Opornica 100A do akumulatorów 12V - czy daje wiarygodne wskazania i wyniki ?

  Рет қаралды 1,269

Inspektor Elektron

Inspektor Elektron

Күн бұрын

Пікірлер: 60
@krzysztofk5277
@krzysztofk5277 9 ай бұрын
Wniosek jest taki, że w firmie można wprowadzić tak: jak klient przyjeżdza reklamować akumulator to test można robić opornicą 100A a jak chce sprawdzić stary i kupić nowy to test wykonujemy Lewandą A-600. W firmie nie mam opornicy z filmu ale chyba bym jej nie zaufał, chyba, że do motocyklowych.......
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
Ja myślę, że czy to w firmie czy prywatnie na ile to możliwe trzeba testować uczciwie. Tak dopytam czy Lewanda A-600 poza pomiarem napięcia podaje jakieś dodatkowe informacje i podaje jakieś swoje wyroki co do stanu akumulatora czy nie ? Wydaje mi się, że podaje tylko napięcie a decyzje co do stanu akumulatora podejmuje operator opornicy :). Pomiar napięcia na pewno ma dokładniejszy bo na grubym kablu masowym ma owinięty cienki przewodzik właśnie do pomiaru napięcia wprost na żabce czyli słupku akumulatora.
@krzysztofk5277
@krzysztofk5277 9 ай бұрын
@@inspektorelektron Nie podaje ale producent opracował instrukcję (przewodnik) i tam wskazuje jaka może być przyczyna awarii akumulatora i jak się powinien zachowywać akumulator podczas obciążenia.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
@@krzysztofk5277 Ok, no i super. Ostatecznie to człowiek podejmuje decyzje co do stanu akumulatora.
@kamilbogus
@kamilbogus 9 ай бұрын
Ciekawy odcinek ja używam do sprawdzania nagrzewnicy elektrycznej z samochodu o mocy max 1000W z 3 odczepami
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
Dzięki za info. 1000W to też będzie około 100A pod obciążeniem. Jak się samodzielnie zbuduje taką opornicę to woltomierz można przypiąć na cienkich kabelkach wprost do żabek więc te spadki napięcia na kablach już nie przeszkadzają. A ja od niedawna mam też rosyjską opornicę HB-03. 100/200A nominalnie. Jak się zbiorę to pewnie za jakiś czas też parę zdań o niej opowiem.
@kamilbogus
@kamilbogus 9 ай бұрын
@@inspektorelektron testowałem zasilacz serwerowy 12v 85A przy 12v pobierała każda grzalka po 20A przy 14V już pelna moc 1000W i może pracować przy chłodzeniu wentylatorem sporo czasu
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
@@kamilbogus Ogólnie patent z grzałkami PTC podoba mi się jako zastosowanie do testera akumulatora. Poza samą opornicą chwilowo obciążającą dużym prądem można zastosować też do pełnego rozładowania akumulatora.
@kamilbogus
@kamilbogus 9 ай бұрын
@@inspektorelektron zgadza się a dołożyć regulator i można płynnie sterować mocą grzałek i mieć regulację prądu
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g 9 ай бұрын
Moja pierwsza opornica.Włącznik szybko wyparował.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
A czemuż to tak ? Przegrzał się (samoczynnie w czasie testów) czy mu pomogłeś w czasie jakichś modernizacji ?
@Tadek-n3g
@Tadek-n3g 9 ай бұрын
@@inspektorelektron Poprostu stopił się środek włącznika od prądu.Dokładnie miałem taką jak z filmiku kzbin.info/www/bejne/rpOogWBsps9lask Zresztąmam tylko zdezolowaną.
