W czerwcu 2021 zainteresowałem się Mszą Trydencką. Potem znalazłem ten kanał i odkryłem Bractwo Piusa X. I tutaj już zostanę, ze względu na zdrową naukę katolicką.
@PC-vb7te3 жыл бұрын
Ja podobnie , co ciekawe nawet wczesniej nie wiedziałem , ze jest inna Msza niż Novus Ordo
@johnrambo14233 жыл бұрын
@@PC-vb7te Ja też nie wiedziałem.
@PC-vb7te3 жыл бұрын
@@johnrambo1423 podejrzewam, ze nie jestesmy jedyni (:
@johnrambo14233 жыл бұрын
@@PC-vb7te Daj Boże :)
@jolanta7772 жыл бұрын
Również ja nie miałam pojęcia o innej mszy ,podobnie jeśli o katechezę dopiero od kilku lat uzupełniam ją o te właściwą i brakującą. Niestety wiele niezrozumienia jak i nie wiedzy wynika z braku poprawnej katechezy z lat dziecięcych a i teraz trzeba być uważnym i roztropnym gdzie się jej szuka i pobiera …
@aleksandrastepniak80573 жыл бұрын
Niezwykle ważny temat, szczególnie teraz, gdy wzmogły się ataki. My od 5 miesięcy uczestniczymy w Mszach trydenckich sprawowanych przez kapłanów FSSPX. ☺️ Otrzymujemy ogrom łaski, bardzo wzrastamy duchowo... każdego dnia zbliżamy się do Nieba. Owoce tej Mszy są niewyobrażalne! 🙂 Gdybyśmy teraz skapitulowali i wrócili na NOM, to tak, jakbyśmy się zaparli naszego Boga.
@rafalrafal55553 жыл бұрын
Co to jest NOM ?
@grzegorzrybacki3 жыл бұрын
@@rafalrafal5555 Novus Ordo Missæ - czyli nowy ryt Mszy świętej, ten wprowadzany po 1970 kosztem rytu trydenckiego i kilku innych rytów tradycyjnych Kościoła Katolickiego
@aleksandrastepniak80573 жыл бұрын
Ataki ze strony różnych internetowych głosicieli.
@dorotawrzala87513 жыл бұрын
Ja z mężem tez uczęszczamy od 3 miesięcy na Mszę Wszechczasow. Nie wyobrażam sobie, zeby znowu wrócić na NOM, mamy dokładnie takie same odczucia. Ta Msza to najpiękniejsza sprawa jaka nas spotkała w życiu. ❤️
@mateusz25143 жыл бұрын
Nareszcie się doczekałem tego bardzo potrzebnego materiału 😊 Bóg zapłać księdzu za poświęconą pracę.
@claudiaboho10833 жыл бұрын
Księże Szymonie dziękujemy za ciekawy i prawdziwy wykład, Bóg zapłać
@7kaczusia3 жыл бұрын
Bardzo lubię słuchać księdza. Jeden z najlepszych kanałów.
@apologeticumtv3 жыл бұрын
To prawda!
@bogusawasapon6700 Жыл бұрын
Bardzo zrozumiałe ksiądz tłumaczy Bóg zapłać 🙏
@e-w-a49433 жыл бұрын
Dziękuję Księdzu bardzo. Niech Bóg Księdza strzeże i prowadzi.
@Pod_Choragwia_Matki_Bozej_Lys3 жыл бұрын
Już chcielibyśmy posłuchać, lecz jednak pozostawimy sobie na niedzielną porę, bo rano należy wcześnie wstać, by dojechać na 7.00 rano na Mszę św. do kaplicy Bractwa w Chorzowie 🙂
@Pod_Choragwia_Matki_Bozej_Lys3 жыл бұрын
@@efte8165 oczywiście 🙂 ❤️ 🙏
@barbaraskwarek26853 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie ,też uczeszczam o na mszę o 7- mej w Chorzowie
@barbaraskwarek26853 жыл бұрын
@@Pod_Choragwia_Matki_Bozej_Lys oczywiscie 6.30
@wiaranadziejamilosc19743 жыл бұрын
Ja też dziękuję że mogę tu z wami być. Pozdrawiam ksiedza i was wszystkich. Dziękuję księdzu za cenne nauki .
@julkap3543 жыл бұрын
"My dzisiaj często boimy się mówić o życiu wiecznym. Mówimy o tym, że chrześcijaństwo pomaga ulepszyć świat, ale nie ośmielamy się powiedzieć, że jego metą jest życie wieczne i że ta meta wskazuje kryteria życia. Powinniśmy mieć odwagę radować się i żywić wielką nadzieję, że jest życie wieczne." /Benedykt XVI/
@markg15313 жыл бұрын
@@hamavanti Not so fast! Ratzinger był zagorzałym progresistą i modernistą i bardzo dużo nabroił i szkód narobił. Trochę się na starość w obliczu sądu Bożego zreflektował i ogłosił dobre motu proprio. Ale jest też ananaskiem, który mocno narozrabiał. Ja też o tym do niedawna nie wiedziałem. Poza tym to tylko Niemiec, i nic więcej. Nie można za dużo od niego wymagać.
@hycel.12333 жыл бұрын
Już minęło dwa lata jak pierwszy raz poszedłem na Mszę w rycie Rzymskim, od tej pory na novus ordo byłem tylko raz na ślubie i miałem ochotę w połowie niej wyjść jak zobaczyłem gdy w połowie rozebrane kobiety chodzą po prezbiterium jak świnie po ogrodzie z przekonaniem że spełniają wielkie funkcje: fotografowanie pary młodej czytanie, śpiewanie alleluja, zapominając często że na środku trzeba przyklęknąć.
@DominikDrąg72 Жыл бұрын
Nasz kochany Xsiądz Szymon powinien zostać Prymasem Polski ! Amen !
@slawas19463 жыл бұрын
Bardzo jasne i dosadne słowa.
@wielkopolanin73873 жыл бұрын
Bóg zapłać
@jarekkmakowski74473 жыл бұрын
Łapki w górę
@Sergiusz923 жыл бұрын
Proszę Księdza, jak zwykle wspaniały materiał! Po malu będę zmykal bo jutro z rana jak zawsze zmierzam na Mszę Świętą do Radości :)
@annatomaszewska24043 жыл бұрын
Jeśli dobrze kojarzę, to chyba znam Pana z widzenia z mojego miasta😄 cieszę się, że nie jestem sama z tych okolic
@karolcegielski88803 жыл бұрын
Polecam obejrzeć "Mszę" anglikańską na youtubie i porównać wizualnie z Nową Mszą.
@Meg-11113 жыл бұрын
Obejrzałam dwa dni temu. Widzę ogromne podobieństwo z mszą w moim kościele tzw. parafialnym . Powiem więcej: komunia św udzielana od czasu wybuchu plandemii wyłącznie na rękę jest chyba nawet przyjmowana z mniejszą czcią niż u anglikanów . Bardzo przykry widok , niestety.
