W każdym bądź razie muszę cofnąć do tyłu ten filmik, bo napewno czegoś nie zrozumiałem. Zapiszę sobie te błędy na kartce papieru, może moje błędy poprawie na lepsze. Lubie wracać z powrotem do Twoich filmików i włanczać je kilka razy. Faktem autentycznym jest, że wciąż kontynuuje naukę przy Twoich filmach w internecie. Bardzo ciekawy odcinek ;) Pozdrawiam
@MrKapucyn1910 жыл бұрын
Ehehe, śmieszne :c
@kasiamisiak488610 жыл бұрын
MrKapucyn19 uuu... takie komentarze są ryzykowne. Uważaj. Kiedyś napisałam coś w ten deseń i ktoś mi zwrócił uwagę na to, że w swojej wypowiedzi zrobiłam jeden błąd. Jeden!
@majkoos10 жыл бұрын
Nie włanczać tylko włączać. Poprawiać błędy na lepsze to też nienajlepsze określenie. To tak jakbyś miał robić lepsze błędy dzięki tym naukom.
@olgag20319 жыл бұрын
Majkoss Tylko tyle błędów udało ci się wyłapać? Gratuluję!
@KONDZIOPLAYER9 жыл бұрын
hehe, no coś słabo :P
@xGOKOPx9 жыл бұрын
Jeśli wykopie się dziurę w jakiejś górze i skoczy w nią, będzie się spadać do góry. :)
@huehue10028 жыл бұрын
xDD
@_natxa_27638 жыл бұрын
xGOKOPx Dobre xd
@kotniezalezny952710 жыл бұрын
Niech ktoś jeszcze batem z kolcami pogoni tych, co pchają spacje przed wykrzyknikami, proszę!
@MrKapucyn1910 жыл бұрын
Częściej widzę takich co jednak wsadzaja spacje przed przecinki :D
@kotniezalezny952710 жыл бұрын
Łotewa.
@PIOTRSIEKIERZYNSKI10 жыл бұрын
A po . to co?
@Kajeczkaa10 жыл бұрын
Trzeba się cieszyć, że nie tak często jeszcze pchają "1" między wykrzykniki.
@mr_maydo10 жыл бұрын
Spację przed wykrzyknikami lub znakami zapytania można zrozumieć. Zapewne chodzi o to, aby znaki te były widoczne. Najgorsze są właśnie spacje przed przecinkami, kropkami itp. Ja jednak wytoczyłbym krucjatę przeciwko oszołomom "ą-ę". Chodzi mi konkretnie o ludzi, którzy do czasowników w 3 osobie liczby pojedynczej dodają na końcu "ę", a widzę to coraz częściej. Przykład: "Franek piszę książkę". I jeszcze jeden: fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/t31.0-8/q71/s720x720/10257222_690325304358633_5927939094663514116_o.jpg
@kajmanowa10 жыл бұрын
Najłatwiej chyba zapamiętać, że na pewnO Osobno a napRawde Razem :)
@annamysowska-kiczek44069 жыл бұрын
Odnośnie naprawdę i na pewno- słyszałam, że prawda ludzi łączy, a pewność dzieli :)
@mowiacinaczej9 жыл бұрын
+Anna Mysłowska, ładne! :)
@KlamkaMusic8 жыл бұрын
+Anna Mysłowska dokładnie, też tak znam, prawda łączy, pewność dzieli :) pozdrawiam!
@Kondorek188 жыл бұрын
Warto też pamiętać, że możemy "stawiać na prawdę albo fałsz". Tutaj chodzi oczywiście o rzeczownik prawda. :)
@elec213710 жыл бұрын
Jeśli chodzi o "nadal trwa" to wydaje mi się, że można w ten sposób podkreślić, że coś nadal/wciąż trwa, w wypadku gdy planowo coś miało się skończyć, ale jednak jeszcze trwa.
@Szuszuro10 жыл бұрын
Spodobał mi się ten odcinek pod względem humorystycznym. ;) Chociaż tę dojmującą ciszę w tle można by zastąpić jakąś cichą melodyjką, no ale to tylko moja opinia. :)
@misiunia9610 жыл бұрын
oh no! ja właśnie się cieszę, że nie ma żadnych piekielnych melodyjek w tle :D nigdy nie dogodzisz :D pozdrawiam
@dawidstojek929410 жыл бұрын
Dominika Dawdo Jak to się mówi "Jeszcze się taki człowiek nie urodził, co by wszystkim dogodził".
@olanowacka99058 жыл бұрын
Oglądając ten kanał zakochałam się w muzyce z czołówki! :) Jest świetna. :*
@sahhx8 жыл бұрын
Też ją uwielbiam! :D
@PainApopphis10 жыл бұрын
Spadac w gore... W kosmosie xD? Uhmmm... W przestrzeni miedzygwiezdnej... Nie ma... Nie ma czegos takiego jak gora, dol, bok o_O XD
@ForienOld10 жыл бұрын
No ja tego nie ogarniam. Nawet z definicji Słownika Języka Polskiego PWN, "spadać" to "przemieścić się w powietrzu w dół".
