Za mě souhlas se vším zmíněným (mám vystudováno A+S FSv ČVUT, 2012-2018). Pár mých dalších postřehů k tématu: 1) Očekávání: Po dostudování těch dlouhých 6 let studia architektury ze mě bude "hotový architekt", budu schopna navrhnout dům a rozumět "všemu". Realita: Do takové fáze se dostane čověk cca až po 10 letech praxe. Po dostudování máte pocit, že vlastně nic nevíte (ale nebojte, zas tak špatně na tom nejste! :-)). Pocit "Čím víc toho vím, tím míň toho vím" je zcela běžný. 2) Nerozuměla jsem principu VŠ (jak to celé funguje - semestr, zkouškové období, kredity, přednášky, zkoušky..). Byla jsem ale s průběhem studia VŠ moc spokojená - žádné "nehlášené testy/zkoušení" a neustálý stres jako na SŠ, vše předem jasné. Každý je sice na VŠ sám za sebe (učitelé vás neznají a neodpouštějí jen tak, když se nepřipravíte na zkoušku), ale jste se skvělými spolužáky. 3) Mylná představa o profesi architekta a jeho náplni práce - to by podle mě bylo hezké téma na samostatné video. Vůbec to totiž není jen o tom, že architekt kreativně nakreslí nějakou skicu a "ono se to pak podle toho postaví". 4) Očekávání: Lze říct, co je dobrá architektura, architekti mají stejné názory. Realita: Ve spoustě případů ano. Ale ne ve všech. Architektura není exaktní věda, neexistuje jedno správné řešení, každý architekt má jiný názor a často i protichůdný. S tím se budete muset smířit a postupně si vytvořit nějaký vlastní názor. 5) Očekávání: Bude se učit hlavně architektura jako taková, už od prvního ročníku. Realita: První dva roky byly samé předměty (podle mého tehdejšího názoru) nesouvisející s architekturou (matematika, deskriptiva, stavební hmoty, geodezie, stavební mechanika, mechanika zemin, betony atd.). I všechny tyto předměty jsou ale pro nás architekty důležité (i když třeba ne v takové podrobnosti a více nazvájem propojené). První dva roky jsem tedy nemohla říct, jestli mě architektura baví, protože jsem k ní ještě ani nepřičuchla. Dnes už jsou ale studijní osnovy jiné a je více architektonických předmětů i v prvních ročnících. ==> Pokud cítíte, že by vás architektura mohla bavit a láká vás, jděte do toho a neděste se. Budete obklopeni skvělými spolužáky, se kterými to zvládnete a budete vzpomínat na studium rádi. A hlavně, hlavně nezapomínejte na své zdraví, rodinu a přátele - vyčleňte si čas i na nějaký pohyb, spánek, kvalitní jídlo, setkání s přáteli apod. :-)
@Letsbearchitects3 жыл бұрын
Děkuji za skvělé doplnění a tvé zkušenosti :) Některé zmíněné věci jsem nakousla i ve videu "7 věcí, které je dobré vědět před zahájením studia architektury".
@detvocze74872 ай бұрын
dekuju za tohle video ale chtěl bych se zeptat, jak dlouho trvá vysoká škola pro architekty protože nikde nedokážu najit odpověď.
@Letsbearchitects2 ай бұрын
Ahoj :) Záleží na jaké fakultě. Na fakultě architektury je na 5 let (bc3+mgr2), ale na fakultě stavební na 6 let (bc4+mgr2)
@Jakub-ds9jq8 ай бұрын
Vďaka tebe sa viem lepšie orientovať,teším sa na študium architektúri ešte že je tu niekto na CZ/SK scéne kto to krásne vysvetlí❤
@Letsbearchitects8 ай бұрын
Moc děkuji za takový komentář 🥰 Snad už brzy vyjdou nová videa :)