@tomekmakulski7033
@tomekmakulski7033 9 ай бұрын
Ja wymieniłem przewody na 16mm2 i dałem MOSFET z przyciskiem zamiast tego wyłącznika
@Rob-Sam
@Rob-Sam 9 ай бұрын
Myślę że można cały układ pomiarowy przerobić na cienkich kablach podłączonych do żabek przy akumulatorze. I np. Owiniętych za przewody prądowe. Wtedy wyniki będą bardziej miarodajne.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
Tak, oczywiście to jest bardzo dobry pomysł. Gdyby mi na tym bardzo zależało to zapewne bym tak zrobił. Z tego co kojarzę to chyba nawet miałem kiedyś taką wersję, jeszcze z wskaźnikiem analogowym. Tam przewód prądowy chyba był nawet cieńszy. Tak czy inaczej tego typu rozwiązanie będę właśnie stosował w opornicach w których bardziej mi zależy na dokładności wskazań napięcia.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 9 ай бұрын
@@inspektorelektron i o to chodzi . 👍
@jacekk.1931
@jacekk.1931 9 ай бұрын
W podobnej opornicy wydziałem rozwiązanie z 3 żyłowymi przewodami. 2 żyły na obciążenie, trzecia na pomiar. Tylko tamta faktycznie ciągnęła jakieś 50-70A.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
@@jacekk.1931 Właśnie coś mi podobnego się przypomina. Mam jeszcze jedną podobną, tylko nieco bardziej automatyczną to może gdzieś do niej też zaglądnę. Tam gdzie był osobny kabelek do pomiaru napięcia wprost na krokodylku to mimo wszystko lepsze rozwiązanie.
@tomekbis5499
@tomekbis5499 9 ай бұрын
Tak to wyglada .
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
Jeśli chodzi o tego typu opornicę to i tak jest nie tak źle. Widziałem dużo gorzej wykonane egzemplarze.
@tomekbis5499
@tomekbis5499 9 ай бұрын
@@inspektorelektron wstyd to pisać ,ale . Tam gdzie pracuję są tego rodzaju opornice. W liczbie mnogiej bo są na busach serwisowych . Firma spora są filie koło Ciebie i Tadka . Na warsztacie mamy coś takiego jak pokazałeś z tym że kable są trzy żyłowe aluminiowe . Po jednej żyłce do pomiaru napięcia. Po dwie do "spirali" .
@Joker1313
@Joker1313 9 ай бұрын
Dzięki za test. A może pokażesz jak zrobić samemu opornice taką z 400A.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
Jak na razie nie mam takiej ręcznie robionej a i nie planowałem takiej robić. Swoją drogą to dobry pomysł aby wykonać opornicę na wzór A600.
@Joker1313
@Joker1313 9 ай бұрын
@@inspektorelektron Na całym KZbin nie znalazłem jak zrobić opornice.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 9 ай бұрын
Z gotowych aktualnie można kupić DHC 500A, ewentualnie nieznacznie taniej TBP500.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
@@Tab7.6.Tab7.6 Znam DHC 500 a raczej jej klona i w zasadzie jest bardzo nieporęczna. Grube, twarde kable a i tak są spadki napięcia. W wielu przypadkach nawet nie było by miejsca podpięcia się w samochodzie. DO tego potrzeba trochę czasu na wkręcenie tej śruby a potem odkręcenie. Ja osobiście dużo bardziej wolę opornicę wykonaną w stylu A600, oczywiście pod warunkiem, że nie jest potrzeba płynnej zmiany prądu. Teraz mam rosyjską HB-03 i mi zdecydowanie bardziej odpowiada. Jeszcze jej zrobię mały tuning i bedzie super.
@Tab7.6.Tab7.6
@Tab7.6.Tab7.6 9 ай бұрын
@@inspektorelektron 500A była też pod nazwą Forsage lub Geko. No cóż, w tej cenie trzeba się pogodzić z pewnymi niedoskonałościami. A założyłem, że kolega który rzucił pomysł opornicy DIY zna cenę Lewandy i być może zainteresuje go jakaś gotowa alternatywa.
@841106noel
@841106noel 9 ай бұрын
Ja kupiłem niedawno za niecałe 200zł tego forsage 500A. Sprawdzałem go zewnętrznymi miernikami i prąd ponad 450A, a napięcie jest mierzone 4-ro przewodowo i pokazuje dobrze.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
No, za niecałe 200zł to dobra cena. Ja bodajrze mam z firmy Telwin i też nie mogę narzekać na problemy z woltomierzem. Piszczyk chyba odmówił posłuszeństwa. Ale to co najważniejsze jest ok. Jednak nie podobają mi się te grube ale głównie sztywne kable i takie nieforemne krokodylki. do 500A i to w wykorzystaniu okazjonalnym wcale to nie musi by takie toporne. Napięcie można właśnie kompensować specjalnym przewodem.
