Witam. Z jakiego ujecia czerpie Pan wodę? I co ile czyści Pan ten filtr dyskowy przed pompą? Mam pompe MHI 1500 która zasysa wodę z rzeki i mam taki problem ze filtr dyskowy bardzo szybko sie zapycha. Po 10 min. pracy bardzo spada wydajność, wystarczy ze wyplukam ten filtr dyskowy a pompa wraca do najwiekszej wydajnosci. Mimo tego że woda z rzeki jest zasysana przez dodatkowy filtr studzieny ktory niby nie przepuszcza piasku i mułu. Moze Pan mi coś doradzi? Z góry dziekuje i pozdrawiam.
@gmp-garazmojapasja Жыл бұрын
Mam doświadczenie z dwóch ujęć podziemnych 4 i 6 m poniżej poziomu gruntu. W obu przypadkach filtry zapychały się po raz pierwszy po około 1 godzinie pracy, później po miesiącu i po roku. Ten drugi przypadek pracuje niewiele ponad miesiąc zatem jak na razie mam za sobą dwa czyszczenia w tym ujęciu. To co przychodzi mi do głowy, to możliwie gęsta siatka na pierwszym filtrze np. SP 18 i jego duża powierzchnia np. rura fi 110 o długości 1 -1,5 m z dość gęsto powierconymi otworami fi 8-10 mm. Nie wiem jaką siatkę masz teraz i czy mój pomysł jest trafiony. Możesz też filtr wstępny owinąć jakąś włókniną. Jeszcze jeden pomysł to zawór w korku spustowym filtra i ewentualnie wsteczny spust wody przez filtr, ale jeśli co 10 min to trochę upierdliwe. Te pompy nie są tak wrażliwe na zanieczyszczenia jak poprzednia generacja pomp odśrodkowych, w których przestrzeń pomiędzy wirnikiem a obudową była mierzona w setnych częściach milimetra. Jeśli to co napisałem powyżej nie pomoże, to wyeliminował bym filtr dyskowy i pozostawił tylko gęsty studzienny, ale żeby nie było, że za jakiś czas poprosisz mnie o zwrot kosztów naprawy pompy - oczywiście żartuję. Jeszcze jeden pomysł to zakopanie filtra wstępnego w dnie rzeki 20 -30 cm. Jest szansa, ze piasek wytworzy naturalny filtr chroniąc filtr dyskowy przed zamuleniem. Życzę powodzenia w laniu wody i nie tylko :) Pozdrawiam, Artur
@lukaszluk3575 Жыл бұрын
Dziękuję za szybką odpowiedź. W rzece mam właśnie taki filtr jak Pan pisze tylko z siatką sp12. Raz już robiłem próbę bez filtra dyskowego i pompa działała długo bez problemu. A to co zbiera filtr dyskowy to można nazwać bardzo drobnym pyłkiem. Dziękuję i pozdrawiam
@apis-divina2 ай бұрын
moja pompa / grudziądz 1500w 380v/ pracuje od 1983 i tylko raz wymieniałem w silniku łożyska , zasila gospodarstwo rolne.
@musinek9170Ай бұрын
Grudziądz jest na lata nie jak te chinole max kilka, ale cena też robi swoje.
@krzysztofkasprzak204328 күн бұрын
Witam.Mam taką samą pompę ok 5 lat ok . Teraz zaczyna głośno pracować a poza tym ok. Czy to mogą być łożyska ?
@gmp-garazmojapasja28 күн бұрын
Prawdopodobnie są to łożyska, ale może być dokładnie to samo co u mnie. Tak czy inaczej, czym szybciej tym lepiej - proponuję rozebranie pompy, sprawdzenie i naprawę. W innym wypadku może dojść do zniszczenia wirników i kierownic i naprawa nie będzie opłacalna.
@krzysztofkasprzak204328 күн бұрын
@gmp-garazmojapasja Dzięki za info 👌
@kamilogrodnik2 жыл бұрын
Wygląd wirnika sugeruje pracę na sucho, ale może i ta podkładka tak go spustoszyła, ona tam lużno latała ?? Sporo tych pomp przerobiłem, ale głównie używam tych z wirnikami z nierdzweki. Dobra robota. 👍👍
@gmp-garazmojapasja2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz i podpowiedź z suchobiegiem. Co do tego, że podkładka, a właściwie jej brak, był przyczyną awarii jestem pewny na 99% Przy uszczelnieniu był jeszcze jeden element zgryziony przez rudą, prawdopodobnie był to seger, ale w trakim stanie, że z sekcji zwłok nie dało się tego wywnioskować. Prawdopodobnie, najpierw padł ten seger, a następnie podkładka i sprężyna od uszczelnienia przesunęła wszystkie wirniki. Widocznie ostatni był najbliżej obudowy i doszło do zatarcia.
