Pamięć | Słowo na sobotę #15

  Рет қаралды 125,244

Uwaga! Naukowy Bełkot

Uwaga! Naukowy Bełkot

Күн бұрын

Пікірлер: 83
@haker106
@haker106 10 жыл бұрын
Super film, ciesze się, że ten tydzień będzie tak obfitował w filmy.
@Anuri007
@Anuri007 10 жыл бұрын
Super materiał i wykonanie - jak zwykle :) btw t-shirt świetnie dobrany do tematu :D
@sebastianjabonski9839
@sebastianjabonski9839 9 жыл бұрын
Niby tylko 11 minut, a przyda się do egzaminu 💪💪
@Forsetiv
@Forsetiv 10 жыл бұрын
5:16 nie trafiłem w nic :D
@Antash_
@Antash_ 10 жыл бұрын
a ja wymyślałem angielskie słowa xD
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 10 жыл бұрын
Forsetiv psychologia taka jest, że opiera się na "zwykle badani reagują..." ;) Pozdrawiam
@perigrintuk461
@perigrintuk461 8 жыл бұрын
+Uwaga! Naukowy Bełkot Ja szukałem nazw chemicznych ;_;; Odpowiedz mi an pytanie: Jak spójrzę na butelkę i zobaczę, że jest pusta. To będę o tym wiedział, jak później będę chciał się napić, a przecież nie włożyłem wysiłku w pamiętanie tego ;_; FUCK LOGIC
@filipskater
@filipskater 10 жыл бұрын
Powiedz coś o tzw. 'pamięci mięśniowej' :)
@MrMolcotard
@MrMolcotard 6 жыл бұрын
5:09 1.Nutella 2.synonim 3.cyjanek tyle zdazylem ulozyc zanim pokazaly sie slowa ^^
@scheflera123
@scheflera123 10 жыл бұрын
super film, oby więcej!!
@nishru1000
@nishru1000 9 жыл бұрын
Super sa Twoje programy :)
@mateuszz3001
@mateuszz3001 8 жыл бұрын
eeee... 5.16, ja próbowałem dopasować do ilości wstawionych _ _ _ :P
@waldemarrudolf6250
@waldemarrudolf6250 4 жыл бұрын
3:29 !!! Od wielu lat, jak ktoś z rodziny prosił gdy jechałem do sklepu, ja ZAWSZE mówiłem "nie więcej niż 3 od Was", bo jeszcze miałem swoje. Podświadomie wiedziałem, że to działa, ale teraz wiem JAK i DLACZEGO. Wracam do opinii, że jestem NORMALNYM człowiekiem. Oglądam od początku (tzn. jak trafiłem, jakiś miesiąc temu, ale od tamtego czasu od najstarszych, żeby być konsekwentnym). W porównaniu do innych nie będę porównywał kanałów, bo byłoby to jak porównywanie Nałęczowianki do Cisowianki. Niby ta sama klasa, ale "inne bąbelki i inne źródło", chociaż w smaku zbliżone. Pozdrawiam dziś w tym trudnym czasie.
@uyoppyo5234
@uyoppyo5234 9 жыл бұрын
Zmiany w strukturze jądra? Tworzenie śladów pamięciowych u ssaków polega na zjawisku tzw. długotrwałego wzmocnienia synaptycznego (LTP). Natomiast jeśli chodzi o pamięć motoryczną, to główną rolę odgrywa móżdżek.
@muchozolf
@muchozolf 9 жыл бұрын
9:03 - gdyby tylko nauczyciele w szkołach o tym wiedzieli.... Czasami zdarza się że nauczyciel przekłada test "żebyście mieli więcej czasu na naukę". Kończy się to tym że więcej zapominamy. Jak by tego było mało często pyta nas czy chcemy żeby przełożyć test. Na drodze głosowania, bezmózgie gimby z wielką chęcią korzystają z takiego "daru losu".
@wishgranter6765
@wishgranter6765 10 жыл бұрын
jak zawsze super :)
@RebelMan91
@RebelMan91 7 жыл бұрын
Ostatnia sprawa jest ciekawa. Ostatnio oglądałem Selekcje, ponoć już ostatnią. Uczestnicy na torze przeszkód w studni dostają komendę wyrecytowania wiersza którego wcześniej mieli się nauczyć. Kruczek w tym że instruktorzy wydzierali się na uczestników z rozkazem patrzenia im prosto w oczy. Wiadomo w jakim celu :)
@bk-qd3hr
@bk-qd3hr 9 жыл бұрын
Z tą leworęcznościom to prawda. Mam kolegę w klasie leworęcznego, w ogóle się nie uczy, a z lekcji wszystko pamięta. Chciałbym być leworęczny...
