Po dokoukání tohoto videa jsem na tom po vědomostní stránce úplně jinak. Před tím jsem alespoň věděl, co je to stůl... :D
@lucikhill5 жыл бұрын
:D :D :D :D
@alenah36173 жыл бұрын
Mám tentýž pocit.
@evavrana2 жыл бұрын
to si si len myslel,že víš,co je stul,o to ide
@libork88143 жыл бұрын
Dekuju vsemi prirozenymi smysly, dlouho jsem neslysel tak prirozene presny vyklad, vazne
@alenah36173 жыл бұрын
Souhlas
@SimpleCrazyBOCs2 жыл бұрын
Tvoje videa jsou skvělý! Ocenuju, jakým způsobem to podáváš.
@regitrunk8743 жыл бұрын
Ocenuji, že se snažíš mluvit uvolněně a hovorově, takže se to lépe chápe a tím pádem i pamatuje :)
@alenah36173 жыл бұрын
👍
@kristinapomykacova54955 жыл бұрын
Len tak btw za vnímanie času zodpovedá časť v mozgu zvaná amygdala, ktorá zhoromažduje informácie, pričom v stave ohrozenia života sa snaží zozbierať ich čo najviac. To je dôvod prečo keď sa nám stane takáto situácia tak si myslíme že trvá celú večnosť, cize v konečnom dôsledku zodpovedá za odlišne vnímanie času na úrovni nášho vedomia.😃
@matejjirout73474 жыл бұрын
Ale zase, k čemu je tenhle poznatek dobrý vězni čekajícímu na popravu, nebo člověku s rukou na plotně?
@kristinapomykacova54954 жыл бұрын
Matěj Jirout na nič 😃 bol to len neurologický funfact, ktorý mi napadol počas sledovania videa
@du8095 жыл бұрын
Filozofii jsem brala vždy za peklo, ale koukám, že když to někdo umí podat, není to tak zlý :D
@frantisekbosak53307 ай бұрын
Presne, strasne zalezi na uciteli nebo cloveku, ktery o tom mluví. U nas na skole to pan profesor tak strasne neumí, ze se toho predmetu skoro vsichni boji😅
@katarinahaulikova28453 жыл бұрын
lepsie vysvetlenè ako od profesionalneho filozofa !
@benjaminroll68252 жыл бұрын
děkuju!
@dejvhavlicek78675 жыл бұрын
Heideggera bych s existencialismem přímo nespojoval. Heideggerovi šlo především o koncept bytí, nikoli přímo o člověka. Nicméně video se mi líbilo a těším se na pokračování!
@davidjirsa85825 жыл бұрын
Jo já vím, tohle je starý problém, je tam příliš mnoho proměnných a ve výsledku je celá ta debata jen o tom, do které škatulky filozofa strčíme. Pro mě je rozhodující to, že mu šlo sice o bytí an sich, jenže se nikdy nedostal dál než k bytí člověka, který jediný si je vlastního bytí vědomý. Obecně bych Heideggera viděl jako nějaký můstek, mezistupeň mezi fenomenologií a existencialismem. V tom videu to pak samozřejmě rozvedu.
@pavelsourek39725 жыл бұрын
Když už jsi mluvil i o existencialismu i o fenomenologii a budeš mluvit o Heideggerovi tak by bylo skvělý udělat přímo video o Patočkovi. Například o spisech Věčnost a dějinnost, Negativní platonismus nebo i klasické komeniologické, fenomenologické, politologické... Potom to jde i spojit se současnou situací navázáním na lidi na který měl Patočka vliv atd.
@saskafrolkovicova29393 жыл бұрын
Skvele video! Trochu by som polemizovala, ci bol alebo nebol Heidegger nacek, ale... zaujala ma eideticka redukcia stola, len som nepochopila zaver. Co je teda esenciou stola?
@RomanPikaly Жыл бұрын
Kde je skateboard?
@Rapty23675 жыл бұрын
Btw, co se týče Descartesa, tak argument o jistotě existence rozvádí ještě v Meditacích o první filosofii (konkrétně v II.) a přidává k tomu další premisu: Za předpokladu, že skutečně nějaký takový démon je a jeho prací je klamat, tak musí nezpochybnitelně klamat *někoho*.
