🟢 Wesprzyj kanał: kzbin.info/door/5SCWle5EgiN7vzMMwPOpugjoin 🔴 Zapraszam na Streamy - Codziennie ~20:00 : www.twitch.tv/putrefy 🎥 Kanał Archiwum: www.youtube.com/@KiszakArchiwum 🎬 Kanał z Clipami: www.youtube.com/@KiszakClipy 👕 Moje Koszulki Kupicie Tutaj: alldead.pl/ 💀 (reklama) 🔷 Discord: discord.gg/FGGCFj9B36 📷 Instagram: instagram.com/thekiszak/ 💲Kupuj gry taniej na Instant Gaming: www.instant-gaming.com/?igr=kiszak (reklama) 🐲Korzystam ze sprzętu Redragon - z kodem "LUDOS" 15% zniżki: redragon.pl/akcja_ludos (reklama)
@kwantem334810 күн бұрын
OMG stary przyszedł z jadem ❤
@Farmageedon10 күн бұрын
idealnie jad kobry do obiadu
@wojolo68132 күн бұрын
23:05 @Kiszak zgadzam się z tym gościem w 100%. Odkąd zacząłem oglądać twój kanał jestem o wiele lepszą osobą w dyskusji. Np. staram się wyprowadzać przemyślane argumenty zrozumieć, drugą stronę, ale też bronić swojego zdania, gdy wiem że mam rację. To śmieszne bo jak po raz pierwszy odpaliłem twój film (to już chyba ponad rok czasu) to bardzo defensywnie nastawiłem się do twojej krytyki, jednak z każdym kolejnym przeze mnie obejrzanym materiałem nabierałem jakby szerszej perspektywy. Nagle nie tylko w oglądaniu twojego kontentu, ale też w innych sferach zamiast postawy defensywnej, kart pułapek, czy ucieczki zacząłem przyjmować postawę nijako inicjatora dyskusji, zgadzałem się z dobrze uargumentowanymi wypowiedziami i broniłem swojego zdania jeżeli widziałem taki sens. Dzięki twojej działalności nie tylko stałem się osobą z jak najbardziej otwartym umysłem jak tylko potrafię, również lepszym rozmówcą. Kiedyś nie lubiłem dyskusji teraz ją kocham, nie żeby udowodnić, iż mam rację tylko dlatego by poszerzyć swoje horyzonty i samemu pchać się w stronę progresu. Sprawiłeś, że przestałem się obawiać opinii innych ludzi, chociaż zdarzają się momenty, gdy to nie wychodzi. Nawet w takich chwilach przypominam sobie jaki progres jako człowiek zrobiłem w tamtym czasie i o tym, jak jesteś niemalże książkowym przykładem człowieka który pokazuje gdzie może nas doprowadzić taka postawa. Dla jasności nie piszę tego, by lizać komuś dupę. Piszę to jako WYRAZ OGROMNEJ WDZIĘCZNOŚCI. Dziś wiem, że obejrzenie innych ludologicznych treści tego kanału nawet gdy na początku czułem odrzucenie było najlepszą decyzją w życiu. To nie jest tylko kanał o grach. To kanał który świetnie pokazuje, że medium artystyczne może ubogacać nas jako ludzi w codziennym życiu. Pozdrawiam z LUDOLOGICZNĄ ESSĄ
@asper943910 күн бұрын
Jad dostarczony zgodnie z zamówieniem
@Qraape8 күн бұрын
12:50 w skrócie: fabuła to cała opowiadana historia, np. "chłop wsiadł na konia i odjechał. Napisy końcowe". Narracja to sposób przedstawienia tej historii, np. chłop odjechał na koniu, cięcie, moment wsiadania na konia. Albo wsiada na konia, rusza, gdy jedzie to mamy zwolnione tempo, jakaś melancholijna muzyczka, zbliżenia na twarz, że chłop o czymś rozmyśla, po czym szeroki plan, ujęcie jak powoli odjeżdża w stronę zachodzącego słońca. Ta sama historia, ale jedna narracja zaciekawia swoją kolejnością, druga wprowadza widza w stan rozkminy albo relaksuje swoim powolnym tempem.
@kkndkondi10 күн бұрын
@Kiszak Dobra, może nie chce wchodzić w polemikę bo i wiedzy w temacie szczególnej nie mam, ale spróbujmy się policytować. Ty mówisz Baby driver : fabuła "-" , narracja "+" . Ja w takim razie odpowiem Ci : Twoje Dark Soulsy czy Bloodborne : fabuła - tak rozbudowana że ludzie po kilka filmów na jej analizę robią, a narracja w tych grach jest delikatnie mówiąc wykastrowana... Edit. Zapomniałem napisać "Moja teza brzmi : obie składowe , czyli fabuła i narracja są równorzędne. "
@MaleficValentine10 күн бұрын
Dark Soulsy to niesamowicie ciekawy przypadek, który można interpretować na nieskończoną ilość sposobów. Bo można powiedzieć, ze w DS nie ma fabuły, to są po prostu szczątki fabuły, które gracz musi sobie rzeczy dopowiedzieć, poukładać, i taki szczątkowy sposób podania fabuły, to właśnie unikalna i wymagająca od gracza narracja. Czyli +narracja, -fabuła. Z drugiej strony, patrząc z innej perspektywy, można by powiedzieć, że to właśnie ta wielowątkowość, złożoność i głębia fabuły czynią ją genialną, ale sposób w jaki to podany, czyli narracja jest bardzo nieprzystępny i w odpychający sposób podane. W tym wypadku -narracja, +fabuła. Nie da się przy Soulsach dojść do jednoznacznych wniosków, ta gra jest już tak napisana, czysty geniusz i arcydzieło.
@kkndkondi10 күн бұрын
@@MaleficValentine W DS żeby odkryć fabułę musisz lizać ściany i znaleźć w jakimś zdemolowanym pokoju kartkę papieru, podnieść ją, przeczytać i zrobi to raptem, powiedzmy 20% graczy - tego nie możesz nazwać narracją, tym bardziej na plus. Do tego nie mam pojęcia jak możesz mówić o fabule na minus w takich DSach czy bloodbornie, jak jest ona tak rozwinięta i skomplikowana. Wystaczy obejrzeć filmy Bez Schematu na ten temat.
@K4CZYHLL10 күн бұрын
Narracja to jest sposob opowiadania fabuly. To dzieki tej narracji ludzie tworza kilka filmów o tej fabule, a moze nawet i nie o fabule? Moze o calym wykreowanym swiecie? Czyli o lore. Fabuła DSów sprowadza sie do zabicia lordów i zgaszenia/rozpalenia ognia
@kacpersiakowski342610 күн бұрын
@@kkndkondi dlaczego nie możemy nazwać narracją tego co oferuje nam DS skoro oni właśnie opowiadają swoją fabułę poprzez takie elementy jak kartki czy opisy itemów. Przecież dosłownie narracja to nic innego jak sposób opowiadania fabuły (w uproszczeniu oczywiście)
@nemolalilulelo525110 күн бұрын
Dla mnie jednak ważniejsza jest fabuła niż narracja, ale to kwestia gustu. Zawsze można powiedzieć, że najlepiej gdy oba są dobre. Co do argumentu "jakaś tam opowieść ma prostą fabułę, ale świetną narrację i zobaczcie, ludziom się podoba" - to równie dobrze można znaleźć opowieść która odniosła wielki sukces dzięki fabule, a ma prostą, banalną narrację, bądź nawet gubi się w opowiadaniu wydarzeń.
