Tájház Ipolyszalka - A régiek tudásának forrása

  Рет қаралды 4,282

Lukács László - Az élet iskolája

Lukács László - Az élet iskolája

Күн бұрын

Пікірлер: 22
@drotarpeter1112
@drotarpeter1112 6 жыл бұрын
Ez az igazi élet. Öröm látni hogy létezik még ilyen hely.
@nepazarolj
@nepazarolj 6 жыл бұрын
Igen. ☺️
@bogi6400
@bogi6400 7 жыл бұрын
Most bukkantam erre a csatornára és máris imádom! 😊
@nepazarolj
@nepazarolj 7 жыл бұрын
:-) Örülök, ha így érzed! :-)
@laszloszabo2782
@laszloszabo2782 4 жыл бұрын
Üdv László. A kenferbetonos rèsznél említette a hölgy hogy oltott mêsz + hidraulikus mész+ kender. A kérdésem az hogy mi a hidraulikus mész és hol lehet kapni? Előre is köszi válaszod
@MrCluin
@MrCluin 7 жыл бұрын
László ezekből is lehetne pár videót csinálni.(kenyérkészítés,fonás,szövés,stb.) Jól illik a régi házak mellé,gyerekkoromat idézték a fenti film percei.Érdekes kis világot lehetne felépíteni. Köszönöm a videót.
@nepazarolj
@nepazarolj 7 жыл бұрын
Igen, azt tervezem , hogy lesznek ilyen videók. Sőt szervezés alatt van egy kisfilm elkészítése is, amiben bemutatjuk, hogyan használták régen a vályogházakat. Bemutatjuk egy család mindennapi életét abban az időben az akkori mindennapi használati tárgyakkal. Megmutatjuk, hogyan mosakodtak, hogyan főztek, hogyan élték a mindennapjaikat. :-) Én még emlékszem a két virágos, zománcozott vödörre a mellétett fém bögrével, amivel vizet mertünk belőle és úgy ittunk. Volt, hogy a vödörből ittam. :-) Emlékszem és érzem az illatát a masinán zsíron sütött palacsintára, mikor ráfröccsent a zsír a platnira és füstölt, nagyanyám pedig sót szórt rá, hogy gyorsan felitassa. Nos azért szükséges ez, hogy belássuk nem erre a mai életformára épültek az akkori házak. Megérthessék a mai vályogház tulajdonosok, hogy miért volt akkoriban élhető és száraz a vályogház és miért nem az ma. Mennyi vizet használt akkor egy család és mennyit használ ma és mennyire megemelte a talaj víztartalmát a rengeteg derítő, amibe 8-16 köbméter számba ömlött a szennyvíz havonta, ami ment a talajba a legtöbb helyen. Akkor amikor évente folyt le ennyi esővíz a háztetőkről. És még sorolhatnám tovább. :-)
@janosando6041
@janosando6041 7 жыл бұрын
Ez csodálatos videó lett gratulálok
@nepazarolj
@nepazarolj 7 жыл бұрын
nagyon köszönöm. Ez nem tervezett videó volt, csak egy hirtelen út közben felvett szösszenet, amin keresztül szerettem volna megosztani veletek az érzéseimet, élményeimet. :-) Nagyon megindító volt a határon túli magyar testvéreink hagyománytisztelete és vendégszeretete.
@arpaddamian1216
@arpaddamian1216 7 жыл бұрын
ez jo lett
@madrian_hello
@madrian_hello 7 жыл бұрын
Ha tudtam volna hogy ide jösz hozzánk, megmutattam volna Párkány mellett a vályogházat, amit vettem. :) Úgy néz ki, hogy tavaszkor bontásra lesz ítélve.
@g.bojanaandrassy1965
@g.bojanaandrassy1965 7 жыл бұрын
Remélem, sikerül hasonló - de már modern élethez szükséges házat felhúznotok. Sok sikert kívánnék!
@nepazarolj
@nepazarolj 7 жыл бұрын
Járok majd még arra, mert megyek tanulni és segíteni a tájházhoz. :-) Én felhasználnám a régi ház építőanyagait és egy lemezalapra újra vályogházat építenék 90 cm széles falakkal. Nem létezik jobb és egészségesebb építőanyag, még ha ezzel sokan vitatkoznak is. Nem véletlen, hogy fiatal építész hallgatók újra ebben látják a jövőt, csak adaptálva a modern élethez.
@enikoseffer1468
@enikoseffer1468 7 жыл бұрын