@nikolasch19974 жыл бұрын
V jednom díle jsi odkázal na Lukase IV. Neznal jsem ho, tak jsem kliknul na některé jeho náhodné video. V něm mluvil o československých bitvách a zmínil i 601. prapor z Prostějova. Místo Prostějov ale řekl Přerov. Teď vidím žes udělal video o fenomenologii. Jako Prostějovák jsem znovu pocítil vlasteneckou hrdost a ty řekneš, že ani nevíš, jestli tam jezdí tramvaje! Jsem pohoršen! A uražen! . . . ne ani ty tramvaje u nás nemáme...
4 жыл бұрын
Už několik let se snažím naučit rozdíl mezi Přerovem a Prostějovem, ale prostě to nejde. Je to nad moje síly.
@nikolasch19973 жыл бұрын
@ Tak to už je čirá provokace :D
@manutd86874 жыл бұрын
O co šlo v tom případě Bergsona a Einsteina?
@riki26573 ай бұрын
Moc drmolis
@ZdenoBlaza4 жыл бұрын
"On nepochybuje o existenci vnějšího světa, světa který existuje mimo nás a nezávisle na nás." X "Svět existuje de facto jenom proto, že mi ho vnímáme skrze zkušenost....Kdyby neexistoval nikdo, kdo dokáže svět vnímat, tak by svět neexistoval." Tady to působí, jakoby A a nonA platilo zároveň. Husserl rozhodně neříká, že bez nás by neexistoval svět. Navíc ten, kdo první spojil rozum a empirickou zkušenost jako dva konstituční prvky objektivního poznání, byl Kant.
@alenah36173 жыл бұрын
Pro mě jako ženu je fenomenologie mnohem víc přitažlivá než sbírky motýlů.😀
@Lukyfak5 жыл бұрын
zábava nás zabíjí, protože nám zkracuje život jako třeba cigarety
@samuelhrazdira73535 жыл бұрын
Šlo by video na Kdo chytá v žitě?
@Lukyfak5 жыл бұрын
konečně vím, jak se ten směr, ke kterému jsem tak nějak v hlavě přišel, jmenuje
@Richard_is_cool4 жыл бұрын
Tomáš Halík kdesi mluvil o tom, jaké to je, nejprve na něco přijít, a poté zjistit, že na to už přišel nějaký slavný filosof (a proto se stal slavným). Myslím, že říkal, že to je vztek a nadšení dohromady :D.
@Lukyfak4 жыл бұрын
Richard S. Přesně moje pocity XDD
@ondrejdedic5 жыл бұрын
Na spojování Martina Heideggera s existencialismem bych si dával pozor, to by bylo zavádějící. Jemu nejde o analýzu lidské existence, podstatné je bytí samo, což existencialismus nereflektoval.
@pavelsourek39725 жыл бұрын
V knížce která u nás vyšla v Oikoymenh pod názvem "rozhovory k osmdesátým narozeninám" se osobně vymezuje vůči existencialismu a mluví i přímo o Sartrovi a tak...no a už v té době myslím že říká něco jako že existencialismus byl pěkný pokus ale nevyšlo to nebo něco takového. No a tedy sám se určitě za existencialistu nepovažoval (což ani Camus a myslím že ze srandy snad ani Sartre), ale je fakt že pokud vím tak první řekl Václav Černý že existencialismů je tolik co existencialistů takže zřejmě nejde přesně definovat kdo jím byl a kdo ne. Už jsem četl že snad i Kierkegaard se dá za existencialistu považovat...
@ondrejdedic5 жыл бұрын
@@pavelsourek3972 Máte pravdu, existencialisté jsou různorodí a myslitelé se k němu příliš nehlásí. Ale základem jejich zkoumání je lidská existence, což není případ Heideggera. Sartre ho pravděpodobně nepochopil a začal jej řadit mezi existencialisty, což je asi i důvod, proč se Heidegger proti němu vymezil. Jinak Kierkegaard mi přijde jako přímý předchůdce existencialismu, jen časově do něj nespadá.
@davidjirsa85825 жыл бұрын
Já vím, že se to často řeší, ve videu o Heideggerovi se tomu samozřejmě budu věnovat podrobně. V literární vědě se ale obecně Heidegger považuje za představitele existencialismu, takže jdeme trošku proti filozofům. Především proto, že sice Heidegger pořád opakuje, že mu nejde o člověka, ale o esenci bytí, jenomže se vždycky nakonec zasekne u existence člověka. Ale ano, vím, že většina filozofů řekne, že řazení Heideggera k existencialismu je "zjednodušování pro didaktické účely" atp.
@yungovski7 ай бұрын
husserl
@filajirak_71055 жыл бұрын
Heidegger byl "nácek", ale proti antisemitismu se vymezil, pokud se nemylim...