Wspaniała roślina. Bardzo pożyteczna. Bulwy wykorzystuje w kuchni. Łodygi latem daję królikom. Na zimę robię susz z liści i łodyg i mam dla królików i kozy.
@joannaangele68343 жыл бұрын
👍👍👍
@mariannakowalska37353 жыл бұрын
Wyczerpany temat...nie da się nic dodać mój analityczny umysł jest usatysfakcjonowany. ..dzięki
@wojciecharc66783 жыл бұрын
Podzielam opinię. Dzięki dla autora 💪👍🍻
@mlodabret893 жыл бұрын
W moim ogrodzie posadziłam go w takim miejscu gdzie trudno było cokolwiek wyhodować. Poradził sobie doskonale. Uprawiam go na kwiaty do wazonu. Dopiero z tego filmu dowiedziałam się, że ma jadalne bulwy.
@NoName-bo1lo2 жыл бұрын
Mam glebę gdzie spora warstwa pod to gruz. Topinambur radzi sobie z tym idealnie, więc jeśli ktoś ma ziemię do rekultywacji to ten jest odpowiedni.
@kristin57492 жыл бұрын
Dziękuję za ten film i za super informacje. Mogą być bardzo przydatne, zwłaszcza teraz, gdy globaliści z Davos będą próbowali w tym roku (2022)wywołać na świecie głód. Mówią już o tym otwartym tekstem. Najpierw druga plandemia , potem głód.
@agnieszkazarzeka9002Ай бұрын
No i jak idzie wywoływanie głodu globalistom po 2 latach?
@kamilek1962 жыл бұрын
Miałem oglądać Shreka na poprawe humoru ale trafiłem tu i... no nie moge, zarąbiste to, dobrze ze rano do pracy nie wstaje bo bede oglądał do późna!
@stanislawastrzelecka78683 жыл бұрын
Super relacja,nawet nie wiedzialam ze mam w ogrodku taka jadalna rosline ,
@antaria36263 жыл бұрын
Rewelacyjnie zmontowany film - szczególnie podobają mi się odnośniki czasowo - tematyczne.
@artmargodygasm.dygas-konop5684 жыл бұрын
Wyczerpująco i ciekawie . Gdy zacznie się głód , Topinambur będzie pożądany na każdym nawet skwerze🥰, pozdrawiam.
@polakowalska35443 жыл бұрын
I zmienimy Polske w TOPINAMBUR zamiast drzew bedzie TOPINAMBUR jednorodny dla kazdego i do syta.Bedzie to zaglada dla ziemi rodzimych roslin i rownierz ptakow i zwierzad.Jezeli jest wspanialy dlaczego nie sadza go niemcy i inni rolnicy Szwajcarzy w koncu to gorski kraj i nie ma urodzajnych ziem Wlosi GRECY wola sciagac z poza kraju .COZ TO JEST za przyczyna ????Europa zachodnia ???Czy ma jakies wspaniale przeznaczenie prosto z labolatorium ?Nasi rolnicy nie zrobili badan co sadza a zapewnienie z MARKETU to dla mnie nie odpowiada .Wiem ze mamy wspanialych rolnikow dzialkowcow i chwala im za to ale cos co jest AGRESYWNE moze byc bardzo nie wskazane.STONKE jak nam sprzedal porzadny z usa to ludzie zbierali i na swoje pola nosili "BY BYLY LEPSZE PLONY a dzisiaj jest PRZEKLENSTWEM ROLNIKA.Nikt nie ma jakis rzeczowych Faktor skat kto sprawdzal by sie nie okazalo jak ze zbozem NIKT GMO NIE SCIAGAL a mamy cale zboza z GLIFOSATEM kukurydza GMO moze z jednego rzutu i labolatorium :TRUDNO mi uwierzyc w dobro naszych wrzodow jak i nierzadow ktore sie przewinely
@lucynalekos47413 жыл бұрын
@@polakowalska3544 Nie panikuj! W Polsce od dawna był Tapinambur, ale wyparł go Ziemiak.
@childofgod7002 жыл бұрын
@@polakowalska3544 że nie każdy go zna, to nie znaczy, że musi być zły. Ziemniaka n.p. dopiero Kolumb przywiozł, a teraz to głównym pokarmem Polaków 😉
@polakowalska35442 жыл бұрын
@@childofgod700 ziemniak sam sie nie roznmaza nie kontrolowanie jak TOPIONAMBUR czy pomidor ktory zostal rownierz przywieziony .Wszystko co przywozmy z innych stron swiata zabija roslinnosc rodzima i wszystkie owady insekty ktore sa zadomowione lancuch nie moze byc przerwany brak jednego ziela roslinki jest likwidacja innych roslin owadow ptactwa zwierzat ktore sa uzaleznione wlasnie od tych roslin .TU jeden pan pokazal jak mozna sie zabezpieczyc by nie rozmnazalo sie nie kontrolowanie prosze sobie przeczytac. .PAN BOG dal kazdej jednej strefie klimatycznej te rosliny rodzime i wszystkie leki to apteka dla ludzi nie zastepujmy tych skarbow czyms innym . .
