Pracowałem przy tym filmie. Akurat jak kończyliśmy zdjęcia w Szczecinie i jechaliśmy do Żarnowca, w Czarnobylu nastąpiła katastrofa. Po drodze widzieliśmy kolejki ludzi do ośrodków zdrowia po płyn lugola. W Żarnowcu panika - już wiedzieli, że projekt upadnie.
@qwertyazerty21379 ай бұрын
Ciekawi mnie właśnie okres kręcenia zdjęć z żarnowca, bo czarnobyl zdarzył się 26 kwietnia, a wtedy dopiero zaczyna się powoli robić zielono, a tutaj widać na filmie pełną zieleń wokół budowy, jakby to było kręcone latem. No chyba, że kręciliście to rok wcześniej. Choć jak sie dobrze przyjrzeć to ten las wokół budowy to chyba sosnowy, a nie jakiś liściasty.
@JanJan-fs8mw9 ай бұрын
Jest film, nie wiem kto go nakręcił pt "Przed decyzją -EJ Żarnowiec" nakręcony w chyba 90siątym bądz 91 Film swietnie pokazuje jaka głupota panowała wsród rzadzących oraz marnotrawstwo. W Czechach bądz Słowacji (niepamiętam) sytaucja była podobna, budowali elektrownie, byly protesty, brak kasy a jednak postanowiono tam zabezpieczyc budowę by wznowić jej dalszą kontynuację za kilka lat, u nas wszystko rozprzedano i zniszczono a reaktor który był zakupiony do tej elektrowni a pózniej odsprzedany gdzieś na Skandynawie ma się świetnie do tej pory i nadal pracuje produkując energię.
@wronski1119 ай бұрын
@@qwertyazerty2137 Tak jak napisałem - jak kręciliśmy w Żarnowcu to już było po podaniu ludności płynu lugola. Mieszkaliśmy w hotelu w Wejherowie - pamiętam, że zdjęcia były po 1-maja.
@staff1969 ай бұрын
@@wronski111a co z całym tym żelastwem z Żarnowca?
@lopezanaconda74219 ай бұрын
@@wronski111ma pan rację przecież w maju kasztany już kwitną 😊, jaka była sytuacja podczas kręcenia filmu i zaraz po nie wiem bo 4 lata miałem ale pamiętam protesty z początku lat 90tych okolicznej ludności że nie chcą śmierci, ot taka głupota wynikająca z niewiedzy.
@chimerameduza9 ай бұрын
👉 Przynajmniej elektrownia atomowa w Żarnowcu działa do dziś bez zarzutu. W roku 2000 na pewno będziemy budowali statki. Będą to statki międzygalaktyczne, bo morskich to my już więcej nie wybudujemy... Ten film jest tak optymistyczny w swej narracji, że od razu ma się ochotę walnąć 100 wódki z rozpaczy.
@Arpa619 ай бұрын
Piękny wpis. - pozdrawiam. Żałuję, że nie piję, bo pół litra to byłoby za mało. PRL = syf malaria i korniki, dno i kilometr mułu. Tak zapamiętałem bękarta traktatu jałtańskiego.
@andrzejs65239 ай бұрын
Żyłem w tych czasach , jeszcze żyje i wypije 2 setki za autora wpisu oraz autora tego filmu no i 3cia setkę za tych co oglądają ten film. Zdrowie
@ryanray62159 ай бұрын
@@Arpa61 Jaruzelski tak pieknie na koncu tego filmu przemowil do mlodziezy , ze ja rok pozniej juz sie bujalem na Zgnilym Zachodzie i do dzis sie bujam . Wojna juz wkrotce prawie pewna w Polsce .
@radek749 ай бұрын
Dziś nawet "setki" ani "ćwiartki" nie walniesz. "Małpki" mają 90ml.a zamiast "ćwiartki" masz dwusetki. Ot czasy nastali-jakby powiedział Kargul😆😅🤣😂
@Arpa619 ай бұрын
Straszne czasy. Ginie ponad sześćsetletnia tradycja dzielenia najstarszej wódki świata; polskiej wódki. Siad my i płakać.@@radek74
@rafadarkside90298 ай бұрын
Ten genialny materiał filmowy pokazuje również jak wysoką kulturę wypowiedzi można było ówcześnie spotkać w różnych zakątkach kraju pośród ludu pracującego. Obecnie ludzi potrafiących sklecić kilka zdań złożonych z rzędu to ze świecą szukać. Szkoda, że w napisach końcowych tego nie umieszczono, ale na moje ucho głosu lektorskiego użyczył niezapomniany Bogusław Sochnacki.
@gonzor738 ай бұрын
Ci ludzie poradzili sobie w życiu, znalazłem trzech z nich w 5 minut ( agronom z Kietrza, inżynier z Rafako, automatyk z Warszawy). Agronom ładnie pojeździł po świecie, jest na fajsie... Dalszych już nie szukałem.
@sell158 ай бұрын
Skąd pewność, że mówią na żywo, a nie, że mieli to wcześniej przygotowane, a wręcz napisane na kartce?
@kubamiszczz7 ай бұрын
@@sell15 nawet jesli, to dzisiaj juz niemodne i nawet z kartki daliby jakas luzacka wypowiedz itp, widze te zmiany np na discovery - kiedys taki popularnonaukowy jezyk a dzis to jeden wielki teeldysk, tzn byl ok 10 lat temu jak w ogole przestalem ogladac
@sell157 ай бұрын
@@kubamiszczz masz rację z obecnym językiem w TV
@hajerprzodowy1336 ай бұрын
Przecież osoby z filmu to nie są przypadkowi robole tylko dyrektorzy.
@tadziX869 ай бұрын
Elektrownia jądrowa w budowie rok 86 :) dziś 2024 elektrownia jądrowa w planach :))!
@lukiszyszka9 ай бұрын
Raczej od 34 lat "Elektrownia Jądrowa Żarnowiec w likwidacji".
@amonra40469 ай бұрын
Od 2026 kompletny zakaz palenia w piecach kaflowych i tych na ekogroszek itp. Tak ze spalanie drewna już teraz weszło od 1 stycznia. Jak 70% domostw odpali grzejniki to elektrownie rozlecą się od nadmiaru pobory prądu. Ja nie wiem co za debil to wprowadził wiem że PIS ale kur...a A dojdą do tego samochody elektryczne to będzie wesoło.
@amonra40469 ай бұрын
Za komuny to takich dywersantów z miejsca bo powiesili a dzisiaj ?
@stjxshentongmachinery54469 ай бұрын
bo to elektrownia kwantowa, rozwija się od końca do początku. ucz się fizyki kwantowej!
@wiciuwiciu27839 ай бұрын
@@amonra4046teraz tacy dywersanci dostają dofinansowania za ekologię. Ale jakkolwiek smutna ta naszą wolność, to przynajmniej kurwa jest!
@Pawe-lk8xw9 ай бұрын
Przyjemnością jest słuchać wypowiedzi z tamtych czasów, teraz ludzie już nie mają takiej kultury jezykowej
@wiciuwiciu27839 ай бұрын
W końcu nad tym tekstem siedziało kilka osób i sprawdzało słowo po słowie, czy nie ma tam nić co mogłoby mieć cień NIE wychwalania partii 😊
@ulyanov178 ай бұрын
rozumiem że pan wypowiadający się w 14:05 został aresztowany przez totalitarny reżim, bo nie wychwalił partii, ba, powiedział że sytuacja mieszkaniowa jest do kitu? 😂
@sajuente82358 ай бұрын
@@ulyanov17 Nie. W takich propagandowych materialach najwazniejsze jest zeby wywazyc opinie. Nie moze byc wszystko idealnie bo politycy straca zainteresowanie. Musi zawsze cos byc nie tak cos do poprawy czym politycy moga sie zajac i cudownie uratowac sytuacje dzieki czemu ludzie im ufaja i wybiora na kolejna kadencje :)
@ProLansPl8 ай бұрын
podoba mi się ten "nudny" styl: bez efekciarstwa, rzucania prognoz z kosmosu czy traktowania widza jak totalnego debila preferującego formę nad treścią
@interaktiv29 ай бұрын
Kraj wielu zmarnowanych szans, marnowania kolejnych i nieumiejętności kończenia projektów. Zaraz stuknie 40 lat od tego nagrania i ćwierć wieku od "odległego 2000 roku" a my dalej gonimy swój ogon...
@ryszardadamski9 ай бұрын
To może ty gonisz swój własny...
@Sponsi_PL8 ай бұрын
Dokładnie, sama prawda... tyle lat zmarnowanych na bzdury, bagienko polityczne, całe lata 90-te, potem UE to ubezwłasnowolnienie i niszczenie Polski.
@hkloss118 ай бұрын
bo grube miliardy nie szly na nieproduktywnych emerytow, zeby kupic ich glosy, na 13-stki, 14-stki, nie bylo tez miliardow na 500+, a teraz 800+, pieniadze jakie byly w budzecie szly na szkolnictwo i rozwoj gospodarki, socjalistycznej, to prawda, wiec malo konkurencyjnej i malo wydajnej, ale rzadzacy komunistyczna Polska, w ramach waskich mozliwosci, nie trwonili pieniedzy, tylko inwestowali je tam gdzie bylo potrzeba dla rozwoju kraju
@krzysztof89768 ай бұрын
Ten ogon się tak daleko oddalił że się dogoni.
