Miernik ma w sobie 3 Kondensatory przeciwzakłóceniowe MPX X2 o wartości 0,47uF, po jednym na fazę. Cała sztuczka. Działa temu, który ma falownik lub dużo zasilaczy impulsowych. Kondensatory te tłumią zakłócenia przetworników częstotliwości, których duże straty mierzą liczniki PGE, zawyżając zużycie energii. Prawdopodobnie największy zysk po zastosowaniu podlicznika będą miały osoby takie jak ja, które zasilają swój dom poprzez falownik solarny. Wystarczy kupić takie kondensatory i wpiąć równolegle za licznikiem PGE i zapłacić kilka złotych. Jeśli obok tych kondensatorów są 3 jednakowe rezystory (na filmie widać 2), to mamy do czynienia z filtrem RC dolnoprzepustowym, który tłumi harmoniczne.
@Tomarco163411 ай бұрын
Jeśli ktoś ma ten licznik, proszę o info czy obok tych 3 kondensatorów (prostokątne) są 3 jednakowe rezystory i jakiej one są wartości. Na pewno są 2 rezystory widoczne na filmie. Ale może na płytce jest trzeci w innym miejscu?
@Tomarco163411 ай бұрын
Napisałem do producenta. W odpowiedzi napisali, że licznik nie mierzy harmonicznych prądu. A zatem to chyba jednak jest filtr dolnoprzepustowy. Prosty i zdaje się skuteczny filtr RC. Na filmie nie widać żadnych cewek.
@andrzej961810 ай бұрын
Temelektrycy macie 3 kondensatory Ceramiczne 270. Cewki są w tym pierwszym zlicza ładunek elektryczny po przez opór magnetyczny. A ten drugi zmiane oporu przypływu. Czyli 3 kondensatory za 3 zł sztuka i prostujecie idukcje napięcia w kablach i szum na liczniku. Ale ja się nie znam matury nie mam a to było w podstawówce.
@januszkowalski86410 ай бұрын
Po tych bajkach które wypisujecie do spółki, widać że nie macie kompletnie pojęcia jak to działa i jakie stosuje się wartości elementów przy częstotliwościach sieci elektroenergetycznej.
@TheBzyk10 ай бұрын
Taki malutki kompensator....
@krzysztofpochron15522 жыл бұрын
W tym drugim liczniku są prawdopodobnie kondensatory i w połączeniu z rezystorami na szynach, układ ten może działać jako filtr dolnioprzepustowy i może tłumić harmoniczne. Harmoniczne napewno wpływają na zawyżanie zużycia energi.
@jankesfirst2 жыл бұрын
Głównym elementem filtru pierwszego stopnia dolnoprzepustowego jest cewka wpięta w szereg a górnoprzepustowego kondensator wpięty w szereg
@patryktomaszewski8652 жыл бұрын
Te duże żółtawe elementy to warystory. A różnica polega na tym że w tym liczniku jest pomiar bezposredni, a do takiego pomiaru potrzebne jest filtrowanie które jest wpięte równolegle, przez co zachodzi filtrowanie na całej lini energetycznej przed licznikiem sprzedawcy Energi.
@Tomarco163411 ай бұрын
Filtr dolnoprzepustowy to również RC. Kwestia kolejności połączeń. Podstawy elektroniki kłaniają się
@Tomarco163411 ай бұрын
Na zewnątrz faktycznie są warystory, ale wewnątrz są 3 kondensatory 0,47uF
@januszkowalski86410 ай бұрын
@@patryktomaszewski865 Napisałeś "...w tym liczniku jest pomiar bezposredni, a do takiego pomiaru potrzebne jest filtrowanie które jest wpięte równolegle". Możesz to wyjaśnić tak bardziej technicznie? Co jest wpięte równolegle do czego i na czym polega ta filtracja?
@slawekmk92472 жыл бұрын
Kilka uwag. 1. Zastosowanie przekładników zamiast boczników pomiarowych zazwyczaj jest korzystniejsze ze względu na pasmo przenoszenia. Przekładnik nie przenoszą pasma jak boczniki. W drugim liczniku filtry muszą być zastosowane w układach wzmacniaczy izolacyjnych niezbędnych do zapewnienia separacji galwanicznej między fazami. 2. Te żółte dyski to oczywiście warystory. Służą do ochrony przepięciowej ale przez posiadanie pewnej pojemności są też elementami filtrującymi. Maloskutecznymi moim zdaniem go działającymi gdzieś w okolicach 100 kHz. 3. Pamiętajmy że nie tylko hardware jest używany do filtrowania. Bardzo dużo zależy od oprogramowanie. Tam również mogą być zaimplementowane filtry. Dlatego oglądanie wnętrza jest owszem ciekawe, ale całkowicie niewystarczające. 4. Wygląd wnętrza, szczególnie tego drugiego licznika pokazuje że mogą być problemy z rezystancją izolacji. Pojedyncza izolacja na skrętach od boczników, warystory położone na szynach sąsiednich faz. Słabo to widzę ze względów bezpieczeństwa. 5. Rozumiem że celem dalszym będzie sprawdzenie w jakich warunkach dochodzi do zafałszowania pomiarów a później znalezienie sposób na uniknięcie złych pomiarów. Jeśli tak, to proponuję na początek zbudować układ pomiarowy i obciążyć go różnego rodzaju odbiornikami nieliniowymi. 6. Jeśli pomiary w układzie 5. nie wykażą odchyleń, to przyczynę zwiększonego pomiaru trzeba szukać w obecności zaburzeń w sieci. Harmoniczne napięcia wraz prądami pojemnościowymi do zbadania. 7. Można oczywiście na ślepo wstawiać filtry dolnoprzepustowe typu RC lub LC, ze wzoru 1/f=RC, 1/f=1/(2pi*sqrt(LC)), przyjmując za f odpowiednio większą od 50 Hz częstotliwość. 8. Wszystkim którzy mają problemy z rozbieżnościami w pomiarach sugerowałbym dzianie polegające na sprawdzeniu co mają w sieci, czyli pomiar napięcia i prądów w ich instalacji. Zatem użyjcie w pierwszej kolejności oscyloskopu, później rejestrator napięcia i prądu z analizatorem sieci.
@maciejk20282 жыл бұрын
Ad. 7 filtry pierwszego rzędu będą bardzo słabo odkłócać...
@krzysztofpochron15522 жыл бұрын
Witam może wie pan jak tanio i prosto zlikwidowac harmoniczne?
@gkasprow2 жыл бұрын
@@maciejk2028 zalezy jak wysoko jest próbkowanie. Jak dasz ADC na 10MHz to 1 rząd RC może wystarczyć. 20dB/dek przy odleglosc 50Hz do 5MHz (Nyquist) to 5 dekad czyli osiagnie tłumienie 100dB czyli wystarczajace nawet dla 16bit ADC :) WIekszosc tanich miernikow z chin robiona jest na dedykowanych chipach albo wprost na jednoukladowym MCU ktory ma probkowanie rzedu kilkudziesieciu kHz max. Nikt tam nie dba o jakis aliasing wiec nic dziwnego ze sa rozbieznosci przy odksztalconym przebiegu. Proste gniazdka z pomiarem potrafia mieć wprost detektory szczytowe na sam prąd i po chamsku mnożą 230*I przez co mozna co najwyzej rozroznic czy cos podlaczono i mniej wiecej ile pobiera.
@maciej13872 жыл бұрын
Dobrze że ktoś to merytorycznie wytłumaczył...
