Naprawa zasilacza ATX. Jak jest zbudowany taki zasilacz?

  Рет қаралды 35,999

Majsterkowanie i nie tylko

Majsterkowanie i nie tylko

Күн бұрын

Пікірлер: 120
@grzechumajster7089
@grzechumajster7089 2 жыл бұрын
Jesteś świetnym nauczycielem, sposób Przekazania informacji rzetelny i przejrzysty, bez motania i niepotrzebnego gadania, każdy młody i zdolny człowiek powinien trafić na taką osobę jak ty. Jeśli potrzebujesz pomysłów na naprawy to mogę podrzucić coś do naprawy poczta. Pozdrawiam
@franciszek5831
@franciszek5831 3 жыл бұрын
Świetny edukacyjny materiał. Naprawiając taki stary zasilacz można się z pewnością wiele nauczyć. Ach gdyby z takiego starego zasilacza dało się wyciągnąć trochę części i zbudować oddzielnie tylko zasilacz np na 3.3V. To było by z pewnością bardzo przydatne przy budowie kolejnych mikroprocesorowych urządzeń.
@weryfany_Zamosc
@weryfany_Zamosc 3 жыл бұрын
Jak to najczęściej bywa usterką są kondensatory... Pamiętam że jakiś czas temu kupiłem cały pakiet różnych producentów uszkodzonych zasilaczy... chyba 8 lub 10 sztuk... we wszystkich wystarczyło wymienić kondensatory. 👍 Bardzo fajna usterka...
@dariuszwereszczynski8061
@dariuszwereszczynski8061 3 жыл бұрын
Świetny materiał, jak zawsze 👍🏻
@dominikkrauze6812
@dominikkrauze6812 3 жыл бұрын
Super. Wesołych Świąt i jeszcze lepszego Nowego Roku. Pozdro.🥃🥃
@sebastian_drazczyk
@sebastian_drazczyk 3 жыл бұрын
Fajnie się ogląda tylko jedna uwaga. Voltów i Amperów :)
@dariuszmiszewski9112
@dariuszmiszewski9112 3 жыл бұрын
Naprawdę dobry kanał :) Podziwiam :)
@hurricanearthur9742
@hurricanearthur9742 2 жыл бұрын
Lepsze niż Moda na Sukces. Subskrybuję.
@atamazykrawczynski
@atamazykrawczynski 3 жыл бұрын
Mój atx cicho ćwierkał. Znalazłem w necie że winą są elektrolity i je wymieniłem bez diagnostyki, kilkanaście kondensatorów. Zasilacz działa już przez kilka lat.
@SlaVoy
@SlaVoy 3 жыл бұрын
Tydzień temu znalazłem na strychu dwa takie zasilacze bez obudów i... tam też był rezystor z nieobciętą nóżką prawie przywarty do 5V 😆 ogólnie prawie identyczne konstrukcje jak ta na twoim filmie, nawet jeden radiator tak samo ucięty i wiercony, rozkład elementów, zabezpieczenia itd. Myślę, że mogą mieć spokojnie ponad 15 lat i pochodzą z jakichś firmowych komputerów Compaq. Oczywiście też kondensatory wylane dodatkowo zimne luty bardzo fajnie widoczne, dlatego je zostawiłem, żeby pokazać jak to wygląda. Układy w nich to 2005, KA235270511H. Jakieś klony pewnie.
@mateuszkrystek7060
@mateuszkrystek7060 3 жыл бұрын
Na to czekałem! Super :)
@tomasztom8778
@tomasztom8778 Жыл бұрын
super kanał. Dzięki że nagrywasz o tym
@zstgroup383
@zstgroup383 3 жыл бұрын
Właściwy materiał -> 2:25
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
To dla tych, których nie interesuje 8-bit
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE 3 жыл бұрын
Super materiał :) 🙂 Masz dużą wiedzę .
@sobiepan64
@sobiepan64 Жыл бұрын
Super materiał.