@spikeweb51938 ай бұрын
No niestety takie pozostałości są po komunizmie. Wystarczy spojrzeć na wschodnią i zachodnią część Niemiec tam gdzie byli Amerykanie i kasa, a tam gdzie ruscy - do dziś widać różnicę
@jankoealski68389 ай бұрын
Jaka kulturka wtedy była. Miło się słucha.
@minodmc6699 ай бұрын
Już 40 lat ją budujemy 😁
@Sebastian-qz7gc9 ай бұрын
A nawet fundamentów nie ma 😂😂😂
@Sebastian-qz7gc9 ай бұрын
A nawet fundamentów nie ma 😂
@perun11209 ай бұрын
To jest miś na miarę naszych czasów😁
@sawomirmajak73109 ай бұрын
Wszyscy mają tylko nie my a te na radzieckiej licencji najlepsze
@AA-dp1iy9 ай бұрын
Postęp geometryczny nastąpi od lipca tego roku w opłatach za energię .
@rafalbialy77109 ай бұрын
Aż miło się słucha jak ludzie ściemniają i gadają tak aby nic nie powiedzieć, bo nie można było mówić o prawdziwych problemy. Niektórym zdarzyło się zahaczyć o prawdziwe problemy typu że ludzie stali w kolejkach i koncentrowali się nie na zarabianiu pieniędzy, tylko na zdobywaniu wszystkiego, albo że nie było mieszkań. Ludzie w pracy mysleli głównie co by tam zajebać , jaką fuchę zrobić albo co by tam wypić i jakoś przetrwać. Pamięta ktoś czasy kiedy alkohol był sprzedawany po 13-tej żeby nie chlali w robocie ? Efekt taki, że nie dali umrzeć babciom meliniarkom czyli polityka spoełczna była...
@andrzej21111Ай бұрын
Alkoholikom zawsze mało. 🤣🤣🤣 Teraz są nocne sklepy z alkoholem. Raj dla alkoholików.
@agnieszkag.24129 күн бұрын
Co mieli wyemitować, jak leżą ludzie najebani po zakładach pracy? To była perspektywa PRLu po zniesieniu gospodarki centralnie planowanej, no przecież na początku materiału masz kontekst z wiersza konopnickiej. Coś w stylu modelu Chińskiego. Wszystkie przemysły pod ręką państwa.
@andrzej2111129 күн бұрын
@@agnieszkag.241 Chiny jakoś stały się fabryką świata i inne państwa starają się naśladować Chiny. Chiński rząd wyciągnął miliony Chińczyków z nędzy. Wystarczy popatrzeć na Chiny i porównać je z Indiami gdzie jest dużo nędzy i bardzo zniszczone środowisko. Z tym piciem w PRL to duża przesada. Teraz także pełno najebanych co widać po ilości złapanych kierowców na podwójnym gazie. Przestępczość i kradzieży także jest duża teraz w tej nowej Polsce. Widać po politykach i urzędnikach jak kradną na różnych stanowiskach.
@tomaszwesolowski19769 ай бұрын
Świadectwo braku kontynuacji inwestycji. Energetyka jądrowa po dziś dzień, jedynie w planach, fabryka "Rafako" z ogromnymi problemami finansowymi, rodzimy przemysł komputerowy i robotyka nie istnieje, jeśli nie liczyć - w robotyce - pojedynczych projektów ambitnych uczniów. Zero przełożenia kilku wygranych konkursów na procesy przemysłowe. Stocznie upadły. Jedynie jachty budujemy, ale to zupełnie inna skala. Warto o tym pamiętać próbując sprawiedliwie bilansować parę dekad naszej historii.
@anengineer_9 ай бұрын
Stocznie nie upadły, a zostały planowo zamknięte by nie stanowiły konkurencji dla np stoczni niemieckich.
@stefanbolec38469 ай бұрын
@@anengineer_ Dokladnie tak , sprzedano nas zydom i mamy to co mamy , czyli nic
@tomaszwesolowski19769 ай бұрын
@@anengineer_ Oczywiście. Użyłem skrótu myślowego. W zasadzie wszystko co było firmowane Balcerowiczem, a w istocie napisane zostało przez Kawalera Orderu Orła Białego J. Sachsa, to nic innego jak planowa dezindustrializacja kraju przygotowująca społeczeństwo polskie do roli biernego konsumenta wyrobów z Zachodu, na które wówczas już brakowało nowych rynków zbytu.
@tomaszwesolowski19769 ай бұрын
@@anengineer_ Oczywiście. Użyłem skrótu myślowego. Cały proces przemian firmowany przez Balcerowicza, a w istocie opracowany przez J. Sachsa był planową deindustralizacją kraju obliczoną po to, by zyskać nowe rynki zbytu dla wyrobów z krajów zachodnich. Towarów kupowanych przez biernych konsumentów z Polski.
@juneboy739 ай бұрын
Stocznie nie upadły, stocznie to byli ludzie którzy dzis są fachowcami we wszystkich stoczniach w basenie Bałtyku. Stocznia Gdynia została zarżnięta przez Pana Szlantę i jego brata, dwóch speców od niszczenia polskiej gospodarki (był o tym duży artykuł w prasie). I tak jak skończyły stocznie tak samo i skończyły inne zakłady vide Ursus którego dziś już nikt nie chce kupić. Można by tu wiele napisać tyle że to interesuje niestety nie dzisiejszą młodzież, a pokolenie które już przechodzi do historii '75 i jest bez wpływu na kraj.
@jjforcebreaker9 ай бұрын
Kolejny materiał-skarb. Dzięki!
@ryszardadamski9 ай бұрын
"Skarb" 🙄 Propagandowy chyba.
@andrzej21111Ай бұрын
@@ryszardadamski Nie propagandowy. Wtedy zaczynano budowę elektrowni atomowej. Wszystko ostatecznie przerwano po Czarnobylu i już nie wznowiono budowy. Dziś zabrakło elektrowni atomowej. Po 1989 roku zaczęto likwidować polsk przemysł. Po Chinach widać że można było zrobić wszystko inaczej.
@kaviter779 ай бұрын
Super było by posłuchać tych ludzi dzisiaj, jeżeli żyją. Ja w 86' byłem dzieciakiem, super materiał, daje do myślenia.
@dorotasadowska56879 ай бұрын
Próbowałam znaleźć dalsze losy panów wypowiadających się. Zaciekawiło mnie, jak z nimi się obeszły przemiany. Po panu informatyku nie ma śladu. Po panu "budowniczym z Żarnowca" też nie (jest tylko relacja z z budowy elektrowni w 1990 roku jeszcze z jego nazwiskiem). Za to pan energetyk przetrwał, i to w zawodzie, w swojej firmie, na stanowisku zacnym, został nawet odznaczony kilkanaście lat tamu. Pan sztygar (chyba) kilka lat temu wystartował w biegach w swoim regionie w kategorii mężczyźni 75 lat, brak natomiast informacji o jego drodze zawodowej. Pan rolnik aktywnie działał nawet w latach dwutysięcznych, także w stowarzyszeniach rolniczych i 12 lat temu na przykład aktywnie lobbował za dopuszczeniem na rynku polskim GMO. Co do pana stoczniowca, nie jestem pewna. Czyżby wyemigrował do Anglii i zmienił stocznię na budowę silników? Lata 80-te w Polsce to był koszmar i beznadzieja, kto tego nie przeżył, nie zrozumie (chociaż, z drugiej strony, moja babcia (rocznik 1902) wtedy mawiała "jak ludziom jest teraz dobrze i jak oni nawet tego nie rozumieją"). Ale czy rzeczywiście likwidacje tych wszystkich zakładów były w latach 90-tych konieczne? Mnóstwo ludzi zdobyło wykształcenie, wiedzę, zawody, doświadczenie, które nikomu potem nie były potrzebne.
@BlazeMaster8 ай бұрын
To było zrobione żeby zgromadzić fundusze na PiS i PO i na obecną wojnę w Ukrainie. Okradano nas po to żeby ograbić nas z naszej państwowości i stworzyć prymitywną i służalczą strukturę elit narodowych które tworzą tzw społeczeństwo narodowe które tak naprawdę jest marionetką Ukraińskiej oligarchi ale o tym mówić w demokratycznej Polsce absolutnie nie wolno 😂🎉
@JanuszF3168 ай бұрын
Automatyk zrobił karierę w FEDERAL-MOGUL
@ewelinakosciow28178 ай бұрын
👍
@oskars14198 ай бұрын
Szkoda tych talentów że nie pracowali dla naszego kraju. Ale to wina polityków
@spiritofmirrors8 ай бұрын
Zrobiłem to samo :) Najbardziej zaciekawił mnie automatyk z Warszawy, człowiek młody, ambitny, byłem ciekaw gdzie wylądował w nowej rzeczywistości, ale nie mam pewności czy ten pan, który wyskakuje w Google to ta sama osoba.
