Za úplně nejzásadnější otázku považuju, zda opravdu jde ze SCIO testu určit, jestli má student na studium dané VŠ. Podle mého názoru ani náhodou. Já jsem na na tyhle testy neskutečně hloupá, nikdy mi nesly, ale na vysoké jsem neměla horší známku ze zkoušky než béčko..kdybych ale dělala scia, ani se nedostanu :)
@agfd56592 жыл бұрын
Souhlas. Obtížnost vysokých škol se navíc diametrálně liší nejen v závislosti na oboru, ale i konkrétní škole, takže nějaký jeden Scio test nemůže mít vypovídající hodnotu
@patrikfiser36302 жыл бұрын
Každý takový test pustí i lidi, kteří na to nemají, ale zároveň jím neprojdou někteří, kteří by měli. Ale nás se na žurnalistiku hlásilo okolo 1 500. Tam prostě nejde nabrat všechny s tím, že se to v průběhu času vyhází. Ti studenti by se do té školy ani nevešli. Jak jinak ty lidi rozřadit, než nějakým testem?
@jnm14902 жыл бұрын
Nedá:) SCIO testy prověří schopnost studenta řešit SCIO testy, nic víc, nic míň:)
@da0409262 жыл бұрын
Neuvedla jste, jaké konkrétní testy máte na mysli. Ty nejčastější, OSP, testují uchazečův cit pro češtinu, schopnost logicky docházet k závěrům, a zároveň zvládnout obojí v časové tísni. Z nějakého důvodu dotyčné VŠ mají zájem právě o takové kandidáty. A jsou to právě VŠ, nikoliv SCIO, kdo si určuje pořadavky. Napadlo vás, že možná není jejich cílem zjišťovat, zda uchazeč dokáže školu dokončit? Mraky lidí dokončí VŠ díky podvádění, ale opravdu chceme, aby testy vybíraly jedince schopné a ochotné podvádět? Tím samozřejmě nemířím na Vás, možná Váš obor nevyžadoval ani schopnost správně argumentovat ani logické dovednosti. V takovém případě by ale vina byla zcela na straně školy, která se rozhodla vyžadovat nevhodný test.
@ondrejsoroka81702 жыл бұрын
O jakou vysokou školu se jednalo?
@martinavlkova57682 жыл бұрын
Ze scio srovnávaček v 7. třídě jsem byla studijně zakomplexovaná až do dokončení inženýra. Ten pocit, že ti někdo “erudovanej” předá na papíře informaci, že nemáš na vysokou školu, je fakt libovej a člověka třeba poznamená tak, že se od tý sedmý třídy ve škole snažit nebude, když na to přece nemá, a pak nakonec fakt na tu vejšku nepůjde. Sebenaplňující proroctví jen to fikne.
@curiouscat83672 жыл бұрын
V tom případě to nebylo přece o tom, že někdo erudovaný předal informace o čemkoliv, ale k něčemu to tedy vedlo. A na vysokou školu jste přijímací testy nedělala? Věřím, že ano. To jsou taky srovnávací testy nakonec. A jestli na to někdo nemá, tak se to většinou ukáže až když je ten jedinec přijatý. Viz. pověstná síta, tedy předměty, na kterých vylétne spousta studentů prvních ročníků. PS. Nemyslím si, že za to můžou testy a pocity z nich, jestli Vás to nakonec motivovalo ke studiu na vysoké škole, ne?
@marekjedlicka1372 жыл бұрын
Já třeba v tomto nemůžu souhlasit. Kouká se na jednu stranu věci, nikoli na celek. Ano tyto testy z něčeho vychází a dokáží někomu naznačit, co má a nemá dělat. Nikoli na mnoho faktoru, které rozhodují o studiích... např. pro flegmatika toto znamená, že jde na učiliště a nulové ambice. Pro člověka, který je ambiciózní to znamená nakopnutí. Nechci znít hnusně vůči Vám, ale proč na to koukáte takto ? Proč se na to nepodíváte ze strany: Kdyby mě nevybudili "nenasrali", nikdy nedosáhnu čeho jsem dosáhla. Nejsem věštec, ale dle popisu usuzuji, že ta "nasranost" je Váš případ. A oni hodnotí pouze faktor všeobecné znalosti, nikoli vlastnosti, zázemí atd... Dodám: vyšlo mi ve SCIO, že vysoká není problém a ve finále jsem "hloupý" středoškolák, protože AJ... Ale prostě znám spousty lidí, kterým vyšlo učiliště a tak je to vybudilo, že zvládli vysokou jak nic. Je to o povaze člověka a tu my hodnotit ještě neumíme.
@janpavlik3170 Жыл бұрын
Stejná situace u mě. tyhle testy na základce mě podali jako podprůměrného ve všech ohledech a třídní učitelka mi sdělila, že pro mě bude nejlepší tak učňák. Po absolvování inženýra si teď říkám, že mě ta umělecká kovařina docela láká, ale nejspíš to nebude mojí podprůměrností... :D
@AdeleBeale2 жыл бұрын
Skvělé video! Samotný obsah testů mi přijde šílený - většina otázek netestuje znalosti, ale to, co zmiňujete - kolik si člověk mohl dovolit investovat do příprav. Mluvím teda ze své zkušenosti, ale mám v okolí velmi chytré lidi, kteří se přes SCIO nedostali, protože jim prostě nesedl samotný koncept a mohli tak zapomenout na vysněné obory (které ještě navíc nemají nic společného se zmíněným obsahem testů).
@Otrokovice12342 жыл бұрын
Mrzí mě, že SCIO využívají hlavně fakulty, co jsou líné si dělat vlastní přijímačky. Nedostal jsem o bod na na obor, který se týká historie, protože jsem měl v matematické části Obecných předpokladů špatný výsledek... 800 korun za přihlášku + 800 korun za jedny scia loni, taky nebyly jednoduché, nemohl jsem si dovolit dát si víc přihlášek a víc termínů scií...
@minosurek27542 жыл бұрын
Fajnovo napisane
@PePindameow2 жыл бұрын
Nápodobně... chtěla jsem na obor, který matematiku vůbec neměl a kvůli toho byl můj výsledek jaký byl...
@Annabellik2 жыл бұрын
To mě mrzí :(
@janbucek18982 жыл бұрын
Doporučuji Vám zkusit odvolání, na některé školy nakonec nemusí nastoupit i desítky procent původně přijatých. Velká spousta lidí si totiž dává více přihlášek a bývá přijata na "xy škol", kdy nastoupí obvykle jen na jednu :-) Známý se takto chtěl dlouhou dobu před cca 10 lety dostat na práva v Olomouci (je z onoho kraje), kdy mu to stále utíkalo o pár bodíků - přitom na odvolání pak brali s cca o třetinu horším výsledkem (možná to bylo více, již si moc nepamatuji).
@martinorsag59462 жыл бұрын
Upřímně, pokud filozofická fakulta chtěla SCIO z matematiky, tak stejně nebylo o co stát.. Karlovka nebo např. Jihočeská vím, že dělají ústní pohovor pro přijetí.
@danielvitek9492 жыл бұрын
Jsem rád, že naše škola nás tak dobře připravila, z hodin tělocviku se stalo doučování toho, co neumíme, často nám vyučující nabízeli doučování i po škole a to zadarmo, myslím si, že takhle to má vypadat na každé škole👏🏻
@alicesarkova76002 жыл бұрын
No nevím, jestli jsou neplacené přesčasy učitelů ta správná cesta 🙈
@martinorsag59462 жыл бұрын
@@danielvitek949 Za doučování po škole není učitel placený. Může dostat vyšší osobní ohodnocení, ale rozhodně to nevyrovná hodinovou mzdu + přípravy. Takže to byla dobrá vůle učitelů, což je super.
@janazahradnickova6112 жыл бұрын
Ony by právě školy mohly tenhle byznys trošku zaříznout. Příprava na příjmačky by neměla být cílem školy, tedy obsahem hodin. Ale učitě je cílem školy mít dobré výsledky svých žáků u příjmacího řízení (je to jakási její vizitka). Školy mají prostory, které můžou poskytnout prakticky zadarmo někomu, kdo bude žáky připravovat na příjmačky. Ať už to bude učitel nebo nějaký domluvený lektor. Dokonce to nemusí být ani zadarmo, ale díky prostorám zdarma a faktu, že nejde o zisk, ale jen zaplatit vyučujícímu. Posluchačů bude taky dostatek, takže to ani na jednotlivce nevyjde na šílené částky.
@Lalala-of5dp2 жыл бұрын
Ano, učitelé jsou charita, že.
@veronikabart77312 жыл бұрын
Já jsem tento rok dělala příjmacky od Cermatu a jsem ráda že jsem si neplatila Scio.Všechno jsem se naučila ve škole + pomocí youtub.Dostala jsem se druhá a patnáctá .Příjdou mi ty testy na některé školy úplně zbytečně.Je super že na uměleckých školách si talentovky dělá škola sama a má to přispůsobené na individuální obor.
@adamsiroky1612 жыл бұрын
Ještě jste zapomněli zmínit kauzu s tím, jak SCIO odmítlo některé jejich učebnice (které stojí 900 Kč) dát do knihoven, což podle zákona musí.
@mariansam_was_taken2 жыл бұрын
Ano, to, že autor musí knihovnám v ČR poskytnout pět výtisků zdarma, je pěkná prasárna.
@natalie81342 жыл бұрын
@@mariansam_was_taken proč? myšlenka povinnýho výtisku je budování a zachování komplet fondu české tvorby, ne žádnej profit nebo služba pro uživatele (většinou to prý slouží na vytvoření sjednocenýho katalogizačního záznamu, co můžou využívat i další knihovny, a pak se ty povinný výtisky de facto archivují ve skladu).
@mariansam_was_taken2 жыл бұрын
@@natalie8134 Protože autora to stojí peníze a obzvlášť pro ty nezávislé je pět výtisků zdarma velký náklad. Kde stát vůbec bere odvahu někoho k tomuhle nutit?
@janazahradnickova6112 жыл бұрын
@@mariansam_was_taken Prosím kolik je náklad tisku jedné knihy? A pokud taková povinnost je stačí si to "jen" zahrnout do marže na celém nákladu. Ostatně jako u všeho ostatního - třeba zvážit, zda se daná věc vyplnatí skrze legislativní nařízení a náklady s tím spojené.
@jpoledna12 жыл бұрын
@@mariansam_was_taken Scio si už na řešitelých vybralo tolik, že 5 knížek do knihoven je opravdu nezrujnuje.
@JiriSvoboda992 жыл бұрын
Supr video, díky za něj. Nicméně, bohužel firem, který benefitují z neschopnosti státu dělat věci pořádně je celá řada, a zdaleka se to netýká jen školství (příkladem budiž třeba těch x nástrojů na uživatelsky příjemnější vyplnění daňovýho přiznání). Nikdy to na kameru neřeknou, ale tak to je. Otázka jestli by to bez Scia nebylo ještě horší. Eticky je opravdu zvláštní, že na Scio školách se nedělají scio testy (za mě největší wtf moment a důkaz, že je to prostě čistě o byznysu), nicméně myslím si, že ve videu měl zaznít i fakt, že na Scio školách se platí poměrně tučný školný. Tzn. není to tak, že by Scio bralo peníze od zoufalých studentů a rodičů a financovalo s nima svoje školy pro pár vyvolených.
@janazahradnickova6112 жыл бұрын
Stát má nějaký požadavek a na to se napojuje byznys. Ať už jde o daňová přiznání (to je taky docela fjan byznys - ať už jde o nástroje nebo služby s tím spojené), vedení účetnictví nebo EET. Sice není povinnost mít účetní SW, lze to dělat i na papíře (haha), ale stát žádný SW zadarmo nenabízí a je jen pár společností, které z toho profitují. U EET to bylo podobně. Když se zavádělo GDPR taky byl okolo toho dobrý byznys. Těch případů je víc, ne všechny vidíme - třeba jsou požadavky na zabezpečení internetového bankovnictví od EU, navazuje na to česká legislativa, banky to musí dělat a ve skutečnosti jim dodávky dělá pár firem. A něco takového lze najít v každém oboru. Je nutně špatně, že stát přináší příležitosti? Za mě ne (pokud to není cíleně podpořit nějakou firmu, která bude mít v oblasti prakticky monopol).
@vaclavkubis71982 жыл бұрын
Jenze ty dane jde vyplnit i vytvorenim vlastniho makra v excelu. Tam se ale muzete rozhodnout a najit si co Vam bude vyhovovat. Tady sanci nemate. U tech cermatich si muzete aspon vybrat kdo vas bude doucovat u scia moc vyber nemate. Me spis vadi to ze skoly si za prihlasku vezmou x litru a k tomu ten scio busines navic ktery vam nic neda a casto netestuje to co by mel, ale bud tam dava jednoduchy veci nebo naopak chytaky, ktere se na strednich neuci. Nastavit urcitou latku neumi a ani nechteji pritom to nemuze byt tak tezky. Vytvorim set rekneme 1000 prikladu v urcitych urovnich a pak pridavam kazdy rok treba dalsich 100 a z toho zase vygeneruju test. Tim se zajisti srovnatelna uroven a potencialne i mezirocni srovnani.