@aleksanderwitocha5980
@aleksanderwitocha5980 9 жыл бұрын
Użytkownik 1 W tym wypadku nie chodzi tylko o leworęcznych. Nie miałem problemu z zapamiętywaniem materiału do pierwszej klasy liceum. Dopiero potem musiałem zacząć się uczyć bo weszły rozszerzenia materiału :). Oceny miałem raczej dobre (4-6). Co więcej znam tylko siebie, jako osobę która nie miała z tym problemu.
@st.elachick8969
@st.elachick8969 6 жыл бұрын
5:26 nie wybrałem żadnego z nich
@Orgelbrant
@Orgelbrant 9 жыл бұрын
Zabrakło (uwaga! to subiektywne stwierdzenie o filmie), że informacja, którą zapamiętaliśmy na jakiś temat, jako pierwszą - nawet jeśli jest zupełnie bezsensowna - podświadomie traktujemy, jako prawdziwszą od innych. Jeśli więc w dzieciństwie, np. w szkole, usłyszeliśmy jakąś bzdurę, to trzeba paru laureatów Nagrody Nobla, by przekonać nas, że to tylko bzdura. I to pod warunkiem, że jesteśmy inteligentni i potrafimy zmieniać zdanie ;)
@michalplat8838
@michalplat8838 6 жыл бұрын
Szkoda, że nie działa to na wielbicieli płaskiej ziemi :D
@Isaberry1602
@Isaberry1602 9 жыл бұрын
Ciekawi mnie jak ma się do tego fenomen sawantów oraz mnemotechnika. Numerek, synapsy, cytryna, nagroda, bierność i prymas xD Pierwsze pasuje :D A skoro odpowiednia ilość snu, to lece spać x)
@Cazolim
@Cazolim 9 жыл бұрын
5:16 NUTRIA! Nie wiem, kiedy ostatni raz używałem tego słowa, ani nawet nie wiem, kiedy ostatni raz je słyszałem. DLACZEGO NUTRIA?
@Pasewicz1
@Pasewicz1 5 жыл бұрын
Dawid jak ja cie uwielbiam :))
@Hato1992
@Hato1992 10 жыл бұрын
No to najwyższa pora zacząć ćwiczyć
@ps2IE7
@ps2IE7 4 жыл бұрын
Czy to prawda, że orzechy wpływają pozytywnie na zapamiętywanie?
@peter13135
@peter13135 8 жыл бұрын
To jest dobre!
@KuroiVirgo
@KuroiVirgo 9 жыл бұрын
Nurt Syndrom Cynamon Narta Bicie Prymas Czy coś ze mną nie tak skoro nie pomyślałem o żadnym ze słów zasugerowanych w filmie?
@waldemarrudolf6250
@waldemarrudolf6250 4 жыл бұрын
4:16 No i muszę w tym momencie napisać (oglądam, pauzuję jak mam coś do powiedzenia). Właśnie co do zwierząt: Miałem psa i kota. Kot, jak wiadomo, chodzi swoimi drogami (i jest skoczny, istotne dla dalszej wypowiedzi). Pies, najpierw miał swobodę wychodzenia "na wieś", a teraz nie (znaleźliśmy z ojcem dziurę w ogrodzeniu i ją załataliśmy. Przez około 2 tygodnie mój piesiu był smutny (do hasania około 20 arów). Po tym czasie piesiu znalazł się za ogrodzeniem. Po kilkudniowym "śledztwie" okazało się, że "odgapił od kota wspinanie się po furtce. Dowodzi to, że ssaki potrafią się uczyć i potrzebują tego (jeśli chcą i potrzebują - miodożer jako przykład). Ale "lajk" (jak od początku - oglądam od początku dopiero teraz, jakiś tydzień. może wcześniej przypadkowo). Moje jedno słowo (nie wiem czy w dzisiejszych czasach się tak określa - choć piszę to w trochę innych czasach): REWELKA. Wcześniej w komentarzach coś czytałem o porównaniu Cię do Sci-Fun... Bardzo dobrze!!! Jeśli ktoś widzi od dołu (lub z lewej), a inny widzi z góry (lub z prawej). A ja w słuchu jestem "obuuszny". Zresztą podajecie tę samą prawdę... Podziwiam i życzę zdrowia "w czasach zarazy", bo nie chcę straty GENIUSZY.
