W filmie zdarzyło się kilka skrótów myślowych, więc jeśli ktoś ma wątpliwości - zapraszam na bloga, gdzie powstał gruby i dobrze ilustrowany artykuł. On powinien rozwiać wszelkie wątpliwości!
@owskiogroh45206 жыл бұрын
Omnis Arma dobry film, ciekawy i nawet dowiedziałam po co są te pierścienie na pociskach! Ale mam jeszcze pytanie. Jaki efekt będzie miał nabój o takich parametrach kal. 12 Typ 2 - pocisk: mieszanka proszku żelaznego i talku technicznego w zamkniętym pojemniku z tworzywa sztucznego o masie 18,3 grama; ? Będzie raził cel żelazną mąką? :D Bo spędza mi to sen z powiek.... przez chwilę myślałem że chodzi o smugi ale na co komu takie rzeczy do strzelby :D
@OmnisArma6 жыл бұрын
Nie chcesz poczekać na wyjaśnienie w materiale? :D
@owskiogroh45206 жыл бұрын
Omnis Arma a teraz ważniejszy temat..... magazynek. Zmaczy ma być ustawa. I chyba jest ona dosyć debilna. Może coś na ten temat by nagłośnić sprawę!
@OmnisArma6 жыл бұрын
OK
@krzysztoftadeusz71473 жыл бұрын
Pozytywnie zaskoczony! Już czekałem na " ciężar ołowiu" i się niedoczekałem . W zamian ustyszalem " gęstość" . Szacun! Wreszcie fachowiec. Łapa w górę!
@pawesemerda39206 жыл бұрын
Jasno i na temat ! dobry kanał
@OmnisArma6 жыл бұрын
👍 Dzięki!
@theoverall-w5j Жыл бұрын
Panie Mateuszu dzięki Panu złapałem bakcyla strzeleckiego, kupiłem pierwszą berettę asg 92 FS i pukam sobie do tarczy w ogrodzie. Właśnie zakładam stowarzyszenie i zbieram wiedzę. Porem pozwolenie i zaczynam kolekcjonowanie. Dziękuję za fachową wiedzę przedstawioną w jasny sposób. Komentarz taktyczny dla zasięgów🧑💻👨🏫🧨
@OmnisArma Жыл бұрын
Super! Działać.
@Tadeusz673 жыл бұрын
Super kanał! Krótko i konkretnie. Dzięki!
@americanwoodworkingtrickss65436 жыл бұрын
Ciekawie opowiadasz ,jak zawsze zwlaszcza dla poczatkujacych dobry odcinek.Pozdro
@OmnisArma6 жыл бұрын
Staram się zrozumiale. 👍
@aranexaranex71955 жыл бұрын
Super odc, za rok będę próbować się starać o pozwolenie. Narazie zbieram wiedzę :)
@miroslawkorbiel38575 жыл бұрын
Super info !
@piotrhrybkowski63604 жыл бұрын
Kolejny świetny film
@Talib9976 жыл бұрын
Witam, a może jakiś demonstracyjny filmik, pokazujący jak różne typy pocisków (półpłaszczowe, pełnopłaszczowe, przeciwpancerne etc.) przebijają cele np. organiczne (manekin balistyczny, półtusza świńska xD) i/lub cele z płyt betonu/szkła? Wiem, ze takie filmy można znaleźć na zagranicznych kanałach i ze logistycznie jest to pewnie trudniejsze do zrealizowania, ale fajnie było by zobaczyć to w Twoim wykonaniu z jak zwykle profesjonalnym podejściem i komentarzem. :) Pozdrawiam.
@OmnisArma6 жыл бұрын
Jutro albo w niedzielę będę to nakręcał ale... no. Reszty dowiecie się po zmontowaniu.
@Talib9976 жыл бұрын
@@OmnisArma Mogę oczywiście przyjechać i pomóc w realizacji odcinka. Trochę strzelam więc polecam się 😉
@OmnisArma6 жыл бұрын
:D Dzięki za dobre chęci ale uśmialiśmy się trochę z tego komentarza. Akurat strzelanie przy takiej realizacji zajmuje 3 minuty. Rozstawianie dziadostwa pół dnia, a montaż i opisy dwa tygodnie. Więc jeśli pomoc, to przy tych mniej ciekawych sprawach...
