MTV-10 - Pierwszy polski magnetowid powszechnego użytku

  Рет қаралды 29,772

Marcin Marciniak

Marcin Marciniak

Күн бұрын

Пікірлер: 173
@krzysztofj5175
@krzysztofj5175 2 жыл бұрын
Niemieckie to były filmy najczęściej przyrodnicze z dynamiczną akcją.
@rudykot4122
@rudykot4122 2 жыл бұрын
Z "dymamiczną"😁 akcją
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 2 жыл бұрын
Odtwarzane w przód i w tył. 😜
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Te filmy ok które pytała straż graniczna NRD.
@marcinkowalski6966
@marcinkowalski6966 2 жыл бұрын
To chyba później, w czasach VHS. Każdy film w niemieckiej wersji językowej przyprawiał o chorobę lokomocyjną. Gorzej, niż włoski dabing.
@tysioran
@tysioran 2 ай бұрын
@@karolwojtyla3047 No i stopklatka 🤣
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 2 жыл бұрын
Unikalny materiał! Jedyny taki! Jak zwykle niezwykle rozpieszczacie nas panowie.
@Tempera101
@Tempera101 2 жыл бұрын
Pamiętam oba sprzęty, były w technikum budowlanym w Tychach w końcówce lat 80, gdzie chodziliśmy na kółko fizyczne z pobliskiej podstawówki. Co do odcinka, fajne, ciekawe, ale błagam montażystę o nieco dłuższe przerwy pomiędzy cięciami; proszę także o nieco więcej tłumaczenia dla laików.
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
Fajny film, fajnie że odkryłem ten kanał:) Dawno nie słyszałem muzyki Marka Bilińskiego w filmie na YT:)
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 2 жыл бұрын
Szanowny Pascalu - gdzieś tak okolo 1990 roku dostałem MTV-10 wraz ze sporą ilością taśm w ramach spadku po zlikwidowanym klubie krótkofalowców ( transformację lat 90-tych przetrwały pojedyńcze kluby a do dziś te , które mają rodowód z lat przed transformacją można w Warszawie podzliczyć na palcacvh jednej ręki ) . "Mój" magnetowid miał dość ciekawą historię, bo do klubu trafił jeszcze w latach 80-tych w ramach darowizny dla Ligi Obrony Kraju po spisaniu ze stanu z... Centarlnego ośrodka rejestracji Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej , działąjącego w "smutnym gmachu" u zbiegu Nowego Światu z Alejami Jerozolimskimi, jak się późneij okazało obsługiwał on także zjazdy PZPR mające miejsce w sali kongresowej PKiN. Oczywiście o tym wszystkim dowiedzialem się jakiś czas po wejsciu w posiadanie sprzętu - stał on prawie dwa lata pod stołem w pudle razem z taśmami . Na przełomie 91/92 roku moja wrodzona ciekawość sprawiła, że zacząłem kombinować jak tu można by oddtworzyć tajemnicze taśmy . Po kilku tygodniach " walki " w ogromnym stopniu na ślepo i na "czuja" udało sie uruchomić to szatańskie urzadzenie. Jakież było moje zdziwienie gdy na ekranie zobaczyłem szumiące trzeszczące i gubiące tracking oblicze towarzysza Edwarda Gierka opowiadające o tym jak cudownie jest w kraju naszym mlekiem i wołowiną płynacym , o średniorocznych wynikach hodowli trzody chlewnej , o rozwoju przemysłu ciężkiego i jak to będzie jeszcze lepiej. Materiałów z środka lat 70-tych miałem kilka jeśli nie kil.kanaście godzin. Generalnie były to przeważnie robocze odczyty I sekretarza , ale trafiło się kilka szpulek taśmy z materiałami ze zjadu PZPR. Reasumujac towarzysz Gierek nudził niemiłosiernie, zaś jakość zapisu obrazu nie zachęcałą do odbywania wieczornych seansów z bohaterem sprzed dwóch dekad. Świadomy jednak wartości historycznej tego materiału oraz problemu z jego archiwizacją gfdzieś w rejonie 1997 roku przekazałęm zarówno sprzet jak i godziny nagrań do archiwum pewnej rozgłośni radiowej , gdzie transkrypcje tego materiału najpierw na taśmy Beta a potem pewnie i na postać cyfrową powinny znajdoawć się do dziś . Dalszych losów samego magnetowidu niestety nie znam.
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
W połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, na którymś zjeżdzie PZPR była akcja, polegająca na tym, że w kuluarach Sali Kongresowej PKiN ustawiono kilkanaście magnetowidów i monitorów do nagrywania ciurkiem wszystkiego co działo się na sali. Sygnał dostawaliśmy z wozu transmisyjnego TVP. Pamiętam, że po każdym wystąpieniu przybiegał występujący przed chwilą towarzysz i kazał sobie odtwarzać swoje wystąpienie, nawet po kilka razy. Jego emocje sięgały zenitu. Z kolegą z Kasprzaka pilnowaliśmy strony technicznej tego przedsięwzięcia. Wspominam to bardzo miło, bo zapłata jaką za to dostaliśmy bardzo znacznie przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Dodam, że nie byliśmy członkami tej organizacji.
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 2 жыл бұрын
@@AndrzejWyderka o kurcze ale świat jest mały...właśnie tym się zajmował - jak mi się udało ustalić - ośrodek rejestracji kc pzpr. Pytanie , czy zaangażowano osoby zewnętrze - w tym Ciebie dlatego, że sami nie mogli oblecieć tego tematu czy z jakiegoś innego powodu? Tak czy inaczej na "moim" materiale wszystko było grane "longiem" bez cięć i montażu - być może to nawet Ty nagrywałeś taśmy , które były przez jakiś czas w moim posiadaniu ? Niestety nie pamiętam z którego zjazdu pzpr miałem materiały , ale naturalnie była to sala kongdesowa , bo sala konferencyjna w "białym domu" była skromniejsza i wyglądała inaczej i to właśnie z tej sali była większość tych materiałów
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
@@arturnietoperznowak7905 Być może był jakiś ośrodek rejestracji w KC PZPR, nic na temat nie wiem. Ja pracowałem przy dwóch zjazdach PZPR i jednym kongresie Obrońców Pokoju (było kiedyś takie ciało). Były to jednorazowe akcje, w kuluarach było coś ok. 30-40 monitorów i kilka magnetowidów (ok.10) pracujących non-stop. Był to początek ery magnetowidów w PRL, budziliśmy autentyczną sensację wśród towarzyszy. Sprawy organizował mój ówczesny dyrektor, który wyrabiał sobie pozycję wśród notabli partyjnych. Ja z kolegą byliśmy tylko siłą roboczą z kiepską pensją konstruktora w ZRK. Pamiętam to bardzo dobrze, bo pierwszy raz zarobiłem tak dużo pieniędzy, jak na ówczesne czasy.