@Kanc1erz
@Kanc1erz 10 жыл бұрын
Super ;) Mam jednak pytanie: Jak jest z uczeniem się w czasie snu? Rzekomo materiał, którego uczymy się bezpośrednio przed snem w czasie spania utrwalamy. I jak się ma stwierdzenie: "Z problemem należy się przespać?" Sam osobiście nieraz, nie dwa, aby rozwiązać problem po prostu musiałem go "przetrawić" w czasie snu i rano udało się go rozwiązać lub wpaść na coś, co pomogło w jego zrozumieniu [błędu, zagwozdki]. Proszę o ustosunkowanie się ;) Pozdrawiam!
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 10 жыл бұрын
Kanc1erz Jeśli zdecyduje się na kolejny "tydzień tematyczny" to będzie on właśnie o śnie. Wtedy o tym opowiem, bo już mam trochę materiału. Pozdrawiam
@Kanc1erz
@Kanc1erz 10 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot Serdecznie dzięki za odpowiedź, czekam zatem z niecierpliwością na nowe odcinki [wszystkie] :)
@ethinkpadero9508
@ethinkpadero9508 10 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot apropo snu to fajnie byłoby posłuchać o świadomym śnie. dodatkowo też o podzielności uwagi. :)
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 10 жыл бұрын
Ethink Padero będzie ;)
@DarkSirNobody
@DarkSirNobody 10 жыл бұрын
Kanc1erz, podczas snu (dokładniej bodaj w fazie wolnofalowej) następuje konsolidacja (utrwalenie) pamięci, czyli przeniesienie nowo nabytych informacji z hipokampu do kory mózgu i jąder podkorowych (podstawnych). Czyli, jednym słowem, przeniesienie z pamięci krótko-, do długotrwałej. Ucząc się bezpośrednio przed snem sprawiasz, że żadne inne informacje nie "wpychają się" hipokampowi w kolejkę do konsolidacji, więc są one zapamiętane lepiej. Co do "przespania się z problemem', myślę, że składa się na to więcej niż jeden czynnik. Po pierwsze, tzw "kreatywna przerwa", podczas której to mózg trapiący Cię problem, kiedy przestajesz się nad nim [świadomie] zastanawiać, przenosi do podświadomości. Poza tym, podczas snu "resetujesz się", dystansujesz się do niego, więc możesz nań spojrzeć z innej perspektywy. Może to być też kwestia zwyczajnego wypoczęcia mózgu. To tak w dużym uproszczeniu.
@skwarson1277
@skwarson1277 4 жыл бұрын
Może mi ktoś wyjaśnić jeszcze raz czemu nigdy np nie zapomnimy jak jeździć na rowerze ?
@Wilcur44
@Wilcur44 9 жыл бұрын
czym są i jak działają dopalacze?
@dorastam333
@dorastam333 10 жыл бұрын
Zdarzyło! :D
@kovval1000
@kovval1000 10 жыл бұрын
A co z pamięcią rodzeństwa, czemu z pośród dwójki rodzeństwa wypychowych się w tym samym domu, mają oni tak często różne wspomnienia?
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 10 жыл бұрын
Jan Kisiel W tym tygodniu będzie trochę o fałszywych wspomnieniach i pamięci dzieci. Cierpliwości ;) Pozdrawiam
@rafal199401
@rafal199401 8 жыл бұрын
To jak to jest że mój kolega się szybciej uczy do materiału niż ja ?
@Apacz97PL
@Apacz97PL 7 жыл бұрын
Numer, Sylaba, Cytryna, Naczynia, Bi, Prycza
@07Studio
@07Studio 10 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot [P] Mam takie dziwne trochę pytanie. Bardzo lubię konserwy rybne, świeże ryby przygotowane własnoręcznie też, ale czasem nachodzi mnie na śniadanie na szybko w postaci konserwy rybnej. Ryba w takiej postaci czy to w olej czy w pomidorach jest stosunkowo tania i ma dość specyficzny, delikatny smak. Na opakowaniu jednak jako składniki podane są tylko ryba, olej i ewentualnie naturalne przyprawy, a metoda konserwacji to tylko pasteryzacji. Zatem jak producenci uzyskują taki smak, bo połączenie samej ryby i oleju z przyprawami nigdy w domowych warunkach takiego nie da? Wychodzi że taka konserwa nie ma żadnych składników konserwujących, czy zatem jest zdrowa przy jedzeniu regularnym? Trochę nie chce mi sie w to wierzyć i jem taką konserwę tylko raz na jakiś czas :) Nurtuje mnie to pytanie, a nie wiem komu mogłby je zadać, pewnie jakiemuś dietetykowi, ale na początek postanowiłem spróbować u Ciebie.
