Olamovanie staršieho viniča

  Рет қаралды 29,541

Bc. Pavol Macko

Bc. Pavol Macko

Күн бұрын

Пікірлер: 27
@tomassamel8880
@tomassamel8880 Ай бұрын
Dakujem. Pekna vinica!
@frantisekhajko5384
@frantisekhajko5384 6 ай бұрын
Pali super videa poucne a hlavne detailné. Diky 👍
@Koumes3
@Koumes3 4 жыл бұрын
Moc díky za takové videa. Jsem absolutní amatér a vzhledem k tomu, že mám na zahradě, sice jen pár, hlav révy mi toto video dost dalo. Budu v následujících letech Vaše rady realizovat.
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 4 жыл бұрын
A presne pre takých ľudí tento kanál je. Pretože aj mne v začiatkoch chýbalo niečo také. Nejaký sprievodca ktorý mi dá nejaké tie základy na ktorých môžem stavať. Takže hor sa stavať Martin:D
@vinarumcz
@vinarumcz 4 жыл бұрын
Ahoj, pěkné video ;-) takhle názorné vylamování v souběhu s natáčením a komentářem 👍👍👍 není co dodat. Jen tak dál a díky moc za rady, budou se mi hodit. Každý rok toho nechávám že strachu zbytečně moc a pak lituju, že to neroste podle představ. Musim se naučit nebát se to pořádně vylámat 😀
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 4 жыл бұрын
Áno, áno, tento pocit presne poznám a verte mi že ma prenasleduje dodnes :D Ste teda úplne normálny. A nie je tomu tak len u nás :D
@vinarumcz
@vinarumcz 4 жыл бұрын
@@bc.pavolmacko8177 uff....to jsem si oddechl 😁 letos jdu do toho teda radikálněji 😁 při těch mých 50 hlavách má člověk na to relativně čas..ale o to ma větší strach :-)
@vladovirba3673
@vladovirba3673 4 жыл бұрын
Fajn. Pekné. Chválim a učím sa. Dúfam, že budete pokračovať aj ďalej. To občasné opakovanie vôbec nevadí. Opakovanie = matka múdrosti. Má to aj hlavu (ako u viniča) aj pätu. Teším sa na budúce.
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 4 жыл бұрын
Ono neveril by človek ako často musí veci opakovať :D
@vieramalarova6123
@vieramalarova6123 4 жыл бұрын
Chcem sa spýtať,či nie je dobré skrátiť letorast,na ktorom sú osadené plody,ďakujem za odpoveď🙏🏼
@jinanzal445
@jinanzal445 2 жыл бұрын
Pěkné video! Jen by jsem se chtěl zeptat na ten druhý keř. Přijde mi, že jste nechal moc hustý prostor nad hlavou. Na tažni bych druhý letorost vylomil. Jsou tam 2 přímo nad sebou, takže si myslím, že v létě si museli konkurovat o prostor. Jak se na to prosím díváte zpětně, děkuji :)
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 2 жыл бұрын
Kľudne môžete. Berte toto ako príklad. V nejakej konkrétnej situácii v nejakom konkrétnom sade a odrode a raste. Tam kde som teraz je to vždy boj medzi kvantitou a kvalitou a preto tu nechám tých letorastov viac, než ako niekde, kde si víno vyrábajú a predávajú samy a ide im tak o maximálnu kvalitu. Tomu potom bude zodpovedať aj cena fľašky. To kde som teraz, nie je však ten prípad a preto takýto štýl. Ak je aj rast veľmi silný, radšej nechajte tých letorastov viac. Znížite potom riziko, že bude problém s veľmi intenzívnym rastom, čo nie je žiadúce. Ak teda máte možnosť robiť to tak ako píšete, iste to tak robte! :)
@jinanzal445
@jinanzal445 2 жыл бұрын
