Najlepszy kanał o takiej tematyce na KZbin. Dzięki.
@MichalPiatkowski Жыл бұрын
Dzięki wielkie, staram się jak mogę :)
@anka445562 жыл бұрын
Dziękuję za wszystkie filmy, które zrobiłeś. Dzięki Tobie nie ma rzeczy trudnych. Wspaniale tłumaczysz!
@MichalPiatkowski2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję 😎 Staram się jak mogę
@anka445562 жыл бұрын
@@MichalPiatkowski jesteś moim zbawieniem podczas kursu prowadzonego przez miłośników czytania instrukcji w eter. Moja kariera w tej firmie jest możliwa wyłącznie dzięki tym filmom ❤️ jeszcze raz dzięki!
@dominoo21373 жыл бұрын
Sztos💪
@skorakora3 жыл бұрын
Pograjcie sobie w td2, parę razy was zkickują ale w końcu się nauczycie ;)
@stanisawk13857 ай бұрын
Mam dziesiątki lat doświadczenia jako szkoleniowiec, wykładowca itp. , akurat nie na PKP, ale to nie ważne. Sugerowałbym, abyś robiąc te wykłady, często coś obrazował rysunkiem. Ale rysunkiem tworzonym i omawianym na żywo, a nie narysowanym i potem tylko omawianym. Gdy widz uczestniczy w tworzeniu rysunku, lepiej i skuteczniej łapie sens tego, co wykładowca chce mu przekazać. Jeden obraz ważniejszy od stu słów, jak to mówią. Wiem wiem, to oznacza więcej pracy, bo trzeba te rysunki pomocnicze robić i nagrywać. Mam jednak pewność, że dziś technika komputerowa znacznie w tym pomaga - tablety graficzne i inne to rewelacja! , a ostatecznie: biała tablica i mazaki suchościeralne plus kamerka, to sprzęt BARDZO często wykorzystywany na YT. Widać to doskonale np. na kanałach gdzie tłumaczy się np. rozwiązywanie zadań matematycznych (moja pasja akurat) ;-)
@MichalPiatkowski6 ай бұрын
To były początkowe materiały. W kolejnych jest więcej rysunków, animacji itp :)
@Ezesty052 жыл бұрын
Lepiej uczysz niż nauczyciel haha, jestem w 2 technikum i pora sie zacząć uczyć bo 5 miesięcy do egzaminu :D
@MichalPiatkowski2 жыл бұрын
Cieszę się bardzo :) :) Jak systematycznie do tego usiądziesz, to zdasz bez problemu jednak kolej wymaga zainteresowania - bez tego ani rusz dalej :) Pozdrawiam
@Ezesty052 жыл бұрын
@@MichalPiatkowskiPytanie, czy Pańskie filmy wystarczą by zdać egzamin? Czy to tylko podstawy podstaw i będę musiał rozszerzyć zakres materiału?
@MichalPiatkowski2 жыл бұрын
@@Ezesty05 powiem tak. To co publikuje na kanale to samo omawiam na lekcjach z moimi uczniami. Bardziej tłumacze to szczegółowo na lekcjach więc tu jest tak 70-80 procent co na lekcji. Oczywiście, żeby zdać egzamin myślę że wystarczy. Jeśli chodzi o pracę na kolei to jeszcze by trzeba pogłębić wiedzę :)
@sawomirkurek3169 Жыл бұрын
Nie jestem kolejarzem, ale ciekawi mnie to, więc jeszcze podrążę temat. W filmie nie ma mowy o posterunkach osłonnych. Czy instrukcja Ir-1 jeszcze ją przewiduje? Jeśli tak to kolejne pytanie. Wikipedia mówi: "Posterunek osłonny może być urządzony przy przejściu ze szlaku z dwutorowego w jednotorowy lub z jednotorowego w dwutorowy, o ile nie zachodzi potrzeba urządzania tam posterunku odgałęźnego lub odstępowego". Co zatem decyduje o tym, jaki posterunek urządzić przy przejściu ze szlaku dwutorowego w jednotorowy? Z góry dziękuję za odpowiedź
@MichalPiatkowski Жыл бұрын
Ogólnie z instrukcji już taki posterunek nie istnieje, można przyjąć, że rolę takiego posterunku przejął posterunek odgałeźny. Ogólnie posterunek osłonny być też lokalizowany przed nietypowymi miejscami np. skrzyżowania torów czy mosty ruchome. Tam gdzie są rozjazdy i jest możliwości przejścia między torami to na pewno nie będzie to posterunek odstępowy bo on nie ma możliwości zmiany kolejności wyprawiania pociągów
@tolmonter9674 жыл бұрын
świetnie by było gdybyś dodawał zdjęcia omawianych zagadnień by z łatwością można było sobie wszystko zwizualizować i rozpoznać na żywo :D
@MichalPiatkowski4 жыл бұрын
W niektórych filmikach tak będzie. Na pewno będą też filmiki praktyczne :) Dzięki za uwagę. Pozdrawiam
@stanisawk13856 ай бұрын
@@MichalPiatkowski NO właśnie, ja też to sugerowałęm, więc autor może to weźmie pod uwagę ???OBY ;-)
@stanisawk13857 ай бұрын
13:22 Linia kolejowa może się składać i często składa się nie z JEDNEGO odcinka, a z WIELU. Szkoda, że nie ująłeś tego na rysunku, bo z niego wynika, że *Linia i Odcinek to TO SAMO* ;-) Tak może być (a jest tak gdzieś ??) , ale chyba NIE JEST, tak ??? Warto by wstawić kilka odcinków w Linię, wtedy będzie to jaśniejsze dla niefachowców. Po modyfikacji miałbyś pełną zgodność z Definicją Linii pokazaną w 5:07, która mówi, że w skład Linii wchodzą Odcinki. A to znaczy, że co najmniej dwa, ale chyba NIGDY jeden ...
