Bravo,dodao bih i to,da mu se plod poslije 20 godine smanjuje,da bi se do 30 god potpuno ugasio,do tad sta se uhvati,uhvati,ulaganja ogromna.surova istina,pozdrav.
@seoskimrgud10 ай бұрын
@zoranzdjelar4644 Dr. Valier je svoje Čendlere bukvalno čepovao ponovo kada su bili u periodu oko 30 godine(nisam siguran u kojoj godini). Posle tog čepovanja već u drugoj godini je dobio pun rod. Tako da verujem da orah kao i leska može da se podmlađuje, barem ramene rodonosne grane. Naravno da ne tvradim to, samo mislim da bi tako moglo biti
@BojanLapcevic88 Жыл бұрын
Da li preporucujete cendler na 600 m nadmorske visine, opstina Brus? Ako ne koja bi sorta mogla da se sadi? U planu je ekstenzivan zasad.
@seoskimrgud Жыл бұрын
@BojanLapcevic88 Iskreno ja ga ne bih sadio na toj nadmorskoj visini. Ako imaš mrazeve u oktobru i početkom novembra, onda bi možda imao problem. Razmisli o Lari ili nekoj od domaćih sorti što imaju kraću vegetaciju. Ako baš želiš lateralnu sortu onda ti je bolji izbor Tulare, a sigurnili Lara.
@enduroseries9747 Жыл бұрын
Jako diskutabilna tema..tek ćemo u narednih 5-6god vidjeti kako se ponašaju sorte Chandler i PLara jer vec imamo plantaže koje su stupile u rod..znači zasađene prije 5god... Sad ćemo od prilike vidjeti kose li ih mrazevi,bolesti ili oštrije zime ako ih bude.. Svaka sorta ima svoje prednosti i mane,i na nama je samim hoćemo li pogoditi ono što je bolje za naš način uzgoja koji odabremo i podneblje.. Chandler jeste kvalitetna sorta to nema priče,Lara,Tulare također.. Ali problem je fabrika pod otvorenim nebom..sve se odigra u par dana i obično oko tog famoznog 15 Aprila...kasni mraz tada najviše udara od 15 do 20...i sve navedene sorte pokosi...ostane mi N Kasni,Jupiter,fraqet i po nekad Rasna,a tih sorti najmanje imam u voćnjaku..i sta sam dobio,čekaj iduću godinu..od mojih 7godina gajenja,samo su 3 godine bile bez kasnog mraza. Chandleru jeste veliki problem kasni završetak vegetacije i bolestine na koje je jako osjetljiv kao i sve novije sorte..da se razumijemo i stare sorte obole ali nekako bolje podnose,nastavljaju se razvijati stabla i plod se više sačuva.. Ko misli da ne prska orah,neka ga ni ne sadi..ta su vremena prošla..sa novim sadnicama su došle i nove bolesti..nema šanse da se razvijaju i rađaju bez prskanja.. Izbor načina gajenja je isto bitan za izbor sorti.. Ko ne misli saditi intenzivni na više od 5ha,koristiti svu agrotehniku i mehanizaciju, neka ne sadi ni Chandler niti Laru..jer ce te sorte u exst zasadu dati skoro iste rezultate kao i starije sorte koje su dosta otpornije i ne zahtjevaju toliku njegu..mislim,nove rađaju bolje ali kad pogledaš na kraju uloženo i korisni rad..dođeš na isto.. Jednostavno Chandler bez špalira,mnogo vode,đubriva i mašinskog oštrog orezivanja ne daje tako dobre rezultate.. Po meni,za naše uslove,podneblje,hektar-dva parcele,od lateralnih sorti je najpogodnija sorta Tulare u nekom polu intenzivnom ili exst zasadu..obilno rađa lateralno,može se oštrije rezati a i ne mora jer bujnija je sorta pa ako ima mjesta biće ploda svakako,kasnije kreće koji dan,rano završava,štiti se kao i sve druge sorte..kvalite jezgre vrhunski.. Što se tiče kvaliteta jezgre,po meni,domaća sorta Šampion je najbolji..sve skoro sorte imam,ali Šampion ima najsvjetlija,najkrupniju najukusniju jezgru..sigurno I klasa.. Pozzz
@seoskimrgud Жыл бұрын
@enduroseries9747 Slažem se sa tobom. Čendler je da tako kažem "pipava" sorta oraha. Nema smisla saditi ga ako se ne planira zalivanje i ozbiljna hemiska zaštita. Više puta sam naglasio mrazeve, to je rak rana Čendlera kod nas i mislim da su jesenji veći problem. Iskreno, favorizujem Laru i Tulare u odnosu na Čendlera.