Bardzo wartościowy materiał,ciekawe zdjęcia dotychczas nie upubliczniane.Wychowałam się na Górze św Anny i śledzę temat na bieżąco.Jednym słowem dobra robota Gratuluję.
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Dziękuję Pani Aniu. Pani opinia jest dla mnie motywatorem do kolejnego odcinka. Pozdrawiam serdecznie🙂🙂🙂
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie Pani Aniu...staram się przekazywać w moich filmach jak najbardziej wiarygodne fakty i materiały...co za tym idzie dlugo pracuje nad każdym materiałem stąd rzadko coś dodaje. Teraz pracuje nad pałacem w Zębowicach...liczę oczywiście na subskrypcję kanału, a jeśli już Pani to zrobiła to serdecznie dziękuję i pozdrawiam
@Elawkuchni2 жыл бұрын
Lubię tam jeździć piękne widoki:)
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Owszem😀, widoki przepiękne, a do tego jest tyle ciekawych miejsc i obiektów, że warto pojechać tam na cały dzień, ponieważ kilka godzin raczej nie wystarczy, by zobaczyć wszystko. Gorąco polecam!!! 👍🎥🧐
@Elawkuchni2 жыл бұрын
@@PiotrTomaszewski Często tam jeżdżę nawet rowerem z Strzelec Opolskich.
@tomaszacny7352 жыл бұрын
Super ciekawy materiał!
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Dziękuje Tomku👍🎥😀
@m3r0vin62 жыл бұрын
Dobrze sie cos dowiedziec! Super film :) czekam na kolejne
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Dziękuję, właśnie zbieram materiały na kolejny odcinek🙂👍💪🙂
@m3r0vin62 жыл бұрын
@@PiotrTomaszewski opolszczyzna to bardzo ciekawy i bogaty historycznie region wiec pomyslow na odcinki bedzie duzo ;)
@marzenamusia5642 жыл бұрын
Super
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam 🙂🙂🙂
@marialewczak63632 жыл бұрын
Piotr bardzo interesujący film, gratuluję i pozdrawiam, z zainteresowaniem obejrzę kolejne
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Dziękuję.Juz się robi🙂
@marzenamusia5642 жыл бұрын
👍
@slaska.kronika Жыл бұрын
1:10 pojawia się wojskowy pojazd z namalowaną swastyką. Totalna nieprawda, bo swastyka pojawiła się dopiero w latach `30 za sprawą ruchu narodowo socjalistycznego. Nie ma czegoś takiego jak "opolszczyzna", bo to jest rusycyzm. Owe wszystkie "szczyzny" wywodzą się z języka rosyjskiego.
@PiotrTomaszewski Жыл бұрын
Dziękuje przede wszystkim za wnikliwe obejrzenie materiału, który przygotowałem🧡. Słuszna uwaga, jeśli chodzi o ten pojazd, za co bardzo dziękuje. Jeśli chodzi o "Opolszczyznę" - dla mnie to ciekawostka, nie wiedziałem skąd się wywodzi nazewnictwo, jednak pomimo swojego pochodzenia, jest ono powszechnie używane i przyjęte. Naleciałości językowe to zupełnie normalna sprawa. Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę miłego dnia
@slaska.kronika Жыл бұрын
