Souhlasim, vyzkousim si teda doma sam. Mam jeden dotaz. Cinsky stridac.ktery mam,ma pripojeni na sit tridratovou. (faze, nulak, uzemneni).Mam starsi dum-60 let. Muzu napojit na starsi sit-dvoudrat ? Co se stane ?
@Maxik_Bartos Жыл бұрын
Skvěle vysvětleno. Nejsem elektrikář ale pochopil jsem to. Super. Dávám odběr. Dal bych i příspěvek na vaši práci. Ještě jednou děkuji.
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
az bude teplo, natocim sestaveni venku na trave, aby to bylo jeste srozumitelnejsi😁
@Maxik_Bartos Жыл бұрын
@@Sunny_boyCZ dobrý nápad 👍
@zdenekdobransky4320 Жыл бұрын
dekuji,super mistre 👍
@lukashubacek4265 Жыл бұрын
👍Zdravím konečně někdo kdo to řekne pro úplné začátečníky.
@IljaMichalic6 ай бұрын
neviem, či je dobre urobiť video pre takých začiatočníkov, ktorí sa dozvedia, ako to funguje až z tohoto videa, takí začiatočníci by sa toho nemali vôbec chytať, lebo 1. ich to môže aj zabiť, 2. určite niečo nedomyslia alebo urobia zle, lebo nemajú skúsenosti a nadhľad - a 3. ak to spravia zle, poničia si elektrospotrebiče, alebo dokonca v horšom prípade spôsobia požiar v dome/byte. Ja sa s elektronikou zaoberám asi 40 rokov, ale do tohoto by som sa nepustil, lebo viem, aké je to nebezpečné a čo sa všetko môže stať, keď to neurobím dobre. Lebo na obrázku je to len 8 panelov, 1 poistka a striedač prepojené "pár" káblami - takže na 1. pohľad brnkačka, ale prax je úplne iná! Zle zaizolujete 1 kábel alebo spoj, natečie vám do toho voda - alebo vyrobíte prechodový odpor - a podpálite si dom.
@miroslavhavel94023 ай бұрын
Dobrý den. Právě jsem shlédl vaše video, ohledně fotovoltaického ohřevu Dražického bojleru.. Velmi mě to zaujalo. Mohl by jsem vás požádat o seznam použitých dílů a značek výrobců? Děkuji za kladnou odpověď.
@Sunny_boyCZ3 ай бұрын
@@miroslavhavel9402 Zdravim, mam tech videi vice, v podstatě staci jakekoliv panely o vykonu 2kW, nejaky trapezovy stridac (siton, mpps solar, bel, oplocky a dalsi) a do bojleru dodelat origo druhy termostat s dvouspiralovou topnou jednotkou, o ktere mam take samostatne video. Jiz to tak realizovaly desitky lidi a vsichni spokojeni👍
@pavelsimek8792 Жыл бұрын
co infrapanel??? šel by připojit?? super video
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
Přes střídač by měl jít👍
@marekberan2700 Жыл бұрын
Ahoj, díky za video. Dá se takto zapojit i třífázový bojler? A pokud ano, jaký střídač konkrétně by jsi na to mohl doporučit? A musím s Volty z panelu se dostat tedy až na 380? Nicmene, co když nebude tolik svítit a nebudou dávat zrovna plnou palbu? Bude to pak fungovat? Děkuji a jen tak dál ...👍👍👍
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
urcite se to zapojit da, ale chce to 3 stringy panelu, kazdy na jednu spiralu te trifszove topne jednotky a tim padem i 3 stridace. Doporucim Sitony, kvuli snadnemu zapojeni a displeji s udaji. Napeti stringu bude stacit nad 200V, kdyz nebude svitit, stejne hrejou, topne spirale je jedno, kolik do ni pustis, sezere vsechno. Mam to vysverlene v dalsim videu 😉
@marekberan2700 Жыл бұрын
@@Sunny_boyCZ děkuji. Tak to potom bude asi jednodušší buďto zapojit bojler pouze na jednu fázi (bude pomalejší) a nebo úplně změnit bojler na jednofázový, co myslíte?