@Talib9976 жыл бұрын
Pewnie racja :D ale warto było spróbować. Pozdrawiam :)
@hmmwv35 жыл бұрын
Zrób filmik o pociskach czołgowych
@MarcinHand6 жыл бұрын
Jak zwykle świetny wykład. Dzięki! Prośba o popracowanie nad audio. Straszne szumy.
@OmnisArma6 жыл бұрын
Cieszę się, że się podoba. Też mam prośbę - cała ekipa marudziła mi, że nic nie słychać. Teraz szumy są straszne. Gdybym miał jakieś jednoznaczne podpowiedzi, to może szybciej dojdziemy do porządnego efektu, bo ja już nie wiem, o co chodzi.
@rafaszczepan78456 жыл бұрын
Jaki był cel stosowania rdzenia w amunicji wojskowej tzw "konserw" które są na naszym rynku? żeby eliminować cele w pojazdach czy żeby mieć pewność że przebiją oprzyrządzenie na przeciwniku?
@OmnisArma6 жыл бұрын
Nie znam się za dobrze na "oprzyrządzeniu", ani konserwach. To chyba pojęcia kulinarne ale wracając do amunicji... W amunicji wojskowej, której nie ma na naszym rynku, bo ustawa zakazuje rdzenie podnoszą zdolność do przebijania przeszkód. Jakich przeszkód, to kwestia każdej jednej konstrukcji pocisku. Nie ma zasady. :P
@rafaszczepan78456 жыл бұрын
Oczywiście że jej nie ma na naszym runku. Psssss w lublinie po 1.05zł za 7,62x39 XD
@henrykmar5 жыл бұрын
Ołów może się nadtopić w czasie strzału? Strzelałem z replik broni historycznych i nie tylko ołów się nie nadtapia, ale nawet przybitka z materiałów łatwopalnych takich jak pakuły czy papier lub tkanina lniana albo bawełniana nawet się nie zdąży nadpalić.
@HalIOfFamer3 жыл бұрын
Proch czarny pali się z mniejszą temperaturą i pod mniejszym ciśnieniem. Pocisk który jest pokazany na filmie to pocisk do broni współczesnej.
@tomaszjawu98506 жыл бұрын
Witam. Czy mógłbyś wypowiedzieć się o pociskach litych. Robi się je na tokarkach CNC. Czy są bezpieczne dla broni i czy rzeczywiście można je wykonać bardziej precyzyjnie niż seryjne? Dzięki.
@rogo72755 жыл бұрын
Łapka i sub. Pozdrawiam.
@Jcobx5 жыл бұрын
Fajny długopis
@jakubp51486 жыл бұрын
Dzięki za ciekawy film.
@Rzut-Oka5 жыл бұрын
W pociskach smugowych 5.56mm czasem można zaobserwować oddzielenie się ładunku "sygnalizacyjnego" od reszty pocisku i występuje złudzenie "błądzenia pocisku" -chcialem być mądry🤣🤣. Nie zauważyłem takiej sytuacji w pociskach smugowych czy zapalających 7.62x54R czy przeciwpancernych-zapalających 12,7 czy 14,5mm tak gdyby kogoś interesowało ;)
@OmnisArma5 жыл бұрын
Ja zauważyłęm to jeszcze w pociskach kumulacyjnych kalibru 122 mm. Jeżeli mówimy o polskim 5,56 mm wojskowym naboju - jestem w stanie uwierzyć we wszystko.
@Rzut-Oka5 жыл бұрын
@@OmnisArma Z armat czołgowych nie dane było mi strzelac ale np moździerz m120 -odłamkowo-burzący opuszczając wylot lufy potrafi "żyć swoim życiem" na chwilę zanim zniknie w chmurach -dziwnie rotuje i wydaje przy tym dziwny świst/gwizd, nie wpływa na celność (promień razenia i tak 200m). Od czołgowego sabota znalazłem kiedyś jedną z trzech nakładek stabilizujących rdzeń pocisku.
@gdanskawizja58354 жыл бұрын
Ja mam pytanie o pociski do CP, Czy można zamiast przybitki (np.kaszka manna) podkleić przekładkę z teflonu ?
