Zgadzam się z Tobą w 100%! Jestem młodym rolnikiem, ojciec przepisuje mi 10ha ziemi i chcę dokupić 5ha. Biorę młodego rolnika na wkład własny i reszta na kredyt preferencyjny na 15 lat. Koszty kredytu na rok wychodzą 30tyś zł. Przy założeniu, że z ha zarabiam rocznie 3000zł (to bardzo optymistyczny scenariusz) muszę poświęcić 10ha z moich 15ha na spłatę kredytu. Ogólny czas amortyzacji tych 5ha wynosi teoretycznie 45lat. Dopiero moi wnukowie będą zarabiać na tej ziemi, a mam 21lat :/
@michailszalony2 сағат бұрын
Inwetycja na 20 lat to słaby wynik ekonomiczny. Dlatego ja pierdziele i zamiast pola kupuje maszyny i w usługi idę… 10-15ha życia mi nie uratuje a za te 1,5 bańki to już można kupić czy to kombajn czy koparkę, nawet ciężarówkę i kasa praktycznie co miesiąc i to większa niż z tego pola raz w roku… Ps: uwielbiam robić w polu, ale pieniądze też są ważne…
@szymondrazekСағат бұрын
Jak ja się cieszę że 15ha u mnie kosztuje ok 750tys a nie 1.5mln
@mocnyfull173 минут бұрын
@@szymondrazek a co to zmienia ? Kiedy Ci sie to odrobi? za 100lat?
@wingedfarm336641 минут бұрын
Masz 100% rację tak to się powinno liczyć, koszt zakupu czy dzierżawy doliczamy do konkretnej działki której te koszty dotyczą inaczej sami siebie oszukujemy. To też zmusza nas do optymalizacji kosztów i doboru upraw w taki sposób by przy obecnej koniunkturze ta dokładka była jak najmniejsza. Zakup gruntów to inwestycja dla przyszłych pokoleń to tak samo jakbyś posadził las Ty sadzisz, Twój wnuk będzie otwierał tartak. Dzierżawy też należy w ten sposób rozpatrywać by przynajmniej w całym cyklu zmianowania bilans był dodatni wiadomo że jeden rok może być z różnych przyczyn słabszy ale w całym okresie dzierżawy to Ty masz mieć większy dochód a nie wydzierżawiający.
@allexkosmowski4 сағат бұрын
Rolnictwo staje się bardziej hobby niż biznesem podstawowym, osobiście uprawiam jagodowe i każdy rok to ruletka. Obecnie inwestycja wolna od ryzyka to 5-6% rocznie min., podejmując ryzyko oczekuje się na 10-20% zwrotu rocznie a jak to jest w rolnictwie każdy widzi, zostaną jedynie pasjonaci. Pozdr.
@rolnikamator45376 сағат бұрын
Co do straty na dzierżawie to skoro działki były w pakiecie zysk należy rozliczyć z całego pakietu Jeżeli chodzi o zakup i wieloletnie spłacanie kredytu za działkę która generuje rokrocznie straty to słabo to wygląda bo zakładając że kwota za hektar wyjdzie 100 tyś to doliczając stratę ok 2-3 tyś rocznie mamy kolejne 40-60 tyś 😮 Czyli jaka to inwestycja 🤷
@eksplozja24064 сағат бұрын
co do dzierżaw się zgadzam, ale skąd wiemy ile ta ziemia będzie warta za 20 lat? skoro kupował po około 60 a założmy teraz po 2 czy 3 latach u nich za ha cena dochodzi do 80 to teoretycznie za kolejne 3-5lat bedzie normalnie po 100 i jeśli ktoś chciał bedzie kupić na kredyt to bedzie go już kosztować powiedzmy 150, a w jego przypadku za te 20lat jak wyjdzie po 100 a ziemia będzie warta około 200 to też inna sytuacja. ziemi nie przybywa to jest chyba kluczowe w takich zakupach gdyby nie kupił, a kupiłby ktoś inny to prawdopodobnie ta ziemia nie byłaby do wzięcia już nigdy.
@kostkakreo2 сағат бұрын
Ale to się nie dodaje, po prostu przez te lata musi spłacić ziemię i tyle, to nie jest tak że kupujesz za 100 i liczysz że co roku tracisz na tym kolejne 2-3k bo nic nie zarabiasz tylko spłacasz te 100k. Przecież w każdym biznesie wpierw musisz włożyć pieniądze lub prace żeby potem zyskać, ciężarówkę kupujesz, część zysku oddajesz a reszta idzie na konto, potem po spłacie tej ciężarówki zwiększasz z niej zysk i możesz inwestować dalej w kolejną. Mało masz inwestycji które tak szybko się zwracają z tak małą ilością pracy.
@joepyra32 минут бұрын
a co sadzisz o badaniu kompeksu sorcyjnego gleby? wykonujesz takie badania? :)
@KulaXT28 минут бұрын
Tak, kombinuje i w tym temacie
@Piotr-z5j8 минут бұрын
Dzierżawy, dzierżawy... narzekania straty, nie oplaca sie, ale o hektar beda sie bili aby wiecej aby sie nachapac, do grobu sie nic nie wezmie. Pozdrawiam.
@KulaXT5 минут бұрын
Kto się bije?
@przemek_135 сағат бұрын
Kupując ziemię zwiększasz majatek gospodarstwa. W przypadku kredytu twoim kosztem są odsetki. Część kapitałowa stanowi wartość dzialki, a wiec twojego majątku (w pewnym uproszczeniu).