@noho74282 жыл бұрын
@@maciej1387 hehe
@norbertg79462 жыл бұрын
Szacun za rozebranie i pokazanie
@RUMCAJSable9 ай бұрын
🇵🇱👹 No jprdll... Jaki szacun , w mordę jeża, jeżeli gostek nazywa (te 3 żółte)warystory tyrystorami zabezpieczającymi. Ja nawet już będąc wtórnym analfabetą, bo emerytem (nie elektrykiem) i byłym elektronikiem, widzę warystory i padam słysząc iż to tyrystory. Ten Ferdek (A JAK NIE, JAK TAK) demonstrujący "rozkręcanie" liczników, to pewnie po kursach doszkalających jest z Państwowego Ośrodka Maszynowego, który ewentualnie sprywatyzowano. Widzisz "@norbertg7946" ja ciebie rozumiem, kompetentne komentarze pojawiły się kilka miesięcy po twoich na wyprzódki zachwytach. Wnioskuj iż warto tak nie galopować z zachwytami. Ucz się. Człek uczy się całe życie, a na starość i tak mu garb wyrośnie. Bądź zdrów ! 👹🇵🇱
@MrUFo-uc1cr2 жыл бұрын
Myślę, że warto byłoby dotrzeć do ludzi, którzy najprawdopodobniej znają odpowiedź na pytanie o co tutaj chodzi. Tacy ludzie pracują w firmach projektujących i produkujących liczniki. W Polsce mamy kilku producentów: Pozyton, Zemel, Apator i paru innych. F&F i Zamel prawdopodobnie nie projektują i nie produkują samodzielnie swoich liczników tylko kupują gotowce u Chińczyków. Z tego co się orientuję najgłębiej w temacie konstrukcji liczników siedzą ludzie w Pozytonie.
@kruszer1112 жыл бұрын
@@tomo-6286 Przecież to napisał ;)
@stanislawczarny2 жыл бұрын
Od pół roku mam podlicznik który mierzy prąd, napięcie, moc i zużycie energii koszt to około 60zł kupiony na popularnym portalu zakupowym i stwierdzam, że oszczędności w zużyciu to około 20% i jak się domyślam zależy to od ilości i mocy zasilaczy impulsowych . Przy odbiornikach indukcyjnych (płyta indukcyjna, silniki) oraz rezystancyjnych(piekarnik, terma, grzejnik elektryczny) oszczędności nie będzie. Stąd wniosek że u każdego oszczędności będą inne od 0 do 30%. Żarówki led też posiadają zasilacz impulsowy
@bogusawwojtas69602 жыл бұрын
jaki to licznik
@zino79452 жыл бұрын
Za 6 dych to indukcyjny ?
@krzysiekkrzysiek82342 жыл бұрын
To działa na zasadzie że człowiek zaczyna oszczędzać prąd bo widzi zużycie na liczniku stąd oszczędności , a prawda jest taka że licznik pobiera ( odkłada się czy to na przekładnikach czy tam bocznikach % z prądu pobranego za licznikiem , czyli załóżmy 1% przy pobieraniu 1000W = 10W zostaje odłożone na licznik.
@PolandRepublicOf Жыл бұрын
Sławomir dobra robota
@wowakowalski676811 ай бұрын
Mnie dziwi że państwo mające, 20 różnych służb 100 tyś policji masę prokuratorów, pozwala okradać obywateli przez wadliwe, może celowo zakładane liczniki prądu! Które zawyżają nawet o 600% pobór prądu! To jest skandal w wykonaniu, tego monopolisty!
@lidiakrawczyk55875 ай бұрын
Prosimy aby wreszcie ktoś zajął, się, ta sprawa, ,prosimy o zlecenie kontroli. .mam 80 na lat,nie mam zmywarki,suszarki i innych zbędnych mi sprzętów elektr. a rachunek dostałam 366zl, z groszami !! miesięcznie miesiąc, temu wymienili mi licznik i aż się boje czy uczciwy
@rafaklucz50812 ай бұрын
@@lidiakrawczyk5587 polecam założenie podlicznika by tłumił ten główny od PGE. Szybko się zwróci montaż
@DefmarАй бұрын
Państwo jest wspólnikiem korporacji więc nie spodziewaj interwencji państwa które też macza palce w tym przestępstwie ,zaplanowanym jak się domyślam.
@heng47682 жыл бұрын
Miedzy tyrystorem a warystorem jest znaczna roznica i warto ja poznac ;)
@RunKingFilm10 ай бұрын
A może tam są tyrystory jednak :-)...i to one robią te cuda .:-)
@RUMCAJSable9 ай бұрын
@@RunKingFilm ...cuda na kiju...
@nieruchomosci-bez-tajemnic10 ай бұрын
Super materiał o licznikach prądu, cyfrowych licznikach prądu i problemie zawyżania zużycia prądu.
@piotrstopa79 Жыл бұрын
Ja też nie wiem o co kaman?ale po obejrzeniu filmu kupiłem ten model na blaszkach oporowych i...szok. Moje dobowe odczyty przed założeniem to było ok 11 kWh na dobę, teraz ok.8kwh . 25%mniej!? To miesięcznie przepłacałem ok 100kwh, rocznie 1200 kwh... Wielkie podziękowania za filmik!!!!!!!!
@FakinSzmalec Жыл бұрын
@piotrstopa79 Proszę o info gdzie dokładnie Pan zakupił ten licznik i w jakiej cenie? Czy kupił Pan licznik firmy ELS SDM72Bi 0120/SG0247 czy może podobny (lecz z nieco innym oznaczeniem) np. Eastron SDM72Bi 0120/SGS0213 (sprzedawany też pod nazwą VCX)? Pozdrawiam
@piotrstopa79 Жыл бұрын
@@FakinSzmalecKupilem vcx SDM 72D. Na popularnym portalu aukcyjnym :) cena 149,99. Zwróci mi się w moim przypadku po 2 mies.
@piotrstopa79 Жыл бұрын
Litery po 72, to oznaczenia dodatkowych funkcji, możliwość kasowania, odczyt mocy, dwukierunkowy. Mój jest najprostszy, tylko odczyt poboru
@Tomarco163411 ай бұрын
Zmniejszenie zużycia prądu nastąpiło wyłącznie po podłączeniu tego miernika? Nie było nic inne grzebane w instalacji?
@jarekb785510 ай бұрын
Ile zarabiasz na jednym sprzedanym liczniku?
@turboAdas2 жыл бұрын
fajnie by było wsadzic do wiezienia tego co to wprowadził do zakładu energetycznego,juz im mało pieniedzy z samego przesyłu i urzycia.
@marcinp.81082 жыл бұрын
Mozna wyróżnić dwie grupy zakłóceń: zakłócenia dużej częstotliwości, wynikające z obecności przetwornic (częstotliwości rzędu dziesiątek kHz) oraz zakłócenia o częstotliwości rzędu setek Hz spowodowane odkształceniem napięć z zasilaczach bez pfc (takich, co mają prostownik i filtr pojemnościowy - z trafo badz bez). Z widocznych w licznikach elementaówz jedynie warystory mogą ew. "zgasić" szpilki pojawiające się w zasilaniu - i nic podadto. Filtry dużej częstotliwości, zdolne pracować przy zasilaniu domu/mieszkania wymagałyby masywnych indukcyjność i pojemności, zaś poprawa pfc jest praktycznie niewykonalna...
@jurabielyj2 жыл бұрын
Tytuł jest błędny! Wcale nie chodzi o mniejsze zużycie, tylko "naprawę" złodziejskiego licznika założonego przez dostawcę! Który to dostawca jest monopolista i ma SWOICH biegłych!☹
@haimcukerman10122 жыл бұрын
Юра, точно так.
@patptys39772 жыл бұрын
Nie podpalaj się. Prawdopodobnie przyczyna poboru mocy 1kW w nocy jest spowodowana u tego człowieka tym, że ma fotowoltaikę która w dzień produkując energię maskuje problem ,,wyciekania" energii przez uszkodzone zabezpieczenia antyprzepięciowe. W jakiś sposób te dodatkowe warystory w podliczniku przesuwają próg wejścia w przewodzenie tych uszkodzonych w instalacji i upływność jest dużo mniejsza - taką mam teorię. Nie sądzę aby zakład energetyczny kradł...
@marcint45218 ай бұрын
Dokładnie . U mnie wymienili w październiku. Wcześniej gotowaliśmy na prądzie i zużycie było około 500kwh na 2 mies. Teraz gotujemy na gazie bo akurat w tym samym czasie przeszliśmy na kuchenkę gazową, a zużycie takie samo.😮czyli jesteśmy robieni w trąbę.