@lubomirpetrowpahuta7 ай бұрын
W przypadku pocisków z rdzeniem by zapewnić przeniesienie obrotów z płaszcza na rdzeń zamiast rdzenia o przekroju kołowym nie można stosować rdzeni o przekroju kwadratowym lub sześcio, lub ośmiokątnym?
@OmnisArma7 ай бұрын
Można. Tak samo jak można używać pocisków ze złota, żeby zwiększyć przebijalność. Kwestia kosztów.
@patryksenkowski98792 жыл бұрын
Witam serdecznie filmik super. Ale mam pytanie mógł byś zrobić odcinek o amunicji 380auto i wymiary lufy do tego rodzaju amunicji i czym się różni od kalibra 9×18 i parametry techniczne lufy super było by o tym posłuchać i obejrzeć film. Pozdrawiam Was serdecznie 👊👉
@OmnisArma2 жыл бұрын
Przymierzamy się do zakupu broni na ten nabój. Także wszystko możliwe.
@TheWroniarz2 жыл бұрын
Jak wygląda trwałość lufy poligonalnej w porównaniu do zwyczajnie bruzdowanej? Jest jakaś prawidłowość?
@OmnisArma2 жыл бұрын
Ponoć trwalsza ale każdy producent umie coś zepsuć ;)
@papapaniop5 жыл бұрын
Jakość jest dobra tylko proszę cię kup sobie mikrofon krawatówke
@DRIZZLERE176 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam. Czy byłbyś w stanie zrobić jakiś materiał o tym, co szykuje nam rząd w sprawie broni, bo wygląda na to, że niedługo zaczną się konfiskaty broni CP i magazynków dużej pojemności.
@OmnisArma6 жыл бұрын
No dobra...
@peterbienko40485 жыл бұрын
Zajebisty kanał
@jakubek893 жыл бұрын
jak to jest na filmach że znajdują wystrzelony pocisk i znajdują do niego broń? gdzieś jest przechowywany pocisk do kazdej wyprodukowanej sztuki i robi się porównanie ? skąd po pocisku wiadomo że to johna Kowalskiego pistolet?
@JacekMielcarek5 жыл бұрын
Pociski zapalające...to może być dobry temat. Kiedyś miałem styczność z takimi. Posiadały one dwie "komory" z środkiem zapalającym, chyba, to proszki metalu były. Dokładnie nie wiem co to za typ był, ale błyskały ostrym białym światłem. Radzieckie naboje (pociski) Pozdrawiam serdecznie.
@mati79zg6 жыл бұрын
jaki powinien mieć kształt i z czego powinien być zrobiony "pocisk doskonały"? (odpuszczam temat pocisków litych), z filmu wywnioskowałem: płaszcz miedziany zawijany do przodu, rdzeń z litego ołowiu. Teraz się zastanawiam dlaczego i w jakim celu stosuje się inne "zakończenia" w pociskach tzw boat tail lub flat base i czy ma to zawiązek z koroną lufy i jej kształtem?
@dariuszciebien63543 жыл бұрын
Mam pytanie .. Tak dla wyjasnienia ..bylem w wojsku dosc duzo na ten temat mówiono ..rodzaje po co na co itd.. Ale kiedys przez przypadek ..znalazlem pozostalosc po 2 wojnie sw.. Napewno byla to pozostalosc po niemieckiej stronie konfliktu.. A mianowicie nabuj 9x19 parabelum.. Byl w bardzo dobrym stanie wiec o pomylce nie moze byc mowy... Po usunieciu pocisku z łuski .. Okazalo sie ze pocisk jest całostalowy ?????.. Wiem ze robic tego sie nie powinno z takimi znaleziskami ..ale najpierw myslalem ze to tylko stalowy plaszcz .. ale po próbie naciecia go nozem ..okazalo sie ze plaszcz jest gryby ...zatem do pomocy poszła piłka do metalu ..i okazalo sie ze ten pocisk nie mial plaszcza ze byl calkowicie wykonany ze stali .. Zrobilem błąd bo go po tym wszystkim wyzucilem ..nie mierzac dokladnie jego kalibru czy aby nie byl zrobiony jako podkalibrowy .. Wiem wiem ze znaleziskami nie powinno sie takowych