@tymonsulimastalman172710 күн бұрын
Szkoda, że mało kto podaje przykłady "prostej fabuły z świetną narracją" i odwrotnie.
@ozyrysozi618610 күн бұрын
@@tymonsulimastalman1727 Nie mam pewności czy dobrze wykorzystam te pojęcia, ale wydaje mi się, że w takim razie dobrym przykładem na np. grę z prostą fabułą, ale bardzo dobrą narracją byłoby "Disco Elysium". Jest to historia detektywa, który nagle zapomina o tym kim jest i zostaje wrzucony do miasta, w którym doszło do morderstwa. Okazuje się, że jest on detektywem, któremu przypisano tą sprawę i w trakcie całej rozgrywki próbujemy rozwiązać morderstwo (tutaj pojawia się pewna liniowość, ponieważ morderstwa nie da się nie rozwiązać, jak i również nie da się rozwiązać zbyt szybko). Jeżeli narracja jest tym jak podana jest nam fabuła, to tutaj gra główną rolę, ponieważ nasz bohater prowadzi monologi i rozmawia również ze swoimi emocjami, swoją psychiką i te 'istoty' wydają się wiedzieć więcej niż my, a czasami nawet potrafią w dziwny sposób przepowiedzieć nam przyszłość. Poza tym dochodzi cała masa rozmów o naturze politycznej, filozoficznej, poznawanie uniwersum, w którym się znajdujemy. Czyli gdzieś ta otoczka, postacie, które poznajemy, psychika bohatera staje się bardziej intrygująca, niż sama zbrodnia (zresztą takie jest założenie, bo jak wspomniałem fabuła odkrywana jest z czasem i po wykonaniu danych kroków, których nie da się ominąć). Ale nie mam pewności czy dobrze wykorzystuję pojęcia fabuły i narracji.
@ozyrysozi618610 күн бұрын
@@tymonsulimastalman1727 A jeżeli dobrze rozumiem i wykorzystuję te terminy, to jako dobrą fabułę ze słabą narracyjną chyba bym podał drugi sezon "Arcane" (czyli pierwsze 6 odcinków). Gdzie fabuła jak dla mnie jest bardzo ciekawa i te kluczowe wydarzenia potrafią mnie zaskoczyć, chcę poznać tą historię, ale to jak jest ona przedstawiana, decyzje dotyczące właśnie sposobu narracji wprowadzają zbyt duży jak dla mnie chaos, tracę jakiekolwiek silne odczucia wobec postaci, które miałem przy sezonie 1. Ewentualnie "Zmierzch Bogów" Zacka Snydera, ponieważ jest to coś świeżego dla mnie - znowu zarys fabularny jest ciekawy, motyw zemsty na nordyckim bogu Thorze, ale sama wędrówka wydaje się chaotyczna, sprawia, że po 3 odcinkach człowiek czuję się jakby obejrzał cały sezon, ponieważ rzeczy tak szybko się dzieją, nie ma tam miejsca na oddech, ponieważ zaraz jest np. następna scena akcjii te postacie giną w tym wszystkim. Znowu, jeżeli dobrze rozumiem temat. Ale wydaje mi się, że to mogą być takie dobre przykłady.
@tymonsulimastalman172710 күн бұрын
@ozyrysozi6186 no, i to jest porządny przykład. Gdzie fakt, gdyby "Disco Elysium" zostało okroje z tych elementów narracyjnych i było RPG jak Pillars o Eternity to większość osób zapomniałaby o nim. Dzięki za odpowiedź.
@nierjamnikomata437110 күн бұрын
Ja bym tutaj podał jako przykład Harrego Pottera... Fabuła czami się nie spinałą, jak np, niekonsekwencjia w czarach lub zachowaniach albo użwanie (a najczęściej to nie używanie) potężnych artefaktów i 0 wyjaśnienia dalaczego. Co prawda, czasem potem było to uzupełniane, można to podciągnąć pod element narracji. Do tych 2 rzeczy (narracja i fabułą) trzeba dodać jeszcze 3-ci - uniwersum, które musi być dość spójne, żeby wytworzyć zawieszenie niewiary, i wtedy nawet takie luki w fabule lub przeciętna narracja ujdzie, bo wciąga nas świat tego uniwersum. Tolkien własnie najpierw (już po Hobbicie co prawda) wytworzył uniwersum Śródziemia, nakreślił fabułę trylogi, a elementami narracji był także dodatki do tomów.
@Rym6679 күн бұрын
Z tym eskapizmem to błąd. Ludzie po prostu chwile dla siebie nazywają eskapizmem. Ktoś ma żonę, rodzinę, prace i mało czasu na gierki. Odpali wieczorem coś na 2h i to jest jego eskapizm. To wcale nie znaczy że ktoś taki jest słaby, głupi, chory i tak dalej. To nie jest smutne czy coś. To po prostu złe nazewnictwo. A ludzie którzy chcą się dowartościować będą takich ludzi wyzywać od słabych jednostek.
@Helmos_IV10 күн бұрын
W obronie Wiedźmina. Jestem mega fanem książek, całość przeczytałem jako szczyl +/- 17 lat temu. I Wiedźmin 3 jako wizualizacja tej mojej wyobraźni, jak kiedyś widziałem te obrazy w głowie, jak słyszałem te głosy wykreowane przez moją wyobraźnie, jest to po prostu jakieś zwieńczenie tego wszystkiego. Wiedźmin może i gameplayem jest klikaczem takim 6/10, to właśnie fabularnie. wykreowanymi postaciami, prowadzeniem historii jest tym, czego oczekiwałem jako fan książek. Czy grę w 2015 roku bym bronił w każdym aspekcie ? Na pewno nie, bo niestety ale "rozwleczenie" całej historii jest zbyt duże, system walki jest przyjemny przez pierwsze 10 godzin, dziwne glicze w scenkach czy takie "przerwy" przy balladzie Priscilli są wręcz nieprzyjemne do słuchania. Ale nie zmienia to faktu, że grze bym dał 8/10 w 2015 roku, za sam fakt, że w pewnym sensie wypełniła pustkę w mojej wątrobie po książkach.
@michakasprzak686910 күн бұрын
Cały ten temat można podsumować prostym przykładem Powiedzmy, że wychodzi nowa mapa do CSa. Pro gracze mówią, że ogólnie układ mapy jest spoko jeśli chodzi o balans, ale: - kolory mapy zjebane, bo w wielu miejscach nie widać CT na tle ściany - hitboxy są rozkurwione, że celownik masz już po za skrzynią, a pocisk uderza w hitbox skrzyni - do tego optymalizacja leży bo gdzieś dev zostawił 50 krzaków zestackowanych na sobie - i skybox w jednym miejscu jest, a w drugim nie ma, przez co na Bombsite A można wrzucić 5 smoke'ów i cały zająć, a na B już nic nie przeleci od podejścia Na to przychodzi część casuali i mówią "Co się prujesz, ja nigdy nawet takich smoke'ów nie rzucam, optymalizacja to rzecz drugorzędna, a kolorki fajne, mi się podoba" Kuriozum. Działa to dokładnie w drugą stronę, ludzie chcą, żeby pro gracze wytykali takie błędy i tworzyli nowe taktyki, które potem można stosować. Jeszcze się nie spotkałem nawet z mniejszością graczy, którzy by mieli negatywne podejście przedstawione w przykładzie. Więc czemu w skali gier ogólnie jest pewna grupa graczy, które takie podejście ma?