@donniasty10 жыл бұрын
Spadać można na ziemię lub na powierzchnię innej planety, ale w kosmosie się już nie spada tylko przemieszcza w wybranym kierunku, ale wtedy musimy ustalić jakiś punkt odniesienia.
@PainApopphis10 жыл бұрын
Marcin Kozakiewicz Spadać oznacza zostać przyciągniętym przez przez ciało x, które generuje taka grawitacje, ze jest w stanie nas przyciągać w jakimś tam stopniu (Siła przyciągania musi być większa od 0m/s2 ) Wtedy wówczas zostajemy przyciągani przez dane ciało... Czyli spadamy na nie. Tym ciałem może być asteroida, gwiazda neutronowa, planeta... Ale aby spadać warunek musi być jeden. Przyciąganie musi być większe niż 0m/s2. Gdy będzie równe 0 - Odlatujemy od tego ciała. To tak jakby nasze przyciąganie ziemskie ( 9.82m/s2) ograniczyć do 0m... Wtedy nic nas nie przyciąga i możemy zrobić coś na miarę " I belive i can fly "
@Lukep3w10 жыл бұрын
Za dół można uznać kierunek z jakim ciała są przyciągane przez jakąś siłę.W przypadku Ziemi jest to jej środek który jest głęboooko pod nami (zazwyczaj - ponieważ jeżeli staniemy do góry nogami to "pod nami" będzie tam gdzie jest zazwyczaj "nad nami" chociaż już samo stwierdzenie że coś jest pod nami wymaga wiedzy na temat tego gdzie jest dół...). A że pod nami jest ziemia (przyciągnięta do Ziemi) to się przyjęło że to właśnie tam jest ten dół.W końcu dół (taki wykopany w ziemi) czemuś musi swą nazwę zawdzięczać :D (właśnie temu że jest na dole (dole z naszego punktu widzenia oczywiście)).
@ApfersPL9 жыл бұрын
Muszę to sobie zapisać. "Trwa nadal i wciąż kontynuuje". To brzmi świetnie, zwłaszcza razem : D
@Meryl9010 жыл бұрын
@5:28 Linia nie może być krótsza albo dłuższa, bo linia jest tworem nieskończonym. Krótszy albo dłuższy może być odcinek. To tak jakbyś powiedziała "mniejsza połowa".
@hassanmarokaniec419810 жыл бұрын
Jesteś świetna! Życie na codzien z Tobą musi być zajebiste ;) Szczerze zazdroszcze Twojemu przyszłemu partnerowi! Pozdrawiam!
@ask0p9 жыл бұрын
Przekonałaś mnie z tym Internetem. Wielu próbowało, ale Ty odniosłaś sukces. ;)
@Nemhain269 жыл бұрын
Serio? Przecież w kosmosie, w próżni, nie spada się wcale. Przecież tam nie ma grawitacji... Można się poruszać w jakimś kierunku, ale nie spadać.
@xGOKOPx9 жыл бұрын
+Nemhain Właściwie to chyba jakikolwiek stan bycia ściąganym przez grawitację (nawet jeśli wpływ jest zbyt mały żeby faktycznie przybliżać się do jej źródła) jest naukowo określany jako spadanie. (Piszę "chyba" bo to tylko moje domysły na podstawie tego, że stan w jakim znajduje się nasz Księżyc określa się jako spadanie)
@Nemhain268 жыл бұрын
+xGOKOPx Nie chodziło mi o ruch wywołany przez oddziaływanie innego ciała, tylko np. jak odepchniesz się od ściany w ISS. Co do Księżyca to nie wiem. Satelity na orbicie geostacjonarnej na pewno tak "spadają", więc Księżyc pewnie też...
@bb-ln5zp10 жыл бұрын
Uwielbiam Twoje Intro hahahah:) Świetny odcinek, czekam na więcej:)
@PainApopphis10 жыл бұрын
Co detektyw robi z zona w lozku ^^? DOCHODZENIE ! : D
@Sylwek4510 жыл бұрын
wchodzi baba do windy a tam schody
@mlenik910 жыл бұрын
Sylwek45 Hahahahahahahah :)
@izakaraskiewicz626610 жыл бұрын
Ten sucharch już był w którymś oodcinku 1 sezonu
@Trojden1009 жыл бұрын
Sylwek45 Jak to schody w windzie?
@michagraciak90543 жыл бұрын
hue hue hue!!