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
Záleží jak je bojler velký, ale jedna fáze by mohla stacit
@pavelsmola8977 Жыл бұрын
Videa super!!! Jen by mě zajímalo kde se daj sehnat tak levné panely, jak je zmíněno ve videu?????? PS: Není zrovna pravda, že by vás střídavý proud pustil!!!!! Frekvence 50 Hz je tak rychlá, že se stejnak nepustíte!!!!!
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
vse na inzeraty, obcas ruzne firemni vyprodeje, nejhorsi je, ze se ted behem 3 mesicu kazdy rozhodl si postavit vlastni FVE a inzeraty jsou dost prebrane🙄
@novykanal8675 Жыл бұрын
Vyborne videjko na uvod. Moj dotaz je, mozem pouzit bojler Drazice verzia Smart?
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
To netusim, nevim co v tom je za elektroniku🙄
@novykanal8675 Жыл бұрын
Jedna sa o Okhe 125 Smart. Komunikuje s mobilom cez Bt. Sleduje statistiky spotreby atd. Ja predpokladam, ze modif. Sinus to odpali. Cize asi ho treba zamenit alebo prerobit na hlupy bojler :-)
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
mozna by stacilo vymenit teleso za dcouspiralu a na jednu jen pripojit stridac s odpinanim dle tepelneho cidla😉
@novykanal8675 Жыл бұрын
@@Sunny_boyCZ ta spirala by bola super, akurat kto mi doda 2+2 kw spiralu s termostatom, ovladanim atd. Nasiel som pre mna novinku okce 125 2+2. Cize 2 spiralovy bojler pripraveny od vyroby. Zvazujem teda vymenu. Snad presne sadne na terajsie potrubie. K tomu green boost mppt 3000 a 6 panelov ktore maju spolu 260V a 2,8Kwp. Bude vykon a napatie ok na tuto spiralu? FV spirala ma 2,2kw. Dakujem
@volsinky Жыл бұрын
Smart boilery není doporučeno odpojovat od přívodu elektřiny.. Použít by to šlo, s úpravou boileru tak, aby deska elektroniky zůstávala trvale pod napětím.
@Karel_Hosek Жыл бұрын
Super video děkuji. A jaké konkrétně použit těleso bojleru, když na tohle napojím těleso 2.2kw tak se ani nezačne ohřívat? A když nebude tolik svítit a výstup na panelech bude jen 1kw tak se taky nesepne ?
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
Tělesu je jedno, jestli do něj pustíme 100 nebo 2000W, sežere všechno👍
@martind.478411 ай бұрын
Dobrý den,chci se zeptat když mám bojler 2400w 230-240v je nutné dodržet těch 2400w nebo jen230- 240v ?
@Sunny_boyCZ11 ай бұрын
Pokud chcete aby to dobre fungovalo a rychle hralo, tak dodrzet obe hodnoty, pokud by nevadil pomalejsi cas obrevu, tak dodrzet 240V a vykon panelu muze byt klidne nizsi😉
@miselmisell417710 ай бұрын
Dovolím si upozornit na jednu podstatnou věc. Fotovoltaický panel má napětí cca 38 až 42 voltů a proud cca 8 až 10 ampér (podle druhu a výrobce). Běžný el. bojler má 2,2kW topné těleso. Již na základní škole jsme se učili, že příkon/výkon se spočítá násobením proudu a napětí P=U x I. Takže například 4 panely - je cca 4x40=160 volttů. Výkon dodávaný panely je 160x10=1,6 kW. Pro bojler nedostatečný. 6 panelů 6x40=240 voltů. Příkon pak je 240x10=2,4 W. Pak je výkon panelů dostatčný. Pozor na to.
