Wspaniały sposób na przeżycie Nowego Ładu,w połączeniu z ekologią! Powyjadamy rodacy wszystkie pałki, trzciny i tataraki! Potem się za pokrzywy i mlecze weźmiemy! A na deserek dzika koniczyna,zagryziona liśćmi brzozy!!
@bollo.32542 жыл бұрын
Ciekawe co będziemy jedli, kiedy juź wygryziemy wszystko do gołej ziemi?Igliwie sosen i jałowca może być trudniejsze do przeźucia!
@KismetAurea2 жыл бұрын
Po co wyjadać? Lepiej wyciąć/wykosić, a najlepiej razem razem z lasem. Ostatnio widziałem w lesie rozjechane stanowisko czosnku niedźwiedziego, ciężkimi maszynami, przy okazji karczowania lasu. Wokół wody też żadne drzewo niepotrzebne, tylko słońce zasłania. Sam beton, kostka, asfalt, ewentualnie trawa, najlepiej wykoszona do podeszwy. "No bo my, no bo my nie spoczniemy na pewno. Póki lasy nie uschną, póki kwiaty nie zwiędną. I dopóki w lesie choć jedna sowa. Taka jest nasza misja dziejowa!'.
@piotromir19912 жыл бұрын
@@bollo.3254 Na szpaki polować, albo wróble
@bollo.32542 жыл бұрын
@@piotromir1991 Czekaj, czekaj, zaraz przeliczę, ile wróbli na szaszłyk potrzeba? Gdzieś z 10 na solidny......To że 3 dni łapać będzie trzeba! Myślę, że bardziej się opłaci ze 3 wrony w miejsce wróbli upolować. ....... Mięsko się zje, a na kościach i piórach rosołek ugotuje! Smacznego! Pozdrawiam!
@piotromir19912 жыл бұрын
@@bollo.3254 😂
@lee99bay2 жыл бұрын
Jak tak dalej pójdzie to wszyscy będziemy po pałkę chodzić nad wodę....
@AG-ti7th2 жыл бұрын
I po szczaw i mirabelki:)
@donpercent2 жыл бұрын
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę żywiąc się pałkami. Dał nam przykład Niesiołowski jak my jadać mamy.
@snowbaord2 жыл бұрын
pod ochroną
@Beetle6662 жыл бұрын
Chrust, pokrzywy, mirabele - damy radę.
@Julko882 жыл бұрын
Przez ostatnie kilkanaście lat nigdy nie żyliśmy wygodniej, pierwszy raz było więcej osób chorych z otyłości niż niedożywionych. Więc... dobrze to już było, czas zaciskać pasa :D
@kazimierzmarkiel54002 жыл бұрын
Ja pomietam, że jako dzieci jeden raz jedliśmy stożki wzrostu trzciny, były miekkie , słodkie i pachnace. Duzo tego nie było, było dużo roboty z wyrwaniem kłączy .Wskazał nam to ktoś z dorosłych . Potem już przez całe życie tego nie próbowałem. Ale widziałem film o gorylach w wilgotnym tropiku, które brodziły w wodzie , wyrywały kłącza i poszukiwały tych miekkich i słodkich części wodnej trzciny. Stary
@jolantaogonowska44142 жыл бұрын
Dziękuję za informację. Mam ją na swojej działce. Kiedyś mieliśmy małe oczko wodne i nie wiadomo skąd wyrosła nad nim pałka wodna. Po latach zasypaliśmy to oczko bo przeszkadzało sąsiadom. Twierdzili ze za dużo komarów jest od tego. Oczka już nie ma ale pałka pozostała i ma się dobrze. Ładnie się rozrasta . W tym roku musiałam wręcz wyrywać część młodych pędów gdyż zagrażały innym roślinom. U mnie na ziemi torfowej chyba ma dobre warunki mimo że nie jest zbyt mokro. Już teraz będę wiedziała co z nią zrobić wiosną. Zamiast wyrzucić to ją zjem 😊
@MrPanther19762 жыл бұрын
Brawo. Podziwiam osoby które chcą i przedstawiają walory naszej przyrody i do tego jadalnej :) Pokłon Panie Łukaszu :) I zaraz jutro po pracy lecę spróbować bo przyznaję pałki nigdy nie próbowałem. Wiedza i przyroda ciągle nas zaskakuje.
@jaktonactozorkiestra1002 жыл бұрын
dziękuję Panie Łukaszu pozdrawiam
@mrm0r12 жыл бұрын
Takie nasze Polskie palmito. Nie miałem pojęcia... Trzeba będzie spróbować. Dziękuję i pozdrawiam.
@przemsonprzemson78402 жыл бұрын
Dziękuje za kolejną wspaniałą lekcje. Pozdrowienia z Oleśnicy
@przemsonprzemson78402 жыл бұрын
@Przemo to ziomal koło Wrocławia
@mrSiedemgwiazd2 жыл бұрын
Super sprawa Łukasz u mnie nad stawem pełno tej pałki nawet nie wiedziałem że można jeść poza tym jeszcze rośnie Kaczeniec Żywokost biały trzcina oczywiście
@marcinokon57752 жыл бұрын
Kłącza jadłem pieczone w żarze i są super smaczne jak na rośliny dzikie. Pozdrawiam
@janmuss9052 жыл бұрын
👍 😀 Jak zwykle pożyteczne informacje!
@assassinscreedcommunity51042 жыл бұрын
Witam, jadłem juz ją jak byłem dzieckiem, lekcja od ojca jak ryby nie brały a w brzuchu burczalo pozdrawiam
@karolinagowicka46542 жыл бұрын
Panie Łukaszu w latach 60 u babci na walacjach jadalam i popijałam kozim klekim pozdrawiam
@andrzejbury93722 жыл бұрын
Coś mi się zdaje, że jak tak dalej pójdzie to na zalewie nie uświadczysz żadnej pałki.
@jagodamarzec37452 жыл бұрын
Może się nam to nie długo przydać .👏👏👏👏
@renep.38862 жыл бұрын
Dziękuję super się ogląda i zachęcił mnie pan 😋
@alinanowosad9872 жыл бұрын
Ale jedzenia mamy wokół🌹🌷🥀
@alicjaklemensowicz7632 жыл бұрын
W młodości oparzyłam sobie rękę. Pokazalam dorosłym, gdy była już ropa. Lekarz polecił przykładać na rany puch z palek wodnych z olejem. Do dzisiaj nie ma znaku po oparzeniu
@mr.cogito71672 жыл бұрын
Dzisiejsi lekarze nie chcą być "wczorajszy" I oczywiście jak ktoś mi powie na trzy zdrowaśki do pieca na leczenie kołtuna, to wiem, że z kołtunem mam do czynienia. Ale wycinanie/picie "zielska" ma dla mnie sens, pod warunkiem, że wie się co to za "zielsko". I dlatego, kciuk w górę.
@Rycerz-Maryi2 жыл бұрын
@@mr.cogito7167 Dziś to prawie nie ma lekarzy są zazwyczaj truciciele i wprowadzający w błędy medyczne. Tyle ludzi się zaszczepiło diabelskimi szczepieniami przeciwko covid a te szczepienia odbierają odporność na wirusy a mówili, że to przed tym chroni hahha.
@Pauletta.d2 жыл бұрын
Wspaniala porada !!!!
@monikakowalska67992 жыл бұрын
@@mr.cogito7167 Co do wkładania do pieca, to nie wiem, czy Pan wie, ale wysoka temperatura jest do dzisiaj jedyną metodą zabijającą wirusy. Stąd pojawienie się gorączki przy infekcji. Stosuje się ją nadal w szkółkarstwie, przy produkcji drzewek, gdyż na choroby wirusowe u roślin nie ma żadnego oprysku. Zasada działania jest taka sama jak przy chemioterapii. Trujemy całego człowieka w nadziei, że człowiek przeżyje, a rak obumrze. Śmiertelność tych dwu metod leczenia zapewne byłaby podobna.
@elawalczak17562 жыл бұрын
@Ariel Blumenstein a skąd wiesz? Ja mam już taką bliznę dluzej niz 60 lat.
@jolakuleszo10132 жыл бұрын
Fajnie sie pana slucha . Nie dlugo bede miala okazje sprobowac 🤗
@zbigniewkozlowski27492 жыл бұрын
Pozdrawiam P Lukaszu , ciekawe jak zawsze , Zbyszek. Canada ,najlepszego zycze powodzenia
@edycjalimitowanafci69822 жыл бұрын
Dziękuje i pozdrawiam 🙂🙂🙂
@GinettaBwabye2 жыл бұрын
Dziękuję za cenne wskazówki na przetrwanie nadchodzących czasów, ale proszę jeszcze o informację, jak je odróżnić od tataraku, gdy takie małe i nie ma jeszcze pałki?
@tomaszskwarek13702 жыл бұрын
Tatarak poznasz po zapachu, mają ciut inne liście, jest niższy, liście mają ciemniejszy kolor od pałki. Jednak zdecydowanie łatwo poznać po zapachu, jest bardzo intensywny. Klacze tataraku również jest jadalne, dlatego Tatarzy zasiedlali nią podbite tereny. Przepisy znajdziesz w internecie
@robertpacholski21002 жыл бұрын
Tatarak pachnie jak mandarynka W czerwcu wyrasta kotek z boku liścia
@aztekiumbot51892 жыл бұрын
Nie potrafię odróżnić tataraku.
@tomaszskwarek13702 жыл бұрын
@@aztekiumbot5189 sprawdź pierw w Googlach będzie łatwiej. Lub użyj Google Lens
@GinettaBwabye2 жыл бұрын
@@aztekiumbot5189 Wygląda na oko tak samo...
@tlusty19902 жыл бұрын
Świetny odcinek, jak zawsze z resztą😅 💚 💚 💚
@andzia32212 жыл бұрын
Super wiedza Podziwiam Panie Łukaszu jak oczyścić nerki? Bolą mnie nerki Byłam w szpitalu na izbie przyjęć w Holandi zrobili mi tylko badanie moczu nic nie stwierdzili, kazali brać 8 tabletek paracetamolu Porażka tej pseudo służby zdrowia. Oni nas dobijają.
@paulinazelisko22552 жыл бұрын
Pietruszka natka i korzeń czyszczą nerki.korzen ugotować i pić a natkę jeść surową.Czolem Narodowej Wielkiej Polsce.
@BeataSuchodolska2 жыл бұрын
Oni dobijają tych, co chcą być dobici... To jest służba Big Pharmie i mamonie inaczej zwanej pieniądzem, ze zdrowiem nie ma co nic wspólnego, chyba że jego psucie... Proszę poczytać o psychobiologii czy Totalnej Biologii, może tam znajdzie Pani podpowiedzi. Powodzenia i zdrowia życzę 🙂
@takistan7372 жыл бұрын
no to trzeba będzie spróbować jak kalafiora jak znajdę 😄👍za zachętę
@matipi6772 жыл бұрын
U mnie w domu tez wyplata sie z pałki (woj. łodzkie).
@joannabania8802 жыл бұрын
NIE zatracic tej umiejetnosci
@katarzynac52332 жыл бұрын
Super, że podtrzymuje Pani tą tradycję. Pozdrawiam serdecznie z Wielkopolski ale pochodzę z Łodzi :)
@annabzinkowska98912 жыл бұрын
Dziękuję Panie Łukaszu
@millusia7772 жыл бұрын
Dziękuję bardzo
@stanisawakostuch3861 Жыл бұрын
Ja pamietam z dzieciństwa kiedy w polu przy wypasaniu bydla głód nam dokuczal , potrafiliśmy z rodzeństwem i kolegami z sasiedztwa wiele różnych roslin wykorzystac zeby zaspokoić głód . Uczylismy sie od siebie nawzajem roznych sposobow.
@urszulaniebo58072 жыл бұрын
Bardzo cenię wiedzę pana Łuczaja, oglądam jego filmy z zainteresowaniem, ale po dzisiejszym odcinku pomyślałam sobie, że jak ludzie zaczną próbować, czy jeszcze pałka miękka, czy już nie itd., to tej naszej przyrody, niszczonej w wielu miejscach, będzie jeszcze mniej:(
@barbaraczaplicka89832 жыл бұрын
Nie martw się, takich zakręconych jak my jest niewielu, reszta woli biedry
@tomaszk82292 жыл бұрын
Co to dopiero będzie jak ludzie się o grzybach dowiedzą i zaczną zbierać, albo o pokrzywach. Wszystko wytną, wyzbierają i po tej naszej przyrodzie nic nie zostanie.
@bartomiejzakrzewski72202 жыл бұрын
@@tomaszk8229 no no pokrzywy wyginą, aj waj, ratujmy pokrzywy
@tygrysia5082 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawe informacje 👍🌹♥️
@MrLukaszKaiser2 жыл бұрын
Taaaaa oby więcej lekcji by mr Łukasz Ł. i by mr Adolf K. żebyśmy ten nowy polski ład przeżyli ha ha ha:-) no i tatarak :-) jak serce palmy tylko rośnie szybciej:-) trzcina u góry zawsze ma kawałek miękki w górnym liściu wyciąga się jak liść z ananasa i na dole miękki kawałek jak szparag:-)
@krzysiekk46513 ай бұрын
Czy ma duże znaczenie, gdzie zbieramy pałkę? Chodzi mi o jakość wód, czy bliskość hałd. Czy takie rośliny akumulują jakieś zanieczyszczenia? Może metale ciężkie? I na jakiej wysokości ścinać pędy? Pozdrawiam.
@krzysztoflewko90482 жыл бұрын
Staw mi zarósł pałką, na początku się cieszyliśmy, że jakaś roślinka wyrosła. Pewnie przyniesiona przez czaplę. Potem zajął 300m kwadratowych stawu. Troche tego rozdaję, resztę zjem :D
@MerewynKazan2 жыл бұрын
Panie Łukaszu, składam zamówienie i prośbę o cykl filmów o roślinach trujących w Polsce i z czym można je pomylić. Np. filmik o szczywole plamistym był bardzo pouczający!
@jacekno1943 Жыл бұрын
Pałka to ulubiony pokarm amurów, 50 cm ryba potrafi wyrwać ją z korzeniami ;)
@halinalach38182 жыл бұрын
Panie Łukaszu pozdrawiam z Gdańska
@agnieszkamierzejewska25772 жыл бұрын
dzięki... 💚
@teresawozniak89112 жыл бұрын
Jeszcze jedliśmy jak byliśmy dziećmi te kwiaty pałki tylko jak były jeszcze zielone 🙂były bardzo dobre
@lucynablacha98892 жыл бұрын
Dziekuje za przekaz
@wirtualny_swiat2 жыл бұрын
O proszę, warto wiedzieć takie rzeczy. Dzieki za ten materiał ;)
@MrXevisek2 жыл бұрын
taka inflacja w polsce że trzeba jeść pałkę wodną
@Mafiozozek2 жыл бұрын
A części niejedzone można do pieca (po wysuszeniu coby dymu za dużo nie robiły), na kompost albo wysuszyć i do czegoś się przydadzą
@grasiaw.14642 жыл бұрын
Koszyki pleść, super sprawa. 🌝👍
@OskarGor2 жыл бұрын
Jutro jadę nad Wisłok zajadać się pałką
@Andrzej2499 Жыл бұрын
Jako dziecko jedliśmy takie małe w porównaniu do pałki takie wysokie na 15 , 20 cm wysokie na podmokłym terenie przy stawie i też jedliśmy te białe odcinki , mówiliśmy na to ... masło , nie wiedzieć czemu . Chciałbym wiedziec co to było , liście podobne do pałki ale były tylko dwa tak mi się teraz wydaje , bo wszak było to około 45 lat temu .
@liliagoldmann70222 жыл бұрын
Chetnie pozbieram ale dopiero w nastepnym sezonie🌺
@hajdaba7 ай бұрын
Pyszna na grila podobnie się robi jak szparagi. Folia aluminiowa, masło czosnkowe i sól gruboziatnista
@adrian69102 жыл бұрын
Panie Łukaszu prosze podzas opisywania drzew wspominać też jak wygląda system korzeniowy .
@JanKowalski-op6rf2 жыл бұрын
Ugotowana pałka wygląda podobnie jak szparagi białe. Ciekawe jak smakuje :) Można by z bułką tartą jeść.
@grasiaw.14642 жыл бұрын
Polane maselkiem 😘😋👍
@JanKowalski-op6rf2 жыл бұрын
@@grasiaw.1464 Muszę to spróbować :) Poszukiwania tej roślinki czas zacząć.
@edytson2 жыл бұрын
Dziękuję Lukaszu
@jerzyfryderykwojciechowski2 жыл бұрын
bardzo ciekawa sprawa z tymi plotącymi Paniami!
@tomaszkowski2 жыл бұрын
Super filmik ja w tym roku już chyba się nie załapie na pałkę. :-( Ma pan wyłożone pałki na ziemię, to zacząłem się zastanawiać z czego robili strzechy czy aby nie z pałek? ;-)
@mirawilkow87022 жыл бұрын
A jak pałka rośnie w zapaskudzonym stawie, gdzie wędkarze - pijaki wrzucają puszki po piwie i rozmaite śmieci, to też można ją jeść?
@baryskirde2 жыл бұрын
cielaki uwielbiają pałki, w tym roku wyczyściły cały staw, w przyszłym roku musze spróbować :)
@Arkagdyni Жыл бұрын
Panie, Łuczaj. Pałka jest trzebiona przez ryby. Amur- bo o nim mowa jest wielkim koneserem flory wodnej. Jest to ryba silnie roślinożerne i obok tołpygi często zasiedlana w stawach i jeziorach, by trzebić narastającą roślinność wodną. Sam łowiłem amury na kukurydzę, kulki proteinowe,mirabelki,śliwki, i inne owoce. Słyszałem o technice połowu tołpygi na pomolidory ale sam nie próbowałem tego.
@Arkagdyni Жыл бұрын
Amury i tołpygi chętnie zżerają rzęsę.
@Annanemo7777 ай бұрын
Owszem juz testuje ale uwaga na to z jakiej wody!!najlepiej do jedzenia stworzyc wlasny mijiaturowy zbiornik..
@NB-ym4nv2 жыл бұрын
To ciekawe, natomiast ostatnio obserwując rośliny w rowie melioracyjnym zauważyłam dziwny osad biały na liściach. Zastanawiam się, czy to może osad z nawozów sztucznych z pól i łąk?
@jadwigawasielewska94412 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie
@iwonas91322 жыл бұрын
Ja sie zastanawiam... bo u nas rowy i kanały są bardzo zanieczyszczone, muł szary.. czy to zdrowo takie pałki czy jeżówki jeść?
@sebastianrak55572 жыл бұрын
No ja dzisiaj poraz pierwszy próbowałem i naprawdę to jest dobre chrupkiego jak por bardzo zjadliwe nawet na sałatkę
@maxr48552 жыл бұрын
🤠
@maciejdubinski23542 жыл бұрын
A jak rozbić taką pałkę? To nie trzeba będzie kroić?
@waldemargazda39762 жыл бұрын
przyda sie to niebawem
@jackwar46882 жыл бұрын
Bo straszą w mediach propagandowych?
@robertpacholski21002 жыл бұрын
Spróbuję Pozdrawiam serdecznie
@mateuszg79872 жыл бұрын
Dobry kanal :)
@Grzegorz21092 жыл бұрын
Jeśli wciąga Pan również rzęsę wodną to ja wysiadam z tego pociągu .... 😀
@piotr-wawa2 жыл бұрын
8:55 aż chce się powiedzieć: o kotek
@kotkawmuszce44332 жыл бұрын
Ooo cholllleraaa
@yutuba63492 жыл бұрын
Choooolera jasna oooo
@SteelM4chine2 жыл бұрын
1:40 trzcina jest ok tylko trzeba obrac
@iwaprzyrodniczka34942 жыл бұрын
Kajk, Przyjacielu, cudnego wieczorku :)
@Nibyjak2 жыл бұрын
Zainspirowała, jutro idę na poszukiwania.
@albiczalb70072 жыл бұрын
4:17 Czy to stokrotka?
@kamaz76702 жыл бұрын
Czy można zakazić/zainfekować się jakimiś patogenami jedząc te rośliny?
@franciszekharackiewicz69882 жыл бұрын
Można ,jeśli będziesz spożywał przez inny otwór jak gębowy...