@yankiusung3744
@yankiusung3744 3 жыл бұрын
Ja bym nie dawał pasty na silikonowe podkładki ponieważ pasta traci swoje właściwości termoprzewodzące . Podkładki silikonowe mają bardzo dobrą termikę przewodzenia. Dlatego daje się podkładki silikonowe bo mają dobrą termikę i są trwałe przeciwieństwie do pasty która wysycha. Tyle lat stosuje podkładki silikonowe że nie zdażyło się żeby jakiś element się przegrzał. Pastę najlepiej stosować do podkładek mikowych lub podkładek do izolacji termicznej zrobionej z taśmy kaptonowej oraz do obudów plastikowych tranzystorów. Jeszcze dodam że tranzystor w obudowie to220f miał podkładkę silikonową zamiast pasty i było to w zasilaczu impulsowym wzmacniacza audio . To świadczy o tym że pasty wysychają i potem elementy się przegrzewają a podkładki silikonowe są trwalsze ich termika się nie pogarsza podwarunkim nie smarowania ich pastą termo. Czasem z procesorów trzeba zdjąć starą pastę i założyć nową. W tym przypadku gdy docisk nie może być większy i nie potrzeba izolacji elementu, stosuje się pastę .
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Raz miałem taką sytuację, że w przetwornicy przegrzał się mosfet z powodu braku pasty pod podkładką silikonową. Odprowadzanie ciepła było słabe, i tranzystor nagrzał się tak bardzo, że stopiła się tulejka izolująca, mosfet stracił kontakt z radiatorem, był huk, fajerwerki i sporo naprawiania. Z pastą nie doszło do takiej sytuacji, nawet przy pełnym obciążeniu przetwornicy, od tamtej pory zawsze daję pastę pod podkładki
@yankiusung3744
@yankiusung3744 3 жыл бұрын
@@__MINT_ No może miałeś taki przypadek ale przy tym zasilaczu te tranzystory były dobre i podkładki silikonowe wystarczyły tyle lat:), zresztą po radiatorze w tym zasilaczu widać że nie emitują zbyt dużo ciepła przy wymuszonym chłodzeniu. Z drugiej strony pasta też wysycha i to dopiero robi się izolator termiczny. Widziałeś wyschniętą pastę ? Myślę widziałeś wygląda jak wyschnięty gips. Podejrzewam że po pewnym czasie ten tranzystor o którym pisałeś też by się przegrzał ponieważ im wyższa temperatura pracy elementu tym pasta szybciej traci swoje właściwości. Trzeba też zaznaczyć że są różne pasty , najczęściej stosowana jest biała ale na procesory stosowana jest szara lub srebrna w polepszonych właściwościach termicznych. Po pewnym czasie ocenisz czy warto stosować pastę na podkładki silikonowe , zresztą te pasty to też są silikony termiczne :). A dla mnie zastanawiające jest to że podkładka izolacyjna pod śrubkę się stopiła , to jaka to musiała być temperatura że do tego doszło? Struktura półprzewodnika wytrzymuje max 150'C a plastik tzn podkładka teflonowa powinna wytrzymać około 200'C więc dziwne jest to dla mnie. Widocznie coś w tej przetwornicy było nie tak że się stopiła podkładka zbyt szybko osiągneła krytyczna temperaturę . No cóż ja w takim przypadku wywalił bym silikonową podkładkę dał mikową lub przykleił taśmę kaptonową i posmarował pastą bo podkładka silikonowa + pasta z dwóch stron na silkonie to już robi się zbyt gruba warstwa:) izolacyjna. Można byłoby zrobić test termiczny pasty z miką , pasty silikonem i zobaczyć co lepiej przewodzi ciepło. To w sumie ważna rzecz. ponieważ wydzielanie nadmiernego ciepła to jest problem dla przetwornic gdy chce sie stosować małe gabaryty.
@yankiusung3744
@yankiusung3744 3 жыл бұрын
@Paweł K Wymieniałem paste w PC-etach i na tranzystorach w stopniu końcowym . Nie da się ukryć że natknołem się na wyschniętą pastę . Wiele producentów stosuje podkładki izolacyjne silikonowe nawet miałem ostatnio sprzęt, który miał wzmacniacz na układzie scalonym pracującym w klasie D no i w sumie nie potrzebował izolacji elektrycznej od radiatora a mimo to była podłożona pianka silikonowa termoprzewodząca o grubości 1 mm i dawała rade w przewodzeniu ciepła na radiator ,który był płytą czołową.