@piotrjakubowski31699 ай бұрын
słuchając tych ludzi po 24 latach od roku 2000 nie sposób nie powiedzieć że byli to ludzie bardzo mądrzy. w 1986 roku miałem 1 rok w 2000 roku miałem 15 lat dziś mam 38 słucham tego co mówią i widzę jak sensownie długoterminowo planowali oni przyszłość.
@lukiszyszka9 ай бұрын
Niestety dzisiejsze tłumoki przy władzy nie potrafią zaplanować co wieczorem będą jedli jak rano wstaną, a co dopiero o jakiś konkretnych inwestycjach długoplanowych.
@piotrjakubowski31699 ай бұрын
dzisiejsze tłumoki przy władzy są na pewno lepsze niż wczorajsze sisiory przy władzy.
@lukiszyszka9 ай бұрын
@@piotrjakubowski3169 Na pewno. Dla mnie ta sama liga, tyle że bardziej obyci z tłumem i kamerami. I bardziej szoł robią, bo wiedzą, że ludzie chcą igrzysk. A wtedy mają wolną rękę, aby przepychać swoje różowe i zielone łady.
@adamp75119 ай бұрын
W komunizmie była tylko fasada planowania długo terminowego, po za obiektywem kamery była tylko lipa i gołe ściany w zakładach, korupcja i kumoterstwo.
@patryknazwisko31249 ай бұрын
@@adamp7511 W Polsce był socjalizm, komunizm nigdy u nas nie zaistniał. Lipa była przez sankcje amerykańskie na PRL. Papież ,,Polak"nam je załatwił.
@liqufri9 ай бұрын
Tamten kraj był 8x biedniejszy od dzisiejszej Polski a budowali jądrową. Jak nisko upadliśmy.
@MaDu_19679 ай бұрын
Powiedz to tym wszystkim lemingom którzy tak krzyczą jak to kiedyś było be.
@lukiszyszka9 ай бұрын
@@MaDu_1967 Wielu znajomych mówi teraz, że kiedyś to ludzie byli inni. Tak, bo było biedniej i wiedzieliśmy, że jesteśmy od siebie zależni. Ten miał świniaka, ten ciągnik, a tamten jeździł ciężarówką. Było biednie, ale było koleżeństwo. Teraz jest wyścig szczurów w korporacjach.
@patryknazwisko31249 ай бұрын
W jakim sensie tamten kraj był 8 x biedniejszy?
@robertkipank64989 ай бұрын
@@patryknazwisko3124Pewnie w takim że kiedyś wladza dawała rusom surowce a sama swoje ukradła. A dziś wladza dostaje koryto z U.ESA podpisując wszystko za polaków kto wybrał Cimoszewicza i Millera do parlamentu U.ESA bo chyba nie zwykli ludzie.
@macv69 ай бұрын
przeciętne pensje rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu dolarów, wszystkie większe państwowe inwestycje finansowane z kredytów zaciąganych na zachodzie@@patryknazwisko3124
@maniekkosela51709 ай бұрын
Żarnowiec... Tyle lat i żadnej usterki. To jest dobra robota insynierska
@simonsays88159 ай бұрын
3:45 Nie wybudowano tej alektrowni atomowej: "30 lat temu pogrzebano projekt budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu - Trzy dekady temu program rozwoju energetyki jądrowej został zarzucony, a powodem - oprócz kwestii ekonomicznych - były masowe protesty społeczne." Za to istnieje "Elektrownia Wodna Żarnowiec - największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Budowę elektrowni rozpoczęto 1 czerwca 1973, a jej uruchomienie nastąpiło w 1983." takze elektrownia wodna byla wczesniej skonczona.
@spikeweb51938 ай бұрын
Bauhahaha
@Pachciu8 ай бұрын
Przykre że oglądam to w 2024 roku a elektrownia dalej w budowie.
@qskocz28838 ай бұрын
Gdzie w budowie ?!? W planach dopiero.
@bezimienny90158 ай бұрын
Przeciez to dopiero 38 lat, jeszcze z 40 i bedzie gotowe
@mzgol9 ай бұрын
Kawałek o entuzjazmie (ok 15 min) to absolutny hit! Dawno nie widziałem tak przekonującej wypowiedzi 😂
@ukaszwierzbicki81149 ай бұрын
Abstrahując od tego czy prognozy i spekulacje okazały się prawdzwie, czy nie, to na pewno ludzie w latach osiemdzięsiątych ubiegłego wieku wysławiali się bogatszą polszczyzną niż ci współcześni.
@nonseans9 ай бұрын
Myślę, że to może być złudzenie wynikające z tego, że używają oni terminów które dzisiaj wyszły z użycia, albo są w zaniku. Podobnie jest gdy oglądasz przedwojenne filmy.
@tomaszkwiatkowski67789 ай бұрын
To zależy w jakim towarzystwie się obracasz. Ja nie zauważyłem.
@adamlach65729 ай бұрын
No i telewizja tamtego okresu raczej unikala zbyt kolokwialnego jezyka. Takze programy podlegaly pewnej edycji. Ja nic nie mowie ale ludzie dorastajacy w tamtym okresie nadal zyja i maja sie calkiem niezle, wiec gdzie ta ich piekna polszczyzna? :p
@karolkarolewicz33689 ай бұрын
też zwróciłem na to uwagę
@DaniStenko9 ай бұрын
ok, pierwszy randomowy tekst 11:11: "nasze rolnictwo jest skomplikowane w swojej strukturze agrarnej". To tak jakby powiedzieć: "nasze rolnictwo jest skomplikowane w sensie rolnictwa". Masło maślane, sałata słowna. To podobnie jak czytanie humanistycznych tekstów akademickich z tamtych lat: zamglenie i redundancja wypowiedzi, żeby brzmieć mądrze - przerost formy nad treścią.
@raso77979 ай бұрын
Wtedy chociaż mówili o budowie, teraz to tylko zamykać, ograniczać 😢
@qskocz28838 ай бұрын
Zielone szaleństwo tylko dziwi mnie ze ludzie się temu poddają
@Misiok899 ай бұрын
Wszyscy zauważyli największy problem poprzedniego ustroju.Brak motywacji i ubijanie ideałów. Wiele dużych przyszłościowych projektów padło przez zmianę ustroju, ale teraz specjaliści dobrze zarabiają i chcą pracować.
@tnts9999989 ай бұрын
Najbardziej boli że wielu z tych ludzi miało słyszność. Atom, stocznie, rolnictwo.... To wszystko brzmiało jak kraj z przyszłością. Nie wiem co poszło źle, ale dzisiaj już tak nie myślimy. Przegraliśmy i prosimy się o montownie samochodów.
@BlazakoVOfficial9 ай бұрын
xD Kolega co się złapał na propagandowy filmik z którego spod klejonej na ślinę propagandy sukcesu sączy się już beznadzieja i problemy rzeczywistości PRL końcówki lat '80. Przyszłość jest dziś - mało który cywilizowany kraj zaliczył taki skok jak Polska od tamtego czasu i w przeciwieństwie do takiej choćby Anglii która pogrąża się w stagnacji u nas - pomimo wszystko - nadal idzie ku lepszemu.
@konradbirkos21619 ай бұрын
Tamten kraj nie miał przyszłości. Atom sratom - papieru toaletowego nie potrafili wyprodukować.
@raf50879 ай бұрын
...i sznurka do snopowiązałek. 😂
@Borubar_de_San_Escobar9 ай бұрын
Atom to rzeczywiście porażka. Rolnictwo? Wówczas wyzwaniem było, aby wyżywić Polskę. Dziś problemem jest nadprodukcja.
@marcinerdmann4769 ай бұрын
Nigdy nie jest lepiej. Jest tylko inaczej. Jeśli jedna sfera życia się poprawia, pięć innych się pogarsza. Raju na ziemi nie będzie.
9 ай бұрын
Pozdrawiam rocznik 1986
@adamgoleman81529 ай бұрын
I cały misterny plan w pizdu.
@pirx078 ай бұрын
No twój komentarz to mnie Rozbawił do łez😂
@juzwa19789 ай бұрын
To pewnie było nagranie tuz przed wybuchem w Czarnobylu pod koniec kwietnia 1986. Nagranie jest z wiosny 1986. Pytanie o jutro a szczególnie o Żarnowiec nabrało innego wymiaru za kilka dni
@wronski1119 ай бұрын
Pracowałem przy tym filmie. Akurat jak kończyliśmy zdjęcia w Szczecinie i jechaliśmy do Żarnowca, w Czarnobylu nastąpiła katastrofa. Po drodze widzieliśmy kolejki ludzi do ośrodków zdrowia po płyn lugola. W Żarnowcu panika - już wiedzieli, że projekt upadnie.
@naszadynastia9 ай бұрын
@@wronski111tak, a teraz gdy elektrownia na Ukrainie grozi skazeniem Europy w sytuacji wojny temat zagrożenia moim zdaniem wraca...
@gnightcore53529 ай бұрын
@@naszadynastianie wraca ponieważ elektrownie jądrowe buduje się w taki sposób że nawet samolot pasażerski który wleci w budynek reaktora nie doprowadzi do uszkodzenia żadnych z kluczowych instalacji. Nie mówiąc już o ścisłych procedurach.