@olpisak3 жыл бұрын
Sam uczęszczam na msze trydenckie nie do FSSPX, a na te organizowane przez Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. W kilku kosciolach w Trójmieście i okolicach. W Gdyni jest też FSSPX, przeorat. W tym miejscu tradycja katolicka jest silna, ludzi zawsze jest wielu, często młodych, z dziećmi, mimo że na Pomorzu antyklerykalizm i ataki na kościoły są silne. Kontrrewolucja rośnie w siłę na północy. Z Bogiem.
@jarosawmatura62073 жыл бұрын
Bóg zapłać 🙏
@ukasz972 жыл бұрын
Rzadko wspomniana różnica w pocałunkach, a jednak różnica jest... W NOM 3 razy kapłan całuje stół (w tym 1x Ewangelię) W trydenckiej ofierze mszy świętej aż 11 razy (w tym 1x Ewangelia i 1x patena) Pocałunek wyraża najwyższe wyznanie miłości, której nie można wyrazić słowami ❤ Okradli Boga o wszystko. A nas o łaski...
@jannowak52693 жыл бұрын
Mam pytanie może ksiac by omówił tekst przysięgi jaka składali papieże przy koronacji? Wielu osobom otworzyło by to oczy
@jacentol3 жыл бұрын
To by było bardzo interesujące
@katarzynaoracz183 жыл бұрын
Ksiądz !!!
@wojciechbartman38593 жыл бұрын
Może niech lepiej przypomną sobie swoją przysięgę
@tataklata43803 жыл бұрын
Popieram!
@wioletka4002 Жыл бұрын
@@katarzynaoracz18 Nie drzyj się
@hiacynta5743 жыл бұрын
Bardzo potrzebne dla mnie. Bo ciągle się waham czy chodzić do swojej parafii czy tylko na MSZE Trydencka.
@siwy34403 жыл бұрын
Tu nie ma nad czym myśleć .. tylko Msza Św Trydecka
@piotrnowak86873 жыл бұрын
Doskonale rozumiem Twoje rozterki. Mi podjąć decyzję ostatecznie pomogła pandemia. Teraz już się nie cofnę. Przemódl to. Prędzej czy później będziesz już pewna. Z Panem Bogiem.
@PC-vb7te3 жыл бұрын
Powiem ze swojego doświadczenia , ze nie ma sie co wahać ,jestem szczęśliwy , ze zdecydowałem sie na opuszczenie Mszy w swojej parafii , szczególnie po tym jak proboszcz zaczął zachęcać do komunii na łapę . Nie mógłbym dłużej legitymować tego swoją obecnością . Od jesieni dojeżdżam na Msze do Bractwa i dopiero zrozumiałem czym jest Msza Św .
@markg15313 жыл бұрын
Rozumiem. Ja im więcej o tym myślę i porównuję moje doświadczenia z Novus Ordo i z Mszy Trydenckiej to mam coraz silniejsze wrażenie że Msza Novus Ordo jest naprawdę „cienka” i niegodna, prawie jak jakiś smutny nieudany żart czy namiastka.
@ewamilka6073 жыл бұрын
Jeśli masz w swoim mieście, to się nie wahaj, tylko idź na Mszę Świętą Wszech Czasów. Ja też mam ten luksus. Podziwiam osoby, które dojeżdżają do innego miasta ❤ 👏🙏
@krzysztofcwiklinski62413 жыл бұрын
Proszę księdza bardzo dziękuję, że porównano trzy rodzaje nabożeństw mszalnych. Interesujące zwłaszcza jest odnalezienie podobieństw między rytem Cranmera a nową mszą. Oglądałem msze anglikańskie online i przyznam, że można się pomylić, wyglądają i brzmią bardzo podobnie (zwłaszcza jeśli kościół jest anglokatolicki). Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@krzysztofcwiklinski62413 жыл бұрын
@@hamavanti Chyba nie zostałem zrozumiany, nie to było moim zamiarem. Odnoszę się do porównania liturgii przepriwadzonej przez Księdza.
@hannadereszynska51063 жыл бұрын
Bóg zapłać. Amen.
@klarab.50607 ай бұрын
Jak dobrze tu byc ! Bog zaplac z Francji ❤
@annboch3 жыл бұрын
To nie jest takie proste zdystansować się , kiedy się mieszka w dziurze , kiedy cała parafia wytyka mnie palcami że się sprzeciwiam księdzu. A po drugie - ksiądz ma tyle wykształcenia co ja, jeśli chodzi o teologię to nawet wiele więcej , dlaczego więc wprowadza te wszystkie nowości na siłę, dlaczego nie widzi tego co ja i zasłania się posłuszeństwem przed kurią. Boi się kurii a nie boi się Boga ?
@marekzieciak1283 жыл бұрын
Zapomniał ksiądz dodać że Anglikanie nie mają sukcesji Apostolskiej i to nie jest msza.
@maciejmacioek68543 жыл бұрын
Szczerze mówiąc jestem zaskoczony, że NOM jest bardziej podobne do protestanckich "nabożeństw" niż do prawdziwej Mszy.
@maciejmacioek68543 жыл бұрын
@@hamavanti nie mam pojęcia o jakich pogańskich zwyczajach w katolicyźmie mówisz, a co "odłamu chrześcijańskiego" to o ile jestem w stanie zrozumieć gdy ktoś nazywa grekokatolików oraz prawosławnych (chociaż z tymi też mam problem) chrześcijanami to odłam o którym mówimy nie jest chrześcijański. To po prostu heretycy, którzy tak byliby nazywani gdyby kościół katolicki funkcjonował normalnie. Nie są to żadni bracia w wierze itp.
@matcieusz26843 жыл бұрын
@@maciejmacioek6854 tylko że greckoatolicyzm to kościół katolicki z papieżem i taką samą doktryną ale z Tradycją wschodnią nie są heretykami.
@maciejmacioek68543 жыл бұрын
@@matcieusz2684 Zgadzam się
@julkap3543 жыл бұрын
Potrzebujemy Chrystusa, który przywróci moralne oburzenie, który sprawi, iż będziemy do tego stopnia z wielką gorliwością nienawidzić zła i kochać dobro, że będziemy potrafili pić śmierć jak wodę. Abp F J Sheen.
@andrzejborola59293 жыл бұрын
Szkoda, że później abp Sheen całkowicie przeszedł na pozycje novusowe w pełni akcpetując "soborowe świeżości" jakie przyjęto, z Novus Ordo włącznie.
@radosaw54763 жыл бұрын
Święty Ambroży: Gdzie Piotr, tam Kościół. A miał na myśli papieża, który gwarantuje, aż do przelania krwi, katolickość Kościoła. Czy i dzisiaj, gdyby żył, wypowiedziałby tę maksymę? I jeszcze jedna nauka tego Świętego dla biskupów, rządzących i dla nas: Cesarz jest w Kościele, nie ponad Kościołem. Na potwierdzenie tej zasady wielu męczenników oddało życie.
@bartomiejlechicki94423 жыл бұрын
🙏✋
@bodziobodzio35773 жыл бұрын
Dziękuję.Nie sądziłem że to aż tak....
