00:00 - úvod 00:31 - život autora 02:13 - děj 1/2 04:04 - ztracená generace 05:22 - děj 2/2 07:45 - NZFK jako můstek k vyšší literatuře 08:53 - závěr
@krocan50327 ай бұрын
Tak, mistře, vytáhl jsem Na západní frontě klid, knihu jsem nečetl, film jsem viděl, ale s pomocí tohoto videa jsem úspěšně odmaturoval za čistou výbornou, takže vám tedy děkuji.
@bitrossium3 ай бұрын
doporučuji si ji přečíst, je hezká
@KleofasTrepifajxl15 жыл бұрын
Velmi sympatický projev. Když to slyším, hned mám chuť si knížku znovu přečíst. Skvělá práce !!!!
@mara47044 жыл бұрын
Tak díky tomuto kanálu jsem v pohodě odmaturoval. Děkuji moc za tyto videa, rozhodně pokračujte dále. Sice mě mrzí, že jsem na Vás nepřišel již dříve, ale i tak jste mi moc pomohl. :)
@hrdlinka121010 ай бұрын
Poutavý rozbor knížky, hedna z mála z povinné četby, co jsem kdysi dávno opravdu s chutí přečetla a zanechala ve mně hlubokou stopu, moc rada jsem tu na ni zavzpominala. Ty dva přeřeky mi rozhodně nevadi, kazdy normalni člověk si domysli, opravi (1/2.sv.valka, 1917/1970) byl by nesmysl natacet to kvůli tomu cele znovu.Smoustu zajimavosti o spisovateli jsem vubec netušila, diky za video. V dnesni době ma jeste silnějši poselstvi.
@wegi46 жыл бұрын
Asi až na třetí přečtení mě do oka "praštila" jedna další spojitost. A to ta, že vlastně Pavel přísahal matce Kemmericha, že pokud její syn nezemřel ihned, tak on už se nevrátí.
@matejgaba51352 жыл бұрын
To by som nevnímal ako niečo osudové, pretože dielo práveže komunikuje náhodnosť vojny (Paul tiež napríklad prisahal mŕtvemu Francúzovi všetko možné, čo nakoniec nesplnil a uvedomoval si absurdnosť tých sľubov). Zaujímavé však je, že Paul zomiera v podstate tak, ako tvrdil Kemmerichovej matke, že zomrel Kemmerich. Môžeme to možno vnímať ako "ten najlepší spôsob smrti v danom kontexte", a zároveň ako určité vykúpenie (aj vykúpenie z osudu stratenej generácie).
@KNIHANKOV-StariPejsci-a-Knihy6 жыл бұрын
Úžasný youtube kanál a dechberoucí povídání, jsem moc ráda, že jsem Vás našla! 😊 A rozhodně budu videa sledovat - i když klasiku běžně nečtu a maturitu mám už dávno za sebou 🙈😀
@MonaLisa-dn6wq5 жыл бұрын
Remarque je můj oblíbenec👍 se musím podívat už i na film
@patrikprivoznik53372 жыл бұрын
V tych knihach je vsetko nenasiel som lepsieho autora pre mna ,je to najlepsi spisivatel , teda bol . Uci nas vazit si zivot lasku a mier .
@simonaneuschl7744 жыл бұрын
S pánom profesorom sa stotožňujem. Práve týmto dielom Na západe nič nové som objavila čaro povinného čítania a pre dnes ako učiteľku literatúry má toto dielo svoje čestné miesto v mojom živote
@wiki33273 жыл бұрын
Wow skvele porozprávané shout out!
@janosikplayer22115 жыл бұрын
Dneska jsem si ji vytáhl. 28/28
@janosikplayer22115 жыл бұрын
@Bára Roztočilová Jak zabil toho Francouze a litoval toho
@davidstutz62044 жыл бұрын
Remarque je klasika. Zábavné čtení. Všem doporučuji knihu Černý obelisk. Přečetl jsem od něj všechno ale tahle spolu s knihou Tři kamarádi jen dle mého nej.
@MiriamBlekotova11 ай бұрын
Za mě nejlepší jiskra života
@ondradvori6 жыл бұрын
S tím, že je Na západní frontě klid jakýsi odrazový můstek do vyššího světového kánonu, musím souhlasit. Uvědomil jsem si, že to bylo u mě úplně stejné. Četl jsem hodně verneovek a po nich jsem se dostal k tomuhle. Když si na to vzpomínám, pamatuji si, jak mě Remarque okouzlil a podnítil ve mně zájem o čtení dalších, náročnějších klasiků.