@@PiotrTomaszewski Dziękuję za życzliwe przyjęcie uwag. Tak się składa, że od 2018 r. publikuję filmy związane ze Śląskiem i widziane ze śląskiej perspektywy. Wszystkich jest ponad 100. Dotyczących tzw. „powstań” zrobiłem 18. Podstawę oprócz relacji ludzi i innych dowodów stanowiły odtajnione dokumenty z Centralnego Archiwum Wojskowego. Faktem jest, że swoje działanie zawęziłem do Dobrodzienia (Guttentag) i okolic. Jednak dzięki temu mogłem precyzyjnie i wiernie przekazać ustalone fakty. Dostęp do polskich dokumentów zmienił moje postrzeganie tzw. „powstań”, które (pierwsze dwa) były bez większego znaczenia, jak i rozdęte tzw. „powstanie Oleskie”. Dopiero III wcale nie było zrywem Ślązaków, tylko znacznie wcześniej, bo jeszcze przed plebiscytem zaplanowaną polska akcją wojskową we współpracy z Francuzami. Istotną rolę odegrał generał Henri Louis Edouard Le Rond, który wyżarł ze słoika konfitury, nie otwierając dekla. Za pomoc w walce po stronie polskiej został członkiem rady nadzorczej polsko-francuskiej spółki dzierżawiącej kopalnie węgla kamiennego Skarboferm, a następnie także członkiem rady nadzorczej Stoczni Gdańskiej. Podobnie obłowił się W. Korfanty, stając się obrzydliwie bogatym. W języku polskim do zakończenia wojny w 1945 nie używano rosyjskiej kalki językowej. Były Kresy, Podlasie, Galicja, itp. Po wojnie pojawiły się owe „szczyzny” (Rzeszowszczyzna, Lubelszczyzna, Zamojszczyzna i Opolszczyzna. Władza ludowa w ramach odniemczania zajętych ziem zachodnich mieli problem z językiem śląskim. Nie był on niemiecki, ale też nie był polskim (bliżej mu do czeskiego) i dlatego wprowadzono dla języka śląskiego pojęcie „gwara”. Służyło to umacnianiu twierdzenia, że język śląski jest gwarową odmianą języka polskiego, co jest nieprawdą. Najlepszym tego dowodem jest zamilknięcie polskich tłumaczy symultanicznych, kiedy Śląski eurodeputowany Łukasz Kohut wprowadził język śląski do swojego przemówienia podczas obrad Parlamentu Europejskiego. Chciał w ten sposób podkreślić jego odmienność od polskiego i przypomnieć o sytuacji języka śląskiego w Polsce. Jedynie tłumaczka z Czech stwierdziła, że była w stanie przetłumaczyć. Zatem proszę, (jeżeli to możliwe) unikać owych „szczyzn” i nazywania języka śląskiego gwarą. Z Annabergu mam 2 filmy i 1 prezentację na bazie fotografii.
@PiotrTomaszewski Жыл бұрын
@@slaska.kronika Dziękuje za bardzo drobiazgowe i zrozumiałe naświetlenie owych "naleciałości językowych". Dobrze wiedzieć skąd to wszystko się wzięło. Jednak owe nazewnictwo przyjęło się już na stałe i raczej oprócz zwiększenia naszej świadomości już tego nie zmienimy. Jednak moją uwagę przyciągnęła inna kwestia, a mianowicie Pana filmy...doceniam ogrom włożonej pracy i gratuluje wytrwałości w tworzeniu filmów. Wielkie gratulacje!!!
@slaska.kronika Жыл бұрын
@@PiotrTomaszewski CZY to może być prawdą, że moje materiały zostały zobaczone? Wiem, że mamy inne widzenie pewnych tematów, jednak wspólnie możemy uzyskać więcej. Obecnie borykam się z zatajaniem historii 1 burmistrza i starosty Dobrodzienia, których zamordowano w tym samym dniu. Jednak do dziś temat jest zatajany. Przygotowuję się do wystąpienia do IPN o informacje. Również pierwszy (drugi) burmistrz Dobrodzienia może mieć niewygodne wpisy w IPN. Może jednak wspólnie moglibyśmy zdziałać więcej. Jeden człowiek podniesie jakiś ciężar, ale dwóch podniesie więcej.
