Nie mogło być inaczej niż Bobby Fischer na szczycie!:D poświęcenie hetmana dla szaleńczego ataku lekkimi figurami. Ta partia to majstersztyk, arcydzieło stulecia, najlepsza jaką kiedykolwiek rozegrał młody szachista! Dzięki bardzo Dawidzie, że właśnie Jego umieściłeś na szczycie owej serii najpiękniejszych partii :)
@BlazeRhodon4 жыл бұрын
11:56 Najlepszym ruchem w tej pozycji dla białych jest albo odejście białopolowym gońcem na d3 lub e2 albo Hxc3. Wtedy białe są w stanie się obronić przed młynkiem lub matem Beniowskiego (po zagraniu Gxe6), jednak są wtedy i tak pionka w plecy. Wzięcie hetmana było błędem ponieważ czarny dzięki świetnej koordynacji i współpracy swoich figur zdobywa przewagę materialną wielkości lekkiej figury (hetman za dwa gońce, wieżę i pionka) co daje łatwe zwycięstwo czarnemu (biały hetman jest bezużyteczny ponieważ wszystkie punkty w obozie czarnych są bronione).
@przemysawchudzik99504 жыл бұрын
Prawdziwa uczta szachowa. Mega dobra partia na 1-wszym miejscu. Świetny dobór Dawidzie.
@mathaj334 жыл бұрын
Wspaniała partia!Warto dodać że Fischer grając ją miał jedynie 13 lat.Jednak dziwi mnie że w tym zestawieniu nie pojawiła się partia Keene-Fielder 1964
@olalalalao17604 жыл бұрын
Dzięki Dawid za tą serie odwalasz kawał dobrej roboty a pewnie jedyną motywacją dla ciebie jest pasja do szachów
@oskar_21153 жыл бұрын
Dokladnie to bylo piękne
@94Hubertus4 жыл бұрын
Seria analiz partii. Uwielbiam je oglądać.
@NieznosnyB4 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się ogląda Twoje materiały, dziekuję :)
@wjd23393 жыл бұрын
12:23 Fischer z całą pewnością nie brałby jakości Sxd1, lecz zagrałby Se2+ Kf2 Sg3++ Kg1 Hf1+ Wxf1 Se2 #
@freddie9924 жыл бұрын
propozycja nowej serii najpiekniejszych Polskich partii?
@Kamil-kv6lv4 жыл бұрын
12:22 wolałbym Se2+ z matem
@marcinb.76144 жыл бұрын
A jednak partia Fischera 😁 dziękuję bardzo, skoczek na bandę i piękno taktyki 😏
@Itxz_Janek4 жыл бұрын
Piękna partia!
@JorgeG937378 ай бұрын
Wow. Łóżko pościelone . Klasa 😊😊😊
@smok49254 жыл бұрын
Fajna paria. Ja obstawiałem na I miejscu partię nr 6 Robert James Fischer vs. Boris Spassky z 1972 roku czyli Związek Radz. kontra USA. O tej partii powstał bardzo fajny film "Pionek" w 2014 roku. Warto obejrzeć. Szczególnie mocna końcówka i podsumowanie, że skończył Fischer jako włóczęga. Sporo oryginalnych nagrań i zdjęć. Warto dodać że była to 6 partia z 21. Finalnie Fisher wygrał 12.5 do 8.5. Niesamowity umysł do szachów i po trudnym dzieciństwie - równie trudne życie :( Polecam :)
@michabartusz14724 жыл бұрын
A ja ci polecam bardziej książki nt życia Fischera, bo ten filmik to tylko taki telegraficzny skrót. Dowiesz się uzupełniając swoje luki, że koniec jako włóczęga to mocno naciągane określenie.