@navers4757
@navers4757 3 жыл бұрын
Ten kanał jest zajebisty
@duzaliteraf7373
@duzaliteraf7373 Жыл бұрын
Mi się podobają naładowane kondensatory.
@djaltaz
@djaltaz Жыл бұрын
14:37 Wyjaśnienie niewykrywalnego kondesator w testerze. Autor filmu włożył wyjścia kondesator pod dolną szynę testera. Na dolnej szynie testera każde wejście jest oznaczone cyfrą 1, więc jest wspólne dla każdego z 3 dolnych pinów. Na górnej szynie testera mamy już 3 punkty pomiarowe, dlatego inne kondesatory tester wykrywał normalnie. Przypuszczam że kondesator mógłby być sprawny.
@__MINT_
@__MINT_ Жыл бұрын
Niestety, ale nie masz racji. W tym testerze na dolnej szynie też są 3 oddzielne wejścia
@sebastianciesielski5306
@sebastianciesielski5306 3 жыл бұрын
Wesołych świąt. Mam jeszcze pytanie: czy można by się podłączyć pod + i - 12v i używać tego jako 24v? Myślę że nic się nie powinno stać ale wolę dopytać
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
-12V ma wydajność niecałe 1A, ale można tak zrobić, będziesz miał 24V. Btw. można dać mocniejszą diodę prostującą -12V, i wtedy da się wycisnąć więcej z tej linii, czasem trzeba dodatko pozmieniać trochę w układzie zabezpieczeń
@marcinm4395
@marcinm4395 3 жыл бұрын
Mógłbyś nagrać film jak wykorzystać taki zasilacz do zasilania np dużej ilości taśm led. Mam na myśli wyłączenie niepotrzebnych napięć czy jakieś przeróbki.
@zyga5441
@zyga5441 3 жыл бұрын
Nielogiczne rozumowanie ~9:50 termistor nie daje sygnału do scalaka powodując wyłączenie zasilacza. Przede wszystkim radiator nie nagrzewa się w ułamku sekundy a w ten sposób zasilacz się wyłącza. Termistor steruje układem( przeważnie dwa tranzystory) powodującym wzrost obrotów wentylatora ze wzrostem temperatury radiatorów, regulacja przebiega płynnie, nie zero jedynkowo. Feel to mocny przedstawiciel zasilaczy z czarnej listy- zasilaczy marnej jakości i niebezpiecznych.
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
No przecież o tym powiedziałem XD Mówiłem, że to tylko przypuszczenia, nie powiedziałem, że radiator nagrzewa się w ułamku sekundy, ani że regulacja jest zero jedynkowa. Coś żeś źle zrozumiał
@tomek5469
@tomek5469 3 жыл бұрын
Jak mam zasilacz 12v dc o wydajności 2,5A , który ma napięcie ale dając minimalne obciążenie odłącza zasilanie (miga) gdzie można szukać przyczyny? Zasilacz od ledów nawet przy minimalnym obciążeniu spada napięcie.
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
Pewnie zużyte elektrolity
@tomek5469
@tomek5469 2 жыл бұрын
@@__MINT_ sprawdzę, dziękuję za pomoc
@tomasztom8778
@tomasztom8778 Жыл бұрын
Dopiero się uczę i pomocne
@misiekthcteam
@misiekthcteam Жыл бұрын
Może ktoś tu coś podpowie. Zasilacz chieftec 550W 80+ bronze. Nagle przestał działać. Włącza się ale wystarczy dysk 3.5 cala żeby napięcie 12v skakało poza normy ATX w górę i w dół, nie daje rady rozbujać kilku dysków. Kondensatory 16v wymienione mimo że były sprawne reszta jest ok. Zimnych lutow brak. Gdzie szukać usterki?
@archlinux8640
@archlinux8640 3 жыл бұрын
no widzisz... gdybym Cię miał pod ręką naście lat temu to zapewne mój zasilacz, z białej listy, Tagan 330W zmartwychwstałby niczym Neo w Matrix 4! a poza tym to Wesołych Świąt!
@Kosmakozyra
@Kosmakozyra 3 жыл бұрын
Też mam tagana działa do dziś
@kris2044
@kris2044 3 жыл бұрын
Witam . Co polecasz do lutowania smd , jakiś mikroskop, lupę nagłowną ,lupę na stojaku ? Używasz takich sprzętów .