@marcint45218 ай бұрын
@@patptys3977nie mam niczego - mieszkanie w kamienicy zero fotowoltasriki 😂
@AErKart6 ай бұрын
@@patptys3977Zauważyłem że sam inwerter czyli falownik od fotowoltaiki pobiera dużo prądu - non stop chyba ze 100 W
@roberts19382 жыл бұрын
Nie wiem czy dobrze widziałem, ale w tym drugim liczniku również są cewki, tylko schowane w przekaźniku. Te żółte to chyba nie kondensatory a przekaźniki. Chociaż duże pojemnościowo kondensatory też poprawiają przebiegi prądu. Jednym słowem, nie ma co spekulować, tylko trzeba zobaczyć schemat ideowy, co tam jest w każdym liczniku, jakie komponenty elektroniczne i na jakiej zasadzie jest dokonywany pomiar. Można nawet napisać do producenta z prośbą o wyjaśnienie zasady dławienia szkodliwych tętnień. W każdym razie Pańskie śledztwo posuwa się w dobrym kierunku i niecierpliwie czekamy na kolejne odcinki.
@stanislawczarny2 жыл бұрын
Wydaje mi się że schemat ideowy licznika to marzenie
@RunKingFilm10 ай бұрын
No...cewki schowane w przekaźniku...tym żółtym. :-) :-)
@RUMCAJSable9 ай бұрын
@@RunKingFilm 🇵🇱👹Daj mu spokój. Temu któremu się małpa chyba na drzewie, kiedy pisze o przekaźnikach (w kolorze żółtym), które są warystorami de facto ! [W tej kwestii ustawiałem pion u innego neofity wiedzy o elektryce, czyli : @norbertg7946] 👹🇵🇱
@PcimOlki9 ай бұрын
Rdzenie ferrytowe na fazach + ew. kondesatory przeciwzakłóceniowe. Cała wielka tajemnica. Nie trzeba do tego kupować licznika który sam z siebie też trochę prądu zużywa.
@bogdanirzykowski58369 ай бұрын
Cześć , czy filtry ferrytowe można zamontować przed licznikiem , czy muszą być za ???
@Tajniak27 күн бұрын
@@bogdanirzykowski5836 Przed licznikiem nie wolno niczego instalować, za licznikiem droga wolna.
@arturnowicki63562 жыл бұрын
Fajnie by było podpiąć analizator parametrów sieci i sprawdzić harmoniczne przed i po. Najbardziej rzetelny pomiar/test będzie gdy będzie włączony układ rozłączników i bypass licznika. Dzięki temu można by było przełączać co 5 minut bez zdejmowania napięcia. Dokładność z pomiarów by była duża ponieważ urządzenia podłączone nie będą restartowanie.
@anonimgall16802 жыл бұрын
dokladnie . stosuje w pracy taki analizator sieci firmy fluke elegancko widac coc sie dzieje z harmonicznymi
@abn1402 жыл бұрын
@@anonimgall1680 co sie dzieje?
@anonimgall16802 жыл бұрын
@@abn140 oczywiście w formie wykresów słupkowych :) pozdr
@patryktomaszewski8652 жыл бұрын
Harmoniczne są wypełnieniem procentowym, więc nie wiem co widzisz na wykresie słupkowym.
@anonimgall16802 жыл бұрын
@@patryktomaszewski865 zerknij na broszurę tak to mniej więcej u mnie wygląda ten wykres słupkowy....
@karolkieczewski25892 жыл бұрын
Może by tak zrobić mały lab dobowego zużycia na jednym drugim i trzecim(operatora) liczniku?
@tomaszcichy6649 Жыл бұрын
robmy to, bedzie duzo kaw za taki eksperyment. Np podliczenie ile mozna zyskac rocznie na jakims przykladzie tez by bylo ok
@SuperCierbo2 жыл бұрын
Osoby które mają duże zużycia energii ponad to co mają zainstalowane zalecam nająć pomiarowca z odpowiednim sprzętem do analizy własnej sieci domowej i sieci lokalnej energetycznej. Taki pomiarowiec da wam dane które będą potrzebne do dobrania odpowiednego filtra. Te liczniki oczywiście w jakimś stopniu blokują zakłócenia ale to nie jest rozwiązanie. Każdy ma mniejsze lub większe zakłócenia w sieci domowej lub przez "somsiada" z dziwnymi odbiorami. Mogą to być duże ilości punktów świetlnych LED, nietypowa elektronika, duża ilość silników, sprężarek (klimatyzacja, pompa ciepła, lodówki, zamrażarki), falowniki, długie odcinki przewodów AC... itp które odpowiadają za produkcję mocy biernej pojemnościowej lub indukcyjnej. Dlatego zalecam autorowi filmika ogarnąć takiego pomiarowca na pokaz, a nie bawienie się w liczniki bo to dobry trop ale nie rozwiązanie zagadki.
@ekologwroclaw2 жыл бұрын
Na przewodzie to zgrubienie to rdzeń ferrytowy i chyba nie musi być na nim zrobione uzwojenie .Natomiast w liczniku to przekładnik prądowy i tam już jest spore uzwojenie czyli w praktyce jest to transformator wielokrotnie zwiększający napięcie bo kabel prądowy należy traktwoać jako jeden zwój czyli przekładnia transformatora jest wysoka ale pewnie do standardowych wysokości ok 60mV .Dopiero zacząłem oglądać film ale chyba do stłumienia harmonicznych, które czasem podwajają wskazania licznika wystarczy typowy filtt X1Y1 stosowany w urządzeniach AGD
@dziabi36 ай бұрын
To nie tyrystory tylko kondensatory ! To one prawdopodobnie robią robotę ! A no i w środku są jeszcze konkretne prawdopodobnie foliowe.
@AndrzejSQ6NLQ9 ай бұрын
Poszukajcie artykułu pt.Agata Bandrowska-Kaim, Krzysztof Kratiuk Problematyka pomiaru mocy czynnej w przypadku przebiegów odkształconych Po przeczytaniu będziecie wiedzieć dlaczego układy pomiarowe mogą wskazywać wyższy pobór energii czynnej.
@toma47410 ай бұрын
A próbował Pan zamontować je szeregowo i porównać jak dokładnie liczą w stosunku do siebie te podliczniki oraz w stosunku do licznika z energetyki?
@BystryHarry2 жыл бұрын
Dlaczego nie podlaczysz oscyloskopu i nie pokażesz jak twoj licznik wycina harmoniczne?
@czesawzaeski136410 ай бұрын
Witam mam zamontowany liczka SDM - 72 Bi . Dodatkowo na wejściu faz na pierścieniach ferrytowych nawinąłem po trzy zwoje ( tyle się zmieściło ) Jestem w posiadaniu fotovoltaiki i ogrzewania zmagazynowaną energią. Średnio miesięczne zużycie energii wraz z przepływowym zużywania wody ciepłej średnio 1.5 kw. Czekam na kolejny odczyt licznika po założeniu filtrów i podlicznika.
@pawegoleniow18959 ай бұрын
Witam. Jak Twoje wskazania? Są jakieś oszczędności?
@Zcooger7 ай бұрын
Jak tam odczyty?
@montekore3747 ай бұрын
Jak odczyty????
@piotrxpietrzak5 ай бұрын
@czesawzaeski1364 I jakie rezultaty?
@damianx475511 ай бұрын
Posiadam w domu sonela mpi 540 z analizą sieci ,i też płace sporo za budynek bo ok 1400 na 2 mc też przymieżałem sie do podlicznika i na pewno tylko pozycze pętle do miernika to robie analize przed i po dołożeniu licznika a już na pewno sie tym podziele z wami bo każdego szkoda
@carlosrules73298 ай бұрын
I jakie obserwacje i wnioski?
@KamilKaktus-c4hАй бұрын
Zamontować podlicznik przed przed skrzynką rozdzielczą?
