Ahoj, narazila jsem na váš kanál teprve předevčírem, ale už teď mi tvá videa moc pomohla. Jste hustá! Děkuji moc.
@Olinium4 жыл бұрын
Hustota je vysoká? No tedy díky Aničko =D
@annaciganova88794 жыл бұрын
@@Olinium 😁👍
@elikl1946 Жыл бұрын
Moc skvělé video, zbožňuji tě! Učím se na maturitu na chemické, a i když mi něco učitelé nevysvětlili nejlépe, díky tobě to chápu. S tvým výkladem tu maturitu zvládnu jedna báseň. 😄
@Olinium Жыл бұрын
Děkuji moc! Hodně štěstí :)
@klarapechova32528 күн бұрын
Ahoj, úžasné video! Zajímá mě, jak je tvořena třetí vazba u CO? Jedná se o něco jako excitovaný stav do cizího orbitalu (C)? Nebo spíš koordinačně kovalentní vazba? Nebo úplně jinak?🤔😄 Předem moc děkuji za odpověď!❤
@davidgabris49314 жыл бұрын
Skvělé video. Jen se zeptám, my jsme v rámci metody VSEPR brali i grupy symetrie molekul. Je to docela zajímavé téma, které s tím souvisí. Rozvíjí to prostorovou představivost. Ale pro tyto účely je to asi nad rámec toho, co bylo Vaším záměrem.
@Olinium4 жыл бұрын
Kolik toho člověk nacpe do hodiny? :)
@davidgabris49314 жыл бұрын
@@Olinium Ano, rozumím. Tak třeba na grupy symetrie bude samostatné video jindy.
@tomaspaukner8044 жыл бұрын
Ahoj, mám dotaz, proč ten amoniak není tetraedr? Elektronový pár je jako dva vrcholy? Děkuji.
@Olinium4 жыл бұрын
Jako jeden vrchol. Pyramida ma jako vrchol dusik a v podstave má 3 vodiky. Ten volny elektronovy par nevidis a nezahrnujes do tvaru. Tetraedr je třeba methan. Ten ma 4 vrcholy a uprostred uhlik. Umíš si to představit?
@tomaspaukner8044 жыл бұрын
Olinium ano děkuji.
@darthmaul99282 жыл бұрын
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně těch kovalentních vazeb např. u toho BeCl2. Be má 2 volné elektrony se spinem +1/2 a oba Cl májí také volný elektron s hodnoutou +1/2. Jak se mohou spojit, když nemají opačný spin? Snad jsem to napsal srozumitelně😅
@ondrejdemel Жыл бұрын
Tady narazime na to, ze mame tendenci psat vsechny nesparovane spiny jako 1/2. V nepritomnosti vnejsiho magnetickeho pole ma spin 1/2 i spin -1/2 stejnou energii, a proto se vyskytuji stejne casto - tj polovina bude mit jeden a polovina druhy spin. Kdyz je spinu nespaovanych spinu na jednom atomu vice, tak Hundovo pravidlo splnim jak tim, ze vsem spinum prisoudim 1/2, tak tim, kdyz jim vsem prisoudim -1/2. Tim padem pak neni problem, aby se daly dohromady atomy s sikovnou kombinaci spinu.
@darthmaul9928 Жыл бұрын
@@ondrejdemel tak po 9 měsících jsem se konečně dočkal odpovědi :Ddd Díky moc.
