To jak ten "Malinowy Król" trafił na Teneryfę? Nie jestem w stanie się domyśleć.
@JanPernat6 күн бұрын
Bardzo ciekawy materiał... szacunek. Alarm radiostacja jest była przed wojną i po wojnie w miejscowości Łazy.. 10 km na południe od Raszyna.. proszenie nigdy nie było żadnej radiostacji.. włącz jak przed wojną stały dwa maszty.. o której 39 roku Polacy wysadzili.. a moja babcia widziała na własne oczy jak one się kładą
@wiktorvlog33408 күн бұрын
Gratuluję tak pokaźnej kolekcji detefonów
@FllashLight11 күн бұрын
wspaniały materiał! dzięki i pozdawiam
@remikskrzypek469412 күн бұрын
Super film związany z tym tematem jak działały kiedyś telewizory
@remikskrzypek469413 күн бұрын
Dzięki za fajny film związany z oświetleniem
@remikskrzypek469413 күн бұрын
❤❤
@remikskrzypek469416 күн бұрын
Super ❤
@rafalzawadzki219517 күн бұрын
Cale przewodniki xD
@zbyszekpodchmielony264220 күн бұрын
W latach 60tych ub wieku tranzystory TG40 były trudne do kupienia (miasto wojewódzkie) w dodatku cena 1 szt była poza horyzontami dzieciaka (mnie!) który wówczas już coś tam lampowego sklecił :-)). Pozdrawiam i dziękuję za radioamatorskie wspominki 🙂🙂🙋♂🙋♂.
@93arnii24 күн бұрын
Witam ponownie, materiał opowiada o historii a już wiadomo że jest on ponadczasowy. Nie spodziewałem się że film o lampach gazowych może tak przykleić uwagę. Wyjątkowo udany odcinek. Pozdrawiam i lajkować 😉
@Zuubiik26 күн бұрын
Podoba mi się montaż i klimat tego filmu, tak zrobiony że można go zgrać na VHS i zostawić gdzieś na strychu
@emit67326 күн бұрын
Dziwne, że taki telewizor działał. Wszystkie oporniki, kondensatory, cewki były duże i na pewno zmieniały parametry wraz ze zmianą temperatury. Lampy się starzały i też musiały zmieniać parametry. Niesamowite, że w tamtych warunkach, jednak potrafili uruchomić seryjną produkcję bardzo skomplikowanego elektronicznego urządzenia. Ile trzeba było mieć pasji !
@JanKowalski-yu4vd28 күн бұрын
Z tymi słuchowiskami to bym nie przesadzał. One się przetworzyły w tzw adiobokowe superprodukcje i jeśli sa dobrze zrobione to miód dla ucha. Proszę choćby odsłuchać dostępne fragmenty Niezwyciężonego Lema albo Odysei kosmicznej. Super sprawa delikatnie nawiązująca do starej dobrej szkoły teatru radiowego.
@JanKowalski-yu4vd28 күн бұрын
Wzorniczo jest fajnie ale ta reszta to już nie bardzo.... Dominika bardzo przypomina mi radzieckiego Sokola 403
@krzysztofwaleska29 күн бұрын
15:00 Jak się włącza tą Warszawę na falach długich w Radmorze 5xxx? Tylko ten pierwszy to miał? Mam ubogiego z diodami, ostatnia seria. Nie używam, ale działa. Nie mam pojęcia jak to włączyć. Jest do niego radio na krótkie, średnie i długie. Ciekawe po co, skoro na tych wszystkich falach jest jedna stacja. Może tego dodatkowego, niskiego odbiornika w ogóle nie trzeba?
@krzysztofwaleska29 күн бұрын
Mam takiego podobnego. Prawidłowe gałki do Pioniera z dziurką na palec. Kiedyś kultowe, dziś mało kto pamięta i szanuje. Ale to kundel. Obudowa co innego, elektronika z czegoś innego, lampy wyłącznie polskie. AZ1 ledwo zipie. W dodatku reperowane plastrem jak na rany. Nie wiem po co. Przecież jak się lampę włoży, to już się jej raczej nie wyciąga - chyba, że wyzionie ducha.
@pawelflejszman6598Ай бұрын
Pierwszym telewizorem z pilotem był dla mnie Aladyn jedyny telewizor produkowany w Diorze.Gdzieś jeszcze ten pilot u mnie leży.