@lukiszyszka9 ай бұрын
@@gnightcore5352 Co będziesz oglądaczom pasków na TVN tłumaczył... Czarnobyl to reaktory RMBK z moderatorem i to wiele złych zdarzeń wystąpiło jednocześnie, parcie na otwarcie elektrowni, brak odpowiednich materiałów na budowę dachu, braki kompetencji załogi, itd. Niestety, w Polsce do dziś to się widzi. Jak nie masz to se naruch...j, bo ma być. Żarnowiec to były zupełnie inne bloki i reaktory, które już były na placu budowy i czekały na swoją chwilę. Niestety, nie doczekały się, ale 2 nasze WWERy zostały odkupione i od 1987 roku pracują w Finlandii i na Węgrzech. Dwa kolejne zostały zezłomowane. WWER to zupełnie inna konstrukcja, idiotoodporna, która w przypadku jakiejkolwiek awarii samoistnie się zatrzymywała ze względu na sposób budowy w przeciwieństwie do RMBK, gdzie był moderator.
@adamkowalski15678 ай бұрын
@@gnightcore5352 WIDZE ŻE KOLEGA SPECJALISTA??????
@wojciechmyszor65389 ай бұрын
Jestem '81.wychowanek "domowego przedszkola" Pozdrawiam wszystkich rówieśników 😂
@czterystronyzomu51009 ай бұрын
Ja 79 🤜🤛
@karolskrzypczak88409 ай бұрын
78 pozdrawiam😅
@unforgivenfff50019 ай бұрын
Trochę młodszy, 85 :)
@tomthc63019 ай бұрын
80 pozdrawiam wszystkie dzieci Czarnobyla 😂
@przemysawnowak26739 ай бұрын
77
@SilentAnadaje8 ай бұрын
Kombinat Rolny Kietrz nadal działa i radzi sobie doskonale. To jeden z nielicznych jeśli nie jedyny PRG który przetrwał transformację.
@jaco33058 ай бұрын
Tylko właściciel jakby inny
@SilentAnadaje8 ай бұрын
@@jaco3305 właściciel ten sam - skarb państwa
@natter76869 ай бұрын
Nic się zasadniczo nie zmieniło. Entuzjazm hamuje beton zarzadzających i decydujących, pracownik nie czuje się odpowiedzialny za nic, ponieważ nie ma na nic wpływu. Mieszkań jak nie było tak nie ma, elektrowni jak nie było tak nie ma. Beton polityczny marnuje środki i zasoby, jest skrajnie nieekonomiczny, potknięcia są stanem ciągłym a nie chwilowym trudem. Pro bis
@vertilozyska32989 ай бұрын
Nie no mamy wspaniałą UE. Ona nas pięknie kopie w ryj.
@Agnus789 ай бұрын
Mieszkania są, owszem. Tylko nikogo na nie nie stać. Nikogo - bo nawet ci co kupują to w większości na kredyt, czyli pożyczone pieniądze na procent.
@renbygg119 ай бұрын
jezeli rzadza nami i rzadzili od zawsze globalisci to nie moze i nie zmieni sie nic,niestety....
@wsovalle9 ай бұрын
@@Agnus78 Problem też w tym, że duża część tych mieszkań nigdy nie przełożyła się na realne zwiększenie dostępnej puli. Migracja z miejsc, gdzie ciężko o pracę i utrzymanie do wielkich ośrodków nie zwiększa liczby mieszkań, bo na każde wybudowane mieszkanie zostaje jeden porzucony pustostan w rejonie, gdzie upadł zakład, który zapewniał zatrudnienie dla regionu. Efektywnie - budowanie pustostanów, za które płacimy dekadami pracy.
@agnieszkag.24129 күн бұрын
@@Agnus78 masz na mysli te warszawskie kojce na 15m2 za kilkaset tysięcy złotych?
@pawelmazgaj67099 ай бұрын
To co gość mówi o młodych w 16:20 jest aktualne do dzisiaj.
@Ciniu9 ай бұрын
Facet mówił w kontekście komuny, ale ogólnie masz rację.
@arkadiusznowakowski63969 ай бұрын
Dziekujemy za kolejną perełeczkę.
@jestdobre9 ай бұрын
No i tak to jest z tym planowaniem - zazwyczaj się nie udaje - nie znamy ukrytych planów i nieprzewidzianych zdarzeń.
@wojciecht78089 ай бұрын
Tak to jest z tymi ludźmi co nie rozumieją sensu i celu planowania.
@Radek.689 ай бұрын
Idee zawsze były słuszne, tylko ludzie są jacy są, niezależnie od ustroju, czy poglądów. Po prostu - nie ma kim robić.
@stanzjednoczony55458 ай бұрын
Jak to nie ma?A tylu inzynierow,lekarzy i filozofow co przybywa z Azji i Afryki na pontonach,wyciagajacych swe dlonie po prace i chleb?
@piotrwrobel69196 ай бұрын
@stanzjednoczony5545 z aifonem
@marcino8819 ай бұрын
"Te 15 lat musimy wykorzystać jak najlepiej'' He he, wykorzystaliśmy. Pewnie był Pan mocno zdziwiony jak. 😀😎
@johnyoker9 ай бұрын
No wykorzystaliśmy, pozbyliśmy się komunizmu i ruskich z kraju
@wronski1119 ай бұрын
Tytuł roboczy filmu " Polska 2000"
@lukiszyszka9 ай бұрын
@@johnyokerZa to mamy Moskwę w Brukseli i Nowym Jorku. Nie wiadomo który otwór komu nastawiać jak na dwa baty nas chcą.
@johnyoker9 ай бұрын
@@lukiszyszka nie wiem jak ty, ale ja chętnie pożegnam ue.
@HGruber719 ай бұрын
@@johnyokerMylisz socjalizm z komunizmem którego w Polsce nigdy nie było. A to, że zamiast jednych ruskich mamy kilku innych to już nie widzisz.
@Hellbii6669 ай бұрын
Film i muza złoto. 🥇
@slawekbuczynski35819 ай бұрын
Plany byly super a wyszlo jak zawsze
@Zibikolove9 ай бұрын
Te osoby które wypowiadały się, dziś sami widzą jak jest, Ciekaw jestem co dziś powiedzieli by, O ile żyją,
@damiankonefon57259 ай бұрын
Że wszystko w rękach boga
@sparrowhawk32169 ай бұрын
na bank sie wyszczepili na zwida-19
@beegees219 ай бұрын
A co ma covid do rzeczy?@@sparrowhawk3216
@lukiszyszka9 ай бұрын
Jest w internecie materiał pana, który do samego końca mieszkał w jednym z bloków na terenie EJ Żarnowiec, a wcześniej uczestniczył w jej budowie. Ogląda się to z łzą w oku, bo Tamci Ludzie naprawdę chcieli zbudować tę elektrownię.
@dariusz56848 ай бұрын
@@lukiszyszka Byłem w EJ Żarnowiec w lipcu zeszłego roku wypad z Jastrzębiej , bloków nie widziałem a i tak był zaje........ jedynie ochronę która nas ścigała. Ogólnie polecam, dostać do środka można było się pod bramą nr3 przynajmniej wtedy. Wypad lepszy od zwiedzania Helu i Sopotu :)
@Syriusz7779 ай бұрын
Rzeczy nie są takie jakie wydają się być, ale nie są też inne.
@wojtek1739 ай бұрын
Pięknie to wszystko pokazane😊
@piotrtworzydlo45849 ай бұрын
Niewiarygodna Wiara w zmiany na lepsze! Zapał do nauki! Nastawienie na rozwój! Patriotyzm!...tego teraz bardzo brakuje
@paweyyy33389 ай бұрын
bla bla bla bla bla bla 🤣
@FilipOlczak8 ай бұрын
chlebek dobry ? Ruskich nie ma i jest demokracja ? No właśnie, siedź pan i nie marudź bo to propaganda, rozwój i Patryiotyzm sie zaczął dopiero teraz
@qwertyazerty21379 ай бұрын
Niebywała jest skala i optymizm przewidywań w tym filmie kiedy partia doskonale wiedziała w jakim stanie była wtedy już gospodarka i dokąd zmierzała...
@HalynaDoyebaua9 ай бұрын
Zgadza się, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że ten "dokument" to starannie opracowana propaganda, to staję się jasne czemu i komu ten optymizm miał służyć.