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 2 жыл бұрын
@@AndrzejWyderka czyli ten ośrodek musiał powstać później - widać towarzyszom tak się spodobało,że kazali stworzyć taką komórkę u siebie i pewnie wtedy przestali Was zatrudniać do takiej roboty a o ośrodku wiem stąd że na magnetowidzie był nr inwentarzowy COR/KC PZPR i cyferki a na pudełkach od taśm były pieczątki z nazwą i danymi a także pieczątka w postaci tabelki do wypełnienia odręcznie z datą godziną miejscem zapisu numerem magnetowidu oraz dane technika - pieczątki były przystawione na kazdym pudełku, ale na żadnym tabelka nie była wypełniona. Teraz po blisko 30-tu latach żałuję ,że sobie nie zrobiłem zdjęć i nie skopiowałem tych materiałów ale mój MTV-10 miał problemy z prawidłowym odczytem wizji za sprawą usterek w torze prowadzenia taśmy ( zaginał i miął brzeg taśmy ) - dlatego odpuściłem, sobie, żeby nie niszczyć taśm i przekazałem wszystko tak jak było do archiwum .
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 2 жыл бұрын
No i prawdopodobnie przegapiłeś perełkę w postaci pijanego drygującego Breżniewa 🤣, ale to również znalazło się w archiwach TVP poczym ktoś pózniej umieścił na YT
@Darek80
@Darek80 2 жыл бұрын
Oglądając ten film dostrzegam duże podobieństwo do kultowej "Sondy". Pozdrawiam!
@arturnietoperznowak7905
@arturnietoperznowak7905 Жыл бұрын
Z tego co wiem, to autorzy tego zacnego kanału są z pokolenia, które na Sondzie się wychowalo 🙂
@mareczekmak
@mareczekmak Жыл бұрын
No właśnie, lektor czytający schemat MTV... , ten głos jakby znajomy ;p
@jozefpalivec8789
@jozefpalivec8789 2 жыл бұрын
Mieliśmy działający MTV-10 w podstawówce, w pracowni fizycznej. Pan od fizyki puszczał nam raz na kilka miesięcy jakieś nagrane wykłady, ale bardziej interesowało nas samo urządzenie, niż treść audycji. To były lata 1985-86 , szkoła nr 305 w Warszawie. Pozdrawiam.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 2 жыл бұрын
No dobra ale na czym żeście to oglądali na 12 calowym Neptunie 150 ? :-)
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 2 жыл бұрын
@@listonoszpat233 Były już dostępne sowieckie rubiny
@listonoszpat233
@listonoszpat233 2 жыл бұрын
@@JanJan-fs8mw Ale tu chodzi o podłączenie ,Rubiny miały funkcje monitora ?
@darkubarku
@darkubarku 2 жыл бұрын
Panowie, jak Was się przyjemnie ogląda i słucha. Tylko u Was tak cenne i unikatowe materiały oraz wiedza.
@detalite
@detalite 2 жыл бұрын
22:27 Niemieckie filmy przygodowe? Tak, pamiętam. Zwłaszcza te w których występowała niezrównana Teresa Orlowski. 😁
@orzech20406
@orzech20406 2 жыл бұрын
Szkoda, że tylko raz da się dać łapkę w górę. Zabiliście mnie tym. Bo ja nie zwróciłem uwagi
@domozs4370
@domozs4370 2 жыл бұрын
"Lody na patyku" ;-). Gratuluję profesjonalnego lektora!
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 Жыл бұрын
😆😆😆😆👍
@faurl35h
@faurl35h 2 жыл бұрын
W technikum na warsztatach odkryłem na półce skitranego MTV-20, nauczyciel pokazał mi kasetę i sposób jej umieszczania w magnetowidzie, wielkie oczy zrobiłem , bo te 30 lat temu to już był zabytek... w podstawówce natomiast mieliśmy VHS Kasparzak-GoldStar
@artnoiseartnoise
@artnoiseartnoise 2 жыл бұрын
świetny materiał, trafiłem przypadkiem. poleciała subskrybcja! Dalej tak Panowie!
@wlodektabor8469
@wlodektabor8469 2 жыл бұрын
Miałem kilka takich magnetowidów w latach 80tych, kupowałem je w CEZASie. Do MTV-10 dodawane były przystawki dzięki którym można było go podłączyć do zwykłego telewizora. Bardzo dobrze współpracował z rosyjskim telewizorem kolorowym przenośnym Elektronika który miał gniazdo do nagrywania i odtwarzania wizyjnego. Sam MTV-10 to szajs w którym notorycznie padały głowice wizyjne, kilkakrotnie woziłem je do Warszawy do Kasprzaka na naprawy (wymianę ) głowic, był ciężki i głośny a obraz nie zachwycał jakością. Jako ciekawostkę podam że taśma nagrana na jednym magnetowidzie na ogół nie była odtwarzana na innym egzemplarzu.
@lechulsk4845
@lechulsk4845 2 жыл бұрын
U mnie w szkole był taki sprzęt z tą kamerą, ale monitorem była odmiana telewizora Beryl z fabrycznym zestawem wejść i wyjść dla wizji i fonii na BNC . To była konstrukcja fabryczna, zamiast napisu Beryl było oznaczenie OT i jakieś cyfry niestety nie pamiętam jakie.
@domozs4370
@domozs4370 5 ай бұрын
​@@lechulsk4845Jeszcze w 89 były takie w aulach na PP.
@ZPDU
@ZPDU 2 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek. Jak ja lubię panów oglądać. Świetny materiał, fajnie poprowadzony, no rewelacja. Panowie - tak trzymać.
@RafalKotyla
@RafalKotyla 2 жыл бұрын
Świetny materiał. Muzyka 🎶 trąci Sondą. Oby więcej takich
@glubone
@glubone 2 жыл бұрын
Bo to Marek Biliński
@orzech20406
@orzech20406 2 жыл бұрын
@@glubone Felietony też "Sondą" czuć. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu
@heroldkrakow
@heroldkrakow Жыл бұрын
Do zapisu była produkowana przystawka uniwersalna z oddzieleniem od masy TV. Montowałem takie w różnych TV i działało to całkiem dobrze. Sam magnetowid jeśli miał sprawne głowice i był dobrze wyregulowany , po delikatnej zmianie charakterystyki fitrów wejścia i po głowicy i oczywiście podciągnięciu dewiacji zapisywał na poziomie jakości VHS. Serwisowałem kilka sztuk , nawet mam jeszcze trochę skanibalizowany egzemplarz.
