Obiecał Pan Doktor i zrobił Pan. Wielkie wyrazy szacunku Panie Doktorze!!! Dziękuję!
@arkadiusz_synthesiser19754 ай бұрын
Kolejny i bardzo ciekawy vlog. Odcinek o dużym zasobie informacji. Profesjonalne wykonanie oraz muzyka jako tło muzyczne super i dostosownie dobrane. Całość tworzy naprawde czad. Wykonanie oraz realizacja filmowa jak i dopracowania muzyczne to jest pełen profesjonalizm. Brawo. Serdecznosci. A.T.
@roqford4 ай бұрын
Dziękuję za Pańską pracę, i przekazanie swojej wiedzy w przystępnej i zrozumiałej formie.
@ozzydkw16114 ай бұрын
Mirek, jak zawsze świetny odcinek, no i odmłodniałeś, no nie dało się tego nie zauważyć 😉👍
@heliodorbard4 ай бұрын
Bardzo ciekawy i zaskakujący dla laika zestaw informacji. Okazuje się, że kolej nie musi żyć przede wszystkim sama dla siebie, ale może żyć dla pasażerów. Ponadto okazuje się też, że zamiast likwidować linie można zmieniać sposób ich eksploatacji na bardziej ekonomiczny (tańszy), ale jednak utrzymywać kursowanie pociągów. Zmiany organizacyjne są znacznie tańsze niż np. zmiany w infrastrukturze, a efekty mogą się okazać akceptowalne z różnych względów. Takie zmiany pozostawiają w świadomości ludzi poczucie, że pociąg kursuje, zamiast poczucia, że ZLIKWIDOWALI, a to bardzo ważne również ze względów handlowych.
@ma77ra4 ай бұрын
w Szwajcarii przystanki na żadanie są bardzo często spotykane, szczególnie na trasach górskich. Na przystanku znajduje się przycisk. Przycisk znajduje się również przy drzwiach w pociągu. Identyczne rozwiązanie znajduje się również w tramwajach i autobusach. Techniczne jest to prosty nadalnik sygnału stop działający na odległośc około 1 km. Dojeżdzając pociąg kasuje ten stop nadając z bliskiej odległości sygnał kasowania stop. zwykle te nadalniki mają malutki panel PV i akumlator. Więc całościowo koszty są znikome, a oszczędności duże.
@tomekzleszna75783 ай бұрын
i to ma sens
@marekkusal78544 ай бұрын
Dziękuję za dużą ilość informacji w których do tej pory nie wiedziałem kropka Pozdrawiam serdecznie
@pawegrad76884 ай бұрын
Dziękuję za wykład
@arturciesla68964 ай бұрын
W Czechach przystanków na żądanie jest chyba więcej niż zwykłych. W każdym pociągu obsługującym takie przystanki są przyciski którym sygnalizujemy chęć wyjścia na danym przystanku. Jeśli ktoś nacisnął przycisk to zmienia się także komunikat z głośników w pociągu że pociąg się zatrzyma na przystanku. Gdy natomiast chce się wsiąść trzeba stać w miejscu widocznym dla maszynisty. W Szwajcarii natomiast przyciski są na peronach. Naciśniecie przycisku uruchamia dedykowaną sygnalizację i w ten sposób maszynista wie o wiele wcześniej że ma się zatrzymać.
@misiukisiu4 ай бұрын
W latach osiemdziesiątych na trasie koli wąskotorowej Trzebnica - Prusice - Żmigród były przystanki dowożące pracowników na wielkie pola truskawek, należące do Hortexu. Po godzinach pracy wagony zatrzymywaly się tam na kilkanaście minut, żeby pasażerowie mogli nazbierać po kobiałce truskawek.