@cyklop19779 ай бұрын
dzbanie to że było to naciągane to fakt ale nie przesadzał bym z tym że to zmierzało gdzieś tam . Co lat 90tych nie pamiętasz ? Największe rozkradanie majątku narodowego . Nie tylko rozkradano ale tym co się udało coś nowego budować też poszli w zapomnienie "OPTIMUS" . W mojej mieścinie byłą i jest nadal odlewnia żeliwa i w latach 90" miała 3 w Europie najnowszą maszynę automat do lania odlewów zakupioną za grube miliardy ale dziwnie się okazywało ze produkcja szła słabo ale jak wykupili Amerykanie to nagle szło jak trzeba (ci sami ludzie tam pracowali i nagle wszystko było ok). Wykupili za śmieszny %% a spłatę tej maszyny przeszło na państwo . Podobnie było z papiernią , którą Szwedzi wykupili . Była też cementownia , przetwórnia .. takich miast , miasteczek była cała masa . Jak by byli moralni ludzie a nie czerwone kanalie po byłym pzpr to Polska była by w innym miejscu a wielu Polaków po 2004 nie musiało by emigrować . Skutki mamy do dziś . Co dziś polska eksportuje ? Palety euro i kamienie do kiszenia ogórków nooo ale montowni i magazynów to ci u nas mnogo :D
@Sally-km7vc9 ай бұрын
Tak jak teraz Unia Europejska😅😅😅😅
@ZbigniewKozlowski-y8w9 ай бұрын
Prawda jest przykra ,pozďrawiam serdecznie Zbigniew, Canada @@cyklop1977
@mourdebars9 ай бұрын
To było po zbrodniczych sankcjach Ronalda Reagana na ten kraj, na młodzież, na przyszłość. Po 3-4 dekadach postsolidaruchy, które wzięły od CIA 40 mln USD w latach 80-tych, zaczęły sankcjonować ludność Białorusi, atakować inne kraje (Irak, Afganistan), torturować w Polsce więźniów obcego państwa.
@DawidSkrok9 ай бұрын
Ja też pamiętam ...w gałe ..grałem na szkolnym .boisku ...super ..wtedy był świat ....jod ..też zażyłem
@szymonrs55189 ай бұрын
Metalność ludzi nadal się nie zmieniła i można z pewnością stwierdzić że nawet się pogorszyła. Ciężkie czasy tworzą silnych ludzi. Slini ludzie tworzą łatwe czasy. Łatwe czasu tworzą słanych ludzi.
@janbukowy17309 ай бұрын
Ortografia też się nie zmieniła, szanowny "mętalisto".
@szymonrs55189 ай бұрын
@@janbukowy1730 i to jest właśnie to uderz w stół a nożyce się otworzą. To nie ma znaczenia, każdy wie o co chodzi
@Neo...9 ай бұрын
To prawda. Staliśmy się półgłówkami. W porównaniu z wykształconymi komunistami.
@LukaszRogowiczYamaortodks9 ай бұрын
@@Neo...Na szczęście nie wszyscy. Choć fakt że większość ludzi już zidiociała do tego stopnia że trudno w to uwierzyć. Jak się tak człowiek rozejrzy dookoła a już nie wspominając jak się z ludźmi zacznie rozmawiać to naprawdę można się przestraszyć ilu jest kretynów wokół nas. Ale nie ma się co dziwić skoro powojenna matura stawiała człowieka znacznie wyżej pod względem wiedzy i zrozumienia świata niżeli nawet dzisiejsze studia. A do tego dziś ludzie już praktycznie nie muszą myśleć i nie pragną sami z siebie chłonąć wiedzy, bo oddali swe życie w ręce socjal mediów i to te sterują ich życiem niczym dziecko samochodzikiem za pomocą pilota. A jak sztuczna inteligencja rozwinie się jeszcze bardziej to większość ludzi ulegnie jak ja to nazywam amebizacji. Choć może obrażam tym ameby więc muszę wymyślić inne określenie 🤣
@bezimienny90158 ай бұрын
@@janbukowy1730 tusek wprowadzil dysgrafie, nie trzeba umiec pisac wazne zeby byc usmiechnietym.
@RadosawBatrukiewicz8 ай бұрын
Patrzac na kulture wypowiedzi, spokoj jaki bije z tego filmu, plany i profesjonalizm tych ludzi, mozna by wrecz rzec "komuno wroc".
@bezimienny90158 ай бұрын
Ja 30 lat mieszkam w ułesa i dalej splacam mieszkanie, moi starzy za komuny dostali za darmo majac po 20-25 lat
@piotrsemeniuk40559 ай бұрын
Dobre:) Elektrownia Jądrowa
@mariatomczyk85539 ай бұрын
No dobrze, ale jej zarząd ciągle działa i.... pobiera wysokie pensje. Podobnie jak zarząd Polskiej Agencji Kosmicznej.
@joziek1089 ай бұрын
38 lat minęło i nie ma atomu, polskich fabryk, przemysłu. Rodzimej elektroniki😢
@henrykgwizdecki13599 ай бұрын
I całe szczęście
@joziek1089 ай бұрын
@@henrykgwizdecki1359 tak!!! Bo lepiej coby w rajchu było wszystko. 🤬
@hakade58469 ай бұрын
@@joziek108 czekałem, aż jakiś półgłówek zacznie drzeć mordę o "wyprzedaży majątku narodowego". Długo się nie naczekałem.
@joziek1089 ай бұрын
@@hakade5846 troszkę poczytaj, polecam to nie boli
@daro79939 ай бұрын
Za to mamy zielony ład
@MaDu_19679 ай бұрын
2000 rok dawno temu minął a my dalej w d...pie 😅
@noin39869 ай бұрын
Wcześniej w czerwonej teraz w niebieskiej 😂
@MaDu_19679 ай бұрын
@@noin3986 teraz to jeszcze zielona za pasem 😅 a jak wiadomo stare czerwone to nowe zielone.
@noin39869 ай бұрын
@@MaDu_1967 przemalowane, jak rudy 🤣
@piotrb10469 ай бұрын
dalej na postkomuchów głosujcie to bedzie jak bedzie
@zizispontan9 ай бұрын
Ty tez
@HUW-050399 ай бұрын
Ciekawe czy dałoby się odnaleźć osoby występujące i zapytać o refleksje po 40 latach.
@tropemwojen92249 ай бұрын
Mniej więcej tyle samo są warte zapowiedzi likwidacji samochodów spalinowych do 2035. Na szczęście.
@TheDevilek19839 ай бұрын
Te zapowiedzi to presja, socjotechnika, aby przekonać niezdecydowanych, bo biedak elektryka nie kupi niezależnie od narracji.
@naszadynastia9 ай бұрын
Praktycznie bedzie tak ze kia, hundai itp przestana oferowac spaline powoli
@TheDevilek19839 ай бұрын
@@naszadynastia to mogą zwijać interes
@kwestionariusz19 ай бұрын
@@TheDevilek1983No i co kupisz FSO🤣 widzisz polskiej mysli techniczne nie ma
@TheDevilek19839 ай бұрын
@@kwestionariusz1 ludzie na zachodzie Europy nie rzucili się do salonów po elektryki pomimo tego że ich bardziej stać od nas. Zaraz w fabrykach zaczną znowu tłuc garbusa aby naprawić wyniki sprzedaży.
@sylwekkasprzyk85589 ай бұрын
Plan był dobry. Wyszło jak zwykle
@NecrosDeus9 ай бұрын
Plan był dobry ale nie do zrealizowania w erze gospodarki socjalistycznej, która była oparta na fikcyjnej ekonomii. Przypominam co niektórym, że Polska zaczęła jako tako rozwijać się gospodarczo po zastrzyku gotówki pochodzącej z pożyczki gierkowskiej. Za te realne dolary wybudowaliśmy sporo kluczowych dla gospodarki fabryk/kombinatów/hut, jak i zakupiono kupę technologii. Na tym bazowaliśmy aż do końca PRL. Póki była kasa z pożyczki do było dobrze, później, już w połowie lat 70'tych, zaczęło być źle. Zakupione technologie nie były nowoczesne, wybudowane zakłady produkcyjne jedynie mogły konkurować z innymi z Demoludów. W 1980 roku Polska była już bankrutem, przestaliśmy spłacać odsetki od pożyczki, jak i samą pożyczkę. Tak naprawdę, to od 1975 roku spłacaliśmy tylko odsetki od pożyczonego kapitału, kapitału nie spłacaliśmy, więc tak naprawdę w 1980 roku przestaliśmy spłacać jedynie te odsetki. Od 1980 roku państwo polskie w ogóle nie powinno istnieć, ale musiało, bo wtedy jeszcze silny był blok komunistyczny pod przywództwem ZSRR. Im dalej w dekadę lat 80'tych, tym z gospodarką było coraz gorzej. W połowie tejże dekady nasz przemysł był bardzo przestarzały, nie było w ogóle dewiz na zakup komponentów stanowiących tzw. wkład dewizowy do produkcji. Zastosowanie polskich zamienników czy okrojenie technologii powodowało, że produkowaliśmy totalne buble. Im było bliżej końca lat 80'tych, tym sytuacja była gorsza. Już wiadomo było, że gospodarka socjalistyczna nie może istnieć w realnej rzeczywistości gospodarczej. A co ma do tego ta elektrownia? Ano to, że od początku lat 80'tych stan gospodarki pogarszał się, na takie inwestycje po prostu nie było pieniędzy. Pod tę elektrownię to w zasadzie postawiono jedynie fundamenty, na zakończenie budowy potrzeba było gigantycznych środków. Ta elektrownia nie powstałaby do 1990 roku, a chyba w tym planowano jej oddanie do użytku. Budowa z pewnością jakimś rozpędem trwałaby do 2000 roku przynajmniej, albo w ogóle wstrzymano by budowę. W ówczesnej sytuacji gospodarczej na tę budowę po prostu nie byłoby nas stać. A później? Po 1990 roku? Eko idioctw nie było, więc normalną rzeczą jest robienie prądu z tego co mamy pod dostatkiem, czyli z węgla. Poza tym, po katastrofie w Czarnobylu była bardzo silna opozycja społeczna, która nie chciała takiej elektrowni, choć tak naprawdę u nas miały pracować reaktory oparte na zupełnie innej zasadzie działania niż te w Czarnobylu.
