Navrhuji novou SI: Sekunda bude definována jako doba, za kterou průměrný člověk vypije metr piv. Bude se nám krásně projevovat kontrakce času podle polohy. Čas bude velmi rychle ubíhat v hospodách, nálevnách, Plzni... Velmi pomalu poběží čas v jeslích, mateřské škole, Sauské Arábii, na návštěvě u "Suchánků"... Což by celkem přesně odpovídalo realitě...
@vendi5588 жыл бұрын
Děkuji našim vzácným pánům profesorům Kulhánkovi (ČVUT) a Podolskému (MatFyz) za skutečně dokonale podání fyzikálních poznatků současneho poznání v oboru na špičkové odborné úrovni, a dokonce často i formou hřejivě laskavého lidského humoru, kterým složitost svého zaníceného výkladu prokládaji a jsou tak schopni udržet v plné pozornosti svoje posluchače náročné přednášky trvající i přes 2 h po celou dobu jejího trvání. Diky nim jsem schopen, po cca vice jak 40 letech, opět vstoupit a pokoušet se znovu rozumět problémům teoretické fyziky a astrofyziky. Za to Vám pánové můj opravdovy hluboký dík a moje plné uznání Vám!
@martinmotl12867 жыл бұрын
Jsou to oba opravdu úžasní přednášející, Petr Kulhánek je naprostý génius, pouze jste zapomněl na třetího skvělého prof. Pavla Cejnara.
@vendi5586 жыл бұрын
Martin Motl máte pravdu, omlouvám se. Ne, že bych zapomněl. Naopak, potvrzuji, že pan profesor Cejnar je vzácný člověk. Opravdu nerozlučně a nedělitelně patřící do trojice našich špíčkovych odborníků - fyziků - pedagogů. Krom jeho mimoŕadnê odborně a didakticky funfovaných přednášek si u něho nesmírně vážim jeho skromnost a pokoru s jakou nám na přednáškách předává svoje znalosti. Také jemu za to velice děkuji a přeji mu v jeho záslužné práci mnoho dalších úspěchů v popularizování kvantové fyziky (což samo o sobě je úkol zřejmě zcela mimo lidské možnosti).
@jitkaalbrechtova32535 жыл бұрын
Já jdu ve 43 letech na vysokou na mat fyz a tito borci budou mou velkou studijní oporou
@rostislavtobolka95292 жыл бұрын
@@jitkaalbrechtova3253 no a jak to dopadlo Jituš? Máš Bc? Nebo jdeš po PhD?
Tak takto pojatá přednáška mě nadchla. Pomalu a polopatě, tak jak to já potřebuji ;). Téměř tři hodiny co jiní projdou za pár minut. Zde ale každá minuta stála zato. Díky.
@jezattt2 жыл бұрын
Krásně pomalu a názorně vysvětleno jak pro prvňáčky👏
@pifpaf33297 жыл бұрын
balzam na dusi.....30:00± ... matení nepřítele. Delta před funkci je skutečně Laplasův operátor. Tj. dvojitě derivováno atd. oproti delta f jako rozdíl funčních hodnot v Lagrangově větě.
@Vendabond5 жыл бұрын
Vydržel jsem, ovšem z hlavy se mi začalo kouřit. Super přednáška
@filipcesek1457 жыл бұрын
vůbec nechápu co to píše na tu tabuli, ale mluví dobře a baví mě ho poslouchat
@marekkrakovsky41873 жыл бұрын
Ja tiež! ☺
@rogerparamount2 жыл бұрын
Já to mám na usínání a jakoby se snažím to chápat, ale moje hlava je na to horší. Prolezl jsem gymplem a neudělal jsem VŠ, už vím proč.
@tomasbrazda51842 жыл бұрын
z
@jitkaalbrechtova32535 жыл бұрын
Úžasné a skvěle. Už ať je září.
