Dzięki za ten film, jako matka trójki dzieci wychodzę już na lekkiego freaka w moim - w większości bezdzietnym - otoczeniu. Więc tym bardziej pod koniec filmu ciepło się na serduchu zrobiło 😉
@konanpl89367 ай бұрын
Każda mama to taka ukryta bohaterka :) Dużo zdrowia dla dzieci ! A co do towarzystwa - to może warto je zmienić na bardziej normalne?
@maranatha54738 ай бұрын
W kulturach istniał wzorzec macierzyństwa, a antykultura ten wzorzec niszczy.
@antekwinkel83927 ай бұрын
Wywracanie kultury zaczęło się rewolucji bolszewickiej, która niestety osiągnęła swój cel na naszych ziemiach, ale dopiero po drugim podejściu dzięki czemu wciąż nasza historia trwa, choć poobijana nasza twarz przez przez 174 lat wpływów Rosji, teraz w końcu jesteśmy wolni co nie oznacza że możemy osiąść na laurach, dziś musimy walczyć oto żeby nie utracić tego za co nasi dziadowie przelali krew
@baseballistajim5251Ай бұрын
Wydaje mi się, że przyczyn trzeba szukać jeszcze głębiej, w czasach rewolucji francuskiej i w myśli oświeceniowej. Pozdrawiam.
@jakubzmijzielina8 ай бұрын
Dzięki, że o tym mówisz. Poświęciłem mnóstwo czasu na próby rozmów w internecie przedstawiających taki punkt widzenia i spotkałem się wyłącznie z fanatyzmem. Bezdzietność to jest nowa religia.
@niktwazny23798 ай бұрын
Jest taka chińska klątwa która mówi ,, Obyś żył w ciekawych czasach " i czasy są zaiste ciekawe
@dagome_prime8 ай бұрын
Czasy nie zrobiły się "ciekawe" tak "same z siebie" 😉. Myśmy je takimi uczynili, bo mieliśmy zbyt łatwe życie i zagapiliśmy się w gwiazdy zamiast patrzeć pod nogi i trzymać się za kieszeń.
@rahmathabath8 ай бұрын
@@dagome_primejesteśmy częścią ekosystemu, a życie jest znane z tego, że się odradza. Jeśli nie my, inteligentne istoty, przetrwamy, to trudno. Na Ziemi będą dalej żyły zwierzątka i rośliny. Przynajmniej trochę odetchną.
@yarpenzigrin18938 ай бұрын
@@rahmathabath Zacznij od siebie.
@speiderman88 ай бұрын
Tylko czasy zawsze są ciekawe, jakby nie patrzeć.
@iverntheboneless95838 ай бұрын
@@rahmathabathBez przesady, możemy wymrzeć ale powinno się o tym mówić z smutkiem i zgrozą, nie bo zwierzątka odetchną. To właśnie kultura i inteligencja sprawiły, że dzieje się cokolwiek ciekawego na tej planecie. Czego nie było przed człowiekiem więc chociaż liczmy, że także by było.
@boloz88058 ай бұрын
Mysia utopia na zywo.
@maciejkubaj76398 ай бұрын
Mam takie samo przemyslenie
@koniasztakemura62448 ай бұрын
Myszki wymarły, a my zostaniemy zastąpieni przez inne kultury. Cywilizacja zachodu upadnie, prędzej czy później. Raczej nie za 20 czy 50 lat, ale czy tak nie będzie za 150, 200? Zobaczymy.
@mlodywerter7 ай бұрын
utopia od Travisa Scotta?
@dorkadorka27238 ай бұрын
Przypomina mi się biblijna postać Hagar, która jak tylko stała się brzemienną, zaczęła pogardzać swoją bezdzietną panią ;)
@rmbt5 ай бұрын
O ty antysemito!
@kubakonc13538 ай бұрын
Bardzo ważny film, brawo
@paulina94357 ай бұрын
Bezdzietność w internecie to nie moda- to odpowiedź na lata krytyki, hejtu, dyskryminacji za to, że w ogóle się chce żyć inaczej. Wiem, bo w życiu nie raz to przeżyłam.
@pmw8518 ай бұрын
Bardzo ciekawa analiza, a przede wszystkim duże wrażenie zrobiło na mnie spójność ideowa pomiędzy kulturą, naturą, rozwojem, wolnym wyborem, cywilizacją, historią, które są powiązane jednym mechanizmem, a mianowicie "akceptacją konsekwencji własnych wyborów", i cywilizacja, która ich nie akceptuje, to jest skazana na wymarcie.
@katarynakatarzyny48 ай бұрын
Na ile własnych?
@katarzynab.52108 ай бұрын
W stanach już całe pokolenie samotnych kobiet bez męża i dzieci ale za to na psychotropach
@ewelinalalinea11148 ай бұрын
te z mężami też często jadą na psychotropach.
@kvartz21598 ай бұрын
potrzebujemy takich filmów
@Pan_Blazej8 ай бұрын
Kłóciłbym się z taką etymologią słowa "madka". Bardziej jestem skłonny twierdzić, że to skopiowanie pisowni półanalfabetek w Internecie. "Jestem madkom, mam horom curke".
@lidiamaciejewska44658 ай бұрын
No to się czuje jak królowa Madek, troje dzieci urodzonych naturalnie i wykarmionych piersią, "siedzę" w domu na wychowawczym, i jestem dumna z dzieci jak diabli mimo że potrafią dla lizaka zrobić piekło!
@kodokwel60748 ай бұрын
Akurat twoją sytuację powinno się pokazywać jako dobry przykład, a nie wytykanie palcami. Zdecydowanie pomaga to w przetrwaniu narodu, a jak ktoś ma to gdzieś i jest samolubem, to niech weźmie pod uwagę, że ktoś na jego emeryturę będzie musiał pracować.
@AeroCraftON8 ай бұрын
Super, że są takie kobiety jak ty :) Życzę najlepszego i wiele uśmiechu!
@Joyfulkol8 ай бұрын
Masakra 😢człowiek nic w życiu nie zobaczy bo jest przykuty w domu z dziećmi ale to twoj wybór
@kodokwel60748 ай бұрын
@@Joyfulkol A dlaczego niby nic nie zobaczy? Macierzyństwo jest oczywiście wymagające, no ale też bez przesady. W przypadku trzech niemowlaków to być może no ale ile osób od razu po pierwszym dziecku robi drugie i trzecie? Dzieci podrosną, to można z nimi popodróżować, żaden problem. Poza tym bądźmy szczerzy, wielu z nas nie ma takiej sytuacji, a czy korzystamy z tego i widzimy więcej? Czy może częściej dobrowolnie zamykamy się w domach?
@MegaWolen8 ай бұрын
@@Joyfulkol Nie wiem czy wiesz, ale podróżować można też z dziećmi (choć oczywiście wymaga to znacznie więcej wysiłku organizacyjnego). Poza tym nie dla każdego podróżowanie jest sensem życia. Są ludzie, którzy odnajdują go w życiu rodzinnym czy samodoskonaleniu, a zdecydowanie łatwiej jest uczyć się nowych rzeczy, gdy nie trzeba poświęcać 8 godzin + czas na dojazdy dziennie na wykonywanie pracy zawodowej, która w zdecydowanej większości nie jest w żaden sposób rozwijająca. Zmuszanie kobiet do pracy zawodowej to choroba niszcząca naszą cywilizację.
@andrzejbrewiarz82668 ай бұрын
Potrzebny materiał, bardzo dziękujemy
@przemysawszczepanski10718 ай бұрын
Śmiem zakwestionować twierdzenie, że określenie „madka” wywodzi się z połączenia słów „matka” i „mad”. Jestem absolutnie przekonany (choć być może błędnie), że etymologia tego słowa jest taka sama jak np. „guwniaka” (zamiast gówniaka). Źródłem takich określeń jest nawiązywanie do słynnych już (i wspomnianym w filmiku) komentarzy tych kobiet, które okraszonych fatalną ortografią. Wydaje mi się wręcz, że nawet w jednym z nich pojawiło się słowo „madka” którym jedna z kobiet sama się określiła. Krótko mówiąc - madka to po prostu pejoratywne określenie matek, które jawnie okazują brak wykształcenia (bądź rażące braki w nim) lub brak kultury i zachowania zasad społecznych (np. moje dzieci biegajom po restauracji ,a obsługa śmie reagowadź). Nawiązują do osób i zachowań, które są postrzegane przez resztę społeczeństwa jako patologiczne / niebędące społecznie akceptowalne
@jacekb43528 ай бұрын
Też mi się tak wydaje. Pierwszy raz widzę, żeby ktoś wiązał madkę ze słowem mad. Tu prawie na pewno chodzi o błąd ortograficzny co również widać w innych wyrażeniach takich jak "mam horom curke" czy w słowie bombelek, który raczej nie wywodzi się od słowa bomba.
@wargen81218 ай бұрын
tak samo jak wytłumaczenie żartu "nie podchodź za blisko zaćmienia" nie jest wyrazem nadopiekuńczości. w mojej ocenie to jest matka która słucha jednym uchem dziecka, coś tam jej dzwoni że dziecko gdzieś idzie, ale jest zbyt zajęta żeby wysłuchać i się skupić na tym dokąd i co tak naprawdę jest niebezpieczne w tym co dziecko planuje, więc wali typowym matczynym tekstem "bo tak się robi jak się ma dziecko".
@TuskaDogLover7 ай бұрын
Też mi się tak wydaje. Btw, pisanie ze złą ortografią to mem w niemal wszystkich językach.
@annakoniecpolska25528 ай бұрын
Długo zastanawiałam się nad tym zagadnieniem, będąc dzieciakiem. Puenta z tych rozważań była taka: bohaterowie tworzą historie (l.mn.), ale to matki tworzą bohaterów czyli umożliwiają trwanie Historii (l.poj.). Od tamtej pory patrzę na postać Matki jak na metabohatera.
@domif82768 ай бұрын
A to ładne, dziękuję za tę myśl :)
@marcinsola41798 ай бұрын
Powierzchownie brzmi bardzo ładnie, ale idąc tą logiką, to matki tworzą również gwałcicieli, masowych morderców, zbrodniarzy wojennych, pedofili, degeneratów i ludzi nieprzystosowanych do życia w cywilizowanym społeczeństwie. Czyli są meta-wszystkim co wymieniłem?