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Nie używam ani lupy, ani mikroskopu. SMD lutuję tą samą lutownicą, co elementy przewlekane, czasem pomagam sobie pęsetą przy lutowaniu naprawdę małych części
@hakeyokey925
@hakeyokey925 Жыл бұрын
Witam posiadam zasilacz corsair vs450 i mam z nim taki problem ze po podłączaniu zasilacza do plyty głownej ,komputer nie startuje. Zmierzyłem zasilacz miernikiem i okazuje sie ze na jednym kablu 6pin ktory zasila procesor zanika napiecie pod obciążeniem .po podłączeniu drugiego kabla 6 pin komputer normalnie działa i jest napięcie na uszkodzonym kablu. Orientuje sie Pan może co jest uszkodzone w zasilaczu ?
@zbigniewgut6036
@zbigniewgut6036 3 жыл бұрын
Proponuje temat, jesteś zdolnym elektronikiem i chciałbym rzucić temat do rozwiązania a mianowicie ..łączyć zasilacze atx dwa z sobą take by mogły pracować razem zwiększając sumarycznie moc w razie potrzeby...przy zwiększonym poborze mocy by uruchamiał się drugi i uzupełniał niedobory...Co o tym myślisz...
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Można tak zrobić, ale wyjścia obu zasilaczy trzeba by połączyć ze sobą poprzez podwójną diodę. Gdyby połączyć je bezpośrednio, to zasilacz o trochę wyższym napięciu wyjściowym będzie podbijał napięcie tego, który ma na wyjściu ciutkę mniej, przez co zmniejszy on cykl pracy do zera, spadnie napięcie na liniach 5V i 3.3V, zadziałają zabezpieczenia i zasilacz wyłączy się
@qbik6358
@qbik6358 Жыл бұрын
Chyba spalil mi się zasilacz, bo komputer sie wyłączył i było czuć nieprzyjemny zapach spalonego plastiku, czy taki zasilacz da się naprawić? czy już do wyrzucenia?
@__MINT_
@__MINT_ Жыл бұрын
Wszystko da się naprawić, ale nie zawsze się to opłaca
@BartoszSkrzypkowski
@BartoszSkrzypkowski 2 ай бұрын
Mi wybuchł jakiś mały tranzystor który steruje bramką jednego z mosfetów. Kolektor jest podłączony do 325v,nie rozumiem jak to działo...
@tomasznawrot178
@tomasznawrot178 3 жыл бұрын
Witam ten zasilacz to z czarnej listy ale nie wiem dlaczego jak te zasilacze działają 7lat do 9lat i zawsze są kondensatory do wymiany.Pozdrawiam
@sebatv3863
@sebatv3863 2 жыл бұрын
14:50 miałem tak samo, ale co ciekawe na multimetrze pokazał pojemność podobną do deklarowanej.
@tomdud1259
@tomdud1259 12 күн бұрын
Dzień dobry Czy mógłby ktoś naprowadzić na jakiś materiał lub wyjaśnił po krótce o co chodzi z opisem -12V . Jak to jest realizowane i do czego wykorzystywane? Wydawało mi się ze GND to 0V i nie ma nic niżej.Że jest to poziom odniesienia i mierzymy wszystko powyżej. Pozdrawiam
@sliwa4204
@sliwa4204 3 жыл бұрын
Może zrób filmik o jammerach ja sam takie robiłem na częstotliwości 433mhz lub z nadajnika fm jammer fm 🤣
@inspektorelektron
@inspektorelektron 3 жыл бұрын
15:53 - czy aby na pewno im WYŻSZE napięcie maksymalne kondensatora tym MNIEJSZY ESR ?? Może to przejęzyczenie tylko. Im mniejsza pojemność tym wyższy ESR to już prawda.