@S1lesian8 жыл бұрын
Z tą linią oporu, to generalnie, jak już o logice mowa: - To ten termin z matematyki, a w zasadzie to analityki wykresów, to takie coś w prostych słowach co wyznacza nam ostatnie "dołki" w trendzie rosnącym (korekty) i jest to linia prosta "biegnąca" za trendem. Tych lini można sobie wyznaczyć, zgodnie z moją wiedzą ile się analitykowi podoba i jedne będą potwierdzone większą ilością "dołków" inne mniejszą i cóż szukając kolejnych dołków lub szczytów to możemy przedłużyć taką linie oporu i zakładać, że wykres jej w przyszłości nie przebije, a patrząc na wykres (przy trendzie rosnącym) mając wiele lini oporu jedne są wyżej a drugie niżej. Jeśli sobie teraz przyłożę palec do tej najniżej i będę próbował przewidzieć zachowanie wykresu na jej podstawie to palcem chyba będę "szedł po najniższej lini oporu"..... A co miałaby znaczyć najmniejsza? Mało to ma wspólnego z analizą techniczną, a bardziej z filozofowaniem.... - A linia oporu to mi się kojarzy tylko z wojną i taką linią w okopach... Ale jak się ma chodzenie taką linią ? No i tu na logike to by pasowała najmniejsza, tzn. najsłabsza i generalnie coś w stylu, że front uderzył (poszedł?) na stolicę po najmniejszej lini oporu ? Ma to sens ?
@Lyserg126010 жыл бұрын
To ja mam taką "głupią" metodę na rozróżnianie symbolów Cynku i Cyny (Sn lub Zn): Cynk - Facet, więc Zn (Ostre krawędzie) Cyna - Kobieta, więc Sn (Okrągłe kształty)
@Kajeczkaa10 жыл бұрын
Uwielbiam Twoje poczucie humoru ;)
@PanebOgnik10 жыл бұрын
mi się wydaje ze niektóre te błędy jak "kartka papieru" czy "spadać w dól" pochodzą z języka Angielskiego gdzie trzeba dokładnie określić o co chodzi np. "sheet of paper" albo "falling down" gdzie na przykład samo "sheet" może oznaczać prześcieradło. Tak wiec jak już człowiek się przyzwyczaja do obcego języka to wprowadza go nieświadomie w język ojczysty.
@bubeczek8910 жыл бұрын
Widzę że Ewa dorwała się do twoich brwi :D chyba że się mylę, ale od pierwszego odcinka bardzo się zmieniły :P
@mowiacinaczej10 жыл бұрын
;)
@klaudiabancarzewska96199 жыл бұрын
Mówiąc Inaczej He he pewnie tak :D
@MJOdorczuk199610 жыл бұрын
Okres czasu, jeżeli prawdziwa okaże się teoria, jakoby czas był zapętlony i wszechświat wciąż się "powtarza", można wtedy mówić o fali czasu, a zarazem o okresie czasu, który byłby równoznaczny z czasem istnienia wszechświata. (Jeśli się da, to czemu się nie czepnąć ; ] ) Co do kartki, nie jestem pewien, ale zdaje mi się, że pergaminu też może być kartka.
@Mmmalina610 жыл бұрын
Wszyscy, którzy popełniają TAKIE błędy, to chyba przespali wszelkie lekcje języka polskiego...
@karolinakolczynska44118 жыл бұрын
Nawiązując do pisania w sieci - ja kiedyś dawno temu zapamiętałam "na pewno" i "naprawdę" w ten sposób, że trzeba wcisnąć taką samą liczbę klawiszy, by napisać oba słowa ;)
@karolinapietrycka21948 жыл бұрын
+Karolina Czajkowska Masz okejkę
@goldtigrera10 жыл бұрын
Ale czy opór może być krótki albo długi? Tutaj raczej chodzi o natężenie oporu, które może być duże albo małe.
@MsPaulinaAurora10 жыл бұрын
Natężenie lub czas trwania i chyba od tego czasu ktoś wymyśli "krótki opór", ale gdy wpiszemy w wyszukiwarkę "krótki opór" to dostaniemy: "Osoby oziębłe, o słabym życiu duchowym i nikłej samodyscyplinie mogą stawić pokusie krótki i nikły opór." :D Kościół wie przecie najlepiej ;)
@andrzej9457610 жыл бұрын
Czy "iść po najmniejszej linii oporu" nie powinno być traktowane jako idiom lub utarty zwrot. Tak bym to widział. Pozdrawiam.
@ewawinx20549 жыл бұрын
Jest też słynne "cofnij do tyłu" :D
@KSnakeW9 жыл бұрын
Słowa internet i Internet reprezentują tak naprawdę dwie różne rzeczy. Rozróżnienie jednak wynika ze słownictwa branżowego, stąd problemy z przeniesieniem tego na język powszechny. Gdyby zacząć grzebać w tym zagadnieniu to zrobi się chaos informacyjny. Rozpatrując sprawę od strony technicznej oba słowa reprezentują sieć-sieci - czyli przestrzeń pośredniczącą w spinaniu, w jeden twór, dwóch lub więcej mniejszych sieci komputerowych. Internet (pisany od wielkiej litery) jest tworem logicznym, jest to globalna sieć komputerowa zapewniająca dostęp do danych i usług. Z kolei internet (ten pisany małą literą) istnieje fizycznie, da się go scharakteryzować opisując jego (jej? to w końcu ta sieć) parametry, wskazać palcem konkretne łącza fizyczne (lub jak kto woli wskazać paluchem konkretne kable i urządzenia). Lepiej kiedy Internauci (z wielkiej litery, bo to, w pewnym sensie, obywatele Internetu) używają słowa Internet. Tak myślę.