@aleksandrakowalczyk60438 ай бұрын
"we, man, created all those buildings - we, women, created all those men's"
@kyzit84587 ай бұрын
@@aleksandrakowalczyk6043 święte słowa :)
@berakfilip8 ай бұрын
Mimo ze jestem samotny to lubie dzieci . Szczegolnie u mnie w pracy na dziale rybnym gdzie dzieciaki lubia ogladac ryby a ja ich reakcje . Jesczecz zadne dziecko nie latalo luzem bo rodzice ich pilnuja dlatego w pradziwym zyciu nie widzialem żadnych Madek
@greggxx28 ай бұрын
Dzisiaj dziecko przestało być postrzegane jako inwestycja. Dziecko nie jest już zabezpieczeniem rodziców na starość. Straszenie ludzi hasłami typu: "jak nie będzie dzieci, to zawali się system emerytalny" jest dla współczesnego młodego człowieka zbyt abstrakcyjne. Zwłaszcza, że na tu i teraz posiadanie dziecka jest zbyt kosztowne, odbiera wolność i zmusza do odpowiedzialności. Tutaj nie ma motywacji. Tysiące lat temu było mnóstwo naturalnych czynników motywacji do posiadania dzieci i to dużej ilości. Dzieci zabezpieczały przyszłość rodziny, społeczeństwa, wysoka śmiertelność sprawiała, że nie opłacało się mieć jedno lub dwa. Tylko najlepiej tak z 10. Dziś świat liczy 8 miliardów ludzi. Więc nie trzeba się martwić o "przetrwanie gatunku". W krajach wysoko rozwiniętych opieka zdrowotna sprawiła, że śmiertelność dzieci jest zredukowana praktycznie do zera. Więc uwzględniając wszystkie czynniki społeczne, ekonomiczne, ale też wygodnictwa ludzi, to opłaca się mieć jedno dziecko. A najlepiej wcale. Współczesne popkulturowe/antykulturowe postrzeganie macierzyństwa, zniechęcające do posiadania dzieci, nie miałoby racji bytu jeszcze 100 lat temu. Ale dziś pada na podatny grunt.
@zielka68578 ай бұрын
Może wartoby było w takim razie powiązać wysokość emertyury z ilością dzieci. Tymbardziej, że pieniądzy których wydajesz na dzieci nie możesz odłożyć na emeryturę.
@halinakosnik16898 ай бұрын
@@zielka6857 Co w takim razie z tym 800 +? Jest to świadczenie płacone z podatków osób które mają dzieci, a także tych którzy ich nie posiadają. Czyli ci co dokładają się pieniędzmi do cudzych dzieci też nie powinni mieć doliczane do emerytury?😉Teoretycznie, to z pewnością znalazły by się takie "jednostki"(czyt. cwaniaków), które pozwoliły by sobie na posiadanie powiedzmy 12 dzieci. Powiedzmy, że rodziły by je od 20-go roku życia co dwa lata, to ostatnie urodziły by w wieku 42 lat. Czyli teoretycznie zostaje jej do wypracowania 18 lat czynnego życia zawodowego. Na marginesie, kto zatrudni kobietę w wieku 42 lat bez minimalnego doświadczania? Z resztą taka osoba już nie odnajdzie się na rynku pracy. Posiadanie dzieci powinno być osobistą sprawą każdego rodzica a nie wkalkulowane w "wyciskaniu" innych korzyści. Tyle utopijne teorie. Realnie na spadek dzietności Polaków składa się wiele czynników. Po pierwsze rola rodziny w krajach rozwiniętych nieco się zmieniła. Posiadanie dzieci nie jest postrzegane jako inwestycja, jak to się dzieje w większości biednych krajów. Druga sprawa, że posiadanie większej ilości dzieci praktycznie eliminuje kobietę z życia zawodowego. Nie mniej kluczową sprawą są teraz częste rozwody, co właściwie nie zdarzało się powiedzmy jakieś 50-60 lat temu. W obecnych czasach, przeważnie kobieta, która zostaje powiedzmy z trójką, czwórką dzieci sama, jest na straconej pozycji zawodowej i zapewne szansy na drugi związek. Następnym ważnym argumentem jest też kwestia powrotu kobiety po urodzeniu dziecka do zawodu, lub znalezieniu pracy. To raczej nie legenda, że pracodawcy niechętnie przyjmują do pracy młode matki. Dodajmy do tego, że przepisy antyaborcyjne paradoksalnie spowodowały jeszcze większy spadek urodzin. Kobietom w Polsce strach jest rodzić i zachodzić w ciążę! Opieka a raczej "bezopieka" i czepianie się, straszenie, przymuszanie kobiet, traktowane jest jako terror a nie przywilej. Żeby kobietom "opłacało" się rodzić to nie 800, nie dodatek do emerytury, ale łatwość dostępu do żłobków, przedszkoli (tańsze i w większej liczbie). Pomoc państwa w powrocie do pracy, chociażby może gdyby pracodawcy płacili mniejszy podatek zatrudniając młode matki. Nie bez znaczenia jest także opieka zdrowotna, która na dzień dzisiejszy jest w opłakanym stanie.
@kasiamisiak48868 ай бұрын
@@zielka6857 Wtedy trzeba byłoby wprost przyznać się milionom ludzi, że pieniądze, które całe życie "wpłacali" na swoje emerytury nie istnieją. Nie żeby ludzie mieli zbyt wysokie zaufanie do państwa, ale znam osobiście wielu takich, dla których odprowadzanie zusu zawsze było ich podstawowym zabezpieczeniem emerytalnym (tak je traktowali).
@mlodywerter7 ай бұрын
@@halinakosnik1689dla twojej informacji; my nie placimy za nasze socjale, podatki ida na przemial
@Deruzejaku8 ай бұрын
Ludzie którzy się nie rozmnożą mają jedną wspólną cechę: nie przekażą swoich genów dalej I być może na skraju ery AI na tle globalnego ocieplenia taka decyzja jest gdzieś zrozumiała.
@annalewis76367 ай бұрын
To jest jedna z ich nielicznych pozytywnych cech.
@marekc.5468 ай бұрын
o "madkach" słyszałem dużo wcześniej niż pojawiło się 500+
@paloszczak8 ай бұрын
Taki kod kulturowy na szczęście nie przetrwa próby czasu i wymrze wraz z tymi, którzy go noszą. Podobnie jak stało się to z manicheiczykami.
@bartomiejnowosinski81608 ай бұрын
No i przy okazji, reszcie sprawi piekło w postaci niewydolnego systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej 😂
@aya.yama88538 ай бұрын
A ja się po raz kolejny już pytam, gdzie jest ten słynny "instynkt macierzyński" i naturalna potrzeba kobiet do bycia matką, o którym to tak zawsze trąbiono.
@maghnib28068 ай бұрын
Najwidoczniej przez aktualny styl życia jest tłumiony i dopiero koło 40 się uaktywnia:d
@Agnieszka1999b8 ай бұрын
Instynkt macierzyński pojawia sie kiedy spotyka sie mężczyznę z ktorym w ogole chcemy miec dzieci, a przez kryzys meskosci, zwiazany z feminizmem takich mężczyzn jest coraz mniej.
@aya.yama88538 ай бұрын
@eastern-radical8814 a to tylko kobiety kochają? myślę, że też chyba nie wszystkie, ja nie przepadam za zwierzętami.
@maghnib28068 ай бұрын
@@Agnieszka1999b oczywiście, jak jakiś problem, oczywiście facet to ten zly;d
@kodokwel60748 ай бұрын
@@maghnib2806 nie napisała, że facet zły, tylko, że to wina kryzysu męskości związanego z feminizmem.
@zielka68578 ай бұрын
Zastanawiam się, czy taka postawa nie wynika z przeludnienia. Teoretycznie w Polsce przeludnienia nie ma, ale miejsca do życia dla rodziny jest mało, ciężko o mieszkanie, jest duża konkurencja na rynku pracy, gdziekolwiek nie pójdziesz to przepychasz się przez tłumy ludzi. Każdy widzi i słyszy o imigrantach, o zmianach klimatu o tym, że ziemia nie może podźwignąć populacji rosnącej w takim tempie. Prywatność jest porządanym przywilejem. Zastanawiam się, czy rezygnacja z macierzyństwa nie jest takim podprogowym hamulcem zbytniego rozrostu populacji. Są przecież takie mechanizmy, które sprawiają, że chłopców zawsze się rodzi trochę więcej niż dziewczynek, więc może jest jakiś mechanizm, że przy zbyt dużej konkurencji o zasoby ludzie rezygnują. Oczywiście, że kiedyś ludzie mieli trudniej, ale konkurowali z sąsiadami czy najbliższa okolicą. Teraz konkurujemy z całym światem, mamy dostęp do informacji z całego świata, jesteśmy bardziej świadomi ile ludzi jest na świecie.
@olap42908 ай бұрын
To prawda, ale proszę zauważyć że ludzie np. w Afryce nie mają takich wątpliwości i mnożą się na potęgę a potem zalewają Europę. Tylko nasza "głupia" cywilizacja sama skazuje się na wymarcie. Przykre ....
@mariuszes89788 ай бұрын
Dziękuję Panie Szymonie oraz całemu zespołowi 😊
@salwadorzdalisalwadorzdali60408 ай бұрын
Madka najczęściej to "samotna" po rozwodzie, marudząca że jej bombelek to za 3000 alimentów ledwo się wychowa a do tego jej pazurki cierpią.
@kingajonas52198 ай бұрын
A ty na swojego nie placisz? Twoje same sie utrzyma czy jego leniwa matka to robi za Ciebie?