@MichalPiatkowski6 ай бұрын
Na rysunku jest to pokazane. Proszę zobaczyć na przykładowym schemacie linii 123. Linia kolejowa również może składać się z jednego odcinka. Jako przykład proszę zobaczyć linię nr 245 Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek. To jest linia składająca się z jednego odcinka.
@pr4nkol3 жыл бұрын
11:40. na kursie powiedziano mi, że linia torowa może być maksymalnie 2 torowa. A szlak może być wielotorowy.
@MichalPiatkowski3 жыл бұрын
Należy zaznaczyć, że szlak jest częścią linii kolejowej. Owszem, najwcześniej spotykamy, że szlaki są wielotorowe chociaż przepisy nie zabraniają aby linia kolejową od początku do końca była wielotorowa. Co do szlaków wielotorowych, mogą one składać się z torów tej samej linii albo np dwóch. Poprawnie możemy też powiedzieć, że linia kolejowa jest wielotorowa na konkretnym szlaku, jeśli wszystkie jej tory wchodzą w skład tej samej linii kolejowej :)
@adamgrebowski87334 жыл бұрын
Wrzucaj zdjęcia opisywanej sytuacji to będzie na 5 ! 😊
@MichalPiatkowski4 жыл бұрын
W niektórych filmikach tak będzie. Na pewno będą też filmiki praktyczne :) Dzięki za uwagę. Pozdrawiam
@sawomirkurek3169 Жыл бұрын
Nareszcie coś zaczynam rozumieć z tego wszystkiego, bo same przepisy są niezbyt zrozumiałe. Mam pytanie co do posterunku pomocniczego. Służy do umożliwienia wjazdu na bocznicę. Czy to oznacza, że zwrotnica kierująca na bocznicę też jest ustawiana z tego posterunku?
@MichalPiatkowski Жыл бұрын
Dokładnie, z tym, że dyżurny ruchu tego posterunku zabiera klucz z miejsca wyznaczonego regulaminem technicznym, następnie otwiera zwrotnice, przekłada ją i po wjeździe przekłada zwrotnice do stanu zasadniczego
@sawomirkurek3169 Жыл бұрын
@@MichalPiatkowski jasne, dzięki
@sawomirkurek3169 Жыл бұрын
W 6:34 chyba się przejęzyczyłeś. Chodzi nie o19 tys. linii kolejowych tylko 19 tysięcy kilometrów linii kolejowych. Samych linii jest chyba kilkaset.
@MichalPiatkowski Жыл бұрын
Dokładnie, chodziło o kilometry, dzięki 😎
@MK-ex1fm3 жыл бұрын
Witam bardzo mi się podoba filmik. Czasami szybciej można tak się nauczyć niż czytać instrukcje. Czy w najbliższym czasie mógłby Pan omówić Telefoniczne zapowiadanie? :)
@MichalPiatkowski3 жыл бұрын
Taki właśnie był zamiar aby przerzucić instrukcję w formie prezentacji :) Co do telefonicznego zapowiadania pociągów to już omówiłem tem temat. Proszę zajrzeć w filmik pt. Prowadzenie ruchu kolejowego ma szlaku cz. 1 i cz. 2 oraz jednoodstępowa blokada liniowa cz.2
@MK-ex1fm3 жыл бұрын
@@MichalPiatkowski Dziękuję 😊
@michaw86404 жыл бұрын
Mówiąc o pytaniach na egzaminach chodzi o egzaminy zawodowe na wszystkie specjalności związane z prowadzeniem ruchu np. nastawniczy, dyżurny ruchu? Czy na egzaminach na uprawnienia budowlane w specjalności kolejowej też takie pytania się trafiają?
@MichalPiatkowski4 жыл бұрын
Po części na pewno niektóre pytania na wszystkie specjalności kolejowe będą takie same, jednak w przypadku uprawnień budowlanych domyślam się, że większość z nich będzie dotyczyć instrukcji kolejowych z serii Id (instrukcje drogowe) a także Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie.
@Piotr_Czarnota2 жыл бұрын
Fajnie by było jakbyś... nie mówił szeptem.
@MichalPiatkowski2 жыл бұрын
Początki nagrywań więc jeszcze nie ogarniałem do końca takich funkcji itp :) dalej już jest lepiej
@andrzejpanasiuk9704 ай бұрын
W Polsce na 20000 km.czynnych torow pracuje 80000 ludzi,w Hiszpanii,na 20000 km.,30000 ludzi.Kazdy minister od tego balaganu nic nie zrobil,zeby ten burdel naprawicW latach 1960,po duzej czesci Polski jezdzily wagony osobowe,nazywane kowbojki,w ktorych nie mozna bylo przejsc z wagonu do wagonu.Parowozy,ktore to ciagnely jezdzily,punktualnie,zima,latem.