rzeczy robic ..ale robilem to mozliwie najbezpieczniej jak sie dalo i tylko dlatego ze pocisk nie byl pomiedziowamy a byl calostalowy co bardzo mnie zdziwilo .. Bo z czyms takim spotkałem sie po raz pierwszy .. Byc moze byla to amunicja przeznaczona do dywersji ..czyli taka niespodzianka dla partyzantów czy innych podobnych .. Mieli zaladowac magazynek a ktoras kulka z kolei miala rozsadzić lub zablokować lufe.. Tylko tak to tłumaczę ..no bo jak inaczej .. Podobna taktyke stosowali amerykanie ..zostawiali amunicje przeciwnikowi niby przez przypadek ..a amunicja byla wybuchowa ...co ktorys nabój mial ladunek trotylu ktory byl tak silny zepo zbiciu splonki poprostu rozrywal zamek lub lufe uszkadzając tez delikweta ktory strzelał.. Moze jakis krótki filmik lub kilka z historji nabojow ..jakies specyficzne wynalazki ich konstrukcja ... By bylo wiadomo czego unikac gdy sie cos przypadkiem znajdzie .. Oczywiesie wiem wszystkie takie znaleziska najlepiej wyzucic lub zglosic dzis to wiem ..ale mlodosc ma swoje prawa i takie znaleziska korca by je jakos rozbroic czy rozkrecic.... Ale moze tak w kwesti historycznej informacji .. Ten i ten mial cos takiego byla to nowosc lub to ten to wymyslil ..a inni mieli to rozwiazane tak .. ZASTANAWIA MNIE TEN CALOSTALOWY POCISK .. NO BO NAWET GDYBY BYL PRZECIWPANCERNY TO MIALBY INNA KONSTRUKCJE ..NO I PO CO POCISK PRZECIWPANCERNY KALIBRU 9X19 PARABELUM PRZECIEZ TO NIE JEST MOCNA AMUNICJA KTORA MOGLABY SLUZYC DO ZWALCZANIA NAWET LEKKO OPANCERZONYCH POJAZDOW .. TYM BARDZIEN ZE POCISK BYL CALY ZE STALI .. I RACZEJ JEGO PRZEBIJALNOSC NIE BYLA WIELE WIEKSZA ..GDYBY CHOC MIAL RDZEŃ ..ALE BYL.CALO STALOWY..
@pawe2k8766 жыл бұрын
amunicja wysoko kalibrowa
@grzegorzwitkowski80875 жыл бұрын
Czy moglbys blizej do kamery pokazywac te detale o ktorych mowisz?Super material jednak slabo widac szczegoly.P.S. to nie jest negatywny komentarz tylko mala prosba na przyszlosc.
@janbieniek61813 жыл бұрын
A nie przypadkiem pola gwintów nie wciskają się płaszcz pocisku podczas wystrzalu?
@Stary_Yeti3 жыл бұрын
Zaginęło mnóstwo komentarzy z tego tematu. Było grubo ponad sto, a zostały 72. Cenzura?
@OmnisArma3 жыл бұрын
Jak prowadzisz statystyki komentarzy, to chyba nuda. O cenzurę pytaj jarka. JA nie zauważyłem znikania komentarzy po czasie. YT sporo blokuje przy pisaniu ale nie po latach.
@Stary_Yeti3 жыл бұрын
@@OmnisArma Zauważyłem ten fakt podczas dyskusji z jednym z komentujących, dotyczącej właściwości stopu miękkiego stabilizującego rdzenie. Cała dyskusja zniknęła - szkoda, bo u prof. Smoleńskiego pisałem pracę na ten temat, zanim wszedłem w skład zespołu redakcyjnego jego podręczników. Mam już swoje lata i trochę mnie denerwują takie przypadki - wybacz, że zawracałem głowę.
@dancomando6 жыл бұрын
Co sadzisz o takich praktykach jak nabijanie śrubokrętem krzyżakowym wycięcia w formie X na czubku? Łatwo można tak zrobić na miękkim .22lr
@OmnisArma6 жыл бұрын
A co miałoby to dać?
@dancomando6 жыл бұрын
W teorii grzybkowanie w stylu hallow point
@OmnisArma6 жыл бұрын
No to jest jasne ale po co? Pytam, bo to jest kluczowe dla oceny skuteczności. Pocisk o niskiej prędkości i energii... Poza tym jest sporo pocisków HP, do .22. Ewentualnie możemy ustalić, do czego to ma być i sprawdzimy...