@janazahradnickova6112 жыл бұрын
@@vaclavkubis7198 "Tady sanci nemate. U tech cermatich si muzete aspon vybrat kdo vas bude doucovat u scia moc vyber nemate. " - nerozumím. Na SCIO doučují i jiné společnosti, tak soukromí doučovatelé (vč. starších spolužáků) a nevím o tom, že by to bylo zakázané. Navíc doučování vůbec není povinné. Co jsem se dívala na poplatky za přihlášky, tak UK 820,- snad na všech fakultách, MU 600-850,- dle fakulty, takže kde je těch x litrů? Možná tak v tom, že někdo podává x přihlášek. A co se týče testů - ty jsou typové, takže nějaké srovnání by tam být mohlo, jen ono může dost záležet na pořadí úloh, které má i v termínu každý jiné (aspoň za mě to tak bylo) a často nelze stihnout vše, takže může být znevýhodňující i to, že někdo má na začátku lehké ůlohy a někdo těžké. A pokud už srováváme SCIO a daňové přiznání - tak na vysokou jít nemusíš a už vůbec ne takovou, kde jsou SCIO testy, stačí jít jinam, určitě není dnes problém najít (a nebude to žádná podřadná škola). Ale pokud máš povinnost podat daňové přiznání, tak ho podat musíš - ať už skrze to, co nabízí FU, přes to, co nabízí komerční subjekty po to, že si uděláš makro nebo najdeš něco na netu (co ale nemusí fungovat správně). I když si necháš DP zpracovat někým a podáš sám, stále máš za to odpovědnost ty.
@antoninlukes82722 жыл бұрын
@@vaclavkubis7198 Daně si vždy sám nevyplníš když například se spojují dvě velké firmy tak musí zaměstnat x daňových poradců co si v Praze berou 4000 za hodinu. Co se týče Scio testů tak tam jsou věci co se na DOBRÝCH středních učíte u nás měla většina lidí vcčetně mě nad 90 procent z CJ i M a jeden spolužák měl 100 z obojího.
@antoninlukes82722 жыл бұрын
@P V žádný doučování ani nepotřebuje nnáss ve škole prostě šoupli před počítače a za dvě hodiny bylo po problému.
@lukaskaderabek13682 жыл бұрын
Skvělá práce, jen se tak trochu obávám toho, co bude zítra ve zprávách:-D
@Templayer2 жыл бұрын
xD
@lilyveg26492 жыл бұрын
Řekla bych, že o SCIO vůbec nic :D :D
@fabriciofabricius70172 жыл бұрын
V čem je tohle video skvělé? Vždyť tam jenom hloupě kritizují soukromou společnost, která není nezisková a která nedělá z obecného etického pohledu vůbec nic špatně.
@lukaskaderabek13682 жыл бұрын
@@fabriciofabricius7017 Obyčejně "trolům" neodpovídam, ale pro tentokrát udělám výjimku. Video jsme hodnotil čistě subjektivně a to z více aspektů, tzn. nejen obsah.
@fabriciofabricius70172 жыл бұрын
@@lukaskaderabek1368 Nejsem troll. Rozumím Vám a respektuji Váš názor. Omlouván se, jestli tento můj příspěvek působil příliš ofenzivně. Jenom jsem vyjádřil svůj názor, kterým jsem chtěl rozhýřit diskusi o tomto videu, které se mi obsahově vůbec nelíbilo, přišlo mi strašně nepromyšlené, nezastínila to ani pěkná technická strana tohoto audioviziuálního kousku.
@domi25652 жыл бұрын
Se Scio testy na VŠ ze zásady nesouhlasím. Když jsem se před 3 lety hlásila na vysokou školu, tak jsem původně myslela, že půjdu na práva do Prahy. Jakmile k nám na gympl přišel na návštěvu zaměstnanec Scia a ve zkratce shrnul všechny sumy, tak jsem se naprosto zhrozila. Dát peníze za přihlášku, za přípravné učebnice, kterou jsou od Scia pěkně drahé, za přípravný kurz, dokonce i za včasné zveřejnění výsledků (pokud si nevystačíte s mini variantou) a taky za každý pokus!!! Přišlo mi to naprosto neakceptovatelné. Díky bohu, že jiné fakulty Univerzity Karlovy v Praze stále sestavují vlastní testy a nepředhodí uchazeče téhle po penězích lačnící organizaci. Právě dokončuji bakaláře a příští týden mě čekají přijímačky na navazující magisterské studium - opět takové, které sestavuje škola a které nejvíce ověří, zda na studium uchazeč má. PS: Scio testy jsou, co tak poslouchám od kamarádů, rok od roku těžší, tudíž větší šanci uspět má opravdu jen ten, kdo si ty jejich super drahé materiály pořídí. To znevýhodňuje hrozně moc chudší rodiny, jejichž dítě je však chytré a na studium na VŠ rozhodně má.🤦♀️ Nehledě na to, co jsem naznačila výše. Je nesmysl konat přijímačky z obecně studijních předpokladů, fakulty by měli skládat vlastní testy, které opravdu ověří, zda na studium uchazeč vůbec bude mít. Pak se díky Scio sice dostane, ale hned o prvním zkouškovém poletí. Just saying.
@davidgrulich58702 жыл бұрын
Nesouhlasím. OSP testují již dle názvu obecné studijní předpoklady, tj. různé formy inteligence a schopnosti se učit. Jednotlivé vysoké školy většinou nemají potenciál na to aby si tvořily vlastní testy studijních předpokladů, které budou vypovídající podle vědeckých výzkumů. Ve finále tedy pokud mají své vlastní příjimačky, tak zkouší znalosti, což je naopak daleko více o tom se něco se nabiflovat. Sám jsem dělal příjimačky na práva v Praze a za žádné kurzy, cvičebnice, etc. rozhodně není potřeba vyhazovat peníze, na scio testy jsem se připravoval z minulých testů dostupných na internetu a pohoda. Navíc to, že mají testy v různých letech různou obtížnost je úplně jedno - hodnotí se percentil, tj. jak je na tom uchazeč v porovnání s ostatními na daném termínu.
@jolanakurzweilova99242 жыл бұрын
No nevím, co lze speciálně na testy studijních předpokladů nabiflovat. Proto to nejsou testy vědomostní, ale logické.
@antoninlukes82722 жыл бұрын
Plácáš nesmysly já měl 90 procent bez učení stejně jako většina spolužáků z gymplu hold stačí chodit na dobrou školu a neflákat se. A pokud chceš brát 100 k jak právník tak hold musíš něco zaplatit. Kolik si myslíš že stojí studovat na Cambridge (12 milionů) a jen ověření úrovně angličtiny stojí 20 000. Pro ty z vás kteří to ještě nepostřehli komunismus už skončil, chceš studovat? Tak plať. Život není fér
@patrikkralik36102 жыл бұрын
Další člověk, co se kvůli přehnaně drahým SCIO testům nedostal na Práva! Jsem rád, že nejsem sám. Nastoupil jsem na Jinou UK fakultu a jsem víc než spokojený.
@patrikkralik36102 жыл бұрын
@@antoninlukes8272 Tak to je ta nejhorší odpověď v týhle sekci komentářů XDDDDDD Ty musíš být hodně dobrej člověk morálně a celkově :D Edit: To že jsi bez učení dal 90% a spolužáci taky je prostě nesmysl... Nelži, nesluší ti to
@ratatata00042 жыл бұрын
Minulý rok jsem dělala přijímačky na VŠ přes scio testy. Musela jsem mít kompletně vystěhovaný pokoj, žádná obrazovka, žádné knížky, mapy nebo glóbus a žádný displej telefonu nebo tabletu. Na kurzu scia jsem se dozvěděla, že kdyby se hnulo cokoliv kromě mého obličeje, automat to nahlásí a pak to bude zkoumat člověk. Domnívám se, že mi bylo i řečeno, že to snímá i oči a dokáže to rozpoznat, když bych četla něco vedle. Když jsme mohli mít papír, museli jsme ho na kameru otočit z obou stran, zda nebyl popsaný. Kameru jsem ale neměla nejlepší a ani snad nezabrala moje mrknutí, takže chápu, že pokud byl třeba papír hodně přesvícen, tak by tam teoreticky nebylo nic vidět. Musím ale říct, že to byla mnohem lepší kontrola než co byla na online testech Brněnské fakulty práv, kde jsme byli ve skupinách v hovorech nás hlídala jedna paní. Nemuseli jsme mít zapnutý mikrofon, jen kameru. Testy byly sice dělané, že se snad nedalo vracet k minulým otázkám a na jednu otázku bylo velice málo času, aby si člověk nestačil něco dohledat, ale jednomu člověku bylo dovoleno jít na záchod, což jsem opravdu nečekala a jiná holka zase měla v uších sluchátka a narovinu tam mluvila. Byla zato sice pokáraná, ale ona snad pak pokračovala. V tu chvíli jsem věděla, že (i když jsem se na tenhle druh testu moc neučila) nemám absolutně žádnou šanci, když se jen v mé skupině děly takovéto věci. Myslím, že to bylo i ve zprávách a opravdu nechápu, jak tohle mohlo projít. Také mi přišlo, že scio je opravdu drahé, když každý má právo na vzdělání. Jenže bohatší si mohl koupit klidně 6 pokusů a to je už opravdu pro někoho hodně. Zvlášť pokud nemá podporu rodičů.
@herdek5502 жыл бұрын
Já bych neobviňoval SCIO. Je to volba univerzit, jestli použijí SCIO testy nebo vlastní. Je to také chyba univerzit, že dovolují studentům jít klidně na 5 pokusů a použít až nejlepší výsledek, což vede k sociálním nerovnostem. Školy by se jistě mohly domluvit se SCIO, aby školám připravili testy na míru, které by se psaly v budově školy zdarma (hradila by to škola z poplatků za přihlášku). A pokud jde o střední školy, tak tam je to chyba sátu, že přijímačky vůbec reguluje. Škola by měla mít možnost si sestavit přijímačky sama (případně využít externí soukromou fimu jako je SCIO). SCIO se dopouští jen toho, že nabízí "drahé" přípravné kurzy. Nicméně přípravu na SCIO testy může vyučovat kdokoliv, jde o znalosti, na to není žádná licence. Jedná se o volný trh a do toho bych rozhodně nijak státem nezasahoval. To by stát potom mohl rovnou regulovat i všechny jazykovky, protože "je nefér, že se někdo může naučit další jazyk, když má dostatek peněz".
@DragonSlawe2 жыл бұрын
Zajímalo by mě, zda po pátém opakování testů je výsledek podstatně lepší než u prvního pokusu. Z mé vzorky velikosti 1 plyne, že je to úplně jedno.
@janazahradnickova6112 жыл бұрын
@@DragonSlawe Tak ono záleží na dvou aspektech a) tvůj výsledek - tvoje body - ano, něco se dá naučit b) výsledky těch ostatních - jsou to srovnávací zkoušky, většinou nejde o body jako takové, ale percentil, tedy to, jak na tom seš ve srování s ostatníma. Určitě jsou termíny, co jsou "lépe" a "hůře" obsazené.
@03polik2 жыл бұрын
Souhlas, je třeba zakázat zákonem
@bananeq__2 жыл бұрын
@@janazahradnickova611 je fuk, jestli je na termínu 5, nebo 500 lidí. Ten percentil je harmonizovaný.
@bananeq__2 жыл бұрын
@@DragonSlawe záleží na tom, o jakých Scio se bavíme... Na zsv, matice, ajině se můžeš naučit, na osp se naučíš jen z části. Každopádně za mě určitě jde i o to, jaké zadání chytneš - na jednom OSP jsem z verbálního oddílu vůbec nestíhal číst ty texty, na druhém jsem měl vše ještě 5 min před limitem 🤷♂Nebo možná stačí si zvyknout na typy úloh, těžko říct.
@spaghettiyumyum4852 жыл бұрын
díky, díky a ještě jednou díky za tyhle videa! i Ty i holky jste moc šikovní, díky!
@antoninlukes82722 жыл бұрын
Nevím co videem dokázali za mě je to jen hate, vadí jim jakákoliv privatizace ve školství.