@Grzegorz_Grzelecki
@Grzegorz_Grzelecki 2 жыл бұрын
Jestem z 75 roku. Magnetowidu nie pamiętam, ale do lampowego tv podpinałem się na płytkę zielonym monitorem od zx spectrum i odbierałem kanały TV. To były czasy...
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 2 жыл бұрын
👍 👍 👍 🍀 Dopiero teraz trafiłem na ten kanał! Mega ciekawy! A historia o dawnych magnetowidach niesamowita! Szkoda jednak, że w Polsce wszelkie prace szły tak ciężko... Ja niestety takich urządzeń ze szkoły nie pamiętam. Widocznie do złych szkół chodziłem... 😜🍀P.S. Też coś tam próbuję działać ze sprzętem retro... 😜
@komandorkris
@komandorkris 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, mimo że jestem laikiem w kwestii budowy takich sprzętów. U siebie w pracy mam zachowany w przyzwoitym stanie egzemplarz MTV-10, który od blisko 30 lat próbuję uchronić przed kasacją/wybrakowaniem. Chciałbym bardzo, by trafił jeszcze w kompetentne ręce. Może Panowie byliby zainteresowani? Jak można się skontaktować prywatnie?
@piotrfedyk74
@piotrfedyk74 2 жыл бұрын
Bardzo fajne! Nie wiedziałem o tym magnetowidzie.
@ultrafilipsz.5827
@ultrafilipsz.5827 2 жыл бұрын
Wspaniały program Panowie, przepełniony atmosferą Sondy
@kaes2000
@kaes2000 2 жыл бұрын
Też mi się skojarzyła Sonda. Kurek i Kamiński v2. :)
@SQ9JJX
@SQ9JJX 2 жыл бұрын
12:21 Telewizja edukacyjna była super, nie to co teraz (teraz leci tylko "Po co oni jeszcze tańczą" czy "Czy aby na pewno oni śpiewają" czy jakieś tam inne bzdety).
@shortwaverPL
@shortwaverPL 2 жыл бұрын
dookoła młócenie tego samego contentu na wszelakie sposoby, a u Panów zawsze dobry jakościowy i unikatowy materiał.
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics 2 жыл бұрын
Super odcinek - ciekawy sprzęt. Swoją drogą mam TP-K162. Widziałam ostatnio modulator, ale w tamtych czasach pewnie przemysł nie produkował, a robić samemu było ciężko.
@arturrudolf9389
@arturrudolf9389 Жыл бұрын
Ciekawa forma. Tym razem to nie przesłuchanie na komisariacie, co mnie zdziwiło. Spodziewałem się raczej "taśm esbecji" :)
@marekpo78
@marekpo78 2 жыл бұрын
Bardzo dobry film, kawał historii w miłej oprawie, no i te wskaźniczki... klasyka polskiej elektroniki. Pozdrawiam.😎
@aviationodyssey1892
@aviationodyssey1892 2 жыл бұрын
Wielkie dzięki za zajęcie się tematem magnetowidow. Jako reżyser dźwięku rodzinnie jestem związany z ZRK. Byłem beta-testerem wielu prototypów urządzeń z Kasprzaka. Niestety nie wspominam dobrze gdy trafiał do mnie prototyp MTV-100, w odróżnieniu od twórców M3201SD Koncert - projektant magnetowidu nie był uważany za specjalnie zdolnego i ostatecznie przypieczętowało to iż w tym kraju zaprzestało się produkcji magnetowidów.
@jacekboch544
@jacekboch544 10 ай бұрын
MTV100 to była kooperacja z ( jak dobrze pamiętam ) GoldStar-em . w zasadzie była to kopia miernej jakości taniego magnetowidu tej marki. Zastosowanie uproszczeń i zastąpienie krajowymi podzespołami też mu nie wyszło na zdrowie. W efekcie otrzymaliśmy podobny do koreańskiego pospolity magnetowid w podobnej do koreańskich odpowiedników cenie, który w zderzeniu z zachłyśnięciem polskiego rynku wszystkim co zachodnie nie przetrwał tej próby. Szybki rozwój zachodnich konstrukcji i zapaść na polskim rynku sprzedaży polskich produkcji doprowadziła do zaniechania dalszego rozwoju tego kierunku w ZRK i DIORA ( też mieli jakąś propozycję).
@aviationodyssey1892
@aviationodyssey1892 10 ай бұрын
@@jacekboch544MTV100 byl niestety nasza konstrukcja. MTV200 owszem Goldstara.
@MrBwalecki
@MrBwalecki 2 жыл бұрын
Fajne! - e w klimacie kultowej Sondy - może panowie się zastanowicie nad cyklem dotyczącym techniki RTV lat 70-80?
@zbigniewkwiatkowski2385
@zbigniewkwiatkowski2385 2 жыл бұрын
Podziwiam wszechstonną wiedzę jaką posiadacie w szerokim spektrum jakie ma elektronika . W kwestii zarzutu braku możliwości obsługi przez MTV10 telewizoròw to problem ten Zbyszek widział po stronie źròdeł do zapisu czyli nieuchronną koniecznością odejścia od gorącej masy zaròwno w sprzęcie audio jak i video . Brak zimnej masy występował także w kultowym 18 calowym SONY . Rubin miał zimną masę no i Jowisz Podobasa i następne w związku z wejściem zasilaczy impulsowych.Wyposażenie MTV 10 w kompletny tuner i modulator na òwczesnym etapie wychodziło poza głòwne problemy i przeszkody jakie stały na drodze rodzącej się dziedzinie. Pozdrawiam .