@a_co_by_byogdyby16805 жыл бұрын
W wojsku w kalaszach robiliśmy nacięcia żeby pocisk przy uderzeniu sial jak największe zniszczenia
@grzesiekg78996 жыл бұрын
Pusta przestrzeń w przypadku pocisku do radzieckiego małokalibrowego naboju pośredniego 5.45x39mm to podobno nie jest oryginalny rosyjski patent a rozwiązanie które wcześniej zastosowali Włosi w naboju 7.35×51mm Carcano . Nie wiem na ile jest to prawdziwa teoria ale być może spotkałeś się z taką opinią ?.
@OmnisArma6 жыл бұрын
Nie znam tej wersji. Nie wykluczam niczego ani nie potwierdzam.
@JacekMielcarek5 жыл бұрын
@@GunsGuy1990 Uściślając nie Ruscy, a Rosjanin o nazwisku Wiełosipiedow 😁
@kazimierzbibrowski39665 жыл бұрын
Co to za nabój z cienkim pociskiem? Może mógłbyś rozwinąć temat dziwnych pocisków i nabojów w ogóle.
@michaitimofiejewiczkaaszni26025 жыл бұрын
To chyba początkowa wersja naboju do Mausera 1898
@Stary_Yeti3 жыл бұрын
Arisaka
@gabrielaswierzy15675 жыл бұрын
z tego co wiem wszystkie pociski mysliwskie sa pół /pełno płaszczowy
@182mcg15 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie specjalnych pocisków 9mm z aluminium używany przez francuskie służy specjalne.
@krzysztofkazmierczak36285 жыл бұрын
ciężko gdziekolwiek odszukać jakieś rzetelne informacje na temat naboi komar, osa i szerszeń produkcji mesko
@elektrikermichal54165 жыл бұрын
Mało typów, duży niedosyt ale odcinek OK.
@ignacygoralski9822 жыл бұрын
Konwencje zabraniają wojsku stosować w broni strzeleckiej pocisków innych niż pełno płaszczowe.. Policja ma dowolność bo strzela do własnych obywateli.
@kafk6256 жыл бұрын
super odcinek. brakuje mi tutaj tylko jakiś ilustracji. no i mimo że słychać cię wyraźnie to jakość dźwięku mogła by być lepsza. Wiem że to są koszty, i to nie małe, ale dużo ludzi puszcza sobie tego typu filmy w tle.
@OmnisArma6 жыл бұрын
Eh... Ja już mam tak dosyć tych komentarzy o dźwięku, że albo będą napisy albo zacznę pożyczać sprzęt od kolegi filmowca. Chciałbym, żeby to było dograne technicznie ale naprawdę robię to sam, w wolnym czasie i nic z tego nie mam, więc powoli... Dojdziemy do mikrofonów na wysięgnikach.
@ktostaki30255 жыл бұрын
Przecież słychać wyraźnie
@lukaszlewandowski17442 жыл бұрын
Złoto do wyrobu kul jest idealne . Łatwo obrabialne jak ołów , ale troche twardsze waży tyle samo co wolfram lub uran , tylko że szkoda kasy ⛔
@zygmuntzarzecki2 жыл бұрын
są srebrne kule, na zombiaki i wampiry
@lukaszlewandowski17442 жыл бұрын
@@zygmuntzarzecki Srebro też było by nie najgorsze bo waży o 10% mniej od ołowiu
@wiech615 жыл бұрын
...gumowy leci do przodu prosto w oko , a przybitka mądra nie chce brać odpowiedzialności gdzie ? z bliska gazy zranią , ze ślepych części oderwane od łuski .
@leszek67003 жыл бұрын
Taką wiedzę o amunicji miał każdy poborowy w LWP a ty magisterkę z tego robiłeś? Żenada!
@pesaq43594 жыл бұрын
daj z siebie troche radosci ktora daje Ci twoja pasja ,nie badz kapralem (rolnikiem) z PRL-u ,obrazuj prace inzynierskie ,zwyczajniej zrob to lepiej !
@wearemotorhead47474 жыл бұрын
Koleś tak się męczy mówieniem ,że nie idzie słuchać.
@pawesiczek25283 жыл бұрын
napisałeś prace super ale za dużo pierdzielisz a za mało konkretów ja ta twoja praca była tak nudna to gratuluję