@pixycz2 жыл бұрын
Jsem opravdu překvapený tou podjatostí, účelovostí a spoustou podpásovek. Tohle bych zrovna od Kovyho nečekal. 😲
@vendyp012 жыл бұрын
Moc pěkné video! Se sciem ani s jednotnými přijímačkami zkušenost nemám, protože když já jsem se hlásila na gympl tak si každá škola ještě dělala vlastní a na vysokou jsem se pak hlásila do zahraničí, ale právě protože jsem šla do zahraničí tak mám zkušenost s SAT a ACT testy, což jsou právě ty podle kterých se scio modeluje. Ta částka kterou jsou některé americké rodiny ochotné zaplatit za nejrůznější doučování, příručky a testy nanečisto je nehorázná. Já osobně jsem neměla moc problém, ale vím, že spousta jiných žáků chodila na doučování každý týden, měli všechny příručky které studovali téměř denně a stejně nedopadli tak jak by si rodiče nebo oni představovali a šli několikrát (samozřejmě pokaždé za poplatek). Paradoxně vysoké školy v USA tyhle testy teď začínájí vyžadovat míň a míň, obzvlášť po skandálu Operation Varsity Blues, kdy vyšlo na povrch, že některé bohaté rodiny platily jedné firmě která pak zajišťovala lepší výsledky v testech pro jejich děti a tudíž i místa na lepších univerzitách (na Netflixu je o tom výbornej dokument tak kdyžtak doporučuju shlédnout).
@bohdankopcak2962 жыл бұрын
Moc moc děkuji za vaši práci. Jste pro mě skvělá inspirace
@TheWestDESIGN2 жыл бұрын
Call centrum SCIA s 3 operátorama? Tak teď už mi dává smysl, proč se při covidových online testech nedalo ani po 2 hodinách neustálého zkoušení dovolat. :D
@Sciopobrezni2 жыл бұрын
Otázka je, co by tam těch cca 20 lidí dělalo, když zrovna nejsou NSZ :-)
@patrikfiser36302 жыл бұрын
@@Sciopobrezni víte o tom, že si můžete nabrat a zaplatit externisty jen na ty termíny zkoušek? Nevěřím tomu, že by to museli být vaši zaměstnanci, kteří by museli být u celého procesu přípravy těch zkoušek
@nikolarataj2 жыл бұрын
Otázka taky je, proč by tam někdo volal? 🤷♂️
@klarakucerova86832 жыл бұрын
@@Sciopobrezni A což takhle zaškolit a přijmout více lidí zrovna na tuto akci? Termín je znám předem, jistě se na nával volajících dá předem připravit, ne?
@jiribocek39152 жыл бұрын
@@patrikfiser3630 Obávám se, že jste použil tak zásadní argument, že se Vám již odpovědi od společnosti @Scio nedostane. :)
@anulkastudulka2 жыл бұрын
Tedy, pokud mám být devil's advocate... když jsem před 10 lety dělala přijímačky na osmileté gymnázium od SCIA, váha byla kladena spíše na všeobecný přehled a test studijních předpokladů. Ano, matematika a čeština hrála roli, ale nejdůležitější byl právě ten oddíl všeobecných předpokladů a znalostí, na který se nedalo lehce připravit doučováním. Téměř jsem testy netrénovala (bylo mi 11, nebavilo mě to a udělala jsem si jeden :D), na žádné doučování jsem nechodila, moje základní škola byla průměrná, ale dostala jsem se jako druhá. Před 3 lety dělal přijímačky na stejný osmiletý gympl ze stejné základky můj bratr, učebními schopnostmi a inteligencí jsme na tom řekla bych hodně podobně. Ale jeho přijímačky byly organizovány CERMATem. Žádný test všeobecných studijních předpokladů nebyl, pouze matematika a čeština. Také se za tu dobu rozjel neskutečný business právě s doučováním, takže každý jeho spolužák, co chtěl na gympl, měl doučování. My to doma vzali cestou, že jsem bráchu doučovala já :D No, nadstavbovou látku z vyšších ročníků jsem do něj nedostala, takže slovní úlohy neřešil úpravami rovnic jako jeho nadrcení spolužáci, ale logickou úpravou, tak jak nejspíše původně byly testy myšleny, ale CERMATu se to vymklo z rukou... Dostal se, ale až jako první pod čarou na odvolání. Teď je ve třídě jedním z premiantů, protože jeho spolužáci už nejsou rodiči hnaní na doučování. Na střední je to vlastně hodně podobný. Když chce děcko na gympl, v první řadě by mělo jít o studijní předpoklad, jak se v pozdějším životě člověk například udrží na vysoké škole. Nevím, nejsem odborník na vzdělávání, vždycky mi tyhle testy šly, takže možná budu i trochu zaujatá. Ale CERMAT mě svými přijímačkami zklamal. Tenhle názor se mnou zatím sdíleli i všichni učitelé, se kterými jsem si o tom povídala. Jako by chtěl stát gymnázií, zejména těch osmiletých, zbavit a snížit úroveň tím, že se tam dostanou sociálně silnější. Chudší, co pak na doučování nemají, ale potenciál by měli vyšší, pak mají smůlu. Jejich státní maturita se mi líbí, přijde mi občas až směšně jednoduchá, je tu však zase problém, že učitelé na odborných školách často nedávají přípravě na maturitu takovou váhu, jako na gymnáziích, a podle toho to pak dopadá. Poslední věc jsou přijímačky na vysoké školy, tady se zase musím zastat SCIA. Jo, ty online jsou fakt špatný, není ani vůbec těžký si vytáhnout z kapsy kalkulačku, mrzí mě, že to kvůli přívodu peněz protlačují dál. Ale přesto, funguje to jako "nezávislé porovnání", vysoká škola si může sama vybrat, jestli jejich služby využije, nebo ne. Pokud usoudí, že vyplňují díru na trhu kvalitně, tak proč ne. Jejich přípravné kurzy na OSP jsou k ničemu, i to ZSV se člověk líp naučí doma z učebnice, než sezením někde několik hodin v kuse, kde stejně usíná (na jiných kurzech jsem nebyla, ale hádám, že to bude podobné). To, že může rozhodovat sociální status zamrzí, ale a) na vysokou školu jdou dospělý lidi, co jsou schopný si vydělat peníze, b) lepší připlatit si za testy na přijmutí, než pak skončit zadlužen za placení školného. Pokud chce škola přijmout studenta, co má potenciál být "nejlepší z nejlepších" (XDD), naučit se na testy, na které má ještě k tomu víc pokusů, jsou k tomu právě SCIO asi zatím nejlepším nástrojem. Navíc, pokud je člověk trošičku cílevědomý, najde si zadání z minulého roku, pustí volně dostupná videa na KZbin, tak přesně jak zmiňujete, za žádné kurzy se platit nemusí a jde mít dobrý výsledek i na první pokus. Samozřejmě problémů se SCIEM je hodně. Vydělávají na špatně postaveném systému, občas jsou jejich testy u škol, se kterou nemají nic společného... Na druhou stranu, alespoň je to z vůle dané školy, než že je tam stát nahnal, aby to lidi odradilo :D Moc hezké video, s většinou řečeného souhlasím, jen jsem chtěla sdílet své zkušenosti, jak tak vidím negativní komentáře vůči SCIU. Ne že by si je všechny nezasloužilo, ale bez nich by tu bylo něco horšího :D
@Brejlounka2 жыл бұрын
Jen bych chtěla doplnit informace k přípravě na maturitu na odborný školách. Není to o tom, že by učitelé SOŠ maturitě nevěnovali moc pozornosti, ale rozhodují dva důležité faktory. Jednak nemůžeme porovnávat žáka gymnázia a žáka odborné školy, jednak také dotace hodin se na obou školách výrazně liší. :)
@JohnFrai2 жыл бұрын
Vyborne Kovy! Kazdy krok pro zlepseni skolstvi je ten nejvic nejlepsi krok! :)) carry on please!
@martinorsag59462 жыл бұрын
Tyhle videa jsou podivná. Ukazují sice nešvary přijímacích řízení, ale nenabízejí alternativu. Opravdu chytří a vzdělaní žáci se na školy dostanou a ti o něco horší, ale s lepším zázemím holt budou platit doučovací kurzy. Nejsou však nutné, žák/student se může učit podle starších testů zadarmo. A SCIO má pravdu, pokud by je nenabízeli oni, tak to dělá někdo jiný. A ty poznámky o tom, že si hrají na charitu také nechápu, však to netvrdí a všichni ví, že to je obrovský byznys. Reformu školství by to chtělo, ale i po reformě vždy bude nějaká forma srovnávání. Podle čeho by si jinak školy vybíraly své studenty. Samozřejmě ideální stav je, když si škola dělá vlastní přijímací řízení, ale někde jsou holt líní.
@adelakovalikova77122 жыл бұрын
SCIO testy mi vždy šly, takže jsem uvítala, že byla možnost dostat se na mnou vybranou fakultu bez přijímaček, pokud udělám SCIO OSP nad 90 percentil. Koupila jsem si dva termíny SCIO testů, celkem tedy asi za tisícovku. Přihlášku na VŠ jsem si podala jednu za asi 6 stovek a po přijetí mi bylo fakultou proplaceno vytvoření certifikátu za úspěšné splnění SCIO testů. Já jsem SCIO testy docela uvítala. Už na gympl jsem se dostala přes SCIO, na vš pak taky a přijímačky na navazující magisterské jsem taky vynechala. Takže díky SCIU jsem nemusela dělat přijímačky nikam. :D
@Chalazar2 жыл бұрын
Toto se mi zdá trošku, kdo chce psa býti hůl si najde. Resp. je slyšel jsem pouze kritiku a zesmesneni všeho co řeknou. poměrně účelně:-/
@mira100s2 жыл бұрын
Souhlasím, konečně rozumný názor
@filipkuzdas92032 жыл бұрын
Naprosto s vámi souhlasím
@fabriciofabricius70172 жыл бұрын
Hlavně je to hloupá kritika soukromé společnosti, která není nezisková a která vzhledem ke své právní formě nic neetického nedělá.
@saranemcova54482 жыл бұрын
@@fabriciofabricius7017 Já jsem naopak ráda, že nešli Sciu na ruku. Vedle Cermatu jsou možná dobráci, ale to neznamená, že jim mají dělat dvacetiminutové PR.
@michalmuzik49682 жыл бұрын
KZbin a investigativní novinařina mají díky některým lidem blíž a blíž koukám. Rozhodně je to ale dobře :D
@milospolansky15052 жыл бұрын
Já osobně se mohl na vysokou školu dostat čtyřmi způsoby - průměr, známka z maturity z matematiky, SCIO z matematiky, nebo přijímačky školy. Šel jsem na SCIO dobrovolně, abych se nemusel stresovat u maturity, že potřebuji skvělou známku, nebo se po maturitě ještě učit na přijímačky. Cena za SCIO byla 700, za přihlášku asi 600. Myslím, že je chyba fakult, že je jediná možnost, jak se na školu dostat SCIO testy a ne chyba samotného SCIO. Chápu, že toho možná využívají v cenotvorbě, ale nemyslím si, že oni si zaslouží všechen hate.
@Vladimir-wf1ek2 жыл бұрын
Jestliže stát selhává v zajišťování některých potřeb občanů na poli poptávky, nevím zásadně žádný problém v tom, proč by v demokratickém systému tržní ekonomiky nemohl tuto invaliditu kompenzovat soukromý tržní subjekt. Samozřejmě, že si za to nechá zaplatit, neboť musí pokrýt své náklady a jak známo podnikání je uskutečňováno za účelem dosažení zisku. Dokud zde existuje poptávka po těchto službách, vždy bude někdo, kdo díru na trhu vyplní, nezávisle na tom, jak vysoký je jeho standard sociálního cítění vzhledem k cenové politice a rozhodně se nejedná o jedinou společnost, která neschopnost státu více či méně úspěšně vyvažuje.
@denisamorongova29562 жыл бұрын
V tom případě je na místě jediné - smash capitalism :)
@kvajet2 жыл бұрын
@@denisamorongova2956 You are not clown. You are entire circus.
@SHLOMOKAFKA2 жыл бұрын
Přesně. Pak ale není problém tak dalece Scio, ale bažina na Ministerstvu školství. Jenže ta se těžko kritizuje.
@klarapopilkova57912 жыл бұрын
@@denisamorongova2956 a jak to chceš teda řešit? Věci prostě nejsou zdarma, nejde je jen tak udělat zdarma.
@majkl51222 жыл бұрын
Já bych ty přijímačky od cermatu zrušil.. Pamatuji si, že přijímačky na střední jsem totálně posral a bylo mi řečeno, že na střední školu nemám. No, nakonec jsem se dostal na odvolání, byl jsem asi 70. pod čarou (štěstí, že mě vzali) a pár dnů zpátky jsem úspěšně odmaturoval s vyznamenáním :) Člověk se může kdykoliv během studia zlepšit a takto rozřazovat studenty je naprosto neefektivní a demotivující..
@littlehare21312 жыл бұрын
Vzhledem k tomu že mě brzo taky budou čekat přijímačky, je pro mě SCIO a CERMAT velké téma, díky za objasnění některých věcí co se těhlech dvou firem týče, holky jsou hrozně příjemné, skvěle zpracované téma👌
@vlada_dusek2 жыл бұрын
Jestli si videl ty videa a nepochopil si ani to, ze CERMAT neni firma, tak bych se byt tebou nikam nehlasil, usetris si zklamani.