@helenaon83042 жыл бұрын
Można oczywiście nawet Przez oddychanie
@Yes-hf6cw2 жыл бұрын
Jak będziesz jadł z zasyfionego stawu to pewnie tak. Jednak ja bym się nie przejmował znając środki chemiczne jakimi pryska się normalne uprawy, które dodatkowo rosną przy drogach.
@paulinazelisko22552 жыл бұрын
@@Yes-hf6cw potwierdzam!!!!
@Annanemo7777 ай бұрын
Na surowo trzeba dobrze umyc i z niewiadomych wod lepiej przegotowac..
@viva77522 жыл бұрын
..Pałka zapałka..😉 Pozdrawiam
@ewazadecka54582 жыл бұрын
Witam.Czy tatarak to palka wodna?
@przemsonprzemson78402 жыл бұрын
Nie.
@wiezacisnien17172 жыл бұрын
Trzeba przetestować.
@asg88092 жыл бұрын
Do gotowania w późniejszym stadium jak bardziej stwardnienie również się nie nadaje?
@luczaj1002 жыл бұрын
nie, bo jest twarde
@SteelM4chine2 жыл бұрын
Może zmielić na make albo cos?
@green2592 жыл бұрын
@@SteelM4chine To sobie miel...ja nie będę na pewno mielił zdrewniałej pałki...
@filipkrzaczek43372 жыл бұрын
W dzisiejszych czasach szczególnie warto znać alternatywne źródła pożywienia 😐
@maestrobis2 жыл бұрын
0:49 Kosiarze już tu byli :(
@luczaj1002 жыл бұрын
niestety
@dawidkazmierczak9322 жыл бұрын
Niedługo żywność będzie tak droga że tylko takie jedzenie dla nas będzie to co natura w lasach dala
@teresawozniak89112 жыл бұрын
Dlatego zamykali lasy
@Davvid852 жыл бұрын
pozdrawiam mi od was szły grzyby halucynogenne pozdrawiam
@adreq3.05 Жыл бұрын
Słowiańskie palo santo. Sznurki z liści można wić i palić jak kadzidła
@green2592 жыл бұрын
Czy te pałki są smaczne?
@luczaj1002 жыл бұрын
szczególnie gotowane
@Yes-hf6cw2 жыл бұрын
Na surowo smakują jak świeży ogórek. Jeszcze ich nie gotowałem, więc nie wiem jak po gotowaniu.
@justynatinka10662 жыл бұрын
😘😘😘❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
@joansca41212 жыл бұрын
witam i pozdrawiam
@agatawrotka21722 жыл бұрын
A mi po pałce lekko niedobrze, widać mojemu żołądkowi nie służy
@beegee96399 ай бұрын
❤🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️🍀
@MrDziunek2 жыл бұрын
Czy można jakoś wykorzystać żółte kosaćce? U mnie przy stawach jest ich mnóstwo i wyparły kaczeńce
@luczaj1002 жыл бұрын
jeszczexnie mam patentu
@stanisawkuca79402 жыл бұрын
A to co zostało to zielone wrzucić do wody jako smaczny pokarm dla AMURÓW
@jgall46962 жыл бұрын
Koszmar, jezioro otoczone wiezowcami!
@luczaj1002 жыл бұрын
tak wygląda polityka byłego prezydenta tego miasta
@joannaangele68342 жыл бұрын
👍👍👍
@Agnieszka.S2 жыл бұрын
Na suwalszczyźnie piecze się chleb na kalmusie, tzn.na spód kładzie się pędy tataraku
@justynatinka10662 жыл бұрын
😁😁👍👍🤭😘😘😎😎
@stanisawakostuch3861 Жыл бұрын
Wyglądają jak szparagi
@SteelM4chine2 жыл бұрын
Trzcina tez jest dobra
@jackwar46882 жыл бұрын
Na strzechę.
@jimlahey56232 жыл бұрын
Na pewno woda w okolicy aglomeracji jest czysta.... Ja bym się nie odważył
@dnawloka2 жыл бұрын
Zrzut ścieków z alomeracji jest za zalewem.
@jimlahey56232 жыл бұрын
@@dnawloka w dodatku ludzie robią kupe gdzie popadnie i to splywa do wody.