@RafalWinnickiАй бұрын
Pamiętam z lat młodości koherer z miałem węglowym. Grafit? Pokruszony rdzeń od baterii manganowej starego typu? Robiłem takie próby :)
@zbyszekpodchmielony2642Ай бұрын
👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👍👍🙋♂🙋♂🙂🙂 sub
@tretowntret7541Ай бұрын
Tzw poska elektronika tos´ sa maoudane kopje elektroniki z zachodu i tu nie ma co sie wielce podniecac.
@tretowntret7541Ай бұрын
ruscy produkowali badziew w kazdej dziedzinie przemyslu do dzis nie produkuja np tkanin butow motorow do cywilnych aut............... dziwi mnie ta dziwna nostalgia za technicznym badziewien z ZSSR
@DIYRetroАй бұрын
Panowie, zróbcie może jakiś odcinek o o transmiterach i odbiornikach z wirującym dyskiem Nipkova - bardzo mnie ciekawi to rozwiązanie. Pozdrawiam
@eugengrzondziel1706Ай бұрын
Zajmowałem się kohererem i serdecznie zachęcam do eksperymentowania z dziećmi. Moja propozycja: zwijamy rurkę z papieru d=8 mm l=4 cm. Obydwa końce fiksuje my kamerkami biurowym. Z folli aluminiowej ugniatamy kuleczki OK. 2 - 3 mm średnicy i wypełniamy nimi rurkę, nie za ciasno. Z tej samej folii robimy koreczki dla zaślepienie rurki. Do klamerek biurowych podłączamy druciki jako elektrody. Zamiast dzwonka zastosowałem silniczek wibracyjny z telefonu komórkowego przymocowany do rurki taśmą. Do wskazania sygnału zastosowałem małą diodę LED z opornik iem ograniczającym. Jako nadajnik zastosowałem pustą zapalniczkę gazową z piezoelementem i jako antenę dwa kawałki drutu po ok 1 m długości. Gotowe! Teraz podłączamy bateryjkę i obserwujemy diodę. Jeśli natychmiast świeci luzujemy nieco kuleczki jeśli nie świeci, wsuwamydelikatnie zaślepkę głębiej aż dioda się zaświeci a następnie luzujemy ciut ciut zaślepkę. Powodzenia! To potrafi dziecko w wieku sześciu lat. Bardziej ambitni mogą wykonać kohererem z plastikowych słomek i opiłek metali np aluminium, miedzi itd.
@0kudlaty915Ай бұрын
Kiedy część 3 o lampach wyładowczych?
@pawelpablo898Ай бұрын
Nalałem oleju spożywczego, strasznie śmierdzi palonymi frytkami, nie polecam.
@pawelpablo898Ай бұрын
Spokojnie żarówka w moim piekarniku działa już 10 lat. Co prawda nie używamy piekarnika non stop.
@eugengrzondziel1706Ай бұрын
A co z odbiornikiem Kosmos produkcji ZSRR?
@jankomuzykant4867Ай бұрын
Piękne archiwum radiotechniki ! Pokazuje ono co i jak się dawniej wykonywało. Dla osób nie obeznanych z tą dziadziną to jest zupełna abstrakcja, a świadczą o tym komentarze. Osobiście pamiętam tamte czasy i co ciekawe sprzęt, który w owych latach naprawiałem nie wiedząc nic o nadchodzącej erze elektroniki i informatyki. Nie jeden "Pionier" mnie "pokopał" po wyłączeniu, gdyż w wyniku awarii nie rozładowały się kondensatory w zasilaczu. Pomiary wykonywałem miernikiem Lavo1 zdobytym z niemałym trudem. Nowe lampy niekiedy były niesprawne i po wymianie było gorzej ! Tester lamp był wtedy wielkim rarytasem i krosowało się go za pomocą papierowych kart dla danego typu lampy. Pokazujecie Panowie kawał historii techniki wymagający sporej wiedzy, aby znależć odniesienie do czasów współczesnych. Profesjonaliści powinni być wyposażani w tę wiedzę, gdyż nawiązanie do mikroprocesora i smartfonu jest skokiem przez ocean. Pozdrawiam i gratuluję merytorycznego podejścia w dobie powierzchowności i braku prawdziwej kompetencji.
