Pan profesor od lat propaguje wiedzę na temat konieczności wdrożenia w Polsce technologii jądrowych. Oby to przyniosło skutek.
@palacz1719 Жыл бұрын
Zawsze warto słuchać madrych ludzi a ten akurat ma na dodatek talent do tlumaczenia rzeczy skomplikowanych w taki sposob, że nawet ciemniak - jak ja - coś z tego pojmuje. Od dawna zatem pozostaję wiernym słuchaczem prof. Meissnera. Polecam też świetne, czasem graniczące z show wykłady/pokazy prof. Waltera Levina z (bodajże) MIT.
@pacanosiu Жыл бұрын
tak, a co pojąłeś?
@newslayer23 Жыл бұрын
Dziękuję za materiał.
@KotPiess Жыл бұрын
Dziękuję!
@mkrzewu Жыл бұрын
Dzięki za bardzo rzeczowy (gubiłem się w kilku technicznych momentach) wykład. Miejmy nadzieję, że dokłada kolejną cegiełkę w budowie przekonania do energii atmo....jądrowej!
@wojciechdobrowolski8603 Жыл бұрын
Pouczający wywiad. Dziękuję!
@pacanosiu Жыл бұрын
ta czegoś się nawuczył?🤔
@andrzej3511 Жыл бұрын
Uwielbiam klarowność wywodów pana profesora Meissnera. Jak mało kto wyjaśnia bardzo złożone kwestie w taki sposób, że nawet moja wnuczka je rozumie. Wspaniały talent dydaktyczny i wielka gwiazda polskiej nauki. Pan profesor rozniósł "w drebiezgi" mitologię energetyki fuzji jądrowej wskazując przy tym praktycznie jedyny kierunek rozwoju energetyki: rozpad bardzo ciężkich pierwiastków. Wielkie dzięki
@pacanosiu Жыл бұрын
tak, a co żrozumiałeś i twoja wnuczka?
@andrzej3511 Жыл бұрын
@@pacanosiu Na przykład to, że jesteś ruskim trollem, jednym z tych którzy "napędzają" ruch przeciw elektrowniom jądrowym w Polsce. Bo polska niezależność energetyczna nie leży w interesie kacapów.
@pacanosiu Жыл бұрын
@@andrzej3511 🤣😂
@pacanosiu Жыл бұрын
@@andrzej3511 to rzeczywiście się dużo nauczyłeś, hahahahahahahahaha, jeszcze pajace z polskiego YT wyróżniają takie komentarze, ale i oni nie będą potrzebni, jak IA osiągnie odpowiedni poziom, to żaden programista nie będzie potrzebny, bądźcie tego świadomi
@andrzej3511 Жыл бұрын
@@pacanosiu Nie martw się o nas, Polaków. Martw się o siebie - Bachmut czeka na takich jak ty, prawdziwych rosyjskich patriotów. Ukraińskie słoneczniki też, na nawóz. Bo zdaje się, że psychopatyczny karzeł z bunkra już smaży dla was kolejny pobór, tym razem bredzi coś o 500 000. Masz duże szanse!
@DarnokPL Жыл бұрын
5 godzin od opublikowania rozmowy z prof. Meissnerem, a ja daję pierwszy like? Niemożliwe :D
@grzegorzslowianin1471 Жыл бұрын
Większość na Fejsie albo pudelku.Mamy mądrych naukowców niestety ich prace przejmie i wykorzysta ktoś inny a wystarczy parę czołgów nie kupić aby w Polsce eksperymentalny taki reaktor zbudować.Po za tym do takich decyzji trzeba być suwerennym krajem.
@jimlahey5623 Жыл бұрын
@@grzegorzslowianin1471 większość głosuje na pis więc to nie jest wyznacznik inteligencji
@jarekzawadzki Жыл бұрын
Większość ludzi ma życie poza internetem.
@DavisH8 Жыл бұрын
Ja jak widzę Meissnera w tytule to daje lajka w ciemno.