@rokkuform9 ай бұрын
elektrowni jądrowej nie mamy, ale za to jest McDonald, TikTok i Facebook
@bezimienny90158 ай бұрын
I Donald
@elaspo9 ай бұрын
Dlaczego na kanale jest tak dużo "shortsów", dlaczego tak mało pełnych filmów? Czy WFO zamierza strzec swoich archiwów do końca świata?
@marjones27289 ай бұрын
Bo współczesny oglądacz potrafi skupić uwagę nie więcej niż minutę 😉
@sutanzotarasia77999 ай бұрын
Gdyby nie awaria w Czarnobylu Żarnowiec by już stał do 90lat
@TikoTiko837 ай бұрын
Wybraliśmy tw. Bolka i mamy co mamy.
@pawelsawicki17509 ай бұрын
Rozmawialem kiedys z czlowiekiem, ktory wozil na Zarnowiec materialy budowlane. Opowiadalo, ze tyle cementu szlo na lewo (a zamiast cementu walno piach - w koncu waga musi sie zgadzac), ze kierowcy modlili sie w duchu, zeby ta elektrownia nigdy nie powstala, bo katastrofa gotowa. Czarnpbyl pewnie budowala ta sama ekipa.... ;)
@agnieszkag.24129 күн бұрын
Potwierdzam, byłam tym workiem z piachem
@pawelsawicki175029 күн бұрын
@@agnieszkag.241 ;) A elektrownia była budowana na wyspie Alanda ;)
@pierwszy019 ай бұрын
W 82' i 90' byliśmy w czołówce światowej, razem z państwami Afryki, w... inflacji. Nie tylko w Żarnowcu przepalano miliardy w 1986r. Trwało wiele mniejszych podobnych "inwestycji", chociażby elektrociepłownia na zachód od Warszawy, obok Pruszkowa, w miejscowości Koszajec. W 1986 roku budowano potężny komin, który stoi do tej pory i widać go z bardzo daleka. Jako dziecko, widziałem tą budowę. 24 na dobę, składano ten komin do góry. Obecnie komin się pozostał, a na terenie powstały potężne hale magazynowe. Poza tym.. Polska przemysłem i rolnictwem stała. To nieprawdopodobne jak ten cały właściwie przemysł, został przez kolejne rządy po 89' roku zniszczony. Dosłownie zrównany z ziemią. Zniszczony został i przemysł i rolnictwo Polskie. Rządzący idioci (z każdej opcji politycznej) nawet kopalniom nie darowali. Naszemu największemu bogactwu jakie posiadamy. Ale gdy Niemcy zalewali wodą swoje kopalnie, którą można w każdej chwili wypompować, to nasi idioci kopalnie pozasypywali gruzem i ziemią. Obecnie jesteśmy tylko krajem magazynów i gdzieniegdzie lokalnej produkcji. Ludzie mieszkający na wsi, mają dziś limity ile mogą mieć kur, krów, świń. Założony mają kaganiec, w imię "ekologii". A będzie jeszcze gorzej pod tym względem, nie tylko na wsi, ale i w mieście. Gdy wejdą co raz bardziej restrykcyjne przepisy unijne o "zero emisyjności", ludzi przestanie być stać na budowę domu z takimi obostrzeniami. I o to w tym przecież chodzi, by Polska była biednym krajem. A pamiętacie jeszcze zapach jesieni? Zapach palonych liści w ogrodach na działkach na polach. Na lekcji wychowawczej w podstawówce, wychodziliśmy grabić liście na terenie szkoły i robiliśmy ogniska. W zeszłym roku ktoś na działkach zrobił małe ognisko z patyków. Przyjechała policja na sygnale, straż pożarna i straż miejska. Afera, że aż na FB opisał to tzw. miejski reporter😆, Za chwilę też może gotówki nie będzie, bo w tym kierunku jest ciśnienie rządów. I obawiam się, że to tylko jeden z elementów do likwidacji naszej złotówki i zastąpienia jej euro-gównem. Będzie narracja, a po co wam złotówka, jak i tak wszyscy płacicie elektronicznie. Jeśli zlikwidują złotówkę, to będzie definitywny koniec tego kraju. I już na sam koniec moi Drodzy. O obecnej sytuacji z tymi rolnymi tematami z Ukrainy. Mam takie wrażenie, że właśnie w imię tego co już napisałem, nasi "przyjaciele" okupanci z zachodu, świadomie wpuścili nam tego konia trojańskiego. To nawet Stevie Wonder by zauważył. Ze strony UE nie tylko nie ma absolutnie żadnych reakcji chroniących naszego rolnictwa, a w zamian jest przyzwolenie na ten techniczny syf, który już przecież jemy w pieczywie, makaronach, ciastkach. I plus armata w postaci "zielonego ładu", który między innymi (na wstępie tylko 🙂) zakłada obowiązek ugorowanie 4% terenu. Czyli zakaz prowadzenia jakichkolwiek działań rolniczych czy innych na 4% pola. Rozumiecie tą głupotę? - ostatnie newsy mówią o tym, że komisja eurokołochzu będzie bardziej elastyczna co do tego zapisu😅. Jacy oni wielkoduszni są...😊 Tam jest dużo więcej takich kwiatków, które po wejściu w życie, na 100% będą rozszerzane w tą stronę. W ten sposób po przemyśle, jest teraz akcja zaorania rolnictwa w Polsce.
@patryk30199 ай бұрын
Święte słowa panie kolego. Aczkolwiek upadku doświadczyli wszyscy, a ludzie odpowiedzialni za to dalej przy władzy. Kolega spotkał Lewandowskiego (minister prywatyzacji w 90) na lotnisku w amsterdamie to nasi rodacy mu się kłaniali w pas.
@MrZibi20c9 ай бұрын
Mało wiesz... Przemysł jest dużo większy niż w PRL. Huty, stocznie i kopalnie za komuny produkowały głównie na potrzeby zsrr, czasem za pół darmo...
@grzesieks.1809 ай бұрын
@@MrZibi20cA teraz produkty tego przemysłu, sprzedane za ruble transferowe, Ukraińcy topią w Morzu Czarnym. Moja mama rzygała przechodząc w latach 80. przez most na Nerze, którego woda była barwiona syfem z Łodzi, a kolor zależał od aktualnej tamże produkcji. Teraz wnuczek jej siostry łowi w nim piękne szczupaki. Czterdzieści lat temu nikt nie miał w okolicy wędki w domu, bo po co... Pół mojego rodzinnego miasta ma problemy zdrowotne bo w latach 80. była wielka emisja fluoru. Był taki ogólny syf, że prezes wodociągów przywoził do domu codziennie bańkami wodę z ujęcia głębinowego na RODOS. Bo syf, który kapał z kranu nadawał się jedynie do kibla. Teraz można pić wodę nieprzygotowaną bezpośrednio z kranu. Sto razy tańsza od butelkowanej, a zdrowsza, bo z mniejszą ilością plastiku. Przykłady można mnożyć, również finansowe.
@MaDu_19679 ай бұрын
@@MrZibi20coświeć nas w takim razie gdzie ten większy przemysł? Ile mieliśmy kopalń, stoczni, hut wtedy a ile teraz? Wtedy produkowaliśmy na rzecz ZSRR a na nasze potrzeby kto niby produkował? Teraz to dopiero obcy kapitał wszędzie. Doucz się zanim coś napiszesz bo robisz z siebie błazna.
@MrZibi20c9 ай бұрын
@@MaDu_1967 po pierwsze mnie nie obrazaj. Po drugie to piszesz o przemyśle niskorozwiniętym, dla którego liczyła się ilość wydobytych ton węgla i przerobionej stali, a nie technologia. Wszystko co bardziej zaawansowane produkowaliśmy na licencji (Fiat, Zetor, Massey Ferguson, Antonow, Grundig, Berliet, angielskie lokomotywy i długo by tak wyliczać) za zagraniczne kredyty. Teraz w wielu dziedzinach jak małe statki czy tabor kolejowy stajemy się ważnym graczem, ale to głównie firmy prywatne więc nikt nie robi z tego propagandy sukcesu i nawet o tym nie wiesz. Polski rynek jest za mały żeby produkować niektóre rzeczy opłacalnie tylko na niego, dlatego po odcięciu rynkow po byłym ZSRR tak dużo zakładów padło albo było sztucznie utrzymywanych przez lata z naszych podatków jak kopalnie węgla kamiennego.
