Niewygodne korzenie kultury szlacheckiej. Tak powstało wszystko, co najbardziej cenili sarmaci

  Рет қаралды 53,059

Wielka Historia

Wielka Historia

Күн бұрын

Jak powstały najbardziej charakterystyczne elementy polskiej kultury szlacheckiej? Dlaczego "polski strój narodowy" wyglądał tak a nie inaczej? Skąd wzięto kontusze, żupany, pasy słuckie, szable, czekany i chociażby bekiesze? I dlaczego złotogłów ma w nazwie... głowę? NIEWYGODNE ŹRÓDŁA KULTURY SZLACHECKIEJ.
Autor materiału: KAMIL JANICKI
Kup moją książkę poświęconą polskiej szlachcie: 📕 tblr.pl/?bbbz2X 📕
#historiapolski
#szlachta
#historia
#ziemiaństwo
#rzeczpospolitaobojganarodów
MUZYKA w materiale: Silent Partner; Audionautix na licencji Creative Commons Attribution 4.0 license - creativecommon...
WYBRANA BIBLIOGRAFIA:
1. Baczewski S., Szlachectwo. Studium z dziejów idei w piśmiennictwie polskim. Druga połowa XVI wieku - XVII wiek, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2009.
2. Bogucka M., Kultura sarmatyzmu w Polsce XVI-XVII wieku, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2016.
3. Czapliński W., O kulturze szlacheckiej z innego punktu widzenia [w:] Tradycje szlacheckie w kulturze polskiej, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1976.
4. Grzybowski S., Sarmatyzm, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1996.
5. Jana Kochanowskiego dzieła polskie, t. 2, oprac. J. Lorentowicz, Tow. Akc. S. Orgelbranda S-ów, Warszawa 1919.
6. Łoziński W., Życie polskie w dawnych wiekach, Wyd. J. Przeworskiego, Warszawa 1934.
7. Maciszewski J., Szlachta polska i jej państwo, Wiedza Powszechna, Warszawa 1986.
8. Marszałek P.K., Problemy wojska i obronności w pracach polskiego Sejmu Walnego [w:] Zgromadzenia stanowe i organy przedstawicielskie w dziejach, red. J. Koredczuk, P. Wiązek, Prawnicza i Ekonomiczna Biblioteka Cyfrowa, Wrocław 2020.
9. Opaliński E., Kultura polityczna szlachty polskiej w latach 1587-1652, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1995.
10. Skarga P., Kazania sejmowe, Fundacja Nowoczesna Polska, Warszawa b.d.w.
11. Stachowski S., Słownik historyczno-etymologiczny turcyzmów w języku polskim, Księgarnia Akademicka, Kraków 2014.
12. Stachowski M., Perceptual Etymology. A Social Aspect of Etymological Research, „Studia Linguistica Universitatis Iagellonicae Cracoviensis”, t. 139 (2022).
13. Starowolski S., Polska, albo opisanie położenia Królestwa Polskiego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1976.
14. Tazbir J., Kultura szlachecka w Polsce. Rozkwit, upadek, relikty, Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2013.
15. Wyczański A., Szlachta polska w XVI wieku, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001.

Пікірлер: 464
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Жыл бұрын
Więcej o blaskach i cieniach kultury szlacheckiej w mojej książce: "Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty" - 📕 tblr.pl/?bbbz2X 📕 Zobaczcie też odcinki poświęcone pozycji kobiet w świecie szlacheckim ( kzbin.info/www/bejne/Y2SYdqRmdtpratU ) i wielkiemu mitowi liczebności szlachty ( kzbin.info/www/bejne/eYKtdY1qjKyobsU )
@zhangzy123
@zhangzy123 Жыл бұрын
Brak wiedzy w omawianych tematach i wybiórczego spojrzenia na historię. Po 1 system łupów istnial na całym świecie i było to coś całkowicie normalnego . Po 2 Polska walczyła ale jednocześnie często też współpracowała i prowadziła handel z Turkami. Do tego tereny Rzeczpospolitej zamieszkiwali tatarzy Lipkowie. Liczna grupa muzułmanów a konfederacja warszawska 1573 dawała także im wolność wyznaniową . Ubiór to moda. To że czerpamo że wschodu to coś normalnego . W necie jest na ten temat bardzo dużo. Na całym świecie było i jest podobnie. Wybiórcze traktowanie historii by na siłę dorobić teorię. I nie chodzi mi czy to film o szlachcie czy o przepiórkach. Chodzi mi o to jak na siłę budowana jest tutaj jakaś teoria.
@misiekoff2904
@misiekoff2904 Жыл бұрын
Już tytuł książki sugeruje jednostronne a więc nieobiektywne podejście autora do stanu szlacheckiego,a więc zainteresowanym polecam szczególnie prace innych historyków
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
@@misiekoff2904 Stan szlachecki został zniesiony po odzyskaniu przez Polskę niepodległości a to dlatego, że tyle zła szlachta wyrządziła Polsce.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
@@zhangzy123 Czerpanie wzorców z zacofanego wschodu to wręcz definicja głupoty.
@misiekoff2904
@misiekoff2904 Жыл бұрын
@@agnieszka-orzeszka Raczej pewna część tego stanu. Zarzut dotyczy generalizacji z zasady negatywnej, bo definiującej jakąś dużą grupę osób przez pryzmat tej części jej członków,którzy wyrządzają zło. Tak samo Amerykanie długo definiowali Polaków przez pryzmat tzw.polish jokes jako rodzaj drobnych cwaniaczków,oszustów, co było krzywdzące dla tych uczciwych i normalnych. Można też np.stwierdzić,że wszyscy lekarze są... i tu dowolny określnik, bo kilku z nich doprowadziło do czyjejś śmierci. Wrzucanie wszystkich do jednego worka zawsze jest krzywdzące i to główny zarzut,którego historyk nie powinien się dopuścić w publikacji naukowej. Ta sama szlachta była trzonem polskich wojsk, husarii itd.,tworzyła polską kulturę,piastowała wzorowo urzędy.Wieloma sejmami zachwycała się ówczesna Europa. To magnaci począwszy od okresu popotopowego doprowadzili kraj do upadku. Najazd szwedzki praktycznie zlikwidował niezależny stan szlachecki w Polsce. Pierwszym znakiem słabości było liberum veto właśnie na polecenie magnackie zastosowane
@monikape8827
@monikape8827 Жыл бұрын
No przecież mówiłam!!! W liceum przygotowując się do lekcji o kulturze szlacheckiej zajrzałam do encyklopedii PWN (! tak to kiedyś bywało!) przeczytałam, że estetycznie wzorowana była na kulturze orientu. Było to dla mnie tak jasne, że nawet nie przemyślałam argumentów do dyskusji. Zostałam upomniana przez nauczycielkę, że nie znam znaczenia słów, bo orientalny znaczy wschodni i ona nie wie o czym ja mówię. Przecież nawet futrzane czapy z klejnotem i piórem były kalką sułtańskich turbanów.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
Niestety, mamy wielu beznadziejnych nauczycieli.
@Crovaify
@Crovaify Жыл бұрын
Mnie w szkole kilkanaście lat temu uczyli o orientalnych inspiracjach. I to juz w gimnazjum
@monikape8827
@monikape8827 Жыл бұрын
@@Crovaify moje dzieci może też miały to w gimnazjum. Muszę zapytać 😁😁
@prasaite
@prasaite 11 ай бұрын
W podręcznikach do historii i języka polskiego (lata 80 i 90) jak wół stało że kontusze były zapożyczone od turków.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Beznadziejna nauczycielka skoro tego ci nie chciala zaliczyc
@slawomirslyk
@slawomirslyk Жыл бұрын
Chodziłem do szkoły średniej w latach 90-tych i wtedy dla każdego było to oczywiste. Ale teraz świat tak bardzo "poszedł do przodu", że tak oczywiste fakty urastają do miana internetowego odkrycia.
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
Ale jakiego odkrycia? To jest poprostu jeden z szeregu przeróżnych tematów omawianych na tym kanale. I tyle.
@user333u3
@user333u3 5 ай бұрын
8 lat rządów pis w edukacji
@jarosawwitaszek-wysocki7927
@jarosawwitaszek-wysocki7927 Ай бұрын
Upraszcza się fakty dalej, tylko ns inną modlę. W istocie kontusze dotarły z Węgier, a tylko ozdoby były podpatrywane z egzotycznych krajów. Dobrze jest tu ukazane, tylko trochę niedopowiedziane że szlachta miała mode jakby udawała że przed chwilą ściągnęła buty z martwego Szweda czy czapkę z Tatara. W rzeczywistości husarze nie zawsze pochodzili ze szlachty, a nawet nie zawsze z Rzeczypospolitej. Walczyli głównie najemnicy, w tym także pochodzący z Bałkanow, a każde województwo prowadziło swoją własną politykę. A wpływy szły we wszystkich kierunkach. Np. szachy mają swój prototyp w Indiach ale perska nazwę i reguły ustalone w świecie śródziemnomorskim. I w czasach wikingów tak było i ekspansji ludów słowiańskich, migracje szły w obie strony tylko różnica liczebna powodowała że na jakimś terenie jakiś język dominował.
@janzgormysyny5830
@janzgormysyny5830 Жыл бұрын
Jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku modne były nie kontusze tureckie ale specyficzne swetry 😊
@Georg60
@Georg60 6 сағат бұрын
W komplecie z piramidami😅
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
Po raz kolejny dziękuję za ten kanał. Ma pan wielki dar opowiadania. Serdeczne pozdrowienia, również dla Karola 🥰
@b.k.2804
@b.k.2804 Жыл бұрын
Skąd pomysł, ze to niewygodne korzenie, moda jak moda, przynajmniej było to tworczo przyswojone a nie zerzniete toczka w toczke, tak jak dzis, caly swiat w tych samych szmatach chodzi.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Жыл бұрын
Niewygodne źródła raczej mają odniesienie do sposobu zdobywania tych nowych trendów, niż do kierunku :).
@mertonvel1601
@mertonvel1601 Жыл бұрын
Ten pan ma czasem bardzo dziwne pomysły. We własne gniazdo sra, jakby Polski nie lubił.
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og Жыл бұрын
Moda sarmacka była OBRZYDLIWA!!!!
@elzbietakozlowska6687
@elzbietakozlowska6687 Жыл бұрын
​@@Mjak-yd3ogw porównaniu do czego ? Twojej elegancji ze szmateksu ?