@Kraku_ Жыл бұрын
Szkoda że tak krótko
@henryksuchecki6061 Жыл бұрын
po prostu trzeba wypuścić akcje na budowę takiej elektrowni i zgromadzić środki na jej zbudowanie , zrobić to oddolnie pomijając ten skorumpowany system zarządzania krajem
@karakoram_ Жыл бұрын
Można na Kickstarterze: zakładana kwota zbiórki: 10 miliardów dolarów :)
@qskocz2883 Жыл бұрын
Piękna inicjatywa tylko chyba nie ten poziom finansowy
@wojciechpietraniuk1319 Жыл бұрын
Panie profesorze. taką samą rozmowę słyszałem między panem , a Igorem Janke . Kiedy będą w Polsce konkretne prototypy ? Po co rozmawiać o świecie. W Polsce jest dosyć kapitału , aby to ruszyć. Choćby , Orlen, Azoty, Pan Żak ( coś robi z wodorem , więć mógłby i z tym). I inni. Pozdrawiam i czekam na informacje o działających prototypach.
@adorinadorin Жыл бұрын
Pytaj Vateusza Norawieckiego, Amerykanie wola zebysmy od nich kupowali, nie sami zrobili
@wojciechpietraniuk1319 Жыл бұрын
Na pewno wolą. Ale czy oprócz hameryckich nie da się zrobić i takich ?@@adorinadorin
@adorinadorin Жыл бұрын
@@wojciechpietraniuk1319 prof tym nie rzadzi, tylko rzad i jego firmy. Stad wskazanie na premiera
@rafaszczepaniak1613 Жыл бұрын
Czy ktoś wspomniał o Chinach ?
@pacanosiu Жыл бұрын
szacunek + pozycja + zaufanie jak nie to dla sztucznej inteligencji takie filmiki socjotechniczne, zobaczycie co wam odpowie 😎
@Kryptostulejarz Жыл бұрын
Wydobycie paliw kopalnych w Polsce jest nieopłacalne bo Polski rząd nie nakłada akcyzy na zagraniczne źródła energi w normalnym kraju broni się rodzimej produkcji węgla poprzez akcyze a w Polsce wszystko wjeżdza z Niemiec i reszty krajów Uni Europejskiej jak chce i kiedy chce i wszystko okazuje się być nieopłacalne.
@fala86able Жыл бұрын
Jest kilka błędów w Twoim rozumowaniu. W Unii nie ma ceł i akcyz, więc żaden inny kraj UE też dla nas ich nie posiada. Nie rozumiem o co chodzi z tą ochroną. Chcesz żebyśmy wszyscy dopłacali do węgla 30-40% z podatków tylko po to żeby węgiel był Polski? Każdy wtedy będzie musiał kupować drogi węgiel co podniesie ceny praktycznie każdego produktu, ogrzewania, itd. Jest to skrajnie nielogiczne i nieodpowiedzialne. Ew. można zainwestować w modernizację kopalni ale prawdopodobnie też by się to nie zwróciło. Produkcja węgla w Polsce na chwilę obecną jest po prostu nieopłacalna niestety i trzeba się z tym pogodzić.
@tomaszlipka615 Жыл бұрын
Jestesmy wasalem qiec czemu sie dziwisz? Oplaty sa robione na okolo. Kasa od Polakow ma leciec za granice. Kiedy wladca placil drugiemu oficjalnie. Dzis sie rak nie da bo mamy "demokracje"
@tomaszlipka615 Жыл бұрын
@@fala86able jakoe doplacali? Kopalnia kopie. Sprzedaje elektrowni. My kupujemy energie. To, ze na wegiel jest nalozona masa podatkow sprawia, ze piszesz o doplacaniu? Serio? Doczytaj dlaczego nie oplaca sie wydobywac wegla. Nagle :)
@krzysztofdobrzycki4276 Жыл бұрын
W Polsce rządzą socjaliści ,a dla nich przekupywanie ludzi zasiłkami socjalnymi jest ważniejsze niż nauka.
@gregman6687 Жыл бұрын
Z całym szacunkiem dla Pana Profesora ale w 2022 Polska wyprodukowała rekordową ilość prądu a dodatkowo również rekordowo wyeksportowała. 28:51 skąd zatem ten import?
@jakubkozio1206 Жыл бұрын
W okresie zimowym często importujemy energię.
@JanKowalski-gy1tw Жыл бұрын
Rozmowa była o imporcie surowców do wytwarzania prądu a nie o imporcie prądu. Importujemu węgiel oraz gaz do ogrzewania domów. To też jest import surowców energetycznych, nie ujętych w bilansie energetycznym. Elektrownie węglowe też nie w 100% wytwarzają prąd z polskiego węgla. Już nie wspomnąc o elektrowniach gazowych.