@jacekboch544
@jacekboch544 10 ай бұрын
Wystarczył zwykły transformator separujący. W tamtym czasie magnetowidy były tak nieliczne, że opłacało się przerobić telewizor dedykowany do magnetowidu, a nie całą produkcję odbiorników
@RafalBielawski
@RafalBielawski 2 жыл бұрын
Konstrukcja mechaniczna jest swoista, nigdy nie byłem fanem polskich produktów. Miło ogląda się materiał, a żarcik z winem przedni, muzyka Pana Marka robi robotę ;)
@jaarex
@jaarex 2 жыл бұрын
7:16 głowica hybrydowa ? to przecież głowica kasująca zapis wizji i fonii, głowica hybrydowa znajduje się przez rolką prowadzącą taśmę i to właśnie ta głowica zapisuje fonię i sygnał pilotujący sygnał odniesienia i stabilizacji obrazu aby każda z głowic odczytywała swój półobraz. Od środka w bębnie wizyjnym jest umieszczony prymitywny halotron bardzo skuteczny bez awaryjny pod warunkiem że magnes przyklejony pod bębnem wizyjny nie straci właściwości magnetycznych lub się nie odklei :)
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 жыл бұрын
Pamiętam, że szkoła miała taki magnetowid... miała także magazyn pełny różnego innego sprzętu i pomocy naukowych... których nikt nigdy nie używał, bo te durne krowy - nauczycielki były albo zbyt durne, albo zbyt leniwe.
@Marecheck1978
@Marecheck1978 2 жыл бұрын
Gwoli sprostowania; Pierwsze próby z kolorowymi, przemyconymi przez Jugosławię, dwoma Jankeskimi magnetowidami Ampex Quadruplex zostały poczynione za czasów późnego tow. Gomułki! To ważny fakt, bo mało kto kojarzy decyzje tego ascetycznego gnoma, jako kolorowe 🤣1969 rok. Okres budowy ośrodka na Woronicza. Jedenaste piętro i zakratowane, przy dźwigach windowych, pomieszczenie. Ścisła ochrona w naszpikowanym azbestem, nieistniejącym już wieżowcu. Miałem okazję wspomnieć Wam o tej ciekawostce, o ile się nie mylę, w odcinku o widikonach, ortikonach i innych... PS. Świetna robota! Klimat przedni. PZDR i powodzenia!
@JanKowalski-vi9zx
@JanKowalski-vi9zx 6 ай бұрын
Wydaje mi się , że decyzja o zakupie tych "klimatyzatorów" wyszła od Sokorskiego. On był bardziej otwarty na nowinki techniczne niż tow.Wiesław z tą jego kiszoną kapustą .
@Marecheck1978
@Marecheck1978 6 ай бұрын
@@JanKowalski-vi9zx Bardzo możliwe. "Otwartość" Sokorskiego miała różne oblicza; Konkretny babiarz, kiper wykwintnych trunków, pirat drogowy (choć w tamtym okresie, mało kto zwracał na to uwagę) oraz fan nowinek z tzw. "Zgniłego Zachodu" 🤪 I ten Koleś był członkiem Wierchuszki tow. Gnoma... Za tow. Gierka, historia zatoczyła koło w postaci "Krwawego Maćka", który ostro dozbroił TP (TVP) w sprzęt . Podobne temperamenty.
@wojtekc3311
@wojtekc3311 2 жыл бұрын
W mojej szkole podstawowej pod koniec lat 70-tych w jednej z klas był wielki pulpit/konsola. Było tam sterowanie oświetlenia, zasłon, wbudowane nagłośnienie, radio, gramofon, magnetofon szpulowy oraz właśnie magnetowid szpulowy, ale był to Philips. Nigdy więcej nie widziałem na żywo magnetowidu szpulowego.
@jacekboch544
@jacekboch544 10 ай бұрын
Ten Philips to pewnie odpowiednik MTV 10
@Zbigniewkrupka
@Zbigniewkrupka 2 жыл бұрын
Witam! Taki zestaw był w naszej szkole W Goworowie w 1986r w 1989r, już go nie było, nigdy nie widziałem by był używany ale był 👍 MA tyle lat co ja? 50 rocznik 1972r Pozdrawiam! 💪👍
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
Bo w szkole to typowe, jeszcze by się zepsuł, kto by za naprawy płacił. Generalnie oświata wówczas działała tak jakby całkowicie nieznane im było pojęcie amortyzacji.
@maciekgd
@maciekgd 2 жыл бұрын
Lata temu miałem taki magnetowid w swoim warsztacie, przytachał go chyba kuzyn z Politechniki Gdańskiej. Pamiętam że naprawa była bardzo wymagająca, w zasadzie 3/4 tranzystorów w obudowach TO-18 była przebita. Bez dokumentacji udało mi się doprowadzić go do stanu odtwarzania jedynej taśmy z którą był przywieziony. Zapisu nie sprawdzałem, bo nie miałem wolnej taśmy, musiałbym odwinąć jakąś kasetę VHS a one też wówczas kosztowały sporo. Ciekawostka w postaci serva sterującego hamulcem był też spotykana we wczesnych Betacordach od Sanyo. W piwnicy mam też szpulowego Naionala (zbliżony do cz-b NV3030), ale już barwnego z chromą dostosowaną do systemu PAL, tyle że nie miałem jakoś chęci na jego uruchomienie, i pewnie za jakiś czas trafi na PSZOK. A może chcecie go do Waszego labu?
@benny_plgraciarz2714
@benny_plgraciarz2714 2 жыл бұрын
jeśli by Alek nie chciał to ja chętnie przygarnę :)
@piwojasne
@piwojasne Жыл бұрын
Magnetowid MTV 10 był rozprowadzany tylko do państwowych instytucji takich jak szkoły domy kultury . Z tego co wiem był "sprzedawany rozprowadzany" ze specjalną przystawką umożliwiającą współpracę magnetowidu z telewizorem . W szkole do której chodziłem był właśnie MTV10 . Współpracował z telewizorem Granit akurat taki miała nasza szkoła. Obsługiwałem to urządzenie . Nagrywaliśmy na niego programy z telewizji oświatowej oraz filmy lekturowe emitowane wtedy telewizji i sztuki teatralne w teatrze telewizji . Zabawa była przednia .
@jayjay77solo89
@jayjay77solo89 2 жыл бұрын
w 1973 roku nagrywalem na MTV 10 audycje telewizyjna dla mojej klasy w szkole podstawowej nr. 222 w Warszawie. dopiero 40 lat pozniej zdalem sobie sprawe, jakim to bylo ewenementem w owczesnych czasach.
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski 2 жыл бұрын
22:27 Standard VHS zdobył większą popularność bo właściciele konkurencyjnego systemu Sony nie chcieli żeby na ich kasetach rozpowszechniano filmy "przyrodnicze".