@danielmszczonow33122 жыл бұрын
Najlepiej zastosować filtr dolnoprzepustowy na 50Hz w układzie typu PI żeby działa w dwie strony.
@roman40066 ай бұрын
Założyłem zaawansowane filtry na każdą fazę. Przed i po założeniu filtrów przez miesiąc systematycznie robiłem odczyty. Niestety nie ma różnicy po zamontowaniu filtrów. W licznikach nie ma tak zaawansowanych filtrów jakie zastosowałem. Więc to jest bujda.
@piotrxpietrzak6 ай бұрын
Jakiego typu filtra zakładałeś? Możesz powiedzieć coś więcej? Dzięki!
@StachuMonter5 ай бұрын
Witam. Jakie filtry konkretnie założyłeś? Możesz się pochwalić?
@zino79454 ай бұрын
Bo to bajki i tyle w domach nie placi sie za moc bierna
@WładysławSkotarczak11 ай бұрын
To co nazwano we filmie i komentarzach trzema żółtymi kondensatorami to warystory polimerowe. Zobaczcie jak wyglądają w kotalogu wysyłkowym dowolnej firmy handlującej częściami elektronicznymi. Mają za zadanie wywołać zwarcie między przewodem fazowym, a zerowym i przepalić bezpiecznik, lub raczej wyłączyć wyłącznik przed licznikiem. Ten zaplombowany. I uchronić elektronikę licznika przed uszkodzeniem przepięciowym (warystory takie są na napięcie zadziałania 275V) i nie daj Bóg utratą zawartości pamięci. Taki licznik można naprawić, ale bez ponownej legalizacji nie wolno używać. Wątpię by po naprawie uzyskał legalizację. Pojemność warystora jest dla kompensacji mocy biernej zbyt mała. Nawet dla transformatora dzwonkowego. Moc bierną mirzy się waromierzem. Bo jednostką jest War. Moc indukcyjną kompensuje się mocą pojemnościową. Jeśli licznik zawyża wskazania, to albo mieży moc pozorną, która przy obciążeniu grzałkami równa jest czynnej. I wyniki są poprawne, Natomiast przy obciążeniu o charakterze indukcyjnym, pojmnościowyn, lub silnie zakłóconym moc pozorna może być tylko większa. Nie kochane druciane żarówki to też tylko moc czynna.
@hooligan_sathree33012 жыл бұрын
Intrygujące ;)
@montekore3747 ай бұрын
TO chyba najlepiej kupić 2 różne podliczniki z 2 różnycmi technikami filtrowania i podłączyc jeden za drugim przed głównym licznikiem:) pewnie jeszcze zmniejszy odczyty i lepiej przefiltruje prąd :)
@jarekrams23358 ай бұрын
Miałem ten sam problem. odczyt e licznika nie jest wiarygodny z aplikacji elicznik. Dlatego że jeżeli licznik straci zasięg zawiesi sie (ona w sobie ma karty SIM działa na bazie telefonu komórkowego wysyła co jakiś czas odczyt licznika )jeżeli się zawiesi to elektrownia następny odczyt ma dopiero po przyjeździe elektryka i zresetowaniu licznika karty SIM .a Brakujące odczyty uśrednia czyli nie są na bieżąco bo nie ma takiej możliwości fizycznej bo licznik przez tydzień czasu nie wysyła odczytu. Prawdziwe odczyty są jeżeli odczyty przychodzą do nas z poprzedniego dnia na bieżąco wtedy e-licznik aplikacja działa prawidłowo cała filozofia zakłamanych odczytów e licznika aplikacji . Licznik ten fizyczny co znajduje się w skrzynce działa prawidłowo tylko odczytów nie przesyła na bieżąco
@AGROGORAL_70.1111 ай бұрын
A jaki licznik zastosować do instalacji jednofazowej ?
@kriswolf827 күн бұрын
Też szukam odpowiedzi?
@markrzy2 жыл бұрын
Zwracam uwagę, że te liczniki nie nadają się jako podliczniki do fotowoltaliki. Musi być na nich oznaczenie Bi. /dwukierunkowy /. Mam taki od pół roku i żadnych oszczędności nie widzę. SMD72 BI
@niemyjsk2 жыл бұрын
A co będzie jak się podłączy ten licznik z fotowoltaika? Będzie sumował pobranie i wysłanie energii? Czy zablokuje wysyłanie do licznika głównego?
@yanek9112 жыл бұрын
U mnie w oborze była podobna sytuacja, mam tam 16 lamp po 20W i zużycie jak zapałem wszystko wychodziło ponad 1KW/h wymieniłem kable bo stwierdziłem ze gdzieś prąd ucieka to nie pomogło ale okazało się ze jedna z lamp delikatnie mrugała i po jej wymianie zużycie prądu wróciło do normy, kosztowało mnie to w wuj pieniędzy bo wymieniłem kable w stodole i oborze żeby na końcu tania chińska lampe wymienić bo zasilacz wariował
@robertzbyszek32389 ай бұрын
Taki właśnie jest ułomny nasz rynek energii, wszystko sprzedane,16Lamp Led x20W czyli 320W
@yanek9119 ай бұрын
@@robertzbyszek3238najgorsze jest to że starego typu licznik nie reagował w żaden sposób na to tylko nowy cyfrowy licznik zaczął zliczać zużycie prądu jak głupi
@KABELEK6910 ай бұрын
to zrob proby z tymi licznikami a ogladanosc bedziesz mial bardzo wysoka🙂
@tomaszpiotrowski25324 ай бұрын
Dzięki za info
@Tomarco163411 ай бұрын
Czy komus udalo sie potwierdzic skutecznosc tego licznika? Minelo juz sporo czasu.
@krzysztofwanat23118 ай бұрын
słuchając tego nie powiem gdzie mnie aż szczypie... a zaglądałem tu w temacie PV. Ech...
@walimlot10 ай бұрын
Takie liczniki mogą się dziwnie zachowywać w sprzęgnięciu z falownikami, które nie wiadomo co robią w nocy. Jest jeszcze kwestia idealnego nałożenia amplitud z sieci i falownika, nie tylko w przesunięciu w czasie ale i samego kształtu sinusoidy, a przy okazji, sinusoida w sieci nocą jest praktycznie idealna w przeciwieństwie do tej w dzień. Możecie to łatwo sprawdzić, potrzebujecie zwykły woltomierz, i taki z True RMS, ta różnica napięć na tych woltomierzach to efekt deformacji sinusoidy. Różnice między pomiarem prądu na cewkach a na bocznikach rożni się przede wszystkim tym, że bocznikiem mierzymy tak samo prąd zmienny, jak i stały, a te z cewkami tylko zmienny. Liczniki elektroniczne próbkują mierzony prąd, jest to pomiar True RMS więc, dokładność pomiaru będzie zależeć od indukcyjności samych cewek mierzących prąd, może być tak, że cewki mogą tłumić zbyt krótkie impulsy, co jest dla nas korzystne. Liczniki mogą się też różnić szybkością próbkowania, co może się przełożyć na dokładność odczytu, szczególnie krótkich impulsów. Wydaje mi się, że same falowniki o większej mocy mogą robić problemy niektórym licznikom, gdzie moc zewnętrzna może być optymalna, gdy jego impulsy obciążające sieć mogą być dużo, dużo większe i mogą w istotny sposób wpływać na deformacje sinusoidy. Ja nie mam fotowoltaiki, żadnego falownika i po zmianie licznika starego typu na elektroniczny nie zauważyłem najmniejszej zmiany, ani też takich skarg nie słyszałem od innych, widocznie to musi dotyczyć tych, co mają podłączone falowniki.