@TB-gy4sc3 жыл бұрын
Deo gratias
@agataklimczak75478 ай бұрын
Ale przecież nieuczestniczenie we Mszy świętej w niedzielę jest grzechem, więc jeśli Msza Wszechczasów dla wielu jest zwyczajnie niedostępna, to mają w ogóle żyć bez sakramentów? Przecież i na nowej mszy Pan Jezus raczy zstępować na ołtarz pomimo, że jest tak bardzo nie uszanowany ..
5 ай бұрын
Niech pani nie słucha tych mieszających ludziom w głowach heretyków!
@agataklimczak75475 ай бұрын
Kogo Pan/Pani nazywa heretykami
5 ай бұрын
@@agataklimczak7547 ten kanał to ideologia lefebrystyczna co niestety sprzeciwia się bezpośredniej zwierzchności Papieża i jest określane (lefebryzm) jako schizma.
@deusvult63923 жыл бұрын
Tabernakulum w rycie Cranmera (7:48) jest usunięte i ZAKAZANE (forbidden), nie 'zapomniane' (forgotten)
@Mateusz-Maciejewski3 жыл бұрын
Dobrze, rozumiem te argumenty. Większość ludzi w Polsce nie ma jednak możliwości uczestniczenia we Mszy w rycie trydenckim, szczególnie w dni powszednie. Mam więc pytanie co do pierwszych piątków miesiąca. Jest wybór: albo nie uczestniczyć, albo uczestniczyć w Novus Ordo i przyjąć Komunię w intencji wynagradzającej. Co będzie dla Boga milsze?
@Mateusz-Maciejewski3 жыл бұрын
@@hamavanti Oczekiwałem odpowiedzi od katolika.
@slawas19463 жыл бұрын
👍👍👍
@annacygan98203 жыл бұрын
Bardzo potrzebny odcinek. Wielkie Bóg zapłać. Jedna uwaga. Błogosławieństwo kadzidła w NOM chyba jest, bo przynajmniej niektórzy kapłani to robią.
@grzegorzrybacki3 жыл бұрын
Tak, i może być zastosowane w liturgii eucharystycznej na uroczystych Mszach - da się zobaczyć na transmisjach z Watykanu. Swoją drogą lavabo (obmycie) w Novus Ordo Missæ jest i jest obowiązkowe, wbrew temu, co za tabelką powtórzył ksiądz Szymon, jakoby go nie było. Przypał, że ksiądz tego nie wie - wypadałoby lepiej znać Mszę, którą się tak ostro krytykuje.
@annacygan98203 жыл бұрын
@@grzegorzrybacki to mi umknęło, ale rzeczywiście obmycie jrst w NOM. Trochę mi przykro bo cenię bardzo kapłanów FSSPX i korzystam z ich posługi, a nie jest to pierwszy raz kiedy wyłapuję błędy. I rozumiem że oni nie znają nowego rytu dokładnie, ale mają u siebie kapłanów którzy odprawiali NOM przecież. Wystarczy swój materiał z nimi skonfrontować. Nie będzie wtedy wpadek.
@K004773 жыл бұрын
Jest gest znaku krzyża, nie ma modlitw i fragmentu psalmu, które są w tradycyjnym rycie rzymskim. Niestety jak wkleiłem cytaty tych tekstów to YT usunął komentarz jako spam.
@grzegorzrybacki3 жыл бұрын
@@K00477 tak, pewnie o to chodziło autorowi tabelki.
@katarzynawroblewska3384 Жыл бұрын
O tak:) definitywnie!
@lechos52453 жыл бұрын
Materiał dobry, ale akurat w Novus Ordo lavabo jest obecne 🙂
@grzegorzrybacki3 жыл бұрын
Obecne i obowiązkowe. Przypał, że ksiądz tego nie wie. XD
@ks.szymonbanka9953 Жыл бұрын
@lechos5245 Chodzi o modlitwę "Lavabo" odmawianą przy obmyciu, nie o sam fakt obmycia.
@adrianbieniaszewski83 Жыл бұрын
❤️
@majchro92263 жыл бұрын
LICh+, Szanowny Księże Szymonie, Bóg zapłać za ten ważny materiał , Drobne sprostowanie 7:50 Forbidden - zabronione Z Panem Bogiem, Paweł Majchrowicz
@jacekjurek983 жыл бұрын
Patrząc na zachowanie i praktykowanie NOM przez dzisiejszych "kapłanów" z pewnością można powiedzieć , że Obecny nom jest nie ważny bo księża nie mają odpowiedniej intencji . tak zostali wyszkoleni
@adalbertus6283 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@tomaszostrowski64573 жыл бұрын
O Eucharystje Czeba walczyć To droga do Nieba Bez Eucharystji Nie ma mszy ważnej
@magorzatagdynia74883 жыл бұрын
To jest ważna msza i ważna konsekracja - tylko, że bardzo niegodna.
@tomaszostrowski64573 жыл бұрын
@@magorzatagdynia7488 Słyszałem że W kościele Jeżeli nie będzie Spowiedzi i Eucharysti To dla wiernych Musi się zapalić Czerwone światełko
@identytarysta28923 жыл бұрын
Odwrotnie, bez ważnej mszy nie ma sakramentu eucharystii.
@robertook Жыл бұрын
Ksiądz zejdzie do kościoła w Polsce na mszę sw. Bo sporo punktów dot NO jest nieprawdziwa czyli to pomówienia. A pomówienie Ksiądz klasyfikował jako grzech ciężki.
@adamzajac89243 жыл бұрын
Lavabo - obmycie rąk w NOM jest przecież zachowane.
@karolcegielski88803 жыл бұрын
Dla mnie właśnie nowe "Ofiarowanie" jest jednym z głównych argumentów przeciwko NOM. To jest modlitwa zaczerpnięta z żydowskiej modlitwy szabasowej, czyli z innej religii.
@pawejasiukiewicz39583 жыл бұрын
...Błogosławiony jesteś Panie Boże Wszechświata bo dzięki Twojej hojności... Modlitwa ojca żydowskiej rodziny w szabat - herezja wzięta wprost z judaizmu - i w tym nas wychowano od ponad pięćdziesięciu lat...!
@ewarutkowska74723 жыл бұрын
Nie rozumiem argumentu, Jezus był Żydem, ostatnia wieczerza to żydowska pascha, podczas której odmawia się tę modlitwę.
@konradtonans38803 жыл бұрын
@@pawejasiukiewicz3958 To nie odmawiano tej modlitwy w szabat w czasach Chrystusa i wcześniej? Pytam bo nie wiem. Jeżeli tak to zarzut jest bozpodstawny ( wszak psalmy też się śpiewa w szabas i dekalog jest wzięty judaizmu.)