@littlehare21312 жыл бұрын
@@vlada_dusek ja vím že CERMAT není firma, už mi ten komentář nešel znovu upravit, děkuju za upozornění a pro příště nemusíš být hned toxic😊
@vlada_dusek2 жыл бұрын
@@littlehare2131 Jo, promin, byl jsem vytocenej z toho videa, protoze autorky moc v obraze nejsou. :) Vypichnul jsem: """ 6:07 - A co je na tom jako spatnyho?! Soukroma firma nabizi doucovani a kdo chce, muze jejich sluzeb vyuzivat. Co je na tom spatnyho? Skola outsourcuje prijimaci zkousky. Co je na tom spatnyho? 23:35 - Chybi kontrolni urad? To chcete dalsi Cermat, ktery bude kontrolovat Cermat? Vy jste se uplne zblaznili. ... Samozrejme zrusit CERMAT, zrusit statni centralni prijimacky a statni maturity. At si to skoly delaji kazda jak potrebuje ... """
@littlehare21312 жыл бұрын
@@vlada_dusek Jasně, chápu že se s tím názorem neztotozňuješ, ale jde to řešit i v klidu.
@vlada_dusek2 жыл бұрын
@@littlehare2131 Rozhodne, diky a hodne stesti u prijimacek i v budoucim studiu. :)
@matyasvavra82732 жыл бұрын
Nevím, za mě je tohle krásný úkaz kapitalismu, za který si SCIO hate podle mě nezaslouží. Tam kde je poptávka, tam bude i nabídka. Pokud to někomu přijde extra neetické není nic lepšího než se hecnout a poskytovat tenhle typ doučování na dobrovolnické bázi.
@omaha21082 жыл бұрын
Takže když nevíte, tak nic nepište. Na to doučování ani zázraky kapitalismu nepotřebujete. :)
@davidkolouch97722 жыл бұрын
SCIO si hlavně zaslouží hate za jeho pokrytectví. Hlásá nějaké ideály školství a kritizuje stát, a při tom nemá problém z toho profitovat s přesvědčením, že je to v pořádku.
@kolomaznik3332 жыл бұрын
@@davidkolouch9772 Dochází vám, že celý problém je právě díky státnímu školství? Kdyby stát přestal do vzdělání strkat nos (cermat je typický příklad), bylo by po problému a každý by si vybral co chce a pak by logicky mohl za své rozhodnutí vinit jen sám sebe. A mimochodem, účelem podnikání je zisk nikoliv charita (ta bývá jako vedlejší produkt právě toho zisku).
@fabriciofabricius70172 жыл бұрын
@@davidkolouch9772 Tak to je snad úplně jasné, že z toho Scio chce profitovat, když je to soukromá firma, ne žádná neziskovka. Absolutně nechápu, kde je v tomhle ohledu problém.
@zase_hajek2 жыл бұрын
@@davidkolouch9772 takže kdyby SCIO lobovalo za zachování současného stavu, bylo by podle Vás etičtější?
@haniklas8882 жыл бұрын
Berou takový prachy, a sídlí v takovejch prostorách. Zajímavé.
@Rozvojak2 жыл бұрын
Děkuji za hezky udělané video, navíc se moc hezky se posloucháte! :-) Bohužel tohle celé je smutná ukázka z dnešní doby a ukázka toho, kam může jednotlivec či firma morálně spadnout. Smutným faktem je to, že je to propojený ekosystém a každému kdo je do něj zapojený to finančně vyhovuje. Mějte se moc fajn Jiří
@jak81952 жыл бұрын
SCIO právě pochopilo, co znamená pro dobrotu na žebrotu. Velmi energicky vás provedou svou budovou, ukážou vám, kde jí koblihy, ochotně vás vezmou ke chlaďáku, tam zodpoví vaše otázky a vy o nich nakonec neřeknete ani jedinou dobrou věc. 😕 To mi neříkejte, že by se nenašla ani jediná věc, která by byla pochváleníhodná. 🙂
@klarapopilkova57912 жыл бұрын
Taky to v tom vidím no
@eldamull9902 жыл бұрын
Skvělé video! Nejvíc mě asi mrzí, že celkově Cermat a SCIO připravují úplně odlišné testy od toho, co (nebo jak) nás ve škole učí. Přijde mi, že testy se soustředí na logiku a užití znalostí, což se běžně (aspoň z mé zkušenosti) ve škole nepraktikuje.
@janazahradnickova6112 жыл бұрын
Víš, SCIO připravuje testy studijních předpokladů, kam logika a aplikace zanlostí určitě patří. Jen školy jedou na biflování. Takže dělá to SCIO špatně? Nneí to chyba spíš jinde?
@alhena112 жыл бұрын
Což mi přijde jako mnohem lepší model. Spíš by se měly školy zrevidovat a zaměřit na užitečné skilly a ne učit zbytečnosti.
@eldamull9902 жыл бұрын
@@janazahradnickova611 Jasně, měla by přijít celá reforma školství, více se zaměřit na aplikaci znalostí. Ale do té doby mi přijde nesmyslné používat testy, na které děti nikdo nepřipraví.
@marketapacesova43212 жыл бұрын
Podle mého názoru by se mělo změnit celkově školství. Myslím, že SCIO školy a SCIO celkově se snaží o to, aby právě ve vzdělávání vznikl prostor pro názory a nápady jak studentů a učitelů. Zároveň ano, je to komerční firma, která ale basically jen naplňuje poptávku. Kdyby se zrušily JPZ a místo toho by si přijímačky každá škola dělala individuálně, tak by se ta poptávka trošičku pozměnila. No každopádně za mě je koncept scia a scioškol poměrně fajn, snaží se v testech najít prostor právě i pro logiku a věci, které skutečné ověří vaše schopnosti v daných oblastech. Na scioškolách se zkrátka dělá to, co by měly dělat asi všechny školy. Ani ne tak obsahem výuky, spíše přístupem k dětem jako k sobě rovným. Je to drahé, uznávám, ale za to SCIO vinit nemůžeme. Přeci jen, je to soukromá firma. Studentka Střední Scioškoly.
@luciehauerova25122 жыл бұрын
Tentokrát jste opravdu úplně mimo. Nebo vlastně uvnitř. Uvnitř vlastní bubliny.
@nikyvanc2 жыл бұрын
Pamatuju si, že když jsem končila na základce, tak jsem si schválně zvolila gymply bez scia (tj. s vlastními přijímačkami). Protože mi ty jejich testy nebyly sympatické. A nelituji. Asi mi taky vadilo, jak moc byly ve výhodě děcka, jejichž rodiče si mohli dovolit zaplatit doučování, respektive přípravu na scio testy apod.
@martinkarasek59392 жыл бұрын
No za mě je naopak přístup "sice na tom vyděláváme, ale je to podle nás špatný systém a jsme pro zrušení i když nás to bude stát byznys co na tom máme" docela sympatický. Drtivá většina subjektů se totiž chová přesně naopak - nějaký dysfunkční státní systém, na kterém mají založené živobytí vynáší do nebes i naprosto bizarními pseudoargumenty, i když je to doočíbijící nesmysl (zdravím třeba stravenkové firmy :-) )
@marty10942 жыл бұрын
Tenhle koncept se mi fakt moc líbí. A holky to tam skvěle doplňují. 🤎😄
@Erik-q9x2 жыл бұрын
Někdo z Cermatu si pustil tvoje video, a vyhodil ředitelku :D
@katerinaticha75522 жыл бұрын
Ne, ředitelku Cermatu vyhodil ministr školství
@tomhaus.2 жыл бұрын
Scio je soukromá společnost, která parazituje na špatně nastaveném systému školství. Takových soukromých společností jsou v různých odvětvích mraky. Problém školství je ten, že často definuje “úspěch” či “neúspěch” člověka. Takže firmy jako Scio vlastně obchodují s lidskými osudy. A to by už chtělo ověřit nějakým kvalitním kontrolním mechanismem. Díky moc za video, snad se věci posunou k lepšímu.
@meriscz2 жыл бұрын
Tedy jak rád sleduji, tak tohle je opravdu mizerné hodnocení. Plno "narážek" na SCIO je spíš na fakulty a jejich požadavky, co ty testy vyžadují. Jinak pro zajímavost jsem si platil přípravné kurzy na střední školu v roce 1997. A taky to něco stálo (nepamatuji si). A ne všichni si to mohli dovolit.
@nelzz84062 жыл бұрын
ROK 2019: Nedostala jsem se na VŠ jen proto, že mi strhli body za nové vyhodnocení po napadení výsledků ( což zní sice jako velmi férové, ale stále nechápu, jak nemůže někdo s xy tituly vytvořit otázku s jednoznačnou odpovědí, kterou mu 19 student nemůže vyvrátit🙃 ) Celkem jsem tam mohla nechat nějakých 6000, 500 za ZSV, 500 za OSP a to jsem si ještě připlácela 100 za předběžné výsledky, takže jeden den se ZSV a OSP za 1200 :) Už nikdy víc a ať žije UPOL s jejich testy. Otázky do ZSV byly také nádhera, chápu, že musí dojít k nějakému třídění uchazečů, ale opravdu neznám historii Íránu 🙃
@michaldobrota50322 жыл бұрын
Patřím do generace mileniálů a když každý rok poslouchám co se děje kolem přijímaček a maturit, tak jsem neskutečně rád, že mě tenhle byznys se vzděláním nepotkal. Nakonec to jediné na čem záleží je, jestli absolvent něco umí nebo ne, a jestli to dokáže uplatnit. Dost často narážím na jakési pokroucené přesvědčení lidí, že když je člověk někam přijat (SŠ, VŠ, ale i do zaměstnání), tak už má vlastně skoro hotovo, a že instituce se postará o to, že bude umět to co je třeba. Moje zkušenost a názor jsou naprosto odlišné. Přijetím pouze začíná nelehká cesta k osvojení si určitých dovedností, a buď to zvádneš nebo uvolni místo lepšímu. I tak jsem ale přesvědčený, že šanci má každý dostat - A ne, že bude odpírána institucemi jako CerMat, či SCIO, které vystupují jako kdyby měly patent na vzdělání.
@fistron2 жыл бұрын
Super koncept videí, díky za něj.
@Zula9812 жыл бұрын
Za mě to bylo tak, že když se člověk hlásil někam přes scio stačilo jít tolikrát, než chytl blbější lidi na termínu, než je on sám. Nikdy scio nemělo moji podporu, u všech vysokých jsem volila tak, abych mohla jít na přijímačky fakulty nebo jsem byla přijatá na základě studijních výsledků. Scio je jen rýžoviště na rodičích :) U fakulty, co není ochotná udělat vlastní přijímačky, tak je třeba přemýšlet o její kvalitě :))
@janazahradnickova6112 жыл бұрын
Nemyslím si, že přijetí na základě studijních výsledků (známek na střední škole nebo u maturity) je fér. Většinou tu možnost mají ten ti, co jsou rovnou - to je dost nefér proti těm, co se rozhnou studovat později, klidně až v dospělosti. I kdyby ta možnost byla pro všechny, výsledky ze střední o 5 nebo 10 letech jsou nic neříkající. Krom toho stačí, aby daná střední škola chtěla mít dobrou úspěšnost v přijetí svých žáků na vysoské školy (ve výroční zprávě to dobře vypadá, nové studenty na to může také nalákat), tak tomu půjde naproti - třeba tím, že se v pololetí "přidá", tedy z 1-2 bude jednička s tím, že se případně na konci roku, kde na tom nezáleží ubere nebo kdyby záleželo, tak taky přidá. Nehledě na to, že známkování je na každé škole jiné (i různí vyučující mají různé známkování). Tohle přidávání/zlepšení známek se běžně děje na základkách v ročnících, kdy se podávají přihlášky na víceltá gymnázia a nebo potom v 9. třídě.
