Bitcoin. Obejrzyj ten film zanim go kupisz.

  Рет қаралды 183,022

Nauka. To Lubię

Nauka. To Lubię

Күн бұрын

Пікірлер: 716
@Khneefer
@Khneefer 2 жыл бұрын
9:30 - te "ewaluty" nie łączą zalet kryptowalut i gotówki, tylko ich wady. Nie mamy pieniędzy po za systemem elektronicznym oraz można nas w każdej chwili z takiego systemu wyłączyć jak protestujących w Kanadzie, do tego zamiast decentralizacji jest centralizacja w postaci jednej bazy banku centralnego, który może "dodrukować" pieniędzy jak nam się podoba albo je zabrać jak rząd cypryjski ponad 10 lat temu.
@bartekqrtd
@bartekqrtd 2 жыл бұрын
Zgoda
@danielo51
@danielo51 2 жыл бұрын
Dokładnie. Mylne łączenie kryptowalut opartych o blockchain i CBDC jest błędem. Niestety Tomasz Rożek to mainstreamowy youtuber więc nie spodziewaj się po Nim zbyt wiele.
@jurczynski666
@jurczynski666 2 жыл бұрын
Zależy od punktu siedzenia. To, co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą i odwrotnie. Oczywistą sprawą jest, że bankom centralnym nie chodzi o to, by dogodzić nam (zwykłym ludziom), a więc powstaje CBDC - twór, który daje większą kontrolę banków nad naszymi pieniędzmi i gospodarką. Pieniądze z terminem ważności dla sztucznej stymulacji gospodarki i "kartki" dla wybranych na towary, to tylko szczyt góry lodowej.
@pawepawcio2493
@pawepawcio2493 2 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu tego posta.
@tomtom4520
@tomtom4520 2 жыл бұрын
Tak zwany "programowalny pieniądz" 😉 według mnie najgorsze co może być z punktu widzenia zwykłego człowieka a dla rządu najlepsze 😂
@taramichal1
@taramichal1 2 жыл бұрын
rzadowe e-waluty beda scentralizowane co jest przeciwienstwim ideii bitcoina i wielu innych krypto walut - decentralizacja i brak mozliwosci zabrania nam wszystkiego co mamy pod wymyslonym przez rzad pretekstem.
@maciejpiotrowski7564
@maciejpiotrowski7564 2 жыл бұрын
rządowa kryptowaluta, to oksymoron bo o to chodzi w krypto żeby rządy nie miały nad nią kontroli xd
@Ziemniak__13
@Ziemniak__13 2 жыл бұрын
Podobnie uważam, że rządowe e-waluty połączą wady walut FIAT oraz kryptowalut, zamiast wziąć z nich to co najlepsze.
@jacobvhs
@jacobvhs 2 жыл бұрын
A jak rządy umówią się, że kryptowaluta jest bez wartości?
@fortifor5410
@fortifor5410 2 жыл бұрын
@@jacobvhs To na tym stracą, bo my się umówiliśmy inaczej.
@jacobvhs
@jacobvhs 2 жыл бұрын
@@fortifor5410 A co daje nasza umowa, jak jedzenia nie będzie można kupić za krypto?
@oktawianbik1971
@oktawianbik1971 2 жыл бұрын
Bardzo ładnie do momentu opisu walut cyfrowych banków centralnych , to nie jest mix krypto z fiat tylko totalna odwrotność krypto, a wiec centralizacja, kontrola, programowalność,pełna inwigilacja jednym słowem niewola i tyrania gdzie Krypto to decentralizacja,anonimowość, bez kontroli banków i innych pośredników czyli wolność.
@Ralf86rm
@Ralf86rm 2 жыл бұрын
Dokładnie tak CBDC TO NIE CRYPTO !!!!!!
@krzysztof_rypel
@krzysztof_rypel 2 жыл бұрын
przecież to materiał sponsorowany przez EBC, NBP i WEF xD czego się spodziewałeś xD
@maciejro
@maciejro 2 жыл бұрын
Krypto anonimowe? Dobry zart. Dzisiaj w dobie KYC anonimowość znika. Im bardziej popularne będą się stawać krypto, tym mniej anonimowe będą. Decentralizacja przy obecnych trendach też się nie broni. Jak wszystkie aktywa finansowe, tak i te są skupowane przez coraz bogatszych. Będą je gromadzić dalej wraz z rosnąca cena i tyle będziesz miał z decentralizacji. Siedzę w krypto od 2013 i obie te rzeczy idą właśnie w tym kierunku.
@oktawianbik1971
@oktawianbik1971 2 жыл бұрын
@@maciejro kyc dotyczy giełdy ( i to nie każda. Kucoin nie ma kyc) więc wystarczy że bierzesz swoje crypto na portfel np.w metamask przerzucasz na legger i tylko kod w twojej głowie pozwala komukolwiek korzystać z twojej kasy. Możesz miliardy przewieść przez każdą granicę
@oktawianbik1971
@oktawianbik1971 2 жыл бұрын
@@maciejro wyjdź poza giełdę to nie będzie kyc
@leszekmikoajun4843
@leszekmikoajun4843 2 жыл бұрын
Zaskoczył mnie ten materiał:) Brakuje podkreślenia różnicy między cbdc, a kryptowalutami, eyuan wg mnie będzie najlepszyp przykładem zagrożeń jakie niesie za sobą waluta cyfrowa (nie kryptowaluta)
@valdce5944
@valdce5944 2 жыл бұрын
Trzeba wspomnieć, że cbdc będą miały termin przydatności i to może być problem
@aleksanderallien6169
@aleksanderallien6169 2 жыл бұрын
To fakt e-waluty maja wiecej wad dla zwykłych ludzi ale mnóstwo zalet dla rzadów I reżimów
@angrypotato_fz
@angrypotato_fz 2 жыл бұрын
Spodziewam się osobnego materiału o samych walutach cyfrowych :)
@crypto__.
@crypto__. 2 жыл бұрын
@@angrypotato_fz on tego nie nagra, bo CBDC to najgorsze zło. Ewentualnie jeśli to zrobi, to przedstawi je w dobrym świetle, żeby powoli przygotowywać ludzi pod system zniewolenia cyfrowego CBDC
@lesliewhite1825
@lesliewhite1825 2 жыл бұрын
@@valdce5944 na cbdc można nałożyć wiele różnych warunków, okres przydatności jest jednym z nich, niekoniecznie obowiązkowym.
@michagarstka9684
@michagarstka9684 2 жыл бұрын
Cyfrowe waluty oznaczają posiadanie konta bezpośrednio w krajowym banku centralnym co oznacza, że rząd będzie mógł robić z nim wszystko wedle własnego uznania. Nie ma to nic wspólnego z blockchain, to połączenie wad obecnego systemu z totalną kontrolą.
@CirroStratus
@CirroStratus 2 жыл бұрын
Blockchain sam w sobie nie ma nic wspólnego z brakiem kontroli. Kryptowaluty są oparte o blockchain, tak samo, jak mogą być o niego oparte inne rozwiązania (które mogą, ale muszą zawierać rejestr transakcji walutowych... :P). To tak gwoli ścisłości, bo te terminy strasznie się - niepoprawnie! - mieszają.
@AS-vx3pg
@AS-vx3pg 2 жыл бұрын
Jak ktoś mówi, że cbds łączy zalety crypto i zalety waluty fiducjarnej, to ja dziękuje… zalety chyba tylko dla bankierów i rządów, aby mieć większa kontrole nad jednostkami…
@iirekm
@iirekm 2 жыл бұрын
dokładnie, cbdc to tylko wykorzystanie mody na bitcoina, w celu stworzenia gorszego systemu niż obecny
@LIteON5497
@LIteON5497 2 жыл бұрын
CBDS Łączy zalety crypto i waluty fiducjarnej to fakt ! Ale tylko z perspektywy emitującego je rządu. Z perspektywy obywatela łączy wady obydwu. :D Nie mniej Twój komentarz jest trafny
@michawojcik1519
@michawojcik1519 2 жыл бұрын
Małe sprostowanie - "(karty graficzne) doskonale nadają się do prowadzenia SKOMPLIKOWANYCH obliczeń matematycznych". Otóż nie - karty graficzne są lepsze do kopania krypto niż procesory, ponieważ potrafią wykonywać dużo więcej PROSTYCH operacji, w dodatku równolegle.
@naukatolubie
@naukatolubie 2 жыл бұрын
czyli w skrócie mówiąc są lepsze (szybsze) do prowadzenia obliczeń matematycznych :-)
@RaufZero
@RaufZero 2 жыл бұрын
@@naukatolubie detalicznie to zalezy do jakich obliczen, jak bardzo kod wspiera zrownoleglanie, akceleracja GPU jest super sprawna ale po prostu nie zawsze dostepna. Powiedziec ze GPU sa lepsze od CPU do obliczen to bardzo duze uproszczenie i wlasciwie falszywe.
@D3nz13
@D3nz13 2 жыл бұрын
@@naukatolubie Nie, nie sa szybsze. Rdzenie GPU sa wolniejsze i z tego co sie orientuje ich zbior instrukcji jest mniejszy niz w przypadku CPU. W zasadzie dzialanie GPU sprowadza sie do mnozenia i dodawania macierzy, tyle. Roznica tkwi w liczbie rdzeni - w przypadku GPU sa ich tysiace, w przypadku CPU kilka-kilkanascie. Porownujac jeden rdzen CPU i jeden rdzen GPU, ten rdzen GPU nie ma nawet podjazdu do rdzenia CPU. Wiec mowienie, ze GPU sa szybsze w przypadku obliczen matematycznych jest troche naciagane - one sie sprawdzaja lepiej dopiero jak potrzebne jest wykonanie bardzo duzej liczby prostych obliczen, np. podczas symulacji fizycznych.
@KwarantannazBitcoin
@KwarantannazBitcoin 2 жыл бұрын
@@naukatolubie w kontekście bitcoin, najszybsze są układy ASIC, nie GPU. GPU jest nadal wykorzystywanye ale w innego typu algorytmach PoW
@Kubicbsk
@Kubicbsk 2 жыл бұрын
Skoro zaletą Bitcoina jest brak regulacji przez bank centralny, to emitowanie CBDC przez bank centralny może nagle stać się zaletą? Uwielbiam pana doktora, ale tej logiki trochę nie pojmuję.
@marcelnovak2000
@marcelnovak2000 2 жыл бұрын
nigdzie nie zaznaczyl ze brak regulacji jest zaleta a wiec zadnego bledu w logice nie ma
@drawerhoyden8836
@drawerhoyden8836 2 жыл бұрын
CBDC niczym nie roznia sie od zwyklych pieniedzy, bo sa "drukowane" albo twrzone przez panstwo, mozna je doklikac, sa scentralizowane i w pelni kontrolowane przez system ktory moze ci takie pieniadze skasowac albo zabrac. Takie pieniadze nie majac nic wspolnego z wolnosciowym Bitcoinem.