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 Жыл бұрын
​@@WielkaHistorianiewygodne chyba dla nas z 21 wieku? 😊
@barbaraj3663
@barbaraj3663 11 ай бұрын
Ja jestem za tym brać dobre wzory do naśladowania jedwabne pasy szlacheckie i inne ozdoby ubioru wygodne i bardzo ozdobne. Obecnie widzę naszych wyjeżdżających np. do Holandii i próbują narkotyków a potem stają się bezdomnymi to jest akurat zły przykład do naśladowania. Bierzemy tylko dobre wzorce.pozdrawiam
@indianski
@indianski Ай бұрын
do tego te paskudne mini i bikini. zgniły zachód
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 Жыл бұрын
Te wojny to raczej one do nas przychodziły a nie że szlachta tak chciała. 😊 A to czerpanie ze wschodu raczej stanowiło o naszej otwartości, sile i fantazji. Dzięki właśnie tym wplywom umiejętnie i mądrze wykorzystywanym przez ówszesnych Polaków powstała najwspanialsza jazda w dziejach świata.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
Raczej to czerpanie ze wschodu świadczyło z złym guście. Co wygląda dobrze na pięknym tureckim księciu, nie wygląda dobrze na ulanym słowiańskim szlachciurze. Zresztą do dziś ten zły gust w nas tkwi. Weź np. te łyse głowy i dresy. To też wschodnia moda i niestety wielu naszych rodaków ją kopiuje. Na szczęście akurat ten trend już przemija.
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 Жыл бұрын
@@agnieszka-orzeszka Mi też bardziej podobało się kiedy byliśmy bardziej zachodni w ubiorze i kulturze.
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
@@agnieszka-orzeszka Poniekąd masz rację. Kiedyś w dobrym tonie była miłość do Ojczyzny. Dzisiaj modne jest jej opluwanie. Przeczytałam wszystkie komentarze na tym forum i widzę dwie opcje. Albo nie ma na tym forum Polaków, albo są to Polacy, którzy do reszty stracili rozum honor i cześć i pozwalają szmacić swoich przodków.
@zhangzy123
@zhangzy123 Жыл бұрын
​@@agnieszka-orzeszkaNo lepsze były te zachodnie peruki i pudry Lol.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
@@zhangzy123 No pewnie. Porównaj sobie np. króla Francji i tego tłuściocha Sobieskiego z podgolonym łbem i sumiastym wąsem. Współczuję kobietom, które musiały spać z tymi facetami. Zdecydowanie wygrywa moda francuska czy angielska. Zresztą peruki i pudry do nas też w końcu trafiły.
@mar-mz8kv
@mar-mz8kv Жыл бұрын
Tak rodzi się moda... Jedni kopiują od drugich trochę przemieniaja i już jest gotowy wzór... W 18 wieku Europa kopiowała Francję a Francja dużo kopiowała z Włoch...
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
Zrozum, że w tym filmidle nie o modę chodzi. Posłuchaj, co kryje się między wierszami.
@mar-mz8kv
@mar-mz8kv Жыл бұрын
@@teresawojtaszek2232 no też to dostrzegam ale w komentarzu skupiłam się na modzie... 😏
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
@@mar-mz8kv Cieszę się, że dostrzegłaś. Pozdrawiam 💞
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
@@teresawojtaszek2232chciałaś wbić szpileczkę , nawet słowo filmidło o tym świadczy.
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
@@utahdan231 A co twoim zdaniem, mam cieszyć się, gdy ktoś mnie obraża i wyszydza, szkaluje moich przodków??? Cieszy cię, że ktoś pluje ci do zupy!? Gdzie wy ludzie macie swoj honor, jakąś godność??!!
@cheswaw
@cheswaw 6 ай бұрын
Bekiesza była z Węgier,nazwa od nazwiska Kacpra Bekieszaktóry był urzędnikiem na dworze Batorego.Jest podobne do prawdy,że strój ten wcześniej był turecki więc bardzo to nie podważa tego co pan mówi,ale u nas spopularyzował się przez ręce Węgrów za czasów Batorego podobnie jak wiele innych elementów,szablya nawet czyli szabla,cała organizacja husarii,którą zaadoptowano ze wzorów węgierskich ale dość mocno zmieniono jej charakter.Husaria pochodzi z Serbii od raców,wzór przyjęli Węgrzy i zmienili pod siebie,potem od chorągwi jazdy węgierskiej za czasów mniej więcej ostatnich Jagiellonów Rzeczpospolita sobie zaadaptowała biorąc to co podchodziło pod gusta szlachty polskiej i ruskiej z kresów gdzie stale walczono z Tatarami.Węgry były bardzo wzorcodajnym obszarem dla Rzeczypospolitej w XV i XVI wieku i zmieniło się to chyba dopiero gdy całe znalazły się pod Habsburgami.Siedmiogród długo był lennem Tureckim ale takim z autonomią kulturową pod rządami Bathorych i innych,stamtąd przychodziło dużo uchodźców w tym niektórzy królowie w liczbie jednego.Mieli duży wpływ bo szlachta dosłownie była zakochana w Węgrach a zwłaszcza w ich ubiorze,winach i stylu pewnej takiej niezależności.Węgrzy byli do nas wtedy podobni mentalnie,ci którzy podróżowali byli prawie wyłącznie szlachtą i oni byli przyjmowani po kolejnych narodowych klęskach Węgier jako uchodźcy od czasu bitwy pod Mohács gdzie Lajos z Jagiellonów zginął aż do czasów Rakoczego-dopiero reformacja trochę chyba odsunęła katolicką część Sarmatów od wzorów z Węgier...no ale szlachta nie była bardzo religijna i było dużo protestantów którzy dłużej jeszcze kochali tych Węgrów.Jerzy Rakoczy i Thökoly Imre walczyli z naszymi co prawda,ale nawet to nie zmieniŁo sympatii.Zygmunt III po 1612 nie miał co zrobić z jazdą lekką elearów zwanych lisowczykami od nazwiska Lisowskiego herbu Jeż lub od nazwy gwarowej Inflant-prowincje lisowskie-ci lisowczycy lubo znakomita i odznaczona w wojnie z Moskwą jazda-byli kupami zbrojnymi które pustoszyły ziemie Litewskie bo nie dostawali żołdu,Król Zygmunt III chcąc zbyć warchołów dogadał się 1919 z Habsburgiem,że mu wyśle to wojsko aby stłumić powstanie kuruców,lisowczycy udali się na górne Węgry i tam się bili dla Habsburga i problem z głowy ale to były walki przeciwko Węgrom więc niefajnie bo to nasi bracia.W każdym razie katolicy przeciw protestantom,któryś święty katolicki wówczas powstał gdy ci lisowczycy tam byli w ten sposób,że ktoś zabił księdza,zapomniałem nazwisko,był to jednak odprysk wojny 1619-1922 i jest do wyggoglania kto by to był.Nasz naród był wtedy inny,dużo szlachty żyło swoim życiem i religia się dla nich niezbyt liczyła ,to raczej chłopi byli wierzący i król Zygmunt III bardzo a szlachta to już jak który,duża część była pod wpływem reformacji lub po prostu żyli czymś innym.Z Ich mindsetu późniejsze epoki wzięły wybiórczo animusz do tytułomanii,kult dobrych hetmanów itp.Styl dworkowy w budownictwie chyba troszkę później ale w XVIII wieku już był.
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
A te zapożyczenia słów z języka tureckiego, toż to kradzież w biały dzień, prawda Panie Kamilu, proszę opowiadać dalej, jakie to ważne...
@Marta_z_Dabrowy
@Marta_z_Dabrowy Жыл бұрын
O tych wschodnich zapożyczeniach to wiem od czasów szkoły podstawowej. Teraz naprawdę jest to nowość?!😮
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
A kto mówił że to nowość?
@jedidia5608
@jedidia5608 Жыл бұрын
Rozumiem merytorykę, nie rozumiem czemu jest podawana w sosie pedagogiki wstydu? Grecy,Rzymianie kopiowali od okolicznych ludów ,twórczo rozwijali,to samo robiła polska szlachta. Ot choćby całe uzbrojenie i taktyka walki husarii to elastyczna adaptacja wszystkiego co najlepsze w ówczesnych zagranicznych formacjach konnych. Co w tym złego? Za to chyba należy tylko chwalić? Po co ta ,tylko lekko skrywana szydera?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Жыл бұрын
A ta szydera nie jest czasem w uszach odbiorcy? Ja po prostu przedstawiam fakty. Ot zjawisko historyczne, w dużym stopniu uniwersalne. Ale mieszkamy w Polsce więc siłą rzeczy opowiadam o szlachcie polskiej a nie węgierskiej czy serbskiej.
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
Wymienianie w tym kontekście Greków i Rzymian i porównywanie się do nich to naprawdę żałosne! 😂
@fandzejka9540
@fandzejka9540 11 ай бұрын
Ta moda w polaczeniu z zacofaniem i słabością państwa pozwala mi zaryzykować stwierdzenie, że podpatrywano nie to co trzeba i nie tam gdzie trzeba. Poza tym te ubrania są brzydkie, kojarzą się z dziczą i rzeczywiście wstyd to pokazywać. Podczas gdy mamy się tym podniecac, bo to "nasze" 😊
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 10 ай бұрын
@@fandzejka9540 Tak! Trzeba było brać wzorce i mody od np. Francuzów. Np. nosić smierdzące peruki na zawszonych włosach, robić kupy po kątach i pudrować chrosty od syfilisu. Oczywiście nie ma znaczenia, że do 17 wieku to Imperium Osmańskie było najpotężniejszym krajem Europy, miało najlepszą i najlepiej zorganizowaną armię, najsprawniejszą administrację i Konstantynopol/Stambuł był jednym z największych i najbogatszych miast świata. Ah - i gdy w Paryżu myto się raz w roku i wylewano odchody przez okno to w Stambule ludzie raz na tydzień chodzili do hammamu, myli się gruntownie przed każdym pójściem do meczetu i ich kupki spływały do kanalizacji.
@civisposnaniae795
@civisposnaniae795 9 ай бұрын
@@Baronex174 No tak, zaiste, jak można porównywać "podludzi" typu dawni Polacy do "nadludzi" typu starożytni Grecy i Rzymianie. Toż to obraza straszliwa... Polacy są od zbierania szparagów w Niemczech i wykonywania podrzędnych słabo płatnych prac, a nie od porównywania się z przedstawicielami "wyższych ras". Wybitny dawny przywódca aktualnej przodującej demokracji europejskiej Adolf H. z pewnością by się zgodził z tym twierdzeniem.
@zlocish
@zlocish 8 ай бұрын
O nie, mieszanie sie kultur, jak tak można xD Uwielbiam negatywne przedstawienie tu tego zjawiska. Oczywiści gdyby mowa była o tym co Turcy zapożyczyli od Słowian różnej maści to by jeszcze zostało to pochwalone jacy oni obrotni.