@sharp8702Сағат бұрын
Według mnie, tak by należało podchodzić do tematu. Wtedy zastanawiając się nad rentownościa inwestycji zadać sobie pytanie czy zarobie na koszty kredytu (odsetki i wszystko dookoła oprócz kapitału). Ja traktuję zakup ziemii jako " aktywną " lokatę na której sam dodatkowo zarabiasz mniej czy więcej swoją pracą. Zakładając lokatę w banku dajmy na to na 5% netto rocznie nie podchodzimy do tematu w ten sposób że za 20 lat wyjdę na 0 I dopiero zacznę zarabiać. Stąd też biorą się ceny ziemii. Ludzie którzy płacą za ha jak mówicie po 100 czy 120 kpln w większości przypadków nie są idiotami którzy wypruja z siebie flaki aby przebić sasiada tylko poprostu to jest dla nich tyle warte.
@1MCfocus14 сағат бұрын
Każdy liczy co potrzebuje. Dla jednego liczy się ogół, dla drugiego szczegół. Podsumowując - ogólnie do przodu, ale ze szczególnymi wtopami
@pancerz782 сағат бұрын
Liczysz licz na Siebie 😉🍻
@marcinw6900Сағат бұрын
A dlaczego liczysz rentowność zakupu ziemi według długości okresu spłaty kredytu? Pytanie jaki jest okresu zwrotu z inwestycji? Jaka jest stopa zwrotu z inwestycji? Jaka jest wartość inwestycji po spłacie zadłużenia? Itd, itd. Moim skromnym zdaniem, liczenie jest niewłaściwe.
@kd3216 сағат бұрын
Dziwi mnie ze ludzie nie rozumieją tej sytuacji, no kupione pole nie zarobilo na koszta i jest minus proste, ale często ludzie na etacie nie rozumieją takich rzeczy, tam największy koszt to dojazd do pracy a w przedsiębiorstwie jest ich masa, myślę że każdy kto kupuje pole musi brać pod uwagę że ono nie zarobi na koszta, chyba że ktoś robi mega duży wkład własny i rozłoży to na wiele lat. Po budujesz chlewnie no to też musisz mieć inne przychody żeby w razie W mieć skąd dołożyć bo raz zarobisz raz duży minus a raz asf i możesz nie dostać złotówki.
@Marek-x9y5 сағат бұрын
Brawo.
@TomekŻyczliwy56 минут бұрын
Zawsze lubiłem Cię oglądać ,ale uważam że zakup ziemi finalnie po 100 tys to przegięcie ,sam MIAŁEM kredyty i nie mogłem czasami patrzeć w rubrykę odsetki,Kula harujesz w tym momencie na bank zrozum to wreszcie ,i to bzdura co ludzie piszą a bo ma 4 synów, finalnie to jeden z nich to będzie jeszcze spłacał, osobiście przy tylu dzieciach zainwestowałbym w mieszkania gdzie masz zwrot co miesiąc i za 10 lat mieszkanie Twoje i przekazujesz synowi, podsumowując to trochę wyszło zastaw się a postaw ,pozdro
@Albert-xe7hv45 минут бұрын
Filozofia mnie straszy. Następcy zostają z kredytami, ale oni nie chcą być rolnikami i uprawiać ziemi i co wtedy?
@wingedfarm336640 минут бұрын
spieniężą kapitał i się podzielą żadna strata
@KulaXT13 минут бұрын
Żebyś Ty chociaż raz obejrzał ze zrozumieniem to by chyba święto było. Przecież powiedziałem że ja będę spłacał kredyt nie następcy.
@DeJwid3236 сағат бұрын
Moim zdaniem dobrze sobie to liczysz bo wszystko musi być rentowne. Jeżeli ktoś chce czekać aż ceny spadną niech sobie czeka, jeżeli ktoś ma pieniądze albo zdolność kredytową i ma okazję dokupić sobie ziemi to i tak ją kupi i przez najbliższe kilkadziesiąt nie bedziesz mial mozliwosci rozwoju. Kolejne lata ci wyjdą na minus zawsze będziesz mógł sprzedać. Dzieci masz coraz więcej gdy przyjdzie do podziału gospodarstwa przynajmniej będziesz miał czym dzielić. Każdy jest panem swojego zycia i samemu podejmuje drcyzje. Duża część ludzi boi się brać kredyty i czeka aż wszystko będzie tańsze minie 60 80 lat i nadal zostają na wynajętym mieszkaniu i nic wiecej nie maja. A może za kolejne 10 lat hektary na działki budowlane bo masz ładne tereny i zbudujesz sobie osiedle. Masz okazję bierzesz i się rozwijasz. Z
@Tomaszewski46 сағат бұрын
Podzielenie całego areału na każde dziecko to chyba jest najgorsza opcja ...
@DeJwid3236 сағат бұрын
@@Tomaszewski4 To fakt. Ale nigdy nie wiesz jak życie się potoczy. Może chłopaki będą mieć smykałkę do rolnictwa i będą ciągnąć to wszystko jak np u szoka gdzie gospodarstwo jest pokoleniowe i wszyscy pracują na nim na jednych sprzętach. Ludzie się boją kredytów bo to pętla na szyję. Ale bez tego tkwisz w jednym miejscu i cały czas sobie marzysz. Kto był biedny i boi się ryzykować zostanie w tym samym miejscu, a inni będą korzystać z tego.