@slaska.kronika Жыл бұрын
@@PiotrTomaszewski Dziękuję za uznanie. Zawsze dokładam starań, aby zachować historyczną wierność. Ze względu na tematykę, trudno operować kamerą, bo bazuję na dokumentach. Od ok. 1,5 roku zbieram materiały z wczesnego okresu powojennego mającego z zatajanym faktem podwójnego zabójstwa pierwszego burmistrza Dobrodzienia i starosty dawnego powiatu Dobrodzień. Mam przekonanie graniczące z pewnością, że poznałem miejsce pochówku starosty na terenie podwórza niedaleko katowni UB. Jego szczątki spoczywają tam do dziś. Niezwykle tajemnicza jest postać wojskowego dowódcy „gorodu Guttentag” majora gwardii Makarowa. Też nie ma na jego temat żadnych informacji mogących bliżej poznać jego tożsamość. Najpewniej był to NKWD-zista używający nazwiska Makarow. Kiedy wydaje się, że wyczerpałem możliwości ujawnienia faktów, okazuje się, że wypływają dodatkowe wymuszające podzielenie tematu na dwa różne filmy. Aby zrealizować ten drugi, będę musiał skorzystać z zasobów IPN.
@jan_TuZoN_kiwalski2 жыл бұрын
Dobry materiał, ale se pozwolę na małe 3 grosze. -ujecia z drona sie powtarzają i mocno bym je zdynamizował w czasie montażu - wg mnie za dlugie pauzy między akapitami w czasie mówienia, przez co film nieco sie ciągnie - więcej drona:) - film mógłby być krótszy na oko o 2minuty co najmniej - użyłbym tu zdjęć z mapy typu LiDAR, na której widać leje po bombach i wejście do tzw. hamburgów, tuneli ewakuacyjnych, co mogłoby jeszcze bardziej dodać dramaturgii opowiadaniu o czasach wojny. (Zanim ktoś pomyśli/napisze, że to czysta krytyka, niech przeczyta jeszcze raz.) Natomiast, rys historyczny, ciekawostki, tempo mówienia, dykcja, jakość obrazu, ogólnie montaż, tu mega wszystko zagrało. Dzieki Wielkie za ten film. Daje suba, lajka i czekam na więcej:)
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Panie Janie dla mnie nie jest to krytyka, tylko, KRYTYKA KONSTRUKTYWNA👍 Jak Pan zauważył dopiero zaczynam robić filmy i szczerze dziękuję za tego typu wypowiedź🤝 ciekawe spostrzeżenia, które wezmę pod uwagę przy następnych filmach.Bardzo dziękuję za te słowa a przede wszystkim za lajka i subskrypcje. To dzięki Państwu i Panu nabieram wiatru w żagle i zbieram już materiał na kolejny film. Wiem też , że jeszcze sporo błędów popełnię ale cieszę się, że całokształt jest dobrze przyjęty i się Panu podoba. Pozdrawiam serdecznie i będę wdzięczny za obserwacje kanału i dalsze komentarze🙂🙂🙂pozdrawiam serdecznie
@jan_TuZoN_kiwalski2 жыл бұрын
@@PiotrTomaszewski i o to kurde chodzi. Sam z chęcią wziąłbym udział w podobnym projekcie choć nie mam możliwości... Będę obserwował kanał Twój. Pozdrawiam.
@jan_TuZoN_kiwalski2 жыл бұрын
w sensie jak coś to w czymś z chęcią bym pomógł, merytorycznie technicznie (audio, wideo, montarz) , etc...
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
@@jan_TuZoN_kiwalski Ok. Dziękuję i będę miał na uwadze. Pozdrawiam 🙂
@Damiansimondamiansimon2 жыл бұрын
Wysadzić ta stodoła przynoszoncoł chańba Ślōnskowi
@KRAPKOWICE00079 ай бұрын
Już będzie prawie 100 lat, jak wysadzono🙂😁😏🤗
@kamilm.76502 жыл бұрын
Narodowcy o których mówisz to byli dziennikarze TVN🇩🇪 . Działali na zlecenie Platformy Obywatelskiej.
@PiotrTomaszewski2 жыл бұрын
Dziękuję za porównanie...ja jednak jestem apolityczny, niemniej jednak dziękuje za wyrażenie swojej opinii i obejrzenie materiału. Pozdrawiam.Piotr
@Damiansimondamiansimon2 жыл бұрын
Tam Ślōnzŏki walczyli z polskym najeżdźcom i nieźle jym rzici skopali