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
To nie jest przejęzyczenie. Weź sobie nowy kondensator np. 470uF 6.3V oraz 470uF 400V, zobaczysz duuuużą różnicę w ESR.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 3 жыл бұрын
@@__MINT_ Dziękuję za wyjaśnienie i małą inspirację do zweryfikowania swojej wiedzy :). Na szybko wykonałem mały test. Miernik do pomiaru parametrów kondensatora - APPA 703. Test na kondensatorach elektrolitycznych 22uF/25V oraz 22uF/250V (takie typowe, praktycznie najtańsze, myślę, że niezbyt ważne jakiej marki itp), nowych jeszcze nie używanych. Mierzę pojemność i ESR dla różnych częstotliwości. 22uF/25V tak się mierzy: 0.1kHz: 19,30 uF i 13,3 Ohm 1kHz: 15,63 uF i 2,26 Ohm 10kHz: 12,89 uF i 1,10 Ohm 100kHz: 07,42 uF i 0,86 Ohm 22uF/250V tak się mierzy: 0.1 kHz: 20,1 uF i 4,0 Ohm 1kHz: 19,15 uF i 1,16 Ohm 10kHz: 17,72 uF i 0,88 Ohm 100kHz: 11,09 uF i 0,76 Ohm Na tych 2 sztukach kondensatorów już widać pewne ciekawe wnioski. Fakt faktem nie mogę zaprzeczyć temu na co zwróciłem uwagę w filmie bo w praktyce się potwierdza. Ale o ile dla małych częstotliwości testu różnice w wartości ESR są 3 czy 2 krotne (przy 10-cio krotnej różnicy napięć kondensatora 25 i 250V) - to oczywiście dla mojego przypadku - tak przy częstotliwościach dużych (co najmniej dziesiątki kHz, jak to często bywa w przetwornicach) - różnice w ESR są już bardzo małe (około 1.1 krotne). Przy okazji mojego testu okazało się, że mniejszy kondensator (gabarytowo, na niższe napięcie) szybciej też tracił na pojemności wraz ze wzrostem częstotliwości. Wygląda na to, że do przetwornic warto zakładać kondensatory na wyższe napięcie :).
@stasiak965
@stasiak965 3 жыл бұрын
Witaj, jak rozładować kondesator elektrolityczny, ktory ma napiecie pracy np. 400v lub wiecej?
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Np. dwoma żarówkami szeregowo lub rezystorem
@viz12345
@viz12345 3 жыл бұрын
Lajk. A za schemacik tego elektronicznego obciążenia to nawet zasubskrybuję. ;)
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Schemacik jest w odcinku o obciążeniu
@viz12345
@viz12345 3 жыл бұрын
@@__MINT_ dzięki
@viz12345
@viz12345 2 жыл бұрын
@Przemek Leśniewski Zrobiłem go już, i też mi działa. Ale niestety tylko do około 30V na obciążeniu. Już kilka razy spaliłem tranzystor mocy obciążając baterię 36V. Pomimo, że zmieniłem trochę rezystancję, żeby na wejście wzmacniacza operacyjnego nie szło napięcie powyżej 32V zgodnie z notą katalogową. Nie kumam dlaczego bo za każdym razem pilnowałem żeby nie przekroczyć dopuszczalnej mocy strat.
@dariuszmiszewski9112
@dariuszmiszewski9112 3 жыл бұрын
Te elektrolity blisko radiatora powinieneś sprawdzić bo wysychają najszybciej, wszak działa na nie temperatura :)
@iwannos3031
@iwannos3031 3 жыл бұрын
Witam! Mam pomysł na odcinek, aby zrobić zasilacz warsztatowy ( z regulacją napięcia i natężenia) ze zwykłego ATX. Pozdrawiam.
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE 3 жыл бұрын
Takich materiałów jest mnóstwo na YT. Najlepsze są te o naprawach zasilaczy ATX😁👍 I oczywiście cyfrówka 👍 Właściciel kanału ogarnia własne projekty To jest bardzo fajny temat Tez trochę przy tym grzebie 🙂
@rafko191
@rafko191 3 жыл бұрын
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE czekam z niecierpliwością na kolejne naprawy zasilaczy ATX
@maniek6396
@maniek6396 3 жыл бұрын
@@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE no tak ale na większości tych na YT jest coś nie tak :) Ja osobiście chętnie podpatrzyłbym bym jak to tu byłoby zrobione. Jakoś bardziej ufam temu kanałowi :) Pozdrawiam i czekam na zasilacz warsztatowy made in " Majsterkowanie i nie tylko" :)
@Speedy0475
@Speedy0475 2 жыл бұрын
Czy zasilacze impulsowe podłączone od sieci np.ładowarka może się zapalić, bez jakiej wady wrodzonej lub uszkodzenia??? 🤔
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
Nie. Sam fakt zapalenia się oznacza, że zasilacz miał jakąś wadę lub uszkodzenie
@Speedy0475
@Speedy0475 2 жыл бұрын
Tak myślałem ale rodzice wiedzą lepiej!!!