@Kubicbsk
@Kubicbsk 2 жыл бұрын
@@marcelnovak2000 źle to sprecyzowałem. Miałem na myśli nie regulacje jako takie, tylko samo scentralizowane emitowanie przez bank/rząd.
@marcelnovak2000
@marcelnovak2000 2 жыл бұрын
@@Kubicbsk Od poczatku wiedzialem o co ci chodzi ja chcialem zaznaczyc ze profesor niekoniecznie uznaje te rzeczy jako zalety i nie wypowiadal sie o nich w tym kontekscie.
@MrWojtekk11
@MrWojtekk11 2 жыл бұрын
Nie kupują go z nadzieją, że sprzedadzą z zyskiem, Kupują bo wiedzą, że to waluta przyszłości i obecnie nie ma innych alternatyw. Fajnie wideo ale bardzo dla laików. Z chęcią obejrzę kolejną produkcję od Ciebie, tylko z dużo szerszym horyzontem :)
@CirroStratus
@CirroStratus 2 жыл бұрын
Aha, jasne. Bez wątpienia nikt nie kupuje BTC dla zarobku i możliwości sprzedania go z zyskiem. ;)
@MrWojtekk11
@MrWojtekk11 2 жыл бұрын
@@CirroStratus chciwe głąby tak robią, zostaną milionerami w walucie która będzie o wartości zerowej :) Nawet jak krypto ostatnio spadało to przez to że jest liczone do dolara to byłem na zysku, bo złotówka leciała szybciej w dół niż krypto XD a każda wartość waluty fiat docelowo spada, spojrz na siłę nabywczą itd itd. Spekulacje i chwilowe zabawy zostaw daytraderom ;)
@romualdbitkojn4770
@romualdbitkojn4770 2 жыл бұрын
@@MrWojtekk11 Moożna zarobić jeżeli się wie jak.
@stachovviak710
@stachovviak710 2 жыл бұрын
@@CirroStratus chodzi o to że tu nie należy mieć nadziei że się zyska , tylko należy to wiedzieć że się zyska wszystko jest tylko kwestią czasu jak długo się będzie trzymać dane aktywo
@mateuszwieckowski5116
@mateuszwieckowski5116 2 жыл бұрын
Niestety, ale CBDC to tak naprawdę gwóźdź do naszej trumny. Żadnych zalet. Absolutnie żadnych. No chyba, że ktoś ma fetysz bycia niewolnikiem. Waluty cyfrowe banków centralnych to tak naprawdę spełnienie się najgorszych koszmarów.
@krzysiek1234567890gu
@krzysiek1234567890gu 2 жыл бұрын
CBDC będą miały wady pieniądza fiducjarnego, raczej nikt nie będzie robił ich zdecentralizowanych. Jeśli ktoś szuka alternatywy to są inne krypto jak Ether, Cardano, Litecoin itd, zwłaszcza Ether. No i wiele problemów rozwiązują pochodne narzędzia, oparte na bitcoinie jak np. lightingnetwork znacznie ogranicza koszty transakcji
@KwarantannazBitcoin
@KwarantannazBitcoin 2 жыл бұрын
W analogii z zeszytami zabrakło wyjaśnienia co właściwie robią górnicy. W tym przykładzie niektóre dzieci zajmowałyby się pilnowaniem tego, które zapisy należy dodać do zeszytów. Wśród tych dzieci, to, które jako pierwsze wyrzuci monetą ustalony w danej turze szereg orzełków i reszek, ogłasza, które zapisy należy zatwierdzić w zeszytach i dostaje za to nagrodę. Im więcej dzieci rzuca monetą tym szybciej któreś dziecko trafi na ustalony szereg orzełków i reszek. W takiej sytuacji co określoną liczbę tur wymagany szereg albo się wydłuża albo skraca tak aby okres uzyskania szeregu trwał średnio 10 minut. Niektóre dzieci żeby przyspieszyć proces konstruują sobie coraz sprawniejsze maszyny do rzucania monetami, a część dzieci grupuje się w zespoły i dzielą proporcjonalnie nagrodą za ciężką pracę pilnowania rejestru w zeszytach. Zapraszamy na Kwarantannę z bitcoinem w każdy piątek o 11.
@krzysztof_rypel
@krzysztof_rypel 2 жыл бұрын
Szczepan zmień kwarantanne na 'sztab wojenny bitkojna' xD teraz to jest seksi xD
@nowy5
@nowy5 2 жыл бұрын
a ten ciąg orzełków i reszek kto ustala i skąd widomo że jest właściwy?
@KwarantannazBitcoin
@KwarantannazBitcoin 2 жыл бұрын
@@nowy5 tu niestety dochodzimy już do teorii kryptograficznych funkcji skrótu, ale dla uproszczenia modelu z dziećmi, wszystkie dzieci widzą jak inne dzieci rzucają monetami i jakie serie uzyskują, dla potrzeb bitcoin trudność określona jest liczbą reszek wyrzuconych pod rząd np. aktualna trudność może wymagać wyrzucenia 5 reszek w serii. Z monetami łatwo pokazać wszystkim jak się rzuca natomiast w sytuacji rozproszonej sieci komputerowej dzieci się nie widzą, więc muszą zastąpić rzucanie monetą czymś czego nie da się oszukać, a mianowicie wszystkie dzieci dostają SMSa z zadaniem odszyfrowania wiadomości, aby ją odszyfrować trzeba metodą prób i błędów wymyślać klucz, który da w wyniku tekst z SMSa, jak znajdą ten klucz to wysyłają SMSa do wszystkich ten klucz z własnym zaszyfrowanym podpisem dającym tylko temu dziecku prawo do nagrody.
@bracduv
@bracduv 2 жыл бұрын
Od kilku lat stał się Pan źródłem informacji które trzeba poddać wątpliwości. Wcześniej można było uznać za rzetelną wiedzę, szkoda że dziś tak nie jest.
@marcinwolant8628
@marcinwolant8628 2 жыл бұрын
"Zalety walut tradycyjnych" - nie dostrzegam 😜 tak poza tym to świetny materiał z bardzo prostym a zarazem konkretnym wytłumaczeniem, dla początkującego wystarczy. Pozdrawiam 😉
@Albopilosum
@Albopilosum 2 жыл бұрын
4:25 no okej, a teraz moje pytanie: A ile energii, (czyli pieniędzy) pochłania terazniejsza bankowa infrastruktura i wszystko co z tym związane? Weźmy pod uwagę tylko siedziby banków ( budynki/gmachy a nie raz pałace! z marmurami itp.) Rzesze, miliony pracowników bankowych/finansowych,nie pracują oni jako wolontariusze, prawda? A szczeg. prezesura Bankomaty (koszty produkcji i utrzymania, opłat za wynajem powierzchni, licencje wszelakie) "świecącące" ekranami przez 24h/dobe. Nie sposób tego wszystkiego nawet wymienić. Hmm ??? Tego już nie widzimy?
@stachovviak710
@stachovviak710 2 жыл бұрын
W punkt
@kamilskiba5159
@kamilskiba5159 2 жыл бұрын
Właśnie dlatego "produkty" oferowane przez banki są tak drogie.
@waterdripsmusic
@waterdripsmusic 2 жыл бұрын
Ogółem bardzo fajne wyjaśnienie. Kilka istotnych błędów - Bitcoin JEST inflacyjny. Obecnie 1.67%, inflacja za to jest przewidywalna i zmniejsza się co 4 lata ze względu na halving - aż do 2140 roku. Maksymalna podaż Bitcoina to 21 milionów, liczba ta wynika właśnie z halvingów. Co 4 lata podaż nowych (wytworzonych z powietrza jako nagroda dla górników dla odgadnięcie najniższego hasha bloków - było 50, 25, 12.5, teraz jest 6.25, itd) zmniejsza się o połowę. Z tymi walutami cyfrowymi to pojechałeś jak propagator zgniłego systemu. CBDC, o których mówisz są BARDZO daleko od Bitcoina - są scentralizowane, programowalne i nic dobrego z nich nie wyjdzie dla ludzkości. Bitcoin jako jedyny jest prawdziwie zdecentralizowany i rozproszony jednocześnie. Kopie tego zeszytu, o którym mówisz przechowują węzły - jakieś 11-14 tys rozproszonych po świecie. CBDC za to - będą w pełni scentralizowane, i programowalne - totalna niewola. Bitcoin NIE JEST przestarzały. On MA TAKI BYĆ, to jest by design. Sieć jest chroniona przez dużą ilość energii (nieopłacalnie wysoki koszt ataku), dzięki temu sieć jest praktycznie niemożliwa do przejęcia i tzw. wykonania tzw. podwójnego wydania. Ten inny algorytm o którym mówisz to PoS - Proof of Stake - to kopia tego co już mamy w pieniądzu fiducjarnym. Syf. Początek dobry, ale im dalej jedziesz, tym gorzej, i mam wrażenie, że próbujesz tak naprawdę pokazać, że CBDC to będzie coś dobrego. A nie będzie.
@szczepanwierzbicki
@szczepanwierzbicki 2 жыл бұрын
Świetny komentarz, który powinien być przestrogą dla każdego kto dopiero zaczyna raczkować w temacie krypto. CBDC to niewolnictwo w czystej postaci, a propagatorzy totalitaryzmu będą próbowali przedstawić je jako coś dobrego, jako lek na wady zwykłej gotówki i lek na wady bitcoina. Maski opadły...
@waterdripsmusic
@waterdripsmusic 2 жыл бұрын
@@szczepanwierzbicki Dzięki, już nawet nie chodzi o brak zrozumienia BTC, ale o to, że wielu kompletnie nie rozumie jak łatwo będzie programować CBDC na np. takie rzeczy jak - limit CO2 na stacji (paliwo) - przekroczysz - bo dużo jeździsz - transakcja odrzucona. Byłeś na proteście? Zerujemy konto. Pyskujesz na socialach? Zerujemy konto. Dzielenie ludzi na klasy (np. wg. adresów portfeli CBDC), i wiele innych. Przecież w Solidity (taki "finansowy" język programowania smart contractów oparty na sieci Ethereum) można to wszystko zrobić. Możesz sobie jak chcesz zaprogramować token, który po przesłaniu zabiera Ci 10% podatku z automatu, albo jak chcesz - to np. taki, który przesyła 2x więcej niż wysyłasz - wysyłasz 1000, ktoś dostaje 2000. Bawiłem się w takie rzeczy, Solidity nie jest aż taki trudny, średnio ogarnięty koder to zrobi (a ja nawet nie jestem koderem, tylko hobbystą, który czasem lubi eksperymenty z programowaniem). Dlatego widzę w CBDC ogromne zagrożenie dla prywatności i wolności. Dlatego też BTC będzie tak istotny, bo nie da się go tak łatwo zatrzymać (prawdziwa denectralizacja i rozproszenie ledgera na tysiącach węzłów). A pieniądze typu CBDC w portfelu na telefonie nie będą naszą własnością. Cyk - coś się nie spodoba rządowi (j/w) i znikają. Wielu na to poleci, bo albo nie będą mieli wyjścia - np. muszą spłacać kredyty hipoteczne i sytuacja ich do tego zmusi, czy skorzystają z uniwersalnego dochodu podstawowego, który w założeniu może być dobry, ale nie wierzę, że rząd nie wykorzysta go w złym celu. Masz darmowe "piniądze" - masz się nas słuchać, albo odetniemy. Stąd już szybka droga do "nie wziąłeś dziesiątego busterka? odcinamy". Pozdro!