@pawewasilewski63103 жыл бұрын
Chrześcijaństwo, katolicyzm jest zakorzeniony w judaizmie. Praktycznie niemożliwe jest odrzucenie wszystkich praktyk judaizmu i tego w co wierzą Żydzi bez utraty tożsamości katolickiej. Jezus był żydem, modlił się jak żyd. Całe objawienie starotestamentalne było w pierwszej kolejności (w sensie chronologicznym) kierowane do izraelitów. Chce Pan odrzucić wszystko co zawiera Stary Testament (Słowo Boze)? Tylko dlatego, że to samo jest u Żydów? To jest jak dla mnie klasyczny błąd argumentacji. Coś jest z założenia złe, bo widzimy to w innych, z założenia mylnych religiach. Jakbyśmy mieli tak postępować to byśmy musieli odrzucić 90% tego w co wierzymy/praktykujemy jako katolicy bo jest to np. u świadków jehowy, czy u Żydów. Zupełnie błędne myślenie moim zdaniem.
@konradtonans38803 жыл бұрын
@@pawewasilewski6310 Zgadzam się. Chyba odpowiedź niechcący trafiła nie do tego adresata czyli do mnie. Dodam jeszcze, że w katolickiej interpretacji PŚ ważne jest jak była reakcja i jak rozumieli słowa Chrystus tamtejsi Żydzi. Przykładowo kiedy w Mt 16. Jezus "daje" Piotrowi klucze to apostołowie rozumieli to jako władzę i dziedziczny urząd bo znali Izajasza 22 od dziecka.
@szymon49303 жыл бұрын
Szczęść Boże! W tabelce - i samym filmiku - wkradł się błąd. W NOM występuje lavabo. Dokonuje się go podczas "przygotowania darów" tuż zaraz po okadzeniu. [Źródło: "MSZAŁ RZYMSKI DLA DIECEZJI POLSKICH", wydanie pierwsze, Poznań 1986: rozdział II struktura, elementy i części mszy świętej punkt 52, strona [27] : "Następnie kapłan umywa ręce. Obrzęd ten wyraża pragnienie wewnętrznego oczyszczenia.".]
@ks.szymonbanka9953 Жыл бұрын
@szymon4930 W tabelce chodzi o modlitwę odmawianią przy obmyciu a nie o sam fakt obmycia.
@adriantreder19903 жыл бұрын
Chyba najbliżej Novus Ordo jest nabożeństwo Ewangelicko - Augsburskie. Do ludzi i tak nie dociera, że podmieniono nam Mszę i nic złego nie widzą, że jest to kopia protestanckiego nabożeństwa.
@adriantreder19903 жыл бұрын
@@hamavanti czepiam się bo znam protestantyzm, protestantów i zbyt wiele nas dzieli a zbyt mało łączy. Proszę wykazać pogańskie zwyczaje w religii katolickiej.
@teresachrzanowska67853 жыл бұрын
Bóg zapłać :) Pragnę zauważyć, że to nie my zmieniliśmy liturgię, tylko pasterze. W diecezji warszawsko-praskiej nie ma możliwości uczestniczenia we mszy św. tzw. trydenckiej. Możemy wysłuchać w internecie, a Sakramenty przyjąć w parafiach. To Sakramenty nas odmieniają i uzdrawiają. A przede wszystkim chodzimy na mszę św w nowym rycie spotkać Pana Jezusa w Eucharystii i oddać cześć i dziękczynienie, a jak kapłani Boga nie szanują, to zaciągają straszną winę na siebie przede wszystkim. A biskupi i papież tym bardziej. Módlmy się!
@tomgold49423 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo dobry materiał. Osobiście niedawno przestałem chodzić na Novus ordo. Mam jednak dwa pytania: 1. Co jeśli zostałem zaproszony na wesele, pogrzeb, albo inną uroczystość na której odprawiana będzie nowa Msza? Wszyscy moi znajomi i rodzina wiedzą że jestem katolikiem. Czy nie byłoby dla nich gorszące gdybym nie poszedł na taką mszę, nawet jeśli jest to nowa Msza? A co na przykład z mszami zamawianymi za dusze zmarłych? Czy też takie msze powinienem omijać? Obawiam się że mój tata, który zamówił mszę za moją zmarłą mamę, mógłby tego nie zrozumieć. 2. Mieszkam w takim punkcie Polski, że żeby dojechać na Mszę trydencką, musiałbym spędzić w podróży praktycznie cały dzień: kilka przesiadek, oczekiwanie na kolejny środek transportu i tak dalej. O ile dwa razy w miesiącu mam mszę trochę bliżej, o tyle coniedzielna Msza w starym rycie jest dla mnie praktycznie nieosiągalna. Co wtedy?
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
Ad 1. W takich przypadkach zaleca się tzw. bierne uczestnictwo sprowadzające się po prostu do obecności w kościele np. gdzieś z tyłu, aby nie wzbudzać niepotrzebnego zainteresowania swoją osobą. W tym czasie dobrze jest modlić się np. na różańcu. Ad 2. Dawniej teologowie moralni nauczali, że godzina drogi jest tak dużym obciążeniem, że można przychodzić do kościoła rzadziej, niż w każdą niedzielę. Dziś co prawda mamy środki transportu, więc gdyby Msza tradycyjna była łatwo dostępna tak, jak nowa Msza, to powoływanie się na takie usprawiedliwienie chyba byłoby nadużyciem. Jednak mamy sytuację nadzwyczajną w Kościele i jeśli droga do miejsca, gdzie jest odprawiana Msza tradycyjna, mimo środków transportu zajmuje pół dnia, to znaczy, że można się w ten sposób usprawiedliwić na okoliczność rzadszego, niż cotygodniowe wysłuchanie Mszy. Warto jednak przy taką decyzję skonsultować z księdzem obsługującym kaplicę, do której zamierza Pan uczęszczać. Kapłan wskaże też sposoby uświęcenia dnia świętego, w którym z racji odległości nie możemy uczestniczyć we Mszy. Moderator.
@tomgold49423 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty dziękuję serdecznie za odpowiedź.
@grzegorzrybacki3 жыл бұрын
@@tomgold4942 radziłbym posłuchać swojego sumienia. Bractwo uznaje ważność Mszy wg nowego rytu, ale uważa ją za niegodną, wybrakowaną. Ksiądz Bańka może sobie pozwolić na "sekciarstwo", bo on sobie sam Mszę odprawi i Komunię przyjmie w takim rycie, jaki w oparciu o rozważania teologiczne uznaje za najsłuszniejszy. O ile kapłan bractwa odprawia zawsze Mszę w starym rycie (zazwyczaj trydenckim) i jest to uzasadnione, o tyle jako wierny świecki w swoim sumieniu uznaję, że lepiej jest uczestniczyć w pełni we Mszy wg Novus Ordo niż tylko sobie na niej odmówić różaniec. Podobnie x. Bańka mówi w innych filmikach, że, jak na Mszę trydencką jest bardzo daleko, to godzi się postąpić tak, jakby nie było Mszy w okolicy i np. połączyć się online ze Mszą trydencką i przyjąć tylko Komunię duchową. Obecność Chrystusa na Mszy wg nowego rytu jest prawdziwa (i tego faktu FSSPX nie neguje), więc teza księdza Bańki jest śmiała i nie jest bezdyskusyjna - i lepiej odnieść się do własnego sumienia.