@JosefMPjess4 ай бұрын
Pieknie dolnoslaskie gory pokazane, dobrze dobranym obiektywem. I ciekawe informacje. Pozdrowienia z dalekiej oddali, 7200km
@Beautifful4 ай бұрын
super film pozdrawiam i prosze o wiecej :)
@stefanszyszka97734 ай бұрын
Super film, fajnie dowiedzieć się czegoś nowego
@johnblacktorne31434 ай бұрын
Nowa Wieś Legnicka od marca ubiegłego roku nie jest już przystankiem na żądanie. Ponad kilometr od Nowej Wsi w kierunku Przybyłowic wybudowano w pobliżu wspomnianej strefy ekonomicznej przystanek Legnica Strefa, który przejął pasażerów Nowej Wsi Legnickiej, zaś postoje na dawnym przystanku na żądanie zlikwidowano. Natomiast co się tyczy Czech, to nie spotkałem się, aby pasażer na peronie dawał znak podniesioną ręką, z reguły pociąg zatrzymuje się, jeśli pasażer jest na peronie w widocznym miejscu dla maszynisty. Natomiast do wysiadania na żądanie większość pojazdów wyposażona jest w przyciski sygnalizujące taki zamiar (w Polsce rozwiązanie to jest młode, więc raczej nikt jeszcze nie projektował takiego rozwiązania, może kiedyś się to zmieni). Dlatego przystanki na żądanie coraz częściej mają zastosowanie także w przypadku przystanków o niskiej frekwencji obsługiwanej przez dłuższe pojazdy, np. nowe ezt. Z tym sposobem obsługi spotkałem się na trasie Decin - Usti nad Łabą - Teplice v Cechach - Most - Chomutov - Kadań. W pojazdach starszych, takich jak wycofywane z planowego ruchu motoraki serii 810, zazwyczaj kierownik pociągu sam pyta podróżnych. Natomiast w kwestii nadrabiania opóźnienia, to w głowie utkwiła mi podróż motorakiem 810 w relacji Stara Paka - Lomnice nad Popelkou. Pociąg ruszył ze stacji początkowej 15 minut opóźniony, ale dzięki temu, że na przystankach na żądanie się nie zatrzymał, do Lomnic przyjechał bez opóźnienia.
@Sebastian-le5ed4 ай бұрын
Hej ,ciekawa sprawa z tymi przystankami na żądanie .Na przykład w Belgii jest tak z komunikacją miejską np autobusem jak stoisz na przystanku to musisz machnąć ręką do kierowcy bo inaczej autobus może się nie zatrzymać na przystanku .Jak zawsze extra ciekawy film kolego .Pozdrawiam serdecznie.
@dziku8784 ай бұрын
Dziękuję za odcinek
@lukaszds89354 ай бұрын
W Pasewalku pod Szczecinem mamy taki przystanek. Trzeba przejść do pierwszego wagonu i powiedzieć, że się chce wysiadać. A na przystanku trzeba wycisnąć przycisk i maszynista dostanie sygnał do zatrzymania.
@JedrekJedrasinski4 ай бұрын
Witam Panie Mirosławie. Oprócz wspomnianych przystankach na żądanie koleje dolnośląskie posiadają w swojej ofercie połączenia pod nazwą handlową sprinter, gdzie z założenia nie zatrzymuje się na wszystkich lokalizacjach obsługi podróżnych. Jak zawsze bardzo dobrze opracowany materiał. Serdecznie pozdrawiam 👍
@coperkana4 ай бұрын
*dziękuję za kolejny film*
@Matz324 ай бұрын
Na lokalnych liniach to powinna być powszechność a na większej stacji /mijance postój wyrównawczy . W szynobusie guzik jak w autobusie i gitara ;) do wsiadających wystarczy stać tak zęby jak maszynista zwolni aby ewentualnie się zatrzymać lub przyspieszyć jak nikogo nie będzie i tyle :D
@andresokol30964 ай бұрын
Fajny film ,z jednym z fotografów chodziłem do kolejówki w Łodzi. Pozdrawiam
@devincant62014 ай бұрын
Witam jak zwykle świetny odcinek,czy zrobi Pan kiedyś odcinek o manewrach!?