@miszael76079 жыл бұрын
Tym, co od pewnego czasu stało się prawdziwą zmorą języka polskiego, to pisanie fonetyczne. Mam tu na myśli zapisywanie wyrazów tak, jak się je wymawia, np: "jusz" zamiast "już", "zewnącz" zamiast "zewnątrz", "otfierać" zamiast "otwierać". Odkąd w szkolnictwie wprowadzono zaświadczenia o dysleksji, dysortografii itp., młodzież przestała przywiązywać wagę do tego, jak należy pisać. Nawet ci, którzy nie mają takich dysfunkcji uważają, że skoro niektórym wolno pisać z błędami, to nie ma większego znaczenia, jak się pisze, i sami piszą nie zastanawiając się, czy poprawnie, czy nie. Uczę w szkole i wiem coś o tym. Ostatnio uczeń oddał mi pracę, w której trudno było znaleźć wyraz napisany bezbłędnie, a szczytem wszystkiego było "znowu" napisane przez "ó". Nadmienię, że praca była napisana na komputerze. Zapytałam ucznia, czy komputer mu nie podkreśla błędów. On mi na to, że wyłączył podkreślanie błędów, bo mu się nie chce ich poprawiać, a drażni go, jak ma wszystko podkreślone na ekranie. No ręce opadają...
@Ivonette09 жыл бұрын
Czyli okres to tylko część czasu? Czyli jak mówimy okres funkcji sinusoidalnej to oznacza część czasu funkcji sinusoidalnej?
@FujimotoXis10 жыл бұрын
Kiedyś, gdy byłam mała, miałam książkę o podstawach internetu i było w niej napisane, że obecnie dopuszczalne jest pisanie tego słowa z małej litery.
@SapphireScroll8 жыл бұрын
W kosmosie można spadać w górę tylko kiedy kierunek, w którym coś spada uznamy na górę. Jednak równie dobrze możemy uznać ten kierunek za dół lub bok. Z resztą z definicji spadek to po prosu zbliżanie się mniejszego ciała do większego pod wpływem grawitacji, więc nawet jeśli przyjmiemy, że kierunek przeciwny do kierunku oddziaływania grawitacji to góra, to i tak ciało poruszające sie w próżni i stanie nieważkości przeciwnie do kierunku spadku grawitacyjnego nie będzie spadać tylko po prostu się przemieszczać, a jakim kierunku - to już zależy od obserwatora. POZDRO
@danielblumowski348 жыл бұрын
+BenioMLP _ 026 przeczysz samemu/samej sobie POZDRO
@SapphireScroll8 жыл бұрын
+Kacper Blumowski 1. Wiem, że mój avatar może wzbudzać kontowersję, ale jak już to "samemu". 2. W którym konkretnym momencie zaprzeczam sam sobie? Może coś źle zrozumiałeś lub ja coś niejasno napisałem?
@danielblumowski348 жыл бұрын
Nie mam nic dod Twojego awatara, sam kiedyś MLP oglądałem, po prostu wolałem się upewnić. Chodzi o to że piszesz: "Spadanie to zbliżanie się do jakiegoś ciała pod siłą jego grawitacji", a w kosmosie nie ma kierunków typu: góra, dół, lewo, prawo. Więc nie da się spadać w górę ponieważ kierunek, a raczej zwrot "dół" wskazuje na to ciało, spadanie w górę jest tego odwrotnością, więc już raczej taki oksymoron się tworzy. Pozdrawiam
@SapphireScroll8 жыл бұрын
+Kacper Blumowski Tak, masz rację. Dzięki za poprawkę i również pozdrawiam.
@Frenshoo10 жыл бұрын
a co z kartką pergaminu ?
@kasiam223710 жыл бұрын
Wydaje mi się, że mówiąc "kartka" możemy też mieć na myśli kartkę urodzinową, imieninową, z życzeniami albo pocztową. Wiadomo, że w kontekście zwykle nie jest trudno się domyślić więc ułatwiamy sobie życie i omijamy "typ" kartki, ale myślę, że czasem dołożenie "papieru" może być po prostu precyzowaniem (jak "dzień dzisiejszy") i nie jest aż takim wielkim błędem.
@MrTomahawker10 жыл бұрын
Wytlumaczysz jak działają końcówki "i" oraz "ii"?
@olganapieracz479910 жыл бұрын
Ten odcinek zdecydowanie jest moim ulubionym!