@tomgold49423 жыл бұрын
@@grzegorzrybacki No właśnie słucham swojego sumienia. Długi czas wahałem się co robić. Chodziłem na nową Mszę, a kiedy miałem okazję uczęszczałem na trydencką. Ale w pewnym momencie już dłużej nie mogłem znieść tych nadużyć których byłem świadkiem i w których byłem zmuszony uczestniczyć. Ekspresowe, 30 minutowe Msze, rozdawanie Najświętszego Sakramentu przez świeckich szafarzy, rozdawanie Komunii na rękę jak jakichś wafelków i cała masa innych nadużyć. Sumienie mówiło mi i nadal mówi że nie mogę w tym uczestniczyć.
@grzegorzrybacki3 жыл бұрын
@@tomgold4942 rozumiem. Tak jak Pan mówił, Msza ślubna lub pogrzebowa to jednak ważny powód, by na drodze wyjątku być na Mszy odprawianej w nowym rycie. A, skoro już się tam jest, to obiektywnie większą wartość ma przyjęta Komunia niż różaniec. Również wg mnie większą wartość ma przystąpienie do Komunii niż odmówienie jej sobie w ramach bojkotu Novus Ordo i nadużyć, które są w nim możliwe.
@jerrypawlak23963 жыл бұрын
Dużo lepszą (konkretniejszą) krytykę/porównanie zmian liturgicznych zrobiła kiedyś novus ordo watch (i przetłumaczyła ich polska wersja tj kronika novus ordo) ;) chętnie bym zobaczył komentarz tamtego opisu
@mariangoral25393 жыл бұрын
Od 2017 uczęszczam na mszę św w parafii bracta Piosa x Calgary Kanada. Mam 60 lat i z dzieciństwa pamiętam prawdziwą mszę. Novus Ordo to podmianka zydosko-masonsko-protestanska. To my w SSPX jesteśmy Kościołem Katolickim. Z Panem Bogiem. T
@mirosaw10783 жыл бұрын
To co mówisz jest właśnie protestanckie, Kościół Katolicki przeżywa czas próby, może największy swojej historii a Ty co robisz? Uciekasz. Kościół nie jest tam gdzie Ci się wydaje tylko tam gdzie jest Chrystus i ci którzy zostali Mu wierni.
@janlegocki44543 жыл бұрын
@@mirosaw1078 Przecież mówi, że uczęszcza tam gdzie jest Chrystus i ci, co są mu wierni - w Kościele Katolickim. Ciekawe co się będzie wydawać Panu, jak Franciszek I zaaprobuje wiarę we wszystkie bożki z Pachamamą na czele z Panem Jezusem w kącie gdzieś między Machometem a Buddą (czyli poniekąd już)?
@mirosaw10783 жыл бұрын
@@janlegocki4454 Bractwo to nie jest Kościół Katolicki, wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie i mącą wierzącym w głowach. Może Pan wierzy we Franciszka ja wierzę w Boga...i w Jeden, Święty, Powszechny i Apostolski Kościół. Czy Credo się zmieniło?
@wioletka4002 Жыл бұрын
@@mirosaw1078 😂 Dlaczego ma uczestniczyć we Mszy , która jest niegodnie sprawowana,na której dochodzi do profanacji w postaci rozrzucanego na posadzkę Pana Jezusa(partykuły) .Osoba świadoma nie podejdzie w takie miejsce aby przyjąć (nawet godnie) Ciało Pańskie z uwagi na w/w profanację. Zastanów się człowieku, do czego chciałbyś zmusić bliźniego...
@wioletka4002 Жыл бұрын
@@mirosaw1078 Podejrzewam, że do zaszprycowania pierwszy się ustawiłeś w kolejce ,bo Bergoglio kazał 😂
@maryjamaryja87822 жыл бұрын
❤❤❤
@robertook Жыл бұрын
Wg x. Trzasku kamienny ołtarz jest wymagany
@Julianna-m1f Жыл бұрын
Kiedy w liturgii koncentrujemy uwagę tylko na tym, jak ją uatrakcyjnić, co zrobić, by była interesująca i piękna, grozi nam, że zapomnimy o jej istocie: liturgię sprawuje się dla Boga, a nie dla nas samych; On jest podmiotem, my mamy otworzyć się na Niego. /Benedykt XVI/
@zenonkasprzak12123 жыл бұрын
Czyżby Pan Mrotek sprowokował materiał.
@felesamabilis6 ай бұрын
Kyrie zostało zachowane ale z jakiegoś powodu pozbawione formy 3x3. Do tego stopnia wyzute z Trynitarności że jedna z form Aktu pokutnego łączącego kreatywne wezwania z Kyrie jest nazywana "Jesus-Rufe" Credo zachowane ale zastępowalne Składem Apostolskim a przyklęknięcie ograniczone do dwóch dni w roku. Notabene w Niemczech prawie wszyscy odprawiają Kranmera - pomijają zupełnie Orate fratres i Libera nos
@artursc97403 жыл бұрын
Proszę Księdza, lavabo nie jest - jak Ksiądz stwierdził - zakazane w NOM. Co więcej, jest zawsze stosowane.
@szymonwiatr13723 жыл бұрын
Księże Szymonie, czy zna Ksiądz prelekcje Michała Rzepki na temat Novus Ordo? Oczywiście Jan Moniak uważa, że Rzepka nie udowodnił, że Novus jest niekatolicki, ale Ksiądz mógłby dopatrzeć się więcej sensu w tych nagraniach. ;)
@a.basior54973 жыл бұрын
Jakby co to ta tabela jest też po polsku 😁
@krzysztofwiderski16603 жыл бұрын
Szczęść Boże. Czy istnieje może książka, która pokazywałaby/opisywałaby jak kształtowała się Msza Święta, sposób jej odprawiania, kiedy np. ustalono że pierw po uprzednim znaku krzyża będziemy wyznawać nasze grzechy, jak będziemy to robić, i następnie jak to wszystko się rozwijało aż Msza Trydencka ukształtowała swoją ostateczną formę? Czy mógłby ksiądz lub ludzie tu obecni posiadający taką wiedzę podzielić się tymi tytułami? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
@arkadiuszdabrowski5948 Жыл бұрын
Przypisy 1 i2 moze duchowny rozwinac
@elakaprys3843 жыл бұрын
🙏🙏🙏
@arkadiuszdabrowski5948 Жыл бұрын
Dlaczego ministranci musza przygotowywac liturgie
@MrZetorek3 жыл бұрын
Lavabo w Novus Ordo zostało
@wiolettawierzbicka2536 Жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Gdzie można zakupić taką figurkę Matki Bożej fatimskiej???
@piotrjan11533 жыл бұрын
Księże Szymonie, w wierszu piątym powinno być "tabernakulum zabronione" a nie "tabernakulum zapomniane".
@piotrjan11533 жыл бұрын
@@Mar77_77 Chodziło mi o ks. Szymona tłumaczenie z Cranmera.