@dariuszwisniewski6777
@dariuszwisniewski6777 2 жыл бұрын
Czekam na następne odcinki
@walbenczyn7650
@walbenczyn7650 Жыл бұрын
A ja jestem starym pracownikiem OTV Kraków i miałem okazję zobaczyć przy pracy jeszcze tzw. URBANOWID (polski magnetowid pełnolampowy, gdzie trudno było zapewnić godzinę bezawarynej pracy-ogromna szafa 1971r.)
@domozs4370
@domozs4370 5 ай бұрын
71 to Krwawy Maciek, uszaty od 81...
@mareczekmak
@mareczekmak 2 ай бұрын
Podskakiwanie taśmy na wałku obok głowicy uniwersalnej, ok 8:14, zwiastuje że jednak trzeba by sprzęgła dociągnąć, ewidentnie napięcie taśmy jest za słabe. Niestety osobiście kiedyś walczyłem z audio w (nowoczesnym) VCR ale moja biedna wiedza 20 lat temu nie wpadła na to że napięcie taśmy o kant dupy rozbić i żeby zasraną sprężynkę kołka prowadzącego rozciągnąć gdyż po kilku latach żywota oklapła, i za cholery nie wiedziałem czemu taśma sobie pływa po głowicy audio/synchro.
@krzysztofd7775
@krzysztofd7775 2 жыл бұрын
Ja chyba posiadam taki magnetowid Kasprzaka ( Kasprzak-GoldStar GHV-1223K ) stroiło się kanały stroikiem pod klapką od góry jak pamiętam.20-25 lat temu jeszcze działał.
@jacktramiel1612
@jacktramiel1612 2 жыл бұрын
W filmie "Rozmowy Kontrolowane" pokazali podgląd pokojów w hotelu Kasprowy. Tam mogli sobie używać monitorów.
@IndyPoint
@IndyPoint 2 жыл бұрын
Czy możesz pochylić się nad zjawiskiem impedancji anten? Skąd wzięła się impedancja 50om dla najprostszej anteny z dwoma wąsami (wibratorami). Dlaczego raz jest to 50om a innym razem 75om. Co powoduje ze jest to właśnie tyle? Przyciąganie ziemskie? Skład atmosfery? Czy ta sama antena zainstalowana na księżycu w próżni, odpowiednio wysoko, by nie wpływała na nią podłoże też będzie miała taka samą impedancję jak na ziemi?
@sawomirkudzia8753
@sawomirkudzia8753 2 жыл бұрын
Super materiał, więcej was proszę!
@glubone
@glubone 2 жыл бұрын
Próbowaliście wyjąć taśmę z vhsa na szpule do tego magnetowidu?
@robertszuba3382
@robertszuba3382 Жыл бұрын
Ile sztuk zostało wyprodukowanych?
@konradturkowski2522
@konradturkowski2522 Жыл бұрын
Widziałem go w jakieś graciarni mojej szkoły podstawowej bedąc pacholęciem pierwszej połowy lat 80.
@adrian_sp6def
@adrian_sp6def Жыл бұрын
Nie wiem panowie czy robicie to celowo lub przypadkiem. Ale to sie oglada tak genialnie, tak świetnie jak dawniej ogladalo sie program SONDA. Albo to moj sentyment do tego programu znalazl dziwna korelację
@mareczekmak
@mareczekmak Жыл бұрын
Nie, to głos lektora czytającego schemat MTV.... :]
@user-sg8xt9kz6w
@user-sg8xt9kz6w Жыл бұрын
Raz w życiu widziałem jak to działa, w Technikum Mechanicznym w Nowej Dębie, kiedy facet 'od polaka' puścił nam na telewizor ( sorry -monitor) coś o Adamie Mickiewiczu. To był chyba rok 1979... Fakt, robiło wrażenie...
@Radek__
@Radek__ 2 жыл бұрын
super materiał
@miroslawkaras7710
@miroslawkaras7710 Жыл бұрын
W moim liceum w latach 80 byl ten magnetowid. Nie pamientam że by był kiedykolwiek używany. Kamera z tego zestawu to raz nauczyciel ekonomi użył jako rzutnika pokazujac obraz z książki na telewizorze, jak ktoś z kuratorum przyjechał na wizytę..
@sawomirk
@sawomirk 2 жыл бұрын
Miałem taki sprzęt na początku lat 90tych, dostałem w prezencie niesprawny. Juz wtedy interesowałem się elektroniką no i poszedł do rozbiórki na części. Żałuję że go nie zostawiłem.
@galke1984
@galke1984 2 жыл бұрын
Brawo Panowie, oby tak dalej. Pozdrawiam:)
@uzyszkodnikaplikacji5757
@uzyszkodnikaplikacji5757 2 жыл бұрын
Jak Panowie mówili o głowicy że Amerykanin wizytował produkcję głowic że zniesiono embargo to w Książce pt"Black box" jest napisane że łożyska i elementy używane do głowic mogły być również używane w żyroskopach rakiet samonaprowadzających. Stąd też kanał przerzutu niektórych podzespołów był przez kraje zewnętrze. W tej książce nieźle opisali cały proceder.
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 2 жыл бұрын
Tam był jeszcze jeden patent - magnetowidy mogły być używane do zapisu sygnałów stacji radarowych, by później można było to analizować. W Polsce próby w tym zakresie robiono w Rawarze, ale nie znam szczegółów. Amerykanie powszechnie używali magnetowidów do zapisu takich sygnałów w celu poźniejszego rozpoznania.
@jaarex
@jaarex 2 жыл бұрын
@@Marcin_Marciniak i dla przypomnienia RK84 podwójny rejestrator kasetowy również stosowany do zapisu/odczytu parametrów "'lotów" w WP a przy okazji do rejestrowania rozmów posiada VOX
@uzyszkodnikaplikacji5757
@uzyszkodnikaplikacji5757 2 жыл бұрын
@@Marcin_Marciniak jak już mówimy o sygnałach to ponoć nasze odry przypadkiem jakieś błędy wyłapywały gdy samolot szpiegowski przelatywał i z tego czytałem gdzieś to wykorzystywali do wykrywania samolotów
@krzychokrzycho640
@krzychokrzycho640 2 жыл бұрын
Na marginesie: "BLACK BOX" - doskonała książka. Fajnie, że Pan ją wspomniał.