@micha64288 ай бұрын
obejrzales ten odcinek do konca? xd
@salwadorzdalisalwadorzdali60408 ай бұрын
@@kingajonas5219 Nie mam na co płacić. Ale znam takie wypadki jakie opisałem gdzie madka samą nie pracuje ale z ex ściąga ile się da przy czym wmawia dziecku że tatuś zły bo przecież mógł by pracować na 3 etat i dać więcej Niestety są i takie matki. 😢
@lubiekoty77488 ай бұрын
Średnie alimenty w Polsce to 500-1000 zł a ściągalność wynosi około 20%. Nie wiem kto w 2024 roku myśli, że kobiety sobie układają życie za alimenty
Mnie jako młodą kobietę boli to, że niby walczy się o prawa kobiet, ale tak naprawdę to nie. Dlaczego młode mamy mają tak ciężko na rynku pracy? Gdy są samotne, to już w ogóle kaplica ze znalezieniem pracy. Pracodawcy naprawdę dyskwalifikują a na rozmowach, choć nie powinni, pytają, czy planowane jest potomstwo. Wiem, bo mnie samą też o to pytają. Na ten czynnik też warto zwrócić uwagę, to też duży problem
@rmbt5 ай бұрын
Takie prawo
@ginger_creature8 ай бұрын
Zgadzam się z większością punktów przedstawionych w tym filmie, ale obawiam się, że zmiana kulturowego podejścia do macierzyństwa wynika z dosyć uzasadnionych obserwacji. Mam w swoim bliskim otoczeniu osoby pracujące w zwykłych osiedlowych lub wiejskich szkołach podstawowych i opinie o rodzicach są zgodne: w większości przypadków ni chce im się wychowywać własnych dzieci. Znam przypadek matki (rodzina dobrze sytuowana), która świadomie ignoruje fakt, że jej dziecko (ok. 10 lat) ma cukrzyce. Żadnej diety ani podawania leków. Rodzina je po swojemu, a dziecko ma się samo pilnować, wskutek czego dziecko ma cukier o wartości ponad 600. Nagminne jest odbieranie dzieci tuż przed zamknięciem świetlicy przez kobiety niepracujące, żeby nie musiały się użerać z własnymi dziećmi. Czwartoklasiści przychodzą do szkoły z e-papierosami, a rodzice nie interweniują. Matki dzieci agresywnych nie widzą problemu w tym, że ich dzieci są niewychowane. I to wcale nie są takie odosobnione przypadki. Przykro to mówić, ale w takim kontekście, trochę ciężko o nieutrwalanie negatywnego wizerunku macierzyństwa.
@szepcik8 ай бұрын
Cukier ponad 600? przecież to długo tak nie pociągnie.To uszkadza wszystkie narządy wewnętrzne, moja mama po 50latach mocnej cukrzycy jest całkiem zrujnowana zdrowotnie a od niedawna jeździ na dializy bo nerki odmówiły pracy. Z resztą przecież to można zapaść w śpiączkę insulinową gdy cukier jest aż tak wysoki. Niestety jest coś w tym, co piszesz. Też mam w otoczeniu taki przykład, chłopak ma autyzm, nie wiem co rodzice robią z nim na co dzień ale wiem, że gdy jestem u nich w odwiedziny to młody jest zawsze przyssany do komputera. Nie ma jeszcze 16 lat a jest już bardzo mocno uzależniony od gier. Ludzie rozleniwili się, po pracy wolą mieć spokój a dziecko wymaga tego by poświęcić mu też czas i energię.
@basiamalwa97718 ай бұрын
Zgadzam się.
@TheNariser8 ай бұрын
Właśnie - macierzyństwo tu, macierzyństwo tam. A tak jakby nie ma dalej w świadomości społecznej roli ojca i ojcostwa. W świecie po przemianie i zmianie kulturowej moim zdaniem jest jedno tylko wyjście - zwiększenie roli ojca w rodzinie. Ale tu nakłada się na to kryzys męskości, a tylko dojrzały facet usiądzie w różowym tutu wypić niewidzialną herbatkę z córką.
@bompat45828 ай бұрын
Ogólnie no to całe społeczeństwo się zrobiło bardzo wygodne i rozleniwiło. Ludzie nie chcą już "wyższych idei" bo trzeba się pomęczyć, a przecież można poleżeć, pooglądać filmy, rolki...
@bompat45828 ай бұрын
@@TheNariser Nie wspominają o ojcostwie bo przecież preferowani są single teraz :) przecież cała rodzina jeszcze o zgrozo wychowa dobrze dzieci ( tak tak zdarzają się patologiczne rodziny wiem ALE typowa normalna rodzina składająca się z obojga rodziców statystycznie wychowuje dzieci mniej podatne na depresje itd i ogólnie zdrowsze psychicznie) Ale właśnie, chłopiec bez wzorca będzie miał pewne braki i tyle. Tak zdarzają się dobrze wychowani mężczyźni bez ojca no ale... dobry ojciec to dobry ojciec, a skoro dążą do zniszczenia społeczeństwa to po co silni mężczyźni
@agnieszkajaksik43578 ай бұрын
Dziękuję Szymonie za ten materiał, to jest właśnie walka o prawa kobiet i stary, dobry feminizm, w przeciwieństwie do szkodliwej 4 fali.
@panczarek34638 ай бұрын
Nie znam, lub nie potrafię sobie przypomnieć żadnego dowcipu o matkach. Te 17% chyba z kosmosu wzięli.
@DMKano878 ай бұрын
Też jakoś ich nie kojarzę. Już bardziej memy o bezdzietnej parze z pieskiem. Ale to zapewne efekt bańki informacyjnej w której się znajdujemy.
@Rosa-ng8uu8 ай бұрын
Najlepsze są jeszcze te wszystkie mamusie piesków i kotków, które chyba podświadomie coś tam jednak sobie rekompensują. Przecież to za jakiś czas jednak zaboli i ktoś tam będzie żałować. Bo jeśli naprawdę nie chcesz mieć dzieci, to nie będziesz udawać że kocio to dzidzia, ani nie będziesz szukać innych substytutów, no bo nie masz takiej potrzeby!
@archibaldpl97418 ай бұрын
Widziałem w Wawie na oczy jak laska wiozła kota w wózku dziecięcym :/
@painpanyeager25648 ай бұрын
Tak, takie osobniki najbardziej nienawidzą dzieci i ogólnie ludzi z tego co widziałem xD
@ewavi99628 ай бұрын
Mhm, jaka słodka hipokryzja - narzekać na stygmatyzowanie jakiejś grupy (matek), ale stygmatyzować inną (ludzi, którzy mają zwierzęta) XD
@olakrogulska15798 ай бұрын
@@archibaldpl9741 Czasem jest to ze względów zdrowotnych. Transportery są ciężkie, więc idąc np do lek. wet. łatwiej zapakować takiego delikwenta do wózka. Sama mam kota, ale no nie wpadłabym na to, aby wyjść z nim w takiej formie na spacer XD
@archibaldpl97418 ай бұрын
@@ewavi9962 Chodzi o ludzi którzy podmieniają pod dziecko zwierzę. Wiele osób ma zwierzęta, ale nie jako zamienniki dzieci...
@kondziekp99658 ай бұрын
Moim zdaniem, z tym definiowaniem słowa "madka" to chyba poszło trochę za daleko. Owszem taka definicja pochodzenia tego słowa fajnie wpisuje się w znaczenie, ale wydaje mi się, że to pochodzenie jest zgoła inne. Uważam, że te słowo wzięło się z nagminnie popełnianego błędu w pisaniu postów/komentarzy przez te "madki" - one dosłownie, jak pisały o sobie, to pisały, że są "madkami", zamiast "matkami" - a że internauci bardzo szybko wyłapują takie rzeczy, to po prostu tak je zaczęli nazywać.
@TrockeyTrockey8 ай бұрын
Kolejny stereotyp gdzie świeże matki siedziały na forach i były na tyle analfabetami że nie wiedziały jak pisać matka. Wiec "same sobie winne". Chyba masz poczucie winy stąd odwrócenie kota ogonem
@kondziekp99658 ай бұрын
@@TrockeyTrockey Absolutnie nie chciałem tutaj stereotypizować, ani mówić, że "same sobie winne". Chodziło mi wyłącznie o samą genezę. Dobrze pamiętam początki śmiania się z "madki" - to dosłownie było przekazanie dalej postu/komentarza (nie pamiętam aż tak dokładnie) udostępnionego przez kobietę, który napisała w bardzo roszczeniowym tonie i nazywała siebie "madką", pisząc cały czas błędnie te słowo (co prawda to nie było jedyne błędnie napisane słowo). Jeszcze wtedy nie było 500+. To był początkowy okres, kiedy Internet stał się dobrem powszechnym i dopiero uczyliśmy się funkcjonowania w sieci. Parafrazując pewien cytat (niestety nie znam autora), przed dostępem do Internetu, tylko najbliższe środowisko wiedziało, że jesteś debilem - teraz dowiaduje się o tym cały świat. Wystarczyło, że dosłownie kilka takich "madek" coś takiego napisało i zaczęła się cała lawina śmiechu. Niestety przez ten promil kobiet, który stanowią "madki", obecnie obrywa się mniej lub bardziej wszystkim matkom. W tym przypadku początkowo "niewinne żarty", urosły do bardzo dużego problemu społecznego.
@TrockeyTrockey8 ай бұрын
@@kondziekp9965 , słyszałem o innej genezie słowa madka. Na początku nie chodziło o matki z dziećmi. Madki to były szalone dziewczyny w sieci, bez dzieci. Dopiero potem przeszlo to na rzekomo zarozumiałe matki.
@kondziekp99658 ай бұрын
@@TrockeyTrockey Tak jak już napisałem w pierwszym komentarzu, to była tylko moja osobista opinia - mogę się mylić. Nie spotkałem się z użyciem tego słowa wcześniej - całkiem możliwe, że tak właśnie było. Dziękuję za tę informację.
@ewavi99628 ай бұрын
W samych żartach nie ma nic strasznego. Straszne jest to, że jeden czy inny głupi żart podłapią typowi internetowi trolle, którzy zaczynają kręcić potem wojenkę i tylko nastawiać różne grupy przeciwko. A rzesza się łapie na takie tanie chwyty i rusza potem z klawiaturą do boju.
@kevscha8 ай бұрын
Bardzo dziękuję za podjęcie tego tematu. Jako mama jestem nierzadko traktowana jako ktoś gorszy przez bezdzietnych. Coś niewyobrażalnego jeszcze 30 lat temu. Myślę, że duży wpływ ma postawa wobec kobiet uprzedmiotowianych przez kulturę głównie jako obiekt seksualny. Zawsze tak było, ale nikt już nie myśli o rodzicielskich konsekwencjach.
@kiranlilith90868 ай бұрын
Nie znoszę określenia "madka" i "kaszojad" a propos dzieci. Owszem, są kobiety, które mają totalnie nawalone w głowach kiedy idzie o macierzyństwo, ale rodzicielstwo jest trudne. Po co rodzicom jeszcze życie utrudniać?