@patrykkotowski83253 жыл бұрын
Skoro najważniejsze we mszy jest to, żeby ją pojmować rozumem, a nie emocjami, to dlaczego msza trydnecka jest po łacinie, którą mało kto zna? Chodzi o to żeby się jej nauczyć?
@patrykkotowski83253 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 Zgadzam się. Faktycznie może tak być, że atmosfera tajemniczości wzbudza ciekawość i po poznaniu treści i przełożeniu modlitw na język ojczysty, ludzie robią to bardziej świadomie. Dziękuje za odpowiedź. W dalszym ciągu zastanawiam się, czy to w 100% zgadza się z zamiłowaniem tradycjonalistów do racjonalności, bo wyglada mi to trochę na sztuczkę, bazującą na emocjach, mająca pobudzić wiernych do bardziej racjonalnej wiary. Nie wiem jak często kapłani tłumaczą wiernym sens tego zabiegu. Ja osobiście jestem fanem 100% transparentności, ale to już każdy musi rozpatrzeć indywidualnie.
@radosaw54763 жыл бұрын
Tak, jak w awiacji jest język angielski, tak w KK jest łacina. W każdym kościele na naszym globie czujesz się jak w domu. Nie ma tu też miejsca na interpretacje, koślawe tłumaczenia. Bóg jako największa tajemnica miałby zostać lepiej poznany przez tłumaczenia narodowe, odwrócenie kapłana do wiernych, obmacanie Jego Ciała rękami? Nie dość, że nic takie zabiegi nie dają, to jeszcze powodują zanik wiary i odejście od Boga. Poza tym, jak donoszą egzorcyści, łacina ma znacznie większą moc sprawczą, niż języki narodowe, często bezsilne wobec opętania. Chodź na Mszę, a pokochasz łacinę. Gwarantuję.
@patrykkotowski83253 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 Pełna zgoda. Twoje rozważania bardzo dobrze to podkreślają. Mi trochę po prostu brakuje w rozważaniach tradycjonalistów (głównie księdza Bańki, bo w większości jego filmy oglądam) właśnie podkreślenia tego balansu. Bardzo trafnie określiłeś, że jeśli jedna strona znacząca przeważa to uznajemy, że jest to problem. Ks. Bańka, natomiast, często nazywa emocje czymś znacząca gorszym od rozumu. Ciekaw jestem bardzo, co powiedziałby ks. Bańka o człowieku, u którego rozum zapanowałby w pełni nad emocjami. Nie chce wyjść tutaj na desperata, ciagle wywołując do tablicy księdza, ale po prostu ciekawi mnie jego opinia.
5 ай бұрын
Niedość że przespali 50 lat to jeszcze opowiadają herezję!
@2Tes3103 жыл бұрын
Lavabo zakazane w NOM?
6 ай бұрын
Chciałbym zapytać czy uciekanie się do youtube - środka przekazu jakkolwiek bardzo niegodnego i dość modernistycznego ażeby głosić tezy tradycjonalistyczne, nie zaprzeczą odrzuceniu modernizmu jako takiego. Po prostu dostrzegam sprzeczność postępowania tradycjonalistów w stosunku do głoszonych przez nich poglądów. A jednocześnie tradycjonaliści odrzucają wszystko co dotyczy dostosowawczego że tak powiem podejścia posoborowego dotarcia do wiernych. Jakże to tak może być?
3 ай бұрын
KZbin to tylko medium, jak telewizja, radio czy słowo pisane. Równie dobrze mógłbyś im zarzucić że jeżdżą modernistycznymi samochodami, a nie tradycyjnie - konno. Bzdury, jednym słowem, opowiadasz.
@classictr35ma743 жыл бұрын
Rozumiem umilowanie Mszy Trydenckiej. Też ją kocham i uwazam że jest ukierunkowana na Boga byc moze mocniej niż NOM, ale z wieloma rzeczami sie nie zgadzam. Uczestniczenie czy to we Mszy Trydenckiej czy w NOM w niedzielę jest tak samo wazne. NOM nie jest mniej ważną Mszą. Mysle ze w FSSPX czasem troche za duzo pychy.
@leszekkurowski37733 жыл бұрын
Nie ma pychy. Pycha jest wtedy gdy kapłan stoi plecami do Boga a wierni przyjmują Ciało Pana Jezusa na rękę ujmując to w wielkim skrócie
@classictr35ma743 жыл бұрын
@@leszekkurowski3773 Chodzi mi o pychę bo uwazają ze Msza Trydencka ktorą odprawiają jest lepsza od innych
@classictr35ma743 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140Pod pewnymi wzgledami na pewno ale to nie powod by traktować NOM z gory i wciaz go krytykować.
@classictr35ma743 жыл бұрын
@@sebastiankozowski8140 ? Odpowiedzialem na pytanie.
@leszekkurowski37733 жыл бұрын
@@classictr35ma74 wyobraź sobie że ktoś z twojej rodziny przychodzi do Twojej Matki na urodziny. Solenizantka siedzi u szczytu stołu zajmując miejsce godne. Osoba gość podchodzi do stołu i siada ale odwraca się plecami do Twojej Matki a jedząc potrawy najwykwintniejsze nie używa sztućców i dookoła siebie rozrzuca wszędzie okruchy poprostu je jak świnia. Jak się czujesz?
@figip29533 жыл бұрын
Ja czuje w sobie że dopóki jest przemienienie w Cialo I Krew Jezusa Chrystusa na nowej Mszy przez Kapłana to wciaż czuje jego obecnosc!! Wiem że tez Cierpi zwlaszcza kiedy przyjmowany jest na ręke i nie tylko, ale my jesteśmy tam też od tego żeby go tam bronic, okazywać żal i modlic sie za tych którzy dokonuja profanacji. Dopóki jest tam Żywy Chrystus ,( jak pokazuja chociaż by zdarzenia z Sokółki i Legnicy). Bylem również na Mszy Trydenckiej i wyglada to wszystko Pieknie, ale nie można tak też poprostu zostawic naszego Pana Jezusa Chrystusa na nowej Mszy dopóki on tam też jest!!! Chyba że Ksiadz oglosi że Go tam nie ma to wtedy bede tylko na Mszy Trydenckiej.
@K004773 жыл бұрын
Nie twierdzę, że uczestnictwo w nowej Mszy to zło, sam czasem uczestniczę. Ale taka argumentacja jest nietrafiona. W cerkwii też Pan Jezus jest obecny, ponieważ jest sukcesja apostolska zatem i ważne Przeistoczenie (to nie kwestia czy czujemy, tylko obiektywna kwestia rozumu, wiary) a nie możemy jako katolicy uczestniczyć w takiej Liturgii ani przyjmować Komunii Świętej. Jeśli mamy wybór powinniśmy uczestniczyć tam gdzie kult Boży jest sprawowany jak najgodniej na chwałę Boga, a dla nas z pożytkiem duchowym. Okazywać żal i modlić się można wszędzie, zakony kontemplacyjne modlą się za cały świat, wynagradzają za cały świat a żyją w odosobnieniu od świata.