@sumazdar Жыл бұрын
prawda, lubię mijać granicę niemiecko-polską bo to tak jakby w nocy wjeżdżać do pokoju z zapalonym światłem
@bartklyszejko9374 Жыл бұрын
Spalanie wegla szkodzi?
@szyszka8303 Жыл бұрын
Jak dziala elektrownia atomowa? Dla ludzi: - reakcja w reaktorze wytwarza duzo ciepla, - chlodzimy je woda, - reaktor gotuje wode i tworzy pare, - para napedza wielkie turbiny parowe, - turbiny tworza prad Jedyne co potrafimy zrobic z atomu to: wielkie booom i gotowanie wody! Pozdrawiam
@monikapoec640110 ай бұрын
Krótko, treściwie, prosto i z poczuciem humoru... 😊
@adorinadorin Жыл бұрын
Wegiel wydobywany jest od XI wieku, a moze i wczesniej
@konradhenrykowicz1859 Жыл бұрын
Fuzja termojądrowa to taka gigantyczna strzelba na bomby wodorowe.
@adamkluska356 Жыл бұрын
W Chinach budują dwie elektrownie torowe. Jesli to sie uda beda sprzedawac technologie
@rockytalkie Жыл бұрын
W Chinach mają słońce na sznurku i inne cuda na kiju. Nie słyszałeś? To co z Ciebie za kluska 😂
@adorinadorin Жыл бұрын
@@rockytalkie alez Ty jestes madry, a Chinczyki musi glupie
@adamkluska356 Жыл бұрын
@@rockytalkieMają nad jednym miastem lustro na orbicie, które powoduje że odbija słońce. Dzięki temu nad jednym z miast nie ma nocy, jest za to jasno jak o 6 dziś rano. To był eksperyment - nie wszyscy są zadowoleni.
@rockytalkie Жыл бұрын
@@adorinadorin owszem, za to Ty naiwny jak dzidzia. Nie wspomnę o innych brakach 😂
@adorinadorin Жыл бұрын
@@rockytalkie bo?
@takponiekad3652 Жыл бұрын
Wprawdzie to odbiega od bezpośredniego tematu, jakim są odpady readioaktywne, ale warto dopowiedzieć, że nadchodzące małe reaktory jądrowe (SMRy) są tak projektowane, aby w sytuacjach awaryjnych mogły się chłodzić w sposób pasywny, a więc bez wpomagania pracującymi pompami. To bardzo ważne, bo oznacza, że nawet całkowite wyłączenie aktywnych układów chłodzenia nie doprowadzi do katastrofy o charakterze podobnym do tej w Fukushimie. Elektrownie jądrowe dostały już tyle złej prasy, że dzisiejsze projekty naprawdę są bardzo przemyślane pod względem bezpieczeństwa.
@silverrambo1508 Жыл бұрын
Jak mamy opanowac spalanie/uzyskanie energii z uzytego materialu radioaktywnego skori nie potrafimy zajac sie utylizacja plastiku. Dziekuje.
@sumazdar Жыл бұрын
Lepiej bo nie mamy energetyki jądrowej i kadry. To niezły byłby tu śmietnik
@tomaszkonarzewski2909 Жыл бұрын
Krzychu, dajesz, ztokenizuj projekt, ja kupuje
@sumazdar Жыл бұрын
dobre spostrzeżenie
@Steiger_OS Жыл бұрын
To nie jest tak, że "spalamy" w reaktorze odpady radioaktywne i otrzymujemy "tylko" radioaktywne stront 90 i cez 137. To właśnie one są głównym problemem i nie da się ich tak po prostu "załadować do beczek"! Tu Pan Profesor za bardzo upraszcza sprawę. Radioaktywny stront i cez mają okres rozpadu około 30 lat. W początkowym okresie od ich powstania (okres conajmniej kilkunastu miesięcy, kilku lat), rozpad tych izotopów powoduje wydzielanie ogromnych ilości ciepła i należy te izotopy lub ich związki chemiczne bardzo intensywnie chłodzić. Właśnie z powodu intensywnie wydzielanej energii cieplnej tych izotopów "wyleciał" w powietrze ogromny silos chłodzący ciekły roztwór soli radioaktywnych w zakładach "Majak" na Uralu w 1957 roku. Jest to trzecia co do wielkości po Czernobylu i Fukuszimie katastrofa jądrowa. To był wybuch chemiczny mieszaniny azotanu sodu i uranylu z octanem sodu (około 120 ton suchej mieszaniny tych soli) której było około 25 kg cezu 137 i strontu 90. Awaria chłodzenia i w ciągu kilkunastu godzin te 25 kg radionuklidów spowodowało odparowanie około 150 ton wody, wysuszenie mieszanki soli i ich wybuch po przekroczeniu temp. 300 st. C. Na koniec: Niemcy nie zawsze robią mądre rzeczy, ale w tym przypadku wiedzą co robią że w to nie wchodzą! Zastanawiam się czy w tle nie ma jakichś amerykańskich koncernów?