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
👍
@milczenieogorkow9246
@milczenieogorkow9246 Жыл бұрын
Ma to związek ze współczesnym kołczanem prawilności?😊
@lenariuse
@lenariuse Жыл бұрын
mały szok ze tyle Tureckości w Polakach
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 Жыл бұрын
No taką chałwę robimy wcale nie gorszą jak w Turcji 😆
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 10 ай бұрын
Raczej osmańskości, bo to było wielokulturowe i wielonarodowościowe imperium. Janczarzy to byli np. w większości Słowianie a w armii osmańskiej etniczni Turcy byli raczej mniejszością.
@hubertzalewski290
@hubertzalewski290 Жыл бұрын
Nie tylko łupy. Poza tym, to częściej wschód łupił nas niż my ich. Z Turcją częściej łączył na handel niż starcia wojenne.
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 10 ай бұрын
I wielu historyków twierdzi, że odsiecz wiedeńska to był bląd strategiczny. Może trzeba była razem z Turkami złupić Wiedeń a potem razem z nimi rozwalić Moskwę?
@nilurii4152
@nilurii4152 Жыл бұрын
akurat z tą polską czuprną to nie trafione fryzura ta ma źródło rodzime i była utożsamiana z polakami już w średniowieczu
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 10 ай бұрын
I prawdopodobnie była bardzo praktyczna, zwłaszcza w warunkach kampanii wojennych. Trudno sobie wyobrazić utrefionego Francuza w rajtuzkach w warunkach walk na Dzikich Polach. Wszy by go zjadły a klejnoty rodowe odpadły przy pierwszym przymrozku.
@tadeusickipawe9435
@tadeusickipawe9435 9 ай бұрын
@@marcdenoire5462 Ta fryzura- czuprynka, czy "wysokie cięcie polskie" była bardzo popularna we Francji w XV wieku- widać to doskonale w ichniej ikonografii z epoki. Francuscy rycerze dostrzegli zalety takiego strzyżenia i wygenerowali modę na nie.
@cheswaw
@cheswaw 6 ай бұрын
@@tadeusickipawe9435 Tak to prawda.Jeśli chodzi o starszą fryzurę to nie wiem czy nie pomyliło się przedmówcy z kołtunem.Szlachta polska miała to swoje cięcie,chłopi mieli tzw kołtun a kozacy i część szlachty ruskiej-osełedec,który chyba wtedy jeszcze nie nabył tej nazwy.W każdym wypadku względy praktyczne decydowały-do służby w armii wygolony łeb był po prostu praktyczny a szczegóły takiego czy innego czuba na szczycie to już moda.Samuraje w Japonii też mieli fryzurę specyficzną z podobnych przyczyn-rutyna militarna wymusza aby mieć takie włosy jakie ci nie będą przeszkadzać ani w walce ani w obozie i w jeździe po polu.Francuzi bywali utrefieni na dworach i w salonach,ale wojsko miało swoją własną modę i brali to co było praktyczne,wojsko Francji miało podobną fryzurę co Sarmaci i być może od nas to wzięli.
@tadeusickipawe9435
@tadeusickipawe9435 6 ай бұрын
@@cheswaw Kołtun to na większą skalę dopiero XVIII wiek. Z opisów ks. Kitowicza- pierwszego polskiego socjologa- były ich różne wersje- pojedynczy, ale częściej "normalne" dredy. Wcześniej chłopi strzygli się "na pazia"- różnej długości grzywka i reszta włosów do dołu ucha lub do ramion. Natomiast "narodowe" tzw. wysokie cięcie jest widoczne już w polskiej ikonografii z I poł. XIII wieku. W okresie nowożytnym nie było ono tylko domeną szlachty- widać ją dobrze na wizerunkach plebejskich żołnierzy, czy mieszczan, ubierających się na styl polski lub polsko- węgierski. Przy czym w I poł. XVI wieku mieliśmy tak w stroju, jak we fryzurze istny misz-masz i dowolne łączenie wszystkich możliwych i niemożliwych stylistyk. Podgolony częściowo łeb miał także zalety higieniczne (jeśli nosiło się czapkę): wszy, jako ludzkie utrapienie kilku epok niechętnie wychodzą na gołą skórę, zatem w warunkach np. obozu żołnierskiego nie przenosiły się tak łatwo z jednej głowy na drugą. Pozdrawiam.
@krystianszczepanskiiii
@krystianszczepanskiiii Жыл бұрын
super. dzięki za kolejny świetny materiał
@jareksprysz
@jareksprysz Ай бұрын
Jak zwykle ciekawe
@arte.valore
@arte.valore Жыл бұрын
Super filmy! :) Ciekawie się słucha opowieści Pana Kamila. Dziękujemy!
@zabo532
@zabo532 4 ай бұрын
Dziekuje bardzo
@PrzemekSzewczyk-f2e
@PrzemekSzewczyk-f2e 5 күн бұрын
Chlopi mieli stroje wzorowane na niemieckich a szlachta glównie na oriencie.
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
Dobrze, że nie kopiowaliśmy z Chin, bo byśmy mieli straszne fryzury i stroje...
@nostalginemo499
@nostalginemo499 3 күн бұрын
Moda tak zwana, to jest naśladownictwo. Fascynacja walecznym wschodem mnie nie razi, uważam to za zaletę nie wadę, gorzej by było jakby wzięli wzorce rodem z Wersalu, przysłowiowy, Papkin. Mnie to do dziś fascynuje. To ze szlachta wybrała szable zamiast,- koncerza - rapiera, który był bronią "kanciastą" choć niebezpieczną. Wschód ze swoją finezją i"dzikością" a w sumie z zaawansowaną kulturą, choć inną od europejskiej,- zniewieściałej i w końcu dziwnej. Chodzi mi o XVI i XVII wiek. Nie mam wątpliwości ze wybrali słuszne wzorce. Ot choćby Husaria, wzór uzbrojenia turecki a jaki efekt.
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 10 ай бұрын
Zdolność absorbcji kulturalnych wzorców to na pewno nic, czego by trzeba się wstydzić czy uważać za niewygodne. Tylko miejsca gdzie krzyżują się kultury i ludzie kopiują od siebie to miejsca gdzie tworzy się kultura. Społeczności odizolowane generalnie nie są płodne kulturowo. Co np. stworzyli Maorysi oprócz kilku oryginalnych tatuaży? Z drugiej strony to wręcz pokrzepiające, że to żołnierze Rzeczpospolitej też umieli trochę dać czadu wrogom i ich trochę złupić. Popularna wizja historii Polski to wizja kraju, który był nieustannie najeżdząny, łupiony, palony i gnębiony. To chyba wizja, którą trzeba by zrewidować. Polacy nie byli wiecznym frajerem i chłopcem do bicia. Znana jest historia przejęcia tureckich taborów ze wszelkimi dobrami po zwycięstwie pod Wiedniem. Natomiast biorąc pod uwagę jak się wtedy i potem zachowali Austriacy, było by wtedy wskazane złupić też Wiedeń i wziąć w jasyr jego mieszkańców w ramach rekompensaty za koszty kampanii. Zresztą to chyba zaborcy w ramach swoistego Kulturkampfu wmówili Polakom, że trofea wojenne, zysk i gnębienie wroga to coś "brzydkiego" i "podłego". Muzea Europy od Ermitażu do muzeum w Sztokholmie pełne są dóbr zagarniętych w Polsce i jakoś się tego nikt tam nie wstydzi.
@drzewowit
@drzewowit Жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję. Czyli więc małpujemy już od dawna? Ładniejsze jednak żupany i makaty, od tego co się teraz naśladuje!
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 Жыл бұрын
Dobrze nam to wychodziło to były eleganckie ubrania a takie Włoskie czy Francuskie to facet wyglądał jak część rowerowa 😆😆😆
@drzewowit
@drzewowit Жыл бұрын
No i też klimat ówczesny w Rzeczplitej raczej nie sprzyjał modzie zachodniej. @@robertjakubczak9437
@zhangzy123
@zhangzy123 Жыл бұрын
Wiesz ze jest coś takiego jak inspiracje ? To chyba normalne że ktoś czerpię wzorce i dostosowywuje je jeżeli mu się podobają .
@kazimierzgaska5304
@kazimierzgaska5304 Жыл бұрын
Prawdziwe małpo wanie czyli robienie z siebie małpy, zaczęło się chyba dopiero w XVIII wieku, wraz z modą na francuszczyznę. Autor filmu napręża się jak Wojski by być kontrowersyjny jak Zychowicz - czyli sam "małpuje" ale z mizerbym skutjiem. Kontrowersje i clickbity dla gimbazy!
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
@@robertjakubczak9437 Dla takiego zacofańca jak ty to faktycznie tamte stroje były ładne. Zatem część naszego społeczeństwa jest skażona genetycznie. Stąd dziś zamiłowanie do ogolonych głów a la Ruski bandzior.
@mparosa
@mparosa Жыл бұрын
Ma sens. Żołnierze byli dumni ze swoich łupów i nosili je dumnie…
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
😂 Nie było z czego być dumnym. Przystrajanie się w cudze piórka to nie powód do dumy ! Trzeba to pokornie przyznać. Żałosne to było. Szlachta mogła się tym najwyżej przed tą zacofaną ciemnotą popisywać bo dla innych krajów była pośmiewiskiem
@BazilBazil-ku1sn
@BazilBazil-ku1sn 26 күн бұрын
@mparosa Nie sądzę żeby żołnierze mogli złupić tureckiego szeregowca z jedwabnego stroju.On go po prostu nie posiadał.Na dzisiejszym polu walki ile można zdobyć generalskich mundurów,a ile zwykłych drelichów szeregowca?
@zodiak865
@zodiak865 Жыл бұрын
Może trzeba było słówko o higienie osobistej naszej szlachty . Pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Жыл бұрын
To nie jest zły pomysł na przyszły odcinek :)
@zodiak865
@zodiak865 Жыл бұрын
@@WielkaHistoria Dzięki .
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 Жыл бұрын
Podobnież na tle ówczesnej Europy nasze szlachcianki nie śmierdziały. 😊
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
"A gnidy pod kołnierzem siedzą we trzy rzędy” "Wonia nie cudna zalatuje" "Owe wdzięczne wonności z gęby, z nosa cuchną”. "Nie pomogą mu nic perfumy: przedsię będzie śmierdział jako kozieł”
@mia-tu2hh
@mia-tu2hh 2 ай бұрын
@@Baronex174 rozmowy w Werselu:
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
08:00 patrz, no, a makaty wieszane na ścianach na Ukrainie do dzisiaj wieszają, ale chryja !
@ziborgbe
@ziborgbe 2 күн бұрын
Jakie bylo moje zdziwienie, jak uslyszalem slowo czapka po turecku.
