji spowodowanej słoną wodą ktoś mógł dodatkowo uszkodzić powierzchnie tych monet.
@Czerwek99918 күн бұрын
Bardzo ciekawa historia.
@zbigniewzieba527016 күн бұрын
Najciekawsza patyna na brodzie Pana Marciniaka !
@moja.kolekcja.monet.19 күн бұрын
Wciąż piękne :)
@dariuss_20 күн бұрын
Oryginalne i niepowtarzalne... 👌🙂
@Piotr.Gabrysiak.9014 күн бұрын
No proszę w innych krajach to można Poszukiwać i Sprzedawać Skarby... a tu w Polsce zabronione!!!... a jak się znajdzie to Zabiorą!!!...
@grzesieeeeeeeek20 күн бұрын
super sprawa ale ja bym chciał znać nazwe statku aby prześledzić jego historie :)
@pawelrollsroyce86419 күн бұрын
bardzo ciekawa historia
@em-tix205019 күн бұрын
Prosze podac ròżnice w wadze (wrak kontra "normalny egz")
@MarciniakTV19 күн бұрын
Nominalny standard wagi talara jest na poziomie 28.8g; nie mam teraz dostępu do tych z wraku, ale niedługo pojawia się w katalogu to tam będą podane ich wagi marciniak.onebid.pl/pl/index
@em-tix205019 күн бұрын
@MarciniakTV dziękuję za info.
@tomaszser47019 күн бұрын
Po pierwsze srebro jest bardzo plastyczne. Więc najpierw należało by zrobić : 1) zmierzyć średnice talara z wody morskiej 2) zważyć talar dokładnie i porównać obie te wielkości z dobrze zachowanym talarem. Kolejną kwestią jest, że piasek ma własności ścierne - więc na ile pewne działanie wykonał piasek szlifując monetę? Dopiero po stwierdzeniu znaczącego spadku masy można by zastanawiać się, czy woda morska rozpuściła srebro. Nie wiadomo też, w jakim stopniu zużycia talar trafił do wody! Czy był to talar oryginalny, czy pruska podróbka? Bo jak wiadomo, w pewnym okresie polskie monety podrabiano w Prusiech i fałszywymi zalewano Polskę. Zbyt dużo niewiadomych, abym uwierzył, że woda morska "rozpuściła" srebro. Akurat rozpuściła monetę z Gdańska (gdzie blisko do fałszerzy z Prus) a oszczędziła duńska monetę?
@jarojaro572119 күн бұрын
Ha ha. Fantazje to Ty masz😂.
@rudykosmo223819 күн бұрын
Tam jest napisane ze moneta czyszczona. Szlifierka? W mojej ocenie tez żaden to material naukowy. Chcialbym zobaczyć ta monete po wyjeciu z wody. Przed czyszczeniem.
@michach.175718 күн бұрын
Tak często wyglądają monety z plaży .Mieszkam na Jersey i często znajduje różne sreberka sa wytarte od piasku a słona woda jeszcze w tym pomaga
@MrElbruss19 күн бұрын
Jaki metal jest dodawany do srebra?
@em-tix205019 күн бұрын
Prusacy jak psuli polską monetę dodawali ołowiu.
@MarciniakTV19 күн бұрын
Z reguły główna domieszka to miedź
@mateuszburchard62319 күн бұрын
Miedz
@Martin_MamCary19 күн бұрын
Monety z większą zawartością srebra szybciej korodują czy degradują w wodzie morskiej, monety gdzie jest większy dodatek obcego/dodatkowego kruszcu są bardziej trwałe. Co do zestawu to będzie sprzedawany w całości jako jedna oferta czy każda z osobna ?
@MarciniakTV19 күн бұрын
Najprawdopodobniej na sztuki. Choć wartość jednostkowa niewielka, to jako ciekawostka - aby więcej osób miało szansę nabyć monetę z wraku.
@tomaszser47019 күн бұрын
Jakieś dowody chemiczne w tej sprawie? "dodatkowego kruszcu" - tu niestety jest powtórzone NIESZCZĘŚLIWIE za pokazującym monety. Kruszce to metala szlachetne, które maja jeszcze lepszą odporność chemiczną niż samo srebro ( Au, Pt ), jak więc taki stop miałoby korodować łatwiej?
@krzysztofskarga627219 күн бұрын
No ten talar to dziwnie wygląda. Wielokrotnie widziałem monety z wody morskiej i przeważnie rant był faktycznie pocieniony ale kosztem nieraz całkowitej utraty napisów na obrzeżach a tu tak jakby coś rozpuściło surowiec wrwnatrz rantu a oszczędziło wierzch🤔 No to bardzo dziwnie wygląda.
@marcinszrajber19 күн бұрын
Może mało związane z tym filmem, ale jeśli już jakieś uznajecie za dobre, to macie do polecenia jakieś klasery itp na monety? Pozdrawiam
@MarciniakTV19 күн бұрын
Mamy dawny film w tym temacie kzbin.info/www/bejne/bXe0Zpmvbatsd7cfeature=shared
@JM-sp2hu13 күн бұрын
Woda w Bałtyku jest stosunkowo mało słona ,ciekaw jestem jak wyglądają srebrne monety z oceanu.
@andrzejstaszel886819 күн бұрын
Ile kosztuje taka złota moneta ten “portugal" u Pana
@aprilek8619 күн бұрын
Jaka tam słona woda w Bałtyku... ;)
@octogesimus20 күн бұрын
TALAR GDAŃSK 1652 !!! DONATYWA 1650 !!! TO DOPIERO SKARB. Co za nonszalancja używać ich jako przykładów wobec tych ogryzków!
@MarciniakTV19 күн бұрын
W miarę możliwości staramy się uatrakcyjniać filmy, angażując dobrych aktorów do ról drugoplanowych :)
@pepik32119 күн бұрын
Myślę że morski peeling piaskiem, też zrobił swoje
@pz332820 күн бұрын
Widze ze tempo filmikow przyspieszw ostatnio ;)
@MarciniakTV20 күн бұрын
Trochę więcej wolnego czasu pojawiło się na koniec roku, także nagraliśmy mały "sezon" i mamy trochę w zapasie aby wypuszczać jakiś nowy co kilka dni :)
@krystiankwas282620 күн бұрын
To bardzo fajnie, super filmik. Wesołych świąt @@MarciniakTV
@MarciniakTV20 күн бұрын
Wesołych Świąt
@gwizdek_pizdek18 күн бұрын
te obrzeza to chyba tez wynik piasku na dnie. Wyszorowal ta monete. Pozdrawiam
@mariuszkleinkleju19 күн бұрын
Sól zrobiła swoje😢
@pit67119 күн бұрын
Nurkowałem w tym roku na Roatan i Utilla na morzu karaibskim ale wrakow niestety nie bylo 🤷
@jupijajej398419 күн бұрын
Lata nam to koło dzyndzla,co ty robiłeś. Tak to jest jak niedowartościowany typ nie rozumie,do czego służy sekcja komentarzy .😊