Sezon 2020 rok były słabe zbiory miodu do grudnia już sprzedałem cały zbiór z dość dużej pasieki stali klienci odchodzili z niczym choć niektórzy pszczelarze wykorzystali to że ludzie szukają miodu rzucili się na import z Ukrainy i sprzedawali jako swój miód, Ostrzegałem że to będzie strzał w kolano importerzy tylko na to czekali i zaczęli jeszcze masowo więcej sprowadzać.Ostatnie 2 lata w moim regionie były dobre zbiory i sprzedaż miodu jest bardzo słaba. Jedyny ratunek to jest chłodnia żeby przechować miód i czekanie ,bez chłodni nie przetrzyma miodu głównie rzepaku tylko to są koszta zużycia energii elektrycznej nie ma innego wyjścia takich doczekaliśmy czasów .
@jakubzielinski812 күн бұрын
@@RomanWierzbicki-qt7rs w jakiej temperaturze powinno się przechowywać miód?
@wojciechchrapek1962Күн бұрын
A ja napisze tak:nigdy wczesniej nie znalazlem bardziej merytorycznyh i i tak pewłnej wiedzy filmów w temacie prowadzenia pszczół czy to w hodowli amatorskiej ,czy zawodowej ,prosto fachowo przejrzyście,oby tak dalej pozdrawiam,oby do wiosny💪👍
@szczepan_zygmunt83804 күн бұрын
Dziękuję bardzo za informację i pozdrawiam serdecznie...
@Hubert384 күн бұрын
Panie Marcinie mieszkam w województwie lubelskim pamiętam jak w tamtym roku 1 kwietnia w województwie świętokrzyskim koło Sandomierza jak byłem u rodziców kwitły morele jak wróciłem od rodziców pamiętam że u mnie wszystko kwitło w województwie lubelskim to jest tylko 245 km po paru dniach przyszło takie zimne że przez tydzień pszczoły nawet ula nie wyszły to jest mój trzeci rok przygody pszczółkami Pozdrawiam serdecznie 👊
@JózefStasiak-u5b3 күн бұрын
@@Hubert38 pszczoły to nie latwy chleb.powodzenia☀️
@benjitsuPL2 күн бұрын
Ale siła 🤭 konkret
@cezarydomanski97362 күн бұрын
Ciekawy film. Mam pytanie, gdyż zauważyłem, że ma Pan gęsto ustawione ule. Zakładając pasiekę dwa lata temu zasugerowano mi aby ze wzgledu na błądzenie pszczół, higienę, patogeny itp zachować minimalną odległość trzy metry ul od ula, a idealnie byłoby zachować odstęp cztery metry. Ciekaw jestem Pana zdania na ten temat?
@szaranczapunk48322 күн бұрын
Oczywiście, że tak gęste ustawienie prowadzi do roznoszenia patogenów itp, ale przecież nie idzie tu raczej o to co jest dobre dla pszczół lecz dla pszczelarza.
@jeeperscreepers314 күн бұрын
Witam wszystkich
@sawomirwleklak65853 күн бұрын
Pozdro 😎
@krzysztofkrawczyk13253 күн бұрын
A u nas stary dobry normalny swiat...zima sniegu jakies 40 cm...mrozu za dnia nie ma ale przyroda..stoi...a u Was za chwilę ruszy przy takich temperaturach a to nie czas ...dobry dla pszczół.. .Ja nie przegladam ...dobra pszczoła umie sie dostosować... ..naturalna selekcja..dziadkowie nie zaglądali nigdy w zimie tak mnie nauczyli i tak robię..mam pasiekę na wysokości ok 1000npm...wysoko...z dala od innych pasiek...sam las...na około..bez monokultur...miodu nie wiele...ale za to ...Jaki :) ...pozdrawiam...
@balabha10152 күн бұрын
Kiedy ocieplasz ule?
@davidsihor3 күн бұрын
Krásné včely ! Perfektní stanoviště ! Jaká je nadmořská výška ? Unas 10 °C ale fouká vítr 😢 takže prolet nic. Uvidíme zítra má být hezky a 12 °C tak pojedu kouknout . Možná vypustit matky z Izolátoru 😊
@marcinzblewski37533 күн бұрын
U mnie na Kaszubach czerwi 75proc.matek mimo że Kaszuby to zimny region.
@F.C.R.G-CR74 күн бұрын
Witam
@MsBochek3 күн бұрын
Chłopaki,pomyślcie nad tym,czy gniazda na jesieni duże dawać, żeby było chłodniej i wahania temperatury będą mniejsze,co o tym sądzicie?
@bartoszlipinski4543Күн бұрын
@pasieka marcyś mama pytanie co zrobic z ramkami rodzin padły ?? bo sie zastanawiam co z nimi zrobic ?