@adamzieba8364
@adamzieba8364 8 ай бұрын
9:25 Kiedyś czytałem, że słowo kord pochodzi od łacińskiego słowa misericordia czyli miłosiedzie, będącego nazwą małego miecza a właściwie sztyletu, którym giermek mógł zadać szybką śmierć swojemu ciężko rannemu panu-rycerzowi i zakończyć jego cierpienia okazując w ten sposób miłosierdzie (tak rozumiano to w Średniowieczu).
@piotrschab4244
@piotrschab4244 21 күн бұрын
👍
@pablonylos8022
@pablonylos8022 Жыл бұрын
Jak niewiele zmieniła się mentalność. Dalej czerpiemy, krytykując, obrażając a nawet z wrogim nastawieniem, obce wzorce. Trzeba przyjąć do wiadomości że nie jesteśmy ideałem.... Dzięki za napisy pl.
@zhangzy123
@zhangzy123 Жыл бұрын
W którym to momencie obrażamy się na obce wzorce . Krytyka . Coś się podoba coś się nie podoba . Proste .
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
Tak, ta mentalność się niestety u większości nie zmieniła.
@zhangzy123
@zhangzy123 Жыл бұрын
@@Baronex174 Fajne masz nowe konto. Do takich komentarzy ?.
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
@@zhangzy123 I co ty tą swoją wścibską uwagą chciałeś uzyskać?
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
@@zhangzy123Nie masz co robić tylko węszyć po kontach?
@annamagdalena4357
@annamagdalena4357 Жыл бұрын
Czytałam"Warcholstwo" Rewelacyjna książka, do połknięcia. Pozdrawiam
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
Połykaj tylko się nie zadław.
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
@@teresawojtaszek2232 Tobie też by się przydało trochę edukacji!
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
@@Baronex174Na wszystkich forach ujadasz na Polskę i Polaków. Płacą ci za to??!!
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
@@teresawojtaszek2232 Na jakich forach?😂 Kobieto nie ośmieszaj się! Ja tak samo jak i ty mam prawo do wyrażania swojej opinii!
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
@@teresawojtaszek2232 Pozwól że streszcze twoje dotychczasowe argumenty. Każdy kto ma inne zdanie jak ty jest trollem któremu płacą! 🤭😂
@adammagdziarz6481
@adammagdziarz6481 5 ай бұрын
Prawdziwy polski kebab ! Tak mi się skojarzyło.
@BazilBazil-ku1sn
@BazilBazil-ku1sn 26 күн бұрын
No, ale jeżeli uważali się za Sarmatów którzy przybyli ze wschodu to umiłowanie do tamtejszej mody jest jak najbardziej oczywiste.Inną kwestią jest pomysł że wzorowali się,czy wręcz zabierali ubrania tureckim wojakom.Nie sądzę żeby janczarzy czy inni ubierali się w jedwabne kontusze które taki szlachcic mógł zerwać z truchła na polu walki.
@marcosulima1627
@marcosulima1627 Ай бұрын
Zastanawia pomysł na tytuł "Niewygodne korzenie ..." Przenikanie zwyczajów i kultur nigdy nie było niewygodne czyli wstydliwe. Wojny to zawsze grabieże i kopiowanie zwyczajów. Przykład Imperium Romanum.
@waldemarmiazga698
@waldemarmiazga698 Жыл бұрын
Warto byłoby sprawdzić czy taka prawidłowość wystąpiła u Wikingów.
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 Жыл бұрын
Wystąpiła. Ta jest zawsze, nchyba że ludzie są omamieni jakąś ideologią jak hitleryzm czy bolszewizm to raczej wszystkich zmieniają na swój obraz i podobieństwo.
@aleksanderallien6169
@aleksanderallien6169 Жыл бұрын
Tak tylko zaznaczę ze 80% wojen to były wojny obrone toczone w granicach ziem RON. A jesli chodzi o podbieranie kutory to największymi w tej sztuce byli Rzymianie umieli każda technologie,uzbrojenie, ubiór i architektore skaraść z każdego zakadka świata.
@prasaite
@prasaite 11 ай бұрын
W tym filmie nikt nie oskarża że tego typu akcje są złe. Padają proste fakty, jak już to Mickiewicza trzeba opieprzyć bo w Panu Tadeuszu zachwalał noszenie skopiowanych od turków kontuszy, zamiast cytuję "Jeśli kto i czuł wtenczas, że polskie ubranie Piękniejsze jest niż obcej mody małpowanie," I wychodzi na to że szlachetka wieszcz narodowy w dupie był i gówno widział.
@riven8226
@riven8226 6 ай бұрын
A jakie inne wojny Rzeczpospolita miałaby toczyć? Szlachta nigdy nie zgodziłaby się na wojnę ofensywną, ponieważ silne wojsko wzmacnia króla. Ewenementem jest wojna Polsko- Rosyjska z lat 1609- 1619. gdzie ruszyliśmy na Moskwę z ogromną armią w sile niecałe 3 tyś żołdaków. Oczywiście dokonaliśmy cudu pod Kłuszynem, ale sama liczba wojska jak na wojnę ofensywną była żałosna. Kampanie Batorego w sumie też można uznać za wojnę ofensywną, ale król musiał dokonywać ustępstw wobec szlachty a nawet walczyć z Gdańskiem aby zdobyć fundusze na wojnę. Płaczemy, że wszyscy nas najeżdżają. Tak, ale to wyłącznie nasza wina. Kiedy można było wroga ostatecznie wykończyć to oczywiście przestano płacić na wojsko, bo po co? Król się wzmocni. I tak właśnie było w przypadku Moskwy czy Powstania Chmielnickiego, kiedy po bitwie Beresteckiej wojsko rozjechało się do domów, bo żniwa.
@aleksanderallien6169
@aleksanderallien6169 6 ай бұрын
@@riven8226 masz trochę racji z wzmacnianiem władzy centralnej owszem. Ale wojny ofensywne polska prowadziła kampania 1609-19 to nie 3tys tylko 20tys żołnierzy a to że Żółkiewski wybrał najbardziej elitarną jednostkę w polu i tylko ją zabrał nie oznacza ze tylko tyle było wojska. Batory walczył z Gdańskiem z innego powodu, ponieważ Gdańsk nie uznał władzy Batorego i jak on stłumił ostatnich przeciwników zebrał 50tys armiie i ruszył na Moskwę. Sobieski 30tya wojska na wojne ofensywną. No chłopie poczytaj.
@riven8226
@riven8226 6 ай бұрын
@@aleksanderallien6169 No chłopie chyba nie. 1. Wojska Rzeczpospolitej liczyło początkowo około 3 tys żołnierzy. Później liczba wzrosła do 12 a po dojściu około 20 tys Kozaków do ponad 30 tys, ale Kozacy nie podlegali rozkazom hetmanów polskich ale swoim kozackim. 2. Czy ja napisałem że przyczyną wojny z Gdańskiem Batorego było zdobycie pieniędzy? Nie. Dzięki tej wojnie Batory zdobył pieniądze a nie, że była to przyczyna wojny. 3. Sobieski sfinansował te wyprawę z pieniędzy cesarskich, papieskich i własnych. Zresztą to nie była wojna ofensywa. Stoczyliśmy dwie bitwy i zawinęliśmy majdan do Krakowa.
@aleksanderallien6169
@aleksanderallien6169 6 ай бұрын
@@riven8226 no to kolejne sprostowanie Ile liczyło sobie wojsko wkarciane Korony ? 18tys porcji ale w praktyce to było 12tys po drugie Kozacy jak dołączyli to podlegali hetmanom bo za nie wykonanie rozkazu głowę mogli stracić zwłaszcza pod Żółkiewski który nie miał litości. 2. Twoja wypowiedzi o zdobywaniu gdnaska tak została odczytana. Nie to nie gdańsk sfinasował wojny Batorego a podpisanie wysokich podatków przez szlachte. 3. Tak to była wojna offensywna nie wazne czy było 5 bitew czy 100 niema znaczenia. Dla nas była offensywna wyszliśmy z Ron i uderzyliśmy napier w siły tureckie w Austrii a potem dalej. Dzięki czemu odzyskaliśmy Podole.
@kimdzongil4818
@kimdzongil4818 Жыл бұрын
fajny kanał
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
A właściwie, to jak już tak kradliśmy te wzorce modowe, to jak Pan wyjaśni, że z mody żydowskiej niczego nie zapożyczyliśmy? A przecież obcowaliśmy z nimi przez wieki...
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Ай бұрын
Po przeczytaniu większości komentsrzy pod tym filmidłem, utwierdziłam się jedynie w przekonaniu, że czlowiek może wyjść z chlewa, ale chlew nigdy nie wyjdzie z człowieka. Od dłuższego czasu na forach obserwuję ataki na polską arystokrację, jednakże ludzie myślący wiedzą, kto to robi i dlaczego !!!
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 20 күн бұрын
Chamy z MO, ORMO, LWP, WSI.
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 Жыл бұрын
A cuz w tym zlego ze chcielismy zakladac ladne rzeczy-
@stanstelmach5326
@stanstelmach5326 Жыл бұрын
Wielkie brawa za odwage pokazania tych niewygodnych dla wielu faktow.
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
Kto tu ma odwagę ?? Jeśli jesteś Polką/Polakiem, to wstyd mi za ciebie i za Twój komentarz. Gdy nie masz w domu dobrych książek o prawdziwej historii naszego kraju, to w niektórych bibliotekach jeszcze są dostępne. Idź doczytaj i nie wypisuj bzdur uwłaczających godności rodaków.
@zhangzy123
@zhangzy123 Жыл бұрын
Nie jest to w żaden sposób niewygodne. To tylko tytuł który ma przyciągnąć widzów. Wiedzę na takie tematy możesz znaleźć nawet na wiki
@ab-zj8pl
@ab-zj8pl Жыл бұрын
O tych niewygodnych faktach to w podstawówce uczą a przynajmniej uczyli
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
⁠​⁠@@zhangzy123 Dla wielu są najwidoczniej niewygodne, co można wywnioskować z niektórych komentarzy. Cóż, pycha i ślepota narodowa wypierająca jakąkolwiek krytykę ogranicza umiejętności poznawcze i rzetelną samoocenę.
@zhangzy123
@zhangzy123 Жыл бұрын
@@Baronex174 Co jest niewygodne ? To że inspiracje z stroju szlachty czerpano z Turcji wiem od dawna. W necie jest ogromna ilość na ten temat. To żadna tajemnica . Cała reszta filmu jest na takim samym poziomie . Cóż nie ma we mnie pychy za to w tobie chyba chęć bycia kimś gorszym . I to tak na siłę . Wyrazy współczucia, ale nie pchaj na siłę w tym kierunku innych ludzi. Ja zarobiłem na dom i go zbudowałem. Ale nie robiłem tego sam i go nie wynalazłem. Ale nie widzę powody by nie być z tego dumny .To była ciężka praca. Czy może mam bać się tego uczucia bo to pycha ?