@kozlowsky666
@kozlowsky666 9 жыл бұрын
Panie zrób program o benzynie i "ropie"
@wheeler2137
@wheeler2137 9 жыл бұрын
kozlowsky666 i o gównie
@onkelpyjter3267
@onkelpyjter3267 9 жыл бұрын
Oj!! z tym rowerem to ostrożnie. Oto link do eksperymentu Destina Sandlina z kanału Smarter Every Day, bardzo interesujący kzbin.info/www/bejne/g3fddZR4r6efgpI
@xxxxxx-hj1vf
@xxxxxx-hj1vf 6 жыл бұрын
Widziałem podobny eksperyment, ale ludziom zakładano okulary w których widzieli wszystko do góry nogami, na początku mieli problemy z podstawowymi czynnościami, ale kiedy doszli już do wprawy, to po zdjęciu okularów nie potrafili się poruszać w normalnym świecie, więc wychodzi na to, że można się wszystkiego oduczyć ;-)
@ツチ-チアンコール
@ツチ-チアンコール 7 жыл бұрын
Mrrr... To dlatego jak cię słucham to więcej zapamiętam niż jak nauczycielka mi powie. Lol. Dawid, zostań moim nauczycielem, pls.
@MrTrawiszon
@MrTrawiszon 9 жыл бұрын
Uwaga! Naukowy Bełkot Czy wiek ma duże znaczenie na szybkość i jakość nauki , zapamiętywania , rozumienia .. ?
@lisiasta2577
@lisiasta2577 Жыл бұрын
Ja ostatnio straciłam pamięć przez epilepsje znowu
@Radoslaw_Rumian
@Radoslaw_Rumian 10 жыл бұрын
Co z teorią że wykorzystujemy tylko kilkanaście procent mózgu? Słyszałem że to bzdura. Więc dlaczego ludzie nie liczą tak jak kalkulatory mimo tego że kalkulator jest malutką pamięcią w stosunku do mózgu?
@dominikstepien2000
@dominikstepien2000 10 жыл бұрын
Co do zapamiętywania, dzięki tonowi głosu (nie jestem czy dobrze odmieniłem) to niestety, ale Twój ton głosu mi jakoś nie odpowiada i mniej zapamiętuje informacje od Ciebie niż informacje z innych kanałów podobnych do Twojego.
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 10 жыл бұрын
Przykro mi. Pozwole sobie tylko zaznaczyć, że tak jak mówiłem ta zależność występuje tylko u kobiet. Pozdrawiam ;-)
@orbiterPL
@orbiterPL 8 жыл бұрын
KAT-olicy leczą padaczkę lekoodporną, wycinaniem kawałka mózgu a ateiści leczą medyczną marihuaną. To pokazuje zacofanie chrystjaninów.
@helpfulgamer7426
@helpfulgamer7426 7 жыл бұрын
Trafiłeś z tą synapsą ;)
@jarekaw
@jarekaw 10 жыл бұрын
Gorąco. Polecam ksiazke " ukryte terapie" Jersego Zięby, lub jego wyklady na YT.pozdro
@TuskaDogLover
@TuskaDogLover 9 жыл бұрын
Przez egzamin z interny wyszło mi Natrium bicarbonicum ;
@wpwel041
@wpwel041 8 жыл бұрын
7:10 - FCKGW RHQQ2 YXRKT.... - Ciekawe ilu z was jeszcze to pamieta :)
@henrykkwinto3082
@henrykkwinto3082 7 жыл бұрын
jeden z kluczy do windy 98?
@chfyhvhg3306
@chfyhvhg3306 7 жыл бұрын
jak zobaczylem rhqq2 zkumalem... : )
@Skrob0
@Skrob0 5 жыл бұрын
hesoyam aezakmi
@botompuste9201
@botompuste9201 8 жыл бұрын
WOW rok czasu a słowo na sobotę się trochę zmieniło
@PanAM88
@PanAM88 7 жыл бұрын
BoTomPuste "rok czasu" to pleonazm.
@Jakubkolo2000
@Jakubkolo2000 8 жыл бұрын
Pierwszy wyraz: YYY nudysta? Co jest z moim mózgiem, czemu o tym pomyślałem?