@MonnSteR7774 ай бұрын
a jak kupie ferytowe nakladki na kabel i je zaloze na kable co ida od licznika glownego na wejsciu zasilania przed glownym bezpiecznikiem w skrzynce rozdzielnej to zalatwi to sprawe z zwiekszającą sie czestoliwoscią i Hz bedzie utrzymane w normie 50? ps mam 10 kw paneli fotowoltaiki i przy slonecznych dniach z 7-8 razy wylacza mi sie falownik raz huwaei 5kw na zmiane z froniusem 4 kw. napecie w sloneczny dzien od 10 rano do 16 jest 253V - 255V
@pinki-m9s9 күн бұрын
Witam jaki polecacie obecnie podlicznik z filtrami i kompensatorem mocy biernej??pozdrawiam dziekuje za pomoc lub jakie wy podliczniki zakupiliscie i dzialaja 😊
@jacekwis5127 ай бұрын
Tak, podlicznik może filtrować liczniki elektroniczne. Dzieje się tak, ponieważ podlicznik działa jak filtr dolnoprzepustowy, który odcina wyższe częstotliwości generowane przez liczniki elektroniczne. W rezultacie na wyjściu podlicznika pozostaje tylko sygnał o niskiej częstotliwości, który jest kompatybilny z tradycyjnymi licznikami mechanicznymi. Istnieje kilka sposobów, w jakie podlicznik może filtrować liczniki elektroniczne: Filtrowanie pasma: Podlicznik może zawierać filtr pasma, który usuwa wszystkie częstotliwości poza określonym zakresem. Zakres ten jest zwykle dobierany tak, aby obejmował częstotliwości generowane przez liczniki mechaniczne, ale nie częstotliwości generowane przez liczniki elektroniczne. Filtrowanie cyfrowe: Podlicznik może zawierać cyfrowy filtr dolnoprzepustowy, który usuwa wyższe częstotliwości z sygnału. Ten typ filtra jest zwykle bardziej wydajny niż filtrowanie pasma i może zapewnić lepszą dokładność. Filtrowanie analogowe: Podlicznik może zawierać analogowy filtr dolnoprzepustowy, który usuwa wyższe częstotliwości z sygnału. Ten typ filtra jest zwykle mniej wydajny niż filtrowanie cyfrowe, ale jest tańszy i łatwiejszy do zbudowania. Należy zauważyć, że nie wszystkie podliczniki są w stanie filtrować liczniki elektroniczne. Przed zakupem podlicznika należy sprawdzić, czy posiada on funkcję filtrowania. Oto kilka dodatkowych informacji o podlicznikach i ich zastosowaniu: Podliczniki są często używane do pomiaru zużycia energii elektrycznej w różnych urządzeniach lub obwodach. Podliczniki mogą być używane do monitorowania zużycia energii elektrycznej i identyfikowania obszarów, w których można oszczędzić energię. Podliczniki mogą być używane do rozliczania kosztów zużycia energii elektrycznej między różnymi użytkownikami. Jeśli masz więcej pytań dotyczących
@ArturMierzejewski-u7l10 ай бұрын
witaj. czy ten licznik ktory dziala to licznik ELS SMD72 BI MID czy SMD 72D Miid, na filmie chy ba na pidelku jest zaznaczone Bi. Chce kupic i zrobic próbę. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam super filmiki robisz.
@milimetr635111 ай бұрын
Dzień dobry. Link w opisie jest do licznika firmy VCX/Eastron, a prezentowany na filmie jest firmy ELS. Oba mają podobne symbole (SDM72 MID - licznik z filmu), oraz SDM72D (z linku do Allegro). Czy rzeczywiście jest to to samo i można je zastosować zamiennie?
@lukimen16647 ай бұрын
Założyłem dzisiaj,zobaczymy z czasem czy coś się zmieni w rachunkach.
@piotrxpietrzak5 ай бұрын
cześć! możesz pochwalić się rezultatami?
@lukimen16645 ай бұрын
@@piotrxpietrzak jeszcze czekam na fakturę i miesiąc to trochę za krótko żeby coś stwierdzić,myślę że po pół roku dokładnie coś stwierdzę.
@msztula2 жыл бұрын
To może zastosować filtr przeciwzakłóceniowy z przemiennika częstotliwości ?
@anonimgall16802 жыл бұрын
w przemiennikach sa rozne filtry na 500V masz filtr a na 400 nie masz , wszystko zalezy od mocy i jakie harmoniczne chcesz filtrowac . falowniki maja na wyjsciu zupelnie inne przebiegi nisz przetwornice do zasilania urzadzen domowych - bo sluza do zasilania silnikow ktore sa malo wymagajace . temat bardzo zlozony i trudny
@msztula2 жыл бұрын
A jak autor pisze że ten licznik jest najlepszy a tam tylko varystory są, mam filtr z szafy przemysłowej jutro podam dane tego giganta
@RUMCAJSable9 ай бұрын
@@anonimgall1680 Chociaż rozumiem iż masz awersję do klawisza Alt, to i tak bardziej niszowo wygląda twoje nisz, niż właściwe "niż".
@pawkapawka-yv1np2 жыл бұрын
2:58 to warystory, a nie tyrystory.
@RunKingFilm10 ай бұрын
Co za różnica...zważywszy poziom wiedzy elektrotechnicznej 99% osób komentujących. 🙂
@robertzbyszek32389 ай бұрын
Si😂
@RUMCAJSable9 ай бұрын
@@RunKingFilm No, ale te 99 % osób komentujących wie czym są serduszka kapuściane ? Czy nie wiedzą?
@papierscyrally42242 жыл бұрын
Po zamontowaniu klimy zacząłem interesować się zużyciem. Mam 2 klimy po 3,5 kW energii cieplnej. Założyłem gniazda Smart do monitoringu i od 4 dni śledzenia zużycia włosy mi dęba stają. Klimy pobierają donosi 22kWh wg odczytów że Smart gniazdek a licznik Taurona 40kWh. Dodatkowo założyłem licznik jednofazowy elektroniczny zamela i okazuje się że Smart gniazdka pokazują dokładnie tak samo. Nie wiem co mam zrobić bo przed założeniem klim wcale się tym nie przejmowałem a małych rachunków nie mam. Jeśli zgłoszę do Taurona to na bank na ich stanowisku testowym pokaże że jest dobry licznik i mnie obciążą. Generalnie odczyt z licznika jest za każdym razem 2razy większy, przy 12 godzinnym interwale odczytów. Licznik 16EC3r/1.
@marcinflees45432 жыл бұрын
W poprzednim odcinku dotyczącym wpływu podliczników na zużycie prądu pan Sławomir zamieścił link do pracy pracownika jakiegoś urzędu pomiarowego. Wynika z niej że urządzenia oporowe niwelują zakłócenia powodowane przez urządzenia impulsowe. Mógłbyś przeprowadzić eksperyment i sprawdzić jak np. włączenie żarówki 100 watowej na całą dobę wpłynie na wskazania licznika. Z pracy tej wynika też, że duża ilość żarówek LED zafałszowuje wskazania liczników, także analogowych tylko w drugą stronę. Ja w swoim mieszkaniu do oświetlenia używam żarówek zwykłych i halogenowych i nie jest źle jeśli chodzi o zużycie prądu.
@z.Sh4ped.Po0Tin2 жыл бұрын
Drugi licznik (SDM72 MID) jest oparty o boczniki pomiarowe (znana niewielka rezystancja i mierzenie spadku napiecia na boczniku pozwala na wyznaczenie prądu: I = U/R). Nie widzę w takim liczniku elementów, ktore mogłyby jakkolwiek filtrować przebieg. Za to pierwszy licznik może po prostu źle zliczać energię zależnie od tego jak przekładniki/cewki i podzespoły/oprogramowanie licznika zareagują na zakłócenia. Może przy instalacji podlicznika lepiej dokręcili przewody pierwszego i już nie działa jedna z faz jako grzałka za licznikiem (ew. opcja dla zwolenników teorii spiskowych: zakład energetyczny może przestawia pierwszy licznik w uczciwy tryb pracy po zainstalowaniu podlicznika opartego o boczniki, bo wyszłoby na jaw jak nas robią). Trzeba obserwować wskazania obu liczników w dłuższym okresie.
@MrZibigu2 жыл бұрын
Dokładnie. Ale 10 tysięcy oglądających ten film uwierzy i pobiegnie kupic liczniki. Jaki związek ma z tym autor filmiku - można się domyslać.