@czerwonymotyl94810 күн бұрын
Co mają kolory do modelu mapy? Narazie tylko siuhy płacze o nowego traina. "hitboxy są rozkurwione, że celownik masz już po za skrzynią, a pocisk uderza w hitbox skrzyni" ale co to ma do rzeczy? jaki to ma związek z modelem mapy? to problem technczny a nie problem z projektem mapy. " do tego optymalizacja leży bo gdzieś dev zostawił 50 krzaków zestackowanych na sobie" nadal brak jakiegokolwiek związku z modelem mapy. " i skybox w jednym miejscu jest, a w drugim nie ma, przez co na Bombsite A można wrzucić 5 smoke'ów i cały zająć, a na B już nic nie przeleci od podejścia" znowu, problem techniczny z grą a nie z układem elementów na mapie. Rozumiem że ten komentarz to tylko po to żeby wpasować się w nurt ideologiczny Kiszczaka. problem z nowym Trainem to kilka kątów na Ivy, i dużo pustej przestrzeni. Zresztą mapa będzie aktualizowana. Jakoś o anubisa tak się nie sraliście jak w CS GO wchodził, ale trzeba hejtowac wszystko co valve zrobil?
@michakasprzak686910 күн бұрын
@czerwonymotyl948 nie mam pojęcia, że siuhy narzeka na traina, zupełnie nie do tego nawiązywałem. Nigdy o tym nie wspomniałem, nie było to ukryte nawiązanie tylko wymyślony przykład. Przykład, który ma sens bo kilka map przy przejściu na CS2 miało problem z kolorami, zostało to zmienione po tym jak gracze to wytknęli. Złe hitboxy to przykład u uniwersalny. Mapa, na której pół ma skybox, a drugie pół nie ma jest po prostu niedorobiona/źle zrobiona Chodziło tylko i wyłącznie o pokazanie problemów, które mogą wystąpić, których większość graczy nie zauważy, a które jednak będą bardzo ważne dla jakości gry Tak samo jak nowe gry są pełne błędów/niedorobień, których wielu ludzi nie widzi, albo widzieć nie chce, a które mocno wpływają na jej ogólną jakość
@michakasprzak686910 күн бұрын
@czerwonymotyl948 więc to ty przyszedłeś se pohejtować pod komentarz, który nie ma żadnego związku z tym co mówisz, połączyłeś sobie kropki
@czerwonymotyl94810 күн бұрын
@@michakasprzak6869 Wiesz w jakim stanie był CS GO? albo Source? Gry są bardziej złożone mechanicznie więc ciężko żeby nie miały błędów. Zresztą, CS jest darmowy jak grasz tylko na Faceit (co ja od zawsze robię. Lub Esportal itp). Btw, nie pamiętam u kogo, albo chyba Colesłav w jednym ze swoich filmów podawał przykład gry, z lat 80'tych która naprawiali fani. Bo miała tyle blędów. Więc z tym że niedorobione gry to karb dzisiejszych czasów to przesada ps: uważam ze nowy train wygląda dobrze. Zmienili tego gównianego Popa, TT ma ułatwione wyjście z maina, a kolory są świetne (mroczne, jak stacja pociągów za komuny w czelabińsku jakimś) - poza tymi w Ivy które są totalną beką. jak naprawią te puste przestrzenie będzie naprawde super
@widmo1010 күн бұрын
5:20 ten akapit jest zasadniczo o tobie więc przyszło mi do głowy pytanie. Jakbyś zareagował na grę z narracją na najwyższym poziomie, gameplayu również na najwyższym, światem po prostu byłoby na najwyższym poziomie, ALE równocześnie w grze byłoby bardzo mocne DEI, poprawność polityczna oraz bezpośrednio widać by było że twórcy mają do przekazania jedyny słuszny światopogląd, idee, równocześnie coś takiego jak fabuła nie byłaby na poziomie typu "wiem co się zaraz się stanie" a na poziomie gorszym czyli cel misji, postaci i to dokąd zmierzamy byłoby po prostu idiotyczne. Wszystkie te negatywne (czy inaczej wszystko co napisałem po "ALE") elementy byłyby już na najgorszym poziomie, zrobione nachalnie i gorzej niż drewnianie. Jeszcze można by zadać pytanie na reakcje gdyby wszystkie elementy byłyby na najwyższym poziomie i zrobione w sposób naturalny, autentyczny.
@bolo94114 күн бұрын
W sumie fabuła ma ten plus że można ją przeklinać i mieć na to wywalone😂
@FalconX78529 күн бұрын
"Możecie odbierać gry jako medium które jest jedynie rozgrywką. Nie ma w tym nic złego. Ale nie bądźcie źli na ludzi którzy widzą w tym coś więcej." Bardzo dobrze powiedziane. Analogii można szukać w wielu innych aspektach życia. Przykład być może z dupy ale mam nadzieje że coś zobrazuje. Powiedzmy że kupujesz samochód. Stwierdzasz że kupisz VW Passata 1.9 TDI bo "ej no bo to ten słynny Passat". I jeździsz tym Passatem co niedziele do kościoła i jak Szwagier pyta jak tam auto to mówisz "Mi się podoba, dobrze mi się jeździ". Jeśli jednak weźmiesz osobę która bardziej interesuje się motoryzacją to może Ci powiedzieć że ten samochód jest poprawny, wszystko robi przyzwoicie ale jednocześnie jest nudny jak flaki z olejem i nie wybija się niczym szczególnym ponad przeciętność. W tej analogii Passat 1.9 TDI to nowy Dragon Age. Zarówno Passat jak i gry typu Dragon Age mają swoich fanatycznych obrońców którzy jedynie w niedziele po obiedzie odpalają swój produkt na godzinę.
@Marriates10 күн бұрын
totalnie się nie zgadzam z opinią o wiedźminie 3, podoba mi się zarówno gameplay jak i fabuła cz zadania poboczne więc dla mnie wiedźmin 3 jest grą 9/10-10/10
@K4CZYHLL10 күн бұрын
Fajnie że ci się podoba xd dużo to wniosło
@albertkulon63339 күн бұрын
Według mnie jakie wydarzenie zostanie przedstawione w narracji też jest ważne. Oczywiście sposób opowiadania oraz przekazania historii odbiorcy jest kluczowa, jednakże wydarzenia muszą być mniej lub bardziej względem siebie naturalne dla tego świata oraz przemyślane. Np. w Grze o tron spisek Lannisterów był ważnym wydarzeniem aby narracja mogła pójść w swoim kierunku i zostać dobrze poprowadzona. Moim zdaniem inne wydarzenie byłoby albo dziwne albo nielogiczne lub po prostu zmieniło by przebieg wydarzeń a co za tym idzie narracje, i to by popsuło popsuło ten motyw intryg, knuć i wojen które są ważnym elementem tej powieści.
@Ćwierć_Prezesa_GryOnline9 күн бұрын
Pierwszy Painkiller jest dobrym przykładem bardzo skąpej fabuły(można by ją zamknąć w 10 minutowym filmiku) ale caly świat przedstawiony jeat tak spójny i nie wyrywajacy Cie z immersji sposób że nawet te szczatki fabuły sprawiaja że chłonie się je jako integralna część doznania.