@MsBoure2 жыл бұрын
To, že někdo nepobírá dávky ještě neznamená, že si může dovolit dát několik tisíc za přijímačky :D
@jk-tu5db2 жыл бұрын
Velké díky za dobře odvedenou práci a vynikající volbu námětu. Klobouk dolů;-) Ale dovolil bych si dodat malinko i toho nevyřčeného i když nikoliv nepodstatného. Netřeba válek či genocid, stačí když "jim" dáte možnost vychovat nové generace aneb, když nové generace vychovává nepřítel. Drobná paralela na aktuální 4letý volební výsledek Posseltovského (či snad revanšistického?) školství v čr od roku 1989 praktikovaného na děti, dnešní voliče. V 90. letech jsme se tomu smáli, nyní se už nikdo nesměje. Všechny tyto a podobné praktiky byly lidstvu vyjeveny (i zhmotněny před více než 77lety) a přesto stádo věří, že řezník na jatkách to s ním myslí dobře stejně, jako když tvrdého kapitalistu namísto vlastních zisků velmi zajímá od začátku roku 2020 Vaše zdraví. Či snad Vám bude nadnárodní korporace, po odstranění soukromého vlastnictví kdy budete dle Klause Schwaba šťastní, vyplácet "nepodmíněný" základní příjem zcela radostně a tzv. bez skrytých úmyslů? Skutečně někdo věří na altruismus u třetí generace rasově nadřazených eugeniků, kteří již spáchali několik genocid jen v posledních 160 letech? US projekt trojmoří (jehož je scio zřejmě součástí, stejně jako i Aspen Institut jistého Kabaly) očividně prostě skončí likvidací či velkým snížením počtu nejen Čechů (stejně jako nyní US bojují na Ukrajině do posledního Ukrajince, viz články v US médiích) a jedno, zda se jedinec považoval za Kalouskova Árijce či Slovana, páč se nikdo ptát nebude. Stačí pouze nepodporovat masové zabíjení lidí po celém světě za účelem šíření vlivu (kolonizaci) např. pod pojmem Globalizace (roku 2021 bylo zavražděno 6 prezidentů, kteří nesouhlasili s nástroji (covid, lékařské injekční experimenty, bioteror a další) Agendy a jedno, zda ji zovete 2030, NWO, Globální koncentrák či Apokalypsa) a namísto toho podporovat Velké probuzení lidstva z temnoty do mírumilovného bratrství a výhry nad aktuálními otrockými ideologiemi, které manipulují svět do propasti ku Zlaté miliardě a tedy chtějí snížit lidstvo o sedm miliard jedinců a dnes již se tím vůbec netají, stačí jen sledovat a číst např. výstupy WEF Klause Schwaba (i jeho great reset (finančního systému, pro ty kdo nepochopili), syna nacisty s vlastním pracovním táborem, kde umírali i naši předci. Stačí jen hledat rodinná pouta a pochopíte vládnoucí potomky Černé šlechty i jejich otrocké bíle koníky v podobě švábů, sorošů, gatesů a mnoha dalších i moc nikým nevolených a neodvolatelných úředníků ve zdánlivě demokratických kapitalistických zřízeních (jako třeba evropský císař skrze EHS jistý Otto von Habsburg a jeho nosič aktovky peťulka Fialka či deepstate v USA a jejich loutkové vlády v koloniích). Tituly byli zrušeny roku 1919 (za levobočka císařova, tedy TGM) a přesto potomky lapků (tehdejší označení zlodějů) Černých Berků dodnes nazýváme kníže. Jaká to ironie, že? A čí že to restituoval tento kníže rodové sídlo prolomením Benešových dekretů? Údajně vyhubený český rod, jehož jméno dodnes nese celé okolí.
@klaraspilkova64642 жыл бұрын
Mě přijde třeba velice zajímavé, že na spoustu technických škol, například stavarnu VUT se dostanete do průměru 2.2 bez Scia i bez přijímaček z matiky a fyziky, které si fakulta dělá sama. Mě Scia moc nešly, protože jsem nervák a vždycky se mi totálně zatměl mozek, ale stavarnu jsem vystudovala do inženýra a matematika byla opravdu ten nejmenší problém, přisly o dost horší předměty, na které holt potřebujete mozek a logické myšlení, jinak nemáte šanci. Takže myslet si díky Sciu, že jste tupci je opravdu hloupost, já jsem živý důkaz. Spoustu lidí kolem mě bylo hrozně zklamaných, že se nedostali na školu, která měla Scia a mluvili o sobě docela nelichotivě, já jsem vcelku rada, že jsem studovala školu, která až v průběhu studia ukázala, jestli na to máš nebo ne.
@anezka69502 жыл бұрын
Tenhle rok jsem dělala scia na práva (OSP a ZSV) a je to absolutní scam xdd. Zaplatila jsem 7k za přípravné kurzy na OSP a ZSV. Za 7k to teda nestálo, materiály byly podobné/identické ke scio učebnicím (které už jsem měla koupené za 2k :)) ). U ZSV instruktoři mohou s vámi jenom projet materiál, často povrchně (není dost času), takže to je vhodné pro zorientování se, ale rozhodně ne jako jediná příprava. U OSP vám prozradí nějaké tipy a triky, ale také to nestačí. Škola nám poskytla i online scio přípravu (zsv good, osp meh). I pár instruktorů nám řeklo, že jde o štěstí a nejlepší výsledky budeme mít až tak u 4. pokusu, což vlastně nakonec byla pravda. Na ZSV se celkově naučit nedá, některé otázky jsou i mimo vědomosti střední školy, takže záleží na testu, jak vám sedne (nejhorší výsledek jsem měla 77 a nejlepší 95 percentil). Na gymplu mě většina ZSV minula, protože jsem v septimě měla IB, takže ve filozofii atd jsem plavala, ale v posledním ZSV testu jsem z té části měla 99 percentil?? Fakt je to celkem dost o náhodě a obecném přehledu. OSP bylo pro mě absolutně tristní, protože verbální oddíl jsem vždycky měla 98+, ale matika mi prostě nejde (hence studium práv), takže mě to vždycky potopilo (nejhorší osp percentil 52 xdd). A při 5. termínu jsem najednou vystřelila na 93,5 percentil. Nutno poznamenat, že jsem se skoro vůbec neučila a prostě to vyšlo xd. Je tedy dosti pravděpodobné, že počet bodů, který by v dřívějších termínech stačil na 60 percentil, v těch pozdějších stačil na 90 percentil. Takže jsem za všechny testy celkem zaplatila 5 454 Kč (9 termínů, většinou standard + 1 poukaz od UK). Také jsem si koupila neoficiální učebnice od oscio za cca 700 Kč, ty byly celkem useful. Přihlášky jsem měla dvě - UK a UPOL, takže za 1600 Kč. Celkově tedy náklady byly cca 15k :)). Nejlepší rada je začít se scii co nejdříve, naučit se tu formu, typy otázek a jak pracovat s časem a rozvrhnout si úlohy testu, ale hodně je to o otázkách a jestli vám sednou.
@mr.pumpkin7942 жыл бұрын
Upřímně jsem šel taky na práva před 2 roky a musím říct, že SCIA jsou extrémně nezábavný a podle mě se nesmyslně focusujou na nějakou jejich vlastní přípravu (přitom mám pocit, že je hodně věcí dostupné online a zadarmo). Sice jsem měl relativně super percentil okolo 80 hned na první pokus, ale ta pachuť tam byla znát. Oproti tomu TSP z Brna byli o dost lépe vymyšlené podle mě a spíš zaměřené na obecný rozhled a inteligenci, než čisté znalostní SCIO
@patriknovak62642 жыл бұрын
Miluju to pozadí, hodně cool :)
@alenatampierova70142 жыл бұрын
Jsem opravdu ráda že neříkáte že ve Sciju že studenti můžou dělat co chtějí moje dcera do scia chodí a je spokojená až na to že tam mají spoustu pravidel
@maradusek2 жыл бұрын
Masakr, Honest Guide našim školstvím 😀😀
@koucink_pro_mladistve2 жыл бұрын
Skvele,pro me dulezite hlavne info ohledne scio skol 💪 dekuji
@z5naparodie7302 жыл бұрын
Super další díl Děkuji
@merystreep55442 жыл бұрын
Dobry den,je to hezke video..trochu jednostranne, ale to to se u mladych inteligentnich lidi odpousti.Ja osobne jsem jako rodic z konceptu SCIO nadsena a vdecna.Stat je pomaly, nepruzny, na ministerstvu se stridaji ministri jako na orloji.Zijeme v trzni ekonomice a vzdelani se nema sanci tomuto faktu vyhnout.Nejsem z toho nadsena, ale nikdo jiny jeste nic lepsiho nevymyslel. Kdyby fungoval stat, SCIO by vzniknout nemuselo.Ale stat nefunguje, tak jsem rada, ze schopni lide pomohou problem vyresit.Ja osobne jsem za vzdelani v zahranici platila brigadami a nikdy bych nemenila.My se do SCIO skoly chystame a moc se tesim, ze moje deti budou mit prilezitost se na 21. stoleti pripravit a hlavne otevrit mysl a pristupovat k novym, vecne se menicim vecem, se vztycenou hlavou.Ten fakt, ze ne vzdy se v SCIO skolach testy pouzivaji, je zcela logicky.Kdyz deti skolou projdou, rodice vi, na cem jsou.Testy k tomu nepotrebuji kdyz maji moznost komunikace s vyucijicimi a rodice se aktivne ucastni vyhodnocovani.Testy mohou byt i nemusi.To se ve svobodne spolecnosti stava, ze clovek ma moznost svobodne volby.A doucovani vynasi dobre. Sama ho online poskytuji i prijimam pro sve deti. Je to skvele, kdyz nabidka potka poptavku.Sociallisticke mysleni nefunguje. Kazdy jsme jiny, mame jine priority a talenty.Jeste jednou , diky ,SCIO, ze delate praci za stat.Stoji to za vsechny penize.
@martinahovorkova75282 жыл бұрын
Scio mě štve už hodně dlouho. Zkoušky stále zdražují a nikdo to neřeší, protože studenti, pokud se chtějí na vysokou školu dostat, zkrátka nemají jinou možnost, než zaplatit kolik si Scio řekne. Pak však přijde čas na veřejnou oponenturu a člověk vidí, že spousta otázek byla špatně položena a hromadí se námitky, spoustu z nich potvrzených. Pak se na základě těchto chyb některé otázky vyřadí, což samozřejmě zahýbe s výsledkem a pořadím. Fascinuje mě, že za tu hromadu peněz, co neustále od studentů dostávají, nejsou ani schopni napsat jediný test, kde by všechny otázky byly správně položené a zformulované. Kdyby Scio skončilo, všem studentům by se jen ulevilo.
@alhena112 жыл бұрын
Já jsem dělala Scio testy na gymnázium a byly opravdu skvělé. Všechno srozumitelné, ty testy mi vyhovovaly výborně a přišly mi mnohem zajímavější než standardní přijímačky, na jaké se učili spolužáci. Ani to nestálo zas tolik. Ale taky už je to, kolik... 17 let, no, mohli se to za tu dobu změnit. Za mě ale zkušenost výborná.
@antoninlukes82722 жыл бұрын
Za mě taky, já jsem z gymplu a měl jsem 90 procent.
@alzbetadrdakova4022 жыл бұрын
Mám stejnou zkušenost :) a i s vysokou. Ale já jsem vypozorovala, že my jsme ti šťastní, kterým ty testy prostě jdou. Mne to třeba extrémně bavilo psát. Ale jiní lidé jsou z toho zase vedle a blbí nejsou :)
@ivonaskalova89072 жыл бұрын
@@alzbetadrdakova402 Co si pamatuju, tak u nás tyhle testy nešly lidem, co měli dobré známky hlavně díky tomu, že se uměli vědomosti našprtat, ale neuměli je moc používat v praxi. A projevovalo se to i mimo tyhle přijímačky. SCIO je založené hlavně na logice a práci s textem. Vlastně se celkem dobře dalo předem odhadnout, kdo bude mít dobré výsledky a kdo na tom vyhoří.
@Dzemoslava2 жыл бұрын
V pátý třídě jsem to zkoušela na osmiletéj gympl, přičemž s doučováním jsem začala ve 4. třídě. Chodila jsem k nějakejm pochybnejm kamarádkám rodičů, každá z nich si účtoval průměrně okolo 200 Kč za 1 hodinu. Takže za každej tejden to mohlo bejt klidně i 800 Kč. Takže za ty 2 roky se to pořádně prodražilo. Jenže potom byl další 'menší' problém. Nedostala jsme se. Tak jsem to zkoušela ze 7. třídy. To jsem se připravovala jenom 1 rok. Tentokrát ale jeden tejden mohl klidně stát 1200 Kč. Navíc byla karanténa, takže to všechno bylo víc ochuzený (a řekněte sami; je pátek odpoledne a vy máte ještě 4 hodiny v kuse dávat pozor na doučování). To už jsem se na gympl dostala ale i tak mě vadí jak je to drahý a v takovýmhle případě by mi přišlo o dost lepší využít Scio.
@stefanflaska41992 жыл бұрын
SCIO asi nebude zrovna bezchybná firma, ale rozhodně funguje líp než Cermat. Ano je to sice dražší, ale pokud ta rodina vyloženě nerozhazuje peníze za ptákoviny tak si ty 3 tisíce za testy zaplatit může dovolit. Mimochodem cvičebnice z minulých let jde sehnat kolem 300 až 400 z druhé ruky. Navíc na západě je praxe platit za něco na "vyšším levelu" celkem běžná, což může i zvýšit level těch zkoušek.
@Jenicek001232 жыл бұрын
Super video! Jen tak dal👏👏👏👏
@SledujCestu2 жыл бұрын
HOLKY, OBROVSKÝ PROGRESS v projevu. Pěkný!