@szczepanwierzbicki
@szczepanwierzbicki 2 жыл бұрын
@@waterdripsmusic podpisuję się w 100% pod tym co napisałeś gdyż programowanie to mój chleb powszedni. Z wielkim niepokojem patrzę jak wykorzystuje się autorytety w celu pokazania CBDC jako coś dobrego i próba przedstawienia BTC jako "przestarzały". Nadzieja w świadomych ludziach którzy będą mówić z czym to jest związane zanim będzie za późno. Pozdro
@johnstonbruce9781
@johnstonbruce9781 2 жыл бұрын
Jestem nowy na rynku forex/kryptowaluty i trudno mi dobrze używać tych strategii. Gdzie mogę znaleźć legalnego brokera? niż będzie zarządzać moim kontem, a także nauczy mnie handlować.
@fatmahiranur2377
@fatmahiranur2377 2 жыл бұрын
Sprawdź Kacey Glenn . Jest naprawdę jednym z najlepszych i legalnych traderów dostępnych obecnie.
@walkerpaul3210
@walkerpaul3210 2 жыл бұрын
Wow, miło jest znaleźć ludzi, którzy również handlują z Kacey Glenn. Od miesięcy zarządza moim handlem i co tydzień zarabiam. W zeszłym tygodniu zarobiłem 7130 $.
@williamspedro9351
@williamspedro9351 2 жыл бұрын
Przy stałych cotygodniowych zyskach, które inwestuję z Kacey Glenn, nie ma wątpliwości, że jest najbardziej wiarygodna na rynku. taki geniusz
@hillaryclinton.4052
@hillaryclinton.4052 2 жыл бұрын
@@fatmahiranur2377 to nie pierwszy raz słyszę o Kacey Glenn i jej wyczynach handlowych, ale nie mam pojęcia, jak mogę się z nią skontaktować
@marianakinleye9468
@marianakinleye9468 2 жыл бұрын
Zdumiewające, że właśnie zacząłem handlować z Kacey Glenn, jest najlepsza w tym, co robi, z początkową inwestycją w wysokości 1400 USD, którą zarobiłem do 7230 USD w ciągu zaledwie tygodnia handlu z nią, jej strategie są oszałamiające.
@Xniverix
@Xniverix 2 жыл бұрын
Bardzo obiektywny materiał Panie Tomaszu, natomiast parę uwag. Jeśli mówi Pan, że BTC zużywa więcej energii niż Finlandia, to warto dodać iż system bankowy pobiera 3x więcej energii niż BTC. Kolejna sprawa, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) nie ma nic wspólnego z kryptowalutami, a wręcz przeciwnie. Pozdrawiam
@marusz3045
@marusz3045 2 жыл бұрын
Dodam więcej, suszarki których wszyscy używają zużywają dużo więcej energii niż BTC! Zakazać suszarek!
@johnymr11
@johnymr11 2 жыл бұрын
Dokładnie. Bankomaty także zużywają więcej energii niż BTC. Ludzie zarzucają koparkom tę "nieekologiczność", chyba tylko dlatego, że nie widzą wartości jaką to za soba niesie. "Cyfrowe, nie widać go, jaką to ma wartość" etc. A dlaczego gry (np. pył w Heartstonie, kasa w GTA), niektóre media dopuszczają własne waluty (słynne eurogąbki), które sie kupuje za FIATy? Prywatność w sieci też nie jest żadną wartością? Problemem jest CBDC, które jest wypaczeniem całej idei. Może być trochę jak z dynamitem, miał służyć ludziom, a jak zwykle, cwaniacy wykorzystają to do złych celów.
@Xniverix
@Xniverix 2 жыл бұрын
@@johnymr11 jeśli CBDC przejdzie i pozbędziemy się gotówki to będziemy w 100% niewolnikami, tego obawiam się najbardziej.
@MKR30
@MKR30 2 жыл бұрын
Jako, że oceniam każdy film wprowadzający do kryptowalut, na który trafię to: 1. Fajnie, że są omówione podstawy działania protokołu samych kryptowalut (chodzi mi o analogię z dziećmi), często tego brakuje. 2. Stwierdzenie, że w procesie kopania rozwiązuje się problemy matematyczne jest dosyć śliskie. Cały proces polega na szukaniu w kółko kolejnych permutacji, aż znajdzie się taką, która wypluje odpowiedni hash. Jak ktoś nie zna terminów to może to brzmieć mądrze, ale gwarantuję, że nic pożysecznego z tych obliczeń nie wynika. 3. Zdanie "ETH lada moment przejdzie na jeszcze bardziej energooszczędny algorytm" jest błędne z dwóch powodów. Po pierwsze sugeruje, że aktualny (proof of work) jest jakkolwiek energooszczędny, a nie jest. Jest kompletnym przeciwieństwem energooszczędności. Po drugie zapowiadają to już od dobrych kilku lat i nic się w tym temacie nie rusza.
@imienazwisko486
@imienazwisko486 2 жыл бұрын
Jeśli ktoś chce używać krypto PoS to jest ich już wiele. Np. Peercoin, Cardano, TRON. Tylko problem, że ludzie cały czas pompują te, które są PoW i nie zdają sobie sprawy jaki to efekt ma na środowisko.
@kopalniakrypto1389
@kopalniakrypto1389 2 жыл бұрын
Myślę, że dla celów popularnonaukowych łatwiej wytłumaczyć tego tematu się nie da. Twoje uwagi oczywiście są zgodne z prawdę. pozdrawiam
@kk-it1pt
@kk-it1pt 2 жыл бұрын
@@imienazwisko486 sprawdź sobie ile system bankowy pożera energii...
@MKR30
@MKR30 2 жыл бұрын
@@kk-it1pt sprawdź sobie ile transakcji na sekundę przetwarza system bankowy, a ile kryptowaluty i wtedy porównaj zużycie energii
@imienazwisko486
@imienazwisko486 2 жыл бұрын
@@kk-it1pt Co ma piernik do wiatraka? Używasz argumentu, że BTC jest ok ponieważ system bankowy jest też zły. Może warto pomyśleć co można zrobić lepiej i do tego dążyć.
@janeksobieski3738
@janeksobieski3738 2 жыл бұрын
Bardzo fajnie tłumaczone. Brakuje mi kilku prostych odpowiedzi jak: dlaczego ilość bitcoina jest ograniczona, albo na czym polega kopanie krypto. Może druga część?
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
Albo dlaczego Pan Rożek promuje CBDC, narzędzie totalnego zniewolenia.
@anette8222
@anette8222 2 жыл бұрын
@@Zbromir dokładnie to chciałam napisać... Przygotowywanie ludzi jak widać już się zaczęło. Najlepsze pieniądze to te, które masz przy sobie, np. na portfelu sprzętowym. A CBDC Ci będą zabierać powolutku, jak się nie wyrobisz w terminie z jego wydawaniem...
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@KapeckaS
@KapeckaS 2 жыл бұрын
W Blockchain chodzi o to że zawartość tego pudełka czyli bity danych (historia transakcji)w jednym pudełku są niezbędne do zakodowania i odczytania zawartości kolejnego i tak zmieniając jedna cyferkę w poprzednim bloku nie da się utworzyć kolejnego lub kolejny staje się nieczytelny to gwarantuje że nie da się np zchakowac konta i dopisać wartości czy choć by przecinka do wcześniejszego pudełka. Algorytm sprawdza przy transakcji poprzednie bloki i jak jest ok to koduje kolejne ogniwo czy pudełko . I każda kolejna transakcja robi to samo .
@BartekEVH
@BartekEVH 2 жыл бұрын
Zawsze widząc pana Rożka po jakimś czasie mam coraz większe obawy i męczy mnie to, że na pewno bolą go już nogi i może kręgosłup od ciągłego stania. ;)) Znam to bardzo dobrze i pewnie dlatego. Byłbym spokojny i oglądał bez napięcia, gdyby jednak usiadł. :))
@tghanys
@tghanys 2 жыл бұрын
Świetny materiał dla osób które w ogóle nie rozumieją zasad działania sieci Bitcoin i innych kryptowalut. Może dodałbym, że za tą teoretyczną niemożliwość zmiany niczego w historii blockchainu odpowiada kryptografia (funkcje skrótu).
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 2 жыл бұрын
sama technologia kryptowalut *BLOCKCHAIN* jest jak najbardziej OK - pytanie kto nad nią panuje i do czego jest wykorzystywana, czy "moc koparek" wykorzystywana jest tylko do "kopania kryptowalut" - czy być może robi coś jeszcze czego nie wiemy ... (to POTĘŻNA MOC OBLICZENIOWA) ...
@Krawiec1987
@Krawiec1987 2 жыл бұрын
Mam wrażenie że w materiale padł jakiś mit o przyczynach inflacji, może warto rozwinąć temat... Problem w tym, że ekonomia nie jest ścisłą nauką, więc nie ma jednej prawdy, może być trudno przedstawić ten temat w krótkim filmie.
@macjanpex8606
@macjanpex8606 2 жыл бұрын
Do inflacji powinien być dodany jeszcze jeden bardzo ważny współczynnik Pazerność ludzka
@JamJestMichalPL
@JamJestMichalPL 2 жыл бұрын
Jaki mit? To że dodruk zwiększa inflację? To nie mit tylko prawda 😆 nie jest to jedyny czynnik, ale nic nie zmieni tego faktu. Chyba że chodziło Ci o coś innego.
@SzyMon1905
@SzyMon1905 2 жыл бұрын
W końcu bezstronnie o kryptowalutach. O ich wadach i zaletach. Dodał bym jeszcze, że coraz większa część energii (bo ta stanowi największy problem dla przeciwników) pochodzi z odnawialnych źródeł. Natomiast wprowadzenie CBDC to bardzo dobre rozwiązanie dla władz, banków itp, ale nieciekawe dla przeciętnego "Kowalskiego".
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
To brzmi jak klasyczny artykul sponsorowany. Zaszczepiono w nim dwa groźne stwierdzenia. Bitcoi podnosi cenę energii oraz CBDC sa dobre. Klasyczny artykuł sponsorowany brzmi prawdopodobnie i zawiera jeden lub dwa ukryte przekazy, ktore maja zaszczepic jakas potrzebę.
@TheSpredo
@TheSpredo 2 жыл бұрын
@@Zbromir Kurde, możesz mieć racje, nie patrzyłem na to od tej strony. A ma to sens.