@jarmot66 сағат бұрын
Jeśli mu się chce to niech się rozwija , jak kiedyś też tak robiłem.😁😁🤫 Co do sprzedaży czy lokowania kapitału , to tak masz rację zawsze możesz sprzedać , pytanie tylko za ile. W mojej okolicy jest gospodarstwo które od kilku lat się wyprzedaje i tak kilka lat temu grunty szły na pniu od 70do 90 k . Teraz od pół roku próbują sprzedać najlepsze grunty w gospodarstwie za 100 i właśnie wycofał się trzeci kupiec. A myślę że będzie tylko gorzej. Podobnie w nieruchomościach , ofert przybywa , klientów ubywa , a ceny jadą w dół . Jak chcesz naprawdę coś sprzedać to 2/3 ceny to maks. Identyczna sytuacja z maszynami. Kula sprzedał 6620 bo wystawił za rozsądną cenę z ,, negocjacja,, . Dwa lata temu oglądałem identyczny za 225 i w tej cenie poszedł.😳😳🤫
@DeJwid3235 сағат бұрын
@@jarmot6zgadza się z tobą że ubywa chętnych na zakup wszystkiego. Gdybyś chciał teraz startować z gospodarstwem i stać przed zakupem areału jak i maszyn nie masz o czym marzyć. Więc mogą się rozwijać tylko duży rolnicy którzy już coś posiadają . Jedynym z rozsądnych rozwiązań żeby ceny przestały szaleć jest po zabieranie wszystkich dofinansowań, dopłat i generalnie całego rozdawnictwa, oraz ustabilizowanie rynku z cenami. Bo niestety wszystkie dofinansowania które możesz dostać psują rynek i bogacą się tylko najbogatsi.
@jaro91264 сағат бұрын
Moim zdaniem tytuł jak najbardziej trafiony Twoje myślenie i rozbijanie wszystkiego na poszczególne działki to według mnie jedyny właściwy sposób To tak jak w każdej firmie liczy się poszczególne odziały firmy i szczeble liczy rentowność osobno jak coś tylko traci to się to albo przekwalifikuje albo stara się coś zrobić aby to stało się rentowne jeśli nie to się dany oddział zamyka i tyle Trzymaj tak dalej to ty masz na tym zarobić i robisz to po swojemu a ci co najbardziej się sprzeczają to pewnie sami mało mają albo nie widzą ile u nich pieniędzy w błoto idzie
@konradchmiel98996 сағат бұрын
Na gospodarstwie nie ma nigdy luznej kasy. 😉 Zawsze znajdzie wydatek jak nie ziemia to ciagnik a to sprzęt a to remont budynkow i tak wkoło.
@hubertgogol45107 сағат бұрын
4:41 witam dawno się nie odzywałem dobrze mówisz ale dla tych z poza rolnictwa dodaj koszta amortyzacji maszyn i swą pracę bo większość czarnej masy widzi tylko nasze zyski jakby cała reszta kosztów nie istniała zerknij jak guz policzył dochód rolnika np na 5_6 klasie ziemi pozdrawiam
@emiliio1Сағат бұрын
Co do cen dzierżaw prosze sobie wyobrazić że w średniowieczu nie na naszych terenach ale we Włoszech dzierżawa była zupełnie inna. Pan wydzierżawiając ziemię chłopu zabierał część uzyskanego plonu a nie jak dzisiaj chcę tyle i tyle i koniec. Wiec było to bardziej normalne. Ot taka ciekawostka historyczna.
@rsrs89755 сағат бұрын
Zakup ziemi to decyzja dobrowolna - kupując na kredyt trzeba mieć odpowiedni dochód, żeby ją spłacić w całości w okresie kredytowania (czyli dochód też z pozostałych hektarów) - wtedy można stwierdzić, że Cię stać na taką inwestycję, a z tego wynika, że dla zwiększenia areału zadłużasz kolejne pokolenie, które bezwarunkowo zostanie obarczone tym obciążeniem Błędem jest twierdzić, że kupiona ziemia to strata, bo spłacając kredyt zwiekszasz wartość swojego majątku, a ziemia w tym czasie częściowo się spłaca przynosząc jakiś tam dochód z jej użytkowania, więc roczny dochód z całego gospodarstwa można liczyć na różne sposoby, na pewno ziemia sama z siebie się nie spłaci bo to inwestycja długofalowa - mógłbyś dalej gospodarować na swoim areale i liczyć dochód tylko z tego, a zakupioną ziemie i kredyt który się spłaca traktować jako zysk
@KulaXT5 сағат бұрын
Nigdy nie mówiłem że zakup ziemi to strata, tylko że w momencie spłacania kredytu dane działki nie przynoszą dochodu a dodatkowo obciążają pozostały areał.
@rsrs89754 сағат бұрын
@KulaXT odniosłem się po prostu do tytułu poprzedniego filmu - trafniejsze byłoby stwierdzenie "zainwestowałem 150tys." albo coś w tym stylu, ogólnie masz dość duże gospodarstwo jak na polskie realia i możesz sobie pozwolić na dokupienie ziemi, bo dochody jakie osiągasz pozwolą Ci na spłatę kredytu - pewnie dużo wcześniej, chyba, że dokupisz kolejne działki Z tym, że tak jak piszesz zyski z tego zakupu będą dopiero w odległym czasie, po spłaceniu zobowiązań, a to tak jakbyś lokował swoje pieniądze - wspomagając się przy tym kredytem - to chyba jedyna opcja, bo taką ilością gotówki mało kto dysponuje, w efekcie tworząc na prawdę rozwojowe gospodarstwo
@marcingardias89136 сағат бұрын
Ziemia rolna w gospodarstwie rolnym nie podlega amortyzacji, ponieważ jej wartość nie ulega zużyciu w trakcie użytkowania, co jest podstawowym warunkiem amortyzacji. Oto główne powody: 1. Brak fizycznego lub ekonomicznego zużycia Ziemia, w przeciwieństwie do budynków czy maszyn, nie traci swojej wartości w wyniku eksploatacji. Wręcz przeciwnie, jej wartość może wzrastać, np. w wyniku zmian rynkowych czy inwestycji w infrastrukturę rolną. 2. Przepisy podatkowe Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi (np. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych), ziemia jest wyłączona z katalogu środków trwałych podlegających amortyzacji. Dotyczy to zarówno gruntów rolnych, jak i innych gruntów. 3. Charakter zasobu Ziemia jest zasobem odnawialnym i trwałym. W gospodarstwie rolnym może być użytkowana przez wiele lat bez utraty jej podstawowych właściwości użytkowych, o ile jest
@KulaXT6 сағат бұрын
Nie powiedziałem że na ziemię trzeba liczyć amortyzację,
@michailszalony2 сағат бұрын
W rolnictwie słowo „zamortyzować” oznacza to że dana inwestycja jest rentowna, spłaci się sama, zarobi na inwestora i na nową maszynę, a że ulegnie zużyciu. To to nie ma związku z definicjami podatkowymi.