@kanako3392 жыл бұрын
Witam sledze Twój kanał, mógłbyś przybliżyć na czym polega regeneracja takiej pompy z wirnikami nierdzewnymi mam taką po pracy na sucho nie dobija mi ciśnienia zrobi 2,5 bara i tyle rozebraliśmy ją z teściem ale żadnych zatarć nie stwierdziłem minimalnie rozbite otwory centralne na ten cienki wałek napędzający??
@gmp-garazmojapasja2 жыл бұрын
Te minimalnie rozbite otwory centralne. Rozumiem, że dotyczą wirników. Jeśli wirniki mają luz na osi, to mogą wpadać w drgania, a to z koleji powoduje turbulencje przepływu i prawdopodobnie mniejsze ciśnienie na każdej z sekcji. Być może podczas sucho biegu te drgania spowodowały, że wirniki wytarły kierownice strumienia i powiększyła się szczelina pomiędzy wirnikami i kierownicami. Wirnik i kierownica to para precyzyjna i tu widział bym przyczynę spadku ciśnienia. Regeneracja to wymiana wirników i kierownic. Po sucho biegu sugeruję także wymianę uszczelnienia. Koniecznie zainstaluj nowe łożyska. nawet minimalny luz na łożyskach może spowodować, że nowe elementy pompy zostaną zniszczone po bardzo krótkim czasie pracy. Nie kupuj łożysk za 5 zł, tylko jakieś markowe. To od strony pompy koniecznie z uszczelnieniami gumowymi, a nie metalowymi.
@gmp-garazmojapasja2 жыл бұрын
@kanako339 Jeszcze przyszedł mi do głowy jeden pomysł. Jeśli masz pompę trójfazową, to koniecznie sprawdź, czy kręci się we właściwą stronę. U mnie kiedyś elektrycy naprawiali sieć i zamienili fazy Przy pompie jednofazowej zmiana kierunku obrotów jest m niej prawdopodobna, ale również nie jest wykluczona. Z tym, że przy silniku jednofazowym trzeba ingerować w połączenia uzwojeń w puszce silnika.
@przeeem Жыл бұрын
Cześć, kojarzysz może jak jest zamontowany ten plastik w korpusie ssącm? Niestety musiałem go wyciągnąć żeby wymienić korpus i nie sprawdziłem w jakiej pozycji był zamontowany
@RoBeRtO1990198 ай бұрын
W jaki poprawnym polozeniu zalozyc dyfuzor ssacy w pompie 2200 inox? On ma w jednym miejscu taki wystajacy kwadrat.
@gmp-garazmojapasja8 ай бұрын
Kwadrat powinien być na dole.
@mateuszmatras8937 Жыл бұрын
Witam. Czy wirnik mają jednakową grubość? (wysokość) czy różnią się?
@gmp-garazmojapasja Жыл бұрын
Wszystkie są identyczne i skonstruowane w ten sposób, że przy składaniu nie da się popełnić błędu
@sawomirfabiszak3437 Жыл бұрын
Mam podobna pompe i bardzo glodno chodzi , cosnienie wariuje dobia w sekunde i spada i sie zalacza , co to moze byc za przyczyna czy pompa juz jest padnieta ?
@gmp-garazmojapasja Жыл бұрын
Musisz dopompować powietrza do zbiornika. Najlepiej odłącz pompę, odkręć jakiś kran i pompuj powietrze do około 1,5 bara. Po tej operacji powinna włączać się znacznie rzadziej i pompować dłużej. Jest też możliwe, że masz dziurawą przeponę. W takim przypadku trzeba ją wymienić. Głośna praca pompy to prawdopodobnie kończące się łożyska, które trzeba wymienić. Inaczej, wkrótce cała pompa będzie do wymiany.