@azkc87119 жыл бұрын
Przykro mi, że nie jest przestrzegana netykieta. Milej by się żyło wszystkim. Odcinek świetny, tak samo jak reszta :)
@nataliakom831010 жыл бұрын
Może już o tym mówiłaś, nie wiem, bo obejrzałam dopiero kilka odcinków, ale jeśli nie mówiłaś to musisz koniecznie nakręcić osobny, 40-minutowy najlepiej, odcinek na temat słowa "bynajmniej" używanego naprzemiennie z "przynajmniej" i dlaczego tak jest źle, i dlaczego tak nie można i dlaczego to boli :(
@aa_rh10 жыл бұрын
A co z nazwami samochodów? Dlaczego pisze się je z małej litery?
@MIKE-TORN9 жыл бұрын
Gdzie się podziały odcinki 31 i 32? :/
@ignoracy9 жыл бұрын
Moja babcia mówi "w każbądź razie".
@wiktor44449 жыл бұрын
"Nauka śpiewu i gry na instumentach" czy zamiast "i" nie powinno być "oraz"?
@ES-ww6xg10 жыл бұрын
Czy słowo weźmijże jest poprawne?
@apodyktycznaantyteza470910 жыл бұрын
Cytując prof. Jana Miodka (na podst. książki "Wszystko zależy od przyimka", s.10) "Ustalenie ortograficzne jest proste: jeżeli mowa o międzynarodowej sieci, to duża litera - Internet, a to, co mamy w domu, mała - internet."
@mowiacinaczej10 жыл бұрын
Wnioskuję, że nie wszyscy językoznawcy tę zasadę stosują. Mając to na uwadze, pozostawiłam wybór widzom. ;)
@apodyktycznaantyteza470910 жыл бұрын
Rozumiem, chciałam pokazać zdanie innego autorytetu polonistycznego. :) Ile osób, tyle opinii.
@kokosik7110 жыл бұрын
Od kiedy masz Internet w domu? Nie masz pojęcia co to jest - widzę. W domu masz sieć komputerową. Do Internetu to jej daleko..
@apodyktycznaantyteza470910 жыл бұрын
Ale potocznie ludzie nazywają TO internetem. Internetem małą literą. Proszę mnie od razu w ten sposób nie oceniać. To co napisałam to cytat, a nie moja opinia wysnuta na podstawie ogromnej wiedzy informatyczno-niewiadomojakiej.
@terrix810 жыл бұрын
W domu nie ma Internetu, tylko jest ethernet, a do Internetu łączymy się przez ethernet czy też jakąś sieć osiedlową. Internet to globalna sieć wszystkich sieci - małych, lokalnych, np. sieci osiedlowych, sieci akademickich, itp. Zatem "Internet" pisze się wielką literą. Nie można podłączyć komputera domowego do Internetu, można podłączyć się do sieci operatora, która ma dostęp do Internetu. Ot i tyle.
@TheFilolozka10 жыл бұрын
to w końcu wielkie czy duże litery?
@witoldsieka452010 жыл бұрын
Świetne! Wspaniale się słucha! Dzięki.
@Wolf5037779 жыл бұрын
To nagranie jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, ze inteligencja jest seksowna, a w Twoim wykonaniu dodatkowo idzie w parze z urodą :D Pozdrawiam :)
@bartekponikiewski56819 жыл бұрын
No czy raper "śpiewa" też się można kłócić, zwykle się mówi, że rapuje ;)
@katarzynakrawczyk767310 жыл бұрын
Świetny filmik! Mam pytanie, które zdanie jest poprawne: 1. Mi się podoba. czy 2. Mnie się podoba. ?
@LoginSkradziono10 жыл бұрын
Ja pozwolę sobie na typowo babski komentarz - ciemniejsze brwi i od razu wyglądasz piękniej! :)
@DariuszZysk7 жыл бұрын
Droga Paulino. Dobrze mówisz: "mnie się wydaje" w momencie kiedy przywołujesz linię, która ja wynika z kontekstu nie może być większa lub mniejsza, a wydaje Ci się, że może być dłuższa lub krótsza. Otóż masz rację - wydaje Ci się! Z tego co mnie uczono w szkole linia jest nieskończoną ilością punktów płaszczyzny i nie ma początku ani końca. Nie może być więc z definicji ani mniejsza ani większa. "Linia" ograniczona punktami końcowymi to przecież odcinek (odcinek linii właśnie). Oto definicja z Wikipedii: "Linia prosta lub prosta - jedno z podstawowych pojęć geometrii, szczególny przypadek nieograniczonej z obydwu stron krzywej o nieskończonym promieniu krzywizny w każdym punkcie[1]. No cóż, tak to już jest z humanistami, że nie mają serca do przedmiotów ścisłych. Natomiast "ścisłowcy" zajmujący się językiem nie popełniają tego typu błędów. Wzorem dla mnie jest np. Maciej Malinowski piszący cotygodniowe felietony językowe w Angorze, którego w tym miejscu pozdrawiam równie serdecznie jak i Ciebie Paulino.
