Trafiłem tu szukając informacji o ćwiczeniach wymowy. Skończyłem nie mogąc się nasłuchać jak Pani mówi; nie myślałem, że piękna dykcja może być tak wciągająca! :)
@Mowologia3 жыл бұрын
Serdecznie dziękuję za miłe słowa.
@annaa.71823 жыл бұрын
Byłam kiedyś na szkoleniu z emisji głosu prowadzonym przez aktora, również ćwiczyliśmy dykcję z korkiem w ustach... Ostatnio miałam chęć powrócić do tych ćwiczeń - ale na trafiłam na Pani filmik. Dziękuję!
@Mowologia3 жыл бұрын
Rozumiem, sama też kiedyś uczestniczyłam w takich zajęciach i zdarzyło mi się ćwiczyć z korkiem. Na szczęście teraz wiemy więcej, m.in. wiemy, czego nie robić :)
@wrzesienkuba3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film!
@Mowologia3 жыл бұрын
Ślicznie dziękuję :)
@mysia823 жыл бұрын
Baaaardzo interesujący kanał, dlatego tu zapytam, jak można pracować nad przejęzyczeniami, czy to kwestia logopedyczna? Pozdrawiam serdecznie 🤩🤩🤩
@Mowologia2 жыл бұрын
Cieżko mi odpowiedzieć na to pytanie, bo nie wiem, o jakie konkretnie przejęzyczenia chodzi.
@rudaspam3 жыл бұрын
Zmagam się z wadą wymowy a mianowicie nie wymawiam "r", mam także krzywy zgryz, z którym zaczynam robić porządek natomiast moje pytanie brzmi czy terapię logopedyczną lepiej zacząć po wyleczeniu zgryzu czy nie zwlekać z tym?
@Mowologia3 жыл бұрын
Lepiej nie zwlekać. Warto pójść na konsultację logopedyczną przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, żeby sprawdzić, czy pozycja języka oraz połykanie są prawidłowe. Wówczas efekty leczenia ortodontycznego będą trwałe.
@ruthluthien24533 жыл бұрын
Hmmm, byłam na konsultacji logopedycznej, ponieważ mówię niewyraźnie, z takim właśnie szczękościskiem. Nikt nie sprawdził mi wędzidełka. W czasie tej konsultacji przebrnęłyśmy przez szereg ćwiczeń na wymowę, zalecenie, jakie dostałam to ćwiczyć w domu z korkiem. Próbowałam, ale po kilku minutach okropnie bolała mnie cała twarz 😟
@Mowologia2 жыл бұрын
:( Ojej
@ewelino2 жыл бұрын
Ta sama historia. Dodatkowo na zajęcia do logopedy jako osoba dorosła chodziłam parę miesięcy. Po paru latach wizyta u specjalisty od stawu, dwukrotnie podcięte/wydłużone wędzidełko języka, aparat ortodontyczny, podcięte/wydłużone wędzidełko wargi dolnej. Korki leżą w szufladzie, ciężko mi było się zmotywować do ćwiczeń i do dziś nie wiedziałam, że bym sobie zaszkodziła. Dziękuję! A wpadłam obejrzeć różnice między realizacją polskiej i angielskiej głoski s.
@salamandra59933 жыл бұрын
Ja zmagam się z tym, że po pierwsze mówię zbyt szybko nawet jeśli na początku zaczynam mówić bądź czytać wolno i wyraźnie to z czasem głos nabiera prędkości z pierwszego biegu na czwarty. Ponadto w stresie mam problem z mową i wówczas nie mogę niekiedy wymówić ciągu liczb np. 444, 326. Nie wiem czy ktoś jeszcze ma podobne problemy, jest to bardzo kłopotliwe.
@Mowologia2 жыл бұрын
Tak, szybkie tempo mowy jest bardzo częstym problemem. Jak najbardziej można nad tym pracować, zachęcam do konsultacji logopedycznej.
@improth3 жыл бұрын
Dziesiątki godzin ćwiczeń z korkiem w zębach - nie polecam :) Podcięcie wędzidełka od razu rozwiązało problem. Od razu, jeszcze na fotelu dentystycznym, byłem w stanie wymówić R/SZ/Ż, co nie było możliwe wcześniej. Po prostu mój język zaczął sięgać do wałeczka dziąsłowego. Minutowy zabieg VS dziesiątki godzin ćwiczeń....
@Mowologia3 жыл бұрын
Rzeczywiście to często skrócone wędzidełko języka jest przyczyną problemów i wad wymowy. Jednak bardzo rzadko się zdarza, żeby po podcięciu nie była potrzebna terapia i ktoś samodzielnie wypracował prawidłowe głoski. Także gratulacje!