@FORCEFOXER6 ай бұрын
Wczoraj doszło u mnie do ciekawego zdarzenia, pompa z wirnikami stalowym pracuje u mnie 3 lata bezawaryjnie, do wczoraj. Na rurze ssącej jakieś 10 cm od krućca, znalazłem otwór, pompa się zatarła, otwór wygląda tak jak by pod ciśnieniem woda rozssadzila rurę, o ile mógłbym sobie to wytłumaczyć, gdyby to było na wylocie, ale ze na ssącym, to zachodzę w głowę jak mogło do tego dojść, zamawiam pompę dziś, ale wezmę większą, 2200w i będę dochodził o co chodzi. Może Panu coś na myśl przyjdzie?
@gmp-garazmojapasja6 ай бұрын
Jedyne co mi przychodzi do głowy to taka możliwość, że nie trzymał zawór zwrotny i faktycznie ciśnienie spowodowało rozerwanie rury ssącej. Nawet niewielka nieszczelność zaworu zwrotnego spowoduje, że ciśnienie po stronie ssawnej będzie takie same jak po tłocznej. Nie wiem z czego była ta rura? Co do większej pompy to musisz mieć pewność że wydajność źródła będzie dla niej wystarczająca. W innym przypadku większa pompa nic nie wniesie.
@FORCEFOXER6 ай бұрын
@@gmp-garazmojapasja rura 32 PE niebieska raczej solidna. Chodzi o ten zawór zwrotny co jest w ziemi? Gdyby faktycznie tak było, jest jakiś ratunek? Bo do niego już się nie dostanę.
@FORCEFOXER6 ай бұрын
@@gmp-garazmojapasja Co do tego czy jest sens większą pompę stosować, to też mam takie obawy, i zastanawiam się nad podjęciem takiego ryzyka, bo na tą chwilę u mnie wygląda to tak, mam dwie sekcje zrasaszaczy po 5 szt rian 5000, pompa pracując na 1 sekcji pracuje na granicy swojej wydajności, np zmiana jednej dyszy na bardziej wydajną powoduje spadek ciśnienia, co powoduje już mniejszy zasięg na kolejnych, po kilku sezonach wiem już że przydało by się założyć dysze z większą wydajnością w niektórych zraszaczach, tak wiem jest kompromis podzielić na więcej sekcji, i chyba to będzie lepsze wyjście.
@gmp-garazmojapasja6 ай бұрын
@@FORCEFOXER chodzi o zawór który powinien być po stronie tłocznej pompy, pomiędzy pompą a zbiornikiem. Rura PE32 bez problemu powinna wytrzymać ciśnienie jakie jest w stanie wytworzyć ta pompa, ale może miała jakąś wadę?
@FORCEFOXER6 ай бұрын
@@gmp-garazmojapasja chętnie bym wysłał zdjęcie tego uszkodzenie, ale tu chyba nie ma jak, fakt, to bardzo krótki odcinek rury około 10 cm widocznej jej powierzchni po za krućcem mocującym ją do korpusu pompy, a do kolankiem. Kilka lat temu, jak spasowywałem wszystko, to kilka razy rurę odkręcałem, i przykręcałem, powstały tam w niej rysy, może to było przyczyną, dziura wygląda tak jak by ktoś od środka przestrzelił ją kulą karabinową. Co do tego zaworu to nie mogę zaczaić o jaki chodzi, z korpusu na górze wychodzi osprzęt, i podłączone do niego rura zbrojona, do baniaka, i wyjście, z zaworem kulowym.
@rekapol Жыл бұрын
Głośno mi wyje taka pompa co może być przyczyna
@gmp-garazmojapasja Жыл бұрын
Z dużym prawdopodobieństwem jest to łożysko przy pompie. Dość często bezpośrednią przyczyną zużycia łożyska jest nieszczelność uszczelnienia. Woda nawet w bardzo małych ilościach powoduje korozję i dość szybko pada łożysko. Proponuję nie czekać tylko naprawiać. W momencie jak luz będzie zbyt duży nastąpi zniszczenie wirników i kierownic, wtedy naprawa przestaje mieć sens.
@krzysztofrosiak35938 ай бұрын
raczej ta pompa (możliwe) weszła w kawitację
@gmp-garazmojapasja8 ай бұрын
Przyczyna usterki została wyjaśniona. Pod nakrętką ściskającą wirniki była podkładka ze zwykłej stali, która skorodowała i dlatego ostatni wirnik cofnął się tarł o obudowę. Jest to doskonały przykład jak element za dwa grosze może zniszczyć urządzenie. Dzięki za uważne oglądanie i komentarz. Zapraszam do obejrzenia innych filmów na moim kanale.