@robertook Жыл бұрын
Oj. Do poprawki. Forbidden to nie forgotten. Gdzie w Polsce jest kościół bez tabernakulum w absydzie głównej?
@Carmen2577 Жыл бұрын
Sanktuarium jana Pawła 2 - Kraków. Tabernakulum jest w kaplicy bocznej.
@amagamaamagama8484 Жыл бұрын
laudetur Iesus Christus ❤️
@nygus38353 жыл бұрын
Nazywające się charyzmatycznymi są tak niepoważnymi praktykami ,że trudno uczestniczyć w takim show. To karykatura religii
@agnieszkaterlak15673 жыл бұрын
Zauważyłam też że w NOM zaraz przed Komunią św. kapłan dodaje zawsze" Błogosławieni którzy zostali wezwani na ucztę Baranka" czego nie ma we Mszy tradycyjnej. Gdy jest chrzczone dziecko w Nom nie ma wtedy "spowiadam się Bogu." A co wyrażają modlitwy eucharystyczne w NOM, to są modlitwy żydowskie berakah
@marekzieciak1283 жыл бұрын
A w pierwszych wiekach jak przyjmowano komunię?
@adamniglus84023 жыл бұрын
W katakumbach.
@70sfan3 жыл бұрын
Z tego co wiem, to na rękę.
@jacentol3 жыл бұрын
@@70sfan owszem, na rękę, ale każdemu na jego osobisty korporał.
@LTEPL3 жыл бұрын
"Praktyka [udzielania Komunii św. na rękę] miała w starożytności inną formę niż dziś: Najświętsza Eucharystia była przyjmowana na dłoń prawej ręki, a wiernym nie pozwalano dotykać palcami Świętej Hostii, lecz musieli pokłonić się głową do dłoni i przyjąć Sakrament bezpośrednio ustami, a więc w pozycji głębokiego pokłonu, a nie stojąc wyprostowanym. Obecnie powszechną praktyką jest przyjmowanie Eucharystii w pozycji stojącej, biorąc ją lewą ręką. Jest to coś, co w symboliczny sposób Ojcowie Kościoła uznaliby za przerażające - w jaki sposób Święte Świętych można wziąć lewą ręką? Idąc dalej, dzisiaj wierni biorą i dotykają Hostię bezpośrednio palcami, a następnie wkładają ją do ust: ten gest nie był nigdy znany w całej historii Kościoła katolickiego, ale został wymyślony przez Kalwina - nawet nie przez Marcina Lutra. Luteranie zazwyczaj przyjmowali Eucharystię na klęcząco i do ust, choć oczywiście nie mają Prawdziwej Obecności, ponieważ nie posiadają ważnego kapłaństwa. Kalwiniści i inne wolne kościoły protestanckie, które w ogóle nie wierzą w Rzeczywistą Obecność Chrystusa w Eucharystii, wymyślili obrzęd, który jest pozbawiony prawie wszystkich gestów świętości i zewnętrznej adoracji, tj. przyjmowanie "Komunii" stojąc wyprostowanym, dotykanie palcami chleba "hostii" i wkładanie go do ust w taki sposób, jak ludzie traktują zwykły chleb (...) Dla nich był to tylko symbol, więc ich zewnętrzne zachowanie wobec Komunii było podobne do zachowania wobec symbolu. Podczas Soboru Watykańskiego II katoliccy moderniści - szczególnie w Holandii - przyjęli ten obrzęd komunii kalwinistycznej i błędnie przypisali go wczesnemu Kościołowi, aby łatwiej go można było rozpowszechnić w całym Kościele. Musimy zdemontować ten mit i tę podstępną taktykę, która rozpoczęła się w Kościele katolickim ponad pięćdziesiąt lat temu i która przetoczyła się teraz jak lawina, miażdżąc prawie wszystkie Kościoły katolickie na całym świecie, z wyjątkiem niektórych krajów katolickich w Europie Wschodniej i kilku miejsc w Azji i Afryce". (bp Athanasius Schneider, "Christus Vincit: Christ’s Triumph over the Darkness of the Age", s. 223-224) Poza tym "nie jest rzeczą ani mądrą, ani godną pochwały wszystko i w każdy sposób cofać do starożytności" (Pius XII, "Mediator Dei"), jest to błąd archeologizmu, stojący zresztą u podstaw reform liturgicznych protestantów. Kościół, kierując się nauczaniem doktrynalnym, zmienił sposób przyjmowania Eucharystii na bardziej odpowiadający uszanowaniu tego Sakramentu, Rzeczywistej Obecności Chrystusa.
@adamkowalski95593 жыл бұрын
W promieniu 300 km nie mam nigdzie tradycyjnej mszy. To znaczy, że chodząc do "nowego" kościoła, zostanę potępiony?
@panibiedasw.franciszekzasy87873 жыл бұрын
Nie
@darekkonietzny70723 жыл бұрын
300km...Bractwo ma dość gęstą siatkę Kaplic.A z jakiego rejonu Pan jest?
@polopiratka3 жыл бұрын
Pan Jezus nie ustanowił kapłanów, ale Apostołów. Sam był Arcykapłanem, który z Siebie złożył doskonałą, raz na zawsze Ofiarę na Krzyżu Golgoty. W Piśmie Świętym Nowego Testamentu nie ma już mowy o kapłanach lecz o ewangelistach, nauczycielach itd.
@jozef_polak3 жыл бұрын
Lavabo nie zostało usunięte, A dwa - nigdy nie spotkałem się "za wszystkich przelana"
@robertook Жыл бұрын
Jak można "reinforce transsubstantation" . Chyba komunia pod jedną postacią nie "wzmacnia transubstanstacji" chleba w ciało naszego Pana? Kto to pisał po angielsku?
@jopkins113 жыл бұрын
komentarz
@jarekkmakowski74473 жыл бұрын
Kupuj polskie produkty
@piotrszczerbinski23383 жыл бұрын
Czy nie wszyscy skorzystają nie wiemy może wv ostatniej chwili wszyscy się nawrócą, nawrócili l co najmniej na najcięższy czyściec.
@hieronimkaczmarek73703 жыл бұрын
Szanowny Księże, zapewne Ksiądz wie, że w tym materiale jest wiele manipulacji (np w pierwszym punkcie, komentując rozdział o Eucharystii, Ksiądz stwierdza, że użyta jest nazwa msza lub Wieczerza Pańska). Powiedział Ksiądz tylko o różnicach w liturgii, ale nic nie powiedział o różnicy w wierze. W Kościele rzymskokatolickim stale wierzymy w obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, wierzymy w transsubstancjację, adorujemy Jezusa obecnego w Eucharystii. Czy nie można było skupić się na tym co wspólne? Przecież istotne elementy liturgii zostały zachowane. Czy mógłby Ksiądz powiedzieć kiedy powstał ryt, traktowany przez Księdza jako wzorzec? Pierwszy wiek? Piąty, czy szesnasty? Czy trzeba było mówić o braku wykształcenia księży odprawiających w nowym rycie? Na jakiej podstawie Ksiądz doszedł do takiego poglądu?