@szalinsky93
@szalinsky93 5 жыл бұрын
Ktoś jeszcze PRY dokończył jako pryncypałki? xD
@JarekLichwala
@JarekLichwala 9 жыл бұрын
tu tez sie mulisz zobacz sobie muj facebuk i zobacz jak sie zapisuje nasza pamiec tak jak w pendrajwie identycznie tylko na niszym poziomie w atomie tak w pendrajwie zapisuje sie jak mam dwa atomy i ich szereg jeden na drugim to przesuniecia wedle wspulnej plaszczyzny o pewien kat to to znaczy dane przezycia komputerowi dostarczasz impulsy kture zapisujesz tak jak by w jedynce i dwujcech a my przezyciami i natezeniem pradu jakie ono niesie i tez w jedynkach i dwujkach mozna rospisac a my mamy taka sama pamiec tylko nie atom na atomie tylko pomiedzy masami atomu z przodu i tyly sa kwarki innych sil wedlug ich elektronow czyli napiecia kwarki sa w arinie pomiedzy masa struktuze atomami i sa tam elektrony magnetyzmu i ciepla i natezenia i grawitacji i duszy i tam one sie przesuwaja w atomie a jest ich tyle ze w jednym atomie mozna zapisac wszystko we wszechswiecie i wzrasta wyobrazic te przesuniecia mozna majac kwadrat to na nim jak polozymy jeden kwadrat na drugim i przesyniemy o milipetr to moze znaczyc np orgazm z toba i kazde przezycie ma swoje przesuniecie bo takie przezycie,,facebuk jarosław lichwala ,,,,a i wejdz sobie na moje zdjecie i tam masz filmik,,tylko hipokampr ma wlasnosci hipokampriu i banan nad nim a w koze jest szara strefa szare komorki ona wyciszaja przekaz powrotny wylapuja by nie szedl jeszcze raz a dopiero pod kora sa z duszy dane mozliwosci np poruszanie reka czy wech pociagniecie nosem i to sa te z umyslu jak dasz go pod rezonans aktywnosci zaczynania myslenia wedlug siebie pamieci hipokapru i koronu,,,a ty mnie sie naucz i genialniej i prowadz dalej te filmiki bo sa super,,TO SIE DZIEJE NA POTASIE
@uyoppyo5234
@uyoppyo5234 9 жыл бұрын
Jarek Lichwala Jakie oceny miałeś w szkole z języka polskiego?
@KamilCidry
@KamilCidry 9 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/pYaVpX6Pq6l7aMk kzbin.info/www/bejne/f5i5f6KGl82tZsk w temacie pamięci to polecam oba powyższe filmiki :)
10 жыл бұрын
Pamięć to dziwka. Czy jakoś tak:D
@jarekaw
@jarekaw 10 жыл бұрын
Łapka. W górę mimo ze w kwesti szczepionek i witaminy C gadasz taaaakie głupoty. ;-)
@naukowy.belkot
@naukowy.belkot 10 жыл бұрын
Poczekaj aż wypowiem się o szczepionkach ;-) Pozdrawiam i dzieki
@perigrintuk461
@perigrintuk461 8 жыл бұрын
Nie rozumiem XD Jak spójrzę na butelkę i zobaczę, że jest pusta. To będę o tym wiedział, jak później będę chciał się napić, a przecież nie włożyłem wysiłku w pamiętanie tego ;_;;;; FUCK LOGIC
@ilbe2
@ilbe2 9 жыл бұрын
Czyli nawet badania potwierdzają, że kobieta jest "zaprogramowana" żeby się słuchać mężczyzny. ;)
@Orgelbrant
@Orgelbrant 9 жыл бұрын
+ilbe2 - Wmawiaj sobie... Tylko nie dziw się potem, że będziesz miał w kontaktach z nimi problemy ;)
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Каха и дочка
00:28
К-Media
Рет қаралды 3,4 МЛН
Tuna 🍣 ​⁠@patrickzeinali ​⁠@ChefRush
00:48
albert_cancook
Рет қаралды 148 МЛН
Grafen - materiał, który da nam rewolucję | Słowo na sobotę #21
15:36
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 584 М.
Jak Wychować GENIUSZA? Klucz do Sukcesu Twojego Dziecka - dr Tomasz Wilczewski
1:24:41
Pamięć: jak ona właściwie działa?
21:04
Copernicus
Рет қаралды 30 М.
Czym jest miłość? | Słowo na sobotę #38 (S02E06)
21:10
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 214 М.
Triki pamięciowe Zrozumieć pamięć - Lisa Genova
7:43
Nieprzeciętne Życie
Рет қаралды 8 М.
Bezbarwne kolory
15:35
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 184 М.
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН