Serio - powinni ten materiał puścić we wszystkich telewizjach w Polsce - i dać maksymalny zasięg. Mam się już dawno wydaje, że Niemcy są jedne. Dobrze tu pokazano jak to mylne.
@jacekl.56513 ай бұрын
Tak, bardzo ciekawy film. Problem polega jednak na tym, że jakkolwiek wschód jest bardzo prorosyjski i antyamerykański, to zachód wcale nie jest pro amerykański i anty rosyjski. To nie rząd AFD wybudował Nord streamy, to nie rząd AFD próbował razem z Rosją i Francją budować Europę od Lizbony do Władywostoku. Tak naprawdę Niemiecka polityka zagraniczna jest strategicznie prorosyjski, a rząd federalny hoduje AFD jak straszak na resztę świata - no może my chcemy robić interesy z Rosją, ale popatrzcie na faszystów z AFD, oni kochają Putina, jeśli nie my to przyjdą gorsi. A prawda jest taka, że to rząd federalny niecierpliwie przebiera nóżkami żeby jak najszybciej wrócić do interesów z Putinem, bo na taniej energii z Rosji budowana była cała gospodarczą przewaga Niemiec nad reszta Europy. I kanclerz Scholz wcale się nie kryje z tym, że z Rosja trzeba się dogadać zamiast walczyć. Pod tym względem, niczym się nie różni od AFD.
@Rafaelllo233 ай бұрын
Przecież to są propagandowe brednie, które są daleko od prawdy.
@feandil17133 ай бұрын
@@jacekl.5651 Dokładnie. Zresztą ilu Niemców żyje w byłej NRD? 1/6? To zauważalna część społeczeństwa, ale jednak wyraźnie mniejszościowa. Zarówno Bawaria jak i Nadrenia-Westfalia mają samodzielnie większą populację, niż całe byłe NRD. Pewnie zresztą ze względu na tę dysproporcję wschodni Niemcy mają poczucie bycia zmarginalizowanymi…
@jajajaja26063 ай бұрын
Nie wydaje się nam. To jest problem odkąd pamiętam
@jajajaja26063 ай бұрын
@@jacekl.5651o i to jest wyjaśnienie dlaczego ten biedny wschód wierzy w propagandę i liberalne potęgi medialne mogą tylko załamywać rączki, bo nie ma nic, ani dowodów statystycznych ani ekonomicznych które mogliby im zaproponować
@kartykredytowe16423 ай бұрын
Tak jest zawsze, gdy rząd przestaje spełniać oczekiwania wyborców. Ludzie szukają nadziei w radykałach.
@KREX-023 ай бұрын
A czy właściwie skrajna prawica oraz lewica zrobiłaś kiedyś coś dobrego bo nie wydaje mi się
@qPolakq3 ай бұрын
@@KREX-02 chyba skrajna prawica robi właśnie coś dobrego w Argentynie. Historycznie jest to ciężka dyskusja, bo dotyka rozważań- co by było gdyby.
@Sacheess3 ай бұрын
@@KREX-02 ludzie nie myślą tak długoterminowo, w szczególności młodzi, którzy nie znają innych realiów.
@ZdzichaJedziesz3 ай бұрын
Tu raczej ci mądrzejsi i pracowitsi wyjechali na zachód a ci głupsi i leniwsi Niemcy zostali. RoSSyjski komunizm to był bardzo demoralizujący ludzi system. Ich postawa nijak ma się do tradycyjnych protestanckich wartości
@ZdzichaJedziesz3 ай бұрын
@@kartykredytowe1642 żadne skrajności nie są dobre, ani lewackie ani prawackie
@goldbaum52973 ай бұрын
Tak bardzo, jak lubię oglądać szybkie raporty, tak Wasze filmy dokumentalne są chyba najlepsze
@zuzannamarjak71823 ай бұрын
Dzięki za odcinek❤ a tak btw to super że tłumaczycie fragmenty obcojęzyczne na głos bo zazwyczaj słucham odcinków jako podcast i bardzo to ułatwia nadążanie za treścią😊
@van_der_gregАй бұрын
Dokładnie tak! Ja słucham w aucie i podcastów w stylu "co mówi obecnie propaganda Putina" nie słucham nigdy ponieważ 3/4 odcinka to wypowiedzi po rosyjsku z tłumaczeniem w formie napisów i jadąc autem "sorry gregory" ale ten odcinek mogę sobie darować bo nic nie kumam nie czytając tłumaczeń.
@MsLOLA19023 ай бұрын
Pracuję na co dzień z Niemcami z byłego NRD. Bardzo pomocni ludzie. Natomiast znajdzie się też część ludzi (i to z całych Niemiec), którzy będą narzekać, że Polacy zabierają miesjca pracy. Zobaczcie sobie ile firm z Niemiec ma swoje filie w Polsce. VW, MAN itd. Koszta, koszta i jeszcze raz koszta - co prawda my się rozwijamy dzieki inwestycjom zagranicznym, ale ze szkodą wiadomo dla kogo. Natomiast to co muszę powiedzieć, życie przygraniczne między Polakami a Niemcami nie było od wielu, wielu lat tak świetne jak to ma po dziś dzień. Dużo Polaków osiedla się w terenach przygranicznych bo nieruchomości w Niemczech są tańsze, a niektórzy nawet grają w piłkę nożną w ich lokalnych klubach. Bardzo dobrym przykładem są Słubice, które dzięki otwarciu granicy żyje w symbiozie z nadodrzańskim Frankfurtem.
@MsLOLA19023 ай бұрын
Do swojego komentarza dodam też suplement: Zachodnie Niemcy bardzo dużo dotowały wschodnie ziemie jeszcze przed zjednoczeniem, np. sprzedażą produktów z DDR w Quelle itd. zachęcały też nisko oprocentowanymi kredytami, a to do dzisiaj odbija się czkawką w Niemczech. Zamysł był taki, by te oddzielone ziemie nie podupadały, a to, że pewna część szła na czołgi to inna sprawa. NRD praktycznie zbankrutowało i było gotowe oddać się za wszelką cenę (oczywiście gdy juz było po Filipku, bo w 89 roku NRDowska wierchuszka pochwalała chociażby masakrę w Tiananmen), a nastroje na Zachodzie nie były wbrew pozorom jednoznaczne. Mało tego, cenzurowano wiadomości o Pierestrojce, ale że NRDowcy prawie wszędzie (Poza Rugią i Dreznem) oglądali zachodnia telewizję, wyszło jak wyszło. Nawet zespoły muzyczne (poza małymi wyjąkami) pochodzące z RFN miało fory niż kapele z NRD. Wynik wyszedł taki, że Wschód ma lepszą infrastrukturę od Zachodu, a zostali emeryci i inni, którzy jeszcze się ostali w byłym NRD.
@Aye-Aye1363 ай бұрын
@@MsLOLA1902 Na Zachodzie Niemiec wielu życzyłoby sobie, żeby wrócił mur i DM.
@matysmatejmate3 ай бұрын
No i żyją takie polaki w nieświadomości i czekają aż przyjdzie druga Steinbach.
@MsLOLA19023 ай бұрын
@@matysmatejmate uwierz mi, drugiej Steinbach nie będzie. Prawde mówiąc gdyby nie Polacy to te tereny bardzo szybko stałyby się miejscowościami-widmo.
@marekwolski82913 ай бұрын
@@MsLOLA1902 Mogę się tylko pod Twoimi komentarzami podpisać. Ciesze się, że wśród nas są tacy jak Ty. Pozdrawiam
@radoskan3 ай бұрын
Pozdrawiam z Niemiec, bardzo lubię oglądać wasze super materiały i porównywać je z niemieckim publicznym dyskursem.
@ZdzichaJedziesz3 ай бұрын
I jakie wnioski?
@szkworc20083 ай бұрын
@@ZdzichaJedzieszsiedzi w RFN, słyszy tylko o ciapatych atakach
@michalw52463 ай бұрын
Reparacje natychmiast. Nie pozdrawiam.
@ZdzichaJedziesz3 ай бұрын
Michał reparacje to zabrał Stalin. Po reparacje do Putinlandu. Przy okazji wróć do podręczników historii 😁
@piotrbednarski_3 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz Tobie podręczniki też się przydadzą
@rhogal83103 ай бұрын
Bardzo podoba mi się kierunek w którym idzie ten kanał, wydaje mi się że słuchacie próśb i propozycji widzów w komentarzach (przynajmniej tych konstruktywnie sformułowanych). Dobrze że zaczęliście dawać lektorów do wypowiedzi w obcych językach, dzięki czemu można waszych filmów bez problemu słuchać w tle. Czy moglibyście dodać jakieś przypisy w filmie i opisie (lub w jakimś zewnętrznym pliku) tak żeby każdy mógł sobie sprawdzić skąd na przykład wzięliście dane statystyczne? Dużo kanałów realizujących działalność podobną do waszej tak robi, zwiększa to wiarygodność i przejrzystość materiałów oraz ułatwia potencjalne powoływanie się na informacje przez was przekazywane.
3 ай бұрын
Słuchamy i staramy się wdrażać (chociaż czasem są różne ograniczenia) ;) dziękujemy za uwagę, staramy się zazwyczaj dodawać źródła danych na grafikach, ale czasem w natłoku to umyka. Postaramy się tego pilnować!
@viklinq91123 ай бұрын
Sam mieszkam w małym mieście na wschodzie Polski na Mazowszu w Pionkach. I sytuacja jest bardzo podobna do tej w Niemieckim Zeitz. Po upadku komunizmu w moim mieście, czy okolicznym Radomiu, upadły duże pszemysły, a cała okolica od tamtych czasów nieustannie się wyludnia. Duże bezrobocie, i brak lub marne perspektywy. Tu jest dobre miejsce na emeryturę, ponieważ oprócz walorów przyrodniczych i spokoju, jest też stosunkowo niedrogie życie. Ale co za tym idzie ciężko jest też zarobić więcej niż najniższa krajowa. A mentalność ludzi niewiele zmieniła się od czasów PRL, że bez znajomości ciężko tu o lepsze życie.
@Bartek-ek5wi3 ай бұрын
Kozienice pozdrawiają Pionki!
@mariuszg84883 ай бұрын
Ja bym Pionek do wschodu nie zaliczał tylko do centrum Polski - małe urokliwie położone i dobrze skomunikowane dzięki PKP miasto - w Radomiu jestem raz na kilka lat i widzę duże zmiany na plus.
@viklinq91123 ай бұрын
@@mariuszg8488 tak, dobrze skomunikowane, dzięki czemu prościej jest stąd wyjechać. Nie mówię że nic się w tych okolicach nie dzieje. Bo jakieś zmiany zachodzą. Ale w dalszym ciągu bez porównania do tego co było za PRL. Gdzie do Pionek czy Radomia do pracy przyjeżdżali z całej Polski. Teraz statystyki są dość okrutne, bo Pionki i okolice należą do najszybciej wyludniających się miejscowości w Polsce, z ponad 16% bezrobociem.
@viklinq91123 ай бұрын
@@Bartek-ek5wi pozdrawiam 😉
@mariuszg84883 ай бұрын
@@viklinq9112, przez jakiś czas w Warszawie pracowałem z ludźmi, którzy codziennie dojeżdżali do pracy z Pionek - w Radomiu mam wrażenie, że młode pokolenie, które nie chce wyjeżdżać dochodzi do głosu i organizuje się na miejscu - w dobie pracy zdalnej Pionki i okolica mogą odżyć.
@qubafootbag3 ай бұрын
Dzięki jeszcze raz za ten wspaniały film, jakośc materiałów i dokumentów które robicie jest po prostu nie z tej ziemi, aż trudno uwierzyć że w instytucie naukowym są tak zdolni ludzie w dziedzinie tworzenia ciekawych i dobrej jakości filmów
@multiwitaminamagnez3 ай бұрын
Bardzo się cieszę móc poznać tę opowieść. Tym bardziej, kiedy jest tak starannie przygotowana. OSW to taki dobry kanał dokumentalny o silnym zabarwieniu politologicznym.
@datamek3 ай бұрын
Pamietam opowiesc mojego S.P. kolegi Jarka CIechanowskiego " Ciechana" ktory byl na wakacjach jako harcerz-woluntariusz w NRD i uczestniczyl w budowie elektrowni atomowej razem z niemieckimi pionierami. Rano w telewizji lecial serial " Czterej pancerni i pies" w niemieckim dubbingu pod tytulem " Der Fier panzersoldaten und eine Hund" Ciechan zapytal swoich niemieckich kolegow ktorych nasz serial bardzo rajcowal czy nie jest im przykro ogladac filmu gdzie Polacken und Russe bija i wygrywaja nad Die Deutsche.... Odpowiedz brzmiala " Sie sind keine Deutsche, Sie sind die nazisten" Takze tego tyle na temat, kurtyna....🙂
@sami-pl3 ай бұрын
Dobra robota, cenny materiał który moze przybliży podobienstwa i różnice w związku z podziałami
@andreasseemann33253 ай бұрын
PO niemiecku Treuhand to nazwano , PO POlsku / transformacja . To zbliza , czy dzieli ? 🇪🇺👎💩
@monika98043 ай бұрын
Dobrze zrobiony film, dzięki
@spaljaco3 ай бұрын
Szacun OSW, wspaniała robota i rzetelne informacje!
@kacperzimowski46263 ай бұрын
to chyba jakis zart. Ty im dziekujesz za pranie ci mozgu i antagonizowanie ludzi ktorzy sa patriotami.
@Przemyslaw_A3 ай бұрын
Materiał świetny, ale nic nie szkodzi gdyby trwał godzinę, ale rozwinięte były niektóre wątki. Na bazie własnych doświadczeń i zdania kolegów z Niemiec pozwolę sobie rozwinąć niektóre wątki. U nich społeczeństwo jest tak jak u nas zmęczone nieporadnością partii okołocentrowych. Państwo powoli zmierza w kierunku recesji, a nawet juz w niej jest tylko sprytnie manipuluje się statystyką. Niestety ludzie szukają w takiej sytuacji alternatywy, którą są partie o poglądach w różnych kwestiach skrajnych, a nie zawsze Ci ludzie sami są radykałami. Mlodziez natomiast nie oddaje dobrze spektrum społeczeństwa, bo zwykle jest bardziej radykalna, co z wiekiem się zmienia. Co do poparcia migracji to nie trzeba byc radykałem by sie temu sprzeciwiać, tak jak nie trzeba miec choroby serca, by wiedzieć z czym się wiąże. Niemcy czesto nie są przeciwni migracji, nawet ekonomicznej jako takiej, ale są przeciwni przyjmowaniu ludzi z krajów mających niekompatybilną kulturę z ich własną. Swoją drogą czy 10-20% imigrantów to jest mało? Zakladajac, że 1/4 się nie zintegrowała? Stopniowo to bedzie prowadziło do zaniku kultury niemieckiej i tego się ludzie boją. 30 mld euro na politykę migracyjną! Przeciez to jest ponad 150mld złotych, czyli prawie budżet Wojska Polskiego w tym roku, ktory jest rekordowy, a nie na pieniędzy na inne cele. Jak chodzi o ekonomię to ich podskórnie tez boli, że inni sie bogacą i rozwijają, a Niemcy tak niekoniecznie. Widzą, że w Polsce standardem życia dobijamy powoli do ich poziomu, a wielu z nich wolałoby traktować nas jak dawniej, czyli tanią siłę roboczą niższej kategorii. Słuchając calego materiału dochodzę do wniosku, że historia przejęcia wschodu Niemiec to jest motyw przyjmowania państw europy centralno-wschodniej i południowej do UE. Te same motywy dzikiej prywatyzacji i te same intencje, wiec niech sie nie dziwią z powstałej niechęci. Jedyna różnica jest taka, że nam w Polsce pozostał zdrowy rozsądek po kątem ukierunkowania polityki zagranicznej, a u zachodniego sąsiada pojawiła się choroba psychiczna z motywem syndromu sztokholmskiego.
@frozenmadness3 ай бұрын
To nie tylko to. O jednej rzeczy w ogóle nie było mowy: W NRD nie przerobiono od nowa historii czasów komunizmu, tak jak się to stało w Polsce, Czechach i innych byłych Demoludach. Owszem, mają swój odpowiednik IPN, i o tej instytucji trudno powiedzieć coś złego. Ale w powszechnej świadomości całe zło systemu komunistycznego nie istnieje. A NRD była znacznie ostrzejszą dyktaturą niż Polska czy Czechosłowacja. Historię przejęto z Zachodu, razem z programami nauczania. A że RFN również przegrało wojnę, jest tam niewiele negatywnych rzeczy o ZSRR i Rosji. Myślę że to w dużej mierze wyjaśnia, dlaczego są oni tak podatni na rosyjska propagandę.
@MichalNekkro3 ай бұрын
@@frozenmadness No właśnie tak mi przyszło do głowy, co trzeba mieć w bani aby machać rosyjska flagą, kiedy to właśnie ruskie odpowiadają za podział Niemiec i biedę NRD 🤔
@Przemyslaw_A3 ай бұрын
@@frozenmadness, dziękuję za tę wartościową myśl. W sumie muszę o tym więcej poczytać, bo kwestia rozliczenia się z historią jest mi nieznana, a wydaje się bardzo interesująca. W swojej wypowiedzi bazuję głównie na opiniach Niemców, których znam a pochodzą oni z różnych landów, nie tylko tych wschodnich i zwykle w wypowiedziach kondensowali tematy gospodarczo polityczne, ale nigdy nie wspominali o kwestiach historycznych. Może nawet sami o tym dobrze nie wiedzą.
@ChristineBohle3 ай бұрын
@@Przemyslaw_A ja napisałam komentarz na temat rozliczenia z wojną w niemczech zachodnich. Tutaj tylko krótko powtórzę i uzupełnie. Ten temat jest u zachodnioniemieckiej młodzierzy bardzo aktualny i nie bagatelizowany. W szkołach uczą bardzo szczegółowo jak Hitler demokratycznie wybrany swoją władzę umocnił i zjednoczył wszystko w swoich rękach. Tego uczą bardzo dokładnie. Wzbudzić poczucie narodowe i wykreować wroga, czyli niebezpieczeństwo zewnętrzne albo wewnętrzne. Dlatego narazie w zachodnich niemcach AfD nie ma szans
@SK-ki1kq3 ай бұрын
Przecież w Polsce jest w dużej mierze podobnie. Całe sektory gospodarki wykupione i zdominowane przez zagraniczny kapitał. Zagraniczne firmy otwierające swoje odziały na zasadzie outsourcingu na tanią siłę roboczą ze wschodu ze wszystkimi głównymi stanowiskami kierowniczymi zostawionymi u siebie. Wszystkie najlepiej płatane miejsca pracy pozostawione u siebie . W Polsce co najwyżej kadra managerska średniego szczebla i zwykli pracownicy.
@Toobready3 ай бұрын
Tylko my nie mamy porównania z niemal identycznymi "braćmi", i może jest trochę różnic pozaborowych, które mam wrażenie, że są częściowo niwelowane, ale jest to nieporównywalnie mniejsza różnica
@coyote_bergstein_3 ай бұрын
Tutaj też rządzą liberałowie
@ens85023 ай бұрын
Ale u nas w kilku większych miastach udało się stworzyć "gospodarkę" opartą na łatwo transferowanych usługach i w oparciu o nią wyhodować warstwę tzw. Lemingów którzy stanowią podporę obecnego, kompradorskiego systemu społeczno-gospodarczego.
@kowalmarek11433 ай бұрын
@@ens8502polski odpowiednik wyborcy AfD???Poznaje po nowomowie w starym stylu stalinowskim.
@thomasmazur57873 ай бұрын
@@kowalmarek1143 Karta stalinowsko-fasz-ystowska ?? :) Korpo-szczurki pracuja dla zachodnich korporacji bo przeciez polskich brak. Tu zadnych kontrowersji nie ma.
@bartsville69453 ай бұрын
rewelacyjny film!
@pawelsz48253 ай бұрын
Dzieki za porządny material
@Wojciech_Zielinski3 ай бұрын
Kolejny bardzo ciekawy i merytoryczny materiał, Bardzo dziękuję za ten film.
@visa80923 ай бұрын
Ale czekałem na ten film! Super!
@Piotr6863 ай бұрын
Te filmy na tym kanale są super. Oby ich więcej się pojawiało!
@agnieszkazebrowska55673 ай бұрын
Ciekawy film. Dziękuję :)
@PLuyindula3 ай бұрын
Gdzie sie podzialas kochanie? Zawsze bylas w KS
@BennyKuleczka913 ай бұрын
Znakomity materiał 👍
@tokarp3903 ай бұрын
4:31 NRD poziom bezrobocia jak w Polsce po Balcerowiczu . Tylko oni mogli wyjechać na zachód już w 1991 a my dopiero od 2004.
@Adam-w6n7l3 ай бұрын
Wielkie dzięki za odsłanianie prawdy bez histerii, złośliwości o naszych trudnych i problematycznych sąsiadach zza Odry… Jak zwykle profi OSW!👏👏👏
@janantoni36043 ай бұрын
I na koncu sie okazalo ze wiecej wolnosci slowa po za oficjalymi media bylo w tak zwanej Komunie niz jest teraz na tak zwanym Zachodzie. Cenzura jest wszech obecna.
@BeniaminKarandziej3 ай бұрын
Bardzo dobry materiał
@piotrsolarz6993 ай бұрын
Super Odcinek!!! Dużo wyjaśnia! Powinien być puszczany w głównych mediach!!!!!
@terazjango12203 ай бұрын
Dziekuje za materiał. Troszeczke za głośno muzyka. Pozdrawiam
@danutastepien73183 ай бұрын
Dziękuję, świetny kanał.
@admonster113 ай бұрын
Europa musi opracować program masowych deportacji nie Europejczyków
@teodormorawski40223 ай бұрын
Najpierw trzeba zmarginalizować lewactwo i pochodne czyli takich jak ci na tym kanale.
@klaschik56443 ай бұрын
Tylko gdzie ich deportować?
@admonster113 ай бұрын
@@klaschik5644 ultimatum dla ich krajow pochodzenia. I nie zapominac i chinczykach i hindusach.
@Aristosek3 ай бұрын
@@klaschik5644 Do strefy gazy może? I tak zaraz pusta będzie..
@tomaszcz79283 ай бұрын
@@admonster11 Akurat Chińczycy to są ludzie pracowici i nie robiący szkody nikomu.
@azineox96332 ай бұрын
Dziękuję bardzo za odcinek. Makes sense why it looks like this.
@dziczku3 ай бұрын
Jakoś tak się stało, że skupiłem się na waszym podcastowym kanale, a tu ominęły mnie już trzy filmy z kanału głównego. Nadrabiam.
@dotmalec3 ай бұрын
Krótko mówiąc mamy Ruskich ze wschodu i zachodu 😊
@panakap21863 ай бұрын
Well... Duck
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
No nie do końca: u nas też są tego typu ludzie: kwestia taka, że pod tym względem nasza wersja transformacji okazała się bezpieczniejsza. Bo nie przyjechało nam z Zachodu kilkaset tysięcy ludzi i nie przejęło firm, sądów, urzędów, ale robiły to nasze lokalne elity: czy solidarbościowe czy komunistyczne. Dlatego nie ma aż takiego przeciwstawienia my-oni. A i sentyment do PRL u nas jest regularnie podmywany przez wypominanie litanii zbrodni. Więc takie ruchy, które i u nas były i trochę są nie wchodzą tak mocno na naszą scenę polityczną (inną kwestią jest implozja przywódctwa w głównonurtowej polityce Niemiec od późnej Merkel). Więc to trochę szersze i bardziej złożone zjawisko - dlatego film OSW do krótkich nie należy ;)
@slowdiesel10443 ай бұрын
@@wawrzynieckorzen78 kilkaset tysięcy ludzi przyjechało na tankach t34 ze wschodu i przejęli firmy, sady, urzedy.
@wawrzynieckorzen783 ай бұрын
@@slowdiesel1044 W 1990 roku? Srogie piguły ;)
@slowdiesel10443 ай бұрын
@@wawrzynieckorzen78 po 45 korzonku. Srogie wagary z lekcji historii. Frajerów nie przejmuje się siłą, a podstępem.
@unsenpl3 ай бұрын
Świetne są te merytoryczne analizy OSW - pomagają zrozumieć.
@zone81813 ай бұрын
Niemcy - kraj skrajności...
@Ravik1223 ай бұрын
Świetny materiał. Dziękuję
@MariannaRóża3 ай бұрын
Byłam w Niemczech,po zjednoczeni,pamiętam jak Niemcy z zachodu przyjechali samochodem bufetem naśmiewali się z osti tak ich nazywali,jak upajali się piwem i napojami z puszek.
@klasztorkamedulow3 ай бұрын
Świetny materiał, sporo wiedzy
@michalats28813 ай бұрын
To przestroga na przyszłość, z Socjalizmu jeszcze nikt bogaty nie wyszedł.
@Hadża133 ай бұрын
Doskonały materiał. Dziękuję 👍
@adamcastorp64153 ай бұрын
To, że Niemcy nie chcą, aby miliony niezasymilowanych imigrantów napływały do ich kraju, nie świadczy o radykalizmie.
@pierogitozycie84263 ай бұрын
To, że popierają AfD już tak. Te ugrupowanie ma całe mnóstwo niepokojących poglądów. Chociażby uważanie, że to Polska wielce skrzywdziła Niemcy i chęć rewizji wschodniej granicy. U nas nawet u narodowców nie istnieje nic analogicznego. Jasne, jest pewna nostalgia względem Lwowa, Grodna czy Wilna, ale nikt nie postuluje na poważnie, że powinniśmy ww. miasta w ten czy inny sposób odzyskać.
@ptasznik59733 ай бұрын
Żyjemy w czasach gdzie normalność to radykalizm
@coyote_bergstein_3 ай бұрын
Tylko czy to nie jest szukanie kozła ofiarnego? Do ludzi bardzo łatwo przemawia wizja, że imigranci odpowiadają za spadek jakości ich życia, co nie do końca jest prawdą i zostało pokazane w tym materiale.
@coyote_bergstein_3 ай бұрын
Co nie oznacza, że polityka migracyjna w niemczech działa dobrze. Ale propozycje w tej kwestii afd to jest radykalizm
@adamcastorp64153 ай бұрын
@@coyote_bergstein_ Do ludzi bardzo łatwo przemawia też wizja, że wszystkie kultury są równe, a różnice, które można zaobserwować, są powierzchowne; lub, że "w różnorodności siła!". Aczkolwiek, gdy wraz z imigracją gwałtownie wzrosła liczba brutalnych przestępstw, a zdecydowana większość tych przestępstw jest popełniana przez imigrantów, i nie czujesz się już bezpiecznie w mieście w którym mieszkałeś od dziecka (jedna z wielu możliwych konsekwencji masowej imigracji), to trudno nie patrzeć na tego „kozła ofiarnego” z podejrzliwością.
@kott52492 ай бұрын
Skoro życie jest bilansem rachunkowym, to na plusie było tylko RFN. Przedstawiciele NRD z minister finansów Luft na czele polecieli do Bonn na spotkanie z Kohlem. Minister Luft chciała od rządu RFN 15 mld DM na rekompensaty konieczne przy transformacji gospodarki na 3-4 lata, żeby złagodzić skutki wzrostu bezrobocia . Minister finansów RFN Waigel odmówił, gdyż w RFN uważali, że wartość rynkowa 15000 przedsiębiorstw NRD, stocznie, odlewnie stali, zakłady przemysłu lekkiego, chemiczne jest równa zeru. Przedstawiciele NRD byli przeciwnego zdania. Do NRD wrócili z niczym. Dwie nierówne siły polityczne były w opozycji. Niemcy Wschodni chcieli wolności politycznej i dobrobytu, ale nie chcieli poświęcać odrębnego charakteru swojego społeczeństwa. Chcieli zachować niepodległość Niemiec Wschodnich, ruchy opozycyjne i partie tradycyjne opracowały plany demokratycznej, zielonej formy socjalizmu i projekt konstytucji na forum utworzonym 7 grudnia 1989 r., na wzór Polski i Węgier. Jednak wtargnięcie zachodnioniemieckich sił politycznych wkrótce położyło temu kres. Dla Bonn, według włoskiego naukowca Vladimiro Giacché, autora Drugiego Anschlussu, „priorytetem była całkowita likwidacja NRD”. Powołany przez Bonn Detler Rohwedder został Dyrektorem Urzędu Powierniczego i miał prywatyzować NRD. W praktyce, zamiast restrukturyzować gospodarkę, systematycznie ją rujnował. Trzydzieści lat po upadku muru berlińskiego dawne Niemcy Wschodnie pamiętają celowe, natychmiastowe niszczenie przemysłu i miejsc pracy dla zysku zachodnioniemieckich firm i osób zarabiających pieniądze. Niemcy Wschodni nadal chcą wiedzieć, jak do tego dopuszczono.
@RedSickle3 ай бұрын
Po obejrzeniu materialu zrozumialem jedno. Nie moge mówic że wszyscy niemcy są źli. Niemców trzeba dzielić. Na tych zlych z landów zachodnich i tych dobrych ze Wschodu. Oni są nam bliscy. Mamy identyczne doświadczenia, takie same problemy. Dla niemców ze wschodu wazne jest bezpieczeństwo, więc nie trawią migrantów. To taki troche bogatszy kuzyn Polski. Film mial oczernic partie skrajne, a ja uważam że Niemcy Wschodnie wyznaczają dobry kierunek. I oby caly kraj sie jego trzymał.
@gizmoprismo3 ай бұрын
Kocham te rzetelne analizy z udziałem ekspertów. Jedno z najlepszych źródeł informacji ❤
@Magda-nz4cy3 ай бұрын
Świetny materiał!
@mikikaboom90843 ай бұрын
Czyżby Margaret Thatcher jednak miała rację, że zjednoczenie Niemiec to nie był dobry pomysł? Kto by się spodziewał...
@lom19103 ай бұрын
Nie.
@smokwawelski26513 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
@tomaszjaworski44273 ай бұрын
w Historii dla PL było dobrze jak DE był rozbite i podzielone , zjednoczone i Silne DE to był zawsze problem dla PL , gdyż DE wtedy realizują swoją politykę ekspansji na wschód.
@ens85023 ай бұрын
Dokładnie, szkoda że po 2 wojnie nie zrealizowano rozważanej wówczas koncepcji rozbicia terenów niemieckojęzycznych na co najmniej 5 osobnych panstw...niestety że względu na rozkrecającą się rywalizację i potencjalną wojnę z ZSRR usańczycy uznali że bardziej im się przyda i łatwiej będzie dyrygować jednym państwem niemieckim
@gregormotyczka1413 ай бұрын
Dobre dla niemiec bylo jak Polski na mapie nie bylo😢
@michalbanach83683 ай бұрын
Robicie świetną robotę
@YetiTube-w1o3 ай бұрын
Wladza zachodu nad wschodem niemiec to sie nazywa demokracja amerykanska. Wladza bogatyh nad biednymi. A to ze masz jakas mozliwosc nic nie znaczy, w polityce potrzebujesz fundusze i wladza podaza za tym gdzie one sie znajduja czyli na zachodzie niemiec. W demokracji mowi sie iz mozesz, ale nie mowi sie za nie masz szans moc.
@ladespedida1233 ай бұрын
To jest dokładnie to co Niemcy robili wschodniej Europie długie lata
@ssaperek3 ай бұрын
super materiał
@sebastianrzepkowski95493 ай бұрын
Najważniejszy czynnik jest zupełnie inny. Mieszkam w Niemczech wschodnich w 40 tysięcznym mieście. Partie głównego nurtu nie odwiedzają tych miejscowości. AfD ma swoje wiece i spotkania w tym mieście co poniedziałek, przyjeżdża do ludzi i rozmawia z nimi. Tak to wyglądana wschodzie i dlatego są tak popularni. Dodatkowo proszę przeanalizujcie jak wygląda przestępczość na terenie Niemiec przyglądając się podłożu etnicznemu osób skazanych, jak wyglądają wyroki sądów wobec czasem wyjątkowo brutalnych przestępstw jak np. zbiorowe gwałty. Dodatkowo wiele firm na wschodzie Niemiec handlowało z Rosją, jest tu miejscowość, gdzie kilka tysiięcy ludzi było zatrudnionych w przedsiębiorstwie do przetwórstwa rosyjskiego gazu. Warto to ująć w analizach.