@khorst13 жыл бұрын
Księże Szymonie, ostatnio zainteresowałem się z żoną mszą trydencką jednak po obejrzeniu tego filmu jesteśmy nieco zaskoczeni manipulacjami jakich dokonał ksiądz w stosunku do nowej mszy. Jesteśmy ludźmi po czterdziestce, regularnie chodzącymi do kościoła. Raz w życiu widziałem w jednym kościele ministrantkę, zawsze konsekracja mówiła o śmierci Jezusa za wielu a nie za wszystkich, nigdy nie było chleba tylko małe komunikanty, kilkukrotnie jest mowa o ofierze podczas liturgii, nawet obrazki z pierwszej komunii świętej wyraźnie zaznaczają że msza to Ofiara Nie wiem skąd ksiądz czerpie informacje ale na pewno nie z mojej parafii Z wieloma rzeczami się zgadzam ale nie można tak manipulować! To nie przystoi kapłanowi
@tadeuszmarcinek17413 жыл бұрын
Również chodzę na NOM, w mojej okolicy jest sprawowana nabożnie, z szacunkiem, jednak wiem że w wielu miejscach tak nie jest. Na tym polega upadek liturgii sv ii. Że każdy robi co chce, a w wielu miejscach na świecie nie przypomina to już nawet ustaleń soborowych.
@mattwalker42633 жыл бұрын
@@tadeuszmarcinek1741 Koścoł się sypie i pada na cycki a franciszek zniszczy go do reszty.I jeżeli szukamy prawdziwej mszy -to tylko Trydednckiej.Jeżeli pójdę na mszę to już tylko w starym rycie.
@zenonkasprzak12123 жыл бұрын
Mądrej głowie dość po słowie.
@MrCristofe3 жыл бұрын
Przypominam. Dla porządku. Święty papież Paweł VI. To jest bardzo istotne. Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus.
@ginterka3819963 жыл бұрын
Jaki niby święty???
@ginterka3819963 жыл бұрын
Niszczyciel Kościoła.
@Sluggerpuncher3 жыл бұрын
Jak się ksiądz do tego ustosunkuję? Łukasza 20:46 "Strzeżcie się uczonych w piśmie, którzy pragną chodzić w długich szatach i lubią pozdrowienia na rynkach oraz pierwsze miejsca w synagogach i najpocześniejsze miejsca na wieczerzach i którzy pożerają domy wdów, a dla pozoru odmawiają długie modlitwy. Ci otrzymają cięższy wyrok." „Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.”
@MariaKut-ko6lj17 күн бұрын
Po soborowa msza jest nie msza . Zmieniona liturgia i mszal nie ten jaki na starej mszy , czyli lipa . Nie sciemniajcie ta msza to sa tylko modly luteranckie i dyrdy
@danutamarciniszyn17323 жыл бұрын
Gonfalon...bandera..ban hist.
@mariancwiek8433 жыл бұрын
W ostatnim vlogu p. Piotra Mrotka, o księdzu mówi że jest ksiądz oszustem.
@johnrambo14233 жыл бұрын
Kłamie. Nie słuchać. Ks. Bańka mówi jak jest :)
@maciekm71173 жыл бұрын
Mrotek się już pogubił całkowicie i nie wie jak z tego wyjść bo wychodzi na to że popiera nową mszę
@mariancwiek8433 жыл бұрын
@@maciekm7117 no to jest dwie prawdy?.
@annajurzak40363 жыл бұрын
Dlaczego Ksiądz katolicki porównuje mszę anglikańską do naszej katolickiej?
@sarq12 жыл бұрын
Aby pokazać, że nowa msza Pawła VI jest bardziej podobna do heretyckiej niż katolickiej.
@oniona.3 жыл бұрын
,, Powinniśmy powiedzieć stanowcze nie'' i gdzie tu jest miłość?
@pneumokok60643 жыл бұрын
Nie rozumiem problemu? Miłosć to nie jest bakatelizowanie problemów, tylko przeciwdziałanie problemom. To własnie z miłosci musimy ratować się przed Nową Mszą i nie tylko nas, ale również naszych bliźnich.
@oniona.3 жыл бұрын
Ale jakie to ma znaczenie do jakiego kościoła należymy, miłość jest najważniejsza.
@oniona.3 жыл бұрын
Żywy kościół jest ważny a nie ten z kamienia i drewna
@SzkolyAkwinaty3 жыл бұрын
@@oniona. Proszę nie zasypywać sekcji komentarzy swoimi jednozdaniowymi refleksjami. Dziękuję. Moderator.
@oniona.3 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty i właśnie mamy przykład na to, że tej miłości nie ma, pozdrawiam z Panem Bogiem.
@piotrszczerbinski23383 жыл бұрын
Inna możliwość to że Duch Święty dał nową mszę ale to dla was herezja bo trzeba by słuchać papieża jak katolicy a nie wiedzieć samemu lepiej jak protestanci.
@ginterka3819963 жыл бұрын
🤦♀️
@ginterka3819963 жыл бұрын
Duch Święty sobie przeczy?
@piotrszczerbinski23383 жыл бұрын
@@ginterka381996 dlaczego?
@krzysztofkucharski67503 жыл бұрын
Nauki ludzkie, zero Słowa Biblijnego, SZOK!!!
@grzegorzkosciuszko99913 жыл бұрын
Trzeba unikać Novus Ordo jak ognia piekielnego
@wojciechbartman38593 жыл бұрын
To co wyrabiacie z wiarą w Boga to się w głowie nie mieści stek bzdur ale bawcie się razem z Diabłem
@judytaamos9773 жыл бұрын
" Nie ma powodu, żeby przyjmować pod dwoma postaciami"....Tak, oprócz tego jednego : NASZ PAN JEZUS CHRYSTUS tak powiedział mówiąc : Bierzcie i jedzcie... Bierzcie i pijcie
@TheMalla33 жыл бұрын
Pismo św. trzeba interpretowac w całości, nie fragmentarycznie.
@konradtonans38803 жыл бұрын
Przyjmując Ciało Pana Jezusa przyjmujemy i Ciało i Krew. Tak wiec wypełniamy słowa Chrystusa.
@johnrambo14233 жыл бұрын
@@konradtonans3880 Przyjmowanie Krwi jest możliwe tylko w małych grupkach. Jak na Mszy mamy 300 i więcej osób to jest to trudne do zrealizowania ale przyjmując Ciało Pana Jezusa przyjmujemy i Ciało i Krew. Amen.
@konradtonans38803 жыл бұрын
@@johnrambo1423 Przecież właśnie napisałem dokładnie to co Ty.
@zxcasdqwe123 жыл бұрын
Ostrożnie Pani Judyto Kan. 3 Jeśli ktoś przeczy temu, że całego i integralnego Chrystusa, źródło i sprawcę wszelkich łask, przyjmuje się pod jedną postacią, ponieważ - jak niektórzy mylnie twierdzą - nie jest zgodne z ustanowieniem samego Chrystusa przyjmowanie Go pod obiema postaciami - niech będzie wyklęty.