@marcingardias8913Сағат бұрын
@@KulaXT tak wiem, ale chcialem tylko wytlumaczyc wszystkim z czego to wynika ze mamy amortyzacje budynkow ale nie mamy amortyzacji ziemi
@piotrekg.61642 сағат бұрын
Ja jestem kolejny sezon na - i nie marudzę tylko do trzech razy sztuka 😊 Pozdrawiam
@mocnyfull17Минут бұрын
w takim razie z czego zyjesz?
@MDollarFarm6 сағат бұрын
Rozumiem że chciałeś pokazać że w jakiś sposób nierokujące działki nie opłaca się uprawiać (drogie dzierżawy, słabe zaniedbane gleby itp)? Tylko teraz pytanie czemu jak są przetargi na takie ziemie ludzie się o nie wręcz biją i dają jakieś abstrakcyjne kwoty za dzierżawę? Uważam że ziemie klasy 4-6 nie warto kupować żeby na niej pracować (chyba ze tak jak mówiłeś mając full pieniędzy zrobić sobie z niej lokatę).
@michadm5106 сағат бұрын
U mnie w okolicy innej nie ma a ceny od 70 w górę
@Chiro3C65 сағат бұрын
Żeby na IVa I gorszych zarobić trzeba posiadać wiedzę i myśleć ;)
@jarmot65 сағат бұрын
@@Chiro3C6 Masz rację , ja tak robię i w tym roku 2-3 tyś. z ha . Plonami nie będę się chwalił , bo ich nie było.🤫🤫😉
@Chiro3C65 сағат бұрын
@@jarmot6 u mnie w tym roku zyski marne, ale jak już napisałem pod innym komentarzem wyszło 85zlotych na godzinę pracy więc płakać nie ma po co. Zaś odnośnie klas ziemi - mam działkę 1,5ha klasy IIIa. Co bym tam nie zrobił to zawsze jest ponad 7 ton pszenicy z hektara. I w sumie dlatego z całym szacunkiem, ale rady Pana Gryna odnośnie uprawy gleby mnie za bardzo nie ruszają bo on ma tylko lepsze pola niż moja marna IIIa
@jarmot64 сағат бұрын
@Chiro3C6 Za tyle to ja tyłka z miejsca nie ruszył i to na poważnie . Jedyne co mnie interesuje to zysk z ha , a to ile i czy w ogóle zbieram nie jest ważne. 😁😁🙄 Ten rok wielu zweryfikował , zwłaszcza który myślą że jak dużo zainwestuja i dużo zbiorą to dużo zarobią.😳😳😉
@darwroblewski58505 сағат бұрын
Dom za gotówkę ziemia w kredyt?
@krzychu73896 сағат бұрын
U nas na okolicy Sieradza w jeden rekordzista zapłacił 250 tys za hektar ale to badylarz i on na kapiscie czy innych pietruszkach w rok z tej ziemi ma 80 koła
@subskrybujeapkujeikomentuj7313 сағат бұрын
Znam rejon godzinę drogi od mnie gdzie ziemia jest tak droga ile sobie zażyczy właściciel i limitu ceny nie ma bo kupieców nie brakuje chodzi o okolice miasteczka Kępno i Mroczeń to jest europejskie zagłębie meblarskie i jednocześnie najbogatsza gmina w Polsce tam jak się wjeżdża autem to czuć pieniądz inwestycje na grubą skalę
@Marek-x9y6 сағат бұрын
😃💪👍 siemano
@MrGrzeja2 сағат бұрын
Według mnie wyliczenia są ok, po prostu trzeba się pogodzić z tym, że ten kawałek będzie długo na minusie. Jak będzie z czego to nadpłacać kredyt, przy 20 latach nawet 50tys kapitału wpłaconego robi sporą różnicę w odsetkach.
@karlotuk4 сағат бұрын
za 150 tys jak ktoś kupuje to nie liczy czy się opłaci, tylko ile bank da kredytu , aby ktoś inny nie kupił ;-)
@ThePiter11115 сағат бұрын
W ogóle daj spokój z tym wyliczaniem kosztów. To ile masz w kieszeni to twoja prywatna sprawa. O sprzęcie, śor czy innym rzeczach można nagrywać ale nie o pieniądzach. Takich gospodarstw jak twoje jest nie wiele a większość co ogląda to zazdrośni bo mają po parę ha I ledwo koniec z końcem wiążą. Dlatego komentarze uszczypliwe głównie od tych osób. Daj na luz bo potem dajesz sprostowania a i tak tego nie zmienisz.
@KulaXT5 сағат бұрын
To nie sprostowanie a rozwinięcie tematu ale może i masz rację
@ThePiter11114 сағат бұрын
@KulaXT jak mowa o kasie to zawsze ciśnienie ludziom rośnie może stąd te wpisy. Jakbyś zarobił za dużo dopiero byłby dym....
@ThePiter11114 сағат бұрын
@KulaXT kiedyś Ojciec kupował ziemię z PGRu a po kupnie nawet nie obsiewał wszystkiego bo połowa zalana, krzaki i nie stać go było żeby kupić na te działki środki do produkcji to mówili na wiosce że się będzie wieszał a dzisiaj jak sobie coś kupi czy zrobi co kolwiek to tekst.. a was to stać tyle ha... tyle że trzeba było 10lat żeby wyjść na prostą. Więc robimy swoje niech sobie każdy gada mi to wisi. Jest rodzina są dzieci jest dla kogo działać.
@KulaXT4 сағат бұрын
A to się zgadza. U nas kiedyś też mówili jak byliśmy dzieciakami że dużo pomagamy rodzicom, a dziś różnie mówią
@top98475 сағат бұрын
zaczynasz odcinek znowu powtarzając to samo , chodzi tylko i wyłącznie o to że podałeś w poprzednim odcinku podsumowanie sezonu , więc podsumuj całość i z tego co mówiłeś bilans całkowity będzie na plus . Co do ziemi jest to inwestycja,tak jak w każdej innej branży się inwestuje , a inwestuje się pod kątem zysku , sama ziemia jest w sobie inwestycją (nie traci na wartości) .ogólnie rolnictwo jest dość specyficzną dziedziną ,ja mówiąc o rentowności przyjmuje min. 3 lata (produkcja roślinna) i to jest baza do podejmowania decyzji o inwestycjach. wiem co mówię bo zaczynałem od zera 20 lat temu, bez ojcowizny .pozdrawiam i powodzenia życzę
@KulaXT5 сағат бұрын
Pozwól że będę podsumowywał sezon po swojemu, czyli każdą uprawę i działkę indywidualnie. Też oceniam dochodowość czy też opłacalność pod kątem wielolecia.
@top9847Сағат бұрын
@@KulaXT niczego tobie nie zabraniałem , czytaj ze zrozumieniem co napisałem. .Jeśli to takie mało istotne to nie wiem czemu się tak prostujesz przy tym .
@KulaXT12 минут бұрын
@@top9847 bo dziwi mnie brak zrozumienia. Wydaje mi się że wszystko dokładnie wytłumaczyłem.
@grryciak49713 сағат бұрын
Miałem w tym roku podobna sytuacje z jęczmieniem ozimym na dzierżawach klapa 2 tony z ha 30 tys w plecy 😢
@patrykjasinski325 сағат бұрын
Na twoim przykładzie... to jest grubo bo myślisz o świniach...... . Powiedz mi tak jeśli mój Dziadek tylko dawał nawóz granulowany itd to jego działka 6.80 hektara jest warta bo afera że mój Wujek chce za tanio kupić pole..... . 4 lata już uprawia i nic nie gadał bo to tragedia.... . Ojciec mówił że było Dziadkowi szkoda na wapno czy to... Obornik na innej części działki wzniesienia i kilka dni nie orał...... . Tato mówił że to masakra i nikt nie chciał kosić Zbóż
@dawidfrymarski56995 сағат бұрын
A po polsku?😊
@FARMERSONagro28 минут бұрын
Kupno ziemi przy tych cenach co mówisz, przy produkcji zbóż to strzał w kolano
@dzony66305 сағат бұрын
Mieszkamy w regionie gdzie ziemia przekroczyła 180k/ ha . Dramat
@jarmot65 сағат бұрын
@@dzony6630 Podlaskie. To inny stan umysłu.😁😁😉
@dzony66303 сағат бұрын
@@jarmot6nie podlaskie 😃
@jarmot62 сағат бұрын
@dzony6630 To zapewne Sieradz.👍👍😉 No chyba że po inwestycje.
@dzony66302 сағат бұрын
@@jarmot6 wielkopolskie 😁
@jarmot6Сағат бұрын
@@dzony6630 Czyli zapewne Sieradz , ewentualnie Środa ,lub Tarnowo.😁😁😉 Sieradz , mam na myśli Kalisz w kierunku sieradza
@pawemierzejewski81226 сағат бұрын
Ciągniesz temat, do którego każdy podchodzi indywidualnie, i każdy rozumie inaczej. Coś co dla ciebie ma sens dla innych jest głupotą. I na odwrót. Kwestia pieniędzy zawsze kończy się konfliktem.
@KulaXT5 сағат бұрын
Matematyka jest jedna a z założenia każda inwestycja powinna się sama zwrócić.
@damianbilicki44015 сағат бұрын
Tylko ten kolega od tej koparki to wie że zarobi bo tyle i tyle godzina pracy kosztuje i tyle klient musi zapłacić. A rolnik dostanie tyle ile klient zapłaci . A inwestycja to musi się w 5 lat zwrócić bo inaczej to gówniany interes
@pawemierzejewski81224 сағат бұрын
@@damianbilicki4401 nowa koparka też nie zawsze na siebie zarobi. Czasem cztery inne koparki spłacone będą pracowały na kredyt tej najnowszej. Bo flotę maszyn czy innych urządzeń też trzeba odmładzać. Doskonale wiemy, że nie każda maszyna ma sens ekonomiczny w firmie czy gospodarstwie, ale jest. Jak kolega od koparek by nie inwestował, to w pewnym momencie obudził by się z czterema ostrówkami na placu.
@loqs2193 сағат бұрын
Trzeba pamiętać o jednym. Z perspektywy czasu ha wyniesie 100 tys ale nie wierzę że gdybyś dziś chciał pozbyć się tego ha to byś na tym nie zarobił. A wiadomo lepiej gospodaruje się na swoim niż na dzierżawie… coś o tym wiem😂
@KulaXT3 сағат бұрын
Dziś bym nie zarobił
@krzysztof26803 сағат бұрын
@@KulaXTco jak byś dzisiaj sprzedał to byś nie zarobił na tych hektarach
@dareczek15607 сағат бұрын
Czy ziemia nie straci na wartości nie bądź pewny, różnie już w historii bywało...
@KulaXT7 сағат бұрын
Masz rację i taki obrót sprawy trzeba brać pod uwagę.