@jm99873 ай бұрын
To swieta prawda i bardzo wazny punkt!
@remmingtoncruzoe82823 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Wielkie dzięki!
@veritaspk3 ай бұрын
Żadna niespodzianka- dotyk Rosji boli całe pokolenia . Niemcy wschodnie nie potrafią dogonić zachodnich bo zaznały "ruskiego miru" - mimo że zjednoczenie dokonało się ponad 30 lat temu jeszcze się po tym nie pozbierali . A Niemcy dziwią się Polsce i Ukrainie że jesteśmy tak wrodzy Rosji .
@jerzykrzykawski5833 ай бұрын
super analizy ...warto wysłuchać!
@RasTecPL3 ай бұрын
Bardzo ciekawy i profesjonalnie przygotowany materiał. Gratulacje!
@armi_093 ай бұрын
Dobra pigułka wiedzy .
@arturmorawski79523 ай бұрын
a czy wszyscy muszą myśleć tak samo? dlaczego od razu radykałami nazywa się wszystkich tych, którzy mają odmienne zdanie?
@andrzej211113 ай бұрын
Politycy chcą wszystkim narzucić co mają myśleć.
@justynka22523 ай бұрын
AfD we wschodnich landach zostala zakwalifikowana przez landowe Urzedy ds. Ochrony Konsytucji jako ultraprawicowe. Wolnosc slowa jest wykorzystywana do tego, zeby walczyc przeciw demokracji, zasadzie rownosci wszystkich ludzi. I jesli ktos mysli, ze jest bezpieczny, bo jest bialym europejczykiem z chrzescijanskim zaplaczem kulturowym i w dodatku heteroseksualny, to sie myli. Postulaty zaczynaja sie od ograniczenia nielagalnej migracji a koncza sie na piosenkach mlodziezy "Obcokrajowcy won". I nawet dzieci, ktore sie urodzily w Niemczech, niemiecki jest ich mowa ojczysta, ich jedno z rodzicow jest Niemcem, boja sie tej atmosfery wrogosci i tych planow. Zamiast planow, jak wesprzec integracje, bo bardzo potrzebne sa rece do pracy, skonczy sie dalszym wyludnianiem wschodnich terenow. - ostrzezenia dla Polski, jakich bledow nie popelniac.
@TSL-Perfect3 ай бұрын
W dzisiejszych czasach nie możesz myśleć po swojemu, inaczej niż inni. Jeśli próbujesz myśleć, jesteś dziwak, antyspołeczny, czy nawet wróg publiczny....
@kacperzimowski46263 ай бұрын
@@andrzej21111 glownie tacy pseudo dziennikarze jak ci z Osrodka Studiow Wschodnich
@lujzcaejepy55043 ай бұрын
Pogląd radykalny jest jasno zdefiniowany. Jakikolwiek ekstremizm jest zjawiskiem negatywnym
@maciejrodak16853 ай бұрын
Bardzo dobry raport, taki ambitniejszy, oglądam z przyjemnością
@mystrway3 ай бұрын
Świetny materiał
@TheCaesar883 ай бұрын
Tworzycie inteligentne i ciekawe materiały, jednocześnie nie rozróżniacie pojęć migrant i uchodźca. Podświadomie pokazujecie ich widzom jako jakieś biedne osoby i że jak ktoś nie chce ich u siebie w kraju to jest nacjonalistą i zagrożeniem xD możecie wytłumaczyć jak import ludzi z afryki i azji jest czymś dobrym? Bycie zgwałconym lub zadźganym jest tym ubogaceniem kulturowym które powinniśmy akceptować? Nie jestem absolutnie w ogóle zdziwiony że skrajne, antyimigranckie ugrupowania mają duże poparcie, ludzie widocznie po prostu się boją i widzą że są zastępowani we własnym kraju.
@maniekmankowski27243 ай бұрын
bo całe to OSW to po prostu zasrana jaczejka która zamiast analiz serwuje kłamstwa i brednie pobożne życzenia zalać kopanie i zrobić rejon turystyczny tiaaa kto jest tak głupi że myśli że przemysł ciężki zastąpi turystyką kto jest tak głupi by wierzyć że za wygaszony przemysł przyjdzie inny kiedy eurozjeby chcą zamienić europę w zielony skansen nie będzie żadnego przemysłu a ludzie mają być biedni dla dobra klimatu
@WojtekKopec-dq5ml3 ай бұрын
Pozdrowienia. Komentarz taktyczny dla zasięgu 😁😁😁😁
@krzysztofjuskowiak13523 ай бұрын
Czyli nie tylko u nas było i jest "kolorowo" (mówię tu o podziale Niemiec wschodnich i zachodnich)
@pacohan31132 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek, natomiast tak szacownej instytucji jak OSW nie wypada używać zamiennie pojęć "migrant" i "uchodźca".
@grzesio883 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten film. Ciekawie usystematyzował on oraz pokazał czytelnie gdzie są problemy w społeczeństwie Wschodnich Niemiec. Natomiast nie dotknął kilku ważnych kwestii które dotyczą ludności żyjącej na terenach Wschodnich Niemiec. Historycznie były to tereny Prus, które kolonizowały wschód europy. Zarówno prowadząc politykę dynastyczną jak i zajmując kraje ościenne. Ważną kwestią jest również temat wyborów do Reichstagu oraz procent poparcia, który miał Hitler oraz partia nazistowska. Ludność tych terenów była szczególnie pro nazistowska. To są ludzie, którzy po wojnie nie opuścili swoich terenów oni zostali na tych terenach ta mentalność imperialistyczna post-pruska ona jest nadal w tych ludziach. To właśnie tam w dużej większości nie odbyły się rozliczenia nazistów na „Zachodzie” również bo poszli na współpracę, ale we wschodniej części z jednego imperium przeskoczono to drugiego imperium. A 70 lat wmawiania społeczeństwu NRD, jakim to wspaniałym są krajem z pominięciem roli jaka odgrywał cały blok wschodni który utrzymywał tak naprawdę NRD przypomina ostatnie 30 lat pompowania olbrzymich ilości pieniędzy we wschód. Obciążenia podatkowe, które mieli ludzie z zachodu Niemiec (Co miesiąc z wypłaty był odciągany procent na wschód) żeby utrzymywać swoich ziomków ze wschodu. Za to również wschodni mieszkańcy Niemiec ani razu nie podziękowali, za to, że przez 70 lat wschód ich utrzymywał a przez ostatnie 30 lat zachód. Ale najważniejsza matuszka Rosja.
@mariaas97313 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Zaskakująco mało wiemy o Niemczech.
@zbigniewmalec48163 ай бұрын
Zmartwić cię? Niemcy o nas jeszcze mniej.
@mariaas97313 ай бұрын
@@zbigniewmalec4816 A tym to niech oni się martwią.
@arturkowalski1493 ай бұрын
Czy mogliby Państwo utworzyć do filmu napisy po niemiecku? Pokażę, ten film kolegom z Niemiec i zapytam o ich zdanie w tym temacie, a jestem tego ciekawy.
@vomm3 ай бұрын
Byłem w stanie obejrzeć film w języku niemieckim z automatycznymi angielskimi napisami bez żadnych problemów. (Ten tekst jest przetłumaczony, nie mówię po polsku)
@GrzegorzMichalek3 ай бұрын
Gdzie? Mi tulko polskie napisybsie pojawiaja @@vomm
@Aristosek3 ай бұрын
@@GrzegorzMichalek zębatka / subtitles / auto translate
@kamilperczynski6423 ай бұрын
Przez chwilę zastanawiałem się czemu OSW zajmuje się Niemcami. Ale w końcu chodzi o wschód. Wschód Niemiec. O większości podziałów w DE już wiedziałem, ale były też nowe informacje. Bardzo dobry film!