@@bc.pavolmacko8177 Děkuju moc za odpověď. Vaše videa mi moc pomohly. Doma postupně zakládám malou vinicu, pořád zkouším nové odrůdy a pěstování bez postřiků. Ide mi prvořadě o kvalitu a dobrou vitalitu keřů :) Letos to už vypadá na pěknou úrodu, tak su pěkně natěšený :D
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 2 жыл бұрын
@@jinanzal445 Vinohrad doslova učí trpezlivosti. Nič nie je hneď a často aj snaha nieje oplatená želaným výsledkom. O to lepšie však chutí odmena, keď sa všetko podarí. Som rád, že tento kanál pomohol. To bol aj cieľ. Vďaka! :)
@Dzordzikk
@Dzordzikk 3 жыл бұрын
Díky za super videa. Chci se zeptat, ohledně toho záměru s posledním keřem. Z videa mi nepřišlo, že by to bylo až tak vysoko, aby nestačilo o rok, dva, počkat a hlavu snížit tím, že mi někde víc odspoda, pod nynější hlavou něco vhodně obraší co budu moct použít na snížení hlavy? Podvědomě mám odpor k tak velké řezné ráně do starého dřeva, které by si vyžádalo odřezání stávajícího, už dost silného, kmínku, a vypěstování nového. Jenom názor k diskusi.
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 3 жыл бұрын
Vďakááá Dzordzikk :) Pozrel som si to a ako pozerám. Išlo tam presne o prípad, keď ten starý kmienok je už doráňaný a popretkávaný starým, hnijúcim drevom. Vtedy, podľa mojich skúseností, to už nemá veľmi veľký zmysel a je dobré vypestovať si postupne kmienok nový. Neamputuje sa však celý kmienok hneď. Nechá sa tam a odstraňuje sa postupne. Práve preto aby si stihol vinič vybudovať rezervu (rezervné látky) v novom kmienku. A až potom príde ku kompletnej amputácii. Ono časom, pokiaľ sa o to človek naozaj stará. Takýto doráňaný kmienok časom úplne umrie tým ako sa všetká energia bude koncentrovať do podporovaného nového kmienka. Pre vinič totiž nie je efektívne mať jeden zbytočný a zlý kmienok a tak postupne investuje energiu do nového kmienku. Toto je však nutné podporovať precíznym olamovaním tohto starého kmienka počas celého roka. Pri každej pracovnej činnosti. Preto je to zdĺhavé. Avšak dá sa to. Vždy záleží na cieľoch a politike v danom sade a u daného gazdu a podľa toho potom k tomu pristupovať. Samozrejme k takýmto metódam treba pristupovať naozaj keď sa nedá inak a keď takýto krok môže mať z dlhodobého hľadiska výhodu, nech ako sa trápiť roky a roky a prichádzať o vitalitu vinice a úrodu. Čiže spôsobov je mnoho. Všetko je možné. Vďaka za príspevok do diskusie. To je veľmi dôležité.
@tanyavojtova5034
@tanyavojtova5034 4 жыл бұрын
Všechny hlavy jsou důležité - i ty naše :-)
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 4 жыл бұрын
Asi najpodstatnejšie, že?:D
@tanyavojtova5034
@tanyavojtova5034 4 жыл бұрын
@@bc.pavolmacko8177 už se nemůžu dočkat nového videa :-)
@sawi1115
@sawi1115 4 жыл бұрын
Witam z Polski. Jaki wysoki pień(kmienok)? Ile cm? Pozdrawiam
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 4 жыл бұрын
Servus do Poľska :) toľko cm aby ťa nebolel chrbát :D Ale cirka 75cm môže byť.
@tiborilles1289
@tiborilles1289 Жыл бұрын
aké slovenské odrody sú?
@vladimirkoppan7790
@vladimirkoppan7790 4 жыл бұрын