@michakasprzak686910 күн бұрын
Już czuję jad przez miniaturkę "Największy problem graczy" ah Ci ludolodzy, wszędzie widzą problemy, wszędzie...
@Invinatos10 күн бұрын
Trochę mnie irytuje jak Kiszak wspomina o Incepcji w kontekście podróży w czasie czy alternatywnych rzeczywistości bo w filmie tego nie ma. Ukazana tam jest jedynie dylatacja czasu związana z coraz głębszym wchodzeniem w podświadomość, więc nie można powiedzieć że tam podróże w czasie były bardzo prosto przedstawione, ponieważ zwyczajnie ich nie było.
@Ifiwerearichmandybydybydybydam10 күн бұрын
Akurat pierwotny dizajn Sonica w filmie jest perfekcyjny
@morgrabia9 күн бұрын
21:59oglądam cię na YT oraz streamach od niedawna ( częściej słuchałem w tych grupowych streamach o Soulsach), może nie zmieniło to jeszcze u mnie tak wiele jak u tego przytoczonego widza, ale na pewno się z tym zgadzam, bo i moje postrzeganie rzeczy się trochę już zmieniło. Lubię twoją wiedzę i to jak ja przekazujesz, na luzie. Staram się ją chłonąć. Bawisz i uczysz. Dzięki
@MaleficValentine10 күн бұрын
1. Fabuła i narracja jest błędnie sprowadzana i nazywana po prostu fabułą, a to 2 osobne rzeczy. Winni są tutaj recenzenci i inni amatorzy, którzy powielają te rzeczy dalej publiczności i uczą złego nazewnictwa i postrzegania. 2. Fabuła nie jest elementem obowiązkowym dobrej gry, a nawet dobra fabuła nie jest wymagana do dobrego RPG. Świetne gry potrafią mieć fabułę napisaną na kolanie. 3. Są gry które bardzo mocno opierają się na dobrej fabule oraz gracze, którzy wyżej cenią sobie dobrą fabułę, a dobrze napisana fabuła w grze potrafi mocno wzbogacić grę, jak wisienka na torcie.
@kudus923510 күн бұрын
A propos fabuły w grach - wychowałem się na Mortal Kombat, Doomie, Quake. Do tej pory do nich wracam. A jaka tam jest fabuła?;) Z drugiej strony wspominam sobie z przyjemnością np. takie gry jak te z serii Brothers in Arms, albo np. pierwsza Mafia, albo Deus Ex: Human Revolution, albo Spec Ops: The Line. Myślę, że w świecie gier jest miejsce i na gry, które skupiają się głównie na fabule, jak i na te, które głównie na mechanice.
@popieramwciemno10 күн бұрын
Kupiłem sobie ostatnio dwie gierki. Obie mniej więcej po 5 złotych. Takie tam, do grania w tle, jak czegoś słucham, coś oglądam, coś tam sobie robię. Końca jednej nie mogłem się doczekać, nużyła, przeszkadzała mi. Druga mnie wciągnęła tak, że w końcu przestała być tłem, a skupiłem się na niej. Podobny segment, podobny gameplay - przynajmniej na pozór. Tak się też kiedyś testowało bajki dla dzieci. Pozdrawiam i polecam.
@piotrkot413710 күн бұрын
Z twin peaks jest taki myk, ze mozna obejrzec wszystkie sezony + fire walk with me i ludzie dalej nie rozumieja ;p na tym polega piekno lyncha ze pozwala na wiele interpretacji chociaz tylko 1 jest wlasciwa
@Gracz01510 күн бұрын
może piszę to przed zapoznaniem się z całym materiałem, jednak zauważam to zjawisko już od dłuższego czasu. zauważyłem, że to nie jest problem tylko środowiska gier. jest tyle ludzi którzy mają problem z zrozumieniem słów drugiego człowieka, że jest to przerażające... czytanie ze zrozumieniem - leży, słuchanie ze zrozumieniem - leży, nadmierne przeinterpretowanie czyichś słów - nagminne, traktowanie słów niezależnie od treści jako atak? - w internecie nagminne. ludzie nie rozumieją podstawowych definicji słów, wielokrotnie kiedy dyskutuję na jakieś tematy muszę wyciągać definicje słów jakich używamy codziennie, a których nie zrozumienie sprawia, że z dyskusji dochodzi do kłótni z dupy, jak już przy tym jesteśmy... nie rozróżniają dyskusji a kłutni, logiczne argumenty, traktują jako personalne ataki, itd... jak doszliśmy w społeczeństwie do momentu w którym przy całej tej technologii jesteśmy coraz głupsi to ja nie mam pojęcia... między innymi te schematy powtarzają się w każdej dziedzinie życia, wystąpieniach, komentarzach, polityce, szkole, pracy itd., rzadkością jest w dzisiejszym świecie, aby ktokolwiek zrozumiał, logicznie się ustosunkował, nie ubliżył, nie umniejszył komuś kompetencji, itd (każdy na pewno wie o co mi chodzi). żyjemy w pokoleniu głupców - "a mi się podobajów" "a mi się tak wydawajów" "a mi się tak uważajów"
@Prośny_m10 күн бұрын
Gdyby ktoś chciał zobaczyć w jaki sposób narracja, fabuła i struktura powinny ze sobą współpracować to polecam w nier automata zagrać. Ciekawa historia z paralelami do filozofii i religii opowiedziana z 3 różnych perspektyw z powtórzonym plotem.