@childofgod7002 жыл бұрын
@@polakowalska3544 Zemia, czyli roślinność; zwierzaczki... ciągle się zmiena. Tak Bogu jest okej. On kocha życie, a życie zwiąże się zmianami 😉. Skoro ta roślinka czuję się tak dobrze w Europie, to może jest tu potrzebne. Mam nadzieję że nie ma powodu do zmartwienia z powodu jego plenności. (Choć jak dla mnie jednego już wystarczyło do bólu brzucha. Polecam więc topinambur dla odchudzających, bo skutecznie przegania również z jelita wszystko😉)
@belladonna60533 жыл бұрын
Świetny materiał. Mega wartościowa wiedza podana w sposób zrozumiały i ciekawy. Serdecznie dziękuję za relację z upraw tej jakże szlachetnej rośliny o multifunkcjonalnym użytku. Pozdrawiam cieplutko 🤗
@mariannakowalska37353 жыл бұрын
Ale wiedza...szok
@beatricerexros53973 жыл бұрын
Ojej - jakie fantastyczne informacje!!! Po prostu świetne - wielkie dzięki! 💐 Serdeczne pozdrowienia z południowej Szwecji! 🌿🌺🌿
@dorotakozowska89834 жыл бұрын
Ja ostatnio trafiłam na kiszony topinambur i jestem zachwycona. Nawet lepszy niż ogórki :)
@zdrowezycie4 жыл бұрын
Na pewno spróbuję zrobić!
@polakowalska35443 жыл бұрын
A jak go przyzadzalas ?? tak samo jak ogorki czy jak kapuste kiszona ????
@movemelody13 жыл бұрын
Ciekawe... mam z dawnych lat jeszcze parę krzaków (co prawda w innym miejscu niż posadziłam 😀 ) i trzeba by spróbować.
@marekkorzeniewski434911 ай бұрын
Zrobilem tak jak ogorki, tylko bez chrzanu ponieważ nie mialem. Bardzo burzliwa fermentacja. Najlepszy smak po pelnym przekiszeniu i odstaniu min 3 miesiace. Wczesniej tez juz mozna jesc ale dla mnie po kilku probowaniach im starszy tym lepszy. @@polakowalska3544
@aciooell22433 жыл бұрын
Super film, opis, sprawozdanie wszystko konkretnie podane w spójną całość z nutą dobrego humoru. Dziękuję za rady.
@waleriamaj98574 жыл бұрын
Uwielbiam topinambur gotowany. Pyszny jest.
@Zavadi Жыл бұрын
Dostałam bulwy od znajomych. Ten film to zrządzenie losu❤ ale dziękuję za całokształt pracy włożonej w filmy 😊
@82PrzemekW Жыл бұрын
Profesjonalnie, dzięki❤
@reniarenia78944 жыл бұрын
Dziękuję za cenne informacje. Właśnie na jesień posadziłam kilka sztuk, a opał też mi się przyda.
@gienagiena17063 жыл бұрын
Obejrzałam dziś ten film gdzie można kupić sadzonki jak by pani wiedziała proszę mi napisać dziękuję .
@jolantabanach72733 жыл бұрын
@@gienagiena1706 wszędzie rośnie
@dominikakaminska92353 жыл бұрын
Z ogromną przyjemnością obejrzałam filmik.Pozdrawiam
@jandomagala97223 жыл бұрын
6 super dziękuję za dobre wyjaśnienie w sprawie topiNambur dziękuję Jan pozdrawiam
@pawetomczyk22894 жыл бұрын
Odnośnie inwazyjności to zdecydowanie dalej niż 40 cm rocznie, fioletowy wzrastał nawet 120 cm od rośliny macierzystej, biały ok 60 cm. Zimuje doskonale, najlepiej wykopywać na bieżąco (przy ostatnich zimach to możliwe )
@kala080720093 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
@nikitawisniewska.25524 жыл бұрын
Świetny film. 👏 Dziękuję. 🙏
@arjunaswiatowicz93793 жыл бұрын
Ja gotuję na parze. Tobinanbur usuwa inne rośliny a nawet jak sie trafi w nastepnym roku w truskawkach 1 czy 2 to wyrywam zjadam i sie tym nie przejmuję .. :-)
@janinagronska80513 жыл бұрын
Dziękuję topinambur można kwasić jak ogórki
@bozenamuskietorz54463 жыл бұрын
Bardzo ciekawy film. Dziękuję
@luciomarczynski46443 жыл бұрын
Kompedium wiedzy przekazane w przystępny sposób.Gratuluję! ps -ja zalewam oczyszczone czy obrane bulwy wodą z octem-3-4 łyżki na litr.