@martulaznik Жыл бұрын
Tak to jsem typický čtenář, který má Remarqua jako mezistupeň. Od cca 13 do 20 jsem přečetla 10 jeho knih. Myslím, že je opravdu výborný pro teenagery. Hodně jsem to hltala. Od té doby už mě to tolik neláká, ale možná si ještě někdy něco přečtu, spíš z nostalgie.
@deroso5890 Жыл бұрын
Tak dneska ústní z češtiny, vylosováno právě toto dílo, všechna čest šéfe, bez tebe bych musel zářit v září.
Жыл бұрын
Lajk, odber, sdilejte s komentujte……..
@klaramunduchova63285 жыл бұрын
Od Remarquea by se mi líbilo i dílo Tři kamarádi :))
@radimsmisitel57802 жыл бұрын
Na začátku říkáš, že se kniha odehrává za 2. světové války, ale ona se odehrává za 1. světové války
@MCdelta321plus Жыл бұрын
0:46
@johananovakova58193 жыл бұрын
Já se omlouvám, nechci rýpat, nejsem si teď jistá, ale nebylo to během první světové?
@kajakucova2 жыл бұрын
Jop, taky na to teď koukám.
@TrenzTatiana23487 ай бұрын
prosím rozbor zlodějka knih
@ondradvori5 жыл бұрын
Zdravím. Děkuji za Vaše videa. Napadlo mě, že by byl docela dobrý nápad, kdyby si v nějakém videu uvedl nějaký stručný, zjednodušený, tebou doporučený kánon. Například: "10 děl, která bych za sebe doporučil přečíst". Nebo něco podobného.
@davidjirsa85825 жыл бұрын
Právě jsem to nahrál.
@ondradvori5 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Taky jsem to už okomentoval :D. Takhle rychle se mi přání dlouho nesplnilo.
@jejk1ng Жыл бұрын
Nepatří nahodou pouze američtí autoři do ztracené generace?
@martinbodnar18682 жыл бұрын
Prepac, ale Remarka by som neradil ako "nejakú zlomovu" literatúru, je to autor ktorý písal na základe faktov a skúsenosti než na základe fikcie a prirovnal k prechode /dospievania pomocou HP
2 жыл бұрын
No literarne ne, ale tematicky ano.
@lery66792 жыл бұрын
docela dost mi vadí pojem vysoká a nízká literatura, vzhledem k subjektivitě názoru. každopádně díky, videa skvělá! : -)
@Lukyfak Жыл бұрын
lol
@uhjbnmbn5 жыл бұрын
Ahoj, chtěl bych se zeptat, že my máme mít ve škole referáty a já mám zrovna tuhle knížku, a chtěl bych se zeptat co mám napsat k otázce zasazení výňatku do kontextu díla, to si mám jakože vybrat nějakou část z celé knížky??? nebo jak ?
@petrachlanova17684 жыл бұрын
Výňatek bude zadaný - nějaká část textu. Ty pouze řekneš v jaké části knihy se nachází.
@nataliebrezovska66362 жыл бұрын
Myslím že do ztracené generace se Remarque neřadí, pouze američtí autoři té doby
@comiaay48294 жыл бұрын
Podobá se film knížce? Úplně nestíhám číst a hodlám se na to kouknout.
@ellemcdee70134 жыл бұрын
Film je nic moc, celkem nudný a ne příliš povedený, ale asi lepší, než nic.
@nikolarataj2 жыл бұрын
Trochu mě - s prominutím - maturitní videa se*ou. Já sice taky jsem tady kvůli maturitě, ale chtěla byl nějaký přesah, přesně to, co je ve starších videích bez ohledu na to, zda se jedná o maturitní knihu nebo ne.
@marek74014 жыл бұрын
Jsi podobný Atimu.
@TheKakarinka3 жыл бұрын
Proč hodnotíte knihu jako kýč? Řeším podobné otázky v umění výtvarném.
@zuzkatapalova19095 жыл бұрын
Proboha jaka 2.sv.valka vždyť i malé dítě ví že když se mluví o roku 1917 tak to asi nebude 2. ale 1.sv.valka opravte to ať tam nejsou nesmysly. A pak že nenarukoval do armady roku 1970, ale roku 1917 v roce 1970 žádná valka již nebyla. Roku 1970 už u nás byly i rusové a byl tu těžký komunizmus tak to tuplem nevijde.
@Arbagc4 жыл бұрын
Tomu se říká přeřeknutí...
@Kilinho984 жыл бұрын
Nevím jestli jste slepá, ale ve videu je to opravené
@bejros53014 жыл бұрын
Když už jsem u toho opravování, tak ,,komunismus, byli a nevyjde" :-)