@korrenrheen433510 күн бұрын
@Kiszak Totalnie się nie zgadzam w sprawie fabuły i narracji. Jest znacznie więcej dzieł ukazujących że fabuła ma większe znaczenie niż narracja. To co robisz to jest zwykły czerry picking. Wybierasz takie dzieła które odbiegają formą jak Baby driver, irreversable, czt Twin Peaks, jednak prawda jest taka że znacznie większa część kultury, książek czy filmów to prosta forma, prosta narracja, zwykłe kadry i klasyczny montaż. Weźmy chociaż najwieksze marki jak harry potter czy star warsy. Ludzie pokochali te franczyzy za wydarzenia ktore sie tam dzieją, za postacie i świat. Owszem worldbuilding design strojów, miejsc akcji to zupełnie różne rzeczy. Jednak to wydarzenia nadają charakter postaciom. Ich napisane dialogi czyli wypowiedziane w scenie słowa. Ich czyny które definiują postacie. Sceny w punktach kulimnacyjncych które budują napięcie. Takie jak vader wrzucający imperatora i ratujący luke'a, Ned Stark scięty za swoją honorowość, jinx wystrzeliwująca rakietę w stronę rady która ma wyzwolić zaun. Nawet takie klasyki jak książkowy wiedźmin. A tam nie ma wybujałej formy i nietypowej narracji. Cała książka napisana jest z perspektywy jednego bohatera tylko ma niesamowicie barwne i rozbudowane psychologicznie postaci. Błyskotliwe dialogi. Scena gdzie Calanthe probuje udowodnic Geraltowi że każdy ma swoją cene i nożna go kupić a Geralt niezlomnie broni swojego honoru. To również fabuła tworzy przesłanie. Jeżeli autor ma myśl, idee, czy morał który chce przekazać to robi to poprzez słowa i czyny postaci, a co zatem idzie za pomocą fabuły. A co do Baby drivera to nie zgodze sie że ma prostą fabułę. Owszem można to spłycić, że super utalentowany koleś jeździ samochodem i pomaga gangowi w napadach na bank. Ale czy to naprawde jest wszystko co ma do zaoferowania ten film? Oczywiście, że nie. Chociażby główny bohater baby drivera ktory jest charyzmatyczny i konsekwentnie budowany. To nie jest pusty manekin po to by fabuła poszła do przodu. Główny bohater baby driver ma charakter, nieustannie słucha muzyki co jest zwiazane z traumą z dziecinstwa, opiekuje się gościem który jest głuchy i z którym porozómiewa sie na migi, Baby jest postacią tragiczną która straciła rodziców w wypadku, a obecnie pracuje dla gangu ponieważ jest szantażowany. Nawet w chwili gdy splacil dług jego szef nie chce go puścić bo widzi w nim żyłę złota. Fabuła to nie tylko makro skala jak to przedstawiasz, to również pojedynczce sceny - lokalnie napisane dialogi i lokalne wydarzenia. Scena chociażby gdy nastepuje przygotowanie do drugiego napadu. Szef gangu przedstawia cały plan działania i akcji, kiedy Baby słucha muzyki. My jako odbiorca razem z Babym słyszymy jedynie muzyke i nie mamy pojecia o czym jest rozmowa. Na koniec jeden z członków ekipy wyraża wątpliwość czy może zaufać kierowcy ktory nawet nie ściągnął sluchawek. Baby wtedy opowiada cały plan ponieważ nie musial slyszec. Od dawna opiekuje sie osobą głuchą posługuje sie jezykiem migowym, a slowa wypowiadane przez swojego szefa wyczytał z jego ust co pokazuje tutaj rowniez twoja narracja i forma gdzie w trakcie są liczne kadry i zblizenia na twarz. Nie bede już nawet mówił o foreshadowingu gdzie w jednej z początkowych scen jeden z gangusów po udanym napadzie przyczepił sie do Babiego mówiąc ze sie jeszcze doigra i ze w tym zawodzie nie da nie ubrudzić sobie rąk. Co jest oczywistym nawiązaniem do drugiej połowy filmu gdzie Baby z dobrej osoby i chłopaka pod wplywem emocji i frustracji dokonuje morderstwa. Czy to brzmi jak błachy film? Dla mnie nie. Nie twierdze, że narracja nie jest ważna, ale sposób w jaki docierają do nas informacje jest drugoplanowy. Najważniejsze jest to jaka informacja jest przedstawiana, po co, i co najwazniejsze w jakim czasie. Ponieważ nie ma nic gorszego niż info dumpy opowiadające w jakim kolwiek medium o świecie gdy odbiorca nie powiązał sie jeszcze emocjonalnie z bohaterem. To co ja uważam za najwazniejsze w każdym medium to postacie. To z postaciami sie empatyzujeny. To dobrych antagonistów jak Joffrey nienawidzimy. To postaciom kibicujeny i trzymany kciuki żeby im sie udało. Ponieważ w tym wszystkim jesteśmy ludźmi i z ludzką naturą sie identyfikujemy. Wystarczy spojrzeć na te najpopularniejsze dzieła jak gra o tron, star warsy, red dead redemption 2, czy władca pierścieni. Same wydarzenia nic nie znaczą jeżeli w ich wyniku nie ucierpi bądź nie zyska postać z którą empatyzujemy. Jak to sie ma jedbak do gier? Myślę że podobnie. Przykład twojego hadesa i curse of the dead gods idealnie to potwierdza. Jasne grałem w obie gry i curse of the dead gods mechanicznie jest bardziej spójne, złożone i przemyślane. Hades w wiekszosci sprowadza sie do clickera i mocnych boostów z lustra nocy. Jednak to w hadesa ludzie wolą grać ponieważ to co ich pochłonelo to nie tylko gameplay ale ciekawie wykreowane postsci bogów i hersów. Mozliwosc romansowania, zajebisty voice acting wprawiający na słuchawkach ciary oraz fabuła która do teraz nie moge wyjsc z zachwytu jak koherentnie zostala wpleciona w mechaniki i gatunek jakim jest rogue like.
@Kiszak10 күн бұрын
Zarzucasz mi że uprawiam cherry picking, pokazując przykłady z ciekawą narracja, mówiąc o ciekawej narracji? XD
@korrenrheen433510 күн бұрын
@@Kiszak Dobra, fact check, przyznaje, że zjebałem XD To o czym myślałem to faktycznie narracja nie fabuła. Z tego co rozumiem teraz, to fabuła to jedynie pojedyncze główne punkty wydarzeń, a narracja to postacie, przyczyny i motywy, które to spajają oraz sposób w jaki te wydarzenia są nam przedstawione... Przynajmniej dzięki takim fck upom można się czegoś nauczyć
@Nick_N00B9 күн бұрын
@@korrenrheen4335 Tak cherry picking Ci nie wyszedł przywołujesz przykłady z 'prostymi' fabułami, by udowodnić, że to właśnie one są najważniejsze? To trochę jak mówienie, że wszystkie jabłka są czerwone, bo akurat te, które widzisz w sklepie, są czerwone. Fabuła, jak i narracja są narzędziami służącymi do opowiadania historii. Nie można ich rozpatrywać w oderwaniu od siebie. Dobre opowieść to takie, w których oba te elementy są umiejętnie połączone. Mnie też się potrafi włączać grafoman, ale żeby na temat, który można streścić w jednym zdaniu?! Yayyy BTW! @Kiszak jesteś mistrzem, w robieniu z niczego kontentu. Tak prosta kwestia, jak relacja między fabułą a narracją, wymaga tak długiej i rozbudowanej dyskusji @korrenrheen4335 pewnie z godzinę to pisał?
@krawiec75419 күн бұрын
Chociaż raz od kiedy oglądam ziomeczka powiedział coś o moim nastawieniu - gry to rozrywka ucieczka w przyjemny świat "mój świat" stulić dupe i nie obrażać się na ludzi, którzy obrażają mojom grem i być Kacperkiem.
@fiox817010 күн бұрын
Hejt = opinia, która mi się nie podoba. Tak to dzisiaj wygląda. A czysty eskapizm jest domeną ludzi słabych, nie potrafiących sobie poradzić z rzeczywistoscią, co pokazuje kolejny problem dzisiejszych czasów: gloryfikuje się bycie słabym. Bo wiadomo, kim łatwiej się manipuluuje i steruje.
@EgzekutorProject10 күн бұрын
No nie wiem. Dajmy na to - hipotetycznie pracuje na pełen etat, w wolnym czasie czytam wymagające książki poszerzające moją wiedzę, lubię teatr, lubię wyzwania intelektualne, i wymagające zadania w życiu osobistym. Ale od czasu do czasu uruchamiając grę komputerową chcę ekspaizmu, czystej i nieskrępowanej rozrywki do przysłowiowego albo dosłownego piwa. Grywam w gry bardziej wymagające, ale z wiekiem mam na to mniej czasu, energii i chęci. Spożytkowuje ją w inny sposób niż granie - czy to, że traktuję granie jako odskocznię która ma mnie zrelaksować, dostarczyć właśnie nieskrępowanego eskapizmu, faktycznie czyni mnie to, jak to określiłeś, słabym człowiekiem? ;)
@norfindel213410 күн бұрын
Nie wiem czy to, że ktoś lubi wyłączyć mózg i odpocząć sobie przy gierce świadczy o jego słabości. Pracuję jako inżynier produkcji/kontrola jakości przy budowie rurociągów przemysłowych na rafineriach, po 10 a czasami po 12h dziennie, praca bardzo dobrze płatna ale i stresująca bo od głupiej decyzji czy pomyłki mogą zależeć czasami nawet milionowe straty dla firmy, czy opóźnienia w realizacji czasu budowy, to trochę przypomina czasami niekończące się sudoku bo czasami nie da się wykonać roboty w 100% ze względu na błędy innych działów czy firm i trzeba wybrać gdzie użyć towaru, którego brakuje a gdzie zostawić z brakami tak, by zminimalizować straty na czekaniu (na przykład, bo to tylko promil moich obowiązków) Lubię swoją pracę i dalej się rozwijam w tej dziedzinie zdobywając wiedzę i dodatkowe uprawnienia, a w wolnym czasie lubię też po prostu poczilować bombkę w jakiejś gierce, która nie wymaga ode mnie ciągłego skupienia i myślenia do bólu jak praca. Można powiedzieć, że weekendami uciekam w taki rozrywkowy eskapizm w celu zwykłego relaksu. Czy to czyni mnie słabym? Wydaje mi się, że całkiem dobrze sobie radzę z rzeczywistością.