@RobertLuptak Жыл бұрын
pan profesor, velmi rad vas sledujem, prijemne prednasky, rad si opakujem ucivo z FEI STU v BA, kde ma ucil pan doc. Marko
@vendi5586 жыл бұрын
Díky vám, vážený pane profesore, i za vysvětlení pojmu, proč jednou "časoprostor" a podruhé "prostoročas". I když se jedná o totéž, není to totéž a už vůbec nikoliv jazyková varianta téhož.
@user-vn9ld2ce1s3 жыл бұрын
Tak schválně, zdalipak se zvládnu dostat na konec téhle série se středoškolskou matikou a nástavbou linalg+kalkulus od isibala :))
@heyhulaheyhulu5 жыл бұрын
Ja sem rozumel jenom tomu obsah kruhu a objem válce
@GritX.X2 жыл бұрын
Já taky xd
@best-phone8 жыл бұрын
Když tak koukám, tak počet shlédnutí je konvergentní posloupnost :D
@1982puregold8 жыл бұрын
+Alois Tomek Mě se to líbí, fyziku studuji ve svém volnu! Více takových přednášek!
@ahojg8 жыл бұрын
Pocet shlednuti tvych prednasek je posloupnost imaginarnich cisel ;)
@CZGaming4U3 жыл бұрын
Není počet zhlédnutí vždy konvergentní posloupnost? To je jako říkat, že počet zhlédnutí je číslo :D
@SimsHacks3 жыл бұрын
@@CZGaming4U počet zhlédnutí je neklesající, ale shora neomezená posloupnost (každý na planetě si to může pustit víckrát), tedy to diverguje k nekonečnu (byť pomaleji než logaritmus)
@cizekmilan2 жыл бұрын
Zajímavé
@petrvareka8 жыл бұрын
2. rovnice L. transformace pro t' snadno vyplývá z řešení lin. soustavy: x'=gamma*(x - vt) x=gamma*(x'+vt') Stačí jen v 2. rovnici dosadit za x' z rovnice první a pak z ní - s přihlédnutím k definici gamma - vyloučit t' jako funkci x a t.
@petrkulhanek9818 жыл бұрын
+PETR VAŘEKA Ano, to je asi o něco rychlejší než jak jsem to dělal na přednášce. Díky! Do skripta dám tento postup.
@willsalazarramirez51392 жыл бұрын
CHICLAYO PERU 🇵🇪 🤝 🇸🇰
@lenkaprochazkova20024 жыл бұрын
Snazim se tu jak dementni clovek pochopit teorii relativy protoze me proste zajima😂😂Uz jsem koukala i na nezkreslenou vedu a chapu to tak z 10% procent xdd.
@Tomas-xx7gz3 жыл бұрын
5:45 už nechápu
@PeterMinarovic2 жыл бұрын
😂😂😂
@76Mafis3 жыл бұрын
Je to super, škoda, že mi je 45
@rostislavtobolka95295 жыл бұрын
jen tak na okraj 50´:50" ahá!! takže prostoročas není zvrhlý předklad anglofilů, nýbrž milý Uocne to cosik důležitého znamená! to jsem doposaváde netušál!
@AdamSmith-vq7do5 жыл бұрын
a co s tim spocitam?
@infinitedream9784 жыл бұрын
Jen mi je líto, že se musí všechno psát na tabuli a není k tomu nějaká prezentace, jak to funguje. Lépe by se dívalo na animaci a teprve potom na nějaké fyzikální odvození. Pomohlo by to studentům, kteří se teprve všechno učí a nemají v hodně věcech jasno. Já chápu, co se tam píše, ale dokáži si představit nebohé studenty, kteří o tom nemají ani zdání. Sám jsem jim také býval. Pro ně je tohle španělská vesnice.
@dominikfrankovic64332 жыл бұрын
Tak ja som z toho v piči😂
@doktorvseumel97723 жыл бұрын
Nejhorší přednáška co jsem s ním vydel
@h4nz_4443 жыл бұрын
To bude tím , že vyšším jak základním vzděláním nedisponuješ...