@alan330882 жыл бұрын
Opět super videjko schválně jestli to bude zítra ve zprávách sazím 💯 že bude
@michaelazvancigerova61322 жыл бұрын
Dobře zpracované video, které člověku nabídne rychlý přehled problematiky, a to zejména technického rázu. Na druhou stranu mi připadá, že chybí informace o obsahu jednotlivých testů SCIO - a to alespoň povrchně, protože kdybych si tyto testy nebyla vyzkoušela sama před rokem při zkouškách na vysokou školu, neměla bych ponětí, zda se jedná o test s náhodnými, v praxi nevyužitelnými informacemi, nebo zcela naopak. Z mého pohledu SCIO přijímačky na vysoké školy, a to konkrétně ZSV, patří mezi nejlepší testy vůbec, protože aspoň mně osobně žádná jiná učebnice než ta od SCIO nenabídla tak dobře strukturovaný přehled informací. Pak už je ale jen na mně (zájemci o studium a celkově o vzdělání), jak s těmi informacemi naložím. Přijde mi, že jste ve videu do jisté míry opomenuli fakt, že to mají být právě studenti, k jejichž prospěchu tyto učebnice vznikají - nikoliv k jejich tíži. Alespoň z vlastní zkušenosti můžu říct, že mi znalosti, které jsem nastřádala učením se na tuto zkoušku, na vysoké škole neuvěřitelně pomohly. Obory (např. práva), ke kterým je tento test přístupovou branou, zpravidla vycházejí z určité znalostní základny, již podle mně ZSV zkouška zachytila více než dostatečně. Kdybych měla porovnat přijímací zkoušku na Právnickou fakultu UK, kde se skládají zkoušky ZSV od SCIO, a na Právnickou fakultu MUNI, kde stačí složit TSP, tak pro mě jednoznačně vítězí systém UK. Příprava na SCIO ZSV nabízí vstupní znalosti dané problematiky oboru, takže si člověk ušetří plno času v semestru, kdy bude muset doplňovat základní informace. Proto nepovažuju ani zakoupení učebnice za vyhazování peněz - naopak chápu, že někdo nemá dostatečné finanční prostředky pro její zakoupení, pak ale existují i jiné možnosti jejího zaopatření, jako například její půjčení od kamaráda, protože předpokládám, že alespoň v minimálním počtu případů toto řešením je. Naopak na MUNI stačí pro přijetí na práva test studijních předpokladů, který má z mého hlediska minimální výpovědní hodnotu o tom, kdo má jaké předpoklady dostat se na školu, neboť i tomuto testu předchází příprava (pokud někdo netouží po percentilu 10). A nejen to, často se na úkor člověka, který má zájem o studium a má i dostatečný znalostní kapitál z oboru, dostane na školu někdo, kdo lépe vytuší, jaký trpaslík lže... Pak se nedivím, že tolik lidí v průběhu prvního roku končí, protože často tito lidé nemají základní představu o tom, že jejich obor má i širší souvislosti, které je nutné znát - a právě ty jsou perfektně nastíněny ve SCIÍCH. Na závěr: přestože je SCIO kritizováno za to, že kontrola při psaní testu není dostatečná (a nebo že je stresující, což je), stačilo psát online TSP testy na MUNI za korony, které nebyly opatřeny doslova nijak, a tím pádem se na školu dostal pěkný převis podvodníků, a to často na úkor lidí, kteří nepodváděli (sama o organizovaném podvádění ze svého okolí vím). Proto, ač je to na SCIO kritika oprávněná, leží původ tohoto problému v kategorii studentů, kteří si potřebují usnadňovat život už na samém začátku, místo toho, aby měli zájem o to dozvědět se něco nového a učit se. Řešením je zřejmě prezenční psaní testů. Zároveň rozumím, že cílem soukromé firmy není pouze šířit znalostní osvětu, ale také dosáhnout zisku. Otázkou je, zda je toto problém dané firmy, která chce šířit vzdělání, nebo systému v němž žijeme, který SCIO nevymyslelo a zřejmě má i minimální šanci samo o sobě změnit. Jinak je video super a hodně se mi líbí jak tu problematiku prezentujete; moc ale nechápu přístup, kde jsou děťátka chuděrky, protože se musí učit. Kéž by byli lidé ze své vlastní podstaty inspirováni vzdělávat se. P. S.: MUNI je perfektní škola s nejlepším zázemím, ale objektivně řečeno byly přijímačky roku 2021 nezvládnuté a fail. Teď už zase prezenční pohoda.
@amatersef93722 жыл бұрын
Tady vaříte trochu z vody. Je to prostě business. Člověk má na výběr.
@doctorop26052 жыл бұрын
Dvě věci. Pokud by SCIO nenabízelo kurzy, doučování, učebnice atd., tak by jim uchazeči o studium i rodiče omlátili o hlavu, že se na ty testy nemají jak připravit. Za druhé, například ve srovnání s USA, kde se kvůli studiu na vysoké musí často mladí lidé zadlužit na značnou část jejich života, mi třeba i těch deset tisíc přijde jako takové úsměvné vstupné za vysokoškolské vzdělání. Jinak mě zaujala ta věta s tou střední školou, že jako kdyby se ten žák/uchazeč nemohl za čtyři roky zlepšit ... takže vezmeme do středoškolského systému někoho, kdo se za rok nebo dva adaptuje na středoškolský systém. V tom případě jsou podle Vás jakékoli přijímačky úplně zbytečné.
@stickystick10482 жыл бұрын
Možná bychom se neměli srovnávat s USA, když je náš vzdělávácí systém úplně jiný. :)
@baru59752 жыл бұрын
Já jsem psala Scio testy minulí rok. Nejvíce asi vadilo, že se otázky týkaly i učiva, které jsme kvůli covidu ještě nestihly probrat. Jedna spolužačka měla v OSP 96 percentil, já "jenom" 87. Podle scia jsme taky byly rozřazení na matematickou a nematematickou třídu ale jinak to k ničemu nebylo (teda pro mě spestřeni výuky, jelikož já jsem ten jeden člověk ze třídy kterého baví logické úlohy a nemusí se moc učit). Jinak nice video😍
@clawwestfall87992 жыл бұрын
Super video! Na scio testech mě nejvíc štve fakt, ze se ty testy dají opakovat, to mi přijde vyloženě nefér. No a pak taky to, že přihlášky na vysoké stojí plno peněz a přitom ty fakulty nemají vlastní testy... Nejlepší je za mě to, že jsem si poslala fakt hodně přihlášek a díky percentilu nad 80 jsem se dostala snad na 4 školy, aniž bych pro to musela něco víc udělat - psát přijímačky na všechny z nich by mi zabralo fakt hodně času. 😁 Za mě scio testy jako přijímačky ok - za předpokladu, že by se nedala opakovat nebo opakovat max jednou, psalo by se to osobně, kontrolovalo by se to... A že by fakulty vyžadující scio měly podstatně levnější přihlášky.
@michaelchromcak16402 жыл бұрын
Člověka to donutí se ptát, proč stojí podání přihlášky stejně na fakultu, která si na web napíše "bereme výsledky OSPček a ZSV", maximalně přidá informaci o tom, jaký percentil stačil na přijetí minule (i když ani to se nestává vždycky a člověk musí hledat...), a na fakultu, která si vede svoje přijímací řízení, má práci s konstrukcí testů inhouse... Opakování testů je jen dalším prvkem pay-to-win systému SCIO přijímaček, nic jiného...
@clawwestfall87992 жыл бұрын
@Tomáš Brož Ty testy jsou rozdílné, ale dost podobné. Můžeš se na to líp naučit opakováním pokusů. Můžeš si líp zbyknout na průběh testů, stres, jak si rozložit čas nebo na jaký typ úloh/znalostí se zaměřit. Proto ostatně scio prodává i ty jejich učebnice, kde jsou mimo jiné i vzorové otázky. Samozřejmě, jsem proti tomu, aby člověku nevyspání či nemoc překazila přijetí na jeho vysněnou školu. Nicméně si myslím, že pro drtivou většinu studentů je únosné zaplatit si jeden až dva pokusy, ale zdaleka ne všichni si těch pokusů můžou dovolit třeba 5. 😆 Mít dva pokus nebo maximálně 3 mi přijde celkem fér. Je to jakžtakž cenově dostupné pro všechny a dá ti to možnost zopakovat si test v případě špatné psychiky či nemoci. Neomezený počet pokusů nemají lidé ani na zkouškách vysoké či skládání maturity, tak proč by to mělo být u přijímaček jinak?
@clawwestfall87992 жыл бұрын
@@michaelchromcak1640 Rozhodně, je to celkem šílené. Mě se asi celkem líbí, jak to má moje fakulta. Můžeš si buď napsat přijímačky vytvořené školou (něco jako osp + angličtina), nebo zaslat výsledek osp s tím, že tě berou nad určitý percentil. Kdo se nechce účastnit scio businessu si je v klidu napíše na školy, komu se scio testy vyplatí psát, tak jen zašle výsledek.. Já jsem si to právě počítala a kdyby byly přijímačky na těch 4 školách fyzicky a ne online (covid), vyšlo by mě cestování dráž, než 1 scio test. A to nemluvím o tom, že kvůli času konání příjimacích testů kolikrát lidé musí platit i ubytování, když dojíždí. Přijímačky na LF MUNI se myslím začínaly psát snad v 7:30 🙃.
@clawwestfall87992 жыл бұрын
@@jinfra- Dobře, ale je víc fér tahle situace? Máš uchazeče A a B, kteří psali test ve stejném termínu a mají stejný počet bodů. Jeden je z chudé rodiny a skončí s tímto percentilem a druhý jde na jiný termín obdobné obtížnosti. Na tomto termínu podá stejný výkon, ale díky jiné skladbě uchazečů mu to vynese vyšší percentil. Ten s více pokusy se dostane čistě díky tomu, že si mohl dovolit o pokus navíc.
@clawwestfall87992 жыл бұрын
@@jinfra- Jako kdyby byly 2, max tři pokusy a méně termínů, více lidí by psalo v jeden termín a ten vzorek lidí by byl větší, limitovalo by to situaci, že by na jednom termínu byli výrazně "hloupější" a na dalším výrazně "chytřejší"... Takhle si člověk v podstatě kupuje tolik termínů, dokud se nedostane do skupiny, ve které je lepší. S tím že má navíc výhodu v tom, že se pro něj psaní scio testů stalo rutinou, nikoliv stresovou situací a díky x předešlým pokusům ví, jak si lépe rozvrhnout čas.
@ondrejsoroka81702 жыл бұрын
Obecně problém u přijímaček na SŠ se dá rozložit do několika bodů a dle mého ten nejmenší problém je právě ten test. Větší problém je špatná výuka na druhém stupni ZŠ a pak je důsledkem to, že rodiče nadávají na test, protože je přece těžkej. Další věc je známkování na ZŠ z malé zkušenosti vím, že 2ka na ZŠ může být leckde trojka možná i 4ka, ale tu učitelé nedávají, protože by museli řešit případné problémy s rodiči. Takže tu máme hromadu rodičů, co si myslí, že jejich dítě je dvojkař, nebo jedničkář, ale reálně třeba vůbec není a pak jsou překvapeni u testů, že známky resp. znalosti neodpovídají a z jejich pohledu za to může přeci test. A po přijímačkách už nikdo nebude řešit zš, takže vlastně učitelé mají klid. A dál by bylo dobré jestli se budeme na 14ti leté koukat jako na děti nebo už na skoro dospělé. Tam se jako společnost taky rozcházíme, i když většinou jen v tom když to jsou moje děti nebo cizí děti.
@lukastichy88302 жыл бұрын
Za mě jsou scio testy kvalitní na první pokus jsem měl percentily které jsem potřeboval PF UK, FSV UK. Jediný, co mi vážně nesedí je ta cenová politika SCIO-Vysoké školy, konkrétně to že za přihlášku na fakultu a obor UK, kde chtějí SCIA, což znamená, že je přijímačky nějak extrémně moc nestojí a celkem to stojí 820 + 550/1100. Naproti tomu přihláška na UHK stojí 550 a přijímačky si dělají vlastní, a že by byly nekvalitní se rozhodně říct nedá. Takže za mě SCIA dělají dobrou práci v tom, v čem mají, ale ta cena je extrémní.
@barborapatkova16762 жыл бұрын
Připomíná mi to problém Korey, kde mají národní zkoušky a lidi zaplatí majlant, aby se na ně připravili, takže ti chudší mají mizernou šanci uspět. Tady to ještě není tak hrozné, ale jestli se to nezlepší, vše je možné :D
@bagr_922 жыл бұрын
Díky, super video!