@czub7168Ай бұрын
Przeszczep sobie włosy
@Marcin_MarciniakАй бұрын
Nie ma takiej potrzeby. Jestem jaki jestem i nie mam zamiaru tego zmieniać.
@czub7168Ай бұрын
Przyszedłem tu tylko zobaczyć jak wygląda chuj, który radzi innym jak kogoś załatwić, żeby musiał pracować za darmo przez kilka najbliższych lat 😊 Tak jak się spodziewałem, zakolak którego nikt nie kocha i życie spędza w piwnicy :)
@czub7168Ай бұрын
O Tobie mowa Marcinku :)
@frycz66Ай бұрын
Świetne!!! Ja kiedyś w desperacji myślałem o układzie z żaróweczką z zieloną przesłoną sterowaną wzmacniaczem tranzystorowym. Ale kupiłem zapas EM84 i jest spokój... Pozdrawiam serdecznie!!
@Marek-g2oАй бұрын
Te sprzęty były bardziej "ludzkie". Wszystko stukało, piszczalo, gadało, burczało, szumiało.A teraz... No cóż, postęp. 😢😮😅
@Marek-g2oАй бұрын
Ładnych parę lat działałem na Pentaconcie. Szafka trochę inna. 😮 📞 😮📞👾😢
@pathfinderpolskaАй бұрын
Czyli taki nazistowski tiktok
@user-qm5vs3ik3bАй бұрын
Znakomity film.Bardzo ciekawy.Congrats
@user-qm5vs3ik3bАй бұрын
Nikt nie napisal o Selenie a byly u nas sprzedawane.Mialy przelacznik bebnowy i Fale KF w wielu podzakresach. Niepotrzebnie ja rozebralem.a szkoda
@zbyszekpodchmielony2642Ай бұрын
👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏fascynujące.. mimo ze 60 lat w branży 🧓🤗👍👍🙋♂🙋♂+ SUB
@marekmarek3154Ай бұрын
Czesc Nikola Tesla
@poteznysymetryzator7242Ай бұрын
A ja muszę powiedzieć, że właśnie podpowiedzieliście mi jak rozwiązać problem jak grzebię w garażu i żona nie ma jak dodzwonić się do mnie z kolacją!
@marekmarek3154Ай бұрын
Gdzie chińszczyzna od 30 mega do 80?
@interruptrequest8301Ай бұрын
Mam lampę ŁN-12 ale nie umiem znaleźć do niej dokumentacji. Czy wymaga ona cewek na zewnątrz czy ma odchylanie wewnątrz?
@robertregua5140Ай бұрын
siedze sobie w mojej norze, gdzie zebrałem swoje elektroniczne szpeje. dłubię sobie w jakiś porządkach, oglądając lewym uchem Wasze filmy, które już dawno polubiłem wielokrotnie i zasadniczo znam niektóre prawie na pamięć. Muszę Panom powiedziec, że wspaniale się Was ogląda po raz kolejny i enty. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@andwa7573Ай бұрын
Na jakiej częstotliwości nadaje Radio Rumunia?
@Marcin_MarciniakАй бұрын
na średnich najmocniejsze nadajniki ma na 756kHz, 855kHz, 1152kHz oraz 1179kHz (400kW każdy). Na krótkich też jest tego sporo: 5910kHz, 9500kHz (i okolice), 9500/9550kHz, 9740kHz, 11620kHz, 11740kHz, 15150kHz, 17630kHz, 17760kHz, 21550kHz. Polecam zajrzeć na tę stronę: shortwaveschedule.com/index.php?station=333
@KrystianMierzwa-nn2okАй бұрын
Zrobiłem sobie polonczenie telefonów takich że są pokończone równolegle i na linii równolegle do nich dwie baterie 9v które są pokończone szeregowo wszystko działa tylko słyszę same siebie w słuchawce ktos wie czemu ?
@pawelflejszman6598Ай бұрын
Zapomnieliście o radioodbiornikach Wega 402.Bardzo dobrze odbierał Glos Ameryki.
@dawidswierkowski8495Ай бұрын
Witam oglądam Pana nagrania filmy na youtube najbardziej mnie interesują fale eteru pasma radiowe
@leszekburak6297Ай бұрын
Korzystałem z takiego regeneratora efekty były różne.