@krzysztof_rypel
@krzysztof_rypel 2 жыл бұрын
@@Zbromir dobrze prawisz, powolne przygotowanie ludzi do CBDC i ugotowanie żab bo sami poproszą o e-PLN/ojro/$
@sirmiluch6856
@sirmiluch6856 2 жыл бұрын
Bezstronnie? XD
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
Panowie robimy akcję, uświadamiamy pod każdym pozytywnym postem o czym naprawdę jest ten film i o zagrożeniach CBDC. Ja sam nie dam rady
@lukaszdyc9385
@lukaszdyc9385 2 жыл бұрын
W bitcoinie też jest "dodruk" .Ilość bitcoinów jest ograniczona ale w sprzedaży są coraz drobniejsze cząstki bitcoinów przez co zwiększa się za każdym razem ilość aktywów do zakupu x 10 !!!
@grzegorzl4825
@grzegorzl4825 2 жыл бұрын
Wspomina Pan o CBDC i mówi, że mają one łączyć zalety i wady zarówno kryptowalut, jak i pieniądza tradycyjnego, nie wspominająć o ich ogromnych zagrożeniach w postaci totalnej kontroli rządu nad ich użytkownikami ... Jeżeli już musi Pan wspominać o takim tworze, prosiłbym podejść do tematu bardziej obiektywnie, bo wygląda to na materiał sponsorowany przez rząd ...
@bydzieq94
@bydzieq94 2 жыл бұрын
Bardzo trafna analogia z klasą i transakcją zeszytu na zegarek. Jednakże pominąłeś jeszcze jeden dosyć istotny fakt - za każdą transakcje należy również płacić i w przypadku np. Ethereum jest to coś co poza oczywiście oszczędnością energii spowodowało potrzebę zmianę algorytmu na PoS z PoW, ponieważ ceny transakcji sięgały kilkuset dolarów. Co do zmiany zmiany stanu blockchaina - jest możliwość jego zmiany i jest to tak zwany "51% attack", który polega na przejęciu przez "złych górników" ponad 51% sprawdzających (mocne uproszczenie) i modyfikowanie blockchaina na własne potrzeby. Jednakże plus za materiał, ponieważ trzeba douczać ludzi o tym co się dzieje wokół nich. :)
@naukatolubie
@naukatolubie 2 жыл бұрын
wiem o 51% attack ale uznałem, że ten film wtedy byłby za długi. Może przy innej okazji zrobię o tym video. Dzięki za uwagi.
@bydzieq94
@bydzieq94 2 жыл бұрын
@@naukatolubie Jasne, czekam na kolejne materiały o blockchainie. :) Z ciekawością usłyszę Twoje analogie do kolejnych technicznych aspektów związanych tą technologią, ponieważ jeszcze nie słyszałem takiego uproszczenia jednocześnie będącego poprawnym.
@jurczynski666
@jurczynski666 2 жыл бұрын
Tak, są opłaty transakcyjne, ale to chyba nic nadzwyczajnego? I nie zgodzę się z tym, że to właśnie przez wysokie opłaty ETH przechodzi na PoS. Owszem, zmiana konsensusu ma wpłynąć na wysokość opłat, ale nie jest to główny, a tym bardziej jedyny cel, a w celu obniżenia opłat prowadzone są dużo bardziej zakrojone prace. Inna kwestia, że Ethereum nie jest taką "typową" (krypto)walutą, która służy jedynie do płacenia. To ogromny ekosystem. To więcej niż tylko płatności. Jest to rynek usług finansowych, gier i aplikacji, które nie mogą kraść Twoich danych ani Cię cenzurować. Jest bazą dla tysięcy zdecentralizowanych aplikacji, z których finanse to już tylko ułamek możliwości ;) A co do ataku 51%, podobno łatwiej i opłacalniej jest uporać się z zabezpieczeniami banków (które, tak na marginesie, ostatnimi czasy bardzo interesują się technologiami blockchain), niż przeprowadzić taki atak ;)
@bydzieq94
@bydzieq94 2 жыл бұрын
@@jurczynski666 Oczywiście, że przejście na PoS nie jest spowodowane jedynie wysokością opłat, ale jest to coś co zostanie bardzo odczute przez samą społeczność. Zwróciłem uwagę jedynie, że zostało to pominięte w samym materiale, pewnie ze względu na nie wydłużanie go bo jak choćby widać po tej dyskusji moglibyśmy o tym rozprawiać znacznie dłużej niż ile trwa film;) Jak najbardziej zgadzam się z tym co napisałeś. Jednakże coraz częściej wybiera się inne blockchainy, które również wspieraja pisanie smart contractów ze względu na wysoki koszt samych transakcji i niektóre operacje stają się po prostu nieopłacalne - na moment pisania tego komentarza koszt zwykłego swapa na Uniswapie to około 60$, gdzie w zależności od ceny Etheru oraz ceny gazu potrafiły sięgać te kwoty nawet do 300$. Co do kosztu uporania się z zabezpieczeniami banków taniej niż z 51% to nie słyszałem o tym, ale na pewno poszperam :)
@jurczynski666
@jurczynski666 2 жыл бұрын
@Karol Beker wykupienie połowy mocy obliczeniowej całej sieci może być trudne i nieopłacalne względem odniesionych korzyści. Forki się zdarzają, ale do tej pory były szybkie reakcje na takie zdarzenia. Masz rację, powstają inne i tańsze platformy podobne do etherem, ale nie uważam, żeby odbywało się to kosztem drugiego. To wszystko powinno raczej współpracować, niż się zwalczać.
@50cambo
@50cambo 2 жыл бұрын
Jestem trochę sceptyczny, ale dużo wiem o BTC. Wyjaśnijmy więc kilka rzeczy: BTC jest aktywem inwestycyjnym, takim jak złoto, jest rzadki, coraz łatwiejszy do zdobycia, a wielcy gracze, tacy jak PayPal i Grayscale, mają go, podobnie jak wiele instytucji bankowych, funduszy hedgingowych i mas. ludzi. . Wieloryby, które posiadają własny portfel btc, mają trudności ze sprzedażą go bez wykonywania KYC, a w niektórych przypadkach może to prowadzić do bankructwa finansowego. Ludzie tracą dostęp do swoich portfeli BTC, powodując zamrożenie BTC na zawsze. Hype i FOMO zyskują na popularności, a większość ludzi kupuje i przechowuje tylko za pomocą btc. To znaczy, musisz zrozumieć, że normalne podstawy giełdowe nie mają tu zastosowania. To nie jest scenariusz na rok 2017 czy 2018. Regulacja dodana do BTC może nawet uczynić go bardziej pożądanym (choć ma wadę). Zasadniczo wszystko, co mogłoby zapobiec podpaleniu BTC, byłoby ekstremalnymi ograniczeniami regulacyjnymi, a także lepszymi możliwościami inwestycyjnymi odkrytymi przez właścicieli BTC. Jednak najlepszą radą jest znalezienie codziennej strategii pracy/sygnałów, która działa dobrze na innych, aby gromadzić i rozwijać bardzo solidny portfel w przyszłości. Handlowałem z panem Stefanem Wernerem, jego wskazówki sprawiają, że handel jest mniej stresujący i bardziej opłacalny pomimo ostatnich wahań. Udało mi się z łatwością powiększyć mój portfel w ciągu zaledwie 4 tygodni handlu dzięki codziennym sygnałom od pana Stefana Wernera. rosnący z 3,5 BTC do 12,6 BTC. Ich codzienne sygnały są bardzo dokładne i generują świetny zwrot z inwestycji i są dostępne, aby pomóc każdemu, kto lubi handlować kryptowalutami. Możesz skontaktować się z Panem Stefanem Wernerem pod adresem (ͲeIєɠɾαm.👉 Stefanwerners) w celu uzyskania zapytań i korzystnych negocjacji
@xboxliveclankillerz
@xboxliveclankillerz 2 жыл бұрын
To świetnie… interesują mnie również codzienne sygnały Stefana, dzięki za udostępnienie tego tutaj
@robertm.wallace7681
@robertm.wallace7681 2 жыл бұрын
Bitcoin w końcu stanie się bardzo duży i nie ma lepszego sposobu na przechowywanie dużej ilości, jeśli nie poprzez handel. Rejestracja w Stefan
@franziskaschmidt6616
@franziskaschmidt6616 2 жыл бұрын
Kiedy trzymałem się, chodziło o zarabianie w tym tygodniu i stratę w przyszłym, ale odkąd zacząłem handlować z sygnałami Stefana, to była inna historia.
@ExhumedConsumed
@ExhumedConsumed 2 жыл бұрын
Naprawdę mam szczęście, że spotkałem ten post tutaj… docieram do Owena po jego sygnały ✅
@petragersten3360
@petragersten3360 2 жыл бұрын
Będę musiał się z nim natychmiast skontaktować.. dzięki za świadomość
@mcszczupak6256
@mcszczupak6256 2 жыл бұрын
Świetny materiał, ale należy podkreślić błąd w materiale odnośnie kryptowalut i cyfrowych pieniędzy. Cyfrowe pieniądze (nie kryptowaluty) nie łączą zalet gotówki i krypto tylko są całkowitym zaprzeczeniem idei kryptowalut tj. cyfrowe waluty nadal będą podatne na inflację i co ważniejsze całkowicie odbierają anonimowość ich użytkownikom.
@mcmarco32
@mcmarco32 2 жыл бұрын
Bardzo ladnie powiedziane… podsylam dalej znajomym edukacyjnie👌✌️
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@BxOxSxS
@BxOxSxS 2 жыл бұрын
Jest kilka niedociągnięć i mniej lub ważnych szczegółów ale jest ok. Jak ktoś chce więcej to na pewno sam z łatwością znajdzie, dobry mateiriał na wstepne zrozumienie
@jareknowak8712
@jareknowak8712 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe wytlumaczenie zasady funkcjonowania crypto. Wszystkiego najlepszego z okazji 600 000 Subskrybentow!
@jurczynski666
@jurczynski666 2 жыл бұрын
Dobry wstęp dla totalnych laików. Liczę na więcej, bardziej szczegółowych, filmów o tej tematyce. Przy okazji sam autor ma okazję liznąć temat ;)
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
To brzmi jak klasyczny materiał sponsorowany. Zaszczepiono w nim dwa groźne stwierdzenia. Bitcoi podnosi cenę energii oraz CBDC sa dobre. Klasyczny artykuł sponsorowany brzmi prawdopodobnie i zawiera jeden lub dwa ukryte przekazy, ktore maja zaszczepic jakas potrzebę.
@jurczynski666
@jurczynski666 2 жыл бұрын
@@Zbromir aż tak bym się nie rozpędzał, bo takich stwierdzeń jak podałeś tu nie ma. Materiał jest baaardzo pobieżny i raczej neutralny. Owszem niektóre zdania lekko rażą, ale generalnie cały materiał nie mija się z prawdą. Prawdą jest, że BTC zużywa ogromną ilość energii i nie ma z czym dyskutować. Skąd ta energia pochodzi, czy takie zużycie ma dobre uzasadnienie, oraz porównanie ilości zużywanej energii przez BTC do zużywanej energii np przez konwencjonalne systemy bankowe, to już inna kwestia. Materiał musiałby być znacznie dłuższy i poruszać dużo bardziej skomplikowane tematy. CBDC z zasady mógłby być taki, jak autor podaje. Tak jest oficjalnie przedstawiany opinii publicznej... Oczywiste jest, że tak dobrze wyglądać to nie będzie, a możliwości kontroli banku centralnego nad pieniądzem na pewno zostaną wykorzystane tak, że mocno tego pożałujemy...ale tu też materiał mógłby trwać godzinami, a sam autor musiałby naprawdę wiele informacji przyswoić, żeby się tym wszystkim w sposób wiarygodny dzielić z nami na yt, zgodnie z założeniami kanału (tak przypuszczam).