@mowiacinaczej7 жыл бұрын
Zachęcam do obejrzenia odcinka 6 z serii Myśląc Inaczej. :) Wszystko w nim wyjaśniłam. :)
@klaraforyciarz4548 жыл бұрын
dziś czy dzisiaj?
@przemko9310 жыл бұрын
A według mnie linia jest nieskończona (bo to nie odcinek), więc nie może być ani krótka, ani długa.
@merton24386 жыл бұрын
linia może być odcinkiem, prosta jest nieskończona
@marcinzych1410 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem kanału. Mieszkam we Wrocławiu i tutaj króluje prof. Miodek z zupełnie inną osobowością i charyzmą. Nie sądziłem że o języku można mówić w tak fajny i wyszczekany sposób. Nie rozumiem też dlaczego końcowe dowcipy nazywasz sucharami, po niektórych nie mogłem się przestać śmiać przez kilka dni. Albo jestem takim ograniczonym troglodytą, albo nie słyszałem inteligentnego żartu który śmieszyłby wyżyny intelektualne (i nie mam na myśli humoru sytuacyjnego). Gratuluję i pozdrawiam ;)
@PoetryInLublin10 жыл бұрын
No cóż taka mała uwaga, prawdą jest, iż linia nie może być mniejsza lub większa, ale również nie może być krótsza lub dłuższa. Bo jak każdy dobrze wie, linia jest to prosta nie mająca początku ani końca (co innego odcinek :) ) A odcinek jak zawsze bardzo interesujący. Pozdrawiam!
@illquu9 жыл бұрын
Jesteś świetna! :))
@ewaka53408 жыл бұрын
Na "na pewno" i "naprawdę" długo szukałam sposobu. Uczyłam się wierszyków, rymowanek, a także wykorzystywałam różne mnemotechniki - bez skutku. W końcu z pomocą przyszła koleżanka, która zauważyła, że "na pewno" ma w sobie "o" więc ma być oddzielnie ;) poskutkowało, już się nie mylę ;)
@nataliakaczmarska59328 жыл бұрын
Moja szkoła jest genialna. J.polski-internet J.angielski-Internet
@TheHollowKid10 жыл бұрын
Szukam szukam ale znaleźć nie mogę. Czy jest odcinek z "tu pisze" ? Bo wkurwia mnie niemożebnie to, że wszyscy mówią "tu pisze że odjazd o 3." zamiast "tu jest napisane że odjazd jest o 3." A jeśli nie ma to PROOOSZEEE o słowo w tej sprawie bo kota dostane. Btw, wlasnie wczoraj zabraklo mi tego słowa - pleonazm :D
@szarena443310 жыл бұрын
Jest Nie ma za co.
@scott5524610 жыл бұрын
Słowo "piszę" to czas teraźniejszy, a to zostało dokonane czyli "jest napisane"
@TheHollowKid10 жыл бұрын
Scott55246 Kurwa, nei o tym mówię. Wiem, kiedy się tego używa, a Ty pierniczysz pojęcia, bo nie wiesz o co mi chodzi i się wypowiadasz.
@sakla152010 жыл бұрын
Internet jest konkretnym miejscem ?
@andrzejsiebiesiuk64210 жыл бұрын
czy zrobisz odcinek o błedach jezykowych i bedziesz nago?
@665arson9 жыл бұрын
Jeśli walczymy na froncie i jesteśmy stroną atakującą możemy napotkać linie oporu. Jedna będzie składać się ze stu żołnierzy, druga z dwustu, trzecia z trzystu. Atakując tą pierwszą pójdziemy po najmniejszej linii oporu, ale niekoniecznie po linii najmniejszego oporu, bo może być ich najmniej, ale mogą stawiać największy opór. Tadaaaam !!! ;)
@DywanTv10 жыл бұрын
Jakoś tak dziwnie cicho w tym odcinku, bardzo nieswojo :D
@Tablecloth60010 жыл бұрын
Chyba pierwsza dziewczyna którą miło mi się ogląda ze względu na zachowanie ;p Nie żałuję, że dałem suba
@diabelik10 жыл бұрын
Ja mam dobry sposób na zapamiętanie pisowni "naprawdę" i "na pewno", który kiedyś znalazłem w Internecie. Oto on: Prawda łączy, pewność dzieli - to tak a propos pięknej i pewnej siebie prowadzącej, aczkolwiek w tym przypadku pewność bardziej przyciąga... ale wiadomo, wyjątek potwierdza regułę ;) Swietny kanał.