@outsider_zaGraf Жыл бұрын
Niestety nie rozumiem dlaczego ten temat jest tak słabo rozpropagowany - dopiero 2 raz słucham informacji o elektrowniach rozpadających uran238 i pluton
@sumazdar Жыл бұрын
Moim zdaniem cała dyskusja jest tylko i wyłącznie akademicka i jako taka ciekawa. Jeśli nie posiadamy energetyki jądrowej a nasze szkolnictwo skupia się na produkowaniu politolo- i socjolo- a nie na naukach technicznych to jestem przeciwny brania śmieci w postaci odpadów radioaktywnych ze świata. Jak zobaczę jak Francuzi, Japończycy i Amerykanie będą to robili to proszę bardzo ale po co przy naszej nieudolności i braku wiedzy robić sobie taki śmietnik przy domu. Poza wszystkim pamiętam jak diesel był promowany w EU potem gaz ale tylko z Rosji itp. Podobnie jest z węglem to polityka i brak finansowania gubi ten rodzaj energetyki. Jestem za sprawdzonymi rozwiązaniami energetyki jądrowej i poprzez kształcenia za samodzielnością a projekty teoretyczne pozostawiam tym co mają baaardzo dużo pieniędzy i doświadczenie. Dziękuję za program
@Steiger_OS Жыл бұрын
Najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie Profesora że radioaktywne produkty jak cez 137 czy stront 90 wystarczy "załadować do beczek". Radioaktywność tych izotopów na początku ich istnienia jest tak duża, że ciepło powstałe w tym procesie natychmiast stopi te beczki, a "stop" (!!!) przez wiele miesięcy będzie wtapiał się w grunt (przy optymistycznym założeniu, że nie będzie miał kontaktu z tlenem!). Pan profesor o tym wie, czy nie wie? Doświadczyli boleśnie tego sowieci/katastrofa kysztymska 1957 r. , gdy około 30 kg tych radionuklidów rozproszone w 260 metrach sześciennych roztworu azotanów i octanów sodu i uranylu spowodowało odparowanie około 150 ton wody, wysuszenie i wybuch (chemiczny a nie jądrowy) ponad 100 ton mieszaniny soli, zgromadzonych w podziemnym stalowo-betonowym silosie. Czy chcemy aby Nasz Kraj i Naród doświadczał takich przygód?
@sumazdar Жыл бұрын
@@Steiger_OS dziękuję za informację i uwagi
@wandastasiak5053 Жыл бұрын
Im bardziej bezpieczna , tym lepsza....( kto nie myśli daleko ,ma kłopoty blisko )
@iwonagrabacz81802 ай бұрын
Węgiel jako BARDZIEJ niebezpieczny niż jadro atomu ?!1🤔🙄😅
@iwonagrabacz81802 ай бұрын
Czyli : dla ludności ma być produkowana energia z tzw " odpadów, śmieci, oraz odchodow" 🤨.... podczas gdy dla AI musi być zagwarantowana tzw " CZYSTA energia" 🤔🤨 Czy " ktoś " tutaj : " robi nas w konia" ?!1🤨
@BolesławManiakowski Жыл бұрын
Jak zgłosić sluchawki
@CIACH44 Жыл бұрын
Przyszłość OZE to wiatraki po horyzont, "oszklone" panelami hektary po horyzont i przemielona ziemia w poszukiwaniu rzadkich pierwiastków oraz hałdy zużytych paneli i kurhany zakopanych wiatraków z kompozytów. To ja dziękuje za taką przyszłość i domagam się"kompaktowych" elektrowni jądrowych.