@zino79452 жыл бұрын
Takie podliczniki czesto sa chinskie i kit wie jak licza najlepiej bylo by porownac np ze starym C52
@stryjek692 жыл бұрын
@@MrZibigu. O, i to jest dopiero teoria spiskowa, autor filmu dogadał się i kręci biusnes na chińskim liczniku😅… Prawda jest taka że wielu ma ten problem, ja też , opisywałem go tutaj dwukrotnie w różnych wątkach i czasie , z dnia na dzień po wymianie licznika na elektroniczny trójfazowy Apatora przez PGE, wskazania z dnia na dzień wzrosły mi trzykrotnie i nie pomogła wymiana żarówek z żarowych na ledowe… Bez wątpienia jest coś na rzeczy że liczniki elektroniczne na tym samym obiekcie i osprzęcie wskazują więcej, znacznie więcej. Więc każdy sposób który powoduje mniejsze opłaty trzeba przetestować . .. Tak też kupiłem ten licznik , i od miesiąca testuje . Podzielę się obserwacjami za jakiś czas, ale już wygląda obiecująco .
@zino79452 жыл бұрын
@@stryjek69 kazdy podlicznik pobiera jakis prad niewielki ktory policzy licznik glowny wiec raczej bedzie jeszcze wieksze zuzycie a nie nizsze ja w to nie wierze w te teorie zreszta mi tam po wymianie indukcyjnego C52 na apatora nie wzroslo zuzycie jest w normie
@krzysiekkrzysiek82342 жыл бұрын
@@zino7945 dokładnie , im więcej urządzeń za licznikiem ( w tym pod licznik) tym większe zużycie energii. To jest fizyka , puste taczki vs załadowane😉 tego nie przeskoczy
@AdamBIELMAR2 жыл бұрын
A czy w tych instalacjach sprawdzono moc bierna (generują ją urządzenia o charakterze indukcyjnym, silnik, dławiki w świetlówka “tradycyjnych” itd oraz pojemnościowym, kondensatory... I tu pojawiły się falowniki w fotowoltaika oraz inwertery w pompach ciepla i różnych urządzeniach AGD) ta moc bierna może występować w instalacjach domowych, jeśli te moce nie zrównoważą się (indukcyjna i pojemnościowa) to może do zostać “złe naliczone” przez liczniki energii elektrycznej. Te zaawansowane konstrukcyjnie potrafią to dobrze podliczyć i rozliczyć. Pytanie jak to liczy dostawca energii. W instalacjach przemysłowych płaci się za moc bierna (czasem sporo). W instalacjach domowych przyjęto w kraju że się, w rozliczeni, zużycie mocy biernej (do pewnego poziomu) pomija. Pytanie czy nasz licznik to potrafi rozróżnić. No i może być że pojedyncze urządzenie (niemal że dowolne z punktu widzenia zwykłego użytkownika) może zredukować moc bierną w instalacji... Ta uwaga nie wyklucza także innych uwag w komentarzach (filtrowanie zakłóceń wyższe harmoniczne itp)
@koszyk912 жыл бұрын
Na dużych instalacjach odbiorczych od dawna używa się baterii kondensatorów, żeby obniżyć koszty. Polski producent Twelve. Ciekawe czy dostępne są dla małych instalacji i za ile?
@marcinp.81082 жыл бұрын
Kondensatory stosuje się do kompensacji cos fi.
@zciech63522 жыл бұрын
@@marcinp.8108 Kondensatory stosuje się do kompensacji mocy biernej indukcyjnej. Obawiam się, że gospodarstwa domowe produkują raczej moc bierną pojemnościową, a tą kompensuje się dławikami(cewkami). Są również kompensatory oparte na elementach czynnych takich jak tranzystory, które na bierząco mierzą kąt fazowy między prądem a napięciem i kompensuja tak aby wynosił zero. (jak wiadomo cosinus zera to jeden).
@marcinp.81082 жыл бұрын
@@zciech6352 można też użyć maszyny synchronicznej miast kondensatorów, cewek czy elektroniki. Ja zwracałem uwagę na to, iż kondensatory nie służą filtrowaniu, lecz poprawie wsp. mocy.
@filminet83542 жыл бұрын
Jakie jest pańskie zdanie, w temacie skuteczności tłumienia harmonicznych przez liczniki, jeśli mowa o wspomnainym przez Pana we wcześniejszym filmie, liczniku ORNO OR-WE--520? Pozdrawiam!
@warezmistrz22 күн бұрын
A jak by zastosował do zwyklei instalacj czy tez by sie zmiejszyło sie złużycie
@mariuszaguz22792 жыл бұрын
Na kablu USB masz rdzeń ferrytowy nic więcej a to co pokazujesz wewnątrz licznika kwh to przekładniki pomiarowe jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
@piotrkurasz498710 ай бұрын
U mnie głównym odbiornikiem są promienniki podczerwieni i po założeniu ELS MID72 nie ma żadnej różnicy. Zużycie na poziomie 100-140 kWh dziennie.
@michag.398110 ай бұрын
Promiennik podczerwieni jest idealnym odbiornikiem ponieważ jest to czysta rezystancja. Co za tym idzie nie generuje żadnych zakłóceń ani harmonicznych. Dodatkowo tak duże obciążenie skutecznie tłumi wszelkie zakłócenia. Problemem są urządzenia impulsowe np. zasilacze, żarówki led itp.
@arTOUR772 жыл бұрын
To proste czysta fizyka, dualizm korpuskularno falowy, podczas obserwacji licznik ZE inaczej się zachowuje 😉
@Rob-Sam2 жыл бұрын
Czyli świadomość, że jest kontrolowany... powoduje u niego że nie oszukuje. 😉😁😁👍
@piotrcieslak20922 жыл бұрын
@@Rob-Sam jak passaty tdi. One tez wiedzialy ze sa testowane i wtedy normy spalin byly zachowane😊
@Rob-Sam2 жыл бұрын
@@piotrcieslak2092 👍👍👍
@slawekmk92472 жыл бұрын
Jak nic, to dowód teorii nieoznaczoności Hizenberga.
@RUMCAJSable9 ай бұрын
@@slawekmk9247 Gowno prawda, gdyż kot Schroedingera tylko wtedy przed licznik wskakuje, kiedy go nie ma po nim.
@ketiow092 жыл бұрын
Wystarczy okrągły rdzeń ferrytowy zastosować. Przez ten rdzeń przewinąć 3 przewody dwa razy i wytłumia to piki w sieci
@rdcabal2 жыл бұрын
Ten rdzeń to chyba z 5cm średnicy musiałby mieć dla naszych przekrojów
@gkasprow2 жыл бұрын
usuną tylko składową wspólną a różnicowa przejdzie. Tak więc harmonicznych nie usunie i tak, co najwyżej spłaszczy impuls od wyładowań atmosferycznych. Harmoniczne usuną tylko filtry LC wysokiego rzędu gdzie dławiki muszą mieć grube mH a prezz co i rozmiary. Można takie filtry kupić, natomiast na te 12kW będzie to koszt kilkuset zł. Tylko po co skoro zakłócenia są generowane po obu stronach licznika
@rdcabal2 жыл бұрын
@@gkasprow właśnie, obu stronach. Nikt nie poruszył tej kwestii do tej pory. Zatem, czy jeśli odbierzemy prąd tylko z sinusa 50Hz, to zaliczymy samą czystą energię?
@gkasprow2 жыл бұрын
@@rdcabal jak odfiltrujesz 50 HZ to tak. Natomiast taka filtracja generuje mnostwo mocy pozornej. Liczniki wg norm musza zliczac tez harmoniczne wiec nie ma znaczenia czy jest czysta czy nie. Tanie chinskie liczniki nie radza sobie z harmonicznymi wiec powstaja rozbieznosci.
@rdcabal2 жыл бұрын
@@gkasprow na początku walki z licznikami było powiedziane, że blędy są przy niskim poboże, ale czy to w takim razie prawda?