@Kosmakozyra
@Kosmakozyra 2 жыл бұрын
@@Speedy0475 no to masz słabe dzieciństwo Ja trzymam w pokoju 20kwh w ogniwa litowych :D
@marekb1988
@marekb1988 3 жыл бұрын
Modecom Feel jest na czarnej liście zasilaczy, nie wart zachodu, chyba że do kompa którego w razie czego nie będzie szkoda, czyli również ze śmietnika.
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
A który zasilacz z lat 200x nie jest na czarnej liście? Poza tym ten zasilacz nie idzie do kompa, tylko jak na razie leży i się kurzy. Czeka na przeróbkę na zasilacz warsztatowy
@yugo000
@yugo000 3 жыл бұрын
Jak będziesz robił z tego zasilacz tylko 12V, to może pokusisz się o przeniesienie sprawdzania napięcia z linii 5V na 12V. Sam mam tak zrobione i świetnie się sprawuje w porównaniu do proponowanego obciążania 5V.
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Dobry pomysł
@radek2810
@radek2810 3 жыл бұрын
A jak myślisz dlaczego wywala mi korki gdy do komputera stacjonarnego podacze drukarke do usb ?
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Albo jest jakieś przebicie do masy, i wywala różnicówkę, albo masz różnicę potencjałów pomiędzy masą komputera a masą drukarki
@radek2810
@radek2810 3 жыл бұрын
@@__MINT_ tak samo jak i zasilacz od kopa jest dziwnie zbudowany bo kopie jak bolce się dotyka
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Czyli po prostu w zasilaczu jest przebicie
@radek2810
@radek2810 3 жыл бұрын
@@__MINT_ a mam jeszcze jedno pytanie do ciebie chce zrobić oświetlenie awaryjne z zasilacza buforowy 12v (z akusem) taśmy led będą podpięte do zasilacza i wstawiony przekaźnik (arduino) podpięty do gniazda zasilacza 5 v bedzie zasilal przekaźnik i podczas zasilania bedzie miał stan wyłączenia a przy zaniku zasilana (230) zalączy przekaźnik i uruchomi mi taśmę led 12v z zasilacza buforowego (awaryjnego) i jak zasilanie wroci zasilacza buforowy bedzie się ladowac a przekaźnik zostanie rozłączony co daje wyłączenie zasilania awaryjnego taśmy led Jak myślisz dobry to pomysł ?(napisałem w skrócie)
@marektrepka8515
@marektrepka8515 2 жыл бұрын
mistrz
@krzysztofwitkowski4565
@krzysztofwitkowski4565 3 жыл бұрын
Czy to że masz napięcie baterii 6.71V nie ma wpływu na to że przy pomiarze wybrzuszonego kondensatora który przy pomiarze ssie prąd miernik pokazuje dwie diody?
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Raczej nie, inne kondensatory były dobrze rozpoznane. Tester cały czas sprawdza napięcie baterii, jak jest za niskie, wyświetla komunikat, żeby ją wymienić
@Edek_Zgredek800
@Edek_Zgredek800 3 жыл бұрын
Ja zawsze wymieniam wszystkie kondensatory elektrolityczne poza tym dużym ~450V na wejściu.