@xTomi12310 күн бұрын
bierzesz zimne prysznice i wstajesz o 4 rano przed joggingiem? xD
@Rym6679 күн бұрын
Skopiuje swój komentarz Z tym eskapizmem to błąd. Ludzie po prostu chwile dla siebie nazywają eskapizmem. Ktoś ma żonę, rodzinę, prace i mało czasu na gierki. Odpali wieczorem coś na 2h i to jest jego eskapizm. To wcale nie znaczy że ktoś taki jest słaby, głupi, chory i tak dalej. To nie jest smutne czy coś. To po prostu złe nazewnictwo. A ludzie którzy chcą się dowartościować będą takich ludzi wyzywać od słabych jednostek.
@norfindel21349 күн бұрын
@@Rym667 Zgodnie z definicją, wyczilowanie przy czymś łatwym i przyjemnym w odbiorze też można nazwać eskapizmem bo to ucieczka od świata realnego w cyfrowy, nawet jeśli chwilowa (no ale nie istotne, bo to akurat pierdoła jak interpretujemy definicję) Jeszcze zabawne jest to, że wielu ludzi nazywających casuali w grach ,,słabymi jednostkami,, to życiowe przegrywy, które przegrały w realu na rzecz tego by mieć jedną dywizję wyżej w jakimś LoLu czy CS. Tak naprawdę dopóki nie spieniężamy grania w grę jak Kiszak czy jak jacyć pro-playerzy na turniejach to jest totalnie bez znaczenia czy masz w jakiejś gierce diament, silver czy bronze (no chyba, że chociaż aspirujesz do tego). A samo granie w gry wiele godzin jako hobby jest po prostu niezdrowe i mało higieniczne w porównaniu do np. gimnastyki, jeżdżenia rowerem czy łowienia ryb. Gry oferują nam łatwo dostępną i często ,,sztuczną,, dopaminę oraz sukces, który nikogo nie obchodzi. Swego czasu dużo się obracałem w środowiskach starych gier MMO RPG. Ludzie z serwerowych topek w takich grach to w większości smutne karykatury ludzi pozbawione wszystkiego, co oferuje życie poza grą. Pracują byle gdzie, by odbębnić absolutne minimum dla przetrwania a całe ich życie kręci się w grze. Są pozbawieni jakichkolwiek życiowych ambicji czy celów. Zero wiedzy na jakikolwiek temat, zero jakichkolwiek przydatnych życiowo umiejętności. No ale jedno trzeba oddać, faktycznie taki gościu jest najlepszym paladynem na swoim serwerze w Margonem XD Aczkolwiek odlecieliśmy bardzo daleko od pierwszego posta w tym wątku. To też prawda, że gry robi się obecnie absurdalnie banalne i zkr*tyniałe by przypadkiem jakiś ćwierć*ózg nie czuł się niekomfortowo mając trudności (na tyle, że czasami nawet mnie jako totalnego casuala to irytuje). No i bardzo często ludzie broniący tych ,,gier,, faktycznie nazywają hejtem wypunktowanie suchych faktów, które nie leżą w ich narracji (większość przeciwników kiszaka). Tylko z drugiej strony łechtanie ego spoceńców bez życia poza grami co z obsraną dupą napier...ją po 10h+ dziennie w gry i nazywanie ich ,,silnymi,, to coś tego samego kalibru, bo są zwyczajnie uzależnionymi od łatwej dopaminy ludźmi (słabymi, złapanymi na bardzo tani chwyt w sidła). Wiadomo że łatwiej jest być kozakiem w gierce niż w realu a przesadne pykanie w gierki jeszcze bardziej może degradować real (to co pisałem wyżej, niezdrowa pozycja, słabe krążenie krwi i niska higiena długich sesji). Więc nie jest to dla głupich ludzi i casualowe granie jest po prostu względnie najmniej szkodliwe a nawet zdrowe, jeśli faktycznie prawidłowo relaksuje i gra się z umiarem. No i w przeciwieństwie do osób bezmyślnie trawiących setki godzin miesięcznie przed kompem, czyli np dla osób utrzymujących się z grania to bardzo fajna praca jak już ktoś chce ich oglądać, musi to być wspaniałe uczucie mieć fanów.
@mrpeaky443510 күн бұрын
No dobra, wszystko fajnie, ale co sądzisz o tym skibidi toilet?
@gieroj566110 күн бұрын
No kurwa co w tym dziwnego, no nie wytrzymie. jeden lubi brzoskwinki drugi banany. Nie wszyscy grają w te same gry xD
@SpecShadow8 күн бұрын
Mnie zaskakuje jak w sekcjach komentarzy Polacy bronią Blood 2 - the Chosen. Wszędzie indziej jak powiesz, że ta gra ssie i jest porażką - to się zgodzą. Ale polskie komentarze? „Jak śmiesz!". Nie wiem z czego to wynika - nawet dawniej jak grało się w garść gier to i tak krapa określało się gniotem. A takim Blod 2 był.
@hubertrozalski70709 күн бұрын
Grałem w Cyberpunka na premierę na Xboksie i mam teraz flaszbaki z Wietnamu XD.
@kwasek25259 күн бұрын
Punkt jest tylko taki, że incepcaja jest oparta na faktach, bo tak faktycznie jest, a nie ma to być hype si-fi.
@bolo94114 күн бұрын
W sumie dziwi mnie że gracze szukający tylko odskoczni od życia w grach nie wchodzą w nie głębiej tylko ślepo konsumują. Im bardziej się zaglebisz w jakieś uniwersum tym bardziej zapomnisz o otaczającym nas świecie.
@krzyssawicki331310 күн бұрын
A co jeżeli te proste fabuły są naprowadzę dobre, tylko przez swoją prostotę zapadają nam w pamięć i często widzimy te proste fabuły podobnej narracji co, powoduje, że nie postrzegamy nich jako dobre. Ta sama prosta fabuła podana w inny sposób (narracja) powoduje, że znowu dostrzegamy dlaczego była dobra. Tu pasuje analogia z jedzenie, fabuła to składniki, a narracja to sposób przygotowania. Jeżeli z tych samych składników będziemy robić to samodzielnie codziennie, to po pewnym czasie będzie smakować jak gów*o. Inne danie z tych samych składników mażę nam dalej smakować.