@rejmons1
@rejmons1 Жыл бұрын
A żupan? Słowo jest nader staropolskie. No i długie charakterystycznie polskie szaty także wspominane były w średniowieczu (choć bez szczegółów). Więc, żupan raczej był typowo polski. A reszta? A skąd pochodzi nasz współczesny ubiór? Więc, w czym problem? Widzę, że ktoś odkrył Amerykę. Staropolskie szaty były obce! A inne nacje ubierały się wedle własnych wzorców? Myślę, że wątpię! A co do "łupów", to bądźmy poważni. WSZYSCY WSZYSTKICH ŁUPILI. Mistrzami byli w tym Anglicy i Szwedzi. Rzeczpospolita jakoś się w tym nadmiernie nie wyróżniała.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
Żupan to nie jest polskie słowo. To słowo spolszczone a nie polskie. Pochodzi od nazwy arabskiej koszuli. Później w Polsce skojarzono nazwę stroju z urzędem.
@rejmons1
@rejmons1 Жыл бұрын
@@agnieszka-orzeszka Naprawdę? A powszechne na Słowiańszczyźnie słowo "żupa" i związany z nią tytuł "żupan"? Na przykład, wśród Chorwatów, Słoweńców czy Słowaków. Źródłosłowem słowa "pan" jest właśnie skrócony tytuł "ż[u]pan". Tak, jak w Angielskim występuje określenie "blue shirts" (błękitne koszule) na określenie kadry kierowniczej, w dawnej Polsce mogło bez problemu zajść podobne skojarzenie "żupan" czyli "szata pana".
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
@@rejmons1 Naprawdę. Żupan jako nazwa stroju pochodzi z włoskiego a tam wzięło się z arabskiego. W Polsce później skojarzono je właśnie z funkcją. Nawiasem mówiąc co to jest słowiańszczyzna? Każdy kraj jest inny. My oprócz naleciałości wschodnich przejęliśmy dużo wzorców zachodnich, również w języku. Mamy dużo słów pochodzenia niemieckiego, łacińskiego, francuskiego. Na szczęście nie jesteśmy tylko słowiańscy.
@rejmons1
@rejmons1 Жыл бұрын
@@agnieszka-orzeszka Swoją drogą, dlaczego pewne pojęcia są bardzo podobne? Dlaczego spokojnie dogadasz się z Słoweńcem czy Chorwatem? Ja swego czasu romansowałem z Macedonką i jakoś się dogadywaliśmy. I to jest właśnie Słowiańszczyzna - wspólnota językowa i po trosze mentalna. A co do tej teorii: Spodnia, długa szata z lekkiego płótna czy jedwabiu raczej nie mogła się skojarzyć z wojskowym, wierzchnim, "kusym" (bo do bioder) kaftanem z grubego materiału jakim była włoska giubba? Mundury Gwardii Szwajcarskiej to właśnie "giubby". Jedno drugiego w ogóle nie przypomina! A już te arabskie "koneksje" są (wybacz) śmieszne. Gdzie Rzym, a gdzie Krym? Polacy ówcześni nie mieli żadnego, większego kontaktu z Arabami. No i sama dżubba w niczym nie przypomina żupana. Jest długa (dłuższa niż żupan) i przypomina staropolskie giezło. Ale nie żupan. Dlatego ja jestem fanem tezy Jacka Komudy, że żupan był efektem ewolucji średniowiecznej tuniki. Zresztą, słowo "żupan" (w roli określenia funkcji) już w XVI wieku nie funkcjonowało. Byli "żupnicy" zarządzający kopalniami (żupami) soli. Ale to nie byli wybijający się na dworze urzędnicy. W żadnym wypadku! Zresztą, żupnikami zostawali często podskarbiowie i ci tytułowali się "podskarbi wielki/nadworny koronny", a nie - "żupnik wielicki/bocheński/kujawski itd.". Lukratywna funkcja, ale splendoru na miarę kasztelana czy starosty nie przynosiła. Więc, jakim cudem doszło do tego skojarzenia funkcji z szatą? Zostaw kombinacje narciarzom!
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 10 ай бұрын
Żupan to zdecydowanie słowo zapożyczone. W Azji Środkowej do tej pory chodzi się w długich kaftanach, które nazywają się Cziapan.
@gerardlee6764
@gerardlee6764 Жыл бұрын
Dziękuję za materiał. Trochę ogólnikowo nawiązałeś do konotacji językowych, czy jest szansa abyś rozwinął temat w osobnym filmie? Osobiście bardzo interesuję mnie temat powinowactwa tak kulturowego jak i językowego narodow tureckich i Słowian.
@katitipaula5122
@katitipaula5122 16 күн бұрын
Nie ma to jak pluć na samego siebie. I żeby chociaż było to obiektywne. A tu autor wyciąga kilka niuansików, dodatkowo uwypuklając pewne fakty, inne ukrywając, tym samym przeinaczając rzeczywistość, dopasowując ją do swojego obrazu, który nie wiem dlaczego i niestety jest bardzo negatywny i przedstawia historię i kulturę Polski w złym świetle. Tymczasem szlachta to kawałek naszej spuścizny, z której możemy być dumni. To normalne, że narody ze sobą handlowały, robią to dzisiaj i robiły w przeszłości. I tak się pewne rzeczy mieszały. To co dobre się rozprzestrzeniało. Jeśli więc coś było ładne, fajne, to czemu ktoś inny nie mógł się tym inspirować? Dziś cały świat nosi garnitury, czy to Japonia, czy Afryka, czy Argentyna. Kiedyś ponad pół Europy nosiło rajtuzy i peruki. Polska była na styku kultur i z tych kultur też czerpała, nadając jednak swój oryginalny temu styl. Szlachta nie kryła się z tym, że czerpie ze wschodu, a konkretnie z historycznego Indoeuropejskiego ludu Sarmatów, wywodzącego się z okolic Indii. Jak się spojrzy na dawne elity Iranu/Persji, to również ubierali się podobnie. Polacy nie ściągali od Turków, tylko zarówno Polacy jak i Turcy ściągali od Persów czy Hindusów. Z resztą nic odkrywczego w tunice przeplecionej pasem, nie wiem czemu przypisywać takie coś Persom, czy komukolwiek innemu. W coś musieli się ubierać, a to było proste, użyteczne i ładne. To Europa Zachodnia i Południowa chodziła jak pajace można powiedzieć, a polska szlachta normalnie.
@ukaszk.6590
@ukaszk.6590 7 күн бұрын
Szlachta była rasistowska i dzięki niej rozwaliliśmy sobie państwo. Nie, nie jest to coś z czego można być dumnym.
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
To jest zadanie tego kanału, szydzić, wzbudzać zażenowanie z naszej historii, kultury, tradycji. Kanał zadaniowy. Niby delikatnie, z naukową dociekliwością, a nawet z przypisami literaturowymi, a jednak, aby się Polakom nie wydawało, że kiedykolwiek mieli coś wartościowego...
@kormag1
@kormag1 Жыл бұрын
"papuga narodów" ;)
@pawekobylinski4634
@pawekobylinski4634 10 ай бұрын
No dobra ale gdzie te niewygodne korzenie?
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
Te buty od Szwedów i czapki od Turków to zdobywali po najazdach na miasta szwedzkie i tureckie, tak pan Kamil mówi? A kiedyśmy to na Szwecję i Turcję napadli?
@POWROTTATY
@POWROTTATY Жыл бұрын
3:45 : tysiące lat temu, w Anatolii, w Persji, w Indiach żyli Lechici, więc wróciło do Ojczyzny. 7:18 : turban nie jest turecki, ale persko-indyjski. 9:17 : widać że pochodzi z Iranu. szLACHta już nie była Lechicka jak dawno temu, widać dzisiaj kto jest w Sejmie. Lehja sięgała daleko.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
😂Tak, tak, wielka Lehia 😂Turban jak najbardziej jest również turecki.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Jacy Lechici? Hahahahaha😂😂😂
@mia-tu2hh
@mia-tu2hh 2 ай бұрын
@@agnieszka-orzeszka no tak, tak, wędrówka ludów słowiańskich istnieje. nie przelecieli do Europy nagle, z kosmosu ;)))
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka 2 ай бұрын
@@mia-tu2hh A co ma wędrówka wspólnego z bajdami o wielkiej Lechii?
@YY-ii3qo
@YY-ii3qo Жыл бұрын
Nie wiem czemu wydajecie się być z góry zaprogramowani, na co wskazuje gruntownie przygotowane erytrystycznych manipulacji w programie tematu. Przypomina mi to standardy Komunistycznej Republiki Kanady, gdzie anglosaskie standardy uznają prawdę za rzecz już raz na zawsze ustaloną, i zgodnie z predystynacją protestancką naród/człowiek jest/nie jest zbawiony u swego zarania, a „nauka ma jedynie tego „dowieść", bo inaczej Kanadyjczyk, Anglik, Niemiec, luteranin czy kalwin przestaje być naukowcem (…) Szlachcic rzezimieszek był państwowym standardem feudalnych Niemiec a nie Polski, jak by to wynikało z waszej klechdy, czyli ludowego opowiadania stale coś nam ujmującego w kolejnych odcinkach. Jakichś europejski standard?, a może szerzej, anglosaski? Odnoszę wrażenie iż wg. was Polacy nie mogli mieć własnej kultury od zarania, którą nie dziedziczyli a naśladowali. I było by w tym może ziarnko prawdy gdybyście to ukazali w kontekście ciągłości etnicznych pokoleń od najstarszych przodków (14,5 tys. lat, Syberia) na tle zestawianej np.: tureckiej.. Nota bene, pasy Słuckie trafiły do Polski poprzez Ormian a nie Turków, przez który to kraj ciągnął szlak handlowy z Chin i Indii, co nie jest tajemnicą poza umowną Komunistyczną Republiką Kanady. To samo tyczy scharawani, czyli żupana, katany czy też szarawary które pod często niezmienioną nazwą może pan i dziś zamówić w bardziej lub mniej tropikalnej wersji w Indiach i Pakistanie, a nawet u Pasztuńskich krawców jego religijną odmianę. I nie musicie nawet wychodzić z pokoju. I gdzie Rzym, i gdzie Krym z tymi Turkami w waszym opowiadaniu? Czy przed ich pojawieniem rycerze scytyjscy czy sarmaccy chodzili nadzy? Oh, jakież to straszliwe bajdy. W naszej najprawdziwszej historii jest i tak wiele nieopisanych okrucieństw prócz chwały. Cóż wam z produkowania nowych i umieszczanie ich w charakterach narodowych współczesnych mieszkańców? A może jesteście przedstawicielem innego narodu leczącego pod fałszywą flagą plemienne urazy swych przodków. Nie ma nauki bez szukania prawdy która jest jedyna i niezmienna niezależnie od punktu odniesienia. Punkt widzenia i odniesień nadaje tylko prawdzie koloryt, poza naturalnie post heglowską Ludową Republiką Kanady czy Australii Jestem coeaz więcej rozczarowany waszym rozmijaniem się z namacalną rzeczywistością
@3stefany
@3stefany Жыл бұрын
Czy tylko Polacy łupili w czasie wojny? Gdyby twoje wyobrażenia były prawdziwe, to musielibyśmy widzieć migrację wzorców kulturowych w obie strony.