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
@@devincant6201 dziękuję bardzo myślę że tak
@bartlomiejm04 ай бұрын
Jest jeszcze stacja Zabrzeg Czarnolesie, obsługiwana przez KŚ
@panDyletant4 ай бұрын
Na filmie „Skrzypek na dachu” pokazany jest przystanek na żądanie. Był tam semafor ramienny podnoszony przez pasażerów.
@zielskotorowe4 ай бұрын
Dziś z tego co kojarzę to są takie 2 przystanki tam gdzie jeżdżę. Służby SKM Trójmiasto i szlak Warszawa Czyste - WPT (służbowy Cargo Odwołany)
@tomekzleszna75783 ай бұрын
kolejny ciekawy odcinek - ale skoro wspomniałeś o autobusach szynowych - może warto o nich zrobić oddzielny odcinek ?
@kakiremora29914 ай бұрын
14:43 a nie możnaby tego problemu rozwiązać dłużej stojąc na przystanku?
@redteacher77974 ай бұрын
Panie Mirku: po pierwsze w naszym KD pierwszy przystanek na żądanie to były Bolesławice Świdnickie; po drugie: mam nadzieję, że zwiedził Pan założenia pałacowe w Krzyżowej w pełnym zakresie!
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
Tak byłem
@gravelpit64594 ай бұрын
korzystałem z przystanku na żądanie ale tylko na kolei wąskotorowej
@mg32894 ай бұрын
👍
@Tomasz_M4 ай бұрын
Dobrzeżewieczór!
@parabelumsq2lkt9604 ай бұрын
👍👍👍
@Gjalpo2164 ай бұрын
Proszę opisać jak działa system radio-stop na zatrzymanie pociągu.
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
@@Gjalpo216 ok coś się pomyśli
@arkadiusz_synthesiser19754 ай бұрын
Radio-Stop u maszynisty w pojeździe trakcyjnym lub lokomotyw, to jedna z bardzo ważnych funkcji dla ruchu bezpieczeństwa taboru kolejowego. Kierownik pociągu lub inny personel zaangażowany w obsługę pociągu może wydać polecenie "radio stop" za pomocą systemu komunikacji radiowej do maszynisty (kierowcy) pociągu. Po otrzymaniu tego polecenia maszynista natychmiast przerywa ruch pociągu i wykonuje niezbędne czynności zgodnie z procedurami bezpieczeństwa. Sygnał radio-stop służy do zatrzymywania pociągów. Teoretycznie dostęp do niego mają tylko maszyniści i dyżurni.
@Harry_z_Tybetu_4 ай бұрын
W Austrii to norma. Przy zapowiedzi stacji jest dodawana informacja, że jest na żądanie, a chęć wysiadania sygnalizuje się wcześniej przyciskiem otwierania drzwi. A nawet jak nikt nie sygnalizuje to pociąg znacznie zmniejsza prędkość i przyspiesza po minięciu przystanku.
@xparadoxical694 ай бұрын
Nie ma co tak daleko sięgać. W autobusach w Polsce przystanki na żądanie i zgłaszanie żądania przyciskiem funkcjonuje z powodzeniem.
@jezuschrystus.onlycash4 ай бұрын
W Austrii wzbudziły mój podziw składy osobowe z doczepionymi lorani na auta osobowe. Widziałem to w wielu kurortach zimą.
@Harry_z_Tybetu_4 ай бұрын
@@jezuschrystus.onlycash A tak. Zimą ciężko jeździ się po drogach w Alpach. Lepiej załadować auto na lawetę i niech się kolej martwi. Lawety jeżdżą też w składach międzynarodowych między Austrią a Szwajcarią. Poza sezonem tak średnio, ale na wakacje, czy ferie zimowe zawsze pełne.