@mariuszzmuda13812 сағат бұрын
Nie dawaj ich do innych uli bo jeśli zmarle pszczoly były chore to przeniesiesz dalej zarazki i bakterie. Najbezpiecznuej po prostu spalić te ramki a ul zdezynfekować. Pozdrawiam
@RomanWierzbicki-qt7rs4 күн бұрын
Witam ! Dzieli nas 100 km pszczoły latały tylko jak na wylotki świeciło słońce a cieniu nie było lotu jeszcze będzie różnie z pogodą . Przydał by się słaby zbiór miodu głównie w maju może by zapasy się sprzedało. Pozdrawiam!
4 күн бұрын
Myślę, że importerzy sprowadzą tak dużo miodu, że nawet przy słabym sezonie pojawią się trudności ze sprzedażą. Każda informacja o gorszych zbiorach jest wykorzystywana jako pretekst do zwiększenia importu.
@Adamus17103 күн бұрын
👍
@Propolisowachata2 күн бұрын
Witam, jaki masz pierwszy pożytek towarowy ?
2 күн бұрын
Rzepak
@jedrzejzurek53564 күн бұрын
Kiedy przekładasz odkłady z odkładówek do zwykłych Uli ?
4 күн бұрын
Przy temperaturze na poziomie 15°C spokojnie przełożę pszczoły do uli. W odkładówkach mniejsze rodziny rozwijają się lepiej, więc nie ma potrzeby się spieszyć.
@jedrzejzurek53564 күн бұрын
A co uważasz na temat powiększanych wylotkow do dennic firmy lyson ?
@dawidx99364 күн бұрын
👍👍👍👍
@OrkiszowaPasieka4 күн бұрын
Pogoda zwariowała. Kolega robił gruntowny przegląd i wysyłał mi zdjęcie pięknego czerwiu krytego. Teraz jak temperatura wynosi 15st matki będą czerwić jak szalone później ma się ochłodzić i na prognozach do połowy marca nie widać dni w których młoda pszczoła mogłaby się oblecieć. To wszystko skłania mnie do coraz bardziej intensywnego myślenia o izolacji matek na zimę
@jakubzielinski812 күн бұрын
też tak uważam, bo skoro wielcy tego świata ingerują w pogodę (geo-inżynieria) tylko w ten sposób możemy pomóc majkom..
@mietek55894 күн бұрын
U mnie tylko jedna rodzina się obleciała z czterech. Woj Lubelskie
@pioterha4 күн бұрын
Za parę lat takie temperatury właśnie będą normalne o tej porze roku
@astrolotastrolot194Күн бұрын
Skąd takie informacje?
@StefanJerzySiudalski2 күн бұрын
Zero wiedzy o termice uli - błąd na błędzie - pełen przedmuch od wylotka aż po daszek - brak przegrody, brak ocieplenia - jak zaczęła czerwić to już musimy pomagać a nie wychładzać na wszelkie sposoby bo czerwienia w ten sposób nie przerwiesz a tylko spowodujesz, że wylęgną się pszczoły z kiepską pamięcią. . Widzę, że nie stosujesz termometrów a więc nie wiesz czy w innych ulach tez ruszyło czerwienie - termometry są po koło 10 zł - a dają bardzo dużo wiadomości. Wiedział byś, że ruszyło czerwienie i w innych ulach - po czym to wiem - zbieranie wody o tym świadczy. One potrzebują od około 0,5 l do 3 l na tydzień. Jak pogoda się kiepska utrzyma to będziesz obserwował dużo martwych pszczół na ziemi przed ulem - czasami jest to ścieżka z martwych pszczół do miejsca gdzie wcześniej pobierały wodę. Czy jest wyjście z tej sytuacji? Natychmiast kup i zamontuj termometry z sondami - te od Łysonia są nieprzydatne. A co dalej? A to wskazania termometrów ci powiedzą.
2 күн бұрын
Dziękuję za ocenę mojego stanu wiedzy. Zauważyłem, że ostatnio często zamieszcza Pan krytyczne komentarze pod wieloma wpisami i filmami. Chyba niedawno oceniał Pan ilość pokarmu w ulach kolegi z Krasnowa. Szkoda tylko, że nie zauważył Pan, iż miał on pszczoły na dwóch korpusach. Podobnie w przypadku mojego filmu - ma Pan jedynie szczątkowe informacje, a mimo to formułuje Pan daleko idące wnioski. Nie wiem, z czego to wynika. Czy to kwestia zgorzknienia i żalu do świata, że nie docenił Pańskich fantastycznych pomysłów?