@piotrjacko149610 күн бұрын
Kiszak, mam pytanko. Jakiś czas temu mówiłeś o pograniu w Smash Bros i zastanawiam się czy to nadal aktualne bo jestem bardzo ciekaw jak odebrałbyś tą grę. Dzięki i miłego dzionka :)
@Hamerchuck10 күн бұрын
Hej, muszę się poskarżyć. Nie jestem Twoim widzem, ale miałem ciekawą dyskusję z jednym widzem Ralindela pod jego postem na karcie społeczności, kulturalną, ale chyba bardziej korzystną dla Ciebie i Rocka i chłop mnie skasował, kiedy 10 min pisałem kolejną odpowiedź xD
@David.M.R.10 күн бұрын
Filip na Bez Życia zrobił materiał o jego zdaniem największym problemie współczesnych gier. Fajnie by było jakby Kiszak to obejrzał (chyba, że już widział) 👍
@p4c1010 күн бұрын
Nie wolno kraść od fylypa.
@CzarnySamael9 күн бұрын
W momencie w którym to piszę, Skyrim i W3 wyprzedzają minimalnie (W o kilkaset, S o 2k) DA:V na steam charts
@googletosyf77616 күн бұрын
Za trudne za trudne eee za trudne 😂 tak to wygląda gra ma się sama przechodzić.
@Arkos45310 күн бұрын
W trzecim rozdziale jest literówka bo jest "Największy problem Grzeczy 2"
@Farmageedon10 күн бұрын
0:38 ja bym powiedział nawet inaczej ktoś nasrał do jedzenia w zupie plywa Wielki kloc gówna ale w sumie nie przeszkadza mi to
@morgrabia9 күн бұрын
25:24 czy to fragment z Soulsów? jak tak, to których?
@VirtualxDD7 күн бұрын
mam pytanie te kanały co kiszak oglada to oni na dc sobie je tworza ? xd milion kanalow o tej samej tematyce ktore robia po 500 wyswietlen aby tylko kiszak obejrzal o co biega
@navaro526510 күн бұрын
gracze "casual" grają sobie w gry, które są tylko dobre i się cieszą i jak ktoś przychodzi i pokazuje im że są gry świetne, wybitne, kultowe, to nie, im się podoba ta średnia, dobra, przeciętna average gra no i essa
@makowiec2k9 күн бұрын
Lubię dyskusję ale moje zdanie si nie zmieni XDDDD
@morgrabia9 күн бұрын
Czy to nowy Star Wars?
@abrameleh58659 күн бұрын
Moim zdaniem fabuła stanowi podstawę do poprowadzenia narracji w ciekawy sposób. Kiedy mamy gównianą fabułę, to da się z tego ukulać narracyjnie coś ładnego możne nawet funkcjonalnego, ale tylko kiedy pracujemy na szlachetnym materiale będziemy w stanie stworzyć arcydzieło, które będzie zachwycać ludzi przez setki lat. Weźmy na przykład fragment Wieśka krew i wino. Fabularnym elementem świata jest to, że wampiry pijąc ludzką krew, doznają ala alkoholowi/narkotykowego uniesienia. Stanowi to podstawę do wykreowania kolejnych wątków fabularnych, ale też pozwala na ciekawą kreację postaci ich motywacji i celów, stworzenia charakteru i wielu innych. Moglibyśmy wziąć archetypowego debila wampira targanego rządzą krwi, nie mogącego opanować nałogu, ale czy wtedy bylibyśmy wtedy w stanie stworzyć wątek sierocińca, w którym hrabina opiekuje się sierotami a w zamian traktuje je jak butelki przedniego rocznika? Kiszak często wypowiada się na temat słabej fabuły gothica 2... No ja pierdole smoki... Poszli po najniższej linii oporu. Zastanawiałem się jaki inny potwór, którego już kiedyś widziałem nadawałby się w to miejsce lepiej. Jaki stwór mógłby zagrozić miastu lub nawet całemu kontynentowi? Który stwór ma swobodę poruszania się i może stanowić zagrożenie na innych lądach? Jak usprawiedliwić to, że potrzebujemy oka inosa do komunikacji i to że ma znacznie większą wiedzę na niektóre tematy od nas. Jakiś przedwieczny demon? Nekromanta? Raczej nie bardzo (Tolkien na pewno by coś stworzył mi brakuje kreatywnosci i warsztatu). Można mówić wiele o fabule gothica 2, ale elementy pasują do siebie i nie ma wiele dziur. Wykorzystuje znane już elementy i nie wprowadza wielu unikatowych, ale też nie jest nielogicznym gniotem przy konsumowaniu, którego łapiemy się za głowę i zastanawiamy się jak do tego doszło niewiem! Czy fabuła będzie dobra tylko wtedy gdy będzie bazowała na nowych elementach? Czy wtedy będzie wybitna?
@jarosawmitonski628010 күн бұрын
Ja jak trafiłem na ten kanał to na początku troche mnie odrzucało słownictwo i takie jakby pozoranctwo dla przyciągnięcia ludzi kontrowersją. Nie zrezygnowałem z oglądania bo pod powierznowiścią dostrzegłem dość inteligentnego i ciekawego człowieka. Lubię oglądać stream na Twitchu i wycinki na youtube (nie mam możliwości oglądania pełnego steama) i aktualnie jest to mój ulubiony kanał i osoba (od czasu jak namiętnie oglądałem i słuchałem wszystko z Krzysztofem Meissnerem). Mimo niby prostego podejścia, jest tu dość głębi aby musieć myśleć co się słucha i można dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy i rozwinąć siebie i swój sposób patrzenia na świat i ludzi. Tutaj odkryłem to co zgubiłem w podejściu do gier i co mnie się w nich podoba, choćby Sifu gra którą bym minął obojętnie rok temu teraz zagrywam się w nią z przyjemnością jak kiedyś (a jestem wychowany na civ, settlersach i ufo eu itp.). Aktualnie to co Kiszak oferuje jest bardziej wartościowe niż 99,8 % zawartości YT (I Stilgara też uwielbiam, wybrałem dzięki niemu nóż japoński polecany z tanich i jestem mega zadowolony (wcześniej ostrząc na kamieniach swoje zwykłe noże dzięki instrukcją na naprawdę ostro ;))
@Ukryty9 күн бұрын
Ale to co mamusię przestać podobać bo ktoś tak powiedział, czy ma nie kupować bo ktoś ma z czymś problem? Najgorsze to oceniać i kupować grę pod kogoś innego 😂
@jarosawmitonski62809 күн бұрын
@@Ukryty proponuję czytać ze zrozumieniem.
@Ukryty9 күн бұрын
@@jarosawmitonski6280 nie zauważyłem że podpięlo chodziło mi o tytuł materiału wideo a nie pana wypowiedź
@TheDragoon9210 күн бұрын
No a mi się podoba
@marcinpolanski864010 күн бұрын
Hejt w internacie nie istnieje pozdrawiam wystarczy wyłączyć komputer
@MaddredN710 күн бұрын
@Kiszak No cóż, wiadomość taka, jaką przytoczyłeś świadczy o tym, że ktoś w pewnej kwestii dojrzewa i zaczyna rozumować znacznie szerzej. I to jest piękne, że jednak takie materiały oprócz niewątpliwej wartości rozrywkowej, niosą za sobą całe pokłady tego pierwiastka wartego rozważań. Mimo, że jestem starym dziadem, to naprawdę lubię oglądać Twoje filmy, bo ktoś taki jak ja, może wyciągnąć z nich coś nowego i ciekawego. Powodzenia i czekam na więcej.