@very2082 жыл бұрын
Já osobně jsem žákem základní scio školy. Dříve jsem si myslela, že je to vcelku dobrá škola, ale posledních pár měsíců si uvědomuji, že tato škola na mne působí spíše negativně než naopak. Upřímně jsem zklamaná. Mám dvě mladší sestry, které chodí na stejnou školu a také mamku, která tam i pracuje. Ani si nepamatuji, kdy mě naposledy přístup ze strany mojí školy potěšil, nebo namotivoval k práci. Vím, že můj komentář působí negativně, ale já nehodlám bránit, nebo podporovat něco, co mně osobně není sympatické či příjemné. Abych to zakončila, vím, že scio má nedostatky a ve spoustě případech vidím i velké posuny (nebo minimálně na naší škole), i tak bych čekala na soukromou školu něco víc. Když nebudu počítat neůctivé chování některých žáků, škola nemá ani pevné zázemí, natož dobré vztahy. Třída, ve které jsem, vypadá katastroficky a pomůcky, nebo jakékoliv jiné věci, co vlastní naše škola, vypadají ve většině případech otřesně. Z mé strany bych vám spíše doporučovala domácí výuku, protože já osobně se spíše učím doma, než u nás. (Mimochodem se omlouvám za negativní komentář, ale jak už jsem říkala, není tu moc věcí, co by mne na této škole potěšilo)
@vousacxxl01562 жыл бұрын
Ačkoliv je kritika SCIO asi oprávněná, mně jejich systém, který nahradil u mé fakulty přijímačky, vyhovoval. Napsal jsem si jedny OSP přes počítač a do 1-2 týdnů jsem měl komplet výsledky, takže jsem měl splněno výrazně dřív než jsem vůbec udělal maturitu a díky tomu jsem měl o starost méně... Když zavzpomínám na přijímačky na osmileté gymnázium tak je pravda, že jsem se připravoval víc a rodiče mi kupovali nějaké sady testů na vyzkoušení. Vidět ty úlohy poprvé, asi bych měl větší problém. I přes to, ale vnímám SCIO jako poměrně jednoduchý a pro mě funkční, systém přijímaček.
@horacio15532 жыл бұрын
Když na to koukám, tak si říkám jak jsem rád že nejsem o pár let mladší :D Poslední ročník bez povinnejch přijímaček na střední... Scio jsem psal asi 4x a vždycky platila škola a nikdy na tom nic nezáleželo... A jako bonus jsem dopředu věděl že na ČVUT mě vezmou za průměr bez zkoušek za maturitu, takže veškerý poplatky nějakejch 550 za přihlášku do prváku a letos 850 na Ing přihlášku... A místo zkoušek mi dávaj body za známku u státnic A konec pohoda...
@ikzik23342 жыл бұрын
třeba do půlky videa to na mě působilo jako jednostranná kritika Scio (a oprávněný blame Cermatu), neboli ten rozhovor v druhé půlce videa byl docela nečekaný... děkuju za skvělé video
@PePindameow2 жыл бұрын
Musím vše potvrdit. Studium mě baví, ale ty ceny za přijímačky na vysokou... hrůza za přijímačky jsem utratila 4 000 :)
@jolanakurzweilova99242 жыл бұрын
No a považte, že jinde se platí za celé studium!
@MyVokoun2 жыл бұрын
Utratit 4000, to zní spíš jako pochvala českému školství, že stačí tak málo aby si člověk zajistil možnost dobré budoucnosti ;)
@jaroslavacharnikova50412 жыл бұрын
Dobrý Kovi, doufám že budete odvážní a půjdete i do jiných témat, které si zaslouží pozornost. Tím mám na mysli např. asistenti ve školách, pro koho ano a ne. Dříve doučování žáků učiteli bylo samozřejmé. Dnes vyvolení dostanou asistenta. Vnoučatům doporučuji učit se co nejlíp, studovat na pedagoga kde za 6 hod. pracovní činnosti máte dobrý plat. Mě to nevyšlo, musela jsem pracovat 35 let, 8 hod. někdy ivic denně jako účetní a pak ekonom. Byla jsem ale přesto spokojená, bavilo mě to. 😃👍Nebojte se píchnout pořádně do všeho a přeji ať se mladá generace o vše zajímá.
@lukasrba12 жыл бұрын
Online testy byly zlo. Měl jsem zakoupeny 2 termíny. První jsem podělal, nechápal jsem co se tam děje. Druhý test mi vyšel na percentil 88 a pak přišla rána. Mezi testy jsem si došel na záchod... Takže jsem doslova spláchl 750kč do záchodu.. Proto jsme pak kupovali další termín a o 2 dny později znovu blokace výsledků. Tentokrát bezdůvodně, ale pak mi výsledek vrátili, takže všechno nakonec v pořádku.. Pokud tu někoho teprve budou SCIO čekat, nejspíš teda až za rok, určitě jděte "offline" ať předejdete zbytečným potížím
@michaelchromcak16402 жыл бұрын
Z mého pohledu měly být online testy možné pouze v době, kdy to bylo nutné, tedy předminulý a minulý rok, a letos a dále už ne. Chápu, že společnost do zařízení systému pro online testování investovala z nutnosti určité prostředky a chtěla by z této investice profitovat i nadále, když je o online testy zájem i v "době normální". Ale stejně jako přinesly lockdowny mnoho inovací v různých oblastech života a u některých má smysl v těch nových cestách pokračovat i nadále (např. vyšší míra homeoffice, vysílání různých zajímavých přednášek online či v hybridně podobě, ...), tak testování mezi ně nepatří. Z vlastní zkušenosti vím, že VŠ zkoušky konané z nutnosti online se přesouvaly do offlinu okamžitě, jak to bylo možné a některé fakulty dokonce odmítaly přijmout možnost online zkoušení úplně...
@fakinogg2 жыл бұрын
Že sis nepřečetl podmínky a šel na záchod přece vůbec není chyba scia, proboha...
@lukasrba12 жыл бұрын
@@fakinogg Přečetl, prostě jsem zapomněl a to by se právě u prezenčních testů nestalo.. To je můj point. Že lidé zbytečně kvůli takovýmhle blbostem ztratili body a prachy
@jamesvoodooo4772 жыл бұрын
K těm podvodům. Moje ségra, když psala online test podruhé a v té samé místnosti za stejných podmínek, tak za pár dní jí přišlo, že podváděla a je zajímavé, že okolo sebe termín předtím měla stejné věci a bylo jí to uznáno. Nebyla žádná možnost se proti tomu odvolat (možná byla na stránkách, ale na to napsali, že to není možné), prostě jí propadl test. Je sranda se několik měsíců připravovat na test, který vám pak zablokují.
@Kiki-oj4ey2 жыл бұрын
Měla jsem to stejně. Psala jsem dva online testy ve stejný den, chvíli po sobě, stejné věci na stole. U jednoho mi pak napsali, že jsem podváděla, že jsem měla věci na stole, u druhého bylo vše v pořádku.
@Juchelak2 жыл бұрын
Ještě jste zapomněli na poplatek 200 Kč za zaslání certifikátu z minulých let.
@Adssso1012 жыл бұрын
Díky Kovy, i slečnám - tenhle druh informačních videí je si myslím vůbec nejpřínosnější věc, kterou lze z tvorby samotných autorů najít.
@BylJsemMichal2 жыл бұрын
zase top a to jsem to ještě neviděl!
@investicedh2 жыл бұрын
Existuje problém, Scio se jej snaží řešit. Očividně za to lidi rádi dobrovolně platí. Vidím jako daleko větší problém v množství VŠ, kde studenti pouze tráví svoje mladí a nic se nenaučí. To je stojí statisíce a nikdo to neřeší.
@martin2092002 жыл бұрын
SCIO testy jsou nejvíc pay to win věc mimo svět videoher :D
@Ejpon2 жыл бұрын
docela dost testů včetně výsledků je online. To na přípravu bohatě stačí. Jen hlupák platí za věci zdarma ;)
@GodyKingMinecraftak2 жыл бұрын
Nevím jak ostatní testy, ale třeba OSP takové určitě nejsou. Na ty se dá připravit velmi těžko, takže možná SCIO profituje z doučování, ale nejsem si jistý, jak je takové doučování účinné. Ze své zkušenosti vím, že vždycky ti chytřejší dopadnou lépe i bez přípravy než hloupější s přípravou.
@mienfu98242 жыл бұрын
@@GodyKingMinecraftak Jsou třeba na uložtu nebo na jejich stránkách. Dělal jsem jich doma asi 8-10 a nic mě to nestálo.
@GodyKingMinecraftak2 жыл бұрын
@@mienfu9824 To už asi otázka trochu jiná. Předpokládám, že Scio určitě nedalo souhlas k tomu, aby se jejich testy volně šířili, tudíž se nejspíš jedná o porušení autorského práva. V tomto případě je to tedy spíše otázka etická, jestli máte právo ukrást chleba, když máte hlad.
@patrikkralik36102 жыл бұрын
@@Ejpon Ty testy nestačí.
@martin-cb8lm2 жыл бұрын
Asi trochu odbočím od tématu, ale myslím že to souvisí. V roce 2017 jsem dělal přijímačky na VŠ - tyto přijímačky byly formou testu všeobecných studijních předpokladů - Scio. Zjišťoval jsem si jaké úspěšnosti je potřeba dosáhnout, abych měl šanci být přijat. V diskuzích na internetu jsem našel, že v předchozích letech byli na mnou zvolený obor přijati všichni studenti,kteří měli percentil 50 a vyšší. Věřil jsem, že toho snad dosáhnu i bez přípravy, nicméně některé otázky byly zcela mimo znalosti, které se běžně učí na školách nebo s nimi přijdete do styku v běžném životě. Požadovaného skore jsem dosahnul, ale pro jistotu jsem šel ještě na jeden termín, abych si výsledek vylepšil. Toto se mi podařilo, v druhém pokusu jsem dosáhnul z mého pohledu bezpečný výsledek - percentil 80. Přesto jsem si z důvodu nervozity zaplatil ještě podrobný rozbor toho, který typ školy by pro mě byl vhodný kdybych neuspěl. Byl jsem přijat a přišel mi i podrobný rozbor. Z něj vyplývalo to, že percentil kterého jsem dosáhnul by ten rok s přehledem stačil pro přijetí na všechny VŠ v České republice . Zároveň jsem se ale dozvěděl i to, že inkriminovaná škola vzala ten rok i studenty, kteří dosáhli percentilu cca 5. Nechápu tedy proč se vlastně tyto v některých školách dělají, když ve výsledném efektu vezmou každého a je to jen byznys... vyhodil jsem tuším 2x 450 kč za každý termín + další peníze za rozbor a úplně zbytečně. Ty peníze mě zas tak neštvou - beru to jako zkušenost, ale kdybych věděl že je to jen byznys naoko tak rozhodně neinvestuju do druhého pokusu.
@Trouba3152 жыл бұрын
Skvělá novinářská práce. Takto nějak bych si představoval poctivou žurnalistiku. Mám však nepříjemný pocit, že Augiášovy chlévy alias ČR jen tak někdo nevyčistí. Tohle je prosím jen jeden kotec.
@plajerka81812 жыл бұрын
Ahoj, super video, ale opět mám pár doplnění. Co se týče hlavně k tomu, proč dle mého je tak málo lidí, co dosáhne na nějaký sociální program. Ono většinou se nějak geneticky dědí nějaký potenciál, inteligence) - ne vždy, samozřejmě. Ale stačí se podívat na to, že vlastně kdo vydělává víc - rodič se základním vzdělání nebo s vysokoškolským vzdělání? Ano, správně - s vysokoškolský, vzdělání. Vzhledem k tomu, že se dědí samozřejmě ekonomický kapitál, ale také přece nějaký ten kulturní (inteligence není 100% zděditelná, ale logicky, kdo má vyšší pravděpodobnost více inteligentního potomka - dva rodiče vysokoškoláci, nebo dva rodiče s vysokou školou života). Dnes už přece víme, že genetika je mnohem více, nežli třeba výchova, bohužel i kolikrát více, nežli píle. Například u hraní na klavír má dítě mnohem vyšší šanci, že bude nadanější, pokud jeho rodiče budou mít hudební sluch, nežli rodiče, co nezazpívají nefalešně ani Skákal pes. Je to nespravedlivé? Asi ano, na druhou stranu přece nemůžeme trestat dětí rodičů s nadáním, vyšší inteligencí atd., protože prostě mají to štěstí, že mají lepší geny. Doučování je dle mého zvláštní kapitola. Já třeba nepotřebovala, nedala jsem do nich ani korunu a dosáhla jsem výsledků u OSP přes 90 percentil. Ono jsou snad 4 testy z minulých let zdarma + sama ukázka, kdo chce, fakt se dá naučit z toho (samozřejmě je třeba k té píli nějaký ten talent). Ono jde také o to, z jaké školy jdete na VŠ - já šla z víceletého gymnázia, kde nás naučili spoustu věcí, fakt nás skvěle připravili. Když jde někdo na SŠ, která už nepočítá s pokračováním na VŠ, tak logicky na přijímačky nepřipraví. Mimochodem jako mají třeba SCIO otázky OSP, tak MUNI (aspoň Právnická fakulta má TSP (nebo tak něco), co je skoro to stejné. Podvody jsou fakt na nic, ale ono se s tím dle mého toho moc dělat nedá - jedinou možnost vidím v tom nepořádat žádné online termíny. Více než podvody mě štvaly problémy u zkoušek - hlášení chybových hlášek, nefunkční test - TO JE PRAVÉ PEKLO :D sedět dvě hodiny na telefonu, bez možnosti se dovolat, protože prostě se to děje 10% lidí, takže volají všichni. U těch podvodů je to fakt těžké - na jednu stranu je to kvůli nic nespravedlivé a měla by být vyšší kontrola, na druhou stranu je nějaké soukromí, skenování všeho, uší, obličeje, dokladů, místnosti...co ještě víc chtít. Fakt maximálně dělat jen prezenční testy. SCIO fakticky nejsou zlatíčka, na druhou stranu i pro studenty mají dost kladů - zkouška z domu, výsledky posílají na všechny školy sami, jeden test pro xxškol...to pro mě bylo třeba fakt super. Navíc fakt kdo chce a má nějaký talent, nepotřebuje doučování - na internetu je toho fakt dost (i od samotného SCIO) - případně neoficiální učebnice, či bazarové, které vyjdou třeba na 200 Kč.