@lucynagrzybacz15962 жыл бұрын
Bardzo ciekawe❤
@smogpodwawelski444 Жыл бұрын
Topinambur cieszy oczy jesienią i ma liczne zalety kulinarne i użytkowe, ma jednak także pewne uciążliwe aspekty uprawy, np. ekspansywność. Ogrodowe gryzonie potrafią magazynować jego bulwy w swoich podziemnych spiżarniach, co znacznie przyspiesza proces jego ekspansji, ponieważ wiosną nieskonsumowane bulwy topinamburu kiełkują i wyrastają w tych mysich spiżarniach w lokalizacjach nierzadko znacznie oddalonych od rośliny macierzystej.
@TheMarcinnn3 жыл бұрын
Dawno temu zasubskrybowałem, a niedawno wyświetlił mi się jeden z Twoich filmów, ależ się cieszę , super kanał, świetna robota pozdrawiam z Podlasia!
@eddie1987pl4 жыл бұрын
Frytki... znaczy topinambura w głębokim oleju bo frytki z definicji są z ziemniaków. Przepyszne ale trzeba uważać bo po kilku minutach nagle, szybko robią się coraz ciemniejsze. Frytki chowają się. Pozdrawiam
@eternalmisery85363 жыл бұрын
A jak są ciemne to są nie jadalne czy to tylko kolor ?
@MrLukaszKaiser Жыл бұрын
Jak szybciej "zagrzeje się bulwy" i wykiełkuje się je przed wsadzeniem to wtedy zakwitnie na pewno u mnie kwitły ładnie tworząc pożytek dla pszczół i trzmieli na jesieni:-)
@ziutkakolbuch274 жыл бұрын
Warto posadzić topinambu ładnie kwitnie i bulwy zarabiscie smakują
@ewaurbanska52302 жыл бұрын
Bardzo fajny film, świetnie się słucha i ogląda, dziękuję.
@longinapiwonska54568 ай бұрын
Dlaczego dopiero teraz sie o tym dowiaduje? Dziekuje
@1nekrus3 жыл бұрын
W naszym gospodarstwie nie do wyplenienia. w kukurydzy rośnie jak szalony .Nie boi się żadnego oprysku i nawet dziki go nie pokonały.
@dinadin87392 жыл бұрын
dopiero go odkrylam, ale zdecydowanie posadze w moim ogrodzie dzieki
@jolajola62023 жыл бұрын
Świetne info!!!👍👍👍
@bezamalachit51332 жыл бұрын
Super materiał. Wyczerpująco i zwięźle.
@sylwiaaugustin4307 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy film, dużo się dowiedziałam
@movemelody13 жыл бұрын
Topinambur to chyba najpóźniej kwitnąca roślina, jeśli w ogóle zakwitnie. Pamiętam z dzieciństwa, że brat mojej babci miał go w ogrodzie i karmił nim świnie. Przypomniałam to sobie pracując, dawno temu, w Niemczech w gospodarstwie ekologicznym Demeter i przywiozłam sobie stamtąd kilka bulw. Rzeczywiście ma orzechowy smak i nawet posadziałabym więcej, gdyby nie ta ilość ogromnych łodyg do uprzątnięcia... Spotkałam go też na dzikiej działce po dawnych gospodarstwach w dużym mieście. Przypuszczam, że wiele osób mija te rośliny nie znając ich. Podobnie sprawa ma się ze szparagami, które od dawien dawna były przy chatach ale służyły jako rośliny ozdobne.
@Kalina503 жыл бұрын
Jako kisziny musi być podwójnie zdrowy. Wg Bołotowa skoro wszystkie warzywa możemy kisic to ten może byc takze wartosciowy.
@bozenabakiera49542 жыл бұрын
Topinambur przyjmie się wszędzie. Ja nie mam gdzie sadzić ale moim koleżankom popodrzucałam po parę kupionych bulw i mają niezłe plantacje .Pierwsze trzy topinambury ugotowane wywołały taką rewolucję w moim brzuchu, że dobrze że byłam w domu 🥶😷 po prostu lewatywa to pryszcz 😂 Potem już był spokój i organizm nie reagował w ten sposób, jednak no... lepiej po zjedzeniu, po ok 2h siedzieć w zasięgu 🚽😷
@danielbaron1582 жыл бұрын
Dzięki. Bardzo merytoryczny film.
@mkstudio27723 жыл бұрын
(odnośnie planszy z pozycji 4:40) Coś mi się wydaje, że jeżeli obniża się pH jelita, czyli rośnie kwasowość, to niestety środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów staje się bardziej przyjazne. Jeśli działoby się tak w żołądku (zmiejszenie pH = wzrost zakwaszenia), to mogłoby to nieść dobre skutki. Dobrze zakwaszony żołądek pozwala na prawidłowe trawienie białek (ich podział na poszczególne aminokwasy). Dobrze zakwaszony żołądek powoduje również zakończenie problemów ze zgagą... Kwas solny w żołądku zabija również większość patogenów, które trafiły tam z pokarmem...
@danutagabryel22202 жыл бұрын
Swietne informacje ,bo własnie teraz chcę trochę posadzić zamiast ziemniaków w skrzyni na zapleczu posesji...czytałam,że biały Albik jest mniej skomplikowany w obieraniu a Rubik to raczej pastewny...fajnie,że jeszcze można uzyć częsci naziemnej do budowania płotków,podpór czy na opał...subskrybuje Was i muszę tu częściej zagladac,bo interesuje mnie surowe jedzenie roślinne lub trochę przetworzone-mrozone,kiszone,suszone...pozdrawiam serdecznie...o arbuzie tez musze odnaleźć filmik,bo sie w nastepnym roku przymierzam
@NoName-bo1lo2 жыл бұрын
Frytki z Topinamburu są mega pyszne i delikatne.
@marlenakozlonska71964 жыл бұрын
Ja uwielbiam topinambur i na surowo i pieczony.
@NaszaOdwaga3 жыл бұрын
Jako frytki jest super
@smbezchemii87544 жыл бұрын
A głóg jest dobry na serce
@naturalnezbiaejwsi8265 Жыл бұрын
Dzieki
@pawetomczyk22894 жыл бұрын
Mam odmianę fioletową (pozyskania ze stanowiska naturalnego) i białą od znajomego. Biała znacznie lepiej plonuje, bulwy są bardziej kształtne i nigdy nie kwitnie. Fioletowa ma mniejsze, niekształtne bulwy i ładnie kwitnie co roku całą jesień. W Polsce nasiona nie dojrzewają.
@anna536B3 жыл бұрын
Witam.😶super film😶Pozdrawiam😶🧡😊👍
@xJarosławKamiński5 ай бұрын
16:46 - Płotki może nie ale z Geraltem na płotce to już nie ma bata xD Super materiał! Dziękuję
@elapawlowska25342 жыл бұрын
Super-roslina !
@Isa2023-bis Жыл бұрын
Super. Nie znałam tego warzywa. Dziękuję
@typowykibicaklasycrew60044 жыл бұрын
Konkretnie.
@jannowak44752 жыл бұрын
świetny film , dziękuję ;-)
@wiktorgiec27613 жыл бұрын
Uprawiałem topinambur w workach z plecionego plastiku po węglu. Wypełniłem je do połowy ziemią i wkopałem na ok 10 cm w ziemię. Kłącza nie przerastają na zewnątrz. Wykopki są proste z worków wysypujemy zawartość na duży karton i wygrzebujemy kłącze z bulwami. Uprawiałem cebulę w kartonie po bananach leżącym na trawie góra pudełka włożona w dół + ściułka że słomy. Tą metodą będę uprawiał topinambur w tym roku. Plusem tej metody jest możliwość założenia rabaty na trawie, zapuszczonej działce bez kopania ugoru.
@zdrowezycie3 жыл бұрын
Ciekawe porady, dzięki.
@polakowalska35443 жыл бұрын
Wspaniale kazdy dzieli sie wiedza i doswiadczeniem ciekawe rozwiazanie
@teresakristensson24743 жыл бұрын
kiedys w Szwecji gdzie mieszkam jakis rolnik gotowal i czestowal ludzi zupa z topinambura, polecam
@mirawaltari41933 жыл бұрын
Dziękuję pięknie 👍🐘
@katarzynaziemkiewicz26873 жыл бұрын
Bulwy, na plantacjach produkcyjnych, kopiemy po 25 listopada. Wykopan esienię, bardzo dobrze zimują w kopcach, gorzej w piwnicy, szczególnie ciepłej i suchej. Małę ilości warto zamozić. Bulwy topinamburu dają sobie radę z mraozem - 52st. C
@millusia7773 жыл бұрын
Dzięki
@deboraatak79102 жыл бұрын
Ale BOMBA 👍. Znowu nabrałam ochoty na sadzenie tego CUDA. Fantastyczny film. Oglądam inne Twoje "dzieła", ale DZISIAJ przekonałeś nas do TOPINAMBURA. Kupiliśmy rok temu na Allegro, ale nie posadziliśmy, bo rodzice ostrzegali, że TO bardzo inwazyjna roślina i zajmie cały ogród. Póki mamy jeszcze siły - idziemy w TO na jesień. Teraz pewno już za późno. Ciekawe czy opanowaliście tę roślinę. Nie widzę filmu na ten temat.
@zdrowezycie2 жыл бұрын
W kolejnym roku uprawiałem w donicy. Obecnie mam przerwę od topinamburu, ale planuję mieć go w skrzyniach. Co do opanowywania, to w kolejnym roku po wykopkach kilka roślin odbiło. Dosłownie 3-4 sztuki, p 2 latach nie odbijało już nic.
@deboraatak79102 жыл бұрын
@@zdrowezycie Błyskawicznie odpowiedziałeś, więc korzystam i jeszcze pytanko: Czy TERAZ jeszcze można go sadzić?
@zdrowezycie2 жыл бұрын
@@deboraatak7910 Zasadzić można, coś pewnie urośnie, ale jeśli jakieś bulwy będą to pewnie malutkie. Najlepiej jednak wczesną wiosną.
@deboraatak79102 жыл бұрын
@@zdrowezycie Dziękuję PIĘKNIE 🌹
@justynat9986 Жыл бұрын
Lepiej czyścić szczoteczką, a nie obierać, bo najbardziej wartościowe składniki wyrzucamy 🙂
@piotrmich98502 жыл бұрын
Trzymam go w ziemi jak najdłużej bo ma wtedy bardziej,, korzenny, orzechowy,, smak, nawet do wiosny, rośnie u mnie w Rabacie skrzynkowej, bo jest bardzo expansywny,
@lucynablacha98893 жыл бұрын
Super
@Thesilenius2 жыл бұрын
Przywalę suba bo warto. ;)
@66stasia663 жыл бұрын
Super filmik
@prostoobroni4 жыл бұрын
Czy to źle że się rozrasta? Przecież to pożywienie, pierwszy raz słyszę żeby bronić się przed darmowym jedzeniem
@polakowalska35443 жыл бұрын
Jest to PROBLEMEM WIELKIM bo zniszczy cala inna roslinnosc a my bedziemy miec tylko TOPINAMBUR .Wiele insektow zwierzat i populacji ptakow zniknie gdyz nie bedzie miec pozywienia .Wszystko jest dobre i wspaniale ale w umiarze
@PasiekaNadBystra3 жыл бұрын
Walczę z nim od kilku lat. Dla przykłady, jestem świeżo po sadzeniu ziemniaków, i odbywało się to tak , że wiaderko ziemniaków pod ziemię tyle samo topinamburu do wiaderka. W zeszłym roku to samo,mogło by to nie przeszkadzać,tylko że zbiór ziemniaka 10% i coraz większy obszar opanowany przez bestię ;-).
@polakowalska35443 жыл бұрын
@@PasiekaNadBystra moj zapal tez sie skurczyl do zera po zasiegnieciu jezyka z gospodarzami innych krajow zachodu .KTORZY nie slyszeli o tym dobrym podarunku od NIERZADU.jak ta sie fajnie rozmnaza to staje sie WROGIEM INNYCH ROSLIN.Ponoc bywa w Lidlu tylko jest pytanie czy polskiem tylko ??? Tu jeden pan opisal jak sie bronic przed jego EKSPANSJA ale zawsze jest zagrozenie .2) Zaden rolnik nie robil badan co zawiera ta roslina "DOBRA" kukurydza tez wspaniala jak soja po manipulacjach genetycznych szkodliwych dla zdrowia.Nie wiem czy na swiecie jest jeszcze nie manipulowana .GMO ktorego nierzad nie POLSKI nie zakupywal a my na rynku mamy tylko GMO
@ciekwe7 ай бұрын
@@polakowalska3544boże drogi, to sa dyrdymały, w polskich warunkach nic takiego nie grozi. Przestan wierzyc w te pseudoekologiczne bzdury
@polakowalska35447 ай бұрын
@@ciekwe może nie ciekawe a prawdziwe. Po prezentach naszych alijantow to pomocna stonka po 1945r. Zamrożenie kontaktów i odwilż polityczna po roku 80. Mamy opryski z samolotów przymusowe szczepienia dzieci zbiórki DNA GMO smog elektryczny cowit i cała gamę chorób nowotworowych neurologicznych po tej znów alijancow dobrej woli i miłosierdzia. Więc nic nie może mnie zdziwić nawet ten badyl co jest agresywny to też wojna przeciwko nam tylko z innego sortu. Gdzie jest głód są choroby a i ludzie są bardzo elastyczni. Wystarczy że idiota powie ze zdrowe na raka i mamy cała Polskę w tym g.... E bez roślinności rodzime bez ptactwa i zwierzad. Bez ziół.
@Grzegorz36912 жыл бұрын
Dziękuję.
@emiliaforysiak34293 жыл бұрын
Dz,świetny film.
@bezamalachit51332 жыл бұрын
W perspektywie niedoborów w sklepach i drożyzny, warto kupić parę bulw i posadzić w "ustronnym" miejscu.
@elzbietaskalska1881 Жыл бұрын
Rośnie u Mnie i nigdy nie znalazłam bulwy ani wiosna ani latem ani jesienią. 😢 Różnie próbowałam szukać
@grazynap91994 ай бұрын
To może nie jest topinambur ale roślinka ozdobna o podobnych kwiatach. Topinambur jest taki szorstki w dotyku jak słonecznik a te ozdobne są gładkie.
@yilingpatriarch313 жыл бұрын
Surowy jest zajebisty :)
@krzysztofrudnicki58414 жыл бұрын
Są specjalne bariery do uprawy bambusa, które pewnie dadzą radę i z topinamburem. Myślę, że agrowłóknina na 60 cm wgłąb ziemi też się sprawdzi.
@zdrowezycie4 жыл бұрын
Dzięki za ciekawe pomysły, może sprawdzę w najbliższych latach. Póki co w tym sezonie zasadziłem skromnie w 1 większej donicy, a za rok planuję w kilku skrzyniach.
@dorotadrab11403 жыл бұрын
U mnie rośnie wszedzie jest od zawsze ja nie jadłam nigdy ale babcia mowiła ze jedli okraszony masľe
@elzbietamaryniak57773 жыл бұрын
Super ładne
@grzegorzgrzegorz78052 жыл бұрын
I takie coś powinno być sadzone masowo a nie zakazy . Zamiast ścinania drzew to opał by był jak złoto plus bulwy plus gaz z biomasy i wiele innych korzyści.No ale w Polsce to tak jest nie wolno bo zaszkodzi rodzimym roślina.Tak samo wygląda z drzewem tlenowym.
@24bidy3 жыл бұрын
a u mnie rośnie juz 6 lat w tym samym miejscu i rośnie wspaniale co roku ma około 3 metry wysokości , bulwy niektóre ok 1 kilo jedna ,jajmniejsze okolo 0,5 kg , Te twoje tyci to by mi sie nie chcilo nawet wykopywac
@olakostuch33723 жыл бұрын
Niby taki inwazyjny A u mnie sadzilam chyba ze 3x i lipa. Nie wiem co źle zrobiłam ale raz urósł tylko na ok 50cm potem już wcale.Ja się jednak nie poddaje i spróbuję jeszcze raz.
@karolinabajka48443 жыл бұрын
Bardziej wartosciowy jak tradycyjny ziemniak .Rosrasta sie jak jak pokrzywa ,bez itp
@lagre9253 жыл бұрын
Pieczony smakuje nam najlepiej. A w aptece jest sok z topinamburu jako probiotyk
@indigohotelrooms18223 жыл бұрын
Tylko gdzie go kupić? 3 lata temu jeszcze udawało mi się go kupić...
@dawidbartkowiak3471 Жыл бұрын
Witam jak hotowsc topinambur tak jak ziemniaki że solą?
@bastionoliwa56524 жыл бұрын
Moje bulwy mam z Lidla- są sprzedawane jako warzywo. Zasadziłem je w paru miejscach ogrodu. Roślina rośnie najlepiej w miejscach słonecznych- nawet na gorszej glebie. Moje ulubione danie to bulwy obgotowane jak ziemniaki w mundurkach. Następnie pieczone w oleju jak frytki.
@polakowalska35443 жыл бұрын
Dzieki za przepis a dodajesz cebulke i boczek????
@bastionoliwa56523 жыл бұрын
@@polakowalska3544 Źle napisałem. Nie pieczone tylko smażone na głębokim tłuszczu jak frytki. Czyli bez żadnych dodatków.
@polakowalska35443 жыл бұрын
@@bastionoliwa5652 Dziekuje .Mam nastepne pytanie w ktorym lidlu w Polsce czy Niemczech ????? U nas w LIDlu nie widzialam
@bastionoliwa56523 жыл бұрын
@@polakowalska3544 Kupowałem w Gdańsku. Bulwy są dostępne jakoś sezonowo.Wpisz w google "Lidl Topinambur", Znajdziesz w polskich gazetach promocyjnych w lutym, marcu (2019/2020 r.)
@polakowalska35443 жыл бұрын
@@bastionoliwa5652 Bardzo dziekuje Tylko jedno mnie nurtuje coz to za "topinambur ekologiczny " jezeli handluja w marketach w tych samych co globalisci ( oni produkuja i kazdy plon ma byc udany) na swoich polach odkupionych od rolnikow ktorych doprowadzi do ruiny moze byc ekologiczny ????.Bron Boze zebym kogo kolwiek obrazala tylko w swiecie nie ma zboza nie zanieczyszczonego GMO glifsatem i cala tabela mendelejewa tych szkodliwych pierwiastkow to samo mamy z kukurydza i ryzem a wszystko jest podstawowym jedzeniem NARODOW roznych kontynentow nie mowiac o tych najbiedniejszych w AFRYCE co sluza im jako PROBANCI do medycyny jak i do sztucznego jedzenia .Jedzenie produkowane w laoratoriach farmach JAKIM MOGA BYC " CUDEM" na wszystkie choroby i ZNIEWOLENIE SWIATA. POLSKA- RZAD "POLSKI" nie zakupywal GMO a my nie mamy czystego zboza jak to jest mozliwe???? i to nie dzisiaj czy w zeszym roku ale od 1989r jak doszli do wladzy nie nasi wybrancy oficjalnie bez chowania nakrycia glowy do kieszeni.I PO WYGRANIU TARGOW na NAJZDROWSZA ZYWNOSC ( jak sie nie myle to 2007-lub 2008r)niemcy wsciekli ze im mykla nagroda i pani kanclerz makrela powiedziala cos bardzo waznego w tv niemieckim jakiegos talku .Ze wystarczy polakow z nierzadu poklepac po plecach i by sie nie przejmowac bo wiecznie nie bedzie takiej sytuacji jak obecnie i mamy .GMO na POLKACH w MARKETACH obce firmy w kraju co choduja MUTANTOW NA ZYWNOSC zmiany w pierwsszym pokolenniu po 0,6miesiace karmy swinie maja dwa ryje sa zdeformowane PRZYPADEK????? TE 5 % GMO co sie zobowiazala makrela dla usa gdzie produkuja niemiaszki?????? i naprawde tylko 5%?????? I Niemcow robja w bambuko tak samo jak nas przez rzady PRZEBIERANCOW
@owady14 жыл бұрын
Wspaniały pokaz.Ja ostatni jesieni posadziłem i dałem sadzonki znajomym. topinambur mnie uczula robi problem z nabieraniem powietrza . Co by mi Pan radził jak z tymi dolegliwościami sobie poradzić.Pozdrawiam.