Én vámosmikolai vagyok,nem messze Ipolyszalkától😊 Ha tudom,hogy erre is jársz. De jó lenne ha élőben is látnád amin már 2 két éve ügyködöm. Vályogház,nem egyszerű de imádom!
@nepazarolj
@nepazarolj 7 жыл бұрын
Enikő Seffer - Írj nekem e-mailt erre a címre a pontos cimeddel telefonszamoddal és ha megyek arra szólok! valyogdoktor@gmail. com
@benebeata
@benebeata 7 жыл бұрын
A Felvidék nem Szlovákia! ;)
@g.bojanaandrassy1965
@g.bojanaandrassy1965 7 жыл бұрын
Kedves László, amit elmondasz, az mind, mind igaz. Itt, ahol élek, több pékség is működik, többféle kenyeret van lehetőségem megvásárolni. Van viszont egy olyan hagyományos pékség, ahol valóban adalékmentes kenyeret lehet vásárolni. Hihetetlen, de igaz, valóban ha abból a kenyérből szelek 2 szeletet, valóban elég. Miért is? Nincs benne semmiféle adalék és olyan sűrű, mint amiből Te is kóstolhattál. Az a mérhetetlen sok vegyszer, amit megetetnek velünk, ahogyan át akarják formálni a házainkat a jelenlegi "mesterek", mindent sutba dobva ami régi, bizony, bizony, nem az épülésünket, nem az egészségünket szolgálja. Ezt kell(ene) felismernünk. De kérdem én, ha nem akarunk földes házban élni, ha be akarjuk vezetni a vízet a vályog házba, mert fürdőszobát szeretnénk, akkor a hogyan, a nagyonnál is macerásabb. Ezt sajnos be kell látnunk, és nem mindenki tudja sem fizikailag, de anyagilag sem ezt kikerülni. Sajna. Köszönöm a munkád, a bejárásaid, a tanácsaid! További jó egészséget és jó felfedezéseket kívánnék.
@nepazarolj
@nepazarolj 7 жыл бұрын
Igen a vályogház a hagyományos formában marad csak élhető, ám ez sok lemondással jár a modern ember számára. Azt, hogyan lehet a modern életet kényelmesen élni egy megfelelően átalakított vályogházban az pedig még gyermekcipőben jár és csak a felszínt kapargatjuk ma is. Persze vannak próbálkozások, ám ezek szerintem korántsem hatékonyak és megfelelőek. Én magam is azon dolgozom, hogy ezt magam is kikísérletezzem majd tovább adjam másoknak is, mint megoldást. Már meg vannak az elképzeléseim, egyeztettem is szakemberekkel erről. Tavasszal nagy durranások jönnek az bizonyos. :-) Nos egy vályogháznál az elsődleges, hogy ne kapjon alulról nedvesség utánpótlást, nem elég a falazatot megvédeni az alaptól elszigetelve, mert ez csak 20%-os megoldás kb. A szobák talaja alól érkező nedveséggel is foglalkoznunk szükséges, ami már sokkal keményebb dió, ám eddig sem ismertem lehetetlent és nem most kezdem el feladni. :-) A következő fontos alapelv, hogy vályogházba SEMMILYEN MÓDON sem teszünk vizes helyiséget, sem fürdőszobát, sem wc-t. Ezt minden képen egy külön tégla vagy más sokkal víztűrőbb melléépített épületben kell elhelyezni! Ezektől az elvektől függetlenül folyamatosan tanulmányozom a modern vízszigetelő rendszereket megoldásokat, ezért is megyek 2 napos vízszigeteléssel kapcsolatos workshopra. A vályogházban az üzemi párát, vagyis ami az életünk során a házon belül képződik, azzal kell számolnunk és engedni a háznak, hogy szabályozza ennek szintjét, hiszen többek közt ez a lényege egy vályogépületnek. No de messzire vinne, ha tovább folytatnám. :-)
@g.bojanaandrassy1965
@g.bojanaandrassy1965 7 жыл бұрын