@luqahu69327 сағат бұрын
To akurat myślę było by zjawisko pozytywne, bo ponad 100k za hektar to już jest grubo za dużo, w aktualnej sytuacji to dobre 50 lat żeby ta ziemia sama na siebie zarobiła
@weronikakellas76377 сағат бұрын
Realnie ziemia od 3b-4a w stronę lepszych klas nie stanieje. Nie widzę jednak by 5-6 klasy kosztowały tak dalej po 70-100 tysięcy, bo na dobrych klasach można uprawiać wszystko w tym warzywa, a na 5-6 każdy wie. Przyjdzie taki czas, że lasy się posadzi na VI w całej Polsce
@Pablito19967 сағат бұрын
@luqahu6932No tylko że te ceny napędzili rolnicy więc chyba się opłaca 😂
@luqahu69327 сағат бұрын
@@Pablito1996 Nie rolnicy tylko dopłaty bezpośrednie. Kiedyś miało się ziemię i jeśli nie dało się jej w dzierżawę, albo samemu nie uprawiało to jeszcze trzeba było zapłacić spory podatek. Teraz osoba która od 20 lat nie ma gospodarstwa, a w papierach widnieje jako rolnik dostaje kilka stów rocznie za nic, nie ważne czy ta ziemia rodzi i jest uprawiana czy leży se ugorem i to jest największy problem
@BezhektaraСағат бұрын
Ale ziemi się nie kupuje, Ziemię się dzierżawi od natury a i tak później ją tracisz.
@kamiljanda22807 сағат бұрын
I jaki z tego morał? Każdy powinien pooddawać nierentowne dzierżawy i tyle. Jak ludzie klepią po 3000zł za dzierżawę aby tylko mieć więcej. Nawet jak z całego gospodarstwa ludziom wychodzi ale do części dokładają to tego nie widzą. Pytanie z innej beczki. Jutro mi przywożą nowy motor i tak mnie naszło. Kiedyś jeździłeś motorem. Nie masz czasami chęci aby sobie kupić jakiś motor i uderzyć gdzieś w Alpy albo Skandynawię na tydzień aby się trochę pobawić? :D Taki przedwczesny kryzys wieku średniego jak u mnie :D
@KulaXT7 сағат бұрын
Na szczęście nie trzeba kupować żeby gdzieś jechać, są firmy organizujące takie wyjazdy i udostępniające motocykle :) Niech tylko trochę dzieci podrosną k będziemy z Agą zwiedzać świat :)
@agromaciej62596 сағат бұрын
Tak też ja zrobiłem . Trzy lata dokładanie do uprawy , ziemię oddałem. Właściciel więcej miał niż ja. Kicham to, ja nie będę komuś za darmo na polu robił. Na niektórych dzierżawach zostaje 1,5-2 tys. Powoli się zastanawiam, czy jest sens to dzierżawić, bo te 2 tys teraz, to.nie jest to samo 2tys co lata temu.
@danielpeek9766 сағат бұрын
@@agromaciej6259ja już te wszystkie tematy przerobione i się najadłem teraz mogłem wziąć po zmarłym sąsiedzie z dobre 30 ha dzierżawy średnio 5 klasy i tak koło 100 tyś włożył na sezon a że znam te pola jak własne i znam jakie u mnie są warunki atmosferyczne i możliwości plonowania to nie wiadomo jak by liczył to i tak w plecy. To tylko taki jeden przykład a tak po okolicy to takiej ziemi dużo.
@mskotnick6 сағат бұрын
@@agromaciej6259 Jak Ci zostało 2 tys z ha to się ciesz, wielu w tym roku nic nie zarobiło, a nawet dołożyło.
@DeJwid3236 сағат бұрын
@@agromaciej6259dlatego umiesz liczyć i wiesz co Ci się opłaca. To jest loteria. Pieniądz traci na wartości z każdym rokiem. I śmieszy mnie to czekanie wszystkich ludzi na spadające ceny mieszkań czy gruntów. Jestem w Niemczech od 6 lat i tutaj nikt nie czeka i szczeka jak w Polsce że ceny spadną na dół. A nie przepraszam jak wprowadza €€€ to ceny wam wtedy poleca w dół. Teraz masz 100k zł/ h a później będzie 30k €/h. Więc o to może to polskie społeczeństwo czeka właśnie na to
@rolnik256 сағат бұрын
Jak myślisz opłaca się kupić ziemię na kredyt cena 1ha 40 tys ?