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@CallMeGeppetto
@CallMeGeppetto 2 жыл бұрын
Mądrego warto posłuchać. Dziękuję za wytłumaczenie.
@magda4762
@magda4762 2 жыл бұрын
Pan wybaczy, ale CBDC nie ma nic wspólnego z kryptowalutami. Waluty banków centralnych mają być programowalnym pieniądzem, zwiększającym władzę rządów i nie ma tu mowy o decentralizacji.
@Albopilosum
@Albopilosum 2 жыл бұрын
100 %
@SzczepanBentyn
@SzczepanBentyn 2 жыл бұрын
Bardzo fajny, obiektywny materiał. Nie zgodzę się tylko z tymi "niedoskonałościami" Bitcoina. Dziękujemy Panie Tomaszu.
@PablooIDeO
@PablooIDeO 2 жыл бұрын
Uwielbiam tą muzykę synthweave'ową w tle, można wiedzieć co to za kawałki?
@bleyd__
@bleyd__ 2 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu, niech film leci jak najdalej
@maciej1683
@maciej1683 2 жыл бұрын
Swietny materiał. Bardzo dobry temat. Mozna duzo a nawet bardso duzo o tym opowiadać. Czekam na kolejne materialy w tej dziedzinie. Cos pieknego! Super!
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
Materiał promuje CBDC. Co oznacza ze cyfrowe waluty banków centralnych wchodzą do ofensywy. Ja bym tak nie pączkowal z radosci.
@maciej1683
@maciej1683 2 жыл бұрын
@@Zbromir CBDC to samo najgorsze. Niestety jest to nieuniknione :(
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@zawiedzionyspoleczenstwem
@zawiedzionyspoleczenstwem 2 жыл бұрын
Swietny filmik. Ja bym dodał ze dzieki bitcoinowi możemy przekazać wartosc drugiej osobie bez pośredników a dzięki ewalutom rządy będą mogły zalozyc homonto wszystkim obywatelom i orać nimi pole .... ot i różnica
@kamkama9746
@kamkama9746 2 жыл бұрын
Heh tej tematyki się u Ciebie nie spodziewałem ;) ale świetny pomysł, im więcej ludzi zna temat tym moim zdaniem lepiej
@mateuszfrankowski6054
@mateuszfrankowski6054 2 жыл бұрын
Jezu po tylu latach dopiero teraz to zrozumiałem, dzięki 😁
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
To teraz poczytaj o "zaletach" wspomnianych na koncu CBDC
@valdce5944
@valdce5944 2 жыл бұрын
@@Zbromir zwłaszcza o ich dacie przydatności, po której jak ich nie wydasz to znikną
@Jakub_Jan_Sferyczny
@Jakub_Jan_Sferyczny 2 жыл бұрын
Jeżeli źródłem zrozumienia jest ten filmik to grawantuję, że jeszcze nie zrozumiałeś. Użyte porównania pozostawiają zbyt wiele ważnych niedopowiedzeń. Cbdc niestety zostało pochwalone a cbcd to takie przeciwieństwo wolnościowego bitka i jedna z najgorszych rzeczy jaka może nas spotkać.
@dario7708
@dario7708 2 жыл бұрын
tak ci sie wydaje ze wszystko zrozumiales. W rzeczywistosci to NIC nie rozumiesz. Corka poo tina tez uwazala przez lata ze go rozumie,ze go zna a teraz przyznala ze wcale tak nie jest. Tak samo jest z to ba i ty o tym wiesz tylko co inne mowisz a co inne myslisz.
@krzysztofwu3333
@krzysztofwu3333 2 жыл бұрын
Bardzo szanuję Pana pracę i już od dawna jestem fanem kanału Nauka To Lubię :) Świetnie wytłumaczył Pan czym jest blockchain. Nie podobało mi się tylko końcowe zrównanie bitcoina z innymi crypto oraz stwierdzenie, że jest przestarzały. Bitcoin ma zupełnie inne fundamenty, do czego innego służy i porównywanie go do Ethereum czy cyfrowych walut rządowych jest wysoce nietrafione. Z tym zużyciem energii też nie jest taka prosta sprawa i używanie porównań typu "Bitcoin zużywa tyle energii co cała Finlandia" nie jest w porządku. Nie wspomniał Pan o tym, że sieć Bitcoin aż w ponad 70% używa energii odnawialnej, jak wypada w porównaniu z tradycyjnym systemem płatniczym lub np. rynkiem złota którego funkcję prawdopodobnie zastąpi stając się magazynem wartości odpornym na inflację. No i jaki jest sens w mówieniu dziecku by dokończyło kanapkę bo dzieci w innym kraju głodują? Troche podobnie jest z energią gdzie kluczowa jest dystrybucja. No i na koniec, dzieki crypto można było przekazać rządowi Ukrainy pomoc w ułamkach sekund i tu mocno zaangażowany jest Vitalik twórca Ethereum czy CZ twórca Binance. A Ukraińcy którzy przechowywali swoje oszczędności w Bitcoinie zamiast w banku, nie mieli problemu z zachowaniem swoich oszczędności po ucieczce z kraju pogrążonego wojną. Takie kryzysy pokazują, że stwierdzenie "pewne jak w banku" powinno odejść do lamusa. Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za chaotyczną wypowiedź.
@kedaruss
@kedaruss 2 жыл бұрын
Fajne i proste tlumaczenie dla poczatkujacych. T-shirt rewelacja Przydaloby sie jeszcze wspomniec, ze kart graficznych nie uzywamy juz do kopania BTC tylko do innych crypto opartych na algorytmach odporniejszych na ASIC'i. e-krona (pozdrowienia ze Szwecji) nie ma duzo wspolnego z crypto.
@TheANYthing4fun
@TheANYthing4fun 2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał i analogie wyjaśniające działanie bitcoina. Aczkolwiek zaskoczony jestem końcową wypowiedzią o CBDC banków centralnych które mają ponoć "łaczyć zalety bitcoina i walut tradycyjnych". Nie wierzcie w takie głupoty CBDC to będzie totalna inwigilacja. Będzie to połaczenie zalet ale z punktu widzenia rządów czy elit czyli transparentność bitcoina wraz z połączeniem adresów do konkretnej osoby dodatkowo tak jak już niektórzy wspominali możliwość zamrażania środków, nadawania daty ważności i stymulacji podaży.
@sebastiankus5697
@sebastiankus5697 2 жыл бұрын
Jeśli system utrzymuje się na kopaczach to co w przypadku, gdy bedzie osiągnięty limit bitcoinow i zabraknie kopaczy? system padnie?
@Van_Tage
@Van_Tage 2 жыл бұрын
Po wykopaniu wszystkich Bitcoinów, co będzie miało miejsce ok 2140 roku, górnicy będą zarabiać na opłatach transakcyjnych.
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Bitcoin przejdzie na nieco inny system potwierdzania transakcji no ale o tym to powiemy naszym wnukom by wiedzieli w przyszłości ;)
@patriotapolski2672
@patriotapolski2672 2 жыл бұрын
hmmmmm rosyjski rubel jest na dnie.... Notowania:. 24.02.2022 - 0,028PLN 26.08.2022 - 0,080PLN OD kiedy dno oznacza wzrost o prawie 300%?
@bartekqrtd
@bartekqrtd 2 жыл бұрын
Świetny materiał dla początkujących, którzy nic nie słyszeli o krypto, a chcą w to wejść, albo czegoś się dowiedzieć. Zwykle (niestety) pierwsze co ludzie widzą to wykresy, słupki, analizy techniczne, binance, przez co bez wiedzy tracą pieniądze poprzez scamy, albo emocjonalne inwestowanie. Swoją drogą tworzę firmę, przez którą chcę to zmienić, zobaczymy jak wyjdzie. Pozdro
@sirmiluch6856
@sirmiluch6856 2 жыл бұрын
Tacy ludzie muszą istnieć, żeby mądrzejsi zarobili.
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Niestety czasem trzeba najpierw przejść drogę przez słupki i wykresy aby potem dokopać się do wiedzy. Niby wiedza powinna być najpierw ale nie oszukujmy się, większość ludzi jest niecierpliwa i pierw kupi na górce a potem ma dwa wyjścia. 1. Odchodzi z płaczem. 2. Uczy się i odrabia straty a w dalszej przyszłości zarabia.
@stachovviak710
@stachovviak710 2 жыл бұрын
Ja też zacząłem od chęci szybkiego wzbogacenia , przeszedłem drogę przez łzy ale moja wytrwałość zapewniła mi wolność finansową i dzisiaj dziękuję sobie że zainteresowałem się kryptowalutami bo mam życie jak marzenie
@fingerman9
@fingerman9 2 жыл бұрын
A co kiedy osiągnięta zostanie maksymalna ilość bitcoinów? Kopanie nie będzie możliwe, a co za tym idzie koparki przestaną dostarczać mocy obliczeniowej, bo nie będzie się to opłacać i cały system przestanie działać?
@aa-dt5bf
@aa-dt5bf 2 жыл бұрын
nie, oprócz nagrody systemowej pobierana jest drobna opłata za transakcje, obecnie wynosi ok. 0,40$. Ostatni bitcoin zostanie wykopany dopiero w ok. 2140 roku, także to nie nasze zmartwienie :P
@adamluter7367
@adamluter7367 2 жыл бұрын
Jestem w posiadaniu dwóch komputerów Atari XE, nie są używane od dłuższego czasu, ale w pełni sprawne. Czy mogę ich użyć do "kopania" krypto walut ? :-)
@wiktorgrochowski2712
@wiktorgrochowski2712 2 жыл бұрын
Jedno małe sprostowanie. Bitcoin nie jest deflacyjny. Jest inflacyjny bo jego ilość w obiegu wzrasta. Jednak podaż stopniowo maleje będąc już obecnie na tyle niska, że w odniesieniu do walut fiducjalnych można zaobserwować deflację. Jednak jest to tylko wynikiem błędnego zaczepienia punktu odniesienia. Innymi słowy. Jak inflacja na dolarze wyniesie 3% a na bitcoinie 2% to oba są inflacyjne ale bitcoin mniej.
@Ouroborosus
@Ouroborosus 2 жыл бұрын
Bitcoin jest jak wymiana barterowa w starożytności, idziesz na targ każdy ze swoim notesikiem i masz listę dłużników którzy wiszą ci amforę albo krowę i listę ludzi którym wisisz amforę i krowę.