@syker2183
@syker2183 3 жыл бұрын
czym docinasz płytki uniwersalne??? mam zawsze z tym problem. tnę nożem
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Tnę nożyczkami
@syker2183
@syker2183 3 жыл бұрын
@@__MINT_ mocne w takim razie te nożyczki albo moje płytki takie twarde
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Nożyczki jak każde inne, a jakich płytek używasz? Bo tych grubszych nożyczkami nie przetniesz, a jeśli już, to wyjdzie wyszczerbione. Wtedy używam piłki do metalu
@nyrafas
@nyrafas 3 жыл бұрын
a ja mam taki probelm, kiedyś zaczęło mi się kopcić w kompie stacjonarnym, zaczął topić się wtyk od wiatraka procesora, i od tego momentu już komputer nie chce się odpalić, pytanie co siadło lub co mogło? Nie miałem nic na zabawe w podmiany części i tak stoi ten PC z nadzieją "na kiedyś", gniazdo na płycie głownej jest takie osmolone, wyeliminowałem jedynie zasilacz bo miałem go na podmianke kiedyś
@nyrafas
@nyrafas 3 жыл бұрын
@Paweł K asrock g41m-vs3 (starsze technologie ale ten komp to taka sentymentalna sprawa bardziej ;) )
@nyrafas
@nyrafas 3 жыл бұрын
@Paweł K kurcze moze i ja tego sprobuje bo ten wentylator na podmianke to dosyc tania zabawa jeszcze :) ten komputer wtedy jakis czas stał nie właczany po przeprowadzkach i potem wlasnie po paru godzinach zaczelo sie kopcic z tego wtyku wentylatora
@nyrafas
@nyrafas 3 жыл бұрын
@Paweł K sam jestem ciekaw bo w momencie jak dym szedl to ten wentylator dziwne dzwieki wydawal jakby o cos rysowal taki dzwiek ;) moze ogarne jutro wiatraczka jakiegos aby wpiąć to jak cos to napisze tu :D
@nyrafas
@nyrafas 3 жыл бұрын
@Paweł K ja dzisiaj sie dobralem do tego kompa, okazalo sie wgl ze gumki za ktore mocowal sie do radiatora zkrachcialy i spadł z nich :D podlaczylem zasilacz bo wyjety byl i przy probie uruhomienia to ten wiatrak tak cyka i buja sie o jakies 0,5cm i staje i tak sie buja jakby cos go blokowalo, miga tez dioda od dysku -rowno z cykaniem wiatraka ;) musze sprobowac podmienic wentylatorek albo jak mowisz sprobowac go wlaczyc na krótko ale nie mialem nawet kabelkow zadnych przy sobie
@nyrafas
@nyrafas 3 жыл бұрын
@Paweł K no to dzisiaj sobie sprawdzilem wentylator na zasilaczu i dziala, zasilacz tez dziala gdy go zmostkuje drucikiem a gdy jest wszystko wpiete w plyte to nie rusza, chyba płyta glowna uwalona jednak -tak mi sie wydaje 🤔tylko ciekawe czy i procesor tez
@rafaelsanti5805
@rafaelsanti5805 2 жыл бұрын
Dobrze tłumaczysz ale weź popracuj nad mowa bo przeciąganie wyrazów doprowadza do krwawienia uszu.
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
Chyba tylko u Ciebie. Kanał prowadzę od ponad 1.5 roku, filmy obejrzało kilkaset tysięcy osób, i pierwszy raz widzę taki komentarz. Z resztą to stary film, nie zmienisz przeszłości
@drboczek
@drboczek 2 жыл бұрын
Wydaje mi się ze kondensatory znajdujące się miedzy radiatorami powinny być sprawdzone, podobno te pracujące blisko źródeł ciepła sa szczególnie narażone na wysychanie.
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
Powinny, ale cieżko się do nich dostać bez wylutu tranzystorów i diod
@qskocz2883
@qskocz2883 2 жыл бұрын
A może tak w gratisie jakiś schemacik sztucznego obciążenia z regulacją prądu,,?
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
Mówisz i masz: kzbin.info/www/bejne/imHUf56kmrSWgJo
@krism3151
@krism3151 3 жыл бұрын
👍
@ibmer9543
@ibmer9543 3 жыл бұрын
Nie lepiej było po prostu nałożyć pastę na radiator bez tych podkładek?🤔🤔
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Wtedy pozwierałbyś kolektory tranzystorów/katody diod 💥
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik 3 жыл бұрын
Ja naprawialem przed wigilia na szybko ATX czego nie lubie i nie preferuje robić. PFC aktywne wyparowalo, klucz zwarty, elektrolit 0uF i bezpiecznik. Jak widać PFC nie poprawia trwałości.
@stratiosastero6880
@stratiosastero6880 2 жыл бұрын
zrób film z zasilaczem codegen
@alonalyy
@alonalyy 3 жыл бұрын
chcialbym moc dlugo bawic sie elektronika i takimi rzeczami tylko najgorszy problem ze jestem w 8klasie i nie zbyt mam czas ://
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
No niestety, musisz przeczekać ten okres, ja też w 8 klasie nie miałem zbyt dużo wolnego...