@nihilistycznyateista7 жыл бұрын
Trwa i trwa mać jak to kiedyś pewien pan na Wiejskiej powiedział. A kartka papieru to nie tyle pleonazm co anglicyzm, jak dla mnie;] To angielskie sheet of paper jest naszym powodem stosowania kartki papieru. Pewien wpływ miała też kartka z kalendarza i kartka pocztowa i dla rozróżnienia zaczęliśmy stosować kartkę papieru.
@pawelbialystok7610 жыл бұрын
Czyżby odcinek kręcony na kacu? ;)
@Thunderptak9 жыл бұрын
......Ale bardzo miło, że mamy kolejnego profesora Miodka :)
@martawos798110 жыл бұрын
Odmienisz przez przypadki "kisiel", proszę? :D
@ewawinx20549 жыл бұрын
O co chodziło w tym sucharze?
@okopawiana9 жыл бұрын
Ewa Winx detektyw ma blisko do-wody
@xEmEm910 жыл бұрын
moja polonistka powtarza: "w każdym bądź razie". czasem mam chęć ją poprawić, ale jeszcze mnie znienawidzi :D
@MrYanQo10 жыл бұрын
znam ten ból :)
@Trojden1009 жыл бұрын
Gosia J. Ja zawsze słyszałem "W każdmąć razie", bo wiele osób mówiło to tak szybko i krótko, że zanikał fragment "-ym bą". :)
@thekrisns10 жыл бұрын
mogę nazwę kawałka gdzie raper nawijał, że można spadać w górę? :) (ten strach pisząc komentarz pod filmikiem Mówiąc Inaczej, żeby nie zrobić żadnego błędu :D )
@EmilianMilo10 жыл бұрын
"w każdym bądź razie" bardzo mnie denerwuje. Nie dość, że niektórzy ludzie mówia to na co dzień to udaje mnie się to znaleźć w książkach Nienackiego i Wiecheckiego, które lubię czytać.
@WilczkaFall10 жыл бұрын
Jesteś mądrzejsza od mojej nauczycielki od polskiego, z Twoich filmów doszłam do wniosku, że ona używa słów, które nie istnieją lub są błędami :-:
@GeoKesz10 жыл бұрын
Ciekawe jakie sekrety skrywa ta sofa :)
@Lorek9299 жыл бұрын
Mam dwie uwagi, którymi się podzielę (choć nie wykluczam, że ktoś to już zrobił). 1. Aby coś mogło spaść, coś innego musi to coś przyciągać. Zatem w Kosmosie, najzwyczajniej, nie spada się. 2. Linia nie może być ani dłuższa, ani krótsza. Linia z założenia nie zaczyna się, ani nie kończy. Dłuższy lub krótszy może być tylko odcinek.
@agamalinowa10 жыл бұрын
mnie internet nie przeszkadza. Ale przeszkadza mi "twoja twarz brzmi znajomo" , no szok , bo moja pani od polaka umarłaby słysząc to, że jej twarz może w ogóle brzmieć !? Jesteś tak błyskotliwie dowcipna , że ...będę Cię oglądać nawet w wannie ))))))) pozdro z wawki
@TheUmrayan9 жыл бұрын
Internet to miejsce czy przestrzeń?
@McYocker10 жыл бұрын
kocham cię słuchac :D
@justynakacperska231710 жыл бұрын
Mój śp nauczyciel mówił tak - na pewnO - na końcu litera "o", więc piszemy Osobno. NapRawdę - litera 'r", więc piszemy Razem. Proste, no i odtąd nigdy się nie pomyliłam :)
@TheAkabishop6 жыл бұрын
mam następującą teorię - część tych błedów wynieśliśmy ze szkoły np: ZPT: weźcie arkusz blachy -> arkusz papieru milimetrowego -> kartke papieru militrowego -> kartkę papieru zwykłego. jeśli kartka = kartka papieru, to czy "weźcie kartkę militrowego" czy raczej "kartkę milimetrową"? ;) Fizyka: okres czasu (w odróznieniu od innych okresów) lub określoną jednostkę czasu... przez określony czas...
@RurczakKurczak10 жыл бұрын
Jak w kosmosie można spadać do góry, skoro w kosmosie nie ma góry? Ewentualnie może być umowna w konkretnym układnie odniesienia :P
@NIEN0RMALNY10 жыл бұрын
może mi ktoś wyjaśnić czemu mamy u i ó, rz i ż ch i h ? poco nam to i skąd to się wzięło ???
@blumonstatv10 жыл бұрын
A gdzie suchar? :(
@xdSayCheesexd10 жыл бұрын
Jest na samym końcu :)
@sunofslavia10 жыл бұрын
Kartka tylko papierowa? A co z Dekalogiem na kamiennych kartkach?
@janek869810 жыл бұрын
Czym według ciebie jest Dekalog? I kartka (skopiowane z wikipedii) "Może być wykonana z papieru, pergaminu, welinu albo papirusu." gdzie ty tam widzisz kamień? Czy nie chodziło ci o kamienne płyty?