@StefanJerzySiudalski2 күн бұрын
Kolegi tego poprzedniego - film pokazuje pszczoły już przy powałce a więc o jakim drugim korpusie on pisze? Zerknij jeszcze raz na tamten film - na ramkach w zasięgu kłębu już brakuje pokarmu - nie istnieje oponka nad głową kłębu, w bok ani do drugiej ścianki nie przejdą - to czy mam racje będzie wiadomo najpóźniej za dwa tygodnie - niech pokaże czy rodzina jeszcze żyje. A co do ciebie - powiadasz, że najlepszy argument w dyskusji to przypisywanie mi brzydkich cech? Żal do świata? A to ja tracę czy tracą ci co mogą brać po 40-90 l miodu ale to ich przerasta. Czy wcześniej czy później podgrzewanie będzie powszechne i bedzie wielki wstyd dla pszczelarzy w Polsce. Mieli możliwość nie skorzystali jako pierwsi. Co do ciebie - kochasz pszczoły ale jeszcze nie spostrzegłeś jak skomplikowany jest to organizm. Proponuję ci kilka tanich sprawdzianów 1. kup już teraz termometry z sondami, po jednym na ul 2. - sondy włóż do serc uli - okaże się, że nie jeden ale kilka uli już czerwi. a jak rusza czerwienie to trzeba je ocieplać, likwidować przedmuchy, nawet podgrzewać ale nie namawiam do tego bo... pszczoły nie tracą czasu aby przekonywać muchy, że miód jest lepszy niż gówno. Przeprowadziłem ankietę na 4 forach pszczelarzy na FB - większość odpowiedzi na tych dużych grupach była błędna - i na bazie takiej niewiedzy pszczelarze w Polsce podejmują takie działania jak ty.
2 күн бұрын
Jeśli Pańskie metody są tak fantastyczne, a polscy pszczelarze - jak Pan twierdzi - nie docenili ich z powodu swojego zamkniętego umysłu, to dlaczego ze strony zawodowych pszczelarzy nie słychać zachwytów? To przecież oni, mając większą wiedzę i doświadczenie niż przeciętny pszczelarz amator, powinni pierwsi dostrzec ich wartość. Być może istnieją czynniki, których nie chce Pan zauważyć. Pańska wypowiedź o muchach i pszczołach często się przewija - uważam, że tego rodzaju stwierdzenia nie przystoją komuś, kto chce uchodzić za specjalistę.
@StefanJerzySiudalski2 күн бұрын
Całkiem sensowne pytanie o to dlaczego metoda się nie przebiła. Swoimi metodami grzania w dwóch placówkach naukowych w Polsce testowano skuteczność i przydatność grzania. W obu wystawiono negatywne opinie dopisując: "Pszczoły z uli podgrzewanych w niepogodę wylatywały z uli po wodę ginąc masowo" Czyli zorientowali się, że pszczoły muszą mieć dostęp do wody i co zrobili? Ano żaden z nich nie wpadł na pomysł aby podać wodę do uli .... a to jest absolutnie konieczne bo rozkaz przynieś wodę dla pszczół w ulu gdzie jest czerw jest poleceniem bezwzględnie wykonywanym bez względu na straty. I co ? Myślisz że naukowcy przyznali się pomimo upływu lat do błędu? Napisałem rok temu do Ministerstwa Rolnictwa... odpowiedzieli po kilku miesiącach - Wspieramy tylko zrównoważone pszczelarstwo" Czyli co ? Pszczelarstwo w Bułgarii gdzie wszystko rusza szybciej to już nie jest zrównoważone? Pięć lat temu namówiłem grupę 20 pszczelarzy z całej Polski którzy łącznie podgrzewali około 200 uli - wyniki były rewelacyjne? I co? A jak mówili kolegom pszczelarzom, że pobierali po 50-90-100 litrów miodu to ich wyśmiano. Prześmiewcy opanowali pszczelarski świat - żaden z tych co krytykuje i zaleca założyć czapki pszczołom itp mądrości nie stosował ogrzewania moja metodą ale ... wszędzie ich pełno z drwinami. Wracając do ciebie - w kłębie pszczoły utrzymuja około 20-22 st C - i kłąb porusza się tylko do góry tak było 200 lat temu i tak jest dziś. Jeśli "głowa" kłebu dojdzie do powałki a tam nie będzie pokarmu to rodzina pada. 100-200 lat temu pszczelarze kładli na powałkę rozgrzaną cegłę albo dachówkę. Umozliwiało to przeniesienie pokarmu z boku w zasięg kłebu. Zauwazyłeś że w ulu matka zaczeła czerwić, że znika pokarm i podjełes prawidłowe działanie. Dać im pokarm u góry - ale jak matka czerwi to 20 st C jest dla nich za mało - musi być 34,5 st C. Nie może być żadnych przewiewów wylotek - powałka a u ciebie jak jest - wiatr hula. Jak sądzisz ile one zużywają pokarmu na podgrzewanie? Przez cały sezon około 30 kg ale to dotyczy uli szczelnych, ocieplonych. cdn
@januszpszczelarz529714 сағат бұрын
@@StefanJerzySiudalski Qrwa. Ale epopeja. Mózg ci się przegrzał. Lecz się.