@zdrowezycie4 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Co do uczulenia to trudno stwierdzić co uczula i w jaki dokładnie sposób doprowadza do takich objawów... Pierwszy raz spotykam się z taką reakcją na topinambur. Jeśli jest w to zamieszana inulina - może warto spróbować z moczeniem w soku z cytryny? A czy uczula jedzony na surowo? Gotowany? A może przygotowany w inny, specyficzny sposób? Pozdrawiam.
@owady14 жыл бұрын
@@zdrowezycie Wziołem do ust gotowaną i musiałem zwrócić bo straciłem oddech .Jestem po chorobie metalicznej i z tego powodu masę ziół mnie uczula takie jak mniszek, pokrzywa, kurtybanek wiązówka błotna i wiele wiele innych, wystarczy kropla takiej herbatki i już problem z nabraniem powietrza.Dziękuje serdecznie skorzystam z rady.
@zdrowezycie4 жыл бұрын
@@owady1 Możliwym tropem jest to, że Topinambur podejrzewa się o właściwości kumulowania zanieczyszczeń i metali ciężkich. Podobnie jest z niektórymi grzybami i ziołami właśnie. Więc może tu była przyczyna. A może przyczyna tkwi w naczyniach w których były gotowane bulwy / zaparzane są zioła? Trudno coś stwierdzić, ale czynniki można eliminować czasowo lub całkowicie i obserwować reakcję. Pozdrawiam.
@artmargodygasm.dygas-konop5684 жыл бұрын
@@owady1 wszelkie uczulenia to zatruta wątroba. Pierwsze trzeba oczyścić wątrobę. Mogą nawet być pasożyty typu przywry lub nawet wystąpić tzw kamica watrobowa- warto zrobić klinicznie badania wątroby . To poziom biologiczny . Istnieje przy alergiach też poziom duchowy - tzw "duchy prześladowcze" z klątw rodowych. Dlatego warto się przyjrzeć życiu rodzinie bliższej i dalszej po stronie mamy i taty, a następnie odmówić modlitwy zdejmujace wszelkie klątwy rodowe. Mało kto wie, że uzdrowienie pełne to także zdrowie duchowe . "W zdrowym ciele ,zdrowy duch". Pozdrawiam.
@joannaangele68343 жыл бұрын
👍👍👍
@annawieezbucka41832 жыл бұрын
Gdzie można kupić 🤔 Pozdrawiam
@kowalskakowalski32602 жыл бұрын
To chyba miałam pecha,bo mi mi wyrósł .A może słabe były sadzonki.Jesli macie sprawdzone źródło to chętnie skorzystam.l
@MrX-yg7rz4 жыл бұрын
Mam zamiar posadzić w kastrze budowlanej, powiedz mi czy on tylko z bulwy wyrasta? Słyszałem,że potrafi wypuścić sadzonki z nawet kilku cm kawałka korzonka..Trochę boje się , że jak wybiorę bulwy a ziemię wysypię do kompostu to mi opanuje kompost a później działkę ;) Z jednej rośliny ile kg zbiorów mogę się spodziewać? Mialby Pan może jeszcze jakieś bulwy do podzielenia się ?
@zdrowezycie4 жыл бұрын
Hej, też tak słyszałem o tych korzonkach, bardzo to możliwe. Jeśli opanuje kompostownik to pozostaje przycinanie. Ja z jednej rośliny luźno rosnącej w dość dobrej glebie miałem ok 10-15kg bulw. Bulw już dawno nie mam. Pozdrawiam.
@kotka_dorotka95174 жыл бұрын
Można kupić na allegro
@kotka_dorotka95174 жыл бұрын
Bulwy można kupić na allegro
@andrzejgmurski23263 жыл бұрын
Ja mam topinambura na sprzedaż.cena do uzgodnienia.
@geroldatzert70663 жыл бұрын
👍
@olaula40802 жыл бұрын
A gdzież to znaleźć, trzeba wychodiwac? 😐
@ArturZagaj-Izraelita3 жыл бұрын
Podobno ta roslina jest ceniona przez pszczoly - ze wzgledu na pyłek. Czy ktos moze mi to info potwierdzić ( na podstawie wlasnego doswiadczenia)?🤔
@dadant12142 жыл бұрын
Proszę o odpoiedź przewrócił się od deszczu i wiatru wczoraj czy to podnosić bo ale mam tego dużo co robić ?