Ahoj, až do zhliadnutia tohto videa som si nadával, koľko som tú moju vinicu ošklbal :) Chcem sa ťa spýtať na dve veci. Ako tam zvladate sucho? Či tam vás netrápi? Ak hej, pozoruješ nejaké zmeny oproti na vlahu bohatším rokom? (Menšia listová plocha, drobnejšie strapce atď.) Druhá otázka. Mám na vinici dva také zbuntošené kmienky, čo predchádzajúci gazda nechal nedopatrením vyrásť z podpníka. Myslíš, že by sa dali zadolovať a vytvoriť si z nich podpníky pre množenie/vrúblovanie nových sadeníc? Ďakujem za tvoj čas aj názor. Nech sa ti darí :)
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 4 жыл бұрын
Vladino servus :) Ver mi že ten pocit nemáš len ty ale i ja a mnohí iní ktorým na tom niekedy až príliš záleží. Tu majú to šťastie že tu je vody dosť. Hospodári medzi sebou majú vybudovaný zavlažovací systém na ktorý spolu prispievajú a keď som sa ja ešte staral o svoje, mal som vyčlenený jeden deň v týždni kedy som mohol zavlažovať a ešte nejaký so mnou. Každý rok sa to o deň posúvalo. Takto solidárne sme mali všetci vody dosť. Plus keď mi sme sadili a potreboval som pri novej výsadbe polievať často, dalo sa dohodnúť s inými ktorý mali vtedy svoje "okno" a vodu mi požičali. Plus veľa hospodárov majú vlastné rezervoári ktoré si v ten deň naplnia a v prípade potreby použijú. Voda v tomto systéme je z horských riek, zásobovaných ľadovcami a snehom v horách. V údoliach zvyknú mať ešte kde tu studňu. Avšak keď má človek vinohrad až príliš často zavlažovaný a vinič rozmaznaný, aj krátke sucho môže spôsobiť žltnutie listov a také akoby moc prehnuté vrcholčeky letorastov. Keď je v ročníku veľa vody vplyvom priebehu počasia, videl som, že sa to prejavuje tým že listy bývajú naozaj väčšie. Toto sú veci s ktorými som sa stretol hlavne ja :)
@bohumilglos1859
@bohumilglos1859 3 жыл бұрын
Dobrý deň ! O akú odrodu sa jedná konkrétne v tomto videu.?........Je to vedenie prakticky na jedeň ťažeň....?...každoročne,,že.?
@bc.pavolmacko8177
@bc.pavolmacko8177 3 жыл бұрын
Bohumil vitaj! Tu sa jednalo, ak správne pozerám, o odrodu Biele burgundské (Weissburgunder) a Modré burgundské (Blauburgunder). A v tomto prípade ide o vedenie na jeden ťažeň. V prípade veľkého rastu sa však dá ponechať aj ťažne dva. Závisí to však na to ako to tam u Vás rastie a podľa toho prispôsobovať strih a starostlivosť o vinicu ako takú či o jednotlivé kmienky v nej. A strihá sa samozrejme každý rok aby sa zachovala rodivosť takú akú chceme a tam kde ju chceme. :)
EASY INSTRUCTIONS ON HOW TO PRUNE GRAPE VINES - simplified
10:37
VLADA'S PLACE
Рет қаралды 608 М.
Ako strihať vinohrad
30:35
vinoavinarstvo.sk
Рет қаралды 25 М.
Человек паук уже не тот
00:32
Miracle
Рет қаралды 4,3 МЛН
Poďme si zastrihať 5: mladý vinič
25:30
Bc. Pavol Macko
Рет қаралды 31 М.
Ručné odlistnenie viniča
16:21
Bc. Pavol Macko
Рет қаралды 15 М.
Olamovanie viniča - rok 6
18:46
Bc. Pavol Macko
Рет қаралды 9 М.
VINIČ a olám si ho 2021 - po prvé...
29:33
Bc. Pavol Macko
Рет қаралды 18 М.
Prvé snímanie vrcholcov vo vinohrade
19:59
vinoavinarstvo.sk
Рет қаралды 9 М.
Čistenie kmienkov na koreni viniča
12:17
vinoavinarstvo.sk
Рет қаралды 13 М.
Letný rez marhúľ
7:24
Farmárska Revue RTVS
Рет қаралды 126 М.
Pred uzatváraním strapcov, pleseň sivá
20:02
vinoavinarstvo.sk
Рет қаралды 3,9 М.
Vinič - Hnojiť či nehnojiť (mladé sadenice)
13:18
mario YouTube
Рет қаралды 1,8 М.