@AnnaAnna-ni1qu2 жыл бұрын
ja jsem byla taky rada, ze za me udelali spoustu veci, nejsou perfektni, ale jako lepsi nez psat milion prijimacek, taky jsem se dostala bez placeni
@martinorsag59462 жыл бұрын
Přesně tak, plný souhlas! Akorát k prvnímu odstavci ještě takový dovětek. U lidí s VŠ vzděláním jde především o to, že i kdyby měli průměrně inteligentní dítě, dokážou ho spíše stimulovat než rodiče se základním vzděláním. Pokud se těm narodí inteligentní dítě, je velká šance, že díky nedostatečné stimulaci inteligence nakonec bude také zabředne do průměrnosti.
@plajerka81812 жыл бұрын
@@martinorsag5946 Je to tak, jak píšeš, ale prostě za to fakt nemohou ty s inteligentnějšími rodiči prostě pykat. Nedávno jsem četla zajímavou studii o dědičnosti nadání, talentu atd. a fakticky je tam role obrovská - ve vzdělání, potažmo inteligenci rodičů (dědičnost, má fakt o dost větší roli, než se kdysi myslelo). Mě rodiče od dětství právě učili (ale mě to bavilo, nechodila jsem do školky, tak jsem se učila doma). A pak jsem měla velký náskok do školy (uměla jsem základy angličtiny, dělit se zbytkem, násobit pod sebou...číst poměrně plynule...), to vše díky rodičům, kteří mě fakt hrozně potahali a já pak dlouho byla na před - samozřejmě si uvědomuji, že spousta dětí takové štěstí nemá. Na druhou stranu mám naprostý hudební hluch a jsem poměrně na ruce nešikovný (nepraktický) člověk...každý má něco.
@martinorsag59462 жыл бұрын
@@plajerka8181 Já naprosto souhlasím. Ač je to velmi nepopulární názor, tak je třeba říci, že lidé si nejsou rovni. A to ve všem - inteligence matematická, hudební, pohybová atd. Pod tyto videa se vždy nabalí strašně moc lidí, kteří ale konečně mohou vinit někoho jiného za neúspěch u - maturity, přijímaček atd. Vím, že to říkám zle, ale je to tak.
@plajerka81812 жыл бұрын
@@martinorsag5946 Naprostý souhlas. Jsem ráda, že s názorem nejsem sama, protože mám pocit, že na mě pak lidi koukají blbě, protože se prostě nelíbí tento názor. Díky.
@sgmvideos51752 жыл бұрын
nice, platil jsem míň než skola :P je fajn, že si alepoň můžeme udělat o sciu obrázek sami z rozhovoru
@marketapacesova43212 жыл бұрын
Jsem studentka střední scioškoly a sciotesty na škole nemáme protože nemáme žádné testy ani známkování :D Myslím si ale, že tento typ školy jinak než soukromě fungovat nemůže, protože ta práce učitelů na naší škole je opravdu veliká, náročná a hlavně individuální. Nicméně to, že děti jsou po scioškole lépe připraveni na život vyvrátit nemůžu, naopak spíše potvrdit. Na scio školách je klíčová komunikace a rovnost. Moc bych si přála, aby to takto fungovalo alespoň trochu i na normálních státních školách. Přijde mi smutné, že si za tyto hodnoty musíme v 21. století platit...
@kevinslaysbro2 жыл бұрын
Robert Plaga je táta od jedné borky co se mnou chodila na základce do družiny😂 A mimochodem skvělý video😽❤️🔥💜🫶🏼
@lukasprchal87542 жыл бұрын
Nechápu to kritizování, že scio profituje z néčeho, co kritizuje. Doučování je normální obchod, chceš - kup, nechceš - nekupuj, nikdo tě do toho nenutí, na rozdíl od příjmaček. Musí to dělat takovým způsobem, ač s tím nesouhlasí, protože to tak školy prostě chcou. Je to soukromá firma, která z něčeho žít musí. Tak buďto budou profitovat z věcí, s kterými nesouhlasí a budou mít šanci nèco změnit, nebo prostě zaniknou, protože je přece nemorální brát peníze za doučování na špatně nastavené příjmačky.
@PavelMucha2 жыл бұрын
výborně!
@mienfu98242 жыл бұрын
Nesouhlasím, SCIO je podle mě super. Je to soukromá firma a je její věc, kolik za to chce nebo že dělá kurzy na doučování. Osobně jsem na nich byl jen jednou a nebyl problém najít stará zadání na uložtu nebo v knihovně. Jestli tam někdo musí jít pětkrát, aby se někam dostal, tak je pak otázka, jestli je volba jít na VŠ správná... nebo se dá stále najít hodně fakult, kde scia nemají a přijímačky jsou víc zaměřené na ten obor.
@03polik2 жыл бұрын
Jde o to, proč ty fakulty vůbec scio používají, neumí si dělat vlastní testy? Proč bych měl za přijetí platit spikrome společnosti, chci zaplatit kdyztak škole, kam se hlásím. Testy ať si dělají, ale vs by je neměli vyžadovat proprijeti.
@mienfu98242 жыл бұрын
@@03polik to není chyba scia, ale těch škol
@adelahorejskova2 жыл бұрын
Já chápu, že to není úplně košér byznys, navíc student často dělá přijímačky z něčeho, co s tou školou nemá nic společnýho. Zase je to o systému, jak si to časově rozvrhne a rozumí těm typům úloh. Na druhou stranu je podle mě nesporná výhoda scio testů to, že kvůli přijímačkám na vysněnou školu nikdo nemusí jezdit přes celou republiku (ne-li dvě), aby tam dvě hoďky psal test a jel zase domů. Jak to jde psát v krajských městech, i na Slovensku, tak je to podle mě hrozně fajn. Stačí, že se takhle musí jezdit na zápis.. 😃 upřímně by mě nikdy nenapadlo kupovat ty učebnice nebo doučování. Jednou jsem jenom dokoupila ty testy nanečisto a asi jsem je ani všechny neprošla. Nikdy jsem nebyla na víc než dvou pokusech, pak je to fakt pračka peněz a absolutně rozumím tomu hejtu. Na druhou stranu, co studenty čeká pak na tý škole je úplně něco jinýho. Přes scio jsem dělala jedny přijímačky na gympl a tabulkově jsem dopadla líp než na druhý škole, která testy měla svoje. Tak jsem si vybrala tuhle, protože jsem si řekla, že mě toho víc naučí, když jsem dopadla jakoby hůř. Neměnila bych ❤️
@marty302 жыл бұрын
@Kovy Ještě by stálo za zmínku, jak málo / špatně se tu pracuje s talentovanými studenty a jak funguje např. financování SOČ (Středoškolské odborné činnosti)... Jinak díky moc za supr video - je mi z toho trochu šoufl :D
@Jacon952 жыл бұрын
Scio má prostě dobrej business model... Srovnávací testy na základce byly fajn, vždy zjistit jaký má člověk percentil... 😃
@thelearaqueen72102 жыл бұрын
SCIO benefituje z toho, že se lidi bojí o svojí akademickou budoucnost (nebo budoucnost svých dětí), a tak jsou ochotní zaplatit strašně peněz za učebnice a testy. Ještě že technický školy si dělají příjmačky samy.
@hanajandikova92882 жыл бұрын
dekuju za video!
@impedance12 жыл бұрын
Miluju tyhle dlouhá videa, dobrá práce!
@emavrzakova54882 жыл бұрын
Jo to máš pravdu mě ti videa taky bavý jsou vzdělávací i vtipný
@petrekov4582 жыл бұрын
Cermat jsem chápal, ale tuhle kritiku SCIA nepobírám. Kupříkladu věc s placením... Já dělat obdobnou věc, dělám to pravděpodobně dost stejně. Jednotná platba za zřízení služby a poté další cena za každý test... Přijde mi to logické a spravedlivé, aby každý platil na základě odběru a nikoliv jednotnou cenu, která by mohla být pro jednoho směšná a pro druhého likvidační. Ano je otázka jestli to mají platit koncoví studenti, ale to už přeci není věc SCIA ne? SCIU podle mě může být ukradené kdo to platí, to už si musejí říct univerzity a kritika by měla spíše mířit na ně. Dělat tenhle typ podnikání, tak i když nebudu spokojený s tím, že to školy nutí platit studenty, tak přeci to neznamená, že za to mohu a nebo že s tím dokonce mám právo něco dělat ne? To je zas věc škol a samozřejmě to není úplně vhodný přístup. Jestli jsou testy drahé? Možná jsou, upřímně nevím kolik je s tím práce, ale i tak, je to zase věc firmy, jaký přístup zvolí. Je tu stále situace kdy to jde s nimi i bez nich a tak nechápu kritiku. Ano jsou tu ve světě mega firmy, které musí být sledovány, jelikož jejich kroky ovlivňují mnohé a ve spoustě sektorech se bez nich už společnost neobejde, ale to mi nepřijde jako případ SCIA. Další věc je doučování... Upřímně nevidím v tom asi žádný problém... Buď si rodič zaplatí scio a nebo soukromého učitele, je otázka kolik toho za jakou cenu scio podnikne a jaká je kvalita, to mi ve videu chybí ač je to dost podstatný údaj podle mě. Kritiku si zaslouží nabízení doučování potřídním obcházením podle mě, s tím souhlasím, ale faktem je, že rodič, který je ochoten zaplatit doučování, tak ho zaplatí tak jako tak. A jestli SCIO je zárukou kvality a nehrozí tam to co v hledání na vlastní pěst, tak mi i jejich argument dává smysl, že když nebudou oni, tak bude někdo jiný. Každopádně aby si nikdo nemyslel, že jsem velký obhájce toho jak to tu funguje, tak ba naopak fungování našeho školství mě opravdu rozčiluje a s celým systémem kompletně nesouhlasím. Jen mi tohle video na SCIO už přijde spíše jako zaslepený lov na zlo, ačkoliv se soukromým sektorem přichází úplně jiný úhel pohledu, který je potřeba hledat... A jen na konec: Opravdu existuje firma, která by se chvástala bezpečnostní dírou v systému? :D
@molteyr3332 жыл бұрын
Jo, přesně. Něco dost podobného jsem si po většinu videa říkal taky.
@dashr962 жыл бұрын
Se SCIO jsem se setkal už na základce a upřímně zajímavé bylo vidět jak špatně na tom člověk může být s porovnáním s jinými lidmy a kraji. Beru ale nedával bych tomu moc váhu protože každý kraj má jinak složenou populaci a i jinou šanci pro budoucnost. No a Cermat ten jsem potkal na nástavbě. A upřímně je to stejně zbytečný jako SCIO. Jsou nějaké osnovy podle kterých se musí učit a tím by se měl držet i nějaký standart. Ano uleví to školám a učitelům od opravování ale zároveň to dost studentů možná i zbytečně potopí. Každý je jiný jsou tu trémisté, lidi co mají různé poruchy (ano jsou zohledněný s časem na vypracování) a prostě se jim může stát i opakovaně, že to nevyjde. A v téhle situaci by lidský faktor neboly učitel co by práci opravoval mohl i zohlednit to jak celé roky ta osoba fungovala a spolupracovala. Ne netvrdím, že se maturity a jiné zkoušky mají šidit ale jednotný zadání a vyhodnocování je sice bezchybné ale zároveň nespravedlivé.
@Mechatrnk2 жыл бұрын
Moc nechápu proč tak hejtíte "doučovací business". Prostě když v něčem nemám ideální prospěch ale je to z nějakého důvodu důležité tak buď na internetu najdu nekonečné množství materiálu zdarma (Khan academy, např.) nebo zkrátka platím... Ten kdo mě doučuje tomu věnuje svůj čas a odměna za to je normální 🤷. Další věc co nechápu je brblání kvůli pár stovkám za přihlášku na VŠ, jistě víte že ve srovnání třeba s USA je u nás školství prakticky zdarma. A oproti Číně (gaokao) nebo Jižní Koreji (suneung) u nás sociální statut rodiny nemá v podstatě vůbec žádný vliv na přijetí na školu 🤔
@Brandynka1022 жыл бұрын
Nehledě na to, že cena za přihlášky a testy je jen zlomek toho, co VŠ stojí...