@elavaniliafield81293 жыл бұрын
Niestety coraz częściej mówi się, że jest to roślina bardzo inwazyjna, trudna do wykarczowania a osoby które sadzą ja sobie w ogródkach szykują sobie armagedon.Rozmnaża się przez drobne kłącza , które bardzo trudno wytrzebić .
@lucynaszatkowska37973 жыл бұрын
POSADZ w pobliskim lesie, bedzie dla pokoleń
@teresakristensson24743 жыл бұрын
mam ich duzo w ogrodzie i w sasiednim lesie
@danutakorniowicz33952 жыл бұрын
Gdzie kupić można sadzonki?
@zdrowezycie2 жыл бұрын
Proszę poszukać "topinambur sadzonki" na olxach, allegrach etc ;)
@STOP447.4 жыл бұрын
Zasadze wzdloz dzialki moze w koncu sasiadka nie bedzie podgladac i mowic mi co powinienem🤣🤣
@movemelody13 жыл бұрын
Musisz wiedzieć o tym, że topinambur się rozrasta i wędruje coraz dalej od miejsca posadzenia, tworząc zarośla, więc za jakiś czas znajdzie się i u sąsiadki.
@alicjapuczynska21183 жыл бұрын
O tym samym pomyślałam 😀😀😀
@kojo3972 жыл бұрын
🤣🤣🤣🤣
@vhalior31642 жыл бұрын
Witam powiedz mi jak to jest jak bym chciał ze by topinambur służył jako zielona przesłona dla wiatru dla warzyw , czy dam rade utrzymać go w ryzach w jednym miejscu przez parę lat
@zdrowezycie2 жыл бұрын
Nie wiem czy widziałeś filmik, ale siatka z dość małymi oczkami sobie nie za bardzo poradziła z podziemnymi rozłogami Topinambura. Może siatka z mniejszymi oczkami dałaby lepiej radę. Można też uprawiać w skrzyniach ustawionych wzdłuż konkretnej grządki warzyw, albo skrzynie lub podobne drewniane konstrukcje wkopać w ziemie i w nich uprawiać. Ogólnie trzeba się zabezpieczyć przed jego podziemnymi, inwazyjnymi rozłogami i umieszczonymi na nich bulwami pędowymi.
@buzzmarketing77624 жыл бұрын
Czy trzeba to sadzić na zamkniętym terenie? Jeśli posadzę przy lesie to zjedzą go dziki? (wiem że na pewno są bo jest mega "zryty" cały las)
@pakulinka13054 жыл бұрын
W filmie jest mowa żeby nie sadzić w pobliżu lasu! Ale nie że względu na zwierzynę, ale że jest inwazyjny dla innych roślin. Wystarczy zostawić mała część korzenia/bulwy bez nadzoru może rozprzestrzenić się po okolicy kosztem innych roślin, stając się wtedy chwastem ciężkim do wytępienia więc niebyloby źle gdyby dziki je po zjadały choć pewnie niezrobilyby tego w 100% i w następnym sezonie mogłaby by wyrosnąć już,, puszcza,, tompinamburu zamiast roślin typowych dla tego lasu choćby młodych drzewek.
@gruntowneinwestycje4 жыл бұрын
@@pakulinka1305 nie sądzę aby na terenie leśnym był inwazyjny. Topinambur potrzebuje słońca. W zacienionym miejscu pewnie nawet nie zakwitnie.
@oldsoul64212 жыл бұрын
Ja mam nature krytykowania, wylapywania bledow jezykowych malo kanalow mi sie podoba, ale Ty jestes rewelacyjny!!! Dzieki!
@zdrowezycie2 жыл бұрын
Dziękuję, staram się nad tym pracować i dbać o to.
@bohunbohun66793 жыл бұрын
Witam. Mam pytanko. Czy topinambur po przekwitnięciu wykształca u nas nasiona.?
@zdrowezycie3 жыл бұрын
Wg teorii: "Topinambury rzadko kwitną w polskim klimacie. Nie zawiązują nigdy nasion." + "„Rozsiewają się” w ogrodzie przez drobne bulwy i podziemne pędy." + "Owocem jest niełupka. W naszym klimacie topinambur nie wytwarza nasion." - Można więc założyć, że topinambur wydaje nasiona w naszyj klimacie wyjątkowo rzadko lub wcale.
@bohunbohun66793 жыл бұрын
@@zdrowezycie dzięki.
@lucynalekos47413 жыл бұрын
@@zdrowezycie /To chyba zależy od odmiany. Ja przywiozłam sobie z Niemiec nasiona zebrane prosto z ogrodu i zawsze mam piękne kwiaty, ale niestety małe bulwy.
@zdrowezycie3 жыл бұрын
@@lucynalekos4741 U mnie się udało, ale to był wybitnie ciepły rok z piękną i ciepłą jesienią. W sumie pewnie sporo zależy też od stanowiska.
@agnieszkak16363 жыл бұрын
A może te bulwy można wychować kupując jedno warzywo w sklepie?