@MrKapucyn1910 жыл бұрын
W dalszym ciągu jak sam to ujałes może być ta kartka papirusu czy kartka pergaminu.
@janek869810 жыл бұрын
MrKapucyn19 Nie kwestionuję tego.
@sosek10810 жыл бұрын
czy modne w dzisiejszych czasach "Internety" są dużym czy nieistotnym błędem?
@kasiamisiak488610 жыл бұрын
"Internety" są świadomym żartem, a nie błędem popełnionym niechcący.
@dawjah952810 жыл бұрын
przyjemnie się ogląda ;)
@ulaguderska820110 жыл бұрын
Może się troszkę przyczepię, ale Internet można pisać zarówno małą, jak i wielką literą! Internet piszemy, gdy mówimy o globalnej sieci, a internet, jeśli mówimy o lokalnej sieci komputerowej, która często jest używana w pracowniach informatycznych w szkołach. :) (Odwołuję się do wypowiedzi prof. Miodka z programu "Słownik polsko@polski")
@terrix810 жыл бұрын
"jak spadać to wiadomo, że w dół", a jak powiem komuś "spadaj na drzewo", to gdzie ma spadać - na dół czy do góry ;)?
@emiliaguszczak48089 жыл бұрын
Nie dodałaś moich ulubionych (chyba że gdzieś są, ale już zapomniałam) FAKTÓW AUTENTYCZNYCH :D
@emiliaguszczak48089 жыл бұрын
Dobra, już widzę, że jest w raporcie. Skomentowałam, zanim przeczytałam
@bettifuul9 жыл бұрын
Od kiedy Internet można nazwać "konkretnym miejscem"? ;) Lepiej brzmiałoby chyba w: "konkretnej przestrzeni", "konkretnych warunkach"... Nie jestem też przekonana, że "trwa nadal" lub "wciąż kontynuuję" to błędy. Wydawałoby się, że jak coś trwa od dłuższego czasu, to "nadal" podkreśla długość tego trwania... ale to moje intuicja...
@Hilushenka6 жыл бұрын
...a dlaczego wielka a nie duza litera?
@Escapez268 жыл бұрын
Mnie w zapamiętaniu pisowni "na pewno" pomogło hasło reklamowe umieszczone na ciężarówce (!): "na miejsce, na czas, na pewno" :-)
@caymanized10 жыл бұрын
Pani Paulino, taki detalik. Linia nie może być mniejsza lub większa. Z matematycznego punktu widzenia linia nie ma ani początku, ani końca, zatem nie może być mierzalna . Tym samym, linia to nieskończony twór ;)
@arye24576 жыл бұрын
caymanized To prosta jest nieskończona, a nie linia. Mylisz dwa pojęcia
@Anime8ful10 жыл бұрын
Jak można w kosmosie spadać w górę jeśli góra i dół w kosmosie są uznane przez człowieka jako południe i północ, obojętnie w którą stronę się spada w kosmosie zawsze w dół. Jeśli ktoś chcę podyskutować o tym proszę skomentować. :)
@hilaravi10 жыл бұрын
Można się zastanowić, czy internet to miejsce.
@ZiembaXD6 жыл бұрын
Pamiętajcie! Prawda łączy, pewność dzieli....
@Aine89Aine10 жыл бұрын
Brakuje mi wyjaśnienia w jaki sposób odmieniamy kisiel i kaszę mannę (mannę podobno odmieniamy tak samo jak Annę i wannę). Odcinek na temat zasad interpunkcji też się przyda. Pozdrawiam :-)
@kingar928310 жыл бұрын
Mam pytanie....jak poprawnie powiedziec?zamowilam przez Internet? Zamowilam na internecine?zamowilam przez komputer?zamowilam w sieci.? No niewiem....zamowilam na stronie Internetowej.?
@Sheuto10 жыл бұрын
Myślę, że jako wzór użycia słowa "Internet" można użyć języka angielskiego. Ogólnie wzorcowo pisze się "Internet", ale w mowie potocznej można spokojnie używać "internetu". I osobiście uważam, że istotne jest w jaki sposób tego "Internetu" używamy. Jeżeli piszemy o Internecie jako o sieci wymiany informacji (Internet jest głównym tematem wypowiedzi) to zapewne lepiej zapisać go z wielkiej litery. Jednak jeżeli piszemy, że rozmawialiśmy z Jankiem przez Internet to możemy być bardziej potoczni, poza tym Internet jest w tym zdaniu bardziej narzędziem niż głównym tematem wypowiedzi. Wydaje mi się, że Internet przez to że jest jedyną siecią informacji w swojej kategorii stał się obecnie jednocześnie nazwą własną jak i nazwą narzędzia komunikacji, takiego jak "telewizja" czy "radio".
@ThomeTeque10 жыл бұрын
3:12 a: wciąż trwa i nadal kontynuuje ? Poza tym, w kosmosie nie ma góry, dołu, prawej strony, jak i lewej....eh..te wymiary...