@kopiowanievhs
@kopiowanievhs 2 жыл бұрын
Panowie, poproszę Was o potwierdzenie lub obalenie pewnego mitu, który kiedyś zasłyszałem. Podobno głowice w MTV10 były klejone do bębna i każdy egzemplarz miał indywidualnie minimalnie inny skos, przez co można było z powodzeniem odtwarzać tylko taśmy nagrane na tym samym egzemplarzu. W "obecnych" systemach wideo-taśmowych głowice są przykręcane, skos jest regulowany (pomijając Video-2000, gdzie skos był dynamicznie regulowany systemem DTF, co dawało chociażby brak pasów przy przewijaniu z podglądem).
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
Nieprawda. Była pełna wymienność nagrań. Głowice były przykręcane do dysku bez skosu. Skos wprowadzono w magnetowidach kolorowych dla poprawienia przenikania sygnałów chrominancji sąsiednich ścieżek. Była to słynna zasada rotacji fazy podnośnej chrominancji w systemie PAL.
@emilmaj
@emilmaj 2 жыл бұрын
Warto byłoby wspomnieć że w magnetowidach pracujących z taśmą w formacie 2" Głowica była zainstalowana na walcu a nie na bębnie, na dodatek było tam wytwarzane Podciśnienie aby głowice nie porwały tasmy to tak jako ciekawostkę podaje, miałem okazję się zetknąć z tego typu maszynami. A I przy okazji był tam zapis tzw. segmentowy obrazu o ile dobrze pamiętam
@jacekboch544
@jacekboch544 10 ай бұрын
Ale to był format AMPEX-a - studyjny . Był jeszcze FORMAT C, jednak tam też był stosowany zapis helikalny, czyli za pomocą bębna. Nie mniej w tych urządzeniach do prowadzenia taśmy używano specjalnego okładu pneumatycznego do zakładania taśmy w torze przesuwu. Niesamowita technika....
@Ponury_Grabaz
@Ponury_Grabaz 2 жыл бұрын
A gdzie jest informacja,o wykorzystaniu linii melodycznej utworu Marka Bilinskiego?
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 2 жыл бұрын
W napisach końcowych (tak samo, jak w profesjonalnych materiałach filmowych). Następny odcinek będzie miał inny cover.
@violasilvestris
@violasilvestris 2 жыл бұрын
Ale Panowie w części historycznej mogliby się jakość odnieść w opisie do źródła autorstwa Wandy Trzebuni - Siwickiej. Byłoby miło.
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 2 жыл бұрын
Jeśli uda się zebrać materiał, będzie o tym osobny odcinek. To nie tylko opracowanie pani Wandy, ale Biuletyn Techniczny Radia i Telewizji, a także dokumenty Instytutu Tele- i Radiotechnicznego (obecnie sieć Łukasiewicz), który przecież był kolebką polskiej telewizji, włącznie z pionierskimi pracami nad torami TVC - to był czas inż Cieliszaka. Niestety w polskim Internecie nie ma weryfikowalnych materiałów na ten temat. Niczego nie mogę zalinkować.
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
@@Marcin_Marciniak Dopowiem, że zaczynając prace przy MTV10 całą wiedzę czerpaliśmy z książki B. Urbańskiego " Magnetyczny zapis dżwięków i obrazów".
@violasilvestris
@violasilvestris 2 жыл бұрын
@@Marcin_Marciniak Świetna inicjatywa!
@marcinm6741
@marcinm6741 2 жыл бұрын
21:55 a pierwszy polski VHS to nie był przypadkiem MVD-101 z Diory ? BTW jakkolwiek szanuję sprzęt DIOR'y tak ten magnetowid to był nieprawdopodobny badziew. Zapanowanie na jego mechaniką było trudem równie spisanym na niepowodzenie jak zapanowanie nad wyciekami oleju w Nysce. No po prostu kupa złomu...no ale nasz polski, głowicę chyba PHILIPS nam sprzedawał
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
Pierwszym był MTV100 produkcji ZRK. MVD101 Diory to póżne lata 80-te.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 2 жыл бұрын
ciekawy film, ale panowie ustawiliście się "w dziwny sposób". to schowek na miotły?
@amalgamat1
@amalgamat1 2 жыл бұрын
Tak.
@pmcmalec
@pmcmalec 2 жыл бұрын
Widze że jakość filmów mocno wzrosła :)
@mareczekmak
@mareczekmak Жыл бұрын
Ten lektor który "czyta" schemat MTV, czy ja go już nie słyszałem w jakichś programach popularno-naukowych?? (ale chyba był młodszy ;p) ??
@jurekkalinowski3585
@jurekkalinowski3585 Жыл бұрын
Proszę o informację jak można się z Wami skontaktować
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak Жыл бұрын
marcin.marciniak@gmail.com
@ukaszskowronski3841
@ukaszskowronski3841 2 жыл бұрын
MTV 300 jest bardzo podobny do popularnego HCM Royal VCR17, ciekawe czy też miał mechanizm Daewoo.
@Fabi....
@Fabi.... 2 жыл бұрын
Siemanko, pozdro topczat 🥳🥳
@jacekboch544
@jacekboch544 10 ай бұрын
P.S. Posiadam całkowicie wyremontowany MTV10 i MTV20. W wolnej chwili zamieszczę materiał VIDEO z zapisu na jednym i drugim z porównaniem do jakość obrazu wejściowego standardu SD, do jakości odbieranego tego samego fragmentu . Wtedy każdy będzie mógł ocenić rzeczywistą jakość sprzętu sprzed prawie 50 lat produkowanego w naszym kraju
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 10 ай бұрын
Proszę o kontakt (marcin.marciniak@gmail.com)
@TheAndrew3777
@TheAndrew3777 Жыл бұрын
Super super super ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤
@retrojaskinia6949
@retrojaskinia6949 2 жыл бұрын
Mam pytanie do tego siwego dziadka ile dziadku masz lat ?
@gabriel0XD
@gabriel0XD Жыл бұрын
Teoretycznie według serwisówki, z magnetowidem dostawało się przystawkę z sondą, montowaną do telewizora.
@retrojaskinia6949
@retrojaskinia6949 2 жыл бұрын
Mam pytanie do dziadka ile dziadku masz lat ?
@AlefZero
@AlefZero 2 жыл бұрын
Był taki w szkole podstawowej nr 60 w Warszawie. Oglądaliśmy z niego różne filmy edukacyjne, były to lata 1978 - 79, końcówka podstawówki.
@rekawek6
@rekawek6 2 жыл бұрын
Czy chodzi o 60tke na ul. Zbaraskiej 3? Mam wrażenie, że do lat 90tych nie dotrwał, bo był to już czas VHS, ale fajnie wiedzieć, że takie cudo było w szkole.