@kasiagorska-fingas83498 ай бұрын
Ogromnie ważny i potrzebny odcinek! Dziękuję! Mama piątki maluchów 🙂
@MIKOR158 ай бұрын
W "Listach Starego Diabła (...)" C. S. Lewisa jest taka ciekawa obserwacja o humorze. Że dobre i rozwijające żarty wymagają myslenia, ale jest prosty humor oparty na tym, ze ludzie się umawiają, ze coś jest śmieszne i tyle. I to nie rozwija, a okopuje na swoich pozycjach. Hehe, madka, gówniak. Hehe katol, pustynny demon. Hehe feministka, pewnie gruba i bez chłopa. Hehe trans, helikopter bojowy. Niestety takie proste "żarty" dobrze pasują do memów, więc pewnie zostana z nami na dłużej. A na ewolucję memow o madkach potrze od poczatku, to cholerstwo dorastało razem ze mną. Niestety. Ciekawa analiza, jak zwykle
@SinfulKaptur8 ай бұрын
To nieźle koresponduje z tym bólem dupy niektórych na obraz Lady Jassiki z Diuny, jej relacji z Paulem i z córką. :D
@tigertankerer8 ай бұрын
Jeśli ktoś uważa że dziecko niszczy życie, to powinien zadzwonić do swoich rodziców i przeprosić za zniszczenie im życia.
@DarthVader2508 ай бұрын
Sami sobie zniszczyli - decyzja o posiadaniu dziecka. Dziecko winne tutaj nie jest, tylko i wyłącznie rodzice. Sami sobie winni
@PPVV0078 ай бұрын
@@DarthVader250a jeżeli ci rodzice tak nie uważają , a tylko ich dziecko tak myśli to co ?
@adrewadrew58608 ай бұрын
@@DarthVader250 tobie gorący piasek przepalił nie tylko skórę ale i neurony czy co? Nie zawsze wina rodziców jest taka że ich dzieciak jest debilem. Zwłaszcza dziś nie jest trudne by dzieciak dorwał kolorowe gadające pudełko i go słuchał niż rodziców. A pudełko zwane smartphonem jest o niebo ciekawsze od sprzątania pokoju, ale dzieciak dziś w zasadzie też musi go posiadać. Nie, dziecku nie przetłumaczysz że nie wolno tego i tego, przypomnij sobie jak Ty słuchałeś rodziców mając 8,12 czy 15 lat.
@DarthVader2508 ай бұрын
@@PPVV007 to powinni wziąć odpowiedzialność za to, jak to dziecko wychowują - i z nim porozmawiać :P
@elenetari53018 ай бұрын
Ja nie uważam, że dzieci niszczą życie, ale z drugiej strony, to żeby mieć dziecko trzeba mieć sensowne zarobki. Dużo ludzi daje sobie wmówić, że studia trzeba mieć i potem po studiach ledwo ponad minimalna pensja, a lata lecą.
@adamatylda8 ай бұрын
Najgorszy PR macierzyństwu robią nie artykuły o zaletach bezdzietności, a te wszystkie męczennice z instagramow i fb, które nie mają czasu ciepłej kapuczyny wypić, co tam, że "bombelek" pół dnia w szkole.
@AnimeFairyTailmagda8 ай бұрын
Ja od wieku nastoletniego wiedziałam że nie chce mieć dzieci. Nim jeszcze stało się w mediach popularne. Ale to że wszędzie w Internecie wychwalana jest bezdzietność doprowadza mnie o ból głowy. Przytoczę historie : Moja przyjaciółka nie jest wstanie w sposób naturalny zajść w ciąże, mimo że od zawsze marzyła o dużej rodzinie, więc dla niej kolejny artykuł o kobiecie która dobrowolnie nie posiada potomstwa sprawia że jej stan psychiczny znacznie się pogorszył. Rozumiem że jak się jest szczęśliwym bez dzieci to nie ma w tym nic złego, ale przeraża mnie to jakie to stało się modne. Ostatnio zauważyłam że mężczyźni też często rezygnują z posiadania potomstwa, a jednak w Internecie jest o tym ciszej. Ciężko znaleźć jakiś artykuł czy wywiad z samotnym mężczyzną który jest szczęśliwy bez potomstwa. A sama znam parę takich przypadków.
@lubiekoty77488 ай бұрын
Mam koleżankę w podobnej sytuacji i jej artykuły o świadomej bezdzietności bardzo pomagają. Nie czuje się wykluczona i wie, że może być szczęśliwa nawet jak nie urodzi dziecka. Moda niby modą ale content parentingowy przynosi sporo zysku więc zapotrzebowanie jest. Problem demograficzny jest bardziej złożony niż te kilka artykułów w internecie
@slyek999slap78 ай бұрын
Dokladnie tak! Dorzucę przelotnie tylko swój przykład. Przez niemal 50 lat życia ani przez pół sekundy nie obcowałem z myślą, że któregoś dnia zapragnę mieć dziecko… Żadna moda! Uważam, że osoby decydujące się na bezdzietność są niejako „nadodpowiedzialne” ;) Żyję szczęśliwie, wręcz ponad stan! Nigdy nie obrałbym innej drogi.
@yarpenzigrin18938 ай бұрын
@@slyek999slap7 Kto ci będzie pieluchy zmieniał na starość?
@katarzynab.52108 ай бұрын
Droga pani większość nastolatek nie chce mieć dzieci ale z tego po prostu wyrastają
@marcinsola41798 ай бұрын
Ja nigdy nie przepadałem za dziećmi i nie chcę ich mieć. Jestem antynatalistą, ale nie narzucam tego innym. Osobiście uważam że sprowadzanie na świat dzieci jest niemoralne, dlatego tego nie robię, natomiast wiem, że dla wielu ludzi jest to sens życia i spełnienie marzeń i daleko mi do krytykowania takiej postawy.
@jacekgaazka75038 ай бұрын
12:20 Warto skorelować z angielskojęzycznym karen, bo 500+ to może być przpadek (lub synergia), że akurat wtedy kalka do pl weszła 17:08 nie są już powszechne, ale raczej tylko w gronie wielkomiejskich wykształciuchów. Zapraszam na Podkarpacie, inny świat.
@dagome_prime8 ай бұрын
Żarty na temat "Madek" wbrew pozorom mają bardzo racjonalną genezę. Podstawowe instynkty ludzkości się nie zmieniły, ale nasze życie - BARDZO. Obecnie jest obiektywnie nieporównanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Kiedyś Matka faktycznie walczyła o życie dziecka, dziś z równą energią o to, żeby się "nie zestresowało", przez co człowiek (także przyszła matka) u zarania życia staje się jeszcze mniej odporny na przeciwności i tak w kółko. Instynkt matki-lwicy, tak potrzebny dla ratowania dzieci dawniej, odpala się dziś przy byle błahostce i to dużo częściej, bo dzieci jest mało, więc czasu na przejmowanie się każdym detalem ich życia - więcej. "Madka" to realny problem, dlatego rytuał kpiny z macierzyństwa ma taką siłę. Co ciekawe, "rytuał szydery z macierzyństwa" szerzą te same kręgi ideowe, które wywołują zjawisko "Madki" przez infantylizację kulturową: kult dzieciństwa, braku odpowiedzialności i nadopiekuńczości instytucjonalnej. Czyli ci sami ludzie, którzy zachęcają do nadopiekuńczości: kpią z jej skutków 🤪. Przesłodkie, bo w tym kontekście "Madko-Szydercy" wychodzą na bardziej nieogarniętych niż "Madki" 🤓.
@ChickenOniu5 ай бұрын
Są osoby, które na miano madki same sobie zasłużyły, a że inne normalne kobiety (i ich dzieci) obrywają rykoszetem - tak niestety działa stereotypizacja. Znam też normalne matki, które mają do siebie dystans nazywają siebie madkami, a swoje latorośle kaszojadami. Wszystko dla ludzi byle z umiarem. Natomiast osoby od których się zaczęło to szaleństwo czyli roszczeniowe madki nadal wierzą w schemat wspaniałej matki polki (który nadal w jakimś stopniu funkcjonuje jeśli nie nasiąknie się internetem za bardzo) i przez to łechtają swoje ego, szczycą się jedynym osiągnięciem jakie mają (czyli urodzenie dziecka) i napędzają stereotyp.
@wondertina8 ай бұрын
Ta AI miniaturka filmu wygląda creepy. YT zaczyna mnie odstraszać tym tanim procederem :P
@damnedmadman8 ай бұрын
Źródłem problemu jest antykoncepcja. Przetrwają tylko społeczeństwa które świadomie lub przymusowo odrzucą lub mocno ograniczą stosowanie tych środków, bo człowiek z natury jest leniwy, a macierzyństwo i ojcostwo to realne wyzwanie i poświęcenie.
@sebastiantymoszuk18088 ай бұрын
Fajnie się zgrał temat z dzisiejszym odcinkiem Kultury Poświęconej
@dawidosdejwid85348 ай бұрын
Do tej pory myślałem, że "d" w słowie "madka" było aluzją do błędów ortograficznych popełnianych przez "madki", a nie wzięło się od słowa "Mad"
@rek34578 ай бұрын
Polecam pracę w handlu. Koncept ''madki'' i ''bombelków'' idealnie tam zauważyć ;d
@maciejkamiljezior37858 ай бұрын
można
@hiddendream917 ай бұрын
Albo gastronomii, niedzielne obiadki
@johntrudeu97568 ай бұрын
Cóż skoro sami nie potrafimy zadbać o przetrwanie naszego społeczeństwa to najwyraźniej dotarliśmy do momentu w którym zasługujemy już tylko na wymarcie. Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba.
@meekwerewolf5507 ай бұрын
Oj to chyba nie jest tak, że najpierw wymyślamy koncept, a potem on się umacnia. Ja na przykład przestalem już lubić psy, bo często biegam w parku i co drugi raz widzę jakiegoś Dingo bez smyczy który podbiega i często musze po prostu się zatrzymać, bo nie wiem co on zrobi. Właściciel/ka oczywiście: "niech pan się nie boi, mój niuniuś nie gryzie to słodziak". Koncept nieodpowiedzialnego psiarza bez wyobraźni nie wziął sie u mnie z internetu tylko z stałych osobistych obserwacji. I myslę, że z madkami jest tak samo, często widzę jakieś patologiczne zachowania. Przykładowo mogę strzelać, że jak widze matkę z więcej jak 4 dzieci to będzie to osoba niewykształona z lekkim upośledzeniem lub patologiczna. i w 9/10 przypadków trafię dobrze. No i ludzie, przestańcie węszyć spiski wszedzie o jakiejś depopulacji. Ludziom po prostu przestało sie opłacać rodzicielstwo i taki jest skutek.
@E_DIsos8 ай бұрын
Ja myślałem zawsze, że "Madka" to jest pisana z ortografem zamiast "t" aby symbolizować patologiczną matkę.
@paulinapanek96858 ай бұрын
Jej, nawet nie zdawałam sobie sprawy jak mocno na mnie oddziałuje społeczeństwo. Jestem z pokolenia milenialsów i jak byłam małą dziewczynką to marzyłam o dużej rodzinie. Moi rodzice mieli dużo rodzeństwa i zawsze cieszył mnie pełny dom na święta. Jak dorosłam to obraz, który sobie wymarzyłam zupełnie się zmienił. Oczywiście najpierw były studia, mąż, praca - wszystko fajnie ale okazało się, że na dziecko zawsze nie był to "ten moment". Przez myśl przechodziło mi nawet, że może nawet nie chce mieć dzieci. Przeciez mamy takie wygodne życie, po co sobie utrudniać. No i jeszcze oczywiście będę uważana za osobę wykorzystującą pracodawcę, państwo (no bo 500+). Myślę, że temat jest baaardzo złożony. Po 1 kobiety nie chcą mieć dzieci, bo kiedy jest moment na dziecko to one dopiero rozwijają swoją karierę i zaraz muszą ją przerywać. Po 2 brak poczucia bezpieczeństwa i wsparcia ze strony partnerów. Nie jesteśmy pewne czy mężczyzna nas otoczy opieką - i nie chodzi tutaj tylko o aspekt finansowy, ale też wsparcie w porodzie, w życiu dziecka żeby mama też mogła od czasu do czasu wyjść z domu. Po 3 na pewno 500+ nie przyciąga kobiet, które chciałyby coś w życiu osiągnąć, a nie żyć na socjalu. W obecnych czasach mam wrażenie, że do tego sprowadza się obraz rodziny - "o, pewnie zrobili sobie dziecko bo 500+", "o, zrobili sobie kolejne dziecko, jeszcze im mało tych pieniędzy". W osobach, które nie mają dzieci budzi się pewien bunt. Założenia pierwotne programu 500+ miały dla mnie więcej sensu, bo nie promowały dodatkowo modelu rodziny 2+1. Po 4 opiekuńcza mama sprowdzana jest teraz do poziomu "madki". Okazuje się, że kobieta nie może się cieszyć swoim dzieckiem, chwalić, czuć dumy, bo jest "madką". Mam już teraz jedno dziecko i cieszę się, że dałam się przekonać mężowi (jak pisałam, ja miałam duże opory), bo odnalazłam się w tej roli. Uważam że to najpiękniejsze co mi się w życiu przydarzyło, ale potrafię też wejść w skórę osób, które się wahają i boją lub nawet nie chcą mieć dzieci. Kochane kobiety - uwierzcie w siebie. Nasze ciała są niesamowite. Są w stanie stworzyć nowego człowieka. Przytulam mocno Was wszystkie. Pamiętajcie, że jest w nas ogromna siła.
@rivik75018 ай бұрын
współczesne społeczeństwo coraz bardziej popada w indywidualizm. Problemy z coraz częstszą fobią społeczną, trudności w komunikacji, stawianie na piedestale tego co ja czuje i liczy się tylko bym to ja miał jak najlepiej, potępianie patryjotyzmu, postawa "nie utożsamiam się z żadnym krajem", "ja nie wierzę w żadnego żyda przybitego do deski jak ta banda matołów, ja wierzę w samego siebie", czy choćby "nie lubię ludzi". Związki są coraz mniej trwałe gdyż coraz bardziej odchodzi się od "na dobre i na złe" czy od pójścia na kompromis z drugą osobą, a coraz częstsze jest stawianie na piedestale naszego własnego samopoczucia i naszych marzeń. Ludzie zapominają że są zwierzętami społecznymi które powinny się specjalizwoać w tym w czym są najlepsze i nawzajem się uzupełniać bo tak żyje się najłatwiej. Problem z bezdzietnością abstrakcyjnie myśląc może zostać rozwiązany w adalekiej przyszłości gdzie będzie można budować sztuczne inkubatory do hodowli ludzi. Jednak na ten moment ludzie muszą się po prostu rozmnażać bo przestaniemy istnieć.
@palimpsestowa8 ай бұрын
dość łatwo powiedzieć "ludzie muszą się po prostu rozmnażać", ale to za mało aby rzeczywiście zdecydować się na dziecko
@marcin70547 ай бұрын
Ktoś totalnie odleciał z tą definicją "madki".
@mavieaxj92398 ай бұрын
O nie niezgadzam się Xd mit maDki i ich bombelki to nie jest żaden mit tylko prawda o rozpieszczonych dzieciach i rozczeniowych kobietach … sama jestem przykładem siedziałam w samolocie i jakieś dzieciak walił mi w fotel i Oczywscie głupia matka nie zwróciła mu uwagi bo wolała siedzieć na telefonie wiec strawedessa musiała reagować masakra …
@emiliayilmaz19198 ай бұрын
Jestem matką dwójki dzieci i niestety mam tę nieprzyjemność częstego latania z dziećmi samolotami. Często bywa tak, że utrzymania dziecka w spokoju w samolocie, gdzie wszystko jest ciekawe, dużo guziczków, stoliczków i inne fotele bardzo blisko graniczy z cudem. Przy mnóstwie innych faktorów jak na przykład zmęczenie podróżą, przebodźcowanie takie kopanie w fotel jest często nie do okiełznania choć po jakimś czasie zaczynam już błagać ze łzami rezygnacji w oczach żeby dziecko trochę popatrzyło przez okno. O zapięciu pasów już w ogóle nie wspominam. Dlatego jak obok mnie siedzi jakaś inna mama i dziecko hałasuje zawsze się do niej uśmiecham bo wiem przez co przechodzi. 😊 Pozdrawiam
@marcinsola41798 ай бұрын
@@emiliayilmaz1919 ok, rozumiem, czasem wychowanie dziecka jest wyzwaniem. Natomiast odpowiedz na pytanie: czy to obowiązkiem rodzica jest zadbać o to, by jego dziecko zachowywało się w akceptowalny społecznie sposób, czy może to odpowiedzialność społeczeństwa, by znosić zachowanie takiego dziecka bo „jest nie do okiełznania”? Jak bym miał psa, który by sikał ludziom na nogawki to też miałbym powiedzieć „no przepraszam bardzo, ale to jest nie do okiełznania”?
@emiliayilmaz19198 ай бұрын
@@marcinsola4179 O psie sikającym na nogawki pomyślała bym, że jest źle wychowany tak samo jak o dorosłym człowieku kopiącym w fotel w samolocie lub chociażby już o takim osmiolatku. Ale zgodzimy się, że szczenię raczej siknie tu i tam i to jest proces zanim nauczy się gdzie wolno a gdzie nie wolno. Małe dziecko nie ma takich zdolności poznawczych, żeby pojąć jak bardzo jego zachowanie stresuje wszystkich dookoła. Oczywiście trzeba tłumaczyć, żeby mógł przebiec proces nauki. Ale nie stanie się to od razu tak samo jak oan nie nauczy się języka obcego w jeden dzień.
@elenetari53018 ай бұрын
Ciekawy materiał. Mnie to kompletnie przeraża, że jeśli kiedyś będę mieć dzieci, to wszyscy będą na mnie patrzeć jak na wroga w przestrzeni publicznej xD
@domif82768 ай бұрын
Miej na to wyrąbane 😌 Na koniec dnia to do Ciebie przytuli się Twoje dziecko, a jak będziesz miała jeszcze większe szczęście, to przytulą się Twoje dzieci 😉 Jak byłam mała (początek lat 90.), to też były baby, które się krzywiły na widok dzieci, tylko że ich średnia wieku to było jakieś 60+, teraz są po prostu coraz młodsze...
@pauliegod72698 ай бұрын
jeśli ktoś zastanawia się na posiadaniem dzieci, bo memy mówią o niech źle - to lepiej niech nie mają dzieci... Chyba trzeba być po prostu dojrzałym mentalnie.
@Adamb8867 ай бұрын
Ale to nie jest tak proste, memy w internecie to bardzo silny aktualnie element społecznej presji. Często działającej podświadomie.
@pauliegod72697 ай бұрын
@@Adamb886 jeśli memy silnie działają to znaczy, że mentalnie nie nadaje się taka osoba na bycie rodzicem. co powie potem? dziecko mi się otruło bo na memach widziałem, że tak można? problemem nie są memy a coraz większa niedojrzałość ludzi a przez to brak wzięcia odpowiedzialności
@pawepluta48838 ай бұрын
Wywodzenie "madki" od "mad" to chyba czyjaś ostra fantazja. Przecież to ma pokazywać, jak te durne baby nie umieją pisać prawidłowo, oczywiście w odróżnieniu od autora danego tekstu.
@kierowcabombowca29118 ай бұрын
Tu raczej nie chodzi o literówkę tylko o znaczenie. Mad z angielskiego: szalony Sklej temat sam.
@pawepluta48838 ай бұрын
@@kierowcabombowca2911 No właśnie taka etymologia była zacytowana w filmie. A Ty odpowiadasz na moje stwierdzenie, że uważam to za bzdurę. Czego nie rozumiesz?
@dawqthor46508 ай бұрын
Obudzi się społeczeństwo dopiero jak już nie będzie za dobrze tylko że będzie zbyt późno na naprawę czegokolwiek
@mateuszkosior76148 ай бұрын
wtedy będzie przerzucanie się winą i wznoszenie głosów "no kto to mógł przewidzieć" xD
@EwelinaTyc-b1m8 ай бұрын
Nigdy nie jest za późno. Co nie zmienia faktu że dziś jest lepszym czasem niż jutro
@dawqthor46508 ай бұрын
@@EwelinaTyc-b1m my tu rozmawiamy i niżu demograficznym to nie jet coś co można wyciągnąć z kapelusza zastepywanie pokoleniowe zajmuje czas na wychowanie same to jest około 18 lat do tego dochodzi możliwość posiadania dzieci co coraz więcej par ma z tym problem i pani twierdzi że nigdy nie jest za późno... brak słów zacznie się pisk jak gospodarka zacznie upadać i dobrobyt zniknie wtedy będzie zbyt duży chaos na cokolwiek nawet jak by teraz zaczęli już ludzie brać się za zakładanie rodzin to jest zbyt późno.
@ewelinalalinea11148 ай бұрын
@dawqthor4650 Dlatego świeć przykładem, płódź i wychowuj dzieci.
@Takwygladapilaw8 ай бұрын
Już jest zbyt późno. Zmarnowaliśmy wyż z lat 80'. Kolejnego już nie ma. Nie będzie już komu rodzić dzieci. Teraz została już tylko jazda bez trzymanki.
@semi_dry_s8 ай бұрын
Tutaj też jest bardzo zastanawiające, czy taki kindergeld lub inne formy wsparcia materialnego rodzin w Skandynawii wywołały polowanie na "madki". Być może to nie kwestia pieniędzy, a czegoś innego
@MsJaro898 ай бұрын
To kwestia tylko i wyłącznie pop***ej sceny politycznej w Polsce. Od około 2005 roku takie coś zaczęło funkcjonować czyli upodlanie wyborców innych partii. Akcje typu zabierz babci dowód, moherowe berety itd itd. Skoro matki były potencjalnymi wyborcami złej partii no to zostały madkami.
@CykPykMyk8 ай бұрын
Matki są demonizowane? To teraz przeanalizuj obraz ojca :)
@marcin46488 ай бұрын
Życie ma swoje mechanizmy i w końcu się wybroni. Osoby o poglądch odmiennych niż tradycyjne role społeczne w konsekwencji swoich wyborów nie przedłużą gatunku i ostatecznie swoich postaw. Zanim jednak nastąpi odbicie, czeka nas jeszcze "ból istnienia" bo łatwo sobie wyobrazić stosunek pokoleń po odbiciu: emeryci 2 : produktywni 1 (w tym praktycznie nie produktywni) : dzieci 1,5. Nie ma szans, żeby dwoje pracujących (para która ma dzieci i je wychowuje) mogło utrzymać 4 rodziców i 3 dzieci na skalę całego spoleczeństwa. I jeżeli się komuś wydaje, że teraz sobie zarobi na spokojną emeryturę, to muszę go odrzeć ze złudzeń; w przypadku permementnej niesprawności fizycznej, ktoś musi "myć nam tyłek" i nie bedzie to moje emerytura ale moje, bądź czyjeś dziecko. Jeżeli dzieci będzie 10, a "tyłków" 100, to może się okazać, że odlożona górka pieniędzy przestanie mieć wartość z dnia na dzień. I zamiast "mycia" będziemy mieli "odleżyny"...
@koniasztakemura62448 ай бұрын
Pokłosie feminizmu (który to na dobrą sprawę nie ma już nic wspólnego z feminizmem 1 i 2 fali). Od lat dyskredytują zwykle matki, ale za to promują samotne macierzyństwo i rozwiązłość seksualną, polaryzują społeczeństwo w celu rozbicia rodzin, podważanie roli ojca jako głowy rodziny itd. Nie mogę uwierzyć, że celem feminizmu NIE jest depopulacja, a nawet jeżeli tak nie jest, to wynik tak czy inaczej jest dokładnie taki.
@Gellaini8 ай бұрын
jest film na kanale druga strona medalu gdzie twórca zapytał się chatu gpt jak humanitarnie pozbyć się populacji ludzkiej chat gpt odpisał postulatami które przepychać chcą lewica i feministki
@theggman1118 ай бұрын
Popadasz tu w pewien błąd. Nie zauważasz, że feminizm OD POCZĄTKU nienawidził rodziny. Pierwsze feministki otwarcie wspierały marksizm oraz socjalizm, za to nienawidziły Kościoła i rodziny
@kingajonas52198 ай бұрын
😂😂😂😂
@annajonasz71008 ай бұрын
Ojciec jako gliwa rodziny?!. Ubawiles/ łaś mnie😂😂😂
@nicanic62678 ай бұрын
Do tego promocja pornografi jako „normalnego” zaspokajania swoich potrzeb a prostytucji jako „normalnej” ścieżki kariery.
@Patrochin8 ай бұрын
Madki i bombelki to tylko mała część świata memów. Mamy jeszcze: - Janusz i Grażyna - domyślnie para patologiczna, dziś już dowolna para - Januszex - firma złego prywaciarza
@kubadominczak39798 ай бұрын
Chodzi o to żeby zniechęcić ludzi do posiadania dzieci
@DarthRitter8 ай бұрын
To jest świadoma inżynieria społeczna
@maciejkubaj76398 ай бұрын
Oczywiscie
@themaniomarian8 ай бұрын
W jakim celu, hmmm? Czyż możni tego świata nie potrzebują pracowników?
@larrybobinski12578 ай бұрын
@@themaniomarianPotrzebują, ale innego koloru sk**y
@nepalskilouda8 ай бұрын
@@themaniomarian potrzebują, ale innego koloru skóry.
@janwojtusiak61458 ай бұрын
Dzięki za kolejne ciekawe analizy Szymonie
@berakfilip8 ай бұрын
To nie przypadek że mamy 2 segregatory kolo siebie ?
@dawidgrabowski79098 ай бұрын
To są najbardziej uśmiechnięte segregatory! 😁
@berakfilip8 ай бұрын
@@dawidgrabowski7909 powinismy brac z nich przyklad
@1mortalsin4 ай бұрын
Ja jednak mam nieodparte wrażenie, że powinniśmy z brutalną szczerością wziąć pod rozwagę tezę: niska dzietność nie wynika z tego że ludzie nie chcą mieć dzieci, to wysoka dzietność wynika z tego że ludzie nie mają alternatywy (dziecko stanowi ręce do pracy, zabezpieczenie na starość, a planowanie potomstwa nie istnieje z powodu braku środków antykoncepcyjnych lub braku do niech dostępu) Tam gdzie ślub i potomstwo nie mają żadnej innej wartości niż; sprowadzam na świat człowieka którego mam zamiar kochać, tam dzietność dziwnie spada. Wydaje mi się że w dawnych czasach rodzenie dzieci bo są kochane i to wspaniale wychować dobrego człowieka dla tego świata to była motywacja mikroskopijnej ilości ludzi. I obraz macierzyństwa nie zmieni tu wiele.
@BlackAlpha18 ай бұрын
Kto pracuje w usługach ten wie, że mit madki to nie mit, tylko smutna rzeczywistość.
@mmmnmmn8 ай бұрын
A ja np w pracy mam sporo kontaktu z ludźmi po 50, którzy też często nie wykazują się specjalnym sprytem czy uprzejmością. A ktoś inny powie że obecna młodzież jest leniwa i głupawa. W każdej grupie są jednostki wybitne i wybitnie głupie czy roszczeniowe
@zielka68578 ай бұрын
Twoje omówienie tematu jest bardzo podobne do kazania. Z całego wywodu wynika, że jest źle, bo ludzie nie kierują się odpowiednimi wartościami. A pomysły na naprawę sytuacji są raczej utopijne. W ten sposób kazanie można wygłaszać w nieskończoność, a i tak się nic nie zmieni.
@damianoo33618 ай бұрын
W sytuacji katastrofy demograficznej powinno się odebrać osobom bezdzietnym prawa emerytalne niestety
@alwaysAMDG8 ай бұрын
Bez przesady, nie każdy może mieć dzieci.
@damianoo33618 ай бұрын
@@alwaysAMDG no fakt to akurat są sytuacje szczególne które powinny być uwzględnione. Przyznam się celowo napisałem trochę prowokacyjnie ten komentarz, by poznać zdanie innych.
@ichtisek8 ай бұрын
Szymon kochany, porównałeś dawną kulturę wysoką ze współczesną niską. I to do tego te pierwsze przykłady są religijne...Żeby ta analiza była w pełni zasadna, musiałbyś podać przykłady z popularnej kultury dawnej i wspolczesnej wysokiej. Skąd założenie, skąd założenie, że dawne żarty nie opierały się na prawdziwych przykładach? Z tego artykułu, który czytałeś? Piszę jako polonista, który jest zdziwiony, bo niefajne obrazy matek też mamy w kulturze od zawsze, i one pokazują prawdziwe złe wzorce zachowania, - Hera, Fedra, Lady Makbet, Balladyna, Salome 19- wieczna, itd... tego jest pełno... Np. Przełom wieku 19 i 20 to okres wielkiej mizogonii... Nawet biblijna Ewa... to nie to samo co Maryja... bardzo dziwne. A sam problem społeczny jest ważny i ciekawy i trzeba go poruszać, ale artykuł uwazam za bardzo chybiony, przynajmniej w ujęciu kanału. Miesza on zdecydowanie wiedzę socjologiczną z literacką, ogromny błąd! Acha, Edit: Te boginie, poza Maryją, nie ukazują kultu macierzyństwa, tylko płodności! To bardzo istotne, bo zmienia cały kontekst!
@kodokwel60748 ай бұрын
Lady Makbet i Balladyna były matkami? Dawno nie czytałem, więc nie pamiętam.
@makswais30128 ай бұрын
Tyle, że podane przykłady miały być swego rodzaju przestrogą, morałem z którego miano wyciągnąć wnioski. Obecne żarty mają na celu promowanie bezdzietności i są w obecnej sytuacji demograficznej zupełnie nie na miejscu.
@asiawisienka8 ай бұрын
@@kodokwel6074 Lady Makbet straciła dziecko, a Balladyna była w ciąży z Fon Kostryem
@kodokwel60748 ай бұрын
@@asiawisienka Jeżeli tak, to ok, tylko nie przypominam sobie, aby to była ich jakaś cecha charakterystyczna, a raczej w formie ciekawostki i nie było więcej wspominane, ani w ogóle o macierzyństwie. Lady Makbet zachęciła męża do zbrodni i popadła w obłęd ginąc, z kolei Balladyna zabiła siostrę, uwięziła matkę, o ile pamiętam, to pozbyła się męża i ogólnie starała się po trupach zdobywać władzę (oczywiście to wszystko uprościłem, jednakże nie widać tam tych typowych cech "madki" czy macierzyństwa).
@ichtisek8 ай бұрын
@@kodokwel6074 nawet się zgodzę, że te dwa przykłady nie są idealne, pisałam na szybko:). Zaraz dopiszę dalszą część już trochę na spokojniej:).
@voyomaypl16088 ай бұрын
Cywilizacja która uważa dzieci i macierzyństwo za zło, musi upaść. A moim zdaniem cywilizacje które ją zastąpią są nie ciekawe.
@jola75998 ай бұрын
Każdy płaci jakieś podatki, nawet dziecko, które kupuje z sklepie lizaka... co do 500+ , tzw madki umiały wyciągnąć kasę z opieki przed 2016. Niejedna była samotna a co rok dziecko jej przybywało. Do tej pory na tzw zachodzie kobiety nie legalizują związków bo straciłyby zasiłki
@pawepawlikowski72678 ай бұрын
Podatki płaci nawet złodziej kiedy coś kupuje....zaden to argument. To o czym piszesz to patologie i zamiast je akceptować powinno się piętnować.
@dorkadorka27238 ай бұрын
Takie przypadki znam też z Polski, jeszcze sprzed 500+
@jola75998 ай бұрын
@@dorkadorka2723 kto był naprawdę biedny to g... dostał
@kendicktown8 ай бұрын
9:09 Dobrze że podkreśliłeś że to jest AUTROKA, ma to duże znaczenie z perspektywy wiarygodności. Kobiety mają tendęcję do demonizowania wszelkich zachowań poza samymi kobietami. Jaki jest tego cel?- Przedstawienie kobiety jako ofiary nawet w drobiazgach i zaprzeczenie realnym i częstym negatywnym zachowań. Jest to po prostu jej sprzeciw wobec rozpoznawania tych negatywnych zachowań więc wybielanie...
@kendicktown8 ай бұрын
9:20 "Po prostu demonstrują swój emocjonalny stosunek do dzieci" to też jest manipulacja. Osoba ta próbuje rozwodnić to określenie, swoją drogą ciekawe czemu jako antagonistę określiła formą męską?... Przypadek - często nie...
@kendicktown8 ай бұрын
Ciekawe czemu niema żadnej formy ograniczania i piętnowania pogardy wobec mężczyzn?
@mikoajstachura99228 ай бұрын
Klub jagielloński dzisiaj otym samym, przypadek? 😉
@axxamithaxxa40048 ай бұрын
Panie Szymonie...jak ja podziwiam Pana wiarę w to, że ludzie myślą...
@TrockeyTrockey8 ай бұрын
Młodzi ludzie chcą oglądać tiktoka, grać w gry komputerowe, oglądać seriale Netrlixa, nie pracować. Posiadanie dzieci kojarzy mi się że "strasznym obowiązkiem". I stąd hejt w kierunku posiadania dzieci, małżeństwa oraz poparcie dla aborcji. To jest dla mnie oczywiste. A już zwłaszcza wśród internetowych mędrków, którzy niewiele potrafią, niewiele osiągnęli ale już "swoje wiedzą" i utwierdzają się nawzajem w swojej mądrości poprzez memy, takie kółko wzajemnej adoracji Dzięki za materiał Szymonie.
@kodokwel60748 ай бұрын
Rewolucja przemysłowa oraz jej konsekwencje okazały się katastrofą dla rodzaju ludzkiego.
@TrockeyTrockey8 ай бұрын
@@kodokwel6074 , katastrofalne... Może. Ja bym powiedział że to ślepa ścieżka ewolucji. Trochę jak dinozaury które też wyglądały imponująco przed wyginięciem.
@michascaletta13628 ай бұрын
Dla mnie laska bez dziewictwa jest nie warta uwagi proste
@ewelinalalinea11148 ай бұрын
@TrockeyTrockey z ciekawości, ile masz już dzieci?
@ewelinalalinea11148 ай бұрын
@@michascaletta1362 tak samo jak nic nie warty jest facet słaby w łóżku hehe
@themagicalpeacocksedits84907 ай бұрын
Rozumiem że nie każdy chce i jest przygotowany do wychowywania dzieci i to jest w porządku, ale ma Pan rację, nagonka na mamy, które przecież często pracują całe dnie niestety rośnie coraz bardziej. Warto dodać że często filmiki z "wybuchowym" zachowaniem krzyczących i płaczących matek, często mogły być skutkiem nieprzespanych nocy i innych problemów związanych z macierzyństwem. Oczywiście, nie należy usprawiedliwiać nieuprzejmych zachowań, jednak przy rosnącym zrozumieniu dla osób z depresją, nerwicą i innymi problemami psychicznymi, dziwi mnie trochę brak wyrozumiałości i znieczulica. Rozumiem oraz współczuję pracownikom, którzy za minimalną krajową muszą radzić sobie z problemami, jednak wiele z "oburzających" zachowań jest jedynie wybuchem trzymanej w sobie rozpaczy, emocji, dlatego tak ważne jest chodzenie do psychologa.
@filo81978 ай бұрын
AI w miniaturze, ludzkość umiera
@user-br4wi2ud2e7 ай бұрын
trzeba rozdzielić na faktyczny obraz kobiety a ten z memów najnizszej przyzwoitości, należy podkreślić że obecnie rodzice nie radzą sobie z wychowaniem dziecka, ponad to zauważalna hrupa kobiet faktycznie obnosi się publicznie jako to ona i jej dziecko są wspaniali i że należy im się uznanie i najlepiej adekwatne traktowanie i nagradzane, nie wspominając że faktycznie s powodu 500+ i nadmiernej aktywności matek z dziećmi w miejscach publicznych zwycajnie są one uznawane za co uciążliwego co uprzykrza życie reszcie społeczeństwa
@smeagolgollum40948 ай бұрын
Ale weź Szymon daj sobie spokój z miniaturami by AI, to jest tandeta.
@Heavyshield8 ай бұрын
Kiedy memy wejdą prawakom za mocno...
@ichtisek8 ай бұрын
Te przykłady matek (poza Maryją) z początku filmu to przykładu kultu płodności, nie macierzyństwa! To zmienia cały kontekst! Notabene mamy tez bożki z wielkimi fallusami jako kult płodności męskiej. Więc to nie o matki tu chodzi, poza Maryją, i tu pewnie problem powstał. Maryja JEST przykładem idealnej matki, ale tylko ona, A tak powstała błędna kompilacja prowadząca do dalszych błędnych wniosków.
@KingaKucyk8 ай бұрын
I właśnie dlatego jestem zagorzałą zwolenniczką stosowania narządu umiejscowionego pomiędzy uszami na porządku dziennym ;-)
@kuba59668 ай бұрын
Widzę z kanałem Jagiellońskim współgrasz z tematyką. Ja będąc adwokatem diabła zapytam, czy może na wizerunek tych współczesnych madek nie zapracowały sobie one same brakiem pokory, roszczeniowością, kłótliwością, stosunkiem do nauczycieli, do szkoły itp? Z tego co pamiętam to za czasów mojego dzieciństwa to inaczej wyglądało.
@k.z.36468 ай бұрын
Owszem, niektóre sobie zapracowały. Ale to bardzo wybiórcze podejście. Idąc twoim tokiem rozumowania można byłoby stwierdzić, że wszyscy Ukraińcy to na pewno banderowcy, żądni krwi Polaków i Żydów, a wszyscy muzułmanie to na pewno będą się chcieli zaraz wysadzić. Każdy polega na stereotypach w jakiś sposób, ale w żadnej innej kulturze obraz matki nigdy nie był postrzegany tak negatywnie jak w naszej obecnie. Nie twierdzę, że niektóre matki mają szereg wspólnych wad, o których wspomniałeś, ale to nie znaczy, że wszystkie matki takie są, a wszyscy zapłacimy za brak dzietności w Europie
@marlenap50698 ай бұрын
@@k.z.3646ja też kiedyś uwierzyłam w tą narracjem, ale jednak po zjesciu na ziemię uświadomiłam sobie ze to margines. Tak samo większość tych starsznych babelkow, które zakłócają ład społeczny to wyolbrzymione normalne zachowania małych dzieci, które są normalne. Dzieci jest teraz bardzo mało, był moment że ich nie było bo ludzie w wieku reprodukcyjnum 10 lat temu masowo wyjechali za granicę. Ludzie odzwyczaili się od dzieci. Jak bylam dzieckiem na podwórku było nas 20, normalne było że sie bawiliśmy, hałasowalismy. Dzisiaj na podwórku są dosłownie 2 dziewczynki 10 lat, które ponac przeszkadzają i brudzą kreda chodnik bo rysują klasy (o jesuuu), serio takie skargi są składane do spódzielni. Ludzie mają odklejke.
@kuba59668 ай бұрын
Z drugiej strony można powiedzieć, że wyolbrzymianiem jest mówienie, że wszystkie matki tak się kojarzą. To co było modne na kwejku 5 lat temu nie oznacza, że wszyscy nadal tak patrzą. Do wielu kobiet dopiero jak zostają matkami to ludzie zaczynają mówić "dzień dobry".
@agatastrychalska8 ай бұрын
To widzę, że niewiele trzeba by zostać "madka"
@agnieszkalewandowska98968 ай бұрын
Polecam książkę 'Samolubny gen' Richarda Dawkinsa, gdzie na przykładach wyjaśnia, że nie istnieje coś takiego jak 'dzislanie dla dobra grupy' i 'dobór grupowy', a pozorne działanie dla dobra grupy zawsze ma swoją genezę w sukcesie jednostki.
@zosiazaremba74798 ай бұрын
Sukces jednostki nie musi wykluczać korzyści dla grupy! Kobieta chce mieć dzieci i choć ich wychowywanie jest ciężkie to daje jej dużo satysfakcji i radości, a przy okazji korzyści dla społeczeństwa. Mężczyzna chce pójść do wojska i nawet jeśli robi to z egoistycznych pobudek, to jego działania mogą być korzystne dla grupy Jest też idea "posiadania siebie w dawaniu siebie", która do mnie osobiście bardzo trafia. Służba na rzecz drugiego człowieka potrafi dawać olbrzymią satysfację A o samej książce słyszałam sporo dobrego, może w końcu się zbiorę, żeby ją przeczytać
@szogun-iy9qz8 ай бұрын
Wredne, rozwiązłe samotne matki wychowują 90 procent przestępców, statystyki nie kłamią
@lubiekoty77488 ай бұрын
Można wiedzieć jakie to statystyki?
@yarpenzigrin18938 ай бұрын
@@lubiekoty7748 Amerykański Department of Justice na przykład takie publikuje.
@piotrp56688 ай бұрын
Jakoś lika nie widzę. Widać statystyki z du** wzięte.
@lubiekoty77488 ай бұрын
@@yarpenzigrin1893 Mimo wszystko chciałabym zobaczyć konkretną statystykę. Dobrze by było nie przenosić też problemów amerykańskiego społeczeństwa na całą populację
@yarpenzigrin18938 ай бұрын
@@lubiekoty7748 Naucz się korzystać z wyszukiwarki albo LLM. Nie będę za ciebie myślał.
@marcin31367 ай бұрын
Badania pokazują, że Polki są bardzo agresywne (nie wszystkie- tylko większość; kłamanie/ manipulowanie to też agresja).
@pervysage54658 ай бұрын
Nie doceniam generowanego za pomocą AI gówna jako miniaturkę filmiku
@P.G.T-pk1pi8 ай бұрын
Gówno nas to obchodzi
@ewelinalalinea11148 ай бұрын
on ma cały content jak wyjęty z AI
@ksze2ksze8 ай бұрын
Czym się różni "matka polka" od rottweilera? Rottweiler wreszcie daje dziecku spokój!
@happyteaenjoyer61738 ай бұрын
Wybacz, ale nie mogę się kompletnie zgodzić z tym, że obrazki w sieci mogą zniszczyć całe postrzeganie czegoś z czym miałeś styczność całe życie. Już nie wspominając o tym, że ta "fikcja humorystyczna" jest taka sama, jak nie mocniejsza w stronę mężczyzn. Nie zapomnijmy też, że obraz kobiety-matki, dalej ma się dobrze. Jak była ta afera ze skatowanym ośmiolatkiem, to w TVN padło, że matka dziecka mogła myśleć, że dobrze się dziecku dzieje, natomiast o ojcu (biologicznym) powiedziano, że "tak, nawet on zapłakał widząc swoje skatowane dziecko". Nie zapominajmy też, że przez lata rodzicielstwo było pokazywane młodym jako "Jak mi przyprowadzisz gównioka do domu, to ci nogi z dupy powyrywam.", tak samo w życiu jak i w mediach, serialach, filmach itd. np. w Ranczu. Również trzeba wspomnieć, że te "emocjonalne podejście do dziecka" w mediach społecznościowych, też nie jest dobre. Normalnym dla was jest, by wrzucać zdjęcia swojego dziecka do sieci, by się nim chwalić? To nie jest miejsce na to, a wylewanie prywatności relacji swojej do dziecka, za dobre nie jest. Btw, czekam na odcinek/wzmiankę o tym, że Lenna, to zdjęcie do testowania algorytmów, zostało zakazane.
@zosiazaremba74798 ай бұрын
Dałeś mi trochę do myślenia. Probowałam prześledzić sobie obraz ogólnie pojętego rodzicielstwa w tych produkcjach telewizyjnych, które na przestrzeni ostatnich dekad najbardziej wryły się w społeczną świadomość Polaków. Według moich badań mamy do czynienia z patologią jawną (Kiepscy, szczególnie na początku), patologią ukrytą (Rodzinka.pl) lub nawet brakiem tematu jak w Miodowych latach. Właściwie jedyne seriale ukazujące rodzicielstwo w świetle jednoznacznie pozytywnym jakie przychodzą mi do głowy to Rodzina zastępcza i Ojciec Mateusz, przy czym w tym pierwszym chodzi o tytułową rodzinę zastępczą a w drugim o relację mentorską księdza z chłopcem niespokrewnionym z nim w żaden sposób
@buciesprawy89968 ай бұрын
Super!
@piotrlemanski31688 ай бұрын
To co pisałem pol roku temu i nie potrzebowałem do tego badań. To logiczne że negatywne naświetlanie jakiejś roli społecznej doprowadzi do jej poniżenia, a nikt nie chce być poniżony. Pamiętam przed wyborami debatę o dzietności i podniesienia 500+ do 800+. Spora część osób twierdzi, że dzieci nie ma że względu na brak mieszkań i pieniędzy, a wg mnie problem jest właśnie taki jak Pan powiedział, zresztą sam stwierdziłem w jednym z komentarzy, że przyczyną jest kulturowa i wskazałem na memy, nagonkę na madki itp. Nie podoba mi się tylko w Pana materiale, że jak zwykle nic o ojcach. Dlaczego mówimy macierzyństwo, a nie rodzicielstwo? Zdejmujemy we wszystkich przypadkach odpowiedzialność i pochwały za ojcostwo. Aborcja - kwestia matki, wychowanie - matka, utrzymanie - matka i państwo. Czy ojca sprowadza się do roli reproduktora lub alimenciarza? Dlaczego nie opisuje Pan tej sprawy szerzej? Kobieta bez ojca dziecka nie jest w stanie bez pomocy z zewnątrz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kobieta by rodzić potrzebuje mężczyzny, który o nią zadba, otoczy opieka, da schronienie i będzie pracował na to wszystko. Współczesna narracja jest obrzydliwa i przykro mi, że tak światła osoba jak Pan, nie zwrócił uwagi na ojcostwo.
@wigap.628 ай бұрын
Zamiast wprowadzić zasady płacy tak, aby oojciec rodziny mógł utrzymać dzieci, daje się 800+. Ojciec staje się zbędny, matka przeświadczona o samowystarczalności, a państwo przekonane, że obywatel jest jego zasobem.
@Embrod8 ай бұрын
Przede wszystkim, problemem w kontekście zakładania rodzin, są horrendalnie rosnące koszty. Wyśmiewanie to dodatek.
@piotrlemanski31688 ай бұрын
@@Embrod i tu się nie zgodzę. Jestem ojcem dwójki dzieci, mam też piątke rodzeństwa, a jako dziecko wychowywałem się na podwórku z sześcioma kuzynkami. Żyliśmy skromnie, pieniędzy było mało, ale dzieciom to nie przeszkadzało. Zawsze byliśmy nakarmieni, bawiliśmy się od świtu do nocy, w szkole byliśmy ponad przeciętni, przez całą podstawówkę mieliśmy świadectwa z wyróżnieniem. Na wakacje pojechaliśmy po raz pierwszy jak miałem sześć lat. Nam, dzieciom, dopiero w wieku dorastania zaczął przeszkadzać brak pieniędzy, ale ten najmłodszy wiek do 12 roku życia był cudowny. To dzisiejsi młodzi myślą, że wszystko jest kwestią pieniędzy, że kasa załatwia wszystko. Dziecko potrzebuje miłości, ubranka nie musza być nowe, wózek można załatwić od znajomych, łóżeczko to nie problem, za 100 w necie można dostać. Dziecko potrzebuje miłości, czasu i poświecenia. Ludzie nie chcą mieć dzieci, bo tak jest łatwiej. Pamiętam jak miałem 18 lat to stwierdziłem, że jestem dorosły i odpowiedzialny. Potem jak poszedłem do pracy to stwierdziłem że teraz to dopiero jestem dorosły i znów to powtórzyłem po ślubie. Jednak smutna prawda jest taka, że dorosłym i odpowiedzialnym jest się wtedy gdy nie odpowiadasz już tylko za siebie, ale i za inne osoby nie mogące podejmować świadomych i przemyślanych decyzji. Kasa nie jest problemem. Problemem jest wygoda, coraz późniejszy wiek kobiety przy zachodzeniu w ciąże i brak dostrzegania przyjemności z wychowywania dzieci.
@charlesrose45068 ай бұрын
Efektem tego jest zjebany obecny feminizm gdzie stawia się na to, że kobieta ma być silna, niezależna, chcę mieć tyle samo płacone, te same prawa itd. wbijając kobietom takie coś do bani one w to wierzą i odrzucają mężczyzn, prowadzi to do tego, że będą rodzić dzieci i je zostawiać z ojcami, odwrócą wszystko o 180° rolę kobiet przejmą mężczyźni a kobiety będą na przywilejach korzystać z życia, kobiety są różne, ale generalnie na wszystkie trzeba uważać, kobiety są dobre i kochane, ale są niemiłosiernie genialne w swoich grach, manipulacjach
@Embrod8 ай бұрын
@@piotrlemanski3168 oczywiście, że kasa jest problemem. Zdejmij różowe okulary i spójrz na rzeczywistość - koszty życia przez śmieci polityków, rosną od kilku lat horrendalnie. Nie wspominając o zdegenerowanym "rynku" matrymonialnym.
@MYHAU918 ай бұрын
Ciekawe że z zamierzchłych czasów zachowały się tylko romantyczne idealne portrety i wyobrażenia matek. Jakie to wygodne dla tezy :)
@ayden19498 ай бұрын
Ludzie nie chcą mieć dzieci często przez to, że ludzie są bardziej świadomi kosztów posiadania dziecka i przestrzeni które ono potrzebuje, a aktualne ceny mieszkań lub działek i materiałów są zaporowe dla młodych ludzi.
@ayden19498 ай бұрын
Z resztą sam zarabiam powyżej średniej krajowej i nie wyobrażam sobie żeby było mnie stać na dziecko i kredyt na mieszkanie na raz
@hubertdec24338 ай бұрын
A to nie jest tak, że paradoksalnie to w bardziej rozwiniętych krajach dzietność jest mniejsza?
@kodokwel60748 ай бұрын
Zrozumiałe, aczkolwiek warto zauważyć, że mimo to żyjemy w obiektywnie lepszych czasach, a kiedyś w tych gorszych ludzie dawali radę mieć nawet po 7, więc wg mnie jest to jedynie wymówka. Przykładowo kiedyś dzieciak zamiast dostawać co chwilę nowe ubrania, to kupywało się na kilka lat i przechodziły ze starszego rodzeństwa na młodsze, tak samo z innymi rzeczami.
@ayden19498 ай бұрын
Bo ludzie nie przejmowali się w jakich warunkach żyją ich dzieci i często wykorzystywano dzieci jako pomoc domową. Dlatego dzieci były w pewien sposób częścią żywego inwentarza zwłaszcza na wsiach i moje podejście do tego wynika z opowieści mojego ojca i dziadków, że jako dzieci dużo pracowali w polu.
@ayden19498 ай бұрын
A sprowadzanie kogoś na świat tylko po to żeby żył w biedzie to strasznie nieodpowiedzialne zachowanie moim zdaniem
@furitkabombitka91228 ай бұрын
Kiedy powiem ze jestem dumna z moich dzieci jestem głupia maDka. Kiedy mój mąż powie ze jest dumy ze swoich dzieci jest cudownym wspaniałym ojcem. Ehhh
@krzysztofjaworski64208 ай бұрын
kapitalizm chcę silnych niezależnych i samotnych kobiet bo więcej pracują , 2 ludzi osobno wydaję więcej na konsumpcjonizm niż jako rodzina , proste
@kudenoo8 ай бұрын
To mówisz o bardzo krótkowzrocznym kapitaliźmie, bo jednak zwykle rodzina produkuje przyszłych pracowników i klientów
@-nikczemna8 ай бұрын
No nie zgodzę sie, że samotne matki więcej pracują, statystyki raczej pokazują, że opieka nad dziećmi sprawowana przez rodziców wciąż najczęściej spada na matki i to jest powód dla którego pracodawca raczej traci niż zyskuje. To nadal domena mężczyzn, aby chętniej brać nadgodziny i rzadko wybierać urlop - i to na takich osobach kapitalizm rośnie w siłę. A rodzinne wydatki? Nigdy nie miała dziecka osoba która twierdzi że singielka wydaje więcej na siebie niż rodzice na produkty dla dzieci (jedzenie, zabawki, ubrania których jakość z roku na rok jest coraz gorsza, niektóre z nich są wręcz jednorazowe, a nie wspominam nawet, że dzieci dość szybko rosną, więc dodatkowo częsta wymiana garderoby jest bardziej uciążliwa niż ilość kosmetyków które jedna samotna matka jest w stanie dla siebie kupić...).