@wiciuwiciu27839 ай бұрын
8:06 ten automatyk niesamowicie mądrze trafił. Dokładnie krok po kroku tak się stało i dzieje. Pięknie przewidział CNC i inne systemy. ALE JAK?! Po prostu wiedział jak to wygląda w Japonii, Niemczech Włoszech, Francji czy USA... Za komuny byliśmy skrajnie zacofani... Dalej się nie wygrzebaliśmy do końca. Nawet zrobił piekny wytyk do komuchów mówiąc o "przelamaniu pewnych barier technologicznych... I nie tylko" A przecież do dzisiaj pokutujemy pokłosie komuny; 2 pracowników CHWILOWO jest tańszych niż jeden robot. To nie zmieniajmy nic żeby nie ryzykować
@DamianWysocki-tm5oy9 ай бұрын
Fantastyczny film dokumentalny
@ryszardadamski9 ай бұрын
Propagandowy.
@DamianWysocki-tm5oy9 ай бұрын
@@ryszardadamski może trochę tak ale w każdym państwie tego typu filmy są troszkę propagandowe
@KazikPalec9 ай бұрын
Odnoszę wrażenie, że wtedy ludzie byli mądrzejsi. A może po prostu dzisiaj są promowani thebille, bo to bardziej się sprzedaje?
@jajajejehjune4301Ай бұрын
Na szczęście rzeczywistość 2000 roku okazała, się dużo lepsza niż te prognozy 😊
@karl2349 ай бұрын
Przepieknie
@stanzjednoczony55458 ай бұрын
Fajny material.Taki uspokajajacy.Ale ludzie kochani,wasze komentarze tu sa najcenniejsze.Polecam teledysk polskiej kapeli Quo Vadis pt;Cyrk.
@kozackihetman9 ай бұрын
Patrzyli, jak będzie wyglądać socjalizm za 14 lat, a tu już po 4 latach socjalizmu i Układu Warszawskiego i RWPG nie było. Po 14 latach już byliśmy w NATO i trwały negocjacje w sprawie akcesji do UE. W tej chwili mamy na głowie politykę klimatyczną, wojnę i dużą niepewność co będzie jutro :D Nieźle się pozmieniało.
@MaDu_19679 ай бұрын
Jak to się mówi wpadliśmy z deszczu pod rynnę.
@pawi9149 ай бұрын
W jakim rejonie naszego kraju mamy wojnę?? 🤔🤔
@lukiszyszka9 ай бұрын
Po polecenia jeździło się do Moskwy, teraz do Brukseli i Nowego Jorku. Na nasz koszt oczywiście. Wtedy jeszcze coś można było wynegocjować i otrzymać.
@p0k314COM9 ай бұрын
@@pawi914dla lemingow wojna jest wtedy, gdy o niej mówią w TV. I nie tylko wojna - każde inne wydarzenie. Wystarczy przypomnieć sobie co te barany odstawiał 3 lata temu.
@mack47229 ай бұрын
@@MaDu_1967 Zawsze możesz wyjechać na wschód, tam ten system bardzo dobrze się ma.
@mateuszpolarz4420Ай бұрын
Bardzo smutny film ale daje do myślenia podobnie jak obietnice polityków w dzisiejszych czasach już nie mówię nawet o tych którzy mówią co będzie za kilkanaście czy dziesiąt lat tylko o tym co będzie za rok😢
@wolskey9 ай бұрын
Bardzo przeszkadza mi Państwa znak wodny. Nie dość że jest obrzydliwie duży i rozprasza uwagę, to jeszcze większość tego miejsca jest reklamą zagranicznych serwisów mediów społecznościowych. Już samo usunięcie ramki by wiele dało.
@frusia1239 ай бұрын
Szczerze, w ogóle go nie zauważyłam dopóki nie przeczytałam tego komentarza.
@tadziokuczynskiАй бұрын
Czternaście tylko lat było do 2000 roku, a jednak prognozy się nie spełniły. To ciekawy film, bo widać jak niewielkie mamy zdolności przewidywania. Jeśli wyobrażamy sobie co będzie za czternaści lat od dziś, to raczej też się mylimy.
@agnieszkag.24129 күн бұрын
W przewidywaniach przyszłości największym wrogiem jest przewrotność i głupota ludzka.
@jerry82509 ай бұрын
W 2024 mozna jedynie napisac: xD
@TR-ps9oj9 ай бұрын
Niebezpieczny film, pokazuje młodym, że kiedyś mieliśmy w Polsce jakiś przemysł.
@ryszardadamski9 ай бұрын
Teraz też mamy, lepszy, wydajniejszy, produkujący kilka razy większą wartość dodaną.
@dirk8419 ай бұрын
@@ryszardadamskibzdura. W oparach budaprenu żyjesz?
@wsovalle9 ай бұрын
@@ryszardadamski A gdzie on jest? 😆 Chyba ktoś go przed nami ukrył.
@gssdoffe40599 ай бұрын
to są niebezpieczne filmy, bo sugerują że tu był jakiś przemysł
@piotrwrobel69196 ай бұрын
Co nie było go?
@astaroth21889 ай бұрын
Jest takie stare, mądre powiedzenie - Kto w głowie uradzi, do skutku nie doprowadzi.
@stanzjednoczony55458 ай бұрын
To madrzejsze niz sie wydaje.Dzieki.
@marcelimarasiak19939 ай бұрын
@WytworniaFilmowOświatowych w 1:18 zaczynają się fajne ujęcia Bełchatowa z lotu ptaka. Ciekawe czy w archiwach macie jeszcze więcej takich ujęć?
@BlackMarker9119 ай бұрын
Podsumowując budowę elektrowni atomowej - to nie chodzi o to aby wybudować, a o to aby budować. I tak przez kolejne 30 lat....
@Wanda-pz2xo9 ай бұрын
Nieprawda! Westinghose i ich amerykańscy finansiści przejmują monopol nad polską energetyką, i o to chodzi!
@winchester85139 ай бұрын
Jak słyszę znowu tę nowomowę, to mi się niedobrze robi.
@paweyyy33389 ай бұрын
wiedz że nie jesteś sam ;)
@jantomak8855Ай бұрын
Nikt wtedy nie przypuszczał że Polska zostanie rozsprzedana a od niedawna rozdawana za darmo. Nikt nie przypuszczał że Polacy bedą w swoim kraju obywatelami 2 kategorii. Nikt nie przypuszczał że nie będzie darmowej opieki zdrowotnej dla obywateli.
@nickt560625 күн бұрын
Wypraszam sobie, wszystko to przewidziałem i nie tylko to. Przewidziałem również wszelkie działania prowadzące do utraty niepodległości. Tak to jest jak się jest jedynie gościem we własnym domu Gościu. 🇵🇱🧯🇮🇱 Nick Tuwim. Pozdro.
@skibstein9 ай бұрын
Zagrożenia elektrycznego bilansu. No cos nieprawdopodobnego.
@JanKowalski-vn7jh9 ай бұрын
Wygląda na to że cofnęliśmy się w rozwoju
@User166669 ай бұрын
Wielkorolni nie są rolnikami a producentami żywnosci.
@morbid1.9 ай бұрын
Ci ludzie nie mieli pojęcia że za 3 lata wywróci się wszystko do góry nogami...
@sivenik8 ай бұрын
Nikt w 86r nie spodziewał się, że w ciągu 10 lat i stocznie oraz inne projekty upadną...
@gw21959 ай бұрын
Nie da się tego oglądać na trzeźwo ;)
@piotrmioduszewski49719 ай бұрын
rocznik 79 pozdrawiam, ale sete to bym przyja za ten optymizm
@dominiknycz79129 ай бұрын
'82... ja to mam ochotę na 0,5 L. A tak się w 1989-1990 cieszyłem 🫠
@TikoTiko833 ай бұрын
"Młodość to nasz narodowy kapitał" - i dlatego po transformacji ustrojowej każdy młody który miał trochę oleju w głowie wyjeżdżał na zachód zarabiać uczciwe pieniądze i pomagać rodzinie, która została w naszym "mocarstwie" solidarności....
@agnieszkag.24129 күн бұрын
O tak, kluczowym osiągnięciem było tępienie rodziców i dzieci które mogły mieć potencjalny związek PRL. Wiadomo że każdy porządny obywatel nie pracował tylko jeździł z jednej manifestacji na drugą, by wywalczyć sobie ostatecznie możliwość wyjazdu za granicę na szparagi.
@marekbienio84349 ай бұрын
A teraz firmę Rafako celowo niszczą bo komuś robiła zbyt dużą konkurencję
@Neo...9 ай бұрын
Kto niszczy ? Sami się niszczą. Kapitalizm niszczy. Kapitalizm zniszczył wszystkie zakłady prl. Nikt tego nie wyprzedał. Bo nikt niechcial trupów kupować.
@wsovalle9 ай бұрын
Tak jak z ożarowskim Kablem.
@marekbienio84349 ай бұрын
@@wsovalle zbyt wielu wrogów mamy w elycie
@Wanda-pz2xo9 ай бұрын
Dziady z Westinghouse nie lubią konkurencji, oj nie lubią! Te pasożyty są nienasycone!
@bezimienny90158 ай бұрын
komus.....? ....niemcom i tuskowi
@wojtekkowalski-nowak84789 ай бұрын
Parówkowym skrytożercom mówimy głośne nie.... mam musztardę.