@AlefZero
@AlefZero 2 жыл бұрын
@@rekawek6 Tak, dokładnie, 60tka na Zbaraskiej.
@gregem6696
@gregem6696 2 жыл бұрын
A ja rozkręciłem takiego w drobne śrubki że 20 lat temu 😱.
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 Жыл бұрын
Ciekawa zabawka.
@jaarex
@jaarex 2 жыл бұрын
Nagrywanie w tamtych czasach na MTV10 odbywało się przy pomocy przystawki zasilanej z MTV10 z gniazda OTV w magnetowidzie. Przystawka posiada możliwość odbioru programów telewizyjnych VHF i UHF bez programowania z możliwością strojenia. Natomiast odtwarzanie przy pomocy przystawki jest jedynie w zakresie VHF a w tamtych czasach każdy TV takie pasmo posiadał.
@krzysztof8095
@krzysztof8095 2 жыл бұрын
Ciekawe ile unikalnych nagrań pokrywa się kurzem na zapleczach szkolnych bibliotek, czy świetlic, na strychach i w szafkach, oraz kantorkach nauczycieli? Da się takie nagrania zdygitalizować przy pomocy oryginalnego sprzętu wiec możemy pomarzyć że kiedyś coś interesującego wypłynie.
@jacekszychowski4919
@jacekszychowski4919 2 жыл бұрын
No proszę, nie wiedziałem że mieliśmy swoje MTV na wiele lat przed Ameryką 🤣
@maricomovies
@maricomovies 2 жыл бұрын
Dlaczego szpula zwijająca zwija odwrotnie niż w magnetofonach??
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
Wynikało to uproszczenia konstrukcji. Przeniesienie napędu odbywało się z wykorzystaniem tzw. prądów wirowych. Na obracającym się wałku umieszczony był zespół dwóch magnesów stałych a w szczelinie między nimi była aluminiowa tarcza. Obracający się zespół magnesów generował prądy wirowe w aluminiowej tarczy co wprowadzało ją w obroty. Ponieważ silnik miał jeden kierunek obrotów, to aby zapewnić przewijanie w obie strony prawy talerzyk obracał się odwrotnie niż w magnetofonach.
@szmisiek
@szmisiek 2 жыл бұрын
Czyja muzyka leci w tle filmów?
@wojtekc3311
@wojtekc3311 2 жыл бұрын
Biliński
@szmisiek
@szmisiek 2 жыл бұрын
@@wojtekc3311 tak mi to pachniało ;)
@miecionoz
@miecionoz Жыл бұрын
Nie ma to jak wziąć klipy z czyjegoś filmu i nie podać źrudła
@soslowgamer3207
@soslowgamer3207 Жыл бұрын
Fajny film, a w tle słyszę Bilińskiego Po drugiej stronie świata.
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 2 жыл бұрын
W technice magnetowidowej to raczej przodowały japonskie firmy typu sony niż jeżeli amerykańskie.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 2 жыл бұрын
Jeszcze 5 lat temu telewizje przyjmowały gotowe produkcje na kasetach. Proces zgrywania był czasochłonny i frustrujący. Na szczęście ten koszmar już się definitywnie skończył i mamy wyłącznie pliki i serwery. Nie mówiąc o montowaniu na zestawie trzech magnetowidów. Pracowałem w ten sposób wiele lat, jeszcze na zestawach analogowych. Nauczyło mnie to planowania i realizacji programu czy filmu od początku do końca bez poprawek. Każde przegranie materiału, żeby coś skrócić, albo zmienić to kopia pogarszajaca jakość. Od 20 lat montuję już na komputerach, ale w zasadzie bez poprawek i zmian. Nawet nie ogladam gotowego filmu. Wszystko jest zrobione od razu na 100%. W razie błędów, albo zmian kolaudacyjnych poprawki to sekundy.
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
"powszechnego użytku" hmmm, to nieco mylące dla "młodszych" widzów 😁
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 2 жыл бұрын
Pod tym pojęciem rozumiemy technologię i urządzenia, które nie są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych (w tym przypadku profesjonalna telewizja) ani specjalnych (np. wojsko). Ogólnie chodzi o technologię konsumencką.
@generatortonu4645
@generatortonu4645 2 жыл бұрын
@@Marcin_Marciniak Jasne, wspominacie w filmie o dostępności do tego sprzętu. Z tym, że taki MTV-20 dla górnika w sklepie górniczym był osiągalny. Podejrzewam że MTV-10 był osiągalny tylko dla instytucji (szkoła, uczelnia), i to miałem na myśli używając przymiotnika "mylące". 🙂
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 2 жыл бұрын
Piękny kawał historii 😉 Pamiętam taki niedziałajacy egzemplarz w technikum w 2giej połowie lat 90tych. Zastanawialiśmy się wtedy czy jest kompatybilny z VHS, niestety nikt z nauczycieli nie byl w stanie nam odpowiedzieć.
@lechulsk4845
@lechulsk4845 2 жыл бұрын
Nasz też był niedziałający, ale udało nam się go częściowo uruchomić, tracking nie działał synchronizację uzyskiwaliśmy przez podtrzymywanie szpul rękami...
@blejku7790
@blejku7790 2 жыл бұрын
Mam takie dwa :-)
@naprawaglosnikowczorny
@naprawaglosnikowczorny 2 жыл бұрын
Polscy inżynierowie po raz kolejny udowodnili, że potrafią zrobić coś z niczego. Im bardziej odkrywam historię w jakich warunkach konstruowano Polskie urządzenia audio wideo, tym mniej zaskakuje mnie rozwiązanie i obejścia naszych konstruktorów.
@andr27
@andr27 2 жыл бұрын
co ty pjerdolisz? przeciez goscie wyraźnie mówią, ze to były zrzyny z zachodnich wyrobów. Wszystkich. i tv i audio i cała reszta
@listonoszpat233
@listonoszpat233 2 жыл бұрын
Wszytko fajnie ale tą opowieść Panowie trzeba było zacząć od Jana Szczepanika a nawet Kazimierza Prószyńskiego ! Pozdrawiam
@karol555-h
@karol555-h 2 жыл бұрын
Pamietam taką kamerę ze szkoły
@Dzejwor_Gromowladny
@Dzejwor_Gromowladny 2 жыл бұрын
Cóż Polacy nigdy nie potrafili zrobić porządnej głowicy ani audio ani video.