@carburator52
@carburator52 8 ай бұрын
Zawsze traktowałem opornicę intuicyjnie i nie w/g tego opisu lecz z powszechnej wiedzy o jej działaniu. Po pierwsze testuję akumulator po jego uprzednim naładowaniu. Gdy podczas testu (do 10sek.) napięcie spadnie poniżej 10V. to jakiej pojemności nie był by to akumulator to niestety trzeba myśleć o jego wymianie i to głównie chodzi o tą informację. Jeżeli napięcie podczas takiego testu nie spadnie poniżej 11V to jesteśmy pewni, że jeżeli samochód ma sprawną instalację elektryczną to na pewno nie będzie problemu z uruchomieniem jego silnika. Jeżeli akumulator przejdzie ten test to dokładniejsze parametry możemy już ustalać tradycyjnymi metodami. Nie ma co zabierać się za nie jeżeli akumulator po naładowaniu nie ma odpowiedniej zdolności prądowej i nie osiaga (jezeli możemy to sprawdzić) mniej więcej wyrównanej dla wszystkich cel gęstości elektrolitu przynajmniej 1/26g/cm3. Tam w opisie jest błąd gdyż tego rodzaju opornice mają wydajność obciążeniową standardowo 100A - co jest w zupełności wystarczające przy diagnozie przeciętnego akumulatora gdyż wiadomo, że gdy przy 100A jeżeli w ciagu 10sek. napięcie nie spadnie poniżej 11V (a jeszcze lepiej gdy podczas testu napięcie nieco odbije po paru sekundach minimalnie, do góry) to zdolność rozruchowa tego akumulatora jest znacznie wyższa niż 100A co całkowicie wystarcza do rozruchu silnika i świadczy, że akumulator jest w dobrej kondycji. Taka jest idea używania takiej opornicy bo to nie jest urządzenie aptekarskie czy laboratoryjne i takie wskazania zupełnie wystarczą do wstępnej oceny akumulatora. W moim przypadku wielokrotnie już się sprawdziło w 100%. Kto ma trochę praktyki w akumulatorach to na pewno nie ma z tym najmniejszych problemów. 4 lata temu wymieniłem sobie opornicę na nową - Yato YT-8311 12 V i bardzo sobie chwalę. Gdy masz jakieś kłopoty z akumulatorem to naładuj go i sprawdź opornicą i to da Ci podstawową informację, czy wogóle warto z nim dalej walczyć. Aha - gdy mamy dostęp do korków z elektrolitem to gdy podczas testu zobaczymy, że któraś z cel bardziej gazuje niż inne to wiemy, że ta cela jest już znacznie słabsza niż pozostałe.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 8 ай бұрын
Dzięki za fajny merytoryczny wpis. Ja od jakiegoś czasu bazując na doświadczeniu w testowaniu akumulatorów nie zgodzę się z tym, że opornica a szczególnie taka 100A w 100% potwierdzi sprawność badanego akumulatora. Parę razy miałem możliwość sprawdzenia akumulatora z potężnym opadem masy, starszego pewnie dodatkowo nieco zasiarczonego. Pomijając sytuacje totalnie uszkodzonej celi nie raz się zdarzyło, że pierwotnie akumulator w bardzo złym stanie po kilku dniach porządnego ładowania miał bardzo dobre napięcie spoczynkowe(nieco powyżej 12.8V), gęstość bliską w okolicy 1.28, SOH wg tanich testerów na poziomie około 75% lub nieco więcej dając wyniki DOBRY i przy tym całkiem przyzwoitą Rwe. Pamiętam jak jeden taki przy obciążeniu taką opornicą miał na pewno ponad 11V i tp tak przynajmniej ze 3 razy pod rząd po ładnych kilka sekund. W rzeczywistości elektrolit był brudny, brązowy pływały fragmenty płyt a z naklejkowej pojemności około 50Ah zostało mu około 7...8Ah. Także jeden, dwa takie testy akumulatora świeżo po dobrym naładowaniu mogą totalnie zaciemnić sytuację. Generalnie twierdzę, że sam test taką opornicą 100A, sam pomiar gęstości, sam test elektronicznym testerem nie są w stanie ukazać rzeczywistego stanu akumulatora. Od siebie wiem, że akumulator praktycznie bez pojemności może mieć dobrą zdolność rozruchową. Zwykle jak rozruch znacząco spada to pojemności już od dawna nie ma. Od znajomego słyszałem, że akumulator mający względnie dobrą pojemność może nie mieć dobrego rozruchu - ja jakoś z praktyki tego nie pamiętam. 