@koperekhabsburdzki433 ай бұрын
1:50 myslę że najtrafniejsze będzie określenie tego jako Stalinizmu (alobo neo-Stalinizmu, jak kto woli)
@patrykruryk35323 ай бұрын
Cenny film.
@Joanna-j6b3 ай бұрын
Nie zdawałam sobie sprawy , że Niemcy Niemców tak "wykolegowali". Widać, że chodziło tylko o forsę, że Niemcy Zachodni chcieli okraść swoich pobratymców z Niemiec Wschodnich. Było to wrogie przejęcie państwa, przecież też niemieckiego. Okazuje się, że "pod sowieckim butem" żyło się ludziom normalnie, dobrze, kwitło życie gospodarcze, ludzie mogli kształcić się, realizować zawodowo, rozwijać się. Zupełnie jak u nas w Polsce. I to jest prawda obiektywna.
@michaschulz95113 ай бұрын
Tak dobrze się żyło, że tysiące ludzi z tego NRD-owskiego raju uciekło. "Sowiecki but" oznaczał tylko biedę i zacofanie. Zarówno w Polsce - jak i w NRD.
@MsLOLA19023 ай бұрын
I tak, i nie Obywatele NRD bardziej chcieli zjednoczenia niż zachodnie Niemcy - o tyle CDU była jak najbardziej za to Die Linke niezbyt, bo to byłoby za drogo, notabene Oskar Lafontaine tak głosił, ówczesny kandydat na Kanclerza Niemiec. Faktem jest, że życie w NRD było łatwiejsze niż w PRL, z punktu socjalnego, jednak dalej blado wychodzi przy większym bracie. Sama propaganda bardziej porównywała się z Włochami, a że w tych czasach wschodni Niemcy odbierali zachodnią telewizję to prawda, pomagało to w pozbyciu się wyidealizowanego Zachodu (poza Rugią i Dreznem, gdzie z tych rejonów było najwięcej złożonych wniosków na wyjazd do RFN). Pracownik Sachsenringu wiedział ile zarabia pracownik Volkswagena, jednak NRD miał być krajem proletariatu, nie wyższych sfer, więc Ci, co wymagali od życia więcej niż Bockwurst szybko uciekli na Zachód. Inna sprawa była taka, że obywatel PRLu mógł więcej niż NRDowiec, bo o tyle Polak pracujący w USA mógł przylatywać w odwiedziny to NRDowiec już nie, a że jak przekroczył granicę to z automatu stawał się obywatelem zachodnich Niemiec i nie groziła mu deportacja. Nam jeszcze pomogła liberalizacja gospodarki w latach 70 i 80, przez co gospodarczo przez pewien okres byliśmy lepsi od wschodnich Landów, którzy przeżywali ten sam okres transformacji. Jednak to, co niewielu wie, RFN pomagało NRD w postaci nisko oprocentowanych kredytów, a gospodarka w 1990 roku była gorsza niż ta podczas międzywojnia. Nawet do dzisiaj jeżeli żyjesz w Niemczech to płacisz "podatek zjednoczeniowy". NRDowcy mieli tylko dobrze pod kątem socjalnym, natomiast cała reszta przegrywa z Polską czy nawet Węgrami.
@RedSickle3 ай бұрын
Myślę że wielu Niemców że Wschodu gdyby wiedzieli jak będzie wyglądać transformacja to nigdy nie chcieliby zjednoczenia. Tak jak i u nas w Polsce. 5 lat nie minęło od upadku komuny, a Polacy w demokratycznych wyborach wybrali do władzy komunistów.
@MsLOLA19023 ай бұрын
@@RedSickle Kohl obiecał piękne widoki i że nikt nie straci na zjednoczeniu - skończyło się jak się skończyło ;)
@Joanna-j6b3 ай бұрын
Też tak myślę, bo pamiętam jak byliśmy manipulowani przez tę naszą opozycję, ale to można było ocenić dopiero po pewnym czasie. Polacy wybrali wówczas lewicę, ale nie wiedzieliśmy, że ta lewica już lewicą jest tylko z nazwy i idzie ręka w rękę z opozycją wywołującą strajki, bo lewica chciała stać się kapitalistami, przecież masowo uwłaszczali się na majątku państwowym niszcząc to, czego nie mogli przejąć. Przecież wtedy zniszczono znaczną część przemysłu wydobywczego - a nie było wówczas żadnego zielonego ładu- na kopalniach cięto na złom dopiero co wybudowane nowe szyby, zniszczono górnictwo w rejonie wałbrzyskim, pojawiły się biedaszyby, jak się okazało po to, żeby sprowadzać węgiel z Rosji. Dewastowano wszystko, co się dało zniszczyć, cięto na złom nowe żurawie budowlane w dużych przedsiębiorstwach budowlanych, wprowadzono podpiwek, aby zniszczyć przemysł, i tak jak mówi prof. Karol Modzelewski ,było to celowe i największe , nie związane z wojną, zaplanowane zniszczenie całej gospodarki w dziejach, i największa emigracja Polaków "za chlebem"- mówi się nawet o 4-ch milionach młodych Polaków. Pojawiło się ponad 30-to procentowe bezrobocie i eksmisja na bruk, powstała ( raczej ujawniła się) mafia i wszelkie związane z tym patologie , nie znane w socjaliźmie: narkotyki, burdele, lichwa, handel żywym towarem, hazard. Nie tego chcieli obywatele państw socjalistycznych dążąc do zmiany. Film "Doktryna szoku" ukazał , że to zaplanowana , opracowana (a raczej tylko uściślona) przez prof.Miltona Friedmana, metoda wrogiego przejmowania państw, co stosowano już od dziesięcioleci destabilizując państwa Ameryki Południowej. W "Doktrynie szoku" mowa jest przecież o tym, że jako "doradców " przysyła się do takiego państwa-ofiary tak zwanych "chłopców z Chicago", którzy pilnują całego planu. I to stało się w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
@natalias502 ай бұрын
W sumie to komentarz dla zasięgów. Jak zawsze kiedy oglądam Wasz materiał, jestem zachwycona jak bardzo są wartościowe, dopracowane i proste w odbiorze dla przeciętnego zjadacza chleba (jakim jestem ja). Ach i taka obserwacja- pracując na Zachodzie zauważyłam, że my kobiety ze Wschodu jesteśmy dużo bardziej wyemancypowane niż kobiety na Zachodzie, pomimo tego że to właśnie stamtąd przyszły sufrażystki i zmiany. Generalnie komunizm oceniam źle, bo pamiętam jak to wyglądało- pijaństwo, brak perspektyw, łapówkarstwo oraz powszechna bylejakość, jednak były też jakieś pozytywny, takie właśnie ja emancypacja kobiet.
@ens85023 ай бұрын
W pierwszej części filmu wyjasniono podstawową przyczynę problemu: "zjednoczenie Niemiec" to określenie czysto propagandowe, w rzeczywistości mówimy tu bardziej o wrogim przejęciu NRD przez RFN
@MateuszPielka3 ай бұрын
xD
@vomm3 ай бұрын
Wrogie przejęcie pochodziło z Rosji, a nie z Niemiec Zachodnich. Co za pomieszane poglądy.
@zbigniewmalec48163 ай бұрын
@@vomm poczytaj czym jest hostile takeover na giełdzie i jaki to ma zazwyczaj efekt dla firmy przejmowanej
@RedSickle3 ай бұрын
@@vommwidać nie oglądałeś filmu. Jeżeli przejęcie i rozwalanie wschodnioniemieckiego przemysłu uważasz za normalne to wspolczuje
3 ай бұрын
Bardzo dobry film. Chciałbym zauważyć, że w przypadku opisywania lub cytowania propagandy, od razu wyjaśnione jest jak jest naprawdę. To powoduje, że przekaz jest jasny i czytelny dla każdego nawet niezaznajomionego w temacie odbiorcy, który ogląda film nie od początku.
@Nick-Cooper3 ай бұрын
Jestem jednym z tych co myśleli że Niemcy już od dawna są zjednoczone, no bo skoro Polsce tak dobrze idzie gonienie zachodu to tym bardziej NRD które mają takie wsparcie w bogatszych landach, a tu takie rzeczy. Czytałem jakieś przepowiednie o 3ej wojnie w tym i takie że Niemcy znowu napadną na Polskę. Myślałem że to nie ma sensu skoro oba kraje są w NATO, ale po obejrzeniu tego filmu potrafię sobie wyobrazić taki fikołek historii.