@chesscomPL4 жыл бұрын
W filmie trochę dodali wątków od siebie, także jako biograficzny to chyba nie można go traktować ;)
@michabartusz14724 жыл бұрын
@@chesscomPL Powiedziałbym, że na pewno nie można go tak traktować. Fischer miał tak ciekawe i burzliwe życie, że kilka filmów mogłoby powstać ;)
@ZororonoxАй бұрын
Ja właśnie po filmie, pozdrawiam
@jakubbaran98024 жыл бұрын
Fajny komentarz. A może zagrasz z Marianczello. Będę ciekawy jak zagracie i skomentujecie. Bardzo proszę zagrajcie. Powodzenia
@ianperkinson92944 жыл бұрын
Nie jestem dobrym szachistą, ale istotny pionek e4 do zaatakowania przez skoczka f6 z następnymi widłami na gońca g5 i hetmana c5 był widoczny (przynajmniej ja to widziałem). Jako, że ten pion był broniony przez skoczka c3, przejście skoczkiem na a4 w celu eliminacji obrońcy pionka e4 (zagrożenie bicia skoczka i jego odejście z pozycji za cenę ofiary) z jednoczesnym atakiem na hetmana (tempo) też był do rozważenia. Możliwość tę widziałem jeszcze przed faktycznym zagraniem a miałem na to kilkadziesiąt sekund. Reszta (czyli najważniejsza część) to umiejętność policzenia wariantów, ale kto jak nie Fischer. Słaba partia Byrne, bo "odstałość" gońca f1 aż gryzła w oczy.
@chesscomPL4 жыл бұрын
Czasami wypatrzenie pomysłu to pikuś, a policzenie czy dany pomysł działa to właśnie klucz do sukcesu ;)
@ianperkinson92944 жыл бұрын
@@chesscomPL Warianty (nie było ich dużo) były forsowne, oparte na braku rozwoju białych figur, w tym odstałym gońcu, wieży na h1 oraz fatalnej pozycji odsłoniętego króla białych (możliwe wrzutki z szachem, odkrywanie linii "e" etc.). Krótko mówiąc - kanon. Nie ujmując uroku tej partii opierała się ona na beznadziejnej grze Byrne bezlitośnie wykorzystanej przez młodego Fischera. Porównując tę partię do korridy: podobna była do walki, w której początkujący matador efektownie zarżnął słaniającego się po arenie byka. Byk nie potrafił liczyć i zamiast przejść do pionkowej końcówki (przegranej), a mógł to zrobić, do końca liczył na naiwność przeciwnika. Oddać mu trzeba, że dał jednak młodemu postawić sobie mata. Preferowałem uroki partii opartych na głębokim zrozumieniu pozycji strategicznej i budowaniu przewagi, w których pozycja przeciwnika krok po kroku rozpadała się jak domek z kart, z finezyjnym coup de grâce na końcu. Ta partia takiej satysfakcji właśnie z powodu lamienia Byrne mi nie pozostawiła. Grał jakby miał potwornego kaca i chciał tę partię jak najszybciej skończyć.
@niecierpliwy31954 жыл бұрын
Obrona berlińska lub grunfelda w 15 minut!
@mathaj334 жыл бұрын
Grunfelda!
@ennuiarduous64462 жыл бұрын
Dziwny wybór na #1. Świetna, bardzo sprytna partia ze strony Fischera, jednocześnie należy zauważyć, że jego oponent grał bojaźliwe, nieskoordynowane i mocno średnie szachy. Na #1 powinno wpaść partia gdzie z obu stron się dzieje, a tu jednak był dość jednostronny pojedynek.
@danieldolebski26892 жыл бұрын
Ale żeby żadnej partii Tala nie umieścić?
@pawelmarkiewicz43783 жыл бұрын
Fisher podobnie jak Kasparow są legendami nie ze względu na siłę gry, ale dzięki temu, że mieli swojego arcyprzeciwnika Fisher Spaskiego a Kasparow Karpowa.
@cien194 жыл бұрын
Najpiękniejsza partia w historii, to dzieję się teraz- Konfederacja -wolność i niepodległość :)
@paweradzikowska57014 жыл бұрын
Wspaniała
@lonio724 жыл бұрын
Nie było Tala w 10 - nieporozumienie.
@chesscomPL4 жыл бұрын
Przecież było powiedziane, że lista jest subiektywna.
@janrybicki17094 жыл бұрын
Czy ruch Ge6 który proponowałeś nie gubi pionka c7?
@chesscomPL4 жыл бұрын
W którym momencie?
@tilia14 жыл бұрын
Szachy
@neexo15554 жыл бұрын
Chce ktoś zagrać w szachy (chess.com) Mój nick: IwoYT
@jakubbaran98024 жыл бұрын
Mogę spróbować, proszę o komentarz po każdym ruchu a nie mat w kilku ruchach. Mam swoje lata ale uczę się pilnie (tak myślę). Pozdrawiam