@lubo7572 Жыл бұрын
Zdravim Vás,keď sa mám držať okolo tých 240V tak z panela mám zratavat hodnotu označenú ako VoC alebo Vmp. Dakujem
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
Vmp, VoC je max napeti pri zkratu😉
@lubo7572 Жыл бұрын
@@Sunny_boyCZ tak ako zistím koľko voltov dáva panel.teda keď kupujem z bazosa. Waty sú napísané na každom štítku panela.
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
dle stitku a nebo zmerit pri osvitu sluncem
@rolandfarmadin6672 Жыл бұрын
Ahoj, z akého striedaca nabíjas i3?
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
Mam ho ve videu o stridacich, cinan za cca 11000,-
@maslisko Жыл бұрын
Pěkné video, ale musel jsem se minimálně dvakrát ošívat, když jste dával účinek elektrického proudu na lidské tělo do souvislosti s výkonem panelů... Rozhodující je ale proud, který projde lidským tělem, což je veličina nijak nesouvisející s maximálním výkonem panelů jako takovým. Roli hraje aktuální odpor lidského těla + dotykové napětí. To je tím větší, čím více panelů je v sérii zapojeno. (Větší výsledný výkon sestavy je až následek vyššího napětí.) Je to trochu slovíčkaření, ale v téhle oblasti bych se přimlouval za přesné informace, zejména když je video určeno i ne zcela zasvěceným lidem.
@ladislavplachetka01 Жыл бұрын
Dobrý den, svodič přepětí není potřeba?
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
Na žádné instalaci jsme ho nedávali. Bavíme se tady o instalaci svépomocí, prostě udělej si sám. Nedělá se tam žádná revize, není to nijak připojené do sítě, jedna se o tzv. ostrovní systém.
@menmen1316 Жыл бұрын
@@Sunny_boyCZ s tou revizi si nejsem moc jistý. V případě poruchy-požáru, a plnění pojišťovny jsem si jist ,že pojišťovna po tom půjde a v případě systému bez revize nebude plnit pojistku. Je to extrém ale nikdy nevíš .. jinak díky že sdílís informace.
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
Pokud si to někdo poskládá a zaplatí revizaka, muže byt. Můj dům pojistili od stolu a nikdo ho ani neviděl, přestože jsem jim FV hlásil. O plnění jakékoliv pojistky si už po zkušenostech iluze nedělám…
@lukashubacek4265 Жыл бұрын
@@Sunny_boyCZ Pozor na to hlásit pojišťovně FV je jedna věc a mít to ve smlouvě je druhá věc. Revize je pouze pro pojišťovnu pro nikoho jiného jinak je pro člověka k ničemu. Jak mile dojde k pojistné události tak po tom pojišťovna jde jako první.
@lukashubacek4265 Жыл бұрын
@@JaneKLX Jo jo není pojišťovna jako pojišťovna a hlavně je to o lidech
@moje4166 Жыл бұрын
Možná byste měl důrazně upozornit, že pojistkový odpojovač MUSÍ být na DC napětí. Při odpojení si DC proud vytáhne oblouk který jen tak neuhasíte. Popisujete to u termostatu, ale odpojovač je stejně důležitý. Taky úraz DC proudem je daleko nebezpečnější díky elektrilytickým vlastnostem.
@marinmartin22313 ай бұрын
problém úrazu stejnosměrným el. proudem je , že dochází k elektrolýze krve a může se to projevit i později
Stejnosměrný proud vytáhne větší oblouk, o tom bez debat. Nesouhlasím ale, že je stejnosměrné napětí nebezpečnější než střídavé v případě úrazu elektrickým proudem. I norma uvádí zhruba 2x vyšší bezpečné napětí u stejnosměrného proti střídavému.
@Sunny_boyCZ Жыл бұрын
stejnosmerny proud cloveka nechce pustit🤔
@jiriklubus389211 ай бұрын
Nevim, kde jste na to přišel, ale střídavý proud vas nepustí pro křeč, no a stejnosměrný způsobí rozklad krve, takže taky nic moc. Zmiňovalo se to na kazdem školení z vyhl. 50
@ondrarao Жыл бұрын
Nejedná se o solární panely, ale o Fotovoltaické moduly !!!