@alonalyy
@alonalyy 3 жыл бұрын
@@__MINT_ ale i tak duzo twojich odcinkow ogladalem i duzo sie nauczylem wiec dzieki a i zapomnialem zeby ci suba dac wiec juz to robie XD
@alonalyy
@alonalyy 3 жыл бұрын
@@__MINT_ a nie jednak mam suba
@__MINT_
@__MINT_ 3 жыл бұрын
Cieszę się :)
@humb1
@humb1 Жыл бұрын
Po co sprawdzać jak widać wybrzuszone kondy to się z klucza wymienia wszystkie. Wszak nie są drogie. Jak już wylutowane by sprawdzić to już lepiej wsadzić nowy niż spowrotem stary
@widziszmnie7785
@widziszmnie7785 3 жыл бұрын
Widać najtańsza pasta silikonowa hah Użyłem takiej pasty do procesora i trzyma dobre temperatury
@bytastralny
@bytastralny 3 жыл бұрын
14:37 widocznie jakiś kondensator półprzewodnikowy XD
@sliwa4204
@sliwa4204 3 жыл бұрын
14:35 hahaha
@duzaliteraf7373
@duzaliteraf7373 Жыл бұрын
12V lepiej niż było.
@AdamV20
@AdamV20 Жыл бұрын
Pff -po co naprawiać skoro można odzyskać elementy-
@terminus_666
@terminus_666 2 жыл бұрын
Na podkładki silikonowe nie nakłada się pasty! Pogorszy to odprowadzanie ciepła. Na mikowe, owszem. Nie powinieneś wprowadzać widzów w błąd. I nie mów 5 wolt, tylko 5 woltów, bo uszy bolą.
@__MINT_
@__MINT_ 2 жыл бұрын
Chyba przeprowadzę jakieś doświadczenie, żeby się przekonać, że pasta faktycznie pogarsza odprowadzanie ciepła, bo jakoś przeczy to mojej logice, ale pewnie masz rację. Te "pięć wolt" to efekt tego, że przez większość czasu, kiedy zajmuję się elektroniką, mam do czynienia z angielskim (filmy, noty katalogowe, fora internetowe, artykuły)
@terminus_666
@terminus_666 2 жыл бұрын
@@__MINT_ Podkładki silikonowe są elastyczne i same się dopasowują po skręceniu do mikro rys w podłożu - radiatorze i dzięki temu dobrze przylegają. Dodając pastę zwiększasz grubość, jednocześnie zwiększasz rezystancję termiczną. Mikowe się smaruje, bo są sztywne i same z siebie nie będą miały kontaktu na całej powierzchni z radiatorem / tranzystorem. Pozdrawiam, stary elektronik.
Naprawa zasilaczy impulsowych; Jeden z nich jest dość nietypowy
19:51
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 29 М.
Naprawa zasilacza impulsowego; Co się w nim uszkodziło?
27:59
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 72 М.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН
Сестра обхитрила!
00:17
Victoria Portfolio
Рет қаралды 958 М.
Budowa i naprawa zasilacza ATX
1:01:25
Techniczny Garaż
Рет қаралды 7 М.
Jak zrobić Zasilacz Regulowany z Zasilacza ATX? - ArtekDIY
15:32
Artur Petrzak
Рет қаралды 346 М.
{841} How To Repair Computer ATX Power Supply
17:06
Haseeb Electronics
Рет қаралды 19 М.
Jak naprawić zasilacz ATX, na co zwrócić uwagę?
20:18
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 34 М.
Diagnosing a faulty PSU
14:05
bigclivedotcom
Рет қаралды 385 М.
Przeróbka zasilacza impulsowego. Jak dodać regulację napięcia?
25:40
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 31 М.
Naprawa zasilacza impulsowego 12V; Sprawdzanie elementów i pomiary
20:19
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 54 М.
Sztuczne obciążenie do testowania zasilaczy, prosty i wydajny układ [DIY #55]
19:30
Majsterkowanie i nie tylko
Рет қаралды 34 М.
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 3,3 МЛН