@piotrekszutka
@piotrekszutka Жыл бұрын
taaak, dobrze chociaż , że pejsów nie przejęliśmy od pewnej wschodniej kultury.
@jacek1929
@jacek1929 Жыл бұрын
Południowej. Kup sobie atlas geograficzny.
@piotrekszutka
@piotrekszutka Жыл бұрын
nie zesraj się @@jacek1929
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
A moze z pejsami pzyszedlby i intelekt ?
@piotrekszutka
@piotrekszutka Жыл бұрын
@@jacek1929 mówi ci coś określenie Bliski Wschód?
@piotrekszutka
@piotrekszutka Жыл бұрын
@@utahdan231 jeśli ci brakuje to ja cię nie zatrzymuję.
@gemma1218
@gemma1218 Жыл бұрын
A skąd tyle swojskich nazw miejscowości w Turcji? Tak nas lubili?
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Jesli ci chodzi o nazwy konczace sie na pol to byly greckie nazwy takie jak adrianopol (Edirne) Konstantynopol (Stambul) czy Nikopol(Nigoblu) bylo to po prostu po grecku "polis" co oznacza miasto.
@Andrews-s8s
@Andrews-s8s 23 күн бұрын
To Jagiellonowie uczynili Polaków wschodnio-europejczykami.
@mjb2416
@mjb2416 Жыл бұрын
Natomiast Rembrandt sportretował polskiego szlachcica, bo jego strój przypominał strój Turka? Kto widział ten obraz dobrze wie, że przypisywanie szlachcie polskiej upodobań do stroju tureckiego to jedna wielka bzdura. W czasie II wojny Polacy zdobywali niemiecką broń i z niej korzystali, żeby zabić Niemców. Czy robili to z upodobania do niemieckiej broni? Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
Ale przecież upodobanie Polaków do tureckiej mody znamy nie tylko z obrazów gdzie widać je gołym okiem, również na obrazie Remrandta, znamy je z zapisków min. Sobieskiego.
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Polski Jezdziec Rembrandta jest raczej pokazem oręża, a nie stroju.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
to że lisowczyk na obrazie rembrandta był ubrany w strój turecki i zakrzywione szable(zreszta do dzis uzywane jako szable paradne) świadczy o tym jaką miało siłe oddzialywania imperium osmanskie na europe wschodnia. I to w ogole kompletnie dwie rozne sprawy, to ze uzywalismy niemiecka bron, a szczegolnie ze uzywala ja partyzanka (bo w trakcie kampanii wrzesniowej mielismy rozna bron) wynikalo po prostu z dostepnosci takiej broni po prostu i zwyczajnie.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Jak to bzdura przeciez jest od cholery pozostalosci z tamtych czasow i ty bedziesz negowal i demonstrowal swoje dyletantctwo.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Rembrandt nie wiadomo dlaczego sportretowal Lisowczyka. Moze za pieniadze jakiegos dowodcy?
@twofaceofinternet1027
@twofaceofinternet1027 Жыл бұрын
Czyli to prawda że mamy dużo wspolnego z Turcja i tak samo jestesmy outsiderami Europy i podobnie zawsze bylismy postrzegani w Europie .
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
Tak, zawsze byliśmy postrzegani jako kraj zacofany.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Turcja wtedy kiedy nosilismy te zupany byla najwieksza potega militarna na swiecie. Wegrzy tez sie wzorowali. Imperium Osmańskie kilkakrotnie było bliskie zniszczenia w pył Cesarstwa, i miało sojusz z Francją i Szwecją. Imperium Osmanskie stało się zacofanym i słabym dopiero począwszy od XVIIIw w XIX siegajac apogeum swojego zacofania. W wieku XX podjeli reformy, a dzisiaj jest to jedna z 20 gospodarek swiata i ma najwieksza armie w nato po usa, i dosyc nowoczesna, a przede wszystkim maja wiele wlasnych marek jak bayraktary.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Turcja nie jest outsiderem europy tylko sie rozni od zachodu ze wzgledu na swoje polozenie, religie i kulture polityczna, ale mimo wszystko jest chyba najbardziej zachodnim krajem muzulmanskim.
@twofaceofinternet1027
@twofaceofinternet1027 8 ай бұрын
@@Patryk-xw8qm To było dawno juz troche zmieniłem swoje opinie .
@twofaceofinternet1027
@twofaceofinternet1027 8 ай бұрын
@@Patryk-xw8qm Turcja troche jest osobna cywilziacja i ani nie sa do konca muzumanami ani zachodem . Tez z muzułmanskich krajow tez jest najbardziej zachodnia
@Botwinka13
@Botwinka13 Жыл бұрын
Bardzo przykra, poniżająca narracja. Wszysto było złe, żenujące, ukradzione, godne potępienia. Naród bez kultury, zasad, historii, pomysłowości, który powininen najlepiej odejść w przepraszającym zawstydzeniu.
@Mjak-yd3og
@Mjak-yd3og Жыл бұрын
No i odszedł - rozbiory.
@okokornot
@okokornot Жыл бұрын
Bardzo dobrze, wystarczy juz idealizowania pasozytow.
@ghostanddiy
@ghostanddiy Жыл бұрын
A niby w którym momencie poniżająca? Takie były czasy i wiele się nie zmieniło. Wojna=grabież. Jedni wracają z pralkami 😂😂, inni obnosili się ze swoimi trofeami. A "szlachta" w tamtych czasach nie była pacyfistami, była zbieraniną "panów" patrzących na własne majątki. To nie było państwo tylko zbieranina księstewek.
@ed89998
@ed89998 Жыл бұрын
@@okokornot Proponuję wyjazd za wschodnią albo zachodnią granicę - tam zapewne świat jest lub był idealny!
@ed89998
@ed89998 Жыл бұрын
Racja, niestety - na tym kanale narracja jest 0-1. To nie historia a propaganda.
@holophagus
@holophagus 23 күн бұрын
Dlaczego "niewygodne"? Przecież to jest powszechnie wiadome, powtarzane przy każdej popularnej rozmowie o stroju szlacheckim.
@Nicolaus-ih3fy
@Nicolaus-ih3fy 19 күн бұрын
Autor kanału kopiuje rozpowszechniony zwyczaj kreowania narratywów pseudo historycznych przez selektywny dobór materiału
@adrianworek9454
@adrianworek9454 3 ай бұрын
jak to jest ze indyka nazywamy od indii anie od turcji? mielismy stycznosc z turcja wczesniej
@Ig_Grun
@Ig_Grun 24 күн бұрын
Niewygodne dla kogo? Bo chyba nie autora kanału który lubuje się oczernianiu szlachty.
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 20 күн бұрын
Kompleks czworaków albo praca zlecona. Bo Zachód panicznie się boi możliwości odrodzenia Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ale RON i tak się odrodzi, a Zachód zajmą kalifaty.
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
Najlepsze to ta obrona ojczyzny o charakterze lokalnym 😂 no nieźle .... Nie dziwi zatem upadek Rzeczypospolitej🤭
@mia-tu2hh
@mia-tu2hh 2 ай бұрын
no tak, Rzeczpospolita była zbyt dobra i tolerancyjna jak na swoje czasy. Gdyby ogarnęła swój charakter kulturowo-religijny, to zaborcy bali by się jej tknąć z jakiejkolwiek strony😁
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Күн бұрын
@@Baronex174 skąd w tobie człowieku tyle nien.awiści??? Musiałeś zostać skrzywdzony w dzieciństwie i stąd to zwichn.ięcie psyc.hiczne.
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
Większość moich komentarzy zostało wykasowanie, jako niewygodne, trudno, ale PRAWDA SAMA SIĘ OBRONI !!! Ludzie, którzy znają historię nie dadzą się zmanipulować !!
@GinettaBwabye
@GinettaBwabye Күн бұрын
Sporo doczytałam. Jest dobrze! Tak trzymaj.
@janzgormysyny5830
@janzgormysyny5830 Жыл бұрын
Bez słuchawek?co się stało.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Жыл бұрын
Nie sądziłem, że ktoś zwróci uwagę ;)
@wladtepesz9940
@wladtepesz9940 Жыл бұрын
NO I... CO W ZWIĄZKU Z TYM???🤕🤔🤷🤦
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
To , ze lubimy kopiować a potem przywłaszczać.
@wladtepesz9940
@wladtepesz9940 Жыл бұрын
@@utahdan231 znam innych któży robią to od początku świata, żydzie.
@twofaceofinternet1027
@twofaceofinternet1027 Жыл бұрын
Podobne statystyki sa manipulacją bo nie oddają róznic w położeniu geograficznym i sąsiedztwie . Jest wiele manipulacj bo kazda cywilizacja w tamtym czasie była cywilizacja łupów bo żadne państwo nie moglo istniec bez projekcja przemocy .
@klubdobrejjazdy7825
@klubdobrejjazdy7825 Жыл бұрын
Słabe to jest. Mówisz tak jakby to Rzeczpospolita była agresorem w tych konfliktach. Niestety gdy imperium rośnie to naturalnym jest zjawiskiem, że na peryferiach jest słabsze niż blisko rdzenia. Quasi demokratyczny ustrój wpływał na procesy polityczne, które wymagały więcej czasu niż w monarchiach absolutnych.
@ghostanddiy
@ghostanddiy Жыл бұрын
Świetny materiał, szkoda że do dziś i na zawsze tak będzie, wojna to biznes, biznes to wojna. Tylko ci co łupy zbierają są teraz ponad prawem.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
Wtedy też byli ponad prawem.