@sawomirpiwowar64474 ай бұрын
@@xparadoxical69 k
@maciejparys544 ай бұрын
Bedzię coś o lokomotywie typu 111db lub 111ed czyli gama w wersji spalinowej lub elektrycznej z silnikiem dojazdowym
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
Jak załatwi się dostęp nie ma problemu
@maciejparys544 ай бұрын
@@KOLEJmirmur2 bardzo o nagranie gamy w wersji spalinowej bo trochę się różni o tej elektrycznej pozdrawiam
@maciejparys544 ай бұрын
ps: gamy spalinowe ma pkp intercity
@mateusz12204 ай бұрын
A z jaka prędkością pociąg przejeżdża przez taki przystanek?
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
@@mateusz1220 około 60 km/h
@mateusz12204 ай бұрын
@@KOLEJmirmur2 dziękuję za odpowiedź
@caszmir4 ай бұрын
W KD przejeżdżamy przez przystanek 30 km/h
@MARIUSZ-K4 ай бұрын
Och, żeby tak wszyscy mówili poprawną polszczyzną jak autor tych filmów ... Pozdrawiam 🙋♂️👍
@simonbaflo57954 ай бұрын
Miek zes mnie uswiadoml, naprawde nie wiedzialem a jeste z Olawy
@Arghon_PL4 ай бұрын
I tak zaoszczędzony czas będzie trzeba odczekać na zwykłym przystanku.
@Rolkowy_Podroznik4 ай бұрын
a nocne autobusy mające wszystkie na żądanie sobie odjeżdżają 5min wcześniej i więcej 😂
@yutus79944 ай бұрын
Coś o towarach niebezpiecznych będzie?
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
@@yutus7994 będzie
@yutus79944 ай бұрын
@@KOLEJmirmur2 super, czekamy
@ywysytyrentniulec4 ай бұрын
Wkradł się czeski błąd - linia 137 jest podpisana jako 317 ;)
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
@@ywysytyrentniulec dzięki za sprostowanie
@DarVV4 ай бұрын
Nawet z tak skromnej treściowo kwestii jak przystanki na żądanie można zrobić porządny materiał filmowy przekraczający nawet 20 minut. Tak dla żartu powiem, ciekawe jakby pasażerowie zareagowali gdyby Warszawa Centralna była na żądanie 😂😅 Chociaż dla pociągów przejeżdżających przez Centralny w godzinach po północy 0.3o do 4.3o to mogło by pewnie tak być.
@szypera85kolej684 ай бұрын
Czekam na filmik o ET21
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
Mam zdjęcia kwestia zmontowania
@szypera85kolej684 ай бұрын
@@KOLEJmirmur2 bardzo się cieszę już od bardzo dawna czekam na ten film pozdrawiam serdecznie
@stefankaktus95754 ай бұрын
Na ŁK 423 były przystanki na żądanie dużo dłużej
@MrsGoodnightVonDowningStreetКүн бұрын
Łapka w dół, wyjątkowo , bez związku z audycją, jak zawsze perfekcyjnie przygotowaną.
@npprbmgnm4 ай бұрын
Ponad 20 sekund intra to jest za dużo
@ryszardszulgo88394 ай бұрын
Fajnie ale strasznie naukowo
@KOLEJmirmur24 ай бұрын
@@ryszardszulgo8839 ok postaram się mniej, jak się na uczelni pracuje to skrzywienie zawodowe się ma pozdrawiam
@merkhava4 ай бұрын
I dobrze, oryginalny i profesjonalny kontent. Okraszony kawałkiem muzycznym Laser Dance:)
@tytusjarzyna64044 ай бұрын
Mnie zaś styl naukowy bardzo odpowiada. Pan mgr inż. Kulecki robi odcinki w charakterze popularnonaukowym, a pan dr inż. Romański naukowym i dzięki temu polski KZbin kolejowy jest różnorodny. Pozdrawiam.