@LemonGreen-qi2uu2 ай бұрын
Historia lubi się powtarzać, a co do serca Deutschland to właśnie ono pompuje tą nienawiść do wschodniej
@1959tad3 ай бұрын
To nie było połączenie a zniszczenie byłego NRD...
@milczenieogorkow92463 ай бұрын
Materiał na świetnym poziomie! Dzięki!
@jimlahey56233 ай бұрын
Radykalne to są obecne rządy 😂 to, czego szukają ludzie to normalność, wolność we własnym kraju. Brawo prawica
@martinszulc94733 ай бұрын
Bylem wczoraj w Guben ....i w Aldiku na ulicy Karola Marksa przez 15 minut kiedy tam bylem bylem jedynym bialym razem z obsługą sklepu ..... Czy pokolenia Niemcow budowaly zamoznosc swojego kraju dla ludzi ktorzy nie podzielaja ich idealow i nie interesuje ich noc wiecej niz wysokosc zasilku jaki dostaną?
@maciek56643 ай бұрын
Given? Przecież to zaraz przy granicy
@martinszulc94733 ай бұрын
@@maciek5664 Dokładnie
@DH-vm8cm3 ай бұрын
tu masz powód dlaczego AfD na wschodzie ma takie wyniki. Jak POPiS w Polsce też wprowadzi ład czarnuchów to Konfederacja wystrzeli na 30+%. Na ścianie wschodniej w PL widać to już.
@Darth-Mariner3 ай бұрын
Budowali dobrobyt dla nowych kolonizatorów z południa. Agenda lib. - lew. w pigułce.
@P_EX_973 ай бұрын
Cały ten materiał jest do cna przesiąknięty obecną narracją polskiego rządu, przez co kompletnie nie warto brać go na poważnie. Oczywiście są tutaj elementy zgodne z prawdą, pewna prorosyjskość AFD jest dobrze znanym faktem. Jednak autorzy nawet się nie zająkneli o całej kosmiczej kompromitacji rządu niemieckiego, który całą energetykę oparł o porozumienia z Putinem. Stawianie tezy iż partie głównego nurtu w niemczech "przejmują" schemat mówienia o takiej polityce w kampaniach, jest nonsesnem, skoro same przez lata ją prowadziły. Cała dyskusja o bardzo ciekawym zjawisku, jakim są zmiany w obrębie myślenia politycznego obywateli Niemiec, sprowadzona do absurdu i okrojona do granic możliwości. Zwłaszcza że radykalizacja obywateli tego kraju może być jak powszechnie wiadomo, potencjalnie niepokojąca.
@xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx20933 ай бұрын
profesjonalny material
@no_more_free_nicksАй бұрын
Nikt im nie pomógł, a ja pracując w Hamburgu w latach 2002-2006 płaciłem podatek na nich. Tak zwany Solidaritaetszuschlag.
@TomekMaycha3 ай бұрын
Niestety, ciężko im się dziwić
@rysmen2 ай бұрын
Jak to babcie mówiły historia zatacza koło i znowu będziemy pod zaborami. Pewnie tego my nie dożyjemy ale nasze dzieci już tak.
@ukaszNowak-dg9jh3 ай бұрын
A może chodzi o zdrowy rozsądek? Ja też jestem przeciw imigracji i zielonej transformacji. Będąc inżynierem w przemyśle i podróżując po świecie dochodzę do tych samych wniosków co AfD😊
@lotnylotny6713 ай бұрын
W takim razie napewno jesteś naziolem. Niestety media liberalne i lewicowe dobrze nad tym pracowały.
@Tahiszcz3 ай бұрын
Te same wnioski? A co powiesz, gdy AfD upomni sie o Breslau lub Danzig? Bo oni uważają, ze to są ich ziemie, które niesprawiedliwie utracili.
@lotnylotny6713 ай бұрын
@@Tahiszcz powiem Ci ze mogą sobie napisać list do Roosvelta, Stalina i Churchila. A wtedy rewizja granic dotyczy już całej Europy Środkowo Wschodniej. Temat rewizji granic nie dotyczy tylko AFD, bo po zjednoczeniu Niemiec ówczesny kanclerz rozważał już temat rewizji granic z Polską... co jednoznacznie wyprostował George Bush na spotkaniu z Kolem. Także przypisywanie rewinizjonizmu tylko do AFD jest fałszem, ale rozumiem że łatwo to "dokleić" do AFD. Na tą chwilę Bundeswera nie jest w stanie nawet obronić samych Niemiec, o czymkolwiek więcej nie wspominając. Dlatego dobrze ze Amerykanie nadal utrzymują silny przyczółek w Ramstain, bo Niemcy są trochę jak koń trojański w NATO (podobnie jak zinflitrowana Austria). Ale odnośnie imigracji, czy zielonego szalenstwa to ciężko nie przyznać im racji.
@maniekmankowski27243 ай бұрын
@@Tahiszcz to jest wina głupiej polski że oni tak te ziemie traktują
@ukaszNowak-dg9jh3 ай бұрын
Warunkiem zjednoczenia Niemiec było uznanie granic na odrze. Wole afd teraz niz drugiego Adolfa za 10 lat. Niemcy musza sie szybko opamietac, inaczej mamy kalifat za rzeka.
@agnieszkachlebowska99593 ай бұрын
Czy tylko ja widzę podobieństwo z tym co dzieję się w tej chwili w Polsce?
@tokarp3903 ай бұрын
nie ma podobieństw
@mariaas97313 ай бұрын
Podobna historia najnowsza, podobne resentymenty.
@AngelicaSontagin3 ай бұрын
Przecież dopiero wybraliście Rudego. O co chodzi?
@maniekmankowski27243 ай бұрын
@@tokarp390 jak to nie ma Niemcom po prostu klapki spadają bo dostali ostro po dupie od swojego CDU CSU SPD itd polaczki jeszcze za mało dostali więc kochają PIS PO PSL i UE
@RedSickle3 ай бұрын
W Polsce jest na odwrót. Gdy całą Europa zaczyna się budzić to Polska postanowiła iść prosto w stronę tego szamba które Europe zatapia
@mrandiwa3 ай бұрын
Thanks
@jerzywecawski24883 ай бұрын
Niemcy wschodnie - to Prusy a to całkiem inna jakość Niemca.
@michaltomczyk51973 ай бұрын
rozwin temat
@wolf-dt1pq3 ай бұрын
dlaczego partia AfD funkcjonuje mimo klasyfikacji jako ekstremistyczna? odpowiedz wygenerowana przez GPT : Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest uznawana przez niektóre instytucje, takie jak niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV), za ekstremistyczną, ale mimo to nadal może legalnie działać i uczestniczyć w wyborach. Istnieje kilka powodów, dlaczego AfD może walczyć o władzę mimo takich klasyfikacji: Wolność działalności politycznej: Niemiecka konstytucja (Grundgesetz) gwarantuje partie polityczne prawo do swobodnego działania. Każda partia, która nie zostanie formalnie zakazana przez Trybunał Konstytucyjny, może działać legalnie i brać udział w wyborach. Zakazanie partii jest procesem trudnym i rzadkim w Niemczech, aby chronić demokrację przed nadużyciami władzy. Ochrona pluralizmu politycznego: Niemcy mają silne mechanizmy chroniące pluralizm polityczny. Nawet jeśli niektóre elementy partii są podejrzewane o ekstremizm, to partia jako całość nie została zdelegalizowana. Partia może mieć różne frakcje, a nie wszystkie jej działania są uznawane za sprzeczne z konstytucją. Dopóki partia nie narusza w sposób systemowy zasad demokracji, ma prawo uczestniczyć w procesie politycznym. Trudności w zakazaniu partii: Aby partia została zakazana, Federalny Trybunał Konstytucyjny musi udowodnić, że jej działania stanowią realne zagrożenie dla porządku konstytucyjnego. Samo to, że niektóre frakcje są uważane za ekstremistyczne, nie wystarczy do zdelegalizowania całej partii. Proces ten jest skomplikowany i wymaga jednoznacznych dowodów, co czyni zakaz bardzo rzadkim. Rozdział pomiędzy polityką a służbami wywiadowczymi: Federalny Urząd Ochrony Konstytucji może monitorować partie i frakcje polityczne, ale nie ma bezpośredniej władzy zakazywania ich działalności. Jego rola ogranicza się do informowania opinii publicznej i rządu o potencjalnych zagrożeniach. Popularność AfD wśród wyborców: AfD zdobywa poparcie ze względu na swoje postulaty, które trafiają do określonej części elektoratu, szczególnie w sprawach takich jak imigracja, tożsamość narodowa i eurosceptycyzm. Zakazanie partii, która ma znaczącą liczbę wyborców, mogłoby zostać odebrane jako ograniczenie demokracji i wywołać dalsze napięcia społeczne. Podsumowując, mimo że niektóre frakcje AfD są klasyfikowane jako ekstremistyczne, partia jako całość działa w ramach prawa i demokratycznych procesów. Dopóki nie zostanie formalnie zdelegalizowana, ma prawo walczyć o władzę i uczestniczyć w wyborach.