Már én is gondoltam ezt a külön épületben való megoldást, tehát akkor külön kellene választani a konyhát és a fürdőt. De valami átjárást is kellene biztosítani, akkor pedig a két épület között nem lehet szó áthidalásról, egymás mellé építésről, mert az is tragédia lenne. Csak egy közös teraszról megközelíteni a külön épületben lévő fent említett épületeket. Mindenképpen kényelmetlen, hogy külön épületben a konyha, s ha teát akarok, vagy enni, akkor a minuszokban is át kell menni, a fürdőről nem is szólva. Az tutti, hogy kényelmetlen, de egy teljesen más életforma, mint amit megszoktunk. Ez a szemen szedett igazság.
@nepazarolj
@nepazarolj 7 жыл бұрын
Nyugodtan lehet a vályogépület mellett, csak a közös falba nem szabad vízvezetéket vinni,csak a téglaépületében. Elve számítani kell rá, hogy a mélyebb alapozás miatt nem fog együtt mozogni a vályogépülettel, ezért egy szigetelő lemezzel a két fal csatlakozását elhatároljuk egymástól, hiszen úgyis megrepedne. ennyi az egész. Nálad a verandán is ki lehetne alakítani melléépítéssel a fürdőszobát minden további nélkül. A külső falra menne a csővezeték, amúgy is ott megy ki a szennyvíz is, még a szerelvényeket is fel lehetne újra használni, csempézni nem kell, csak az égetett téglafalat. Egy infra fűtő elég is lenne fűtésnek, de ha maradna a konyhádból az ablak, akkor azt kinyitva menne is annyi meleg, ami elég.
@g.bojanaandrassy1965
@g.bojanaandrassy1965 7 жыл бұрын
Mindenképpen sokkal kényelmetlenebb életre számíthatunk, ezek szerint "feltámasztanánk" a nyári konyhát és ezt kibővítenénk a fürdőszoba mellé építésével. Aztán a külön épületben lenne a 1, vagy 2 szoba. A régi magyar paraszti építészet itt "megbukna", mert bizony teljesen át kellene gondolni, tervezni a mai életben, létben funkcionáló épületeket. Hááát igen, a valamiért azt, hogy biztosan nem lenne vízes. A Te elgondolásod tökéletes, de milyen lemezt kellene választani, amire nyugodtan lehet felhúzni a falakat, ami nem rozsdásodik, több tized évnyi után sem? Maga a tervezés és a kivitelezés is irtózatosan sokba kerülne. S, akik ezeket a vályog- és vegyes falazatú házakat megvásároltuk, mi nem arról vagyunk ismeretesek, hogy felvet minket a pénz. Természetesen vannak olyan emberek, akik, mint Tihanyban is több millióért felvásárolták a valóban belül luxus, kívül takaros és veretesen szép, nádfeledes házakat. Van min agyalni, ez nem vitás. Egészséget, sikert és lendületet kívánok mindehhez!
@Amper712
@Amper712 2 жыл бұрын
Amit te elmondasz képviselsz az hogy a modern világban hogy őrizzük meg a gyökereinket ez egyszerűen csodálatos nem tudom hogy gondoltál e rá de azt hiszem hogy neked is jól állna mondjuk egy gyerektábor ahol megismertetni a gyerekeket A vályogházak kal A természetes alapanyagokkal. Talán a jövő nemzedék nem termel neki ennyi hozzá nem értő vályog romboló "szakembert"
6+1 étel, ami a Májat gyorsan tisztítja
14:50
Ujhelyi Szabolcs Zoárd
Рет қаралды 103 М.
Hogy hat ránk a közösségi média???
8:58
Georg Spöttle
Рет қаралды 7 М.
Orbán Viktor végre megszólalt Rogán Antal kitiltási ügyében
16:27
ATV Magyarország
Рет қаралды 69 М.
Gyimesfelsőloki tájház
16:55
Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Рет қаралды 2,7 М.
Élet egy konténerházban // 5 év tapasztalatai
18:12
Csorba Dániel
Рет қаралды 425 М.
Po čemu je posebna etno-kuća u selu Svetozar Miletić?
7:10
Radio-televizija Vojvodine
Рет қаралды 967
The process of making a $10,000 table from rotten wood. Resin Wood Master.
16:46
Everything you know
Рет қаралды 4,5 МЛН
Megtanultam TÖKÉLETES KOVÁSZOS KENYERET  SÜTNI! (200 forintból)
21:46
Énlaki tájház
19:13
Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Рет қаралды 1 М.