@KulaXT6 сағат бұрын
Ja bym kupił za te pieniądze
@jarmot65 сағат бұрын
@@rolnik25 Daje 45 , gdziekolwiek by to było .🤫🤫😁😉
@Adrian-fe4zv5 сағат бұрын
@@KulaXTTo pytanie jest mocno podchwytliwe. Zalezy jaka to jest ziemia. W mojej okolicy sa kawalki gdzie niestety ale sa tak slabe pole ze 3 tony zyta z hektara to juz bardzo dobry wynik (i w przypadku takiego pola to 40 tys to jest przesada, bo realia mojego regionu weryfikuja te pola w taki sposob ze ich nie ma kto kupic za 20 tys). Na takim polu jak by nie liczyl zyskiem jest tylko doplata. A sa tez kawalki gdzie mozna ponad te 7 ton osiagnac, wiec tam przelicznik jest zupelnie inny
@micha83223 сағат бұрын
@@jarmot6 w donbasie:P
@MrGrzeja2 сағат бұрын
@@jarmot6 u mnie niedaleko po 37k za ha, 10 w kawałku nikt nie chce. Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby kupować ziemię po 100k xD
@Marek-x9y5 сағат бұрын
Czyli lepiej kupić ziemię niż ja dzierżawy i od kogoś
@grzegorzpierzchaa57345 сағат бұрын
Tylko czosnek
@bycur67983 сағат бұрын
Kredyt ma racje bytu jak pracuje na nasze konto cały rok , niby ziemia też cały rok pracuje na plon ale zbierasz raz w roku i jak ta ziemia jest słaba to nie dosyć że raz to jeszcze marnie . Np kupujesz koparkę na kredyt i kopiesz na okrągło cały rok , i po każdym miesiącu ma dać ci wypłatę , zarobek i inflacja z amortyzacją się równa i kapitał masz taki sam za kilka lat . Kupując ziemie która jest na górce cenowej na kredyt , ma racje bytu jak się pieniądze walają po konach i nie wiadome gdzie je inwestować , bo np lokata 8 % wydaje się być niska . Brać miliony kredytu żeby kupić kilkadziesiąt hektarów gdzie odsetki przewyższają dochód a nawet przychód z hektara w niespokojnych czasach w których się pomału mówi o odejściu od rolniczych dopłat moim zdanie jest pozbawione sensu , ale nie moja kasa i nie mój problem
@KulaXT3 сағат бұрын
I widzisz jak mądrze napisałeś
@sylwiasylwka7904 сағат бұрын
Porownujesz ziemie do zakupu koparki. To są dwie inne kwestje. Po 20 latach ile bedzie potęcjalnie owa koparka z uwzglednieniem inflacji. A teraz zobacz ile potęcjalnie bedzie warka owa ziemia. Potencjalnie wartość nie bedzie niższa niz w dniu zakupu a wiec kapitał został straciłeś odsetki.
@KulaXT4 сағат бұрын
Mówiłem że tego nie da się porównać 1:1
@sylwiasylwka7904 сағат бұрын
Jeszcze jedno Wliczasz spłatę kapitału za dany ha, wyszło Tobie na minusie. Potencjalnie przez 20lat zawsze będziesz na minusie tym tokiem nie opłaca się kupować bo jestem stratny lepiej ten czas zmarnowany na dany ha spędzić z rodziną. A jak obliczasz kredyt z domu bo on też przez 20 lat będzie na minusie lepiej było nie budować?!
@KulaXT3 сағат бұрын
@@sylwiasylwka790 dom nie jest obciążany kredytem. No ile będzie warta ta ziemia za 20 lat? Żebym coś zarobił musi być warto ponad 100k a żeby mówić o jakimś sensownym interesie który trwa 20 lat to powinna być z 50k/ha droższa niż mnie kosztowała.
@danielbednarek56152 сағат бұрын
A jak porównamy mieszkanie to jak będzie ?😀
@michailszalony2 сағат бұрын
Tylko jak to policzyć, powiedzmy ziemia za 20 lat będzie warta te 100tys, ale jak przez 20 lat będziesz do niej dokładał ( bo mało prawdopodobne jest że pole będzie się samo spłacać) to jak to rozliczyć??? Fakt zostanie pole, ale nie ma żadnej gwarancji że z takim podejściem „ globalistów” ( czy cholera wie kogo ) że będzie cokolwiek warta - czytaj ile ktoś będzie chciał za nią zapłacić???
@rafalbugi76205 сағат бұрын
Dobrze to liczysz. Tylk przy obecnych cenach ziemi i dzierzaw. Z tych wyliczen wychodzi ze trzeba by bylo stac w miescu bo sie nie oplaca powiekszac. Wiec zamiast liczyc sie lucytuja. Ostatnia ziemie kupilem 2 lata temu po 60 tys. W tamtym roku byla licytacja komornicza 40 ha 3-4 klasa. Wylicytowali ja po 100tys. Obecnie kazdy sprzedajacy chce po 100 tys i co najlepsze ta ziemia znika w momencie. Jak dla mnie to z lekka chore. Tylko ze tej ziemi nie kupuja juz rolnicy, tylko przedsiebiorcy majacy gotowke z innych zrodel.
@KrzysztofSndiwbdjeb6 сағат бұрын
Ja nie rozumiem jak ludzie mogąc dawać dzierżawy po 3,200- 4 tys w mojej okolicy gdzie też ziemia około 4 klasa ,maskara bo ciągle mają mało ha
@jarmot65 сағат бұрын
@@KrzysztofSndiwbdjeb To się ciesz jak masz jakieś grunty to im dawaj , umowa długoterminowa z wypowiedzeniem płatnym do końca okresu i jedź na wakacje.😁😁🤫
@KrzysztofSndiwbdjeb4 сағат бұрын
@@jarmot6 ha nowy niby spoko , ale to by musiało mieć sporo tych ha , a lubimy i pasja obrabiać ziemię, tyle że to teraz mało opłacalne
@jarmot64 сағат бұрын
@@KrzysztofSndiwbdjeb To podobne jak u mnie , tylko pamiętaj nie tarć wszystkich pieniędzy na pasję do rolnictwa , bo są przyjemniejsze sposoby by je stracić.😁😁🤫😉
@KrzysztofSndiwbdjeb3 сағат бұрын
@@jarmot6 ale nigdy człowiek nie wie jak plon i cena
@jarmot63 сағат бұрын
@@KrzysztofSndiwbdjeb A da ci ktoś 4000 k do ręki za nic nie robienie? Ja nie wiem nawet po ile zboża , nawozy czy śor.
@elespe81676 сағат бұрын
Chłop i racjonalne myślenie nie zawsze idą w parze.
@pawelszymkowiak14356 сағат бұрын
Dobrze liczysz. Jak każda firma - rozlicza zysk z produktu, zysk z danej fabryki. Ziemia to inwestycja - tak jak Fabryka jest inwestycją. Błedem jest nie wliczanie w koszt. Dobrze liczysz!
@jarmot65 сағат бұрын
@@pawelszymkowiak1435 Ja też tak ładnie liczę i z rolnictwem mam coraz mniej wspólnego.😨😥😰😁
@grzegorzwalecki67606 сағат бұрын
I wszystko na temat, brawo.
