Montessori praxe: Jak se dítě učí půjčovat anebo nepůjčit svou věc

  Рет қаралды 4,017

Irena Kubantová

Irena Kubantová

Күн бұрын

Chceme, aby se naše děti uměly podělit? Chceme, aby dokázaly také ustát své hranice se sourozenci či vymezit se vůči kamarádovi a zvládly říct i to, že věc nechtějí půjčit?
Půjčovat nebo nepůjčovat nebo obojí
Zdá se vám to příliš, učit děti NEpůjčovat své věci? Já myslím, že je možné v dětech rozvíjet ochotu půjčit, ale také možnost nepůjčit. Vzdát se své věci není samo sebou. Je to v pořádku. Já se totiž taky nedělím o všechno, co mám. Nedělím se o spodní prádlo, zubní kartáček, nejmilejší hrníčky, poslední kousek makronky, nedělím se ani o všechen svůj čas. Musím si nechat něco pro sebe CELÉ, a někdy mi stačí kousky. A někdy se dělím moc ráda. Často tehdy, když mám sama DOST! 😊 Mám pocit, že děti to mají stejně… když je pozoruju na hřišti, kde každá máma drží krabičku se svačinou, děti se ochotně krmí navzájem a dávají si napít z cizích lahviček. Rády se dělí z nadbytku! 😊
Pak se tytéž děti pohádají o jediný bagr, o houpačku anebo odrážedlo. Takové děti ale nejsou lakomé, jen se učí rozdělit se v momentě, kdy zažívají svobodu a radost z dělení se. A o omezené zdroje zábavy mají tendenci bojovat - tam se učí jiné dovednosti (od 3 let) - střídat se, důvěřovat si, ctít své i cizí hranice. A to není snadný a rychlý proces, který nelze naučit větou: „A tak se poděl, nebuď přeci lakomec!“ Ostatně nucení do ČEHOKOLIV, je cesta k ODPORU. Přece s dětmi denně zažíváme, že o co více tlačíme, o to méně je dítě ochotné poslechnout a zůstat v upřímné radosti.
Více se dočtete v článku na BLOGU Montessori praxe: www.montessori...
Díky a zdraví, Irča
www.montessori...

Пікірлер: 8
@dominikaprochazkova843
@dominikaprochazkova843 3 жыл бұрын
Super Irčo, děkujeme
@baralavickova5418
@baralavickova5418 3 жыл бұрын
Super! Už jsem se těšila na videa!
@veronikanovotna8864
@veronikanovotna8864 Жыл бұрын
Díky moc za video a tipy. Mám otázku. Trávíme hodně času v zahradě, takže mě můj 15m syn vidí pracovat s různými nástroji. Miluje motyčky, hraběčky a podobné věci. Vždycky když někde nějakou vidí, tak ji chce, pak si ji drží jako klíště, všude ji s sebou nosí. Ví jak se s nimi zachází, občas je i tak použije :D Někdy jsme ji museli brát i k usínání. Jakým způsobem vydávat tyhle předměty? Strachy tam asi žádné nemám, věřím mu. Moc díky za postřehy.
@irenakubantova
@irenakubantova Жыл бұрын
Pokud syn POTŘEBUJE držet P předmět v ruce - zkontrolovala bych u něj senzorickou integraci. Možná nám ukazuje, že potřebuje stimulovat držení v ruce něčeho, co má váhu. Mrkněte na to!
@veronikanovotna8864
@veronikanovotna8864 Жыл бұрын
Díky za odpověď. Držet něco co má váhu v přeneseném významu nebo skutečně jako těžkou věc?
@irenakubantova
@irenakubantova Жыл бұрын
@@veronikanovotna8864 jako fyzickou věc- to řeší senzoricka integrace. A v přenesení významu taky, když jste to naťukla - šla bych na kineziologii 3in1 Brain.
@nonnettaa3764
@nonnettaa3764 Жыл бұрын
Dítě se učí nápodobou ,když jemu půjčí předmět z ruky maminka ,tak dítě by snad nemělo mít problém půjčit druhým to ,co má právě v ruce.....Maminka by měla dítě naučit -jak se CHOVAT PŘI PŘEDÁVÁNÍ ,aby dítě druhým NERVALO PŘEDMĚTY Z RUKY.......
@irenakubantova
@irenakubantova Жыл бұрын
Z hlediska vyvoje mozku se dítě do 3 let se nepotřebuje učit, jak se půjčují věci. Jeho mozek je moc mladý, aby to dokázal regulovat - představit si, že mu věc někdo vrátí/nevrátí a že může/nemůže druhému dát důvěru. Druhý bod: maminky dětem často dávají věci jen proto, ze po nich dítě sáhne- aniž by proběhla DOMLUVA. Komunikovat lze i neverbálně: pohled na věc s pak na dospělého - potvrzení dospělým: "Ty chceš pracovat s XY?" A čekání na SOUHLAS dítěte. Komunikace je mnohem důležitější mechanismus než prosté vydání věci druhému. Stejně jako matka nedá dítěti do ruky vše, a dokonce nechce vše půjčit, což je v pořádku, dítě taky nemusí chtít vydat vše cizímu/jinému dítěti... a jd to v pořádku.
Jak dát dětem bezpodmínečnou lásku?
22:16
Irena Kubantová
Рет қаралды 4,4 М.
Когда отец одевает ребёнка @JaySharon
00:16
История одного вокалиста
Рет қаралды 13 МЛН
Who’s the Real Dad Doll Squid? Can You Guess in 60 Seconds? | Roblox 3D
00:34
啊?就这么水灵灵的穿上了?
00:18
一航1
Рет қаралды 50 МЛН
小天使和小丑太会演了!#小丑#天使#家庭#搞笑
00:25
家庭搞笑日记
Рет қаралды 57 МЛН
Proč čekání, až vztek přejde, nemusí pomáhat
19:44
Irena Kubantová
Рет қаралды 10 М.
Montessori praxe: Jak vypadá respektující výchova?
19:57
Irena Kubantová
Рет қаралды 11 М.
Radek Ptáček: Pozor na šmejdy v psychologii, v mnoha případech lidem uškodí
31:14
Český rozhlas Radiožurnál
Рет қаралды 132 М.
INSPIRACE BAŤA: Baťovo desatero ženám
20:37
Nadace Tomáše Bati
Рет қаралды 10 М.
Montessori praxe: Nechte děti zažít frustraci
15:28
Irena Kubantová
Рет қаралды 5 М.
Komunikace s dítětem, které se vzteká, je zatvrzelé nebo fňuká
16:27
Когда отец одевает ребёнка @JaySharon
00:16
История одного вокалиста
Рет қаралды 13 МЛН