@lechkonradpowichrowski3965
@lechkonradpowichrowski3965 24 күн бұрын
No, ale Mosterdzieju, skąd takie natrzasanie się nad Orientem? Dzięki temu mamy (albo mieliśmy) najlepsze szczepy arabskich wierzchowcow dzięki emirowi Rzewuskiemu. Składam protestacje. Potomek po mieczu lisowczyka z Podlasia. Nie wszyscy szlachcice byli pasywnymi pacyfistami, jak to Pan sugeruje.
@Frank-xn8bs
@Frank-xn8bs 6 ай бұрын
Nic nowego nie powiedział.
@yuwolfuswithout-any-bosssh2420
@yuwolfuswithout-any-bosssh2420 2 ай бұрын
В тому й біда, що двох народів, а не чотирьох. А могла б нині бути федеративна Реч Посполіта з Польщі, України, Білорусі та Литви! To jest problem z dwoma narodami, a nie czterema. Moglibyśmy teraz mieć federalną Rzeczpospolitą Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy!
@piotrdrukier
@piotrdrukier Ай бұрын
A jaśki do spania, czyli jastuki?!
@edwardgorczycki7833
@edwardgorczycki7833 Жыл бұрын
Szlachcic to nie jest ten który jest szlachetny, tylko ten który szlachtuje.
@frofrofrofro900
@frofrofrofro900 3 ай бұрын
Kurde nawet ciuchy kopiowalismy?.?
@aksz3103
@aksz3103 Жыл бұрын
Zobżydzić, zohydzić, opluć wszystko co polskie
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
Zobrzydzic. Nie mamy zbyt wiele , co nasze.
@aksz3103
@aksz3103 Жыл бұрын
Obżydzić- wiem, co napisałem@@utahdan231
@Vatras888
@Vatras888 Жыл бұрын
Ale to nie jest polskie tylko tureckie. Poza tym szlachta nie uważała za Polaków chłopów od których pochodził 90% naszego społeczeństwa
@aksz3103
@aksz3103 Жыл бұрын
Dzielisz włos na dwoje...a nawet na czworo
@PiotrKowalski-f1k
@PiotrKowalski-f1k 3 ай бұрын
W języku polskim akcent zazwyczaj pada na przedostatnią sylabę, więc w słowie „warcholstwo” akcent pada na sylabę „-chol-”.
@mia-tu2hh
@mia-tu2hh 2 ай бұрын
no i?
@gin.z.tonikiem
@gin.z.tonikiem Жыл бұрын
Chciałbym się dowiedzieć jaka była moda i czym się wzorowała jego grupa społeczna w dawnych wiekach😄.
@TediTedi-u9l
@TediTedi-u9l Жыл бұрын
Jeszcze dłużej człowiek pożyje a się dowie kolejnych pro lewicowych absurdów czyli historia tak jak oni to rozumieją
@Kniaź-k3x
@Kniaź-k3x Ай бұрын
Semickie hałaty i futrzane czapy... herby z gwiazdami, półksiężycami, na żółto i niebiesko, w klejnotach pawie pióra... tiaa typowo "rodzima" . A, i popatrzcie na obrazy szlachty franków z wczesnego średniowiecza a potem poczytajcie o cudzie zwanym "pływające chronologie"...
@EemmEMM
@EemmEMM Ай бұрын
A gdzie groźba?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Ай бұрын
to stary odcinek, chyba jeszcze wtedy nie wpadłem na pomysł by robić groźby :)
@EemmEMM
@EemmEMM Ай бұрын
@WielkaHistoria A szkoda. Mój syn tylko na to czekał...
@oktana5131
@oktana5131 Жыл бұрын
myślałam że mamy tylko kebaby ale i ubrania,
@UNKN0WN_1
@UNKN0WN_1 Ай бұрын
Ja bym zaryzykował stwierdzenie ze Ta Kultura Szlachecka przejawiająca sie w języku, ubiorze, wyglądzie i sztuce, to nic innego jak pozostałości pośród herbowych pamięci o tradycji jeszcze z czasów słowiańskiej podległości pod kaganat awarski. Ponadto, podejście herbowych to pospólstwa, wynika z tego ze pospólstwo to warstwa napływowa tak jak na przykład Ukraińcy dzisiaj w polce, jak i Rusini kiedyc na wolyniu i galicji, i pewnie podbita i zniewolona, czyli inny lud, bez dziedzictwa awarskiego, którzy to Awarowie płodzili sobie dzieci ze słowiankami dając początek nowej kaście bardziej uprzywilejowanych Panow. Awarowie zostali wchłonięci, Panowie Pozostali
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 20 күн бұрын
Nie tyle od Awarów, co od Wandalów/Burgundów , ale i Wenedów na Pomorzu, i Gotów na Mazowszu. A słowianie w Polsce to element napływowy. Polacy, a raczej ich przodkowie, Wandale, byli tu od zawsze.
@stanislev
@stanislev Жыл бұрын
Źle akcentujesz pan słowa: warcholstwo i husaria (akcent nie na pierwszą a na przedostatnią)!
@marcdenoire5462
@marcdenoire5462 10 ай бұрын
Najwyraźniej regionalizm małopolski. Ma swój urok.
@mia-tu2hh
@mia-tu2hh Ай бұрын
urok regionalizmu małopolskiego ;))))
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 20 күн бұрын
Ale was boli Polska szlachecka. To cudowne. Tyle lat minęło, a dalej uwiera. Kompleks czworaków? Wyjechanie do wielkiego miasta nie pomogło? Ukończenie studiów też nie?
@rafabartochowski1299
@rafabartochowski1299 10 күн бұрын
Hoho, widzę że tu mamy do czynienia z prawdziwym ŚLACHCICEM! Klękajmy xD
@konradziemba8701
@konradziemba8701 Жыл бұрын
Nawiązując do serialu 1670 jeśliby szlachcic poślubił chłopkę to jest automatycznie denobilitowany?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Жыл бұрын
Nie, małżeństwo samo w sobie nie wpływało na status szlachcica. Ale czyniło jego dzieci, urodzone z takiego związku, plebejami. Osobną kwestią jest presja społeczna, to jak brać szlachecka postrzegałaby takiego "splamionego" herbownika.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
@@WielkaHistoria Mój praprapradziadek został wydziedziczony za małżeństwo z chłopką.
@markoprusevic9175
@markoprusevic9175 Жыл бұрын
Rzeczpospolita. Ameryka 17go wieku.
@Frank-xn8bs
@Frank-xn8bs Жыл бұрын
Trochę ba odwrót: Dzisiejsza Ameryka to Rzeczpospolita XVII wieku.
@utahdan231
@utahdan231 Жыл бұрын
⁠@@Frank-xn8bsmasz racje , dlatego w 2023 ponad 2 miliony przekroczylo granice nielegalnie , aby sie znalezc w 17 wieku. Zdumiewajace.
@Vatras888
@Vatras888 Жыл бұрын
​@@Frank-xn8bsNo nie wiem Ameryka musiałaby być wtedy anarchistycznym burdlem bez stałego budżetu i armii. A jest mocarstwem globalnym.
@Frank-xn8bs
@Frank-xn8bs Жыл бұрын
@@Vatras888 Chodzi o korupcję od wewnątrz. Instytucje polityczne USA, obecnie są sparaliżowane od wewnątrz podobnie jak były instytucje I Rzp. Tak więc koniec USA jaka znamy nieuchronny. Ale co się dziwić, ta sama siła to zrobiła.
@Vatras888
@Vatras888 Жыл бұрын
@@Frank-xn8bs Niezłe prochy bierzesz. Za dużo chińskiej propagandy.
@josefpiszpan5883
@josefpiszpan5883 Жыл бұрын
przecież to potomkowie Chama?
@ccdw4186
@ccdw4186 8 ай бұрын
?
@josefpiszpan5883
@josefpiszpan5883 7 ай бұрын
@@ccdw4186 w/g Biblii to rolnicy
@chaber5555
@chaber5555 23 күн бұрын
No i co z tego?
@wandalipkowska3554
@wandalipkowska3554 Жыл бұрын
Czytac Nobliste H.Sienkiewicza Trylogie, i innych prof.ktorzy znaja prawdziwa historię Polski,tam sa prawdziwe fakty historyczne.Co ten facet gada,przeinacza historię, lewak,czy co.Brak patrioryzmu,wiedzy.
@GP-pw1ow
@GP-pw1ow Жыл бұрын
I co w tym niewygodnego? Widzę kolejne na siłę obrzydzanie kultury szlacheckiej rodem z PRL. Jakbym słuchał historyków z epoki stalinizmu.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
A co jest fajnego w kulturze właścicieli niewolników? Pomijając już kwestie moralne, ci ludzie wyglądali strasznie. Spójrz na filmy, które starają się odwzorować tamtą modę, jak np. Potop. Tylu brzydkich facetów ciężko znaleźć w innych kulturach z tamtego okresu.
@mariatomczyk8553
@mariatomczyk8553 Жыл бұрын
@@agnieszka-orzeszka no to ciężka sprawa.... wszędzie ludzie bogaci byli właścicielami biedoty. I czy w Polsce w czasach sarmackich było gorzej niż na tym "światłym" zachodzie, który tak dziś wielbimy? Trudno powiedzieć, ale.... w tamtych czasach ludzie emigrowali... nie, nie z Polski na zachód lecz dokładnie odwrotnie - to do Polski przybywali (czasem wręcz masowo) osadnicy z krajów zachodniej Europy uciekający przed nędzą, horrendalnymi obciążeniami finansowymi i wojnami religijnymi. Gdyby u nas było aż tak źle, jak my sami o sobie opowiadamy to... po co by te tysiące ludzi do nas przybywały? Oczywiście, że chłopi mieli... przegwizdane- wszędzie. U nas też. Tylko zastanowmy się jak bylo gdzie indziej i nie przenośmy naszych kompleksów na czasy przeszłe. Było u nas jak wszedzie! Przecież te miliony Brytyjczyków nie odbywały wielotygodniowych podróży statkami do odległych kontynentów dlatego, że im się brytyjski dobrobyt przejadł i chcieli popróbować frykasów z innych ziem! Chłopi i miejska biedota w całej Europie nie mieli żadnych praw... nooo, poza prawem do śmierci, często głodowej. A w Polsce naprawdę tragiczna sytuacja zaczęła się za wlasciwie po niewyobrażalnych zniszczeniach Potopu szwedzkiego. No i za Sasów (ale przecież sami ich sobie wybraliśmy bo... imprezowe chłopy były) gdyż nasze zboże przestało być niezbędne Europie bo zaczynało się bezwzględne łupienie kolonii (tam dopiero tubylcy poznali co to jest ta "wysoka kultura" krajów Europy zachodniej!) z wszystkiego co tylko dało się wywieźć, z żywności też! A reforma prawa rosyjskiego zrobiona przez tę Niemrę ze Szczecina, znaną jako caryca Katarzyna II, z chłopów w jej państwie uczyniła prawdziwych niewolników, na wzór czarnych niewolników amerykańskich.... a olbrzymia część naszego państwa dostając się pod zabór rosyjski dostała się i pod jego prawo. Upadek gospodarczy RON a tym samym nędzę- która zawsze najpierw dotyka najbiedniejszych i najmniej znaczących- zawdzięczamy Szwedom! Później to już było "z górki"! Jednak cała Europa chłopów miała za nic... no dokładnie to za własność możnych- a więc za niewolników.