@myszojelen1337
@myszojelen1337 2 жыл бұрын
Ale, że cbdc "łączą zalety krypto i pieniądza fiducjarnego" to się nie spodziewałem, jestem mocno zawiedziony tą wypowiedzią. CBDC to olbrzymia ingerencja w wolność jednostki. Narzędzie współczesnego niewolnictwa. Totalne zaprzeczenie idei bitcoina.
@remorxromo2923
@remorxromo2923 2 жыл бұрын
Czemu rozwiązywanie problemów matematycznych jest bardziej efektywne na karcie graficznej niż na procesorze.
@JAR3CK
@JAR3CK 2 жыл бұрын
Wreszcie ktoś mi to wytłumaczył jak dziecku. 😂 Dziękuję!
@robertbarron3116
@robertbarron3116 2 жыл бұрын
Wszystko pięknie tylko spekulacja i wiara która czyni cuda A dlaczego bo zawsze musisz wrócić do $ itp I wtedy bank wie i Tax .Oczywiście Wiem wyślemy to tam ale tylko wtedy kiedy druga osoba w to wierzy BTC .Ta spekulacja ruchy BTC nie pozwoli z tego zrobić waluty Świata
@KapeckaS
@KapeckaS 2 жыл бұрын
Zasadnicze pytanie komu płace jak chce kupić ? Gdzie wędrują moje fizyczne pieniądze ? I jak to się zaczęło ? Napisał ktoś program jak grę a w niej krypto walutę ilość 100 i chodził i szukał kto mu za to zapłaci żywa gotówka w zamian za nietykalny portfel ? A on szukał kolejnego chętnego i brał pieniądze czy jak ? A jak ktoś udostępnił komputer to mu ten program wyliczał jaka część obsługi tej "gry" wykonał i wzamian za to dorzucał do jego portfela kolejny Bitcoin lub jego część ? Co z koparka i kiedy już będą wszystkie bitcoiny w systemie i nie będzie już korzyści dla kopiących z utrzymywania systemu ?
@andrewandrew3154
@andrewandrew3154 2 жыл бұрын
Czym jest ograniczona podaż bitcoina? Mówi Pan o 21MM jako o ostatecznej ilości do "wykopania". Ale kto i jak to potwierdza / gwarantuje? To jest, zdaje się istota rzeczy w tym, czy bitcoin w ostatecznym rozrachunku jest coś warty, czy jest wyłącznie towarem spekulacyjnym. Sama technologia jest niesamowita i przed nią jest na pewno jasna przyszłość - sądy, notariusze, wszystkie instytucje, gdzie kluczowe są dane. Rozumiem, że w oparciu o tą technologię został stworzony BTC, ale czym ograniczona jest jego ilość? Pozdrawiam!
@tomaszmoszczynski7749
@tomaszmoszczynski7749 2 жыл бұрын
Material ok. Kilka osob juz zauwazylo ze CBDC nie jest kryptowaluta i stanowi przeciwienstwo BTC. To przyszle narzedzie zniewolenia. Nalezy przed tym ostrzegac. Gorsze od fiat 10x
@OponMarketPl
@OponMarketPl 2 жыл бұрын
skoro jest stała, niezmienna ilość bitcoinów to skąd pochodzą te "kopane"? nie są to nowe jednostki tylko pochodzą z jakiejś istniejącej już dawno puli?
@pawel-goscicki
@pawel-goscicki 2 жыл бұрын
Super koszulka! Gdzie można taką dostać?
@marcinsosna2852
@marcinsosna2852 2 жыл бұрын
No to teraz za ciosem o tym czym jest farma chińskiej waluty, czy ma szansę wyprzeć te kopane kryptowaluty. I ciekaw jestem co Pan osobiście sądzi o całym tym pomyślę z kryptowalutami? Pytam ponieważ wg mojej opinii jest on w sprzeczności z ekologia i za jego sprawa ogromną ilość mocy obliczeniowej jest marnowana - gdyby zaprzęgnąć ja do badań naukowych może mielibyśmy o wiele lepsze życie np. z lekami na choroby obecnie uważane za nieuleczalne.
@Xianenberg
@Xianenberg 2 жыл бұрын
Bitcoina nie kopie się grafikami a ASICAmi, ciężko nazwać to komputerem(miałem swojego czasu 4 takie), co do prądu to byś przy okazji podał ile prądu na świecie jest bezpowrotnie marnowane, samo kopanie bitcoina zmniejsza to marnotrastwo, co do anonimowości bitcoina to też lipa bo nie ma animowości, przekonali się o tym wszystkie osoby które skradły z giełd setki bitcoinów a potem nie mogli tego spieniężyć, co do spekulacji to WSZYSTKO na świecie jest SPEKULACJĄ, wartość nadaje człowiek a nie jest wpisana naturalnie w dany przedmiot.
@anette8222
@anette8222 2 жыл бұрын
Najpierw ukradli, a potem musieli oddać i wyjaśniali, że niby testowali xd
@Xianenberg
@Xianenberg 2 жыл бұрын
@@anette8222 trafili do więzienia więc chyba nic nie dało im sciemnianie
@anette8222
@anette8222 2 жыл бұрын
@@Xianenberg jeśli tak, to dobrze :) sedno sprawy w tym, że takie złodziejstwo się nie opłaca jak widać ;)
@Xianenberg
@Xianenberg 2 жыл бұрын
@@anette8222 bitcoin nie jest anonimowy jak to sie niektorym wydaje, wszystkie trensakcje sa na blockchain wiec predzej czy pozniej ktos to wyplaci i po sznurku trafią do złodziei. W zasadzie teraz mówi się o tym że BTC powinien być ulepszony aby właśnie był anonimowy, niestety takie rzeczy tylko w gotówce.
@maciejpiotrowski7564
@maciejpiotrowski7564 2 жыл бұрын
proszę o serię o kryptowalutach
@bartekqrtd
@bartekqrtd 2 жыл бұрын
Masz Phila Koniecznego, Mike Satoshiego, Encyklopedie Kryptowalut i wiele innych kanałów z tej tematyki. Moim zdaniem seria o krypto na tym kanale byłaby błędem. Pozdro
@TheSpredo
@TheSpredo 2 жыл бұрын
@@bartekqrtd dokładnie tak jak mówisz, nie da się omówić tak szerokiego tematu w tak krótkich filmikach, co za tym idzie potraktowane by były pobieżnie i po macoszemu. Polecam od siebie jeszcze kanał 321Crypto, gdzie poruszane są jeszcze tematy jak działa ten system w którym żyjemy. Pozdrawiam
@krzysztof_rypel
@krzysztof_rypel 2 жыл бұрын
@@TheSpredo brawo! tygrysie xD
@kopalniakrypto1389
@kopalniakrypto1389 2 жыл бұрын
Wbijaj do mnie na kanał, sporo ciekawych materiałów ;)
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@krzyzu011
@krzyzu011 2 жыл бұрын
Fajnie i prosto wyjaśnione, sam już jestem długo zainteresowany tematem, ale czasem dobrze zobaczyć jak inny na to patrzą :D
@DarekK618
@DarekK618 2 жыл бұрын
Dzięki za materiał! Kolejny krok ku adopcji ;) pozdrawiam:)
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
Chyba CBDC. Gośc ewidentnie popłynął z zaletami tego g..wna
@Albopilosum
@Albopilosum 2 жыл бұрын
Dołączam do podziękowań Kolejny krok ku adpocji :)
@stachovviak710
@stachovviak710 2 жыл бұрын
Im szybciej człowiek się dowiaduje o kryptowalutach tym lepiej dla jego przyszłości i bezpieczeństwa tak naprawdę, kiedyś chciałem tylko zarobić, udało się zrobić dużą kasę ale przy okazji zobaczyłem szerszy obraz na otaczający nas świat i krypto są dla mnie oknem na świat poza więzieniem gospodarczym
@olus1917
@olus1917 2 жыл бұрын
Brawo, świetnie wyjaśniony temat
@uukassiu9427
@uukassiu9427 2 жыл бұрын
Świetnie do pewnego momentu, Poczytaj sobie o CBDC i tym czym na prawdę będzie dla przeciętnego Kowalskiego
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@pion4987
@pion4987 2 жыл бұрын
Wszystko ok i fajnie tłumaczone ale.... porównywanie bitkojna (kryptowalut) do cbdc jest jak porównanie słońca do pieca kaflowego, w końcu oba grzeją.
@imienazwisko486
@imienazwisko486 2 жыл бұрын
No to warto jeszcze dodać o co chodzi z tymi koparkami. Otóż cały czas ma miejsce wyścig, kto pierwszy rozwiążę matematyczny problem. Osoba, która to zrobi ma prawo do wyprodukowania kolejnego bloku i musi się podzielić wynikiem - więc można sprawdzić czy faktycznie wykonała zadanie. Za stworzenie bloku dostanie nagrodę. No i w przypadku BTC to moc obliczeń sprawia, że zwiększamy swoje prawdopodobieństwo - ten dowód pracy nazywany jest PoW (Proof of Work), ale istnieją jeszcze inne jak np. Proof of Space, albo mój ulubiony Proof of stake - czyli to co będzie używane w przyszłości w ETH, a zostało wymyślone przez twórców kryptowaluty Peercoin jakieś 8 lat temu. Jaka jest różnica? Otóż kopanie nie odbywa się na karcie graficznej, ale na dowolnym sprzęcie nawet np. na telefonie, zaś za zabezpieczenie sieci odpowiadają pieniądze zgromadzone na portfelu. Dzięki temu pobór mocy jest nieduży, a aby przejąć sieć potrzeba zgromadzić 51% kryptowaluty (vs. atak 51% mocy obliczeniowej)
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
Wspomniana na koncu CBDC ma łaczyc zalety waluty cyfrowej i fiducjarnej? Czyli możliwość segregacji społecznej, zakaz protestów (przyklad Kanady i Nigerii), utrata wartości wbudowana w algorytm, (brak możliwości oszczedzania) pelna kontrola tego, co mozesz kupic a czego nie, brak anonimowosci - urzednik wie w 100% ile masz, co masz i skąd masz...a to tylko fragment "zalet". Dajmy ludziom zarzadzającym obecnym systemem finansowym narzędzie w postaci CBDC - na pewno wykorzystaja je dla naszego dobra. Do kwestii zużycia energii dodam że Bitcoin mobilizuje producentów do tworzenia bardziej zoptymalizowanych i wydajniejszych czipów, wiec przyczynia sie tym samym do obniżenia zużycia energii, w przeciwnienstwie do suszarek które w samych stanach zużywają jej więcej niż Bitcoin.
@romualdbitkojn4770
@romualdbitkojn4770 2 жыл бұрын
Brednie są pospolite.I pewnie to nie ostatnie z tego filmu.
@ryszardsajdak7273
@ryszardsajdak7273 2 жыл бұрын
Jak zwykle b. interesujący materiał. Pozdrawiam Panie Tomaszu, nie Atari - tylko Amiga, Amiga wiecznie żywa :). Kto jeszcze pamięta "wojnę" Atari - Amiga?