@tomek31354 ай бұрын
to dwa kanały o kolei które regularnie oglądam, wiele się można nauczyć z obydwu , i tu i tam świetna robota
@jacekodrowaz59564 ай бұрын
Maszyniści mają w dupie przystanki na ŻĄDNIE. Zatrzymują się mimo wszystko, za to nie ma kar. A jak się nie zatrzymasz, to na 6 miesięcy odsunięty, a nawet mogą zwolnić. O tym decyduje dyrektor. Chyba, że jest to mściwa pani dyrektorka POLREGIO S.A., która nie ma pojęcia o kolei. Bo skąd wiadomo czy jakiś durny podróżny, który zaspał, a potem napisze skargę kłamiąc, że mu się pociąg nie zatrzymał. A tak jest taśma, bo jeszcze nie wszędzie są kamery, i mamy sprawę jasną. O zatrzymaniu pociągu zawsze decyduje maszynista, a nie ignorant urzędnik. Koleje Dolnośląskie to tylko nazwa przewoźnika, a nie kolejarze. Są na garnuszku marszałka województwa więc są tramwajarzami, którym pozwolono jeździć po terenie kolejowym PLK. Nie mają przywilejów kolejowych.🤣🤣🤣😂😂😂🤣🤣🤣
@MEX12424 ай бұрын
Zakładam że jest tak jak napisałeś. Na przystanku Mokre (wymienionym w filmie) nie spotkałem się jeszcze aby szynobus przeleciał bez zatrzymania nawet przy znikomej liczbie podróżnych:)
@caszmir4 ай бұрын
@jacekodrowaz5956 obudź się bo narobiłeś w majty. PKP Cargo i PR już pokazali jacy z nich kolejarze .Leśne dziady wasze czasy już się skończyły
@jeshkam3 ай бұрын
Myślałem, że to Laserdance albo Koto, a tu jakiś Polak te perełki stworzył.
@arkadiusz_synthesiser19753 ай бұрын
I stworzył....chwala takim ludziom. Brawo.
@jeshkam3 ай бұрын
@@arkadiusz_synthesiser1975 👍👍
@andrzejjaszczur67594 ай бұрын
U nas w Łodzi nazywamy to przystankiem osobowym tylko z tym wyjątkiem że nie ma na zadanie ŁKA (Łódzka Kolej Aglomeracyjna) zazwyczaj jeżdżą szynobusy spalinowe i elektryczne z tych przystanków korzysta też IC tylko tych z długimi peronami by pomieścić PESE czy STADLERA dla mnie takie przystanki są super bo poruszamy się między dzieonicami w 5 minut tylko jeden szkopuł powinni pomyśleć o pasazerach dać biletomat solidną wiatę gdzie będzie można się schronić przed deszczem czy śniegiem i gradem
@merkhava4 ай бұрын
Teraz można jeszcze lepiej to zrobić, apka w telefonie, czy z dużo większym wyprzedzeniem informacja do maszynisty że taki przystanek będzie. Tak samo jak można paczać na Flightradar24, to może train radar... 🤔
@DebaGTX4 ай бұрын
znikoma frekwencja na takich przystankach a koszt wdrożenia takiego systemu idzie w setki tysięcy złotych.
@kokosanka3214 ай бұрын
konduktor skanuje bilet urzadzeniem elektronicznym wiec info o tym, ze ktos bedzie wysiadal powinno byc oczywiste...
@merkhava4 ай бұрын
Jest train radar...pokazuje gdzie jest dany pociąg...
@mirosawflorynski44604 ай бұрын
Oprócz tablicy informacyjnej powinien być na słupie przycisk , który by włączał światło stop na semaforze , by pociąg się zatrzymał gdy chcesz wsiąść lub wysiąść , po spowiednik przycisku wewnątrz pociągu
@npprbmgnm4 ай бұрын
już widzę dzieciaki, które wciskają ten przycisk dla zabawy :)
@mirosawflorynski44604 ай бұрын
@@npprbmgnm jakie dzieciaki ? Toż tam dziura zabita dechami