Рет қаралды 610
Pierwsza najniższa wieża widokowa w Polsce powstała w lipcu 2021 roku ma zaledwie 20 cm wysokości. Nietypowa atrakcja turystyczna znajduje się na granicy Gór Stołowych i Wzgórz Lewińskich.
Wieża powstała z inicjatywy Doroty i Piotra w lipcu 2021 roku. Jej wysokość to około 20 cm i można odwiedzać ją o każdej porze dnia i nocy. Oczywiście za darmo. Właściciele zagospodarowali także teren ogrodu przy samej wieży, gdzie oprócz strumyka i malutkiego stawu, znajdują się również ławki, huśtawka, miejsce na ognisko oraz wygodny parking.
Wieża widokowa Šibeník
Niespełna pół kilometra od małego miasteczka Nový Hrádek, leżącego na obrzeżach Gór Orlickich, znajduje się wzniesienie Šibeník, liczące 655 m n.p.m. W latach 90. minionego wieku na prywatnej działce zbudowano tu farmę wiatrową z czterema siłowniami wiatrowymi. Z powodu kłopotów technicznych i zbyt wysokiego poziomu hałasu nigdy jej na stałe nie uruchomiono, a w 2013 roku ostatni pozostały maszt wraz z obiektem stacji transformatorowej przeszły na własność Novego Hrádku. Miasto postanowiło wykorzystać go do stworzenia atrakcji turystycznej. W 2020 roku w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy - część wschodnia” zbudowano tu wieżę widokową o wysokości 47 metrów. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 32 metrów na dawnym maszcie. W dawnej stacji transformatorowej stworzono nową informację turystyczną, łącząc oba obiekty kładką.
Pokonanie wszystkich 183 stopni spiralnych schodów, wijących się wokół masztu, jest wprawdzie dużym wyzwaniem fizycznym i psychicznym, ale nagrodą za trud jest widok na niemal całe wschodnie Czechy - na Karkonosze, Hradec Králové, Kuněticką horę koło Pardubic, Góry Żelazne, Masyw Czesko-Morawski, północno-zachodnią część Gór Orlickich, a przy dobrej widoczności także na Jeszted i Kaňk koło Kutnej Hory.
Feistův kopec - wieża widokowa
Wieża ma niemal 30 metrów wysokości, zbudowana jest na rzucie kwadratu, ma otwarty ośmiokątny taras widokowy na siódmym piętrze, z którego można delektować się widokami na Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie, Orlicę czy zaporę Rozkoš. Zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie Geologicznej Ścieżki Edukacyjnej, ścieżki edukacyjnej Po lehkém opevnění (Tropem lekkich fortyfikacji) oraz Szlaku im. Jiráska. Wejście jest bezpłatne, a turnikiet przy wejściu służy liczeniu odwiedzających.
Jeśli masz ochotę drogi Widzu możesz nas wesprzeć za co bardzo dziękujemy :
patronite: patronite.pl/F...
kawka : buycoffee.to/f...