@thestarvingonetso5627
@thestarvingonetso5627 2 жыл бұрын
Chciałem tylko byśmy się zatrzymali na moment i odpowiednio "docenili" tego stocka. 5:43 Takie moje offtopowe wtrącenie jako wieloletniego gracza. Miłego dnia Edit: zapomniałem dodać timestamp, można i tak
@pomi_alien
@pomi_alien 2 жыл бұрын
Racja, to argument dla tych co uważają, że granie w gry to tylko marnowanie czasu.
@annamaria4056
@annamaria4056 2 жыл бұрын
Jedno mi nie leży w tym wszystkim i proszę o wytłumaczenie. Jeśli ludzie poświęcają swój sprzęt i energię na utrzymanie systemu bitcoinów i są za to wynagradzani a bitcoina nie przybywa i nigdy nie przybędzie to czy Bitcoin kiedyś nie zje swojego ogona. Czy górnicy nie zarobią wszystkich i bitcoinów na rynku?
@nowy5
@nowy5 2 жыл бұрын
dawno by tak było gdyby nie bańka krypto na giełdzie, obecnie prawie 50 000$ za jeden zapis komputerowy, gdyby bitcoin dalej kosztował kilka dolarów, nikt by na prąd nie zarobił
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Bitcoina przybywa ale jest on tak zaprogramowany by infalcja stale się zmniejszała. Dziś wynosi ok 1,75%. Co 4 lata jest halving który tnie inflację na połowę. Po wykopaniu wszystkich Bitcoinów górnicy dalej będą pracować tylko że wtedy system nagród się nieco zmieni i będą już oni tylko potwierdzać transakcje. Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
@@nowy5 Przy tak ograniczonej ilości nie może być po kilka dolarów. Zobacz, masz 21mln BTC i 8 mld ludzi na świecie. Jakby był po kilka dolarów to każdy obywatel mógłby mieć równowartość ułamka centa...
@WarframeCrunch
@WarframeCrunch 2 жыл бұрын
Dopiero teraz się dowiedziałem o co chodzi z tym kopaniem kryptowalut xD Cały czas myślałem że są jakieś firmy które potrzebują mocy obliczeniowej innych ludzi żeby jak najszybciej ich algorytmy coś tam przeliczały i te firmy na tym zarabiają w formie kryptowalut i część z tego co otrzymali dają nam w zamian za udostępnienie naszego sprzętu do przyśpieszenia procesu liczenia. No teoretycznie nie byłem aż tak daleko ale jednak nie tak jak myślałem.
@bartekqrtd
@bartekqrtd 2 жыл бұрын
W rzeczywistości to co napisałeś jest prawdą z tego powodu, że nagroda za kopanie przypada dla jednego użytkownika co 10 minut. Im większą masz moc obbliczeniową tym większa szansa że trafi właśnie do ciebie. Dla osób, które chcą kopać sprzętem za kilka a nawet kilkadziesiąt tys złotych nie zostaje nic innego jak zgrupowanie mocy z osobami w posdobnym stanie, aby zwiększyć szansę na zdobycie nagrody, a jeśli tak się stanie - podzielenie się nią. W innym wypadku, szansa że zdobędą nagrodę uznajmy w tym roku jest nikła, lub wręcz ekstremalnie niska. Aby to zorganizować tworzone są firmy, które działają na dużą skalę, są to tzw mining poole. Jeżeli masz sprzęt za miliony zł sprawa wygląda inaczej, gdzie wraz z większą mocą - wrastają twoje szanse, więc coraz bardziej zbędne są koszty korzystania z poola. Pozdro
@jurczynski666
@jurczynski666 2 жыл бұрын
W zasadzie byłeś nawet bardzo blisko, bo statystyczny kopacz Kowalski zwykle nie bawi się w kopanie w pojedynkę. Na ogół dołącza do jakiegoś tzw pool'a, by kopać wspólnie, bo jest wtedy większa szansa na wykopanie BLOKU, za który jest nagroda ;) Taki pool to w zasadzie nie firma, która odpala część zarobionych pieniędzy, ale można tak to sobie wytłumaczyć ;) Z tym, że nagroda za wykopany blok jest dzielona na uczestników pool'a proporcjonalnie do ilości "wykonanej pracy", a nie jest jakimś tam odpaleniem % od szefa ;d
@bartekqrtd
@bartekqrtd 2 жыл бұрын
@@jurczynski666 Heh właśnie to samo napisałem.
@jurczynski666
@jurczynski666 2 жыл бұрын
@@bartekqrtd chwilę to pisałem. W trakcie nie mogłem odświeżać strony ;)
@K4m1kaze
@K4m1kaze 2 жыл бұрын
CBDC to najwieksze zagrozenie w finansach dla ludzi jakie tylko mozna sobie wyobrazić - ktoś steruje ilością tej waluty wciskając przycisk, każda nawet najmniejsza transakcja jest widoczna dla centralnego banku, zawsze dopadną Cie o podatek, mandat i wszelkie opłaty do tego mozna bedzie ustalić np. "date wazności" takiego pieniądza, tzn jak nie wydasz przez miesiąc to -50% wartości. I pyk stymulacja konsumpcji. Idealne narzedzie opresji i totalnej kontroli nad obywatelami-niewolnikami. Wtedy dopiero krypto pokażą siłe. Póki co wiwat gotówka! :)
@sktm3654
@sktm3654 2 жыл бұрын
we współczesnym świecie lepiej najpierw kupować, a dopiero później się zastanawiać
@PolawiaczKrewetek
@PolawiaczKrewetek 2 жыл бұрын
W punkt 🙂
@FanGotika
@FanGotika 2 жыл бұрын
Czasami tak, zdecydowanie częściej nie
@qubafootbag
@qubafootbag 2 жыл бұрын
Przecież też przykład z klasą, cokolwiek ciekawy, niestety nie ma go końca sensu, gdyż uczniowie w klasie mają zapisane CO DO KOGO NALEŻY a nie tylko że istnieje jakaś osoba która posiada telefon i osoba która posiada zegarek, więc ta analogia jest niepoprawna
@perinoid
@perinoid 2 жыл бұрын
Gigantyczne propsy za koszulkę!
@AdekBWS
@AdekBWS 2 жыл бұрын
Mam dwa pytania pytań, może autor lub ktoś z widzów odpowie. - co jeśli zainteresowanie, kopaniem, ilość górników bardzo mocno by spadło, a ilość transakcji nadal by rosła, nie zabrakło by mocy obliczeniowej na wykonywanie transakcji ??? - skoro liczba bitcoinów jest ograniczona to na jakiej zasadzie nagradzani są górnicy, jest jakaś wolna pula z której są nagradzani i może się wyczerpać lub wraz z jej ubytkiem nagrody są coraz mniejsze, jeśli tak to w końcu przestaną się opłacać zwłaszcza jak spadnie wartość bitcoina ??
@d-_-b4248
@d-_-b4248 2 жыл бұрын
jeżeli ilość górników spada a ilość transakcji ronsie to trzeba wicej zapłacicć za transakcje bo popyt jest wiekszy niż podaż górnicy bitcoina wynagardzani są w bitcoinach, jest póla bitcoinów z której mogą być nagradzani i jest ona cyklicznie zmniejszana co automatycznie podnosi jego wartoć, mielismy juz kilkurotnie sytuacje ze np w polsce nie oplacalo sie wydobywac bitcoina bo cena sprzedazy bylna nizsza niz ceny poradu potrzbne do uzyksania go
@AdekBWS
@AdekBWS 2 жыл бұрын
​@@d-_-b4248 co masz na myśli pisząc "to trzeba wicej zapłacicć za transakcje", do transakcji potrzebna jest moc obliczeniowa co jeśli jej zabraknie ?? Czy oprócz górników są jakieś inne "serwerownie" należące do osób odpowiedzialnych za bitcoina ? Rozumiem, że końcu pula bitcoin dla górników będzie tak mała, że nie będzie się opłacać go kopać nawet gdy prąd będzie za darmo bo lepiej będzie na coś innego go wykorzystać lub moc obliczeniową przekazać np. dla innegj waluty, ? Do czego dążę, że w końcu bitcoin zacznie mocno spadać na wartości przez brak górników i wysokie koszty utrzymania ????
@d-_-b4248
@d-_-b4248 2 жыл бұрын
@@AdekBWS no kopanie bitcoina polega na "przepychaniu" transakcji więc jeżeli ktoś koniecznie będzie chciał wrzucić coś na niego to poprostu będzie musiał zapłacić tyle żeby opłacało się kopaczowi ją przepchnąć
@Maciej.01
@Maciej.01 2 жыл бұрын
Czyli to całe kopanie to po prostu udostępnienie swojego sprzętu dla systemu obsługującego kryptowalutę? A czemu jest tam dostosowywanie trudności kopania? Czy nie jest najlepiej gdy na obsługę systemu kryptowaluty przeznacza się możliwie najmniejszą potrzebną do tego moc?
@hufca
@hufca 2 жыл бұрын
Im większą moc obliczeniową zainwestujesz w generowanie haszów zabezpieczających blok transakcji, tym trudniej jest go zafałszować. Dostosowywanie trudności kopania polega właśnie na tym, aby byle kto nie podrobił tych haszy w dobie postępu technologicznego i rozwijającego się sprzętu. Aby więc podrobić transakcję w sieci Bitcoin musiałbyś dysponować komputerem o mocy obliczeniowej większej niż 51% wszystkich innych górników BTC na świecie razem wziętych. W przypadku innych kryptowalut (np. Proof-of-stake) tym zabezpieczeniem nie jest moc obliczeniowa, ale twoje coiny. Im więcej ich za-stake'ujesz tym więcej zarabiasz i tym bardziej zależy ci, aby ich nie stracić, więc tym samym bardziej pilnujesz rejestru transakcji.
@Van_Tage
@Van_Tage 2 жыл бұрын
Chodzi o to, że każdy kolejny blok musi być dołączony do blockchaina średnio co 10 minut, wynika to z konieczności utrzymania stałej (choć malejącej po halvingach) i ustalonej podaży nowych monet. Dlatego jeśli moc sieci wzrasta, kolejne bloki są dołączane szybciej np. co 8 minut, algorytm podnosi trudność, średnia wraca w okolice 10 minut. Jeśli moc sieci maleje, bloki są dołączane średnio np co 12 minut, algorytm obniża trudność, średnia wraca do normy. Dostosowanie trudności ma miejsce co ok 2 tygodnie (2016 bloków).
@Maciej.01
@Maciej.01 2 жыл бұрын
@@Van_Tage Uou dzieki.
@Maciej.01
@Maciej.01 2 жыл бұрын
@@hufca Dzieki!