@prezydentpolski367 күн бұрын
zmierzch xD
@MrScar8810 күн бұрын
Dla mnie hejtowanie gier w które i tak nie zagram to strata czasu i energii. Kilka lat temu mnie olśniło, że to wszystko kwestia gustu. Np. Elden Ring. Nie twierdzę, że gra jest zła, ale soulsy trzeba po prostu lubić. Ja nie jestem fanem, próbowałem zagrać, nie spodobało mi się i tyle, koniec tematu. I to, że mi się to nie spodobało, bo to nie gra w moim typie, to nie powód żebym ją hejtował. Zresztą mam prostą zasadę, jak rekomenduje komuś tytuł. Zagraj, albo pooglądaj gameplaye z początku gry, sprawdź samemu, wyrób sobie sam opinie, a potem zdecyduj czy chcesz w to grać czy nie.
@Kiszak10 күн бұрын
@@MrScar88 jak wszystko to kwestia gustu i o nich nie dyskutujesz. To zamknij kurwa mordę gdy robi to ktoś inny.
@MrScar8810 күн бұрын
@@Kiszak Czy ty mój komentarz wziąłeś jako atak na twoją osobę?
@Kiszak10 күн бұрын
@@MrScar88 nie wiem po czym to stwierdziłeś, wziąłem go za idiotyczny komentarz który nie dodaje nic do dyskusji.
@MrScar8810 күн бұрын
@@Kiszak No właśnie nie stwierdziłem. Dlatego zadałem pytanie by rozwiać wątpliwości, bo szczerze to nie rozumiem o co się uniosłeś :) Jeśli komentarz jest dla ciebie idiotyczny, to chciałbym wiedzieć dlaczego.
@Kiszak10 күн бұрын
Każda rozmowę i krytykę możesz spłycić do tego że to kwestia gustu. Co wtedy wyciągasz z takiej rozmowy? Literalnie w materiale który porusza ten problem sam go powielasz, tak jakby Twoje umiejętności słuchania że zrozumieniem były na ubogim poziomie.
@Dominator266610 күн бұрын
Czytasz komentarze?
@boguszwieczorek734610 күн бұрын
Jadomat online😂
@navaro526510 күн бұрын
psy kiszaka, najgorszy sort
@lydathegreat10 күн бұрын
To samo było z polskim rapem, jak w 2010 napisałeś, że jakaś Chada czy inny skoczek okienny jest chujowym raperem, to zaraz było wyzywanie od hejterów. XD No i oczywiście każdy z tych śpiewaków gardził takimi miejscami w sieci jak np. forum Ślizgu, ale co tam o nich ludzie piszą to wiedział doskonale.
@czerwonymotyl94810 күн бұрын
To teraz przedstaw mi jacy to raperzy według ciebie w 2010 roku byli dobrzy
@Rzeznik4810 күн бұрын
@@czerwonymotyl948 Słoń
@czerwonymotyl94810 күн бұрын
@@Rzeznik48 Juz myslałem że podasz rzeczywiście dobrych raperów np. Tomba czy Gresa
@dziwkitokurwy10 күн бұрын
@@czerwonymotyl948Jak dla ciebie tomb jest lepszy od slonia, to radze sie nie wypowiadac o muzyce
@Rzeznik4810 күн бұрын
@@czerwonymotyl948 kto?
@hu13son10 күн бұрын
Kiszak, a co z następnym pokoleniem graczy? Ostatnio przy dragon age'u często pojawiał się argument (nawet nie od Ciebie ale np. od Rocka i innych), że jest to gra dla dzieci. Oczywiście zrozumiałem, że nikt nie proponuje tej gry dzieciom (no bo PEGI18, segz itd., chociaż my za dzieciaka to graliśmy sobie w co chcieliśmy bez ograniczeń wiekowych) - chodzi bardziej o to, że opowiadana historia mentalnie jest na poziomie dziecka/młodego nastolatka i nie trafia specjalnie do grupy docelowej (nowy DA był chyba kierowany do fanów DA:O czyli 25-30+?). Chociaż trafił się taki jeden przygłup, który usilnie próbował nas przekonać, że jest to gra dla dzieci (kto wie kto ten wie xD). Zacząłem się jednak zastanawiać, czy nie obrażamy dzieci/nastolatków, ich inteligencji i umiejętności. Niejeden dzieciak ma większego skilla od takich dad-gamerów. Czy sugerowanie (nawet mylne), że na takich grach powinni się teraz wychowywać młodzi ludzie nie jest po prostu szkodliwe? Stad inne pytanie - jak edukować dzieci i młodzież growo, aby za młodu nabrali dobrych nawyków. Pamiętam, że jak wujek dorobił się dzieci a w TV bajki były gówniane to puszczał im lepsze jakościowo produkcje z przeszłości np. smerfy czy stare Disney'e. I chyba dobrze to na nie wpłynęło. Może w kwestii gier trzeba by też zaczynać z młodymi od klasyków - Diablo 2, Warcraft 3, Gothic, Herosy 3, Dark Souls'y? A może są to zbyt stare produkcje i się od nich odbiją? Minecraft jest chyba najlepszą opcją na początek ale dzisiaj zdecydowanie więcej dzieci zaczyna od Robloxa, co raczej nie wpływa na nich za dobrze. Chodzi w głównej mierze o to, że jak my będziemy starzy to ich pokolenia będą produkować gry. Jak pomyślisz sobie ile teraz syfu wychodzi to ciężko wyobrazić sobie sytuację że za 50 lat będzie jeszcze gorzej, o ile młodzi nie będą się wychowywać na dobrych wzorcach.
@PIOTRGRACZ200110 күн бұрын
Siema
@r3dz1k_10 күн бұрын
Starfield to świetna gra, 10/10 bym powiedział mi się podoba, mięsista walka. Nie rozumiem czemó nie wygrał GOTY 2023.
@Rzeznik4810 күн бұрын
Największy PROBLEM Dzisiejszych Graczy? Myślę, że przesadzone oczekiwania. Gracze by chcieli dostać drugie życie, wirtualne, najlepiej za darmo. Dla mnie Fallout 4 to najlepsza gra RPG jaka jest na rynku i polecam ją każdemu. Pokażcie mi grę gdzie możecie przeprowadzić pełnoskalową 3kst3rminację "p0dludzi" czyli ghuli, zbudować im obóz "harcerski" i ich wszystkich wysłać pod prysznic. Absolutny open world i geniusz Todda Howarda. 3 i NV nawet do śladu pozostawionego przez 4 nie dorastają. Ludziom podoba się F2 tylko dlatego, że była to pierwsza gra w której mogli być g3j3m i wziąć ślub.
@rakta165510 күн бұрын
A potrafisz napisać czemu Fallout 4 to najlepszy rpg? Czy tak po prostu stwierdziłeś?
@Rzeznik4810 күн бұрын
@rakta1655 dlatego że nie ma nic lepszego?
@albertolocoo393610 күн бұрын
@@Rzeznik48 średni argument :/
@Rzeznik4810 күн бұрын
@@albertolocoo3936 podaj przykład jakiejś lepszej gry rpg od F4. Nie podawaj nawet FNV bo tam nawet sprinta nie ma 😂
@rakta165510 күн бұрын
@@Rzeznik48 no ta rpg bez spintu to nie rpg. W BG3 jest sprint. Słaby bait