Zlutowalem uklad. Faktycznie wszystkie kondensatory mialy rozrzut, np. 100nF od 80 do 110nF. Uklad dziala, szumi wedle opisu z kitu AVT. Częstotliwość mam od 7,060-7,130 po regulacji C23 zmierzone kitem AVTMOD10. Pytanie co mam dodać, ująć, aby ustawić 7,140-7,170MHz. Próby z anteną wkrótce.😊
@LabFunАй бұрын
Domyślam się, że miernik podpinałeś gdzieś? Gdzie? Ta częstotliwość, to ze zworką czy bez zworki?
@LabFunАй бұрын
Na pewno masz trymer 2-6pF?
@cezarypluskwa4183Ай бұрын
@@LabFun Zgodnie z opisem. Bramka T2 jako + sygnału i - sygnału za opornikiem R6 na masie 9V. Trymer C23 działa zmienia wartości min-max na maksymalnej czułości jak pisałem, podobnie na minimalnej, wtedy zakres jeszcze idzie w dół ku 7MHz. Bez zworki S4. Napięcie zasilania mam 14,5VDC z zasilacza 12VDC bez regulacji. Bez anteny jeszcze.
@LabFunАй бұрын
@@cezarypluskwa4183 Pytanie czy ten miernik zostawisz w tym odbiorniku, czy podpinasz tylko na pomiar. Jeśli tylko na pomiar, to podpięcie jego pojemności wejściowej rozstraja Ci VFO w stronę mniejszych częstotliwości. Pytałem jaki masz trymer, bo jego pojemność też wpływa znacząco na zakres. W opisie jest 2-6pF i tu bym większego nie stosował, bo większa pojemność przesunie Ci częstotliwość. Na Twoim miejscu bym teraz sprawdził jaki zakres będzie z mniejszą indukcyjnością dławika L3. Najpierw bym sprawdził ze zworką zamiast niego, jak pójdzie za wysoko, to wlutować mniejszy dławik (dobrać z: 2,2uH 3,3uH 4,7uH 5,6uH 6,8uH 8,2uH). Jeśli bez dawika dalej będzie za nisko, to sprawdź jaki masz zakres przestarajanaia bez trymera.
@cezarypluskwa4183Ай бұрын
@LabFun Cześć. Tylko na pomiar, ustawienie częstotliwości, odczyt jej. Będę kombinował z S4, potem z L3. Jutro przyjdzie kabel z wtykami męskimi BNC RG174 15cm do podłączenia Ewy z Ununtenna 9:1 Unum QRPGuys 40m-10m i jej przewodami jako antena, masa. Głośnik z wyjściem jack 3,5mm mam. Dam znać na pewno. Dzięki za porady.
@Lechoslowianin8 ай бұрын
Cała przyjemność w montażu i uruchamianiu. Kupienie gotowca to nie to samo. To tak jak złapać sobie rybę albo kupić ją w sklepie
@LabFun8 ай бұрын
100% racji. Kiedyś wyszedłem sobie na wycieczkę i zabrałem wszystko aby w miejscu na ognisko ugotować sobie wodę i zrobić herbatę, na co moja kobieta: jak Ci się chce pić, to sobie w termosie zrób. 🤣🤣🤣Powiedziałem, że mi sie pić niechce, dlatego w termosie nie zrobię. 😁Dobrze, że powstała taka prosta konstrukcja, której "nie można zepsuć" przy montażu. Potrzebny tylko tani kit.
@pawemockun64028 ай бұрын
Nie mam zielonego pojęcia o krótkofalarstwie, na co dzień zajmuję się naprawami, w dzisiejszych czasach głównie elementy SMD. Ten film przypomina mi stare dobre czasy kiedy "klasycznymi" elementami można było zrobić coś z niczego :) Jak "Radio z drutu" Słodowego ;) Płytkę można fajnie zaprojektować choćby w KiCadzie dla tego projektu, ale tak jak autor mówi - to by musiał być kit gdzie te koszty transportu jednego elementu nie kosztowałyby tyle. Po prostu całość elementów i już. Mam nadzieję że się uda :) Trzymam kciuki i dalej obserwuję :)
@LabFun8 ай бұрын
Bardzo dziękuję. SMD już nie na moje oczy. :D Jeśli tylko AVT zrobi tanie kity, to może to być coś dla początkujących radioamatorów. KiCad mi nie przypadł do gustu zupełnie. ;) :D
@mariuszwrwrwr2088 ай бұрын
Bardzo fajny prosty odbiorniczek. Ja miśkuję trx bitx na mieszaczu diodowym 😊 i odziwo bez filtrów wejściowych odbieram w bloku stacje na 40m 😁
@LabFun8 ай бұрын
W planie mam RX uSDXa, ale jeszcze nie wiem kiedy powstanie... Mieszacz diodowy był stosowany od dawna, jak nie było odpowiednich układów. Trudno taki mieszacz zepsuć. :D
@mariuszwrwrwr2088 ай бұрын
@@LabFun dokładnie. Dziś też mieszacze diodowe fabrycznie są drogie i postanowiłem zrobić bitix-a
@LabFun8 ай бұрын
@@mariuszwrwrwr208 Może się kiedys też za niego zabiorę. :) Na razie muszę zgłębic APRS, bo nic w tym temcie nie wiem. :/
@mariuszwrwrwr2088 ай бұрын
@@LabFun a ja za tego usdx😁 z prostych odbiorników polecam odbiornik Polyakova jest to AVT 2891
@LabFun8 ай бұрын
@@mariuszwrwrwr208 Polyakov nie jest zły, o ile już ktoś potrafi robić cewki czy transformatory o konkretnej indukcyjności. Na pierwszy RX zastosowanie gotowych dławików jest dobrym pomysłem.