@andr27
@andr27 2 жыл бұрын
niczego nie potrafili i nie potrafią. jedyne co im wychodzi to podpierdalanie cudzych pomysłów a i to zrobią popeline
@zbigniewkwiatkowski2385
@zbigniewkwiatkowski2385 2 жыл бұрын
ani słowa o inż. Mierzejewskim twòrcy mtv10, mtv20, mtv50, znałem go osobiście.
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
Pozdrawiam, razem z Nim pracowałem. Lata 70-te.
@zbigniewkwiatkowski2385
@zbigniewkwiatkowski2385 2 жыл бұрын
Witam ja od 68 w TK u Głuskiego a szanowny Kolega ?
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
Moja pierwsza praca i mój pierwszy szef to oczywiście Zbigniew Mierzejewski. Później byli inni: Ducal, Dreszer, Kołodziejak i inni. Najpierw ostatnie piętro budynku od Karolkowej, później ostatnie piętro biurowca.
@zbigniewkwiatkowski2385
@zbigniewkwiatkowski2385 2 жыл бұрын
Wszystko się zgadza . Ciekawe czy wpomną o Kołodziejaku konstruktorze gramowidu z laserem gazowym .ale to inny wątek.Pozdrawiam . Zbigniew.
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
Z Waldkiem Kołodziejakiem opracowywaliśmy prototyp tego gramowidu. Byliśmy razem we Francji, udało nam się coś stworzyć, ale temat został zamknięty i nigdy do niego nie powrócono. Dzisiaj nieliczni o nim wiedzą i funkcjonuje to w zasadzie jako ciekawostka techniczna retro. Na Facebooku zamieściłem onegdaj fotkę zbiorową konstruktorów elektroników z czasów MTV10, MTV20.
@maciejjaniszewski3073
@maciejjaniszewski3073 2 жыл бұрын
co wciągaja prowadzący?
@Marcin_Marciniak
@Marcin_Marciniak 2 жыл бұрын
Pewną mieszaninę - 78% azotu, 20% tlenu, 1% argonu, 0.5% dwutlenku węgla i innych substancji gazowych.
@amalgamat1
@amalgamat1 2 жыл бұрын
@@Marcin_Marciniak Dwutlenku to nawet mniej w tej mieszaninie jest.
@wojciechtaras
@wojciechtaras 2 жыл бұрын
MTV-10 miałem pierwsze doświadczenie w Technikum. Igraszki Z diabłem zdarlismy do cna.
@partykbonecki6834
@partykbonecki6834 2 жыл бұрын
Eh, Rodzice mieli MTV300 z napisem Kasprzak-Deawoo w domu był jeszcze po 2000 potem nagle zniknął i ojciec nie pamięta obecnie co się z nim stało . Wiem od taty , że MTV300 miał przypadłość w postaci zacinania się taśmy co było przyczyną jego wymiany w domu na sprzęt AKI . Pamiętam doskonale ten wyświetlacz VFD .
@zscorporation
@zscorporation 2 жыл бұрын
SUB :)
@wilklesny8107
@wilklesny8107 2 жыл бұрын
KDS
@marcinkowalski6966
@marcinkowalski6966 2 жыл бұрын
"Oni" ograniczali dostęp, i rozpowszechnianie informacji. Jak to ścisłe zarachowanie dostępu do kserografów. Jak w Rosji! Magnetowid nie współpracuje z telewizorem.
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
Magnetowid współpracował z każdym dostępnym wówczas telewizorem. Ponieważ telewizory ówczesne posiadały tzw. "gorącą" masę, do magnetowidów dołączana była specjalna przystawka, montowana w TV i zasilana z magnetowidu. Sposób montażu był dokładnie opisany w instrukcji. Do podłączenia monitora potrzebne były tylko kable.
@marcinkowalski6966
@marcinkowalski6966 2 жыл бұрын
@@AndrzejWyderka Jak te przystawki na 4-6 pasmo!
@AndrzejWyderka
@AndrzejWyderka 2 жыл бұрын
@@marcinkowalski6966 Pasmo nie miało znaczenia, przystawka zawierała tor p. cz. wizji i transformator separujący fonii. Umożliwiało to nagrywanie oglądanego programu. Przy odczycie przystawka zawierała modulator p. cz. wizji i w odbiorniku odłączano głowicę w. cz., a TV "odbierał" sygnał p. cz.. Transformator fonii był dwukierunkowy, działał przy zapisie i odczycie, pełnił jedynie funkcję separacyjną.
@marcinkowalski6966
@marcinkowalski6966 2 жыл бұрын
@@AndrzejWyderka I fejkowa skala, z pokrętłem. Tak to było w głębokiej Komunie. Jak w Buriacji.
@twardysiusiak
@twardysiusiak Жыл бұрын
"Niemieckie fimy bez dubbingu" XD
Prosto z labu - odbiornik detektorowy ("kryształek")
27:57
Marcin Marciniak
Рет қаралды 20 М.
Prosto z labu - lampowe odbiorniki bateryjne
25:14
Marcin Marciniak
Рет қаралды 8 М.
Do you love Blackpink?🖤🩷
00:23
Karina
Рет қаралды 23 МЛН
One day.. 🙌
00:33
Celine Dept
Рет қаралды 67 МЛН
Deadpool family by Tsuriki Show
00:12
Tsuriki Show
Рет қаралды 6 МЛН
Działalność Przemysłowego Instytut Elektroniki w roku 1978
21:03
Łukasiewicz - ITR
Рет қаралды 52 М.
Unboxing nowego telewizora UNITRA na 500 subskrypcji!!
5:08
Podlaskie RetroManiaki
Рет қаралды 11 М.
Prosto z labu - historyczne źródła światła, część pierwsza
27:21
Marcin Marciniak
Рет қаралды 14 М.
[Naprawy] Mitsubishi HS751 czyli paczka #13
11:24
De-Kompozytor
Рет қаралды 80 М.
MK232 - najpopularniejszy magnetofon Peerelu [TOWARY MODNE 191]
23:43
Adam Śmiałek
Рет қаралды 78 М.
Sukcesy i porażki Zjednoczenia Unitra [Reduktor Szumu] #243
40:22
ReduktorSzumu
Рет қаралды 243 М.
Jak działały kasety VHS i magnetowid?
16:39
moreleTV
Рет қаралды 42 М.
Amiga 500 za 100 zł  z OLX, stan nieznany, zobaczmy!
15:13
Retro. exe
Рет қаралды 19 М.
Odbiornik ludowy - Volksempfänger - najważniejsze radio w historii
32:27