@martinafortova52352 жыл бұрын
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak by jste určila hybridizaci u oxidu sírového. Děkuji
@Olinium2 жыл бұрын
To je trochu zapeklitý případ. Je sp2, protože si musíš uvědomit, že v prostoru lze dojít k překryvu jen některých orbitalů. Např. s a d orbital se nemohou překrýt tak, aby vzbikla sigma vazba, tedy když si nakreslis na papir síru v max. Excitovaném stavu, tak musíš pak sigma vazby s kysliky vést do orbitalu s a p, no a pi vazby do zbytku p a d orbitalů. A máš to. Na text je to složitější popsat, kdyžtak mi napiš na soc. Sítích a nakreslim ti to. :)
@denisazlebkova92602 жыл бұрын
Zdravím, mohla bych se zeptat jak se tedy dopočítat těch 109°? 32:16 Případně jestli se toto počítání může objevit na přijímačkách z chemie? 😇
@Olinium2 жыл бұрын
To vychází z geometrie pravidelného tetraedru, je to 109` a 28'. Tak jak máš ve čtverci 90 třeba. A ano, u příjimaček to bývá, takže pro methan si to pamatuj nazpaměť :)
@allyurbanova14004 жыл бұрын
Zdravím, můžu se zeptat, jak by vypadala molekula P4? Respektive, mám to z hodin uvedené jako trigonální pyramida, ale nevím, jak se k tomu dojde. Vychází mi, že hybridizace je to sp3d, což by měla být trigonální bipyramida. Děkuji:)
@Olinium4 жыл бұрын
Ahoj Ally, to je něco jiného, to není hybridizace, to je prostě struktura bílého fosforu. koukni na to www.simply.science/images/content/chemistry/metals_and_non_metals/nitrogen_family/conceptmap/White_Phosphorous_img2.jpg
@Olinium4 жыл бұрын
nemáš tam prostě žádný středový atom.
@allyurbanova14004 жыл бұрын
Olinium jasně,děkuji🙂
@Jankubicek782 жыл бұрын
Done
@andymulle3 жыл бұрын
To znamená, že menší úhel tedy bude vždy od počátku klesat v závislosti na vol. el.párů? :) A ten ethen obsahuje všechno ovoce i zelenina? ;) Tzn. pokud dám jakoukoli zeleninu a ovoce do lednice, tak se prodlouží trvanlivost = tzn. doba zrání ? :)
@Olinium3 жыл бұрын
Ted nerozumím tomu klesání menšího uhlu, muzes to více popsat? Ethen vyrábí i jiné ovoce jako jablka, meruňky atd. Některé produkují více (banány) některé méně. :)
@andymulle3 жыл бұрын
@@Olinium No, to jsem myslela v závislosti na to video :)) Pokud tam nebyl el.pár byl úhel tedy 109, následně byl 1 el.pár a uhel se snížil apod :)
@danieljurco44272 жыл бұрын
Môžem sa spýtať na čo sa toto učí? Keď sa dá nájsť katalóg, tabuľky, tvarov molekúl. Pripadá mi to ako s Mendelejevovou tabuľkov prvkov ktorú vytvoril na to aby sme si to nemuseli pamätať aj tak nás ju na základnej učia..
@Olinium2 жыл бұрын
Nevím proč se to učí, když je to už velmi stará teorie :) je to spíš z pohledu snadná teorie pro vysvětlení tvaru jednoduchých molekul. Prakticky na základě jednoduchého selského rozumu se dají ty tvary molekul často odvodit zpaměti.
@Anna-fy9ur4 жыл бұрын
Zdravím, nějak nemohu pochopit proč po 3p nenásleduje 4s, ale 3d u té sp3d hybridizace. Excitace nemůže probíhat do s orbitalu?
@Olinium4 жыл бұрын
Ahoj Aničko, no je to totiž ještě složitější, ale pamatuj si, ze excituješ vždy do orbitalu se stejným hlavním kvantovyn číslem. I kdyz ti to nesedí podke vystavbového principu.
@Anna-fy9ur4 жыл бұрын
@@Olinium Dobře, děkuji za odpověď.
@chabradam91822 жыл бұрын
Proč to neumím když jsem prvňák???
@Olinium2 жыл бұрын
Teď už to umět budeš :)
@petranezvalova98154 жыл бұрын
Ahoj, mohla by jsi prosím nejak v rychlosti vysvětlil v dalším streamů to XeF4 ? Děkuji
@Olinium4 жыл бұрын
Je toho na dnešek taky docela hodně, spíš bych ti to poslala do zprávy na ig, pokud máš.
@petranezvalova98154 жыл бұрын
Olinium jee to by jste byla hodná, moc děkuji nápišu vám tedy tam:)