@panpogo
@panpogo Жыл бұрын
​@@mariatomczyk8553 Proszę nie pisać głupot, że w całej Europie chłopów miano za nic bo na przykład w Szwecji w XVII wieku chłopi mieli swoją izbę w parlamencie obok szlachty, mieszczan i duchowieństwa luterańskiego.
@panpogo
@panpogo Жыл бұрын
​@@mariatomczyk8553Proszę podać źródła tych masowych emigracji z zachodniej Europy do I Rzeczpospolitej które skoczyły się zanim się zaczęły w XVI wieku.
@mariatomczyk8553
@mariatomczyk8553 Жыл бұрын
@@panpogo bardzo proste - są nawet prace naukowe na ten temat, ale prościej jest... spojrzeć na atlas samochodowy i sprawdzić ile miejscowości w Polsce ma w nazwie jakieś państwo, miasto i region z Europy zachodniej! Poprzednio mieszkałam niedaleko jednej z wielu w Polsce muejscowosci o nawie Olendry (to osadnicy holenderscy). A o Ketlingu od Sienkiewicza słyszałeś? Nie do końca fikcja literacka! A generał Anders? Oskar Kolberg? A tatuś Fryderyka Chopina? Nawet.... Jan Matejko kropli krwi polskiej nie miał! Ci panowie to to tak z bliższych nam czasów! A ja teraz mieszkam pod Poznaniem, gdzie osiedlili się masowo osadnicy z niemieckiego Bambergu- o bambrach poznańskich słyszałeś? To właśnie oni.... Naprawdę żenujące są wpisy ćwierćinteligentów, którzy nie potrafią książki samodzielnie przeczytać, a znaleźć powszechnie dostępnej informacji nie znajdą, jak.... linka nie dostaną! Muszę cię zmartwić- emigracja z zachodu do Polski trwała setki lat i... o zgrozo... Internetu wtedy nie mieli i na fejsbuku ich zdjęć z wędrówki nie znajdziesz! Ale książek jest naprawdę dużo... poszukaj, poczytaj, zdziwisz się bo.... to wcale nie jest żadna wiedza tajemna a ja to w podstawówce, na historii, o tym uczyłam się (wprawdzie ja to do szkoły chodziłam pod koniec PRL-u więc mnie uczono a nie urabiano... ale.... przejrzyj stare podręczniki z podstawówki, będziesz tam mieć wiedzę zapodaną w przystępnej formie!).
@forbiddenapple4551
@forbiddenapple4551 23 күн бұрын
Polska malpa narodow xD
@teresawojtaszek2232
@teresawojtaszek2232 Жыл бұрын
Wielu jest takich, co plują na Polskę i Polaków, ale przyjdzie czas, że Polska ich wypluje. !!!
@sturmgewhr44
@sturmgewhr44 Жыл бұрын
Ten autor reprezentuje markstowskiego ducha walki klasowej i skrajną niechęć do Kultury Polskiej. Identyczne narracje dobrze pamiętamy z nienawistnych wystąpień "historyków" ZSRR. Działają obecnie w Polsce fundacje bardzo dużo płacące z podobne paszkwile.
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
To cudownie bo właśnie brakuje mi w polskich mediach realnego spojrzenia na głupotę polskiej szlachty. Nawiasem mówiąc żyłeś w czasach Marksa? To ile masz lat?
@karolw.5208
@karolw.5208 Жыл бұрын
Idz sie leczyc, Polaczku.
@Frank-xn8bs
@Frank-xn8bs Жыл бұрын
Tak. Jego ocena jest jednostronna.
@Baronex174
@Baronex174 Жыл бұрын
On mówi prawdę! W końcu ktoś musi! Nie wydziwiaj !
@Marta_z_Dabrowy
@Marta_z_Dabrowy Жыл бұрын
😂😂😂 co ty brałeś
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika Жыл бұрын
Ciekawe, że wcześniej, w epoce Słowian, każda kultura przyjmowała naszą. Po wprowadzeniu tej, jakże obcej, a wręcz wrogiej... katolickiej... kultura rdzenna umarła... jak Indianie w Amerykach.
@superhiperekstramega7409
@superhiperekstramega7409 Жыл бұрын
Słowianie też byli obcą kulturą. Po za tym teraz kiedy całą gębą laicyzuje się Polska raczej nie widać renesansu dawnych wierzeń i kultury Słowian a dobrowolne wręcz jak w amoku wyzbywanie się jakich kolwiek przejawów kultury które były udziałem polskich Słowian przez wieki. Teraz stajemy się bezksztaltną masą konsumpcyjnego stada bez kultury i pamięci która pragnie szklanych paciorków. 😊
@agnieszka-orzeszka
@agnieszka-orzeszka Жыл бұрын
@@superhiperekstramega7409 Polska wigilia i topienie Marzanny to nadal bardzo żywe słowiańskie tradycje. Zresztą ta ostatnia powinna być już dawno zapomniana bo jest obrzydliwa.
@TheTata2tatakazika
@TheTata2tatakazika Жыл бұрын
@@superhiperekstramega7409 Nie jest do końca powiedziane czy faktycznie Słowianie to obca kultura. Nie ma potwierdzenia tego, że faktycznie taką była. Niemniej jednak fakt jest taki, jak napisałeś o konsumpcjonizmie i utracie wartości. Tak dewastuje się Narody. Właśnie tak.
@marciecorda5209
@marciecorda5209 Жыл бұрын
Kultura Katolicka- chrzescijanska nie jest wroga. To paganstwo i jakobini oswieceniowi sieli i sieja smierc i zgroze- ciemnote.
@piotrkozaczewski9511
@piotrkozaczewski9511 20 күн бұрын
A co do faktycznych korzeni kultury szlacheckiej, a zwłaszcza sarmatyzmu, to proponuję się dokształcić. Np warto zbadać związki początków sarmatyzmu z reorientacja Polski na sojusz z Habsburgami. Może sarmatyzm został sformowany w tajnych kamerach Wiednia? Może , zanim opisano go po polsku, najpierw został opisany po niemiecku? Jaki był związek sarmatyzmu z zakazem hurtowego handlu zbożem i interesami domów bankowych niderlandzkich i żydowskich z Wiednia i Drezna?
@tymczasowe-b6y
@tymczasowe-b6y Жыл бұрын
Moim zdaniem nie powinno się ignorować faktu, że część szlachty była niepolska. Ona była w dużej części w ogóle nawet nie biała, tylko żółta. Moim zdaniem to w ogóle kluczowe do historii Polski i rozumienia zachowań szlachty, skoro ona nie była polska. Tatary wgryzały się i wnosiły również swoje zwyczaje i zachowania i to od dawien dawna.
@tymczasowe-b6y
@tymczasowe-b6y Жыл бұрын
Z tego, co się zorientowałam najpierw zatrudniano je jako płatnych mor derców i na Litwie i w Polsce, jakieś oddziały do bitew. Następnie ich dowódca za zasługi i z łupów bogacił się, awansował, następnie dostawał za żonę córkę kasztelana. Następnie zostawał szlachcicem i to była już cała żółta linia. Następnie następny.
@tymczasowe-b6y
@tymczasowe-b6y Жыл бұрын
Następnie awansowany miał już wpływ na decyzje wojenne. Następnie dobierał sobie więcej takich, awansował, w kolejnych bitwach wykazywali się, awansowali, bogacili się na łupach. Następnie już cała grupa miała żony córki kasztelana, majątek, następnie już ich synowie i wnukowie. Nazywano już ich Polakami.
@tymczasowe-b6y
@tymczasowe-b6y Жыл бұрын
Następnie jakiś doczekał się tytułu hetmana. Dowodził Polakami. Żółte dowodziły białymi. Nakręcali wyprawy wojenne, skoro na nich się bogaciły, na łupach, nagrodach, awansach, nadawaniu szlachectwa. Przez nie Polska prowadziła kolonializm na Wschodzie. Przez nie wrogowie na Wschodzie.
@tymczasowe-b6y
@tymczasowe-b6y Жыл бұрын
Przez nie Polska była od morza do morza, przez te wojenne psy, które nie potrafią nci innego, możliwe że cała szlachta była żółta, skoro się krzyżowały przez wieki. I wojenna i mająca inne cechy Tatarów, które nic nie potrafiły, nic nie wyprodukowały oprócz broni, nie uprawiały, nie uczyły się oprócz sztuki wojenn.
@tymczasowe-b6y
@tymczasowe-b6y Жыл бұрын
A tu o tym cisza. Hitler powiedział o Polsce, że ma szlachtę skrzyżowaną z rasą panów? Znaczy z dżyngischanidami? To wg niego pany? Bardzo ciekawe.
@Patryk-xw8qm
@Patryk-xw8qm 8 ай бұрын
Propo zapozyczen tureckich to male piwo, spojrzcie na cala mase okreslen administracyjnych, wojskowych, czy dotyczacych rzemiosla pochodzacych z niemieckiego albo łaciny. Jeśli dokladnie aie przyjrzycie okaze sie ze mial byc moze nawet wiekszy wplyw na te dziedziny niz pierwotny jezyk polski bo w sredniowieczu gdy lokowano miasta i wsie to zasiedlano je niemcami, nawet mieszczanstwo krakowa to byli niemcy! Przypominam bunt wójta Alberta!My miasta lokowalismy na prawie magdeburskim i lubeckim czyli prawie niemieckim! Takim to jestesmy nikczemnym narodem, ze pelno u nas wihajstrow, burmistrzow, kartofli i lufcików 😂
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 17 МЛН
Quando A Diferença De Altura É Muito Grande 😲😂
00:12
Mari Maria
Рет қаралды 45 МЛН
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН
KOMUNA TO PIKUŚ. Jak zabrano nam wolność, mądrość i odwagę?
1:28:40
Najstarsza żywa religia świata. Paradoksy i sprzeczności hinduizmu
21:57
Polska szlachta wobec kobiet. Czego szlachcice oczekiwali od swoich żon?
11:27
Olędrzy - NAJBOGATSI chłopi dawnej RZECZPOSPOLITEJ
15:27
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 52 М.
Największa zagadka słowiańskich grodów. Po co naprawdę je budowano?
12:02