@PolandRepublicOf2 жыл бұрын
Ja też mam zbyt duże zużycie prądu
@bogusawwojtas69602 жыл бұрын
przyczyn że to zadziałało o 1 klienta może być tysiące ale skoro są dowody to warto sprawdzić ( a badania potwierdzają systemowe niedokładności liczników) Tak przy okazji to czy i jakie filtry można stosować za licznikiem ? A i czy komuś udało się rzeczywiście wydobyć rozliczenie godzinowe z PGE ???
@PaneleFotowoltaiczne2 жыл бұрын
Znam dwie osoby, którym udało się pobrać zestawienie z PGE
@aw20322 жыл бұрын
Ja dostaje rozliczenie godzinowe co miesiąc na maila ale nie z PGE.
@kristof822 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne Ma Pan może więcej informacji jak ogarnąć ten temat?
@woym1232 жыл бұрын
Na eBOK PGE można wygenerować rozliczenie godzinowe ale tylko od 1 kwietnia do 18 sierpnia 2022 (bez paru dni lipca i sierpnia). Przynajmniej mi się do tego czasu udało. Zużycie od 0.00 do 6 rano po od 0,5 do 0,7 kWh na godzinę, sumarycznie też prawie 2 razy więcej niż przed założeniem fotowoltaiki. Taryfa G11 licznik 1 fazowy. Ciekawe czy ten podlicznik 3fazowy u mnie zadziała. Założę i zobaczymy jak będzie możliwość sprawdzenia 2 półrocza.
@tadeuszchuchla91932 жыл бұрын
@@PaneleFotowoltaiczne Dzień dobry proszę napisać gdzie Pan kupił podlicznik SDM 72 MID Jestem z Rzeszowa pozdrawiam i dziękuję
@przemekkrzy60912 жыл бұрын
Kiedy PGE udostępnia dane z licznika z bilansowania ja nigdzie tego nie mam
@dekoracyjnemalowanie10 ай бұрын
Skoro podlicznik tłumi zakłócenia, to czy nie prościej było by założyć filtry ferrytowe na przewody? Pytam bo się nie znam, są takie filtry które ogarną 4mm , 2,5 mm
@ArturZaniewicz10 ай бұрын
Czytam eksperckie wypowiedzi, analizy ale jako laik nie mam odpowiedzi czy można zamiast przedstawionego licznika zamontować coś innego (tańszego) co będzie wpływać na licznik PGE by liczył zużycie prawidłowo? Może pokazane filtry na kablach komputerowych lub inne?
@Adamadam-sf9zg6 ай бұрын
Czy ktoś sprawdzał czy działa na obniżenie energii licznik dwukierunkowy SMD 72 bi ?
@kobe8552 жыл бұрын
Gdzie je montujemy? Przy liczniku od Taurona( przed czy za?) Czy przy falowniku ( przed czy za?)
@Karol.M2 жыл бұрын
Za głównym bezpiecznikiem, przed licznikiem. Niech jeszcze ktoś potwierdzi.
@krzysztofl802 жыл бұрын
@@Karol.M ten odcinek jest zaplombowany, nie dostępny dla użytkownika
@Karol.M2 жыл бұрын
@@krzysztofl80 To idąc omawianą sprawą, filtr (podlicznik) założymy za licznikiem głownym czyli filtrujemy linie już zliczoną z zakłuceniami, więc podliczniki nic nie da?
@krzysztofl802 жыл бұрын
@@Karol.M ja tylko mówię że tam jest plomba, sam chce wiedzieć gdzie to montują i czekam aż ktoś odpowie
@krzysztofl802 жыл бұрын
@@Karol.M sam bym pewnie tam założył tylko to się wiąże z karami pieniężnymi
@julo8872 жыл бұрын
W ostatnim filmie pan podawał że najlepiej kupić ten pierwszy licznik ... a teraz mówi Pan że inny ... i nawet pań dawał link do zakupu ... jakiś wałek tu idzie ??
@stefanbanaszkiewicz2 жыл бұрын
Teraz te liczniki pójdą jak ciepłe bułeczki.
@xtdi22952 жыл бұрын
Sa takie jednofazowe? Zalozyl bym dla testu :)
@RadekRobiRzeczy2 жыл бұрын
Są
@adrianchmiel50459 ай бұрын
@@RadekRobiRzeczy napiszesz jakie?
@Mesiasz-o4y10 ай бұрын
I teraz nasuwa się pytanie, ile osób nawet jest nieświadomych zawyżonych rachunków
@tielusik2 жыл бұрын
A wtym drugim zamiast cewek są zapewne płytki magnetorezystancyjne. To umożliwią pomiar wszystkich składowych pobieranego prądu.
@janignaciuk25117 ай бұрын
Witam, zamontowałem podlicznik SMD72D MID i po paru dniach szok !!!! Podlicznik pokazuje mi o 33% mniejsze zużycie niż licznik podstawowy. Czy to znaczy, że przez kilka lat płaciłem zawyżone rachunki ? Moje zużycie roczne ok 5 000 kWh. Pozdrawiam z Białegostoku.
@mateuszcaban58137 ай бұрын
Witam, jaki model podlicznika polecacie dla licznika GAMA 350 G35? Może zamiast pod-licznika kupić zwykły filtr ?
@skamanderr10 ай бұрын
A czy jest tutaj ktoś kto miał taki problem w mieszkaniu? Bo już prawie 500zł miesięcznie płacę za prąd w mieszkaniu 36m^2 w bloku :/ Nie mam 3 faz tylko jedną więc moje pytanie, czy ktoś rozwiązał taki problem ale w instalacji jedno fazowej?
@align49569 ай бұрын
A są jakieś testy które by potwierdzały ? Albo ktoś wymyślił biznes na sprzedaż liczników?
@megagibon7 ай бұрын
A testował ktoś na bliźniaczym tylko 2 kierunkowym SDM72BI MID czy tak samo działa?
@LotkiIPiceGorzoly5 ай бұрын
czy licznik WAGO 879-3020 posiada taki filtr ? będzie działał tak sam ? wolałbym dołożyć i mieć możliwość chociażby wpięcia do smart home
@SilentHitmanPL10 ай бұрын
Jedno zasadnicze pytanie, dlaczego Uokik się tym nie zajmuje, skoro liczniki dostawcy zawyżają zużycie prądu?
@PaneleFotowoltaiczne10 ай бұрын
Bo afery rzadko wybuchają.
@solinvictus_official7 ай бұрын
Gdzie można się dowiedzieć co jest w środku licznika SDM630 MODBUS?
@przemekkaleta32778 ай бұрын
Witam. Potrzebuje dokładna nazwę tego licznika nie wszystkie działają. Będę wdzięczny za szybką odpowiedź
@A5T0N889 ай бұрын
Dzień dobry, link z opisu prowadzi do licznika firmy VCX SDM 72D czy to to samo, oraz znalazłem w sieci ogranicznik przepięć z filtrem D F&F OP230 czy to też by zadziałało?
@tomairek2 жыл бұрын
Witam, w jaki sposób uzyskać od pge cogodzinne pomiary ?
Ja poprosiłem PGE o stan magazynu PV. Powiedzieli, że tylko na fakturze co pół roku się dowiem, słabo. Sam policzyłem. Poboczne zauważenie jest takie, że 20% zabierają dopiero przy rozliczaniu poboru z sieci.
@piotrstopa79 Жыл бұрын
I jeszcze słowo do moich testów. Spadek zużycia wyszedł u mnie w liczniku made in Czech, licznik na taryfie G 12w. Założyłem u siostry taki sam model licznika kontrolnego tu zaskoczenie... Wskazania przed i po są takie same, a ona ma polski licznik , zwykły G 11. Czyli co? Wychodzi na to że coś jest nie tak z licznikami producenta czeskiego. Czy ktoś może wie czym różnią się konstrukcyjnie te czeskie liczniki od polskich, bo różnica jest ewidentna
@pawekosibor62811 ай бұрын
Dzień dobry jaki by Pan polecil licznik jednofazowy?