100A opornica jest ok dla większości akumulatorów samochodowych ale do takich powyżej 70...80Ah lepiej zastosować opornicę na większy prąd bo przy takim prądzie ciężko wychwycić problemy. Wstępnie - zgadzam się, spokojnie wystarczy aby oszacować stan aku. W tych najtańszych prostych opornicach bywa problem z poprawnym odczytem napięcia. W razie niepewności warto zmierzyć zewnętrznym woltomierzem. W ogólnie po zakupie warto sprawdzić czy/o ile okłamuje na napięciu. Dziesiętne części V mają tutaj już znaczenie.
@carburator52
@carburator52 8 ай бұрын
@@inspektorelektron Wiesz, bardzo wazne w takim teście jest nie parą sekund, lecz pełne 10sek. Jeżeli w tym czasie napięcie nie spadnie poniżej 11V a potem jeszcze odbije do góry to świadczy o tym , że akumulator ma jeszcze zdolność prądową znacznie większą niż te 100A co spokojnie pozwoli jeszcze na uruchamianie samochodu. Nie twierdzę tu, że taki akumulator jest idealnie sprawny lecz, że jeszcze jakiś czas może popracować. Wspomniałeś tu o akumulatorku 7-8Ah z którego nie uzyskasz w ciągu 10-sek. tak wysokiego prądu (obciążeniem 100A) jak podałeś. 100- 150A w 12-18Ah ale nie 7-8Ah. Czasem elektolit jest mętny, brudny a akumulator pracuje zupełnie poprawnie bo zależy to jeszcze od tego ile masy czynnej pozostało w płytach akumulatora. Osobiście nie zalecam mocnego wymieszania tak brudnego elektrolitu bo taki osad może spowodować zwarcia i niekontrolowane upływniści energgi między jego separatorami. Lepiej niech one sobie spoczywają na dnie akumulatora. Pozdrawiam tomek
@inspektorelektron
@inspektorelektron 8 ай бұрын
@@carburator52 W totalnie manualnej opornicy można sobie testować dowolnie długo, 10sek lub więcej - jednak trzeba uważać, żeby się nie przegrzała. Ale są automaty (np Magneti Marelli BAT 508) gdzie nie mam wpływu na czas testowania. Jest na sztywno 7 czy 8 sekund i rozłączy przekaźnik. Od jakiegoś czasu mam opornicę HB-03 100/200A. Ta domyślnie testuje 5 lub 6 sekund (w tej chwili nie pamiętam) ale jest o tyle lepiej, że to tylko informacja dźwiękowa i można sobie przytrzymać dłużej. Dużym jej plusem jest to, że zapamiętuje wartość napięcia w każdej sekundzie testu więc po zakończenia można sobie na spokojnie przeanalizować jak to napięcie się zmieniało, jak szybko spadało, czy odbiło itp. Swoją drogą takie odbicie napięcia w czasie testu ja również obserwuję w czasie rozładowywania akumulatora. Tam gdzie taki proces zapisywałem rejestratorem to widać. W tym naszym rozważaniu w zasadzie z większością się zgadzam, jednak to 11V bym traktował nieco ostrożnie. Taki spadek przykładowo dla aku 40Ah będzie bardzo dobrym wynikiem i faktycznie oznaką dobrej kondycji. Ale już dla przykładu 120Ah akumulatora wcale to nie musi oznaczać jego dobrej kondycji. Z resztą takie opornice 100A jakie tu omawiamy ze wskaźnikiem analogowym mają osobne skale dla różnych pojemności czy tam nominalnych możliwości rozruchowych. Podobną skalę można sobie przywołać na menu testerów Kingbolen (np tak mam w BM580) a nawet te opornice z cyfrowo wyświetlanym napięciem mają poniżej tabelkę z różnymi progami napięcia. O tym brudnym elektrolicie i pojemności tak tylko przy okazji wspomniałem - specjalnie, testowo chciałem się przekonać czy taką zdobyczną sztukę dam rady naładować i potem z niego przez jakiś czas korzystać. A w czasie sprawdzania gęstości widziałem jego konsystencję i kolor. To w czasie ładowania, testowania tak wyszło, że elektrolit był mocno zabarwiony, a pojemność z okolic 50Ah spadła poniżej 10Ah. Dodam, że co innego jest 7Ah w nowym sprawnym aku (np motocyklowym) a co innego 7Ah w aku który nominalnie ma 50Ah. Z resztą to dobrze widać po przebiegu napięcia w czasie rozładowywania.
@carburator52
@carburator52 8 ай бұрын
@@inspektorelektron Tak we wszystkim masz rację, tylko ja mówiłem o takiej sytuacji gdzie naładowany akumulator sprawdzasz taką opornicą i jeżeli do końca testu 10sek. testu napięcie nie spadnie poniżej 11V a nawet nieco odbije do góry to jaki by to nie był akumulator to po takim teście świadczy, że na pewno ma co najmniej (prawie 200A) pradu rozruchu i na pewno jego pojemność jest jeszcze wyższa niż 30Ah. Akumulator 7-8Ah nie udźwignął by takiego testu, i nie mówię, że jest on OK lecz o tym, że jeszcze ma taką moc rozruchową że przez jakiś czas można go jeszcze poużywać ( przynajmniej w samochodzie benzynowym do 1600cm3 gdyż jego test został zaliczony i dla takich pojemności silnika zwłaszcza w porze letniej może jeszcze się przydać.
@hobbysta3376
@hobbysta3376 9 ай бұрын
Mam taką jak tu, tyle że z analogowym wyświetlaczem. Wskazania oczywiście się rozjeżdżają. Jest Piotrku jakiś wyznacznik (tabela) spadek napięcia względem prądu, aby stwierdzić czy aku się jeszcze nadaje. Chodzi mi o to np. mam aku z prądem rozruchu 400A po przyłożeniu tej opornicy (100A) jakie jest dopuszczalne najniższe napięcie, żeby stwierdzić że aku jest jeszcze ok?
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
Nie mam już takiej opornicy ze wskaźnikiem analogowym ale z tego co pamiętam i teraz z tego co poszukałem w sieci to na tym wskazówkowym wyświetlaczu jest kilka niezależnych, równolegle rozłożonych pól pomiarowych. Każdemu polu jest przypisana zdolność rozruchowa akumulatora oraz zakresy napięć w których taki akumulator można uznać za dobry (pole zielone), średni (pole pole żółte) i zły (pole czerwone). Im większa wartość CCA badanego akumulatora tym bardziej rygorystyczne są zakresy dopuszczalnych spadków napięć. Dla przykładu spadek napięcia pod obciążeniem tą opornicą 100A do 10.8V dla badanego akumulator o nominalnej zdolności rozruchowej 400A jest jak najbardziej ok ale już dla akumulatora 1000A jest zły i oznacza jego zużycie. Akumulator 600A jest już tak na granicy. Poniżej zwykle bywa podobna tabelka jak w moim przypadku - porównanie napięcia pod obciążeniem tą opornicą i spodziewany spadek napięcia w czasie rozruchu.
@hobbysta3376
@hobbysta3376 9 ай бұрын
@@inspektorelektron wszystko by się zgadzało. Bez obciążenia wskazania woltomierza ok, jednak pod obciążeniem multimetr swoje a opornica (woltomierz) swoje. Jak to czytać? Próg napięciowy dla każdego aku (200A, 400A, itp.) wziąć z opornicy a wskazania z multimetru?
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
@@hobbysta3376 To pewnie masz podobny problem jak w moim przypadku. Bez obciążenia woltomierz jako tako dobrze pokazuje a pod obciążeniem już mocno zaniża względem zewnętrznego woltomierza. Więc tak, bez ingerencji w opornicę to trzeba by brać wskazania zewnętrznego woltomierza lub w opornicy wyprowadzić sobie kabelki napięciowe wprost do żabek.
@hobbysta3376
@hobbysta3376 9 ай бұрын
@@inspektorelektron ok, dzięki
@ukaszhts6530
@ukaszhts6530 9 ай бұрын
Witam, jakie urządzenie podpiąć do prostownika abym wiedział ile ah zostało wpompowane do aku? Szukam czegoś prostego z wyświetlaczem ale nie wiem jak namierzyc- pod jaką nazwą to jest sprzedawane?
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
Jeśli chodzi o urządzenie które zrobi to w sposób jedynie wizualny to są na allegro, aliexpress itp mierniczki energii np 7w1. Są z wbudowanym bocznikiem prądowym lub takim zewnętrznym. Można szukać pod nazwą "miernik panelowy 7w1". Ale trzeba to sobie potem zamontować w obudowie, odpowiednio podłączyć kabelki do wejścia i wyjścia. Są też podobne mierniki dla modelarzy. Jednak te urządzenia nie zapisują tych danych do pliku aby sobie potem malować wykresy.
@ukaszhts6530
@ukaszhts6530 9 ай бұрын
@@inspektorelektron Takie coś bedzie odpowiednie KWS20DC? Jakie urządzenie jest potrzebne minimum aby mieć wgląd na wykres?
@inspektorelektron
@inspektorelektron 9 ай бұрын
@@ukaszhts6530 Tak, tak. KWS20DC może być. Trzeba tylko wybrać odpowiedni zestaw. Z wbudowanym bocznikiem do 10A widzę lub na 50A czy tam 100A z oddzielnym zewnętrznym bocznikiem. W czasie zakupu trzeba wybrać odpowiedni zestaw. Jeśli chodzi o wykres to nie pomogę, poza swoim rejestratorem może ze dwa razy użyłem EBD-A20H w roli rejestratora ale nie ma tylu fukcji co mój a to tego trzeba być "uwiązanym" z komputerem a to mi się nie podoba. Teoretycznie można kupić jakiś multimetr który ma połączenie z komputerem i też na upartego można zapisywać logi. Ale to ciągle jest połączenie z komputerem. Kulonem 912 można monitorować napięcie dowolnej innej ładowarki. Kiedyś przez chwile miałem pożyczony rejestrator BPower ale nie pamiętam modelu. Nie wiem czy jest jeszcze gdzieś dostępny a był drogi.
@ukaszhts6530
@ukaszhts6530 9 ай бұрын
@@inspektorelektron Dzięki wielkie🤝
BM2 Battery monitor | kalibracja napięcia, pobór prądu.
6:54
Inspektor Elektron
Рет қаралды 2,4 М.
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 53 МЛН
1ОШБ Да Вінчі навчання
00:14
AIRSOFT BALAN
Рет қаралды 6 МЛН
Dad gives best memory keeper
01:00
Justin Flom
Рет қаралды 20 МЛН
Jak ładować akumulator samochodowy. Pod napięciem S2E06
16:31
Muzeum Elektroniki - Łukasz Bazarnik
Рет қаралды 741 М.
Metody diagnostyki stanu akumulatorów
20:04
Tomasz Hudy
Рет қаралды 42 М.
Opornica najlepszy tester akumulatorów.
12:39
Tadek
Рет қаралды 1,8 М.
Vympel-52 (Вымпел-52) | Symulacja ładowania algorytmem Victron (Ctek).
19:30
Procedura sprawdzania sprawności akumulatora.
12:58
Bater-Tech
Рет қаралды 6 М.
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 53 МЛН