@ziomekzedzielni1
@ziomekzedzielni1 2 жыл бұрын
Tak jak @Vantage napisał. Dodatkowo w zwiększającej trudności chodzi też o to żeby nie było możliwości że nagle jakiś miliarder ci przyjdzie, wyłoży grubą kasę i będzie sobie kopał wszystkie bitcoiny. Tylko siec dostosowuje trudność kopania BTC wraz z dołączaniem się kolejnych uczestników tak żeby dana ilość BTC była kopana co 10 minut(około). Gdyby zmiany trudności by nie było i nagle dołączyłby sie jakiś wieloryb z dużą kasą mogłoby się okazać że kopałby sobie wszystkie bitcoiny co nie miałoby żadnego sensu :)
@tomekwenecki4826
@tomekwenecki4826 2 жыл бұрын
Panie kolego dzięki za przekaz, ale nie mam pojęcia po co zrobiłeś to sztuczne zajaknięcie się przy ETH skoro później podajesz ważny szczegół w jego funkcjonowaniu. Już pomijam fakt, że skoro nie jesteś czegoś pewny... to tego nie mów. Zachowujesz się jak byś nie chciał żeby ktoś Ci zarzucił, że grasz na crypto, dziwne to było. Mimo wszystko lubie twój kanał i jak go prowadzisz. Powodzenia!
@kankrz
@kankrz 2 жыл бұрын
Duzo energii? A tradycyjny system bankowy ze wszystkimi pracownikami, budynkami, komputerami, telefonami, samochodami sluzbowymi to bez energii dziala - prawda? Pozdrawiam :)
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Jak zrobiono porównanie ile energii zjada tradycyjny system bankowy to wyszło że z 10 razy więcej !!! GDZIE SĄ EKOLODZY!?
@maciejskipawel5185
@maciejskipawel5185 2 жыл бұрын
Dobrze i lapidarnie wyjaśnione Bitcoiny i Blockchain. Natomiast stek przekłamań w kwestii CBDC. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, CBDC to skrajnie inna filozofia waluty cyfrowej w porównaniu do Bitcoin. Ale Pan Rożek to mainstream więc trzeba chwalić CBDC forsowane przez państwa i instytucje finansowe do jeszcze większej kontroli ludzi.
@dzekson4609
@dzekson4609 2 жыл бұрын
Bardzo przydatny film dla osob początkujących z btc. Niech sie niesie ten film
@Zbromir
@Zbromir 2 жыл бұрын
Byle wprowadzić sprostowanie o Bitcoinie wplywajacym na wzrost ceny energii (bzdura) i "zaletach" CBDC. U Hitlera tez mozna szukac zalet.
@bilson9231
@bilson9231 2 жыл бұрын
Miodzio material. Bardzo dziekuje za objasnienie 😊 Pozdrawiam
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 жыл бұрын
A złotówka ile straciła w pierwszych dniach? Dla porównania lej rumuński nic nie stracił względem euro, a lej mołdawii nawet mocniejszy od EUR, a PLN słabszy od ukraińskiej waluty.
@shendi69
@shendi69 2 жыл бұрын
Padło takie zdanie - "jeżeli wierzyć" dodałbym, że wszystko można zepsuć lub dodrukować nawet bitcoina (nie jest to nie możliwe) trzeba by podmienić co najmniej połowę zeszytów w klasie, albo wprowadzić do klasy większość osób z Twoim (fałszywym) zeszytem. Bo to jest demokratyczny system. Natomiast zeszytów bitcoina jest tak dużo na całym świecie, że aktualnie jest to niemal nie możliwe.
@pondek911
@pondek911 2 жыл бұрын
Warto wspomnieć że juz od paru lat zwykli śmiertelnicy nie są w stanie wykopać krypto gdyż za każdym razem po otrzymaniu nagrody (w postaci krypto) za rozwiązanie zadania algorytm staje sie trudniejszy dlatego są stawiane ogromne farmy do kopania bo pojedynczy komputer, a nawet kilka połączonych kart nie sa w stanie rozwiązać zadania i tutaj aby zdobyć krypto mamy 2 drogi, pierwsza to zakup udziałów w takiej farmie a druga to udostępnienie komputera do transakcji, bo żeby przesłać krypto potrzeba użytkowników którzy w tym procesie pośredniczą i można właśnie stać się jednym z nich.
@dc1948
@dc1948 2 жыл бұрын
Proof of Work można podpiąć pod każdy rodzaj źródła energii kwestia piorytetu. E -juan czy inne cyfrowe waluty to przeciwieństwo kryptowalut. Tzw. CBDC ( programowalne cyfrowe waluty banku centralnego) czyli dokładnie przełożenie gotówki na cyfrowy framework, ale z tym aspektem że prywatność zostanie zminimalizowana do 0 i cel takich walut będzie niewolniczy bo będzie można je zaprogramować jak się chce przez rządzących i dalej będzie problem infalcyjny z tym że rządzący będą robili co chcą a zwykli Kowalscy będą pod pelna kontrolą.
@mateusz2074
@mateusz2074 2 жыл бұрын
8:45 nie zgadzam się, BTC obecnie jest inflacyjny ale ma stałą inflację zmniejszającą się co kilka lat a co do samego filmu po prostu nie wierzę. Klikając w film byłem pewien ze będzie to kolejne gadanie o tym że to jak ten system działa to zło, jest to bezużyteczne bla bla, tak jak przeważnie większe kanały wrzucają filmiki w tym temacie Ale Pan Panie Tomaszu wytłumaczył w sposób przystępny co to i jak to działa, dobra robota :)
@hufca
@hufca 2 жыл бұрын
Mylisz pojęcia. Inflacja to nie podaż.
@bartekqrtd
@bartekqrtd 2 жыл бұрын
I tak i nie. Zdanie - co do swojej zasady podstawowej działa deflacyjnie jest niepoprawne, jednak to ile btc zostało i zostaje zgubionych, zapomnianych powoduje jego deflacje. I tak jak teoretyczna inflacja w tej chwili to jakieś 1,7% rocznie jak dobrze liczę to praktyczna jest mniejsza lub nawet ujemna. Szacuje się zresztą, że 3-5mln z 19M wykopanych zostało zgubione. Pozdro
@pawepawcio2493
@pawepawcio2493 2 жыл бұрын
@@bartekqrtd Wszyscy po części sie mylicie. BTC z jednej strony jest deflacyjny ponieważ ma ograniczoną podaż - ale ta podaż jest z góry ustalona i najpierw trzeba je wydobyć więc jest troche inflacyjny do czasu wykopania praktycznie wszystkich, ponieważ jak będzie wykopane dajmy 99% monet to zostaje 1% z 21mln podzielone przez prędkość generowania bloków (1 na 10min) oraz nagrode za wydobycie bloku która w tedy będzie wynosiła zapewne małą część po przecinku BTC to dajmy ta inflacja będzie wynosić 0,025% względem FIAT, gdzie same FIATY mogą mieć 10% tak jak teraz a może być i 1000% więc z takiej perspektywy BTC wygrywa a jeśli ma mniejszą inflacje to jest zabezpieczeniem majątku ponieważ jego wycena w FIAT względem danej waluty będzie rosła (a jego siła zakupowa powinna zostać przechowana w czasie)
@maciejpotrzebowski8871
@maciejpotrzebowski8871 2 жыл бұрын
dobra, w momencie jak jest kopalnia to wszystko się zgrywa- ktoś kopie i dostaje za to nowe bitcoiny. A co jeśli wszystkie bitcoiny zostaną już wykopane? czemu wtedy ktoś miałby poświecić energię na przeprowadzanie operacji?
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Górnicy dalej będą pracować tylko że wtedy system nagród się nieco zmieni i będą już oni tylko potwierdzać transakcje. Po więcej zapraszam do mnie na kanał. Lubię tłumaczyć te tematy "od zera"
@micharosiak7482
@micharosiak7482 2 жыл бұрын
Fajny materiał, ale nie jest pozbawiony błędów. Kartami graficznymi można kopać np. Ethereum, ale nie Bitcoina (i nigdy nie było to możliwe). Co do ekologii - nikt nigdy nie porównuje poboru prądu tradycyjnego systemu bankowego (nie same Visa/MasterCard transakcje). Z dużym prawdopodobieństwem okazałoby się, że bitcoin wcale nie taki prądożerny.
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 2 жыл бұрын
Wspaniałe wytłumaczyłeś temat bitcoina. Dzięki, pozdrawiam
@zblockchainemwprzyszosc5686
@zblockchainemwprzyszosc5686 2 жыл бұрын
Po więcej zapraszam do mnie. Lubie tłumaczyć te tematy "od zera"
@hrabia5132
@hrabia5132 2 жыл бұрын
Załóżmy, że mam bitcoiny o wartości 1000$ , i co dalej...jak i gdzie te pieniądze mogę wypłacić, albo czy druga osoba która chce moje bitcoiny daje mi pieniądze za nie, no ale jak skoro wszystko jest bez banku?
@kasprianphoenix1931
@kasprianphoenix1931 2 жыл бұрын
Od tego są giełdy, na których możesz wymienić btc o wartości 1000 dolarów na fiaty.
@oskarjurek8168
@oskarjurek8168 2 жыл бұрын
Prosimy o dodawanie materiałów częściej!
@adamdowgiert
@adamdowgiert 2 жыл бұрын
Wspomniałeś, że BTC wymaga tyle energii co konsumpcja całej Finlandii. W tej chwili ekoświry się zagotowały, więc warto dodać, że to około 3 razy mniej zużywanej energii w porównaniu do wszystkich światowych systemów bankowych.
@kamillukasiewicz6260
@kamillukasiewicz6260 2 жыл бұрын
Zgadza się. Ale warto pójść jeszcze dalej i porównać wielkość rynku BTC do wielkości "wszystkich światowych systemów bankowych". Gdyby BTC było rynkiem o tej samej wielkości to zużywana przez niego energia byłaby dalece większa niż ta zużywana przez identycznej wielkości istniejące systemy światowe banków. Z drugiej strony miliony komputerów "kopią" krypto w tle. Gdyby nie kopały to komputery byłyby nadal włączone i energia byłaby zużywana. Trudno więc często zdecydować, czy dane zużycie prądu przypisać kopaniu krypto czy po prostu używaniu komputera.
@patupl
@patupl 2 жыл бұрын
Gdzie mogę kupić identyczna koszulkę z logo Atari? ;)
@biayiczarnybez8417
@biayiczarnybez8417 2 жыл бұрын
A co pan myśli o tokenizacji w Mosaicko Rahima Blacka?
Skąd Lem znał przyszłość?
11:33
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 459 М.
Czym są kryptowaluty? KŚ wyjaśnia
10:52
Komputer Świat
Рет қаралды 75 М.
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 19 МЛН
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
СИНИЙ ИНЕЙ УЖЕ ВЫШЕЛ!❄️
01:01
DO$HIK
Рет қаралды 2,4 МЛН
Dlaczego KOLEJ jest nam niezbędna?
14:34
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 16 М.
Czy grozi nam blackout?
12:51
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 309 М.
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek
10:57
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 1,3 МЛН
Czym jest Ethereum?  | #7
12:27
FXMAG
Рет қаралды 13 М.
Dlaczego nie wierzę w przypadek na Bałtyku?
9:27
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 112 М.
Pegasus - jak to działa?
16:33
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 357 М.
Prędkość światła - ile to?
22:11
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 529 М.