@mariuszniebozy71553 ай бұрын
Brawo Niemcy Wschodni 👏👍
@JohnDoePlBY3 ай бұрын
nostalgia za Stasi i dyktaturą, przyjaźń z Rosjanami nie wnosi do Polski niczego dobrego. Tylko głupcy się cieszą
@arkadiuszmarczak96243 ай бұрын
@JohnDoePlBY 🤔lepsza jest przyjaźń z ua? Nigdy !!!
@Darth-Mariner3 ай бұрын
@@JohnDoePlBY Nad odchodzeniem od antybiałej polityki tylko komuniści płaczą.
@annapodniesinska62012 ай бұрын
Każdy naród ma swoje problemy. Niemcy też. Cieszę się, że Afd rośnie w siłę. Nie dziwię się, że Niemcy sprzeciwiają się socjalowi dla uchodźców. Poza tym to jest baaardzo ciekawe, ze przykłądowy Hassan nie dostaje zgody na powrót do Afganistanu. Moim zdaniem jest to część planu islamizacji Europy.
@jaceknalepinski28553 ай бұрын
2:20 - dlaczego miarą skrajności czynicie stosunek do migracji(niekonrolowanej) i wojny na UA?Może to miara rozsądku?Ludzie w PL(większość)też nie chcą takiej migracji tak jak zresztą w Grupie Wyszehrackiej i prawdopodobnie w całej Europie.A kto rozsądny chce wojny?W ten sposób 70% społeczeństw jest skrajne.Tzw.elity są ogłupiałe bo uczyniły np.z niekontrolowanej migracji cnotę nad cnotami i miarę najwyższego postępu!
@Druzus1893 ай бұрын
Stosunek do migrantów jest tylko zabiegiem polegającym na zwiększeniu popularności partii a nie miara radykalności. Problemem dla nas jest to że AfD jest nacjonalistyczne co powoduję że jest to groźne dla nas. Nie muszę chyba przypominać co się stało jak ostatnio partia nacjonalistyczna rządziła w Niemczech.
@jaceknalepinski28553 ай бұрын
@@Druzus189 ok. ale nie o tym pisałem.Zresztą OSW nie wspomniał o nacjonalizmie jako kryterium skrajności a te o których pisałem i które wypisali w 2:20 w podkowie.Zgadzam się z panem ale amatorszczyzna osw nie widzi w tym problemu.
@inka_ber3 ай бұрын
Nikt rozsądny nie chce wojny, Ukraińcy też jej nie chcieli. Tylko że to działa w przypadku strony atakującej. Gdy to ktoś inny atakuje nie możesz powiedzieć "nie chcę wojny" i żyć sobie jak wcześniej. Nie można chyba tego nie rozumieć? Dlatego wszystkie te "gołąbki pokoju" chcą tak naprawdę wygranej rosji. Jeśli ktoś chce pokoju, w którym Ukraina zachowuje niezależność to dostarcza jej broń, bo silnie uzbrojona Ukraina to właśnie jedyna droga do pokoju.
@toddjungham69993 ай бұрын
@@inka_ber Jak chce się zafałszowywać rzeczywistość, to każdy slogan jest dobry. Niemcy w 39 jak zdobywali Warszawę, to zarzucali "bestialstwo" jej obrońcom w filmach propagandowych , dlatego, że nie chcą się poddać i zostaną za to zmasakrowani. Wychodzi na to, że najeźdźcy chcieli pokoju,. tylko nie my. To samo jest z agresją na Ukrainę.
@Darth-Mariner3 ай бұрын
@@Druzus189 Aktualnie to Afd nam właśnie zapewni bezpieczeństwo, bo jak zmienią kurs UE w sprawie migracji to i u nas liberałowie nie będą mogli zniszczyć struktury etnicznej narodu jak taka będzie nowa polityka całej UE.
@pralkowcypl36463 ай бұрын
A czy to że ludzie z NRD nie byli dopuszczani do stanowisk kierowniczych nie mogło mieć związku z tym że mogli być podejrzewani o związki z dawnym STASI oraz wywiadem Rosyjskim?
@beatastarczewska76073 ай бұрын
Zgadza się jak i u nas jakbyśmy mieli coś do zaproponowania zachodowi to byśmy rozdawali karty a tak z czym do zachodu
@tokarp3903 ай бұрын
@@beatastarczewska7607 kolejny fantasta co nie zauważył że liberałowie po PZPR pchali Polskę do NATO,UE i poza łapy KGB
@YelonkyPL3 ай бұрын
Oczywiście, że tak. Wystarczy obejrzeć sobie film "Życie na podsłuchu", żeby zobaczyć chociaż wycinek tego, jak chorym tworem było NRD. To, że po zjednoczeniu w sądownictwie czy w mediach zostało tylko parę procent starej ekipy, to i tak niezły wynik.
@Hyperion10403 ай бұрын
Niemcy same rozwalą Unię od środka 😂
@LemonGreen-qi2uu2 ай бұрын
Niemcy DDR to Unia Europejska..
@Hyperion10402 ай бұрын
@@LemonGreen-qi2uu To nic nie zmienia 😄
@dantealigieri993 ай бұрын
Pomimo małej ilości migrantów na wschodzie ludzie protestują i nie dlatego ze ich nie znają. Wystarczy spojrzeć jaki burdel robią w innych landach, czy zachodnich państwach. Do tego mają dość płacenia i utrzymywania ludzi siedzących i oczekujących na pozwolenie. To jest wg tego podcastu 250 tys x 400 eu (średnio) co daje 100 mln miesiecznie. A już nie wspomne na inne świadczenia dla migrantów. A ktoś musi pracować na te zasiłki. Więc ja ich rozumiem.
@lukaszzi85673 ай бұрын
Co jest "radykalnego" w niegodzeniu się na masową nielegalną imigrację i domaganiu się pokoju w Ukrainie?
@krystana36322 ай бұрын
no wlasnie..?
@strzalyZnikad3 ай бұрын
Klasyczne przejście pomiędzy systemami. To musi potrwać na wszystkich poziomach. Społecznym, ekonomicznym itd.
@lefunnyN13 ай бұрын
20:53 żałosne, czcić własnych oprawców
@marysia53653 ай бұрын
Poczytaj jak naprawdę się żyło w NRD to może zrozumiesz
@lefunnyN13 ай бұрын
@@marysia5365 o katowniach stasi czy o gw*łtach i m*rdach (((wyzwolicieli)))?
@NACHOS_BRESLAU3 ай бұрын
@@marysia5365 to prawda, jestem zawsze w szoku jak słyszę jak to super było w NRD. Oni totalnie nie wiedzą, że na ten ich dobrobyt składał się cały ZSRR i Polska bo Stalin stwierdził, że NRD to będzie wizja dobrobytu socjalizmu. Dramat.
@kmiecioslaw3 ай бұрын
No to dlaczego to się wszystko posypało?
@lefunnyN13 ай бұрын
@@kmiecioslaw ponieważ centralne planowanie to nic innego jak szarlatanizm ekonomiczny, do tego dochodzi czynnik dehumanizacji w totalitarnym kolektywizmie