@danielpeek9766 сағат бұрын
Obecnie coś tam mówią że mają zmienić w tym prawem do budowy i ziemi to zaraz się okaże że ziemia straci na wartości. U mnie już działki budowlane potaniały i to mocno. No co innego wioskę dalej pod przebudowę drogi wojewódzkiej nr 221 ludzie dostają po 60 zł za metr kwadratowy jeden dostanie 1 milion złotych za to co mu wezmą.
@mateusz_j6 сағат бұрын
Żyje się tu i teraz a nie za 30 lat. Kupowanie ziemi która się tyle czasu splaca to już hooby lub durnota? 🤔
@micha83223 сағат бұрын
jak ma sie synow i jest sie z tym zwiazany to widzi sie w tym sens. ludzie w dzisiejszych cvzasach juz sie dorobili i musza na cos wydac. wiec kupuja ziemie a ze ona kosztuje ile kosztuje to dlatego ze zamoznosc obywateli sporo wzrosla. a co ma trzymac w banku? 100 tys w banku na powiedzmy 5 procent to po 10 latach masz 150 tys. 10 lat temu za 100 tys mogles kupic z 3 ha. teraz te 3 ha kosztuyja 300 tys. i jeszce w miedzyczasie cos mozna bylo na niej zarobic. oczywisice to tak ogolnikowo
@mateusz_j2 сағат бұрын
@micha8322 ogólnikowo jak byk 😉 pakowane są pieniądze często te które polepszyły by życie aktualne.. Duża większość rolników nie ma pojęcia o poziomie życia obywateli lepiej zarabiających. Nie bronie zostawiać majątku ale trochę reali życie jest jedno a nie jeden bamber majątek 10mln a w podartych ciuchach chodzi a i flaszkę często brak.. Myśląc o biznesie zobacz flotę tirów za 10mln, kawalerek czy innych biznesów i w jakim miejscu jesteś :) problemem cen ziemi jest ciemnota chłopów nic innego ale to tylko (moja opinia). Życie i giełda są nieprzewidywalne. Życie w bańce że za 20 lat na pewno grunt rolny będzie droższy albo raczej wartość nabywcza będzie miał większą to trochę wystawienie się na spore ryzyko.
@micha83222 сағат бұрын
@@mateusz_j ziemia moze nei bedzie drozsza ..ale wartosc pieniadza napewno bedzie dzuo mniejsza! mozesz rolnikow odciemnych wyzywac.ale dlatego zajmuja sie rola bo powiedzmy znaja sie na tym. a inwestowewwanie w kawalerki tiry itp?? ponioslo cie .tamtym tez tzreba sie zajmowac i znac sie na tym czuc to bo inaczej kase sie utopi i tam. jak to mowia wszedzie dobrtze gdzie nas nie ma.
@mateusz_jСағат бұрын
@micha8322 nie mam celu obrażać sam jestem chłopem. 😉 Żyj żyj żyj, jak chcesz oczywiście
@wielkibrat65826 сағат бұрын
Dobrze ze nie masz warzywnikow w okolicy oni bija ceny w górę czy to za dzierżawę po6tys a jak kupuja bija tak by byla ich.. nie ma ograniczen a z 10-15 lat temu po 100tys zl placili juz.. a no kazdy musi madrze liczyć..
@jarmot65 сағат бұрын
@@wielkibrat6582 Ja bym się cieszył 200*6000 , to sobie policz ile to za nic nie robienie. Nowa chata u Kuli co roku.🤭🤭🤫😉
@Chiro3C65 сағат бұрын
Za ciężka ziemia na warzywa więc może spać spokojnie hehe
@jarmot65 сағат бұрын
@@Chiro3C6 W nie dalekiej okolicy mają cięższe i tak każdy ogródek po fundamenty zaorany , nawet tereny zalewowe obsiane i obsadzone.🤫🤫😉
@Chiro3C65 сағат бұрын
@@jarmot6 podwórko moich rodziców jest zlokalizowane na glinie. Koło domu jest ogródek warzywny, ale warzywa lipnie rosną więc moja mama wyniosła się 100 metrów dalej czyli "za stodołę" gdzie ziemia jest dużo luźniejsza i marchew, kalafior, brokuł, pietruszka, kapusta itd plonują ponad 2x lepiej
@jarmot64 сағат бұрын
@@Chiro3C6 Głównie marchew pietruszka , buraczek i trochę kapuchy. Plony takie że czasami za darmo rozdawaja , tylko trzeba samemu zebrać.🙄🙃😥
@pawelszymkowiak14356 сағат бұрын
4:13 ziemia to Fabryka - jak każda fabryka musi być amortyzowana.
@przemek_135 сағат бұрын
Ziemia to nie fabryka. Nie ma przedsiębiorstw, które swoją produkcję opierają na ziemii. W tym tkwi orginalność działalności rolniczej, którą cechuje trój-czynnikowy charakter produkcji rolnej (praca - kapitał - ziemia) z silnym wpływem warunków pogodowych.
@pawelszymkowiak14355 сағат бұрын
@przemek_13 produkcja rolna - to produkcja - od szacunku do gleby zależy jakość - użyłem uproszczenia - Ziemia = Fabryka żeby uwidocznić problem braku wilczanua kosztu zakupu ziemi w koszt uprawy. Zbyt wielu ludzi naskoczyło na kule - że wlicza koszt kredytu.
@przemek_135 сағат бұрын
@@pawelszymkowiak1435 to, że wlicza to dobrze. Niepotrzebnie jednak obciąża kosztem kredytu konkretne działki. Zakup ziemi to osobny punkt bilansu w dziale inwestycje i powinien obciążać symetrycznie całe gospodarstwo.