@bezimienny90158 ай бұрын
Spaniale powiedziane :)
@ssosi329 ай бұрын
Wspaniały materiał, dziękuję za możliwość obejrzenia! P.S co to za cudo w 15:57 minucie filmu?
@ozieeizo9 ай бұрын
TUR-500, są zdjęcia z krótkim opisem na fejsie.
@ssosi329 ай бұрын
Dzięki!
@Seba87Cz8 ай бұрын
Wyprodukowany w FUGO czyli Fabryka Urządzeń Górnictwa Odkrywkowego w Koninie 🙂😉
@tomkardy57759 ай бұрын
Rok 1986: kończy się czerwony komunizm. Rok 2024: zaczyna się zielony komunizm na pełnej…
@volvovolvo79049 ай бұрын
Komunizm się nigdy nie skończył
@tomkardy57759 ай бұрын
@@volvovolvo7904 a nawet ma sie coraz lepiej, sziiit…
@morbid1.9 ай бұрын
@@volvovolvo7904co za bzdury... żyjesz w kapitaliźmie... gdzie 1% najbogatszych zbiera wszystko, a 99% dostaje ochłapy żeby się żreć między sobą.
@volvovolvo79049 ай бұрын
@@morbid1. Oj oj trochę historii poczytaj później zrozumiesz, chodzi o założenia a nie o nazwę
@jadeed149 ай бұрын
@@volvovolvo7904 Niepoważne, w dodatku chcesz ludzi do książek odsyłać, choć sam musiałeś po żadną nie sięgnąć od 30 lat, skoro uważasz, że "komunizm się nie skończył". Co było komunistycznego w Polsce za Balcerowicza, gdy jak mało kiedy na świecie odbiło ekonomiczne wahadło? Co jest komunistycznego w Polsce obecnie i na czym polega ten cały "zielony komunizm" UE? Chyba że jesteś jedną z tych osób, które nie potrafią odróżnić pojęć komunizmu, socjalizmu, socjaldemokracji, etatyzmu czy państwa opiekuńczego od siebie, to wtedy nawet nie odpisuj, tylko "trochę poczytaj". A na koniec jeszcze sprawdź poziom koncentracji majątku w Polsce i na świecie po 1990 roku.
@andrewwisniewski99919 ай бұрын
Indyk myślał o niedzieli, a w sobotę mu łeb ścięli.
@jann.66279 ай бұрын
Ale ten z tą inżynierią genetyczną i "hybrydyzacją" to jednak trafił 😁
@useodyseeorbitchute94509 ай бұрын
Pomyśl ilu widzów w tamtym okresie musiało uznać, że się naczytał SF bądź powtarza jakieś odleciane oficjalne plany...
@marcinozdzinski14558 ай бұрын
to prawda, jeśli to były jego słowa a nie napisane w scenariuszu to czapki z głów
@karl2349 ай бұрын
Poezja
@Traczor-lu3bo9 ай бұрын
Myślał indyk o niedzieli.. A to już był piątek wieczór. Gadka szmatka motywacyjna generałka na koniec filmu to już było rzucanie grochem o ściane.
@Kiwaczek_12 ай бұрын
Popłakałem się przy elektrowni atomowej😂😂😂
@mariuszratajczak50209 ай бұрын
i znowu jest socjalizm....Film ciekawy jak wszystkie ,i pokazuje inny swiat i ludzi. Kto czytał?
@mariuszratajczak50209 ай бұрын
już wiem Bogusław Sochnacki
@Wanda-pz2xo9 ай бұрын
Co????? Przecież teraz jest WYŁĄCZNIE kapitalizm
@krzysztof89768 ай бұрын
Ten co czytał Rozbunika Rumcajsa?
@Jazdakonnapustynna9 ай бұрын
Byłem na wystawie w spodku na wystawie wizja Śląska w 2000 A to było w połowie lat 70...wizję były odlotowe metro naziemne,połączenia miast, i inne wizje były niczego sobie nawet realne...ale gierka usunęli komunę rozkrecicili srubokretem, przyszło sterowanie z Brukseli, my Polacy tak mamy,jak nie Moskwa,Berlin Paryż to Bruksela,uwielbiamy wazelinke
@pawelsto98019 ай бұрын
Nie moje czasy i realia, ale zawsze kiedy widzę takie filmy gdzie pokazują pewne wielkie projekty, które finalnie nie zostały zrealizowane, to poraża mnie skala zmarnowanego czasu, surowców, pracy ludzkiej oraz degradacji środowiska. Lata 90 były dzikie ale szkoda, że wielu przedsięwzięć które zostały zmarnowane. Żarnowiec do dziś gnije, miałem nadzieję że uda się wykorzystać to miejsce pod budowę nowej elektrowni, niestety nie, podobno jezioro nie spełni kryteriów chłodzenia (za małe). Szkoda też że nowe miejsce na elektrownię spowoduje tak kolosalną degradację naszego pięknego wybrzeża, kto tam nigdy nie był to nawet nie zdaje sobie sprawy :(
@wawa_marek84919 ай бұрын
Problem z motywacją rozwiązał kapitalizm. Pamiętam lata 80-te i ten powszechny tumiwisizm. Szkoda tych różnych zakładów, ale jednak Balcerowicz miał rację. Teraz widzę że młodzi ludzie zerkają w stronę socjalizmu - nie tędy droga.
@naszadynastia9 ай бұрын
Jezeli Balcerowicz mial racje deindustralizując PL to dlaczego Chinczyk wygrał produktywnoscią nad Zachodem ?
@wawa_marek84919 ай бұрын
@@naszadynastia Dezindustrializacja nastąpiła tam, gdzie było złe zarządzanie w warunkach konkurencji rynkowej. Chińczyk od lat 80-tych do tych reguł się dostosował wpuszczając do kraju kapitalistów i tworząc na początku joint venture. O przysłowiowej misce ryżu i zakwaterowaniu przy fabrykach pewnie też słyszałeś.
@naszadynastia9 ай бұрын
@@wawa_marek8491 bylem w Chinach wiele razy służbowo. Ale co chcesz przekazac ? Podalem przyklad Chin ktore nie odprzemyslowily sie, a odwrotnie.
@naszadynastia9 ай бұрын
@@wawa_marek8491 czyli byla dla PL lepsza droga.
@lukassilvan38449 ай бұрын
@@wawa_marek8491 Bzdura... Desindustrailacjia została wymuszona przez Zachód - to był warunek wejścia w struktury zachodu. Zachodu który w tym czasie dogadał się z Chinami i zaczął tam przenosić produkcje... PL była zachodowi potrzebna tylko jako rynek zbytu i rezerwuar siły roboczej... To by nasza bieda |"podtrzymała"| dobrobyt zachodu w latach 90tych...
@MrSMAKOSZ139 ай бұрын
Szkoda że się tak skończyło.
@MrSMAKOSZ139 ай бұрын
@@Arpa61 A co ta odpowiedź na do treści komentarza?
@pawi9149 ай бұрын
@@Arpa61zomo jest do dziś w Warszawie, idealnie pokazali to przy proteście rolników
@Arpa619 ай бұрын
brzydzi mnie tęsknota za komunizmem@@MrSMAKOSZ13
@MrSMAKOSZ139 ай бұрын
@@Arpa61 Komunizmu się brzydzę, bardziej chodziło o utraconych możliwościach rozwoju atomu w Polsce.
@wiciuwiciu27839 ай бұрын
Niesamowite jak bardzo tamta propaganda była różna od obecnej. Dzisiaj to delikatne wpajanie poczucia winy i kompleksów. A wtedy? Butne wciskanie górnolotnych celów i słów, pomimo że sytuacja jest już od dawna tragiczna!
@agnieszkag.24129 күн бұрын
No przecież oni tu mówią o transformacji gospodarczej i szykuja ludzi propagandowo. Mówią nawet o opozycji w PZPR xd Przecież gdyby PZPR owy beton nie miałby problemu z zejściem z gospodarki centralnie planowanej to już w latach 80 byłaby transformacja ale bez udziału solidarności. To była lwia czesc partii która trzymała solidarnosc na smyczy i dążyła do transformacji w drodze obalenia ustroju zeby zrobić na tym prywate i przywileje w zwiazku z budowaniem nowego systemu. - Chcieli rozdawać karty i uwłaszczyć się na nowym systemie. Te górnolotne frazesy miały zachecic młodzież do pomysłow, do wprowadzania zmian. Nie spodziewano takiej buty i arogancji bo w gruncie rzeczy to jest nieracjonalne. Jednak już z perspektywy osobistego interesu - nie do końca.
@wiciuwiciu278328 күн бұрын
@agnieszkag.241 no właśnie mi tutaj akurat tylko o aspekt samej propagandy chodziło. Co do reszty masz oczywiście absolutną rację :)
@agnieszkag.24126 күн бұрын
@@wiciuwiciu2783 tzw opakowany bezpieczny przekaz. Odbiorca wybiera to co już ma w głowie i on decyduje jak wygląda rzeczywistość.
@karl2349 ай бұрын
Bo fantazja jest od tego
@wieslawazielonka685424 күн бұрын
Wtedy Polska sie rozwijala,dzisiaj się zwija w galopujacym tempie.