@TheMiraggio2879 Жыл бұрын
redaktorze, czytamy - Majsner !!!
@iwonagrabacz81802 ай бұрын
Czy tk CERN wydaje " rozkazy" aby wszystkie państwa na potęgę budowały elektrownie atomowe 🤔🙄...co tu się rąk naprawdę " odpierdzuela" 🤔🙄robiąc ludzi w " konia" 🤔🤨🙄
@maciejwiercinski2616 Жыл бұрын
No właśnie fuzja jest piesnia przyszłosci o ile kiedykolwiek bedzie opłacalna. Co innego analiza czyli rozpad i reaktory powielajace na szybkich neutronach... Ale niestety pojawiły sie kłopoty i min Francuzi zarzucili technologie ale moze włąsnie te technologie nalzezało rozwijac.... A pan prof jak kazzdy fizyk i naukowiec widzi technologie przyszłosci a nie widzi biezacych problemów, bo przyziemne inzynierskie.... Choc i fuzje naukowcy opraccowali a problemy inzynierskie pozostana moze nawet na nastepne 100lat...
@sumazdar Жыл бұрын
Prawda. Już u podstawy są problemy. Nie mamy energetyki i kadry a tu jeszcze śmieci. Może zacząć od czegoś co znane i od kształcenia.
@piotrd.4850 Жыл бұрын
Ale problemy inżynierskie sprawdzono i rozwiązano - z MSRami w latach '60 jeszcze.
@kamilwojakowski5018 Жыл бұрын
Pan prowadzący w ostatnich słowach się zbłaźnił. Paliw kopalnych mamy ogrom w Polsce.
@krzysztofkalisz8192 Жыл бұрын
to szczera prawda a konkretnie sa grzyby ktore pozywiaja sie tymi wlasnie odpadami i pozniej mozna je wykorzystac jako paliwo polecam poszukac gleboko w sieci ...dodam ze te grzyby nie sa juz radio aktywne ale zawieraja caly ten syf ps odradzam juz dzis ich spozycia pozdrawiam serdecznie
@piotrpg1813 Жыл бұрын
Ech, prowadzący i te jego porównania i analogię. Poziom wsiowej szkółki...
@zbigobago Жыл бұрын
Jak to jest, że tylko Meissner przy wszystkich swoich zaletach dostrzega możliwość wykorzystania odpadów energetyki jądrowej. Co z posostałą rzeszą ludzi myślących? Zniknęli, nie widzą biznesu w pomyśle Meissnera, gdzie ci światli Europejczycy i i inne green pisowe :) menty?
@Etacarinae9000 Жыл бұрын
To właściwie kopia wystąpienia z Radia naukowego.
@VoidCosmonaut Жыл бұрын
Meissner jest znany z tego, że mówi to samo w 10 przemówieniach z rzędu. Sprawdź sobie ile razy mówił o pięknie Ogólnej Teorii Względności w swoich wykładach
@piotrstandarddeviation6934 Жыл бұрын
Pan profesor powoli robi za biskupa. Uświetnia swoją obecnością. Problem w tym, że nikt nie rozumie, co tłumaczy. A jest to gość o ogromnej wiedzy. Nikt nie stara się zrozumieć szczegółów. I szybko się nudzi. A to fundament naszej rzeczywistości. Nie polityka tylko fizyka i chemia.
@adorinadorin Жыл бұрын
Nikt nie rozumie? Masz na mysli politykow nie dzialajacych madrze?
@piotrstandarddeviation6934 Жыл бұрын
@@adorinadorin Politycy to inna historia. Mam na myśli zwykłych ludzi, którzy nie mają pojęcia o niczym oprócz leżenia przed telewizorem. Jeśli odpowiadasz na mój komentarz na tym kanale to szacun dla Ciebie, bo chcesz wiedzieć więcej oprócz tego, co dziś na obiad.
@robertszczepanik6031 Жыл бұрын
Nikt ?
@wandabenisz8970 Жыл бұрын
Proszę nie mówić nikt nie rozumie
@piotrstandarddeviation6934 Жыл бұрын
Jezu. Człowieku. Pisałem ten komentarz wiele miesięcy temu...:)