@krystiannowakowski137910 ай бұрын
A teraz zabawny komentarz z dziedziny fizyki, ponieważ elektrony mają naturę kwantową, postawienie obserwatora w postaci podlicznika powoduje załamanie natury zachowania się elektronów przez co przestają one interferować i tracą właściwości falowe tracą superpozycje więc przestają dłużej oszukiwać. Dokładnie jak w eksperymencie z szczelinami.
@RUMCAJSable9 ай бұрын
🇵🇱👹 Gowno, @krystiannowakowski1379, prawda. Już komuś to tłumaczyłem. Kiedy masz kota. Zresztą Schroedingera, to on wie to iż jeżeli go nie obserwujesz, to on nie musi być w dwóch miejscach. Na tym zasadza się schizofrenia ! Masz pytanie jeszcze? 👹🇵🇱
@mariuszuniwersal5725 Жыл бұрын
U mnie w domu jest napięcie 248 volt, czy to podwyższenie ma wpływ na pracę licznika? Ja mam stary talerzowy licznik z 1996 roku. I nawet grzejnik olejowy na jednej tylko mocy z dwóch, zapiernicza nieziemsko.
@pawelstefek814610 ай бұрын
Jest szansa na zobaczenia fotki lub opisy/parametry tych żółtych warystorów?
@PaneleFotowoltaiczne10 ай бұрын
Nie, bo już dawno temu rozdałem te liczniki
@maciej13872 жыл бұрын
To nie dokładnie tak... Te cewki w liczniku to przekładnik prądowy. Cewka na kablu jest zupełnie inaczej zbudowana. Przeto zgrubienie przechodzi kabel w całości i ma dokładnie jeden zwój. Ma to przeciwdziałać nie filtrowaniu zakłóceń transmisji tylko ma filtrować sygnał radiowy który taki kabel mimo wszystko generuje. Czyli to zgrubienie na kablu USB jest po to żeby kabel nie działał jak antena. Jeżeli chodzi o metody pomiaru to pierwszy licznik mierzy prąd poprzez przekładnik prądowy czyli dokładnie tak jak na przykład miernik cęgowy. A drugi licznik mierzy prąd poprzez bocznik prądowy. Oba pomiary sa prawidłowe jeśli chodzi o technologię. Natomiast wykonanie dokładnego bocznika którego parametry nie zmieniły by się ze zmianą temperatury jest trudne i dlatego zazwyczaj stosuje się pomiaru poprzez przekładnik. Nie ma możliwości wpływania na pomiary poprzez zakłócenia. On też analogowo mierzy różnice napięć, tylko w trochę inny sposób. Być może ten licznik z przekładnikami ma wadę konstrukcji i jest źle skalibrowany lub elektronika ma wadę w oprogramowaniu.
@blagas8511 ай бұрын
Witam serdecznie. Wczoraj założyłem u siebie licznik SDM72D, podłączyłem do niego jedynie wszystkie 3 fazy, mam starą rozdzielnię i nie mam dojścia do kabla N. Tu mam pytanie, czy taki licznik nie będzie źle działał bez kabla N. Po pierwszym dniu na w/w liczniku mam 6kWh, a na liczniku normalnym 12kWh :( może to być spowodowane złym podłączeniem, czy raczej poprostu normalny licznik tak mocno okłamuje. Podłączone tak: kable wyprowadzone z korków za licznikiem podłączone do "pod" licznika L IN (kolejno L1 L2 L3) a kable które idą na dom kolejno w L OUT.
@norbertdworakowski14462 жыл бұрын
To wszystko produkują czarodzieje z Chin. Robią rzeczy na sztuki, a sprawa techniczna i jakość idzie na drugi plan. Liczy się dla nich cena. W drugim liczniku- to są raczej warystory. Pomiar z przekładnikami prądowymi powinien być lepszy i dokładniejszy. Podziwiam ludzi, którzy mają chęć rozbebeszać urządzenia i prezentować publiczności. Pozdrawiam.
@setiwertero10 ай бұрын
Są trzy zawody których nigdy nie złapiesz na kradzieży : Ksiądz , polityk i elektryk .
@marcin5406 Жыл бұрын
Elektryk z zawodu z ciekawości sprawdziłem bo miałem w garażu licznik na zapasie orno 520 tej samej konstrukcji co wychwala że za działało na dochody tej firmy:) do rzeczy pelno zasilaczy impulsowych bo chyba tylko kondensatorów nie ma piekarnik i zmywarka z urządzeń w domu, oświetlenie całe led pobór mocy co do wata zgadza się z moca zainstalowaną przynajmniej wiem ile kw potrzebuję na śniadanie czy na obiad albo ile kosztuje oświetlenie posesji. Teraz teoria moc czynna, pozorna, bierna indukcyjna którą pobieramy i pojemnosciowa która krąży z urzadzenia do sieci energetycznej pożyczamy i odajemy zdazy się że czasami odajemy poszarpana troszkę, generalnie wszystkie żarówki dobrych firm czy zasilaczy impulsowych np. w telewizorze maja spulczynik mocy okolo 1 to oznacza że moc czynna i pozorna nie pozwala pobrać zbytno mocy biernej i oddać a gdyby to się zdarzyło to urządzenia pracujące w tym samym czasie troszkę to naprawią, czego to ludzie nie wymyślą dla biznesu
@ijontichy607010 ай бұрын
Szanowny Autorze , jak mawiał niejaki Kwinto "trzeba było uważać" w szkole!!!
@RUMCAJSable9 ай бұрын
Albo nie wagarować w tej swojej PRZEDPOŁUDNIOWEJ PODSTAWÓWCE WIECZOROWEJ DLA PRACUJĄCYCH PO POŁUDNIU !
@PompaCiepłaiPV2 жыл бұрын
Ciekawe...
@Rob-Sam2 жыл бұрын
Ano ciekawe. 👍👍👍
@micha76112 жыл бұрын
trzeba podłączyć je i przetestować.
@swk1989sc9 ай бұрын
A co jak by założył filtry ferromagnetyczne?
@nonamenoname1588 Жыл бұрын
Licznik w opisu Zamel 3F wiffi też będzie działał w ten sposób?
@user-ey2xq6eb2b Жыл бұрын
Ten licznik polecają od roku, chyba sprawdzony a inne zależnie od budowy
@eluniasztandera22784 ай бұрын
Po wymianie licznika dużo płacę.Noe miałam boilera przez 3-tyg.byla lodówka i telewizor.Mikrofala5-razy po40-sekund używana i w okresie letnim dostałam rachunek 240 zł a śeiatła się nie używa.Sąsiad tak jak ja dostał rachunek 100-parę zł.gdzie tu sprawiedliwość.Co mam robić jestem ns emeryturze z czego płacić?.
@TsurinoDazuji6 ай бұрын
czyli co... żerują na licznikach zaliczających zakłócenia w sieci jako faktyczne zużycie? Ciekawe czy kwalifikuje się to na pozew i odszkodowanie ;D
@pedrovigo178810 ай бұрын
Ie zuzywasz mniej prądu tylko mniej dajesz sie oszukiwac na pomiarze. Kto daje homologacje dla liczników? Sekta chabat?
@Rob-Sam2 жыл бұрын
2:58. Tak dla ścisłości. Bardziej Warystory. Tyrystor, to "dioda sterowana".
@sunwire2 жыл бұрын
Mało tego w 1:26 to nie jest żadna cewka tylko rdzeń ferrytowy .
@jurabielyj2 жыл бұрын
No i tyrystor nie bardzo się nadaje do prądu przemiennego... Już raczej triak.
@Rob-Sam2 жыл бұрын
@@jurabielyj też prawda. 😁 Ale to pewnie przejęzyczenie u Sławka. 👍
@krisk12362 жыл бұрын
@@sunwire Jeden pies. Wygląda podobnie.
@gkasprow2 жыл бұрын
@@sunwire to są przekładniki prądowe a więc forma transformatora.