@franciszek58318 ай бұрын
Dawno temu w Świat Radio były prezentowane projekty "urządzeń odbiorczych" zbudowane w oparciu o moduły wykonane na najprostszym laminacie bez wytrawiania ścieżek, trzeba było wydrapać tylko proste kwadratowe/prostokątne pola. Widząc schemat tego odbiornika myślę że można było by go wykonać w tej prostej technologi opisanej w ŚR. Modułowość tego odbiornika z pewnością będzie ułatwieniem. Inna sprawa że ktoś zdolny będzie wiedział jak zorganizować sobie "recyklingowe" części potrzebne do budowy tego odbiornika. Może nawet dało by się przeprojektować VFO (czy jak to się tam nazywa) tak by użyć innego kwarcu.
@mariuszwrwrwr2088 ай бұрын
Co do innego kwarcu to wtedy będzie odbierał w innej częstotliwości. Odnośnie drapania płytki to są różne sposoby. Wiertłem do drewna można robić kółka czy z cienkiego laminatu wycisnąć kwadraty i je naklejać. Co do pozyskania z dzisiejszych czasach części to jest malutki problem mianowicie wszystko smd🤷
@franciszek58318 ай бұрын
@@mariuszwrwrwr208 Cieszę się że mogę żyć w gorszym świecie gdzie nadal można "zdobyć" np. resztki ze starych TV. 🙂
@LabFun8 ай бұрын
A pamiętasz co to były za odbiorniki?
@LabFun8 ай бұрын
@@mariuszwrwrwr208 Są jeszcze stare radia UNITRA do rozbiórek, tylko mnie osobiście serce boli, aby je rozkładać na części pierwsze....
@franciszek58318 ай бұрын
@@LabFun Świat radio maj 2004 dostepne na archive
@bogusawsotysik5640Ай бұрын
Taki odbiornik zmontowany samodzielnie da więcej satysfakcji jak kupiony gotowy od Chińczyka
@LabFunАй бұрын
Zdecydowanie tak. Niestety rachunek ekonomiczny jest nieopłacalny. Taniej wyjdzie kupić jakiegoś ATSa.
@mecikora18 ай бұрын
Gdzie kupić taki kit ( płytka + elementy)?
@mazakaudio8 ай бұрын
Podłączam się do pytania?
@LabFun8 ай бұрын
@@mazakaudio To jest własnie problem, bo nie wiem, czy kiedykolwiek AVT będzie sprzedawać takie kity. Na dzień dzisiejszy nie ma takich kitów. Trzeba niestety samemu zrobić płytkę i skompletować elementy. 😒
@cidren29048 ай бұрын
spróbuję wykonać płytkę jak mi się uda ją złożyć to udostępnie pliki.
@LabFun8 ай бұрын
@@cidren2904 Na forum sp7pki jest wątek o tym odbiorniku. Może warto tam podać?
@MegaBerq8 ай бұрын
Płytka pojawiła się w sprzedaży w AVT! Ja już kompletuje części :) Gdzie można zdobyć ten filtr ceramiczny 7,2mhz CSTLS7M20G53-A0 bez płacenia majątku za przesyłkę?
@danielmszczonow33128 ай бұрын
wszystko zrobione na piechotę na tranzystorach i to mi się podoba
@LabFun8 ай бұрын
Gdyby nie ten trudnodostępny filtr ceramiczny, to jest to bardzo fajny i prosty odbiorniczek.
@tadeusz-y8k2 ай бұрын
Właśnie zamówiłem kompletny zestaw do montażu. wcześniej zbudowałem odbiornik sputnik ale miał problem z dryfem częstotliwości z którym w żaden sposób nie mogłem sobie poradzić.
@LabFun2 ай бұрын
Duży ten dryf był? Tam widzę zamiast diod pojemnościowych zastosowano prostownicze (o ile dobry schemat znalazłem). Może przykryj elementy VFO płytką styropanu z wydłubanymi otworkami pod elementy, albo zalać jest stearyną? Stearyna lepsza bo usztywni cewkę. Może masz jakieś luzy na uzwojeniu? Jeśli to dryf temperaturowy, to powinno pomóc zalanie.
@tadeusz-y8k2 ай бұрын
@@LabFun Zalewałem woskiem cewkę nic to nie dało jest zasilany z baterii 18v od wkrętarki oczywiście stabilizator napięcia za baterią niestety częstotliwość leci strasznie co 1-2 min trzeba się dostrajać ale jedno co muszę mu przyznać to to że jest bardzo czuły pierwsze odbiory miałem na kawałku drutu w pokoju. aktualna antena to dipol ramiona 2x10m linki stalowej ocynkowanej. Odbiornik zbudowany na płytce drukowanej zrobionej termo transferem. całość jest w obudowie drewnianej wyklejonej folią aluminiową w roli ekranu.
@LabFun2 ай бұрын
@@tadeusz-y8k Te proste odbiorniki płyną dość często, ale po wygrzaniu tak z 10 minut stabilność powinna być zadowalająca skoro woskiem jest zalane.
@tadeusz-y8k2 ай бұрын
@@LabFun No niestety mój tak pływa godzinami heh ale zobaczę jak się zachowa odbiornik Ewa aaaaa właśnie w nim też częstotliwość ucieka ? Bo skoro ma vfo na kwarcu to nie powinien.
@LabFun2 ай бұрын
@@tadeusz-y8k Nie zauważyłem aby na Ewie po wstępnym wygrzaniu jakoś znacząco płynęło.
@MichalKobuszewskiАй бұрын
Jak na te parę tranzystorów czułość tego odbiornika pozytywnie zaskakuje. Na jakiej antenie pracuje na filnie? Czy przysłowiowy "kawałek drutu" pozwala cokolwiek usłyszeć? Pozdrawiam i dziękuję za film :)
@LabFunАй бұрын
"DWZO" pozwala odebrać silniejsze stacje, sprawdzałem. Na filmie pracowało na Diamondzie W-8010, ale zawieszonej nad dachem bloku na wysokości ok 1m, czyli zbiera głównie szum i sygnały od kosmitów. ;) Nie mam sensownej anteny na 80m.
@wolfganghiesmayr87455 ай бұрын
Dobra. Tylko skąd wziąć ten rezonator 7, 2 MHz z trzema nóżkami. Chodzi mi o ten CSTLS... Gdzie można kupić?
@LabFun5 ай бұрын
Kupowałem w Farnellu
@Thranduil-zv8uk8 ай бұрын
Co się dzieje w budce z kamerką którą zamontowałeś i czy możesz transmitować ją na KZbin, to by było super, Pozdrawiam 😊
@LabFun8 ай бұрын
Po okresie zimowym, gdy nocowała tam jakaś sikora, budkę na wiosnę usunąłem. Przed domem rośnie choinka, a pleszki notorycznie siadały na jej czubku, co spowodowało do jego obumarcia. Ponieważ zależy nam na jej wzroście, budkę usunęliśmy.
@Thranduil-zv8uk8 ай бұрын
@@LabFun pleszki powinny gniazdować, nie powinno się odbierać im miejsca lęgowego
@LabFun8 ай бұрын
@@Thranduil-zv8uk Ale ja zabrałem przed okresem lęgowym ptaków, nie w czasie. Poza tym i tak nie wiadomo czy by przyleciały.
@Thranduil-zv8uk8 ай бұрын
@@LabFun Ok rozumiem, to możesz powiesić budkę gdzieś dalej od choinki a jak nie to trudno, Pozdrawiam
@LabFun8 ай бұрын
@@Thranduil-zv8uk Mieszkając w bloku, to trochę średnio. :D Nie mogę zawieszać gdzie bym chciał. :)
@mareks.463711 күн бұрын
Za 200 zł kupisz Boufeng-a, i masz super radiostacje a nie tylko radyjko.
@LabFun10 күн бұрын
Quanshenga kupię nawet za niecałe 100, tylko i on i wspomniany Baofeng są radiostacjami VHF/UHF a nie HF.
@gregem66967 ай бұрын
Zielona pożywka dla algorytmu 😉
@LabFun7 ай бұрын
👍
@Cyklonus8 ай бұрын
👍👍
@LabFun8 ай бұрын
Pozdrawiam!
@lukaszstacholkusz53438 ай бұрын
🙋👍
@LabFun8 ай бұрын
Dziękuję 😉
@wolfganghiesmayr87455 ай бұрын
Może Pan sprzeda z dwa rezonatory?
@LabFun5 ай бұрын
Niestety sa już zarezerwowane
@MrGonzoles8 ай бұрын
algorytmie "am" za pana z filmu :p
@LabFun8 ай бұрын
Dziękuję ;)
@PokerMakyo7 ай бұрын
Karma dla algorytmu. :)
@LabFun7 ай бұрын
Dziękuję, dawno nikt go nie karmił ;)
@Ronilac2 ай бұрын
Budowanie a słuchanie to dwie różne bajki, najpierw trzeba zdecydować czego się chce... jak zawsze w życiu